Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Definicje niepełnosprawności od 1 lutego 2003r  (Przeczytany 29630 razy)

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Trwa Kampania Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 11, 2007, 03:07:26 pm »
Europejskie Forum Osób Niepełnosprawnych (EDF) prowadzi obecnie kampanię „One Million for Disability”. Jej celem jest zebranie przynajmniej 1.000.000 podpisów pod apelem, w którym niepełnosprawni domagają się przestrzegania ich praw w Europie.

Podstawowe postulaty to:

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/18977

Kampania rozpoczęła się 23 stycznia 2007 r., potrwa do 3 października 2007 r. Zebrane pod apelem podpisy zostaną oficjalnie przekazane Komisji Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu.

Podpisy można składać pod adresem:

www.1million4disability.eu
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Obowiązujące prawo - osoby niepełnosprawne
« Odpowiedź #51 dnia: Lipiec 05, 2007, 10:59:45 pm »
Zmiany w Ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/19644
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Obowiązujące prawo - osoby niepełnosprawne
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 29, 2007, 09:16:39 pm »
Instytucje w służbie obywatela
W Polsce działa wiele instytucji powołanych m.in. po to, aby pomagać osobom niepełnosprawnym w rozwiązywaniu ich problemów. Mnogość urzędów utrudnia jednak rozeznanie, do którego z nich należy zwrócić się z konkretną sprawą

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/20048
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Obowiązujące prawo - osoby niepełnosprawne
« Odpowiedź #53 dnia: Wrzesień 03, 2007, 08:22:08 am »
27 sierpnia 2007
 
RPO walczy z dyskryminacją

 Rzecznik Praw Obywatelskich powołał Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych, który zajmie się opracowaniem propozycji kompleksowych rozwiązań przeciwko dyskryminacji niepełnosprawnych w Polsce.
Cytuj
Jak napisano w komunikacie RPO, w Polsce często nie są przestrzegane podstawowe prawa obywatelskie osób niepełnosprawnych. Powołany przez rzecznika zespół ma podejmować działania prowadzące do likwidowania przeszkód, które muszą pokonać osoby niepełnosprawne w codziennym życiu: choćby w dostępie do edukacji czy służby zdrowia.

Więcej:

http://ww6.tvp.pl/2817,20070827548390.strona
Linie lotnicze przyjazne dla niepełnosprawnych

Osobom niepełnosprawnym łatwiej będzie podróżować samolotami – taki jest cel wchodzącego w życie 26 lipca nowego rozporządzenia Unii Europejskiej
Cytuj
Unijne linie lotnicze nie będą mogły odmawiać zabrania na pokład osób niepełnosprawnych, a lotniska muszą zapewnić darmową pomoc osobom jej potrzebującym, tak by niepełnosprawni i osoby starsze bez przeszkód mogli korzystać z transportu lotniczego

Więcej
http://ww6.tvp.pl/2817,20070725529621.strona
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Obowiązujące prawo - osoby niepełnosprawne
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 09, 2007, 10:49:56 am »
Prawo dyskryminuje osoby niepełnosprawne

Nadal są bariery utrudniające głosowanie osób niepełnosprawnych, starszych oraz chorych. Rzecznik zaapelował o udzielenie pomocy takim osobom podczas głosowania. Eksperci proponują wprowadzenie głosowania korespondencyjnego albo przez pełnomocnika.

Prawo zapewnia obywatelom niepełnosprawnym udział w głosowaniu. W praktyce jednak natrafiają oni na poważne utrudnienia. Rzecznik praw obywatelskich zwrócił uwagę wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast, że ludzie chorzy, starsi, ociemniali oraz niepełnosprawni ruchowo są praktycznie pozbawieni możliwości oddania głosu w wyborach. Problem ten dotyczy ok. 3-4 mln obywateli. Biorąc pod uwagę, że jest to liczny elektorat, zdziwienie budzi fakt, że propozycje nowelizacji prawa wyborczego mające ułatwić takim ludziom wzięcie udziału w wyborach nie spotykają się od wielu lat z jakimkolwiek oddźwiękiem parlamentu.

Zmiany są konieczne

W sprawie zapewnienia praktycznej możliwości brania czynnego udziału osób niepełnosprawnych w wyborach stanowisko zajął również Instytut Spraw Publicznych.

- Wyborcy niepełnosprawni nadal napotykają bariery uniemożliwiające udział w wyborach. Konieczna jest nowelizacja prawa wyborczego i wprowadzenie nowych procedur głosowania - mówi Jarosław Zbieranek, koordynator programu prawnego w Instytucie Spraw Publicznych.

Uważa on, że obowiązujące prawo wyborcze dyskryminuje osoby niepełnosprawne, bowiem nakazuje osobiście udać się do lokalu wyborczego w celu oddania głosu.

Aby rozwiązać ten problem, Instytut przygotował nowelizację ordynacji wyborczej. Wśród propozycji znalazł się pomysł wprowadzenia alternatywnych sposobów głosowania - korespondencyjnego lub za pośrednictwem pełnomocnika.

- Głosowanie przez pełnomocnika polega na tym, że wyborca niepełnosprawny może upoważnić inną osobę do głosowania w jej imieniu i zgodnie z jego preferencjami. Pełnomocnik na podstawie udzielonego i potwierdzonego stosownym aktem pełnomocnictwa udaje się do lokalu wyborczego, pobiera kartę do głosowania, wypełnia ją i wrzuca do urny - tłumaczy Jarosław Zbieranek.

Dla bezpieczeństwa procesu wyborczego przewiduje się, że jeden wyborca może przyjąć tylko jedno pełnomocnictwo.

Druga z propozycji to głosowanie korespondencyjne. Polega ono na tym, że wyborcy niepełnosprawni otrzymują pocztą z komisji wyborczej przesyłkę z materiałami wyborczymi.

- Wyborca wypełnia wówczas kartę do głosowania, umieszcza ją w mniejszej kopercie i z zaświadczeniem o prawie do głosowania wkłada do większej koperty i wysyła pocztą na adres właściwej komisji wyborczej - objaśnia Jarosław Zbieranek.

Problem udziału w wyborach dotyczy nie tylko osób niepełnosprawnych ruchowo, ale także niewidomych oraz niedowidzących. To właśnie w ich interesie proponowano wprowadzenie specjalnych kart do głosowania.

- Ułatwienie obywatelom udziału w głosowaniu stanowi obowiązek państwa - przypomina dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Niestety, mimo przekazania ISP gotowego projektu nowelizacji ustaw wyborczych, parlamentarzyści nie przyjęli nowego rozwiązania. Nie podjęli również prac nad opracowaniem innej, alternatywnej metody głosowania dla osób niepełnosprawnych - informuje Jarosław Zbieranek.

Ułatwienia w wyborach

Nadchodzące wybory odbędą się oczywiście zgodnie z obowiązującym prawem. Dziś dwa zasadnicze ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

Wyborcy niepełnosprawni, na swój wniosek, mogą głosować w wybranym przez siebie obwodzie głosowania, w obrębie którego znajdują się lokale wyborcze dostosowane do ich potrzeb.

- Przez dostosowanie Ordynacja wyborcza rozumie warunki techniczne umożliwiające wyborcy poruszającemu się na wózku inwalidzkim dostanie się do lokalu wyborczego - wyjaśnia Ryszard Piotrowski.

Informację o tym, które z lokali wyborczych mają takie ułatwienia, wyborca niepełnosprawny może znaleźć w komunikatach, które umieszczane są między innymi na portalach internetowych urzędów miast i gmin. Takich lokali wyborczych w poprzednich wyborach było jednak stanowczo za mało.

- Z tego względu Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się do wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast, aby w miarę możliwości każdy z lokali wyborczych był przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych, a przede wszystkim, żeby nie był usytuowany na piętrze - mówi Beata Tokaj, dyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów Państwowej Komisji Wyborczej.

Innym ułatwieniem dla niepełnosprawnego wyborcy jest dowiezienie go do lokalu wyborczego. Dla przykładu, w gminie Pleszew osoby niepełnosprawne podwozić i odwozić do lokali wyborczych będzie Straż Miejska. Strażnicy miejscy o umówionej godzinie przyjadą po taką osobę, poczekają pod lokalem wyborczym, a następnie odwiozą do domu. Z powodu braku wyspecjalizowanego personelu lub pojazdów w gminach, z tego rozwiązania skorzysta niewiele osób.

- Stosowane dotychczas rozwiązania należy zachować. Nie rozwiązują jednak problemu. Konieczne jest przygotowanie dla wyborców niepełnosprawnych takiej procedury oddawania głosu, która nie będzie zmuszała ich do opuszczenia domu - podsumowuje Jarosław Zbieranek.

SZERSZA PERSPEKTYWA

Wiele krajów, aby ułatwić udział w wyborach osobom niepełnosprawnym, wprowadziło alternatywne sposoby głosowania. Estonia, jako jedno z pierwszych państw Europy Wschodniej, wprowadziła tzw. e-voting, czyli możliwość oddania głosu przez internet. Natomiast w Niemczech i Hiszpanii osoby niepełnosprawne mogą oddać swój głos drogą korespondencyjną. W innych krajach, jak np. w Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji czy Holandii, niepełnosprawni mogą wyznaczyć w tym celu swojego pełnomocnika. Holandia z kolei wprowadziła obydwa rozwiązania.

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Obowiązujące prawo - osoby niepełnosprawne
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 09, 2007, 08:55:27 pm »
RPO przypomina o prawach wyborczych osób niepełnosprawnych

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski przypominał we wtorek, że osoby niepełnosprawne jeszcze do 11 października mogą zgłaszać wnioski o przepisanie do obwodów wyborczych, gdzie są lokale wyborcze przystosowane do ich potrzeb.

- Osoby niepełnosprawne korzystają w Polsce z takich samych praw i wolności jak i inni obywatele, a więc mają także czynne prawo wyborcze - podkreślił RPO na konferencji prasowej w Warszawie. Dodał, że mimo tego osoby niepełnosprawne mają trudności z uczestniczeniem w wyborach.

Kochanowski poinformował, że w jego biurze powstał ekspercki Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych, którym kieruje prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski.

Zespół ten ma m.in. zajmować się analizowaniem możliwości wprowadzenia rozwiązań prawnych, które umożliwiłyby osobom niepełnosprawnym głosowanie korespondencyjne, przez pełnomocnika, przy pomocy internetu, a także w domu, gdzie zostanie doniesiona urna wyborcza.

Pawłowski dodał, że do tej pory nie została również rozwiązana kwestia głosowania przez osoby niewidome i niedowidzące, które do lokali wyborczych muszą przyjść z asystentem. Według niego, można by wprowadzić specjalne karty do głosowania dla tej grupy osób.

Jak podkreślił rzecznik, przystosowanie nawet wszystkich lokali wyborczych do potrzeb osób chorych czy niepełnosprawnych nie byłoby rozwiązaniem całkowicie zadowalającym, ponieważ dla wielu osób barierą są np. schody we własnym bloku. Według rzecznika, bardziej korzystnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie alternatywnych form głosowania.

Wizyty pracowników biura RPO w lokalach wyborczych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych pokazały, że nawet w tych lokalach są pewne uchybienia, m.in. zbyt wysokie progi uniemożliwiają swobodny przejazd wózkiem inwalidzkim.

Rzecznik przypomniał, że na początku października zaapelował do wójtów, burmistrzów i prezydentów o dostosowanie lokali wyborczych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz - w miarę możliwości - dowiezienie niepełnosprawnych do lokali. Rzecznik zaapelował też do "wszystkich obywateli, by zechcieli w miarę swych możliwości pomagać osobom niepełnosprawnym w dotarciu do lokalu wyborczego".

Kochanowski zauważył, że zainteresowanie osób niepełnosprawnych wyborami jest niewielkie. Według niego, wynika to z małej aktywności osób niepełnosprawnych w licznych dziedzinach życia. Zespół ekspercki w jego biurze ma m.in. przeanalizować, jak to zmienić. Pawłowski dodał, że zespół zajmie się np. możliwościami uczestniczenia przez osoby niepełnosprawne w życiu społecznym, dostępem do edukacji, informacji i transportu.

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Obowiązujące prawo - osoby niepełnosprawne
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 17, 2007, 10:50:41 pm »
Dowiozą niepełnosprawnych na wybory
 
Osoby niepełnosprawne mogą już zamówić taksówkę, która za darmo dowiezie ich do punktu wyborczego.

W niedzielę 21 października niepełnosprawnych będzie wozić Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe. Mogą liczyć na odebranie z domu, dowiezienie do punktu wyborczego i transport z powrotem. Zamówienia przyjmowane są pod nr. telefonu 9191 lub 022 822 44 44.

W dniu wyborów nieodpłatnie świadczone będą także usługi asystenta osoby niepełnosprawnej, który pomoże dotrzeć do punktu wyborczego i z niego wrócić. Zgłoszenia przyjmowane są codziennie do 21 października w godz. od 8 do 18 pod nr. telefonu 022 887 33 20. Można je też przesłać na adres: zamawiam@asystent.warszawa.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna 17.10.2007r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Przyczyna inwalidztwa powinna być tajna
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 28, 2008, 06:04:30 pm »
Przyczyna inwalidztwa powinna być tajna

Tomasz Zalewski 27-01-2008,
Rzecznik praw obywatelskich uważa, że pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną nie musi wiedzieć, jaka choroba była podstawą do wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Rzecznik podkreśla, że w takich orzeczeniach wpisywany jest symbol przyczyny niepełnosprawności. Dotyczy to m.in. orzeczeń dotyczących osób, które ukończyły 16 rok życia, i orzeczeń o wskazaniach do ulg i uprawnień osób posiadających orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolności do pracy. Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z możliwości, jakie daje ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, musi udokumentować fakt zatrudniania osób niepełnosprawnych. Chodzi np. o możliwość obniżania ustawowego wskaźnika zatrudniania osób o szczególnych schorzeniach.

Pracodawca po przedstawieniu przez osobę niepełnosprawną orzeczenia uzyskuje faktyczny dostęp do danych wrażliwych dotyczących pracownika. Co prawda w dokumentach, które otrzymuje, znajduje się tylko symbol choroby, ale ustalenie, jaka jednostka chorobowa się pod nim kryje, nie nastręcza najmniejszych trudności. Poszczególne choroby i oznaczenia, jakie są im przypisane, znajdują się bowiem w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

W ocenie rzecznika praw obywatelskich udostępnienie pracodawcy takich danych może budzić wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjnego prawa do zachowania tajemnicy lekarskiej i może skutkować dyskryminacją osoby niepełnosprawnej na rynku pracy.

Rzecznik przypomniał, że zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy zawiera symbol choroby jedynie na egzemplarzu przeznaczonym dla ZUS, a do tego egzemplarza nie ma dostępu pracodawca ani osoby postronne. W związku z tym rzecznik zwrócił się do ministra pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak z prośbą o rozważenie możliwości zmiany zasad dokumentowania prawa osób niepełnosprawnych do korzystania z należnych im ulg i innych uprawnień, tak by uwzględniały ochronę danych dotyczących rodzaju i charakteru schorzenia.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Mulesia

 • Gość
Obowiązujące prawo - osoby niepełnosprawne
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 05, 2008, 08:39:52 pm »
Bez rejestracji w PFRON nie ma zwrotu ubezpieczenia

Marta Gadomska, Michał Jakubowski
05-02-2008, ostatnia aktualizacja 05-02-2008 18:37

Rencista, który nie zgłosi się do bazy PFRON, nie odzyska opłaconych składek emerytalnych i rentowych. Tak dotkliwej sankcji nie powoduje natomiast zaniechanie czy spóźnienie rejestracji w ZUS

Jestem rencistą i prowadzę działalność gospodarczą od czterech lat. Urzędnik ZUS poinformował mnie, że od 1 stycznia muszę opłacać nie tylko składki zdrowotne, ale też na ubezpieczenia społeczne. Potem dostanę zwrot tych ostatnich z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ponoć w tym celu muszę się zarejestrować i w ZUS, i w PFRON. Co mi grozi, jeśli nie zdążę tego zrobić? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Od 1 stycznia 2007 r. rencista z własnym biznesem podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu. Jeśli chce, może też się zgłosić do chorobowego. Oczywiście nadal musi uiszczać składki zdrowotne.

Po pierwsze: zgłoszenie w ZUS

Renciści, którzy prowadzili działalność przed 1 stycznia br., muszą się wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZWUA i zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego, zdrowotnego oraz ewentualnie do dobrowolnego chorobowego na formularzu ZUS ZUA. Powinni to zrobić do 8 stycznia. Po tym terminie należy złożyć formularz jak najszybciej.

Po drugie: rejestracja w PFRON

Na 30 dni przed złożeniem pierwszego wniosku (do końca lutego za styczeń) o refundacje rencista musi się zarejestrować w PFRON. Stanowi tak z § 4 pkt 2 rozporządzenia w sprawie refundacji składek na ubezpieczenie społeczne niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1754). Wynika z tego, że ma obowiązek rejestracji do końca stycznia. Rejestracja jest zatem obligatoryjna i następuje na podstawie formularza zgłoszeniowego i załączonych do niego dokumentów. Rencista, który złoży je po terminie, zostanie zarejestrowany, ale nie otrzyma refundacji składek emerytalnych i rentowych za styczeń. Dostanie je dopiero za luty, jeśli do końca marca złoży wniosek o refundacje. Rejestrować nie muszą się jedynie ci, którym fundusz nadał już odpowiedni numer w bazie.

Po trzecie: wpłata pieniędzy

Rencista musi do 10 lutego zapłacić składki i złożyć deklarację rozliczeniową ZUS DRA, jeśli opłaca składki sam za siebie. Ustala je od przynajmniej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a jeśli jest początkującym przedsiębiorcą – od 30 proc. minimalnej płacy. Jeśli ich nie odprowadzi na czas, powstaje zaległość, którą będzie musiał uregulować wraz z odsetkami za zwłokę. Ponadto ZUS w takiej sytuacji może wystąpić do sądu o ukaranie go grzywną, a nawet wymierzyć opłatę dodatkową w wysokości 100 proc. nieopłaconych składek.

Po czwarte: refundacja

W ostatnim etapie rencista składa wniosek o refundacje. Czyni to po wpłacie składek, byle do końca następnego miesiąca, czyli za styczeń br. do 29 lutego. Dotyczy to rencisty, który ma stopień niepełnosprawności i został objęty z działalności od 1 stycznia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Warunkiem zwrotu jest jednak terminowe opłacanie składek. PFRON oddaje składki w ciągu siedmiu dni od złożenia prawidłowego wniosku. Refundacja obejmuje jednak wyłącznie składki emerytalne i rentowe, czyli najwyżej 413,94 zł. Składki wypadkowe i na Fundusz Pracy rencista finansuje sam.

Źródło : Rzeczpospolita

http://www.rp.pl/artykul/89976.html

Mulesia

 • Gość
Obowiązujące prawo - osoby niepełnosprawne
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 06, 2008, 05:24:44 pm »
Opieka dla dziecka na turnusie bez dofinansowania

Monika Misztal 06-02-2008, ostatnia aktualizacja 06-02-2008 11:17

Zajmuję się obsługą zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych w zakładzie pracy chronionej. Pracownicy zarzucają mnie pytaniami o możliwość sfinansowania z niego zimowisk dla dzieci pełnosprawnych. Komu można udzielić takiej pomocy i czy zależy ona od wysokości wynagrodzenia? Czy mogę pokryć z funduszu koszty płacy opiekuna towarzyszącego dziecku na wyjeździe? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) można udzielić pomocy na sfinansowanie obozów, kolonii i turnusów rehabilitacyjnych dla:

- niepełnosprawnych dzieci pracowników bez względu na to, czy rodzice są niepełnosprawni, czy nie,

- pełnosprawnych i niepełnosprawnych dzieci niepełnosprawnych pracowników.

Przepisy nie zabraniają sfinansowania pełnych kosztów obozu zimowego, w ogóle nie regulują wysokości dopłaty. Mówią jedynie, że pomoc powinna być uzależniona od sytuacji materialnej i losowej zatrudnionego. Najlepiej jest ustalić te kwestie w regulaminie zfron. Ze źródła tego wolno również pokryć koszt uczestnictwa opiekuna, pod warunkiem że:

- uczestnikiem turnusu jest niepełnosprawny pracownik zakładu (nie dotyczy to dzieci),

- chodzi o turnus rehabilitacyjny,

- obecność opiekuna zaleci lekarz.

Przepis umożliwiający finansowanie opiekuna nie dotyczy wypoczynku lub turnusów dzieci. Obejmuje ich inny przepis, które nie pozwala na finansowanie pobytu opiekunów dzieci. Wynika z tego, że:

- dziecku niepełnosprawnemu, którego rodzicem jest niepełnosprawny lub pełnosprawny pracownik firmy, można zafundować turnus ze środków zfron, ale bez kosztów pobytu opiekuna,

- dziecku pełnosprawnemu, którego rodzicem jest niepełnosprawny pracownik, wolno sfinansować pobyt na obozie z zfron, ale bez kosztów opiekuna.

Źródło : Rzeczpospolita

http://www.rp.pl/artykul/89990.html

Mulesia

 • Gość
Obowiązujące prawo - osoby niepełnosprawne
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 07, 2008, 06:32:14 am »
Rozmawiamy z JANEM ZAJĄCEM, prezesem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Przepisy zniechęcają firmy do zatrudniania niepełnosprawnych

Nawet trzykrotnie wydłuży się w tym roku czas, jaki pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych poświęcają na obowiązki biurokratyczne z tym związane.

■ Co najbardziej przeszkadza pracodawcom w zatrudnieniu niepełnosprawnych?

- Zawsze to samo - nieczytelne prawo, które jest pełne pułapek dla firm, które chcą przyjąć do pracy osoby niepełnosprawne. Dlatego pracodawcy wolą dokonywać wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) z tytułu niezatrudniania tych osób niż przyjmować je do pracy. Od tego roku na przykład składki ZUS za zatrudnionych niepełnosprawnych nie są już automatycznie finansowane przez PFRON. Pracodawca najpierw musi je zapłacić w ZUS, a potem złożyć do PFRON wniosek o ich refundację, wraz ze szczegółowymi informacjami m.in. o stopniach niepełnosprawności pracowników i opłaconych składkach. Dopiero wtedy otrzyma zwrot pieniędzy. A przecież obie instytucje mogłyby dokonać tych rozliczeń między sobą. Bez niepotrzebnych wniosków, informacji i straconego czasu przedsiębiorców, którzy powinni przeznaczyć go na dbanie o firmę i swoich pracowników, a nie wypełnianie wniosków.

■ Wydłuży się czas, jaki pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych poświęcają na tzw. papierkową robotę?

- Według naszych obliczeń nawet trzykrotnie. Dotychczas pracodawcy musieli raz w roku rozliczać system obsługi dofinansowań z PFRON. Zawsze dokonywali tego w lutym. Teraz będą musieli robić to co miesiąc. Trzeba będzie ręcznie wypełniać druki deklaracji. To skuteczny sposób na zniechęcenie firm do zatrudniania niepełnosprawnych.

■ Od tego roku PFRON wstrzyma też wypłatę pomocy za zatrudnienie niepełnosprawnych, jeśli nieuregulowane zobowiązania wobecfunduszu przekroczą 100 zł.

- Nie ma więc miejsca na jakikolwiek błąd. Co więcej, wzrosną też koszty pracy, bo firmy będą musiały zatrudnić pracowników, którzy co miesiąc wykonają skomplikowaną, dodatkową pracę administracyjną. Postulowaliśmy, aby do ustawy o rehabilitacji wprowadzić rozwiązanie obowiązujące w Ordynacji podatkowej. Wtedy zaległość pracodawcy można byłoby rozliczać odrębnie od kwot przyznawanej pomocy, z naliczeniem odsetek. Nasze apele nie odniosły jednak skutku.

■ Resort pracy rozważa możliwość zlikwidowania górnej granicy dochodu, jaki może osiągać rencista, nie tracąc prawa do renty.Czy to rozwiązanie spowoduje wzrost zatrudnienia niepełnosprawnych?

- Każda forma aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych jest pozytywna. Likwidacja górnej granicy dochodu, jaki mogli wypracować renciści, na pewno spowoduje wzrost zatrudnienia niepełnosprawnych. Bo po prostu praca będzie się im opłacać. Obecnie w Polsce wciąż większość niepełnosprawnych boi się, że jeśli podejmie pracę, to straci prawo do renty. Jeśli będą oni mieć świadomość, że bez względu na to, ile zarobią, renta wciąż będzie im przysługiwać, chętniej będą szukać pracy. Tym bardziej, że wysokość renty nie zawsze wystarcza na przeżycie.

■ Możliwe też, że renty niepełnosprawnych, którzy odrzucą kilka propozycji pracy, będą obniżane. Czy taka swoista kara będzie skuteczna?

- Myślę, że nie w tę stronę powinny zmierzać rozwiązania ustawowe. Metoda kija jest zawsze mniej skuteczna od marchewki. Trzeba pamiętać, że mówimy o ludziach z bardzo różnymi i zróżnicowanymi schorzeniami. Im potrzebny jest doradca zawodowy i trener pracy, który pomoże w odnalezieniu się na rynku pracy. To jedyny sposób na wyprowadzenie tych ludzi ze stanu poczucia zmarginalizowania społecznego i lęku, że nie podołają zadaniom zawodowym. Jednocześnie konieczna jest dokładna diagnoza lokalnego rynku pracy w zakresie określenia zapotrzebowania przedsiębiorstw na pracowników w poszukiwanych zawodach i zgodnego z nią prowadzenia szkoleń, kursów, treningów pomagających zdobyć osobom niepełnosprawnym praktyczne kwalifikacje i umiejętności zawodowe. W tym możliwość przekwalifikowania zawodowego, zgodnie z oczekiwaniem pracodawców.

Rozmawiał ŁUKASZ GUZA

JAN ZAJĄC, ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 2004 roku prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2149.89.0.39.15.1.0.1.htm

Mulesia

 • Gość
Obowiązujące prawo - osoby niepełnosprawne
« Odpowiedź #61 dnia: Czerwiec 23, 2008, 10:42:42 pm »
W Sejmie o wyrównywaniu szans osób niepełnosprawnych

Aktywizacja osób niepełnosprawnych i wypracowanie założeń do obywatelskiego projektu ustawy o wyrównywaniu szans - to główne cele poniedziałkowej konferencji: "Ochrona praw obywatelskich osób z niepełnosprawnością".


Całość: Gazeta Prawna, http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/23226,w_sejmie_o_wyrownywaniu_szans_osob_niepelnosprawnych.html

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Projekt ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnospr.
« Odpowiedź #62 dnia: Czerwiec 24, 2008, 12:02:04 pm »
Trzeba wyrównać szanse niepełnosprawnych

Magdalena Januszewska 24-06-2008

Zakaz dyskryminacji i swobodne korzystanie z praw obywatelskich postuluje środowisko osób niepełnosprawnych.


To główne założenia projektu ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnością przygotowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

– Prawa obywatelskie osób niepełnosprawnych muszą być przestrzegane – mówił Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych podczas wczorajszej konferencji „Ochrona praw obywatelskich osób z niepełnosprawnością”, która odbyła się w Sejmie.

Projekt ustawy definiuje niepełnosprawność jako długotrwałe lub stałe obniżenie sprawności fizycznej lub intelektualnej, które na skutek występowania barier może uniemożliwić danej osobie pełne korzystanie z praw oraz wypełnianie obowiązków publicznych.

Zakazana ma być zarówno dyskryminacja bezpośrednia (ze względu na niepełnosprawność), jak i pośrednia (ze względu na pozornie neutralną cechę). Za przejaw dyskryminacji uznano także molestowanie osób z niepełnosprawnością (naruszenie godności, ośmieszanie).

Niepełnosprawny, który uzna, że został niesprawiedliwie potraktowany, mógłby ubiegać się o zaniechanie działań dyskryminacyjnych, usunięcie ich skutków, odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Byłoby dość łatwo je uzyskać, bo ciężar dowodu, że nie doszło do dyskryminacji, spoczywałby na pozwanym.

Równe traktowanie dotyczyć ma sfer takich, jak: praca, zatrudnienie, pełnienie funkcji publicznych, udział w wyborach, edukacja, usługi przewozowe.

Czy tak sprecyzowane uprawnienia osób niepełnosprawnych nie zniechęcą do ich zatrudniania?

Dziś odstręcza przede wszystkim niski poziom wykształcenia. Zależy nam, aby dobrze edukować niepełnosprawnych, tak aby byli oni atrakcyjni na rynku pracy – twierdzi Artur Pozorek, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób niepełnosprawnych.

Niepełnosprawnym byłoby łatwiej załatwiać sprawy, bo urzędnicy oraz pracownicy sądów i prokuratury mieliby przechodzić szkolenia w zakresie ich obsługi. Warto dodać, że trwają prace nad ustawą o języku migowym. – Dziś załatwianie formalności utrudnia głuchoniemym także brak tłumaczy tego języka – mówił poseł Marek Putra.

Budynki publiczne i wielomieszkaniowe oraz środki transportu miałyby być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przewoźnicy mieliby na to 15 lat.

Nowością jest ustanowienie głosowania w wyborach: korespondencyjnego i przez pełnomocnika.

Zmiana ma dotyczyć renty socjalnej. Dziś osobom ją pobierającym nie opłaca się pracować, bo ją wówczas tracą. Projektodawcy proponują jej obniżanie, gdy rencista uzyska przychody przekraczające 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

– Problematyką niepełnosprawnych powinien zajmować się odrębny minister, zwłaszcza że problem dotyczy 15 proc. społeczeństwa – mówił Marek Książek, prezes Stowarzyszenia Razem dla Niepełnosprawnych.

Źródło : Rzeczpospolita
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Obowiązujące prawo - osoby niepełnosprawne
« Odpowiedź #63 dnia: Sierpień 06, 2008, 06:06:36 pm »
Wniebowzięci

Na lotniskach dochodzi do rewolucji. Unijne prawo nakazuje przewoźnikom i obsłudze lotnisk zapewnienie niepełnosprawnym pasażerom takich warunków podróżowania, aby uwzględnione zostały ich szczególne potrzeby. Zmiany obejmą procedury odpraw, jak i kwestie dotyczące zabieranego na pokład sprzętu i leków.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/25767
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Obowiązujące prawo - osoby niepełnosprawne
« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 08, 2008, 10:01:01 am »
Uprawnienia Osób Niepełnosprawnych

Prawa osób niepełnosprawnych gwarantowane są w Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. Nr 78, poz. 483).

Zapewnia ona prawo do niedyskryminacji stanowiąc, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny (art. 32 pkt. 2.).
Ustawa zasadnicza nakłada też na władze publiczne obowiązek zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej osobom niepełnosprawnym, (art. 68), a także obowiązek pomocy tym osobom w zabezpieczeniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej (art. 69).

Więcej:
http://www.niepelnosprawni.gov.pl/uprawnienia-osob-niepelnosprawny/
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Obowiązujące prawo - osoby niepełnosprawne
« Odpowiedź #65 dnia: Listopad 12, 2008, 10:52:29 pm »
Gorące pierwsze czytanie
 
- Musimy jak najszybciej uchwalić te przepisy, mamy czas tylko do końca roku – mówił Jarosław Duda podczas pierwszego czytania nowelizacji Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. – Sprawdźmy najpierw czy nowelizacja nie odbiera niepełnosprawnym pracownikom więcej niż nakazuje rozporządzenie Komisji Europejskiej – apelowali posłowie.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/28809

Tajne spotkanie w Sejmie

W Sejmie RP doszło do spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych z częścią organizacji pozarządowych, reprezentujących środowisko osób z niepełnosprawnością.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/28858
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Obowiązujące prawo - osoby niepełnosprawne
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 19, 2008, 03:03:41 pm »
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Obowiązujące prawo - osoby niepełnosprawne
« Odpowiedź #67 dnia: Grudzień 02, 2008, 09:07:32 pm »
Walczymy o „Równe prawa” dla osób z niepełnosprawnością – nowa kampania Integracji

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/32627
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: Definicje niepełnosprawności od 1 lutego 2003r
« Odpowiedź #68 dnia: Sierpień 12, 2012, 07:47:28 am »
Prezydent ratyfikował Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych
Autor: PAP

Prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Sejm wyraził na to zgodę w połowie czerwca, Senat - na początku lipca br. W dokumencie podkreśla się znaczenie, jakie dla niepełnosprawnych obywateli mają samodzielność i niezależność.

Konwencja jest pierwszym międzynarodowym aktem prawnym całościowo ujmującym prawa osób niepełnosprawnych. Została przyjęta w grudniu 2006 r. na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ i weszła w życie 3 maja 2008 r. Do połowy marca 2012 r. podpisały ją 153 państwa, a jej stronami jest 112 krajów. Polska podpisała dokument w marcu 2007 r.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/115511
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach