Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Perlak-guz ucha środkowego  (Przeczytany 44243 razy)

Offline gdera

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 503
  • http://republika.pl/karolina_83/index.html
Perlak-guz ucha środkowego
« dnia: Listopad 27, 2003, 10:49:22 pm »
Perlak-guz rozwijający sie w uchu środkowym w przebiegu przewlekłego zapalenia towarzyszy cuchnący wyciek z ucha.
karolina choruje już na to 10 lat jak do tej pory nie ma na to lekarstwa,pod narkozą miala czyszczone uszy po nowym roku czeka ją następny zabieg.
pytanie może ktoś zetknoł się z tym guzem,a jesli tak to może za granicą są leki na to paskuctwo!
prosze o rade i więcej informacji na temat tej choroby.
pozdrawiam :!:  :?:  :!:
To bardzo grożna choroba czy naprawde nie ma nikogo kto udzieli i pokieruje mnie do specjalisty w tej dziedzinie. :!:  :?:
My nie tyle potrzebujemy pomocy przyjaciół, co wiary, że taką pomoc możemy uzyskać. /Epikur/
mama Karoliny z ZD

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline SylwiaB

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 449
Perlak-guz ucha środkowego
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 02, 2003, 09:51:21 am »
Tutaj można coś znaleźć (niewiele niestety)
http://www.info-med.pl/katalog/choroby/indeks/sluch_utrata.html
"O wartości życia rozstrzygają nie czyny, choćby wielkie, ale miłość, choćby mała" kard.Wyszyński
Julia 11l/ZD

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Perlak-guz ucha środkowego
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 13, 2003, 01:05:34 am »
Gdera nie wiem gdzie operowałaś Karolinę (na Perlaka - guza ucha środkowego), ale jeśli dotychczasowe zabiegi nie przynoszą poprawy, może warto zmienić specjalistę.

Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą
http://www.ichs.pl/1018.dhtml

Zapoznaj się z obszernym artykułem:

Przewlekłe perlakowe i ziarninowe zapalenie ucha środkowego[/color]

Co to jest perlak?

Perlak (cholesteatoma) jest utworzony z mas złuszczającego się naskórka, mas cholesterolowych, zaschniętej wydzieliny i bakterii. Naskórek tworzący perlak jest produkowany na podobnej zasadzie jak złuszczający się naskórek skóry. W normalnych warunkach naskórek taki pokrywa skórę przewodu słuchowego zewnętrznego i od zewnątrz błonę bębenkową. Jednak jeżeli dostanie się on do ucha środkowego (np. w wyniku stanów zapalnych z przerwaniem ciągłości błony bębenkowej), to narasta i złuszcza się do wewnątrz i mając tam ograniczoną przestrzeń, tworzy zbite, biało-szare (perłowe) masy, powodujące poprzez swój odśrodkowy wzrost niszczenie okolicznej tkanki kostnej i kosteczek słuchowych.

Co to jest ziarnina i polipy?

Ziarnina to żywoczerwona, krwawiąca przy oczyszczaniu ucha tkanka rozwijająca się na podłożu zmian zapalnych.
W niektórych przypadkach masy ziarniny są tak duże, że tworzą polipy uszne.

Jak rozpoznaje się przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego?

Zapalenie ucha z perlakiem można podejrzewać na podstawie wywiadu (powtarzające się wycieki z ucha, słabo reagujące na leczenie farmakologiczne, najczęściej z towarzyszącym niedosłuchem, postępującym w miarę powtarzania wycieków). W badaniu otoskopowym najczęściej stwierdza się zmiany pozapalne w postaci destrukcji błony bębenkowej, kosteczek słuchowych i niekiedy kości skroniowej. Często ucho jest wilgotne, a podczas jego czyszczenia za pomocą ssaka wraz z wydzieliną odsysa się nagromadzone masy naskórka i często ziarniny.

Niekiedy w celu określenia rozległości zmian zapalnych konieczne jest wykonanie badań obrazowych kości skroniowej i tkanek otaczających w postaci zdjęcia RTG, tomografii komputerowej (CT, TK) czy badania rezonansem magnetycznym (MRI). Niestety nawet przy tak zaawansowanej diagnostyce bardzo trudno jest przed operacją szczegółowo określić zakres zabiegu. Ostateczna weryfikacja jest śródoperacyjna i często dopiero wtedy otochirurg, w oparciu o stwierdzane zmiany patologiczne, podejmuje decyzję o rozległości zabiegu operacyjnego. W związku z powyższym przed operacją lekarz najczęściej określa maksymalny przewidywany zakres zabiegu oraz ewentualne, przewidywane modyfikacje.

Na czym polega leczenie zaawansowanych zmian zapalnych ucha środkowego?

Zabiegi operacyjne w takich przypadkach polegają na usunięciu wszystkich chorych tkanek z przestrzeni ucha środkowego i wyrostka sutkowatego (znajdującego się z tyłu za małżowiną uszną). Usuwa się perlaka, ziarninę, polipy oraz, zwykle już w dużym stopniu zniszczone przez stany zapalne, kosteczki słuchowe: młoteczek i kowadełko. Priorytetem przy tego typu zabiegach jest usunięcie z ucha stanu zapalnego i zapobiegnięcie wystąpieniu groźnych powikłań. Stan słuchu stawiany jest na dalszym miejscu, jednak jeżeli jest to możliwe, to jednocześnie wykonuje się operację tympanoplastyczną (rekonstrukcję układu przewodzącego ucha tzn. błony bębenkowej i kosteczek słuchowych) poprawiającą słuch. W pozostałych przypadkach zabieg poprawiający słuch wykonuje się po całkowitym wygojeniu ucha (po około 6 miesiącach).

Jakie mogą być konsekwencje nieleczenia perlakowego zapalenia ucha?

Perlaki mają charakter postępujący. Najczęściej wtórne zakażenie bakteryjne rosnących w uchu mas naskórkowych powoduje ropne, często cuchnące, nie poddające się leczeniu zachowawczemu wycieki z ucha. Pogłębia to postępującą destrukcję okolicznych tkanek, w tym kości skroniowej (możliwe zapalenie części skalistej kości skroniowej) i kosteczek słuchowych - czemu towarzyszy pogłębiający się niedosłuch, a nawet całkowita głuchota (w wyniku zajęcia procesem chorobowym ucha wewnętrznego). W niektórych przypadkach może dojść do odsłonięcia opony mózgowej (ropień zewnątrzoponowy) i przejścia stanu zapalnego na opony (zapalenie opon mózgowych) lub do wnętrza czaszki (ropień podtwardówkowy, ropień mózgu lub móżdżku).

Może także dojść do zniszczenia kanału kostnego i uszkodzenia zawartego w nim nerwu twarzowego (upośledzenie ruchów mięśni połowy twarzy), powikłań ze strony błędnika (zapalenie błędnika z zawrotami głowy), a także zakrzepowego zapalenia zatoki esowatej. Niektóre z wyżej wymienionych powikłań mogą być groźne nie tylko dla zdrowia, lecz także dla życia chorego. Na czym polega operacja radykalna i jej modyfikacje? Po wykonaniu cięcia za małżowiną uszną odsłania się powierzchnię kości i za pomocą specjalnych frez otwiera się kolejno przestrzenie wyrostka sutkowatego i ucha środkowego, usuwając z nich perlaka, ziarninę oraz wszystkie chore tkanki wraz z pozostałościami kosteczek słuchowych, tworząc z wszystkich otwieranych przestrzeni jedną jamę, łatwą do oczyszczania i kontroli przez przewód słuchowy zewnętrzny. Następnie zamyka się w uchu ujście trąbki słuchowej w celu zapobiegnięcia przedostawaniu się infekcji z nosogardła oraz, po włożeniu opatrunku do ucha, zakłada się szwy na ranę za małżowiną uszną i opatrunek zewnętrzny. Obecnie rzadko wykonuje się wyżej wymienioną operację, a dominują głównie jej modyfikacje (np. operacja radykalna zmodyfikowana, PAAM), które polegają głównie na niezamykaniu ujścia trąbki słuchowej i pozostawianiu przetrwałych elementów układu kosteczek słuchowych oraz pewnych elementów morfologicznych kości skroniowej, pod kątem wykonania rekonstrukcji układu przewodzącego ucha środkowego (operacji poprawiającej słuch).

Jaki typ znieczulenia jest stosowany podczas tego typu operacji?
 
Zabiegi tego typu wykonywane są z reguły w znieczuleniu ogólnym (tzw. narkozie). Zapewnia ono bezpieczeństwo pacjenta oraz komfort chirurgowi. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest stosowanie znieczulenia miejscowego, jednak należy je ograniczać do sytuacji, gdy jedynie ono jest dopuszczalne z powodów medycznych. Po operacji pacjenci czasami wymagają niewielkich dawek leków przeciwbólowych.

Czy po operacjach usuwania perlaka możliwe są powikłania?

W medycynie nie jest możliwe udzielenie gwarancji skuteczności zastosowanej terapii. Możliwe komplikacje operacji należy podzielić na ogólne oraz chirurgiczne. Ogólne wiążą się z infekcjami, znieczuleniem, podawanymi lekami, unieruchomieniem, chorobami współistniejącymi i in. O szczegółowe informacje pozwalające zmniejszyć ryzyko tych komplikacji zostaną Państwo zapytani przez lekarza odpowiedzialnego za bezpieczny przebieg znieczulenia (anestezjologa). Wymagane także będzie wykonanie kilku badań dodatkowych, takich jak: oznaczenie grupy krwi z czynnikiem Rh, morfologii i badań biochemicznych krwi, badań układu krzepnięcia, badania ogólnego moczu czy innych. Powikłania otochirurgiczne obejmują: złe gojenie rany pooperacyjnej z przewlekłym procesem zapalnym, bliznowacenie w miejscu cięcia skórnego i zwężanie się przewodu słuchowego zewnętrznego, pogłębienie niedosłuchu lub całkowita głuchota operowanego ucha, długotrwałe zawroty głowy i zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerwu twarzowego, co prowadzi do porażenia mięśni twarzy po stronie operowanej, uszkodzenie struny bębenkowej, co objawia się zaburzeniami czucia smaku na języku po stronie operowanej. Wymienione powyżej powikłania są bardzo rzadkie, a ich ilość zależy od doświadczenia zespołu operacyjnego.
 
Jak wygląda okres pooperacyjny?

Po zabiegu najtrudniejsze są pierwsze godziny po narkozie. Mogą pojawić się zawroty głowy i nudności, ustępujące najczęściej w ciągu pierwszej doby. Czas pobytu w szpitalu wynosi zwykle 7-10 dni po operacji. Po tym okresie z rany za małżowiną uszną zdejmowane są szwy. Pozostający w uchu opatrunek jest co kilka dni wymieniany, a następnie usuwany całkowicie. Badania kontrolne wykonywane są w różnych odstępach czasu, w zależności od tempa gojenia. Po wygojeniu, co następuje najczęściej w kilka tygodni od operacji, wykonuje się badania słuchu.
 
Jakie są zalecenia po tego typu operacjach?

We wczesnym okresie pooperacyjnym zaleca się prowadzenie oszczędnego trybu życia i unikanie wysiłku fizycznego. Ze względu na możliwość wystąpienia zawrotów głowy, w bezpośrednim okresie pooperacyjnym nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych czy wykonywania pracy na wysokościach. Nie powinno się moczyć ucha operowanego. Po operacji wskazana jest okresowa kontrola. Jeżeli po wygojeniu planowano operację poprawiającą słuch, to zabieg ten przeprowadza się najczęściej po upływie około 6 miesięcy od pierwszej.

Od poniedziałku do piątku zapraszamy Państwa na czat z naszymi specjalistami:
www.ichs.pl
www.ifps.org.pl

źródło - Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą.

/skopiowałam w całości z Netu, ponieważ wiem, że jesteś na modemie/
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Perlak-guz ucha środkowego
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 25, 2004, 11:15:55 pm »
Adres Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy

http://darzycia.pl/forum/viewtopic.php?t=2271 - - tu zajmują sie Perlakiem
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Perlak-guz ucha środkowego
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 27, 2004, 10:57:41 am »
Perlak-guz ucha środkowego

Przewlekłe perlakowe i ziarninowe zapalenie ucha środkowego
Słuch - utrata, info
Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą
http://www.ichs.pl/1018.dhtml

Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą
Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy
Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
ul. Mokra 17, Kajetany k. Warszawy
05-830 Nadarzyn

Sekretariat
tel. (0 22) 356 03 66
tel./fax.: (0 22) 356 03 67
e-mail: sekretariat@ichs.pl

Rejestracja i informacja (poniedziałek - piątek 8 - 16)
telefon: (022) 356 03 01
telefon: (022) 356 03 03
e-mail: rejestracja@ichs.pl


Informacja o terminach zabiegów (poniedziałek - piątek 8 - 16)
tel. (0 22) 356 03 87
e-mail: termin@ichs.pl

Tam między innymi zajmują się Perlakiem.

Perlak-guz ucha środkowego - dysk. rodziców
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline 17aneta

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 3
perlakowe zapalenie ucha srodkowego
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 16, 2004, 09:18:28 pm »
czy ktos zetknal sie z perlakowym zapaleniem ucha srodkowego?

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Perlak-guz ucha środkowego
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 16, 2004, 11:49:11 pm »
Z tego co wiem, to choruje na to przewlekle córka autorki tego wątku.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline 17aneta

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 3
przewlekle perlakowe zapalenie ucha srodkowego
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 23, 2004, 08:16:10 pm »
BARDZO CHCIALABYM WYMIENIC SIE INF. I DOSWIADCZENIAMI NA TEMAT TEJ CHOROBY, NA KTORA CIERPIE OD 10 LAT. JEZELI KTOS Z PANSTWA ZETKNAL SIE Z TYM PROBLEMEM BARDZO PROSZE O KONTAKT ZE MNA .

Co to jest perlak?

Perlak (cholesteatoma) jest utworzony z mas złuszczającego się naskórka, mas cholesterolowych, zaschniętej wydzieliny i bakterii. Naskórek tworzący perlak jest produkowany na podobnej zasadzie jak złuszczający się naskórek skóry. W normalnych warunkach naskórek taki pokrywa skórę przewodu słuchowego zewnętrznego i od zewnątrz błonę bębenkową. Jednak jeżeli dostanie się on do ucha środkowego (np. w wyniku stanów zapalnych z przerwaniem ciągłości błony bębenkowej), to narasta i złuszcza się do wewnątrz i mając tam ograniczoną.

Co to jest ziarnina i polipy?

Ziarnina to żywoczerwona, krwawiąca przy oczyszczaniu ucha tkanka rozwijająca się na podłożu zmian zapalnych.
W niektórych przypadkach masy ziarniny są tak duże, że tworzą polipy uszne.

Jak rozpoznaje się przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego?

Zapalenie ucha z perlakiem można podejrzewać na podstawie wywiadu (powtarzające się wycieki z ucha, słabo reagujące na leczenie farmakologiczne, najczęściej z towarzyszącym niedosłuchem, postępującym w miarę powtarzania wycieków). W badaniu otoskopowym najczęściej stwierdza się zmiany pozapalne w postaci destrukcji błony bębenkowej, kosteczek słuchowych i niekiedy kości skroniowej. Często ucho jest wilgotne, a podczas jego czyszczenia za pomocą ssaka wraz z wydzieliną odsysa się nagromadzone masy naskórka i często ziarniny.

Niekiedy w celu określenia rozległości zmian zapalnych konieczne jest wykonanie badań obrazowych kości skroniowej i tkanek otaczających w postaci zdjęcia RTG, tomografii komputerowej (CT, TK) czy badania rezonansem magnetycznym (MRI). Niestety nawet przy tak zaawansowanej diagnostyce bardzo trudno jest przed operacją szczegółowo określić zakres zabiegu. Ostateczna weryfikacja jest śródoperacyjna i często dopiero wtedy otochirurg, w oparciu o stwierdzane zmiany patologiczne, podejmuje decyzję o rozległości zabiegu operacyjnego. W związku z powyższym przed operacją lekarz najczęściej określa maksymalny przewidywany zakres zabiegu oraz ewentualne, przewidywane modyfikacje.

Na czym polega leczenie zaawansowanych zmian zapalnych ucha środkowego?

Zabiegi operacyjne w takich przypadkach polegają na usunięciu wszystkich chorych tkanek z przestrzeni ucha środkowego i wyrostka sutkowatego (znajdującego się z tyłu za małżowiną uszną). Usuwa się perlaka, ziarninę, polipy oraz, zwykle już w dużym stopniu zniszczone przez stany zapalne, kosteczki słuchowe: młoteczek i kowadełko. Priorytetem przy tego typu zabiegach jest usunięcie z ucha stanu zapalnego i zapobiegnięcie wystąpieniu groźnych powikłań. Stan słuchu stawiany jest na dalszym miejscu, jednak jeżeli jest to możliwe, to jednocześnie wykonuje się operację tympanoplastyczną (rekonstrukcję układu przewodzącego ucha tzn. błony bębenkowej i kosteczek słuchowych) poprawiającą słuch. W pozostałych przypadkach zabieg poprawiający słuch wykonuje się po całkowitym wygojeniu ucha (po około 6 miesiącach).

Jakie mogą być konsekwencje nieleczenia perlakowego zapalenia ucha?

Perlaki mają charakter postępujący. Najczęściej wtórne zakażenie bakteryjne rosnących w uchu mas naskórkowych powoduje ropne, często cuchnące, nie poddające się leczeniu zachowawczemu wycieki z ucha. Pogłębia to postępującą destrukcję okolicznych tkanek, w tym kości skroniowej (możliwe zapalenie części skalistej kości skroniowej) i kosteczek słuchowych - czemu towarzyszy pogłębiający się niedosłuch, a nawet całkowita głuchota (w wyniku zajęcia procesem chorobowym ucha wewnętrznego). W niektórych przypadkach może dojść do odsłonięcia opony mózgowej (ropień zewnątrzoponowy) i przejścia stanu zapalnego na opony (zapalenie opon mózgowych) lub do wnętrza czaszki (ropień podtwardówkowy, ropień mózgu lub móżdżku).

Może także dojść do zniszczenia kanału kostnego i uszkodzenia zawartego w nim nerwu twarzowego (upośledzenie ruchów mięśni połowy twarzy), powikłań ze strony błędnika (zapalenie błędnika z zawrotami głowy), a także zakrzepowego zapalenia zatoki esowatej. Niektóre z wyżej wymienionych powikłań mogą być groźne nie tylko dla zdrowia, lecz także dla życia chorego. Na czym polega operacja radykalna i jej modyfikacje? Po wykonaniu cięcia za małżowiną uszną odsłania się powierzchnię kości i za pomocą specjalnych frez otwiera się kolejno przestrzenie wyrostka sutkowatego i ucha środkowego, usuwając z nich perlaka, ziarninę oraz wszystkie chore tkanki wraz z pozostałościami kosteczek słuchowych, tworząc z wszystkich otwieranych przestrzeni jedną jamę, łatwą do oczyszczania i kontroli przez przewód słuchowy zewnętrzny. Następnie zamyka się w uchu ujście trąbki słuchowej w celu zapobiegnięcia przedostawaniu się infekcji z nosogardła oraz, po włożeniu opatrunku do ucha, zakłada się szwy na ranę za małżowiną uszną i opatrunek zewnętrzny. Obecnie rzadko wykonuje się wyżej wymienioną operację, a dominują głównie jej modyfikacje (np. operacja radykalna zmodyfikowana, PAAM), które polegają głównie na niezamykaniu ujścia trąbki słuchowej i pozostawianiu przetrwałych elementów układu kosteczek słuchowych oraz pewnych elementów morfologicznych kości skroniowej, pod kątem wykonania rekonstrukcji układu przewodzącego ucha środkowego (operacji poprawiającej słuch).

Jaki typ znieczulenia jest stosowany podczas tego typu operacji?

Zabiegi tego typu wykonywane są z reguły w znieczuleniu ogólnym (tzw. narkozie). Zapewnia ono bezpieczeństwo pacjenta oraz komfort chirurgowi. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest stosowanie znieczulenia miejscowego, jednak należy je ograniczać do sytuacji, gdy jedynie ono jest dopuszczalne z powodów medycznych. Po operacji pacjenci czasami wymagają niewielkich dawek leków przeciwbólowych.

Czy po operacjach usuwania perlaka możliwe są powikłania?

W medycynie nie jest możliwe udzielenie gwarancji skuteczności zastosowanej terapii. Możliwe komplikacje operacji należy podzielić na ogólne oraz chirurgiczne. Ogólne wiążą się z infekcjami, znieczuleniem, podawanymi lekami, unieruchomieniem, chorobami współistniejącymi i in. O szczegółowe informacje pozwalające zmniejszyć ryzyko tych komplikacji zostaną Państwo zapytani przez lekarza odpowiedzialnego za bezpieczny przebieg znieczulenia (anestezjologa). Wymagane także będzie wykonanie kilku badań dodatkowych, takich jak: oznaczenie grupy krwi z czynnikiem Rh, morfologii i badań biochemicznych krwi, badań układu krzepnięcia, badania ogólnego moczu czy innych. Powikłania otochirurgiczne obejmują: złe gojenie rany pooperacyjnej z przewlekłym procesem zapalnym, bliznowacenie w miejscu cięcia skórnego i zwężanie się przewodu słuchowego zewnętrznego, pogłębienie niedosłuchu lub całkowita głuchota operowanego ucha, długotrwałe zawroty głowy i zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerwu twarzowego, co prowadzi do porażenia mięśni twarzy po stronie operowanej, uszkodzenie struny bębenkowej, co objawia się zaburzeniami czucia smaku na języku po stronie operowanej. Wymienione powyżej powikłania są bardzo rzadkie, a ich ilość zależy od doświadczenia zespołu operacyjnego.

Jak wygląda okres pooperacyjny?

Po zabiegu najtrudniejsze są pierwsze godziny po narkozie. Mogą pojawić się zawroty głowy i nudności, ustępujące najczęściej w ciągu pierwszej doby. Czas pobytu w szpitalu wynosi zwykle 7-10 dni po operacji. Po tym okresie z rany za małżowiną uszną zdejmowane są szwy. Pozostający w uchu opatrunek jest co kilka dni wymieniany, a następnie usuwany całkowicie. Badania kontrolne wykonywane są w różnych odstępach czasu, w zależności od tempa gojenia. Po wygojeniu, co następuje najczęściej w kilka tygodni od operacji, wykonuje się badania słuchu.

Jakie są zalecenia po tego typu operacjach?

We wczesnym okresie pooperacyjnym zaleca się prowadzenie oszczędnego trybu życia i unikanie wysiłku fizycznego. Ze względu na możliwość wystąpienia zawrotów głowy, w bezpośrednim okresie pooperacyjnym nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych czy wykonywania pracy na wysokościach. Nie powinno się moczyć ucha operowanego. Po operacji wskazana jest okresowa kontrola. Jeżeli po wygojeniu planowano operację poprawiającą słuch, to zabieg ten przeprowadza się najczęściej po upływie około 6 miesięcy od pierwszej.

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Perlak-guz ucha środkowego
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 23, 2004, 09:17:50 pm »
Aneto dziękuję za informacje, ale wszystko to już mamy na Darze
Perlak
Perlak-guz ucha środkowego
Wybacz, ale o wiele łatwiej szukać tematów w 1 wątku, a powielanie nie ułatwia poruszania się po gąszczu postów.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

konrad1982

 • Gość
Re: Perlak-guz ucha środkowego
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 09, 2008, 09:22:29 pm »
Witam szukam dodatkowych na temat perlakowego zapalenia ucha a mianowicie mam pytanie twoja corka ktora choruje juz 10 lat ma jakies powiklania typu zapalenie opon, zapalenie blednika, czy uszkodzenie nerwu twarzowego. Ciekawi mnie top gdyz tez na to choruje jestem juz po jednej operacji a teraz w pazdzierniku czeka mnie druga.Czekam na odpowiedz

jolinka44

 • Gość
Perlak-guz ucha środkowego
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 12, 2008, 09:42:01 pm »
Witaj konrad1982. Mam do ciebie prośbę czy mógł byś opisać mi w skrócie jak wygląda taka operacja bo ja mam ją właśnie przejść 15 października w Kajetanach i bardzo sie tego boje powiedz mi jak sie czuje po takiej operacji  ile sie leży w szpitalu.Bardzo proszę o szybka odpowiedz.

konrad1982

 • Gość
Perlak-guz ucha środkowego
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 14, 2008, 03:09:09 pm »
Witam jolinka44 operacja jak operacja u mnie przebiegla bez problemu i dobrze sie po niej czulem niektorzy zle przechodza okres po wybudzeniu z narkozy np. wymioty nudnosci zawroty glowy ale nie wszyscy u mnie tego nie bylo tylko spalem jak susel. W szpitalu okres lezenia tez jest zalezny inwidualnie zalezny od pacjenta ja lezalem 2 tygodnie pierwszy tydzien to bylo oszuszanie ucha a drugi to obserwacja po operacji tak jak mowilem nie ma regoly wszystko zalezy od pacjenta jak sie goi i wjakim stanie przychodzi do szpitala. A operacja wyglada tak ze robia ci naciecie stylu za uchem ze pozniej jest to niewidoczne Wiec nie masz sie co przejmowac Zycze zdrowia i nic sie nieboj.

jolinka44

 • Gość
Perlak-guz ucha środkowego
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 14, 2008, 08:55:01 pm »
Dzięki za odpowiedz.Troszkę mnie uspokoiłeś ,ale taki długi pobyt w szpitalu mnie przeraża mam nadzieję że będzie krócej . Jeśli możesz to napisz jeszcze gdzie miałeś robioną operacje
i jak sie teraz czujesz .Pozdrawiam jolinka44.

Danuta

 • Gość
Perlak-guz ucha środkowego
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 17, 2008, 11:28:56 pm »
Mój syn mial operacje 15 pażdziernika.ja dopiero dzień przed operacja dowiedziałam się że to perlak.lekarz który nas skierował do szoitala twierdził,że to ziarnina.Nie wiem czy to jakaś różnica ale mam nadzieje ze teraz bedzie dobrze,ponoc to najlepsza klinika w Polsce oczywiście mowa o Kajetanach

jolinka44

 • Gość
Perlak-guz ucha środkowego
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 19, 2008, 07:06:55 pm »
Witaj Danuta .
Ja miałam mieć operację 15 października ale ją odłożyłam i będę mieć 5 listopada w Kajetanach proszę napisz mi w skrócie jak przebiegała ta wizyta konsultacyjna operacja i po operacji i  jak się czuje Twój syn .

Danuta

 • Gość
Perlak-guz ucha środkowego
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 20, 2008, 02:46:16 pm »
Witaj.Pierwszy dzień polegał na konsultacji z lekarzem i badanie słuchu. Na noc został w szpitalu,i od rana zaczeły sie operacie.dziennie jest ich około 40 tak,że czeba uzbroic się w cierpliwosc,ponieważ od rana pacjent jest na głodzie ,bo niewiez kiedy cie zabiora na zabieg.Atmosfera jest bardzo miła .Po zabiegu wracaz na sale ,a na drugi dzień cię wipisuja,chyba że są komplikacje ale ztego co sie orietuje to zadkosć ( mowa o wiekszym krwawieniu itp.)Cały zabieg trwał około 2 godzin .Narazie jest wszystko ok.A po operacji nie było żadnych problemów .Powodzenia

sabkaa

 • Gość
Perlak-guz ucha środkowego
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 24, 2008, 01:29:43 am »
Witam. Ja jestem po operacji perlaka. Leczę się w Krośnie, może jakoś szczególnie ten szpital nie ma renomy, bo znajduje się na podkarpaciu itp ale lekarze pełne uznanie. szpital ogólnie tez ok. przebieg mojej operacji. w poniedziałek 13 pazdziernika zgłosiłam sie na oddział otolaryngologiczny, zrobili mi badania, krew, mocz, serce, pluca tk głowy. podpieli jakies kroplówki i sobie lezałam cały dzien. nastepnego dnia z rana dali mi jakas tabletke i cos dozylnie. po chwili robiło mi sie dziwnie. wzieli mnie na wózeczku z sali. wjechałam na sale operacyjną, przenieśli mnie na stół, zobaczyłam tylko te wszystkie urzadzenia, pilegniarki zaczęły mi cos przylepiać do rąk i film sie urwał. U mnie były wielkie zmiany w uchu, operacja trwała 5,5 godziny. pamietam tylko moment jak juz bylam spowrotem na wozeczku i wiezli mnie na sale pooperacyjną. mam z ciotka u mnie były. jakos dobrze wszystko zniosłam. od razu z nimi rozmawiałam. lekarze dziwili sie ze taka silna jestem. oczywiscie dawali mi w zyłe jakies znieczylenia, takze bólu nie doznałam. bałam sie ruszyc głową, bo wydawało mi się ze sie posypie, albo ze szwy pójdą. rękami sobie głowe przenosiłam jak chciałam zmienic pozycje. na nastepny dzien czułam sie ok. po jakims leku dozylnym strasznie mnie mdliło. nie mialam zawrotow glowy ani nic strasznego. wyszłam w sobote do domu. przez ten czas, codziennie rano osuszali mi ucho i przemywali rane. na sciągnięcie szwów kazali przyjsc w srode, nie bolało. teraz czekam w domu i w poniedziałek mam jechac na kontrole i do usuniecia jakis wacików z ucha, wepchęli je głęboko pod mikroskopem po sciagnieciu szwow. niby operacja sie udałą ale czekam do wtorku na wyniki z wycinka z tego guza, wysłali to do krakowa. A sama operacja, jak to opisał mi lekarz polegała na nacieciu za uchem, jakies nawiercenie w kosci i wyciecie góza i zarażonych tkanek itp. płukanie tego, przeszczep bębenka, bo miałam jakąs ranke. musiała to byc precyzyja operacja aby nie naruszyc nerwów. Oczywiscie po jakims tam czasie czeka mnie kolejna operacja na odbudowe kosteczek słuchowych itp, abym odzyskałą słuch. Jak ktos chce o tym pogadac, albo sam był leczony to prosze o kontakt. to mój nr gg: 5555884.

gusia35

 • Gość
Perlak-guz ucha środkowego
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 29, 2008, 07:26:27 am »
Witajcie :) Jestem mamą 6-letniego syna. W lipcu 2008r. przeszedł  4-tą operację ucha prawego-PERLAK w Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach. Co pół roku odrasta. Wszystko zaczęło się jak syn miał 2 latka. Miał częste zapalenie ucha środkowego, po jakimś czasie powstał wyciek krwisto-ropny z tego uszka. W 2007r zrobiono mu tomografię komputerową, stwierdzono brak błony bębenkowej, kosteczek słuchowych. Perlak zaatakował dość poważnie. Obecnie syn ma bardzo głęboki niedosłuch ucha prawego,  W grudniu ma mieć wyznaczony termin operacji rekonstrukcyjnej poprawiająca słuch. Będąc w październiku 2008r na kontroli lekarz odpowiedział mi, że perlak lubi odrastać, że" nadzieja jest ale pewności nie ma,że znów odrośnie" Wytłumaczył mi,że uszko będzie miał modyfikowane z chrząstki z własnego ciała. Bardzo mnie to przeraża, bo nie powiedział mi z jakiej części ciała będzie pobrana ta chrząstka. Proszę jeśli ktoś wie jak wygląda taka operacja, skąd wycinają chrząstkę odpiszcie, będę bardzo wdzięczna. Tak się boję o mojego synka, jest wcześniakiem z 6-go miesiąca ciąży, dwa razy umierał mi na rękach, od urodzenia jeżdżę z nim po klinikach. Czekam na odpisy. Pozdrawiam wszystkich :D

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach