Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Usługi detektywistyczne tylko  ze sprawdzonym biurem Detektyw Warszawa polecamy tego detektywa.

Autor Wątek: Domowa rehab dziecka przy użyciu komputera i Internetu  (Przeczytany 1410991 razy)

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Domowa rehab dziecka przy użyciu komputera i Internetu
« dnia: Luty 05, 2003, 07:05:37 pm »
Moja córeczkia Monika przyszła na świat w 35 tyg. ciąży. 19.II.2004r.moja córeczka Monisia skończy 8 lat. Z tej okazji troszkę wspomnień, czyli: Od inkubatora do przedszkola:
Obszernie o rozwoju wynikach w rozwoju i edukacji,  poparte zdjeciami, świadectwami, opiniami można znaleźć tutaj

Na I-szy samodzielny jej kroczek czekałam niecałe 2 lata, na I-sze słowo "mama" aż 3,5 roku
Teraz na zdanie "mamusiu, kocham Cię" czekam tylko 15 sekund.

A to było tak: Dużo ćwiczyłam z mamą. Naszym najmilszym miejscem był dywan i zabawki usprawniające mnie. Kilka razy dziennie raczkowałam. Robiłam to razem z mamą by usprawniać obie półkule mózgowe, wzmacniać wiotkie mięśnie itp.   
Strona Moniki - z przykładami wczesnej stymulacji i edukacji w wyk. Ewy Białek.
Kliknij  Pobaw się ze mną oraz
moja Strona o zespole Downa . Wciąż przybywa dzieci z zespołem Downa, pojawia się więc zapotrzebowanie na wszelki zasób informacji w dziedzinie genetyki, metod rehabilitacji, niezbędnych badań i doświadczeń rodziców. Z własnego doświadczenia wiem, że rehabilitacja dziecka w domu nie tylko oszczędza czas i pieniądze, ale także chroni dziecko przed niepotrzebnym stresem wiążącym się z przebywaniem w obcym otoczeniu. Najlepiej samemu dowiedzieć się jak najwięcej o schorzeniu dziecka, wykonać niezbędne badania, trochę konsultacji medyczno-terapeutycznych i ruszyć z pomocą w rozwoju swojego dziecka. Zdobyta wiedza + obserwacja rozwoju dziecka, jego reakcji na naszą rehabilitację powinna dać efekty. Ważne brać pod uwagę co to jest szczęście Piramida szczęścia
co jest ważne w rozwoju każdego dziecka

Większy rozmiar, a tu Piramida szczęścia w pdf-ściągnij. Informacje pomocnicze, które winno się znać przed podjęciem stymulacji dziecka: Pomysł  wprowadzenia komputera do rehabilitacji  dziecka  "wpadł mi" - gdy  zrozumiałam sens wczesnej rehabilitacji. Wystarczyło zrozumieć jak funkcjonuje mózg i układ nerwowy, na czym polega zespół Downa, - wnioski nasunęły się same - tylko stymulacja polisensoryczna (wielozmysłowa) mogła dać efekty.
http://forum.darzycia.pl/index.php/topic,19.0.html
http://forum.darzycia.pl/index.php/topic,2073.0.html
MÓZG: Inf., budowa, odkrycia
http://forum.darzycia.pl/board,70,sluch.htm
Słuch
http://forum.darzycia.pl/board,69,mowa.htm
Mowa
http://forum.darzycia.pl/index.php/topic,327.0.html
mowa, słuch, badania - Vademecum 
http://forum.darzycia.pl/index.php/topic,3995.0.html
Etapy rozwoju dziecka
http://forum.darzycia.pl/topic,4067.htm
Jakie ćwiczenia do nauki raczkowania
http://forum.darzycia.pl/index.php/topic,247.0.html
Jak wspomagać rozwój poprzez zabawy- propozycje
http://forum.darzycia.pl/index.php/topic,5777.0.html
Nauka zgłaszania czynności fizjolgicznych
http://forum.darzycia.pl/index.php/topic,704.0.html
Grafomotoryka, słuch fonemowy- usprawnianie 
http://forum.darzycia.pl/index.php/topic,3860.0.html
Alfabet i cyferki- radośnie i szablonowo

Zanim nasz serwis zapełni się - możecie Państwo skorzystać z informacji o mojej wersji domowej rehabilitacji z użyciem komputera mojej córeczki.  Dla nas zbawiennym okazał się komputer

miałam wtedy 5-6 miesięcy), gdy na ekranie monitora widziałam zwierzęta i słyszałam dźwięki wydawane przez nich. Potem były samogłoski, spółgłoski, sylaby ...Reszta później   :D
Dalej pojawiły się CD edukacyjne zwłaszcza "Moje pierwsze ABC", oraz "Klik uczy czytać".
Cały czas łączyłam jej obraz z dźwiękiem - do tego nieodzowny okazał się komputer.

Nasza domowa edukacja z użyciem komputera.
połączenie glottodydaktytki z komputerem + czcionki elementarzowe do wydruku liter kropkowanych do odręcznych ćwiczeń. Bardzo przydają się nam też klocki LOGO, widoczne na zdjęciu.

Klocki LOGO

Informatyka w rehabilitacji córki z zD opisałam na forum Dzieci Sprawnych Inaczej w linkach:
INFORMATYKA W REHABILITACJI
Swoją metodę opisałam w 2002 roku na SDSI tu  Informatyka w rehabilitacji_Sonia_Wrzesień 24, 2002
Pomysł  wprowadzenia komputera do rehabilitacji  dziecka  "wpadł mi" - gdy  zrozumiałam sens wczesnej rehabilitacji.

Wystarczyło zrozumieć jak funkcjonuje mózg i układ nerwowy, na czym polega zespół Downa, - wnioski nasunęły się same - tylko stymulacja polisensoryczna (wielozmysłowa) mogła dać efekty.

Ten zasób wiedzy wskazuje na konieczność stosowania ciągłego bodźcowania mózgu (dla płynności rozwoju) - najlepiej poprzez jednoczesne zastosowanie stymulacji wielozmysłowej łącząc rozwój fizyczny (bez przymusu, ale w formie zabawy drogą naśladownictwa) z rozwojem intelektualnym.

Dlaczego wybrałam komputer?

Mózg niemowlęcia jest rodzajem komputera, do którego wprowadzone są bazy danych pochodzące z otrzymywanych informacji. Bazy te łączą się w spójny system umożliwiający kojarzenie faktów i doznań oraz pamięć. Tak tworzy się inteligencja małego człowieka.

- on zapewnia podstawowe możliwości rehabilitacji dziecka: daje możliwość skupienia uwagi (wycisza nadpobudliwość), może zapewnić naukę mowy biernej i czynnej, aż do czytania włącznie, stymuluje koordynację oko-ręka (choćby używanie myszki: kolorowanie, wstawianie myszką literek pod obrazki). Zapewnia bodźcowanie wzroku, słuchu, ręki. Jednym słowem stymuluje, uczy, dostarcza radości - to daje ROZWÓJ!.

Podam kilka przykładów:

Wiele dzieci nie może skupić się na większej ilości obrazków zamieszczanych w książkach  -w komputerze (przy użyciu choćby Adobe Photoshop) - istnieje możliwość tworzenia pojedynczych obrazków. Gdy użyjemy obrazów ruchomych ( avi, gif) - można ćwiczyć wzrok (zez, wiotkość mięśni). Uczy też  naśladownictwa ruchów wykonywanych na ekranie, zapewnia zapamiętywanie, uczy mowy biernej - poprzez np. tworzenie encyklopedii tematycznych (obraz + dźwięk + podpisy sylabami i całymi wyrazami). Dziecko uczy się kojarzenia obrazu z dźwiękiem (np. rys. kotka i dźwięk miau), gdy do tego dołożymy ruchomy obraz kotka oblizującego się - dziecko uczy się ćwiczyć języczek (pokonując wrodzoną wiotkość).

Gdy zobaczy obraz ruchomy np. jak gasi się świeczki, dmuchanie w balonik - będzie to naśladowało- ćwiczy więc wydech, przeponę brzuszną także odpowiedzialną za mowę czynną.

Znając wzorce rozwoju człowieka (profil rozwojowy) - stopniowo tworzyłam materiały pobudzające jej skupienie. Z pewnością każde dziecko ma swoje wyjątkowe etapy rozwoju - istnieje więc konieczność dopasowywania materiałów. Mają jednak wspólny iloczyn - niezgłębioną chęć edukacji od najwcześniejszego dzieciństwa - o czym niejednokrotnie rodzice nie wiedzą, upierając się przy założeniu, że od edukacji jest szkoła.

Dla mnie oprócz wszelkich stymulacji usprawniających w całokształcie moją córeczkę - najlepszym środkiem usprawniającym mowę czynną stał się kontakt z komputerem (zaczęłyśmy - gdy miała 5-6 mies. - zdjęcia do wglądu). Tu była zapoznawana z dźwiękami otoczenia, instrumentów, zwierząt itp. Potem robiłam jest kolorowe encyklopedie dzieląc je na grupy tematyczne. Każdy obrazek omawiałam dostarczając jednocześnie oprócz własnego (dźwięk z komputera) z poprawną wymową.

Np.: gdy omawiałyśmy grupę instrumentów - dostawała w zasięgu rączek - zabawki - instrumenty - tak uczyłam ją dmuchać w nie (mowa polega na wydechu), a później bawiłyśmy się w odróżnianie dźwięku z komputera i branie do rączki odpowiedniego instrumentu) - ćwiczyła więc także pamięć słuchową. Wszelkie ćwiczenia odbywały się w formie radosnej zabawy - sowicie nagradzanej brawami. Ta zabawa przy użyciu komputera całkowicie wyeliminowała stopniowo nadruchliwość dziecka - a to podstawa do dalszej edukacji.

Obserwując reakcje córeczki - wiedziałam, że ma szaloną pamięć wzrokową i słuchową. Wykorzystałam ją więc - wieszając dodatkowo na ścianie duże kolorowe literki alfabetu, cyfry, kształty, kolory. Bawiąc się w programie edukacyjnym "Moje pierwsze ABC" - wskazywała także na literki wiszące na ścianie. (tu polecam wyłączenie w Panelu sterowania- Dźwięk- midi, zostawiamy tylko wav.) - podkład midi rozprasza i drażni dziecko skupiające się nad programem.

Potem kupowałam jej komplety puzzli z kolorowej gąbki z figurami, kolorami, alfabetem, cyferkami - luzem i jako puzzle do wkładania)- ćwiczyła koordynację OKO-RĘKA, opanowując jednocześnie walory edukacji.

W komputerze natomiast uwielbiała ruchome filmy w formacie avi lub gif. Łączyłam jej więc film z dźwiękiem i znakiem graficznym w postaci dużych liter (polecam: "Moje pierwsze ABC" i "Klik uczy czytać", "Pingu", "Noddy" „ABC z Reksiem”. „Klik uczy liczyć w zielonej szkole” itp...- na CD).

Najpierw uczyłam ją samogłosek, a następnie do nich dodawałam kolejne głoski, (które mogła wypowiedzieć), potem łączyłam to w sylaby, aż wreszcie w całe krótkie słowa. To odniosło skutek - wówczas pojawiła się mowa czynna, która zawsze jest wyprzedzana przez mowę bierną (rozumienie pojęć, wykonywanie poleceń, nakazów, zakazów ). Niektórzy rodzice stosują symbole (PCS, Bliss itp.), przed uzyskaniem mowy czynnej, ja wolałam uczenie dziecka prostych gestów by w ten sposób mogło porozumiewać się z najbliższymi.

Z biegiem czasu dowiedziałam się, że w Szwecji i N.Y. stosują język werbalno-migowy bardzo potrzebny dzieciom nie mogącym jeszcze porozumiewać się werbalnie. I tu znów potrzebny był komputer. Klikając na kolorowy rysunek np. rower - pojawia się plansza z ruchomymi gestami rąk - dziecko naśladuje, zapamiętuje ruch i dźwięk. Program ten mam na CD w j. szwedzkim (wg mnie wymaga on korekty: rozszerzenia zasobu gestów zróżnicowanych do wieku i rozwoju dziecka, a także zastosowania go w j. polskiem). Dostępną książkę zaś mam w j. ang. (tu chcę podziękować ani z N.Y. i Renacie ze Szwecji za przesłanie ich). Książka jest tłumaczona przez dr Minczakiewicz - będzie omawiana na A.P. wśród studentek pedagogiki specjalnej i logopedii.
Przy użyciu komputera stosowałam także terapię słuchową ( różne dźwięki otoczenia, melodie z wcześniej przygotowanych zestawów lub też specjalnie do tego przystosowanych CD z firmy "Samonas"- tu dzięki Karolinie).
Wszystko odbywało się przy jednoczesnej obserwacji  reakcji dziecka.
Gdy udało się pokonać nadwrażliwość słuchową - stosowałam muzykę rytmiczną do ćwiczeń ruchowych, stymulacji równowagi, raczkowania tak istotnego dla synchronizacji obu półkul mózgowych (zalecana także w metodzie Denissonów).

Cały kącik do muzykoterapii był wyposażony w CD, mikrofon, głośniki, wieżę - w zależności jakiego wyboru dokonała córka. Gdy była pobudzona- włączałam muzykę relaksacyjną, gdy była ospała - muzykę taneczną.

Gdy pojawiły się chwilowe kłopoty z usypianiem (nie biegłam do neurologa po leki uspakajające) - włączałam komputer z muzyką Jamesa Galwaya (na flet) - "Meditations", słuchałyśmy muzyki, tuliłyśmy się dostarczają dziecku niezbędnych bodźców czuciowych. Dziesiątki razy przy muzyce bawiła się manipulacyjnie podśpiewując piosenki z komputera.

Dzięki komputerowi pokonałyśmy wiele "progów" - mając niespełna 2 latka - jej IQ wynosił 95, rewelacyjnie miała opanowaną mowę bierną i samodzielność - w tyle pozostawała wciąż mowa czynna.

Dysponując  wieloma dźwiękami - tworzyłam play-listy - ona powtarzała. Chętnie też oglądała bajki, filmy Disney'a - moją rolą potem było motywowanie jej do opowiadania. Najlepszym sprawdzianem rozumienia bajek były zabawy w postacie z nich.

Dzięki użyciu komputera wzrosła jej ciekawość i rozwój na aktywność. Nie tylko biernie przyswajała informacje, ale także próbowała je sama zdobywać. Zapamiętywała wszystko, co widziała lub słyszała.

Efekty
Opisywać można jeszcze wiele - ale najważniejsze, że to odniosło pozytywny skutek. Mając 3latka i 3 miesiące - znała i wymawiała cały alfabet. Z ruchomych literek z gąbki lub na magnesie układałyśmy sylaby, całe wyrazy wg napisów na ekranie komputera.

Teraz ma 6,5 roku - jest w zerówce wśród zdrowych dzieci - nie ma problemów z brakiem wiedzy czy samodzielności, pięknie kojarzy fakty, korzysta z "normalnych " podręczników tak jak cała jej grupa rówieśników.

Udało się przekonać panie w przedszkolu do użycia komputera do wspomagania mowy i edukacji. Dzieci będą korzystać z CD edukacyjnych, ćwiczeń metodą Denissonów, metody Castillo-Moralesa. W tym kierunku zostały też ustawione zajęcia z tańca towarzyskiego i rytmiki. Dotyczyć to będzie wszystkich dzieci, którym nauka będzie stwarzać jakiekolwiek problemy.

Wnioski:

Mały człowiek uczy się przez naśladowanie swojego otoczenia, dajmy im prawo do doskonalenia się, pozwólmy osiągnąć dziecku możliwy dla niego poziom rozwoju, który zapewni mu znalezienie swojego miejsca w życiu i społeczeństwie.

Rodzice i nauczyciele winni zapoznać się z deficytami rozwojowymi dzieci, zdobyć informacje o możliwości wspomagania rozwoju. Zaopatrzyć się w komputer multimedialny, pomoce edukacyjne, CD edukacyjne i inne.

Może zabrzmi to nieskromnie, ale na zakończenie dodam, że moją formę pracy z Moniczką zna p. Skoczek na UJ (logopedia), dr Minczakiewicz z A.P. (Pedagogika specjalna i logopedia), dr Helena Grabczyńska-Amborska -lekarz prowadzący dziecko, Małgorzata M. -językoznawca, liczne studentki i rodzice dzieci z zD, m.p.dz.

Aby efekt był możliwie najlepszy w rozwoju każdego dziecka- sądzę, że powinniśmy korzystać z  nowoczesnego sprzętu jakim komputer. Oczywiście nie może on być jedynym narzędziem pracy z dzieckiem . Niezbędne są też książeczki, pomoce edukacyjne, zabawki wspomagające rozwój manipulacyjny.
Materiały pomocnicze publikowałam we wcześniejszych wątkach na starej tablicy -ok. 2lata temu:
CD edukacyjne cz. I
CD edukacyjne II
Tu proszę zwrócić szczególną uwagę na opis błędów zawartych w dostępnych CD edukacyjnych:
Reedukacja
Kliknij: Informacje-Programy dla dzieci
Czy mój wybór był sluszny? - w przypadku mojej córki TAK.
A co o podobnej formie wspomagania twierdzili naukowcy na Sympozjum w A.P. w Krakowie:

DZIECI W SIECI

Wykorzystanie komputera jako atrakcyjnego środka dydaktycznego w pracy z dzieckiem

W dobie rozwijającej się bardzo szybko komputeryzacji i technologii informacyjnej,
zaznajomienie dziecka z komputerem od najmłodszych lat jest rzeczą potrzebną a wręcz
nieodzowną.
Komputer w przedszkolu specjalnym

W dzisiejszym świecie rynek informatyczny rozwija się w zawrotnym tempie. Komputery i techniki multimedialne (programy komputerowe, filmy, gry na płytach CD) stały się nieodłącznym elementem nauczania stosowanym w szkolnictwie.

Stosowałam także bardzo istotną formę wspomagania rozwoju jaką jest
Muzykoterapia - zbiór informacji i ćwiczeń - z wł. Bazy o zD - dawniej na SDSI
Co daje muzykoterapia - jej wpływ na słuch, mowę, rozwój
.
Muzykoterapia- informacje
Muzykoterapia - dlaczego trzeba słuchać Mozarta?

"W Klinice Zaburzeń Głosu i Mowy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie Metoda Tomatisa jest stosowana u dzieci oraz u osób dorosłych. Poniżej przedstawiono najczęstsze zastosowania Metody Tomatisa u pacjentów Kliniki.."
Nowe technologie - metoda Tomatisa stymulacja audio-psycho-lingwistyczna i jej praktyczne zastosowania

Seria "Domowa Klinika Rehabilitacji"

Dostępne też są:
Przyczyny uszkodzeń słuchu i ćwiczenia usprawniające
Terapia dźwiękowa Samonas
Samonas Sound Therapy

Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 20, 2003, 01:17:23 am »
Twoje dziecko również ma szansę bardzo wiele w życiu osiągnąć, ale dopiero wtedy, gdy Ty pomożesz mu dotrzeć do bogactw ukrytych w jego wnętrzu.

Jolanta Gajda ABC Mądrego Rodzica Inteligencja Twojego Dziecka cz.I- czyli co zrobić aby rozbudzić w dziecku inteligencję

ABC Mądrego Rodzica - inteligencja Twojego Dziecka - czyli jak aktywnie wspierać rozwój umysłu dziecka?cz.II - fragmentJolanta Gajda

ABC Mądrego Rodzica - skuteczna nauka ortografii - fragmentHit!Jolanta Gajda

Dużą rolę przywiązuję do zabaw ruchowo-stymulacyjno-edukacyjnych.

W przypadku dzieci z zespołem Downa niezwykle ważna jest zabawa. Rozwija ona aktywność, uczy pożytecznych umiejętności (przyjmowanie różnych pozycji ciała, utrzymywanie równowagi itp.), rozwija wyobraźnię.

Przy doborze zabawek należy kierować się stanem psychofizycznym, potrzebami psychicznymi, wiekiem, posiadanymi umiejętnościami.
Trzeba wziąć pod uwagę, że dzieci te później niż zdrowe osiągają umiejętności psychomotoryczne.
Zabawa jest zajęciem wyczerpującym dla maluchów, zwłaszcza z upośledzeniem umysłowym. Należy pamiętać o tym, żeby zachować umiar i dostosować się do potrzeb pociechy.
Dzieci te mają bardziej wrażliwy układ nerwowy, dlatego ciągłe prowokowanie ich do zabawy może stać się powodem niespokojnego snu, niepokoju, marudzenia itp.
Zabawy powinny tez spełniać określone funkcje, aby wspomóc rozwój.

Można je podzielić na zabawy mające na celu: nawiązywanie kontaktu emocjonalnego, zapewnianie poczucia bezpieczeństwa, uczenie partnerstwa współdziałania, ćwiczenie orientacji przestrzennej, poznawania własnego ciała, rozwijanie samodzielności i sprawności fizycznej.ź

Doceniona terapia węchu

Tu można zamówić wiele CD edukacyjnmych dla dzieci i młodzieży http://www.timsoft.pl/index.php?opis=3618&ref=&popdok=/cennik/3618/index.php

Od obrazka do słowa -bezpośredni link

To obrazki podpisy i gry rozwijające mowę dziecka

to zeskanowałam w całości i przerobiłam na wersję elektroniczną. Monika miała włączane pojedyncze obrazki na całym ekranie monitora z dodaniem najpierw dźwięków otoczenia, potem na jaką literkę zaczyna się dany obrazek, następnie sylaby i całe wyrazy.
Od obrazka do słowa moja wersja dla Moni wysłana na Chomik

Polecam wspaniałe informacje z dziedziny Muzykoterapii

Muzykoterapia. Czy muzyka może pomóc Twemu dziecku?
Muzykoterapia - Małgorzata Rafalska

Rola muzyki w wychowaniu dziecka-Autor:Magdalena Grzonka-nr 1/2002 
z Psychologia i Rzeczywistość-Czasopismo internetowe o problematyce psychologicznej pod redakcją dr Renaty Stefańskiej-Klar

"Jedną z form terapii, która pomaga rodzicom i wychowawcom w pracy z dziećmi i młodzieżą jest MUZYKOTERAPIA. Czyli wpływ muzyki na stan psychiczny i fizyczny naszych podopiecznych.

Niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, że słuchając muzyki jesteśmy poddawani wielkim wpływom i bardzo dużo może zmienić się w naszej osobowości. Jednak gdy przejdziemy do świadomego działania muzyką, gdy dobierzemy sobie właściwą muzykę, możemy osiągnąć bardzo wiele. Warto zwrócić uwagę na to, iż sfera emocjonalna jest tą sferą, na którą muzyka oddziałuje szczególnie intensywnie. Fakt ten podkreśla w swoich pracach wielu autorów: "...(muzyka) jest źródłem silnych przeżyć emocjonalnych", dlatego też specyfiką muzykoterapii jest dostarczanie przeżyć emocjonalnych odpowiednio kształtowanych przez muzykę.

Wpływ muzyki na sferę emocjonalną jest faktem niezaprzeczalnym, potwierdzonym w badaniach fizjologów. Muzyka może powodować np. aktywizowanie i wyzwalanie emocjonalnych procesów, może pobudzać do aktywności emocjonalnej, szczególnie tej, która dotyczy konfliktowych, patogennych przeżyć.

Muzyka, którą proponuje się do przeprowadzenia zajęć muzykoterapii jest naukowo opracowana i skomponowana. Utwory zawierają naturalne dźwięki przyrody wkomponowane w subtelne melodie w fizjologicznym, zgodnym z zegarem biologicznym rytmie 60 uderzeń na minutę. Dźwięki przyrody (Szum lasu i fal morskich, szmer strumieni i śpiew ptaków, wiatr, śpiew delfinów, trzask ognia z kominka i wiele innych) nagrane to ciszej to głośniej - splecione są z nastrojowymi melodiami.

Naukowo opracowana muzykoterapia (brzmienie odpowiednio dobranych instrumentów oraz dźwięków przyrody) wprowadza w stan równowagi i harmonii korzystnie wpływając na osobowość, postawy i emocje. Łagodnie i harmonijnie docierają do naszej podświadomości, bez względu na to, czy słuchamy, czy tylko słyszymy tę muzykę.

Muzykoterapia wpływa na słuchacza kojąco i uspokajająco. Słucha się więc utworów redukujących zmęczenie, żywych, pogodnych, mobilizujących emocjonalne i intelektualnie. Pozwala udać się w głąb siebie i tam zregenerować siły. Badania dowiodły, że po 10 minutach słuchania u większości osób zmęczenie mija, oddech staje się wolniejszy, a praca serca zwalnia. Muzykoterapia oprócz likwidacji zmęczenia gasi negatywne emocje, takie jak złość, niechęć, agresja. Pomaga w pracy, jak i w wypoczynku.

Muzyka jest niewątpliwie atrakcyjnym i w miarę bezpiecznym środkiem terapeutycznym. Wiadomo nie od dzisiaj, że ]może ona zmieniać stan aktywności systemu nerwowego, wywoływać określone zmiany w czynnościach całego organizmu, może zmieniać napięcie mięsni, przyspieszać przemianę materii, zmieniać szybkość krążenia krwi, obniżać próg wrażliwości zmysłów, wpływać na wewnętrzne wydzielanie, zmieniać siłę i szybkość pulsu, modyfikować oddychanie.

[...Praca z muzyką jest jak tworzenie nowego człowieka. Wpływ muzyki na wszechstronny rozwój osoby, pomaga w całkowitym ukształtowaniu się postaw, zachowań, odczuć. Pomaga przezwyciężyć przeszkody w życiu podnosi na duchu, gdy jest ciężko, przynosi ukojenie, ulgę, pomaga wrócić do harmonii wewnętrznej, która wyzwala potęgę mechanizmów obronnych organizmu wobec przeciwności losu, choroby, niepełnosprawności. Świat dźwięków zwierząt i przyrody uspokaja, uczy wrażliwości, a także rozwija zainteresowania i pozwala odkryć nowe umiejętności, pomaga również zrozumieć własne ograniczenia i żyć godnie...."

Witryna poświęcona MUZYKOTERAPII
Coś dla zdrowia i lepszego samopoczucia. Witryna stworzona przez kompozytora muzyki relaksacyjnej i terapeutycznej. Na stronie opisy dostępnych na rynku produktów z tego rodzaju muzyką, recenzje oraz zapowiedzi.

Na łamach witryny znajdziecie też, ciekawe artykuły poświęcone muzykoterapii oraz zestawy muzyczne zalecane do słuchania podczas wykonywania określonych czynności np. czytania, nauki czy medytacji. Na stronie również sklep internetowy, w którym dostępne są opisywane na tej witrynie kasety i płyty.

Offline Młynarczykowie

• Nowy użytkownik
  • *
    • http://wdomu.fm.interia.pl
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2003, 12:46:36 pm »
Skoro w temacie jest komputer, to dodam, iż od pół roku używamy komputera w procesie nauki tzw. "czytania globalnego". Polega to własciwie nie na czytaniu lecz rozpoznawaniu obrazu słów, po półrocznym wstępie polegającym na rozpoznawaniu rysunków. Zainteresowanych odsyłam do książki: "Jak nauczyć małe dziecko czytać" - Glenn Doman, Janet Doman.
Metoda może być dyskusyjna jeśli chodzi o naukę czytania, natomiast jako kolejna metoda stymulacji mózgu dla dzieci z ZD sprawdza się wyśmienicie. Malwinka (2,5 roku) rozpoznaje już wiele słów, wybierając odczytane, spośród innych zademonstrowanych w czasie testu. Sesje nauki (tzw. bitowanie) przygotowane zostałe w "Ms Power Point'cie" i są dla naszej córki przednią zabawą, szczególnie, że z głośników płynie głos tatusia, który jest w pracy.
Jan, tato Marysi-20, Pawła-14,Malwinki-2

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 14, 2003, 07:16:25 pm »
Bardzo ważną rzeczą jest przestrzeganie BHP przy komputerze.
Mówiąc o edukacji i rozwoju dziecka z użyciem komputera należy zdawać sobie sprawę z zachowania bezpieczeństwa.
Ważne jest odpowiednie przygotowanie stanowiska do użycia komputera. Odpowiedni fotel, odświeżony monitor.

Ważna jest też klawiatura. Taki zestaw jest wskazany:
Kolorowa kalwiaturka ze świecąca się myszką
A4-Tech My Kids Keyboard&Mouse KBS-6135BP
A4 (KBS-6135BP) My Kids Keyboard and Mini-Optical Mouse. Comfort A-Shape with Typing Fun Software Included.

BasiaB:
A jeśli chodzi o kolor klawiatury, to pozwolę sobie wypowiedzieć się w tym temacie jako bhp-owiec. Oczywiście tylko jasna klawiatura z ciemnymi literami. Mając jasny ekran z czarnymi literami i ciemną klawiaturę z jasnymi literami stwarzamy konieczność ciągłego dostosowywania się fotoreceptorów siatkówki oka do zmiennego natężenia światła. Reakcją na częste i szybkie zmiany adaptacyjne będzie dyskomfort wzrokowy i spadek ostrości widzenia.

Brawo, że BHP też o tym wie, nie tylko nasz okulista.   :D

http://ergoshops.com/images/products/KBS6135BPBIG.jpg
uzasadnienie
Polecam namiastkę dziecko przy komputerze

jak siedzieć przy komputerze.

Zwłaszcza dzieci niepełnosprawne winny mieć dostosowane do swoich potrzeb: wygodne krzesło, podnóżki pod stopy, wysokość monitora, właściwe odświeżanie monitora i ustawienie karty graficznej.  Inne materiały będą dostępne na Str. Głównej serwisu.
komp a BHP na sdsi

Nie garb się! Podpowiadamy, jak należy siedzieć przy komputerze

(fot. Thinkstockphotos)

Ze statystyk wynika, że tylko jedno na sto stanowisk w polskich biurach jest prawidłowo przystosowane do długotrwałego użytkowania komputera. Domyślamy się, że jeszcze gorzej jest w naszych domach, gdzie zupełnie nie pilnujemy swojej postawy czy odpowiedniego oddalenia od monitora - ważne, żeby w danym momencie było nam wygodnie. Takie podejście powoduje, że coraz więcej z nas cierpi na bóle kręgosłupa i problemy ze wzrokiem.

Krzesło
To najważniejsza część twojego stanowiska. Dlatego jeśli dużo czasu spędzasz przed komputerem w domu, nie warto oszczędzać na jego kupnie. Musi ono spełnić kilka podstawowych warunków:
- regulacja - im więcej parametrów możemy regulować, tym lepiej. Absolutnym minimum jest regulacja wysokości siedziska, ponieważ podczas pracy nasze stopy powinny spoczywać płasko na podłodze, a kolana powinny być ugięte pod kątem prostym.
- dopasowane oparcie - podczas wybierania fotela, należy szczególną uwagę poświęcić kształtowi oparcia. Zdecydujmy się na takie, które jest lekko wygięte do przodu i dobrze podpiera odcinek lędźwiowy naszego kręgosłupa

Monitor
Jeśli pracujecie jeszcze na monitorach starego typu (CRT), koniecznie wyposażcie go w filtr. Dużo mniej szkodliwe są monitory ciekłokrystaliczne. Monitor ustawiamy na wprost - tak, aby oczy znajdowały się 40-75 cm od obrazu. Jego górna krawędź powinna znajdować się kilka centymetrów poniżej poziomu naszych oczu. Pamiętajmy też, żeby unikać bezpośredniego światła słonecznego padającego na monitor.

Biurko
Jego optymalna wysokość to 67-82 cm. Najlepiej usiąść i sprawdzić, na jakiej wysokości znajdują się nasze łokcie - powinny znajdować się mniej więcej na wysokości blatu. Ważne również, aby było na tyle szerokie, żeby oprócz wystarczająco oddalonego monitora, zmieściło także klawiaturę i ok. 10-15 cm pustej przestrzeni na podparcie dla nadgarstków.
Odpowiednie wyposażenie stanowiska, to połowa sukcesu. Należy również co godzinę, dwie wstać i wykonać kilka ćwiczeń - skrętów, skłonów, rozciągnięć. Jeśli na co dzień pracujemy przy biurku, pomyślmy także o dodatkowej aktywności fizycznej (aerobik, pływanie).

(fot. PAP / WP.PL)

A to było tak:

Zawsze trzeba mieć nadzieję art opublikwoany na podstawie moich doświadczeń.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 18, 2003, 12:26:41 am »
Bardzo ciekawy artykuł:

"Obcowanie z komputerem ma wiele zalet. Nie da się ukryć, że zbyt wczesne i niekontrolowane korzystanie z komputera może nieść ze sobą także wiele zagrożeń.

Komputer nie powinien dziecku zastępować zabawy z rówieśnikami lub rodzeństwem, wzajemnych kontaktów w gronie rodziny, a w szczególności nie może stać się podstawową formą spędzania wolnego czasu.

Rodzice powinni sprawować kontrolę nad tym, w jaki sposób dziecko korzysta z komputera. Jest on doskonałym narzędziem pomagającym w edukacji i rozwoju dziecka. Prawidłowy dobór programów edukacyjnych, może ułatwić dziecku zdobywanie wiedzy i kształtowanie takich umiejętności jak logiczne myślenie, kojarzenie faktów, wytrwałość, cierpliwość, szybkie i celne podejmowanie decyzji. Odpowiednio dobrane programy pomagają rozwijać spostrzegawczość, zręczność, sprawność manualną, refleks oraz podzielność uwagi.

Trudno nie docenić roli rewolucji, jaką wprowadziły komputery w świat dzieci niepełnosprawnych z poważnymi porażeniami kończyn oraz zaburzeniami mowy i słuchu. Dobierając indywidualnie dla każdego takiego dziecka właściwe urządzenie peryferyjne, komputer może stać się dla nich narzędziem porozumiewania się i kształcenia, a w przyszłosci wykonywania pożytecznego społecznie zawodu, co wiąże się z dowartościowaniem i możliwością usamodzielnienia się osoby niepełnosprawnej.

Mimo niewątpliwych zalet, nadmiernie długie przesiadywanie przed komputerem jest już jednak przejawem nadużywania tego narzędzia edukacji i rozwoju. Zachwycanie się przez dziecko nieodpowiednimi dla niego grami, które sprowadzając się często do zabijania, strzelania, brutalnego bicia i bezmyślnego niszczenia, wyzwalając w dziecku agresję i zachowania destrukcyjne, może stać się wysoce niebezpieczne, szczególnie dla dopiero rozwijającej się i niedojrzałej osobowości.

Zagrożenia te przejawiają się także w niekontrolowanym dostępie do internetu, który będąc nieograniczoną skarbnicą wszelkiej informacji i wiedzy, może stać się zagrożeniem dla podatnej na manipulacje niedojrzałej psychiki dziecka.

Spędzanie długiego czasu przed monitorem stwarza wiele zagrożeń zdrowotnych: pogłębianie wad postawy, zmęczenie oczu, a po dłuższym czasie nawet krótkowzroczność.

Gdy układ nerwowy dziecka jest długotrwale atakowany strumieniem wielobarwnego światła, kakofonią ekscytujących dźwięków oraz huśtawką emocji wynikającą z przeżyć w wirtualnym świecie, dochodzić może do zaburzeń koncentracji, kłopotów z myśleniem, rozstroju emocjonalnego, wyobcowana z rzeczywistego świata, zaburzenia więzi uczuciowej z najbliższymi oraz do wielu innych zaburzeń osobowości określanych wspólnym mianem uzależnienia od komputera.

Zaburzenie hierarchii wartości, gdzie na pierwszym miejscu stawiany jest kontakt z komputerem i temu podporządkowane jest zazwyczaj całe pozakomputerowe życie, jest już skrajnym przejawem tego zjawiska..."

Podstawowym zadaniem dla rodziców jest kontrola dostępu dziecka do komputera...."
całość: - Dziecko i komputer - lek. med. Krzysztof Matysek, pediatra, Przychodnia Rejonowa
Warto też znać artykuł:

"Dzieci mają dziś dostęp do najrozmaitszych elektronicznych gadżetów. Jak to wpływa na ich mózgi?"
za dużo informacji? Cyber dzieciaki - źródło: Newsweek Polska, Nr 36/03 str. 68

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Imperium dźwięków
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 13, 2003, 01:23:35 am »
W ramach muzykoterapii i nauki mowy biernej, ćwiczeń słuchu itp - polecam internetową wyszukiwarkę lokalizującą najrozmaitsze rodzaje plików dźwiękowych rozsianych po całej sieci.

Wyszukiwarka lokalizuje pliki w formatach: .wav, .aiff i .au, które prezentują najrozmaitsze dźwięki - począwszy od odgłosów spadającej wody, a na płaczu dziecka skończywszy.
Pliki można wyszukiwać wyznaczając kryterium ich jakości, wielkości czy częstotliwości próbkowania.

Znajdujący się na stronie katalog plików dźwiękowych został podzielony na szesnaście odmiennych kategorii obejmujących m.in. odgłosy natury (np. odgłosy towarzyszące trzęsieniom ziemi czy burzy), dźwięki wydawane przez najrozmaitsze instrumenty muzyczne i mnóstwo najdziwniejszych odgłosów towarzyszących codziennemu życiu.

Na stronie znajduje się również darmowy audio player, który wizualizuje dźwięki w postaci kolorowego wykresu, umożliwiającego odnalezienie dźwięków o podobnej częstotliwości.

Wystarczy zaznaczyć myszką wybrany fragment wykresu i poinstruować wyszukiwarkę aby odnalazła plik o podobnych parametrach."

Potężny zestaw dźwięków z wyszukiwarki Imperium dźwięków

File Formats
AIFF
AU
WAVE

przykładowo: znalazłam tutaj odgłos wilka
Można dołączyc obrazek wilka (zeskanowany lub w Necie) - połączyć z tym dźwiękiem w Power Point i zrobić np. POKAZ zwierząt.

Dziecko uczy się mowy biernej, koduje widok wilka na obrazie z dźwiękiem, ćwiczy pamięć, będzie naśladowało odgłos wilka, ćwicząc przy okazji wydech (niezbędny do mowy czynnej)
Czyli same korzyści  :D

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 13, 2003, 01:32:05 am »
Inne dźwięki :
Linki z różnymi dźwiękami

kakofonia

Muzykoterapia C. Orffa,  jest „terapią wielosensoryczną.

"Środki muzyczne, takie jak: fonetyczno-rytmiczna mowa, swobodny i uporządkowany rytm, ruch, melodia mowy i śpiewu oraz ręczne instrumenty są tak wykorzystywane, aby odpowiadały wszystkim zmysłom. Dzięki tym wielosensorycznym impulsom możliwe jest także stwierdzenie, gdzie ważny organ zmysłowy „wypada" lub jest uszkodzony. W spontaniczno-kreatywnej współpracy dziecko może i powinno swobodnie formułować swój sposób wyrażania się i wykorzystywać to w relacjach społecznych" (Klöppel, Vliex - za Gertrudą Orff, 1995, s. 45)." - Muzykoterapia-Małgorzata Rafalska[/url]

http://www.orffkrakow.republika.pl
Muzykoterapia C. Orffa

w zakładce
http://www.orffkrakow.republika.pl/muzyka.html
MUZYKA

Krakowiak
Bolero
Polonez
Krakowiak2
Tanz

Schumann na wątrobę, Mozart na nerki- ciekawy wywiad o roli muzykoterapii.

Ruch przy muzyce w procesie integracji osób niepełnosprawnych - Jan W. Golc
Taneczne Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, 30-410 Kraków, ul. Strąkowa 3a
tel./faks: 0*12 260 13 30, 260 13 31
e-mail: totkkf@sp153.krakow.pl

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 22, 2004, 11:55:44 am »
Muzyka towarzyszy człowiekowi na wszystkich etapach jego życia – poprzez nią odzwierciedla on swoje przeżycia, myśli, pragnienia, wywołuje u innych uczucia, skojarzenia oraz dostarcza informacji i przeżyć estetycznych.

Muzyka nie tylko łagodzi, ale i kształtuje obyczaje- Sprawy Nauki. Biuletyn Komitetu Badań Naukowych, Nuty jak słowa, Paweł Cylulko 2003-12-06
Muzyka nie tylko łagodzi, ale i kształtuje obyczaje.

RODZAJE ZABAW I ĆWICZEŃ Z MUZYKĄ

Serwis Logopedyczny - pod red. mg Marii Elżbieciak (logopedy)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 17, 2004, 08:49:55 am »
Jak wygląda domowa edukacja nauki czytania, pisania i usprawnienia grafomotoryki:
Najpierw mnóstwo istotnych widadomości przydatnych przed posdjęciem edukacji dziecka:
Reedukacja

Łatwo domyśleć się, że w miejsce prostokątów na I-szym rysunku Monisia wstawia: sylaby, pojedyncze literki, i na końcu cały wyraz. Robimy to literkami drukowanymi i pisanymi.

Jest też widoczne miejsce na pisanie po śladzie (oznakowane jaśniejszym kolorem)- Początkowo zrobiłam Monice kropkowane literki każdą literkę, cyferkę (bardzo pomaga dziecku taka forma)

Zachowujemy więc na tym przykładzie analizę i syntezę, co ułatwia dziecku logiczne zrozumienie posługiwania się pojedynczymi literkami, sylabami- tworząc cały wyraz. (Szukamy gotowych sylab pisanymi literkami (nie drukowanymi). Skróci to czas pisania ręcznego czy też skanowania i wydruku)

Raczej większość dzieci o zaburzonym rozwoju ma problemy z grafomotoryką. W tym linku można dowiedzieć się jak sobie radzić z usprawnianiem jej:
METODY USPRAWNIANIA PODSTAWOWYCH KOMPETENCJI GRAFOMOTORYCZNYCH U DZIECI WOLNIEJ ROZWIJAJĄCYCH SIĘ
"Umiejętność pisania jest czynnością, która wymaga nauki. Wyjątkowa rola pi­sania w życiu człowieka powoduje, że we wszystkich cywilizowanych społe­czeństwach istnieje dobrze zorganizowany system nauki pisania. Ponieważ pi­smo jest umiejętnością zdobywaną przez dziecko podczas systematycznie prowadzonego procesu nauczania, przyswojenie podstaw odwzorowania pisma elementarzowego jest jednym z najważniejszych zadań do opanowania w pierwszych trzech latach edukacji elementarnej.."

zrzut klawiatury z czcionkami elementarzowymi:
http://www.down.gower.pl/monisia/czcionki_elementarz.jpg

a tu pomoce do metody ślizgowej tzw. 18 struktur wyrazowych
METODA 18 STRUKTUR WYRAZOWYCH W PRACY Z DZIEĆMI Z TRUDNOŚCIAMI W CZYTANIU I PISANIU -zajrzyj

Pisania można nauczyć choćby wg tego wzoru:

Drukowałam Monice takie wzory na kartkach A-4, wieszałam na ścianie aby wzrokowo zakodowała. (początkowo były kropkowane do nauki pisania)

prof. Rocławski
proponuje m.in.:
Rozsypanki obrazkowe sylabowe i głoskowe do nauki czytania i pisania

Na kartonikach znajduje się 60 obrazków z podpisami umieszczonymi w liniaturze. Wszystkie obrazki są łatwo rozpoznawalne przez przedszkolaka, a słowa pod nimi umieszczone, dzięki odstępom między literami, można bez trudu wykorzystać do ćwiczeń wszystkich syntez i analiz, doprowadzających dzieci do czytania i pisania

Dziś już może Monika pisać w Wordzie literkami elementarzowymi  :D

Potem wydruk na kartoniku i mamy gotowe literki i sylaby.
Gdybyś ktoś chciał z tego skorzystać:

lub z mojego FTPczcionki elementarzowe a także instrukcja

Co dalej:
rozpakujcie z zipa i instalujcie.
aby zainstalować fonta wchodzimy do katalogu:
c:\windows\fonts a potem z menu plik wybieramy opcję zainstaluj nową czcionkę .
następne w nowo otwartym okienku odnajdujemy folder w którym trzymamy fonty, wskazujemy te które chcemy zainstalować i wciskamy ok.
teraz możemy już odpalić worda czy jakiś program graficzny i od razu używać świeżo ściągniętych czcionek.

W Wordzie zrobiłam przed chwilą szablon Monice -działa!!!!
bez żadnych wydatków mamy to co chciałam, ile zaoszczędzę czasu i wydatków  :D

zrzut klawiatury z czcionkami elementarzowymi:
http://www.down.gower.pl/monisia/czcionki_elementarz.jpg

Pomocne są nam bardzo CD edukacyjne:

"Moje pierwsze ABC"

Moje pierwsze ABC na Chomiku

"Moje pierwsze ABC" - tak nazywa się oryginalny program firmy Optimus Nexus, przeznaczony dla dzieci nie umiejących jeszcze czytać. Zadaniem "ABC" jest zapoznanie maluchów z literami, ich brzmieniem, wyglądem, a także z podstawami trudnej czynności czytania. Jest to program bajecznie kolorowy, o uproszczonej obsłudze, bogato ilustrowany filmami animowanymi, zdjęciami, a także udźwiękowiony. Udźwiękowienie to przede wszystkim narracja i odczytywanie słów odpowiadających przedmiotom, na które wskazujemy myszką, a także atrakcyjna muzyka, towarzysząca podczas pracy z "ABC".

"Moje pierwsze ABC" jest pierwszym, oryginalnie polskim programem multimedialnym, przeznaczonym dla dzieci przedszkolnych. Jest to wartościowa alternatywa dla gier komputerowych, z którymi kilkulatki i tak dobrze sobie nie radzą, a negatywne przeżycia z gier mogą i zakłócić ich wątły spokój ducha. Dużo większą radość sprawi im szperanie myszką po kolorowych ekranach, ożywianie obiektów i swobodne poznawanie liter. Gwarantuję!

oraz Multimedialne gry i zabawy z KLIKIEM wg neurologopedy Marzeny Mieszkowicz

Podpisywanie obrazków
KOMPUTEROWE PROGRAMY EDUKACYJNE

Elementarz, teksty do czytania meteodą sylabową

Plec Aleksandra, Skoczylas Marzenna
Elementarz Teksty do czytania metodą sylabową

Cena: 18,00zł 
Oprawa: miękka 
Stron: 156 
Wymiary: 21.1x29.4 
ISBN: 83-87313-58-0
Wydawnictwo: Pasja Wydawca KS
nadesłany skan
http://www.mojserwer.join.pl/edukacja/okladka.pdf

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 17, 2004, 11:37:42 am »
Dużą rolę odgrywają odpowiednie pomoce dydaktyczne dobrane stosownie do potrzeb dziecka w danym okresie rozwoju, stymulacji i edukacji.

Załącznik do komunikatu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu
z dnia 17 września 2002 r. (poz. 21)
WYKAZ ŚRODKÓW DYDAKTYCZNYCH PRZEZNACZONYCH DO KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO ZALECANYCH DO UŻYTKU SZKOLNEGO KSZTAŁCENIE SPECJALNE

Bardzo szkoda, że nie mamy  dostępnego Katalogu ww pomocy dydaktycznych.

Znalazłam takie:

Ruchomy alfabet

Co zrobić, aby ułatwić dziecku naukę czytania i pisania? - Helena Łażewska, Beata Mikitiuk, Barbara Moritz

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
ISBN: 83-7308-175-5
Format: B5, Stron: 80
Okładka: miękka
Cena: 14.80 zł

Prezentowany poradnik stanowi doskonale przygotowany zestaw ćwiczeń, który rodzice mogą wykorzystać w zabawach ze swoimi dziećmi w celu rozwinięcia ich zdolności słuchowych i językowych, niezbędnych do opanowania umiejętności czytania i pisania. Propozycje ćwiczeń mają charakter otwarty - mogą stanowić inspirację do samodzielnego tworzenia nowych zadań lub dostosowania zabaw do indywidualnych zainteresowań dziecka. Proponowane ćwiczenia nadają się dla rodziców do pracy indywidualnej z dzieckiem, nadają się także do wykorzystania w pracy grupowej (na przykład w przedszkolu) oraz do pracy terapeutycznej w zakresie terapii pedagogicznej lub logopedycznej.

lub

Domino sylabowe

Klocki Logo RB0001   109.00 pln

Cyfry magnetyczne

Zestawy cyfr umieszczonych w funkcjonalnych plastikowych walizeczkach, które ułatwiają ich przechowywanie, ewentualny transport oraz zapobiegają zagubieniu. Doskonałe do tworzenia pierwszych wyrazów i prostych działań arytmetycznych. Wyposażone w magnes doskonale przylegają do metalowych powierzchni. - wys. liter 3,5 cm - 288 liter w 6 kolorach.

Do takiego podręcznika dodać pomoce edukacyjne - można uczyć bawiąc się w domu. Ja coś mam już doświadczenia i jestem przekonana, że tylko tędy droga do edukacji naszych dzieci.
Niestety fundusze na takie pomoce dla wielu z nas są neiosiagalne, a czym dysponują Placówki Oświatowe - sami wiemy.
Myślę, że próbować warto różnymi sposobami aby wesprzeć rozwój wg możlwiości danego dziecka.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 24, 2004, 07:22:06 pm »
Dla tych co są na etapie kropkowania i kolorowania
ściągnij i wydrukuj
wystarczy śiągnąć dziesiejsze zajęcie córki połączone z wprowadzeniem do Świąt Wielkanocnych.

Jeśli chcecie nauczyć dzieci także zapamiętywania liter po dotyku - informuję, że są dostępne tłoczone literki i cyferki w formacie A-4 z wypukłymi kropeczkami.
Są duże i małe litery, drukowane i pisane w linijkach.

"Popatrz, dotknij, powiedz" Uczymy się czytać i mowić przez dotyk - WSiP Małgorzaty Dembińskiej-Wola, Małgorztay Chrzanowskiej-Boruszewskiej

świetnie ćcwiczy sie dotyk, zapamiętywanie, pisanie liter
dla przykładu zeskanowałam A,a opuszczając linijki do pisania. My świetnie się tym bawimy.  :D

Wydawnictwo: WSiP
ISBN: 83-02-07395-4
Format: A4, Stron: 8+50
Cena: 13.00 zł

Pomoc dydaktyczna jest przeznaczona dla wszystkich dzieci mających problemy z zapamiętaniem liter, cyfr i liczb. Zbiór plansz z literami zapisanymi graficznie i pismem Braille`a pomoże dziecku:

rozróżniać litery i cyfry o zbliżonych kształtach,
szybciej kojarzyć obraz graficzny litery z jej dźwiękiem,
doskonalić koncentrację i spostrzegawczość.
Ułatwi dziecku z zaburzoną percepcją wzrokową i słuchową poznanie litery i cyfry przez dotyk. Zastosowana tu metoda integracji sensorycznej nawiązuje do teorii przedstawionej w książce Violet F. Maas "Uczenie się przez zmysły. Wprowadzenie do teorii integracji sensorycznej", która stwierdza: "Wszystkie układy zmysłowe i nasz mózg funkcjonują we współzależności. Informacje pochodzące ze wszystkich narządów zmysłów wielu ośrodków mózgowych łączą się ze sobą, by nadać głębsze znaczenie poszczególnym bodźcom."
http://www.edukacyjna.pl/ksiazka.php?id=2371&PHPSESSID=

M. Dembińska - Wola, M. Chrzanowska - Boruszewska,
Popatrz, dotknij, powiedz
ISBN: 83-02-07395-4
tu można zamowić - Merlin.

1kpl kosztuje 12 zł +9,50zł wysyłka

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 26, 2004, 01:47:46 pm »
bardzo często dzieci (a nawet nauczyciele i w CD Moje pierwsze ABC)- źle piszą poszczególne literki.
Jak jest właściwie:

Więcej uwag znajdziecie w Reedukacja
polecam zawarte tam zabawy, informacje i ćwiczenia.

Dobrze mieć pismo szkolne - czcionki do pisania kropkowanych literek i połączeń:

Pismo Szkolne to specjalny zestaw fontów do składu podręczników szkolnych i ćwiczeń z zakresu szkolnego pisma dziecięcego. Zawiera wszystkie samodzielne litery i cyfry (wraz ze znakami do nauki matematyki np. mnożenie, dzielenie, znaki mniejszości, większości etc.) oraz litery z kilkudziesięcioma kombinacjami połączeń, umożliwiającymi poprawne złożenie ćwiczeń.
Format: TrueType i Type 1 do Windows lub MacOS
Pismo szkolne

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 29, 2004, 12:45:02 pm »
Wreszcie mam klocki "LOGO" do nauki czytania, liczenia, ortografii i wymowy.

Litera to jest pisma znak.
Literę widzę i piszę.
Głoskę wymawiam i słyszę
Czyli innymi słowy
Głoski to dźwięki mowy

Są naprawdę świetne i wciągają dziecko do zabawo-nauki.
Podziękowania dla XX za  :serce:

Edukacja dziecka niepełnosprawnego klockami LOGO (nie mylić z LEGO)

Klocki LOGO - poznawanie liter, cyfr, składanie sylab, czytanie.

http://www.eduksiegarnia.pl/bronislaw-roclawski-klocki-logo-p-956.html
tutaj
Klocki LOGO do zabawy i nauki wymowy
vide Glottodydaktyka prof. B. Rocławskiego w kąciku "Edukacja-integracja"

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 29, 2004, 07:31:11 pm »
Nie wiem czy już było:

Wkleję informacje o programie, który w końcu można kupić ( do tej pory były tylko zapowiedzi) "Porusz umysł"

Jest to program ogólnorozwojowy. Przeznaczony dla dzieci przedszkolnych i ze szkół podstawowych.
Do opracowania programu wykorzystano techniki pracy terapeutycznej z metod:

sensorycznej integracji
kinezjologii edykacyjnej P. Dennisona
metody dobrego staru
metody 18 struktur wyrazowych.

Tu demo do ściągnięcia:
http://www.edukacja.aliensystem.com/index.php?dzial=menu1&temat=3

Tu pozostałe informacje:
http://www.edukacja.aliensystem.com/

Może ktoś już ma ten program i podzieli się uwagami na jego temat? Warto kupić?

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 30, 2004, 12:32:34 pm »
Anno tu można go zamówić http://www.merlin.com.pl/sklep/sklep/strona.towar?oferta=294872

A tu nowy rodzaj edukacji (połączenie glottodydaktytki z kompem)z użyciem:

CD edukacyjnego "Klik uczy czytać"
Klocki "LOGO"

Nasza domowa edukacja z użyciem komputera.
połączenie glottodydaktytki z komputerem + czcionki elementarzowe do wydruku liter kropkowanych do odręcznych ćwiczeń. Bardzo przydają się nam też klocki LOGO, widoczne na zdjęciu.

29-04-2004

oraz szablon z czcionkami elementarzowymi i pismem szkolnym (do wydruku kropkowanych literek i cyferek)
Nasza edukacja

połączenie glottodydaktytki z kompem + czcionki elementarzowe do wydruku liter kropkowanych do odręcznych ćwiczeń.
Literki kropkowane - to zasługaPisma Szkolnego które warto kupić dla dzieci.
pracujemy też manualnie
nauka nie musi być zła
Foto: "pavelem" 29-04-2004
na zdjęciach Kasia - córka "pavelem" i "boziam" z Daru

Oprócz edukacji w formie zabawy, mamy uspołecznianie, dogoterapię - pełny luksus dla potrzeb rozwojowych dziecka.

Jak korzysta z komputera inna matka dziecka z zD

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 07, 2004, 11:48:32 am »
trochę sylab czcionkami elementarzowymi
ściągnij i wydrukuj, można zrobić większą czcionką i pociąć na sylaby do czytania
Precyzję (usprawnianie wiotkich rączek) daje też kolorowanie obrazków - oto ostatnia kolorowanka mojej Monisi

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 15, 2004, 08:07:44 am »
widać jak Monisia poprawiła sobie precyzję  :D
kolorowanki- to jej ulubione codzienne zajęcie

krówka w kolorach tęczy - tak piękny jest świat widziany jej oczyma

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 15, 2004, 09:08:07 am »
Gratuluję Monisi!!! :D  Kiedy moja Ala będzie tak pięknie kolorować?  Trudno ją zagonić do takich zabaw, a jeśli już, to wszystko robi szybko i mało starannie :( .

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 15, 2004, 10:04:07 am »
Anno, Monika też początki miała oporne. Nam szalenie pomaga kontakt z komputerem, gry bajkowe ją pochłaniają, ale używanie klawiatury ćwiczy jej paluszki. Ona koloruje codziennie klka razy-oczywiście nie wszystko. A mnie już brakuje teczek na składanie jej kolekcji.
Jeśli Twoja córeczka lubi jakieś bajki - może spróbuj po obejrzeniu jej, dać puzzle w tej samej dziedzinie, rysunki do kolorowania też o tym. Można nawet dać do słuchania taką bajkę.
Staram się jej tak właśnie ustawiać taki komplet, aby ćwiczyła pamięć, wzrok, wiotkie rączki przy kolorowaniu i słuch przy słuchaniu.
Teraz jest dużo bajek dla dzieci w  gazetach "Przyjaciółka" i wielu innych są w granicach 4-6 zł.
Żałujemy z Moinisią nieraz, że doba ma 24 godziny- tyle planów, ale też i lekcji.
Dostaje w zerówce teraz kolorowe materiały- zupełnie inaczej podchodzi do lekcji: wycina sylaby, podkleja je pod kolorowe obrazki na planszy, czyta... a w tle zawsze spokojna cicha muzyka.
To tak na bieżąco z mojej obserwacji rozwoju i edukacji Moniczki.
Wiele kolorowanek można znaleźć w wątku:
Przyjemne z pożytecznym-zabawy, gry, kolorowanki...

Anno jeszcze cierpliwości, każde inaczej rozwija się, wszystko przed Tobą. Ja też nieraz miałam chwile zwątpienia, wciąż musiałam wymyślać sposób na połączenie jej upodobań z moimi zamiarami wspomagania jej rozwoju.
Powodzenia.

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 15, 2004, 09:46:39 pm »
Dzięki Soniu za słowa otuchy - zrobię, jak sugerujesz - czyli na początek pakiet "Jaś i Małgosia!!! :D

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 16, 2004, 10:40:20 pm »
zanim dziecko zacznie czytać- Dorota Kaczmarek
Zajrzyjcie też tutaj:Poznaj literki kolejno
Poznaj cyferki

potem takie podpisy pod rysunki układamy z klocków
"Logo"

a także wycięte z wydruku i podklejamy w widoczne kwadraciki pod rysunkiem.
W nagrodę trochę tańca i gra w komputerze  :D
Piszemy także po kropeczkach te literki i wystukujemy ilość sylab wskazując na cyferkę także.

Klocki do nauki  wymowy, czytania, pisania, ortografii i matematyki mają ułatwić nauczycielom i rodzicom organizowanie dzieciom różnorodnych zabaw,
których CELEM JEST DOSKONALENIE MOWY, a potem PRZYGOTOWANIE DO NAUKI CZYTANIA I PISANIA oraz NAUKA CZYTANIA I PISANIA, NAUKA ORTOGRAFI I MATEMATYKI.

KLOCKI "LOGO" DO NAUKI CZYTANIA I PISANIA
- opracowała Wioletta Krzywda

Coraz więcej interesuję się podstawami
METODY 18 STRUKTUR WYRAZOWYCH W PRACY Z DZIEĆMI Z TRUDNOŚCIAMI W CZYTANIU I PISANIU
Zestawy do ćwiczeń analizy i syntezy słuchowej

Sylabowa metoda nauki czytania i pisania

Jak sobie nie da rady w szkole integracyjnej nastawiam się na Domową terapię

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 17, 2004, 12:33:55 am »
Niewiem co pierwsze chwalić ?

Jakie kolorowe są Jej kolorowanki  :lol:
I jak dokładnie maluje !
Ślicznie Moniczko  :lol:

Widzę , że pracujecie Soniu z klockami "Logo"  :?:
Chyba warte są wobec tego polecenia ?
Pomimo ceny  :evil:
I jakie są już efekty u Moniczki ?

Aniu cierpliwośći  :lol:
Przyjdzie moment , że sama zacznie dokładniej i spokojniej malować  :lol:
Pozdrawiam :))
"Starsza Jesienna Miotełka"

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 27, 2004, 10:16:57 pm »
Jak już wspomniałam w innym wątku jesteśmy po obszernych testach psychologicznych w PPP - do celów szkolnych. Monisia zmieściła się w lekkim stopniu upośledzenia ( kłopotliwe pytania z arytmetyki podczas testów  :D ).
Idzie więc do szkoły integracyjnej od września.
Na 1200 dzieci będzie dwoje z zD.
Ulga, ulga, ulga na sercu i wielka radość, że nadal będzie wśród zdrowych dzieci we wspaniałej szkole z 10-letnim doświadczeniem w dziedzinie integracji.

Rodzicom, którzy stoją przed dyalemtem wyboru szkoły i testami psychologicznymi do szkół proponuje bardzo interesujące materiały. Możecie to wykorzystać do dalszej stymulacji i edukacji Waszych dzieci.
Warto być z nimi, żeby tak się czuć jak ja z Monsią od wczoraj. Radość, duma i wyrośnięte skrzydełka do dalszych działań.  :D

Poniżej przedstawiam listę cech, umiejętności, świadczących o dobrym przygotowaniu dziecka do nauki szkolnej

Zanim dziecko pójdzie do szkoły - Opracowała Ania Dmitruk na podstawie książki Heleny Gutowskiej pt."Zanim dziecko pójdzie do szkoły" (Instytut Wydawniczy CRZZ Warszawa 1975) oraz "Programu wychowania przedszkolnego" (MEN 1992)

warto też zapoznać się z:
dr Irena Majchrzak: odimienna metoda nauki czytania

oficjalna strona dr Ireny Majchrzak, autorki bezstresowej metody nauki czytania poczynając od imienia własnego. Na stronie oprócz informacji o samej metodzie - pełny tekst podręcznika

Odimienna nauka czytania dr Ireny Majchrzak

GRY CZYTELNICZE  wyd DIDASCO.
Irena Majchrzak

http://www.odn.pila.pl/opracowanianauczycieli/przedszkola/koziol/koziol.htm

http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/2880

http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/drukuj.php?ida=2880

http://przedszkole_11.webpark.pl/i.html

http://apk_poczatkowe2.republika.pl/szymusiak2.doc
Przegląd metod nauki czytania

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 31, 2004, 11:28:18 am »
Rodzicom mającym dzieci na etapie nauki czytania sylab polecam  Loteryjki sylabowe zafoliowane

ISBN 83-7134-125-3
duży format (A4), 8 stron + 60 laminowanych kart do wycięcia.
Publikacja zawiera dwie serie loteryjek sylabowych. Mogą one służyć dzieciom w nauce czytania i pisania (klasy początkowe w szkole podstawowej, jak i specjalnej), a także specjalistom – jako pomoc w pracy z dziećmi z dysleksją, które mają trudności z analizą i syntezą wyrazów. Można je też wykorzystać w ćwiczeniach logopedycznych, szczególnie w terapii osób z afazją, alalią i dyslalią. Każda loteryjka (a jest ich razem kilkaset – na 60 kartach) składa się z dwóch części: planszy, którą należy uzupełnić brakującymi sylabami, oraz kartoników do wycięcia, za pomocą których dzieci będą uzupełniać wyrazy.
CENA: 20,25 zł

http://www.harmonia.gda.pl/loter_wyraz_more.html

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 10, 2004, 12:00:41 am »
Logopedia

Księgarnia Edukacyjna
ul. Garbarska 1, 31-131 Kraków
tel./fax /+12/ 269 13 18
0-606 116 215

http://www.edukacyjna.pl

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 10, 2004, 11:48:17 am »
Komputer poprawia zdolności poznawcze dzieci

Wiele wskazuje na to, że dzieci przedszkolne korzystające z komputera lepiej rozwijają zdolności poznawcze niż ich rówieśnicy, którym brak umiejętności obsługi komputera - dowodzą naukowcy z USA.

Naukowcy amerykańscy przebadali 122 dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Dzieci, które trzy do czterech razy w tygodniu mają kontakt z komputerem (w przedszkolu lub w domu), lepiej wypadały w testach wykazujących przygotowanie do nauki w szkole i rozwój zdolności poznawczych niż ich rówieśnicy nie mający dostępu do komputera - wynika z badania.

Niektóre wcześniejsze badania pozwoliły na stwierdzenie, że wykorzystywanie komputera poprawia zdolności motoryczne dzieci i zdolność do rozpoznawania liczb i liter. Inne badania nie dowodziły jednak związku pomiędzy wykorzystaniem komputera a umiejętnościami językowymi i wiedzą dzieci.

Badacze zastrzegli, że ich analizy miały pewne ograniczenia - wykorzystano w nich jedynie podane przez rodziców dane dotyczące czasu, jaki dzieci spędzają przed komputerem. Nie oceniono też, jak często dzieci wykorzystują oprogramowanie edukacyjne. W badaniu brano pod uwagę dane na temat zamożności oraz wykształcenia rodzin badanych dzieci.

Badane dzieci wykorzystywały komputer na różne sposoby: do pisania, grania, do nauki oprogramowania, zabawy myszą lub joystickiem, oglądania obrazków a także obserwacji i naśladownictwa rodziców lub rodzeństwa używających komputer.

Naukowcy nie stwierdzili korzyści płynących dla dzieci z korzystania z gier komputerowych.

Szczegóły w piśmie "Pediatrics".

źródło: PAP - 09 czerwca 2004

Wykorzystanie komputera do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie[/color]
Komputery ze względu na dostrzegane, liczne zalety a zwłaszcza w odniesieniu do animacji oraz symulacji procesów i zjawisk niedostępnych dla receptorów wzroku lub bardzo trudnych do zaobserwowania w warunkach rzeczywistych, zjawisk fizycznych, chemicznych, biologicznych, są atrakcyjnym środkiem dydaktycznym. Pobudzają funkcje: poznawcze, emocjonalno-motywacyjne, praktyczne, utrwalające, przyśpieszające i kontrolne.
Komputer oddziałuje na szereg zmysłów (wzrok, słuch, dotyk), pozwalając nauczycielowi nie tylko przekroczyć granicę werbalizmu - ponad 80% informacji dociera do człowieka przez kanał wzrokowy, 11% przez słuch, 3,5% przez dotyk, 1,5% przez zapach, 1% przez smak, - ale także zaangażować uczniów emocjonalnie, przez kojarzenie wartości poznawczych z estetycznymi (tekst+słowo+muzyka+grafika+film). Łączy w sobie cechy wielu tradycyjnych urządzeń, służących zapisowi, prezentacji, przetwarzaniu i przesyłaniu informacji. Pozwala posługiwać się programami, uwzględniającymi zróżnicowanie indywidualne uczniów.
Przemyślane wykorzystanie komputera w procesie nauczania-uczenia się stwarza nauczycielowi, przestrzegającemu zasad dydaktycznych, realną szansę wprowadzenia jakościowych zmian w realizacji ogólnych celów kształcenia.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 23, 2004, 08:31:52 pm »
Wczesniej byla mowa o Pismie szkolnym (pisanie po kropkach)
http://fonty.pl/index.php?1=4&str=produkty&pid=store01
Pismo szkolne_demo

Teraz pojawiły się nowe poprawione Fonty kropkowane dla dzieci będących na etapie pisania po kropkach.

http://www.nowak.tv/fontoholic/download.php?id=002003
Nowe poprawione Fonty "ElementarzDwa"

autorem fontów zamieszczonych na tej stronie jest Bartek Nowak
po ściągnięciu - czytaj instrukcję

fonty kropkowane w połączeniu z klockami "Logo"
vide Glottodydaktyka

A teraz II etap w życiu Moniczki- Szkoła Podstawowa

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 23, 2004, 11:41:07 am »
Coraz bardziej przekonuję się, że moja metoda rehabilitacji i edukacji była słuszna  :D

Komputer w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie

Korzyści wynikające z zastosowania komputera na zajęciach wyrównawczych to przede wszystkim znacznie wydłużony czas koncentracji uwagi....

Wykorzystanie komputera do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie Szybki rozwój informatyki, jako nauki XXI wieku stanowi duże wyzwanie dla współczesnej szkoły, nie przygotowanej w pełni do zrealizowania zadania jakim jest zapewnienie uczniom szerokiego dostępu do pracy z komputerem. Powstające w szkołach pracownie komputerowe to "kropla w morzu potrzeb".

Szczególnie niepokojące jest lekceważenie w tym zakresie dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, dla których usprawniania, komputer wydaje się środkiem nieodzownym.
Niepełnosprawność umysłowa jest to niższa niż przeciętna ogólna sprawność intelektualna, która powstała w okresie rozwojowym i jest związana z jednym lub więcej zaburzeniami w zakresie: dojrzewania, uczenia się i społecznego przystosowania. Jest przeważnie stanem trwałym, który może być tylko w pewnym stopniu skompensowany przez odpowiednią akcję rewalidacyjną.
W nauczaniu dzieci niepełnosprawnych intelektualnie wyraźnie określone są dwa priorytety.

Komputer w szkole - Romana Lewandowska

c.d. w poscie II Etap-Szkoła

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 16, 2005, 06:55:43 pm »
Sonia
Coraz bardziej przekonuję się, że moja metoda rehabilitacji i edukacji była słuszna
Oj słuszna słuszna Soniu  :lol:
Szperając i szukając kilku rzeczy dla mamy jednego maluszka do domowej rehabilitacji .
Znalazłam Opinię dr Renaty Stefańskiej Klar

Reasumując , temat jak rzeka: rozległy, miejscami rwący, świerzy, ożywczy, fascynujący (mnie przynajmniej, ale pewnie i parę innych osób na tym forum !)

Wojtek uświadamia mi (apelując o bibliografię), jak mało na ten temat wiadomo i jak bardzo pionierscy są wszyscy, którzy podejmują go, próbują tworzyc jakieś użyteczne aplikacje.

Oraz jak wiele osiągnęła Sonia, jako Innowator oraz Matka-Terapeutka. I W DODATKU JEST TO DO BEZPOŚREDNIEGO ZASTOSOWANIA - MYŚLĘ ŻE NIE TYLKO DLA DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA. Bowiem wczytuję się w podstawy teoretyczne Twoich działań a także analizuję ich wyniki i wszystko to jest spójne, logiczne i układa się w dobrą metodologiczną całość. Co więcej, wydaje mi się, że mozna tam wyróżnić wiecej, niż jeden program oraz wiele, wiele ciekawych rozwiazań metodycznych, technik, środków, itp.
I kolejna wypowiedz:
Logoania Czw Wrz 15, 2005
napisała:

Zabawo-terapia, o której pisze Sonia, jest moim zdaniem niezykle cenną, choć chyba czasem niedocenianą formą terapii. Pisałam na ten temat pracę magisterską i dyplomową. Znalazłam wiele wypowiedzi specjalistów - psychologów, pedagogów, którzy bardzo doceniali rolę zabawy w terapii dziecka, uznając, że jako najbliższa mu forma aktywności, jest zarazem najbardziej skuteczną metodą usuwania zaburzeń, a także nauczania. Obserwacja bawiącego sie dziecka może bardzo wiele powiedzieć o nim samym, o jego kłopotach, problemach, może być bardzo dobrym sposobem diagnozy. Mozemy się dzięki zabawie dowiedzieć o dziecku tego, czego nie chce albo nie potrafi nam samo powiedzieć."

Zabawa jako forma wspomagania rozwoju dziecka z zespołem Downa
w oddziale integracyjnym przedszkola masowego.
Przykładowe scenariusze zabaw.

W rozwoju i wychowaniu dziecka z zespołem Downa najważniejsze jest zaspokojenie jego potrzeb psychicznych. Dziecko to, tak jak każde inne, posiada wrodzone mechanizmy poznawcze, są to: naśladownictwo i popęd poznawczy. Zauważenie jego dążeń rozwojowych i umiejętne wyjście mu naprzeciw, odpowiednia stymulacja sfery ruchowej, intelektualnej i emocjonalno-społecznej, pozwala jak najskuteczniej wspomagać jego rozwój, a jednocześnie daje dziecku poczucie radości i przyjemności.

Wszystkie dzieci, niezależnie od osiąganego poziomu swego rozwoju, tak fizycznego, jak też intelektualnego, mają wrodzoną potrzebę bawienia się. Stąd w procesie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka z zespołem Downa istotną rolę powinna pełnić zabawa.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 25, 2005, 12:42:24 pm »
Moje dalsze ogólnikowe spostrzezenia i doświadczenia:

/ pod wpływem listu od nauczyciela, który prosił o zarys charakterystyki dziecka z zD/

Dzieci z zD nie są chore!!! a Odmienne!!!!. Posiadają w swoim kariotypie o jeden chromosom więcej, niż my „zdrowi”. Jest on zlokalizowany w 21 parze chromosomów. Tak więc zamiast prawidłowego kariotypu (46 chromosomów), posiadają ich 47.
Przez całe wieki narosło tyle mitów o zespole Downa, że bez przebywania z tymi dziećmi sieje się w dalszym ciągu mit za mitem.
Dzieci te mają prawo mieć dodatkowe wady (serca, wzroku, słuchu, wzmożoną wiotkość mięśni, stawów, więzadeł) ale nie MUSZĄ ich mieć.
Każde dziecko (w tym także z zD) rozwija się swoim trybem. W przypadku widocznych anomalii należy bezwzględnie wykonać kompleksowe badania, skonsultować wyniki badań ze specjalistami odpowiednich dziedzin, podjąć wczesną, wszechstronną rehabilitację.

Oprócz rehabilitacji ruchowej należy szczególny nacisk kłaść na stymulację mowy czynnej, wzmacniać wszystkie aparaty artykulacyjne, mięśnie twarzy, krtani, języczka, oddychania i manipulacji dłońmi).
Rodziny dzieci z zespołem Downa są pozostawione samym sobie. Brak w Polsce nadal dalekosiężnego programu obejmującego takie rodziny „płaszczem ochronnym”. Już od poczęcia takiego dziecka, brakuje nam rzetelnych informacji, wielu lekarzy odmawia
dawania skierowań na niezbędne badania. Zamiast doinformowania usiłuje się nam odbierać nadzieję na rozwój tych dzieci.
Jedyne jak dotąd wsparcie mamy pomiędzy sobą, także w Internecie na forach dyskusyjnych.
Tylko wszechstronna, wcześnie rozpoczęta rehabilitacja może odnieść prawidłowy skutek w rozwoju dzieci z D. Rehabilitacja NIGDY nie powinna być robiona na siłę!!! – a w formie zabawy.
Ponieważ organizmy tych dzieci stale SA bombardowane nadmiarem materiału genetycznego wytwarzanego przez dodatkowy chromosom – należy częściej robić badania poziomu hormonów tarczycy, morfologii, badać dokładnie wzrok, słuch na wysokich
częstotliwościach, stopy. Nie należy na własną rękę podawać witamin, ponieważ zaburzony poziom hormonów tarczycy i nadmiar Wit.D3 powodują wzmożenie wiotkości dziecka.

I choć zD jest wadą uwarunkowaną genetycznie NIKT nie ma prawa skazywać ich na odmienne traktowanie w społeczeństwie.
Rozwój tych dzieci jest w dużej mierze zależny od akceptacji otoczenia, od miłości okazywanej im naszym uśmiechem, przytuleniem ich do siebie, nawet krótką zabawą..
Z natury lubią być uparciuszkami, wówczas tylko drogą odwrócenia uwagi, własnej pomysłowości i dyplomacji osiągnąć można zamierzony cel.
Te dzieci mają wysoce rozwiniętą empatię, można ich łatwo zranić, dlatego należy być delikatnym w tonacji głosu. Jeden życzliwy uśmiech do nich – to rok lepszego rozwoju.

Znając uwarunkowania dzieci z zD do muzyki-można swobodnie korzystać z tej formy radości i usprawniania,
Bowiem muzyka daje radość, pobudza do ruchu, tańca. Ruch to synchronizacja obu półkul mózgowych (vide metoda Dennisona), to lepsze dotlenienie mózgu- a zatem i lepszy rozwój.
Dzieci z zD uwielbiają słuchać muzyki, tańczyć, śpiewać –można w ten sposób uczyć ich także mowy czynnej, ćwiczyć słuch fonematyczny (wyklaskując podczas muzyki sy-la-by) (jest to przydatne w późniejszym okresie ich edukacji: analiza i synteza)

Dodatkowo dzieci te wykazują skłonności i zamiłowania do teatru. Dość często wcielają się w rolę postaci z bajek, filmów. Można połączyć muzykę z teatrzykiem. W ten sposób dzieci te pozostają w świecie ich marzeń, aktywizując jednocześnie własny rozwój.
Dzieci z zespołem Downa to wulkan miłości i należy zrobić wszystko aby ta miłość w nich mogła kwitnąć, aby mogli nią nas wszystkich obdarowywać, bo to jest ich cel na naszym świecie.

O zajęciach gimn.-tanecznych dzieci z zD:

http://www.publikacje.edu.pl/materialy3/dodatki/1938.zip
http://www.publikacje.edu.pl/publikacje.php?nr=1938

Udział dziecka z zespołem Downa w zajęciach gimnastyczno-tanecznych

całość tu: (spakowana zip-em)

Udział dziecka z zespołem Downa w zajęciach gimnastyczno-tanecznych

(...)Dzieci z zD nie są chore!!! a ODMIENNE!!!!. Posiadają w swoim kariotypie o jeden chromosom więcej, niż my „zdrowi”. Jest on zlokalizowany w 21 parze chromosomów. Tak więc zamiast prawidłowego kariotypu (46 chromosomów), posiadają ich 47.
Przez całe wieki narosło wiele mitów o zespole Downa tworzonych przez ludzi, którzy nie przebywali z tymi dziećmi. Także obecnie sieje się w dalszym ciągu mit za mitem.
Rodziny dzieci z zespołem Downa są pozostawione samym sobie. Brak jest w Polsce nadal dalekosiężnego programu obejmującego takie rodziny „płaszczem ochronnym”. Już od poczęcia takiego dziecka brakuje rodzicom rzetelnych informacji, wielu lekarzy odmawia dawania skierowań na niezbędne badania. Zamiast doinformowania usiłuje się rodzicom odbierać nadzieję na rozwój tych dzieci. Kontakty między rodzicami to jedyne jak dotąd wsparcie (także w Internecie na forach dyskusyjnych).
Tylko wszechstronna, wcześnie rozpoczęta rehabilitacja może odnieść prawidłowy skutek w rozwoju dzieci z zD. Rehabilitacja NIGDY nie powinna być robiona na siłę!!! – a w formie zabawy.
Chociaż zD jest wadą uwarunkowaną genetycznie NIKT nie ma prawa skazywać ich na odmienne traktowanie w społeczeństwie. Rozwój tych dzieci jest w dużej mierze zależny od akceptacji otoczenia, od miłości okazywanej im naszym uśmiechem, przytuleniem ich do siebie, nawet krótką zabawą.
Z natury lubią być uparciuszkami, wówczas tylko drogą odwrócenia uwagi, własnej pomysłowości i dyplomacji osiągnąć można zamierzony cel.

Te dzieci mają wysoce rozwiniętą empatię, można je łatwo zranić, dlatego należy być delikatnym w tonacji głosu. Jeden życzliwy uśmiech do nich – to rok lepszego rozwoju.

Znając upodobania dzieci z zD do muzyki, można swobodnie korzystać z tej formy radości i usprawniania, albowiem muzyka daje radość, pobudza do ruchu, tańca. Ruch to synchronizacja obu półkul mózgowych (vide metoda Dennisona), to lepsze dotlenienie mózgu – a zatem i lepszy rozwój.

Dzieci z zD uwielbiają słuchać muzyki, tańczyć, śpiewać. Można w ten sposób uczyć je także mowy czynnej, ćwiczyć słuch fonematyczny (wyklaskując podczas muzyki sy-la-by) – jest to przydatne w późniejszym okresie ich edukacji (analiza i synteza).
Dodatkowo dzieci te wykazują skłonności i zamiłowania do teatru. Dość często wcielają się w rolę postaci z bajek, filmów. Można połączyć muzykę z teatrzykiem. W ten sposób dzieci te pozostają w świecie ich marzeń, aktywizując jednocześnie własny rozwój.

Dzieci z zespołem Downa to wulkan miłości i należy zrobić wszystko, aby ta miłość mogła w nich kwitnąć, aby mogły nią nas wszystkich obdarowywać, bo to jest ich cel na naszym świecie. Inaczej wciąż będą powielane stereotypy, fałszywe pojęcia o tych dzieciach, nadal będzie się budowało MITY, którymi nadal raczą nas stare książki.

Autentyczną książką o zD jest książka prof. Anny Sobolewskiej „Cela. Odpowiedź na zespół Downa". Książką umożliwiającą zrozumienie życia wewnętrznego tych dzieci i postrzegania ich przez społeczeństwo jest książka „Poczwarka” Doroty Terakowskiej z Krakowa.
Pozostałe książki całkowicie można sobie darować, a nowe oblicze tych dzieci i osób obdarzonych „stygmatem zespołu Downa” należy budować wg doświadczeń tysięcy matek mających styczność z tymi dziećmi. Dopiero w ten sposób sukcesywnie można mówić o nowym obliczu życia i rozwoju tych dzieci....(....)

Mowa w genach?
Skoro u naszych dzieci jest wieczny nadmiar materiału genetycznego powodującego różne rodzaje zaburzeń-pozostaje nam nadstawiać uszu i otwierać oczy na pojawiające się anomalia i przeciwdziałać w stymulacji od zaraz polisensorycznie.
Mnie jest łatwiej, bo mam tylko Monikę jedną na głowie, gorzej mamom mającym zwielokrotnione obowiązki względem innych dzieci.

Ważne, że są efekty, że Oświata w nie uwierzyła -a teraz Szkoła realizuje.
Te materiały wydrukowałam p. Dyrektor w Szkole i złożyłam 4.IX. b.r. wraz z pismem przewodnim i załącznikami z Oświaty i PPP na zajęcia rewalidacji indywidualnej.
Program rewalidacji indywidualnej dla dzieci z upośledzeniem lekkim. ZAJĘCIA KOREKCYJNO - KOMPENSACYJNE
Bez takiej formy korygowania zaburzeń naszych dzieci-NIE może być mowy o płynnym rozwoju a zatem i edukacji.
To CREDO konieczności wprowadzenia nie tylko w Dz.U. od IV 2005r., ale faktycznego wdrożenia w szkołach i w domach naszych dzieci.
Praca nad mową dziecka upośledzonego umysłowo w stopniu lekkim - studium przypadku
Integracja ma wyrównywać deficyty zaburzonych form organizmów naszych dzieci- a nie tylko edukować - to temat rzeka na integrację szkolną w polskim wydaniu.
Jest obowiązek nauki, a gdzie rewalidacja?
"Nikt nie będzie się rozwijał, jeśli stawia mu się niskie wymagania". /Calvin Lloyd /

"... język jest oknem przez,które można oglądać życie mózgu”.
/A. Balejko: „Jak usuwać wady wymowy” /;

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 24, 2007, 09:48:05 am »
Kolejne potwierdzenie mojego wyboru-zastosowania komputera do stymulacji i edukacji córki.  :D

Dodam, że Monika używa komputera w szkole za zgodą Oświaty i Dyrekcji Szkoły w ramach zajęć rewalidacji indywidualnej.
Przerabiała CD edukacyjne "Klik uczy zasad ruchu drogowego", "Klik uczy czytać", a z zakresu matematyki "Liczaki". Na tych zajęciach ona dopiero jest sobą i wykazuje swoje możliwości.

Wykorzystanie programów multimedialnych we wspomaganiu nauczania zintegrowanego.
http://apk_poczatkowe2.republika.pl/nauczanie_poczatkowe.html

Integracja wg. Więckowskiego, to zespalanie się, scalanie, tworzenie całości z dobranych odpowiednio części. W nauczaniu wczesnoszkolnym integracja ma na celu pokazywanie związków między wszystkimi przedmiotami oraz ukazywanie nauki jako całości.

Treści programów nauczania dotyczą wielu dziedzin wiedzy: polonistycznej, matematycznej, społeczno-przyrodniczej, muzycznej, plastyczno-technicznej i motoryczno -ruchowej. Współczesna istota integracji edukacji wczesnoszkolnej nawiązuje genetycznie to tzw. nauki całościowej.

Nauka całościowa oparta jest na psychologicznych założeniach teorii postaci. [Więckowski, 2000]. Podstawowym celem tejże edukacji jest szeroko rozumiany rozwój dziecka.

Widocznym wskaźnikiem jego rozwoju są umiejętności, sprawności i obecnie często stosowane pojęcie: „kompetencje”. Własna aktywność dziecka, szczególnie twórcza aktywność jest warunkiem podstawowym zachodzących zmian w wiadomościach i umiejętnościach dziecka. Zaspokajanie indywidualnych potrzeb każdego dziecka (intelektualnych, społecznych, dydaktycznych, emocjonalnych itp.), to podstawowe założenie integracji. Pozostawienie swobody w planowania czasu pozwala dostosować realizowane treści programowe do indywidualnych możliwości dziecka.

Stosowanie komputera w nauczaniu zintegrowanym daje nieograniczone możliwości. Wymaga to jednak wiele zaangażowania i pomysłowości ze strony nauczyciela. Aby jednak mówić o wspomaganiu nauczania komputerem, trzeba umiejętnie go obsługiwać oraz mieć możliwość wykorzystania go w czasie zajęć.

Nieograniczony dostęp do zestawu komputerowego, programów multimedialnych, dostęp do sieci internet, pozwoli nauczycielowi a zorganizowanie atrakcyjnych zajęć, bo jak powiedział Stróżyński „...najlepsza lekcja to nie ta, o której tak sądzi nauczyciel, ani ta, o której tak myślą uczniowie. Najlepsza lekcja to taka, o której ani nauczyciel, ani uczeń nie myślą, że była to lekcja...” Dlatego może czasami warto pomyśleć o wprowadzeniu komputerowego wspomagania realizacji treści programowych.

Korzystanie z internetu podczas zajęć pozwala min. uatrakcyjnić lekcje dotyczące ekologii, regionu, sławnych ludzi, itp. Dzięki internetowi możliwy kontakt z innymi rówieśnikami, osobami na całym świecie. Należy pamiętać, że długotrwałe korzystanie
 np. z jednego programu multimedialnego może wyrobić pewien schemat postępowania, Dzieci będą wówczas automatycznie wykonywać zadania, ograniczając w ten sposób inne możliwości poznawcze dzieci. Komputer powinien być stosowany jako jeden z wielu środków dających możliwość realizacji treści programowych. Właściwe wykorzystanie tego właśnie środka dydaktycznego ułatwi kształtowanie różnorodnych umiejętności, rozwinie  spostrzegawczość i wyobraźnię uczniów, zapewni rozrywkę. Kształcenie wspomagane komputerem stanie się bardziej skuteczne.

Żyjemy na początku XXI wieku – wieku technologii informacyjnej, która nieuchronnie będzie miała ogromny wpływ na rozwój oświaty. „Synteza wizualna, słuchowa i dotykowa dadzą więcej możliwości nauczycielowi i uczniowi”[Płochociński, 1999].

Zadaniem polskiej szkoły staje się przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym. Szkoła ma stwarzać uczniom warunki do nabywania umiejętności poszukiwania, porządkowania i wykorzystania informacji z różnych źródeł oraz posługiwania się technologią informacyjną, stwarzać uczniom możliwości pełnego poznania jej podstaw  i zastosowań oraz przygotowania się do stosowania TI w życiu osobistym i zawodowym. ę rolę ma do spełnienia nauczyciel, który będzie kierował procesem dydaktyczno  -    wychowawczym uczniów, wykorzystując np. programy multimedialne już w nauczaniu wczesnoszkolnym. Nauczyciel zobowiązany jest posiadać pewną wiedzę merytoryczną, która pozwoli mu swobodnie je wykorzystywać.

Nauczyciel w tym przypadku powinien być, specjalistą, konsultantem w danej dziedzinie. Powinien starać się precyzyjnie zaplanować zadania, aby uczniowie mieli możliwość rozwiązania problemu, dyskusji na jego temat, by mogli eksperymentować, badać, oceniać i wyciągać wnioski.

Technologia informacyjna dostarcza metod i środków, dzięki którym jest możliwe pełniejsze i wzbogacone spojrzenie na treści przekazywane dotychczas w nauczaniu. Poznanie istotnych dla kształcenia treści i umiejętności, których nie można posiąść bez pomocy komputerów.

Istotną rolę mają do spełnienia tylko przemyślane programy multimedialne dostosowane do wieku i możliwości uczniów.

Oferta edukacyjna dla klas I-III jest obecnie dość bogata. Proponowane programy zgodne są z założeniami nauczania zintegrowanego. Znaczna ich część jest opracowana na zasadzie „uczymy się bawiąc”.

Są one przydatne szczególnie dla młodszych dzieci, które nie uświadamiają sobie jeszcze procesu uczenia. Zabawa jest jedną z form ich aktywności. ”Bawiąc się z komputerem” dzieci ćwiczą pamięć, wyrabiają spostrzegawczość. Ćwiczą koordynację ręki o oka, umiejętności, które są niezbędne podczas nauki szkolnej. Do aplikacji wspierających naukę czytania i pisania należy zaliczyć min. programy z serii „Klik uczy czytać” (pierwszy multimedialny elementarz dla dzieci), „Klik uczy ortografii”. Dzięki programowi „Klik uczy zasad ruchu drogowego”, w formie zabawy dziecko szybko i łatwo utrwali zasady prawidłowego poruszania się w najbliższym otoczeniu oraz pozna bezpieczne sposoby korzystania ze środków komunikacji.

Pracując z programem „Klik uczy liczyć w zielonej szkole” dzieci szybko się przekonają, że rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem podstawowych działań matematycznych stanie się dla nich wspaniałą wyprawą nie tylko w świat liczb, lecz także
w świat tajemnic przyrody. Ciekawym programem rozwijającym matematyczne zdolności dziecka jest program „1,2,3- Moje pierwsze zabawy matematyczne”. Sympatyczna małpka towarzyszy dziecku w jago zmaganiach. Razem z nim bawi się i cieszy z wyników jego pracy. Niedawno pojawił się program dla dzieci pt. "Chcę, aby na niebie było słońce”. Jest to gra edukacyjna opracowana przez Studio VOX – media i dofinansowana przez Narodowy fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zadaniem uczestników gry jest oczyszczenie małej wyspy Ekolandii ze śmieci, ścieków i dymiących kominów oraz uwolnienie słońca. Główną przesłanką tej gry jest uczulenie dzieci na problemy związane
z ochroną środowiska.
Programy komputerowe nadają się również do rozwijania plastycznych zdolności dziecka. W programie „Tajemnice obrazów” próbuje odnaleźć przedmioty zgubione w galerii przez roztargnionego malarza. Dzięki wirtualnej galerii może poznać tajemnice dzieł znanych artystów, może odkryć swój talent plastyczny, a wspaniała paleta farb pozwoli mu stworzyć niepowtarzalne dzieła, urządzić nawet własny wernisaż.

Inną propozycję stanowi „Luwr dla dzieci od 5 lat” Jest to przewodnik po najsłynniejszych muzeach świata.

Na płytach CD pojawiają się także programy prezentujące utwory literackie tj. „Multimedialny świat Jana Brzechwy” i „Multimedialny świat Juliana Tuwima”. W bardzo interesujący sposób przedstawione zostały najbardziej znane wiersze tych wybitnych artystów, w znakomitej interpretacji polskich aktorów. Kolejne plansze ściśle związane są z treścią tychże wierszy, a barwna grafika i ciekawe animacje czynią ten program jeszcze bardziej atrakcyjnym. Podobną rolę spełniają prezentacje bajek. Rozwijają one wyobraźnię i słownictwo dzieci. Zachęcają do samodzielnego czytania.

Przewodnikami po świecie liczb, liter, znaków drogowych są rówieśnicy użytkowników tych programów. Dzięki temu dzieci stają się aktywnymi uczestnikami sytuacji na ekranie, uczą się dokonywać wyboru, analizować przesłanki, podejmować decyzje. Ćwiczenia są zróżnicowane pod względem stopnia trudności tak, aby każdy użytkownik programu mógł odnieść sukces. Dziecko samo podejmuje inicjatywę, wybiera ćwiczenia, rozwiązuje problemy. Jeśli jest niezadowolone ze swojej pracy może ją udoskonalać, decyzje wielokrotnie zmieniać bez świadomości i konsekwencji wcześniejszych porażek. Dlatego mówimy o aktywnym uczestnictwie dziecka w procesie dydaktycznym.

Programy z tej serii umożliwiają również grę kilku graczom, jednocześnie nagradzając ich poczynania na monitorze. Atrakcyjne ćwiczenia, ciekawa animacja, wysokiej jakości grafika wywołują u dzieci radość i zadowolenie. Takie zabawy mogą uatrakcyjnić zajęcia, a korzystając z nich w domu dziecko może utrwalać naukę szkolną. Gry i zabawy te wyrabiają spostrzegawczość i koncentrację uwagi.

Dzięki sieci internet możliwe jest korzystanie z informacji dotyczących różnego zakresu tematycznego np. przyrody, geografii, historii, astrologii, sportu, itp.  

Niezwykłą przygodą jest zarówno dla dzieci jak i dorosłych jest przeglądanie encyklopedii multimedialnych tj. „Encyklopedia przyrody”, „Encyklopedia kotów”, „Encyklopedia człowieka”, „Encyklopedia ptaków”, „Ptaki Europy”” „ Multimedialny album malarstwa polskiego”, „Historia świata” i wiele innych propozycji. Tego typu propozycje łączą zalety tradycyjnej książki z możliwościami, jakie oferują film, fotografia i gry komputerowe. Wplatanie elementów animacji, podkład dźwiękowy sprawiają, że są one bardzo atrakcyjne dla dzieci. Uczą, bawią oraz rozwijają ich wyobraźnię, zachęcają do samodzielnego poznawania świata.

Na stronach internetowych pojawia się coraz więcej serwisów przeznaczonych dla dzieci. Pod łatwymi do zapamiętania adresami http://www.dzieci.com.pl, znajdziemy „Kolorowe strony” , których odbiorcami są dzieci. Zawierają one to, co najbardziej lubią dzieci: układanki, kolorowanki. Dzieci mają też możliwość przesyłania poczty do twórców strony mogąc w ten sposób być jej aktywnymi twórcami. Inne serwisy tworzone z myślą o dzieciach to min. www.minimax.com  , www.dzieci.pl , www.barbie.pl , www.albion.pl , www.disney.com.pl , www.arkanoego.pl . Właściwie każdego dnia pojawiają się nowe propozycje dla najmłodszych.

Tego typu programy multimedialne oraz serwisy internetowe dla dzieci, mają ogromny potencjał edukacyjny. Wpływają na rozwój osobowości uczniów, ich zainteresowań, pobudzają do myślenia.

Wprowadzenie programów multimedialnych do nauczania zintegrowanego oznacza wkroczenie nowoczesności do tradycyjnej polskiej szkoły.
  Nikogo już dziś nie dziwi intensywny wzrost bazy komputerowej w szkolnictwie wszystkich szczebli i rodzajów. Komputer rozwija zainteresowania i samodzielność, dostarcza relaksu i rozrywki. Nauka swobodnego obsługiwania go jest często pracą ciężką,  należy mieć jednak na uwadze uczniów, udzielać im merytorycznej pomocy, aby nabywali podstawowe umiejętności i mogli rozwijać zdolności.
Informatyka poprzez swoje programy użytkowe staje się powoli nierozłącznym elementem w nowoczesnej edukacji. Nowoczesne kształcenie zmienia się wraz z rozwojem technik komputerowych, dlatego też oddziaływanie społeczeństwa wymusza na nauczycielach stosowanie komputerów w procesie dydaktycznym

Opracowała: mgr Małgorzata Stokarska

Literatura;
Bednarska E. „Komputer w życiu dziecka”, Życie szkoły. Edukacja wczesnoszkolna, 7/2001, s.423-424;
Bernatek M. „O programach klik uczy” Życie szkoły. Edukacja wczesnoszkolna, 8/2003, s.484-485;
Gruba J. „Wykorzystanie komputera w nauce czytania” Życie szkoły. Edukacja wczesnoszkolna, 5/2002,
s.300-303;
Marciszewska A. „Nauczanie zintegrowane z udziałem komputera” Życie szkoły. Edukacja wczesnoszkolna, 8/2001, s.498-501;
Wawrzyniak – Dorabiała M. „Encyklopedie multimedialne PWN – możliwości wykorzystania na lekcji. Edukacja Medialna, 1/2001, s.51-52”Więckowski R. „Pedagogiczna interpretacja współczesnej koncepcji integracji” Życie szkoły. Edukacja wczesnoszkolna, 2/2000, s.67-73;

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 18, 2007, 08:50:23 am »
W dalszym ciągu edukacji Monisi widoczne są niesamowite postępy.
Nadal pracujemy w formie zabawy: krótko a różnorodnie by dać szansę stymulacji i  rozwoju wszystkich zmysłów a w efekcie uskuteczniać pracę mózgu.
Mając nakaz Prezydenta i Oświaty kierowany do Dyr.szkoły - Monika jest uczona na mój wniosek, poparty orzeczeniem z PPP systemem jak w domu.
Podam przykład z 1 tygodnia nauki w szkole:
Czytała czytankę, opowiadała ją, do czytanki nauczyla się 3 zwrotki wiersza na pamięć, następnie dostała ksero z książki do wycięcia i wklejenia do zeszytu. Na tym obrazku są odrazu linijki do podpisania pismem szkolnym, ale też czyta tekst literkami drukowanymi. Dziecko utrwala zapamiętaną czytankę, wycina, klei, czyta pismo książkowe (drukowane) a podpisuje pismem szkolnym.
Oczywiście obrazek jest kolorowany przez dziecko aby utrwalić koordynację oko-ręka.
Matematyka jest uczona w analogiczny sposób: obrazki, liczenie, słupki,  pisanie, kolorowanie, rozróżnianie zbiorów np. owoców itp.
Do tego dużo ćwiczeń ruchowych, wyjazdy do kina, operetki, teatru, wycieczki krajoznawcze itp.

Jak widać można w edukacji wykorzystać jednoczesną stymulację zaburzonych funkcji organizmu.

Jutro zebranie w klasie-omówienie dalszej stymulacji, rehabiliatacji i programu nauczania z użyciem komputera.

Głęboko wierzę, że 4 klasa będzie przebiegać bezproblemowo przy tak dobranej formie, którą prowadzimy w domu od prawie 12 lat.

Offline Joasia80

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 18, 2007, 10:09:59 pm »
:multi: Brawa dla Monisi! Tak czytam jej osiągnięcia i nie moge wyjść z podziwu  :D  

Tak się zastanawiam jakie mogłabym wdrożyć Patryczkowi ćwiczenia? ma 1,5r. i o przed komputerem nie usiedzi dłużej jak 5 min. Jedynie co lubi to ogladać ksiażeczki :)
Asia- mama Patryka z ZD 2 latka ( ur. 04.02.2006)

Offline gosiak29

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 19, 2007, 09:43:46 am »
Pozwól, że się dołacze...
Zosia 1,5 roku- czy jest coś czym może sie przy kompie zająć taki maluch?
Gosia, mama Zosi 6 lat RTS

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 19, 2007, 10:15:28 am »
Kluczem do sukcesów jest dopasowywanie różnorodnych technik i metod do potrzeb dziecka, a nie traktowanie jednej tylko metody jako panaceum.

Każde dziecko jest inne, nie należy używać typowych materiałów a dopasowanych do potrzeb indywidualnych dziecka w zależności od jego potrzeb rozwojowych NIE wiekowych.
Jeśli dobrze znacie upodobania swoich dzieci- przygotujcie im w komputerze materiały:  obraz połączony z dźwiękiem. Komputer zapewnia skupienie dzieciom, uczy, ćwiczy, cieszy-a w efekcie daje rozwój.

Wczytajcie się:
http://forum.darzycia.pl/topic,19.htm
http://darzycia.pl/artykuly.php?art=13
Najpierw dziecko musi poznać mowę bierną przy jednoczesnej stymualcji wszystkich zmysłów, potem sukcesywnie ćwicząc aparaty: słuchowy i artykulacyjne uczymy dziecko mowy czynnej, sylab, wypowiadania poszczególnych słów.

Więcej możecie znaleźć w najnowszym Poradniku medycznym wydanym przez PZWL, w rozdziale:
* Jak pracowała ze swoją córeczką?  str.98

Dokładny Spis treści Poradnika

Vide

Radość przyniesie dzieciom "Od obrazka do słowa", "Moje pierwsze ABC"-CD eduk., Socrates 101, Socrates 102, "kliki-różne CD eduk., a nade wszystko film logopedyczny "Igraszki Smoka Szczepana" - o wszystkim wielokrotnie pisałam na Darze.
http://forum.darzycia.pl/vp121452.htm#121452
zajrzyj tutaj

dla dziecka: film logopedyczny "Igraszki Logopedyczne Smoka Szczepana" - do ćwiczen artykulatorów mowy
http://www.smokszczepan.pl
tu go możesz zamówić
http://www.smokszczepan.pl/sklep.html

oraz

"Klik uczy czytać" - jest super
http://www.wsip.com.pl/multi/kliki/kuc.htm

"Klik uczy czytać" uhonorowany został nagrodą IKAR'97 za edukacyjne i estetyczne walory pierwszego w Polsce elementarza multimedialnego oraz nagrodą ...

http://www.plock.edu.pl/prv/logopeda/pomoce/zabawy/klocki_logo/klocki_logo.html
klocki LOGO z literkami i cyframi, które możesz połączyć z CD edukacyjnym Klik uczy czytać.

http://www.xexe.pl/sklep/153/39335/2
http://www.msw.pl/go/_info/?id=879
Socrates 101

http://www.xexe.pl/sklep/153/39336/2
http://www.msw.pl/go/_info/?id=1075
Socrates 102

http://www.xexe.pl/sklep/153/39589/2
http://www.traffic-club.pl/sklep/multimedia_show/id_product/75952.html
Socrates 103

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 22, 2008, 03:28:21 pm »
Ze względu na wiotkość nózek Moniki musiałam zadbać o oparcie stóp (podnóżek)  podczas edukacji i zabaw przy komputerze.

pomaga utrzymać właściwą pozycję podczas siedzenia
powierzchnia zewnętrzna dopasowuje się do sposobu ułożenia stóp i zapewnia przyjemny masaż
stabilna konstrukcja z 3-stopniową regulacją wysokości
wymiary: ok. 46 x 11 x 36 cm

Wcześniej miała drewaniany na kółeczkach by swobodnie mogła poruszać nóżkami, prostować kolanka, by nóżki nie zwisały luźno w powietrzu pod fotelem komputerowym.
Oparcie nóg to ważna rzecz by było prawidłowe krążenie a zatem - właściwe dotlenienienie mózgu.

Offline bożka

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 22, 2008, 08:23:27 pm »
Soniu a gdzie kupiłaś takie cudo??Nam też przydałby się taki podnóżek.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 22, 2008, 09:47:40 pm »
w Lidl
http://www.lidl.pl/pl/home.nsf/pages/c.o.20080825.p.Podnozek

W ten poniedziałek 25 sierpnia będzie kolejna promocja.

Offline bożka

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 23, 2008, 03:14:17 pm »
Soniu a znasz może producenta?U pobliżu niestety nie mam takiego sklepu a może producent mógłby mi przysłać.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 02, 2008, 10:46:02 am »
Nie ma tabliczki znamionowej na nim.
Natomiast jest informacja, że product posiada certificat LGA tested 68 33 154To nowość z Lidl-a.
Wpisz do Google "podnóżek do komputera"  znajdziesz producentow innych podnóżków.
np. taki

Ponadto wyroby w LIdl -nie mają sprzedaży wysyłkowej.

Offline aga.rk

• Raczkujący bywalec
  • **
Odp: Domowa rehab dziecka przy użyciu komputera i Internetu
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 15, 2009, 12:59:49 am »
Soniu, dołączam się do podziękowań za bezcenną kopalnię wiedzy :) I jednocześnie mam ogromną prośbę - czy mogłabyś mi udostępnić część materiałów z zestawu "Od obrazka do słowa"? Zaczynam powoli pracę jako pedagog specjalny, ale zanim dorobię się wszystkich potrzebnych mi materiałów minie trochę czasu, a ten zestaw bardzo pomógłby mi w pracy z dziewczynką z wadą słuchu.
"To, co możesz uczynić, jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje sens Twojemu życiu..." (A. Schweitzer).

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 15, 2009, 01:29:00 pm »
aga.rk   proszę o kontakt e-mailowy lub na GG.
Jestem do usług  ;D

Info

• Gość
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 10, 2010, 06:59:22 pm »
Witam
Warto nowości poszukać na stronie www.komlogo.pl
Pozdrawiam Piotr

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 10, 2010, 10:25:05 pm »
"Info"  to już dziś 13 reklama Twojej strony.
My radzimy sobie świetnie idąc nadal własną drogą stymulacji i edukacji.

Info

• Gość
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 10, 2010, 11:18:04 pm »
Witam
Trudno wskazać na coś ciekawego nie podając adresu strony.
Pozdrawiam Piotr

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 11, 2010, 10:59:20 am »
Witaj Info
Dziękujemy za informacje,ale jeden link w zupełności by wystarczył.
Kto jest zainteresowany,to trafi na stronę.
Proponuję zapoznanie się z regulaminem forum.

Obszernie poparte zdjeciami, świadectwami, opiniami można znaleźć tutaj
http://forum.darzycia.pl/index.php/topic,46.0.html

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach