Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Jak wspomagać rozwój poprzez zabawy- propozycje  (Przeczytany 5789 razy)

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Jak wspomagać rozwój poprzez zabawy- propozycje
« dnia: Marzec 24, 2003, 12:07:31 am »
Wiedząc co wpływa na rozwój dziecka możesz także intuicyjnie dobierać ćwiczenia w formnie zabawy. Zajrzyj
Stymulacja rozwoju małego dziecka - enc. zdr. m. dz.
Informacje o pracy mięśnii szkodliwości chodzika

Wiadomo, że poprzez zabawy dziecko wzbogaca nie tylko rozwój fizyczny, ale i intelektualny. Bywa, że rodzicom barkuje pomysłów na zorganizowaną zabawę - oto przykłady zabaw:
Zabawa i nauka - to mnóstwo rozrywki
Gdy do podobnych zestawów zabaw wprowadzimy elementy rehabilitacyjne - dziecko zdobędzie maximum wrażeń, radości - w efekcie zancznie poprawi rozwój.

Może ktoś podzieli się swoimi pomysłami na zabawy z naszymi dziećmi?
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 18, 2003, 06:40:25 pm »
Taki wspaniały wątek, a trochę zapomniany. Odnawiam!

Dziś, troszkę zmobilizowana uwagami pani pedagog pracującej z Alą, spróbowałam przełamać jej niechęć do rysowania i...udało się!

Alicja pięknie kolorowała, rysowała szlaczki, wymyslała ozdobne kółeczka na ramkę obrazka!!!! Nie zrobiła jednak tego dla mnie, o nie!

Wszystkiemu "przyglądał się" chłopczyk z Lego Technics (laleczka). "Prosił" Alę o pomoc w dotarciu do domku - rysowała starannie drabinę. "Prosił" o pokolorowanie jego chatki - zamałowała ślicznie wszystkie elementy na wybrane przez niego kolory itd. Zabawie nie było konca!!!!A przy okazji zobaczyłam,że nie jest wcale tak źle. Ala jeśli chce, potrafi starannie trzymać się w liniach (drabina).

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 19, 2003, 12:34:53 pm »
Początkujący rodzice powinni zdać sobie sprawę, że rozwój ich dziecka będzie bardziej prawidłowy gdy poznają zasady funkcjonowania organizmu i mózgu.
O tym już pisałam w innym wątku - teraz nieco o zmyśle dotyku.
O rozwoju można mowić począwszy o akceptacji i miłości, a także o pobudzaniu wszystkich zmysłów prowadzących do pobudzania kory mógowej w trakcie rozwoju każdego dziecka.

Czym jest dotyk w rozwoju dziecka:
Dotyk – podstawowy zmysł noworodka

Wymyślając wszelkie zabawy włączałam Monice coś z dla dalszego postępu rozwoju. (łaskotki- zmysł dotyku, czucia-wówczas następowało napięcie mięśni, bodźce wzrokowo-słuchowe - muzykoterapia i materiały w kompie, zabawa z autkami- motywacja do raczkowania - ruch naprzemienny pobudzający obie pókule mózgu, itd.)

Myślę, że każda zabawa powinna służyć radości, usprawnianiu i postępowi w rozwoju.
Bawmy się więc nadal.

Offline Katarzynka

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2004, 03:16:18 pm »
Pewnie ta informacja już gdzies się pojawiła, ale w tym dziale jej nie znalazłam, wiec może ktos tu zajrzy i skorzysta. Propozycje zabaw nawet z najmniejszym człowieczkiem można znaleźć w książkach:J. Silberg "Gry i zabawy z niemowlakami",".... z maluchami","......z dziećmi".
Mama Oleńki ZD 5 lat i Łukasza 9 lat

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 06, 2004, 04:10:32 pm »
Dostępne informacje o Literaturze są tutaj także:
http://forum.darzycia.pl/topic,441

Offline Katarzynka

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 16, 2004, 10:50:21 pm »
Sonia przypomina nam o docieraniu do umysłu dziecka poprzez dotyk. Chciałabym przedstawić zabawkę, która w pierwszych miesiącach życia Oli dostarczyła jej mnóstwo wrażeń dotykowych. Poprosiłam moją mamę, aby uszyła dla Oli kocyk do zabaw na podłodze (jestem zwolenniczką tezy, że najlepszym miejscem do poznawania swiata i ćwiczenia mięsni przez niemowlaka jest podłoga i zauważyłam tu na Forum, że nie jestem odosobniona w tej opinii). Kocyk miał się składać z kawałków tkanin o różnych fakturach i kolorach, uzupenionych np. folią, gumą czy skajem. To, co zrobiła babcia przeszło moje najsmielsze oczekiwania. Na zwykłą białą poszwę pościelową naszyła domek (z pomarańczowej poszewki na poduszkę) z oknami, drzwiami. Obok domku pojawiła się trawka (z zielonego wściekle szalika), kwiatki wyszydełkowane z kordonka, a nad tym wszystkim fruwały motyle z siateczki i świeciło słonko z gumowego żółtego czepka kąpielowego. Ola na kocyku zaczęła siadąć i raczkować, a ja doszywałam ciągle nowe elementy, żeby czymś jeszcze ją zainteresować.Dzisiaj kocyk nie ma już niczego, co dało się urwac i wyszarpać. Został domek, trawka i słonko, a Ola bawi się na nim latem na dworze.
Mama Oleńki ZD 5 lat i Łukasza 9 lat

Offline Ivona

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 17, 2004, 08:19:01 am »
Katarzynko! To oczywiście świetny pomysł. Moja Ola także "spędziła" pierwsze miesiące na kocykach na podłodze. Pamietam także, ile radości sprawił jej pierwszy pobyt na plaży, kiedy baraszkowała cała w piasku!
Iwona - mama 14 -let.Oli z zD i 9-let. Michałka

Offline Bogusława

• Podglądacz
  • *
    • http://www.makaton.pl
Odp: Jak wspomagać rozwój poprzez zabawy- propozycje
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 10, 2009, 10:10:54 pm »
Serdecznie zaprszam do wydawnictwa Impuls i do ksiązki o naszych dzieciaczkach: WSPOMAGANIE ROZWOJU DZIECI Z ZESPOEŁM DOWNA - TEORIA I PRAKTYKA, która sie właśnie ukazała http://www.impulsoficyna....&start=0&id=589
Przygotowuje obecnie II tom poświęcony młodzieży i dorosłym, dlatego serdecznie zaprszam do przesyłania pomysłów, może mogłabym poprzez wypowiedzi innych osób, terapeutów, lekarzy pomóc w rozwiązaniu problemów osób starszych, o których muszę przyznać, ze częśto zapominamy. Wszędzie są wypowiedzi i pomoc maluszkom - to miło ! ale co ze starszymi ? Ściskam wszystkich bardzo serdecznie i życzę miłej lektury.
BOGUSŁAWA

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Odp: Jak wspomagać rozwój poprzez zabawy- propozycje
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 10, 2009, 10:52:25 pm »
Dodam jeszcze w temacie
Zródło
http://forum.darzycia.pl/index.php?topic=441.msg147830#new

Wspomaganie rozwoju dzieci z zespołem Downa – teoria i praktyka

Bogusława Beata Kaczmarek (red.)

Wśród pozycji wydawniczych poświęconych problematyce rozwoju i jego wspomagania u dzieci z zespołem Downa proponowana książka będzie pozycją szczególną. Obejmuje bowiem nie tylko aspekty medyczne, psychologiczne oraz społeczne odnoszące się do tego zespołu zaburzeń rozwoju, ale także ujmuje je w perspektywie terapeutycznej, ukonkretnionej opisem wybranych metod postępowania. Ponadto znajdziemy w książce wypowiedzi rodziców wychowujących dzieci z zespołem Downa, wypowiedzi samych dzieci, jak też informacje pomocne w poszukiwaniu miejsc, w których znaleźć można pomoc terapeutyczną oraz społeczne wsparcie.

Z recenzji prof. dr hab. Ireny Obuchowskiej

Zobacz spis treści

ISBN 978-83-7308-835-1
Wydanie I, Kraków 2008
Format B5
Objętość 442 strony
Oprawa twarda, szyta

Cena 39,80 zł 

Autorce gratuluję pozycji, a po przeczytaniu całosci postaram się wypowiedzieć o niej.

oraz

Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju małego dziecka
http://forum.darzycia.pl/index.php?topic=9662.0
Pozdrawiam :))
"Starsza Letnia Miotełka"

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach