Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Matura  (Przeczytany 57877 razy)

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 01, 2005, 02:41:31 pm »
Matury: Zmiany w nowym roku szkolnym

"Gazeta Wyborcza": Zmiany w ustnym egzaminie maturalnym z polskiego - to największe nowości w nowym roku szkolnym.

Najgorętszymi miesiącami będzie styczeń, kwiecień i maj. W styczniu rusza zimowa sesja maturalna. Przystąpią do niej maturzyści, którzy oblali majowe egzaminy albo zdobyli kiepskie oceny i chcą je poprawić. Już wiadomo, że do egzaminu szykują się prawdziwe tłumy.

Kwiecień będzie miesiącem próby dla uczniów kończących podstawówki i gimnazja. Czekają ich ogólnopolskie egzaminy - od wyników zależy, czy dostaną się do wymarzonych szkół.
A na początku maja znów zacznie się maturalne zamieszanie. Potrwa prawdopodobnie do jesieni. Ministerstwo Edukacji chce przekonać rektorów, by właśnie wtedy - a nie jak dotąd w wakacje - przyjmowali kandydatów na studia. Rozmowy w tej sprawie zaczną się już w ten weekend podczas spotkania władz uczelni z ministrem - informuje "Gazeta Wyborcza".

zródło:
onet.pl
Pozdrawiam :))
"Starsza Jesienna Miotełka"

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 25, 2005, 11:47:02 pm »
Upload maturalny
Prace, sciągi  :wink:

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 02, 2006, 11:36:54 pm »
Dobra wymówka -  nawał pracy  :roll:

Łzy podczas egzaminu

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała na próbną maturę dla niepełnosprawnych dzieci "specjalne" testy, które w rzeczywistości niczym nie różniły się od tych przeznaczonych dla pełnosprawnych uczniów - pisze "Dziennik Polski".

Po próbnej maturze z języka polskiego, która odbyła się w zeszły czwartek, niesłyszące uczennice ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 5 w Krakowie wyszły ze szkoły blade i ze łzami w oczach. Podobnie czuły się dzień później po egzaminie z języka angielskiego i w poniedziałek po zdawaniu wybranego przedmiotu. Powód? Testy, które przygotowała dla nich CKE nie zostały dostosowane do ich możliwości.

Zamówienie na arkusze dla swoich niesłyszących uczniów placówka złożyła już w październiku. W przeddzień egzaminu dotarły one do szkoły. Jakież było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że te arkusze niczym nie różnią się od tych standardowych - mówi wychowawczyni niesłyszących maturzystów.

Nasi uczniowie mają prawo do innych arkuszy egzaminacyjnych z języka polskiego, języka obcego, historii i wos - podkreśla nauczycielka. Niesłyszące osoby mają ubogi zakres słownictwa. Nie rozumieją metafor, nie potrafią odczytywać poezji, mają problemy ze zrozumieniem gwary.

Nic zatem dziwnego, że niesłyszącym maturzystom udało się zdobyć na próbnej maturze zaledwie po kilka punktów (na 70 możliwych do uzyskania). Nie lepiej poszło im na pozostałych przedmiotach. Żaden z jedenastu niesłyszących uczniów nie zdał egzaminu.

Wyszli z sali egzaminacyjnej z poczuciem, że nic nie umieją, że nie mają szans na zdanie tego egzaminu w maju. Są załamani - mówi wychowawczyni. CKE tłumaczy swoją niekompetencję nawałem pracy. Nie byliśmy w stanie przygotować arkuszy dla wszystkich uczniów. Mamy ogromnie dużo pracy z organizacją styczniowej sesji maturalnej i egzaminu zawodowego - mówi Maria Magdziarz, wicedyrektor CKE. (PAP)

Offline mwaga

• Aktywny Gadacz
Matura
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 03, 2006, 12:26:34 am »
Słów poprostu brakuje.Jak długo jeszcze
naszym dzieciom będzie podkładać się pod
nogi kłody.Kiedy  zacznie karać się winnych.
A może w końcu ktoś jasno powie,że nie ma żadnej
integracji,natomiast coraz częściej spotykany
przejaw segregacji.
Maria-mama Madzi/92/-niedosłuch obustronny,Oli/93/,Józia/97/.Pozdrawiamy.

Offline Ulka

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
Maturzyście po kieszeni
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 04, 2006, 10:23:28 am »
Maturzyście po kieszeni

Rząd chce wprowadzić obowiązkową opłatę za poprawianie matury. Dlaczego? Uczniowie nie zgłaszają się na egzamin, a jego przygotowanie kosztuje

Mirosław Sawicki, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, wcześniej minister edukacji, znalazł sposób na niezdyscyplinowanych poprawkowiczów

Co trzeci uczeń, który chciał w styczniu zdawać poprawkową maturę, nie zgłosił się na egzamin - wynika z danych, które zebraliśmy we wszystkich ośmiu okręgowych komisjach egzaminacyjnych. Egzamin zamierzało zdawać 68 tys. uczniów.

- Wydrukowanie dla tych osób prac egzaminacyjnych kosztowało 150 tys. złotych. Przygotowanie jednej to wydatek około 3 zł - mówi Maria Magdziarz, zastępca dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Innych kosztów jej zdaniem komisja nie poniosła, ale... - Co się przy tej okazji nadenerwowali nauczyciele, którzy zgłosili się niepotrzebnie do komisji egzaminacyjnych, to tylko oni wiedzą - tłumaczy Maria Magdziarz.

W piątek dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mirosław Sawicki przesłał do ministra edukacji pismo, w którym proponuje, jak zdyscyplinować poprawkowiczów. Na poprawkowe matury przychodzą ci, którzy ich nie zdali, i ci, którzy chcą tylko poprawić swoje wyniki.

Dyrektor CKE sposoby ma dwa. - Powinien być wprowadzony okres karencji. Jeśli ktoś, mimo deklaracji, nie zgłosi się na egzamin poprawkowy, to nie będzie mógł tego egzaminu poprawiać w następnym roku - mówi Sawicki.

Innym rozwiązaniem jest wprowadzenie opłat, ale tylko dla osób poprawiających wyniki. - Dwa razy mieliby prawo do bezpłatnych egzaminów, za następne musieliby płacić - dodaje Sawicki.

Bez zmiany konstytucji nie jest możliwe wprowadzenie opłat dla pozostałych poprawkowiczów, czyli tych, którzy matury oblali.

O wprowadzeniu opłat myślą też dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych.

- Jeśli uczeń chce podwyższyć wynik, to niech zapłaci - mówi Helena Sutyniec, dyrektor OKE w Łomży.

Dyrektorzy szkół mają też inne pomysły. - Jeśli uczeń nie zda matury, tylko pierwsza poprawka byłaby bezpłatna. Za każdą następną próbę, a także za podwyższanie wyników powinien zapłacić. Przygotowanie egzaminu naprawdę kosztuje - mówi Cezary Urban, dyrektor XIII LO w Szczecinie.

Uczniowie są jednak bardziej sceptyczni.

- Być może uczniowie nie zgłaszają się na maturę, bo się jej boją - mówi Przemek Bondarowski, trzecioklasista z warszawskiego LO im. Witkacego. - Akceptuję ten pomysł z okresem rocznej karencji dla osób, które się nie zgłosiły na egzamin, oczywiście po wnikliwym sprawdzeniu przyczyn tej nieobecności. Pomysł z opłatami nie podoba mi się w ogóle. Przecież matura jest państwowym egzaminem, a edukacja jest bezpłatna - wyjaśnia.

ANNA PACIOREK

Płatna poprawka

Jarosław Zieliński, wiceminister edukacji

Jarosław Zieliński, wiceminister edukacji
Chcemy wprowadzić przepis o odpłatności za egzamin maturalny dla osób, które zdały, ale chcą poprawić wyniki. Konstytucja na to pozwala, potrzebne są tylko zmiany w ustawie. Matura pozostanie bezpłatna dla osób, które jej nie zdały i próbują jeszcze raz. Zgodnie z konstytucją nauka w szkole publicznej jest bezpłatna, a egzamin maturalny stanowi jej uwieńczenie. Te osoby można jednak zdyscyplinować w inny sposób: zmniejszając liczbę przysługujących im egzaminów poprawkowych. a.p.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_060204/kraj/kraj_a_8.html

Matury 2006

http://www.cke.edu.pl/index.php?option=content&task=view&id=10&Itemid=33

http://www.interklasa.pl/portal/index/strony?mainSP=katalog&mainSRV=interklasa&page=list&folder_id=6
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 30, 2006, 08:48:45 am »
MEN o pieniądzach dla nauczycieli

Nauczyciele, którzy będą pracować w maju w zespołach przeprowadzających ustne egzaminy maturalne z języka polskiego i języków obcych, otrzymają zapłatę - 12,60 zł brutto za godzinę pracy. Przeciętnie tyle czasu zajmuje przeegzaminowanie dwóch uczniów. Pieniądze dostanie nie tylko ten nauczyciel, który pyta ucznia, ale także dwaj pozostali członkowie komisji egzaminacyjnej.

Nie dostaną natomiast nic nauczyciele, którzy dodatkowo pracują podczas egzaminów pisemnych i pilnują, by uczniowie nie ściągali. - Tę czynność wykonują w ramach swoich obowiązków - wyjaśnia Marek Legutko, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Ministerstwo podało nowe stawki za sprawdzanie prac pisemnych. Egzaminator otrzyma za jeden arkusz egzaminacyjny od 8 do 12 złotych, w zależności od przedmiotu i wybranego przez ucznia poziomu egzaminu. Aby otrzymać pieniądze, nauczyciele powinni zawrzeć umowy z dyrektorami okręgowych komisji egzaminacyjnych. a.p.

Rzeczpospolita 30 marca 2006r.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 26, 2006, 07:17:57 pm »

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 29, 2006, 10:13:44 pm »
Wojciech Wyszogrodzki/28.04.2006

Matura ściśle tajna

Propozycja ujawnienia wyników matur wywołała w Gorzowie burzę
Szkoły zazwyczaj niechętnie udostępniają dane dotyczące wyników nauczania. Dyrektorzy tłumaczą, że nie chcą ścigać się z najlepszymi. – Jeśli do jednych liceów idą zdolne dzieci, a do drugich pozostałe, trudno wymagać, by wynik matury był inny – uważa jeden z gorzowskich nauczycieli.

Ów „wyścig szczurów” może mieć też inne konsekwencje. – Jawność wyników matury może spowodować, iż niektóre szkoły zaczną pomagać uczniom na egzaminie albo będą podawać nierzetelne dane – mówi jeden z rodziców. – To niemożliwe. Dane są przecież też w kuratorium. Poza tym przepisy są jasne: nie można nawet podejść do ucznia, a członkowie komisji stoją obok siebie – tłumaczy Halina Antczak, zastępca naczelnika wydziału edukacji Urzędu Miasta w Gorzowie. – Matura jest jedynie efektem końcowym nauki. Okres liceum to trudny wiek dojrzewania, więc ważne są: klimat szkoły, atmosfera, program wychowawczy, nauczyciele czy edukacja idzie w parze z wychowaniem, propozycje pozaedukacyjne, kontakty międzynarodowe

Cały artykuł >>>

Offline kinga34

• Raczkujący Gadacz
Matura
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 30, 2006, 09:46:18 am »
Witam!
Matura dla mnie to jeszcze świeże odczucia, bo zdawałam ją dwa lata temu...
Pamiętam zdenerwowanie koleżanek i kolegów, ich kilometrowe ściągi....
Mi też zależało na zdaniu, ale chyba podchodziłam do tego z racji wieku bardziej rozsądnie..
Postawiłam na swoją wiedzę...poszłam bez nawet jednej ściągi...a był to dla mnie trudny okres w życiu- w marcu po miesiącu agonii odeszła moja ukochana Babunia, była mi bliższa od matki...
Na maturę wzięłam jej zdjęcie jako amulet...
Dziwne z j, polskiego zawsze miałam słabą 3 a maturę zdałam na 4...
Matematyka była koszmarem...bardzo trudne zadania...a ja w środkowym rzędzie na pierwszej ławce...dodatkowostresował mnie wzrok egzaminatorów...
zdałam!!!
Ustne miałam w dniu generalnej komunii mojej Darii...byłam rozdarta...ale też przeszłam bez problemów...
Kochani najważniejsze jest nastawienie psychiczne!!!!!!!
Zbyt duży stres może zablokować nasz umysł, trzeba podejść bardziej luzacko...na zasadzie testu co ja właściwie umiem...
A egzaminatorzy są ludźmi...u nas chodzili między ławkami i pomagali dyskretnie pokazując palcem, lub dając karteczki z odpowiedziami...ale ja byłam zbyt blisko komisji aby mieć pomoc...
Tak więc mniej stresu!!!! Będzie dobrze!!!!!!!
Sukcesów dla MATURZYSTÓW!!!!!!!
Kinga-Aga l.19, Daria l.16(Epi!) i Fifi l.8 (wspomnienia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Matura
« Odpowiedź #59 dnia: Maj 18, 2006, 09:06:48 am »
Matura na podsłuchu

Kto najchętniej kupuje podsłuchy? Detektywi, wywiad, politycy? Wcale nie! Po ten szpiegowski arsenał najczęściej sięgają maturzyści.

- Maturzyści chętnie i bez obaw korzystają z podsłuchu, bo komisja nie może chodzić po sali - mówi zachowujący anonimowość tegoroczny maturzysta ze szczecińskiego liceum. Jeśli ktoś zostanie złapany na nowoczesnym ściąganiu, grozi mu powtórka egzaminu z tego przedmiotu, ale przyłapać delikwenta wcale nie jest łatwo. Komisja musi usiąść z przodu sali, z tyłu lub z boku. Jej członkom nie wolno podchodzić do uczniów, by ich nie stresować i by nie zachodziło podejrzenie o podpowiadanie - informuje "Metro".

Dlatego ściąganie "na podsłuch" zrobiło taką furorę. Sprzedaż aparatury podsłuchowej wzrosła w maju aż o 30 proc., a młodzież w całym kraju zamiast wiedzy z polskiego czy historii wkuwa instrukcję obsługi zestawu podsłuchowego. Firmy handlujące takimi aparatami zacierają ręce i już liczą krociowe zyski.

W maju maturzysta ma wartość złota. Podobnie w czerwcu, kiedy wszystkie zapasy wykupują studenci szykujący się do sesji. Po nich popyt na rynku utrzymują pracownicy dużych firm, którzy muszą zdać egzamin państwowy. Dlatego już na pniu wykują najlepsze modele.

- Podsłuchy to środek techniczny, który rewelacyjnie sprawdza się także na egzaminach. W
maju najlepiej sprzedawała się tzw. popularna słuchawka z pętlą. Miniaturową słuchawkę należy włożyć do ucha, a na szyi zawiesić pętlę induktofoniczną (pozwala przekazywać bezprzewodowo sygnał do słuchawki). - Wszystkim maturzystom objaśniałem dokładne zasady działania - opowiada Czesław Wiencis z firmy Euro-Soft specjalizującej się w sprzedaży podsłuchów. - Najczęściej wybierali łącze telefoniczne lub poprzez odbiornik krótkofalowy - dodaje.

Jednak sam sprzęt, nawet najlepszy i najdroższy (maturzyści kupowali ten po ok. 1,5 tys. zł) nie zda za nas egzaminu. Ale i z tym licealiści poradzili sobie błyskawicznie. Wynajmowali na dwie- trzy godziny swoich starszych kolegów lub zwracali się bezpośrednio do osób prowadzących kursy przygotowawcze.

"cześć chciałam zapytać czy mógłby pan pomoc mi bezpośrednio na maturze pisemnej z histori za kilka dni. Chodzi o to że wszystkie pytania będą panu znane tuż po rozpoczęciu egzaminu. Zadaniem byłoby poprostu odpowiedzenie na te pytania. To oczywiście nowa matura czyli czas ok. 3 godz." - takiej treści maila [pisownia oryginalna - red.] otrzymywał Robert Kłoczko, menedżer ds. wdrożeń w Centrum Edukacji Kadr, które prowadzi m.in. kursy dla maturzystów.

Tylko ile wart będzie tak zdany egzamin? Bo o ile nowoczesne technologie zrobią z naszych
maturzystów Jamesów Bondów, to z pewnością wysypu Albertów Einsteinów nie należy się
spodziewać. A to tych drugich potrzebujemy znacznie bardziej.

(PAP)
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Matura
« Odpowiedź #60 dnia: Maj 18, 2006, 10:00:15 pm »
Matura maturze nierówna

Michał i Marek to pierwsi licealiści z mózgowym porażeniem dziecięcym, którzy w tym roku zdawali w Zamościu egzamin maturalny. Są tegorocznymi absolwentami I Liceum Społecznego

całość w podanym linku.

Dodam, że Michał jest naszym Darowiczem.
To jego mama dr Maria Król prowadzi Ośrodek w Zamości stosujący metodę Peto.
Jak widać efektowna metoda, efektowana matura.

Gratuluję absolwentom  :ok:  :turn-l:   :D

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #61 dnia: Maj 18, 2006, 10:16:24 pm »
Gratulacje dla Michała i Marka  :multi:

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Matura
« Odpowiedź #62 dnia: Maj 18, 2006, 10:30:10 pm »
Ja też bardzo bardzo gratuluję chłopcom :)

:ok:  :multi:

Poznałam chłopaka, który był rehabilitowany metodą Peto w Budapeszcie - jego rodzina wyjechała na Węgry prawie 20 lat temu, aby w Instytucie Peto rehabilitować syna. Tomek skończył studia i teraz robi na uniwersytecie w Budapeszcie doktorat na wydziale filologii polskiej.

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Matura
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 26, 2006, 01:44:03 pm »
Raport specjalny: Kontrowersyjna "amnestia" maturalna

Szkolna pułapka
Co my wiemy o polskiej szkole – komentarz do wyników matury 2006
Z prof. Janem Jerschiną, socjologiem, rozmawia Anna Mateja.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Matura
« Odpowiedź #64 dnia: Sierpień 21, 2006, 05:00:09 pm »
Matematyka obowiązkowa na maturze

NOWE PRZEDMIOTY NA EGZAMINACH I ZASADY ICH ZALICZANIA
Matematyka obowiązkowa na maturze.

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, aby za trzy lata maturzyści obowiązkowo zdawali egzamin z matematyki, a gimnazjaliści – z języka obcego.

Odpowiednie zmiany w zasadach przeprowadzania egzaminów zewnętrznych zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie m.in. przeprowadzania egzaminów, który pod koniec sierpnia ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów. W momencie oddawania materiałów do druku, projekt przewidywał, że od roku szkolnego 2008/2009 matematyka będzie obowiązkowym przedmiotem na egzaminie maturalnym, a język obcy na egzaminie gimnazjalnym. Z tym że gimnazjaliści będą mogli pochwalić się wiedzą tylko z języka nowożytnego, nauczanego w szkole.

Od tego roku szkolnego mają się zmienić zasady zdawania egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Znacznie wcześniej, bo już od tego roku szkolnego, mają się zmienić zasady zdawania egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Za rok uczniowie, którzy zdecydowali się na egzamin na poziomie rozszerzonym, nie będą musieli wcześniej zdawać poziomu podstawowego.

Dotychczas, aby zdać maturę, trzeba było uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z poziomu podstawowego. Poziom rozszerzony nie miał wpływu na zaliczenie egzaminu, ale był brany pod uwagę przez uczelnie wyższe podczas rekrutacji.

Przyszli maturzyści jeszcze w trakcie nauki zdecydują, czy chcą zdawać łatwiejszy, czy trudniejszy egzamin. Maturalne decyzje będzie trzeba podjąć do 20 grudnia do tego dnia dyrektor szkoły będzie przyjmował deklaracje o wyborze przedmiotów i poziomów. W ubiegłym roku należało je złożyć do 30 września, z tym że maturzysta mógł jeszcze dokonać pewnych zmian na trzy miesiące przed rozpoczęciem egzaminu, czyli praktycznie do końca stycznia.

W tym roku szkolnym nie będzie już takiej możliwości.
Zmianie ulegną również warunki zaliczenia matury. Obecnie, aby ją zdać, należało zdobyć co najmniej 30 proc. punktów z pięciu przedmiotów obowiązkowych. Za rok świadectwo maturalne otrzymają także osoby, które nie zaliczyły jednego przedmiotu, ale ze wszystkich pięciu przedmiotów obowiązkowych uzyskały średnią co najmniej 30 proc. punktów. 1 proc. punktów zdobyty na poziomie rozszerzonym jest równoważny 1,5 proc. punktów na poziomie podstawowym. Nowe zasady obejmą również tegorocznych i ubiegłorocznych maturzystów.

WAŻNE
Szczegółowe zasady mogą się jeszcze zmienić. Aby mieć pewność, jak będą wyglądać egzaminy, należy zaglądać systematycznie na stronę www.men.gov.pl. Na pewno pojawi się tam informacja o tym, że minister edukacji podpisał rozporządzenie, a także jego treść

SCHEMATY EGZAMINÓW*

" Sprawdzian szóstoklasistów odbywa się w ciągu jednego dnia i trwa 60 minut.
w Egzamin gimnazjalistów trwa dwa dni, ponieważ składa się z dwóch części pisemnych: humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej.

" Egzamin zawodowy składa się z dwóch etapów: pisemnego i praktycznego.

W pierwszym zdający mają 180 minut na wypełnienie testu złożonego z 50 pytań z zakresu zawodu i 20 z przygotowania do rynku pracy, bhp i ochrony środowiska. W drugim muszą albo wykonać praktyczne zadanie, albo zaplanować działania zmierzające do naprawienia wykrytej usterki.

" Egzamin maturalny pisemny. Absolwent zdaje:
obowiązkowo: język polski na poziomie podstawowym lub rozszerzonym; język obcy na poziomie podstawowym lub rozszerzonym; wybrany przedmiot np. matematyka, biologia, wiedza o tańcu, historia sztuki, historia muzyki na wybranym poziomie;
dodatkowo: jeden, dwa lub trzy przedmioty do wyboru jest i przedmiot, i poziom.

" Egzamin maturalny ustny. Absolwent zdaje:
obowiązkowo: język polski w formie prezentacji; język obcy poziom podstawowy lub rozszerzony; dodatkowo: język obcy inny niż wcześniej wybrany, na poziomie rozszerzonym.

* bez zmian przewidywanych w projekcie rozporządzenia ministra edukacji narodowej mających obowiązywać za 3 lata

Jolanta Góra
jolanta.gora@infor.pl

Gazeta Prawna 21 sierpnia 2006r.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #65 dnia: Sierpień 27, 2006, 09:44:36 pm »
MEN: prokuratura powinna zająć się internetowymi ofertami sprzedaży demonstracji maturalnych

Składamy do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającego na publikacji w internecie ofert sprzedaży prezentacji maturalnych - poinformował w piątek na konferencji prasowej wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski.
W internecie odbywa się "zwykły handel dorobkiem intelektualnym. To niedopuszczalne" - ocenił Orzechowski.

Jak stwierdził wiceminister, korzystanie z cudzych prezentacji na egzaminie maturalnym "obniża rangę egzaminu, na którym się taka prezentacja dokonuje".

"W mojej ocenie może to być również rozpatrywane w kategorii przestępstwa, opisanego w kodeksie karnym" - napisał wiceminister w zawiadomieniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

"Będę chciał, aby prokuratura zbadała, czy rzeczywiście zaszło przestępstwo, i czy można zakazać tego typu publikacji" - poinformował Orzechowski.

Minister dodał, że niezależnie od zawiadomienia prokuratury, resort będzie badać sprawę od własnej strony.

W internecie można znaleźć wiele ofert sprzedaży prezentacji na maturę z języka polskiego. Np. autor pracy na temat "Analizując wybrane teksty literackie, przedstaw problemy świata XX wieku", ocenionej na 20 pkt.(maksymalna ocena) chce za nią 50 zł. Swoją ofertę zamieścił w jednym z portali, publikujących ogłoszenia drobne.

"Sprzedam pracę maturalną, temat +Władca Pierścieni a literacki pierwowzór, dokonaj porównania uwzględniając w swojej wypowiedzi opinie krytyków literackich i filmowych+. Napisana żetelnie (pisownia oryginalna - PAP), oceniona na 20 pkt. Wraz z pracą otrzymujesz konspekt oraz bibliografię podmiotu i przedmiotu" - głosi inna oferta na tym samym portalu. Sprzedawca podaje swój numer telefonu i komunikatora internetowego.

"Praca na ustną z polskiego +Mitologia grecka jako źródło archetypów+. W szkole chyba jako jedyny miałem ten temat, dlatego nauczycielom bardzo fajnie się słuchało i dali fajne pytania. otrzymałem 90 proc. ale chyba tylko przez moje jąkanie. Temat jest bardzo żadko (pisownia oryginalna - PAP) spotykany, ja zrobiłem prezentację sam w tamtym roku ponieważ nie umiałem znaleść (pisownia oryginalna - PAP) nic w internecie. jeżeli masz ten sam problem zapraszam, sprzedam wszystko co taki maturzysta musi mieć, bibliografie itd. Cena do uzgodnienia" - zachwala swoją pracę inny sprzedawca.

Tylko na tym jednym portalu, po wpisaniu w wyszukiwarce słów: "sprzedam pracę maturalną" internauta otrzymuje dostęp do około setki ogłoszeń z ofertą sprzedaży prezentacji. Cena tego typu "towaru" waha się od kilkudziesięciu do prawie 200 zł.

Gazeta Wyborcza 25.08.2006r

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #66 dnia: Wrzesień 23, 2006, 08:01:41 pm »
Są świadectwa dla amnestionowanych maturzystów
Joanna Jałowiec2006-09-22

Ponad 4 tys. maturzystów z Małopolski objętych tzw. amnestią odebrało wczoraj świadectwa maturalne. Na studia dziennie nie mają szans.

W piątek weszło w życie długo oczekiwane przez część uczniów rozporządzenie podpisane przez ministra edukacji Romana Giertycha. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie mogła przekazać dyrektorom szkół cenzurki dla amnestionowanych. Otrzymają je uczniowie, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ale ze wszystkich obowiązkowych osiągnęli wynik co najmniej 30 procent możliwych punktów. W Krakowie takich osób jest 848. Najwięcej w technikach i liceach profilowanych.

- W naszej szkole z dobrodziejstw amnestii skorzystało 36 uczniów. Trudno powiedzieć, ilu będzie się chciało dostać na studia. Reakcje na decyzję MEN były różne: od euforii, bo komuś brakowało punktu, po krytykę. Sześć osób złożyło dziś podania o podwyższenie wyniku matury. Poinformowały mnie, że zdadzą egzaminy i żadnej jałmużny nie potrzebują - mówi Henryk Hołysz, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2 im. Odona Bujwida w Krakowie. - Nasi uczniowie i tak są w lepszej sytuacji niż absolwenci liceów z amnestią, bo są rozchwytywani na rynku pracy - dodaje.

W XXV LO przed południem świadectwo odebrała tylko jedna osoba - Uczniowie nie chwalą się nam, co zamierzają dalej robić - mówi dyrektorka szkoły.

A możliwości mają ograniczone, bo drzwi krakowskich uczelni państwowych są już zamknięte. Dodatkową wrześniową rekrutację na Politechnice Krakowskiej zamknięto już 4 września, AE i AGH w ogóle nie prowadziły dodatkowego naboru, a Akademia Pedagogiczna zakończyła przyjmowanie podań tydzień temu. Amnestionowanym maturzystom pozostają jedynie uczelnie niepubliczne lub studia zaoczne.

Maturalna poprawka

Jeśli ktoś chce poprawić maturę, musi do końca września złożyć odpowiednią deklarację w macierzystej szkole. Formularze dostępne są w szkołach oraz na stronie www.oke.krakow.pl.

zródło

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 27, 2006, 08:28:36 am »
Inicjatywa Uczniowska skarży rozporządzenie Giertycha

Joanna Jałowiec2006-09-26, ostatnia aktualizacja 2006-09-26 22:23
Licealiści z krakowskiej sekcji IU złożyli skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich. - Uważamy, że Roman Giertych nas oszukał, bo zmienił zasady matury na osiem miesięcy przed egzaminem - argumentują.
Chodzi o rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 8 września 2006 r. Przepis zmienia reguły gry na egzaminie maturalnym: uczeń musi wybrać, czy zdaje obowiązkowy przedmiot na poziomie podstawowym, czy od razu na rozszerzonym. To nie podoba się uczniom. - Przez ostatnie dwa lata przygotowywaliśmy się do innej formy egzaminu, a przelicznik punktów z matury rozszerzonej na podstawową uważamy za krzywdzący i kompletnie irracjonalny - mówi Artur z IU. W skardze do RPO uczniowie powołują się na przepis mówiący o tym, że wszelkie zmiany dotyczące egzaminu maturalnego powinny być ogłoszone "nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny". Ich zdaniem nieważne są także ogłaszane naprędce przez Centralną Komisję Egzaminacyjną aneksy do informatorów maturalnych.
Dziś rusza także ogólnopolska akcja wysyłania skarg do rzecznika
(więcej na stronie www.skarga.er.pl).

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 01, 2006, 09:27:10 am »
Maturzyści w rozterce

Sobota, 30 września (09:45)

Do dziś uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych musieli się zdecydować na jakim poziomie chcą zdawać maturę. Zmiany ministra Romana Giertycha spowodowały, że wybór jest bardzo trudny - pisze "Głos Szczeciński".

Dotychczas było tak: maturzysta, który wybrał poziom rozszerzony pisał egzamin najpierw na poziomie podstawowym, a potem na rozszerzonym. Żeby zdać wystarczyło zdobyć 30 procent punktów na poziomie podstawowym. Wynik z rozszerzonego był odnotowywany na świadectwie. Teraz maturzysta, który wybrał poziom rozszerzony, nie pisze już poziomu podstawowego.

Wielu maturzystów z obawy przed oblaniem matury wybiera poziom poniżej swoich możliwości. To zmniejsza ich szansę na dostanie się na studia.

Maturzyści, którzy będą zdawać egzamin na poziomie rozszerzonym, na świadectwie będą mieli zanotowany - podobnie jak ich koledzy, którzy maturę zdawali przed wakacjami - wynik z poziomu podstawowego, chociaż faktycznie nie będą go zdawali. Wynik ten ustalany jest na podstawie tabelki opracowanej przez ministerstwo. Uczniowie twierdzą, że przelicznik jest niekorzystny dla maturzystów zdających poziom rozszerzony.

Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, że uczelnie nie ogłosiły jeszcze kryteriów naboru. Maturzyści z Choszczna chcą napisać w tej sprawie petycję do ministra Giertycha. Apelują do swoich kolegów, aby zrobili to samo.

Źródło informacji: PAP

Offline ilonadora

• Rozgadany Weteran
    • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Matura
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 16, 2007, 03:42:48 pm »
TK: "amnestia maturalna" niezgodna z Konstytucją

"Amnestia maturalna" jest niezgodna z Konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Świadectwa dojrzałości wydane na mocy tzw. amnestii maturalnej są ważne - podkreśliła jednak sędzia Ewa Łętowska.

Trybunał konstytucyjny uznał także za sprzeczne z Konstytucją przepisy rozporządzenia MEN, wprowadzające rozdzielenie poziomów egzaminu maturalnego oraz sposób porównywania wyników z poziomu podstawowego i rozszerzonego.

Zgodnie z wrześniową nowelizacją rozporządzenia ministra edukacji, dotyczącego m.in. matur abiturienci, którzy będą wiosną zdawać egzamin dojrzałości, mają być pierwszym rocznikiem, który może zdawać od razu egzamin na poziomie rozszerzonym - trudniejszym

Aby móc porównywać wyniki egzaminu z obu poziomów, podczas rekrutacji na studia w tym roku, ministerstwo ogłosiło specjalną tabelę przeliczeniową.

Trybunał Konstytucyjny uznał ten przepis oraz załącznik zawierający tabele przeliczeniową za sprzeczne z konstytucją i ustawą o systemie oświaty. Przepis jednak nie straci mocy przed majem, czyli będzie obowiązywał jeszcze tegorocznych maturzystów.

Uznane za niekonstytucyjne przepisy rozporządzenia o maturach tracą moc po 12 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - postanowił TK.

Łętowska poinformowała także, że 12-miesięczne vacatio legis do orzeczenia TK podyktowane jest tym, że "jest to rozwiązanie lepsze niż doprowadzenie do kolejnego zawirowania" i zmiany zasad przeprowadzania matur na kilka miesięcy przed rozpoczęciem egzaminów. Podkreśliła, że jest to rozwiązanie podyktowane w trosce o abiturientów.

Rozporządzenie ministra edukacji zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich. Według rzecznika, zmiany obniżają standardy nauki w Polsce.

Rzecznik podkreślił, że uczeń, który nie zdał matury, a mimo to dostał świadectwo, odebrał niezgodny z prawdą urzędowy dokument. Zwrócił uwagę, że amnestia dzieli uczniów na trzy kategorie: tych, którzy zdali całą maturę, tych, którzy nie zdali, ale dostali amnestię, i tych, którzy w ogóle nie zdali.

Resort edukacji twierdzi, że zmiany są zgodne z konstytucją. Zauważają, że zostały one wprowadzone zgodnie z ustawowymi kompetencjami ministra, który według prawa ustala kryteria i warunki przeprowadzania oraz oceniania egzaminów maturalnych.

onet
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Matura
« Odpowiedź #70 dnia: Styczeń 18, 2007, 08:37:06 am »
Wiecej o tym:

Amnestia maturalna sprzeczna z Konstytucją

Tzw. amnestia maturalna jest sprzeczna z konstytucją i ustawą o systemie oświaty, jednak świadectwa dojrzałości wydane na mocy amnestii są ważne i nadal są dokumentem upoważniającym do wstąpienia na studia wyższe - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Po wyroku TK posypały się wezwania, by minister edukacji podał się do dymisji. Roman Giertych odpowiada: - Kto nic nie robi, nie popełnia błędów. Podkreślił, że z pokorą przyjmuje orzeczenie Trybunału.

Z ulgą przyjęli wyrok przedstawiciele uczelni i szkół średnich.

Amnestię wprowadziła wrześniowa nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzenia sprawdzianów i egzaminów. Zgodnie z nią osoba, która zdawała egzamin w roku szkolnym 2004-2005 i 2005-2006, otrzymała świadectwo dojrzałości nawet jeśli z jednego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej lub pisemnej nie uzyskała minimalnej liczby punktów.

Trybunał uznał także, że przepisy nowelizacji, wprowadzające rozdzielenie poziomów egzaminu maturalnego oraz sposób porównywania wyników z poziomu podstawowego i rozszerzonego są sprzeczne z konstytucją i ustawą o systemie oświaty. Jednocześnie ogłosił, że niekonstytucyjny przepis traci moc po 12 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia w Dzienniku Ustaw.

Wyrok TK nic nie zmienia w sytuacji maturzystów z dwóch ostatnich lat i młodzieży zdającej egzamin dojrzałości w maju. Świadectwa dojrzałości wydane we wrześniu na podstawie przepisów nazywanych "amnestią maturalną" zachowują ważność, a tegoroczna matura odbędzie się w terminie i na zasadach, które MEN ogłosiło we wrześniu ub.r.

Nowelizację rozporządzenia zaskarżył do TK Rzecznik Praw Obywatelskich. Trybunał rozpoznał skargę w 3-osobowym składzie.

Ku przestrodze

Według zastępcy RPO Stanisława Trociuka, orzeczenie Trybunału jest przestrogą dla ministra edukacji narodowej, żeby w przyszłości tego typu pomysły legislacyjne nie były podejmowane.

Były Rzecznik Praw Obywatelskich i były prezes TK prof. Andrzej Zoll uważa, że wprowadzenie amnestii maturalnej to bardzo poważny błąd i mocno obciąża osobę, która jest za to jest odpowiedzialna.

Według opozycji Giertych powinien zrezygnować z funkcji ministra edukacji. Szefowa sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Krystyna Szumilas (PO) oceniła, że nie zdał on egzaminu. - Minister edukacji przez ambicjonalne podejście do całej sprawy amnestii maturalnej i zmiany wokół matury doprowadził do niepewnej sytuacji maturzystów. Nie słuchał środowiska naukowego, oświatowego - powiedziała.

Również wiceprzewodnicząca komisji, b. minister edukacji Krystyna Łybacka (SLD) uważa, że Giertych powinien podać się do dymisji. - Nie mam jednak żadnej nadziei, że minister zrezygnuje - powiedziała.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział, że w najbliższych dniach zwróci się do premiera Jarosława Kaczyńskiego z ponownym żądaniem odwołania Giertycha z funkcji ministra.

Przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Stefan Kubowicz określił orzeczenie Trybunału jako zadziwiające. - Albo coś jest dobre i należy szybko to stosować, albo nie jest dobre i w ogóle nie należy się tym zajmować - powiedział odnosząc się do 12-miesięcznego vacatio legis.

Poseł LPR Robert Strąk przypomniał z kolei, że działania ministra Giertycha miały pomóc maturzystom, którzy nie zdali egzaminu dojrzałości. Wyrok TK ocenia jako suchy, ale obowiązujący.

Uczelnie się cieszą

Również prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego prof. Józef Fert podkreślił, że intencje ministra edukacji były jak najbardziej ludzkie. Nie chciał komentować orzeczenia Trybunału. - Trzeba je uszanować - podkreślił.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karol Musioł decyzję TK nazwał przywróceniem zdrowego rozsądku. - Skończył się pewien eksperyment, który Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich krytykowała od początku - powiedział.

Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prof. Tomasz Borecki uznał orzeczenie TK za swego rodzaju mementi, że po prostu takich rzeczy robić nie wolno.

Rzecznicy: Szkoły Głównej Handlowej Tomasz Rusek i Uniwersytetu Warszawskiego Artur Lompart poinformowali, że wyrok Trybunału nie wpłynie na zasady rekrutacji na te uczelnie. - Każdy kandydat przyjmowany jest na podstawie wyników egzaminu, musi go zdać. Nie przewidujemy w tej kwestii żadnych zmian - powiedział Lompart.

Zdaniem dyrektor jednego z najlepszych wrocławskich liceów - V LO, Stanisławy Sochy, orzeczenie TK przywróci jasność i przejrzystość zasad egzaminu dojrzałości.

(PAP)

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Abolicja maturalna
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 03, 2007, 12:18:52 pm »
Kręta droga ucznia do świadectwa dojrzałości

W styczniu 2008 r. przestaną obowiązywać przepisy umożliwiające uzyskanie świadectwa dojrzałości także bez zdanego egzaminu z jednego przedmiotu maturalnego.

Stanie się tak wskutek wyroku Trybunału o niekonstytucyjności abolicji maturalnej (sygn. U 5/06), który ukazał się w Dzienniku Ustaw z 22 stycznia 2007 r. Wyroku pozostawiającego w mocy zakwestionowane przepisy jeszcze przez rok.

Odroczenie w interesie młodzieży

Trybunał unieważnił niezgodny z konstytucją przepis, ale nie matury uzyskane na jego podstawie. Będą więc one nadal uprawniały do podjęcia studiów wyższych. Więcej - odroczenie wyroku oznacza, że tegoroczne matury odbędą się także na niekonstytucyjnych zasadach.

-Lepiej było pozostawić niekonstytucyjne przepisy rozporządzenia ministra edukacji narodowej w mocy jeszcze przez rok, niż dopuścić do kolejnego zawirowania tuż przed maturami - uzasadniała tę decyzję TK sędzia sprawozdawca Ewa Łętowska. Wyraziła przy tym nadzieję, że Ministerstwo Edukacji nie będzie czekało z poprawianiem przepisów, aż wyrok wejdzie w życie, lecz zrobi to na tyle wcześnie, by następny rocznik maturzystów miał czas przygotować się do zmian.

Jakie zasady będą obowiązywały maturzystów w roku szkolnym 2007/2008? Na razie wiadomo tylko, że muszą spełniać kryteria konstytucyjne, które poprzednio pominięto. TK podkreślił, że wyrok w zasadzie nie pociąga za sobą skutków finansowych i nie narusza biegnącego już terminarza przygotowań do tegorocznych matur.

Zaskarżone normy

Rzecznik praw obywatelskich zaskarżył kilka przepisów rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 8 września 2006 r. o ocenianiu, klasyfikowaniu i promowaniu uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzaniu sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych, zarzucając im niezgodność z ustawą o systemie oświaty i z konstytucją. Uważa przede wszystkim, że minister edukacji nie miał prawa wprowadzać w akcie wykonawczym tzw. przeliczania punktów zgromadzonych w trakcie egzaminu maturalnego, którego ta ustawa w ogóle nie przewiduje. Przekroczył więc - zarzuca rzecznik - delegację ustawową. Ten nowy tryb umożliwił uzyskanie świadectwa dojrzałości także osobom, które nie zdały jednego egzaminu maturalnego.

Zasadę tę wprowadzono w dodatku z mocą wsteczną: obowiązuje nie tylko dla maturzystów rocznika 2005/2006, ale także dla poprzedniego - 2004/2005. Naruszono więc zakaz działania prawa wstecz stanowiący jeden z elementów państwa prawa.

Rozporządzenie zmieniło także zasady egzaminu: wcześniej zdawano matury albo na poziomie podstawowym, który decydował o uzyskaniu świadectwa, albo na dwu poziomach - podstawowym i rozszerzonym, przy czym wariant rozszerzony nie miał wpływu na sam fakt uzyskania świadectwa, lecz był miernikiem poziomu wiedzy. Teraz trzeba dokonać wyboru od razu: albo zdaje się na poziomie podstawowym, albo na rozszerzonym, a niepowodzenie na każdym z tych poziomów ma ten sam skutek.

O tej zmianie młodzież dowiedziała się na osiem miesięcy przed maturą. Rzecznik uważa, że to okres zbyt krótki na przygotowanie się do niej, czyli że doszło do naruszenia kolejnej zasady państwa prawa: ustanawiania odpowiedniego okresu przystosowawczego (vacatio legis).

Poza granice ustawy

Trybunał podkreślił przede wszystkim, że konstytucja wymaga, by delegacja ustawowa do wydania rozporządzenia zawierała konkretne, a nie oparte na domniemaniu szczegółowe upoważnienia i wytyczne. Rozporządzenie nie może przekraczać granic upoważnienia i musi być wydane tylko w celu wykonania ustawy. Nie może być też sprzeczne z konstytucją i ustawą, na podstawie której je wydano. Te zasady zostały przez MEN naruszone - ocenia TK- a akt wykonawczy nabrał charakteru samoistnego, samodzielnie i niezależnie od ustawy kształtującego pozycję jednostki.

Minister edukacji nie ma pełnej swobody w określaniu, kto zdał egzamin maturalny. Ustawa o systemie oświaty mówi bowiem wyraźnie, że świadectwo dojrzałości uzyskuje się po zdaniu egzaminu maturalnego. Trudno więc uznać osobę, która takiego egzaminu w rzeczywistości pomyślnie nie złożyła, lecz tylko zaliczono ją do tej grupy w wyniku operacji przeliczeniowej, za spełniającą warunek niezbędny do uzyskania świadectwa dojrzałości - ocenił TK.

Trybunał przyznał, że delegacja ustawowa, na której oparto rozporządzenie, nie jest precyzyjna. Nie mógł jej jednak oceniać, bo nie była zaskarżona. Stwierdził natomiast jasno: konstytucja nie przewiduje upoważnienia blankietowego do wydania aktu wykonawczego. Nie można więc uznać, że brak szczegółów w delegacji ustawowej pozwala ją rozumieć szeroko i regulować kwestie, których w niej nie przewidziano. TK postanowił skierować w tej sprawie sygnalizację do Sejmu i zwrócić uwagę na niedostatki ustawy.

Niesprawiedliwe przeliczanie

Przeliczanie punktów zastosowane w rozporządzeniu nie jest ani ocenianiem, ani kwalifikowaniem, o którym mówi ustawa. Jest to zupełnie inny tryb działania. Według TK mechanizm ten jest niesprawiedliwy, bo jednakowo traktuje maturzystów znajdujących się w nierównych sytuacjach: pozwala wydać dokument oznaczający zdanie egzaminu dojrzałości zarówno temu, który zaliczył wszystkie przedmioty, jak i temu, który jednego z nich nie zaliczył.

Trybunał uważa, że nie tędy droga. Działania wyrównawcze podejmowane przez władze publiczne powinny dotyczyć barier finansowych, a nie wyników w nauce. Dawać równe szanse, a nie ujednolicać formalne efekty wykształcenia. - Przewidziany w konstytucji dostęp do wykształcenia nie oznacza obowiązku zapewnienia wszystkim świadectwa maturalnego, a amnestia maturalna deprecjonuje wysiłek ucznia i prowadzi do naruszenia poczucia sprawiedliwości -mówiła prof. Ewa Łętowska. Trybunał widzi w tym ponadto równanie w dół, które jest niezgodne z przyjętym w ustawie o systemie oświaty celem kształcenia na wysokim poziomie.

Wątpliwa korzyść

TK nie podzielił poglądu prokuratora generalnego i marszałka Sejmu, że naruszenie zakazu retroaktywności było w tym wypadku dopuszczalne, ponieważ zmiana była dla adresatów korzystna. Wydanie bowiem świadectw dojrzałości osobom, które faktycznie nie zdały egzaminu maturalnego, doprowadziło do - jak to nazwała prof. Łętowska - negatywnej stygmatyzacji tych osób. Ta stygmatyzacja 53 tys. młodych ludzi będzie trwała także w przyszłości, faktem jest bowiem, że renomowane uczelnie traktują te świadectwa jako gorsze. Trybunał Konstytucyjny uznał też, że vacatio legis dla nowych przepisów był zbyt krótki, gdyż decyzję o wyborze poziomu zdawanego egzaminu na zasadach ogłoszonych we wrześniu 2006 r. maturzyści musieli podjąć do 20 grudnia 2006 r. Pozostawiony im czas nie gwarantował właściwego przygotowania się do matury.

Jolanta Kroner
zródło

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #72 dnia: Luty 06, 2007, 01:30:46 pm »
Strasburg wyda wyrok na krakowskie matury
Olga Szpunar2007-02-04

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zajmie się sprawą krakowskich nauczycieli, którzy jako jedyni w Polsce przegrali proces o wynagrodzenia za pracę przy maturach 2005

Więcej tutaj >>>>>

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #73 dnia: Luty 17, 2007, 04:03:01 pm »
Czy Polacy za granicą będą mogli zdawać nową maturę?

Młodzi Polacy uczący się w polskich szkołach w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Belgii mają szanse na zdawanie nowej matury poza Polską. Teraz muszą przyjeżdżać na egzamin dojrzałości do Warszawy

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 28, 2007, 09:57:06 pm »
Uczniowie masowo rezygnują z ambitnej matury

Aleksandra Pezda

Centralna Komisja Egzaminacyjna podsumowała właśnie deklaracje maturzystów 2007: jakie przedmioty i na jakim poziomie wybrali. Porównanie z zeszłym rokiem wypada źle: znacznie mniej zdecydowało się na maturę na tzw. poziomie rozszerzonym (patrz tabelka).

Ilu uczniów wybiera trudniejszą maturę?Dotyczy to nie tylko przedmiotów do wyboru (np. matematyki: spadek z 78 do 53 proc. wśród zdających ten przedmiot), ale też obowiązkowego polskiego. Rok temu rozszerzony polski zdawało 27 proc., teraz ledwie 11 proc. A maturzysta, który ograniczy się do poziomu podstawowego, nie musi znać "Mistrza i Małgorzaty" ani nawet wszystkich "Trenów" Kochanowskiego. Nie musi wiedzieć, co to jest metafora - wystarczy, że wykaże się tzw. rozumieniem tekstu.

Czyżby uczniowie stracili ambicje?

Nie, to min. Roman Giertych zmienił we wrześniu zasady matury. Wcześniej wszyscy musieli zdawać egzamin podstawowy, a chętni - dodatkowo - rozszerzony.

Teraz muszą wybrać: albo podstawowy, albo rozszerzony. Dzięki temu matura ma być tańsza, a wyniki wcześniej znane.

Ale Giertych zmienił zasady tak późno, że uczelnie nie mogły już dostosować do nich zasad rekrutacji i niektóre nadal wymagają matury na obu poziomach.

Minister zaproponował więc przelicznik: tym, którzy zdali egzamin trudniejszy, na świadectwie szkoła dopisze - według tabelki - wynik z podstawowego, chociaż go nie zdawali.

Rzecz w tym, że ten przelicznik jest niesprawiedliwy - zaniża oceny z poziomu rozszerzonego! Wybór trudniejszej matury to dla ambitnego ucznia ryzyko porażki w rywalizacji z maturzystą, który dobrze wypadł na łatwiejszym poziomie podstawowym. A wynik matury decyduje dziś o wstępie na studia.

- Maturzyści są racjonalni. Zaryzykują poziom rozszerzony, tylko jeśli uczelnia tego wymaga - uważa Dominik Batorski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, który badał skutki wprowadzenia przelicznika.

Irena Dzierzgowska, współtwórca systemu nowych matur w rządzie AWS-UW: - Już się nie opłaca być ambitnym. To obniży poziom wykształcenia.

Min. Giertych był wczoraj niedostępny. Lakonicznie komentował wiceminister Mirosław Orzechowski: - Wybór poziomu egzaminu jest indywidualnym wyborem zdających.

Martwią się rektorzy. - Maturzyści będą gorzej przygotowani do studiów - mówi prof. Jan Krysiński z Politechniki Łódzkiej, przewodniczący komisji edukacji Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Barbara Czarnecka-Cicha, kierownik wydziału matur Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: - Cóż, tu chodzi o strategię maturzysty. A może na prestiżowe kierunki warto by wymagać wyłącznie poziomu rozszerzonego?

Będziemy spłacać łapówkę Kaczyńskiego dla Giertycha

Piotr Pacewicz

Obejmując urząd premiera, Jarosław Kaczyński mówił w lipcu 2006, że edukacja jest "największym - poza niepodległością i demokracją - sukcesem po 1989 r. odniesionym przez społeczeństwo, a nie władzę". A polskim atutem "jest to, co w ostatnich 16 latach stało się z polskimi głowami".

Piotr PacewiczChwilę później oddał edukację w ręce Romana Giertycha, ostentacyjnie niekompetentnego, powszechnie nielubianego, a zarazem ogarniętego misją wychowania młodzieży w duchu krzepy, dyscypliny i niegdysiejszego patriotyzmu podszytego nacjonalizmem i nietolerancją. To była polityczna łapówka dla LPR za wejście do koalicji.

Giertych - polityk wyjątkowo próżny - ogłosił dziesiątki pomysłów, z których, niestety, część zrealizował, wyrządzając szkodę szkole i młodzieży. Obniżenie aspiracji maturalnych jest po prostu bardziej wymierne: możemy podać w procentach, o ile mniej wyedukowane będą nasze dzieci. Nie tylko my, także następne pokolenia będą spłacać tamtą łapówkę, którą Kaczyński dał Giertychowi

Gazeta Wyborcza 28.02.2007r

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #75 dnia: Kwiecień 26, 2007, 12:33:48 am »
A tu,sprzedaż  pytań i tematów maturalnych :roll:

Zatrzymani za sprzedaż "pytań maturalnych"
Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o sprzedaż przez internet pytań i tematów maturalnych - poinformował st. asp. Wojciech Wybraniec z dolnośląskiej policji.
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali w Jaworze dwóch mężczyzn, w wieku 20 lat, podejrzanych o oferowanie do sprzedaży rzekomych pytań i tematów maturalnych.

Jak ustali policjanci, zatrzymani mężczyźni oferowali na forach internetowych sprzedaż pytań i tematów egzaminacyjnych na tegoroczną maturę. Działając w ten sposób sprzedali minimum kilku osobom pytania egzaminacyjne. Za swoją "usługę" pobierali pieniądze - 100 zł od każdej z osób.

W ich mieszkaniach policjanci zabezpieczyli dwa komputery, których dyski zawierają pliki tekstowe z tematami i pytaniami z kilku przedmiotów maturalnych. Ponadto w czasie przeszukania policjanci zabezpieczyli kilkadziesiąt płyt CD z nielegalnym oprogramowaniem komputerowym.

Obecnie wyjaśniane są wszystkie okoliczności tej sprawy.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Matura
« Odpowiedź #76 dnia: Kwiecień 26, 2007, 12:13:00 pm »

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #77 dnia: Maj 04, 2007, 04:08:46 pm »

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #78 dnia: Maj 04, 2007, 07:53:59 pm »
:roll:

Szantaż: matura albo świadectwo?
Grzegorz Blachowski2007-05-04,

- Nauczyciele słabszym dali ultimatum: albo matura, albo świadectwo szkolne i zawód - mówią uczniowie Zespołu Szkół Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Rawie Mazowieckiej

Na maturze z języka polskiego w rawskiej szkole nie stawiło się ponad trzydziestu ze 150 maturzystów. Nie chcą mówić dlaczego. Łamią się tylko niektórzy. - Jestem słaby z polskiego. Polonistka powiedziała, że i tak pewnie nie zdam matury. A jeśli nie będę do niej podchodził, postawi mi dwóję na świadectwie i dzięki temu mam ukończoną szkołę - wyjaśnia jeden z maturzystów. Nie chce się przedstawić. - W przyszłym roku chcę poprawiać polski. Po co sobie szkodzić - mówi.

Okazuje się, że podobnie jest z innymi przedmiotami. - Na maturze miałem zdawać język rosyjski. Ale nauczycielka powiedziała, że będę zaniżał poziom klasy. Dlatego w kwietniu złożyłem do dyrektora pismo, że chcę zrezygnować z matury z tego przedmiotu. Dzięki temu zaliczyłem rok - mówi inny maturzysta szkoły w Rawie Mazowieckiej. - To była chyba dobra decyzja - dodaje.

Rawski precedens wyszedł na jaw przypadkowo. W trakcie matury z języka polskiego Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi otrzymała telefon od matki jednego z uczniów. Chłopak kilka tygodni temu, jak wielu kolegów, pisemnie zrezygnował z matury. W dniu matury zdecydował się jednak zdawać. Nie został wpuszczony na salę. Według jego matki, podobną sytuacje miało dwóch kolegów. - Matka maturzysty poinformowała nas, że jest to związane z układami, które nauczyciele proponują uczniom w tej szkole. Ponieważ to niezgodne z prawem, przekazaliśmy sprawę do kuratorium - wyjaśnia Janina Skibicka, pełniąca obowiązki dyrektora OKE w Łodzi.

Marek Dobek, dyrektor rawskiej szkoły odpiera zarzuty. - Uczniowie rezygnowali, bo nie czuli się wystarczająco dobrze przygotowani do matury. A nie dlatego, że ktoś ich do tego namawiał. To wszystko jest wyssane z palca. Ręczę za siebie i za swoich współpracowników.

Czy słusznie, sprawdzi łódzkie kuratorium. Wysłało już do rawskiej szkoły wizytatorów, by zbadali sprawę. - Jeśli informacje się potwierdzą - będziemy wyciągać konsekwencje - mówi Barbara Kochanowska, łódzki kurator oświaty.

Źródło: Gazeta Wyborcza - Łódź
zródło

Musi powtórzyć maturę, bo zadzwoniła jego komórka

Maturzysta jednej z dolnośląskich szkół będzie musiał powtórzyć pisemny egzamin dojrzałości z języka polskiego. Musiał opuścić salę egzaminacyjną po tym, gdy zadzwonił jego telefon komórkowy.
Jak wyjaśnił dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu Wojciech Małecki, nie oznacza to, że maturę będą musieli powtórzyć wszyscy uczniowie, którzy w tym czasie byli obecni na sali.

Wcześniej Małecki informował, że egzamin maturalny w tej szkole został unieważniony, nie precyzując, czy chodzi o jednego ucznia, czy wszystkich piszących. - Ten uczeń, pozostałe egzaminy będzie mógł zdawać w normalnym terminie, natomiast egzamin pisemny z języka polskiego zda w następnej sesji, czyli za rok - powiedział Małecki.

Nie chciał zdradzić, o którą szkołę chodzi. Powiedział jedynie, że nie ujawni tych informacji do czasu, gdy zapozna się z protokołami z egzaminu.

Na Dolnym Śląsku egzamin maturalny zdaje 37 tys. osób, z czego w samym Wrocławiu 10 tys.

zr

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Matura
« Odpowiedź #79 dnia: Maj 10, 2007, 09:57:08 am »
Błąd w maturze z WOS

- Renata Czeladko 2007-05-10

Centralna Komisja Egzaminacyjna źle sformułowała polecenie do jednego z maturalnych zadań w teście z wiedzy o społeczeństwie. Teraz każdy maturzysta, który test pisał, będzie miał je zaliczone.
Egzamin z wiedzy o społeczeństwie maturzyści pisali we wtorek. Błąd komisja odkryła wczoraj. Chodzi o zadanie nr 7 na poziomie rozszerzonym (trudniejszym) matury z WOS
.

Wedle polecenia uczniowie mieli w nim uzupełnić schematy (grafy) z nazwami organów władzy na szczeblu województwa. W podpunkcie "a" tego zadania kazano im w puste okienko wpisać nazwę "organu powołującego" wojewodę.

- Chodzi o premiera. A przecież on nie jest organem władzy szczebla wojewódzkiego. Moja córka miała problem z tym zadaniem, bo sugerowała się poleceniem i na siłę szukała jakiegoś organu na szczeblu wojewódzkim. W końcu źle wpisała, że chodzi o sejmik - mówi Arkadiusz Frydrykiewicz, prawnik z Warszawy, który wczoraj zadzwonił w tej sprawie do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

To CKE nadzoruje wszystkie egzaminy zewnętrzne, w tym maturę. Jej dyrektor Marek Legutko przyznaje, że błąd zrobili układający test.

Barbara Czarnecka-Cichy, kierownik wydziału matur CKE: - W takiej formie polecenie rzeczywiście jest nieprecyzyjne i jeśli ktoś wnikliwie je czytał, mógł popełnić błąd. Dlatego zdecydowaliśmy, że każdy maturzysta - obojętnie, czy rozwiązał ten podpunkt zadania dobrze, źle, czy też zostawił puste okienko, dostanie 1 punkt.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Offline ewuliczka

• Podglądacz
  • *
Matura
« Odpowiedź #80 dnia: Maj 10, 2007, 10:16:39 am »
A ja jestem na półmetku moich matur :) Jeszcze przdemną biologia- jutro :( chemia- w środę i 23 ustny polski. :) A potem najdłużesze wakajcje. No i w  końcu studia. Ale ile to już stresu mi zjadło. Ale na szczęście nauczyciele są bardzo mili dla maturzystów :). Jak nigdy dotąd.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 10, 2007, 10:39:16 am »
Ewuliczka trzymam za Ciebie mocno kciuki  :kw:
Daj znać jak będziesz już po egzaminach maturalnych,jak Ci poszło.

Offline Anna

• Weteran
Matura
« Odpowiedź #82 dnia: Maj 10, 2007, 11:00:29 am »
Ewuliczka i ja mocno trzymam!!! :ok:

Powiem Ci, że obejrzałam Twoje zdjątka z  sygnaturki.
Bardzo, bardzo mi się podobają. :ok:  :kw:

Offline Mawe

• Aktywny Gadacz
Matura
« Odpowiedź #83 dnia: Maj 10, 2007, 09:50:57 pm »
Ja będę w takim razie trzymać kciuki podwójnie - za Ciebie Eweliczko i za mojego najstarszego syna - też zdaje jutro biologię.
Pozdrawiam Ewa i 4 muszkieterów

Offline Anna

• Weteran
Matura
« Odpowiedź #84 dnia: Maj 10, 2007, 09:57:14 pm »
Mawe, i ja będę trzymać za Twojego synia!!! Czyli też podwójnie. :ok:

kasiape

• Gość
Matura
« Odpowiedź #85 dnia: Maj 10, 2007, 10:02:16 pm »
:ok:  :ok: trzymam kciuki!

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Matura
« Odpowiedź #86 dnia: Maj 11, 2007, 07:13:38 am »
Powodzenia na egzaminach  :D  :ok:

Poloniści nie chcą sprawdzać matur

Zbuntowali się weryfikatorzy merytoryczni, którzy sprawdzają prace po egzaminatorze. W środę na szkoleniu dowiedzieli się, że za każdy arkusz dostaną 4,12 zł brutto, a egzaminatorzy - 14 zł. - Też sprawdzamy prace, mamy specjalne szkolenia. Dlaczego płacą nam mniej? - pyta Halina Jędrychowska z Wrocławia. Stawki obowiązują w całym kraju. Ale na razie tylko kilkudziesięciu dolnośląskich i opolskich weryfikatorów odmawia sprawdzania matur. Tłumaczą, że okręgowa komisja egzaminacyjna obiecała wyższe wynagrodzenie. Żądają nowych umów. Popierają ich szefowie zespołów egzaminacyjnych. Napisali pismo do wrocławskiej OKE. Domagają się przynajmniej takiego systemu jak przed rokiem - weryfikator mógł dostać ok. 2 tys. zł brutto (nie było stawek za arkusz). - Weryfikatorzy zarobią nieco mniej niż w ub. roku, bo jest ich teraz trzech w komisji, a nie dwóch. Będzie za to mniej prac do sprawdzenia - mówi szef OKE we Wrocławiu Wojciech Małecki. Ma nadzieję, że przekona weryfikatorów, ale "przygotowuje procedury awaryjne, żeby prace były sprawdzone na czas".

Offline marlenna

• Podglądacz
  • *
Matura
« Odpowiedź #87 dnia: Maj 11, 2007, 08:24:18 am »
Trzymam kciuki.
Powodzenia  :ok:

Offline ewuliczka

• Podglądacz
  • *
Matura
« Odpowiedź #88 dnia: Maj 24, 2007, 03:13:29 pm »
No i już po maturze, mam już wakacje:).

Offline ilonadora

• Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #89 dnia: Maj 24, 2007, 05:34:19 pm »
I jak poszło chwal się :turn-l:
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."

Offline ilonadora

• Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwiec 06, 2007, 06:17:20 pm »
Matura do Trybunału

Rzecznik praw obywatelskich kwestionuje objęcie tzw. amnestią maturalną maturzystów z poprzednich lat. Rozporządzenie wprowadzające zmiany w egzaminie maturalnym łamie prawa konstytucyjne. Przelicznik punktów z poziomu rozszerzonego na podstawowy krzywdzi najzdolniejszych uczniów.

Należy rozważyć, czy minister edukacji może rozdawać świadectwa dojrzałości - mówi Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski

Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich, podpisał wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z obowiązującym prawem przepisów zmieniających zasady zdawania egzaminu dojrzałości. RPO kwestionuje przede wszystkim przepisy umożliwiające wydanie świadectwa dojrzałości osobom, które nie zdały jednego przedmiotu obowiązkowego.

Prawo nie działa wstecz

W ubiegłych latach, aby otrzymać świadectwo dojrzałości, należało zdobyć co najmniej 30 proc. punktów z pięciu egzaminów obowiązkowych. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z dnia 8 września 2006 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. nr 164, poz. 1154), świadectwo dojrzałości otrzymają także osoby, które nie zaliczyły jednego przedmiotu w części ustnej albo pisemnej, ale ze wszystkich pięciu egzaminów obowiązkowych uzyskały średnią co najmniej 30 proc. punktów. Nowe zasady obejmą również tegorocznych i ubiegłorocznych maturzystów. RPO uważa jednak, że prawo nie może działać wstecz, zwłaszcza do już zakończonych i ocenionych egzaminów.

Bezprawne terminy

Rzecznik podkreśla również, że pozostałe przepisy wrześniowego rozporządzenia mogą zacząć obowiązywać dopiero w 2009 roku. Zgodnie bowiem z par. 58 tzw. starego rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 7 września 2004 r. m.in. w sprawie warunków przeprowadzania egzaminów (Dz.U. nr 199 poz. 2046), zakres egzaminu dojrzałości, kryteria oceniania i formy jego przeprowadzenia powinny być ogłoszone nie później niż do 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest przeprowadzany egzamin. Oznacza to, że zasady obowiązujące na egzaminie w 2007 roku powinny być znane dwa lata temu. Zatem zasady ogłoszone w informatorze po 1 września 2006 roku powinny zacząć obowiązywać dopiero za dwa lata.

Rozporządzenie wprowadza również zasadę, zgodnie z którą maturzyści muszą wybrać, na jakim poziomie będą zdawać przedmiot obowiązkowy, czy na podstawowym czy na rozszerzonym. Zdadzą ci, którzy zdobędą co najmniej 30 proc. punktów na jednym z nich.

Kontrowersyjny przelicznik

Dotychczas maturzyści mogli zdawać egzamin jednocześnie na obu poziomach. Aby zdać, trzeba było uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z poziomu podstawowego. Poziom rozszerzony nie miał wpływu na zaliczenie egzaminu, ale był brany pod uwagę przez szkoły wyższe podczas rekrutacji. Właśnie ze względu na obowiązujące już wymagania dla kandydatów na studia w roku 2007/2008 - uczelnie muszą je opublikować do 31 maja roku poprzedzającego rekrutację - maturzyści, którzy przystąpią do części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym, będą mieć na świadectwie dojrzałości oprócz wyniku z poziomu rozszerzonego wpisany wynik egzaminu na poziomie podstawowym. Sposób przeliczania punktów zawiera tabela będąca załącznikiem do rozporządzenia.

Rzecznik praw obywatelskich, rektorzy uczelni wyższych i sami uczniowie twierdzą jednak, że jest on niesprawiedliwy.

- 66 punktów z matury podstawowej za 60 z rozszerzonej to jawna kpina z całego rocznika maturzystów - mówią uczniowie.

Profesor Jerzy Woźnicki, przewodniczący Fundacji Rektorów Polskich, uważa, że zastosowany przelicznik faworyzuje słabszych, a krzywdzi najlepszych. Jego zdaniem uniemożliwi on przeprowadzenie obiektywnej selekcji kandydatów na wyższe uczelnie. RPO zauważa ponadto, że minister rażąco przekroczył zakres ustawowego upoważnienia. Zgodnie z art. 22 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572), może on jedynie określić warunki i sposób oceniania egzaminu. Jego wyniki, czyli ocenę, może ustalić komisja okręgowa.

Rektorzy popierają rzecznika

Mam nadzieję, że działania rzecznika pomogą rektorom w walce o jasne zasady na egzaminie maturalnym - mówi prof. Andrzej Koźmiński, rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Warszawie. KRASP uważa, że na przyszłorocznym egzaminie maturalnym powinny obowiązywać takie same reguły jak w latach poprzednich. Swoje stanowisko wyrażone m.in. w liście do Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP, potwierdziło na ostatnim posiedzeniu w ubiegły piątek.

onet

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwiec 20, 2007, 09:36:24 am »
Ile kosztuje egzamin ustny
Aleksandra Pezda 2007-06-19

MEN określił stawki za egzamin ustny na maturze. Według ZNP "urzędnicy okradli nauczycieli".
- Do czasu pracy MEN wliczył tylko odpytywanie, a czas egzaminu jest niemal dwa razy dłuższy - mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

- Płacimy za czynności typowo dydaktyczne - tłumaczyła wczoraj na konferencji prasowej wiceminister Sylwia Sysko-Romańczuk. I dodała: - Ale nie oszczędzamy na nauczycielach. W tym roku dotacja ministerialna na egzaminy maturalne pisemne i ustne to 25 mln zł, w ubiegłym roku było to 13,5 mln zł.

Przez ostatnie dwa lata egzaminatorzy walczyli w sądach pracy o to, żeby w ogóle płacono im za matury ustne. Jedne gminy pracę przy nich traktowały jako obowiązek etatowy i nie płaciły dodatkowo. Inne dawały ekstra pieniądze za matury ustne - około 12 zł za pełną godzinę.

Na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich Sąd Najwyższy w marcu orzekł że za maturę ustną wszystkim nauczycielom trzeba płacić jak za nadgodziny. Stąd wzięła się instrukcja MEN dla samorządów, w której określono minimalne stawki. Według niej w tym roku egzaminatorzy dostaną (w zależności od stopnia awansu zawodowego i wykształcenia) od 12 do 29 zł za 45 min, ale tylko odpytywania. Według przepisów długość odpytywania każdego ucznia z danego przedmiotu jest ściśle określona. Np. z języka obcego na poziomie podstawowym - 10 minut. - Ale przecież nauczyciele są na sali także podczas losowania pytań, przygotowania ucznia, uzgadniają jego ocenę i spisują protokoły. Czy robią to krasnoludki?

- To doraźne działanie, projekt uporządkowania wypłat za egzaminy na przyszłość już powstaje - mówi Sysko-Romańczuk.

http://www.gazetawyborcza.pl/1,75478,4234567.html?nltxx=1721542&nltdt=2007-06-19-04-06

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #92 dnia: Lipiec 11, 2007, 11:20:43 am »
Kraków chce więcej pieniędzy za matury
Olga Szpunar2007-07-10

Ministerstwo edukacji powinno zapłacić nauczycielom pracującym na zastępstwach w trakcie matur ustnych - uważają krakowscy urzędnicy. Ich stanowisko trafiło do MEN razem z informacją o kwocie, która należy się krakowskim nauczycielom za egzaminowanie maturzystów.

Ponad 300 tys. zł powinien dostać Kraków od rządu na wypłaty wynagrodzeń dla nauczycieli za pracę przy maturach ustnych. Samorządowcy obliczyli tę kwotę według przedstawionej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej tabelki. Przyjęto w niej, że na egzaminowanie maturzysty z języka polskiego nauczyciele przeznaczyli 25 minut a na języki obce odpowiednio: 10 min poziom podstawowy i 15 min poziom rozszerzony. Za każde 45 min pracy nauczyciel ma dostać pieniądze jak za godzinę ponadwymiarową (ok. 28 zł.).

Według krakowskich urzędników obliczone w ten sposób 300 tys. zł to nie wszystkie wydatki jakie powinien pokryć rząd.

- Niektórzy nauczyciele egzaminowali uczniów w ramach swojego normalnego czasu pracy, więc nie należy im się dodatkowe wynagrodzenie, ale tym, którzy ich zastępowali wtedy na lekcjach dyrektorzy szkół musieli zapłacić jak za normalne zastępstwa. Teraz będziemy się starali o zwrot tych kosztów, właśnie szacujemy ile one wynoszą - tłumaczy Jan Żądło, wicedyrektor Wydziału Edukacji.

Swoje uwagi w tej sprawie magistrat przesłał już Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej a ta przekazała je dalej: wojewodom, Ministerstwu Edukacji i Ministerstwu Finansów. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła. Podobnie jak pieniądze dla egzaminujących nauczycieli, które zgodnie z wcześniejszymi obietnicami MEN, powinny trafić do samorządów w drugiej połowie lipca.

- Cały czas czekamy na dotację od wojewody. Jak tylko nadejdzie, wynagrodzenia pojawią się na nauczycielskich kontach - zapewnia Żądło.

Wczoraj zwróciliśmy się do Urzędu Wojewódzkiego z pytaniem o wynagrodzenia za matury?

- Takie środki na razie do nas nie trafiły - tyle powiedział nam rzecznik wojewody Andrzej Knapik.

Czy trafią dostatecznie wcześnie, by wypłacić je w obiecanym terminie?

Mało prawdopodobne ponieważ jak się dowiedzieliśmy jeszcze nie wszystkie samorządy wysłały do MEN listy z policzonymi kosztami egzaminów.

Wynagrodzenie za pracę przy maturach ustnych, jak za godziny ponadwymiarowe, nauczyciele dostaną w tym roku po raz pierwszy. Krakowscy pedagodzy wywalczyli to w Sądzie Najwyższym (wcześniej za egzaminowanie dostawali kwoty o połowę mniejsze).

Tyle tylko, że ustalony przez MEN po wyroku sądu przelicznik nie wszystkich satysfakcjonuje.

Spotkał się z ostrą krytyką Związku Nauczycielstwa Polskiego, który nazwał go "okradaniem nauczycieli". Chodzi przede wszystkim o egzaminatorów języków obcych, którym do wynagrodzenia nie uwzględniono minut, podczas których siedzieli w komisji i czekali, aż uczeń przygotuje się do odpowiedzi.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #93 dnia: Lipiec 11, 2007, 09:28:22 pm »
Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji zaprasza do swoich szkół

Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu (dawniej: Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych CeKiRON) informuje, że cały czas są wolne miejsca na rok szkolny 2007/08.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/19437

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #94 dnia: Sierpień 31, 2007, 11:33:03 am »
Matura rozpocznie się piątego maja

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ogłosił terminy egzaminów zewnętrznych. Matura zacznie się 5 maja, a skończy 29 sierpnia, ustnymi egzaminami poprawkowymi.

Marek Legutko, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, ogłosił już terminy przyszłorocznych egzaminów zewnętrznych. Sprawdzian po szkole podstawowej szóstoklasiści napiszą 8 kwietnia we wtorek. Natomiast gimnazjaliści część humanistyczną będą pisali we wtorek 22 kwietnia, a matematyczno-przyrodniczą w środę, następnego dnia. Przyszłoroczna matura rozpocznie się tradycyjnie egzaminem z języka polskiego 5 maja, a zakończy 31 maja egzaminami ustnymi. Ostatni egzamin pisemny, m.in. z informatyki, odbędzie się 21 maja.

Dyrektor CKE ogłosił także terminy egzaminów poprawkowych. Będą mogli do nich przystąpić maturzyści, którzy nie zdali jednego egzaminu obowiązkowego, ustnego lub pisemnego, ale tylko z tego przedmiotu i na tym samym poziomie. Wynik z egzaminu pisemnego będą mogli poprawić 26 sierpnia, a z ustnego od 25 do 29 sierpnia. W przyszłym roku bowiem nie będzie już obowiązywała tzw. amnestia maturalna.

JOLANTA GÓRA

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #95 dnia: Wrzesień 28, 2007, 06:41:33 pm »
Sąd: wypłacić pieniądze za "starą maturę"
Olga Szpunar2007-09-27

Gmina będzie musiała zapłacić nauczycielom za pracę przy tzw. starych maturach 2004 - orzekł w pierwszych procesach sąd. Krakowski wydział edukacji przewiduje, że potrzeba będzie ok. 1 mln zł i zapowiada: Zażądamy tych pieniędzy od Ministerstwa Edukacji

Od kilkuset do 2 tys. zł - tyle gmina będzie musiała zwrócić 9 nauczycielom z V LO w Krakowie, którzy właśnie wygrali sprawy w sądzie. Dotyczyły one zapłaty za przeprowadzenie egzaminu dojrzałości starego typu, czyli ostatniej tzw. starej matury pisanej przez licealistów.

- Jeszcze żadna przegrana tak mnie nie cieszyła. Ciałem występowałem w roli ochroniarza gminy, ale sercem i duszą byłem po stronie nauczycieli - mówi dyrektor "piątki" Stanisław Pietras, który jako bezpośredni pracodawca nauczycieli musiał występować przeciw nim w sądzie.

W całym Krakowie pozwy do sądu w sprawie zapłaty za pracę przy maturach w latach 2004, 2005 i 2006 skierowało ponad 100 nauczycieli. Wszyscy zrobili to po wydanym w kwietniu tego roku orzeczeniu sądu najwyższego, że za tego typu pracę należą się pieniądze jak za godziny ponadwymiarowe. Czyli co najmniej dwa razy więcej, niż nauczyciele dostawali od miasta.

Po wyroku SN rząd wysłał gminom pieniądze na matury 2007 (zamiast 12,60 zł za godzinę egzaminowania maturzysty pedagodzy dostali około 28 zł za 45 min pracy). Ale to nie załatwiło całego problemu.

Zgodnie z prawem pracy pracownik może żądać od pracodawcy wynagrodzenia do trzech lat wstecz. Wielu nauczycieli postanowiło skorzystać z tej drogi i wystąpiło z roszczeniami za pracę w latach 2004-2006.

Wygrane sypią się jak z rękawa. W maju sąd nakazał wypłacić wyrównania 15 nauczycielom z VIII LO za pracę przy egzaminach w 2006 roku. We wtorek zapadła pierwsza decyzja sądu dotycząca egzaminów 2004. A gmina nie wie, skąd wziąć pieniądze, by wypłacać wyrównania. Jeszcze przed wyrokami apelowała do Ministerstwa Edukacji o pomoc, ale otrzymała odmowną odpowiedź. "Na dzisiaj nie planuje się wyrównania poprzednich stawek do wysokości przyjętej w 2007 roku" - czytamy w liście skierowanym z MEN-u do prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego.

- Będziemy apelować ponownie - zapowiedział wczoraj wicedyrektor krakowskiego wydziału edukacji Jan Żądło.

- Przecież to nie my powinniśmy ponosić konsekwencje ministerialnych ustaleń, które zostały podważone przez sąd - dodaje. Przypomina, że w 2004 roku (czyli w czasie, za który teraz nauczyciele domagają się pieniędzy) wykładnia Ministerstwa Edukacji była jednoznaczna: przeprowadzenie matur należy do zadań statutowych szkoły i nie należą się za nie dodatkowe pieniądze. Z szacunków wydziału edukacji wynika, że wyrównanie roszczeń ponad 100 nauczycieli za trzy lata będzie kosztować gminę koło 1 mln zł.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Matura
« Odpowiedź #96 dnia: Październik 15, 2007, 11:45:01 pm »
Matura rozpocznie się piątego maja

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ogłosił terminy egzaminów zewnętrznych. Matura zacznie się 5 maja, a skończy 29 sierpnia, ustnymi egzaminami poprawkowymi.

Marek Legutko, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, ogłosił już terminy przyszłorocznych egzaminów zewnętrznych. Sprawdzian po szkole podstawowej szóstoklasiści napiszą 8 kwietnia we wtorek. Natomiast gimnazjaliści część humanistyczną będą pisali we wtorek 22 kwietnia, a matematyczno-przyrodniczą w środę, następnego dnia. Przyszłoroczna matura rozpocznie się tradycyjnie egzaminem z języka polskiego 5 maja, a zakończy 31 maja egzaminami ustnymi. Ostatni egzamin pisemny, m.in. z informatyki, odbędzie się 21 maja.

Dyrektor CKE ogłosił także terminy egzaminów poprawkowych. Będą mogli do nich przystąpić maturzyści, którzy nie zdali jednego egzaminu obowiązkowego, ustnego lub pisemnego, ale tylko z tego przedmiotu i na tym samym poziomie. Wynik z egzaminu pisemnego będą mogli poprawić 26 sierpnia, a z ustnego od 25 do 29 sierpnia. W przyszłym roku bowiem nie będzie już obowiązywała tzw. amnestia maturalna.

JOLANTA GÓRA

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Matura
« Odpowiedź #97 dnia: Październik 26, 2007, 06:31:41 pm »
Przygotowanie do matury z matematyki:

http://www.matura.webd.pl/

- zadania do rozwiązania i testy

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Matura
« Odpowiedź #98 dnia: Listopad 07, 2007, 01:04:11 pm »
Przygotuj się do matury!

Maturzyści - ćwiczcie z nami rozwiązywanie testów przed maturą! W załącznikach przykładowe arkusze egzaminacyjne na poziomie podstawowym z j. polskiego, j. angielskiego, j. niemieckiego, historii, geografii i biologii. Od dzisiaj codziennie nowy arkusz na poziomie rozszerzonym!

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Matura
« Odpowiedź #99 dnia: Grudzień 14, 2007, 08:57:14 am »
Ponownie zbiór testów i odpowiedzi do matury z różnych przedmiotów.
Dostępne w Gazecie Wyborczej, ale też w internecie:

Sprawdź, czy zdasz maturę

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach