Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Przemoc -akty prawne, pomoc  (Przeczytany 120228 razy)

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: Przemoc -akty prawne, pomoc
« Odpowiedź #200 dnia: Czerwiec 11, 2010, 12:53:15 pm »

 Nawet na pięć lat będzie można trafić do więzienia za wrzucenie do internetu zdjęcia rozebranej osoby, która nie wyraziła na to zgody lub za zamieszczenie w internecie filmiku pornograficznego. Dziś wchodzą w życie zmiany w kodeksie karnymWięcej w wątku:

http://forum.darzycia.pl/index.php?topic=2595.new#new
Odp: Przestępcy seksualni -pedofile
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Komorowski podpisał, klapsy zakazane
« Odpowiedź #201 dnia: Czerwiec 19, 2010, 10:44:12 am »
I co sądzicie o podpisaniu tej oto ustawy?

Cytuj
Komorowski podpisał, klapsy zakazane
jen 18-06-2010, ostatnia aktualizacja 18-06-2010 10:53
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci i wzmacnia ochronę ofiar przemocy


Tytuł ustawy nie jest do końca adekwatny do treści, bo przecież chodzi o zjawiska występujące nie tylko w klasycznej rodzinie, ale także w innego rodzaju związkach, gdzie często cierpią kobiety i dzieci - powiedział Komorowski po podpisaniu noweli.

Zdaniem Komorowskiego, 80 proc. negatywnych zjawisk, które opisuje ustawa i którym ma przeciwdziałać, dotyczy kobiet. Ma nadzieję, że ta zmieniona ustawa będzie "dodatkowym sygnałem świadczącym o tym, że państwo polskie dostrzega problemy kobiet".

W jego opinii, ustawa powinna rozwiązywać trudne problemy "na obszarze daleko idącej intymności, prywatności, gdzie zdarzają się dramaty kobiet i dzieci". - Tym dramatom trzeba po prostu przeciwdziałać - powiedział Komorowski.

Nowela ma wzmocnić ochronę ofiar przemocy, m.in. przez skuteczną izolację sprawców od ofiar przemocy np. zakaz zbliżania czy nakaz opuszczenia wspólnego mieszkania. Ustawa wprowadza bezpłatną obdukcję, przewiduje także obowiązkową terapię dla sprawców przemocy.

Nowelizacja uprawnia pracowników socjalnych do interweniowania, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka. Decyzja taka nie może być podejmowana jednoosobowo, ale wspólnie z funkcjonariuszem policji i przedstawicielem służby zdrowia. Daje także rodzicom prawo do odwołania się od tej decyzji.

W przypadku zabrania dziecka z domu w sytuacji zagrożenia jego życia, sąd rodzinny musi niezwłocznie, w trybie 24-godzinnym, podjąć decyzję o jego dalszych losach; w takim samym trybie ma być także rozpatrywane odwołanie rodziców.

Wprowadza także wymóg tworzenia w każdej gminie zespołów interdyscyplinarnych złożonych z przedstawicieli służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.

Ustawa zakłada, że minister pracy i polityki społecznej oraz rzecznik praw dziecka po roku obowiązywania nowych zapisów przedstawią Sejmowi i Senatowi informację o skutkach ustawy. Nowela wejdzie w życie 1 sierpniahttp://wyborcza.pl/1,75248,8034623,Klapsy_zakazane.html?utm_source=Nlt&utm_medium=Nlt&utm_campaign=2015058
Klapsy zakazane
10:05:35

Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podpisał kontrowersyjną ustawę o przemocy w rodzinie
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Odp: Przemoc -akty prawne, pomoc
« Odpowiedź #202 dnia: Sierpień 01, 2010, 11:08:20 am »
Od dziś koniec z klapsem

USTAWA ANTYPRZEMOCOWA WCHODZI W ŻYCIE

01.08.2010 /PAP


Zakaz kar cielesnych, w tym chocby klapsa, nakaz opuszczenie wspólnego mieszkania przez sprawcę przemocy oraz możliwość odebrania rodzicom dziecka, gdy jego życie i zdrowie jest zagrożone - takie przepisy wprowadza ustawa, która dziś wchodzi w Polsce w życie.

Ustawa wprowadza zakaz stosowania wszelkich kar cielesnych wobec dzieci, wzmacnia ochronę ofiar przemocy, kładzie nacisk na profilaktykę. Ma wzmocnić ochronę ofiar przemocy, m.in. przez skuteczną izolację sprawców, przez środki separujące np. zakaz zbliżania czy nakaz opuszczenia wspólnego mieszkania. Ustawa wprowadza bezpłatną obdukcję, przewiduje także obowiązkową terapię dla sprawców przemocy.

Pracownik socjalny może ci zabrać dziecko!

Ponadto uprawnia pracowników socjalnych do interweniowania, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka. Decyzja taka nie może być podejmowana jednoosobowo, ale wspólnie z funkcjonariuszem policji i przedstawicielem służby zdrowia.

Daje także rodzicom prawo do odwołania się od tej decyzji. W przypadku zabrania dziecka z domu w sytuacji zagrożenia jego życia, sąd rodzinny musi niezwłocznie, w trybie 24-godzinnym, podjąć decyzję o jego dalszych losach; w takim samym trybie ma być także rozpatrywane odwołanie rodziców.

Ten zapis okazał się najbardziej kontrowersyjny i wywołał największe protesty. Jej przeciwnicy obawiają się, że stworzy pole do nadużyć i może doprowadzić do nadmiernej ingerencji w autonomię rodziny i sposób wychowywania dzieci. Według Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, które protestowało najgłośniej, ustawa zmienia ona diametralnie relację państwo - rodzina i wprowadza przepisy, które pozwalają traktować jak podejrzanych rodziców tylko dlatego, że karcą swoje dzieci.

Wykreślono zakaz przemocy psychicznej

- Intencją ustawodawcy było, by wprowadzić procedurę korzystniejszą dla dziecka. Ten pracownik socjalny nie ma występować w roli żandarma,

który przyjdzie, zapuka i zabierze dziecko - i tak już doświadczone

przez los - zawiezie je pod drzwi palcówki i tam zostawi. Placówka, w

przypadku dziecka, które już padło ofiarą przemocy, ma być w ostatniej

kolejności – odpowiadała Agnieszka Paterek, prawniczka z Biura

Rzecznika Praw Dziecka.

W toku prac parlamentarnych do ustawy wprowadzono kilka zasadniczych

zmian i złagodzono niektóre przepisy. Pozostawiono zapis zakazujący

bicia dzieci, wykreślono natomiast zakaz stosowania przemocy

psychicznej i innych form poniżania dziecka - zapis ten budził wiele

obaw, podnoszono argument, że zawarte w nim sformułowania są

niejednoznaczne i, jako takie, łatwo mogą być wypaczone i nadużywane.

Wprowadzono poprawkę do budzącego kontrowersje artykułu uprawniającego

pracowników socjalnych do interweniowania, gdy zagrożone jest życie

lub zdrowie dziecka - ma to być możliwe tylko w sytuacjach związanych

ze stosowaniem przemocy w rodzinie.

Zdecydowano także, żeby minister pracy i polityki społecznej oraz

Rzecznik Praw Dziecka przedstawili Sejmowi i Senatowi informację o

skutkach ustawy po roku jej obowiązywania.

kaw/sk
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: Przemoc -akty prawne, pomoc
« Odpowiedź #203 dnia: Listopad 10, 2011, 11:10:18 pm »
Pierwsza taka sprawa?


Dziecko dostało klapsa, matka stanie przed sądem.


Przed sądem stanie matka, która w jednej z zielonogórskich galerii handlowych skarciła swego trzyletniego synka klapsem. Ojciec groził dziecku pobiciem. Doniesienie w tej sprawie złożyła jedna z klientek, która widziała, jak rodzice obchodzili się z chłopczykiem.

Skutkiem tego zgłoszenia jest akt oskarżenia przeciwko małżeństwu, który niedawno trafi do sądu - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Grzegorz Szklarz.


Prokurator rejonowy w Zielonej Górze oskarżył 32-letniego mężczyznę o grożenie synowi pobiciem, a matce zarzucił naruszenie nietykalności cielesnej chłopca poprzez uderzanie go w pośladki. Ojcu grozi do dwóch lat więzienia, a matce do roku pozbawienia wolności.

Szklarz dodał, że po raz pierwszy w swojej 20-letniej karierze zawodowej spotkał się aktem oskarżenia obejmującym takie zachowanie rodziców.

Podstawą oskarżenia była Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z nowelizacją tych aktów prawnych, która miała miejsce 10 czerwca 2010 r., ustawodawca zakazał osobom wykonującym władzę rodzicielską oraz sprawującym opiekę lub pieczę nad małoletnim stosowania jakichkolwiek kar cielesnych.

Jak poinformowała zielonogórska prokuratura, jeszcze w 2008 r. Rada Legislacyjna przy premierze rządu polskiego stała na stanowisku, że karcenie, nawet fizyczne, nie oznacza bicia dziecka, a bez stosowania elementów przymusu i przemocy nie sposób zapewnić nawet elementarnego bezpieczeństwa małemu dziecku.

Coraz częściej jednak opinia publiczna była bulwersowana informacjami o drastycznych czy wręcz bestialskich przypadkach traktowania małych dzieci przez rodziców i opiekunów. Wówczas nastąpiły zmiany w prawie zakazujące bicia dzieci.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: Przemoc -akty prawne, pomoc
« Odpowiedź #204 dnia: Luty 05, 2012, 11:52:16 pm »
Przepraszam, czy tu biją?

Autor: Tomasz Przybyszewski, Źródło: Integracja 5/2011


Przemocy domowej zazwyczaj nie widać – także dlatego, że często nie chcemy jej widzieć. Szczególnie nie mieści się w głowie, że ktoś może krzywdzić osobę chorą lub z niepełnosprawnością. Niestety, co jakiś czas poprzez media docierają do opinii publicznej informacje, które burzą nasze dobre samopoczucie


cytat
"Poczucie bezkarności jest często kluczowe. Sprawcy, który jest członkiem najbliższej rodziny, dość łatwo jest manipulować otoczeniem, a wszelkie niepokojące sygnały tłumaczyć np. niepełnosprawnością intelektualną ofiary. Łatwo może on też kontrolować osobę od siebie zależną."


cytat:

"Reaguj!
Jeśli jednak nabierze się podejrzeń, są różne możliwości podjęcia działań. Na stronach www.niebieskalinia.pl, www.niebieskalinia.info są dość dokładne informacje, jakie ma się prawa i co należy robić, gdy doświadcza się lub jest się świadkiem przemocy. Pomoc uzyskać też można, pisząc na adres mejlowy: niebieskalinia@niebieskalinia.info. Od lat działa też numer ogólnopolskiego telefonu „Niebieskiej Linii” 0 801 12 00 02, gdzie zarówno ofiara, jak i świadek, a także sprawca przemocy uzyskają pomoc.
"

cytat:
"Wciąż pozostaje jednak pytanie, kiedy reagować. Co jest przemocą? Nie ma jednej definicji, jest natomiast niezawodny sposób jej rozpoznania.
– Jeśli masz wątpliwość w tej sprawie, to zastanów się dokładnie, czy ty chciałbyś w takiej sytuacji być w ten sposób traktowany, bo jeśli nie, to znaczy, że powinieneś reagować – podpowiada Renata Durda.

Czasem wystarczy zapytać, czy można w czymś pomóc.

Póki nie jest za późno."

cały artykuł:

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/101197
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: Przemoc -akty prawne, pomoc
« Odpowiedź #205 dnia: Listopad 19, 2012, 11:45:48 am »

Dziś Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.


"Mnie tata lał i jakoś wyszedłem na ludzi", "Jeden klaps jeszcze nikomu nie zaszkodził" - tak często rodzice tłumaczą stosowanie przemocy wobec dzieci. Fundacja Dzieci Niczyje chce walczyć z takimi przekonaniami, organizując kampanię "Zła tradycja".

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci, we wtorek - Powszechny Dzień Praw Dziecka, ustanowiony przez ONZ. Z tej okazji w tym tygodniu rozpoczną się dwie kampanie społeczne, które mają przeciwdziałać przemocy wobec dzieci.

Polskim koordynatorem działań związanych z Międzynarodowym Dniem Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci jest Fundacja Dzieci Niczyje (FDN), która organizuje kampanię "Zła tradycja". Akcja ma zwrócić uwagę na to, jak ważne jest reagowanie na przemoc wobec najmłodszych.

Jak pokazują doświadczenia profesjonalistów pomagających krzywdzonym dzieciom, większość rodziców, którzy używają przemocy w wychowywaniu dzieci, takiego samego traktowania doznała w dzieciństwie. Klapsy, popychanie czy przysłowiowe "lanie" to metody, które wydają im się naturalne i nieszkodliwe.

- Musimy przekonać rodziców, że standardy karcenia dzieci, które sami poznali w dzieciństwie, dziś są nieaktualne. Pokazujemy im alternatywy dla bicia, klapsów i krzyku, czyli pozytywne metody wyznaczania dzieciom granic z szacunkiem i miłością. Jednocześnie apelujemy do profesjonalistów, którzy zauważają, że dziecko doznaje krzywdzenia. Reagowanie na takie sytuacje, odpowiednia interwencja mogą zmienić los dziecka i jego rodziny i przerwać swoiste błędne koło przemocy - podkreśla dyrektorka FDN dr Monika Sajkowska.

Kampania "Zła tradycja" zwraca uwagę rodziców na to, że dawne środki wychowawcze (jak bicie czy krzyk) szkodzą dzieciom i muszą ulec zmianie. Kampania ma w zdecydowany sposób przekazać im informację, że świat się zmienił. Bicie dzieci jest nielegalne, ponieważ dziecko musi być traktowane jak każdy obywatel i jego prawo do ochrony przed przemocą musi być respektowane. Wielu rodziców zdaje sobie sprawę ze szkodliwości fizycznego karcenia, jednak nie wiedzą, czym je zastąpić.

Na stronie
 
http://fdn.pl/zla-tradycja

znajdą się informacje na temat rekomendowanych sposobów reagowania na przemoc wobec dzieci i innych niż przemoc metod wychowawczych.

Wysokie społeczne przyzwolenie dla bicia dzieci potwierdzają również wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie rzecznika praw dziecka Marka Michalaka. W poniedziałek na konferencji prasowej RPD zaprezentuje wyniki najnowszego raportu na ten temat (podobne badania przeprowadzono na jego zlecenie przez rokiem).

W poniedziałek - w Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci - również Michalak zainauguruje kampanię społeczną. Kampania "Nie ma dzieci - są ludzie" ruszy we wtorek, 20 listopada - w rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

- Data ta nie jest datą przypadkową. Wtedy to właśnie obchodzony jest Powszechny Dzień Praw Dziecka, ustanowiony przez ONZ w ramach uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka, czyli najważniejszego dokumentu, który obowiązuje niemalże w wszystkich państwach świata i który ma zapewniać ochronę wszystkim dzieciom - podkreślił Michalak.

Akcja podsumować ma działania podjęte dla uczczenia Roku Janusza Korczaka, ale przede wszystkim przypominać o tym, że dzieci mają swoje prawa i mogą z nich korzystać.

"W ostatnim czasie mamy do czynienia z zatrważająca ilością przemocy wobec dzieci. Chciałbym, aby ta kampania zwróciła uwagę społeczeństwa i przypomniała mu, że dziecko jest pełnoprawnym obywatelem i należy mu się najwyższe poszanowanie".
 
Kampania przewidziana jest jako wielki program edukacyjny skierowany do dorosłych i dzieci. W ramach obchodów zarówno w całej Polsce, jak i za granicą organizowane są przeróżne wydarzenia inspirowane działalnością tego wybitnego lekarza, pisarza i pedagoga na rzecz podmiotowości dziecka i jego praw.(kab)

Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Odp: Przemoc -akty prawne, pomoc
« Odpowiedź #206 dnia: Listopad 26, 2012, 05:58:40 pm »

http://www.tvn24.pl/ojciec-katowal-syna-sasiedzi-zapobiegli-tragedii,290865,s.html#autoplay
O włos od rodzinnej tragedii pod Toruniem. Ojciec bił i wyzywał syna, podczas gdy reszta rodzeństwa stała i się temu przyglądała. Sąsiedzi twierdzą, że przemoc i agresja to w tej rodzinie norma, dlatego zdecydowali się nagrać zdarzenie. Film trafił do redakcji TVN24.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: Przemoc -akty prawne, pomoc
« Odpowiedź #207 dnia: Sierpień 01, 2015, 10:19:31 am »

Wchodzi w życie konwencja o zapobieganiu przemocy wobec kobiet1 sierpnia wchodzi w życie konwencja o zapobieganiu przemocy wobec kobiet. Ten budzący w Polsce duże kontrowersje dokument zakłada, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a także, że przemoc nie może być usprawiedliwiana tradycją lub religią.

Polska podpisała Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej w grudniu 2012 r. W kwietniu 2013 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę ws. przedłożenia jej do ratyfikacji i przyjęła projekt odpowiedniej ustawy. Pod koniec sierpnia zeszłego roku prace nad tym projektem rozpoczął Sejm; ustawa została uchwalona na początku lutego tego roku. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ją w marcu, a konwencję ratyfikował 13 kwietnia.

Pod koniec kwietnia Polska złożyła dokumenty ratyfikacyjne i formalnie stała się 18. krajem, który związał się konwencją. Traktat zacznie nas formalnie obowiązywać 1 sierpnia.

Konwencja od samego początku - czyli od kiedy zaczęto w Polsce dyskutować na temat zasadności ratyfikacji - budziła duże kontrowersje. Podnoszono m.in. argumenty o jej niezgodności z konstytucją oraz o tym, że stanowi zagrożenie dla polskiej tradycji i rodziny.

Obawy budzą głównie zapisy o konieczności wykorzenienia uprzedzeń, zwyczajów, tradycji oraz innych praktyk opartych na idei niższości kobiet lub na stereotypowych rolach kobiet i mężczyzn oraz o tym, że kultura, zwyczaje, religia, tradycja lub tzw. honor nie mogą być uznawane za usprawiedliwiające akty przemocy.

Eksperci wielokrotnie podkreślali, że zapisy te odnoszą się raczej do kobiet z innych kręgów kulturowych niż nasz, takich, gdzie w różnych postaciach przemoc ze względu na płeć jest stosowana i - niekiedy - sankcjonowana przez zwyczaje i tradycje. Chodzi o takie sytuacje jak aranżowanie małżeństw, tzw. honorowe zabójstwa, okaleczanie żeńskich narządów rodnych - praktyka stosowana w wielu krajach Afryki Równikowej.

- Przemoc nie mieści się w tradycyjnym modelu rodziny polskiej i nie powinniśmy promować takiej wizji Polski na świecie - przekonywała pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania prof. Małgorzata Fuszara, która namawiała do ratyfikowania konwencji.

O ratyfikację konwencji apelowały m.in. organizacje pomagające ofiarom przemocy oraz broniące praw człowieka. Przyspieszenie ratyfikacji było jednym z zaleceń Komitetu ONZ ds. Eliminacji Dyskryminacji Kobiet (CEDAW), któremu w listopadzie zeszłego roku Polska przedstawiła sprawozdanie z wykonania Konwencji ONZ ws. likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet z 1979 r.

Konwencję krytykują m.in. organizacje prawicowe i prezydium Episkopatu Polski. Kościół podkreśla, że jest przeciwny przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, ale nie może zaakceptować redefiniowania pojęcia płci, małżeństwa, rodziny - co zdaniem hierarchów będzie skutkiem konwencji. Według episkopatu dokument w definicji płci pomija naturalne różnice biologiczne pomiędzy kobietą i mężczyzną; niepokój hierarchów wzbudził też obowiązek edukacji i promowania m.in. "niestereotypowych ról płci", a więc - w ich ocenie - homoseksualizmu i transseksualizmu. Biskupi nie zgadzają się również na sformułowania, że m.in. religia jest źródłem przemocy wobec kobiet; obawiają się też, że konwencja wprowadzi "ideologię gender".

Jeszcze w 2012 r. na tle dyskusji o Konwencji doszło do sporu pomiędzy ówczesną pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania Agnieszką Kozłowską-Rajewicz a ówczesnym ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem, który widział w dokumencie "wyraz ideologii feministycznej", służący "zwalczaniu tradycyjnej roli rodziny i promowaniu związków homoseksualnych".

Kozłowska-Rajewicz wielokrotnie przekonywała, że w konwencji nie ma żadnego artykułu, który by uderzał w rodzinę. - Przecież przemoc nie jest normą, tylko patologią; zapobieganie i zwalczanie przemocy domowej rodzinę wzmacnia, a nie osłabia - mówiła. Podkreślała, że nie ma w konwencji również artykułu, który by uderzał w tradycję. - Jest tylko napisane, że aktów przemocy nie można usprawiedliwiać tradycją ani religią. Bo są kraje, w których to się dzieje - przekonywała.

Konwencja ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Dokument nakłada na państwa strony takie obowiązki jak zapewnienie oficjalnej całodobowej infolinii dla ofiar przemocy oraz internetowego portalu z informacjami, a także odpowiedniej liczby schronisk i ośrodków wsparcia.

Zobowiązuje również strony do monitorowania i zbierania danych na temat przestępstw z uwzględnieniem płci oraz prowadzenia profilaktyki i edukacji dotyczącej m.in. rozwiązywania konfliktów w relacjach międzyludzkich bez uciekania się do przemocy. Konwencja mówi także o obowiązkowej pomocy psychologicznej dla ofiar, a także bezpłatnej pomocy prawnej.

W konwencji są również dwa artykuły odnoszące się bezpośrednio do uchodźców - jeden z nich mówi o tym, że ofiary przemocy ze względu na płeć powinny być uznawane za ofiary prześladowania w rozumieniu konwencji genewskiej dotyczącej statusu uchodźców; drugi stanowi, że takie osoby nie powinny być wydalane przez państwo, w którym szukają schronienia.

W związku z przystąpieniem do Konwencji zaistniała konieczność dostosowania polskiego prawa do niektórych jej zapisów. W ubiegłym roku uchwalono jedną z najważniejszych zmian z tym związaną: w prawie karnym zapisano, że wszczynanie śledztw o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej nie będzie uzależnione już od wniosku ofiary, lecz postępowania te wszczyna się z urzędu.

Eksperci wskazują, że w związku z konwencją konieczne będą dalsze zmiany, m.in. zdefiniowanie i wprowadzenie do naszego prawa pojęcia "przemocy ekonomicznej", objęcie działaniami związanymi z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie również byłych partnerów, wyposażenie policji w uprawnienia do wydawania już przy interwencji nakazu opuszczenia lokalu przez sprawcę.

Polska złożyła dwa zastrzeżenia do konwencji. W pierwszym - do artykułu dotyczącego odszkodowań od państwa, których mogą żądać ofiary przemocy - zastrzega, że będzie stosować ten artykuł wyłącznie w stosunku do pokrzywdzonych będących obywatelami Polski lub UE oraz "w trybie własnego prawa krajowego". Drugie zastrzeżenie - do artykułu ws. przepisów dotyczących ścigania przestępstw, o których mowa w konwencji - stanowi, że Polska zastrzega, że nie będzie stosować postanowień konwencji w przypadku, gdy przestępstwo popełnione zostało przez osobę z miejscem stałego zamieszkania na terytorium Polski, ale niebędącą obywatelem naszego państwa.

Złożono również dwie deklaracje - pierwsza stanowi, że postanowienia konwencji będą stosowane zgodnie z polską konstytucją, druga określa zakres możliwej pomocy konsularnej udzielanej cudzoziemcom przez polskich konsulów.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach