Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: ZEZ  (Przeczytany 131053 razy)

Offline moniqueee

• Nowy użytkownik
  • *
Forum ZEZisko
« Odpowiedź #50 dnia: Kwiecień 22, 2005, 05:13:39 pm »
Serdecznie zapraszam na forum ZEZisko na portalu GW http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=12236

Pozdrawiam cieplutko!

Monika

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Renata 2

• Raczkujący Gadacz
ZEZ
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 30, 2005, 06:50:05 pm »
Weszłam na to ZEzisko poczytałam i...nawet nie wiedziałam wcześniej, że jest "metoda szczecińska" leczenia zeza :shock: Myślałam, że to wszędzie tak leczą...my oczywiście mamy tę metodę.

Offline moniqueee

• Nowy użytkownik
  • *
ZEZ
« Odpowiedź #52 dnia: Maj 03, 2005, 07:49:29 pm »
Renatko,

cieszę się, że zajrzałaś na forum ZEZisko. Zapraszam również do dyskusji :)

Moniqueee vel Smutniutka

Offline dzidzia1985

• Podglądacz
  • *
zezik
« Odpowiedź #53 dnia: Lipiec 03, 2005, 05:01:28 pm »
ja mam małego zeza w prawym oku ale jest ok

Offline Ewa-Lena

• Raczkujący bywalec
  • **
ZEZ
« Odpowiedź #54 dnia: Lipiec 13, 2005, 03:40:01 pm »
Jak tam zezolce:-)))?
Pozdrawiam serdecznie, ściskam, całuję, przytulam.

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
ZEZ
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 31, 2005, 03:09:23 pm »
Dziś ja mam termin do dr Bilskiej -wolę zbadać wszystko, bo Monika znowu łapie z byle powodu stan zapalny powiek i bez okularów leci jej prawe oczko.
Oby wzrok okazał się bez zmian.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
ZEZ
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 31, 2005, 09:25:12 pm »
Jestem po wizycie. Szokująca diagnoza: to już nei wiotkośc tylko (hipotonia uwarunkowana genetcyznie), ale podejrzenie o zeza, oczopląs i oczywiście stan zapalny powiek.
Leki, przygotowanie do wizyty w szpitalu na dokładniejsze badania i operacja oka.
Wizyta w Witkowicach już w ten poniedziałek o g.12.oo
Chyba już nie udźwignę bezradności wobec genetyki.

Piszę o tym aby rodzice (zwłaszcza dzieci z zD) często badali wzrok dzieciom.
Ja badam często a jednak dochodzą dalsze nieprawidłowości.
taką lekarkę jak dr Bilska polecam każdej matce, której leży na sercu dobro rozwoju dziecka.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Zez i oczopląs płaski u dziecka z zD
« Odpowiedź #57 dnia: Wrzesień 02, 2005, 12:33:21 am »
Wyjątkowo mam prośbę na temat oczopląsu płaskiego u dziecka z zD.
Ta diagnoza spadła na mnie jak grom wczoraj wieczorem po prywatnej wizycie u okilistki.
Mam mało czasu, bo już w poniedziałek mamy być w szpitalu.
Czy ktoś z Was miał już z tym do czynienia?

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
ZEZ
« Odpowiedź #58 dnia: Wrzesień 03, 2005, 11:45:26 am »
Oczopląs

Oczopląs (łac. nystagmus) - wrodzony objaw polegający na mimowolnych, rytmicznych oscylacjach gałek ocznych. Drgania mogą być w kierunku pionowym, poziomym lub rotacyjne, mogą być stałe lub zmieniać się zależnie od kierunku spojrzenia. Oczopląs związany jest z uszkodzeniem sensorycznym (obustronne bardzo słabe widzenie) i/lub motorycznym (zez).
Oczopląs posiada następujące cechy:

postać - poziomy, pionowy, obrotowy, skośny,
kierunek - oznaczany wg fazy szybkiej ruchu,
szybkość - wolny, średni, szybki,
natężenie - określane w trójstopniowej skali,
typ - rytmiczny lub wahadłowy

Soniu , nieznalazłam nic  na temat oczopląsu płaskiego. :cry:
Pozdrawiam :))
"Starsza Letnia Miotełka"

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
ZEZ
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 03, 2005, 12:05:15 pm »
Dziękuję Gaga.
Właśnie mnie też nie udało się nic znaleźć na temat oczopląsu płaskiego.
Monice nic nie drga i ta szokująca diagnoza wydaje mi się wielce dziwna.
Każde zaburzenie ma swoją przyczynę w mózgu.
Zrozumiałabym gdyby zlecono jej badania główki, konsultacje neurologiczne -czyli poznać przyczynę zaburzenia a na końcu pomyśleć o ingerencj w skutek zaburzenia czyli rzekomy oczopląs płaski.
Nie zgodzę się bez tych badań na operację oczka.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
ZEZ
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 16, 2005, 07:56:32 pm »
Od tego czasu mamy zmienione szkła, w nadziei na choćby małą korekcję oczka Monisi.
Robię wszystko aby zdobyć odpopwiednie skierowania w celu wykonania badań mózgu.
Muszę znaleźć przyczynę, bo skutek już jest znany i widoczny.
Przyczyną musi być zaburzenie w sieci neurologicznej (w mózgu).

a co o tym myśicie?

"Womniałam wcześniej o konieczności nakierowania leczenia na uszkodzony mózg, a nie na widoczne z zewnątrz objawy.
Stymulacja czuciowa jest jedynym sposobem dotarcia do mózgu bez otwierania czaszki-. Z każdego punktu ciała dziecka, a także z wyspecjalizowanych narządów receptorowych (odbiorczych) znajdujących się np. w oku i uchu, za pośrednictwem nerwów czuciowych możemy wysyłać do mózgu informacje, które są niezbędne do jego dalszego rozwoju. Czy będą to proste wrażenia zmysłowe, czy też definicje pojęć z zakresu fizyki kwantowej - dopływ tych informacji do mózgu jest niezbędnym warunkiem jego wzrostu..."

Wg mnie powinni  i zlecić badania mózgu, aby przekonać się czy nie ma mikrouszkodzeń a potem zlecić terapię SI - czyli priorioreceptywe zabawy a nie operacja oka. Tu metoda integracji sensorycznej powinna  być zastosowana pod okiem okulisty i neurochirurga.

Reedukacja
znajdźcie po lewej Informacje-Analizator wzrokowy -opis i zabawy.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
ćwiczenia ortoptyczne i pleoptyczne dla dzieci zezujących
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 28, 2005, 07:06:52 pm »
Czy ktoś stosował na zeza i oczopląs ćwiczenia ortoptyczne i pleoptyczne dla dzieci zezujących?

ZEZ

Jest to zaburzenie symetrycznego ustawienia gałek ocznych spowodowane utratą zdolności oczu do skupiania się równocześnie na jednym obrazie lub utratą zdolności mięśni do wykonywania skoordynowanych ruchów. Oko może „uciekać” do wewnątrz (w kierunku nosa) – zez zbieżny. Jeżeli „ucieka” na zewnątrz – zez rozbieżny. Może pojawiać się w okresie niemowlęcym, w wieku przedszkolnym lub szkolnym (najrzadziej). Zez może pojawić się również w wieku dorosłym (zez porażenny) i występuje wtedy podwójne widzenie, które jest bardzo uciążliwe. Zez porażenny może być spowodowany zaburzeniami neurologicznymi lub urazem.

Najczęstsze dolegliwości i objawy

Widoczny zez
Obniżenie ostrości wzroku zezującego oka, brak widzenia przestrzennego
W zezie porażennym: nieskoordynowane ruchy gałek ocznych (zez jest większy przy patrzeniu w określonych kierunkach) oraz podwójne widzenie (również bardziej nasilone przy patrzeniu w pewnym kierunku)

Kontaktu z lekarzem wymaga:
Pojawienie się zeza
Wystąpienie objawów zapalnych (obrzęk, ból, zaczerwienienie) po operacji

Przyczyny

Ruchami gałek ocznych kierują ośrodki w mózgu, które przekazują impulsy do mięśni poruszających gałki oczne. Brak koordynacji ruchowej gałek może wynikać z:

Obecności wad wzroku, które utrudniają powstanie takich samych obrazów na siatkówkach obu oczu, a tym samym nastawianie się oczu na ten sam punkt w przestrzeni. Oko, w którym wada wzroku jest większa, daje niewyraźny obraz, który nie jest odbierany przez mózg Jest ono wyłączone z patrzenia i ustawia się w zezie
Drobnych urazów mięśni gałkoruchowych i mózgu
Uszkodzenia nerwów zaopatrujących mięśnie gałkoruchowe (zez porażenny)

Czynniki sprzyjające zachorowaniu

Wady wzroku u dzieci
Urazy okołoporodowe, wcześniactwo
Występowanie zeza w rodzinie
Zespół Downa
Nieczynność jednego oka z powodu choroby

Sposoby zapobiegania

Nie ma sposobów zapobiegania.

Przewidywany przebieg choroby

O ile jest wcześnie wykryty i leczony, zez może ustąpić całkowicie.
Jeżeli dojdzie do trwałego obniżenia ostrości wzroku w jednym oku, możliwe jest wykonywanie prawie wszystkich czynności, także prowadzenie samochodu. Niemożliwe jest wykonywanie niektórych zawodów. Należy szczególnie chronić zdrowe oko przed urazami.

Możliwe powikłania

Trwałe obniżenie ostrości wzroku w jednym oku
Brak widzenia przestrzennego
Stres spowodowany brzydkim wyglądem

Cele leczenia

Celem leczenia jest uzyskanie jak najlepszej ostrości wzroku obu oczu, równoległe ustawienie oczu i uzyskanie obuocznego (przestrzennego) widzenia.
Leczenie polega na korekcji wady wzroku (okulary), zasłanianiu silniejszego oka w celu zmuszenia słabszego do pracy, ćwiczeniach mięśni gałkoruchowych (ćwiczenia ortoptyczne). Niekiedy konieczne jest wykonanie operacji na mięśniach w celu odpowiedniego ustawienia oczu.

Leczenie

Zalecenia ogólne

Rozpoznanie ustala się na podstawie badania okulistycznego. Czasem konieczne jest również badanie neurologiczne
W czasie gdy sprawniejsze oko jest zasłonięte, należy chronić dziecko przed urazami
Brak szczególnych zaleceń dotyczących diety.

Leczenie farmakologiczne Czasem podaje się do oczu przez kilka dni atropinę w celu określenia wady wzroku. W tym czasie dziecko gorzej widzi, zwłaszcza z bliska i musi być zwolnione z czytania i pisania w szkole. Również później podaje się czasem atropinę do silniejszego oka u dzieci starszych, które źle tolerują zasłanianie. Powoduje ona, że oko to gorzej widzi z bliska i oko słabsze zmuszone jest do patrzenia.

- Opracowała: lek. med. Marta Lebecka-Stangret spec. II° chorób oczu

zez
Serwis OPTOMETRIA.PL

Vide
Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
ZEZ
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 28, 2005, 11:50:47 pm »

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
ZEZ
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 28, 2005, 11:58:28 pm »
Może będzie pomocne?
Operacja zeza i oczopląsu
Centrum Leczenia Zeza i Niedowidzenia
» Centrum Leczenia Zeza i Niedowidzenia - okulistyka - Poznań - leczenie zeza - okulistyka dziecięca

Okulistyka Dziecięca i Dorosłych - Centrum Lecznia Zeza i Niedowidzenia. Diagnostyka i leczenie chorób oczu u dorosłych, dzieci i niemowląt. Zabiegi i ćwiczenia ortoptyczne i pleoptyczne dla dzieci zezujących i niedowidzących.rnLek. spec. II stopnia chorób oczu oraz ortoptystki z wieloletnim doświad

http://www.okulistyka.net.pl/

Iniekcja toksyny botulinowej typu A w leczeniu zeza

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach od roku leczy przypadki zeza metodą iniekcji toksyny botulinowej typu A do mięśni ocznych, odpowiedzialnych za nieprawidłowe ruchy gałki.
Wstrzykując do mięśni botulinę, otrzymywaną z bakterii jadu kiełbasianego, całkowicie się je poraża na okres 2-4 miesięcy. Istnieje duża szansa, że w tym czasie uda się wyeliminować nieprawidłowe odruchy siatkówkowo-torowe.
???Zdarza się, że pożądany efekt uzyskujemy już po podaniu jednej dawki. Czasami zachodzi jednak konieczność powtórzenia wstrzyknięcia" - tłumaczy Grzegorz Pojda, okulista z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach. Wyniki swoich badań i obserwacji lekarze zaprezentowali podczas wrześniowego Forum Okulistyki Dziecięcej, które odbyło się w Katowicach. Zainteresowali nimi przedstawicieli ośrodków, które nie stosują tej metody.
???Leczenie za pomocą toksyny botulinowej typu A należy traktować jako uzupełnienie dotychczasowych metod terapii. W dalszym ciągu podstawą leczenia zeza są okulary i ćwiczenia ortoptyczne. Na aktualności nie straciły również klasyczne operacje, podczas których trzeba naciąć spojówkę, wypreparować mięsień, odciąć go, przyszyć w innym miejscu i założyć szwy" - przekonuje G. Pojda.
Wyniki dotychczasowych iniekcji toksyny botulinowej, wykonanych przez katowickich okulistów u dzieci i dorosłych z różnymi postaciami zeza wskazują, że ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku zeza zbieżnego naprzemiennego i niemowlęcego. Można dzięki niej zredukować kąt zeza średnio o 10 stopni. ???Predysponuje do niej przede wszystkim zez zbieżny niemowlęcy o bardzo dużym kącie. Można ją zastosować już u dwumiesięcznych niemowląt, które wzbraniają się przed okularami, a wykonanie u nich klasycznej operacji wiąże się z dużym prawdopodobieństwem, że w wieku 10-15 lat trzeba będzie je poddać powtórnej operacji, tym razem z powodu zeza rozbieżnego - podkreśla G. Pojda. - Kwalifikujemy również starsze dzieci z zezem naprzemiennym, u których jedno i drugie oko ma podobną ostrość widzenia i niewielki kąt zeza. Kolejną grupą są dzieci, u których rozpoznano wczesny okres porażenia mięśni okołogałkowych".
Zabieg jest w pełni bezpieczny, wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Za pomocą cieniutkiej igły wstrzykuje się pacjentowi przez spojówkę bezpośrednio do mięśnia okołogałkowego bezpieczną dawkę leczniczą toksyny botulinowej.
Nowosci medyczne

Co jest lepsze - okulary, soczewki czy operacja korygująca wady wzroku?

odpowiada lek. med. Małgorzata Gadomska, specjalista chorób oczu z Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser" w Warszawie 08-12-2000, ostatnia aktualizacja 03-03-2002 14:00

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie bez porozumienia pacjenta z lekarzem i ustalenia, jaką ma wadę wzroku i czego oczekuje.

Artykul w archiwum

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
ZEZ
« Odpowiedź #64 dnia: Wrzesień 29, 2005, 01:22:19 am »
Trwałe i pełne wyleczenie zeza towarzyszącego to przede wszystkim skorygowanie nieprawidłowych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym. Leczenie zeza polega na zniesieniu tłumienia, rozkojarzeniu istniejących patologicznych połączeń odruchowych z nieprawidłową korespondencją siatkówkową i stworzeniu warunków umożliwiających rozwój prawidłowych połączeń korowych z jednoczesną percepcją i odpowiednim zakresem fuzji.

TOKSYNA BOTULINOWA A W LECZENIU ZEZA TOWARZYSZĄCEGO U DZIECI
- dr med. EWA  OLESZCZYŃSKA-PROST - Centrum  Okulistyki  Dziecięcej w  Warszawie
w formacie .doc - (niezbedny Word)

Offline Ewa-Lena

• Raczkujący bywalec
  • **
ZEZ
« Odpowiedź #65 dnia: Grudzień 07, 2005, 11:46:33 pm »
Aktualny wątek?
Ja miałam różne ćwiczenia.
Najpierw miałam zasłaniane silniejsze oko, żeby słąbsze się doskonaliło, potem miałam dwie operacje w między czasie też zasłanianie, potem chodizłam kilka razy w tygodniu do okulisty na ćwiczenia przy aparacie około godziny każde, najpierw miałam naświetlane oko, potem siadałam przy aparacie i musiałam najpierw jednym okiem później drugim tak trzymać kuleczkę wby byłą w danym polu. Nie pamiętam już tak dokłądnie,ale sens zachowałąm mam nadzieję.
Zasłąniane oko miałam coraz rzadzeij, aż w ogole zaniechano tego.

Offline belana

• Raczkujący bywalec
  • **
ZEZ
« Odpowiedź #66 dnia: Grudzień 13, 2005, 12:00:56 am »
Kochani,

Mój Żuczuś miał badane oczka po zakropleniu atropiną (jedna dawka przed badaniem w czasie wizyty) - metoda: skiaskopia (???), badane dno oka.

Na podstawie trzech wizyt co ok. 4 miesiące doktor uzyskała powtarzalny wynik +4,5 dpt. i zapisała okularki +3,5 dpt.

Dominisia ma tez zez - ale taki dziwny, raz jedno oko ucieka, raz drugie.

Doktor mówi, ze najpierw trzeba leczyc wadę dalekowzorczności, bo to pomoze w korekcie zeza.

Co o tym sadzicie? doktor nie kazała zakroplac atropiny przez kilka dni, czy badanie po jednorazowym zakropleniu moze byc miarodajne?

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
ZEZ
« Odpowiedź #67 dnia: Grudzień 13, 2005, 12:49:16 am »
Teraz są inne krople przyspieszające takie badanie.
Są różne zdania. Moja Monika nigdy nie miała zkrapianych oczu przez kilka dni-a jedynie 15-20 minutówkami.
Wyniki badań były miarodajne w 2 różnych szpitalach.
Po zakropieniu oczek dziecku NIE wyprowadzajcie na słońce przez 2 doby. (promienie słoneczne sięgają dna oka, bo źrenica rozszerzona)-to powoduje ból u dziecka i niszczy wzrok.

Twoja malutka moze meić zeza rozbieżnego, a nawet oczopląs -obserwuj źrenice podczas noszenia okularków.
Kontroluj teraz częściej wzrok.
Czy okulistka zleciła jej cylindry?

Nie wspominasz o astygmatyzmie - to też "norma" u dzieci z zD.

Offline belana

• Raczkujący bywalec
  • **
ZEZ
« Odpowiedź #68 dnia: Grudzień 13, 2005, 09:38:12 pm »
Dzięki Soniu,

Mój Żuczek chyba miał właśnie takie 15-20 minutowe zakraplanie.

Lekarka nic nie wspominała o astygmatyźmie.
Zapytam ją.

Offline Ewa-Lena

• Raczkujący bywalec
  • **
ZEZ
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 21, 2006, 09:15:17 pm »
Hm...Ja miałąm jako 7 latka maści atropinową, bo nie bylo kopkli to byla dopiero masakra:( Kosmos, ale dalam jakos rade.
Te krople zakrapia sie 2 razy w miedzyczasie przerwy po 5 minut, po 2-giej przerwie ostatnie kropienie i 2-30min.i badanie komputerowe /w moim przypadku/
Potem ja ok.2godzin widziałam wszystko zamazane, a slonce mi strasznie przeszkadzalo:(
A podczas nastepnej wizyty omawiane byly wyniki badan i dobierane szkielka i tak mam do dzisiaj, tylko szkielka mam takie same od chyba 2-3lat:-)

Offline Ag

• Podglądacz
  • *
Uciekające oczka (zez?) u trzylatka z ZD
« Odpowiedź #70 dnia: Sierpień 23, 2006, 10:33:12 am »
Mój Stefan od paru tygodni "przewraca" oczami, zwłaszcza przy jedzeniu albo kiedy jest zmęczony.
Oczka uciekają do góry, a w dodatku ze zgrozą widzę, że prawe zezuje!
Jednocześnie na lewym oczku ma z jednej czerwone wybroczynki, które do tego źle widać a on nie lubi gdy mu się je ogląda.

Byliśmy kiedyś u okulisty w Wwie na Niekłańskiej, ale teraz jest jakiś koszmar z terminami. Można wybrać się na ostry dyżur i pewnie tak zrobię.

Czy ktoś z Was miał podobne problemy z maluszkiem z ZD? Czy macie jakiś okulistów obeznanych z tematem, czy wystarczy iść do kogokolwiek?
A może był już taki wątek na forum, a ja nie potrafię go znaleźć?

Pozdrawiam
Ag (mama małego Stefka z ZD)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
ZEZ
« Odpowiedź #71 dnia: Sierpień 23, 2006, 11:56:13 am »
Ag miło że po długiej nieobecności pamiętasz o nas.  :turn-l:
Trudno gdybać na odległość- koniecznie zrób badania dna oka, pola widzenia.
Uciekające oczka moga mieć różne przyczyny (hipotonia, zez, oczopląs, zmiany neurologiczne, a nawet epi).
Moja Monika też miała lekko uciekające oczko gdy skończyła 2 latka - u niej w grę wchodziła wiotkość, potem niestety wyszła wada wzroku, nosi okularki od 6 r.ż.

W wolnej chwili zapraszam Cię do działu "Wzrok"

Offline Ag

• Podglądacz
  • *
ZEZ
« Odpowiedź #72 dnia: Sierpień 23, 2006, 01:09:58 pm »
Dzięki, Soniu.
Tak trochę podejrzewałam, że to może być związane z wiotkością (a wiotki to Stefan jest!).
Czyli muszę go pokazać okuliście.

Co do nieobecności na formu - mam teraz urwanie głowy ze starszym bratem Stefana, który w maju dostał orzeczenie o niepełnosprawności, na razie na 4 lata. Autyzm. Na szczęście łagodny, ale nie jest lekko. Niezły mam zestaw, co? :-)

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
Ag (mama małego Stefka z ZD)

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
ZEZ
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 23, 2006, 03:17:43 pm »
No, mamy skierowanie na zbieg leczenia zeza rozbieznego, toksyną botulinową. Niestety jest to zabieg nie refundowany przez NFZ :( Wiecie co? Mam dość rzucania tych kłód pod nogi niepełniosprawnym dzieciom  :non:  Botulina domięśniowo tak - w nerw wzrokowy - nie! Czemu?! bóg jeden wie... tym bardziej, że w leczeniu spastyczności botulina daje efekt tymczasowy, a w leczeniu zeza trwały, bo nerw się już nie odbudowuje...

Czy czyjeś dziecko było leczone ta metodą? Chętnie bym poznała wasze doświadczenia w tej materii.
Zabieg chirurgiczny zaplanowany dopiero, gdy Tala skończy siedem lat...
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Offline Nikusia30

• Nowy użytkownik
  • *
    • http://s1.bitefight.pl/c.php?uid=123061
ZEZ
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 08, 2006, 01:58:41 am »
Jak dobrze, ze znalazłam ten watek.  :D
Mój synek mam zeza zbierznego bardzo silnego lewego oczka (+4,5 dpt) i astygmatyzm (+1,0).  Poza tym wg opini w lekarzy traci ostrośc widzenia lewego oczka. miał porobione w poradni serie badań, zakrapiane oczko atropiną 6 dni i nastepne badania. I steierdzono, ze operacja zeza wszystko rozwiąże i natychmiast powinien zostac poddany operacji zeza. Tylko, że zaczerpnełam opini u innych dwóch okulistów i każdy z nich stwierdził, że syn jest stanowczo za mały na taką operacje a synek ma 2 latka, że oko jeszcze rośnie, i ze takie operacje wykonuje się w wieku conajmniej 5-6 lat.

Czy, któras z was miała doswiadczenie z taką operacja i mogłaby mi doradzic co mam robic, czyjej opinii słuchac. Zgodzic sie na operacje czy tez moze nie.

Lekarz, który nas skierował na oddział na operacje, nic nie wspominał, ze bedą przeprwadzone dodatkowe badania, które pomoga stwierdzic koniecznosc operacji, tylko było stanowczo stwierdzone natychmiast zabieg.

Prosze o pomoc  :puppydogeyes:
Pozdrawiam wszystkich - Monika mama Oli i Dawida (epi)

Offline siersciuch

• Aktywny Gadacz
    • http://www.Kuba.2q.pl
ZEZ
« Odpowiedź #75 dnia: Grudzień 08, 2006, 09:42:20 am »
Moniko, mój kubeczek ma 5 lat i również ma zeza zbieżnego, dotychczas był leczony w katowicach  [ zaklejanie oczka, atropina i badania wszelakie ...] i nic nie pomoglo i nic to nie dało. chcieli leczyć zeza botulinom- nie pozwoliłam, bałam się
Byłam zbulwersowana tym jak przeprowadzone są badania i ich dignostyką ...w koncu przypadkiem ,wielkim przypadkiem trafiłam na mamę chlopca  [ która mnie zaczepiła na targu widząc mnie i kubka] i opowiedziała mi o swoim synku , który również ma zeza , astygmatyzm, i zaburzenia pola widzenia...mial juz pare operacji...ale do czego zmierzam ...dała mi namiary na lekarkę  ,która przyjmuje w "gabinecie leczenia zeza" w krakowie i tam też udaliśmy się...i co się okazało...mój kubeczek po prrostu był po
1. idealnym malym pacjentem- mówię tu o tym ,że kobieta wybadała go na wszelkie sposoby [jego oczy!] a on współpracował, co w katowicach było nie osiągalne
2. w końcu dobrała mu przede wszystkim odpowiednie okularki , okazało sie ,że również ma i astygmatyzm
3. a teraz czekamy na wizytę i okaże sie jak koryguje się  zez ,ale jestem dobrej mysli

zastukaj na gg to jeszcze porozmawiamy
pozdrawiamy - ewa i kubuś z zesp. Sotosa i niedosłuchem obustronnym - wspomnienia<10 lat> oraz Dawidkiem <2,5 roku>

Offline Nikusia30

• Nowy użytkownik
  • *
ZEZ
« Odpowiedź #76 dnia: Grudzień 08, 2006, 03:49:18 pm »
siersciuch bardzo Ci dziekuję za odpowiedz.

zostawiłam ci wiadomośc na gg.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
ZEZ
« Odpowiedź #77 dnia: Grudzień 08, 2006, 04:28:30 pm »
Moja córka miała mieć operację 8 marca b.r. - nie dałam Moniki na operację. Zmieniłam szkła na korekcyjne, a do tego ćwiczenia oczek podczas zabaw.
Narkoza nie jest obojętna dla organizmu.
Ponadto zezy nawracają, a lekarze powinni robić dokładne badania mózgu by wyłapać przyczyny wewnętrzne- nie zewnętrzne.
Tak ćwiczymy wiotkie mięśnia oczek http://forum.darzycia.pl/vp100797.htm?sid=d521f57b6d2ca89921ce5aea2f2c84ee#100797
Stosuję też latarkę, którą świecę po ścianie a Monika wodzi wzrokiem za światłem latarki.

Offline Nikusia30

• Nowy użytkownik
  • *
ZEZ
« Odpowiedź #78 dnia: Grudzień 08, 2006, 05:20:06 pm »
Mój Dawidek, nie miał zlecanych wiczeń na zeza. Recepta na szkła były wypisane na chybił trafił, bo podczas badania stewierdzającego wadę wzroku miał duże wahania dpt pomiędzy +2,0 do +5,0 lewego oczka i szkła ma przepisane +2,0L  i +1,0P a w karpie ma wpisane lewe +4,5 więc jak narazie okularów nie kupiłam, bo nie stac mnie kupowanie na okularów co pół roku.

Narkoza na pewno nie jest obojetna dla organizmu dziecka a tym bardziej, że Dawid ma epilepsje. I tez uważam, że Dawid powinien przejśc szczegółowsze badania i tak powazna operacja nie powinna byc podejmowana tak pochopnie.

Dlatego nie wyraziłam zgodny na nią, nie wiedziałam tylko czy dobrze robie, bo nie miałam żadnej wiedzy na ten temat,ale podpowiadała mi to intuicja matki, że nie powinnam sie zgodzic.

Tez chciałabym się was zapytac czy wasze dzieci miały zasłaniane oczko zdrowe, aby zmusic zezujące do pracy ( tak mi to wyjaśniła okulistka) ? U mnie to nie przyniosło efektu. Dawid wpadała raz po raz na różne meble i przedmioty, chodził poobijany i zrywał plaster optyczny, a efektów nie widac nadal żadnych.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
ZEZ
« Odpowiedź #79 dnia: Grudzień 08, 2006, 06:13:14 pm »
Nikusia- wybierz się do Witkowic -tam są specjalistki od zeza, mają aparaturę dobrą.
Nie wyobrażam sobie jak okulistka może przepisać szkła bez dokładnych badań wzroku.
Źle dobrane szkła pogarszają wzrok, wiec po co je nosić?
Córeczce "Anna" z daru źle okulistka dobrała szkła, zaczęła mieć powazne kłopoty, ale o tym dokładniej napisze Anna.

Offline siersciuch

• Aktywny Gadacz
ZEZ
« Odpowiedź #80 dnia: Grudzień 10, 2006, 10:59:57 am »
moje drogie
kubeczek własnie w katowicach  miał na siłe robione badania, wogole okularki były dobierane na chybił trafił- wychodziła wyższa wada wzroku ,ale Pani doktor stwierdzala ,że jednak da mu słabsze szkła...narzekali ,że to ja kiepsko wychowuje kubuska bo nie da sie zbadać...ach...szkoda słów.
tam gdzie jeździmy teraz ...własnie przyjmują lekarki z Witkowic- jestem bardzo zadowolona z podejscia do dziecka ...

jeśli chodzi o zaklejanie oczka...kubuśkowi zaklejałam , nie miałam problemów z odklejaniem przez kubka plasterków , na początku widziałam efekty...ale kiedy do tego doszły okularki , które poresztą zmieniałam bardzo często,  to niestety ...< teraz wiem,że byly źle dobrane , więc zez znów sie pogłębił>

obecnie kuba ma dobrane dobrze okularki , szkła cylindryczne  < wada +3,0 ;cylinder +2,5> i widze ,że jak w nich jest to ładnie patrzy i napewno lepiej widzi , już nie trzyma np. nosa przy ekranie telewizora  :D ...!

pozdrawiam
pozdrawiamy - ewa i kubuś z zesp. Sotosa i niedosłuchem obustronnym - wspomnienia<10 lat> oraz Dawidkiem <2,5 roku>

Offline Nikusia30

• Nowy użytkownik
  • *
ZEZ
« Odpowiedź #81 dnia: Grudzień 10, 2006, 10:15:37 pm »
A dziewczyny gdzie są te Witkowice ?

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
ZEZ
« Odpowiedź #82 dnia: Grudzień 10, 2006, 10:54:42 pm »
Tuż za Krakowem.
To Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Witkowicach.
Jest tam specjalny "Oddział Zeza".

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
ZEZ
« Odpowiedź #83 dnia: Grudzień 10, 2006, 11:04:12 pm »
Nikusia30
Zerknij na mapkę,najedz myszką na Kraków,bo Witkowic jest kilka w Polsce ;)
http://mapa.szukacz.pl/
Pokaż na mapie

Offline Nikusia30

• Nowy użytkownik
  • *
ZEZ
« Odpowiedź #84 dnia: Grudzień 12, 2006, 08:19:17 pm »
super, że wstawiłyście mapke, bo mąż znalazł Witkowice ale inne koło Łodzi.

Dziewczyny a możeci mi poeidziec jak wygląda kwestia wizyty, tzn na kase NFZ czy prywatnie (jesli tak, to na ile mam sie przygotowac), no i prosiłabym o nr kontaktowy aby ustalic termin bo pewnie sa bardzo odległe.

Jesteście wielkie  ::sercer

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
ZEZ
« Odpowiedź #85 dnia: Grudzień 12, 2006, 10:08:57 pm »
Nikusia 30

To chyba chodzi o ten adres szpitala i ten szpital  ;)

Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie
 - 31-234 Kraków,ul. Dożynkowa 61
tel. 415-64-44, fax 415-66-99

http://www.wso.krakow.pl/pl/
str.głowna
http://www.wso.krakow.pl/pl/index.php?idactive2=2&idobj=2&langset=pl
adres,telefony,poczta elektroniczna
http://www.wso.krakow.pl/pl/index.php?idactive2=3&idobj=2&langset=pl
oddziały
ODDZIAŁ LECZENIA ZEZA - ordynator : Dr n. med. Ewa Wójcik

Operacyjne leczenie zeza towarzyszącego u dzieci i dorosłych
Operacyjne leczenie zeza akomodacyjnego
Operacyjne leczenie zeza skośnego
Wykonywanie transpozycji mini w zezach z zespołem A i V
Operacyjne leczenie oczopląsu
Operacyjne leczenie zezów porażeniowych
Operacje zeza w oftalmopatii tarczycowej
Operacje zeza w diplopii pourazowej
Operacje we wrodzonych zespołach zaburzeń ruchomości oczu
Reoparecja zeza jatrogennego

Na dole strony znajdziesz mapkę dojazdu
http://www.wso.krakow.pl/pl/index.php?idactive2=2&idobj=2&langset=pl
Mapa dojazdu
i ..... kolejkę oczekujących  :roll:

Offline Nikusia30

• Nowy użytkownik
  • *
ZEZ
« Odpowiedź #86 dnia: Grudzień 12, 2006, 10:39:33 pm »
Ogromne dzięki  :::
Przeraził mnie czas oczekiwania. :?
Chyba powinnam sie zgłosic najpierw do poradni okulistyki ogólnej ?

Dziękuje  :kw:

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
ZEZ
« Odpowiedź #87 dnia: Grudzień 12, 2006, 11:13:46 pm »
Nikusia30

Nie ma za co, :) myślę,że teraz już doradzą inne mamy w tym temacie.

Offline siersciuch

• Aktywny Gadacz
ZEZ
« Odpowiedź #88 dnia: Grudzień 13, 2006, 09:57:26 pm »
Nikusiu my najpierw byli w prywatnym gabinecie leczenia zeza , gdzie przyjmuje Pani doktor z Witkowic...<może adres na gg, bo nie wiem czy mogę tu podać?!>
kompleksowe badana- po prostu wizyta supcio 50- 80 zł.  zależy ile będzie badań...

pozdrawiam

Offline Iwcia_34

• Podglądacz
  • *
Zez rozbieżny naprzemienny u 7-latka
« Odpowiedź #89 dnia: Marzec 09, 2007, 06:58:18 pm »
:)  Witam serdecznie. Wiem, że temat zeza się pojawia, ale ja nie moge dopasować odpowiedzi do wady u mojej córki.
Mam córkę w wieku 7 lat z porażeniem mózgowym i epilepsją. Już od pierwszych dni życia miała oczopląs a później zez rozbieżny naprzemienny z przewagą oka L. Pierwsze dokładniejsze badanie wykonano w marcu 2004 r. w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Okulista opisał w wyniku badań:Tarcze nerwu II-go lekko owalne, granice wyraźne ze wszystkich stron z rąbkiem barwnikowym, obie tarcze jasnoróżowe, prawa bledsza w całości. Naczynia prawidłowe, siatkówka różowa, przyprószona barwnikiem, okolice plamkowe z przegrupowaniem barwnika. Do obserwacji tarcze nerwu wzrokowego.

Od tamtej pory Madzia nie mogła ponownie być dokładniej zbadana ze względu na zaburzenia psychoruchowe. Wchodzi w grę tylko badanie w znieczuleniu ogólnym. Oczy u córki są czasami niepokojące. Ustawia głowę, by lepiej się przyglądać rzeczom, wykorzystuje nieuwagę naszą i  wpartuje się w telewizor z bliska stojąc bokiem. Czesto ma przekrwione białka. Jeździmy po okulistach i jak się udaje na siłę zbadać dno oka to wpisują tylko w informacji: tak jak w badaniu poprzednim, czyli w tym z 2004 r. i dodają słownie,że chyba ma wadę +3,5 i kąt oodchylenia prawie 4. Nie wiem o co wtym chodzi.
Proszę o wypowiedź, czy można taką wadę zoperować, czy wogóle można dokładniej ustalić tą wadę.
Pozdrawiam. :kw:
"(...) Zakładaj głęboki fundament pokory, skoro zamierzasz budować wysoko."
Madzia ma 12 latek(mpdz.i epi), ma siostrę Paulinkę 18 latek i braciszka Krystianka 10 m-cy

Offline Iwcia_34

• Podglądacz
  • *
ZEZ
« Odpowiedź #90 dnia: Marzec 10, 2007, 10:29:10 pm »
Dzieki za pomoc. Już sama poszperałam w internecie i dowiedziałam sie,że muszę dokładnie komputerowo zbadać córce wzrok, a na operacje może być juz za późno. Spróbuje w Centrum Zdrowia Dziecka. Zmiany neurologiczne są trudnymi przypadkami. Za długo okuliści mnie zwodzili, że to minie, albo tak ma być w  jej przypadku. Pozdrawiam wszystkich.
"(...) Zakładaj głęboki fundament pokory, skoro zamierzasz budować wysoko."
Madzia ma 12 latek(mpdz.i epi), ma siostrę Paulinkę 18 latek i braciszka Krystianka 10 m-cy

Offline Ewa-Lena

• Raczkujący bywalec
  • **
ZEZ
« Odpowiedź #91 dnia: Sierpień 04, 2007, 08:58:29 pm »
Witam po dlugiej przerwie, ja mam dalej te same szkielka, okularki kupilam sobie porzadniejsze, na stale, oczoplas w normie, zreszta on jest widoczny kilka razy na rok doslownie i to przy zmeczoeniu ogromnym. Tak mam spokoj.
Lepiej widze czasem od ludzi ze zdrowym wzrokiem:)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
ZEZ
« Odpowiedź #92 dnia: Listopad 04, 2007, 08:15:19 pm »
ciekawy artykuł o zezie - uwaga długie!

Zezy u dorosłych - diagnostyka i leczenie

- dr med. Anna Zamłyńska, dr med. Mariusz Kęcik
Katedra i Klinika Chorób Oczu AM w Warszawie
Kierownik: Prof. dr hab. med. Tadeusz Kęcik

Precyzja i jakość wrażeń wzrokowych kształtujących nasze wyobrażenie o świecie zewnętrznym zależy nie tylko od prawidłowej budowy i funkcjonowania narządu wzroku, ale także od koordynacji pracy obu oczu przez ośrodkowy układ nerwowy. W obu oczach obrazy powstają w centralnej części siatkówki, to jest w plamce żółtej i w punktach jednakowo od niej oddalonych zwanych punktami korespondującymi. Obrazy widziane przez nas i rejestrowane na siatkówce obu oczu przekazywane są do kory wzrokowej i tam w procesie fuzji zlewane w pojedynczy przestrzenny obraz. Tę zdolność widzenia stereoskopowego, z poczuciem głębi i odległości, nazywamy prawidłowym widzeniem obuocznym.
Kształtuje się ono w pierwszych latach życia i uwarunkowane jest dobrą ostrością wzroku oraz równoległym ustawieniem gałek ocznych (3).

Nieprawidłowe ustawienie oczu polegające na tym, że jedno oko patrzy prosto,
a drugie jest odchylone w innym kierunku nazywamy zezem. Zez może być zbieżny - gdy oko zbacza do nosa, rozbieżny - gdy ustawia się na zewnątrz, pionowy - gdy jest odchylone nadmiernie do góry lub do dołu.

Ze względu na przyczyny i objawy zezy dzielimy na towarzyszące, ukryte i
porażenne.

Podział zezów

Zezy towarzyszące to zezy z prawidłową ruchomością gałek ocznych, występujące przede wszystkim u dzieci. U dorosłych ten typ zeza może występować w wyniku nie wyleczonego zeza w dzieciństwie, także jako resztkowy kąt pozostały po stosowanym leczeniu lub jako zez następczy, będący późnym powikłaniem po wykonanej operacji zeza, np. kiedy zez zbieżny po operacji przechodzi w rozbieżny.

Zezy porażenne charakteryzują się zaburzeniami ruchomości gałek ocznych i podwójnym widzeniem. Stanowią one odrębny problem diagnostyczny i terapeutyczny. Zezy porażenne, bezpośrednio spowodowane przez uszkodzenie mięśni gałkoruchowych lub nerwów je unerwiających, związane są z konkretną chorobą lub urazem powodującym porażenie. Zezy te najczęściej występują w chorobach neurologicznych, cukrzycy, miażdżycy, nadczynności tarczycy lub są wynikiem urazu z uszkodzeniem kości oczodołu (3,6,8).

Mogą też być powodowane przez miejscowe procesy zapalne lub rozrostowe w oczodole.

Trzecim rodzajem zeza jest zez ukryty czyli heteroforia. Jest to gotowość do wystąpienia zeza, który ujawnia się tylko w przypadku wyłączenia oka z procesu patrzenia np. przez zasłonięcie oka lub w badaniach wykonanych przy użyciu specjalistycznej aparatury. Zez ukryty w sprzyjających okolicznościach może przejść w formę zeza jawnego towarzyszącego (2,3).

Zaburzenia widzenia w zezie

Zez nie jest tylko defektem kosmetycznym, lecz prowadzi do zaburzeń funkcji wzroku w postaci niedowidzenia, braku widzenia obuocznego lub podwójnego widzenia. Jeżeli w wyniku nieprawidłowego ustawienia gałek ocznych oglądany obraz powstaje w różnych, niekorespondujących ze sobą miejscach siatkówek, to widzimy go podwójnie. Warunkiem pojedynczego widzenia jest więc prawidłowa korespondencja siatkówek i proste ustawienie oczu wynikające z równowagi w działaniu mięśni poruszających gałkami ocznymi (3).

Jeżeli zez pojawił się w dzieciństwie, występuje ośrodkowe wytłumienie obrazu z oka zezującego w obronie przed dwojeniem i mieszaniem się obrazów. W takim przypadku dorosły pacjent nie ma podwójnego widzenia, gdyż patrzy tylko jednym okiem lub
naprzemiennie, ale w związku z tym nie ma też zdolności stereoskopowego widzenia. Jeżeli zez pojawił się nagle u dorosłego pacjenta z wykształconym widzeniem obuocznym, to wtedy występuje uciążliwe dwojenie, którego ośrodkowy układ nerwowy nie potrafi wytłumić i można je zlikwidować jedynie przez zasłonięcie oka (3,5).

Konsekwencją zeza towarzyszącego jednostronnego jest bardzo często amblyopia
czyli trwałe pogorszenie ostrości wzroku w wyniku ośrodkowego wytłumienia obrazu z oka zezującego. Amblyopia czyli niedowidzenie nie wyleczone we wczesnym dzieciństwie pozostaje na całe życie i powoduje praktyczną jednooczność (3).

Diagnostyka

Przed podjęciem leczenia zeza należy w każdym jego rodzaju przeprowadzić podstawowe badania diagnostyczne, takie jak ocena ostrości wzroku, ruchomości gałek ocznych, wielkości kąta zeza i zdolności widzenia obuocznego czyli fuzji i widzenia przestrzennego. Wykonujemy obiektywne badanie wady wzroku po zastosowaniu kropli porażających akomodację oraz badamy stan narządu wzroku z oceną przezierności soczewek i zmian na dnie oka.

W zezach porażennych dodatkowo wykonujemy badania pozwalające na ocenę
rozległości zaburzeń i bezpośredniej ich przyczyny, czyli próbujemy odpowiedzieć na pytanie, który mięsień i nerw jest odpowiedzialny za dwojenie (5,7,8). Najprostsze badanie, które może wykonać każdy lekarz to ocena ruchomości czynnej gałek ocznych i podwójnego widzenia z określeniem kierunku spojrzenia, w którym jest ono największe. Bardziej specjalistyczne to badanie rzutowania przestrzennego metodą koordynometrii na ekranie Hessa-Liesa oraz badanie na synoptoforze różnicy pionowej obrazów w 9 kierunkach spojrzenia.
Badania te pozwalają nam precyzyjnie zdiagnozować porażony mięsień i ocenić
nasilenie zaburzeń (ryc. 1, 2) (4,7,8).

Rycina 1. Wynik badania na ekranie Hessa-Leesa - wykres zaburzeń w porażeniu
mięśnia skośnego górnego oka lewego

Rycina 2. Badanie podwójnego widzenia smugą świetlną w porażeniu n. VI
prawego - podwójne widzenie przy patrzeniu w prawo i na wprost

Odrębny kierunek diagnostyki stanowią badania mające na celu wykrycie choroby, która spowodowała porażenie nerwu lub uszkodzenie mięśnia gałkoruchowego. Wybór kierunku diagnostyki oraz rodzaju wykonywanych badań i konsultacji specjalistycznych zależy od wywiadu chorobowego i wyników badań okulistycznych. Zawsze jest to diagnostyka o charakterze interdyscyplinarnym, wymagająca współpracy okulisty, neurologa, internisty, chirurga urazowego lub neurochirurga.

W zezach występujących po urazie twarzoczaszki diagnostyka okulistyczna i
radiologiczna ma na celu ustalenie bezpośredniej przyczyny dwojenia, rozległości i nasilenia zaburzeń.

Pourazowe podwójne widzenie może wystąpić z trzech powodów:

uszkodzenia nerwów czaszkowych III, IV i VI w ich przebiegu
wewnątrzczaszkowym lub w obrębie stropu oczodołu
uszkodzenia mięśni gałkoruchowych lub ich zaklinowanie w szczelinie złamania
zmiany położenia gałki ocznej w postaci jej obniżenia lub zapadnięcia w wyniku zmian wymiaru i kształtu oczodołu (7)

Wykonanie badań okulistycznych w złamaniach oczodołu jest niezbędne do podjęcia decyzji o wskazaniach do jego operacyjnej rekonstrukcji (ryc. 3 a, b) (6,7).

a
b
Rycina 3. Pacjent M.B. lat 28 po urazie oka prawego ze złamaniem kości oczodołu o typie dyslokacji oczodołowo-nosowej
a. zaburzenia ruchomości i położenia oka prawego,
b. obraz uszkodzeń kostnych: rozległe ubytki kostne dna i ściany przyśrodkowej z przepukliną tkanek oczodołu do zatoki szczękowej i sitowia

Leczenie

Celem leczenia zeza towarzyszącego jest efekt funkcjonalny, na który składa się wyleczenie niedowidzenia i wykształcenie prawidłowego widzenia obuocznego oraz efekt kosmetyczny, czyli równoległe ustawienie oczu. U dorosłego pacjenta wyleczenie niedowidzenia i uzyskanie widzenia obuocznego jest w większości przypadków niemożliwe. Niedowidzenie ma charakter trwały, gdyż będące jego przyczyną ośrodkowe tłumienie można odwrócić do 6-7 roku życia. W niektórych przypadkach poprawę można jeszcze uzyskać do 14 roku życia.

Podstawowym działaniem w leczeniu zeza jest dobranie okularów korekcyjnych
wyrównujących wadę wzroku. Dotyczy to także dorosłych pacjentów - dobrze
dobrane okulary poprawiają komfort widzenia i zmniejszają kąt zeza. Najlepsze
efekt...

**

chjyba cos powtórzone ze żródła

LeczenieCelem leczenia zeza towarzyszącego jest efekt

funkcjonalny, na który składa się
wyleczenie niedowidzenia i wykształcenie prawidłowego

widzenia obuocznego oraz
efekt kosmetyczny, czyli równoległe ustawienie oczu. U

dorosłego pacjenta
wyleczenie niedowidzenia i uzyskanie widzenia

obuocznego jest w większości
przypadków niemożliwe. Niedowidzenie ma charakter

trwały, gdyż będące jego
przyczyną ośrodkowe tłumienie można odwrócić do 6-7

roku życia. W niektórych
przypadkach poprawę można jeszcze uzyskać do 14 roku

życia.
Podstawowym działaniem w leczeniu zeza jest dobranie

okularów korekcyjnych
wyrównujących wadę wzroku. Dotyczy to także dorosłych

pacjentów - dobrze
dobrane okulary poprawiają komfort widzenia i

zmniejszają kąt zeza. Najlepsze
efekty daje wyrównanie nadwzroczności w zezie zbieżnym

i krótkowzroczności w
rozbieżnym oraz astygmatyzmu w każdym rodzaju zeza i w

oczopląsie.
W przypadku braku skuteczności leczenia zachowawczego

podejmujemy decyzję o
leczeniu operacyjnym. Operację zeza przeprowadza się w

znieczuleniu ogólnym.
Polega ona na wzmacnianiu lub osłabianiu mięśni

poruszających gałką oczną
poprzez ich skracanie, fałdowanie, wydłużanie lub

zmianę miejsca przyczepu.
Można operować każdy z 6 mięśni gałkoruchowych.

Operacja dotyczy najczęściej
jednego oka, a w przypadku wskazań do operacji obu

oczu przebiega dwuetapowo.
Leczenie miejscowe konieczne do całkowitego wygojenia

trwa 3-4 tygodnie (3).
Dość powszechna, ale nieprawdziwa jest opinia, że u

dorosłych leczenie
operacyjne zeza towarzyszącego ma wyłącznie znaczenie

kosmetyczne. Tak
rzeczywiście jest w przypadkach zeza zbieżnego z dużym

kątem, z niedowidzeniem
lub brakiem widzenia obuocznego od początku życia.

Bywa jednak, że widzenie
obuoczne wykształciło się we wczesnym dzieciństwie, a

następnie w wyniku
nasilenia zeza nastąpiła utrata zdolności fuzji

obrazów. Tak dzieje się np. w
okresowych zezach rozbieżnych, w niewielkich zezach

pionowych lub w zezach
akomodacyjnych o zmiennym kącie. W takich przypadkach

operacja i proste
ustawienie oczu może przywrócić zdolność widzenia

obuocznego i dlatego nie
można mówić o wyłącznie kosmetycznym celu takiego

zabiegu (1).
Operacja zeza u dorosłego pacjenta w porównaniu z

zabiegiem u dziecka ma dużo
gorsze rokowanie co do efektu i obarczona jest

większym ryzykiem późnych
powikłań. Po zabiegu może wystąpić zez następczy,

czyli hyperefekt lub podwójne
widzenie (1,3). Pierwsze powikłanie dotyczy głównie

oczu niedowidzących. Po
zoperowaniu zeza zbieżnego, w krótkim czasie może

pojawić się zez rozbieżny z
powodu braku kontroli ośrodków korowych nad

ustawieniem oka niedowidzącego.
Dlatego ostrożnie decydujemy w takich przypadkach o

operacji. Z kolei przy
dobrej ostrości wzroku istnieje ryzyko, zwłaszcza w

zezie zbieżnym, że po
operacji wystąpi podwójne widzenie. Dzieje się tak

dlatego, że mózg
przyzwyczajony jest do nieprawidłowej korespondencji

nieprawidłowego ustawienia
oczu, często z wytworzeniem fałszywej fuzji i po

zmianie ustawienia oczu może
pojawić się dwojenie. Pacjent powinien mieć przed

zabiegiem wykonaną próbę
biologiczną lub pryzmatyczną, których wyniki w dużym

stopniu pozwalają
przewidzieć dwojenie pooperacyjne, aczkolwiek nie dają

pewności. Dlatego
pacjent przed zabiegiem powinien być poinformowany o

możliwości powyższych
powikłań. Mimo ryzyka wystąpienia wymienionych

powikłań wielu dorosłych
pacjentów z zezem jest operowanych z dobrym skutkiem.
Zezy ukryte czyli heteroforie czasami także wymagają

specjalistycznego
leczenia. Mogą być one przyczyną uciążliwych objawów

związanych z pracą
wzrokową w postaci szybkiego męczenia się oczu,

rozmazywania i dwojenia się
liter, bólów i zawrotów głowy oraz łzawienia i

nawracających stanów zapalnych
oczu. Podobne objawy wywołuje też niedomoga

konwergencji, czyli osłabienie
mięśni przywodzących, co utrudnia naturalne zbieżne

ustawienie gałek ocznych do
pracy z bliska. Dolegliwość ta występuje częściej u

pacjentów w starszym wieku,
ale zdarza się też u młodych ludzi. Najskuteczniejszym

leczeniem w obu
przypadkach jest dobranie szkieł pryzmatycznych

wyrównujących kąt zeza i
niedomogę funkcji mięśnia z uwzględnieniem właściwej

korekcji sferycznej i
cylindrycznej wyrównującej wadę wzroku.
Odrębnym problemem jest leczenie zezów porażennych,

polegające głównie na
leczeniu choroby zasadniczej. W wielu przypadkach jak

np. w stwardnieniu
rozsianym, miastenii, cukrzycy, chorobach

nowotworowych i naczyniowych
ośrodkowego układu nerwowego czy stanach zapalnych

oczodołu skuteczne leczenie
choroby wywołującej dwojenie powoduje całkowite

ustąpienie objawów ocznych.
Celem wspomagającego leczenia okulistycznego w tych

przypadkach jest uwolnienie
pacjenta od uciążliwego podwójnego widzenia. Stosowane

są leki witaminowe i
naczyniowe poprawiające przewodzenie nerwowe i

metabolizm mięśni, zabiegi
fizykoterapeutyczne, ćwiczenia ruchomości oczu,

naprzemienne zasłanianie oraz
okulary pryzmatyczne (5). W niektórych przypadkach

utrwalonego, niezmiennego
porażenia trwającego co najmniej pół roku można

wykonać operację na mięśniach
ocznych. Leczenie operacyjne ma na celu ustawienie

oczu w ortopozycji czyli
równolegle przy patrzeniu na wprost. Operacja jednak

nie potrafi przywrócić
funkcji mięśnia, czyli poprawić ruchomości gałki (3).
W ostatnich latach coraz większym problemem jest

częste występowanie zezów
pourazowych z powodu narastającej liczby wypadków

komunikacyjnych i pobić (7).
Leczenia zezów pourazowych i pourazowego podwójnego

widzenia polega na operacji
rekonstrukcji oczodołu, która ma na celu odprowadzenie

uwięźniętej przepukliny
tkanek oczodołowych ze szczeliny złamania oraz

odtworzenie ciągłości ścian
oczodołu i jego kształtu za pomocą przeszczepów

kostnych lub materiałów
zastępczych (6). Metodą wspomagającą w drugim etapie

może być zabieg na
mięśniach ocznych (3,5,7).
Leczeniem zeza zajmują się przychodnie wyposażone w

specjalistyczną aparaturę
diagnostyczną i leczniczą zwane poradniami

ortoptycznymi lub strabologicznymi
(strabismus - łac. zez). Leczenie zezów u dorosłych

jest równie ważne jak u
dzieci. Nieporozumieniem jest traktowanie zeza u

dorosłego pacjenta tylko jako
problemu kosmetycznego, podczas gdy skuteczne i

właściwe leczenie może usunąć
uciążliwe i przykre objawy subiektywne i zaburzenia

wzroku uniemożliwiające
pracę. Nie należy także lekceważyć wskazań

kosmetycznych do leczenia zeza. U
młodych ludzi szpecący duży zez bywa przyczyną

kompleksów, niskiej samooceny, a
nawet depresji i ucieczki w alkohol, a więc operacja

zeza ze wskazań
kosmetycznych może mieć także znaczenie społeczne.

Najważniejsze jednak
wskazania do leczenia zeza u dorosłych wynikają z

faktu, że nie leczone
powikłania okulistyczne zezów towarzyszących i

porażennych w postaci
niedowidzenia, podwójnego widzenia lub braku widzenia

przestrzennego stanowią
trwałe kalectwo uniemożliwiające pacjentowi

wykonywanie wielu zawodów, a
czasami nawet utrudniające normalne życie (7). Dlatego

ważna jest świadomość
potrzeby leczenia zeza u dorosłych wśród lekarzy

różnych specjalności, nie
tylko okulistów.
Piśmiennictwo:
1. Karczewicz D., Pieńkowska-Machoy E.: Wyniki

leczenia zeza u dorosłych
metodą lokalizacyjną. Okulistyka 2001, 9: 19-22.
2. Krzystkowa K.: Narząd ruchu gałki ocznej i jego

zaburzenia. Okulistyka
współczesna. PZWL 1986, t.II: 179-223.
3. Krzystkowa K. i wsp.: Choroba zezowa. Rozpoznawanie

i leczenie. PZWL,
Warszawa 1997.
4. Kwaskowski A., Mondelski S.: Współczesne metody

badania układu
wzrokowego. PZWL, Warszawa 1982.
5. Puchalska-Niedbał L.: Postępowanie w zezach o

nagłym początku z
uporczywym dwojeniem. Okulistyka 2001,9: 33-6.
6. Wanyura H.: Własne propozycje leczenia złamań

oczodołu. Praca
habilitacyjna. AM, Warszawa 1990.
7. Zamłyńska A.: Zaburzenia równowagi mięśniowej i

widzenia obuocznego w
złamaniach oczodołu. R

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
ZEZ
« Odpowiedź #93 dnia: Listopad 04, 2007, 08:15:37 pm »
ciekawy artykuł o zezie - uwaga długie!

- dr med. Anna Zamłyńska, dr med. Mariusz Kęcik
Katedra i Klinika Chorób Oczu AM w Warszawie
Kierownik: Prof. dr hab. med. Tadeusz Kęcik

oryg źródło:
http://www.terapia.com.pl/czytelnia/pub.html?pub=911&edition=57
Autorzy: Anna Zamłyńska, Mariusz Kęcik
slowa kluczowe: heteroforia zez ukryty zez u dorosłych, podwójne widzenie zez porażenny chirurgia zeza amblyopia zez następczy

Rok X, NR 10 (128)
PAŹDZIERNIK 2002
Zeszyt nr 1 Temat: OKULISTYKA
Redaktor numeru: prof. dr hab. med. Tadeusz Kęcik

Precyzja i jakość wrażeń wzrokowych kształtujących nasze wyobrażenie o świecie zewnętrznym zależy nie tylko od prawidłowej budowy i funkcjonowania narządu wzroku, ale także od koordynacji pracy obu oczu przez ośrodkowy układ nerwowy. W obu oczach obrazy powstają w centralnej części siatkówki, to jest w plamce żółtej i w punktach jednakowo od niej oddalonych zwanych punktami korespondującymi. Obrazy widziane przez nas i rejestrowane na siatkówce obu oczu przekazywane są do kory wzrokowej i tam w procesie fuzji zlewane w pojedynczy przestrzenny obraz. Tę zdolność widzenia stereoskopowego, z poczuciem głębi i odległości, nazywamy prawidłowym widzeniem obuocznym.
Kształtuje się ono w pierwszych latach życia i uwarunkowane jest dobrą ostrością wzroku oraz równoległym ustawieniem gałek ocznych (3).

Nieprawidłowe ustawienie oczu polegające na tym, że jedno oko patrzy prosto,
a drugie jest odchylone w innym kierunku nazywamy zezem. Zez może być zbieżny - gdy oko zbacza do nosa, rozbieżny - gdy ustawia się na zewnątrz, pionowy - gdy jest odchylone nadmiernie do góry lub do dołu.

Ze względu na przyczyny i objawy zezy dzielimy na towarzyszące, ukryte i porażenne.

Podział zezów

Zezy towarzyszące to zezy z prawidłową ruchomością gałek ocznych, występujące przede wszystkim u dzieci. U dorosłych ten typ zeza może występować w wyniku nie wyleczonego zeza w dzieciństwie, także jako resztkowy kąt pozostały po stosowanym leczeniu lub jako zez następczy, będący późnym powikłaniem po wykonanej operacji zeza, np. kiedy zez zbieżny po operacji przechodzi w rozbieżny.

Zezy porażenne charakteryzują się zaburzeniami ruchomości gałek ocznych i podwójnym widzeniem. Stanowią one odrębny problem diagnostyczny i terapeutyczny. Zezy porażenne, bezpośrednio spowodowane przez uszkodzenie mięśni gałkoruchowych lub nerwów je unerwiających, związane są z konkretną chorobą lub urazem powodującym porażenie. Zezy te najczęściej występują w chorobach neurologicznych, cukrzycy, miażdżycy, nadczynności tarczycy lub są wynikiem urazu z uszkodzeniem kości oczodołu (3,6,8).

Mogą też być powodowane przez miejscowe procesy zapalne lub rozrostowe w oczodole.

Trzecim rodzajem zeza jest zez ukryty czyli heteroforia. Jest to gotowość do wystąpienia zeza, który ujawnia się tylko w przypadku wyłączenia oka z procesu patrzenia np. przez zasłonięcie oka lub w badaniach wykonanych przy użyciu specjalistycznej aparatury. Zez ukryty w sprzyjających okolicznościach może przejść w formę zeza jawnego towarzyszącego (2,3).

Zaburzenia widzenia w zezie

Zez nie jest tylko defektem kosmetycznym, lecz prowadzi do zaburzeń funkcji wzroku w postaci niedowidzenia, braku widzenia obuocznego lub podwójnego widzenia. Jeżeli w wyniku nieprawidłowego ustawienia gałek ocznych oglądany obraz powstaje w różnych, niekorespondujących ze sobą miejscach siatkówek, to widzimy go podwójnie. Warunkiem pojedynczego widzenia jest więc prawidłowa korespondencja siatkówek i proste ustawienie oczu wynikające z równowagi w działaniu mięśni poruszających gałkami ocznymi (3).

Jeżeli zez pojawił się w dzieciństwie, występuje ośrodkowe wytłumienie obrazu z oka zezującego w obronie przed dwojeniem i mieszaniem się obrazów. W takim przypadku dorosły pacjent nie ma podwójnego widzenia, gdyż patrzy tylko jednym okiem lub
naprzemiennie, ale w związku z tym nie ma też zdolności stereoskopowego widzenia. Jeżeli zez pojawił się nagle u dorosłego pacjenta z wykształconym widzeniem obuocznym, to wtedy występuje uciążliwe dwojenie, którego ośrodkowy układ nerwowy nie potrafi wytłumić i można je zlikwidować jedynie przez zasłonięcie oka (3,5).

Konsekwencją zeza towarzyszącego jednostronnego jest bardzo często amblyopia
czyli trwałe pogorszenie ostrości wzroku w wyniku ośrodkowego wytłumienia obrazu z oka zezującego. Amblyopia czyli niedowidzenie nie wyleczone we wczesnym dzieciństwie pozostaje na całe życie i powoduje praktyczną jednooczność (3).

Diagnostyka

Przed podjęciem leczenia zeza należy w każdym jego rodzaju przeprowadzić podstawowe badania diagnostyczne, takie jak ocena ostrości wzroku, ruchomości gałek ocznych, wielkości kąta zeza i zdolności widzenia obuocznego czyli fuzji i widzenia przestrzennego. Wykonujemy obiektywne badanie wady wzroku po zastosowaniu kropli porażających akomodację oraz badamy stan narządu wzroku z oceną przezierności soczewek i zmian na dnie oka.

W zezach porażennych dodatkowo wykonujemy badania pozwalające na ocenę
rozległości zaburzeń i bezpośredniej ich przyczyny, czyli próbujemy odpowiedzieć na pytanie, który mięsień i nerw jest odpowiedzialny za dwojenie (5,7,8). Najprostsze badanie, które może wykonać każdy lekarz to ocena ruchomości czynnej gałek ocznych i podwójnego widzenia z określeniem kierunku spojrzenia, w którym jest ono największe. Bardziej specjalistyczne to badanie rzutowania przestrzennego metodą koordynometrii na ekranie Hessa-Liesa oraz badanie na synoptoforze różnicy pionowej obrazów w 9 kierunkach spojrzenia.
Badania te pozwalają nam precyzyjnie zdiagnozować porażony mięsień i ocenić
nasilenie zaburzeń (ryc. 1, 2) (4,7,8).

Rycina 1. Wynik badania na ekranie Hessa-Leesa - wykres zaburzeń w porażeniu
mięśnia skośnego górnego oka lewego

Rycina 2. Badanie podwójnego widzenia smugą świetlną w porażeniu n. VI
prawego - podwójne widzenie przy patrzeniu w prawo i na wprost

Odrębny kierunek diagnostyki stanowią badania mające na celu wykrycie choroby, która spowodowała porażenie nerwu lub uszkodzenie mięśnia gałkoruchowego. Wybór kierunku diagnostyki oraz rodzaju wykonywanych badań i konsultacji specjalistycznych zależy od wywiadu chorobowego i wyników badań okulistycznych. Zawsze jest to diagnostyka o charakterze interdyscyplinarnym, wymagająca współpracy okulisty, neurologa, internisty, chirurga urazowego lub neurochirurga.

W zezach występujących po urazie twarzoczaszki diagnostyka okulistyczna i
radiologiczna ma na celu ustalenie bezpośredniej przyczyny dwojenia, rozległości i nasilenia zaburzeń.

Pourazowe podwójne widzenie może wystąpić z trzech powodów:

uszkodzenia nerwów czaszkowych III, IV i VI w ich przebiegu
wewnątrzczaszkowym lub w obrębie stropu oczodołu
uszkodzenia mięśni gałkoruchowych lub ich zaklinowanie w szczelinie złamania
zmiany położenia gałki ocznej w postaci jej obniżenia lub zapadnięcia w wyniku zmian wymiaru i kształtu oczodołu (7)

Wykonanie badań okulistycznych w złamaniach oczodołu jest niezbędne do podjęcia decyzji o wskazaniach do jego operacyjnej rekonstrukcji (ryc. 3 a, b) (6,7).a b
Rycina 3. Pacjent M.B. lat 28 po urazie oka prawego ze złamaniem kości oczodołu o typie dyslokacji oczodołowo-nosowej
a. zaburzenia ruchomości i położenia oka prawego,
b. obraz uszkodzeń kostnych: rozległe ubytki kostne dna i ściany przyśrodkowej z przepukliną tkanek oczodołu do zatoki szczękowej i sitowia

Leczenie

Celem leczenia zeza towarzyszącego jest efekt funkcjonalny, na który składa się wyleczenie niedowidzenia i wykształcenie prawidłowego widzenia obuocznego oraz efekt kosmetyczny, czyli równoległe ustawienie oczu. U dorosłego pacjenta wyleczenie niedowidzenia i uzyskanie widzenia obuocznego jest w większości przypadków niemożliwe. Niedowidzenie ma charakter trwały, gdyż będące jego przyczyną ośrodkowe tłumienie można odwrócić do 6-7 roku życia. W niektórych przypadkach poprawę można jeszcze uzyskać do 14 roku życia.

Podstawowym działaniem w leczeniu zeza jest dobranie okularów korekcyjnych
wyrównujących wadę wzroku. Dotyczy to także dorosłych pacjentów - dobrze
dobrane okulary poprawiają komfort widzenia i zmniejszają kąt zeza. Najlepsze
efekty...

**

chyba coś powtórzone ze żródła

LeczenieCelem leczenia zeza towarzyszącego jest efekt funkcjonalny, na który składa się wyleczenie niedowidzenia i wykształcenie prawidłowego widzenia obuocznego oraz efekt kosmetyczny, czyli równoległe ustawienie oczu. U dorosłego pacjenta wyleczenie niedowidzenia i uzyskanie widzenia obuocznego jest w większości przypadków niemożliwe. Niedowidzenie ma charakter trwały, gdyż będące jego przyczyną ośrodkowe tłumienie można odwrócić do 6-7 roku życia. W niektórych przypadkach poprawę można jeszcze uzyskać do 14 roku życia.

Podstawowym działaniem w leczeniu zeza jest dobranie okularów korekcyjnych  wyrównujących wadę wzroku. Dotyczy to także dorosłych pacjentów - dobrze dobrane okulary poprawiają komfort widzenia i zmniejszają kąt zeza. Najlepsze efekty daje wyrównanie nadwzroczności w zezie zbieżnym i krótkowzroczności w rozbieżnym oraz astygmatyzmu w każdym rodzaju zeza i w oczopląsie.
W przypadku braku skuteczności leczenia zachowawczego podejmujemy decyzję o leczeniu operacyjnym. Operację zeza przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.
Polega ona na wzmacnianiu lub osłabianiu mięśni poruszających gałką oczną poprzez ich skracanie, fałdowanie, wydłużanie lub zmianę miejsca przyczepu.
Można operować każdy z 6 mięśni gałkoruchowych. Operacja dotyczy najczęściej
jednego oka, a w przypadku wskazań do operacji obu oczu przebiega dwuetapowo.
Leczenie miejscowe konieczne do całkowitego wygojenia trwa 3-4 tygodnie (3).
Dość powszechna, ale nieprawdziwa jest opinia, że u dorosłych leczenie
operacyjne zeza towarzyszącego ma wyłącznie znaczenie kosmetyczne. Tak
rzeczywiście jest w przypadkach zeza zbieżnego z dużym kątem, z niedowidzeniem lub brakiem widzenia obuocznego od początku życia.

Bywa jednak, że widzenie obuoczne wykształciło się we wczesnym dzieciństwie, a
następnie w wyniku nasilenia zeza nastąpiła utrata zdolności fuzji obrazów. Tak dzieje się np. w okresowych zezach rozbieżnych, w niewielkich zezach pionowych lub w zezach
akomodacyjnych o zmiennym kącie. W takich przypadkach operacja i proste ustawienie oczu może przywrócić zdolność widzenia obuocznego i dlatego nie można mówić o wyłącznie kosmetycznym celu takiego zabiegu (1).

Operacja zeza u dorosłego pacjenta w porównaniu z zabiegiem u dziecka ma dużo
gorsze rokowanie co do efektu i obarczona jest większym ryzykiem późnych powikłań. Po zabiegu może wystąpić zez następczy, czyli hyperefekt lub podwójne widzenie (1,3). Pierwsze powikłanie dotyczy głównie oczu niedowidzących. Po zoperowaniu zeza zbieżnego, w krótkim czasie może pojawić się zez rozbieżny z powodu braku kontroli ośrodków korowych nad ustawieniem oka niedowidzącego.

Dlatego ostrożnie decydujemy w takich przypadkach o operacji. Z kolei przy
dobrej ostrości wzroku istnieje ryzyko, zwłaszcza w zezie zbieżnym, że po operacji wystąpi podwójne widzenie. Dzieje się tak dlatego, że mózg przyzwyczajony jest do nieprawidłowej korespondencji nieprawidłowego ustawienia oczu, często z wytworzeniem fałszywej fuzji i po zmianie ustawienia oczu może pojawić się dwojenie. Pacjent powinien mieć przed zabiegiem wykonaną próbę biologiczną lub pryzmatyczną, których wyniki w dużym stopniu pozwalają przewidzieć dwojenie pooperacyjne, aczkolwiek nie dają pewności. Dlatego pacjent przed zabiegiem powinien być poinformowany o możliwości powyższych powikłań. Mimo ryzyka wystąpienia wymienionych powikłań wielu dorosłych
pacjentów z zezem jest operowanych z dobrym skutkiem.

Zezy ukryte czyli heteroforie czasami także wymagają specjalistycznego leczenia. Mogą być one przyczyną uciążliwych objawów związanych z pracą wzrokową w postaci szybkiego męczenia się oczu, rozmazywania i dwojenia się liter, bólów i zawrotów głowy oraz łzawienia i nawracających stanów zapalnych oczu. Podobne objawy wywołuje też niedomoga konwergencji, czyli osłabienie mięśni przywodzących, co utrudnia naturalne zbieżne ustawienie gałek ocznych do pracy z bliska. Dolegliwość ta występuje częściej u pacjentów w starszym wieku, ale zdarza się też u młodych ludzi. Najskuteczniejszym leczeniem w obu przypadkach jest dobranie szkieł pryzmatycznych wyrównujących kąt zeza i niedomogę funkcji mięśnia z uwzględnieniem właściwej korekcji sferycznej i
cylindrycznej wyrównującej wadę wzroku.

Odrębnym problemem jest leczenie zezów porażennych, polegające głównie na
leczeniu choroby zasadniczej. W wielu przypadkach jak np. w stwardnieniu rozsianym, miastenii, cukrzycy, chorobach nowotworowych i naczyniowych ośrodkowego układu nerwowego czy stanach zapalnych oczodołu skuteczne leczenie choroby wywołującej dwojenie powoduje całkowite ustąpienie objawów ocznych.

Celem wspomagającego leczenia okulistycznego w tych przypadkach jest uwolnienie
pacjenta od uciążliwego podwójnego widzenia. Stosowane są leki witaminowe i naczyniowe poprawiające przewodzenie nerwowe i metabolizm mięśni, zabiegi fizykoterapeutyczne, ćwiczenia ruchomości oczu, naprzemienne zasłanianie oraz okulary pryzmatyczne (5). W niektórych przypadkach utrwalonego, niezmiennego porażenia trwającego co najmniej pół roku można wykonać operację na mięśniach ocznych. Leczenie operacyjne ma na celu ustawienie oczu w ortopozycji czyli równolegle przy patrzeniu na wprost. Operacja jednak nie potrafi przywrócić funkcji mięśnia, czyli poprawić ruchomości gałki (3).

W ostatnich latach coraz większym problemem jest częste występowanie zezów
pourazowych z powodu narastającej liczby wypadków komunikacyjnych i pobić (7).
Leczenia zezów pourazowych i pourazowego podwójnego widzenia polega na operacji
rekonstrukcji oczodołu, która ma na celu odprowadzenie uwięźniętej przepukliny tkanek oczodołowych ze szczeliny złamania oraz odtworzenie ciągłości ścian oczodołu i jego kształtu za pomocą przeszczepów kostnych lub materiałów zastępczych (6). Metodą wspomagającą w drugim etapie może być zabieg na mięśniach ocznych (3,5,7).
Leczeniem zeza zajmują się przychodnie wyposażone w specjalistyczną aparaturę
diagnostyczną i leczniczą zwane poradniami ortoptycznymi lub strabologicznymi (strabismus - łac. zez). Leczenie zezów u dorosłych jest równie ważne jak u dzieci. Nieporozumieniem jest traktowanie zeza u dorosłego pacjenta tylko jako problemu kosmetycznego, podczas gdy skuteczne i właściwe leczenie może usunąć uciążliwe i przykre objawy subiektywne i zaburzenia wzroku uniemożliwiające pracę. Nie należy także lekceważyć wskazań kosmetycznych do leczenia zeza.

U młodych ludzi szpecący duży zez bywa przyczyną kompleksów, niskiej samooceny, a
nawet depresji i ucieczki w alkohol, a więc operacja zeza ze wskazań kosmetycznych może mieć także znaczenie społeczne.

Najważniejsze jednak wskazania do leczenia zeza u dorosłych wynikają z faktu, że nie leczone powikłania okulistyczne zezów towarzyszących i porażennych w postaci
niedowidzenia, podwójnego widzenia lub braku widzenia przestrzennego stanowią trwałe kalectwo uniemożliwiające pacjentowi wykonywanie wielu zawodów, a czasami nawet utrudniające normalne życie (7). Dlatego ważna jest świadomość potrzeby leczenia zeza u dorosłych wśród lekarzy różnych specjalności, nie tylko okulistów.

Piśmiennictwo:
1. Karczewicz D., Pieńkowska-Machoy E.: Wyniki leczenia zeza u dorosłych metodą lokalizacyjną. Okulistyka 2001, 9: 19-22.
2. Krzystkowa K.: Narząd ruchu gałki ocznej i jego zaburzenia. Okulistyka współczesna. PZWL 1986, t.II: 179-223.
3. Krzystkowa K. i wsp.: Choroba zezowa. Rozpoznawanie i leczenie. PZWL,
Warszawa 1997.
4. Kwaskowski A., Mondelski S.: Współczesne metody badania układu
wzrokowego. PZWL, Warszawa 1982.
5. Puchalska-Niedbał L.: Postępowanie w zezach o nagłym początku z uporczywym dwojeniem. Okulistyka 2001,9: 33-6.
6. Wanyura H.: Własne propozycje leczenia złamań oczodołu. Praca habilitacyjna. AM, Warszawa 1990.
7. Zamłyńska A.: Zaburzenia równowagi mięśniowej i widzenia obuocznego w złamaniach oczodołu. R

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
ZEZ
« Odpowiedź #94 dnia: Listopad 04, 2007, 10:27:02 pm »

Okulistyka pediatryczna i zez (BCSC 6)
ISBN 83-89581-15-9

Spis treści:  
Przedmowa
Część I. ZEZ
1. Wstęp
2. Anatomia mięśni zewnątrzgałkowych i ich powięzi
3. Fizjologia ruchu
4. Fizjologia i patofizjologia widzenia
5. Niedowidzenie (amblyopia)
6. Zez i niedowidzenie - techniki diagnostyczne
7. Zezy zbieżne
8. Odchylenia rozbieżne
9. Odchylenia pionowe
10. Zespoły A i V
11. Szczególne postaci zeza
12. Oczopląs wieku dziecięcego
13. Chirurgia mięśni zewnątrzgałkowych
14. Leczenie zeza i kurczu powiek chemodenerwacją z użyciem toksyny botulinowej
15. Wady wrodzone
16. Choroby powiek
17. Choroby infekcyjne i alergiczne oczu
18. Drogi odprowadzające łzy
19. Choroby rogówki i przedniego odcinka
20. Wady tęczówki
21. Jaskra wieku dziecięcego
22. Zaćma i inne nieprawidłowości soczewki
23. Zapalenia błony naczyniowej u dzieci
24. Choroby ciała szklistego i siatkówki
25. Zaburzenia tarczy nerwu wzrokowego
26. Guzy narządu wzroku u dzieci
27. Fakomatozy
28. Deformacje czaszkowo-twarzowe
29. Objawy oczne we wrodzonych chorobach metabolicznych
30. Urazy narządu wzroku u dzieci
31. Obniżenie ostrości wzroku u niemowląt i dzieci
Teksty źródłowe
Dodatkowe materiały akademickie
Odpowiedzi czytelnika
Pytania akademickie
Odpowiedzi
Skorowidz

natalia

• Gość
ZEZ
« Odpowiedź #95 dnia: Listopad 06, 2007, 12:18:16 pm »
dzień dobry wszystkim.właśnie znalazłam tą stronę i bardzo się cieszę.Mam córeczkę 8 lat ma zeza zbieżnego porażonego,brak ruchomości gałek.W pon.jedziemy na operacje do Krakowa.Mam pytanie:czy ktoś z was ma /miał podobny przypadek.Zjezdziłam już pół Polski aż trafiłam do Krakowa.Pozdrawiam.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
ZEZ
« Odpowiedź #96 dnia: Listopad 07, 2007, 07:56:08 am »
Witaj natalia

Jeżeli zna ktoś probklem,napewno się odezwie,tylko cierpliwości.
Za pomyslną operację u córeczki,trzymamy kciuki  :kw:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
ZEZ
« Odpowiedź #97 dnia: Listopad 07, 2007, 09:29:29 am »
natalio-witaj  :kw:

Jeśli operacja ma odbyć  się w Witkowicach- to jesteś w dobrych rękach-powodzenia i napisz jak poszło.
Moja córka tez złapała w trakcie rozwoju zezika w 1 oczku, ale właśnie w Witkowicach dostała szkła korekcyjne i już ponad rok są wystarczające dla poprawy wzroku.
Tam jest super aparatura i specjaliści.

natalia

• Gość
ZEZ
« Odpowiedź #98 dnia: Listopad 07, 2007, 10:17:23 am »
DZIĘKUJE CI GAGO ZA ODPOWIEDZ.MAM KOLEJNY PROBLEM.KALA JEST PODZIĘBIONA MA DOŚĆ MOCNY KATAREK.NIE WIEM CZY ZROBIĄ JEJ TEN ZABIEG A TAK SIE JUŻ CIESZYLIŚMY ŻE WKOŃCU BĘDZIE MIAŁA PROSTE OCZKA.  POZDRAWIAM SERDECZNIE.

natalia

• Gość
ZEZ
« Odpowiedź #99 dnia: Listopad 07, 2007, 10:22:42 am »
Dzień bobry Soniu.Dziękuję za odpowiedz.My jedziemy do Krakowa na ul.Dożynkową będzie ją operowała dr.Wójcik.Czy to też dobry szpital???? wiele tu czytam o tych Witkowicach!!!! czy są tam lepsi specjaliści??? teraz mamy kolejny problem bo Klaudia złapała katar i nie wiem jak sie to rozwinie do poniedziałku. Pozdrawiam goraco.

(c) 2003-2018 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach