Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej  (Przeczytany 143236 razy)

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« dnia: Grudzień 14, 2003, 11:03:56 pm »
Strona internetowa promująca wprowadzenie
 usług asystenckich w Polsce
Ruszyła strona internetowa promująca wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.

Pod adresem internetowym http://free.ngo.pl/ptsr/Asystent/ można zapoznać się z podstawowymi informacjami o programie
"Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej" prowadzonym przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Można na niej znaleźć publikacje prasowe na ten temat oraz niektóre ustawy.

Na stronie można odnaleźć również Deklarację przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się osobami niepełnosprawnymi przyjętą w Dębem w lutym 2003 roku. Na spotkaniu zapadła decyzja o utworzeniu wspólnego forum, które doprowadzi do realizowania przez władze Rzeczpospolitej Polskiej "Zasady 4" Standardowych Zasad Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych ONZ 1993 głoszącej: "Państwa powinny zagwarantować osobom niepełnosprawnym opiekę w pełnym zakresie służb wspierających, włącznie ze wszelkimi urządzeniami pomocniczymi, po to, by pomóc im w podnoszeniu poziomu niezależności w życiu codziennym oraz w egzekwowaniu przysługujących im praw. Państwa powinny zapewnić usługi asystenta osobistego, przewodnika i tłumacza, zgodnie z potrzebami osoby niepełnosprawnej jako ważne narzędzie prowadzące do wyrównania szans. Usługi asystenckie powinny być ekonomicznie dostępne - darmowe lub tak tanie, aby osoby niepełnosprawne i ich rodziny było na nie stać. Programy dotyczące osobistego asystenta powinny zapewniać osobie niepełnosprawnej wpływ na decydowanie, w jaki sposób oraz w jakim zakresie asysta jest jej udzielana."

Źródło: Izabella Odrobińska, Rada Główna PTSR
ptsr-rg@idn.org.pl
http://ptsr.idn.org.pl
infolinia o SM: 0 801 313 333

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/7253

-------

Nowe zawody w opiece społecznej

1.asystent osoby niepełnosprawnej – do realizacji w rocznym cyklu kształcenia w szkole policealnej;
2.opiekunka środowiskowa – do realizacji w rocznym cyklu kształcenia w szkole policealnej;
3.opiekun w domu pomocy społecznej – do realizacji w dwuletnim cyklu kształcenia w szkole policealnej

http://www.fundacja-sm.malopolska.pl/strony/zawody.htm

http://www.niepelnosprawni.info/ledge/x/10341

http://www.niepelnosprawni.info/ledge/x/10057

http://www.up.warszawa.pl/index.php?n=71

http://www.szczecin.pl/aktualne/komunikaty/2004/1112c.htm

http://www.niepelnosprawni.info/ledge/x/2596

http://www.ptsr.org.pl/index.php?id=kat&kat_id=78
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 08, 2004, 04:12:34 pm »
Chciałam poruszyc temat jakoś unikany w naszych urzędach.
asystent osobisty osoby niepełnosprawnej

Cytat:
Cytuj
ze "Standardowych Zasad Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych" przyjętych w 1993 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, które Polska ratyfikowała.

Państwa powinny zagwarantować osobom niepełnosprawnym opiekę w pełnym zakresie służb wspierających, włącznie ze wszelkimi urządzeniami pomocniczymi, po to, by pomóc im w podnoszeniu poziomu niezależności w życiu codziennym oraz w egzekwowaniu przysługujących im praw. Państwa powinny zapewnić usługi asystenta osobistego, przewodnika i tłumacza, zgodnie z potrzebami osoby niepełnosprawnej jako ważne narzędzie prowadzące do wyrównania szans. Usługi asystenckie powinny być ekonomicznie dostępne - darmowe lub tak tanie, aby osoby niepełnosprawne i ich rodziny było na nie stać. Programy dotyczące osobistego asystenta powinny zapewniać osobie niepełnosprawnej wpływ na decydowanie, w jaki sposób oraz w jakim zakresie asysta jest jej udzielana

 
tu jest link o podobnej tematyce
PODSTAWOWE INFORMACJE O PROGRAMIE "OSOBISTY ASYSTENT OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ"

Cytuj
Stwardnienie rozsiane jest schorzeniem, którego pierwsze objawy pojawiają się u ludzi młodych, między 20 a 40-stym rokiem życia. Postępująca niepełnosprawność nierozłącznie związana z chorobą sprawia, że większość osób z SM rezygnuje z aktywności społecznej i zawodowej ze względu na trudne do pokonania bariery: od architektonicznych po mentalne. Tymczasem zachowanie aktywności ma funkcję terapeutyczną i rehabilitacyjną. Wpływa na proces integracji z najbliższym środowiskiem, zwiększa zaradność i niezależność ekonomiczną nie mówiąc o osobistej satysfakcji i zadowoleniu z życia. Aby to osiągnąć w wielu przypadkach konieczna jest asysta osoby trzeciej, kogoś z zewnątrz, kto pomoże nie tylko dotrzeć na miejsce ale również skomunikować się z otoczeniem, kogo pomoc zrekompensuje problemy wynikające z niepełnosprawności.

W wielu krajach istnieje funkcja osobistego asystenta osoby niepełnosprawnej. Asystent ma za zadanie umożliwić osobie niepełnosprawnej aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, pełnić rolę podobną np. do przewodników osoby niewidomej. Nie jest opiekunem, nie wyręcza rodziny, choć jej pomaga. Jego usługa polega na pomocy w wykonaniu ściśle określonych zadań.

Asystent powinien być odpowiednio przygotowany do swojej roli. Znać podstawowe problemy wynikające ze schorzenia jakim jest SM zarówno te dotyczące zdrowia fizycznego jak i psychicznego oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Powinien posiadać pewne cechy charakteru, które umożliwią mu udaną współpracę ze swoim partnerem. Do swojej roli powinien zostać przygotowany podczas wielopoziomowego szkolenia. Zajęcia ze słuchaczami powinni prowadzić wybrani specjaliści: rehabilitant, psycholog, neurolog, pielęgniarka, pracownik socjalny, wszyscy z doświadczeniem w swoim zawodzie. Takie szkolenie zostało przeprowadzone po raz pierwszy w Polsce w 2002 roku przez Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Odbyło się ono dzięki pomocy finansowej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Wyszkolono wówczas 48 asystentów. Tych, z najlepszymi wynikami, zatrudniono. Kolejna edycja kursu odbyła się w lutym 2003 r. (wyszkolono kolejnych 30 asystentów).


Statystyka

W 2002 roku asystenci przepracowali łącznie 1748 godzin. W 2003 r. (stan na 30.04.2003) - 765 godzin. Należy jednak zaznaczyć, iż liczby te nie odpowiadają realnemu zapotrzebowaniu na pomoc asystenta. Jest ono bowiem dużo większe niż mozliwości finansowe OW PTSR.
Z pomocy asystenta skorzystało w 2002 roku około 50 osób. Zaś w 2003 roku (stan na 30.04.2003) - 33 osoby. Średnia wieku wynosi 50,34 lata. Najmłodszy chory korzystający z asysty ma 32 lata, najstarszy 75 lat. Zdecydowaną większość stanowią kobiety (ok. 66%). Głównym źródłem utrzymania tych osób jest renta, zatem ich sytuacja finansowa jest z reguły trudna. Około 75% chorych ma orzeczoną I-wszą grupę inwalidzką, ok.10% - II-gą grupę, ok. 4% - III-cią grupę inwalidzką, pozostali nie mają ustalonej grupy inwalidzkiej.

Asystenci najczęściej służyli swoją pomocą :

w załatwianiu spraw urzędowych,

przy wizytach u lekarza,

w dotrzymywaniu towarzystwa (spacer, rozmowa)

przy dostarczaniu leków, materiałów urologicznych itp.

przy wyjściach na imprezy kulturalne (kino, teatr, wystawy).

Źródła finansowania

Program "Asystent Osoby Niepełnosprawnej (z SM)" finansowano w 2002 r. z dotacji celowych:

Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej 25.833,19 PLN
(Phare Access)
Ministerstwa Zdrowia 11.862 PLN
PFRON 6.240 PLN
Ze środków własnych OW PTSR 6.504 PLN
W 2003 roku zostały przyznane na ten cel dotacje z:
Programu Phare ACCESS 2000 23.889,06 EURO
Biuro Polityki Socjalnej Zarządu Miasta St. Warszawy
PFRON


Chciałabym poznać obecne przepisy regulujące ten jakże istony temat dla rodzicow dzieci wszystkich schorzeń.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 08, 2004, 06:16:50 pm »
Soniu, temat raczkuje od 2 lat
wiemy już że tacy asystenci będą
nie ma chyba jeszcze uregulowań prawnych, kto ma ich zatrudniać
wiadomo że w założeniach taki asystent ma otrzymywać wynagrodzenie, częściowo pokrywane przez O.N.
wiem że w W-wie jest 2- letnie studium szkolące takich asystentów
ale żeby ktoś finansował ich usługi jeszcze nie słyszałam

w wątku
 http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/7258

który w piątek wkleiłam w dziale prasa

też jest o asystentach

Cytuj
Gmina Głogów, wykorzystując własne środki, zaadaptowała na ten cel budynek po byłym przedszkolu. Koło PSOUU wyposażyło kompleksowo 3 mieszkania dla mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie.
Inicjatywę wsparły finansowo MPiPS, Wojewoda Dolnośląski, KGHM Polska Miedź SA oraz wielu darczyńców, którzy przekazali nieodpłatnie meble i sprzęt do wyposażenia mieszkań.
Osoby z niepełnosprawnością umysłową będą przystosowywać się do samodzielnego życia przy wsparciu asystentów personalnych, których zatrudnia PSOUU. W godzinach dopołudniowych korzystają oni z zajęć rehabilitacyjno-terapeutycznych w Warsztatach Terapii Zajęciowej "Arka" prowadzonych przez Koło PSOUU.


i wydaje mi się że jest to fantastyczny pomysł

jak tylko cos więcej znajdę- dam znać
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Asystent O.N.- deklaracja ze str. IDN
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 03, 2004, 05:43:40 pm »
Deklaracja - Dębe 21-23 lutego 2003 - Warszawa 16 maja 2003
źródło: http://www.idn.org.pl/index.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2004, 07:08:05 pm »
Dalsze informacje:

Szkoła Policealna Pracowników Służb Społecznych im. Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach
a w niej:
SZKOŁA KSZTAŁCI W ZAWODACH I SPECJALNOŚCIACH
KILKA INFORMACJI O SPPSS W KATOWICACH

dodam post Ulki z działu Prawo

Strona internetowa promująca wprowadzenie
 usług asystenckich w Polsce
Ruszyła strona internetowa promująca wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.

Cytuj
Pod adresem internetowym http://free.ngo.pl/ptsr/Asystent/ można zapoznać się z podstawowymi informacjami o programie
"Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej" prowadzonym przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Można na niej znaleźć publikacje prasowe na ten temat oraz niektóre ustawy.

Na stronie można odnaleźć również Deklarację przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się osobami niepełnosprawnymi przyjętą w Dębem w lutym 2003 roku. Na spotkaniu zapadła decyzja o utworzeniu wspólnego forum, które doprowadzi do realizowania przez władze Rzeczpospolitej Polskiej "Zasady 4" Standardowych Zasad Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych ONZ 1993 głoszącej: "Państwa powinny zagwarantować osobom niepełnosprawnym opiekę w pełnym zakresie służb wspierających, włącznie ze wszelkimi urządzeniami pomocniczymi, po to, by pomóc im w podnoszeniu poziomu niezależności w życiu codziennym oraz w egzekwowaniu przysługujących im praw. Państwa powinny zapewnić usługi asystenta osobistego, przewodnika i tłumacza, zgodnie z potrzebami osoby niepełnosprawnej jako ważne narzędzie prowadzące do wyrównania szans. Usługi asystenckie powinny być ekonomicznie dostępne - darmowe lub tak tanie, aby osoby niepełnosprawne i ich rodziny było na nie stać. Programy dotyczące osobistego asystenta powinny zapewniać osobie niepełnosprawnej wpływ na decydowanie, w jaki sposób oraz w jakim zakresie asysta jest jej udzielana."

Źródło: Izabella Odrobińska, Rada Główna PTSR
ptsr-rg@idn.org.pl
http://ptsr.idn.org.pl
infolinia o SM: 0 801 313 333

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/7253
źródło: Ruszyła strona internetowa promująca wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline jolanta

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 150
  • http://www.ogodnezycie.host.sk
asystenci osób niepełnosprawnych
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 20, 2004, 07:53:30 am »
Zamieszczam jeden z wykładów z naszej konferencji. Myślę, że trochę obrazuje tę formę pomocy.

Andrzej Juros (Katolicki Uniwersytet Lubelski; Lubelski Ośrodek Samopomocy)

CAŁOŚCIOWE PLANOWANIE ŻYCIA JAKO METODA PRACY ASYSTENTA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
W ramach konferencji: „Turystyka osób niepełnosprawnych w kontekście integracji osób niepełnosprawnych”; – Chełm 15 marca 2004 roku.

Każdy człowiek potrzebuje dla siebie oparcia społecznego w ludziach. Osoby niepełnosprawne w tym zakresie niczym się nie różnią poza tym, że w miarę pogłębiania się niepełnosprawności to oparcie musi być coraz bardziej zorganizowane. Jedną z form oparcia jest zaangażowanie asystentów. Należy wyraźnie odróżnić funkcje pełnione przez asystenta osoby niepełnosprawnej od funkcji opiekuńczych. Te drugie pełnią rolę zachowawczą, chroniąc osobę przed wykluczeniem, ograniczeniem samodzielności. Natomiast działania asystenta winny zmierzać do zwiększania pola samorealizacji osoby niepełnosprawnej. Do jej pełnej integracji w społeczności lokalnej.
„Standardowe Zasady Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych" przyjęte w 1993 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, które Polska ratyfikowała mówi w części dotyczącej warunków decydujących o równoprawnym uczestnictwie, że w zakresie służb wspierających (Zasada 4) : „Państwa powinny wspierać opracowywanie programów nastawionych na świadczenie zindywidualizowanej pomocy za pośrednictwem osobistych asystentów i tłumaczy, zwłaszcza osobom głęboko upośledzonym lub dotkniętym sprzężonymi kalectwami. Programy takie zwiększałyby poziom uczestnictwa osób niepełnosprawnych w codziennym życiu – w domu, w pracy i w szkole oraz podczas zajęć rekreacyjnych.” (pkt. 6). Te zindywidualizowane „Programy pomocy personalnej powinny być tak zaprojektowane, by osoby z nich korzystające miały decydujący wpływ na sposób realizacji tych programów.” (pkt. 7). Takie zindywidualaizowanie i głęboki poziom niepełnosprawności sprawiają, że asystenci musza dysponować bogatymi umiejętnościami i metodami pracy.
W Polsce na dzień dzisiejszy program asystenta realizuje niewiele instytucji i organizacji pozarządowych.
Od 1999 roku Lubelska Fundacja Fuga Mundi realizuje program na zasadzie pracy wolontariuszy, którzy pomagają osobom niepełnosprawnym w wyjściu na zakupy, do kina czy dojeździe na kursy. Program "Asystenta" został wpisany do strategii rozwoju województwa lubelskiego  (zob.  http://www.ffm.pl/g34.php ).

W podobnym okresie Polskie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczecinie zrealizowało projekt nt. "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością intelektualną" . Dotyczył on:
•   opracowania standardu usługi oraz szkoleń,
•   przeszkolenia grupy osób zdolnych do świadczenia asysty oraz
•   przygotowania
o   osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz ich
o   rodziców lub opiekunów prawnych do korzystania z usług asystenta.
Lista predyspozycji i umiejętności asystenta:
•   nawiązywanie kontaktu z drugą osobą. Zauważanie i poszanowanie jej potrzeb, odczytywanie komunikatów, szczególnie niewerbalnych.
•   słuchanie i obserwowanie,
•   wchodzenie w relacje podmiotowe, stwarzanie sytuacji wyboru, dawanie szansy na podjęcie zadania,
•   określenie minimalnego koniecznego wsparcia, nie narzucanie pomocy,
•   dyskrecja i lojalność,
•   otwartość i optymizm, radość ze wspólnego współistnienia.

Dodatkowa wiedza dotyczy:
•   Udzielania pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia,
•   Umiejętności wyszukiwania i wskazywania placówek i instytucji, w których niesprawni mogą znaleźć pomoc,
•   Udzielanie pomocy w trakcie korzystania z tych placówek,
•   Umiejętność poruszania się w gąszczu przepisów prawnych.

Wyróżniono trzy poziomy wsparcia:
•   Osoby sprawne fizycznie, posiadające umiejętność podejmowania decyzji, samodzielne życiowo, z pełnym prawem obywatelskim, które wymagają doradztwa w skomplikowanych sprawach życiowych,
•   Osoby, które są częściowo samodzielne, z umiarkowanymi ograniczeniami fizycznymi, z zaburzoną sferą podejmowania decyzji, które wymagają doradztwa i pomocy w rozwiązywaniu problemów życiowych, ale nie wymagają opieki bezpośredniej,
•   Osoby, które są niesamodzielne życiowo, którym brakuje umiejętności podejmowania decyzji, mają duże ograniczenia fizyczne, wymagają doradztwa i bezpośredniej pomocy.

Strategia Rozwoju Miasta Szczecina Uchwałą Rady Miasta w kwietniu 2002 r. w miejskim programie działań na rzecz osób niepełnosprawnych zapisała do realizacji projekt "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej".

Od lipca 2000 roku program, na zasadzie porozumienia z Fundacją Fuga Mundi, realizowany jest również przez szczecińską Fundacją Pomocy Chorym na Zanik Mięśni . (korzysta on dodatkowo z osób odrabiających zasadniczą służbę wojskową). Do zadań asystentów należy m.in. towarzyszenie w drodze do szkoły i na uczelnię oraz w podróżach środkami komunikacji publicznej, pomoc przy toalecie, jedzeniu, sprzątaniu osobom mieszkającym samotnie, opieka podczas pobytu w szpitalu i na spotkaniach towarzyskich, pomoc w pracy. Usługi są częściowo odpłatne. Asystent otrzymuje 1,5 - 2 zł za godzinę. Fundacja część środków pozyskuje z Urzędu Miejskiego w Szczecinie.
Działania warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, na rzecz wprowadzenia asystencji  zaowocowały wykształceniem 48 asystentów w 2002 roku i 30 osób w roku 2003. Asystenci najczęściej pomagali:
-   w załatwianiu spraw urzędowych,
-   przy wizytach lekarskich,
-   w kontaktach towarzyskich,
-   przy dostarczaniu leków,
-   w trakcie imprez kulturalnych.

Doświadczenia Szwecji wskazują, że za korzystanie z usługi asystenta płaci do 20 godz. tygodniowo budżet gminy, a jeśli asysta przekracza 20 godz. tygodniowo, koszty są pokrywane z ubezpieczenia społecznego osoby niepełnosprawnej. Natomiast w Anglii zakres usług asystenta ustalają lokalne władze, opierając się na interpretacji stosownych ustaw. Na takiej podstawie ocenia się sytuację na danym terenie i określa, ile osób może potrzebować tego rodzaju wsparcia. Odkąd zapotrzebowanie na pomoc asystenta przewyższyło możliwości organizacyjne, rodzaj pomocy oferowanej niepełnosprawnym podlega kryteriom ustalanym lokalnie w ośrodkach pomocy społecznej.
W Polsce dotychczas istnieją trzy Szkoły Policealne Pracowników Służb Społecznych (Katowice, Szczecin i Lublin), kształcące w zakresie asystent osoby niepełnosprawnej.
Jedną z ciekawszych metod możliwych do wykorzystania do organizowania pracy asystentów jest Całościowe Planowanie Życia . Umożliwia ona przekroczenie większości niebezpieczeństw, które zacierają różnicę między usługami opiekuńczymi a tymi działaniami, które ma realizować asystent. Przełamuje ona detrministyczne widzenie osoby niepełnosprawnej w kategoriach jej dysfunkcji. CPŻ wymusza konieczność zmiany sposobu widzenia osoby niepełnosprawnej i kształtowanie w profesjonaliście nowych kompetencji potrzebnych w procesie integrowania osoby niepełnosprawnej w społeczności lokalnej.
Całościowe Planowanie Życia (CPŻ) jest jednym ze sposobów budowania wspólnoty i społeczności lokalnej a zarazem procesem poprzez który osoby z niepełnosprawnością włączają się w jej nurt. Zmierza do przezwyciężenia bierności i podniesienia poczucia jakości życia osób z niepełnosprawnością. Włącza osobę z poważną niepełnosprawnością w centrum procesu ustalania celów i planów. Daje możliwość zaangażowania się członków rodziny, przyjaciół, znajomych oraz  osób z szerszej społeczności w proces, w którym są równorzędnymi partnerami  dla osób zawodowo wspierających osobę z niepełnosprawnością. CPŻ jest czymś więcej aniżeli tylko spotkaniem, jest to ciągły proces społecznej zmiany. Skuteczność planu zależy od osób z grupy wsparcia troszczących się by uczynić plany realnymi poprzez uczenie się rozwiązywania problemów, budowanie społeczności i zmianę organizacji w czasie.
   CPŻ to proces wspierania osoby w tworzeniu wizji tego kim chciałaby być i co chciałaby robić. Uczenie się jak osoba pragnie żyć wyprzedza opis potrzeb, które winny być zaspokojone by pomóc osobie samodzielnie żyć. Podkreśla się wagę osobistych wyborów, talentów i marzeń, natomiast na plan dalszy schodzą potrzeby-ograniczenia. To osoba zainteresowana a nie profesjonalista posiada pełną kontrolę nad procesem. Przy wszystkich swych zaletach CPŻ nie zastępuje tradycyjnych form pomocy i rehabilitacji. Możliwość realizowania tego, co jest  dla osoby ważne, sprawia, że wiele dotychczasowych negatywnych zachowań, określanych jako niemożliwych do usunięcia samorzutnie zanika.
   Pozytywne widzenie ludzi, motywowanie poprzez inspirowanie, ubogacanie i umacnianie się: osób z niepełnosprawnością, ich rodzin i przyjaciół; zaangażowanie i rozwój społeczności; zmiany organizacyjne w samej instytucji wykorzystującej CPŻ to tylko niektóre z cech procesu, który określa się jako Budowanie mostów czy też Siła jednej świecy.
"gdyby każdy miał to samo,
nikt nikomu nie byłby potrzebny" (ks. Jan Twardowski)
Jolanta/Bartek z.D.lat 8

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 25, 2004, 05:06:45 pm »
jeszcze to znalazłam w starszych zapasach

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/1826
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Chorzy na wózkach czekają na asystentów
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 05, 2004, 04:04:19 pm »
Chorzy na wózkach czekają na asystentów

 
Dzięki asystentowi pan Zbigniew pisał artykuły, korzystał z internetu, poszedł do stomatologa. Życie stało się nieco łatwiejsze. Od kilku miesięcy z powodu opieszałości urzędników te luksusy stały się dla niego niedostępne.


54-letni Zbigniew Baraniecki od lat choruje na stwardnienie rozsiane. Już jako chory zaczął pisać, wydał nawet książkę. Niestety, choroba dotknęła także ręce. Od dwóch lat zastępował je 20-letni Marcin, który przychodził do pana Zbigniewa dwa razy w tygodniu i spędzał z nim 40 godzin miesięcznie. Było to możliwe dzięki programowi "Asystent" utworzonemu przez warszawski oddział Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Finansowany był on z programów pomocowych Unii Europejskiej (asystenci dostawali ok. 4 euro za godzinę). - Skwapliwie wykorzystałem tę szansę i zacząłem ponownie pisać - mówi pan Zbigniew.

Asystent pomagał też w wielu przyziemnych sprawach: zawiózł wózek do naprawy, odebrał wyniki badań, pomógł ruszyć się z czterech ścian. - Egzystencja stała się dużo znośniejsza - mówi pan Zbigniew.

Pod koniec ubiegłego roku nagle okazało się, że skończyły się unijne pieniądze i asystent nie będzie już przychodził. Miało być lepiej po nowym roku. Asystent wrócił jednak tylko na godzinę tygodniowo. Od marca miał przychodzić częściej, ale jest kwiecień i nic się nie zmieniło.

Iza Odrobińska z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego wyjaśnia, że nie ma już unijnego programu "Acces" dla organizacji pozarządowych. Zostały inne źródła finansowania - m.in. miasto i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Pieniądze, jakie dostaliśmy z miasta, w tym roku starczyły właśnie na mniej więcej 1 godzinę tygodniowo dla chorego. Złożyliśmy też wniosek do PFRON, jednak Fundusz zażądał nowych dokumentów. Dostarczyliśmy je i czekamy na decyzję - mówi Iza Odrobińska.

- Wniosek zostanie rozpatrzony w najbliższym czasie, na pewno jeszcze w kwietniu - zapewnia Bożena Baczyńska z PFRON. Jej zdaniem jest duża szansa na pieniądze.

PTSR złożyło projekty także u wojewody (nie wiadomo, kiedy rozpatrzy wniosek) i w Komisji Europejskiej (termin rozstrzygnięcia 15 maja). Zamierza też zainteresować sprawą Ministerstwo Zdrowia, które niedawno ogłosiło konkurs na projekty związane z niepełnosprawnymi.

http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34309,2005249.html


Asystent - prawa ręka
   
 To ktoś inny niż opiekunka z pomocy społecznej, która gotuje, sprząta, robi zakupy. To ktoś, kogo zdrowe ręce czy nogi zastąpią własne, chore. Umożliwi działanie, co nie znaczy, że wyręczy. Pomoże przełamać barierę bezsilności. Szczególnie przydatny niepełnosprawnym, którzy pracowali umysłowo. Pierwszych 20 asystentów otrzymało certyfikaty w czerwcu 2002 r. Opiekowali się 80 chorymi w Warszawie. Mimo wielkiego zapotrzebowanie na usługi asystentów pieniądze z Unii skończyły się we wrześniu ubiegłego roku i asystenci stracili zatrudnienie. Już wtedy przedstawiciele kilku organizacji pozarządowych zajmujących się niepełnosprawnymi podpisali deklarację, w której domagali się ustawowego zapewnienia niepełnosprawnym dostępu do usług asystenta, przewodnika i tłumacza. Powołują się na konstytucyjne prawo wolności i równości oraz zasadę "wyrównania szans niepełnosprawnych" przyjętą przez ONZ i Polskę.

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,2005248.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Asystent Osoby Niepełnosprawnej – w Warszawie
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 29, 2004, 04:44:14 pm »
Asystent Osoby Niepełnosprawnej – w Warszawie


1 maja 2004 r. rusza w Warszawie projekt – Asystent Osoby Niepełnosprawnej, realizowany przez Fundację Pomocy Młodzieży i Dzieciom Niepełnosprawnym „Hej, Koniku”, przy współpracy z Urzędem Pracy m.st. Warszawy oraz ze Stowarzyszeniem „Po pierwsze rodzina”. Projekt finansowany jest ze środków UE, w ramach Programu Phare 2002 – Aktywne formy zwalczania bezrobocia. Projekt zakłada przysposobienie do zawodu „Asystent osoby niepełnosprawnej” grupy 50 osób bezrobotnych posiadających status absolwentów.

Organizatorzy uwzględnili na razie dwa rodzaje niepełnosprawności: autyzm i dziecięce porażenie mózgowe. W ramach projektu przeprowadzone zostanie szkolenie teoretyczne, składające się z części ogólnej (podstawowe zagadnienia psychologiczne, prawne, podstawy udzielania pierwszej pomocy itp) oraz z części specjalistycznej, dotyczącej dwóch wspomnianych rodzajów niepełnosprawności. Po ukończeniu szkolenia uczestnicy Projektu odbędą praktyki zawodowe w ośrodkach rehabilitacyjnych zajmujących się terapią autyzmu oraz MPD.

Następnie uczestnicy projektu podejmą staż zawodowy w roli asystentów osób niepełnosprawnych. W ramach Projektu z usług asystentów skorzysta ok. 150 osób niepełnosprawnych. Przez cały okres praktyk i stażu zawodowego nad pracą asystentów czuwać będzie zespół wykwalifikowanych psychologów. Po zakończeniu programu istnieje możliwość otrzymania pracy.

Warto zwrócić uwagę, że zawód „Asystent osoby niepełnosprawnej” jest nowym zawodem na polskim rynku pracy. Natomiast w Unii Europejskiej instytucja asystenta jest powszechnie wykorzystywana w aktywizacji osób niepełnosprawnych.

Na usługi asystenckie jest wielkie zapotrzebowanie, a zawód ten należy do grupy najbardziej poszukiwanych i dobrze płatnych.

A oto adresy, pod którymi można zasięgnąć informacji nt. szkoleń:

• Urząd Pracy m.st Warszawy, ul. Grochowska 171B, 04-111 Warszawa, telefon-centrala: 810-42-03, 810-27-06, 813-20-32

• Urząd Pracy m.st. Warszawy – placówka, ul. Ciołka 10A, 01-402 Warszawa, telefon-centrala: 836-41-43, 836-41-90.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/13.html?numer=1193&dok=1193.13.3.2.2.3.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 14, 2004, 05:12:24 pm »
Niepełnosprawni. Zwrot kosztów

W pracy pomoże asystent

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą otrzymywać zwrot kosztów zatrudnienia tzw. asystentów niepełnosprawnych pracowników. Taką możliwość przewidują nowe przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.


Zadaniem asystentów osób niepełnosprawnych jest pomaganie im w komunikowaniu się z otoczeniem i wykonywanie czynności trudnych lub niemożliwych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy. Liczba godzin przeznaczonych wyłącznie na taką pomoc nie może przekroczyć 20 proc. całkowitego miesięcznego czasu pracy osoby pomagającej.

Nowe przepisy, obowiązujące od 1 maja br., stanowią też, że pracodawca, który na co najmniej 3 lata zatrudni osoby niepełnosprawne bezrobotne lub poszukujące pracy i nigdzie niepracujące, skierowane przez urząd pracy, będzie mógł otrzymać zwrot kosztów poniesionych nie tylko w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy do potrzeb tych osób, ale również na adaptację pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb niepełnosprawnych pracowników oraz adaptację lub nabycie urządzeń ułatwiających im funkcjonowanie w zakładzie pracy.

O zwrot tych kosztów mogą ubiegać się również pracodawcy, którzy przez co najmniej 3 lata będą zatrudniać osoby niepełnosprawne, których niepełnosprawność powstała w czasie pracy w ich firmie. Pieniądze z Funduszu Pracy pracodawca otrzyma na swój wniosek.

I jeszcze jedna zmiana. Przedłużono okres składania informacji miesięcznych o wynagrodzeniu, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników oraz wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania ich wynagrodzenia za dwa miesiące. Należy je składać do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu (miesiącach), których informacja lub wniosek dotyczy.

Zmiany w ustawie rehabilitacyjnej wprowadziła ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie i uchyleniu niektórych ustaw w związku z uzyskaniem przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej (Dz.U. nr 96, poz. 959).

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/2.html?numer=1202&dok=1202.2.3.2.25.4.0.1.htm

http://forum.darzycia.pl/viewtopic.php?p=19316#19316
u nas link
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 03, 2004, 12:46:28 pm »
Cytuj
http://samisobie.clan.pl/opiekasp.htm
 
Dotychczas w prawodawstwie nie bylo okreslenia asystentury. Pojawily sie pierwsze oznaki w postaci zmian w ustawie o rehabilitacji, w ustawie dostosowyjacej polskie prawo do UE.   Dz U. z 2004 nr 96 poz. 959
Mówi się tam o zwrocie kosztow z tytulu zatrudnienia dodatkowej pomocy (asystenta) osoby ON, ktora podejmuje pracę. Niestety, to bardzo waska zmiana, ktora nie obejmuje pomocy dzieciom ON. (pomocy koniecznej, zwiazanej np z ksztalceniem)
Pozdrawiam, Iza Odrobinska
zapraszam tez na strone
http://free.ngo.pl/ptsr/Asystent
sdsi

wspomniany Dz.U. z 2004r. Nr 96 poz 959

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2004/0959.htm

http://www.serwis-prawny.pl/?pro=DURP20040960959

a tutaj Wzór Formularza
Do pobrania
http://www.spes.org.pl/formularz.txt
http://www.spes.org.pl/magazyn.htm#pobr

Formularz "Skierowania do korzystania z usług specjalistycznych organizowanych przez

ośrodek pomocy społecznej"

"Skierowanie do korzystania z usług specjalistycznych" (2001/03/14)
Wzór"Skierowania do korzystania z usług specjalistycznych organizowanych przez ośrodek pomocy społecznej", który w sposób szczególny uwzględnia potrzeby osób z zaburzeniami psychicznymi oraz osób z upośledzeniem umysłowym. Udostępniony dzięki uprzejmości koordynatora usług specjalistycznych w Centrum Pomocy Społecznej Targówek w Warszawie.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 12, 2004, 01:43:46 pm »
http://samisobie.clan.pl/opiekasp.htm
 
Cytuj
Dotychczas w prawodawstwie nie bylo okreslenia asystentury. Pojawily sie pierwsze oznaki w postaci zmian w ustawie o rehabilitacji, w ustawie dostosowyjacej polskie prawo do UE. Dz U. z 2004 nr 96 poz. 959
Mówi się tam o zwrocie kosztow z tytulu zatrudnienia dodatkowej pomocy (asystenta) osoby ON, ktora podejmuje prace. Niestety, to bardzo waska zmiana, ktora nie obejmuje pomocy dzieciom ON. (pomocy koniecznej, zwiazanej np z ksztalceniem)
Pozdrawiam, Iza Odrobinska"

zapraszam tez na strone
http://free.ngo.pl/ptsr/Asystent
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 17, 2004, 12:40:02 am »
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline jolanta

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 150
  • http://www.ogodnezycie.host.sk
wolna dyskusja
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 22, 2004, 02:09:51 pm »
Witam!
W różnych częściach kraju rodzą się inicjatywy mające na celu wprowadzenie usługi "asystent osoby niepełnosprawnej". NIE  JESTEŚMY  PIERWSI.
Nasze stowarzyszenie „O GODNE ŻYCIE”  w porozumieniu z PUP od 6 września 2004 roku uruchomiło usługę skierowaną do dzieci w wieku obowiązku szkolnego (asystent osoby niepełnosprawnej - wsparcie edukacyjno terapeutyczne). Sami opracowaliśmy zasady pracy asystentów oraz odpłatności za usługi (zgodnie z ustawą o opiece społecznej), sami zabiegamy o znalezienie źródeł finansowania.
Na razie zaczęło się dobrze - objęliśmy opieką pięcioro dzieci niepełnosprawnych: oddział "0" - Bartek -z. Downa; kl. III - Paweł - rozszczep kręgosłupa; kl. V - Ola - porażenie mózgowe i Mateusz - postępujący zanik mięśni; kl. VI - Mariusz - z. Downa.
Asystenci to absolwenci wydziałów terapii zajęciowej i opiekunek dziecięcych po kursach wprowadzających z zakresu opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi i kwalifikacyjnym dającym kwalifikacje pedagogiczne ( studiują na studiach zaocznych kier. pedagogiczne).
Kursy zostały sfinansowane przez PUP .
Rekrutację na asystentów prowadziliśmy w porozumieniu z PUP oraz korzystając z doradztwa zawodowego w PUP i psychologa Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci (testy osobowościowe i predyspozycje).
Dzieci objęte opieką wywodzą się z rodzin o bardzo niskich dochodach więc nie przekraczają kryterium dochodowego - usługi są bezpłatne.
Asystent jest do dyspozycji dziecka i rodziny cztery godziny dziennie, pomaga w funkcjonowaniu w placówce oświatowej i realizacji programu nauczania w oparciu o indywidualny program wsparcia opracowany dla każdego dziecka indywidualnie.
DZIAŁANIE NASZE JEST ZUPEŁNIE NOWE W NASZYM ŚRODOWISKU I BUDZI RÓŻNE EMOCJE. Staramy się współpracować w tworzeniu kształtu tej usługi ponieważ widzimy, że taka pomoc jest potrzebna. Myślę, że nasze pionierskie działania dadzą efekty.
Szukamy możliwości wymiany doświadczeń celem dopracowania tego co robimy, chętnie podzielimy się swoimi wnioskami wyciągniętym podczas wdrażania pomysłu.
W tworzeniu kształtu projektu współpracujemy z:
- dyrekcjami placówek w których dzieci realizują obowiązek szkolny (szkoły masowe i przedszkole zwykłe)
- Powiatowym Urzędem Pracy
- Wydziałem  Edukacji Kultury i Sportu  
- Rodzicami dzieci objętych opieką
- i innymi

Informacje o projekcie umieścimy na naszej stronie , która aktualnie jest w budowie, do tego czasu chętnie odpowiem na wszelkie pytania na forum lub w osobistej korespondencji.
"gdyby każdy miał to samo,
nikt nikomu nie byłby potrzebny" (ks. Jan Twardowski)
Jolanta/Bartek z.D.lat 8

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 22, 2004, 03:13:19 pm »
Wielkie brawo Jolanta- proszę wszystkich o wszelkie dalsze informacje i przepisy.
Obym nie przegapiła zatwierdzenia Projektu rządowego- w którym niestety pominięto usługę skierowaną do dzieci w wieku obowiązku szkolnego (asystent osoby niepełnosprawnej - wsparcie edukacyjno terapeutyczne).
To bardzo ważny przełom jaki "rodzi się" w Polsce.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline dziadek Janusz

 • User z prawami do pisania
 • Weteran
 • ******
 • Wiadomości: 3704
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 22, 2004, 08:09:28 pm »
Jolanto, wielka to rzecz i cenne przedsięwzięcie, godne naśladownictwa. Z wielkim zainteresowaniem czekam na uruchomienie Waszej strony internetowej i wiecej szczegółów, a przede wszystkim na opinie na żywo z funkcjonowania asystentów w praktyce.
Pozdrawiam serdecznie :D
Na krańcach zwątpienia zawsze pali się światło.
Janusz - dziadek Michałka, 4 latka z zD i Natalki, 1 rok

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 22, 2004, 09:41:09 pm »
Temat ten Ulka poruszyła już od wielu miesięcy wstecz.
Jest w dziale Prawo i Prasa. Żeby "leniwcom"  :D było łatwiej - podam linki, które znalazłam
Szkoda, że nie mamy tego w całości w jednym miejscu.
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
Usługi opiekuńcze. Projekt rozporządzenia
w całości: PROJEKT RZĄDOWY
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline jolanta

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 150
  • http://www.ogodnezycie.host.sk
wolna dyskusja
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 23, 2004, 05:46:41 pm »
Witajcie!
Relacje na żywo z pracy asystentów.
Co prwada jeszcze nie skończył się miesiąc pracy ale juz wiemy,że asystent w grupie zerowej to super pomoc dla dziecka (przede wszystkim) no i dla nauczycielki. Bartek razem ze wszystkimi dziećmi uczestniczy w zajęciach , nie absorbuje dodatkowo nauczycielki. Podczas zajęć edukacyjnych pracuje z pomocą asystentki na materiale dostosowanym do niego, ale podlega tym samym poleceniom. Jest SUPER narazie... dzieci zaakceptowały Bartka, relacje są dobre. Relacje presonelu z asystentką na razie nie budzą zastrzeżeń wręcz dają nadzieję na dobrą wspólpracę. O zadowoleniu rodziców nie wspomnę, bo to mój syn.
W szkole...nie jest tak pięknie, ale dzieci są bardzo zadowolone z asystentów, "nareszczie mają kogoś tylko dla siebie, kto rozumie ich ograniczenia ale stawia wymagania (czasem spełnia kaprysy)". Nauczyciele mają pomocników więc mogą zadawać pracę domową, która zawsze jest odrobiona... mogą liczyć na przeprowadzenie zajęć poglądowych, mogą liczyć na wykonanie pomocy dydaktycznych do określonych zajęć.
Gorzej jest z integracją z rówieśnikami te dzieci za bardzo się różnią od swoich rówieśników... zobaczymy czas pokaże...
Rodzice na razie wypowiadają się ostrożnie, nie bardzo wierzą,że będzie taka współpraca możliwa na "dłuższą metę".
Muszę stwierdzić,że bardzo pozytywnie do naszych działań podchodzi Powiatowy Urząd Pracy - szuka możliwosci refundowania nam kosztów pracy asystentów, jak to dziś określiliśmy "do czasu przekonania władz lokalnych o zasadności zlecenia usług asystenckich jako jednej z form pomocy społecznej dla potrzebujących ze względu na niepełnosprawność".
Władze lokalne zachowują dystans i podpierają się różnymi zapisami...(jesteśmy cierpliwi poczekamy).
W pierwszym tygodniu października chcemy zrobić pierwsze spotkanie " oceniające..." celem udoskonalenia działań. Potem zaczniemy promocję naszych działań zarówno w środowisku jak i szerszą.
"gdyby każdy miał to samo,
nikt nikomu nie byłby potrzebny" (ks. Jan Twardowski)
Jolanta/Bartek z.D.lat 8

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 30, 2004, 01:12:55 am »
warto skorzystać także z informacji
INFORMACJE PRAWNE DLA RODZIN przygotowane przez SYNAPSIS w W-wie.

Na dalszych stronach zamieszczamy materiały informacyjne dla rodziców dotyczące:

Ogólnych praw dziecka do kształcenia, wychowania i opieki. (Co należy się dziecku z autyzmem na podstawie Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku z późniejszymi zmianami. Wyjaśnienia do Ustawy i przepisów wykonawczych)

Możliwości korzystania ze specjalistycznych usług opiekuńczych w ramach pomocy społecznej
(Co trzeba zrobić, żeby pomoc społeczna przyznała dziecku z autyzmem zajęcia usprawniające nazywane w Rozporządzeniu "specjalistycznymi usługami opiekuńczymi")
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Bezrobotni asystentami niepełnosprawnych
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 04, 2004, 05:52:43 pm »
Bezrobotni asystentami niepełnosprawnych

   Wystarczy być otwartym, cierpliwym, życzliwym i bezrobotnym ze średnim wykształceniem. Jeszcze przez tydzień można się zgłaszać na staż w zawodzie, który w Polsce dopiero raczkujeZbliża się godzina 16, po 13-letniego Wojtka z zespołem Downa do szkoły przy ul. Głogowej 2a przychodzi Magda Matyjka. Wsiadają w tramwaj nr 33 albo 18, potem jadą metrem na Ursynów. W drzwiach wita ich mama Wojtka dr hab. Elżbieta Zakrzewska, profesor socjologii w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. - Dzięki pani dwie magistrantki będą się mogły wcześniej obronić - cieszy się. - Kiedy trzy razy w tygodniu pani Magda odbiera Wojtka, odrabia z nim lekcje, bawi się, ja mogę więcej zrobić.

Magda bierze udział w programie Fundacji Pomocy Młodzieży i Osobom Niepełnosprawnym "Hej, Koniku" finansowanym przez Unię Europejską (PHARE 2002 - przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu). Dostaje 450 zł miesięcznie na rękę. -

Urząd pracy rekrutuje bezrobotnych, a my szkolimy ich na asystentów, którzy mają aktywizować osoby niepełnosprawne. Po dwutygodniowym szkoleniu teoretycznym i sześciotygodniowych praktykach odbywają płatny, ośmiomiesięczny staż - wyjaśnia Magdalena Bojarska, prezes fundacji Hej, Koniku.

Nie trzeba mieć wykształcenia pedagogicznego, wystarczy średnie, a do tego otwartość i cierpliwość. Magda trafiła do urzędu pracy po technikum ochrony środowiska. Przeszła rozmowę kwalifikacyjną i testy psychologiczne, szkolenie teoretyczne i praktyki. - Początki były trochę stresujące. Kiedy 20-latek zaczął bić na basenie młodsze dzieci, to był dla mnie chrzest bojowy. Uspokajałam go, trzymałam za rękę, zadzwoniłam po mamę. Potem jeździliśmy razem na rowerze, a on dopytywał się, kiedy znowu przyjdę. Ta praca może dawać wiele satysfakcji - opowiada Magda, która w tygodniu ma teraz trzech podopiecznych.

Zainteresowani mogą się zgłaszać do urzędu pracy, ul. Ciołka 10a, pok. 209 lub 210. Informacji udzieli Fundacja Pomocy Młodzieży i Dzieciom Niepełnosprawnym "Hej,Koniku", tel. 674 09 66

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,2321315.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Poradnik osobistego asystenta osoby z SM
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 12, 2004, 04:08:54 pm »
PORADNIK
OSOBISTEGO ASYSTENTA OSOBY Z SM

Redaktor: Izabela Odrobińska
Opracowanie graficzne: Izabela Fabianowska

Wydany dzięki grantowi Przedstawicielstwa Komisji Unii Europejskiej
Wydawca: Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego
Warszawa 2002źródło i forum chorych na SM

http://www.bssm.org.pl
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 18, 2004, 06:03:06 pm »
Asystent osoby niepełnosprawnej pomaga w terapii i edukacji

Chełmskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych ze Środowiskiem "O GODNE ŻYCIE" w porozumieniu z PUP w Chełmie, od 6 września 2004 roku uruchomiło usługę skierowaną do dzieci w wieku obowiązku szkolnego (asystent osoby niepełnosprawnej - wsparcie edukacyjno terapeutyczne).

Stowarzyszenie opracowało zasady pracy asystentów oraz odpłatności za usługi (zgodnie z ustawą o opiece społecznej), samo zabiega o znalezienie źródeł finansowania.

Asystenci to absolwenci wydziałów terapii zajęciowej i opiekunek dziecięcych, wychowania zdrowotnego, po kursach wprowadzających z zakresu opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi i kwalifikacyjnych dających kwalifikacje pedagogiczne.

Rekrutację na asystentów prowadzono w porozumieniu z PUP oraz korzystając z doradztwa zawodowego w PUP i psychologa Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci (testy osobowościowe i predyspozycje).

Dzieci objęte opieką wywodzą się z rodzin o bardzo niskich dochodach, więc nie przekraczają kryterium dochodowego - usługi są bezpłatne.
Asystent jest do dyspozycji dziecka i rodziny do czterech godzin dziennie. Pomaga w funkcjonowaniu w placówce oświatowej i realizacji programu nauczania w oparciu o indywidualny program wsparcia opracowany dla każdego dziecka indywidualnie.

A oto, co o swojej pracy mówią sami asystenci:

Skończył się miesiąc pracy asystentów. Już wiemy, że asystent w "grupie zerowej" to super pomoc dla dziecka (przede wszystkim) no i dla nauczycielki. Bartek razem ze wszystkimi dziećmi uczestniczy w zajęciach, nie absorbuje dodatkowo nauczycielki. Podczas zajęć edukacyjnych pracuje z pomocą asystentki na materiale dostosowanym do niego, ale podlega tym samym poleceniom. Jest SUPER, na razie... dzieci zaakceptowały Bartka, relacje są dobre. Relacje personelu z asystentką nie budzą zastrzeżeń wręcz dają nadzieję na dobrą współpracę.

W szkole... nie jest tak pięknie, ale dzieci są bardzo zadowolone z asystentów, "nareszcie mają kogoś tylko dla siebie, kto rozumie ich ograniczenia, ale stawia wymagania (czasem spełnia kaprysy)". Nauczyciele mają pomocników, więc mogą zadawać pracę domową, która zawsze jest odrobiona... mogą liczyć na przeprowadzenie zajęć poglądowych, mogą liczyć na wykonanie pomocy dydaktycznych do określonych zajęć.

Gorzej jest z integracją z rówieśnikami, te dzieci za bardzo się różnią od swoich rówieśników... zobaczymy czas pokaże...

Rodzice na razie wypowiadają się ostrożnie, nie bardzo wierzą, że będzie taka współpraca możliwa na dłuższą metę.

Bardzo pozytywnie do działań Stowarzyszenia podchodzi Powiatowy Urząd Pracy - szuka możliwości refundowania kosztów pracy asystentów "do czasu przekonania władz lokalnych o zasadności zlecenia usług asystenckich jako jednej z form pomocy społecznej dla potrzebujących ze względu na niepełnosprawność."

Dyrektorzy szkół (w szczególności podstawowych) wykazują zainteresowanie tym pomysłem. Władze lokalne zachowują dystans, podpierają się różnymi zapisami...

Osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy dla swojego dziecka powinny zgłosić się do siedziby Stowarzyszenia: Chełm, ul. Partyzantów 40, p. 006 (budynek Chełmskiej Biblioteki Publicznej).

Informacje jak zostać asystentem osoby niepełnosprawnej w Chełmie można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Organizator: Chełmskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych ze Środowiskiem "O GODNE ŻYCIE"
Adres: Chełm, ul. IAWP 29/162, biuro: ul. Partyzantów 40 p 006
tel.: 0506 917 218,
e-mail: ogodnezycie@gazeta.pl

Autor: Jolanta Kołtun
Źródło: Chełmskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych ze Środowiskiem "O GODNE ŻYCIE"

Informacja pochodzi z portalu www.ngo.pl

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/10341;jsessionid=8645AA94F84D3BEEB62B57B212CC2F75
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline kameljanda

 • User z prawami do pisania
 • Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 1452
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 20, 2004, 11:07:12 am »
Znalazłam takie "przepis" na asystenta na pl.soc.inwalidzi:
----------------------------------------

Jakiś czas temu interesowałem się tematem Asystent Osoby Niepełnosprawnej.
Nie wiele jednak udało mi się dowiedzieć na ten temat. Niedawno znajoma
podała mi przepis :) który zamieszczam poniżej. Nie jest on wzięty z kosmosu
ale ktoś już w ten sposób się wystarał o Opiekunkę do swojego syna w tym
przypadku jest to 3 h przez 5 dni w tygodniu (myślę że zawsze to się może
przydać). Osobiście dopiero będę się starał o takiego opiekuna więc nie mam
jeszcze doświadczeń w tym względzie. Narazie nie wiem na ten temat nic
więcej więc może znajdą się tu osoby, które już wykorzystały ten sposób i
dorzucą swoje "3 grosze". Oto przepis :)Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze (czyli wykonywane
przez pielęgniarkę, rehabilitanta)Sposób postępowania:

Krok 1: usługi opiekuńcze - zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu -
treść zaświadczenia: imię i nazwisko potrzebuje usług opiekuńczych przez
(ilość godzin np. 3 lub 5 ile potrzeba) przez 5 lub 7 dni w tygodniu (TEŻ
ILE POTRZEBA) w ramach (i tu trzeba podać do czego potrzebujemy pomocy np.:
opieka w życiu codziennym, wyjście na spacer, dojazd na studia, dojazd do
pracy)

w przypadku specjalistycznych usług opiekuńczych zaświadczenie musi wystawić
lekarz specjalista, w moim przypadku neurolog, treść jak wyżej tylko w
ramach już nie spacer czy opieka w życiu codziennym ale na przykład
rehabilitacja, usługi pielęgniarskie.

Krok 2: napisać pismo do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o przyznanie
usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych (w zależności o
jakie się staramy, MOŻNA STARAĆ SIĘ O JEDNE I DRUGIE) w ilości wyznaczonej
przez lekarza. (trzeba do tego pisma dołączyć odpowiednie zaświadczenie,
najlepiej jest też napisać na końcu pisma, że do niego dołączamy
zaświadczenie, wtedy nikt nie powie, że go nie było)UWAGA!!!

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) ma miesiąc na odpowiedź, przeważnie
odmawiają z braku pieniędzy. MY OD CHWILI OTRZYMANIA DECYZJI MAMY TYLKO 14
DNI NA ODWOŁANIE DO WOJEWÓDZKIEGO KOLEGIUM ODWOŁAWCZEGO( na decyzji jest
napisane do kogo możemy się odwołać) Piszemy odwołanie za pośrednictwem
MOPS, dołączamy do odwołania decyzję otrzymaną z MOPS. Przeważnie rozpatrują
pozytywnie!W zależności od dochodu w rodzinie płaci się za te usługi jakiś procent, ile
i od jakiego dochodu określa TABELA OPŁAT, którą znajdziemy w MOPS. Często
wychodzą małe kwoty, czasami nic się nie płaci, zawsze można prosić o
zwolnienie z opłat.Pozdrawiam

Sebastian
---------------------------------

Offline asiaks

 • User z prawami do pisania
 • Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 1405
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 20, 2004, 12:15:04 pm »
życzę powodzenia.. ja o SOU walczę juz ponad rok...

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 24, 2004, 10:42:58 am »
Tu zebrałam wszelkie dostępne mi informacje o Asystencie:

Usługi asystenckie - to rehabilitacja społeczna


http://free.ngo.pl/ptsr/Asystent
PODSTAWOWE INFORMACJE O PROGRAMIE
"OSOBISTY ASYSTENT OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ"Standardowe Zasady Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych" przyjęte w 1993 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, które Polska ratyfikowała:

"Państwa powinny zagwarantować osobom niepełnosprawnym opiekę w pełnym zakresie służb wspierających, włącznie ze wszelkimi urządzeniami pomocniczymi, po to, by pomóc im w podnoszeniu poziomu niezależności w życiu codziennym oraz w egzekwowaniu przysługujących im praw. Państwa powinny zapewnić usługi asystenta osobistego, przewodnika i tłumacza, zgodnie z potrzebami osoby niepełnosprawnej jako ważne narzędzie prowadzące do wyrównania szans. Usługi asystenckie powinny być ekonomicznie dostępne - darmowe lub tak tanie, aby osoby niepełnosprawne i ich rodziny było na nie stać. Programy dotyczące osobistego asystenta powinny zapewniać osobie niepełnosprawnej wpływ na decydowanie, w jaki sposób oraz w jakim zakresie asysta jest jej udzielana"

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/10057
Bezrobotni asystentami osób niepełnosprawnych

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/10043
Konkurs na najlepszy program na rzecz osób niepełnosprawnych realizowany przez samorządy rozstrzygnięty


http://www.bssm.org.pl
źródło i forum chorych na SM
http://www.bssm.org.pl/ksiazki/okno.php?strona=14
http://www.bssm.org.pl/open.php?lang=pl&strona=ksiazki
http://www.bssm.org.pl/ksiazki/okladka/14.jpg
http://www.bssm.org.pl/ksiazki/th/14.jpg
PORADNIK OSOBISTEGO ASYSTENTA OSOBY Z SM
Redaktor: Izabela Odrobińska
Opracowanie graficzne: Izabela Fabianowska
Wydany dzięki grantowi Przedstawicielstwa Komisji Unii Europejskiej
Wydawca: Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, Warszawa 2002

świadczone są też przez OPS jako Specjalistyczne Usługi Opiekuńcze, ale to zupełnie na innych zasadach.

http://www.autyzmirodzina.republika.pl/topics/artykuly/full/xxviii_asystent_on.html
Asystent osób niepełnosprawnych - Beata Malina

http://www.autyzmirodzina.republika.pl/topics/artykuly/full/xxx_asystent_on.html
Odkąd mam asystenta - Liliana Bujała

http://republika.pl/s_pss/
tu kształcą

http://republika.pl/s_pss/kierksztalc.htm
SZKOŁA KSZTAŁCI W ZAWODACH I SPECJALNOŚCIACH

http://samisobie.clan.pl/opiekasp.htm

Asystent ma umożliwić ON funkcjonowanie społeczne

Cytuj
Dotychczas w prawodawstwie nie było określenia asystentury. Pojawiły się pierwsze oznaki w postaci zmian w ustawie o rehabilitacji, w ustawie dostosowyjacej polskie prawo do UE.
Dz U. z 2004 nr 96 poz. 959
Mówi się tam o zwrocie kosztów z tytułu zatrudnienia dodatkowej pomocy (asystenta) osoby ON, która podejmuje pracę. Niestety, to bardzo wąska zmiana, która nie obejmuje pomocy dzieciom ON. (pomocy koniecznej, związanej np. z kształceniem)
Iza Odrobinska


zapraszam też na stronę
http://free.ngo.pl/ptsr/Asystent

http://www.autyzmirodzina.republika.pl/paper/nr5wrzesien2001.htm
http://www.autyzmirodzina.republika.pl/topics/artykuly/full/xxxiii_why_asystent.html
ze strony Liliany Bujały

Jolanta Kołtun
Cytuj
asystent osoby niepełnosprawnej - wsparcie edukacyjno terapeutyczne.

Asystenci to absolwenci wydziałów terapii zajęciowej i opiekunek dziecięcych po kursach wprowadzających z zakresu opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi i kwalifikacyjnym dającym kwalifikacje pedagogiczne
( studiują na studiach zaocznych kier. pedagogiczne)[/b]


u nas na Darze
http://forum.darzycia.pl/topic,2000
http://forum.darzycia.pl/topic,2376&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/1826
Asystenci działają
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
Usługi opiekuńcze. Projekt rozporządzenia
w całości: PROJEKT RZĄDOWY


http://forum.darzycia.pl/viewtopic.php?p=19316#19316
Zatrudnienie. Pracodawcy osób niepełnosprawnych
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 24, 2004, 11:10:28 am »
Dyskusje i nformacje są dostępne w dziale "Wolna dyskusja"
osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 28, 2004, 09:57:24 pm »
Konferencja naukowa.
Konferencja naukowa.Zastosowanie komputerów w komunikacji i edukacji osób niepełnosprawnych
- rozwiązania szwedzkie i polskie


 Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej - Pani Stenia Eldemar - Szwecja
i wiele innych

Cytuj
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Collegium Europaeum Gnesnense oraz Firma Harpo z Poznania zapraszają 17 listopada 2004 w godz. 9.oo-17.oo do Collegium Europaeum w Gnieźnie (ul. Kostrzewskiego 5 – 7) na konferencję pt. "Zastosowanie komputerów w
komunikacji i edukacji osób niepełnosprawnych – rozwiązania szwedzkie i polskie".

Szkolenia rozpoczną się od charakterystyki polskiej polityki wobec osób niepełnosprawnych w kontekście omawianego zagadnienia. Swoje przemówienia wygłoszą
m.in. Przedstawiciel Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu oraz Przedstawiciel Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Druga część konferencji zostanie poświęcona na prezentację nowatorskich rozwiązań wrażanych w Polsce i Szwecji – stronę szwedzką reprezentować będą: p. Stenia Eldemar z Trellebørg, która opowie o funkcji asystenta osoby niepełnosprawnej oraz p. Barbara M. Burzyńska z Malmö, która przedstawi działalność Centrum Inżynierii Komputerowej zatrudniającego niepełnosprawnych pracowników.

Przyjadą też reprezentanci szkoły Norrängsskolan z Hässleholm, którzy zapoznają uczestników ze szkoleniami zawodowymi dla osób niepełnosprawnych. Polscy prelegenci opowiedzą natomiast o zastosowaniu komputerów w pracy logopedycznej (p.Marzena Mieszkowicz) oraz w komunikacji z osobami niewidomymi (p. Renata Olszewska). W trakcie konferencji p. Marcin Kowalski z „Gazety Wyborczej” przedstawi sposób komunikowania się z człowiekiem cierpiącym na porażenie czterokończynowe.

Zaprezentowany zostanie także specjalistyczny sprzęt komputerowy dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz odbędą się zajęcia warsztatowe w trzech grupach tematycznych:  „komunikacja”, „edukacja” oraz „osoby niewidome”. Warsztaty będą przeprowadzone przez firmy szwedzkie: PolarPrint i Gewa oraz polskie: Harpo, Medison i Alien System.

Głównym celem konferencji jest promocja nowoczesnych metod pracy z osobami niepełnosprawnymi. Ważna jest także wymiana doświadczeń na tym gruncie między
uczestnikami ze Szwecji i Polski oraz polskimi placówkami pomocowymi. Konferencja jest skierowana do pracowników warsztatów terapii zajęciowej, domów opieki i domów pomocy społecznej oraz innych instytucji pomagających osobom potrzebującym. Opłata za uczestnictwo wynosi 150 zł - Bank Ochrony Środowiska Gniezno 13 1540 1056 2047 8400 1733 0001 z dopiskiem "konferencja", w cenę wliczone są: udział w konferencji, materiały szkoleniowe, obiad, kawa/herbata. Zgłoszenia należy przesłać na załączonym formularzu faxem - /61/ 425-57-81 lub pocztą na adres Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, 62-200 Gniezno, os. Orła Białego 20. Konferencja zakończy się rozdaniem imiennych certyfikatów.

Opr. Olga Kośmińska

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej
62-200 Gniezno, os. Orła Białego 20
tel. /61/ 425-57-82, fax. /61/ 425-57-81
http://www.caritas.gniezno.pl, e-mail caritas@caritas.gniezno.pl

http://www.caritas.gniezno.pl/index.php?p_portal_pokaz=strony&p_strony_idname=1098359268

Szczegółowy plan konferencji

17 listopada 2004) 9.oo-17.oo
Collegium Europaeum w Gnieźnie, ul. Kostrzewskiego 5 – 7

Program konferencji:

9.00 - 9.30 – Oficjalne rozpoczęcie /przemowa organizatorów/
9.30 - 10.30 – „Polityka państwa wobec osób niepełnosprawnych” w kontekście omawianego

zagadnienia:
- Przedstawiciel Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych,
- Przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu,
- Przedstawiciel Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
10.30 - 11.00 – przerwa (kawa/herbata)
11.00 - 13.30 – Rozwiązania szwedzkie i polskie - studium przypadków
- Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej - Pani Stenia Eldemar - Szwecja
- Komunikacja za pomocą komputera - przykład Pana Romana Baniewicza - Polska
- Przedstawiciel Centrum Inżynierii Komputerowej - Szwecja
- Zastosowanie komputerów w pracy logopedycznej - Pani Marzena Mieszkowicz - Polska
- Przedstawiciel Szkoły Integracyjnej z Hässleholm - Szwecja
- Komunikacja z osobami niewidomymi - Pani Renata Olszewska - Polska
13.30 - 14.30 – Obiad
14.30 - 16.30 – Warsztaty w trzech grupach: "Komunikacja", "Edukacja", "Osoby

niewidome"
16.30 - 17.00 – oficjalne zakończenie konferencji / rozdanie certyfikatów uczestnictwa

Firmy prowadzące warsztaty:

- Harpo-Polska
- Gewa-Szwecja
- PolarPrint-Szwecja
- Medison-Polska
- Alien System-Polska
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Inga

 • Podglądacz
 • *
 • Wiadomości: 27
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 30, 2004, 08:58:58 am »
a jeśli ktoś nie zdąży do Gniezna, albo ma za daleko to można jeszcze coś podobnego wysłuchać w Cieszynie - trafiłąm na to przypadkiem, ale już się dowiadywałam :)

http://www.ngo.pl/labeo/app/cms/x/83878;jsessionid=7E0328FBCC4D66E08B7ECE41FA376FB2
dziękuję Ci, że sprawiedliwość Twoja jest nierównością

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 30, 2004, 01:50:41 pm »
Inga dziękuję  :D

Cieszyn. Konferencja "Osoba niepełnosprawna a społeczeństwo"
autor(ka): Edyta Hanzel, Joanna Duda
2004-10-27

Cytuj
Stowarzyszenie na rzecz Integracji "Działajmy Razem" zaprasza na konferencję pt.:

"Osoba niepełnosprawna a społeczeństwo", która odbędzie się 19 listopada 2004 w sali

Konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego filia w Cieszynie.

PROGRAM KONFERENCJI

9.00 - 9.30 Oficjalne rozpoczęcie konferencji przemowa organizatorów, przedstawienie celu konferencji.

9.30 - 11.00 I Blok sesji:

"Wczesna interwencja psychologiczno -pedagogiczna u dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi" - mgr Rozetta Michnik (psycholog kliniczny, pegagog specjalny),
" Doświadczenia w pracy edukacyjno - terapeutycznej z dziećmi w Przedszkolu nr 2 - integracyjnym w Cieszynie" mgr Joanna Bala,
" Doświadczenia w pracy dydaktyczno - wychowawczej w oddziałach integracyjnych " - mgr

inż. Halina Bocheńska ( dyrektor Szkoły Podstawowej nr2 z Oddziałami Integracyjnymi),
" Zasady Funkcjonowania w szkołach integracyjnych uczniów niepełnosprawnych" - przedstawiciel szkoły integracyjnej w Hassleholm w Szwecji,
" Umiejętność porozumiewania się warunkiem prawidłowego funkcjonowania rodziny" - mgr Roma Rojowska ( instruktor pracy umysłowej, edukator w zakresie trudności w uczeniu się),
" Model kształcenia Nauczycieli pracujących z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych" - przedstawiciel Regionalnego Ośrodka Kształcenia Nauczycieli "WOM" Bielsko - Biała

11.00 - 12.00 przerwa na kawę / herbatę

12.00 - 13.30 II Blok sesji:

"Zastosowanie komputerów w pracy z dzieckiem ( osobą ) niepełnosprawną" - mgr inż. Barbara Burzyńska ( przedstawiciel Centrum Inżynierii Komputerowej w Malmo w Szwecji),
"Opieka całkowita świadczona przez instytucje pomocowe" - mgr Kazimiera Kawulok (przedstawiciel PCPR Starostwa Powiatowego w Cieszynie),
"Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej - doświadczenia szwedzkie" - mgr Stenia Eldemar Trelleborg, Szwecja,
" Pomoc osobom niepełnosprawnym i ich rozwój w społeczeństwie" - Przedstawiciel PFRON, Przedstawiciel Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Przedstawiciel Klubu Sportowego START w Wiśle,
"Doświadczenia w pracy wolontaryjnej na terenie Niemiec oraz Grecji w pracy z osobami niepełnosprawnymi"
" Pomocne więzi społeczne u chorego na cukrzycę jako metoda wsparcia w walce z niepełnosprawnością" dr Barbara Jankowska - Bobek

ok. 13.30 - 14.00 Podsumowanie części sesyjnej oraz forum dyskusyjne

WARSZTATY

W godzinach: 14.00 - 15.00

mgr Joanna Bala, mgr Aleksandra Stanieczek - "Budowa u dzieci pozytywnego obrazu własnej osoby, praca z zasobami"
mgr Roma Rojowska  - Co to są "otwieracze" i czynne "słuchanie"? - Jak ich używać wychowując dziecko?
mgr Rozetta Michnik - Zaburzenia sensoryczne u dzieci ze spectrum autyzmu: " Jak dziecko autystyczne postrzega świat"
Konferencja odbędzie się w sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego filia w Cieszynie

(ul.Bielska 62, 43-400 Cieszyn)

Koszt uczestnictwa: sesja, warsztaty ( dowolnie wybrane), materiały konferencyjne, poczęstunek w przerwie ( kawa, ciasto, przekąska) 35 zł (studenci 20 zł).

Wpłaty należy dokonać na konto Stowarzyszenia :
Bank Spółdzielczy w Cieszynie
44 8113 0007 2001 0072 8513 0001
do dnia 13 listopada z dopiskiem KONFERENCJA lub bezpośrednio przed rozpoczęciem sesji 40 zł (studenci 25 zł)

Potwierdzenie wpłaty należy przesłać faxem 033 585 21 36 lub okazać podczas rejestracji w dniu konferencji.

Zgłoszenia:
1.Biuro Stowarzyszenia: Cieszyn ul. Chopina 37 tel. 858 21 36, e-mail:
dzialajmyrazem@free.ngo.pl

Organizatorzy proszą o dokonywanie zgłoszeń najpóźniej do 13 listopada 2004 według podanego poniżej wzoru:
1. Imię i nazwisko,
2. Instytucja kierująca,
3. Wybrany temat warsztatu,
4. Termin dokonania wpłaty.


Chciałam znaleźć u źródeł tę informację-czyli na stronie Stowarzyszenia, niestety jest tylko miniona październikowa Konferencja.

Jeśli ktoś bedzie zainteresowany aktualną Konferencją-podaje namiary do Stowarzyszenia

STOWARZYSZENIE NA RZECZ INTEGRACJI "Działajmy Razem"
ul. Chopina 37
43-400 Cieszyn (woj. śląskie)
tel/fax (0-prefix-33) 8582136, 692446145, prezes: 692446146
konto: Bank Spółdzielczy w Cieszynie 81130007-728513-27006
dzialajmyrazem@free.ngo.pl
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Bydgoszcz: Szkolenie asystentów osób niepełnosprawnych
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 03, 2004, 05:43:01 pm »
Bydgoszcz:
Szkolenie asystentów osób niepełnosprawnych

Magdalena Drewka
 
Do dnia 21 listopada 2004 roku czekamy na zgłoszenia kobiet chętnych do udziału w rocznym bezpłatnym szkoleniu dofinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 1.6.

Szkolenie ma na celu kształcenie w nowym zawodzie:
Asystent Osoby Niepełnosprawnej (z chorobą Parkinsona, dla chętnych poszerzony o inne choroby neurologiczne).

Program: psychologia, socjologia, kulturoznawstwo, podstawowe zagadnienia prawne, język niemiecki i angielski, anatomia i fizjologia człowieka, promocja zdrowia, podstawy pielęgniarstwa, pierwsza pomoc, higiena żywienia, rehabilitacja, wychowanie fizyczne z elementami samoobrony, podstawowe elementy informatyki i korzystania z Internetu, podstawowe zagadnienia wolontariatu krajowego i międzynarodowego, zarys wiedzy o gospodarce, zasady pisania indywidualnych programów rehabilitacji, podstawowe działania związane z umiejętnościami sekretarskimi, oraz dla chętnych kurs prawa jazdy.

Szkolenie skierowane jest do:
kobiet bezrobotnych i poszukujących pracy,
kobiet biernych zawodowo,
kobiet o niskich i zdezaktualizowanych kwalifikacjach,
kobiet powracających na rynek pracy po długiej nieobecności,
kobiet z obszarów wiejskich,
kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą lub chcących ją rozpocząć.

Zapraszamy mieszkanki powiatu bydgoskiego i miasta Bydgoszczy. Kobiety chętne spoza wymienionego regionu nie będą miały refundowanych kosztów podróży.

Przyjęta zostanie każda kobieta spełniająca powyższe warunki.

Bliższe informacje pod podanym kontaktem.

miejsce: Bydgoszcz
data wydarzenia: 2005-02-02 do 2005-02-02
organizator: Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych AKSON
adres:
e-mail: parkinek@gazeta.pl
www:  http://www.parkinson.abc.pl

http://wiadomosci.ngo.pl/labeo/app/cms/x/84500
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Hata

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 581
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 13, 2004, 09:30:09 am »
Cytuj
Asystent pomoże
W ciągu siedmiu miesięcy 30 bezrobotnych ma przejść szkolenie na asystentów osobistych osób niepełnosprawnych. Na wartym ponad 63 tys. euro projekcje stworzonym przez Szczecin skorzystają bezrobotni i niepełnosprawni.

Projekt Urzędu Miejskiego pod nazwą „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” został niedawno wyróżniony w konkursie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Program ma zapobiegać marginalizacji społecznej i zawodowej osób bezrobotnych i niepełnosprawnych. Zakłada wykwalifikowanie w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym (jako ich asystentów) 30 osób bezrobotnych. Następnie przeszkolone osoby zostaną skierowane do stowarzyszeń zajmujących się tematyką niepełnosprawnych, gdzie przejdą staż jako osobiści asystenci.

Szansę na zdobycie kwalifikacji mają bezrobotni powyżej sześciu miesięcy, zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczecinie, nie mający prawa do zasiłku.

- Asystent nie ma wyręczać tego komu pomaga, czyli np. nie będzie robił zakupów za osobę niepełnosprawną, a pomoże dotrzeć do sklepu - tłumaczy Beata Andruszkiewicz, kierownik zespołu ds. obsługi osób niepełnosprawnych w szczecińskim Magistracie.

Asystenci zdobędą wiedzę i doświadczenie w pracy z różnymi grupami osób niepełnosprawnych: z osobami głuchymi i niedosłyszącymi, z niepełnosprawnością intelektualna, niepełnosprawnością ruchową oraz ze schorzeniami nerwowo - mięśniowymi.

- Asystenci, mówiąc krótko, zastąpią osobie niepełnosprawnej rękę, czy nogę. Istotne jest również, że asystenci odciążą rodzinę w opiece nad niepełnosprawnym - przekonuje Alicja Zołotucho, prezes Stowarzyszenia „Tęcza”.

Dzięki uczestniczeniu w projekcie bezrobotni będą mieli szansę na zatrudnienie, a w trakcie szkoleń i stażu będą ubezpieczeni oraz będą otrzymywali niewielkie wynagrodzenie (ok. 300 zł miesięcznie przez dwa miesiące szkoleń i ok. 500 zł. miesięcznie podczas pięciomiesięcznego stażu).

Miasto wyda na realizacje projektu prawie 26 tys. euro (40 tys. zł. to nagroda z PFRON). Pozostałe 37 tys. euro pochodzi z funduszu Phare. Osoby bezrobotne zainteresowane udziałem w projekcie mogą zgłaszać się do PUP - u na Mickiewicza 39 w pokoju nr 266.

Maciej Janiak, 13 listopada 2004 r.

Źródło: http://www.glosszczecinski.com.pl/ Nasze Sprawy
.:.carpe diem.:.

Offline jolanta

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 150
  • http://www.ogodnezycie.host.sk
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 23, 2004, 12:02:11 pm »
Jeszcze o "asystentach z Chełma"

W dn. 25 listopada 2004 o godz. 18.15 w Radiu Lublin będzie nadana audycja poświęcona integracji osób niepełnosprawnych ze zdrową społecznością.  Ideą tego programu będzie pokazanie w jaki sposób rodzice mogą zadbać o edukację swoich niepełnosprawnych dzieci na równych prawach z ich zdrowymi rówieśnikami.

       Audycja w Radiu Lublin ma zapoczątkować dyskusję nad zasadnością uczęszczania do placówek masowych dzieci niepełnosprawnych z indywidualnym wsparciem - asystent osobisty.
Podczas trwania audycji przy telefonach będą dyżurowali niepełnosprawni studenci. Będą odpowiadali na pytania słuchaczy, część z pytań i problemów zostanie skomentowana na żywo przez realizatorów projektu z Chełma ( członków zarządu stowarzyszenia O GODNE ŻYCIE, asystentów, rodziców i być może innych zainteresowanych tym projektem). Być może uda się zapoczątkować cykl audycji poświęcony włączaniu osób niepełnosprawnych w nurt życia społecznego.
       Chełmskie stowarzyszenie kieruje pomoc do najmłodszych, od zerówki i szkoły podstawowej zakładając, że wdrażanie do aktywności społecznej i uczestnictwa w grupie rówieśniczej ( z asystą osoby dorosłej) od najmłodszych lat wpłynie na ukształtowanie samodzielnych otwartych postaw w dorosłym życiu. Zakłada, że tym dzieciom będzie łatwiej osiągnąć w życiu sukces niż dzieciom niepełnosprawnym traktowanym ciągle szczególnie przez umieszczanie w placówkach specjalnych, w placówkach o nazwie integracyjne, zapewniania im szczególnych sposobów realizacji obowiązku szkolnego min. nauczania indywidualnego.
Realizacja obowiązku szkolnego w normalnej grupie rówieśniczej (z odpowiednim wsparciem) jest najlepszym sposobem rehabilitacji społecznej dzieci niepełnosprawnych. Nie ma lepszego terapeuty dla dziecka jak drugie dziecko (zdrowe).
"gdyby każdy miał to samo,
nikt nikomu nie byłby potrzebny" (ks. Jan Twardowski)
Jolanta/Bartek z.D.lat 8

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Asystenci czekają na niepełnosprawnych
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 29, 2004, 05:59:51 pm »
Asystenci czekają na niepełnosprawnych

Blisko 50 osób przeszkoliła już Fundacja Pomocy Młodzieży i Dzieciom Niepełnosprawnym "Hej, koniku". Będą asystentami niepełnosprawnych. Zainteresowani ich pomocą mogą się już zgłaszać

Daria Dziewięcka: Kto się zgłosił do programu?

Magdalena Bojarska, prezes fundacji: - Głównie młodzi ludzie po psychologii i pedagogice specjalnej. Ale też osoby starsze, które wypadły z rynku pracy. Asystent niepełnosprawnego to zawód perspektywiczny, poszukiwany w Unii.

Jak asystenci zdobywali kwalifikacje?

- Większość osób odbyła już szkolenia dotyczące porażenia dziecięcego i autyzmu. Mieli też sześciotygodniowe praktyki w ośrodkach rehabilitacyjnych, Fundacji Pomocy Ludziom Niepełnosprawnym i szkole specjalnej na Głogowej.

Czego można oczekiwać od asystenta?

- Wsparcia. Może odciążać rodziców przy rehabilitacji, wychodzić z podopiecznym na spacery, odprowadzać na zajęcia czy do szkoły, pomagać w odrabianiu lekcji, załatwianiu spraw w urzędzie i ośrodku pomocy społecznej. Może też zaprowadzić do lekarza, fryzjera i na zakupy. Na początku obydwie strony wypełniają ankiety o oczekiwaniach i zainteresowaniach - dzięki temu można łatwiej dobrać ich w pary. Staramy się np., by asystentem osoby, która ma problemy z wymową, był logopeda.

Asystent pracuje do sześciu godzin dziennie, godzina opieki kosztuje 2 zł. Więcej informacji pod nr. tel.: 674 09 66 w godz. 9-15

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,2417809.html?nltxx=1077927&nltdt=2004-11-29-04-05
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline jolanta

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 150
  • http://www.ogodnezycie.host.sk
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 04, 2004, 11:37:49 am »
Witajcie!
Pisałam,że mamy audycję w radiu. Co prawda to radio lokalne ale media mają siłę...
Nasz program asystent osoby niepełnosprawnej - wsparcie edukacyjno - terapeutyczne wywołał tu spore zainteresowanie. Być może uda się nam wejść w finansowanie z puli środków przeznaczonych na świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych.
Ponadto chcę WAS prosić o zastanowienie się nad tym czy nie warto naciskać na Ministerstwo  Polityki Społecznej....
Wszystkie rozporządzenia  poddawane są ocenie społecznej w różnej formie . Może warto napisać do ministerstwa w sprawie Rozporządzenia Ministra.....

Napisałam do ministerstwa prośbę o zastanowienie się nad możliwoscią wprowadzenia zmiam w projekcie... a tym samym niejako zalegalizowanie tej formy pomocy którą propnuje nasz stowarzyszenie i odostałam odpowiedź:          
MINISTERSTWO                                               Warszawa, 3 grudnia 2004r.
POLITYKI SPOŁECZNEJ
Biuro Pełnomocnika Rządu
do Spraw Osób Niepełnosprawnych
00-362 Warszawa, ul.Gałczyńskiego 4

BON-VII-054-92-MF/04
Pani
Krystyna Wyrwicka
Dyrektor
Departamentu Pomocy i Integracji
Społecznej


Do Biura Pełnomocnika wpłynęło pismo (e-mail) Pani Jolanty Kołtun, zam.
w Chełmie, ul. I Armii Wojska Polskiego 29/162, zawierające propozycję wprowadzenia w projekcie rozporządzenia w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych przepisu dotyczącego zapewnienia pomocy w realizacji obowiązku szkolnego dzieciom niepełnosprawnym.
W związku z powyższym, przekazujemy ww. pismo zgodnie z właściwością
i uprzejmie prosimy o rozważenie zasadności propozycji i możliwości modyfikacji odpowiednich przepisów oraz udzielenie zainteresowanej odpowiedzi.

Zał. 1

Do wiadomości:                               p.o. Dyrektor Biura
Pani                                                                      Jan Lach
Jolanta Kołtun
ul. I Armii Wojska Polskiego 29/162
22-100 Chełm
ogodnezycie@gazeta.plPEWNIE TA ODPOWIEDŹ BEDZIE TŁUMACZENIEM. ŻE NIE MA TAKIEJ POTRZEBY bo przecież jest wszechstronna pomoc ale będzie można polemizować na piśmie i może to coś da JAK NAS BĘDZIE WIĘCEJ  CO WY NA TO??
"gdyby każdy miał to samo,
nikt nikomu nie byłby potrzebny" (ks. Jan Twardowski)
Jolanta/Bartek z.D.lat 8

Offline jolanta

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 150
  • http://www.ogodnezycie.host.sk
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 04, 2004, 11:40:52 am »
TO TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA KTÓRE JEST PRZYGOTOWYWANE DO WPROWADZENIA OD 1 stycznia 2004                                                                                                                           P R O J E K T

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POLITYKI SPOŁECZNEJ 

z dnia .................................. 2004 r.

w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych


Na podstawie art. 50 ust. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593, Nr 99, poz. 1001) zarządza się, co następuje:
   
 § 1. Rozporządzenie określa:

1)   rodzaje specjalistycznych usług opiekuńczych, zwanych dalej “specjalistycznymi usługami”;
2)   kwalifikacje osób świadczących takie usługi;
3)   warunki i tryb ustalania oraz pobierania opłat za usługi specjalistyczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi;
4)   warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z tych opłat.
§ 2. Ustala się rodzaje specjalistycznych usług opiekuńczych, dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności:
1)   usprawnienie do funkcjonowania w społeczeństwie rozumiane głównie jako:
a)   wspomaganie, poprzez asystowanie indywidualne w codziennych czynnościach życiowych, zwłaszcza takich jak:
   dbałość o higienę i wygląd,
   pomoc i uczenie codziennych czynności samoobsługowych, zwłaszcza czynności gospodarczych i porządkowych,
   utrzymywanie kontaktów z domownikami,
   wspólne organizowanie i spędzanie czasu wolnego, korzystanie z usług różnych instytucji;
b)   interwencje i pomoc w życiu rodziny, której członkiem jest osoba uzyskująca pomoc w formie specjalistycznych usług, w tym:
   pomoc w radzeniu sobie w kryzysach – poradnictwo specjalistyczne, interwencje kryzysowe,
   zapewnienie elementów kultury i edukacji,
   doradztwo, koordynacja działań innych służb na rzecz rodziny, której członkiem jest osoba uzyskująca pomoc w formie specjalistycznych usług;
c)   pomoc w sprawach urzędowych, w tym w szczególności:
   pomoc w wypełnieniu dokumentów, załatwianiu spraw urzędowych,
   pomoc w uzyskaniu świadczeń socjalnych, emerytalno-rentowych;
d)   wspieranie i pomoc w uzyskaniu zatrudnienia, w tym zwłaszcza:
   pomoc w znalezieniu zatrudnienia lub alternatywnego zajęcia, np. uczestnictwo w zajęciach warsztatów terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej, środowiskowych domach samopomocy, centrach i klubach integracji społecznej,
   kontakt z pracodawcą,
   pomoc psychologiczna w rozwiązywaniu problemów psychicznych wynikających z pracy lub jej braku;
e)   pomoc w gospodarowaniu pieniędzmi, w tym:
   nauka planowania budżetu, asystowanie przy ponoszeniu wydatków;
   pomoc w uzyskaniu ulg w opłatach,
   zwiększanie umiejętności gospodarowania własnym budżetem oraz usamodzielnianie finansowe;
2)   pielęgnacja – jako wspieranie procesu leczenia, w tym:
a)   pomoc w dostępie do świadczeń zdrowotnych,
b)   pilnowanie terminów wizyt lekarskich, badań diagnostycznych,
c)   pomoc w wykupywaniu lub zamawianiu leków w aptece,
d)   monitorowanie brania leków, objawów zwiastunowych, ubocznych,
e)   zmiana opatrunków, pomoc w użyciu środków pomocniczych i materiałów medycznych, przedmiotów ortopedycznych, a także w utrzymaniu higieny;
3)   rehabilitacja fizyczna:
a)   zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub specjalisty II0 z zakresu rehabilitacji ruchowej,
b)   współpraca ze specjalistami w zakresie wspierania psychologiczno-pedagogicznego i edukacyjno-terapeutycznego zmierzającego do wielostronnej aktywizacji osoby korzystającej ze specjalistycznych usług;
4)   pomoc mieszkaniowa rozumiana zwłaszcza jako:
a)   pomoc w uzyskaniu mieszkania, negocjowaniu i ponoszeniu opłat,
b)   pomoc w organizacji drobnych remontów, adaptacji, napraw, likwidacji barier architektonicznych (w przypadku współistniejącej niepełnosprawności fizycznej),
c)   pomoc w kontaktach z sąsiadami, gospodarzem domu,
d)   doskonalenie umiejętności utrzymania i prowadzenia domu.
§ 3. 1. Specjalistyczne usługi świadczone są przez osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania zawodu: pielęgniarki, pracownika socjalnego, rehabilitanta, fizjoterapeuty, psychologa, pedagoga, logopedy, terapeuty zajęciowego, asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekunki środowiskowej.
2. Specjalistyczne usługi mogą być świadczone przez osoby bez przygotowania zawodowego, o których mowa w ust. 1, jeżeli posiadają co najmniej roczny staż pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi i zdobywają lub podnoszą wymagane kwalifikacje zawodowe określone w ust. 1, a jednocześnie mają zapewnioną fachową pomoc przez osoby świadczące takie usługi posiadające wymagane kwalifikacje.
3. Osoby świadczące specjalistyczne usługi dla osób dotkniętych określonym typem schorzenia lub zaburzenia przed przystąpieniem do pracy odbywają szkolenie prowadzone przez specjalistyczną placówkę terapeutyczną zajmującą się leczeniem i rehabilitacją danego rodzaju schorzenia lub zaburzenia.

§ 4. 1. Osoby świadczące specjalistyczne usługi dla osób z zaburzeniami psychicznymi muszą posiadać co najmniej półroczny staż pracy w zakładzie psychiatrycznej opieki zdrowotnej, w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w placówce oświatowej, do której uczęszczają dzieci z zaburzeniami rozwoju lub upośledzeniem umysłowym, w ośrodku terapeutyczno-edukacyjno-wychowawczym, w zakładzie opieki zdrowotnej lub w zakładzie rehabilitacji.
2. Jeżeli osoba z zaburzeniami psychicznymi nie może uzyskać pomocy w formie specjalistycznych usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi, gmina może udzielić tej osobie pomocy w formie usług opiekuńczych. Świadczenie to może być udzielane przez opiekuna, któremu zapewniane jest merytoryczne wsparcie, w tym także w formie superwizji przez osobę przygotowaną do świadczenia specjalistycznych usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi.  

§ 5. 1. Odpłatność za specjalistyczne usługi dla osób z zaburzeniami psychicznymi, z zastrzeżeniem ust. 3, ustala się w zależności od posiadanego dochodu na osobę w rodzinie.
2. Przedział dochodu, od którego obliczana jest wysokość odpłatności, ustalany jest w relacji do aktualnie obowiązującego kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej, w sposób następujący:

Dochód na osobę w procentach do kryterium dochodowego na osobę w rodzinie:    Wysokość odpłatności w procentach ustalona od ceny usługi za 1 godzinę dla:
   osób samotnie gospodarujących   osób w rodzinie
do 316 zł. = 100%   nieodpłatnie   nieodpłatnie
powyżej 100 do 165%   3   7
powyżej 165 do 220%   7   15
powyżej 220 do 255%   15   25
powyżej 255 do 275%   30   40
powyżej 275 do 290%   60   70
powyżej 290 do 330%   90   100
powyżej 330%   100   100

3. Odpłatność za specjalistyczne usługi dla osób z zaburzeniami psychicznymi świadczone w ośrodkach wsparcia regulują odrębne przepisy.
§ 6. W szczególnie uzasadnionych przypadkach osoba zainteresowana może, na jej wniosek lub na wniosek pracownika socjalnego, być częściowo lub całkowicie zwolniona z ponoszenia odpłatności na czas określony, zwłaszcza ze względu na:
   1)   konieczność korzystania z co najmniej dwóch rodzajów specjalistycznych usług;
   2)   konieczność ponoszenia opłat za pobyt członka rodziny w domu pomocy społecznej lub ośrodku wsparcia i za pobyt członka rodziny w placówce opiekuńczo-wychowawczej, leczniczo-rehabilitacyjnej i leczniczo-opiekuńczych;
   3)   konieczności korzystania przez więcej niż jedną osobę w rodzinie z pomocy w formie specjalistycznych usług lub usług opiekuńczych, w tym co najmniej jedną przewlekle chorą;
   4)   zdarzenie losowe.
§ 7. Opłata za specjalistyczne usługi wnoszona jest przez osobę zobowiązaną do uiszczenia opłaty do kasy ośrodka pomocy społecznej do 15 dnia każdego następnego miesiąca po wykonaniu usługi.
§ 8. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
 

MINISTER ZDROWIA   MINISTER
POLITYKI SPOŁECZNEJ
"gdyby każdy miał to samo,
nikt nikomu nie byłby potrzebny" (ks. Jan Twardowski)
Jolanta/Bartek z.D.lat 8

Offline jolanta

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 150
  • http://www.ogodnezycie.host.sk
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 04, 2004, 11:44:41 am »
MY ZAPROPONOWALIŚMY DODAĆ W PARAGAFIE 2 PUNKT 1. B JAKO PODPUNKT :
- zapewnienie pomocy w realizacji obowiązku szkolnego - wsparcie edukacyjno - terapeutyczne dzieci nieoełnosprawnych w wieku szkolnym
"gdyby każdy miał to samo,
nikt nikomu nie byłby potrzebny" (ks. Jan Twardowski)
Jolanta/Bartek z.D.lat 8

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Kraków: Kurs "Asystent Osoby Niepełnosprawnej"
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 20, 2005, 04:41:39 pm »
Stowarzyszenie Znaczny Stopień Integracji zaprasza na kurs: Asystent Osoby Niepełnosprawnej. Kurs rozpocznie się 4 marca 2005. Planowanych jest 12 spotkań o łącznej liczbie 60 godzin. Koszt udziału w kursie to 400 zł.


więcej:

http://www.ngo.pl/labeo/app/cms/x/94111
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Inga

 • Podglądacz
 • *
 • Wiadomości: 27
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 21, 2005, 08:08:53 pm »
czy ktoś zna to Stowarzyszenie Znaczny Stopień Integracji ?? Zastanawiam się nad tym jaka jest wartość tego kursu, który przygotowują? czy mają pełne uprawnienia i czy ich certyfikat jest uznawany w instytucjach zajmujących się pracą z os.n?
pozdrawiam :))
dziękuję Ci, że sprawiedliwość Twoja jest nierównością

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 22, 2005, 12:23:40 pm »
Próbowałam znaleźć tu

http://opp.ms.gov.pl/

i tu

http://bazy.ngo.pl/search/wyniki.asp?kryt_nazwa=stowarzyszenie%2Bznaczny%2Bstopien%2Bintegracji&kryt_miasto=krak%F3w&szukanie=opp&page=1

jeśli dobrze przeczytałam to siedzibą jest Kraków
ale nie mogę znaleźć

certyfikaty mogą wydawać ( ja tez mogę zrobić kurs i wydawać certyfikaty :-)
ale czy mają do tego prawo?
kto prowadzi wykłady?

chyba trzeba zadzwonić,dopytać
 tak często spotykamy teraz samozwańczych terapeutów, trudno się połapać

może ktoś z Krakowa napisze
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Niepokoje kandydatów na asystentów niepełnosprawnych
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 30, 2005, 12:51:35 pm »
Niepokoje kandydatów na asystentów niepełnosprawnych

   Uczestnicy kursu asystenta osoby niepełnosprawnej martwią się, że nie dostaną pracy, a jeśli już, to za jakie pieniądze

Gmina Szczecin zdobyła europejski grant (37 tys. euro) i 40 tys. zł z PFRON-u na szkolenie asystentów osób niepełnosprawnych. W kursie, który właśnie się kończy, wzięło udział 30 bezrobotnych.

Wczoraj spotkali się z twórczyniami projektu Agnieszką Zmysłowską-Czerwińską z wydziału współpracy międzynarodowej i funduszy pomocowych oraz Beatą Andruszkiewicz, kierownikiem miejskiego zespołu ds. obsługi niepełnosprawnych. Kiedy zaczynali naukę, byli pełni nadziei, teraz martwią się, czy będzie dla nich praca, a jeśli tak - czy za satysfakcjonujące pieniądze. - Czy miasto traktuje nas jak tanią siłę roboczą za 2,5 zł za godzinę? - pytali wczoraj. - Czy stowarzyszenia osób niepełnosprawnych będą nas w ogóle chciały do pracy, skoro już teraz zapowiadają, że nie są zainteresowane i nie mają pieniędzy? Dlaczego obiecywano nam więcej pieniędzy podczas szkolenia, a dostawaliśmy mniej [mieli otrzymać równowartość 65 euro, tymczasem wielu dostało 100,90 zł]?

Beata Andruszkiewicz tłumaczyła: - Między tworzeniem programu a jego wprowadzeniem w życie weszła ustawa o promocji zatrudnienia, która nie pozwala płacić ludziom powyżej 25. roku życia wyższego dodatku szkoleniowego niż 100,90 zł.

Podała też, że podczas stażu, który kursanci mają wkrótce odbyć, dostawać będą 504 zł brutto (czyli 448,74 zł na rękę), dodatkowo bilet miesięczny na wszystkie linie na okaziciela oraz ubezpieczenie OC i NW. Zapewniła, że tak jak zapowiadano na początku, miasto da pracę sześciu osobom. - Nie chcę obiecywać nic więcej - mówiła. - Choć mam nadzieję, że uda się spełnić moje marzenie - stworzyć Centrum Asystenta Osoby Niepełnosprawnej, w którym kontaktować się będą ci, którzy potrzebują pomocy, z tymi, którzy chcą pomóc.

http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34959,2518640.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline jolanta

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 150
  • http://www.ogodnezycie.host.sk
wolna dyskusja
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 04, 2005, 08:55:05 am »
ZAPRASZAMY   NA  KURS
ASYSTENT OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

Kurs odbędzie się w dn. 8 – 17 marca 2005 w Chełmie.
Łączna liczba 60 godzin. Koszt udziału w kursie to 450 zł.

Kurs poprowadzi Stowarzyszenie Znaczny Stopień Integracji z Krakowa

Kurs obejmuje problematykę z zakresu:
1.   Pojęcie oraz klasyfikacja niepełnosprawności.
2.   Pojęcie i zakres rehabilitacji
•   rehabilitacja lecznicza (opieka zdrowotna, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze)
•   rehabilitacja psychologiczna
•   rehabilitacja społeczna
•   rehabilitacja zawodowa
3.   Podstawy rehabilitacji osób niepełnosprawnych zależności od rodzaju niepełnosprawności
4.   Aspekty prawne dotyczące wszystkich sfer funkcjonowania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie (edukacja, praca opieka społeczna).
5.   Rola instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych w procesie rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
6.   Rola asystenta w procesie rehabilitacji osoby niepełnosprawnej.
7.   Praca asystenta osoby niepełnosprawnej w krajach Unii Europejskiej.
Uczestnicy kursu otrzymają certyfikat w j. polskim i angielskim.
Stowarzyszenie umożliwia również odbycie praktyki, istnieje możliwość odbywania stażu zawodowego.
UWAGA!
Uczestnicy którzy ukończą kurs i przejdą testy sprawdzające poziom znajomości języka obcego( j. angielski, j. niemiecki lub j. francuski), mogą znaleźć zatrudnienie w firmie       IQ MEDICA z Warszawy – jako asystenci osób niepełnosprawnych przyjeżdżających do Polski na leczenie.

Zgłoszenia i opłaty, bezpośrednio do Stowarzyszenia Znaczny Stopień Integracji,przyjmujemy do dnia 25 lutego 2005.
Dysponujemy ograniczoną ilością miejsc.
Szczegółowe informacje: Chełmskie Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych ze Środowiskiem O GODNE ŻYCIE w Chełmie ogodnezycie@gazeta.pl , tel. 0506917218
Oraz bezpośrednio w Stowarzyszeniu Znaczny Stopień Integracji w Krakowie pod numerami telefonów: (12) 657 82 56, Małgorzata Urbanowska 0608 53 76 55
Kontakt mailowy: stowarzyszenie-zsi@o2.pl.
"gdyby każdy miał to samo,
nikt nikomu nie byłby potrzebny" (ks. Jan Twardowski)
Jolanta/Bartek z.D.lat 8

Offline Renek

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 518
  • http://www.monika.smyki.pl
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 21, 2005, 09:24:27 pm »
Od kilku dni szukam informacji w jaki sposób moge uzyskać osobistego asystenta do dziecka lub niepełnosprawnej teściowej. W wielu miejscach również pytalam w jaki sposob zatrudnic asystente tzn skad moge uzyskać srodki na zatrudnienie takiej osoby. Niestety ten temat nie raczkuje....on u nas sie jeszcze nie urodził. Wszyscy coś tam slyszeli ale rozkladaja rece. Samorząd wysyła nas do PFRON a ten do MOPS gdzie informuja nas że nie maja takich zadań zleconych od samorządu wiec pędzimy znowu w tym kierunku i ponownie trafiamy do PFRON a tam okazuje sie że jest to zadanie wladz samorządowych tylko ze te wladze o tym nie wiedza i każdy z tych do ktorych trafiamy inaczej (oczywiscie na swoj sposob) interpretuje przepisy....
To trudniejsze niż się spodziewałam :cry:

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Centrum Osobistego Asystenta-Warszawa
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 23, 2005, 12:23:46 pm »
Centrum Osobistego Asystenta
 
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego powołało pierwsze w Polsce Centrum Osobistego Asystenta. Rozpocznie ono działalność już pod koniec czerwca.
 
 

Powstało ono w Warszawie w ramach programu realizowanego przy wsparciu ze strony Urzędu Miasta st. Warszawy. Celem powstania Warszawskiego Centrum Osobistego Asystenta (WCOA) jest zapewnienie usług asystenckich osobom niepełnosprawnym ruchowo. Przeszkoleni asystenci będą świadczyć usługi osobom należącym do organizacji, które zgłoszą się do WCOA.

Wszystkie organizacje i osoby prywatne, które chcą korzystać z usług osobistych asystentów proszone są o kontakt telefoniczny z biurem WCOA (tel. 856-76-66).

Adres: ul. Bagatela 13 m 43
tel.: 856-76-66
faks: 849-10-65
e-mail: ptsr-biuro@idn.org.pl

http://ww2.tvp.pl/2817,20050421197850.strona
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Stara Europa czeka na opiekunów z Polski
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 20, 2005, 03:17:35 pm »
Zrobi zastrzyk i pogra w brydża. Irlandczycy, Anglicy, Szwedzi, ale też prywatne polskie domy pomocy społecznej łowią w Polsce wykwalifikowanych opiekunów dla osób starszych i schorowanych. Nieatrakcyjny zawód jest na topie

Warszawskie Medyczne Studium Zawodowe przy ul. Świętojerskiej w tym roku otworzy aż cztery klasy, w których chce kształcić "opiekunów w domu pomocy społecznej".
Na zajęcia zapisują się zarówno bardzo młodzi ludzie, jak i 40-latkowie. Uczą się, jak podawać choremu lekarstwa, zrobić zastrzyk, pomóc mu wstać z łóżka, ale też... jak spędzić wolny czas: zagrać partyjkę w brydża, szachy, zrobić lemoniadę, pójść do teatru czy parku.

Przed wejściem do Unii kierunek nie cieszył się specjalnym wzięciem. Kończyli go przede wszystkim pracownicy m.in. z domów spokojnej starości, którzy po zmianie przepisów, musieli uzupełnić wykształcenie. - Teraz przychodzą do nas ludzie z ulicy, którzy chcą zdobyć fach opiekuna, bo wreszcie daje on szansę na dobrze płatną pracę - mówi Ewa Goliszek, dyrektor Medycznego Studium Zawodowego w Pruszkowie, gdzie również powstają kolejne klasy dla zawodowych opiekunów.
W Domu Pomocy Społecznej "Syrena" w Warszawie opiekun zarabia ok. 1 tys. zł. W szwedzkim Malmö za taką samą pracę może dostać - ponad 7 tys. zł.

A praca w Unii czeka. Najwięcej ofert jest w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Naszych opiekunów łowią też Holendrzy, Szwedzi czy Niemcy. - Kandydatom stawia się praktycznie dwa warunki: dyplom ukończenia medycznej szkoły i znajomość języka - mówią pracownicy szczecińskich Europejskich Służb Zatrudnienia (EURES), które pomaga Polakom znaleźć pracę za granicą.

Nauka w Studium trwa dwa lata. Za rok kończy ją 40-latek Piotr Dygasiński. - Mam spore szanse na pracę w domu pomocy społecznej w Malmö. W Szwecji do domów opieki społecznej szukają raczej mężczyzn, bo łatwiej im niż kobietom zanieść chorego do łóżka czy wnieść go razem z wózkiem na piętro - opowiada.

Piotr Dygasiński do Szwecji chce wyjechać natychmiast po zakończeniu nauki. Potem ściągnie z Polski żonę. Jeśli Szwecja nie wypali, spróbuje szczęścia w Holandii.

- Zawodowy opiekun stał się profesją z przyszłością, nie tylko w Unii, ale też w Polsce, bo nasze społeczeństwo też się starzeje. Z prywatnych domów pomocy społecznej i zakłady opiekuńczo-pielęgnacyjne z całego kraju również spływają do nas oferty. I to

coraz bardziej atrakcyjne finansowo - przyznaje Lidia Liro, dyrektor Medycznego Studium Zawodowe przy ul. Świętojerskiej.


http://praca.gazeta.pl/praca/1,47367,2715308.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Asystent niepełnosprawnego-Kraków
« Odpowiedź #47 dnia: Maj 27, 2005, 12:20:02 pm »
Cytuj
Akademia Pedagogiczna w Krakowie przygotowała dwie dodatkowe specjalności na kierunku pedagogika: asystent osoby niepełnosprawnej oraz praca socjalna. Studia prowadzone będą w trybie dziennym. Od ubiegłego roku w ramach pedagogiki można również wybrać specjalność opieka nad dzieckiem. Kandydatów zachęca przede wszystkim atrakcyjny program praktyk zawodowych, ale także perspektywa ciekawej pracy.http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/praca_050525/praca_a_5.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Online Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 16, 2005, 01:15:19 pm »
Przeniesione z wątku

wisienka

asystent osoby niepełnosprawnej - rodzic
Cytuj
wiem , ze temat asystenta był już poruszany, ale ja w troche innej kwestii , czy rodzic moglby zostac asystentem i w ten sposob bedąc z dzieckiem jednoczesnie byc osoba zatrudnioną w charak. asystenta i dzieki temu zbierac sobie choc na skromną emeryturkę w przyszłości???
idąc do pracy trzeba czesto wynajac osobe ktora zapewni dostarczenie dziecka na wozku do szkoly, przemiesci je z jednego pietra szkoly na drugie, itp itd
pozdrawim serdecznie
wisienka
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 16, 2005, 05:44:41 pm »
Sprawa asystenta O.N. wraca od paru lat, są pewne próby , czasami sukcesy
jako pierwsza (chyba) na nasz rynek pracy usługi asystenta wprowadziła p. Iza Odrobińska chora na S.M.
dzięki funduszom jakie wtedy pozyskała udało jej się przez jakiś czas przeszkolić i zatrudnić asystentów
ale pieniądze się skończyły i program zawieszono

obecnie, zwłaszcza po naszym wejściu do Unii gdy
organizacje p.p. mogą ubiegać się o dotacje na różne cele temat asystentow wrócił
i organizacje i nawet firmy  a także osoby prywatne widzą w tym cel
napisanie programu ( pomoc O.N., pomoc bezrobotnym...)
a więc napisanie projektu, otrzymanie dofinansowania i przeszkolenie ludzi ( nacisk na absolwentow i osoby długo bezrobotne po. 50 r.ż.)
takich ogłoszeń w necie są setki

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,2767130.html

sama do niedawna żywo zainteresowana problemem, teraz jak czytam " poszukiwany partner do projektu"
zaczynam mieć mieszane uczucia

nawet znalazłam kurs-szkolenie w W-wie ( za darmo
bo pieniądze sa właśnie z dotacji unijnych
+z Urzędu Miasta))
5 dni po 8 godzin i potem 2 miesiące praktyk
w organizacjach p.p.

a potem???mam sobie szukać pracy, dostanę certyfikat i..
no właśnie
osoba niepełnosprawna potrzebująca asystenta będzie chciała najtaniej, to zrozumiałe
znam stawki mniej -więcej
O.N. płaci ( teraz tak nieoficjalnie ) 2.50 za godzinę, ale takich osób trzeba mieć kilka albo kilkanaście w róznych częściach miasta, w różnych godzinach w zależności od potrzeb O.N.
wyliczyłam, że gdybym nawet przacowala jako asystent po 8 godz. dziennie -5 dni w tygodniu to jestem w stanie max. zarobić w miesiącu 320 zł
jeżeli gmina albo fundacja dołoży O.N. dla mnie
drugie tyle ( jak będa pieniądze) to mój zarobek
640 zł może i starczy na b. skromne życie osoby poszukującej pracy, ale jeżeli będę chciała pracowac legalnie i zarejestrowac się w ZUS
to muszę TAM od razu co miesiąc zostawić ok. 600 zł

jeżeli ktoś jest w stanie wytłumaczyć mi sens takiego działania, żeby po miesiącu pracy mój bilans wynosił zero
będę wdzięczna ( chyba że jest się emerytem i juz ten skromny zarobek nam wystarczy???)ja za to rodziny nie utrzymam

a wracając do usług asystenckich dla dzieci
rodzice maja obowiązek opiekowac się dziećmi, więc niestety nam -matkom za to nikt nie płacił kiedyś, nikogo nie interesowało czy ja sobie sama daje radę z dzieckiem
teraz płacą świadczenie pielęgnacyjne- 420 zł
żenująco mało

kilka mam na forach chwaliło się że im się to udało
jedne załatwiały w fundacjach w których same działały, inne przez gminę
nie wiem na jak długo dostały pieniądze na asystenta
wiem że same też musiały  pokryć część kosztów,
a asystenci chyba się szybko wykruszali przy takich zarobkach

o wiele trudniej chyba załatwić asystenta dla dziecka jeżeli matka nie pracuje, lub otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne
więc dostaje pieniądze za to że sama opiekuje się dzieckiem
chyba  na takie dotacje naszego państwa długo nie będzie jeszcze stać

asystent dla dziecka to sprawa jeszcze nowa, nie mamy w tym temacie za bardzo doświadczeń

a ja chcąc zarobić jakieś godziwe pieniądze
chyba tez poszukam partnera do projektu
czyli zacznę szkolić asystentów
a co potem ?? kto ich zatrudni

nie wiem czy to odpowiednie miejsce na moje przemyślenia
jeżeli nie, to proszę o przeniesienie  :cry:
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach