Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Badania genetyczne  (Przeczytany 14132 razy)

Offline Hubcio

• Aktywny Gadacz
    • http://www.rzeszow.mm.pl/~hubcio
Badania genetyczne
« dnia: Luty 09, 2004, 06:22:20 pm »
Mam do was pytanko. Mój synek ma mieć robione badania genetyczne w Prokocimiu. Dodam, że wcześniej miał badania genetyczne i pobrony kariotyp. Wszystkie te badania wyszły w porządku. Terza dwa lata po poprzednich badaniach będą kolejne. Za wcześniejsze nic nie płaciłam, bo synek w tym czasie leżał w tym szpitalu kilka miesięcy. Czy teraz będziemy musieli płacić za badbaia? Czy któreś z waszych dzieci miały badania genetyczne?, jeśki tak to przoszę o kontakt.
Mama małego HUbercika.

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Badania genetyczne
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 09, 2004, 06:27:21 pm »
Hubcio jeśli masz skierowanie nie powinnaś płacić.
Ale po co drugie badania genetyczne? to niezmienne
Skontaktuj się z "mamawika" ona bywa w Instytucie. Jutro może będzie tam "Andrzej67" z naszego forum.
zapytają - damy Ci znać

Zakład Genetyki Medycznej Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii Collegium Medicum UJ w Krakowie

Kierownik
Prof. dr hab.med. Jacek J. Pietrzyk
Mipietrz@kinga.cyf-kr.edu.pl

Adres
30-663 Kraków, ul. Wielicka 265
Telefon:  (0-12) 658-02-56
Fax (0-12) 658-44-46

Rodzaj wykonywanych badań
Cytogenetyka: T - 1, T - 2, T - 3,

Diagnostyka molekularna: retinoblastoma, siatkówczak płodowy, osteogenesis imperfecta, mukowiscydoza, achondroplazja, hipochondroplazja, zespół Aperta, zespół Marfana

Diagnostyka biochemiczna: fenyloketonuria, zaburzenia przemiany aminokwasów, mukopolisacharydozy (bez możliwości identyfikacji typu)

Inne: dermatoglifia

Diagnostyka ultrasonograficzna
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Hubcio

• Aktywny Gadacz
Badania genetyczne
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 09, 2004, 06:36:10 pm »
Soniu drugie bo te wcześniejsze nic nie wykazały. A po drugie okazało się, że synek miał pobieraną krew w niedługim czasie po transfuzjach krwi. A żeby wyniki były wiarygodne od ostatniej transfuzji musi minąć co najmniej trzy miesiące. A synek w tym czasie miał przetaczaną krew średnio co trzy tygodnie. Soniu mam nadzieję, że  takie skierowanie da nam pani doktor genetyk z Prokocimia.
Mama małego Hubercika.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Badania genetyczne
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 09, 2004, 06:53:16 pm »
Hubcio rozumiem. Może wcześniej podyskutuj z lekarzem prowadzącym synka u Ciebie w Przychodni Rejonowej.
Badanie genetyczne napewno pomogłoby wiele ustalić i podjąć dalsze kroki w rehabilitacji.

Offline mamawika

• Raczkujący bywalec
  • **
Badania genetyczne
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 09, 2004, 07:01:32 pm »
Wiktor miał robione badania genetyczne w Prokocimiu i nic nie kosztowały. Tyle, że strasznie sie długo czeka mimo, że teoretycznie jest na godzinę. Najpierw idzie się do pani antropolog, bo ona waży, mierzy, ogląda linie papilarne itp. A potem do genetyczki. A i wpierw trzeba termin ustalić. Jeśli potrzebny Ci jest jakiś telefon to daj znać , to poszukam.
Pozdrowienia,
mamawika
 Wiko już od jakiegoś czasu 10 lat- MPD, epi (N,E,R,L,O,P) & Gaba prawie 15 - szatan nie kogut.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Badania genetyczne
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 09, 2004, 07:10:53 pm »
Właśnie ten wywiad i wizyta u antropologa wydłuża niemiłosiernie czas.

Ja mam 3km do Instytutu, więc przed 8 laty rozłożyłam badania na 2 oddzielne, Tobie będzie gorzej bo jesteś zamiejscowa.
Dlatego zaopatrz się w zapas jedzonka dla Was.

Offline Hubcio

• Aktywny Gadacz
Badania genetyczne
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 09, 2004, 07:28:50 pm »
Dziękuje za wszystkie rady. Mam nadzieję, że u nas wszystko pójdzie gładko. I w jednym dniu się zmieścimy.
Pozdraiwam mama Hubercika.

Offline Raduś

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://smyki.pl/domeny/synek.pl/radus/index.php
Badania genetyczne
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 09, 2004, 09:28:43 pm »
Ja tez byłam z Radusiem w Prokocimiu 5 tyg i miał robione badania genetyzcne. Robili kariotyp ale musze jechać jeszcze raz bo poprzednie nie wyszło coś im nie urosło(nie znam się). RAdus brał wtedy antybiotyki i to dla tego. Pozatym miał  enzymy lizosomalne, tandem metabolizcny i CDG ale juz w Warszawie. Nie Płaciłam za badania ale materiał musiałam zawieźć na własny koszt zamrozony w termosie.O wyniki dowiadywałam sie telefonicznie. Na CDG długo się czeka ok.3 miesięcy. Dzwoniłam pare dni temu do Prokocimia ale jeszcze nie było i kazali dowiadywać sie w Warszawie na własna rekę. zadzwoniłam wynik dawno wysłany. Pewnie w Krakowie gdzieś zginął. Na szczescie wszystkie wyniki sa prawidłowe.
Co do antropologa to Radus też miał u niego być ale nie zastaliśmy Go. Na tym nasze doświadczenie z antropologiem się skończyło widocznie nie ma obowiazku robienia zleconych badań.
pizse troche złośliwie ale nie mam miłych doświadczeń. Wprawdzie mam jechać tam na rehabilitacje ale mam nadzieja ze będzie lepiej niz na neurologii. Pocieszam sie ze będe tam dobrowolnie i mam nadzieje ze Radek sie nie rozchoruje.

Offline Agata

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.bobasy.pl/kamilek2003
Badania genetyczne
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 10, 2004, 11:00:45 pm »
Ja robiłam bad. gen u Was w Rzeszowie. Kariotyp. czekałam tylko 3 mies. i wyszło dobrze (tzn "urosło"). Bo w Lublinie np czeka się dłużej na wynik (5 mies.) pozdrawiam Hubercika
"Wypłyń na głębię" Kamil 8 lat zD i Kacper 14,5

Offline Hubcio

• Aktywny Gadacz
Badania genetyczne
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 10, 2004, 11:14:15 pm »
Agatko. Hubercik też miał badany kariotyp w Rzeszowie u pani doktor Lassoty, wyszedł prawidłowo. Ale teraz Prokocim chce rozszeżyć badania. Agatko dlaczego robiłaś w Lublinie?
Mama HUbercika.

Offline Agata

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.bobasy.pl/kamilek2003
Badania genetyczne
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 12, 2004, 10:49:29 pm »
dlaczego podwójnie?
wiesz, Huberciku, jakoś tak wyszło. najpierw miałam skierowanie do pani Lassoty, ale termin badania odległy. a w Lublinie przy okazji leżenia w szpitalu dostałam wcześniejszy termin i też zrobiłam. a co? (nie wiem jeszcze jakie będą konsekwecje ale co mi tam) pozdrawiam
"Wypłyń na głębię" Kamil 8 lat zD i Kacper 14,5

Offline justin

• Podglądacz
  • *
Badania genetyczne
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 20, 2005, 10:46:43 am »
Proszę pomóżcie!!! Moja córeczka ma mieć robione badania genetyczne. Na czym one polegają, jak długo trwają, czy są bolesne dla dziecka? Wszyscy na tym forum wiecie bardzo dużo, więc liczę na waszą pomoc. A może ktoś z Was robił takie badania w DSK w Lublinie?
Justyna i Ola-8 lat (Artrogrypoza)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Badania genetyczne
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 20, 2005, 07:10:01 pm »
Badanie cytogenetyczne
Badanie kariotypowe-na czym polega?
Beata:
Badanie kariotypu (kariologiczne) polega na sprawdzeniu prawidłowości struktury chromosomów. Jest to badanie jakby "z grubsza" w porównaniu z
mapowaniem genomu. Badając kariotyp nie określimy jakie tam są geny i gdzie ulokowane, ale określimy ilość chromosomów, ich wielkość, położenie
centromerów czy obecność satelitów. Tą metodą można zdiagnozować tylko niektóre choroby genetyczne, głównie aneuploidie (nieprawidłowości ilościowe zestawu chromosomów), chociażby zesp. Downa, zesp. Turnera

Te badania nie bolą, poza ukłóciem podczas pobrania krwi. Na wyniki trzeba czekać 4-6 tygodni.

Offline justin

• Podglądacz
  • *
Badania genetyczne
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 20, 2005, 07:18:20 pm »
Soniu, bardzo bardzo dziekuję za odpowiedź. Uspokoiłaś mnie trochę. Dzięki temu forum czuję, że nie jesteśmy już z Olą same.
Justyna i Ola-8 lat (Artrogrypoza)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Badania genetyczne
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 21, 2005, 10:31:47 am »
Laboratorium GSDL

Badanie Poziomu Aminokwasów (z osocza lub moczu) oraz Badanie Poziomu Pierwiastków (z kriw, moczu, włosów) są szybkim i wygodnym sposobem na znalezienie przyczyny wielu przewlekłych zaburzeń. Precyzyjne wyniki testów mogą wykazać istniejące niedobory składników odżywczych, osłabienie metabolizmu i zaburzenie transportu aminokwasów, stopień zatrucia pierwiastkiem oraz poddają możliwe środki leczenia powstałych zaburzeń.
http://www.pkb.com.pl/index.php?w=5&s=3
dużo ciekawych badań i informacji ź

http://www.pkb.com.pl
GREAT SMOKIES DIAGNOSTIC LABORATORY (GSDL)

roxsana

• Gość
choroby uwarunkowane genetycznie
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 07, 2007, 09:56:27 am »
może ktos wie jak długo sę czeka na wynik badania genetycznego w kierunku DMD ,robiłam w warzawie na ul. sobieskiego 9 ????????????

Offline Karina137

• Raczkujący Gadacz
Badania genetyczne
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 07, 2007, 05:06:12 pm »
Zakład Genetyki ma za mało pracowników i kasy na badania. "Na szybko" robi się tylko diagnostykę prenatalną. Wiem, bo byłam tam na stażu całe wakacje :)
Kiedy był pobrany materiał???
Pozdrawiam
Karina

roxsana

• Gość
Badania genetyczne
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 09, 2007, 01:21:38 pm »
Cytat: "Karina137"
Zakład Genetyki ma za mało pracowników i kasy na badania. "Na szybko" robi się tylko diagnostykę prenatalną. Wiem, bo byłam tam na stażu całe wakacje :)
Kiedy był pobrany materiał???
materiał był pobrany 3.09.2007r

Offline Karina137

• Raczkujący Gadacz
Badania genetyczne
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 09, 2007, 03:37:53 pm »
Cytat: "roxsana"
materiał był pobrany 3.09.2007r

nie wiem dokładnie ile czeka się, ale 6-8 tyg. to norma (nawet dla tzw. "płatnych badań").
Jeśli w połowie października nie będziesz mieć wyników to zadzwoń do sekretariatu Zakładu i zapytaj kiedy możesz spodziewać się wyników. Są one wysyłane pocztą, ale czasem niektórzy pacjenci umawiają się z lekarzem, że ten poda im wyniki na telefon. Kierował Was lekarz z IPiN czy jakiś inny? Bo jeśli inny to może tylko on dostanie wynik i od niego uzyskasz informacje.
Pozdrawiam
Karina

roxsana

• Gość
Badania genetyczne
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 09, 2007, 04:18:52 pm »
kierował mnie lekarz z poradni neurologicznej w pile

Offline Karina137

• Raczkujący Gadacz
Badania genetyczne
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 09, 2007, 09:50:58 pm »
Krew była pobierana w Pile czy w IPiN w Warszawie?
Jeśli to pierwsze to wyniki pewnie dostanie lekarz, a jeśli w IPiN to różnie bywa.
Pozdrawiam
Karina

Offline ilonadora

• Rozgadany Weteran
    • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Badania genetyczne
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 28, 2008, 01:20:56 pm »
Kontrowersyjne badania dla niemowląt

Wielu rodziców obawia się ukrytych chorób genetycznych u swoich dzieci. Pojawiły się firmy reklamujące specjalne testy genetyczne, jednak ich oferta wydaje się pozbawiona logiki i budzi wiele wątpliwości.

Kiedy na sali porodowej rozlegnie się długo wyczekiwany krzyk nowo narodzonego dziecka i zostaną przeprowadzone pierwsze badania, strach rodziców, że urodziło im się chore dziecko, bynajmniej nie mija. Nawet jeśli niemowlę wydaje się na pierwszy rzut oka zdrowe, wielu rodziców obawia się, że ich materiał genetyczny jest pełen pułapek czyhających na zdrowie potomka.

Koniunkturę wyczuła niemiecka firma Humatrix z Frankfurtu nad Menem i od niedawna oferuje rodzicom testy genetyczne dla noworodków. Dzięki zbadaniu materiału genetycznego dziecka, ryzyko wystąpienia choroby genetycznej jest mniejsze – obiecuje firma zasiewając ziarno niepokoju. Predyspozycje do jedenastu chorób wymienionych w ofercie mogą mieć “dramatyczne skutki dla zdrowia dziecka”.

Humatrix
zapewnia, że wystarczy odrobina śliny na patyczku higienicznym. “Pobranie takiej próbki może przyczynić się do poprawy jakości życia twojego malucha”, głosi tekst reklamowy.

Peter Propping jest innego zdania. - Większość proponowanych testów nic nie wnosi - twierdzi kierownik Instytutu Genetyki Człowieka na Uniwersytecie w Bonn. W przypadku wielu chorób nie ma pewności, że mają podłoże genetyczne, a w pozostałych przypadkach wiedza na temat zmian genetycznych nie przekłada się na żadne możliwości działania. Profilaktyka nie jest możliwa ani konieczna lub nie istnieją żadne metody leczenia.

Przykład: niedobór a1-antytrypsyny. Dzieci z tym zaburzeniem zapadają często na zapalenie oskrzeli. W dalszym przebiegu choroby dochodzi do rozedmy płuc i marskości wątroby. - Jednak póki człowiek nie wykazuje żadnych objawów, i tak nie ma sensu wykonywać tego testu - tłumaczy Propping. Na razie wobec tej choroby jesteśmy bezradni. - Do tej pory nie wynaleziono żadnej metody leczenia, która by przeszła etap badań przedklinicznych.

Genetycy patrzą też krytycznym okiem na testy w kierunku nietolerancji laktozy. Na skutek braku enzymu trawiącego laktozę od 5 do 15 procent społeczeństwa nie toleruje mleka krowiego. Nie jest to jednak groźne zaburzenie. - Obecność mutacji w genie laktazy wychodzi na jaw, kiedy dzieci w wieku trzech czy czterech lat zaczynają mieć biegunki - wyjaśnia Propping. - Gdy dziecko jest w wieku niemowlęcym rodzice w ogóle nie muszą o tym wiedzieć. W przeciwnym wypadku będą stosowali środki zapobiegawcze, zanim to stanie się konieczne.

Testy wręcz komiczne

Wręcz komiczne jest proponowanie testów w kierunku osteoporozy i paradontozy. – W tych przypadkach nie ma żadnych przekonywających genetycznych przesłanek. To samo odnosi się do testów na otyłość. - Do tej pory poznano jedynie kilka genów odpowiedzialnych za przerost komórek tłuszczowych – wyjaśnia prezes Towarzystwa Genetyki Człowieka. Takie mutacje nie odgrywają w większości wypadków żadnej roli i nie wpływają na to, czy dana osoba będzie otyła.Pomimo to firma Humatrix zwerbowała około 200 ginekologów, którzy polecają swoim ciężarnym pacjentkom wykonanie testów genetycznych jeszcze przed porodem.

Według opinii Petera Proppinga przeprowadzanie testów genetycznych u dzieci narusza wytyczne Krajowej Izby Lekarskiej, które jasno precyzują, że badanie materiału genetycznego u nieletnich może być wykonane jedynie wtedy, kiedy jego wyniki będą pomocne w leczeniu. Dlatego powinno się przeprowadzać testy wyłącznie w kierunku chorób, dla których istnieją sensowne środki zapobiegawcze lub skuteczne leczenie. - W przypadku dzieci prawo do niewiedzy powinno być naruszane jedynie wtedy, kiedy wykonanie testu przyniosłoby wymierny efekt dla zdrowia dziecka – uważa Propping.

Służy temu uznany program badań, za który od 2005 roku płaci niemiecka kasa chorych. W ramach badań przesiewowych każdemu noworodkowi pobiera się kroplę krwi z pięty w poszukiwaniu nosicielstwa dwunastu chorób. Dotyczy to zaburzeń metabolicznych i hormonalnych, między innymi wrodzonej niedoczynności tarczycy i zaburzeń w przemianie kwasów tłuszczowych.

Wyboru dokonano racjonalnie: - Wszystkie dwanaście chorób da się skutecznie leczyć, o ile zostaną odpowiednio wcześnie wykryte – podkreśla Adelbert Roscher z Uniwersytetu Monachijskiego, inicjator badań przesiewowych noworodków. Nieleczone mogłyby doprowadzić do ciężkich psychicznych lub fizycznych zaburzeń, a nawet do śmierci. Dzięki testom można zaoszczędzić młodym ludziom wiele cierpienia.

Od 10 lat w Bawarii wykonuje się szeroki panel badań skryningowych. Bawaria należy w tej dziedzinie do światowej czołówki. W międzyczasie podobną koncepcję badań przesiewowych noworodków przejęły nie tylko inne landy niemieckie, lecz także państwa skandynawskie i Holandia.

Wcześniej noworodki badano w kierunku jedynie trzech chorób. Najstarszym testem diagnostycznym jest test Guthriego wykrywający fenyloketonurię, który wykonuje się już od 1967 roku. W przypadku tego rodzaju defektu wskazany jest pośpiech. Jeśli w diecie noworodka chorego na fenyloketonurię znajduje się aminokwas fenyloananina, dochodzi do poważnego uszkodzenia mózgu. Przy stosowaniu odpowiedniej diety nie wystąpią objawy choroby.

- Badania przesiewowe noworodków powinny pozostać takie, jakie są – mówi Propping. Dodatkowe testy komercyjne są nie tylko zbędne, ale i szkodliwe. - Nie wszystkie możliwe technicznie rzeczy mają sens – twierdzi Roscher. - Trzeba robić badania diagnostyczne tylko wtedy, kiedy wykonane testy pozwolą osiągnąć wiarygodne rezultaty, a choroba jest uleczalna. I tak jest w przypadku obecnie stosowanych badań przesiewowych.

W najbliższej przyszłości program ma być rozszerzony o badanie w kierunku mukowiscydozy. Firma Humatrix dołączyła je właśnie do swojej oferty. Czy to oznacza, że jest liderem na rynku badań genetycznych? - Testy genetyczne na mukowiscydozę nie mają sensu. W tej chorobie znanych jest ponad 1000 mutacji. Teraz jesteśmy w stanie zidentyfikować maksymalnie 85 procent – uważa Propping.

Zamiast tropić zmiany w genach, powinno się raczej sprawdzić, czy produkty odpowiednich genów prawidłowo funkcjonują w organizmie. Ze względu na różnorodność mutacji nie można ze stuprocentową pewnością zaufać tylko badaniu genetycznemu.

W przeciwieństwie do testów oferowanych przez Humatrix badania przesiewowe noworodków nie są oparte na analizie genomu. Kliniki testują krew noworodków przy pomocy bardzo wrażliwej metody chemicznej o nazwie spektrometria masowa. Wynik badania czasami uzupełniany jest o badanie genetyczne.

Stosowanie najpierw testu genetycznego w kierunku mukowiscydozy Roscher uważa za tragiczną pomyłkę. Oprócz chorych można wskazać osoby, które wprawdzie są nosicielami mutacji, ale nigdy nie zachorują. Przysparza to im jedynie niepokoju i skutkuje mnożeniem niepotrzebnych badań.

Firma Humatrix przejawia troskę o swoich klientów. Również pod względem finansowym. Jeśli rodzice nie są w stanie wyłożyć 400 euro na wykonanie testów genetycznych, Humatrix oferuje możliwość rozłożenia opłaty na 12 rat.

onet dziecko
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Badania genetyczne
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 31, 2008, 10:32:32 pm »
Centrum Genetyki Medycznej

http://www.cengenmed.com.pl/index.php?idK=1&idA=1
Centrum Genetyki Medycznej zapewnia kompleksową opiekę specjalistyczną w dziedzinie genetyki klinicznej:

Konsultacje lekarzy specjalistów genetyki klinicznej
Diagnostykę chorób genetycznie uwarunkowanych (w tym wad wrodzonych i zaburzeń rozwoju umysłowego)
Badania w kierunku genetycznych przyczyn niepowodzeń rozrodu
Badania w kierunku genetycznych predyspozycji do wystąpienia nowotworów
Poradnictwo genetyczne

Zakres badań
http://www.cengenmed.com.pl/index.php?idK=4
Cennik badań
Diagnostyka molekularna predyspozycji do nowotworów
Diagnostyka molekularna chorób genetycznych
Diagnostyka cytogenetyczna

http://www.cengenmed.com.pl/index.php?idK=11&b=4&idA=32
Cennik badań

Nowe badania w naszej ofercie
http://www.cengenmed.com.pl/index.php?idK=13

Nowe badania w naszej ofercie
Badania genetyczne u osób z wrodzonymi wadami kończyn
Choroba Alzheimera
Genetycznie uwarunkowana oporność na zakażenie wirusem HIV
Hipercholesterolemia oraz miażdżyca
Cukrzyca typu 2 i otyłość
Wielogenowy test predyspozycji do raka piersi

Na stronie jest znaczek NFZ,to pewnie też refundują takie badania.
Pozdrawiam :))
"Starsza Letnia Miotełka"

Wytrych

• Gość
Badania genetyczne
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 27, 2008, 11:21:33 am »
Czy tylko neurolog kieruje na badania genetyczne?

zwalcio

• Gość
Badania genetyczne
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 27, 2008, 11:25:53 am »
Wytrych,  ja dostałam skierowanie na badania genetyczne od lekarza rodzinnego, czyli od lekarza pierwszego kontaktu :D

kasiape

• Gość
Badania genetyczne
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 27, 2008, 02:51:29 pm »
Cytat: "Wytrych"
Czy tylko neurolog kieruje na badania genetyczne

lekarz rodzinny jak najbardziej może (czy powinien) dać skierowanie do poradnii genetycznej.

Wytrych

• Gość
Badania genetyczne
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 01, 2008, 09:31:12 pm »
Dzięki!

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach