Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Usługi detektywistyczne tylko  ze sprawdzonym biurem Detektyw Warszawa polecamy tego detektywa.

Autor Wątek: Definicje niepełnosprawności od 1 lutego 2003r  (Przeczytany 26543 razy)

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Prawo a niepełnosprawność
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 17, 2003, 11:19:55 am »
Prawo a niepełnosprawność
dr Piotr Przybysz, Główny Specjalista w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
Z referatu wygłoszonego podczas obrad Ogólnopolskiego
Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w roku 1997

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Obowiązujące prawo - osoby niepełnosprawne
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 18, 2003, 04:34:26 pm »
duży zbiór prawa Zajrzyj do str. Logop

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Konferencja w Sejmie RP
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 04, 2003, 07:45:49 pm »
Dziś w Gmachu Sejmu RP odbyła się konferencja
n.t. " Niepełnosprawni w Unii Europejskiej "

Program konferencji
Interaktywny Serwis Internetowy (ISI) -
"Niepełnosprawni w Unii Europejskiej"
isi.idn.org.pl
więcej informacji

Mój syn był uczestnikiem konferencji i w razie potrzeby udzieli bliższych informacji.
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Prawo dla niepełnosprawnych - dr Teodor Bulenda BRPO
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 21, 2003, 06:39:02 pm »
"O sytuacji polskiego inwalidy przychodzi mi pisać w okresie, kiedy w polityce społecznej państwa w odniesieniu do osób niepełnosprawnych stawia się bardzo cywilizowane i humanistyczne cele takie jak: wyrównywanie szans, integracja społeczna, zrównanie praw, niedyskryminacja, tolerancja. Kiedy zmierza się do uaktywnienia samych niepełnosprawnych i ich samozaradności w kształceniu się, zatrudnieniu i innych sferach życia. Kiedy robi się coraz więcej, aby niepełnosprawnych wspomagać, a nie wyręczać..(..) - Prawo dla Niepełnosprawnych - autor: Dr Teodor Bulenda (Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich), źródło

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 23, 2004, 08:26:48 pm »
Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej
adres siedziby:
pl. Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa
tel.: (0-x-22) 693-50-00, fax.: (0-x-22) 693 40 48
adres do korespondencji:
skr. pocztowa 59, 00-955 Warszawa 15
Poszczególne telefony:
http://www.mpips.gov.pl/telefony.php

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Poradniki dla Osób Niepełnosprawnych na 1-01-2004
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 24, 2004, 10:58:20 am »
Dzięki uprzejmości Bardom mamy aktualny

Poradnik dla Osób Niepełnosprawnych stan prawny na 1-01-2004

Vide także
Poradnik Podatnika ON za 2003r. w wyk. Bardom

Bardom serdecznie dziekuję w imieniu własnym i rodziców. Jesteś Wielki Sercem.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Pełnomocnicy ds. osób niepełnosprawnych w miastach
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 27, 2004, 06:51:01 pm »
Zamieszczamy listę pełnomocników, jeżeli chcą Państwo dodać do niej jakiś kontakt, prosimy o przesłanie do nas informacji - redakcja@niepelnosprawni.info (...)
[czytaj więcej: Pełnomocnicy ds. osób niepełnosprawnych w miastach

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 06, 2004, 06:30:06 pm »
Kolejnym bardzo przydatnym poradnikiem autorstwa Bardom jest:
Poradnik świadczeń rodzinnych

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 06, 2004, 06:31:58 pm »
Odnośnie rozliczeń PITów i Ulg - w innym wątku Kameljanda podała:

Ja w zeszłym roku skorzystałam z bezpłatnego programu firmy IPS - Przedsiębiorstwo Informatyczne do pobrania tutaj. Można też skorzystać z pomocy forum technicznego oraz z pomocy forum podatkowego .
I byłam bardzo zadowolona :-)

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 06, 2004, 10:01:31 pm »
Widać jak te przepisy są pokręcone
w pierwszym poradniku dotyczącym renty socjalnej
znalazłam 2 nieścislości
taka interpretacja ( skróty) może wprowadzać w błąd
ale poniewaz nie jestem prawnikiem, nie będe sie wymądrzać
pozostawie to osobom bardziej obeznanym w temacie
pozdrawiam

Offline bardom

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 07, 2004, 08:38:29 pm »
Witaj Ulka!!!
Mam prośbę, jeżeli znalazłaś błędy to je wskaż gdzie. Są tam zacytowane dosłownie zapisy z Dzienników Ustaw, ale mogłem popełnic błąd przy ich zamieszczaniu. Gorzej jak to dotyczy ustawodawców. Co do interpretacji(skróty), to juz nie raz pisałem, że czytając w wersji elektronicznej całą ustawę -kilkanaście lub kilkadziesiąt stron można nie zauwazyć istotnych informacji, a do tego czasami dochodzi jeszcze kilka rozporządzeń. I jedynym moim " wymądrzaniem" była informacja na początku poradnika:

Opracowanie ma wyłącznie charakter informacyjny o aktualnych uprawnieniach i ulgach stanowi wyciąg z odpowiednich ustaw i rozporządzeń dotyczących O.N., pełna treść w źródle podanym przy każdym z uprawnień, a szczegóły najlepiej ustalić we właściwych instytucjach powołując się na cytowane źródło.

Ze względu na ciągłe zmiany i dowolne interpretacje uważam, że podanie tego w takiej formie jes bardziej prakryczne i aktualne jak wklejanie treści całej ustawy, która jest później po pierwszej zmianie jest już nieaktualna. I takie przepisy widnieją na większości portali internatowych, umieszcza się je przy powstaniu strony i nie zajmuje się więcej tematem. W mojej wersji jak klikniesz na źródło masz dostęp do informacji o statusie obowiązywania tego przepisu i ściągnięcia pełnej na bieżąco aktualizowanej wesji .PDF(strona sejmowa. Na naszej stronie w różnych tematach kursuje wiele "wklejek" z takich przepisów i są podstawami do twórczej dyskusji. Jeżeli uważasz tę formę za "pokręconą" i "wprowadzającą w błąd" to  wystąpię do Soni o wycofanie tych poradników. Nie mam zamiaru nikogo wprowadzać w błąd i dezinformować, dlatego napisz swoje wątpliwości, a nie rób z tego tajemnicy dla prawników.
Pozdrawiam!!!
Bardom
Dominik/20/epi & Bartek/13/O.K.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 08, 2004, 10:06:06 am »
Witaj Bardom

Opracowanie ma wyłącznie charakter informacyjny o aktualnych uprawnieniach i ulgach stanowi wyciąg z odpowiednich ustaw i rozporządzeń dotyczących O.N.,

tak tez to potraktowałam, czytałam jako osoba szukająca informacji , tak jak wielu czytelnikow forum

. W mojej wersji jak klikniesz na źródło masz dostęp do informacji o statusie obowiązywania tego przepisu i ściągnięcia pełnej na bieżąco aktualizowanej wesji .PDF(strona sejmowa

to tez zauważyłam , ale rozumiem że, pisząc opracowanie chciałes nam, rodzicom oszczędzić
" buszowania" po wszystkich aktach prawnych

Na naszej stronie w różnych tematach kursuje wiele "wklejek" z takich przepisów i są podstawami do twórczej dyskusji

i chyba nie ma w tym chyba nic złego, to jest forum dyskusyjne   istnieje po to, żeby podzielić się zdobytymi informacjami, lub zapytać, jeśli nie jesteśmy pewni czy dobrze interpretujemy prawo,

Jeżeli uważasz tę formę za "pokręconą" i "wprowadzającą w błąd

????

Widać jak te przepisy są pokręcone

tak napisałam , nie odnosiłam się do twojego poradnika, tylko do przepisów prawa

dlatego napisz swoje wątpliwości, a nie rób z tego tajemnicy dla prawników

Bardom, szkoda że tak to osobiście odebrałeś, ale postaram się wyjaśnić ci co miałam na myśli

załużmy że nie znam przepisów, znajduję two poradnik i chce dowiedzieć sie czegoś o rencie socjalnej
w/g obecnie obowiązujących przepisow ( bo w takim celu go stworzyłes- prawda?)

więc znajduje odpowiedzi fragment i

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

1)  przed ukończeniem 18. roku życia;

2)  w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia;

3)  w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Osobie, która spełnia powyższe warunki przysługuje:

1)  renta socjalna stała - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała;

2)  renta socjalna okresowa - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa.

Renta socjalna okresowa przysługuje przez okres wskazany w decyzji jednostki ZUS.

Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy dokonuje lekarz orzecznik ZUS.

bazując na tym co wkleiłes, mój syn nie powiniem otrzymywac renty socjalnej, ponieważ w orzeczeniu nie ma zapisu o całkowitej niezdolności do pracy

tu zabrakło tej informacji

Osoby uprawnione do renty socjalnej na podstawie przepisów obowiązujących do dnia 30 września 2003 r. nabywały uprawnienia do renty socjalnej na zasadach i w wysokości określonych w ustawie o pomocy społecznej. Oznacza to, iż osoby te musiały spełnić warunki do renty socjalnej określone w ustawie.

Ustawa zagwarantowała tym osobom przyznanie renty socjalnej na podstawie orzeczeń wydanych przed dniem 1 października 2003 r., jeśli orzeczenia te zachowały ważność po dniu wejścia w życie ustawy.

Prawo do renty socjalnej ustalone zostało na podstawie orzeczeń o:

zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów na trwałe lub okresowo, wydanych przed dniem 1 września 1997 r.,
ustaleniu stopnia niepełnosprawności znacznego lub umiarkowanego na stałe lub okresowo, wydanych przed dniem 1 października 2003 r.,
ustaleniu całkowitej niezdolności do pracy na trwałe lub na okres wskazany w orzeczeniu, wydanych przez lekarza orzecznika ZUS przed dniem 1 października 2003 r.

http://www.zus.pl/niusy/k030829.htm

i jeszcze to;

Prawo do renty socjalnej zawiesza się w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

w/g tego mój syn podejmując we wrześniu pracę, powinien zawiesić rentę socjalną

a zabrakło tej informacji

Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu, w przypadku gdy osoba uprawniona osiągnęła przychód, z jednego lub kilku wymienionych wyżej tytułów, w łącznej kwocie przekraczającej 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych. Aktualnie kwota ta wynosi 648,10 zł. Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym uzyskany został przychód.

http://www.zus.pl/swiadcze/emer015.htm

Jeżeli twoje opracowanie miało być pomocnym poradnikiem , bez zaglądania do moich i twoich " wklejek" czyli źródeł- odnośnikow prawnych

to sądzę że mam rację

prawo jest prwem- czy nam sie podoba czy nie, ustawy sa pisane językiem prawnym i często dla nas mało zrozumiałym,
jeżeli ktoś, jak ty w tym przypadku opracował " poradnik" to zawarte w nim informacje powinny być całościowe - a dla mnie- wybacz,  nie są
jeżeli po przeczytaniu twojego poradnika , mam i tak przeczytać całą ustawe , żeby sprawdzić czy wiem wszystko to.....

wystąpię do Soni o wycofanie tych poradników

tu akurat zrobisz Soni przykrość, bo to że ja sie z tobą w jakiejs kwestii nie zgadzam, nie znaczy chyba że masz sie obrazić na całe forum
Sonia z pewnością na to nie pozwoli

widzisz, czasami tak jest że spotkają się dwie róznie myślące osoby, nawet na forum
i chyba żle by się działo , gdyby z tak błahych powodów cel, jaki sobie założyliśmy został zaprzepaszczony

jeżeli czujesz się urażony moim postem
postaram sie więcej nie komentowac twoich wypowiedzi na forum

"i to by było na tyle"

pozdrawiam

Offline bardom

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 08, 2004, 06:39:03 pm »
Witaj Ulka!!!
prawo jest prwem- czy nam sie podoba czy nie, ustawy sa pisane językiem prawnym i często dla nas mało zrozumiałym,
jeżeli ktoś, jak ty w tym przypadku opracował " poradnik" to zawarte w nim informacje powinny być całościowe - a dla mnie- wybacz, nie są
jeżeli po przeczytaniu twojego poradnika , mam i tak przeczytać całą ustawe , żeby sprawdzić czy wiem wszystko to.....

Biorąc pod uwagę powyższy cytat przekonany jestem o bezsensowności tego co robiłem, i dlatego żeby nie narobić więcej szkód jednak zawnioskuję do Soni o wycofanie moich poradników.

Więcej przykrości mogą Soni zrobić konsekwencje takich interpretacji mimo, ze wszędzie był dopisek o informacyjnym charakterze zbioru, a o szczegóły pytać w zainteresowanych instytucjach. Były to tylko zapisy ustawowe, a nie posługiwanie się jak w Twoim przypadku komentarzami np ze strony ZUS. O tym mieliśmy właśnie dyskutować na forum, ale....
jeżeli czujesz się urażony moim postem
postaram sie więcej nie komentowac twoich wypowiedzi na forum

To ja Ciebie przepraszam za wymuszony komentarz do Twojej porady dla Manatki o zasiłku rodzinnym  http://forum.darzycia.pl/topic,1731&start=30
oraz w temacie Internetowy Serwis dla Pacjentów gdzie Twój wpis
Prawa pacjenta na tej stronie nie sa aktualne, ale to chyba mamy na bieżąco u nas,
bardziej interesuję mnie info. zawarte w " okienkach"
choroby, objawy, zabiegi, badania, wyszukiwarka
-to sie chyba tak często nie zmienia i jest przydatne
po moim sprawdzeniu pustych okienek Zabiegi i Badania wywołał u Ciebie lawinę linków, ale ciekawe czemu tylko z okienka Choroby ?
Widząc Twoje reakcje postaram się więcej tego nie czynić.

Na razie wystarczą mi podziękowania tych kilku osób które po moich informacjach uzyskały zasiłki pielęgnacyjne czy też orzeczenia. Dalej chętnie służę pomocą tym, którzy zechcą wysłać mailem swoje problemy z tego zakresu. Nie jestem prawnikiem, ale większość z tych uprawnień "wychodziłem i wypukałem" osobiście i dalej będę posiadał u siebie "pełną" aktualną bazę przepisów.

Jeżeli kogokolwiek naraziłem na jakieś przykrości lub straty związane z publikacją moich poradników to bardzo przepraszam.
A może ktoś kiedyś zamieści jakiś idealny poradnik- informator?
Do zobaczenia!!!
Pozdrawiam!!!
Bardom
Dominik/20/epi & Bartek/13/O.K.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 08, 2004, 07:52:35 pm »
Widzę wkład pracy wniesiony w Poradniki.
Przy takiej rotacji prawa myślę, że nikt nie będzie w stanie stworzyć ideału.
Każdy powinien interpretować swoją indywidualną sytuację w odpowiednim urzędzie powołując się na obowiązujące przepisy (a takie Bardom podał ze stron sejmowych).

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Osoby niepeŁnosprawne
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 05, 2004, 05:21:24 pm »
Osoby niepeŁnosprawne
ZUS nadal łamie prawo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nadal wymusza na rodzicach dorosłych, niepełnosprawnych intelektualnie dzieci poddawanie ich procedurze ubezwłasnowolnienia, grożąc wstrzymaniem wypłaty rent socjalnych
– stwierdza rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do premiera Marka Belki.

Do rzecznika nadal napływają skargi rodziców od niepełnosprawnych dzieci, którym organy rentowe nakazują przeprowadzenie procedury ubezwłasnowolnienia. Sprawa ta od kilku miesięcy jest przedmiotem korespondencji między RPO a prezesem ZUS oraz ministrem polityki społecznej. Według rzecznika, mimo przedstawienia licznych argumentów przeciwko takiemu załatwianiu sprawy, stanowisko kompetentnych w tej sprawie władz nie ulega bowiem zmianie. Rzecznik zwraca uwagę, że dalsze stosowanie podobnych praktyk przez ZUS prowadzi do rażącego naruszenia konstytucyjnej gwarancji równości wobec prawa i ochrony przed dyskryminacją w życiu społecznym i gospodarczym grupy osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jest też niezgodny z międzynarodowymi standardami, m.in. z Rekomendacją nr R(99)4 Komitetu Ministrów z 23 lutego 1999 r. o zasadach ochrony prawnej dorosłych niezdolnych prawnie.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/2.html?numer=1304&dok=1304.2.3.2.26.3.0.1.htm

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Niepełnosprawność - podstawy socjologiczne i prawne
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 15, 2004, 09:56:01 pm »
Niepełnosprawni

Jak dostosować budynek

Projektujmy z wyobraźnią

Do czego ma prawo uczeń niepełnosprawny

Legislacja i regulacje prawne

Prawo do niezależnego i godnego życia zapewnia każdemu obywatelowi Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej:
(Art.69.) Osobom niepełnosprawnym władze publiczne udzielają, zgodnie z ustawą, pomocy w zabezpieczeniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej.

Pozdrawiam :))
"Starsza Jesienna Miotełka"

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 15, 2004, 09:57:22 pm »
http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/10291
Projektowanie dla wszystkich
www.niepelnosprawni.info

Spis treści

Wstęp

1. Identyfikacja potrzeb użytkowników    
1.1. Zakres pojęcia "niepełnosprawny"
1.2. Społeczne uwarunkowania niepełnosprawności
1.3. Podstawowe parametry i zakresy ruchu

2. Podstawy i regulacje prawne
2.1. Przepisy krajowe ogólne i rozporządzenia wykonawcze
2.2. Akty prawne i rozporządzenia za granicą

3. Uwarunkowania percepcyjne i wymagania użytkowników
3.1. Demografia
3.2. Niepełnosprawność wzrokowa
3.3. Niepełnosprawność narządu słuchu
3.4. Niepełnosprawność motoryczno - ruchowa
3.5. Zaburzenia orientacji

4. Ogólne zasady tworzenia środowiska dostępnego
4.1. Analiza potrzeb użytkowników
4.2. Dostępność przestrzeni publicznej
4.3. Orientacja w przestrzeni

5. Transport i komunikacja
5.1. Drogi, dojazdy, parkingi
5.2. Chodniki, ścieżki
5.3. Integracja systemów transportu
5.4. Systemy wspomagające

6. Dostępność środowiska i usług - budynek
6.1. Komunikacja pozioma
6.2. Komunikacja pionowa
6.3. Dojścia, drzwi, wejścia
6.4. Urządzenia wspomagające, terminale publiczne
6.5. Dostępność usług i towarów
6.6. Elementy wykończenia wnętrz

7. Obiekty zabytkowe
7.1. Lokalizacja, dostępność, dojazd
7.2. Elementy dodatkowe

8.  Przestrzeń rekreacyjna, obiekty sportowe
8.1. Lokalizacja, dostępność
8.2. Organizacja przestrzeni

9. Nowe technologie
9.1. Budynek inteligentny
9.2. Architektura i współczesne technologie

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 16, 2004, 02:01:43 am »
Legislacja i regulacje prawne

Prawo do niezależnego i godnego życia zapewnia każdemu obywatelowi Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej:
(Art.69.)
Osobom niepełnosprawnym władze publiczne udzielają, zgodnie z ustawą, pomocy w zabezpieczeniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Problemy Ludzi Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 22, 2004, 09:06:21 am »
Problemy Ludzi Niepełnosprawnych
Bardzo bogata strona poświęcona ON.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 08, 2005, 10:27:19 am »
aktualizacja poradnika" Twoje Prawa"

dla osob niepełnosprawnych ze str. SPES

http://www.spes.org.pl/?module=tresc&id=312

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
PRAWO CYWILNE Niepełnosprawny dyskryminowany przez państwo
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 17, 2005, 03:57:40 pm »
PRAWO CYWILNE Niepełnosprawny dyskryminowany przez państwo

Niewidomi bez notariusza

Senacka Komisja Ustawodawcza i Praworządności zdecydowała wczoraj, że nie będzie dłużej czekać na propozycje Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Sama złoży inicjatywę ustawodawczą zmiany dyskryminującego osoby niewidome przepisu kodeksu cywilnego wymagającego od nich aktu notarialnego przy składaniu oświadczeń woli.

Kilka miesięcy temu opisywaliśmy problemy Henryka Klimaszewskiego, niewidomego psychologa, który napotykał poważne problemy, załatwiając w urzędach swoje życiowe sprawy ("Rz" z 4 października 2004 r.). Psycholog nie mógł ani podpisać samodzielnie dokumentów w gminie, ani załatwić formalności w banku. W obu miejscach odmówiono mu prawa złożenia podpisu pod dokumentem. Urzędnicy powoływali się na kodeks cywilny i żądali okazania podpisu poświadczonego przez notariusza. Rzeczywiście art. 80 kodeksu cywilnego mówi, że jeżeli osoba niemogąca czytać ma złożyć oświadczenie woli na piśmie, powinno ono być złożone w formie aktu notarialnego. Pan Klimaszewski zadzwonił do "Rz" poruszony: - Czuję się dyskryminowany przez państwo. Według psychologa przepis kodeksu cywilnego jest sprzeczny z art. 32 konstytucji, który stanowi, że "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy też mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny".

Zapytaliśmy wówczas ekspertów, co sądzą o nieżyciowym przepisie k.c. Wszyscy przyznali rację naszemu czytelnikowi. Padły także obietnice o jego zmianie. Do wczoraj jednak nic w tym kierunku nie zrobiono.

W środę za załatwianie problemu zabrali się senatorowie z Komisji Ustawodawczej i Praworządności. Rozważali, czy wystąpić z inicjatywą ustawodawczą w sprawie usunięcia nieżyciowego wymogu. - Przepis utrudnia ludziom życie i coś w tej sprawie trzeba zrobić - powiedziała "Rz" po posiedzeniu senackiej komisji prof. Teresa Liszcz, jej przewodnicząca. Na razie mówi się o zmianie przepisu w takim kierunku, aby obok osoby niewidomej podpisywała się również osoba godna jej zaufania. Ale nie jest to jeszcze ostateczna decyzja. - Jesteśmy otwarci na inne propozycje. Wszystkie rozważymy i podejmiemy decyzję - zapewniała przewodnicząca.

Agata Łukaszewicz

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_050217/prawo/prawo_a_4.html

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Niepełnosprawni-raporty
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 23, 2005, 08:12:46 pm »
Ordynacja wyborcza. Pilna nowelizacja. Niepełnosprawnym dziękujemy
- Gazeta Prawna Nr 98 (1463) piątek-niedziela 20-22 maja 2005 r

Jeszcze przed wyborami należy znowelizować Ordynację do Sejmu i Senatu – uważa Państwowa Komisja Wyborcza i sejmowi eksperci. Wczoraj Komisja Ustawodawcza przyjęła projekt zmian, przy okazji wpisując do niego zmianę sposobu ustalania liczby mandatów. Uznania posłów nie znalazły natomiast propozycje jednomandatowych okręgów do Senatu, instytucji pełnomocnika dla niepełnosprawnych i indywidualnych zawiadomień wyborczych.

Na wczorajszym posiedzeniu Sejmowa Komisja Ustawodawcza postanowiła, że skieruje do prac sejmowych komisyjny projekt nowelizacji Ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu, a także ustawy o referendum ogólnokrajowym. Jego podstawą były propozycje zgłoszone przez grupę 5 posłów z podkomisji, reprezentowanych przez Stanisława Rydzonia (SLD). Wcześniej przez 2 lata pracowali oni nad prezydenckim projektem nowelizacji przepisów wyborczych, która przewidywała wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu. Projekt upadł po tym, jak okazało się, że posłowie chcą znacząco poszerzyć ustawę – m.in. zapisać w niej zmianę sposobu liczenia mandatów – z obecnej metody d`Hondta (wprowadzonej przy zmianie Ordynacji samorządowej w 2002), na obowiązujący w poprzednich wyborach w 2001 r. system Saint Lague`a, zmienić sposoby liczenia dotacji dla partii, które uzyskały fotele w parlamencie i wydłużyć okres czasu, w którym nie przeprowadza się wyborów uzupełniających do Senatu. Właśnie te 3 propozycje znalazły się obok rozwiązań postulowanych przez PKW w projekcie komisyjnym, który ma trafić do laski marszałkowskiej. Większość proponowanych w nim rozwiązań zmierza do ujednolicenia prawa wyborczego – tak, aby rozwiązania zawarte w ordynacji do Sejmu i Senatu, a także w ustawie o wyborze prezydenta i ustawie o referendum pokrywały się i były spójne z najnowszymi przepisami zawartymi w Ordynacji do Parlamentu Europejskiego, a także umożliwiały przeprowadzenie referendum w tym samym dniu co wybory.

Kiedy zarządza się wybory

Wybory do Sejmu i Senatu prezydent zarządza najpóźniej 21 lipca.
Wybory prezydenckie marszałek musi zarządzić między 23 maja a 23 czerwca.

Według Kazimierza Czaplińskiego, sekretarza PKW, najpilniejsza zmiana dotyczy liczby posłów w 4 okręgach, w związku z nowymi granicami powiatów. – Nowelizacje prawa wyborczego nie powinny być dokonywane po zarządzeniu wyborów. Powstał jednak problem, ponieważ w 4 okręgach należy zmniejszyć liczbę posłów o jednego, a w 4 zwiększyć. Taka zmiana przeprowadzona po zarządzeniu wyborów mogłaby być przedmiotem skutecznego protestu wyborczego – uważa K. Czapliński. Jego zdaniem takich zastrzeżeń nie powinny budzić inne propozycje ujednolicenia prawa wyborczego, które ułatwiają udział w wyborach. Poseł Dariusz Bachalski (PO) wnioskował, by wprowadzić do ustawy rozwiązania proponowane przez prezydenta – m.in. dotyczące większościowych okręgów wyborczych do Senatu, a także propozycji Instytutu Spaw Publicznych – możliwości głosowania przez osoby niepełnosprawne przez pełnomocnika i instytucji indywidualnego zawiadomienia wyborcy o terminie głosowania. Jego propozycje zyskały poparcie jedynie 2 posłów, pozostałych 17 było przeciw albo wstrzymywało się od głosu. Komentując brak akceptacji dla wprowadzenia pełnomocnika, który według ISP umożliwiłby oddanie głosów 3 mln niepełnosprawnym, Grzegorz Kurczuk, przewodniczący Komisji Ustawodawczej powiedział „GP”, że duża grupa posłów ma poważne obawy o kryminogenności takiego rozwiązania.

- Magdalena Wojtuch

Opinia
prof. Stanisław Gebethner, konstytucjonalista, ekspert sejmowy

Nowelizacja Ordynacji jest niezbędna także w świetle wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Dotyczył on wprawdzie Ordynacji samorządowej i zawartych w nich przepisów o trybie orzekania korzyści majątkowych komitetów wyborczych, ale mogą być one przedmiotem skargi do TK także w odniesieniu do Ordynacji do Sejmu i Senatu i wyboru prezydenta. Ustawodawca i tak jest opóźniony, bo zlekceważył wyrok Trybunału. Rozbieżności między ustawą o wyborze prezydenta a wyborach do Sejmu i Senatu, dotyczące finansowania, naruszają spójność prawa wyborczego, podważają zasady demokratycznego państwa prawnego, Jeżeli nie przeprowadzi się żadnych zmian, to Sejm naruszy konstytucję."

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Podsumowanie roku działalności Ministerstwa Polityki Społecz
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 12, 2005, 06:45:49 pm »
Podsumowanie roku działalności Ministerstwa Polityki Społecznej
- 2005-05-20
Poniżej zamieszczamy materiały informacyjne, dotyczące działań w poszczególnych obszarach:

http://www.mps.gov.pl/pliki_do_pobrania/minis.pdf
Działania resortu polityki społecznej(pobierz plik )

http://www.mps.gov.pl/pliki_do_pobrania/alim.pdf
Alimenty

http://www.mps.gov.pl/pliki_do_pobrania/swiadcz.pdf
Świadczenia rodzinne (pobierz plik )

http://www.mps.gov.pl/pliki_do_pobrania/niepelnospr.pdf
Niepełnosprawni (pobierz plik )

http://www.mps.gov.pl/pliki_do_pobrania/progra.pdf
Programy (pobierz plik )

http://www.mps.gov.pl/pliki_do_pobrania/strateg.pdf
Strategie (pobierz plik )

http://www.mps.gov.pl/pliki_do_pobrania/krus.pdf
Ubezpieczenie rolników (pobierz plik )

http://www.mps.gov.pl/pliki_do_pobrania/spolsoc.pdf
Spółdzielnie socjalne (pobierz plik )

http://www.mps.gov.pl/pliki_do_pobrania/pomost.pdf
Emerytury pomostowe  (pobierz plik )

Działania Ministerstwa Polityki Społecznej koncentrują się wokół czterech głównych kierunków – ograniczanie skutków ubóstwa, wsparcie dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, stabilizowanie systemów zabezpieczenia społecznego oraz tworzenie strategii rozwoju społecznego Polski na najbliższe 10 lat.

- W Polsce pogłębiają się różnice społeczne. 56 procent Polaków żyje na granicy minimum socjalnego. Taki poziom ubóstwa nabiera cech trwałości i rodzi wykluczenie społeczne - powiedziała wicepremier, Minister Polityki Społecznej Izabela Jaruga-Nowacka podczas konferencji prasowej, podsumowującej ostatni rok działalności resortu. - Dlatego ministerstwo prowadzi zarówno działania doraźne, jak i opracowuje długofalowe strategie, mające zapobiegać temu zjawisku. W konferencji wzięli również udział podsekretarz stanu w MPS Agnieszka Chłoń-Domińczak oraz sekretarz stanu w MPS Cezary Miżejewski.

Działania bieżące skupiały się wokół najważniejszego wyzwania – pomocy najuboższym członkom społeczeństwa. W tej kategorii mieszczą się zarówno programy „Posiłek dla potrzebujących” i "Bezdomność", tworzenie spółdzielni socjalnych, jak też wspieranie organizacji pozarządowych, bezpośrednio działających na rzecz biednych.
Ustawa o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych i zaliczce alimentacyjnej była próbą uporządkowania świadczeń, przysługujących samotnym rodzicom. Poprawi ona ściągalność alimentów, zapewni wypłacanie pieniędzy najbiedniejszym samotnym rodzicom, w przypadku bezskuteczności wyegzekwowania alimentów oraz zmieni ustawę o świadczeniach rodzinnych,  likwidując uprzywilejowanie rodzin niepełnych.

Ministerstwo traktuje organizacje pozarządowe jako partnerów i ekspertów na wszystkich swoich polach działania. Dlatego we współpracy z Radą Działalności Pożytku Publicznego opracowano koncepcję utworzenia Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W sierpniu 2004 r. rząd zatwierdził to jako wieloletni „Rządowy Program - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”. Program przewiduje wzmocnienie sektora pozarządowego kwotą 30 mln. zł. rocznie do 2007 r.
Wspólnie z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce MPS opracowało i przeprowadziło zakrojoną na szeroką skalę kampanię 1%. Jednym z efektów działań była decyzja Poczty Polskiej o obniżeniu do 1 zł opłaty za przekaz pieniędzy. Według szacunku resortu finansów Polacy przekazali w ten sposób w tym roku organizacjom pozarządowym ok. 100 mln zł.

Długofalowy i kompleksowy projekt działań w różnych dziedzinach życia społecznego stanowią Narodowa Strategia Integracji Społecznej do roku 2010 oraz Krajowy Plan Działań na rzecz Integracji Społecznej na lata 2004 - 2006. Przy określaniu priorytetowych działań dla walki z wykluczeniem społecznym, Ministerstwo Polityki Społecznej brało pod uwagę nie tylko zdanie specjalistów z resortu. W ramach tworzącego Narodową Strategię Integracji Społecznej zespołu zadaniowego głos zabrali specjaliści od polityki społecznej, działacze organizacji pozarządowych, przedstawiciele organizacji samorządu terytorialnego i instytucji międzynarodowych.Prace, mające na celu ogólne uporządkowanie systemu zabezpieczenia społcznego, koncentrują się wokół reformy systemu ubezpieczeń rolników oraz waloryzacji rent i emerytur "starego portfela".

- 27 kwietnia tego roku skierowałam do konsultacji do wszystkich resortów wniosek o wyrażenie zgody na podpisanie Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej przez Polskę. Mam nadzieję, że wniosek ten zostanie w maju przyjęty przez Radę Ministrów i otworzy kolejny etap rozwoju praw socjalnych - stwierdziła wicepremier. Karta Społeczna definiuje cele polityki społecznej. Stanowi wyznacznik celów i zasad europejskiej polityki społecznej, wspierając postęp w dziedzinie społecznej – zgodnie z celami Rady Europy, określonymi w jej statucie.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 04, 2005, 11:43:55 pm »

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
NIEPEŁNOSPRAWNI. -Raporty
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 03, 2005, 11:20:01 pm »
NIEPEŁNOSPRAWNI. POLSKA W ŚWIETLE RAPORTU RADY EUROPY
To, co się robi, nie wystarcza

Niedostateczna pomoc ze strony służby zdrowia, niespójne orzecznictwo, likwidacja szkół specjalnych, brak dostępu do edukacji i otwartego rynku pracy – to problemy, z jakimi na co dzień musi się borykać 5,5 mln niepełnosprawnych w Polsce.

Orzeczenie o niepełnosprawności wydają orzecznicy ZUS i powiatowych zespołów do spraw orzecznictwa. Pierwsi przyznają III grupę wskazującą na częściową niezdolność do pracy, drudzy – II grupę stwierdzającą całkowitą niezdolność do pracy – wyjaśnia Ewa Wosiennik z warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej. Jedni dbają o budżet państwa, który wypłaca za pośrednictwem ZUS mniejszą rentę, drudzy o kieszeń przedsiębiorcy, który zatrudniając osobę z większym stopniem niepełnosprawności dostaje wyższe dofinansowanie. – Problem w tym, że nikt nie chce zatrudniać osób z takim orzeczeniem – dodaje Bartosz Mioduszewski z Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo.

Uczestnicy konferencji, na której zaprezentowano raport Rady Europy o dostępie osób niepełnosprawnych do praw społecznych, stwierdzili zgodnie, że działania polskiego rządu są niewystarczające. Jerzy Karwowski z Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Inwalidów za największy błąd uznał likwidację wielu szkół specjalnych oraz pomocy medycznej w tych szkołach. Tymczasem z danych GUS wynika, że w naszym kraju żyje ok. 5,5 mln osób niepełnosprawnych. Oznacza to, że co 7 Polak ma kłopoty z poruszaniem się, wzrokiem czy słuchem uniemożliwiające mu pełne życie rodzinne czy społeczne.

Gazeta Prawna Nr 192 (1557) poniedziałek 03 października 2005 r.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia socjalne
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 29, 2005, 10:23:33 pm »
Świadczenia socjalne

Wypłata tylko po ograniczeniu praw

Obecna praktyka wypłaty przez ZUS rent dla osób z niepełnosprawnością intelektualną zmusza ich rodziców i opiekunów do występowania o ubezwłasnowolnienie podopiecznych.

Rzecznik praw obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego § 43 pkt 2 i 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń. Kwestionowane zapisy odnoszą się do sytuacji, gdy osoba niepełnosprawna, uprawniona do renty lub emerytury wypłacanej przez ZUS, nie potrafi lub nie może złożyć podpisu i nie ma opiekuna prawnego. Obecnie pełnomocnictwo notarialne umożliwia opiekunom tej grupy osób odbieranie wszelkich przekazów pieniężnych i świadczeń - z wyjątkiem świadczeń rentowych lub emerytalnych przekazywanych przez ZUS.

Kwestionowany przepis uprawnia organ rentowy do ustalania, czy istnieje konieczność ustanowienia opiekuna albo kuratora dla osoby uprawnionej do emerytury lub renty. Zobowiązuje również osoby pełniące faktyczną opiekę nad rencistą do przedstawienia w określonym terminie postanowienia sądu o ustanowieniu kuratora lub opiekuna.

Zmusza to faktycznych opiekunów tych osób do występowania o ubezwłasnowolnienie swych podopiecznych, gdyż w inny sposób nie jest możliwa wypłata świadczenia. Bez prawomocnego orzeczenia sądu o ubezwłasnowolnieniu nie można ustanowić prawnego opiekuna lub kuratora.

W opinii rzecznika zasady wypłat świadczeń ZUS, odmienne od innych wypłat, naruszają konstytucyjne prawa grupy osób niepełnosprawnych intelektualnie. Powodują poważne i trwałe skutki niezwiązane z kwestią wypłat rent i emerytur przez ZUS. Wygoda urzędników nie może prowadzić do ubezwłasnowolnienia osób niepełnosprawnych, jeżeli możliwe i korzystniejsze są inne formy pomocy, takie jak pełnomocnictwo notarialne czy ustanowienie kuratora - konkluduje prof. Andrzej Zoll.

d.fr.
Rzeczpospolita 29.10.05 Nr 254

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
SAMORZĄDY LOKALNE. NIEPEŁNOSPRAWNI
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 09, 2005, 10:48:16 pm »
SAMORZĄDY LOKALNE. NIEPEŁNOSPRAWNI
Pomoc skuteczniejsza

Inwalidzi mogą obecnie liczyć na wsparcie organizacji pozarządowych, funduszy europejskich, ośrodków pomocy społecznej. Z dysfunkcjami społecznymi powinni także walczyć samorządowcy.

Władze lokalne dysponują wieloma instrumentami pomocy dla niepełnosprawnych. Mogą stosować ulgi podatkowe, obniżki opłat lokalnych, tworzyć lokalne centra informacyjno-szkoleniowe, dostosowywać infrastrukturę do potrzeb takich osób.

Warszawa tnie czynsze

Najemcy budynków należących do miasta stołecznego mogą uzyskać okresowe obniżenie czynszu. Wystarczy dostosować lokal do potrzeb osób niepełnosprawnych. Stolica jest pierwszym miastem w Polsce, które przyjęło tego typu rozwiązania. Mimo to możliwość skorzystania z ulgi nie cieszy się zainteresowaniem ponad 10 tys. najemców warszawskich lokali komunalnych. – Do końca sierpnia 2005 r. nikt nie skorzystał z ulgi – mówi Małgorzata Czerepak z Biura Polityki Społecznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. W połowie października ruszyła akcja pod hasłem „Najemco płać mniej” prowadzona wspólnie przez UMS Warszawy i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Jej celem jest przekonanie najemców do dostosowania lokali dla potrzeb niepełnosprawnych. – Nawet jeśli tylko kilka osób zdecyduje się na modernizację lokalu, to będzie to pozytywny przykład – uważa Anna Panfil ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji – A kropla drąży skałę – dodaje.

Nie tylko stolica

W listopadzie 2000 r. Rada Miasta Gdyni uchwaliła „Program kompleksowych działań na rzecz osób niepełnosprawnych”. Rok później radni zwolnili osoby niepełnosprawne z części podatków (od nieruchomości, z tytułu posiadania psów będących pomocą dla osób niepełnosprawnych oraz z tzw. opłaty miejscowej). Nowe punkty poradnictwa prawnego i specjalistycznego powstają w Elblągu, Tolkmicku i Pasłęku w woj. warmińsko-mazurskim. Centra oferują bezpłatną pomoc prawną, porady specjalistyczne w zakresie świadczeń socjalnych, ulg i uprawnień, programu PFRON, likwidacji barier architektonicznych. W Katowicach ruszył konkurs ofert o udzielenie dotacji z budżetu miasta na realizację programu „Całodobowa pomoc w kryzysie życiowym świadczona na rzecz osób niepełnosprawnych”. Unikatowy projekt startuje w Płocku. Pod patronatem urzędu miasta powstał program aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych, obejmującej m.in. naukę pisania CV, autoprezentacji oraz kontakt z pracodawcami.

Łukasz Guza

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/2.html?numer=1583&dok=1583.2.3.2.26.2.0.1.htm

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
NIEPEŁNOSPRAWNI. RENTA SOCJALNA
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 21, 2005, 10:10:15 pm »
NIEPEŁNOSPRAWNI. RENTA SOCJALNA
Ubezwłasnowolnić na żądanie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, grożąc pozbawieniem prawa do renty socjalnej, wywiera presję na opiekunów osób niepełnosprawnych intelektualnie, aby ubezwłasnowolniły swoich podopiecznych.

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego z wnioskiem o wszczęcie postępowania o ubezwłasnowolnienie może wystąpić małżonek osoby, która ma zostać ubezwłasnowolniona, jej krewni w linii prostej, rodzeństwo, przedstawiciel ustawowy lub prokurator. Zarówno ubezwłasnowolnienie całkowite, jak i częściowe nie może zostać orzeczone ze zwykłej wygody urzędów.

Od dwóch lat do Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU) napływają sygnały od rodziców dzieci niepełnosprawnych o praktykach terenowych oddziałów ZUS. Jednostki te pod rygorem zaprzestania wypłacania renty socjalnej wymagają od opiekunów wszczęcia procedury o ubezwłasnowolnienie.

Urzędnicza wykładnia

Zgodnie z interpretacją ubezpieczyciela rozwiązanie takie wynika z par. 43 ust. 2-4 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz.U. z 1983 r. nr 10, poz. 49 z późn. zm.). Na podstawie wskazanych przepisów oddziały ZUS zobowiązują osoby pełniące opiekę nad rencistą do przedstawienia najpóźniej w ciągu 12 miesięcy postanowienia sądu o ustanowieniu opiekuna lub kuratora, co faktycznie wymusza ubezwłasnowolnienie.

Skutki ubezwłasnowolnienia całkowitego

• całkowita utrata zdolności do czynności prawnych,
• czynności prawnych w imieniu osoby ubezwłasnowolnionej może dokonać wyłącznie przedstawiciel ustawowy lub opiekun,
• zakaz zawierania związku małżeńskiego.

Skutki ubezwłasnowolnienia częściowego

• ograniczona zdolność do czynności prawnych,
• tylko w wyraźnie przewidzianych w prawie sytuacjach osoba ubezwłasnowolniona nie może dokonywać czynności prawnych,
• osoba ubezwłasnowolniona bez żadnych ograniczeń może np. podpisać umowę o pracę.

Obustronne wątpliwości

Zgodnie z badaniami PSOUU problem ten dotyka 20,5 proc. osób niepełnosprawnych intelektualnie. Blisko połowa żądań o przedstawienie postanowienia o ubezwłasnowolnieniu pochodzi ze strony ZUS, przy czym w większości przypadków postulował on o ubezwłasnowolnienie całkowite. – ZUS deklaruje, że chroni dobro osób niepełnosprawnych, jednakże można mieć wątpliwości, czy nie chodzi raczej o wygodę urzędników – twierdzi Grażyna Rdzanek-Piwowar z biura rzecznika praw obywatelskich.

Różnice w interpretacji przepisów występują już w terenowych oddziałach ZUS, które wymuszają ustanowienia różnych form opieki prawnej. Oddział w Olsztynie zażądał dostarczenia postanowienia sądu o ustaleniu opiekuna sądowego, w Koninie opiekuna prawnego, w Giżycku opiekuna-kuratora. Zdaniem Jarosława Kamińskiego, prawnika współpracującego z PSOUU, przepisy, na które powołuje się ZUS, nie wymuszają na opiekunach ubezwłasnowolnienia ich podopiecznych. – Kurator osoby niepełnosprawnej intelektualnie spełnia przesłanki par. 43 ust. 2-4 – twierdzi J. Kamiński. – Ustanowienie kurateli dla osób ułomnych nie powoduje ubezwłasnowolnienia, gdyż kurator nie jest przedstawicielem ustawowym osoby niepełnosprawnej lecz jedynie jej upełnomocnionym reprezentantem – dodaje.

Sporna jest kwestia, czy rozporządzenie w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe w ogóle powinno mieć zastosowanie w stosunku do renty wypłacanej osobom niepełnosprawnym. – Ustawa o rencie socjalnej wprowadziła obok pojęcia „świadczenia emerytalno-rentowe” pojęcie „renta socjalna”, sugerując że świadczenie to nie należy do grona świadczeń emerytalno-rentowych – uważa J. Kamiński. – Rozporządzenie z 1983 r. nie powinno więc mieć do niego zastosowania – dodaje.

Sprawa dla Trybunału

Wątpliwości opiekunów oraz stowarzyszenia podzielił rzecznik praw obywatelskich, kierując do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności par. 43 pkt 2 i 4 rozporządzenia z 1983 r. z art. 31, art. 32 ust. 1 oraz art. 30 Konstytucji RP. Zgodnie z treścią dokumentu, wspomniane przepisy łamią konstytucyjną zasadę równości wszystkich wobec prawa oraz prawa do godności jednostki ludzkiej.

Tymczasem z informacji uzyskanych w Departamencie Świadczeń Emerytalno-Rentowych ZUS w Warszawie wynika, iż wypłata renty socjalnej wciąż zależy od przedstawienia postanowienia o ubezwłasnowolnieniu lub dokumentu stwierdzającego rozpoczęcie sądowego postępowania w tej kwestii.

Łukasz Guza

OPINIA

prof. Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich

Przymus inicjowania postępowania, jakiemu poddani zostali opiekunowie faktyczni osób niepełnosprawnych (intelektualnie), nie jest uzasadniony. Nie jest także niezbędny. Do zainicjowania postępowania w tej grupie spraw powołany jest prokurator. Praktyka ta nie tylko łamie podstawowe prawa osób niepełnosprawnych i ich rodzin, ale jest pozaprawna. Z treści zaskarżonych przepisów wynika, że obowiązek działania organów rentowych dotyczy postępowania wykonawczego o ustanowienie opiekuna lub kuratora. Może się odnosić więc wyłącznie do tych przypadków, w których ubezwłasnowolnienie zostało już orzeczone. Natomiast do spraw uregulowanych ustawą z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej przepisy te w ogóle nie mają zastosowania.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/2.html?numer=1590&dok=1590.2.3.2.25.1.0.1.htm

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Poseł PiS Jan Filip Libicki dla niepełnosprawnych
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 22, 2005, 12:37:42 pm »
Poseł PiS Jan Filip Libicki dla niepełnosprawnych

Konsultacyjny zespół do spraw osób niepełnosprawnych działa przy biurze posła Jana Filipa Libickiego

Zespół chce pomagać niepełnosprawnym i czeka na sygnały o sytuacjach, w których mógłby pomóc. W skład zespołu wchodzą m.in. Zbigniew Czerwiński - przewodniczący Rady Krajowej Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Regina Krawczyk - przedstawicielka Zarządu Regionu NSZZ "S", Eunika Lech - z Towarzystwa Osób Niesłyszących, Adam Pawlik - sekretarz Społecznej Rady Osób Niepełnosprawnych przy biurze posła oraz sam poseł. Rada chce przede wszystkim znowelizowania Ustawy o rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Zmiany mają doprowadzić do skutecznego egzekwowania od administracji publicznej wymogu zatrudniania od 1 stycznia przyszłego roku minimum 4 proc. osób niepełnosprawnych. Członkowie zespołu opowiadają się ponadto za poprawą orzecznictwa o stopniu niepełnosprawności. Poseł Jan Filip Libicki uważa też, że opiekunowie osób głęboko niepełnosprawnych powinni mieć prawo do świadczeń emerytalnych.

Biuro posła mieści się w Poznaniu na ul. Garncarskiej 6. Tel. 0-61 852 95 79. E-mail: poczta@janfiliplibicki.pl

http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001,3078962.html

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 03, 2006, 09:50:47 pm »
Osoby Niepełnosprawne-raport

i adres Pełnomocnia Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON).

http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=29

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
NIEPEŁNOSPRAWNI. PROGRAM EQUAL
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 13, 2006, 11:06:28 am »
NIEPEŁNOSPRAWNI. PROGRAM EQUAL
Rodzice pójdą do pracy

Opiekunowie niepełnosprawnych dzieci nie muszą rezygnować z pracy. Dzięki środkom z unijnego programu EQUAL wypracowany zostanie mechanizm opieki i rehabilitacji dzieci, pozwalający rodzicom na podjęcie zatrudnienia.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym wraz z partnerami inicjującymi – Ministerstwem Polityki Społecznej oraz Mazowieckim Centrum Szkoleń – utworzył Partnerstwo na rzecz Rozwoju „Pełnia życia – wsparcie rodziców dzieci niepełnosprawnych”. Projekt otrzymał pomoc Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL finansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podstawą opracowania modelowych rozwiązań służących godzeniu życia rodzinnego i zawodowego rodziców niepełnosprawnych dzieci, które wymagają stałej opieki, jest Ośrodek Wczesnej Interwencji w Warszawie. Jego obecne działania ograniczają się do prowadzenia rehabilitacji podopiecznych z dysfunkcjami oraz sprawowania podstawowej opieki psychologicznej nad rodzinami..

Łukasz Guza

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/2.html?numer=1628&dok=1628.2.3.2.22.3.0.1.htm

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 13, 2006, 02:56:08 pm »
Coś nie tak, albo źle zrozumiałam  :wink:

Podstawą opracowania modelowych rozwiązań służących godzeniu życia rodzinnego i zawodowego rodziców niepełnosprawnych dzieci, które wymagają stałej opieki, jest Ośrodek Wczesnej Interwencji w Warszawie

godne życie? dla kogo? dla dziecka? przebywać w Ośrodku czy mieć szczęśliwą mamę dającą ciepło i bezpieczeństwo dziecku.
Kto ma prawo decydować za rodziców w tej kwestii- modelowe opracowanie z UE?

Nie łatwiej tak skonstruować prawo, żeby była możliwość uzyskania wcześniejszych emerytur jeśli stan dziecka nie budzi poprawy stanu zdrwia?
Nie łatwiej wesprzeć takim programem rodziny dzieci niepełnosprawnych.?

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 13, 2006, 10:30:50 pm »
Problem polega chyba na tym, że Unia nie da pieniedzy na nasze wczesniejsze emerytury, z tym musi poradzić sobie nasz rzad sam ale daje pieniądze na stworzenie ośrodka
czyli wsparcia dla rodziców którzy muszą pracować,
żeby utrzymac swoje rodziny

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 13, 2006, 10:43:41 pm »
Tylko czy takie Ośrodki są adekwatne w opiece z obecnością rodziców.
To cały czas jest dla "dobra" rodziców-czyli zabezpieczenie w pensję, a ja pytam gdzie jest dobro dziecka?
No chyba, że w modelowych założeniach taka opcja nie jest brana pod uwagę.  :oops:  bo na to mi wygląda.
Rodzic powinien mieć prawo wyboru: praca, czy rozwój dziecka-zwłaszcza we wczesnym okresie jego życia (0-5lat).
Jeśli tego nie będzie-powiększy sie odsetek ON.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 19, 2006, 10:25:57 pm »
Prawo budowlane

http://www.monter.pl/pokaz_p.php?id_przepisu=123&offset=0

Dofinansowanie – katalog rzeczowy

Katalog rzeczowy urządzeń, materiałów budowlanych, robót
lub innych czynności, jakie mogą być objęte dofinansowaniem
na wniosek osoby fizycznej, w szczególności obejmuje:

http://www.monter.pl/artykul.php?dzial=18&id_artykulu=283

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 07, 2006, 11:54:28 pm »
Czy dzieci które mają głęboki niedosłuch mogą liczyć na jakieś zniżki, czy uprawnienia?

Na ten temat -zebrane przez Emiliankę informacje
w wątku:
 Niedosłuch i co dalej ?...

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 16, 2006, 04:46:01 pm »
Akcja "Parlament bez barier"

http://www.niepelnosprawni.info/ledge/x/15463;jsessionid=42B94F494ED2B9D66C11FA244E400245

Stanowisko Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji w sprawie planowanej nowelizacji prawa autorskiego

http://www.niepelnosprawni.info/ledge/x/15465

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 04, 2006, 11:33:01 pm »
http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=349
Obowiązujące prawo

http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=353
Obowiązujące prawo - świadczenia rodzinne

http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=354

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 29, 2006, 10:39:59 pm »
Rz. Co to jest "niepełnosprawność" według ETS?
autor(ka): na podst. inf. pras. oprac. dobr (redakcja ngo.pl)
2006-07-13, 10:39  

Europejski Trybunał Sprawiedliwości, przy okazji rozpatrywania sprawy o dyskryminację ze względu na niepełnosprawność, dokonał jednolitej i autonomicznej interpretacji pojęcia "niepełnosprawność".

Według ETS niepełnosprawnością jest takie ograniczenie wynikające z naruszenia funkcji fizycznych, umysłowych lub psychicznych człowieka, które przeszkadza mu uczestniczyć w życiu zawodowym.

Taką definicją powinien kierować się pracodawca, badając, z kim ma do czynienia: z niepełnosprawnym czy też nie. W takiej sytuacji nie należy zatem sięgać do sformalizowanych definicji zawartych w porządkach prawnych poszczególnych państw członkowskich.

W wyroku wydanym w sprawie Hiszpanki, którą pracodawca zwolnił ze względu na długotrwałe zwolnienie lekarskie, ETS orzekl, że firmie nie wolno zwolnić niepełnosprawnego wyłącznie ze względu na jego ułomność, dotyczy to również przewlekle chorych

Polski kodeks pracy zabrania jakiejkolwiek dyskryminacji zatrudnionych, także ze względu na niepełnosprawność.

Więcej: "Unia chroni niepełnosprawnych pracowników",  Renata Majewska, Rzeczpospolita, 13 lipca 2006,
http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_060713/prawo/prawo_a_3.html  

Link do wyroku C-13/05

http://curia.europa.eu/jurisp/cgi-bin/form.pl?lang=PL&Submit=Rechercher$docrequire=alldocs&numaff=C-13/05&datefs=&datefe=&nomusuel=&domaine=&mots=&resmax=100

http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/213445.html

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 31, 2006, 09:04:38 pm »
PRAWO LOTNICZE Nowe obowiązki dla przewoźników z Unii Europejskiej

Niepełnosprawnym będzie wygodniej w samolotach

Porty lotnicze oraz przewoźnicy będą musieli zorganizować pomoc dla osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej sprawności ruchowej. Nie mogą w zamian za to podwyższać ceny ich biletów

Świadczenia te będą sfinansowane dodatkową opłatą nakładaną na wszystkich pasażerów.

Takie są najważniejsze konsekwencje rozporządzenia z 5 lipca 2006 r. Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2006 w sprawie praw osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej podróżujących drogą lotniczą. Ze względu na jego poważne konsekwencje linie lotnicze oraz lotniska dostały dwa lata na wprowadzenie zmian. Mimo że rozporządzenie formalnie wchodzi w życie w sierpniu 2006 r., to stosuje się je dopiero ze skutkiem od 26 lipca 2008 r. Jednak już rok wcześniej linie lotnicze muszą zacząć stosować ogólną zasadę zakazującą odmowy przyjmowania pasażerów na pokład ze względu na ich niepełnosprawność. Zgodnie z jej brzmieniem przewoźnik lotniczy lub jego przedstawiciel albo organizator wycieczek nie mogą, ze względu na niepełnosprawność lub ograniczoną sprawność ruchową, odmówić przyjęcia rezerwacji na lot rozpoczynający się i kończący w Unii Europejskiej. Nie mogą także nie zabrać na pokład samolotu takiej osoby, jeśli posiada ona ważny bilet oraz rezerwację. Od zasady tej przewidziano jednak wyjątki.

Kiedy można nie przyjąć na pokład
Można odmówić przyjęcia rezerwacji lub przyjęcia na pokład w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeśli jest to konieczne w celu spełnienia wymogów bezpieczeństwa wynikających z prawa międzynarodowego, wspólnotowego lub krajowego albo ustanowionych przez organ, który wydał firmie certyfikat przewoźnika lotniczego. Po drugie, gdy rozmiar samolotu lub jego drzwi fizycznie uniemożliwia wprowadzenie na pokład lub przewóz danej osoby. Jednak pasażerowie nie będą mogli być zaskakiwani decyzją o nieprzyjęciu ich na pokład. Zasady o tym decydujące będą musiały być udostępnione w miejscach publicznych. Osoby, którym odmówiono przelotu, zachowają prawo do zwrotu kosztów lub zmiany planu lotów zgodnie z art. 8 rozporządzenia (WE) nr 261/2004.

Powinności władz lotniska
Podmioty zarządzające lotniskami zobowiązane będą do wyznaczenia specjalnych punktów przylotów i odlotów. Osoby niepełnosprawne będą mogły powiadomić tam o swoim przybyciu i zwrócić się o pomoc. Ma ona przebiegać sprawnie m.in. dzięki odpowiedniej wymianie informacji. Jeśli przewoźnik, jego przedstawiciel lub organizator wycieczki otrzyma zgłoszenie potrzeby pomocy, to przekazuje je organom zarządzającym portami lotniczymi stanowiącymi miejsce wylotu, przelotu oraz tranzytu, a także faktycznemu przewoźnikowi lotniczemu. Ponadto już po odlocie linie, które obsługują lot, informują docelowy port lotniczy o liczbie osób wymagających pomocy oraz jej charakterze. Rozporządzenie zawiera katalog usług, które powinny być udostępniane osobom niepełnosprawnym bez dodatkowych opłat. Należą do nich m.in. zgłaszanie przybycia i żądanie udzielenia pomocy, przemieszczanie się w ramach lotniska oraz do samolotu, udostępnianie wind i wózków inwalidzkich. Koszty z tym związane będą mogły być sfinansowane dodatkową opłatą nałożoną na wszystkich użytkowników portu lotniczego. Musi ona odpowiadać wydatkom ponoszonym z tego tytułu. Sprawdzenie tego ma umożliwić wyodrębniona księgowość kosztów i przychodów.

Kiedy trzeba zgłosić potrzebę pomocy
Osoby niepełnosprawne muszą pamiętać, aby zgłaszać swoje potrzeby co najmniej 48 godzin przed odlotem. Tylko wtedy władze lotniska będą zobowiązane do zapewnienia im pomocy. Jednak nawet jeśli nie dopełniono tej formalności, organ zarządzający portem lotniczym musi podjąć wszelkie możliwe starania, aby umożliwić osobie niepełnosprawnej skorzystanie z lotu. Jednak nie zawsze będzie to możliwe. Chociażby dlatego, że w niektórych sytuacjach w celu zapewnienia bezpieczeństwa przewoźnik może wymagać, aby z niepełnosprawnym pasażerem podróżowała osoba towarzysząca zdolna do udzielenia jej niezbędnej pomocy.

Zakaz dyskryminacji
Nowe rozporządzenie dotyczy nie tylko osób niepełnosprawnych, ale także o ograniczonej sprawności ruchowej np. spowodowanej wiekiem. Podkreślono, że mają one takie samo jak inni obywatele prawo do swobodnego przemieszczania się i wolności wyboru. Powinno ono dotyczyć także podróży lotniczych. Ze względu na potrzebę integracji społecznej osoby takie powinny otrzymywać pomoc bez dodatkowych opłat.

Państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do określenia przepisów dotyczących sankcji mających zastosowanie do naruszeń omawianego rozporządzenia. Mają być one proporcjonalne, ale jednocześnie skuteczne i odstraszające. Ma to na celu szybkie wprowadzenie w życie ułatwień dla niepełnosprawnych.

Rzeczpospolita 31.07.2006r

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 30, 2006, 10:16:14 pm »
INTEGRACJA SPOŁECZNA. KONWENCJA NARODÓW ZJEDNOCZONYCH
ONZ broni praw niepełnosprawnych

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjmie we wrześniu 2006 r. nową konwencję dotyczącą niepełnosprawnych. Jej celem będzie pełna integracja zawodowa i społeczna takich osób.

Równy dostęp do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, transportu, informacji i komunikacji to główne założenia nowego dokumentu przygotowanego przez specjalną komisję ONZ. Jej przewodniczący Don MacKey, zapewnił, że konwencja szczegółowo ureguluje prawa osób niepełnosprawnych oraz metody wdrażania ich w życie. Wszystkie państwa, które ratyfikują konwencję, zostaną zobowiązane do przyjęcia rozwiązań prawnych umożliwiających niepełnosprawnym pełne realizowanie ich uprawnień oraz wyeliminowania aktów prawnych, zwyczajów i praktyk dyskryminujących takie osoby.

Konwencja ma także przyczynić się do zlikwidowania barier mentalnych funkcjonujących u osób pełnosprawnych. Zdaniem twórców dokumentu zmianie powinny ulec metody zarówno rehabilitacji zawodowej, jak i społecznej niepełnosprawnych. Otaczanie ich nieustanną pomocą musi zostać zastąpione przez wdrożenie wielu praw antydyskryminacyjnych, umożliwiających im pełne uczestniczenie w życiu społecznym.

Projekt konwencji został pozytywnie oceniony przez brytyjską Komisję ds. Praw Osób Niepełnosprawnych. Jak powiedział jej przewodniczący, Bert Massie, konwencja w znacznym stopniu pomoże w promocji praw osób niepełnosprawnych na całym świecie. Z kolei zdaniem wysokiej komisarz ONZ ds. praw człowieka Louise Arbour, istniejący system ochrony praw człowieka miał chronić osoby niepełnosprawne i przypominać o ich prawach. Jednak okazało się, że funkcjonujące standardy i mechanizmy nie spełniają swojego zadania.

Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że na świecie żyje 650 milionów niepełnosprawnych, a liczba ta będzie stale wzrastać. Zdaniem agend ONZ dyskryminacja osób niepełnosprawnych jest na świecie wciąż bardzo powszechna. Jednym z jej przejawów jest to, że 98 proc. niepełnosprawnych dzieci w krajach rozwijających się nie uczęszcza do szkoły.

ENCYKLOPEDIA PRAWA

Niepełnosprawność – oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych, czyli czynnego udziału w życiu społeczeństwa z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu danej osoby, powodującej przede wszystkim niezdolność do pracy.

http://www.gazetaprawna.pl/index.php?action=showNews&dok=1786.2.885.2.15.2.0.1.htm

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 31, 2006, 10:59:04 pm »
SEJM DEBATA SPOŁECZNA NAD USTAWĄ O REHABILITACJI
Pomoc powinna być przewidywalna dla niepełnosprawnych i pracodawców

Wzrost aktywności zawodowej niepełnosprawnych oraz aktywizacja mieszkańców małych miejscowości i wsi to główne priorytety rządu w pracach nad nową ustawą o rehabilitacji.

nowe prawo

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych przedstawił wyniki trwającej od stycznia 2006 roku debaty społecznej nad stworzeniem kompleksowego systemu rehabilitacji. Mają one być uwzględnione przy opracowywaniu nowej ustawy o wsparciu osób niepełnosprawnych, która zacznie obowiązywać od stycznia 2008 roku.

Nowy system

– Chcemy stworzyć system pomocy, który będzie przewidywalny zarówno dla samych niepełnosprawnych jak i pracodawców zatrudniających takie osoby – tłumaczył Mirosław Mielniczuk, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Stabilne prawo

Jego zdaniem stabilne prawo umożliwi wzrost zatrudnienia niepełnosprawnych zwłaszcza na otwartym rynku pracy. Aktywność zawodowa takich osób ma wzrosnąć także dzięki wprowadzeniu w Polsce systemu zatrudnienia wspomaganego oraz zwiększeniu dostępu do szkoleń zawodowych. W Polsce pracuje obecnie tylko co szósta osoba niepełnosprawna.

Konieczna aktywizacja

– Konieczna jest także aktywizacja zawodowa i społeczna mieszkańców małych miejscowości i wsi, którzy mają utrudniony dostęp do edukacji i szkoleń – mówił pełnomocnik w trakcie konferencji: Niepełnosprawni – pełnosprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej, zorganizowanej w Sejmie przez Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych.

Większy nadzór

Rząd zapowiedział również wzmocnienie nadzoru i sankcji za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących praw niepełnosprawnych (np. w prawie budowlanym).

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich konsultacje nad stworzeniem nowego systemu rehabilitacji powinny być obecnie kontynuowane w ramach prac nad umową społeczną Gospodarka-Praca-Rodzina-Dialog w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Łukasz Guza

Gazeta Prawna 31.08.2006r

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 08, 2006, 10:24:45 pm »
Zachęcam do zapoznania się z poniższym prawem dla ON:
http://www.plock.edu.pl/prv/logopeda/pokrewne/prawo.html
/ze strony neurologopedy Marzeny Mieszkowicz/

p.s.
wszelkie uaktualnienia są na bieżąco podawane na forum w różnych wątkach.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 13, 2006, 08:43:51 pm »
Aktualizacja poradnika "Twoje Prawa" (2006-10-29)

http://www.spes.org.pl/?module=tresc&id=377

Pomocna strona dla O.N." Prawo i Urz(ON)d

http://portal.idn.org.pl/idn/prawoiurzond/urzond/sprawy/SZKOLNICTWO%20WYŻSZE

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 25, 2006, 10:27:35 pm »
2006-11-20
Sejm przyjął Informację w sprawie realizacji Karty Praw Osób Niepełnosprawnych
W dniu 17 listopada Sejm przyjął Informację Rządu o działaniach podejmowanych w 2005 roku na rzecz realizacji postanowień uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 sierpnia 1997 r. „Karta Praw Osób Niepełnosprawnych” (M.P. z 13.08 1997 r. Nr 50 poz. 475)

http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=339&news_id=586

Karta Praw Osób Niepełnosprawnych jest jednym z podstawowych dokumentów dotyczących osób niepełnosprawnych w Polsce. Dokument ten jest uchwałą Sejmu RP, co oznacza, że nie gwarantuje konkretnych uprawnień, można jednak oficjalnie powoływać się na niego, jako na akt uchwalony przez Sejm i wyrażający jego wolę. Karta uznaje, że osoby niepełnosprawne mają prawo do „niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą podlegać dyskryminacji”. Dokument wskazuje również kluczowe obszary dla polityki równych praw dla osób niepełnosprawnych

Co roku, zgodnie z dyspozycja zawartą w Karcie Rząd przygotowuje informację o podjętych inicjatywach w celu urzeczywistnienie praw osób niepełnosprawnych. Przyjęta 17 listopada Informacja zawiera aktualne dane społeczno – demograficzne na temat zjawiska niepełnosprawności w Polsce oraz przedstawia szczegółowe działania zrealizowane w 2005 roku przez Rząd i władze samorządowe na rzecz osób niepełnosprawnych.

http://www.mpips.gov.pl/userfiles/File/BON/864.pdf

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 03, 2006, 09:59:10 pm »
3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/17204

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Trybunał Konstytucyjny wziął w obronę ubezwłasnowolnionych
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 08, 2007, 07:40:40 am »
PRAWO CYWILNE Niesłusznie pominięci w przepisach

Trybunał Konstytucyjny wziął w obronę ubezwłasnowolnionych

Prawo do wnioskowania o uchylenie ubezwłasnowolnienia przysługuje także samym zainteresowanym, a nie tylko rodzinie i przedstawicielom ustawowym.

Trybunał orzekł wczoraj, że pozbawienie tego prawa samych ubezwłasnowolnionych narusza ich prawo dowolności i ochrony godności ludzkiej.

O uchylenie ubezwłasnowolnienia, gdy ustaną jego przyczyny (np. gdy dziecko osiągnie pełnoletność lub chory odzyska zdrowie psychiczne), mogą wystąpić członkowie rodziny w linii prostej, rodzeństwo, małżonek lub przedstawiciel ustawowy osoby zainteresowanej. Ona sama -nie. Nie zawsze tak było: dekret z 1945 r. dawał ubezwłasnowolnionemu takie prawo, ale kodeks postępowania cywilnego z 1964 r. je cofnął. Rzecznik praw obywatelskich, który zaskarżył tę zasadę do Trybunału, uważa, że jest to niezgodne z konstytucją.

-Żadna konstytucyjna wartość nie uzasadnia braku ochrony godności ludzkiej i prawa do samodzielnych aktów woli - mówił w TK zastępca rzecznika Stanisław Trociuk. Przypomniał, że Sejm pracuje nad rządowym projektem zmian wk. p. c., które przywracają osobie ubezwłasnowolnionej prawo do występowania w swojej sprawie.

- Jeśli Sejm uzna to za słuszne - zmieni prawo. Nie oznacza to jednak, że obowiązujące przepisy są niezgodne z konstytucją -bronił art.559 i 545 k.p.c. pos. Rafał Wiechecki w imieniu marszałka Sejmu.

Zastępca prokuratora generalnego Przemysław Piątek nie zgadzał się z Sejmem:

-Nic nie usprawiedliwia traktowania człowieka przedmiotowo. Nie broni się także argument Sądu Najwyższego, że zmiana prawa spowodowałaby lawinę wniosków odludzi chorych. Dano im wszak prawo do postępowania odwoławczego, trudniejszego niż składanie wniosku o cofnięcie ubezwłasnowolnienia -argumentował prokurator.

Orzekający w pełnym składzie Trybunał podzielił ten pogląd. Uznał, że ograniczenie praw nie jest tu ani usprawiedliwione, ani konieczne. Podkreślił przy tym, że badania przeprowadzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz ośrodki zainteresowane losem ubezwłasnowolnionych potwierdzają nieprawidłowości w praktyce sądowej. Wezwał więc sądy rozstrzygające w kwestii uchylenia lub zmiany ubezwłasnowolnienia na podstawie wniosków złożonych przez samych zainteresowanych do uwzględniania środowego wyroku TK (sygn.: K28/05).

Jolanta Kroner, Rz., 08.03.07 Nr 057

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 30, 2007, 10:08:31 pm »
Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych
30 kwietnia 2007 r. zostanie otwarta do podpisu Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych. Uroczystość odbędzie się w sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/18398;jsessionid=747D489D5F5AFAB564DCCD75885B1ED6.tomcat

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 26, 2007, 07:14:29 pm »
Kalata: Istnieją realne szanse na ratyfikację przez Polskę Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych.

Rozmowa z Anną Kalatą, Minister Pracy i Polityki Społecznej, na temat szans ratyfikacji przez Polskę Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych.

30 marca 2007 roku w Nowym Jorku złożyła Pani symboliczny podpis pod Konwencją Praw Osób Niepełnosprawnych. Jakie są Pani przewidywania w sprawie ratyfikacji tej Konwencji przez Polskę? Czy można się spodziewać, że ratyfikacja nastąpi szybko i bez problemów?

Podpisanie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych to nie tylko wyrażenie przez Polskę poparcia dla respektowania wszelkich praw człowieka w odniesieniu do osób niepełnosprawnych oraz dla idei i zasad zapisanych w Konwencji. Podpisanie Konwencji stanowi również sygnał, że Polska zamierza stać się jej stroną poprzez ratyfikację. Zgodnie z artykułem 89 ustęp 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ratyfikacja tej Konwencji wymaga uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie, gdyż Konwencja dotyczy wolności i praw obywatelskich określonych w Konstytucji oraz odnosi się do spraw uregulowanych w ustawach. Jak wiadomo, przygotowanie projektu ustawy wiąże się z obowiązkiem określenia skutków jej wprowadzenia w życie, w tym skutków finansowych.
Konwencja dotyczy, w kontekście podmiotowym, osób niepełnosprawnych, a w kontekście przedmiotowym   należnych im praw. Konwencja obejmuje prawa z wielu dziedzin. Wstępne analizy ustawodawstwa krajowego dotychczas przeprowadzone w celu przygotowania uzasadnienia wniosku o podpisanie Konwencji doprowadziły do stwierdzenia, że znaczna część postanowień Konwencji znajduje odzwierciedlenie w polskim porządku prawnym. Ale przed rozpoczęciem procedury ratyfikacji Konwencji przez Polskę konieczne będzie przeprowadzenie bardziej wnikliwego zbadania ustawodawstwa krajowego w celu ustalenia niezbędnych zmian, aby możliwe było doprowadzenie do pełnej zgodności prawa krajowego z postanowieniami Konwencji. Wprowadzenie tych zmian może skutkować zwiększeniem wydatków ze środków publicznych na zapewnienie funkcjonowania nowych rozwiązań prawnych, a więc konieczne będzie precyzyjne określenie związanych z tym skutków finansowych.
Jak z powyższego wynika, proces ratyfikacji Konwencji będzie wymagał odpowiedniego nakładu czasu, ale istnieją realne szanse na ratyfikację Konwencji przez Polskę.
Należy podkreślić, że nie ma limitu czasu, w trakcie którego oczekuje się ratyfikacji Konwencji przez Strony, które podpisały ten dokument.

Czy już teraz są planowane zmiany legislacyjne, by dopasować polskie prawo do zasad zapisanych w Konwencji?

Aby możliwe było wskazanie zakresu koniecznych zmian legislacyjnych, należy najpierw jednoznacznie określić znaczenie postanowień Konwencji, gdyż wiele z nich sformułowanych jest w sposób ogólny, a ich zakres przedmiotowy jest bardzo szeroki. Przyjęta interpretacja postanowień Konwencji będzie miała wpływ na ustalenie faktycznego zakresu zobowiązań wynikających z Konwencji dla państwa.
Należy też mieć na uwadze potrzebę zbudowania bardziej kompleksowego podejścia do problematyki osób niepełnosprawnych przez wszystkie odpowiednie resorty i do rzeczywistej realizacji idei zintegrowanego podejścia do niepełnosprawności, tj. włączania problematyki niepełnosprawności w główny nurt polityki w różnych obszarach realizowanej na różnych szczeblach zarządzania państwem (ang. disability mainstreaming).
W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej przygotowane zostały założenia do nowej ustawy dotyczącej osób niepełnosprawnych. Odwoływać się ona będzie do podstawowych praw osób niepełnosprawnych, ale uregulowanie wielu z nich, zwłaszcza wykraczających poza kwestie zatrudnienia i rehabilitacji zawodowej, pozostawione będzie przepisom odrębnym. Jednak nie planuje się wprowadzenia w życie tej ustawy wcześniej niż z początkiem 2009 roku.

Dlaczego nie został podpisany Protokół Fakultatywny dołączony do Konwencji? Czy istnieje szansa na przystąpienie do niego w przyszłości?

W styczniu bieżącego roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło przygotowanie projektu uzasadnienia wniosku o podpisanie Konwencji, aby umożliwić jej podpisanie w dniu 30 marca br., a jednocześnie, po przeprowadzeniu analizy postanowień Protokołu Fakultatywnego oraz po uwzględnieniu doświadczeń w stosowaniu procedur skargowych w odniesieniu do innych konwencji praw człowieka ONZ, podjęta została, w wyniku uzgodnień międzyresortowych, decyzja o powstrzymaniu się od jego podpisania przez Polskę w dniu otwarcia do podpisu.
Wynikało to z faktu istnienia istotnych wątpliwości co do tego, czy skargi indywidualne bądź zbiorowe są właściwymi procedurami weryfikacji przestrzegania przez państwa norm międzynarodowych określających prawa społeczne. Wątpliwości te mają charakter praktyczny oraz prawny.
Towarzyszące konwencjom międzynarodowym protokoły, które obejmują quasi-sądowe procedury kontrolne, właśnie dlatego mają charakter fakultatywny, aby dać państwom możliwość właściwego wyboru procedury weryfikacji norm materialnych. Polska, tak jak wiele innych państw, skorzystała z tej możliwości. Warto dodać, że w dniu 30 marca Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych została podpisana przez 81 państw (w tym 21 Państw Członkowskich Unii Europejskiej) oraz przez Wspólnotę Europejską. Natomiast Protokół Fakultatywny do tej Konwencji podpisały tylko 44 państwa, w tym 14 Państw Członkowskich Unii Europejskiej.
Jak już wspomniałam, w Polsce prawo wymaga, by umowy międzynarodowe dotyczące wolności i praw obywatelskich określonych w Konstytucji oraz spraw uregulowanych w ustawach były ratyfikowane po uprzedniej zgodzie wyrażonej w ustawie. Istotą tego uregulowania jest to, by można było precyzyjnie rozeznać zakres przyjmowanego przez państwo zobowiązania międzynarodowego oraz jego różnorodne skutki dla porządku wewnętrznego państwa. Takie skutki zostaną określone na bazie przyjętej interpretacji postanowień Konwencji.
Natomiast w przypadku związania się Protokołem Fakultatywnym do Konwencji dopuszczającym procedurę skargową, Polska poddałaby się „orzecznictwu” Komitetu do spraw Praw Osób Niepełnosprawnych, który będzie miał uprawnienie nadawania precyzyjnego znaczenia normom dotyczącym praw społecznych zawartych w Konwencji. Znaczenie to mogłoby być o wiele szersze niż to, które zostanie przyjęte w związku z ratyfikacją Konwencji.
Podpisanie Protokołu stanowiłoby sygnał jego późniejszej ratyfikacji. A ratyfikacja Protokołu Fakultatywnego przez Polskę dałaby Komitetowi możliwość dokładnego i faktycznie wiążącego ustalania obowiązków naszego państwa, niezależnie od ich społecznych i finansowych skutków. Komitet miałby więc wpływ na określanie priorytetów polityki społecznej państwa oraz sposobów ich realizacji, niezależnie od możliwości finansowych państwa. A jednocześnie, Komitet, jako niezależny międzynarodowy organ kontrolny, nie ponosiłby żadnej odpowiedzialności przed konstytucyjnymi organami państwa, natomiast taką odpowiedzialność ponosiłby rząd.
Z artykułu 35 Konwencji wynika dla państwa obowiązek składania Komitetowi do spraw Praw Osób Niepełnosprawnych okresowych raportów z wykonywania postanowień Konwencji. Ale w związku z brakiem sformułowania w Konwencji definitywnego prawa określania treści norm Konwencji przez ten organ kontrolny (zgodnie z art. 36 ust. 1, Komitet może bowiem poczynić „takie uwagi i zalecenia ogólne w stosunku do sprawozdania, jakie uzna za właściwe”) państwo może prowadzić z nim dialog, co do właściwych sposobów przestrzegania jej postanowień. I taki sposób sprawowania kontroli przestrzegania postanowień Konwencji Polska akceptuje.
Należy mieć na uwadze, że w artykule 4 ustęp 2 Konwencji, odnośnie zawartych w niej praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych, zostało sformułowane zobowiązanie do podjęcia przez państwa odpowiednich kroków, w ramach dostępnych im środków i, gdy to potrzebne, w ramach współpracy międzynarodowej, w celu osiągnięcia stopniowo pełnej realizacji tych praw. Oznacza to brak natychmiastowego obowiązku pełnego zagwarantowania określonych praw. Państwo zobowiązane jest natomiast do określenia odpowiedniej polityki społecznej i przyjęcia środków jej realizacji.
Podjęcie przez Polskę wynikającego z podpisania Protokołu Fakultatywnego zobowiązania do poddania się rozstrzygnięciom Komitetu do spraw Praw Osób Niepełnosprawnych wydaje się obecnie przedwczesne, gdyż nie jest jasne, jaki kształt przybierze faktycznie procedura rozpatrywania zawiadomień, jakie będzie stanowisko Komitetu, co do kontroli realizacji jego uwag i zaleceń, pozostaje także wiele nierozstrzygniętych kwestii dotyczących interpretacji postanowień Konwencji.
Ponowne rozważenie możliwości podpisania przez Polskę Protokołu mogłoby zostać podjęte po jego wejściu w życie, kiedy będzie znana praktyka jego stosowania, a zwłaszcza kierunki interpretacji postanowień Konwencji przez Komitet do spraw Praw Osób Niepełnosprawnych.

Jak Pani Minister ocenia rangę podpisanej Konwencji? Czy takie międzynarodowe konwencje mogą realnie wpłynąć na poprawę życia osób niepełnosprawnych w Polsce?

Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych uzupełnia wcześniej przyjęte konwencje Narodów Zjednoczonych dotyczące praw człowieka. Jest pierwszym międzynarodowym aktem prawnym tej rangi, który odnosi się kompleksowo do osób niepełnosprawnych, a ponadto jest pierwszą konwencją z zakresu praw człowieka przyjętą przez NZ w XXI wieku. Konwencja została przyjęta dla umożliwienia 650 mln osób niepełnosprawnych na świecie skutecznego korzystania z wszelkich praw człowieka i podstawowych wolności, na równi z innymi osobami.
Międzynarodowe Konwencje, którymi Polska jest związana, muszą być brane pod uwagę w procesie stanowienia prawa krajowego. Dlatego również Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych może korzystnie wpłynąć na sytuację osób niepełnosprawnych w Polsce, gdyż wdrażanie jej postanowień powinno:
- przyczynić się do zmiany postaw społecznych i uwrażliwienia społeczeństwa na potrzeby osób niepełnosprawnych, a jednocześnie do lepszego wdrażania krajowych przepisów prawnych dotyczących osób niepełnosprawnych, bądź do doskonalenia tych przepisów,
- przyczynić się do rzeczywistej realizacji idei zintegrowanego podejścia do niepełnosprawności w celu rozwiązywaniu problemów osób niepełnosprawnych w głównych obszarach polityki państwa,
- zwrócić uwagę na obowiązek lepszego wspierania aktywnego udziału osób niepełnosprawnych i/lub ich przedstawicieli w procesie podejmowania decyzji, zwłaszcza tych, które bezpośrednio dotyczą osób niepełnosprawnych,
- wpłynąć na upowszechnienie stosowania zasady równości szans dla osób niepełnosprawnych, wymienionej w artykule 3 Konwencji, która winna skłaniać do projektowania i wdrażania takich rozwiązań, które zapewnią osobom niepełnosprawnym niezbędne wsparcie społeczne, w odpowiednich formach, jak i zakresie, umożliwiającym zrekompensowanie dysfunkcji osoby niepełnosprawnej i ewentualnych słabości rodzin, będących naturalnymi ogniwami oparcia społecznego osób niepełnosprawnych,
- przyczynić się do wzmocnienia realizacji zasady dostępności, zwłaszcza w zakresie infrastruktury budowlanej i transportowej oraz komunikacji i informacji,
- służyć przeciwdziałaniu wszelkiej dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność oraz edukacji społeczeństwa w tym zakresie,
- przyczynić się do zwiększenia integracji społecznej osób niepełnosprawnych, wzrostu zainteresowania osób niepełnosprawnych sferą publiczną, poprawie dostępu osób niepełnosprawnych do poszczególnych obszarów społecznego funkcjonowania, w tym zwłaszcza do otwartego rynku pracy, edukacji, kultury, czy turystyki.
Należy jednak podkreślić, że poziom zaspokojenia potrzeb społecznych, w tym potrzeb osób niepełnosprawnych w zasadniczym stopniu zdeterminowany jest przez możliwości ekonomiczne państwa.
- Źródło:  www.niepelnosprawni.pl

wyżej pisałam:

2006-11-20
Sejm przyjął Informację w sprawie realizacji Karty Praw Osób Niepełnosprawnych
W dniu 17 listopada Sejm przyjął Informację Rządu o działaniach podejmowanych w 2005 roku na rzecz realizacji postanowień uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 sierpnia 1997 r. „Karta Praw Osób Niepełnosprawnych” (M.P. z 13.08 1997 r. Nr 50 poz. 475)

http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=339&news_id=586

Karta Praw Osób Niepełnosprawnych jest jednym z podstawowych dokumentów dotyczących osób niepełnosprawnych w Polsce. Dokument ten jest uchwałą Sejmu RP, co oznacza, że nie gwarantuje konkretnych uprawnień, można jednak oficjalnie powoływać się na niego, jako na akt uchwalony przez Sejm i wyrażający jego wolę. Karta uznaje, że osoby niepełnosprawne mają prawo do „niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą podlegać dyskryminacji”. Dokument wskazuje również kluczowe obszary dla polityki równych praw dla osób niepełnosprawnych

Co roku, zgodnie z dyspozycja zawartą w Karcie Rząd przygotowuje informację o podjętych inicjatywach w celu urzeczywistnienie praw osób niepełnosprawnych. Przyjęta 17 listopada Informacja zawiera aktualne dane społeczno – demograficzne na temat zjawiska niepełnosprawności w Polsce oraz przedstawia szczegółowe działania zrealizowane w 2005 roku przez Rząd i władze samorządowe na rzecz osób niepełnosprawnych.

http://www.mpips.gov.pl/userfiles/File/BON/864.pdf

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach