Aktualności: Zapraszamy na nowo powstałe Forum dyskusyjne o szyciu http://forum.metkiiwszywki.pl

Autor Wątek: Indywidualne nauczanie w domu  (Przeczytany 14150 razy)

Online sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Indywidualne nauczanie w domu
« dnia: Marzec 15, 2003, 12:01:23 pm »
Indywidualne nauczanie w domu nie mylić z edukacją domową
Edukacja domowa

http://forum.darzycia.pl/index.php?topic=8288.0

Przeczytajcie- jaki los czeka dzieci niepełnosprawne. Czy tak być musi?
Tryb organizowania indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu 1) z dnia 29 stycznia 2003 r. w sprawie sposobu i trybu organizowania indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży Dz.U.03.23.193

Indywidualne nauczanie tylko w domu a tutaj  z Gazety Wyborczej. Kolejny art Rozmowa z p. min.Łybacką
"Skąd się wziął pomysł, żeby uniemożliwić dzieciom niepełnosprawnym czy chorym nauczanym indywidualnie branie udziału w lekcjach szkolnych?... a teraz wyjaśnienia Łybacka: te dzieci mogą uczyć się w szkole...
Z listu rodziców do minister Krystyny Łybackiej
Co dalej? Wystąpienie w sprawie nierealizowania obowiązku szkolnego przez dzieci niepełnosprawne.
Kolejne tłumaczenia się MENiS: nauczanie indywidualne tylko w wyjątkowych przypadkach
A oto dalsze Komentarze

Uważam to za wielki skandal w czasie gdy rodzice i wiele nauczycieli stara się o prawdziwą integrację ON. Czyżby nie można bardziej klarownie pisać rozporządzeń i uwzględniać najpierw dobra dzieci niepłnosprawnych- a potem funduszy państwa? (podobno bezmógowce nie istnieją- czy napewno?)

a jak to się ma do
Wyrównywanie szans

Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 18,1l. , Domowa terapia

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Andrzej67

• User z prawami do pisania
  • Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 15, 2003, 12:05:40 pm »
Przepraszam za wyrażenie ale ktos w tym ministerstwie och**ał......
"piekła  nie ma tam - po drugiej stronie życia , jest tu i teraz : sami sobie je stwarzamy przez nasze myśli i uczynki...."
"śpieszmy się kochać - bo ludzie tak szybko odchodzą...."
"każdego dnia jest coraz lepiej ,lepiej i lepiej...." (J.Silva)

Offline SylwiaB

• Raczkujący Gadacz
Uczenie w domu
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 10, 2003, 12:58:45 pm »
Artykuł pojawił się w dzisiejszym dodatku poznańskim GW, myślę, że jest ciekawy nie tylko dla nauczycieli na naszym forum :).

Uczenie w domu - Gazeta pl Poznań

Najbardziej "ciekawe" sa komentarze urzędników. Jak zawsze - urzędnik ma rację.
"O wartości życia rozstrzygają nie czyny, choćby wielkie, ale miłość, choćby mała" kard.Wyszyński
Julia 11l/ZD

Online sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 10, 2003, 01:08:49 pm »
Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe informacje:

ZOBACZ TAKŻE  

http://www1.gazeta.pl/poznan/1,36024,1714201.html
Co to jest edukacja domowa

http://www1.gazeta.pl/poznan/1,36024,1714199.html
Edukacja domowa na świecie

http://www1.gazeta.pl/poznan/1,36024,1714229.html
Minister edukacji o uczeniu w domu

http://www1.gazeta.pl/poznan/1,36024,1714198.html
Wyniki nauczania domowego

http://www1.gazeta.pl/poznan/1,36024,1714196.html
Co o uczeniu w domu mówi polskie prawo

http://www1.gazeta.pl/poznan/1,36024,1714177.html
Komentarze kuratora oświaty i pedagogów

http://www1.gazeta.pl/poznan/1,36024,1714166.html
Pierwsza w Polsce konferencja o edukacji domowej

Offline Ilona

• Nowy użytkownik
  • *
Nauczanie indywidualne a badanie w poradni
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 17, 2003, 10:24:55 am »
Witam wszystkich jestem matką 14 letniego syna , i nuruje mnie obecnie bardzo pytanie mianowicie takie jesteśmy po badaniu pedagogicznym w poradni psychologiczno - pedagogicznej, staram sie o dodatkowe lekcje dla syna i dowiedziałam sie że takich lekcji niestety w tym romu nie dostanie prawdopodobnie :( . Pani po krótkim badaniu pedagogicznym ( około25 min) stwierdziła że poradnia wcale nie musi takich lekcji synowi przyznać. Dowiedziałam sie równiez że sama mogłam wystapic o takie lekcje do szkóly i napisac podanie o ich przyznanie. Tylko dlaczego mi tego nikt w szkole nie powiedział :(  zaznacze że szkoła wiedziała że sie o takie lekcje staram . Czekalismy do tej pory na badanie w poradnii ponieważ akurat tam trwała przeprowadzka i pytałąm w szole czy nie mozna by wcześniej mu tych godzin przyznać, i powiedziani mi ze niestety ale musi byc opnia z poradni bez niej oni nic nie moga zrobic.A poradni teraz z koleij stwierdz ze oni nie muszą takich godzin mi przyznac , tylko szkołą mogła to zrobic. JuZ sama napradw niewiem czemu to wszystko musi byc takie zawiłe :(  niejasne  czemu nie ma konkretnych  przejrzystych informacji tzn gdzie z czym i do kogo.
ilona

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 17, 2003, 10:54:51 pm »
Witaj Ilono
nie wszystko chyba zrozumiałam
-dlaczego poradnia odmówiła przyznania dziecku   dodatkowych godzin?
- czy wydała orzeczenie o potrzebie dodatkowego nauczania ?
-możesz zwrócic się do szkoły z prośbą o dadatkowe godz., ale wydaje mi się że szkoła i tak odeśle cię
najpierw do poradni
-napisz co dolega synowi, z czym ma kłopoty w szkole?
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ilona

• Nowy użytkownik
  • *
terapia pedagogiczna
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 01, 2003, 05:40:42 pm »
Witam jestesmy juz po badaniu w poradnii pedagogiczno - psychologicznej , i dalej tkwimy w tym samym miejscu. Tak ja wspominałam wcześniej starałam sie aby syn dostała dodatkowe godziny indywidualne i poradnia równiez to wiedział gdy skaładałam wniosek o kolejne badnie syna w tym roku. I co opinia jest zupełnie inna niz w ubiegłym roku a raczej wskazania w opinni. w ubiegłym roku we wskazaniach opnii było tak cytuje :- dostosowanie wymagan edukacyjnych do indywidualnych potrzeb ucznia - zapewnienie dodatkowej pomocy w nauce o charakterze dydaktyczno- wyrównawczej : - pomoc ta moze byc realizowana w formie zajęc indywidualnych , tak brzmiała opinia w ubiegłym roku i na jej podstawie syn takie lekcje indywidualne otrzymał. Teraz rok pózniej juz niestety lae takiego zapisku poradnia nie dała :( poniewaz uznali że najbardziej mojemu synowi przyda sie pomoc pedagogiczna i w opoinni równiez napisano tak :- udział w zajęciach terapii pedagogicznej  hmmmm :( . Ze względu na głebokośc wystepujacych deficytów rozwojowych zajęcia te powinny byc prowadzone indywidualnie. Tak jest teraz tylko że pomoc  od strony pedagoga on juz w szkole i bez opinni. Także niewim juz  dlaczego poradnia tak utrudnia wszystko zamiast pomagac , wspierac hmmmm.
ilona

Online sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2004, 09:55:15 pm »
Ilona nie wiem co załatwiłaś po GG, ale natknęłam się na:

ewe na SDSI napisał:
Mój syn Dominik ma już 2 rok nauczanie indywidualne ze względu na ADHD. Dotychczas, zgodnie z zaleceniami zawartymi w orzeczeniu z PPP, uczestniczył w niektórych lekcjach swojej klasy (na terenie szkoły). Przed tygodniem zostałam wezwana do szkoły i oświadczono mi, że nauczanie indywidualne było przeprowadzane niezgodnie z prawem i że od teraz nie będzie mu wolno pojawiać się na zajęciach w szkole. W odpowiedzi naa moją uwagę o zaleceniach z poradni pani dyrektor pokazała mi

/Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie sposobu i trybu organizowania indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży/
a konkretnie § 3 punkt 6

[W celu pełnego osobowego rozwoju uczniów objętych indywidualnym nauczaniem oraz ich integracji ze środowiskiem rówieśników, należy umożliwić im uczestniczenie w życiu szkoły (np. w uroczystościach okolicznościowych).]

Źródło www.dzieci.org.pl

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU
z dnia 29 stycznia 2003 r.
w sprawie sposobu i trybu organizowania indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży
(Dz. U. z dnia 12 lutego 2003 r.)

Na podstawie art. 71b ust. 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 117, poz. 759 i Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239, Nr 48, poz. 550, Nr 104, poz. 1104, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1320, z 2001 r. Nr 111, poz. 1194 i Nr 144, poz. 1615, z 2002 r. Nr 41, poz. 362, Nr 113, poz. 984, Nr 141, poz. 1185 i Nr 200, poz. 1683 oraz z 2003 r. Nr 6, poz. 65) zarządza się, co następuje:

§ 1. Indywidualne nauczanie dzieci i młodzieży, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły, zwane dalej "indywidualnym nauczaniem", organizuje się na okres określony w orzeczeniu o potrzebie indywidualnego nauczania.

§ 2. 1. Indywidualne nauczanie dyrektor szkoły organizuje w sposób zapewniający realizację wskazań wynikających z potrzeb edukacyjnych oraz zalecanych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej, określonych w orzeczeniu o potrzebie indywidualnego nauczania.

2. Indywidualne nauczanie prowadzone jest przez jednego lub kilku nauczycieli szkoły, którym dyrektor szkoły powierzy prowadzenie zajęć indywidualnego nauczania, w zakresie, miejscu i czasie określonym przez dyrektora szkoły, z zastrzeżeniem § 3 ust. 4.

3. W uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły może powierzyć prowadzenie indywidualnego nauczania ucznia nauczycielowi zatrudnionemu w innej szkole lub placówce.

4. Zajęcia w ramach indywidualnego nauczania prowadzi się w miejscu pobytu ucznia, w szczególności w domu rodzinnym, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

5. Zajęcia indywidualnego nauczania są dokumentowane zgodnie z przepisami w sprawie prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania.
§ 3. 1. W indywidualnym nauczaniu realizuje się treści nauczania, wynikające z podstawy programowej kształcenia ogólnego, oraz obowiązkowe zajęcia edukacyjne wynikające z ramowego planu nauczania dla danego typu szkoły, dostosowane do możliwości psychofizycznych ucznia.

2. Tygodniowy wymiar godzin zajęć indywidualnego nauczania realizowanych bezpośrednio z uczniem wynosi:

1) dla uczniów zerowego etapu edukacyjnego (klasy wstępnej) - od 4 do 6 godzin;
2) dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej - od 6 do 8 godzin;
3) dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej - od 8 do 10 godzin;
4) dla uczniów gimnazjum - od 10 do 12 godzin;
5) dla uczniów szkół ponadpodstawowych lub ponadgimnazjalnych - od 12 do 16 godzin.
3. Tygodniowy wymiar godzin zajęć indywidualnego nauczania dla uczniów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, realizuje się w ciągu co najmniej 2 dni, a dla pozostałych uczniów wymienionych w ust. 2 w ciągu co najmniej 3 dni.
4. Prowadzenie zajęć indywidualnego nauczania uczniów zerowego etapu edukacyjnego oraz klas I-III powierza się jednemu nauczycielowi.
5. Dyrektor szkoły, na wniosek nauczyciela prowadzącego zajęcia indywidualnego nauczania, może zezwolić na odstąpienie od realizacji niektórych treści nauczania objętych obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi, stosownie do możliwości psychofizycznych ucznia i warunków organizacyjnych nauczania.
6. W celu pełnego osobowego rozwoju uczniów objętych indywidualnym nauczaniem oraz ich integracji ze środowiskiem rówieśników, dyrektor szkoły w miarę posiadanych możliwości, uwzględniając stan zdrowia dzieci, organizuje im uczestniczenie w życiu szkoły (np. w uroczystościach okolicznościowych).
§ 4. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.2)
___
1) Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 97, poz. 866).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone zarządzeniem nr 29 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 października 1993 r. (Dz. Urz. MEN Nr 9, poz. 36), które utraciło moc z dniem 22 października 2002 r. na podstawie art. 30 ustawy z dnia 23 sierpnia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy - Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego, ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 111, poz. 1194 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 362).

inna sprawa przydatna:

Opinia a orzeczenie, skutki dla realizowanego programu

Kiedy orzeczenie a kiedy opinia???
Jakie są kryteria przyznawania dziecku opinii o wczesnym wspomaganiu a orzeczenia o kształceniu specjalnym??

"Rzecz dotyczy dostosowywania programów do potrzeb dziecka.  orzeczenie a opinia.

Opinia PPP nie daje uprawnień szkole do wybierania podstaw programowych

są 2 -

1.postawa programowa dla uczniów w normie intelektualnej  i uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim

2. podstawa programowa dla uczniów niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym

(  mówi o tym rozp. Menis z 26.02.2002 w sprawie podstawy programowej...)
opinia PPP dotyczy:(rozp. MEN z dn. 15.01.2001)

§ 4.

Poradnia wydaje opinie w sprawach:
1) wcześniejszego przyjęcia dziecka do szkoły podstawowej oraz odroczenia rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego,

2) pozostawienia ucznia klasy I-III szkoły podstawowej na drugi rok w tej samej klasie,

3) objęcia ucznia nauką w klasie terapeutycznej,

4) dostosowania wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania do indywidualnych potrzeb ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom,

5) zwolnienia ucznia z wadą słuchu z nauki drugiego języka obcego,

6) udzielenia zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki,

7) przyjęcia ucznia gimnazjum do oddziału przysposabiającego do pracy,

8) innych, określonych w odrębnych przepisach.

- nie ma tu słowa na temat podstaw programowych

Możemy prowadzić nauczanie uczniów niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym w szkole ogólnodostępnej, ale jeżeli nie ma orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego nie możemy "nauczać  wg progr. dla  up.w stopniu umiarkowanym" - niestety w takim przypadku obowiązuje ucznia podstawa programowa wymieniona przeze mnie jako 1. - czyli też i obowiązująca ramówka planu nauczania

W podstawie programowej dla  uczniów niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym nie przewiduje się tych treści, które obowiązują uczniów w normie intelektualnej  i uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim :

Załącznik nr 6

Ramowy plan nauczania dla gimnazjum specjalnego dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym a)

http://www.men.waw.pl/prawo/zal_101/zal_6.gif

a) dotyczy także uczniów niesłyszących i słabo słyszących, niewidomych i słabo widzących, autystycznych, jednocześnie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym,

b) realizowane w przypadku zorganizowania oddziałów przysposabiających do pracy, w tym w przypadku wydłużenia okresu nauczania, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez ucznia 24 roku życia.

Tak samo jest z uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie w stopniu lekkim - dopóki nie ma orzeczenia - a jest tylko opinia - szkoła nie może sama decydować, że taki uczeń będzie prowadzony programem dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim

(jest kilka wpisanych na listę Menisu)

opinia, w której określono niepełnosprawność intelektualną jest podstawą do ubiegania się o kształcenie specjalne - a o tym decyduje zespół orzekający PPP - wydaje orzeczenie

Kiedy orzeczenie a kiedy opinia???
Jakie są kryteria przyznawania dziecku opinii o wczesnym wspomaganiu a orzeczenia o kształceniu specjalnym??
dziecko musi mieć orzecznie inaczej nie ma podstaw do jakichlwiek zajęć rewalidacyjnych w przedzkolu czy szkole.

a podobno przepisów normujących nadal nie ma od ub. roku - pewnie brak funduszy (jak zwykle)

Projekt jest i co dalej?

http://www.men.waw.pl/oswiata/projekty/rozp_6.htm
[W wersji po uzgodnieniach międzyresortowych]

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu1)
z dnia .............................. 2003 r.
w sprawie warunków organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi.
Na podstawie art. 71b ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 117, poz. 759 i Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239, Nr 48, poz. 550, Nr 104, poz. 1104, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1320, z 2001 r. Nr 111, poz. 1194 i Nr 144, poz. 1615, z 2002 r. Nr 41, poz. 362, Nr 113, poz. 984, Nr 141, poz. 1185 i Nr 200, poz. 1683 oraz z 2003 r. Nr 6, poz. 65) zarządza się, co następuje:

§ 1

Rozporządzenie określa:

1) warunki organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, mającego na celu stymulowanie psychofizycznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do czasu podjęcia nauki w szkole, realizowane w przedszkolach i w szkołach podstawowych: specjalnych, ogólnodostępnych lub integracyjnych oraz w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych lub specjalnych ośrodkach wychowawczych albo w ośrodkach umożliwiających dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim realizację obowiązku szkolnego, zwanych dalej "ośrodkami", a także realizowane przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne, w tym poradnie specjalistyczne.

2) warunki kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, zgodnie z indywidualnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz predyspozycjami, które organizowane są w:

a) specjalnych przedszkolach, specjalnych szkołach lub oddziałach specjalnych oraz w ośrodkach;

b) przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych oraz w przedszkolach i szkołach lub oddziałach integracyjnych.

§ 2

1. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka może być organizowane przez dyrektora szkoły (placówki), w porozumieniu z organem prowadzącym i z rodzicami dziecka (prawnymi opiekunami), w domu rodzinnym dziecka, w przedszkolu, w szkole podstawowej lub w ośrodku, a także przez dyrektora poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, jeżeli jednostki te posiadają odpowiednie do potrzeb wyposażenie w środki dydaktyczne i oprzyrządowanie pomieszczeń oraz zatrudniają specjalistów, o których mowa w § 3 ust. 1.

2. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka do 3 roku życia powinno być organizowane z udziałem rodziców dziecka (prawnych opiekunów).

3. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, które ukończyło 3 rok życia może być organizowane w miarę możliwości z udziałem jego rodziców (prawnych opiekunów), indywidualnie lub w grupach do 3 dzieci.

4. Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci, o których mowa w ust. 2 i 3, organizuje się w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu, w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb dziecka, określonych przez specjalistów, o których mowa w § 3 ust. 1.

§ 3

1. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka realizują specjaliści posiadający kwalifikacje pedagogiczne do pracy z dzieckiem do 6 roku życia, do których zalicza się:

1) pedagoga posiadającego kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka (np. oligofrenopedagoga, tyflopedagoga, surdopedagoga);

2) psychologa;

3) logopedę;

4) innych specjalistów, w zależności od potrzeb dziecka i jego rodziny.

2. Do zadań specjalistów, o których mowa w ust. 1, należy w szczególności:

1) zespołowe ustalenie sposobu współpracy z rodziną dziecka w zakresie:

a) rozpoznawania niepełnosprawności;

b) pomocy w interpretacji zachowań dziecka i prawidłowej reakcji na te zachowania;

c) instruktażu i poradnictwa w prowadzeniu zajęć rewalidacyjnych;

d) informowania o potrzebie wyposażenia dziecka w niezbędny sprzęt i środki dydaktyczne;

2) zespołowe ustalenie zakresu, metod i form pracy rewalidacyjnej, rehabilitacyjnej i terapeutycznej;

3) opracowanie i realizowanie indywidualnego programu zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, z uwzględnieniem działań wspomagających rodzinę;

4) koordynowanie, opiniowanie i weryfikowanie indywidualnych programów zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, realizowanych z dzieckiem i jego rodziną;

5) szczegółowe dokumentowanie prowadzonych działań usprawniających;

6) zespołowe analizowanie postępów dziecka i skuteczności pomocy udzielanej dziecku i jego rodzinie oraz planowanie dalszych działań, z uwzględnieniem pomocy udzielanej na podstawie przepisów w sprawie pomocy społecznej.

3. Pracę specjalistów wymienionych w ust. 1 koordynuje dyrektor szkoły (placówki) albo upoważniony przez niego nauczyciel.

§ 4

Kształcenie specjalne, wychowanie i opiekę organizuje się dzieciom i młodzieży z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, w szczególności:

1) niesłyszącym;

2) słabo słyszącym;

3) niewidomym;

4) słabo widzącym;

5) z niepełnosprawnością ruchową;

6) z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim;

7) z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym;

8) z autyzmem;

9) z zaburzeniami sprzężonymi, tzn. z występującymi co najmniej dwiema niepełnosprawnościami; o których mowa w pkt 1-8.

10) niedostosowanym społecznie, zagrożonym niedostosowaniem społecznym, zagrożonym uzależnieniami lub z zaburzeniami zachowania.

§ 5

Dzieciom i młodzieży, o których mowa w § 4, zapewnia się:

1) realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego;

2) odpowiednie warunki do nauki, oprzyrządowanie i środki dydaktyczne oraz dostępność środowiska szkolnego;

3) realizację, we współpracy z rodziną, programu nauczania dostosowanego do indywidualnych możliwości i potrzeb edukacyjnych, z wykorzystaniem form i metod pracy dydaktycznej odpowiednich do zaburzeń i odchyleń rozwojowych;

4) zajęcia rewalidacyjne lub zajęcia socjoterapeutyczne, wynikające z ramowego planu nauczania odpowiedniego typu szkoły lub wynikające z programu wychowania przedszkolnego.

§ 6

1. Kształcenie, wychowanie i opiekę dzieciom i młodzieży, o których mowa w § 4, organizuje się stosownie do potrzeb kształcenia, wychowania i opieki w jednostkach, o których mowa w § 1 pkt 2.

2. Dla dzieci, o których mowa w § 4 pkt 6 i 10 nie organizuje się przedszkoli specjalnych.

3. Dla młodzieży, o której mowa w § 4 pkt 7, nie rokującej kontynuowania nauki na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej, można organizować zależnie od potrzeb specjalne szkoły (oddziały) ponadgimnazjalne przysposabiające do pracy lub specjalne oddziały przysposabiające do pracy w gimnazjum specjalnym.

4. Kształcenie specjalne na poziomie szkoły podstawowej może odbywać się nie dłużej niż do ukończenia przez ucznia 17 roku życia, na poziomie gimnazjum - do ukończenia 21 roku życia, a na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej lub dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej - do 24 roku życia.

5. Liczebność uczniów w oddziałach określają przepisy w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola i publicznych szkół.

§ 7

1. Kształcenie dzieci i młodzieży niepełnosprawnych wspólnie z pełnosprawnymi rówieśnikami organizuje się w środowisku najbliższym ich miejsca zamieszkania, na każdym poziomie edukacyjnym: w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych oraz w przedszkolach i w szkołach lub oddziałach integracyjnych.

2. Do przedszkoli i szkół, o których mowa w ust. 1 przyjmowane są dzieci i młodzież niepełnosprawni, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

3. Przedszkola i szkoły, w których większość oddziałów jest oddziałami integracyjnymi, są odpowiednio przedszkolami lub szkołami integracyjnymi. Liczebność uczniów w oddziałach integracyjnych określają przepisy w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola i publicznych szkół.

4. W jednostkach, o których mowa w ust. 1 zatrudnia się dodatkowo nauczycieli ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym, odpowiednim do rodzaju zaburzeń i odchyleń rozwojowych dzieci i młodzieży, którym dyrektor szkoły zapewnia doradztwo i pomoc metodyczną, oraz specjalistów prowadzących zajęcia rewalidacyjne lub zajęcia socjoterapeutyczne.

5. Nauczyciele i specjaliści, o których mowa w ust. 4:

1) rozpoznają potrzeby i możliwości edukacyjne dzieci i młodzieży z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, o których mowa w § 4 oraz wspomagają ich w procesie kształcenia;

2) współorganizują zajęcia edukacyjne i proces wychowawczy w formach integracyjnych, w szczególności:

a) wspólnie wybierają lub opracowują programy nauczania;

b) przygotowują programy wychowawcze;

c) dostosowują realizację programów nauczania do indywidualnych możliwości psychofizycznych i potrzeb dzieci i młodzieży;

d) przygotowują indywidualne programy rewalidacyjne lub socjoterapeutyczne.

§ 8

1. Warunki, sposób oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, w tym ze znacznymi lub sprzężonymi dysfunkcjami, są dostosowane do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, na podstawie orzeczeń lub opinii publicznych lub niepublicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradni specjalistycznych, zgodnie z przepisami w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych.

2. Sposób egzaminowania uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi dostosowuje się do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, na podstawie orzeczeń lub opinii publicznych lub niepublicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradni specjalistycznych, zgodnie z przepisami w sprawie standardów wymagań i form przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.

3. Uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym nie podlegają obowiązkowi zdawania sprawdzianów lub egzaminów.

4. Uczniom, o których mowa w ust. 3 wydaje się świadectwa promocyjne i świadectwa ukończenia szkoły na drukach, określonych przepisami w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, z tym, że w przypadku ukończenia specjalnej szkoły (oddziału) przysposabiającej do pracy wydaje się zaświadczenia, według wzoru określonego przez dyrektora danej szkoły.

§ 9

W szkole, w której do sprawdzianów i egzaminów przystępują uczniowie z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, działając w porozumieniu z Okręgową Komisją Egzaminacyjną, zapewnia warunki techniczno-organizacyjne do przeprowadzenia sprawdzianów i egzaminów, odpowiednie do indywidualnych możliwości psychofizycznych i potrzeb tych uczniów, w szczególności poprzez:

1) dostosowanie formy przeprowadzania sprawdzianu lub egzaminu, do indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych ucznia, w celu zminimalizowania ograniczeń wynikających z zaburzeń lub odchyleń rozwojowych, przy uwzględnieniu odpowiedniego oprzyrządowania i środków dydaktycznych;

2) wydłużenie do 50% czasu przewidzianego na przeprowadzenie sprawdzianu lub egzaminu;

3) uczestnictwo specjalisty z zakresu danego deficytu rozwojowego (np. oligofrenopedagoga, tyflopedagoga, surdopedagoga) w sprawdzianie lub egzaminie, w celu uzyskania właściwego kontaktu z uczniem i pomocy w ocenie wyników jego nauki.

§ 10

Kształcenie specjalne realizowane w dniu wejścia w życie rozporządzenia w specjalnych szkołach ponadpodstawowych zorganizowanych na podbudowie ośmioklasowej szkoły podstawowej prowadzone jest do czasu wygaśnięcia kształcenia w tych szkołach.

§ 11

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z tym że przepisy § 2 i 3 rozporządzenia, stosuje się od dnia 1 września 2003 r.2).

Minister Edukacji Narodowej i Sportu

1) Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 97, poz. 866).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone zarządzeniem Nr 29 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 października 1993 r. (Dz. Urz. MEN Nr 9, poz. 36), które utraciło moc z dniem 22 października 2002 r. na podstawie art. 30 ustawy z dnia 23 sierpnia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy- Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego, ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 111, poz. 1194 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 362).

http://www.ko.rzeszow.pl/artykuly/ar484.php3

uzasadnienie MENiS dla wprowadzenia tego roporządzenia:

U Z A S A D N I E N I E

Projekt rozporządzenia jest realizacją zapisu art. 71 b, ust. 7 ustawy o systemie oświaty, który dostosowuje organizację i formy kształcenia, wychowania i opieki nad dziećmi z zaburzeniami i odchyleniami  rozwojowymi do niektórych rozwiązań przyjętych w krajach Unii Europejskiej.
         Wprowadza wczesne wspomaganie rozwoju  dziecka niepełnosprawnego, od wykrycia niepełnosprawności do  rozpoczęcia  nauki szkolnej połączone z terapią i wspomaganiem rodziny tego dziecka. Jest to nowe zadanie w polskim systemie oświaty. Bardzo ważne z punktu potrzeb dziecka niepełnosprawnego, jego prawidłowego rozwoju i powodzenia w nauce szkolnej.
          Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka będzie mogło być organizowane w domu rodzinnym dziecka, w przedszkolu, szkole, w tym specjalnej lub w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym, a także ośrodku umożliwiającym dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki  oraz w poradni psychologiczno-pedagogicznej, jeżeli w tych jednostkach znajdują się odpowiednio wyposażone pomieszczenia i zatrudnieni specjaliści posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka (np.oligofrenopedagog, tyflopedagog, surdopedagog, psycholog, logopeda, lekarz, rehabilitant, terapeuta, pracownik socjalny). Zajęcia wczesnego wspomagania będą organizowane dziecku i jego rodzinie.
W stosunku do rodziny zajęcia te będą obejmowały m.in. pomoc w rozpoznawaniu niepełnosprawności dziecka, w odpowiedniej interpretacji zachowań dziecka i prawidłowej na nie reakcji, jak również instruktaż i poradnictwo w prowadzeniu zajęć rewalidacyjnych (§ 2 i 3).
         Wprowadzenie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka powoduje skutki finansowe dla budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Skutki finansowe dla budżetu państwa zostały skalkulowane. Zakłada się, że w okresie od 1 września do 31 grudnia 2002 r. zostaną one pokryte z 1% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej. W latach następnych zadanie to znajdzie się w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego. Zadanie to będzie wdrażane sukcesywnie w najbliższych kolejnych latach.
Do zadań jednostek samorządu terytorialnego będzie należało przygotowanie odpowiednich pomieszczeń do prowadzenia zajęć. Przewiduje się, że od 1 września 2002 r. zajęciami tymi będzie mogło być objętych około 2 800 dzieci.
          Omawiany projekt rozporządzenia reguluje również zasady organizowania kształcenia specjalnego wychowania i opieki dzieciom i młodzieży z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi: niewidomym, słabo widzącym, niesłyszącym, słabo słyszącym, z chorobami przewlekłymi, z zaburzeniami psychicznymi, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z autyzmem, z zaburzeniami sprzężonymi (§ 4).
          Wymieniona grupa dzieci i młodzieży może wychowywać się i kształcić w specjalnych przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych, w szkołach policealnych oraz w szkołach zorganizowanych na podbudowie ośmioklasowej szkoły podstawowej (do ich wygaśnięcia), jak również w oddziałach specjalnych zorganizowanych w ogólnodostępnych przedszkolach i szkołach, w oddziałach ogólnodostępnych oraz w oddziałach integracyjnych (§ 5 ust.1).
           W szkołach integracyjnych i w szkołach z oddziałami integracyjnymi zatrudnia się dodatkowo nauczycieli specjalistów z przygotowaniem pedagogicznym odpowiednim do rodzaju zaburzeń i odchyleń rozwojowych dzieci i młodzieży oraz specjalistów prowadzących z nimi zajęcia rewalidacyjne lub zajęcia socjoterapeutyczne (§ 7 ust. 4).
           W oparciu o art. 9 ust. 2 ustawy zaproponowano, na wniosek różnych środowisk (rodziców, nauczycieli, związków zawodowych) organizację ponadgimnazjalnych szkół lub oddziałów przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Funkcjonowanie oddziałów specjalnych przysposabiających do pracy jest uregulowane w § 8 ust. 1 ramowego statutu  gimnazjum stanowiącego załącznik Nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624) oraz w ramowych planach nauczania gimnazjum stanowiących załączniki Nr 5 i 6 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. Nr  61, poz. 626).
           Nie przewiduje się żeby ta regulacja prawna powodowała skutki finansowe dla budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego, bowiem szkoły te funkcjonowały w dotychczasowym systemie kształcenia uczniów niepełnosprawnych w oparciu o § 3 ust. 1 zarządzenia Nr 29 Ministra Oświaty i Wychowania  z dnia 4 października 1993 r. w sprawie zasad organizowania opieki nad uczniami niepełnosprawnymi, ich kształcenia w ogólnodostępnych i integracyjnych publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz organizacji kształcenia specjalnego ( Dz.Urz. Nr 9, poz.36). Większość tych szkół funkcjonuje nadal.
            W   projekcie   rozporządzenia   zawarto   regulacje   prawne   umożliwiające niepełnosprawnym uczniom kontynuowanie nauki w szkole podstawowej do ukończenia 17 roku życia, na poziomie gimnazjum do ukończenia 21 roku życia, a na poziomie szkoły ponagimnazjalnej i dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej na podbudowie ośmioklasowej szkoły podstawowej do 24 roku życia  (§5 ust. 3).
             Do wymienionych form kształcenia uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi dzieci i młodzieży kierowani są w oparciu o orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane na podstawie rozporządzenia z dnia 12 lutego 2001 r. w sprawie orzekania o potrzebie kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży oraz szczegółowych zasad kierowania do kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania (Dz. U. Nr 13, poz.114).
             W § 8 ustalono warunki i sposób oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów.
              Projekt rozporządzenia powoduje skutki finansowe dla budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci z zaburzeniami  i odchyleniami rozwojowymi. Kalkulacja skutków finansowych w załączeniu.
             Projekt rozporządzenia nie powoduje skutków dla rynku pracy, konkurencyjności wewnętrznej i zewnętrznej gospodarki oraz sytuacji rozwoju regionów.

U Z A S A D N I E N I E

Projekt rozporządzenia jest realizacją zapisu art. 71 b, ust. 7 ustawy o systemie oświaty, który dostosowuje organizację i formy kształcenia, wychowania i opieki nad dziećmi z zaburzeniami i odchyleniami  rozwojowymi do niektórych rozwiązań przyjętych w krajach Unii Europejskiej.
         Wprowadza wczesne wspomaganie rozwoju  dziecka niepełnosprawnego, od wykrycia niepełnosprawności do  rozpoczęcia  nauki szkolnej połączone z terapią i wspomaganiem rodziny tego dziecka. Jest to nowe zadanie w polskim systemie oświaty. Bardzo ważne z punktu potrzeb dziecka niepełnosprawnego, jego prawidłowego rozwoju i powodzenia w nauce szkolnej.
          Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka będzie mogło być organizowane w domu rodzinnym dziecka, w przedszkolu, szkole, w tym specjalnej lub w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym, a także ośrodku umożliwiającym dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki  oraz w poradni psychologiczno-pedagogicznej, jeżeli w tych jednostkach znajdują się odpowiednio wyposażone pomieszczenia i zatrudnieni specjaliści posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka (np.oligofrenopedagog, tyflopedagog, surdopedagog, psycholog, logopeda, lekarz, rehabilitant, terapeuta, pracownik socjalny). Zajęcia wczesnego wspomagania będą organizowane dziecku i jego rodzinie.
W stosunku do rodziny zajęcia te będą obejmowały m.in. pomoc w rozpoznawaniu niepełnosprawności dziecka, w odpowiedniej interpretacji zachowań dziecka i prawidłowej na nie reakcji, jak również instruktaż i poradnictwo w prowadzeniu zajęć rewalidacyjnych (§ 2 i 3).
         Wprowadzenie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka powoduje skutki finansowe dla budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Skutki finansowe dla budżetu państwa zostały skalkulowane. Zakłada się, że w okresie od 1 września do 31 grudnia 2002 r. zostaną one pokryte z 1% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej. W latach następnych zadanie to znajdzie się w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego. Zadanie to będzie wdrażane sukcesywnie w najbliższych kolejnych latach.
Do zadań jednostek samorządu terytorialnego będzie należało przygotowanie odpowiednich pomieszczeń do prowadzenia zajęć. Przewiduje się, że od 1 września 2002 r. zajęciami tymi będzie mogło być objętych około 2 800 dzieci.
          Omawiany projekt rozporządzenia reguluje również zasady organizowania kształcenia specjalnego wychowania i opieki dzieciom i młodzieży z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi: niewidomym, słabo widzącym, niesłyszącym, słabo słyszącym, z chorobami przewlekłymi, z zaburzeniami psychicznymi, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z autyzmem, z zaburzeniami sprzężonymi (§ 4).
          Wymieniona grupa dzieci i młodzieży może wychowywać się i kształcić w specjalnych przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych, w szkołach policealnych oraz w szkołach zorganizowanych na podbudowie ośmioklasowej szkoły podstawowej (do ich wygaśnięcia), jak również w oddziałach specjalnych zorganizowanych w ogólnodostępnych przedszkolach i szkołach, w oddziałach ogólnodostępnych oraz w oddziałach integracyjnych (§ 5 ust.1).
           W szkołach integracyjnych i w szkołach z oddziałami integracyjnymi zatrudnia się dodatkowo nauczycieli specjalistów z przygotowaniem pedagogicznym odpowiednim do rodzaju zaburzeń i odchyleń rozwojowych dzieci i młodzieży oraz specjalistów prowadzących z nimi zajęcia rewalidacyjne lub zajęcia socjoterapeutyczne (§ 7 ust. 4).
           W oparciu o art. 9 ust. 2 ustawy zaproponowano, na wniosek różnych środowisk (rodziców, nauczycieli, związków zawodowych) organizację ponadgimnazjalnych szkół lub oddziałów przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Funkcjonowanie oddziałów specjalnych przysposabiających do pracy jest uregulowane w § 8 ust. 1 ramowego statutu  gimnazjum stanowiącego załącznik Nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624) oraz w ramowych planach nauczania gimnazjum stanowiących załączniki Nr 5 i 6 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. Nr  61, poz. 626).
           Nie przewiduje się żeby ta regulacja prawna powodowała skutki finansowe dla budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego, bowiem szkoły te funkcjonowały w dotychczasowym systemie kształcenia uczniów niepełnosprawnych w oparciu o § 3 ust. 1 zarządzenia Nr 29 Ministra Oświaty i Wychowania  z dnia 4 października 1993 r. w sprawie zasad organizowania opieki nad uczniami niepełnosprawnymi, ich kształcenia w ogólnodostępnych i integracyjnych publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz organizacji kształcenia specjalnego ( Dz.Urz. Nr 9, poz.36). Większość tych szkół funkcjonuje nadal.
            W   projekcie   rozporządzenia   zawarto   regulacje   prawne   umożliwiające niepełnosprawnym uczniom kontynuowanie nauki w szkole podstawowej do ukończenia 17 roku życia, na poziomie gimnazjum do ukończenia 21 roku życia, a na poziomie szkoły ponagimnazjalnej i dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej na podbudowie ośmioklasowej szkoły podstawowej do 24 roku życia  (§5 ust. 3).
             Do wymienionych form kształcenia uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi dzieci i młodzieży kierowani są w oparciu o orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane na podstawie rozporządzenia z dnia 12 lutego 2001 r. w sprawie orzekania o potrzebie kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży oraz szczegółowych zasad kierowania do kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania (Dz. U. Nr 13, poz.114).
             W § 8 ustalono warunki i sposób oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów.
              Projekt rozporządzenia powoduje skutki finansowe dla budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci z zaburzeniami  i odchyleniami rozwojowymi. Kalkulacja skutków finansowych w załączeniu.

Projekt rozporządzenia nie powoduje skutków dla rynku pracy, konkurencyjności wewnętrznej i zewnętrznej gospodarki oraz sytuacji rozwoju regionów.

Przepisów wykonawczych jeszcze nie ma to jest pewne. Zatem gmina nie ma podstaw prawnych do zorganizwoania wcgo wspomagania rozwoju. Powstała bałagan bowiem PPP moga wydawac i wydają coś co nie może zostac zrealizowane.
Dowiedziałam się że dzieko  może byc objęte pomocą specjalistyczną w przedzkolu wowczas gdy ma skonczone 6 lat i posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Nadal nie wiem co z dziecmi młodszymi?  
Jest jeszcze rozporzadznie w sprawie pomocy psychologicno-pedagogicznej kótra moze byc organizowana m.in w przedszkolu. ALE JAK JA ZORGANIZOWAC?

Jeśli mogę się wtrącić, byłam miesiąc temu na szkoleniu zorganizowanym przez CEN  w sprawie wczesnego wspomagania rozwoju. Jak wiadomo rozporządzenie jeszcze nie weszło w życie, ale wszyscy zainteresowani liczą na to, że niebawem wejdzie. W każdym razie radzą, aby placówki się szykowały do podjęcia tego wezwania i szkolą pedagogów.
Ale kiedy nawet rozporządzenie wejdzie w życie i poradnia wyda takie zalecenie (czy orzeczenie), to musi jeszcze w zasięgu rodziców być taki ośrodek( bo to nie może odbywac się "gdziekolwiek"),  a na razie chyba one nie mogą powstawać, bo nie ma pieniędzy, bo nie ma rozporządzenia. I koło się zamyka.
P.S. Chyba zacznę tworzyć listę niedorzeczności dotyczących oświaty - mam coraz więcej propozycji
źrsdsi

Offline Karina137

• Raczkujący Gadacz
"szkoła w domu"
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 07, 2007, 11:17:12 pm »
Słyszałam, że jeśli ktoś bardzo dużo choruje, jest notorycznie w różnych szpitalach, co skutkuje nieklasyfikacją w szkole może mieć indywidualny tok nauki (chyba to się tak nazywa).
Ktoś z Was o tym słyszał?? Czy to jest tylko w podstawówkach i gimnazjach, czy LO też obowiązuje???
I czy to prawda, że jeśli dostanie się oceny na takich zajęciach lekcyjnych w szpitalu to szkoła ma prawo ich nie uwzględnić??
Z góry dzięki za pomoc!
Pozdrawiam
Karina

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 08, 2007, 12:03:21 am »
Karina poczytaj w PRZEPISY EDUKACYJNE
 Wyżej masz link-przyklejony.
"Dużo ludzi nie wie, co z czasem robić.
Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu."

Pozdrawiam
"Starsza Jesienna Miotełka"

Offline aga.rk

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 08, 2007, 09:05:10 am »
Karino, kiedy byłam w liceum do mojej klasy należała dziewczyna, ktora przez prawie całe 4 lata miala nauczanie w domu (miała astmę i chyba jakieś problemy z sercem dosyć poważne). Raz tylko był eksperyment, przez miesiąc chodzila z nami, ale to nie miało sensu. Nauczyciele przyjeżdżali do niej przez cały czas nauki w LO (miała ze wszystkich przedmiotów po 1 godzinie tygodniowo, a j.polskiego 2 godziny - jako klasa humanistyczna). Zresztą wiem, że w innych liceach znajomi nauczyciele też dojeżdżali do uczniów. Więc na pewno nauczanie domowe jest możliwe w Liceum.
"To, co możesz uczynić, jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje sens Twojemu życiu..." (A. Schweitzer).

Offline Karina137

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 09, 2007, 07:26:35 pm »
Gaguniu, dzięki za wskazanie miejsca :)
Znalazłam odpowiednią ustawę i w poniedziałek idę z mamą do pedagog szkolnej - zobaczymy co będzie :(
Nie wiem czy chcę się tak "izolować" ale nie widać końca mojego bycia w szpitalach lub jeżdżenia po doktorach więc chyba nie mam wyjścia...
Pozdrawiam
Karina

Offline agaj

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 09, 2007, 09:27:05 pm »
Będziesz musiała iść do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, tam zbierze się zespół orzekający, który zadecyduje czy się kwalifikujesz do nauczania indywidualnego. Z orzeczeniem idziesz do dyrekcji szkoły a ta wyznacza nauczycieli, którzy będą do Ciebie jeździć.
Zosia 7,5l. (epi), Basia 5l. (niedobór wzrostu).

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 09, 2007, 10:22:44 pm »
Karinko zerknij wyżej,coś tam jeszcze jest  ;)

Pozdrawiam

Online sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 09, 2007, 11:24:15 pm »
Wcześniej zadbaj o szczegółowe zaświadczenia lekarskie, wypisy ze szpitali-to będzie miało największy wpływ na Orzeczenie w PPP-a następnie w Oświacie i w szkole.
Powodzenia Karinko.

Offline Karina137

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 10, 2007, 10:09:12 am »
wszystkie wypisy i zaświadczenia kolekcjonuję, od maja ub. roku nazbierał się tego cały duży segregator :cry:
Pozdrawiam
Karina

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 28, 2007, 08:23:03 am »
Inną formą edukacji zamaist indywidualnego nauczania jest edukacja domowa.

Tu na ten temat:

Pozdrawiam

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 16, 2007, 10:25:45 pm »
Indywidualne nauczanie dla sześciolatków tylko w teorii

Od dziś dzieci, które z powodu np. choroby, nie mogą chodzić do zerówki, mają prawo ubiegać się o indywidualne nauczanie. W praktyce ta droga jest ciągle niedostępna.

Dotychczas z prawa do indywidualnego nauczania mogli korzystać tylko i wyłącznie uczniowie szkół.

- W ten sposób długotrwale chore dzieci sześcioletnie były pozbawione możliwości realizowania rocznego przygotowania przedszkolnego - mówi Monika Rościszewksa z Fundacji Rozwoju Dzieci im. A. Komeńskiego.

Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, dodaje, że w efekcie braku odpowiednich przepisów chore sześciolatki były w znacznie gorszej sytuacji niż zdrowe.

- Ponadto rodzice tych dzieci mogli być narażeni na podejrzenie, że nie wypełniają obowiązków nałożonych na nich przez ustawę o systemie oświaty - podkreśla Marek Pleśniar.

Zgodnie bowiem z ustawą z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r nr 256 poz. 2572), dziecko w wieku sześciu lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej.

Od dziś, zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o systemie oświaty, indywidualnym nauczaniem mogą być objęte także dzieci, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola.

- Przepis ten, mimo że bardzo dobry i ciągle potrzebny, jest martwy - mówi Marek Pleśniar.

Sposób i tryb organizowania indywidualnego nauczania, w szczególności wymiar godzin realizowany bezpośrednio z sześciolatkiem, powinien określić w rozporządzeniu minister edukacji narodowej. Tymczasem przepisów wykonawczych nadal brakuje. Na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej MEN nie opublikowano nawet projektu rozporządzenia. Ponadto minister musi doprecyzować sposób powołania i funkcjonowania zespołów orzekających działających przy poradniach psychologiczno-pedagogicznych lub specjalistycznych. To one bowiem będą wydawać opinię o potrzebie indywidualnej realizacji obowiązkowego przygotowania przedszkolnego.

Dopóki zatem minister nie wyda aktów wykonawczych, możliwość indywidualnego nauczania sześciolatków będzie funkcjonować tylko w ustawie.

Jolanta Góra

Gazeta Prawna Nr 201 (2071) wtorek, 16 października 2007 r.

Pozdrawiam

gumijagoda

• Gość
Nauczanie indywidualne
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 05, 2007, 10:03:16 pm »
Witam serdecznie.
Mam takie pytanie odnośnie nauczania indywidualnego w szkole,ale...
MOja córka uczęszcza do Klasy Zyciaa w grupie jest sześcioro dzieci. Jednak JUlka nie potrafi się podporządkować zajęciom grupowym,o wiele lepiej radzi sobie sma na sam z nauczycielem.Jednak wiem jak ważne jest życie w społecznosci i dlatego nie chciałabym rezygnowac z takiej formy zajęć. MOje pytanie brzmi :czy mogę starać sie o dodatkowe godziny indywidualnych zajęć ,nie tracąc przy tym możliwości kształcenia grupowego. Z kim mam załatwać taką sprawę?
Z góry dziekuje za wszelkie informacje.Ω

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 05, 2007, 10:25:00 pm »
Witaj,
mój Jędrek chodzi do szkoły  w ramach Ośrodka Szkolno-Wychowawczego;  w jego klasie też jest szóstka dzieciaków, jednak tygodniowy plan zajęć jest tak ułożony, że każde dziecko ma też indywidualne zajęcia z psychologiem, logopedą i ćwiczenia.
Myślę, że powinnaś zacząć od rozmowy z wychowawcą Julii,
powodzenia  :ok:

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 06, 2007, 12:16:25 am »
Poczytaj też tutaj

Zajęcia rewalidacji indyw i wczesne wspomaganie rozwoju
http://forum.darzycia.pl/topic,6584.htm

http://forum.darzycia.pl/topic,215.htm

http://forum.darzycia.pl/topic,40.htm
PRZEPISY EDUKACYJNE

Pozdrawiam

Online sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 06, 2007, 09:36:16 am »
Czy Ty masz Orzeczenie z PPP o takiej formie kształcenia dziecka?
Skoro nawet w szkole życia dziecko nie chce współuczestniczyć w zajęciach grupowych to coś w tym musi być. Albo schorzenie , albo wina pedagogów (braku podejścia do dziecka).
Wynikać też to może z braku uspołecznienia dziecka, więc chcesz go jeszcze bardziej zindywidualizować ?????

Dziecko powinno być w grupie rówieśniczej krzystając jednocześnie z rewalidacji indywidualnej.

To są 2 różne formy wspomagania dziecka.

NIE izoluj dziecka do indywidualnego nauczania
-to panie powinny znaleźć sposób aby do niego dotrzeć i sukcesywnie wdrażać do grupy.
Nauczanie indywidualne - jest przyznawane dzieciom z cięższymi stopniami niepełnosprawności lub okresowo niemogącym uczęszczać do szkoły
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329, art. 71b ust. 5). Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i sportu z dnia 29 stycznia 2003 r. sposobu i trybu organizowania indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży. (Dz. U. z 2003 r. Nr 23, poz. 193)
§ 1. Indywidualne nauczanie dzieci i młodzieży, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły, zwane dalej "indywidualnym nauczaniem", organizuje się na okres określony w orzeczeniu o potrzebie indywidualnego nauczania.

Offline zija

• Raczkujący Gadacz
    • http://dzieciom.pl\4687
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 06, 2007, 01:04:07 pm »
piszeż że Julka ma znamiona autyzmu zajżyja na strone  www.dzieci.org.pl
tam jest dużo o autyżmie i inny problemach i oczywiście o edukacji

moja siostra miała indywidułalne(strasna szkoda), dlatego że w naszym mieście nie było ani szkoły integracyjnaj ani klas integracyjnych, teraz taka szkoła jest ale to tylko podstawówka.

możesz starać starać się o dodatkowegodziny indywidułalne i nie stracić zajęć w grupie
znam pare osób po mpd które uczyły się w ten sposób ,ale nie wiem jak to załatwić
kamila 22l porażenie mózgowe  i epi wygasła

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 06, 2007, 01:33:29 pm »
zija a czy Kamila teraz gdzieś chodzi na jakieś warsztaty czy jest w domu!
na stronie Waszego miasta http://www.tomaszow-maz.eu/537-4641c121aa96c.htm znalazłam adresy warsztatów terapii zajęciowej!

Online sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 06, 2007, 01:57:00 pm »
zija
możesz starać się o dodatkowe godziny indywidułalne i nie stracić zajęć w grupie

chyba mylisz nazewnictwo formy edukacji, czytaj wyżej o nauczaniu indywidualnym ale też o zajęciach rewalidacji indywidualnej.
albo, albo. To 2 różne sprawy.

gumijagoda

• Gość
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 06, 2007, 02:10:50 pm »
DZiękuje bardzo za wszelkie informacje,zaraz poczytam .Okazuje sie jednak jak ja mało wiem:(

Offline ilonadora

• Rozgadany Weteran
    • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 22, 2007, 02:16:13 pm »
Indywidualna nauka szkodzi dziecku

Jeżeli kochać, to nie indywidualnie. Jeżeli uczyć się, to tylko we dwóch... albo nawet w większej grupie. Wyniki badań, przeprowadzonych na Uniwersytecie Pennsylvanii wskazują, że uczenie się powinno być czynnością zespołową. Nie chodzi przy tym o zwykłe lekcje w przepełnionej klasie, czy wykłady uniwersyteckie w dużej sali, ale ćwiczenia w grupach.

Takie zajęcia sprawiają, że uczniowie, czy studenci uczą się też sami od siebie. Wspólne ćwiczenia, wspólne przygotowywanie się do egzaminów, dzielenie się notatkami, swobodna wymiana myśli sprzyjają przyswajaniu wiedzy i łatwiejszemu wykorzystaniu jej do rozwiązywania nowych problemów.

Praca w grupach lepiej przygotowuje do przyszłych zawodowych wyzwań, uczy bowiem komunikowania się, rozwiązywania konfliktów, gospodarowania czasem. Naukowcy piszą na łamach internetowego czasopisma "ASHS HortTechnology", że grupowe ćwiczenia, które uczą analizy i syntezy informacji, przyczyniają się później także do lepszego wykorzystania wykładów, podczas których uczniowie, czy studenci otrzymują samą wiedzę.

interia
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 21, 2008, 09:45:36 pm »
EDUKACJA | Indywidualne nauczanie

Przewlekle chore sześciolatki będą mogły uczyć się w domu

W lutym zacznie obowiązywać rozporządzenie umożliwiające przyznanie indywidualnego nauczania przewlekle chorym sześciolatkom.

Dyrektor przedszkola będzie mógł zorganizować indywidualne nauczanie choremu przewlekle sześciolatkowi w wymiarze od 4 do 6 godzin tygodniowo. Tak zakłada projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu organizowania indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży. Resort edukacji kończy właśnie konsultacje tego dokumentu. Wiesława Szczepaniak-Maleszka z Ministerstwa Edukacji Narodowej przewiduje, że zostanie ono podpisane w pierwszej połowie lutego. Ponadto zgodnie z projektem zajęcia indywidualnego nauczania będą mogły być organizowane częściowo w klasie, a także całościowo na terenie szkoły, o ile będzie takie wskazanie w orzeczeniu. Obecnie dziecko, które ma przyznane indywidualne nauczanie, nawet jeśli może przyjść czasami do szkoły na zajęcia w klasie, nie ma takiego prawa.

JOLANTA GÓRA

Gazeta Prawna 21.01.2008r

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 15, 2008, 11:04:09 am »
http://www.o-a-u.com/?s=2&mNWact=2&nid=64
 MINOTAUR W LABIRYNCIE
Nauczanie indywidualne

W edukacji ciągle brakuje nam czasu na refleksję dotyczącą uczniów kształconych
w tak zwanym cyklu indywidualnym. Jak każdy problem tak i ten ma dwie strony medalu. Trudno orzec, która z nich bardziej deprymująca i dławiąca. Zasadniczo wydziały oświaty niechętnie pozwalają na nauczanie indywidualne, bo podnosi ono koszt utrzymania placówki oświatowej, z drugiej strony rodzice zabiegają o przyznanie nauczania indywidualnego dziecku, by mogło kształcić się mimo ważnych przeszkód albo by mogło pobierać nauki dodatkowe, bo dysponuje ponad przeciętnymi możliwościami intelektualnymi.

http://www.literka.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=13054
Nauczanie indywidualne - dlaczego
Praktyka dnia codziennego pokazuje, że niezależnie od podejmowanych prób uporządkowania tematu nauczania indywidualnego, wywołuje on ustawiczne emocje i polemiki w różnych kręgach i na różnych poziomach

Pozdrawiam

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 10, 2008, 09:31:32 am »
Dzieci nie mogą uczyć się w domu

Z winy resortu edukacji dzieci rozpoczynające zerówkę nadal nie mogą realizować przygotowania przedszkolnego w formie nauczania indywidualnego.

Od początku tego roku, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o systemie oświaty, dzieci rozpoczynające zerówkę mają prawo do indywidualnego nauczania, czyli mogą np. uczyć się w domu. W praktyce jest to jednak niemożliwe, bo do tej pory minister edukacji narodowej nie wydała rozporządzenia w tej sprawie. Jeżeli nie zrobi tego do końca sierpnia, kolejny rocznik sześciolatków nie będzie mógł realizować obowiązkowego przygotowania przedszkolnego w formie nauczania indywidualnego w domu lub szkole.

O tym, czy dane dziecko może uczyć się indywidualnie, decyduje dyrektor danej placówki oświatowej w oparciu o orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej na wniosek rodzica.

- Brak rozporządzenia faktycznie uniemożliwia rodzicom ubieganie się o wydanie orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego we właściwej poradni psychologiczno-pedagogicznej - mówi Maciej Osuch, społeczny rzecznik praw ucznia.

Podkreśla, że zgodnie z opublikowanym na stronie MEN harmonogramem prac legislacyjnych resortu, rozporządzenie powinno być gotowe do końca czerwca tego roku. W sprawie braku rozporządzenia interweniował już u rzecznika praw dziecka i rzecznika praw obywatelskich.

Autor: Łukasz Guza
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/28974,dzieci_nie_moga_uczyc_sie_w_domu.html

Pozdrawiam

dorkama

• Gość
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 10, 2008, 01:07:51 pm »
Mój syn miał indywidualne nauczanie od przedszkola, także w zerówce w latach 1996-1999, na podstawie tej ustawy z 1992r. "o nauczaniu ucznia przewlekle chorego".
Czyżby ją odwołali i trzeba regulowć to od nowa, w kolejnym rozporządzeniu?

Online sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 25, 2008, 02:02:11 pm »
Szacuje się, że w Polsce ponad 3% populacji wszystkich uczniów wymaga indywidualnych form kształcenia ze względu na niepełnosprawność fizyczną, psychiczną lub umysłową. Polegają one na specjalistycznym oddziaływaniu dydaktycznym, wychowawczym i rewalidacyjnym, ukierunkowanym na wszechstronny rozwój, a także na specjalnej organizacji nauki oraz metod pracy -całość: Nauczanie indywidualne: bo każde dziecko ma prawo do nauki

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 01, 2008, 04:10:39 pm »
Czy ktoś niedawno starał się o nauczanie indywidualne dla dziecka?
Wiem jak to zrobić (mniej więcej ;)) ale chciałabym dowiedzieć się technicznie - jak długo to trwa, bo obawiam się, że stracimy co najmniej miesiąc czekając.
Natka w listopadzie będzie miała operację, po której będzie leżeć w łózku kilka miesięcy. Mam już termin operacji, ale zanim wrócimy, zanim zanisę zaświadczenie i podanie do PPP zanim oni orzekną i zanim szkoła zdecyduje o przydzieleniu nauczyciela to boję się, że skończy się I półrocze... Nie wiem czy mogłabym już zacząć załatwianie teraz, a zaświadczenie od lekarza donieść później? Z drugiej storny co, jesli operacja  z jakichś przyczyn nie odbędzie się w terminie?
Ech, te moje dylematy... jak zwykle ;)
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Online sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 01, 2008, 04:19:20 pm »
Manatko-zasmucę Cię, ale takie sprawy zaczyna się od zaświadczenia lekarskiego, oraz Wniosku Rodziców. Potem zbiera się Komisja Składu PPP i orzekają o indywidualnym nauczaniu w domu lub nie.
Możesz złożyć wniosek, ale weź zaśw. lekarskie, że przewiduje się operację i kilkumiesięczne leżenie-być może pójdą Ci na rękę i wydadzą stosowne orzeczenie PPP.
U mnie trwało to od 15 maja do 28 maja, więc szybko, ale inna matka czeka do dziś i dalej nie ma.
ja zdecydowałam się na indywidualne nauczanie w domu TYLKO po to aby odseperować Monikę od dzieci z fatalnym zachowaniem, by ustrzec ją od zagrożenia zdrowia i życia.
Mamy teraz cudowne zajęcia w domu połączone  ze stymualcją, tańcem, śpiewem, nauką j.ang. a także ze wszystkimi przedmiotami.
Monika jest w swoim raju-ma teraz tak jak ją prowadziłam przez prawie 13 lat.
Kiedyś opiszę o tym.

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 01, 2008, 04:24:29 pm »
Dzięki Soniu za szybka odpowiedź :) - przerażasz mnie, że pozwalają tak długo dzieciom czekać na te parę godzin w tygodniu :(
Nic, pójdę jutro do PPP zapytać, jak nie to zamienię się w nauczyciela własnego dziecka...
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 01, 2008, 06:08:44 pm »
Manatko,może jest jeszcze inne rozwiązanie.
Przynajmniej u nas w szkole podstawowej była taka możliwość
Kiedy choroba dziecka trwałaby dłużej niż 3tygodnie np:długotrwałe leczenie po operacji (wypadku),szkoła kierowała wówczas nauczyciela/li  do domu.
Może zapytaj jeszcze o takie rozwiązanie ?
A przynajmniej na czas,gdybyś jednak musiała mieć "papierek",aby Tala nie traciła zajęć.

Pozdrawiam

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 06, 2008, 10:41:16 pm »
EDUKACJA | Przygotowanie przedszkolne

16 mln zł na naukę przewlekle chorych 6-latków

Dzieci przewlekle chore będą w tym roku objęte indywidualnym przygotowaniem przedszkolnym.

Nowelizacja przepisów o systemie oświaty wprowadziła w sierpniu tego roku możliwość objęcia indywidualnym rocznym przygotowaniem sześciolatków. Dotyczy to dzieci, których stan zdrowia utrudnia lub uniemożliwia uczęszczanie do przedszkola lub szkoły. W celu określenia warunków prowadzenia takiej nauki resort edukacji przygotował i przesłał do uzgodnień projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu organizowania indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży.

- Od dawna, za pośrednictwem Rzecznika Praw Obywatelskich, zabiegaliśmy o wpisanie do ustawy, aby przewlekle chore sześcioletnie dzieci mogły uczyć się indywidualnie - mówi Joanna Berdzik, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Dodaje, że brak tego przepisu uniemożliwiał samorządom finansowanie takiej nauki. Przepisy wskazują, że sześciolatek ma się uczyć od czterech do sześciu godzin, które mają być rozłożone co najmniej na dwa dni. Według wyliczeń resortu edukacji, w tym roku szkolnym samorządy na ten cel przeznaczą 16 mln zł.

Autor: Artur Radwan

Źródło: GP

Artykuł z dnia: 2008-10-06

Offline ilonadora

• Rozgadany Weteran
    • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 07, 2008, 11:49:23 am »
Wreszcie zlitowano się nad chorymi sześciolatkami

Ponad dwa lat trwała walka o możliwość nauczania indywidualnego dla sześcioletnich dzieci. Wreszcie jest przepis, który pozwala przychodzić nauczycielom do chorych "zerówkowiczów"

- Przed chwilą dostałam rozporządzenie w tej sprawie. Dzieci sześcioletnie są objęte nauczaniem indywidualnym - mówi Barbara Jamróz, dyrektorka Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach. - Bardzo się z tego cieszę. Nie będę już musiała odmawiać rodzicom, a robiłam to z bolącym sercem - dodaje. Do kieleckiej poradni każdego roku zgłaszało się kilkoro rodziców z prośbą o pomoc, podobnie było w innych poradniach naszego regionu.

Od 15 października (wtedy rozporządzenie wchodzi w życie) każde potrzebujące sześcioletnie dziecko może liczyć na to, że co tydzień przez cztery-sześć godzin będzie je w domu uczył nauczyciel. - Dotyczy to dzieci przewlekle chorych i niepełnosprawnych. Ale także tych, które muszą długo przebywać w gipsie po złamaniu, np. nogi - mówi Jamróz.

Poradnia wydaje takim dzieciom zaświadczenie o potrzebie indywidualnego nauczania. Reszta należy do samorządu, który przyznaje nauczycielom odpowiednią ilość godzin.

Po raz pierwszy o potrzebie indywidualnego nauczania sześciolatków pisaliśmy w styczniu 2006 roku. Przedstawiliśmy przykład chorej dziewczynki z kieleckiego przedszkola nr 40. Nie mogła wychodzić z domu i jej tata poprosił o to, aby to nauczyciele przychodzili do niej. Okazało się wówczas, że nie ma przepisu, który pozwalałby na nauczanie indywidualne sześciolatków. Interweniowaliśmy w tej sprawie w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Sprawą zainteresowało się kilku rzeczników praw dziecka (poprzednia Ewa Sowińska i obecny Marek Michalak oraz społeczny rzecznik - Maciek Osuch z Tarnowskich Gór). Rozpatrywało ją też biuro rzecznika praw obywatelskich. Przez dwa lata niewiele się jednak zmieniło. Nadzieja pojawiła się w styczniu br., kiedy to w znowelizowanej ustawie o systemie oświaty przewidziano nauczanie indywidualne sześciolatków. Przez dziewięć miesięcy zwlekano jednak z rozporządzeniem regulującym zasady, na jakich ma być prowadzone.

Dla "Gazety"

Maciek Osuch, społeczny rzecznik praw dziecka

Mam mieszane uczucia. Cieszę się, że po dwóch latach moich i nie tylko moich starań sprawa została załatwiona. Pytam jednak, kto przeprosi rodziców za zwłokę. Skala tego problemu jest ogromna, a opieszałość urzędników zatrważająca. Jeśli petent w urzędzie spóźni się o jeden dzień z dokumentem, opłatą, jest wielki problem. Tu mamy do czynienia z kilkuletnim spóźnieniem. Jako obywatel nie zgadzam się na takie traktowanie.

pio

Piotr Burda

gazeta.pl
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 11, 2008, 02:42:44 am »
Jak wiemy od września Monia uczy się w domku.
Ponieważ wątek Moniki to wyjątek :)
Wcześniejsze tematy zostały jakiś czas temu scalone w jeden.Jest tutaj cała historia Monisi.
Moniczka z zD- inkubator, przedszkole, szkoła, integracja

Postanowiłam dodać kolejny etap nauki Moniki.  :kw:

Z wolnej dyskusji zebrałam fragmenty, te najważniejsze pisane przez Sonię.

Całość tutaj:

http://forum.darzycia.pl/vp144826.htm#144826

Pozdrawiam

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 15, 2008, 11:00:47 pm »
Poradnie zdecydują o nauce w domuOd dziś publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne będą decydowały o tym, czy dziecko, które musi uczęszczać do zerówki, może uczyć się w domu.

Nie wszystkie sześciolatki będą musiały uczęszczać do zerówek w przedszkolach lub szkołach. Na wniosek ich rodziców lub opiekunów prawnych poradnie psychologiczno-pedagogiczne mogą bowiem wydać orzeczenie o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego. W domu mogą uczyć się te dzieci, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola lub szkoły. Tak wynika z rozporządzenia z 18 września 2008 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (Dz.U. nr 173, poz. 1072).

Z nowych przepisów wynika, że poradnie będą też wydawać m.in. orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz niedostosowanej społecznie, a także dotyczące indywidualnego nauczania dla dzieci i młodzieży, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły. Ich zadaniem będzie też przygotowanie opinii o konieczności wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole.

Wniosek o wydanie orzeczenia lub opinii składa się do zespołu orzekającego działającego w poradni. Powinien zawierać m.in. imię i nazwisko dziecka, datę i miejsce jego urodzenia oraz miejsce zamieszkania, a w przypadku ucznia - również nazwę i adres szkoły oraz oznaczenie klasy, do której uczeń uczęszcza. Dodatkowo należy określić w nim przyczyny ubiegania się o wydanie orzeczenia albo opinii. Rodzic lub opiekun musi też dołączyć do niego dokumentację uzasadniającą wniosek.

Orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydawane są na okres roku szkolnego, etapu edukacyjnego (semestru, roku szkolnego) albo okres kształcenia w danej szkole. Natomiast orzeczenie o potrzebie indywidualnego przygotowania przedszkolnego oraz orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania obowiązują przez czas określony nie krótszy jednak niż 30 dni.

Autor: Łukasz Guza

Źródło: GP 15.10.2008r.

Online sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Odp: Indywidualne nauczanie w domu
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 10, 2009, 10:51:18 pm »
Efekty indywidualnego nauczania po jednym roku szkolnym u Moniki.

opinia
http://sonia.low.pl/monia/2009/Opinia_o_Monice_koniec_V_klasy.doc

Sonia napisała:
Dziś otyrzymałam Opinię o Monice na koniec V klasy-zapraszam zwłaszcza tych, którzy nie doceniają potencjału u dzieci z zespołem Downa.

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy

Więcej
 Moniczka z zD- inkubator, przedszkole, szkoła, integracja
http://forum.darzycia.pl/index.php?topic=46.msg150754#new

Pozdrawiam

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Odp: Indywidualne nauczanie w domu
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 13, 2009, 09:16:11 am »
Warto poczytać artykuł w wątku
Edukacja domowa
http://forum.darzycia.pl/index.php?topic=8288.msg150816#msg150816

Czy dzieci będą aspołeczne

Część psychologów uważa, że dzieci, jeśli to tylko możliwe, powinny chodzić do szkoły. Jako najważniejszy argument podają to, że szkoła uspołecznia. Tutaj dzieci uczą się funkcjonowania w grupie i nawet jeśli dochodzi do sporów, to dostaje lekcję z rozwiązywania konfliktów. Argumentują, że szkoła to miejsce, gdzie zachodzi szereg relacji społecznych. Przyznają co prawda, że uczeń w szkole jest narażony na stres, ale ich zdaniem jednocześnie uczy się radzenia sobie z emocjami. W dorosłym życiu nikt nie będzie go przecież oszczędzał.

Sami rodzice dzieci edukowanych domowo argumentują, że nie izolują swoich dzieci, większość z nich chodzi na kółka zainteresowań i zajęcia sportowe, gdzie spotykają się z rówieśnikami. Mają kolegów, z którymi spędzają wolny czas na podwórkach i placach zabaw. Poza tym coraz częściej szkoła to miejsce, gdzie wciąż są przeładowane klasy, sfrustrowani zarobkami nauczyciele, dochodzi do agresji i przemocy wśród uczniów. Rodzice dzieci edukowanych domowo pytają: czy o takie uspołecznianie chodzi?

Pozdrawiam

ewka5132

• Gość
Jak długo przysługuje prawo do nauczania indywidualnego?
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 29, 2009, 12:17:49 pm »
Witam,
Mam na imię Ewa i jestem tu nowa.
Odnoszę wrażenie (być może mylne) tu głównie rodzice młodszych uczniów, ale może akurat ktoś z Was zna odpowiedź na nurtujące mnie pytania.
Wiecie może jak długo przysługuje uczniowi o specjalnych potrzebach edukacyjnych prawo do nauczania indywidualnego?
Wiem, że uczeń niepełnosprawny ma prawo uczyć się w szkole podstawowej do 18 roku życia, do 21 roku życia w gimnazjum i do 24 lat na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej tylko czy pod tym pojęciem (tzn. szkoły ponadgimnazjalnej) należy rozumieć także szkołę policealną czy tylko liceum, technikum bądź szkołę zawodową? Czy starając się uczniem szkoły policealnej ( nie mając 24 lat) mam prawo starać się o orzeczenie z poradni PP?
Jeśli ktoś z Was wie cokolwiek na ten temat to będę wdzięczna za każdą informację.
Pozdrawiam.  :)

Online sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Odp: Jak długo przysługuje prawo do nauczania indywidualnego?
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 29, 2009, 12:56:23 pm »
Witaj na Forum Daru Życia.

Pytasz:
Wiecie może jak długo przysługuje uczniowi o specjalnych potrzebach edukacyjnych prawo do nauczania indywidualnego?

O okresie indywidualnego  nauczania decyduje lekarz wystawiajacy zaświadczenie lekarskie, a potem zapis w Orzeczeniu PPP.
Na końcu najważniejsza jest Decyzja Wydziały Eduakcji, która ma zapewnić
fundusze dla szkoły, która będzie realizowała indywidualne nauczanie danego dziecka.

Wiecej: Indywidualne nauczanie w domu

Prawo Oświatowe

Dz.U. 2008 nr 173 poz. 1072
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 września 2008 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych

ewka5132

• Gość
Odp: Jak długo przysługuje prawo do nauczania indywidualnego?
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 29, 2009, 01:10:56 pm »
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
 Wiem, że to wydział edukacji zapewnia pieniądze na takie nauczanie. Zastanawiam się tylko, czy formalnie mi się ono należy ( w tym roku skończyłam naukę w liceum i mam więcej niż 18 lat) i czy wydział edukacji może stwierdzić, że nie ma pieniędzy na takie nauczanie?
Wiem, że NI jest bardzo drogą formą nauczania ale wydaje mi się, że w obecnej sytuacji byłoby to najlepsze wyjście.

Spróbuję teraz trochę naświetlić sytuację, w której się znalazłam..
Podstawówkę i gimnazjum spędziłam w szkole specjalnej. Uczyłam się w klasie z uczniami upośledzonym umysłowo w stopniu umiarkowanym i ze sprzężonymi niepełnosprawościami. Ja mam normę intelektualną, ale będąc w takiej klasie musiałam realizować program taki sam jak reszta uczniów. Skończyłam, więc gimnazjum z ogromnymi brakami w wiedzy. Nie znając żadnego języka obcego (w klasie prawie wszystkie dzieciaki były niemówiące, więc języka obcego w ogóle nie było), nie umiejąc pisać wypracowań, nie znając lektur itp.
(Różnice między masowym programem nauczania a programem dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym są naprawdę ogromne). Po ukończeniu gimnazjum poradnia psychologiczno – pedagogiczna dała mi orzeczenie kierujące do masowego liceum ogólnokształcącego do klasy integracyjnej. No i tak rozpoczęła się moja „przygoda” ze szkołą masową ;) Pod względem technicznym liceum było super (jest tam winda, podjazdy no i w ogóle brak barier architektonicznych), ale pod względem pedagogicznym było już znacznie gorzej. Nauczyciele nie rozumieli moich problemów dziwili się, że większość wiadomości jest dla mnie kompletnie nowa. (Program nauczania w LO w ogromniej mierze oparty jest na wiedzy z gimnazjum, której ja przecież nie miałam). Było mi w tej szkole naprawdę bardzo ciężko. W pierwszej klasie nie otrzymałam promocji, ale powtórzenie roku sporo mi dało. Pozwoliło troszkę podgonić i oswoić się z rzeczywistością. W tym czasie kilkakrotnie starałam się o nauczanie indywidualne niestety bez skutku. (Poradnia tłumaczyła swoją decyzję głównie tym, że będę odizolowana od rówieśników. W drugiej klasie mój stan zdrowia znacznie się pogorszył. 4 miesiące spędziłam w szpitalu. W tym czasie mama po raz kolejny wystąpiła do poradni z wnioskiem o nauczanie indywidualne i tym razem się udało. Poradnia przyznała mi nauczanie indywidualne (w szkole) na 3 klasę w wymiarze 16 godzin na tydzień. No i wtedy wreszcie wyszło słońce. :)  Zaczęłam sobie dużo lepiej radzić z materiałem. Tempo pracy było dostosowane do moich możliwości. Nauczyciele wreszcie zaczęli rozumieć mój problem. Tematom, które sprawiały mi kłopot poświęcali trochę więcej czasu a  które były dla mnie łatwe robiłam znacznie szybciej niż klasa, więc mimo mniejszej ilości godzin ta forma nauczania była dla mnie dużo bardziej korzystna. Niestety 3 klasa szybko się skończyła a w raz z nią nauczanie indywidualne. Udało mi się uzyskać całkiem niezłe świadectwo ukończenia LO niestety bez matury. (Nie podeszłam do niej). Bardzo chciałabym się dalej uczyć a w przyszłości (być może) zdać maturę i pójść na studia. No, ale to są plany na przyszłość. Na dzień dzisiejszy, (ponieważ nie mam świadectwa dojrzałości) w grę wchodzą tylko szkoły policealne państwowe, bo na prywatną niestety mnie nie stać. W moim mieście jest szkoła policealna z klasami integracyjnymi (kształcąca na kierunku technik prac biurowych a więc dla ON całkiem ok.) ale niestety integracyjna to ona jest tylko z nazwy. Nie ma tam żadnych udogodnień dla osób poruszających się na wózkach. (Ja poruszam się na wózku elektrycznym). Szkoła ta mieści się na drugim końcu miasta, więc dojazd do niej zająłby mi ponad godzinę w jedną stronę. Z przesiadką – dwoma autobusami albo bez przesiadki niskopodłogowym tramwajem, ale od tramwaju musiałabym pokonać spory odcinek (ponad 3 przystanki), co obawiam się, że zimą w przypadku dużego śniegu bądź deszczu może być bardzo trudne.
W czwartek byłam zobaczyć tę szkołę i złożyć tam papiery niestety Pani sekretarka nawet nie raczyła do mnie zejść (sekretariat mieści się na 1 piętrze) żebym mogła się, co nieco dowiedzieć, bo stwierdziła, że nie ma czasu. Dobrze, że mama była ze mną  i dostarczyła te papiery.  >:(
Znalazłam jeszcze jedną szkołę policealną dzienną bezpłatną, która co prawda integracyjna nie jest i kierunki też nie są zbyt odpowiednie (poza jednym – terapeuta zajęciowy) dla osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku, ale za to jest dużo lepiej przystosowana do potrzeb wózkowicza. (Super podjazd do budynku, szerokie drzwi, sekretariat na parterze).
Aby szkoła uruchomiła w tym roku klasę kształcącą w tym kierunku musi być minimum 25 kandydatów. Rekrutacja trwała do 21.08. do godziny 15.00. Ja byłam w tej szkole w ten piątek o 13.00 i byłam pierwszą osobą, która złożyła papiery na ten kierunek. Pani w sekretariacie powiedziała, żebym raczej nie liczyła na to, że przez te 2 godziny, które pozostały do zakończenia rekrutacji zjawią się pozostałe 24 osoby i że kierunek ruszy.
Pozostała mi, więc ta pierwsza „integracyjna” szkoła. Zdaję sobie jednak sprawę, że ze względu na ogromne bariery architektoniczne będzie mi tam bardzo ciężko i że może się to negatywnie odbić na moim zdrowiu mam chory kręgosłup a prawie 10 godzin w wózku pewnie nie wpłynie na niego zbyt dobrze (W tej szkole lekcje prawie codziennie zaczynają się od 7.00 rano a kończą o 14.30). Pomyślałam, więc o nauczaniu indywidualnym i stąd moje pytanie na forum. Przepraszam, że tak dłuuugo i chaotycznie to wszystko opisałam, ale musiałam się wygadać.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)

(c) 2003-2014 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach