Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: WZROK, utrata, jak sobie radzić?  (Przeczytany 20840 razy)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
WZROK, utrata, jak sobie radzić?
« dnia: Marzec 26, 2003, 11:58:22 pm »
Jak bardzo potrzebnym narzędziem jest WZROK nie muszę nikogo przekonywać.Okularnicy
Medyczny serwis OKO Tu nieco inf. medycznych
Nadzieja dla niewidomych
Wszystko o wzroku, wadach itp
Będąc już kilka lat w Necie, dane mi było spotykać ludzi w potrzebie, których doświadczył Los, ale i takich, którzy mimo swojej niepełnosprawności chcą pomóc innym swoim doświadczeniem.
Do takich osób należy m.inn. Jacek Rastawiecki "Homer", który podzieli się z nami swoim doświadczeniem. Z powodu cukrzycy w wieku 4 lat starcił wzrok, ale nie poddał się.
Nieco o Jacku

Wkrótce opisze jak sobie poradził z życiem po utracie wzroku. Chce swoim doświadczeniem i radami pomóc innym w potrzebie.
Robi wiele, ale na początek chcę zaprezentować Jego Stronę

Będąc sam niewidomy pomaga innym, ale o tym napisze sam.
Z jego Strony można dowiedzieć się wszystkiego o wzroku;
Wzrok, budowa oka, wady, dolegliwości

Jacku dziękuję i czekam na Twoją wypowiedź, którą chętnie dołączę do tego wątku- oczywiście po zakończeniu Twojej pracy.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Zaćma
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 07, 2003, 03:42:14 pm »
Zaćma (cataracta, z gr. katarraktes – wodospad, kaskada) jest zwykle definiowana jako zmętnienia soczewki lub jej torebki. W tym ujęciu większość dorosłych ludzi ma zaćmę, ponieważ w czasie badania w lampie szczelinowej bardzo często wykrywa się delikatne zmętnienia soczewki nie powodujące zaburzeń widzenia.

Schorzenie to nie stanowi poważnego problemu klinicznego, dopóki nie upośledza funkcji widzenia ... więcej: Zaćma
oraz Zaćma z inf. Med.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
WZROK, utrata, jak sobie radzić?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 11, 2005, 09:45:36 am »
Rozpoznać i leczyć AMD

Niedowidzenie i ślepota to narastający problem społeczny nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Trudno jest dokładnie podać liczbę niewidomych i słabowidzących, brak jest bowiem odpowiednich statystyk. W naszym kraju Polski Związek Niewidomych jako jedyny dysponuje danymi statystycznymi, dotyczącymi liczby osób o poważnie upośledzonym wzroku. Jedną z chorób, które prowadzą do ślepoty jest zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD).

Choroba ta powoduje zaburzenia lub utratę widzenia centralnego, co uniemożliwia wykonywanie podstawowych, codziennych czynności, np. krojenie chleba, czytanie, pisanie, prowadzenie samochodu. W zaawansowanych stadiach AMD prowadzi do nieodwracalnego, ciężkiego upośledzenia widzenia, a nawet całkowitej ślepoty. Częściej rozwija się u kobiet niż u mężczyzn, a także u ludzi rasy białej, zwłaszcza o niebieskich oczach. Wyróżnia się dwa typy schorzenia: postać suchą AMD, dotyczącą od 80 do 90 proc. wszystkich przypadków choroby, oraz postać wysiękową, inaczej neowaskularną AMD, która występuje u 10 - 20 proc. chorych.


Postać sucha

Najczęściej obserwowane zmiany zwyrodnieniowe mają charakter suchy, co objawia się tworzeniem małych, zaokrąglonych zmian pod siatkówką, czyli tzw. druzów w obrębie warstwy podsiatkówkowej (błona Brucha). Wczesne stadium AMD u większości osób nie wpływa na jakość widzenia. W niektórych przypadkach - u co dziesiątej osoby po 50. r.ż. - choroba przechodzi w późniejsze stadium AMD, które charakteryzuje się już znacznym pogorszeniem ostrości widzenia. Zazwyczaj zmiany degeneracyjne najpierw obejmują jedno oko, dlatego początkowe stadium choroby może pozostać niezauważone - oko zdrowe przejmuje bowiem funkcje oka chorego. Niestety, w wielu przypadkach AMD obejmuje także drugie oko. Pacjenci, u których rozpoznano AMD, powinni być pod stałą opieką okulisty, poniważ u ok. 40 proc. z nich zmiany zwyrodnieniowe pojawiają się w drugim oku w ciągu pięciu lat od zdiagnozowania choroby. Podstawowy objaw AMD - zaburzenia ostrości widzenia - to efekt uszkodzenia światłoczułych komórek siatkówki, co jest spowodowane nieprawidłowym rozrostem naczyń krwionośnych naczyniówki w obszarze plamki.


Postać wysiękowa

W przeciwieństwie do postaci suchej AMD, w której ma miejsce stopniowa utrata wzroku, w postaci wysiękowej utrata widzenia może nastąpić w ciągu kilku tygodni, ale też kilku lat. Szacuje się, że w Polsce liczba nowych przypadków neowaskularnego AMD wynosi ponad 20 000 przypadków rocznie. Zauważalne pogorszenie jakości widzenia centralnego następuje zwykle już w pierwszym okresie rozwoju schorzenia. Co to oznacza? Normalne, czyli bez żadnych zakłóceń jest jedynie widzenie peryferyjne, tzn. postrzeganie obrzeży obrazu. Osoba chora ma natomiast problemy z widzeniem elementów obrazu znajdujących się w środku pola widzenia - czyli właśnie widzeniem centralnym. Zniekształcenie widzenia wiąże się z rozmyciem i pofałdowaniem linii lub krawędzi obserwowanych przedmiotów
Pierwsze niepokojące objawy to problemy z wykonywaniem szczegółowych prac, np. szyciem lub czytaniem. Twarze obserwowanych osób wydają się rozmyte i coraz trudniejsze staje się rozróżnianie kolorów. W zaawansowanych AMD zaburzeniom ostrości centralnego widzenia towarzyszą puste miejsca lub czarne plamy pokrywające obserwowany obraz. Najprostszą metodą wykrywania opisywanych zmian jest zastosowanie testu Amslera, czyli kratkowanej siatki, pośrodku której narysowany jest niewielki punkt. Osoby, u których jakikolwiek fragment siatki Amslera widoczny jest w zniekształconej postaci (pofałdowanie, zaburzenia kształtu obrazu lub czarne plamy oraz wrażenie oślepiających błysków światła), powinny natychmiast zgłosić się do okulisty w celu przeprowadzenia szczegółowych badań diagnostycznych.


Leczenie wysiękowego AMD

Do roku 2000 jedyną metodą leczenia neowaskularnego AMD była termiczna laserowa fotokoagulacja, którą można stosować tylko w pozadołkowej postaci schorzenia. Za pomocą skoncentrowanej wiązki światła laserowego niszczy się nieprawidłowo funkcjonujące i nadmiernie rozrośnięte naczynia krwionośne. Niestety, podczas fotokoagulacji zniszczeniu ulegają także komórki siatkówki położone nad nieprawidłowymi naczyniami, co pozostawia trwałe blizny i czarne punkty widzenia. W większości przypadków po zakończeniu leczenia proces zwyrodnieniowy postępuje dalej. Metoda ta może być stosowana jedynie u 10 - 20 proc. chorych, nie ma zastosowania przy leczeniu zaburzeń centralnego widzenia w przebiegu AMD.

Nowocześniejsza i skuteczniejsza jest terapia fotodynamiczna z zastosowaniem werteporfiny - może być stosowana u 30 - 40 proc. chorych z wysiękowym AMD (postać poddołkowa). Polega na selektywnym blokowaniu wzrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych, umiejscowionych pod siatkówką, bez jednoczesnego jej uszkadzania. Zabieg rozpoczyna się od dożylnego wstrzyknięcia roztworu werteporfiny - jest to substancja wrażliwa na światło. Docierająca do naczyń krwionośnych plamki werteporfina jest następnie uaktywniana przez czerwone światło specjalnego, nietermicznego lasera i stymuluje tworzenie zakrzepu zamykającego naświetlane naczynia. W ten sposób wybiórczo, bez uszkadzania komórek siatkówki, dochodzi do zamknięcia, a następnie obumarcia nieprawidłowo rozrośniętych naczyń krwionośnych. W pewnych przypadkach nowe, prawidłowo funkcjonujące naczynia krwionośne mogą pojawić się już po kilku miesiącach od zabiegu, dlatego terapię fotodynamiczną u niektórych pacjentów należy powtarzać co trzy miesiące. Badania kliniczne wykazały, że po terapii u ponad połowy chorych nastąpiło ustabilizowanie widzenia lub nawet jego poprawa.
(DD)

Polski Związek Niewidomych jest organizacją pożytku publicznego, działającą według zasady non profit. Zrzesza dorosłych, młodzież i dzieci, blisko 80 000 osób, z czego ponad 90 proc. to ludzie w różnym stopniu słabowidzący. Obejmuje swym zasięgiem całą Polskę, w każdym województwie pracują okręgi PZN, a w prawie każdym powiecie koła PZN. W październiku w Warszawie powstało Stowarzyszenie Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem (AMD). Jest to stowarzyszenie otwarte, które zrzesza pacjentów, lekarzy oraz wszystkie osoby, które chcą przyczynić się do poprawy sytuacji chorych dotkniętych tym schorzeniem. Powstaniu stowarzyszenia przyświecały ponadto cele edukacyjne.

Choroby i objawy chorobowe
Krótkowzroczność (myopia)
Nadwzroczność (hypermetropia)
Astygmatyzm
Starczowzroczność
Zaćma (katarakta)
Jaskra
Zez
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline agadir

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 8
WZROK, utrata, jak sobie radzić?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 10, 2005, 12:53:56 pm »
Najważniejsze to żeby się nie poddawać,gdy tracimy wzrok wszystko traci sens ale najważniejsze jest to by dążyć do swoich celów, marzeń, trzeba się przystosować do nowej sytuacji w której się znależliśmy a nie jest to łatwe.
Wikai13.01.2000 i kuba30.07.2001

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
WZROK, utrata, jak sobie radzić?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 23, 2006, 08:28:14 pm »
Publikacje i artykuły ze strony Stowarzyszenia Tęcza:
http://www.tecza.org/art.php?dzial=publikacje

 
Kształtowanie procesów widzenia - dr Alicja Krawczyk

Wpływ nieprawidłowego widzenia na rozwój ogólny - Lea Hyvarinen, M.D.

O wczesnej interwencji małych dzieci z wadą wzroku - Monika Orkan-Łęcka

Niepełnosprawność wzrokowa powstająca na podłożu zmian mózgowych - dr Alicja Krawczyk


Diagnoza widzenia u noworodków dr Alicja Krawczyk

Obserwacja i interpretacja zachowań dzieci słabowidzących dr Alicja Krawczyk

Diagnoza i usprawnianie funkcjonowania wzrokowego w pierwszym roku życia dziecka Jolanta Białoskórska

Obserwacje i testy służące do oceny funkcjonowania widzenia u dzieci we wczesnym okresie rozwoju Lea Hyvarinen, M.D., Lea-Test Ltd, Espoo, Finland

Usprawnianie widzenia dzieci w wieku 0-1 rok życia - wskazówki dla rodziców Jolanta Białoskórska

Obserwacja widzenia niemowląt i dzieci ze sprzężonymi niesprawnościami dr Lea Hyvarinen, mgr Kathleen Appleby

Diagnoza funkcjonalna i konstruowanie programów dla dzieci w wieku 0-3 lat ze złożoną niepełnosprawnością Monika Orkan-Łęcka

Program usprawniania ruchowego dzieci niewidomych i słabowidzących ze sprzężoną niepełnosprawnością w wieku 0d 0 do 3 lat Małgorzata Karga

 Wymiana informacji w wielodyscyplinarnym zespole zajmującym się dziećmi z osłabionym widzeniem. Spojrzenie okulisty Lea Hyvarinen, M.D.

Kompetencje nauczyciela - specjalisty wczesnej edukacji dziecka niewidomego i słabowidzącego Monika Orkan-Łęcka


Artykuły ze strony Polskiego Związku Niewidomych www.pzn.org.pl

Gdy Twoje dziecko jest niewidome lub słabowidzące

Możliwości i ograniczenia osób niewidomych i słabowidzących

Problemy osób z dodatkowymi niepełnosprawnosciami

Różnice indywidualne wśród osób z dysfunkcją słuchu
Potrzeba wyrównania szans osób niewidomych i słabowidzących
Pies - przewodnik niewidomego  
Osiągnięcia osób niewidomych
Poglądy na temat niewidomych
Gdy spotkasz osobę niewidomą...


Jeśli dziecko nie widzi.

"Twoje dziecko", nr 10, październik 2000
Joanna Kieniewicz-Górska
http://www.tecza.org/art.php?dzial=pisali&id=jeslidzi

Rewalidacja małego dziecka niewidomego:
http://www.publikacje.edu.pl/publikacje.php?nr=1000

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
WZROK, utrata, jak sobie radzić?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 04, 2006, 10:08:01 pm »
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
WZROK, utrata, jak sobie radzić?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 07, 2006, 08:53:19 pm »
Samsung opracował telefon obsługujący alfabet Braille'a

Firma Samsung opracowała telefon komórkowy pod nazwą Touch Messenger przystosowany do obsługi alfabetu Braille’a dla osób niewidzących i niewidomych. Aparat ten otrzymał Złotą Nagrodę Industrial Design Excellence Awards (IDEA) – jednego z najbardziej prestiżowych konkursów wzornictwa przemysłowego......


Touch Messenger - telefon, który obsługuje alfabet Braille'a firmy Samsung
foto: Samsung Electronics Polska

Touch Messenger został zaprojektowany przez odział Samsunga z Szanghaju. Umożliwia on
osobom niewidomym i niedowidzącym wysyłanie i otrzymywanie wiadomości tekstowych w
postaci zapisu brajlem. Przyciski rozmieszczone w układzie 3×4 są jednocześnie klawiaturą ze znakami brajla, a wiadomości tekstowe mogą być odczytywane na znajdującym się poniżej „wyświetlaczu” brajlowskim.

Wprowadzenie do telefonu komórkowego systemu dotykowego odczytywania tekstu z klawiatur brajlowskich daje osobom niewidzącym możliwość zwiększenia prywatności korespondencji – do tej pory osoby niewidzące miały do dyspozycji telefony, które odczytywały teksty z wyświetlacza.

Nie wiadomo jednak, kiedy aparat trafi na rynek.

Opracowanie: redakcja
Źródło: Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline agaj

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 73
WZROK, utrata, jak sobie radzić?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 07, 2006, 03:57:16 pm »
Blind ReaderZa pomocą Blind Reader`a można odczytywać komunikaty tekstowe jakich pełno spotykamy na co dzień. Tekst z wizytówek, zawartość menu w restauracji, rozkłady jazdy itp. będą odczytywane dzięki sprzężeniu palmtopa z aparatem fotograficznym oraz syntezatorem mowy.
Źródła nie podają wiele informacji na temat sprzętu ale wygląda to na proste (w sensie technicznym) połączenie palmtopa Fujitsu Siemens serii LOOX C ze (być może) zwykłym aparatem fotograficznym. Sedno rozwiązania tkwi w oprogramowaniu odczytującym napisy z pliku graficznego i zamieniającym te napisy w mowę. Sprzęt na razie nie obsługuje bardzo dużych elementów tekstowych, oraz napisów w kolorze, ale i tak testujące go osoby uważają urządzenie za świetne narzędzie. Sprzęt trafi do sprzedaży w USA za sumę 3495 USD.
Zobacz film.

Zrodlo: http://palmtop.pl/view.php?news_id=9794
Zosia 7,5l. (epi), Basia 5l. (niedobór wzrostu).

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
WZROK, utrata, jak sobie radzić?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 27, 2006, 07:22:54 am »

Co wiemy na temat AMD?


Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem znane powszechnie jako AMD (Age-related Macular Degeneration) jest schorzeniem prowadzącym do pogorszenia widzenia centralnego, a w przypadkach zaawansowanych nawet do praktycznej ślepoty. Pojęcie "praktyczna ślepota" nie oznacza, jak obawia się większość pacjentów, całkowitego zaniewidzenia, aczkolwiek w wielu przypadkach centralna plama przed okiem jest tak rozległa, że uniemożliwia samodzielne poruszanie się, czy utrudnia wykonywanie codziennych czynności takich jak czytanie, oglądanie telewizji, czy nalanie wody do szklanki. Choroba uznawana jest za wiodącą przyczynę nabytej ślepoty u osób po 50 roku życia w krajach rozwiniętych. Schorzenie znane jest od dawna, natomiast obecne rozpowszechnienie w skali światowej wiąże się z wydłużeniem średniego czasu życia. Szacuje się, że w 2020 roku aż 7,5 miliona ludzi na świecie w wieku powyżej 65 lat może zachorować na AMD.

Czynniki ryzyka rozwoju AMD

Liczne wieloletnie badania epidemiologiczne pozwoliły na wyodrębnienie większości czynników ryzyka rozwoju AMD. Możemy je podzielić na czynniki ogólne i miejscowe. Ogólne to oprócz wieku płeć, rasa, czynniki genetyczne, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, wysoki wskaźnik masy ciała, schorzenia układu sercowo-naczyniowego, nadmierna ekspozycja na światło UV i widzialne oraz niska zawartość antyoksydantów w pożywieniu (1). AMD rozwija się głównie u kobiet rasy białej powyżej 55 roku życia, co niektórzy wiążą z menopauzą i brakiem protekcyjnego wpływu estrogenów (2). Zwyrodnienie plamki rzadko stwierdzane jest u przedstawicieli rasy czarnej dzięki dużej ilości melaniny w nabłonku barwnikowym, która działa jak zmiatacz wolnych rodników chroniący nabłonek barwnikowy i błonę Brucha. Ostatnimi laty dużą rolę w rozwoju AMD przypisuje się czynnikowi genetycznemu. Badania przeprowadzone przez Hammonda wykazały zbieżność zmian degeneracyjnych plamki u 37% bliźniąt jednojajowych w stosunku do 19% dwujajowych. Głównie były to druzy miękkie >125µm i twarde >20µm (3). Ponadto zidentyfikowano już szereg genów predysponujących do rozwoju AMD (4). Jednym z nich jest gen ABCA4, który był początkowo uznawany za specyficzne białko obecne w zewnętrznych segmentach fotoreceptorów. W warunkach prawidłowych gen jest odpowiedzialny za usunięcie all-trans retinalu po uwolnieniu z fotoaktywowanej rodopsyny. W przypadku niedoboru ABCA4 dochodzi do zapoczątkowania procesów degeneracyjnych. Ostatnio wiele uwagi przypisuje się roli barwników plamkowych w rozwoju AMD. Barwnik plamkowy zbudowany jest z karotenoidów, z których największą rolę ochronną odgrywają luteina i zeaksantyna. Wydaje się, że stężenie tych substancji w barwniku plamki może być zwiększone dzięki spożywaniu zielonych warzyw, takich jak kapusta, szpinak, brokuły (5).
Wśród czynników ocznych dość często wymienia się jasne tęczówki i nadwzroczność jako czynnik ryzyka rozwoju AMD. Niektóre badania epidemiologiczne, np. The Beaver Dam Eye Study, The Rotterdam Study nie potwierdziły tego faktu. (6) Jedynie The Blue Mountains Eye Study wykazało zwiększone ryzyko zachorowalności na AMD u osób o niebieskich oczach (7). Ostatnio dużo uwagi poświęca się uszkadzającemu wpływowi na siatkówkę neurosensoryczną światła niebieskiego. Ponieważ zarówno światło słoneczne, jak i sztuczne źródła promieniowania np. w mikroskopie operacyjnym mają wysoki współczynnik widma niebieskiego działającego destrukcyjnie na nabłonek barwnikowy siatkówki (RPE), należy stosować filtry odcinające ten zakres promieniowania. Problem szkodliwego oddziaływania promieniowania UV narasta po usunięciu zaćmy, gdy usunięta jest soczewka pochłaniająca w dużej mierze ten zakres widma. Pięcioletnie badania epidemiologiczne The Beaver Dam Eye Study wykazały progresję zmian zwyrodnieniowych z częstym rozwojem postaci wysiękowej w oczach bezsoczewkowych i z wszczepioną sztuczną soczewką (8).
Kontrolując pacjenta z AMD w jednym oku nie można zapomnieć o oku towarzyszącym. Na podstawie wielu przeprowadzonych badań epidemiologicznych stwierdzono, że ryzyko rozwoju AMD w drugim oku wynosi od 4 do 15% (9). Zmiany jakie obserwujemy w oku towarzyszącym najczęściej odpowiadają zmianom w oku chorym, choć nie jest to regułą.
Zwyrodnienie plamki żółtej może wystąpić pod postacią suchą i postacią wysiękową. Postać sucha (zanikowa) występuje w 90% przypadków i odpowiada za powolne pogorszenie widzenia. Jej istotą są postępujące z wiekiem zmiany w obrębie nabłonka barwnikowego siatkówki. Jednowarstwowy nabłonek barwnikowy siatkówki, leżący pod siatkówką neurosensoryczną, zostaje zablokowany przez żółtawe produkty przemiany materii fotoreceptorów zwane lipofuscyną. Klinicznie obserwujemy wówczas w okolicy plamkowej siatkówki małe, żółte o ostrych granicach druzy twarde oraz większe druzy miękkie o granicach rozmytych  Odkładające się złogi lipidowe doprowadzają do niedotlenienia siatkówki, co stanowi bodziec do produkcji mediatorów nowotwórstwa naczyniowego, takich jak VEGF (vascular endothelial growth factor), czy cytokiny. Inicjują one rozwój nowych patologicznych naczyń naczyniówki, które wrastają pod nabłonek barwnikowy siatkówki. Obecność nowotwórstwa podsiatkówkowego świadczy o rozwoju postaci wysiękowej . Pojawienie się tej postaci zwyrodnienia zwykle wywołuje objawy subiektywne w postaci centralnej plamy przed okiem, metamorfopsji (krzywienia się obrazu) lub nagłego obniżenia ostrości wzroku. Skutkiem rozrostu patologicznych naczyń mogą być wylewy podsiatkówkowe powodujące pogorszenie ostrości wzroku. Organizujące się wylewy doprowadzają do stopniowego włóknienia, co widoczne jest klinicznie w postaci blizny podsiatkówkowej.

Leczenie zwyrodnienia plamki

Praktycznie nie ma efektywnego leczenia, które wpłynęłoby na poprawę widzenia w postaci suchej zwyrodnienia plamki. Na szczęście w tej postaci schorzenia pogorszenie widzenia najczęściej postępuje bardzo powoli i dlatego pacjenci mają czas na adaptację do nowych warunków.
Znacznie większą uwagę poświęca się próbie leczenia postaci wysiękowej. Ta forma występuje jedynie u 20% pacjentów z AMD, ale jest główną przyczyną ślepoty u osób po 50 roku życia w krajach uprzemysłowionych. Postać wysiękowa odpowiada w 90% za nieodwracalną utratę widzenia centralnego u pacjentów z AMD po 65 roku życia. Rokowanie w postaci wysiękowej w dużej mierze zależy od lokalizacji nowotwórstwa w stosunku do dołeczka centralnego plamki, składu i wielkości błony neowaskularnej. Te wszystkie parametry możliwe są do dokładnej oceny dzięki zastosowaniu angiografii fluoresceinowej, czasami uzupełnianej angiografią z użyciem zieleni indocjaniny. Lokalizacja nowotwórstwa może być ekstrafoveolarna (pozadołkowa), jukstafoveolarna (dochodząca do dołeczka) oraz subfoveolarna (bezpośrednio pod dołeczkiem). Widoczne angiograficznie zmiany dzielimy na postać dominująco-klasyczną (dobrze widoczna siatka naczyń o koronkowej budowie zajmuje >50 całej zmiany), postać minimalnie-klasyczną (≤50% całej zmiany) i postać ukryta, gdy patologiczne naczynia znajdują się pod warstwą barwnikową siatkówki i są niemożliwe do uwidocznienia przy zastosowaniu angiografii fluoresceinowej. Nowotwórstwo ukryte można zlokalizować wyłącznie stosując angiografię z zielenią indocjaniny.
Choć angiografia fluoresceinowa jest uważana za "złoty standard" rozpoznania AMD, przed jej wykonaniem stosuje się szereg testów diagnostycznych. Podstawowe to ostrość wzroku do bliży i dali, test Amslera, badanie wrażliwości siatkówki na kontrast, badanie w lampie szczelinowej oraz optyczna koherentna tomografia. Z wymienionych badań bardzo ważnym a równocześnie prostym testem subiektywnym jest test Amslera wychwytujący już początkowe stadia choroby w postaci krzywienia się linii wokół centralnej plamki w pionie i/lub w poziomie (rycina 4). Objawy, które najczęściej niepokoją pacjentów, to pogorszenie ostrości wzroku i widzenia barwnego, krzywienie się obrazu (metamorfopsje) oraz pojawienie się centralnej plamy przed okiem (rycina 5).

Najczęściej w leczeniu zwyrodnienia plamki stosuje się fotokoagulację laserową oraz terapię fotodynamiczną. Leczeniem, które jako pierwsze zastosowano w przypadku pojawienia się nowotwórstwa podsiatkówkowego była fotokoagulacja laserowa. Fotokoagulacja laserowa polega na absorpcji promieniowania przez tkankę docelową, co doprowadza do powstania zmian termicznych i w konsekwencji martwicy. Lasery stosowane w strefie plamki żółtej to laser argonowy (514 nm), kryptonowy żółty (568nm), kryptonowy czerwony (647 nm), a także II harmoniczna (532 nm), laser diodowy, czy przestrajalny laser barwnikowy (570-630 nm).
Powyższe długości fali w znacznym stopniu są pochłaniane przez nabłonek barwnikowy siatkówki i choriokapilary. Ponieważ fotokoagulacja laserowa niszczy nie tylko patologiczne zmiany, ale także otaczającą zdrową siatkówkę, w przypadku rozwoju postaci wysiękowej AMD może być zastosowana jedynie, gdy zmiana jest oddalona od dołeczka centralnego plamki, a wiec w błonie zewnątrz- i ewentualnie okołodołkowej. Zabieg polega na laserowym wyznaczeniu granic zmiany małymi ogniskami średnicy 50 i 100µm, a następnie dokładnym potraktowaniu promieniem lasera całego wnętrza błony ogniskami o średnicy 200µm. Miarą skuteczności jest stwierdzona angiograficznie blizna. Jednak u ponad 50% pacjentów dochodzi do nawrotu zmian neowaskularnych i to głównie podsiatkówkowych, co jest przyczyną pogorszenia widzenia.
Jeśli w angiografii fluoresceinowej błony poddołkowej uwidoczni się naczynie doprowadzające położone zewnątrzdołkowo, niektóre ośrodki laseroterapii wykonują fotokoagulację laserową wyizolowanego naczynia w celu uzyskania zmniejszenia ilości płynu podsiatkówkowego (10). W celu zamknięcia naczynia używa się częste, krótko działające pulsy laserowe. Ograniczeniami tej metody leczenia jest skuteczność angiograficznego wyizolowania naczynia w granicach 20-30%.
W przypadku rozwoju form poddołkowych stosowana jest terapia fotodynamiczną. Z teoretycznego punktu widzenia jest duża przewaga PDT nad laserem konwencjonalnym. Metoda fotodynamiczna jest bardziej selektywna - dokładnie lokalizuje barwnik w obrębie nowotwórstwa podsiatkówkowego. Ponadto dawki promieniowania potrzebnego w leczeniu są dużo niższe niż wymagane do fotokoagulacji laserowej. Terapia fotodynamiczna ma za zadanie zniszczyć nowotwórstwo podsiatkówkowego przy użyciu podanego dożylnie związku fotouczulającego i promieniowania laserowego o niskiej mocy, które aktywuje barwnik skumulowany w patologicznych naczyniach. Jako barwnik stosowana jest powszechnie werteporfina znana pod nazwą handlową Visudyna (firmy Novartis Ophthalmics). Jest to pochodna benzoporfiryny, będąca lipofilnym fotosensybilizatorem II generacji ze szczytem absorpcji w paśmie 690 nm. Visudyna bardzo szybko zostaje wypłukana ze zdrowych tkanek (najdłużej trwające uczulenie skóry i oczu utrzymuje się do 48 godzin). Visudynę podaje się dożylnie, gdzie tworzy kompleksy z lipoproteinami niskiej gęstości( LDL) i gromadzi się w śródbłonku patologicznych naczyń (11,12). Stopień uszkodzenia CNV zależy od fazy wzrostu śródbłonka i uszkodzenie może już zachodzić bezpośrednio w trakcie PDT lub być opóźnione. Zachodzące reakcje chemiczne prowadzą do uwolnienia czynników wazoaktywnych, do agregacji płytek krwi i zmian zakrzepowych. Jest także bezpośrednie uszkodzenie elementów krwi, co też prowadzi do agregacji i hemolizy erytrocytów. Rezultatem jest okluzja naczyń, widoczna w badaniu angiograficznym jako brak przecieku z CNV. Leczenie polega na podaniu Visudyny w dawce 6 mg/m2 powierzchni ciała w ciągu 10 minut w postaci infuzji dożylnej, a następnie świeceniu zmiany poddołkowej, po 15 minutach od początku wlewu, wiązką promieniowania laserowego o długości fali 689 nm. Zarówno gęstość energii, gęstość mocy jak i czas zabiegu są stałe i wynoszą odpowiednio 50 J/cm2, 600 mW/cm2 i 83 sekundy.
Nasze dotychczasowe wyniki i dane z literatury wskazują, że terapia fotodynamiczna bardziej zmniejsza ryzyko utraty widzenia niż poprawia ostrość wzroku. Równocześnie zaznaczyć należy, że jest to leczenie wieloetapowe, częstość którego wyznacza przeciek z naczyń widoczny w angiografii fluoresceinowej. Badania kliniczne III fazy (TAP), których celem była ocena, czy PDT może skutecznie zmniejszyć ryzyko utraty widzenia u pacjentów z poddołkową dominująco-klasyczną błoną CNV w okresie 24 miesięcy wykazały, że umiarkowane pogorszenie widzenia (>15 znaków lub 3 linie na tablicach ETDRS) utrzymuje się przez co najmniej 2 lata. W tym okresie nastąpiła stabilizacja leczenia u 59% leczonych pacjentów w porównaniu do 31% nieleczonych (13). Dane te stanowiły podstawę do rejestracji PDT w wielu krajach Europy, Ameryki, Azji i Australii.
Niestety obie metody leczenia nie są doskonałei wymagają wielokrotnych powtórzeń. Ciągle poszukiwane są nowe formy leczenia neowaskularyzacji podsiatkówkowej. Najbardziej popularne, przechodzące III fazę prób klinicznych to uzupełnianie terapii fotodynamicznej podaniem steroidów o właściwościach angiostatycznych bez własciwosci glikokortykoidów. Anecortave acetate stosowany jest w monoterapii lub jako uzupełnienie terapii fotodynamicznej. Przedmiotem badań jest także triamcynolon podany w postaci iniekcji do ciała szklistego. Ponadto obecnie przeprowadzane są wieloośrodkowe badania z doszklistkowym podaniem inhibitorów czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego VEGF: pegaptanib (Macugen) i RhuFab V2 (Lucentis).
W niektórych przypadkach neowaskularyzacji podsiatkówkowej stosuje się termoterapię poprzezźreniczną polegającą na zastosowaniu lasera diodowego o długości fali 810 nm, szerokiej wiązce i przez stosunkowo długi czas. Kolejną możliwością leczenia jest zabieg translokacji plamki żółtej, ale liczba powikłań i trudności techniczne mogą hamować upowszechnienie tej metody.
Wraz z lepszym poznaniem przyczyn rozwoju nowotwórstwa podsiatkówkowego, znalezieniem nowych czynników hamujących angiogenezę prawdopodobnie będą testowane kolejne nowe metody leczenia, lecz dotąd terapia fotodynamiczna z zastosowaniem werteporfiryny pozostaje najskuteczniejszą bronią w walce ze zwyrodnieniem plamki żółtej.


esculap.pl
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
WZROK, utrata, jak sobie radzić?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 12, 2007, 10:02:40 pm »
Choroby oczu - artykuły
Cytuj
Dobry wzrok do późnej starości
Panie profesorze, czy ludzie nam współcześni mają gorszy wzrok niż ich przodkowie?To złożona sprawa. Z jednej strony patrząc na uliczny tłum czy na dzieci w szkołach mamy wrażeni...
7.10.2006


Oko do naprawy

Regularnie wykonywane badania okulistyczne pozwalają na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym lepsze będą efekty terapii.Leczenie zezaZez nale...
28.02.2005


Co mówi okulista?
Akomodacja - zdolność przystosowania się oka do ostrego widzenia z różnych odległości. Dzieje się tak dzięki skurczom i rozkurczom mięśnia rzęskowego, który powoduje...
10.09.2005


Pilnuj jak oka w głowie
Każdemu z nas zapewne choć raz w życiu przydarzyły się problemy z oczami - wpadł do nich pyłek lub owad, ktoś nas przypadkowo w nie uderzył, prysnął w nie jakiś pŮ..
15.06.2006


Czy to wada wzroku?
Przyczyną tzw. odpływania, czy też "uciekania" oczka u synka może być niedowidzenie. Powody zaś niedowidzenia mogą być różne. Może się okazać, że dziecko ma jakąś wadę...
1.02.2000


Co to jest AMD?
AMD to angielski skrót od Age-related Macular Degeneration i w tłumaczeniu oznacza zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Chodzi tutaj o plamkę żółtą, kt&oacut...
7.07.2006


Ból oka
Tak, powinien Pan zgłosić się do okulisty. Wymaga tego każdy ból oka trwający dłużej niż 2 dni. Specjalista sprawdzi, czy za bólem nie kryje się jakaś poważniejsza przy...
5.02.2007


Z pomocą lasera
Zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezbolesny i bezkrwawy. Nie wymaga leżenia w szpitalu. Można go wykonać u osób z nadwzrocznością, krótkowzrocznością i astygmatyzmem, kt&oacu...
2.02.2007


Wrazliwa plamka

Dowiesz się:Kto choruje na AMD?Jakie są różnice między suchą a mokrą postacią choroby?Co to jest terapia fotodynamiczna?Świadomość zagrożeń wynikających ze zwyrodnienia plamki ...
8.01.2007


Zapalenie spojówek
artykuł lek. med. Małgorzaty Krajewskiej Zapalenie spojówek to najczęstsza choroba oczu z charakterystycznymi objawami swędzenia, pieczenia, łzawienia i światłowstrętu.Spojówka jest bardzo c...
8.04.2005


Oko w cukrzycy

artykuł lek. med. Marcina Pustkowskiego Co roku wiele osób chorych na cukrzycę traci wzrok. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych około 8% wszystkich przypadków ślepoty spowodowane jest tą ...
8.04.2005


Łzawienie
artykuł dr. n. med. Romana Sobeckiego z Klinikii Okulistycznej CMKP w Warszawie Łzy mają duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku.Płyn łzowy rozprowadzany przez ruchy powiek two...
9.04.2005


Jaskra na dnie oka
rozmowa Ewy Różyckiej z prof. dr. hab. med. Krystyną Czechowicz-Janicką, prezesem Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Jaskry, krajowym koordynatorem programu "Polsko, nie ślepnij"Odpowiedź, jak l...
9.04.2005


Zespół suchego oka

artykuł lek. med. Anny KlemarczykZespół suchego oka polega na niedostatecznym wydzielaniu łez, które powoduje złuszczanie się nabłonka gałki ocznej. Taka pozbawiona nabłonka rogówka i spojî..
10.04.2005


Zamiast okularów
rozmowa Piotra Derentowicza z lek. med. Anną Klemarczyk, lekarzem okulistą - Pani Doktor, co to są szkła kontaktowe, z jakiego materiału się je wykonuje?Soczewki kontaktowe nie są szkłami. Kie...
11.04.2005


Przyczyny zespołu suchego oka
artykuł lek. med. Anny Klemarczyk Zespół suchego oka ma nie tylko istotny wpływ na samopoczucie pacjenta. Nie leczony może doprowadzić bowiem do poważnych zmian w oku, a nawet utraty wzroku...
11.04.2005


Laser w okulistyce

rozmowa Emilii Florkiewicz z prof. dr. n. med. Jerzym Szaflikiem z Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser" w Warszawie, konsultantem krajowym ds. okulistykiOkulistyka jest jedną z pierwszych dziedzin medy...
12.04.2005


Zdrowie w tęczówce
rozmowa Bożeny Madejskiej z dr. n. med. Markiem Bardadynem, irydologiem, homeopatą, okulistą, prezesem Polskiego Towarzystwa Irydologii i Homeopatii - Czym zajmuje się irydologia?Irydologia zajmuj...
12.04.2005


Sztuczne łzy
artykuł lek. med. Anny Klemarczyk Podstawą leczenia zespołu suchego oka jest dostarczanie oczom brakujących łez.Wraz z rozwojem przemysłu farmaceutycznego i postępem w badaniach nad zespołem s...
13.04.2005


Badania u okulisty
artykuł dr. n. med. Romana Sobeckiego z Kliniki Okulistycznej CMPK w Warszawie Podstawowymi badaniami okulistycznymi są badania: ostrości wzroku, rodzaju wad wzroku, przedniego odcinka oka, dna oka...
15.04.2005


Oczy przy komputerze
artykuł Barbary Cywińskiej konsultowany z lek. med. Anną KlemarczykCoraz częściej komputer jest niezbędny w pracy. Jednak niektóre osoby siedzące długo przy ekranie mogą mieć kłopoty ze wz...
18.04.2005


Łzawienie u niemowląt
artykuł dr. n. med. Romana Sobeckiego z Klinikii Okulistycznej CMKP w Warszawie Wydzielina śluzowo-ropna, zaczerwienienie brzegów powiek, przekrwienie spojówek oka - utrzymujące się przez kilka ...
18.04.2005


Zabiegi laserowe w retinopatii cukrzycowej
artykuł lek. med. Władysława MarcinkiewiczaRetinopatia cukrzycowa jest jednym z objawów cukrzycy. Przejawia się zaburzeniami w obrębie drobnych naczyń krwionośnych w siatkówce oka, czyli tęt...
18.04.2005


Soczewki kontaktowe
artykuł lek. med. Małgorzaty Krajewskiej Przed założeniem pierwszej soczewki konieczna jest wizyta w specjalistycznym gabinecie okulistycznym.W krajach wysoko rozwiniętych około 5-10% populacji ...
19.04.2005
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
WZROK, utrata, jak sobie radzić?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 21, 2007, 01:02:20 am »
Artykuły autorstwa dr. Marka ZAJĄCA

http://www.if.pwr.wroc.pl/~zajac/POPULARNE/popularne.htm
Cytuj
ARTYKUŁY POPULARNE
Zamieszczone w Ogólnopolskim Kurierze Oftalmicznym „OKO”

v     O promieniach świetlnych, ich odbiciu i załamaniu   (nr 4, rok 2000)

v     O soczewkach cienkich   (nr 5, rok 2000)

v      O chromatyzmie soczewek   (nr 1, rok 2001)

v    O soczewkach grubych    (nr 2, rok 2001)

v    Oko – naturalny zoom (artykuł nie mój, ale dr. Agnieszki Popiołek-Masajady)

Zamieszczone w kwartalniku „LASKI” wydawanym przez Tow. Opieki nad Ociemniałymi

v     Lupy jako pomoce wzrokowe dla osób słabo widzących (nr 4/5, rok 2003)

v    O niektórych przyczynach niedoskonałości widzenia i o tym, jak można im zaradzić – cz. I (nr 3/4, rok 2004)

v    O niektórych przyczynach niedoskonałości widzenia i o tym, jak można im zaradzić – cz. II (nr 5, rok 2004)

Przedstawiane na prelekcjach dla uczniów szkól średnich

v     Interferencja i dyfrakcja światła
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
WZROK, utrata, jak sobie radzić?
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 03, 2007, 09:14:57 am »
Problemy niedowidzących - badania w Łodzi

Wzrok pełni zasadniczą rolę w poznawaniu rzeczywistości i codziennym funkcjonowaniu. Według niektórych oszacowań około 80 proc. wszystkich informacji docierających ze świata zewnętrznego, dociera do człowieka przez oczy. Jednak według danych ogólnoświatowych na zaburzenia widzenia cierpi ok. 1 proc. całej populacji. W Polsce takich osób jest ponad pół miliona.

Przyczynami zaburzenia widzenia są wady genetyczne, choroby, urazy. W wielu przypadkach niepełnosprawność wzrokowa związana z podeszłym wiekiem.

Jak się powszechnie uważa, głównymi trudnościami powodowanymi przez niedowidzenie i niewidzenie jest zaburzenie funkcjonowania społecznego i towarzyskiego, niesamodzielność, kłopoty z poruszaniem się i orientacją w terenie. Próba zweryfikowania tych przekonań była tematem badań prowadzonych pod kierunkiem dr hab. Leokadii Bąk-Romaniszyn z Kliniki Pediatrii, Kardiologii Prewencyjnej i Immunologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Badaniami objęto grupę ok. 100 osób, niedowidzących lub niewidomych. "Celem badania była ocena stopnia przystosowania młodzieży niewidomej i słabowidzącej do funkcjonowania w społeczeństwie - opowiada profesor Bąk-Romaniszyn. - Jednak, poniekąd wbrew społecznemu nastawieniu, okazało się, że osoby z inwalidztwem wzroku są dość dobrze przystosowane do funkcjonowania w świecie osób zdrowych".

"Znakomita większość osób z grupy badanej (ok. 90 proc.) była samodzielna fizycznie, uczestniczyła aktywnie w życiu społecznym. Większość nie miała problemów z nawiązywaniem kontaktów towarzyskich. "Jako największy problem zgłaszano kłopoty z samodzielnym poruszaniem się po mieście i problemy z orientacją przestrzenną - mówi naukowiec. - Jest to o tyle ważne, że wiele z badanych osób pragnie być możliwie samodzielnymi i niezależnymi od innych, wiele z nich zamierza kontynuować naukę i zdobywać wykształcenie."

Jak się wydaje, problemom z orientacją przestrzenną i samodzielnym poruszaniem można zaradzić, jeśli tylko bardziej uwzględni się obecność osób niedowidzących i niewidomych w społeczeństwie i odpowiednio przystosuje przestrzeń miejską, np. przejścia dla pieszych z sygnałami dźwiękowe, płyty chodnikowe z "fakturą", opisy przystanków w piśmie Braille'a, informacje dźwiękowe itp. MMW

PAP - Nauka w Polsce

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
WZROK, utrata, jak sobie radzić?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 16, 2007, 10:50:24 am »
Kiedy niewidomi wyprzedzą widzących?

Dzięki nowoczesnej technice osoby niewidome i niedowidzące mogą w wielu dziedzinach dorównać, a czasem i wyprzedzić widzących. Zarówno nowe, jak i sprawdzone już rozwiązania zademonstrowano w Warszawie podczas konferencji, zorganizowanej przez fundację Unia Pomocy Niepełnosprawnym.

Zaprezentowano zarówno składane białe laski z kompozytów, które łatwo schować w dużej kieszeni spodni, jak i najnowszej generacji sprzęt elektroniczny. Szczególnie licznie reprezentowane były różnego rodzaju lupy dla niedowidzących - wśród nich lupy elektroniczne z ciekłokrystalicznymi ekranami.

Niektóre urządzenia mają ekrany o przekątnej 17 lub więcej cali i dzięki autofokusowi pozwalają w prosty sposób oglądać zarówno wydrukowane na papierze teksty, jak i większe czy mniejsze przedmioty. Wystarczy przekręcić gałkę, by zmienić powiększenie, a naciśnięcie guzika zmienia obraz kolorowy w czarno-biały, negatywowy lub dwubarwny o kolorach przystosowanych do indywidualnych zaburzeń wzroku.
 
Niezliczone są mówiące urządzenia elektroniczne - zegarki, kalkulatory, kroplomierze, termometry, ciśnieniomierze, a nawet zwijane miary i ładowarki do akumulatorków, którymi wszystko to się zasila. Także pralki czy mikrofalówki mogą przemawiać do swoich użytkowników.

Centralne miejsce w życiu współczesnych niewidomych zajmują komputery i czytniki plików dźwiękowych - elektroniczne książki. Stacjonarne komputery mogą wyglądać jak pozbawione monitora skrzyżowanie skanera z odtwarzaczem płyt lub niewiele się różnić od typowego peceta. Sprzęt przenośny to między innymi skanery wielkości długopisu, odczytujące całą linijkę tekstu, oraz wyglądające jak sama klawiatura notebooki dla niewidomych. Po wciśnięciu klawisza ludzkim głosem mówią, co zostało wciśnięte i jak dalej postępować. Łatwo nauczyć się na nich pisać metodą - jakże by inaczej - bezwzrokową. Odpowiednie oprogramowanie (stworzone przez niewidomego muzyka Billa Mc Cana) pozwala niewidzącym nagrywać płyty.

Mimo całego postępu w technologiach syntezy mowy, nadal nieoceniony pozostaje alfabet Braile'a. Niewidomi, którzy się nim nie posługują, wybierając pisanie na zwykłej klawiaturze komputerowej mają tendencję do pisania fonetycznego, co utrudnia urzędowe kontakty z widzącymi. Dzięki elektrycznym maszynom brailowskim nakłuwanie papieru nie wymaga wysiłku nawet w przypadku dzieci czy osób starszych. Podobnie łatwo korzystać z brailowskiej klawiatury. Do przenośnych komputerów dla niewidomych można dołączyć pełniące role monitora "wyświetlacze" wysuwające plastikowe igiełki by utworzyć litery alfabetu Braile'a.

Teksty brailowskie i pliki dźwiękowe to nie wszystko. Japońska firma KGS zademonstrowała niezwykle duży dotykowy monitor (jego powierzchnię tworzy mnóstwo wysuwanych plastikowych pręcików), dzięki któremu można poznawać dotykiem każdy sfotografowany obiekt czy wygenerowany wykres, a nawet grać w nieskomplikowane graficznie gry. Prostszym, ale bardzo sprytnym rozwiązaniem jest "puchnący" papier. Wystarczy wydrukować na nim rysunek czarnym atramentem lub narysować coś czarnym flamastrem, a następnie podgrzać w specjalnej "wygrzewarce". Zaczernione miejsca stają się wyraźnie wypukłe. Można nawet użyć specjalnej inteligentnej ramki, która wypowie objaśnienie po dotknięciu określonego punktu.

Niemal gotowym przewodnikiem niewidomego jest nowoczesny telefon komórkowy, wyposażony między innymi w GPS. Wystarczy odpowiednie oprogramowanie, by mógł podpowiadać niewidomemu, jak dojść w konkretne miejsce (teraz w lewo, później 30 metrów w prawo...) Oczywiście, biała laska nadal pozostaje niezbędna przy rozpoznawaniu przeszkód terenowych. Jednak współczesna biała laska to nie tylko prosty pręt - opracowana w Wielkiej Brytanii laska ultradźwiękowa UltraCane jest wyposażona w dwa przetworniki, które potrafią wykrywać przeszkody na ziemi i na wysokości głowy z odległości do 4 metrów, przekazując ostrzeżenia dzięki wibrującym punktom ulokowanym na rękojeści pod kciukiem niewidomego. Zasilanie dwoma paluszkowymi bateriami wystarcza na ponad 30 godzin pracy.

Offline aga.rk

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 171
WZROK, utrata, jak sobie radzić?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 12, 2008, 01:58:22 pm »
Ona ma jego oczy

Dziewczyny nie trzeba pilnować. Trzeba tak zrobić, żeby nie chciała odejść. Poznajcie historię związków prawie niemożliwych.

http://www.gazetawyborcza.pl/1,81388,4917580.html
"To, co możesz uczynić, jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje sens Twojemu życiu..." (A. Schweitzer).

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: WZROK, utrata, jak sobie radzić?
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 15, 2009, 10:22:37 pm »
Jak nie stracić wzroku - podpowiadają okuliści

Pospolite i łatwe do wykrycia choroby oczu mogą doprowadzić do utraty wzroku. Tymczasem jedna trzecia osób po czterdziestce wcale nie chodzi do okulisty - mówił prof. Jerzy Szaflik w środę, podczas zorganizowanych przez Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny i Polskie Towarzystwo Okulistyczne warsztatów dla dziennikarzy.

Trzy najczęstsze, zagrażające utratą wzroku choroby oczu to - w polskich warunkach - zaćma, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem oraz jaskra.

Zaćma (katarakta) to zmętnienie soczewki oka, które utrudnia lub wręcz uniemożliwia widzenie - mówiła dr Anna Kamińska. W zaawansowanej zaćmie źrenice stają się z czarnych szaro-białe. Położona w przedniej części oka soczewka skupia przechodzące przez nią promienie światła na leżącej w tylnej części oka siatkówce. Z wiekiem z powodu zaburzeń metabolizmu soczewka sztywnieje i traci przezroczystość, przypomina białawe szkiełko. W najbardziej zaawansowanych przypadkach choremu pozostaje tylko poczucie światła - według Światowej Organizacji Zdrowia zaćma odpowiada za prawie połowę przypadków odwracalnej ślepoty na świecie. W Polsce choruje na nią około 800 tysięcy osób, głównie po 50. roku życia, choć zdarza się także zaćma wrodzona. Zachorowaniu sprzyjają między innymi palenie, urazy, cukrzyca i czynniki genetyczne

Zaćmie w zasadzie nie można zapobiec, jednak leczenie operacyjne jest skuteczne i bezpieczne. Wystarczy usunąć zmętniałą soczewkę i wstawić na jej miejsce sztuczną - w Polsce co roku przeprowadza się około 120 000 takich zabiegów. Stosowane obecnie metody w rodzaju fakoemulsyfikacji czy emulsyfikacji płynowej są mało inwazyjne. Najnowsze soczewki - pseudoakomodacyjne, dzięki wykorzystaniu zjawiska refrakcji i dyfrakcji światła pozwalają obejść się bez okularów. Normalne widzenie powraca już w kilka dni po operacji.

Sposób widzenia chorego na zaćmę dobrze widać na obrazach francuskiego impresjonisty -Claude'a Moneta - z czasem motywy były coraz bardziej rozmyte, a kolory coraz bardziej żółtawe, pomarańczowe i czerwone. Zaćmę łatwo wykryć - lekarz powinien ją podejrzewać na przykład wtedy, gdy pacjent skarży się na pogorszenie ostrości widzenia z bliska i z daleka, niedające się skorygować żadnymi soczewkami.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) - jak sama nazwa wskazuje - jest najczęściej chorobą osób w wieku zaawansowanym - mówiła dr Magdalena Ulińska. To najczęstsza przyczyna nieodwracalnej utraty wzroku po 50. roku życia w krajach rozwiniętych.

W AMD dochodzi do degeneracji plamki żółtej - obszaru siatkówki odpowiadającego za centralne, najostrzejsze widzenie. Wysiękowa postać zwyrodnienia plamki może prowadzić do poważnej utraty wzroku w ciągu zaledwie kilku miesięcy, a nawet szybciej. Postać sucha jest częstsza, postępuje wolno i rzadziej prowadzi do utraty wzroku. Według danych WHO w roku 2020 na świecie będzie około 75 milionów osób całkowicie niewidomych, zaś u 270 milionów dojdzie do poważnego upośledzenia wzroku.

W polu widzenia pacjenta pojawia się rosnący ubytek - mroczek centralny, dochodzi także do obniżenia ostrości wzroku. Ponieważ najczęściej choroba dotyczy najpierw tylko jednego oka, może pozostać niezauważona, bo zdrowe oko przejmuje funkcje chorego.

AMD sprzyjają czynniki genetyczne - dlatego osoby blisko spokrewnione z chorymi powinny się badać co dwa lata. Częściej zdarza się również u osób palących, jedzących tłuste, obfitujące w cholesterol potrawy, wystawiających się na działanie ultrafioletu, z nadciśnieniem. Dieta bogata w witaminy C i E oraz przeciwutleniacze jak również cynk i selen zapobiega AMD.

Aby wykryć AMD stosuje się rozmaite wyrafinowane, skomputeryzowane urządzenia (choćby tomografię optyczną), ale wstępnych informacji dostarcza możliwe do samodzielnego przeprowadzenia badanie - Test Amslera. Wystarczy przyglądać się - oddzielnie każdym okiem - pokratkowanej kartce papieru z centralnym ciemnym punktem. Nieregularności kratki i ubytki w polu widzenia mogą świadczyć o AMD.

O ile stosunkowo łagodnemu, suchemu AMD, można w zasadzie tylko zapobiegać, rzadsze, ale niebezpieczniejsze wysiękowe AMD można leczyć za pomocą terapii fotodynamicznej lub zastrzyków wykorzystujących metody biologii molekularnej. Pozwala to nie tylko zatrzymać chorobę, ale nawet uzyskać poprawę widzenia (u ok. 30 procent leczonych).

W jaskrze (glaucoma) dochodzi do zaniku włókien nerwu wzrokowego - mówiła dr Mira Gacek. Choć komórki siatkówki oka rejestrują obraz, informacja o tym nie trafia do mózgu. Nieleczona jaskra może prowadzić do całkowitej i nieodwracalnej utraty wzroku. Chorobie często - choć nie zawsze - towarzyszy podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej.

W Polsce na uszkodzenie nerwu wzrokowego wywołane jaskrą cierpi około 700 tysięcy ludzi, zaś na całym świecie - około 70 milionów. Co dziesiąty z nich stracił wzrok w obu oczach.

Ponieważ zmiany związane z jaskrą są nieodwracalne, a leczenie trudne, szczególnie ważne jest jej wczesne rozpoznawanie - tym trudniejsze, że przez wiele lat choroba może przebiegać bezobjawowo jak wynika z polskich badań, nawet 7 na 10 pacjentów nie zdaje sobie sprawy z choroby.

Choć do niedawna winą za uszkodzenia występujące w przebiegu jaskry obarczane było podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, obecnie wiadomo, że podobne zmiany występują czasem przy normalnym ciśnieniu, a tak zwane nadciśnienie oczne nie zawsze prowadzi do jaskry. Na pewno ważną rolę odgrywają czynniki dziedziczne, palenie, cukrzyca, anemia.

Uszkodzone z takich czy innych względów włókna nerwowe sprawiają, że pole widzenia chorego coraz bardziej się zawęża - można to dokładnie określić za pomocą perymetru, mierzącego pole widzenia. Osoby zagrożone jaskrą powinny regularnie chodzić do okulisty - nawet co pół roku. Podstawowe znaczenie ma badanie dna oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i ocena kąta przesączania. Stosowane w klinikach tomografy i przepływomierze siatkówkowe (HRT/HRF), analizator włókien nerwowych siatkówki(GDX), analizator grubości siatkówki (RTA) i koherentny tomograf optyczny (OCT) pozwalają na bardzo precyzyjną ocenę stanu oczu pacjenta.

Choć spowodowanych przez jaskrę uszkodzeń nie da się naprawić, dostępne są metody spowalniające lub zatrzymujące postęp choroby. Odpowiednie leki - podawane doustnie, dożylnie lub w formie kropli do oczu - pozwalają zmniejszyć ciśnienie śródgałkowe albo zwęzić źrenicę. W części przypadków pomaga leczenie operacyjne.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: WZROK, utrata, jak sobie radzić?
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 18, 2009, 11:07:40 am »
Straciłam wzrok w wieku 3 lat - co to znaczy widzieć?"

Świat niewidomych to zapachy, odgłosy i wrażenia dotykowe. Czy to prawda, że niewidomi mają bardziej wyostrzone zmysły. Czym jest dla nich brzydota i piękno? - Straciłam wzrok mając 3 lata, nie wiem co to znaczy widzieć. Oglądam świat przy pomocy innych zmysłów - mówi Wirtualnej Polsce Teresa Dederko, dyrektor Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych. Jak dodaje, najgorsza dla niewidomego jest litość innych ludzi.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Stracilam-wzrok-w-wieku-3-lat---co-to-znaczy-widziec,wid,11508855,wiadomosc_video.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach