Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Usługi detektywistyczne tylko  ze sprawdzonym biurem Detektyw Warszawa polecamy tego detektywa.

Autor Wątek: plastyczność mózgu a EEG biofeedback(neurofeedback)  (Przeczytany 15903 razy)

Offline kameljanda

• User z prawami do pisania
  • Gadacz
plastyczność mózgu a EEG biofeedback(neurofeedback)
« dnia: Grudzień 31, 2003, 12:34:11 am »
Dziś się zaczytałam w tym oto, też rozpocznijcie lekturę od:
http://www.neuronet.pl/images/gaz/nr13/str10.pdf
http://www-med.eti.pg.gda.pl/~ep/bf.html
Resztę google dopowiedzą :-)

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline kameljanda

• Gadacz
Re: plastyczność mózgu a EEG biofeedback(neurofeedback)
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 17, 2004, 06:09:23 pm »
Dziś znalazłam linki odnośnie treningu mózgu, również u dzieci :) może się dowiem w końcu dokładnie w jakim wieku dzieci mogą mieć przeprowadzaną taką stymulację :)
Instytut EEG Biofeedback
"Metoda ta jest niezykła, bowiem dziecko czy student uczy się panować nad swoimi falami mózgowymi w procesie samouczenia się za pomocą tzw. sprzężenia zwrotnego. Sprzężenie zwrotne polega na natychmiastowej i ciągłej informacji o nastrojeniu lub rozstrojeniu fal mózgu w przebiegu wideogry. Informacja ta pomaga w procesie uczenia się jak fale mózgowe samemu harmonizować."
(...)
"Wzrasta liczba dzieci, które nie są w stanie ocenić i zaakceptować następstw swojego zachowania. Dwie trzecie dzieci (66%) rozpocznie naukę w szkole z prawidłowo pracującym mózgiem. Kolejnych 18% dzieci przejawia widoczne objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi, które obniżają zdolność do nauki przy bardzo dobrej inteligencji dziecka, zaś 16% dzieci i młodzieży ma objawy tego zespołu ukryte (podkliniczne).
Dzieci z zaburzeniami uczenia się, zaburzeniami zachowania i zaburzeniami koncentracji uwagi w większości mieszczą się w niższych pasmach częstotliwości fal mózgu w badaniu EEG (elektroencefalogramie) niż powinny mieć zgodnie ze swym wiekiem. "
(...)
"Treningi EEG BIOFEEDBACK używane są:
U zdrowych dzieci, studentów i dorosłych do poprawy szybkości zapamiętywania, uczenia się i przypominania sobie materiału - również w zakresie języków obcych - pomocny szczególnie na początku roku szkolnego, roku akademickiego, przed egzaminami, maturą itp. do startu w kierunku lepszych osiągnięć sportowych w szkołach o tym profilu (wszystkie dyscypliny sportowe, taniec) dla lepszych wyników studiowania w szkołach muzycznych (poprawia koncentrację, polepsza motorykę)

Do poprawy zdrowia w stanach:

problemów szkolnych (gorsze wyniki w szkole, dysleksja, dysgrafia itp.)
zaburzeń uwagi, koncentracji i zaburzeń zachowania
(nadpobudliwości ruchowej, impulsywności, agresji)
ale i apatii zaburzeń ruchu stanów lękowych, natręctw, depresji tremy,
napięcia wewnętrznego, złej samooceny przewlekłych bólów głowy
i migreny różnych rodzajów uzależnień (np:gry),
zaburzeń przyjmowania pokarmów (bulimia, anoreksja)
zespołu chronicznego zmęczenia,tikach mózgowego porażenia dziecięcego
padaczce, rehabilitacji po urazach, udarach lekkim upośledzeniu umysłowym. "

Na co korzystnie wpływają trening EEG BIOFEEDBACK:

Na stres;
W stanach paniki;
W stanach lęku;
W natręctwach;
W zespole nadpobudliwości
psychoruchowej (ADD i ADHD);
w specyficznych zaburzeniach
uczenie się (dysleksja, dysgrafia);
W zaburzenich snu, depresji;
W tremie, napięciu wewnętrznym,
przy złej samoocenie;
W terapii uzależnień (gry, narkotyki);
W niektórych schorzeniach wieku dojrzałego
tj. parkinsonizm, oraz te gdzie występuje zaburzenie pamięci;
W przewlekłych bólach głowy i migrenach;
W zaburzeniach przyjmowania pokarmu (bulimia, anoreksja)
W dolegliwościach menopauzy;
W zespole przewlekłego zmęczenia;
W padaczkach, tikach;
W mózgowym porażeniu dziecięcym;
Autyźmie;
W lekkich formach upośledzenia umysłowego;
W rehabilitacji po urazie czaszki;
W bólach przewlekłych;
I w wielu innych chorobach psycho-somatycznych psychicznych itp.

"Metoda ta jest szczególnie przydatna w neurologii, ponieważ zwiększa możliwości stabilizacji kory mózgowej. Ma to olbrzymie znaczenie w leczeniu padaczek (skuteczność wynosi około 60%). Pozwala ona podwyższyć poziom progu padaczkowego. Stabilizując korę mózgową, EEG Biofeedback wpływa na podniesienie tego progu, wspomaga leczenie farmakologiczne. Leki stosowane w padaczce oraz sama choroba powodują zaburzenia funkcji poznaczych. EEG - Biofeedback uaktywnia właśnie funkcje poznawcze, optymalizuje czynność mózgu.
   Stosuje się ją równiez jako leczenie wspomagające u chorych po urazach czaszki, stanach po udarach mózgowych , w mózgowym porażeniu dziecięcym, opóźnionym rozwoju umysłowym."

Offline renata

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 17, 2004, 08:17:01 pm »
ja nie wiem jak to dziala ale sprawdzalam ceny u nas kiedys ktos mnie prosil i takie katastrofalne  nawet nie byly jak to dziala to nie mam pojecia tyle co poczytalam

Offline kameljanda

• Gadacz
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 18, 2004, 09:27:17 am »
Cytat: "renata"
ja nie wiem jak to dziala ale sprawdzalam ceny u nas kiedys ktos mnie prosil i takie katastrofalne  nawet nie byly jak to dziala to nie mam pojecia tyle co poczytalam

Sama jestem ciekawa jak się kształtują nie tylko ceny ale i efekty ;-)

Offline angel

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://www.wolf.banda.pl
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2005, 03:40:08 pm »
ceny ok 1000zł za terapię, którą należy powtórzyć. Można starać się o refundację od chorej kasy. Wtedy niestety kolejka na refundację - zależy od regionu jaka dłuuuuuugaśna. Ale można wydębić refundację:)
A po nocy przychodzi dzień a po burzy spokój

Offline kameljanda

• Gadacz
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 23, 2005, 03:50:49 pm »
U nas nie ma na to refundacji.

Offline Eyes

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 10, 2005, 04:23:32 pm »
A nie wie ktoś czy są jakieś wersje tego sprzętu do zastosowania przez pacjęta w domu
Widziałem sprzęt tego typu "do relaksacji"
tu szczegóły
http://www.relaksacja.pl

mi zależy na zastosowaniu w leczeniu mpd (spastyki)

a tak kożystał ktoś z tej metody i jakie efekty (w MPD)

Offline xyz

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 03, 2005, 09:44:33 pm »
Mój syn ma treningi,a ponieważ jest mały to nie koncentruje sie na videogrze.Jest obecnie po 53 treningach i pani neurolog konsultująca dała nam skierowanie na EEG,ponieważ stwierdziła zmiany-znikły fale wolne pojedyncze i ostre.Pani ta powiedziała że treningi buduja synapsy w mózgu i normalizuja wartości różnych fal np.delta,alfa,itd.później mózg pracuje już normalnie.Kilku moich znajomych również zdecydowało się na biofeedbeck i są po kwalifikacjach oraz wiedzą jakie efekty będą,bo lekarz neurofizjolog odrazu mówi czego można się spodziewać.

Offline bożka

• Raczkujący bywalec
  • **
Mózg
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 04, 2005, 02:19:24 pm »
A ile lat ma Twój synek i na co jest chory? Myślę,że wiele mam chciałoby to wiedzieć aby miec w tym temacie jakieś rozeznanie i ew.wiadomości móc rozpatrzyc pod kątem swojego dziecka.

Offline xyz

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 04, 2005, 09:46:08 pm »
Mój syn ma 3,5roku i MPD,znajomej 9lat i autyzm są jeszcze inne dzieci ale nie wiem na co chore.Napewno można spróbować przy epilepsi.

Offline Eyes

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 09, 2005, 05:48:59 pm »
Jeden z "znajomych" był u psychiatry dysponującego eeg bioffidbackiem. Facet stwierdził że w jego przypadku (MPD bez epileksji)raczej treningi eeg są zbyteczne

"znajomemu" chodziło o ogulną poprawe kondycji mózgu i zwalczenie swego rodzaju nadwrażliwości na bodzce.
Ja sądze że taki trening napewno by mu pomugł.
Co o tym sądzicie?

Lekarz powiedział mu że jest sprzęt bioffedback bo kontroli mięśni (zwalczanie spastyki) i poleca kupienie takiego aparatu.

słyszał ktoś o tym sprzęcie jeśli tak to prosił bym o namiary

Offline kiss26

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 15, 2006, 09:13:43 am »
a powiedzcie mi czy stosował ktos aparat Blu Watcher u dzieci z ZD a tak wogóle od jakiego wieku mozna by było go stosowac ?
dancia z 20 miesiecznym Mateuszkiem z ZD

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 15, 2006, 09:26:09 am »
Witaj kiss26

Poczytaj jeszcze tu
Biofeedback
EEG Biofeedback na Śląsku
Pozdrawiam :))
"Starsza Jesienna Miotełka"

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 15, 2006, 09:36:52 am »
Kiss - co chcesz osiągnąć stosując ten aparat u dziecka z zD?
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline margo

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 15, 2006, 10:55:04 am »
XYZ możesz opisać jak wygląda jedno spotkanie takiego treningu.?

Offline lmichta

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 16, 2006, 09:40:07 am »
Może ja pozwolę sobie coś wtrącić. Wczoraj w wątku Biofeedback napisałem o swoich refleksjach po roku terapii. A teraz może opiszę typowy trening BFB w jakim uczestniczy mój syn.

Sebastian zdejmuje buty i zasiada w wygodnym fotelu naprzeciw monitora komputera. Pani prowadząca treningi podpina mu elektrody do uszu i dwie na głowie, każda do innej półkuli. Dziecko powinno się rozluźnić, nie poruszać ani głową, ani kończynami, bo to zakłóca fale mózgowe, ale w razie czego terapeuta, który na drugim monitorze śledzi obraz fal mózgowych i kieruje terapią, ma możliwość wstrzymywania terningu do momentu ustabilizowania się obrazu fal.

Nasza terapia składa się z zestawu pięciu treningów na lewą półkulę (C3) i pięciu na prawą półkulę (C4). U Sebastiana każdy trening trwa 2 min. - zaczynał od 1 min. - o długości trwania treningu i poziomie decyduje lekarz prowadzący.

Każdy z naszych treningów to coś w rodzaju dwuminutowej gry komputerowej, podczas której dziecko ma wrażenie sterowania grą za pomocą własnych myśli. Koncentrując się maksymalnie osiąga pożądaną częstotliwość fal mózgowych, na co komputer reaguje przyznając kolejne punkty (sygnalizuje to dźwiękiem i wzrostem wartości na liczniku). Sebastian jest zachwycony, jak przekroczy skalę punktacji, a słupek pojawiający się po każdej grze zmienia się z żółtego na czerwony.

Gry, jakie są dostępne na naszym aparacie to:
- balonik, który nadmuchuje się, bądź kurczy w zależności od obrazu fal mózgowych,
- statek kosmiczy lecący w swojego rodzaju wąwozie,
- samochód jadący po drodze, uciekający w bok jeżeli poziom koncentracji jest niewystarczający,
- gwiazdki, czyli obraz mijanych gwiazd i planet w przestrzeni kosmicznej,
- piłeczka skacząca po kwadratach umieszczonych w powietrzu, jakby z lotu ptaka.

Sebastian sam ustala sobie kolejność gier. Dla wzmocnienia koncentracji podczas treningów ja czytam mu książeczkę - zazwyczaj "Przygody Koziołka Matołka" :-)

Dla mojego dziecka jest to niezła frajda, ale wzmożona koncentracja po 20 minutowym zestawie treningów, skutkuje dużym zmęczeniem. Zalecane jest, żeby dziecko zaraz potem zjadło coś słodkiego, żeby uzupełnić niedobór energii.

Jeszcze link do naszego ośrodka: http://www.osrodekterapiinerwic.pl/

Pozdrawiam

Leszek

Offline Emilianka

• Wyjadacz
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 12, 2007, 01:03:36 pm »
EEG Biofeedback - nowe możliwości terapeutyczne

Aleksandra Lamparska-Warchalska

Czy można poprawić wydolność swojego mózgu?

Człowiek wykorzystuje mniej niż 10% potencjału swojego mózgu. Nowa metoda neurotechnologii daje szanse doskonalenia i zwiększania jego efektywności. Stwarza też ogromne możliwości w leczeniu zaburzeń neurologicznych, psychiatrycznych, psychosomatycznych.

Neurotechnologia to interdyscyplinarna dziedzina medycyny, która ma za zadanie polepszyć nasze możliwości psychiczne metodą treningu przy wykorzystaniu specjalistycznej diagnostyczno- terapeutyczno-stymulacyjnej aparatury medycznej opartej na technice komputerowej.

W neurotechnologii stosowane są dwa rodzaje aparatów. Jeden z nich działa na zasadzie EEG-Biofeedbacku, druga możliwość polega na wykorzystaniu audiowizualnej stymulacji, która z niektórymi elementami EEG-Biofeedback jest stosowana w metodzie SITA (służącej między innymi do szybkiej nauki języków).

Co to jest EEG Biofeedback?

EEG Biofeedback (EEG - elektroencefalograf, z ang. biofeedback - biologiczne sprzężenie zwrotne) to medyczna metoda zwiększania możliwości umysłu. Oprócz psychoterapeuty jest tu potrzebna wysokospecjalistyczna aparatura EEG. Metoda powstała w ośrodku szkolenia astronautów NASA, następnie weszła do medycyny klinicznej. Za jej pomocą osoba poddawana treningowi uczy się czynności swojego mózgu. Uczy się, jak pozytywnie zmieniać wzorzec wytwarzanych fal mózgu (wzmacniać pożądane i hamować niepożądane fale mózgowe), bowiem stan naszego umysłu i zachowanie łączą się we wzorcu pracy mózgu.

Dlaczego jest ważne wytwarzanie odpowiednich fal?
Aparatura rejestruje cztery rodzaje fal - delta, theta, alfa, beta. Każda z tych fal odpowiada za inną aktywność mózgu. Na przykład fale theta odpowiadają za sen i fantazjowanie a fale beta1 za aktywne myślenie. Z kolei fale alfa pojawiają się w stanie relaksu. Jeżeli w czasie czuwania wytwarzamy za dużo fal theta, nie mamy warunków do sprawnego myślenia czy koncentrowania się. Podczas treningu EEG można nauczyć się regulować przebieg fal i dostosować je do aktualnych potrzeb.

Co dzieje się w czasie treningu EEG Biofeedback?

Zmiana neurofizjologicznych i psychofizjologicznych składowych czynności mózgu odbywa się zazwyczaj za pomocą działań psychologicznych. EEG Biofeedback należy do metod neuroterapii instrumentalnej, wykorzystuje się przy tym analogowe i cyfrowe, komputerowe badanie EEG.

Aparatura do EEG Biofeedback jest wzbogaconym o opcję treningową i przystawkę dla sprzężenia zwrotnego aparatem EEG. Składa się z 2 systemów EEG, 2 monitorów dla terapeuty i dla pacjenta oraz głowicy EEG z elektrodami. Terapeuta zakłada wg potrzeb dwie lub więcej elektrod trenowanemu na czaszkę, symetrycznie nad obu półkulami mózgu oraz dwie elektrody uszne. Badana czynność bioelektryczna jest wzmacniania i zapisywana analogowo. Podlega obróbce cyfrowej celem klasyfikacji do poszczególnych pasm częstotliwości fal mózgowych. Pasma są prezentowane liczbowo i graficznie na monitorze terapeuty, zaś pacjent obserwuje na swoim monitorze przetworzony przez odpowiednie oprogramowanie efekt: zapis graficzny wideogry. Trenujący widzi czynność bioelektryczną swojego mózgu pod postacią samochodu, samolotu, piłki czy rzeki w ruchu i uczestniczy w grze wyłącznie poprzez własne myśli - bez klawiatury czy manipulatora. Kieruje samochodem, samolotem, piłką, czy rzeką poprzez odpowiednią koncentrację umysłu na wykonywanym zadaniu. Polecenia, które w innych sytuacjach łączą się z ruchem rąk, są tu odbierane bezpośrednio na poziomie decyzji mózgu.

W tym czasie dzięki sprzężeniu zwrotnemu (drogą wzrokową, słuchową czy dotykiem) trenujący otrzymuje ciągłą informację o swoim aktualnym stanie i wynikach gry. Terapeuta przy pomocy operatywnego warunkowania stymuluje pożądane i hamuje niepożądane pasma fal mózgowych, zależnie od klinicznych objawów i wzorców EEG, ocenionego przed i w czasie treningu.

Celem treningu jest poprawa funkcjonowania pacjenta poprzez polepszenie czynności bioelektrycznej mózgu wraz z ukierunkowaniem i wzmocnieniem koncentracji uwagi, hamowania stanów nadmiernego pobudzenia (overarousal), stanów nadmiernego hamowania.(underarousal) lub obu równocześnie. Stany te osłabiają korową regulację zachowania, co prowadzi z kolei do zaburzeń funkcji poznawczych, takich jak koncentracja, uwaga, wola, zdolność planowania, zakończenia czynności, przewidywania swoich reakcji, czy ogólna zdolność samokontroli danej osoby.

Co dają treningi EEG Biofeedback?

Treningi poprawiają koncentrację uwagi, szybkość myślenia, kreatywność, pamięć, polepszają nastrój, samoocenę i sen, równocześnie ucząc relaksu. Metoda jest bezpieczna, przyjemna i jako sposób uczenia się za pomocą wideogry nie ma żadnych ubocznych działań, pod warunkiem, że jest prowadzona przez wykwalifikowanych terapeutów pod nadzorem lekarza. Każdy trening jest monitorowany przez komputer i istnieje możliwość zbiorczego wydruku wyników.

Wskazania do treningów EEG Biofeedback

Treningi EEG znajdują zastosowanie w zaburzeniach psychicznych, psychosomatycznych (dzieci, młodzież, dorośli):

-przy zaburzeniach uwagi, koncentracji;

-przy nadpobudliwości psychoruchowej, agresji (zespoły ADHD, ADD);

-przy problemach szkolnych (gorsze wyniki w nauce, dysleksja, dysgrafia itp);

-w autyzmie;

-przy przewlekłych bólach głowy i migrenach, zaburzeniach snu, przy zespole chronicznego zmęczenia;

-przy stanach lękowych, natręctwach, tikach, depresji;

-przy zaburzeniach przyjmowania pokarmów (bulimia , anoreksja);

-przy tremie, napięciu wewnętrznym, obniżonej samoocenie..

W chorobach neurologicznych:

-w dziecięcym porażeniu mózgowym;

-w rehabilitacji po urazach czaszki;

-w autyzmie;

-w rehabilitacji po operacjach mózgu;

-w rehabilitacjach po udarach mózgu.

Dla osób zdrowych (dzieci, młodzież, dorośli):

-w celu poprawy szybkości zapamiętywania, uczenia się i przypominania materiału , również w zakresie języków obcych;

-w celu przygotowania do uzyskania lepszych wyników sportowych;

-w celu przygotowania do uzyskania lepszych wyników przez uczniów szkół muzycznych;

-dla osób, których praca wiąże się z nadmiernym stresem, dużą odpowiedzialnością, koniecznością podejmowania szybkich decyzji (biznesmeni, piloci, maklerzy, kontrolerzy ruchu, policjanci);

-dla osób pracujących twórczo (artyści, dziennikarze);

-dla osób uprawiających sport wyczynowo.

W Ośrodku Terapii Nerwic w Orzeszu od prawie roku funkcjonuje pracownia EEG Biofeedback. Treningi prowadzone są przez doświadczonych terapeutów pod nadzorem lekarzy specjalistów – neurologa i psychiatry dziecięcego, co zapewnia bezpieczeństwo prowadzonej terapii. Pracownia ma szczególne osiągnięcia w prowadzeniu najmłodszych pacjentów z zaburzeniami rozwojowymi.

Oddział Leczenia Zaburzeń Nerwicowych - Ośrodek Terapii Nerwic w Orzeszu

Autorka jest pediatą, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży, kierownikiem Oddziału Leczenia Zaburzeń Nerwicowych dla Dzieci w Orzeszu.

Offline Emilianka

• Wyjadacz
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 25, 2007, 12:49:32 pm »
Trenuj mózg, będziesz zdrowsza

Beata Prasałek

Boli cię głowa? Serce pracuje nierówno? Ciśnienie zanadto się podnosi? Jest na to sposób - biofeedback. Dzięki niemu nasz umysł uczy się świadomie kontrolować na przykład bicie serca lub rytm oddechu.

Siedzisz sobie w fotelu i patrzysz w ekran komputera. Widzisz tam tor wyścigowy, a na nim bajeczne Ferrari. Ty jesteś jego kierowcą, ale nie siedzisz za kierownicą. Nie dotykasz też ani klawiatury komputera, ani joysticka. Twoje zadanie polega na prowadzeniu Ferrari za pomocą... myśli. Niemożliwe? A jednak. Dzięki biofeedbackowi można nie tylko bezpiecznie prowadzić wirtualny samochód czy poderwać do startu samolot, ale też sterować własnym ciałem.

Sprzężenie zwrotne

Tę metodę treningu mózgu wymyślono dla amerykańskich astronautów. Jak wieść gminna niesie, korzystał z niej także nasz mistrz narciarski Adam Małysz. Ponieważ stosuje ją coraz więcej placówek medycznych, bez problemu możemy skorzystać z biofeedbacku. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to "biologiczne sprzężenie zwrotne". By rozpocząć terapię, musimy spotkać się ze specjalistą z zakresu biofeedback (zwykle ma on wykształcenie medyczne). Oceni nasz stan zdrowia i - jeśli trzeba - przejrzy dotychczasowe metody leczenia, wyniki badań oraz zleci dodatkowe analizy. Gdy po analizie danych zostaniemy zakwalifikowani do biofeedbacku, szczegółowo wyjaśni nam zasadę działania tej metody. A potem zaczyna się seria treningów (potrzeba co najmniej dziesięciu, a czasem nawet kilkudziesięciu zajęć).Podczas treningów podłączeni jesteśmy do aparatury za pomocą czujników. W zależności od rodzaju urządzenia (patrz poniżej: "Dla kogo biofeedback") mierzy ono np. rodzaje fal wysyłanych przez nasz mózg, napięcie mięśni, temperaturę palców, elektryczne przewodnictwo skóry. Każdą zmianę tych parametrów widać na monitorze komputera albo słychać w formie dźwięku. Dzięki temu możemy wpływać na reakcje własnego ciała i świadomie je korygować. Brzmi to tajemniczo, ale jest proste.

Mózg górą!

Najpopularniejszą odmianą biofeedbacku jest tzw. EEG biofeedback, polegający na intensyfikacji lub wyciszeniu określonych fal wysyłanych przez nasz mózg. Emituje on cztery rodzaje tych fal: alfa, beta, theta i delta. Mają one różne zakresy. W zależności od naszego stanu psychofizycznego jeden typ fal przeważa. Dobroczynna dla mózgu jest fala alfa. Fizjologicznie występuje ona co najmniej dwa razy dziennie: po przebudzeniu i przed zaśnięciem, gdy mamy zamknięte oczy. Umysł - uwolniony od nadmiaru wrażeń - jest wówczas zdolny do twórczej pracy i łatwiej zapamiętuje. Terapeuta wie o tym i jeśli potrzeba, żeby nasz umysł wydajniej pracował (bo np. mamy przed sobą ważny egzamin, pracujemy jako kontroler lotów lub rozgrywamy ważny międzynarodowy mecz), dobierze dla nas taki program komputerowy, który zintensyfikuje do pracy fale alfa (albo np. wyciszy fale beta 2 odpowiedzialne za stres, napięcie czy lęk).

Gdy poddajemy się EEG biofeedback, do naszej głowy terapeuta przykleja elektrody, które rejestrują fale mózgowe. Na swoim monitorze widzi je w postaci wykresu, czyli może zauważyć, które fale dominują, a które są zbyt słabe. Wie zatem, co wyciszyć, a co stymulować. Następnie wybiera dla nas indywidualny program, który obserwujemy na drugim ekranie w postaci przystępnej wideogry (specjaliści opracowali ich już kilkadziesiąt). Jedna z gier np. polega na takim prowadzeniu wirtualnego samochodu, by w odpowiednim momencie ruszał, a następnie jechał z właściwą prędkością. Aby tak się działo, nasz mózg musi wytwarzać pożądane fale i utrzymywać je na właściwym poziomie. Gdy zdekoncentrujemy się i nasz mózg zacznie wytwarzać niepożądane fale, samochód zatrzyma się lub zboczy z drogi. Im więcej ćwiczymy, tym np. więcej fal alfa odpowiadających za koncentrację i precyzyjne myślenie emituje nasz mózg.

Nie tylko głowa

Jedno z urządzeń stosowanych w ramach biofeedbacku mierzy napięcie mięśni. Gdy są one zbyt silnie napięte, pojawiają się rozmaite bóle, np. szyi, głowy, pleców, a gdy jest zbyt małe, występuje np. problem z nietrzymaniem moczu. Dane z elektrod przypiętych do określonych grup mięśni przesyłane są do komputera i tam przetwarzane, a my - na podstawie informacji zwrotnej - uczymy się przy pomocy wideogry odpowiednio rozluźniać i relaksować lub napinać mięśnie. Dzięki temu problem albo całkowicie znika, albo można np. zmniejszyć dawkę leku przeciwbólowego.

Gdy już nauczymy się, jak sterować własnym ciałem, możemy pokusić się o zajęcia przypominające pod okiem terapeuty lub zaopatrzyć się w tzw. psychowalkman (cena od ok. 700 zł), dzięki któremu biofeedback można przeprowadzić w domu. W zależności od potrzeb (na liście schorzeń, które można leczyć tą metodą jest już blisko 130 pozycji) mamy do wyboru jeden z kilkunastu programów terapeutycznych. Pomagają m.in. przy bezsenności, migrenie, osłabieniu, kiepskiej koncentracji czy kłopotach z pamięcią.

Dla kogo biofeedback

Lekarze uważają, że ta metoda sprawdza się m.in. u osób:

- zdrowych - których praca wymaga skupienia, podejmowania szybkich decyzji, zdających egzaminy, uprawiających wyczynowo sport,

- z zaburzeniami uwagi i koncentracji, nadpobudliwością psychoruchową (np. ADHD), depresją, uzależnieniami, zaburzeniami snu,

- z dziecięcym porażeniem mózgowym, padaczką, chorobą Parkinsona, rehabilitowanych po urazach czaszki i udarach mózgu,

- z migreną, nietrzymaniem moczu, arytmią serca, bólem kręgosłupa.

źródło: Poradnik Domowy

Offline brie

• Podglądacz
  • *
biofeedback w przypadku 4-latki?
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 04, 2007, 12:23:04 am »
Witam,

Zastanawiam się czy w przypadku 4-letniego dziecka (opóźniony rozwój psychoruchowy, wyniki badań EEG i rezonans magn - w normie) biofeedback może być skuteczny? Dodam, że chodzi głownie o rozwój mowy, z którą to dziewczynka ma spory problem.

Pozdrawiam

b.
brie&Tomek-2lata6mies

nt

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 14, 2008, 11:28:17 pm »
EEG Biofeedback KRAKÓW - centrum terapii NEUROTRENING  
Wizyty w domu pacjenta
Tel.: 662 149 473  

Leczenie dysfunkcji neurologicznych.

Dla dzieci:

Zaburzenia uczenia się i zapamiętywania.

Brak koncentracji.

Nadpobudliwość (także ADHD).

Dysleksja.

I wiele innych problemów.

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach