Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: 'Pierwsza pomoc / ratownictwo medyczne  (Przeczytany 42804 razy)

Mulesia

 • Gość
Odp: 'Pierwsza pomoc / ratownictwo medyczne
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 11, 2009, 09:24:31 pm »
Będą zmiany w resuscytacji?
10-05-2009 23:05


Zwiększenie liczby ucisków klatki piersiowej podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) znacznie zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia nagłego zatrzymania krążenia. Odkrycie może doprowadzić do zmiany ogólnych zaleceń dotyczących udzielania pierwszej pomocy.

(...)

Eksperyment ze zmianą procedury RKO przeprowadzono w Kansas City. Zamiast standardowego algorytmu, nakazującego uciskać klatkę piersiową 30 razy, zawodowi ratownicy pracujący na terenie miasta wykonywali 50 ucisków. Zaraz po nich, tak jak w standardowym protokole, następowały 2 wdechy ratownicze. Znacznie odłożono także w czasie zaawansowane czynności ratownicze, takie jak intubacja oraz podawanie leków.

Modyfikacja procedury przyniosła wymierne korzyści - ogólna przeżywalność pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia (NZK) połączonego z migotaniem komór serca wzrosła z 7,5 do 13,9 procent. Co więcej, jeśli tragiczny incydent wydarzył się na oczach jakichkolwiek świadków, wówczas wezwanym ratownikom udało się przywrócić krążenie oraz dostarczyć pacjenta żywego do szpitala aż w 59,6% (wcześniej odsetek ten wynosił 37,8%). Do momentu wypisu ze szpitala przeżywała niemal dwukrotnie większa liczba pacjentów, niż w przypadku stosowania standardowych metod RKO (odpowiednio: 43,9% i 22,4%).

Dlaczego zwiększenie liczby ucisków klatki piersiowej jest tak skuteczne? Potrzeba od pięciu do siedmiu uciśnięć, by podnieść ciśnienie krwi do poziomu wystarczającego do przetłoczenia krwi przez tkankę serca, tłumaczy dr Garza. Jeżeli przestaniesz [uciskać klatkę] zbyt wcześnie, by dostarczyć dwa wdechy, nie pomożesz dostatecznie sercu i będziesz musiał zacząć wytwarzać ciśnienie od nowa.

UWAGA: Nie wolno zapominać, że opisywana procedura miała charakter eksperymentalny. Oficjalne zalecenia dotyczące RKO nie zmieniły się i wciąż opisują stosowanie 30 ucisków klatki piersiowej oraz 2 wdechy ratownicze.
Szczegółowe instrukcje dotyczące udzielania pomocy doraźnej można znaleźć m.in. na stronach Polskiej Rady Resuscytacji.Autor: Wojciech Grzeszkowiak

Źródło: American Heart Association

Całość: http://kopalniawiedzy.pl/resuscytacja-resuscytacja-krazeniowo-oddechowa-klatka-piersiowa-nagle-zatrzymanie-krazenia-pierwsza-pomoc-migotanie-komor-7481.html

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: 'Pierwsza pomoc / ratownictwo medyczne
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 21, 2009, 11:30:59 pm »
Jak rozmawiać z rannym niesłyszącym?

http://glusi.blox.pl/2009/04/Jak-rozmawiac-z-rannym-nieslyszacym.html


Cytuj
Tak jak zadeklarowałam, zrobiłam w końcu filmik, który ma być dużo bardziej sukcesywną instrukcją, jak rozmawiać z rannym niesłyszącym (w sensie, migającym).
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: 'Pierwsza pomoc / ratownictwo medyczne
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 30, 2009, 07:33:37 pm »
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: 'Pierwsza pomoc / ratownictwo medyczne
« Odpowiedź #53 dnia: Grudzień 06, 2015, 09:44:34 am »
Nowe przepisy dot. ratowników medycznych
03.12.2015
Autor:  PAP, fot. Marta Kuśmierz

Ratownik to zarówno osoba pracująca w podmiotach leczniczych, jak i ratująca ludzi w górach, na obszarach wodnych, w jednostkach morskich czy na lotniskach - stanowi nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która wchodzi w życie w środę 2 grudnia 2015 roku.

więcej:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/300291
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach