Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Świadczenia rodzinne  (Przeczytany 1500201 razy)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #800 dnia: Październik 30, 2007, 08:17:35 am »
Już obowiązuje od 30 PAŹDZIERNIKA
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego P 28/07

ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY

Trybunał Konstytucyjny orzekł 23 października (P 28/07), że zasiłek pielęgnacyjny przysługuje od daty wskazanej w orzeczeniu o niepełnosprawności, a nie od daty złożenia wniosku.
Dotyczący tej kwestii art. 24 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie wskazanym w wyroku traci dzisiaj moc (DzU nr 200, poz. 1446)
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #801 dnia: Listopad 05, 2007, 09:51:38 pm »
Gazeta Podatkowa nr 89  z dn. 2007.11.05

Autor: Bogdan Majkowski

Odprawa emerytalna a utrata prawa do zasiłku rodzinnego

1 września 2006 r. przeszłam na wcześniejszą emeryturę, otrzymując z tego tytułu odprawę emerytalną. Spowodowało to przekroczenie kryterium dochodowego i nieprzyznanie prawa do zasiłku rodzinnego w okresie zasiłkowym 2007/2008. Uważam to za krzywdzące, tym bardziej, że pobierana przeze mnie emerytura jest znacznie niższa od osiąganych poprzednio wynagrodzeń.

1) Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Postępowanie organu realizującego świadczenia rodzinne jest jak najbardziej prawidłowe, mimo że Czytelniczka może czuć się pokrzywdzona.

Jednym z warunków nabycia uprawnień do zasiłku rodzinnego jest osiąganie odpowiednio niskich dochodów. W myśl art. 3 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.), brane są pod uwagę dochody z roku kalendarzowego poprzedzającego dany okres zasiłkowy. Przy ustalaniu uprawnień na okres rozpoczynający się 1 września 2007 r. należało więc uwzględnić dochód z 2006 r., a w nim właśnie nastąpiła wypłata odprawy emerytalnej. Fakt, że jest ona jednorazowa, nie ma tu znaczenia. Dochodem, w rozumieniu przywołanej ustawy, są bowiem m.in. przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - bez względu na częstotliwość ich wypłaty. Należy do nich również wspomniana odprawa.

Dlatego też została ona uwzględniona podczas ustalania przeciętnego dochodu rodziny.


2) Kiedy ponownie mogę ubiegać się o przyznanie zasiłku?

O ile nie nastąpią żadne inne zmiany w zakresie źródeł dochodów lub liczby członków rodziny, Czytelniczka będzie mogła wystąpić z wnioskiem o przyznanie zasiłku dopiero na kolejny okres zasiłkowy, zaczynający się 1 września 2008 r.

Co prawda art. 5 ust. 4 wyżej wymienionej ustawy mówi o tym, że w przypadku utraty dochodu (tu zakończenia pracy), prawo do zasiłku ustala się na wniosek zainteresowanego na podstawie dochodu pomniejszonego o utracony dochód, ale nie dotyczy to sytuacji opisanej w pytaniu. Tu będzie miał zastosowanie § 17 ust. 2 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. z 2005 r. nr 105, poz. 881 ze zm.). Przepis ten mówi, że nie pomniejsza się dochodu rodziny o dochód utracony, jeśli w tym samym roku kalendarzowym dana osoba uzyskała inny dochód i nie utraciła go przed złożeniem wniosku o zasiłek, bez względu na przerwę w uzyskiwaniu dochodów w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. W 2006 r. Czytelniczka utraciła źródło dochodu w postaci zatrudnienia na etacie, ale uzyskała jednocześnie drugie źródło dochodu, czyli emeryturę, którą pobierała w momencie wystąpienia z wnioskiem o zasiłek. Spełnia więc przesłanki określone w rozporządzeniu.

Niższe dochody (z emerytury) zostaną uwzględnione dopiero przy ustalaniu uprawnień na kolejny okres zasiłkowy.
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #802 dnia: Listopad 09, 2007, 12:50:02 pm »
Bezpłatna płyta z programem dla rodzicówKrakowski magistrat opracował i wydał płytę CD z programem, który ma ułatwić mieszkańcom Krakowa wypełnienie wniosków o świadczenia rodzinne na okres zasiłków 2007/08.
Znajdują się na niej również aktualne przepisy, które weszły w życie w lipcu tego roku. Płytę można otrzymać w punktach wydziału świadczeń socjalnych przy ul. Stachowicza 18 oraz na osiedlu Handlowym 1. Program będzie też wkrótce dostępny na stronach www.bip.krakow.pl.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline gbaska

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 348
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #803 dnia: Listopad 09, 2007, 01:15:14 pm »
Jeżeli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne i nie otrzymuje się na niego zasiłku rodzinnego bo przekroczone są dochody-to czy w takim przypadku nalezy sie tylko zasiłek pielęgnacyjny na niego bez dodatku na kształcenie i rehabilitację?mama Łukaszka

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #804 dnia: Listopad 09, 2007, 07:10:00 pm »
TAK - bo zasiłek pielęgnacyjny nie jest uzależniony od dochodu.
Jest wypłacany wg orzeczenia o niepełnoosprawności dziecka i na taki okres na jaki opiewa owe orzeczenie.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Wniosek o becikowe dostaniesz w szpitalu
« Odpowiedź #805 dnia: Listopad 17, 2007, 09:11:48 pm »
Wniosek o becikowe dostaniesz w szpitalu

Ułatwienia dla mam z Krakowa - teraz druki niezbędne do starania się o becikowe otrzymają w szpitalu.
Wnioski są rozdawane pilotażowo w dwóch miejskich szpitalach: Żeromskiego oraz Narutowicza. Kobiety zameldowane w Krakowie, które urodziły w nich dzieci, otrzymują formularze wraz z kartą wypisu. Urząd miasta przekazał lecznicom 6 tys. formularzy. Do każdego dołączona jest informacja na temat lokalizacji wydziału świadczeń socjalnych, gdzie trzeba składać wnioski, oraz telefonów i godzin pracy urzędów.

- Wszystko po to, aby ułatwić rodzicom dopełnienie formalności związanych z otrzymaniem tzw. becikowego - mówi Małgorzata Woźniak z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Z ułatwień zadowolone są młode mamy, które - w przypadku jeśli ojciec dziecka nie jest zameldowany w Krakowie - muszą osobiście zgłosić się po wnioski do urzędu.

- Teraz dostają gotowe druki, wypełniają je w domu i mogą poprosić kogoś z rodziny o wysłanie ich pocztą do urzędu - mówi Woźniak.

Urząd miasta przekazał szpitalom dwa rodzaje wniosków o przyznanie jednorazowej zapomogi po urodzeniu dziecka: dotyczące becikowego gminnego i ustawowego (razem 2 tys. zł).

O pieniądze mogą się starać niezależnie od dochodów rodzice bądź opiekunowie dziecka mieszkający w Krakowie. Miasto planuje przekazać formularze także do innych krakowskich szpitali. Od początku roku oba rodzaje becikowego wypłacono ponad 12 tys. krakowian.


Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #806 dnia: Listopad 19, 2007, 09:55:06 am »
Dla kogo świadczenia rodzinne z Polski i innych krajów Unii

O świadczenia rodzinne możesz ubiegać się cały rok. Co prawda tzw. rok zasiłkowy trwa od września do sierpnia, ale w niczym to nie przeszkadza.


Zasada, którą kierują się urzędnicy przy przyznawaniu świadczeń, jest prosta.
Jeśli wniosek złożysz do 10. dnia miesiąca, zasiłek dostaniesz w tym samym miesiącu; jeżeli po 10. - pieniądze wypłacą ci w kolejnym. Będziesz dostawał je do sierpnia 2008 r., ale w lipcu 2008 r. znowu musisz złożyć wniosek o pieniądze na kolejny rok zasiłkowy.

O co możesz się ubiegać? Królem świadczeń socjalnych w polskich rodzinach - tych potrzebujących pomocy - był, jest, i pozostanie jeszcze długo:


ZASIŁEK RODZINNY

Dostaniesz go, jeśli w twojej rodzinie dochód na osobę nie przekracza 504 zł netto. Jeżeli w poczet domowników wlicza się też niepełnosprawne dziecko, dopuszczalny dochód na osobę rośnie do 583 zł.

Ile pieniędzy możesz dostać z tytułu zasiłku rodzinnego?

* Na dziecko do pięciu lat - 48 zł miesięcznie (wszystkie kwoty netto)

* na dziecko w wieku 5-18 lat - 64 zł,

* na dziecko w wieku 18-24 lata - 68 zł

UWAGA! Na dziecko powyżej 18. roku życia dostaniesz zasiłek tylko wtedy, gdy wciąż się uczy (do 21. roku życia) albo ma orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności i kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej (do 24. roku życia).

Natomiast żadne pieniądze nie przysługują na dziecko, które się ożeni lub wyjdzie za mąż, mieszka np. w schronisku dla nieletnich lub innej instytucji zapewniającej nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie.

Zasiłek rodzinny wypłaca ośrodek pomocy społecznej. Tam też trzeba złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków.


Na wniosku muszą się znaleźć:

* twoje dane (imię, nazwisko, PESEL, adres, itp.);

* dane dzieci (imię, PESEL, adresy szkół);

* informacje, o które dodatki się ubiegasz.


Musisz też podpisać oświadczenie, że masz prawo do takiego świadczenia i wymienić dokumenty dołączane do wniosku. A są to:

* skrócony odpis aktu urodzenia każdego dziecka albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka w przypadku, gdy ojciec dziecka jest nieznany. (Uwaga! Jeśli kolejny raz występujesz o zasiłek, nie musisz ponownie składać odpisów);

* gdy dziecko jest niepełnosprawne - orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności;

* zaświadczenie ze szkoły - jeśli dziecko skończyło 18 lat i się uczy;

* zaświadczenie o dochodach rodziny - z urzędu skarbowego za rok kalendarzowy poprzedzający okres zasiłkowy (teraz za 2006 rok);

* jeśli wystąpiliśmy o przysposobienie dziecka, którym się opiekujemy, informację z sądu o toczącym się postępowaniu;

* kopię prawomocnego wyroku orzekającego rozwód, separację, oddalającego powództwo o alimenty lub zobowiązującego jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka;

* jeśli drugi z rodziców zmarł - kopię aktu zgonu.


Co oprócz zasiłku rodzinnego?

Możesz dostać kilka dodatków.
Są to:


* Dodatek dla rodzin wielodzietnych.
 Na trzecie i każde następne dziecko (uprawnione do zasiłku rodzinnego) w rodzinach wielodzietnych przysługuje miesięcznie dodatkowo 80 zł.


* Dodatek dla samotnie wychowujących dzieci.
Można go już dostać także wtedy, gdy powództwo o ustalenie alimentów od drugiego z rodziców zostało oddalone przez sąd. Możesz otrzymać: 170 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż 340 zł na wszystkie dzieci w rodzinie; 250 zł na dziecko niepełnosprawne, ale nie więcej niż 500 zł, gdy dwoje i więcej dzieci jest niepełnosprawnych.


* Dodatki na dzieci niepełnosprawne.
Tutaj można się starać o:

** dodatek na kształcenie i rehabilitację - wynosi 60 zł miesięcznie na dziecko do 5. roku życia i 80 zł miesięcznie na dziecko od 6. do 24. roku życia;

** zasiłek pielęgnacyjny - 153 zł miesięcznie niezależnie od dochodów rodziny. Należy się na dziecko do 16. roku życia, które ma orzeczoną niepełnosprawność. Dostanie go także osoba powyżej 16 lat, jeśli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Warunek: ta niesprawność musi być stwierdzona przed 21. rokiem życia;

** świadczenie pielęgnacyjne - 420 zł miesięcznie (tu obowiązuje kryterium dochodowe do 583 zł na osobę). To pieniądze dla tych, którzy nie mogą pracować lub musieli zrezygnować z pracy, aby zająć się niepełnosprawnym dzieckiem wymagającym szczególnej opieki. Dziecko musi mieć orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniem: „stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji albo z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności".


* Dodatek na dofinansowanie zakupu podręczników - mogą się o nie ubiegać rodzice uczniów klas I-III szkół podstawowych i ogólnokształcących muzycznych, gdy są z rodzin, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 351 zł netto miesięcznie. Wnioski należy składać do dyrektora szkoły. Trzeba dołączyć dowód zakupu podręczników lub - gdy to niemożliwe - oświadczenie o cenie kupionych podręczników. Wysokość dofinansowania nie może być wyższa niż:

70 zł - dla sześciolatka
130 zł - dla pierwszoklasisty
150 zł - dla drugoklasisty
170 zł - dla trzecioklasisty
POMOC NA DZIECI Z ZAGRANICY

Niektórzy wychodzą z założenia, że z zagranicy, gdzie pracuje np. mąż, dostaną większą kwotę zasiłku i tam składają papiery. To słuszne założenie. Rzeczywiście: kwoty płacone na dzieci np. w Anglii czy Irlandii są o niebo wyższe od tych, które płacą polskie urzędy. Ile można dostać?

* w Wielkiej Brytanii - 17,5 funta tygodniowo na najstarsze dziecko, 11,7 funta na każde następne.

* w Irlandii - po 150 euro na pierwsze i drugie dziecko; na kolejne - po 185 euro.

* w Niemczech - po 154 euro miesięcznie (do trojga dzieci) i 179 euro (powyżej trojga).

* we Francji - po 115,64 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko; po 148 euro - na kolejne.

* w Holandii - 214,46 euro - uwaga - kwartalnie. Tyle na jedno dziecko w wieku 6-12 lat; 252,31 euro na dzieci w wieku 12-18 lat.

* w Austrii - po 105 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko; na trzecie i następne - dodatkowo po 50 euro.

* w Hiszpanii - 23 euro miesięcznie na każde dziecko do 18. roku życia.


Jakie warunki trzeba spełnić

Aby starać się o świadczenie w którymkolwiek z krajów Europy, musisz być ubezpieczony i pracować tam legalnie. Unijne przepisy o świadczeniach rodzinnych obejmują osoby, które:

* za granicą pracują lub prowadzą działalność gospodarczą;

* są emerytami, którzy w danym kraju pracowali i stamtąd mają emeryturę, ale mieszkają w innym państwie;

* pobierają polski zasiłek dla bezrobotnych, a szukają pracy za granicą (tu trzeba załączyć stosowne poświadczenie z urzędu pracy)

* pobierają zasiłek zagraniczny dla bezrobotnych, a szukają pracy w Polsce.


Jak się ubiegać

Najpierw trzeba złożyć wniosek w kraju, w którym się pracuje. Można to zrobić bezpośrednio u pracodawcy lub w instytucji, która zajmuje się wypłatą takich świadczeń.

Starając się o świadczenia rodzinne, trzeba wypełnić formularz E 401 (skąd go wziąć - czytaj niżej). Instytucja zajmująca się w danym kraju świadczeniami wypełnia część formularza i przesyła do Polski do odpowiedniego regionalnego ośrodka polityki społecznej (działają przy wszystkich urzędach marszałkowskich). Po co? Żeby "druga połowa" nie pobierała na to samo dziecko zasiłku w Polsce.

UWAGA! W niektórych krajach do wypłaty zasiłków rodzinnych potrzeba odpowiedniego stażu pracy. Co zrobić, gdy go nie mamy? Zastosować zasadę sumowania okresów zatrudnienia i ubezpieczenia. Oznacza to, że dodajemy wszystkie okresy ubezpieczenia, jakie wypracowałeś w różnych krajach UE - w tym i w Polsce.

Ważne! Świadczenia rodzinne można otrzymywać tylko z jednego państwa. Dlatego kolejna zasada UE brzmi: pierwszeństwo zbiegających się świadczeń.

Oznacza to: tam świadczenia, gdzie praca.


Składanie wniosku

Aby uzyskać świadczenie rodzinne w kraju, w którym pracujesz, musisz przede wszystkim złożyć wniosek. W tym celu:

* skontaktuj się z pracodawcą i sprawdź, kto da ci wniosek E 401 o świadczenia rodzinne (może to być dział kadr pracodawcy lub wyznaczony urząd - pracodawca ma obowiązek pomóc w ustaleniu instytucji zajmującej się przyznawaniem zasiłków);

* zbierz niezbędne dokumenty - a więc akty urodzenia dzieci, akt małżeństwa, dowód tożsamości, dokument potwierdzający twoje zatrudnienie. Ważne! W większości krajów składasz oryginały dokumentów, a jeżeli kopie - to poświadczone. Sposób poświadczenia regulowany jest w każdym kraju oddzielnie.

* wypełniony wniosek złóż u pracodawcy lub w instytucji właściwej do wypłaty świadczeń w kraju, w którym pracujesz (np. w Niemczech w lokalnym oddziale Familienkasse w biurach zatrudnienia);

* wypełnij formularz E 401, który wyda ci odpowiedni zagraniczny urząd (wskaże ci go pracodawca)

Instytucja zagraniczna prześle twój formularz do urzędu marszałkowskiego (regionalnego ośrodka polityki społecznej) w Polsce, w województwie, w którym mieszka twoja rodzina;

Uwaga! Międzynarodowe świadczenia możemy dostać u swojego pracodawcy za granicą lub w tamtejszej instytucji zajmującej się takimi świadczeniami, ale druki poświadczamy w Polsce w znanym nam już dobrze regionalnym ośrodku polityki społecznej (ROPS).


Tam też możemy dostać druki niezbędnych formularzy:

* E 401 - to zaświadczenie dotyczące członków rodziny. Powinno być aktualizowane raz w roku.

* E 402 - potwierdza naukę ucznia lub studenta. Potrzebny, gdy dziecko ma prawo do świadczeń z tytułu nauki dłużej niż do 18. roku życia.

* E 403 - zaświadczenie o przyuczaniu się do zawodu.

* E 404 - zaświadczenie lekarskie do przyznania świadczeń.

* E 405 - zaświadczenie o okresach zatrudnienia do sumowania okresów zatrudnienia.

* E 407 - zaświadczenie do specjalnego zasiłku na dzieci niepełnosprawne.

* E 411 - potwierdza uprawnienia do świadczeń w państwach członkowskich, w których mieszkają członkowie rodziny.

Wszystkie te druki są bezpłatne.


Kto i kiedy wypłaci świadczenie

** Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę u zagranicznego pracodawcy lub prowadzisz za granicą działalność gospodarczą - świadczenie rodzinne zostanie ci przyznane według kryteriów obowiązujących w kraju, w którym pracujesz.

** Jeśli twój pracodawca oddelegował cię do pracy za granicą - świadczenia rodzinne będzie ci wypłacał twój pracodawca lub gmina.

** Jeśli jesteś bezrobotny, ale wcześniej pracowałeś za granicą - świadczenie rodzinne dostaniesz z kraju, który wypłaca ci zasiłek.

** Jeśli wyjechałeś za granicę w poszukiwaniu pracy i otrzymujesz polski zasiłek dla bezrobotnych (przez trzy miesiące) - świadczenia rodzinne będzie ci wypłacała Polska.

** Jeśli jesteś emerytem lub rencistą, pracowałeś lub pracujesz za granicą i masz dzieci na utrzymaniu - masz prawo tylko do zasiłku rodzinnego oraz - w niektórych krajach unijnych - do dodatku do emerytury lub renty na utrzymanie dziecka.

źródło: gazeta.pl Pieniądze

kasiape

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #807 dnia: Listopad 19, 2007, 10:21:10 am »
ciekawe czy w innych krajach UE obowiązuje kryterium dochodowe?? bo jak narazie u nas jest tak, że albo zgarniasz całą pule albo masz "nic"! :puppydogeyes:

Offline gosiak29

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 448
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #808 dnia: Listopad 19, 2007, 11:37:36 am »
Czy dodatek na kształcenie i rehabilitacje jest zalezny od dochodu? Czy przysługuje matkom pracującym?
Gosia, mama Zosi 6 lat RTS

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #809 dnia: Listopad 19, 2007, 02:48:30 pm »
TYLKO zasiłek pielęgnacyjny NIE jest zależny od dochodu.
Jeśli masz przyznany zasiłek rodzinny, to dopiero wówczas nabierasz uprawnień do dalszych części zasiłków, w tym też do tych o które pytasz.
Dochód w rodzinie nie może przekroczyć 504 zł ( lub 583 jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne).
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #810 dnia: Listopad 19, 2007, 02:54:14 pm »
Patrzcie jak to się ma do cywilizowanego świata UE:

* w Irlandii - po 150 euro na pierwsze i drugie dziecko; na kolejne - po 185 euro.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #811 dnia: Listopad 20, 2007, 12:04:33 pm »
Zasiłki socjalne i dodatki do czynszu

Jacek Kowalski

Brakuje ci pieniędzy? Na czynsz, jedzenie, pogrzeb kogoś bliskiego? Nie wstydź się wystąpić o nie do urzędu. Dziś piszemy, o jakie wsparcie możesz się starać

Kto choć raz w życiu korzystał z zasiłków socjalnych, ten wie, że nieraz ułatwiają, a czasem wręcz ratują życie osobie, która z nich korzysta. Wielkim uproszczeniem jest twierdzenie, że po takie zasiłki przychodzą tylko osoby niezaradne, bez pracy, perspektyw życiowych... W codziennym życiu zdarza się, że i ludzie, którym dotąd nie brakowało na życie, muszą nagle starać się o pomoc - np. gdy ich dom zniszczy powódź czy pożar.

Na początek dwa zdania wyjaśnienia. Pomoc socjalna to "działka" ministra pracy i polityki społecznej, ale dla ciebie bezpośrednią instytucją, która ma ci pomóc, jest zwykle lokalny ośrodek pomocy społecznej.


Kto może ubiegać się o pomoc

Każdy, kto znalazł się w takiej sytuacji życiowej, że bez pomocy nie da sobie rady. Oto jakie warunki trzeba spełnić:

- trzeba mieć polskie obywatelstwo

- należy być zameldowanym w Polsce i tutaj przebywać,

ale

- można też być cudzoziemcem przebywającym na terytorium naszego kraju. Takie osoby muszą mieć zezwolenie na osiedlenie się, zgodę na pobyt lub status uchodźcy,

- pomoc dostaną także obywatele państw UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) przebywający w Polsce (również muszą mieć zezwolenie na pobyt).

Powyższe warunki to minimum, jakie trzeba spełnić. Co dalej?

Możesz się starać o pomoc, jeśli jesteś:

- osobą samotnie gospodarującą, z dochodem nieprzekraczającym 477 zł netto,

- członkiem rodziny, w której dochód na osobę nie przekracza 351 zł netto,

Jak obliczamy dochód?

Sumując np. emerytury i renty członków rodziny. Ale nie uwzględniamy jednorazowych form pomocy z gminy lub ze starostwa, takich jak becikowe czy jednorazowe świadczenia socjalne. Twojego dochodu nie zwiększają też świadczenia w naturze (np. przydział węgla) ani świadczenia, jakie otrzymałeś jako bezrobotny za prace społecznie użyteczne.

Co zrobić, aby dostać pieniądze?

Gdy policzyłeś wszystkie składowe i okazuje się, że kwalifikujesz się, aby dostawać zasiłek, musisz złożyć wniosek do gminy (względnie powiatu, jeśli to on cię obsługuje). Możesz zrobić to osobiście, ale może też zrobić to za ciebie opiekun prawny (jeśli jesteś niepełnoletni) lub inna osoba, jeśli działa za twoją zgodą lub za zgodą twojego przedstawiciela.

Do wniosku dołączamy zaświadczenie dokumentujące przychody.

Zanim zostanie ci przyznana pomoc, pracownicy ośrodka pomocy społecznej zweryfikują informacje, które podałeś - sprawdzą dokumenty potwierdzające dochód i przeprowadzą wywiad środowiskowy. Przygotuj się, że w przypadku niektórych form pomocy socjalnej będą to robili co pół roku.

Jeżeli wójt/burmistrz odmówi przyznania ci zasiłku (pisemna decyzja przyjdzie pod podany przez ciebie adres), w ciągu 14 dni roboczych możesz odwołać się od niekorzystnego werdyktu do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO).
UWAGA: Odwołujesz się za pośrednictwem urzędu, który wydał decyzję.


KTO I JAK WSPIERA


** Pomoc z urzędu gminy

Tutaj możesz liczyć m.in. na:

- jedzenie;

- ubranie;

- mieszkanie;

- pomoc na usamodzielnienie się (zasiłek, pożyczka, pomoc rzeczowa);

- bilety kredytowane (bezpłatne bilety na wyjazd do innej miejscowości z ważnego powodu: pogrzebu, choroby kogoś bliskiego, wypadku, załatwienia formalności potrzebnych do uzyskania pracy itp.);

- opłacenie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe - tylko jeśli zrezygnowałeś z zatrudnienia, by opiekować się długotrwale lub ciężko chorą bliską osobą;

- miejsce w placówce opiekuńczo-wychowawczej, ośrodku wsparcia, mieszkaniu chronionym oraz w domu pomocy społecznej;

- usługi opiekuńcze (dla osób przewlekle chorych lub starszych) i specjalistyczne usługi opiekuńcze (dla osób z zaburzeniami psychicznymi);

- pogrzeb na koszt gminy;


Zasiłki pieniężne

Te dzielą się na: stałe, okresowe, celowe, i na pokrycie wydatków związanych ze zdarzeniem losowym. O tym, na jaką formę wsparcia możesz liczyć, każdorazowo decydują przyznający pomoc urzędnicy.


** Zasiłek stały.
Możesz na niego liczyć, jeśli jesteś niepełnosprawny i całkowicie niezdolny do pracy. By go dostać, musisz złożyć wniosek i zaświadczenie o zarobkach.

Pamiętaj, że musisz spełniać kryterium dochodowe - 477 zł netto. Minimalna kwota kwota pomocy to - 30 zł, maksymalna - 444 zł. Ile konkretnie dostaniesz, zależy od twojego dochodu. Ten zasiłek bowiem to różnica między kryterium dochodowym a dochodem.

Jak ci go wyliczą? Według wzoru matematycznego: KD - D = ZS

KD - kryterium dochodowe, D - dochód, ZS - zasiłek stały.


** Zasiłek okresowy.
Możesz się o niego starać, jeśli jesteś długotrwale chory lub/i bezrobotny i np. starasz się o rentę albo inne świadczenie . Warunek: dochód musi być niższy niż 477 zł dla osoby samotnej i 351 zł na osobę w rodzinie.

Zasiłek ten jest obliczany tak samo jak zasiłek stały. Wynosi minimum 35 proc. różnicy między kryterium dochodowym a dochodem osoby samotnej lub 25 proc. różnicy między kryterium a dochodem rodziny. Jest przyznawany na okres ustalany przez ośrodek pomocy społecznej (w zależności od sytuacji osoby starającej się o pomoc).

Uwaga! Zasiłek nie może być niższy niż 20 zł i w przypadku osoby samotnie gospodarującej - wyższy niż 444 zł.

Ważne! W wyjątkowej sytuacji, jak klęska żywiołowa (np. pożar, powódź) czy zdarzenie losowe (wypadek, kradzież), taką pomoc może dostać osoba lub rodzina, której dochód przekracza kryterium dochodowe. Ale wtedy może być zobowiązana do zwrotu zasiłku w części lub w całości, gdy jej sytuacja się poprawi.


** Zasiłek celowy:

1. Możesz o niego wnioskować do gminy, jeśli potrzebujesz pieniędzy np. na jedzenie, węgiel, zorganizowanie pogrzebu, niezbędne przedmioty użytku domowego, ale także na leczenie (dla nieubezpieczonych).

2. Uwaga! Jeśli jesteś bezdomny i bez dochodów, taki zasiłek możesz dostać na pokrycie części lub całości wydatków na świadczenia zdrowotne. Prawo do takiej pomocy mają też ofiary klęsk żywiołowych i zdarzeń losowych (wtedy nie zależy on od dochodu rodziny).

Ważne! Gmina może przyznać zasiłek celowy - różnej wartości - w formie pieniędzy, biletu kredytowanego czy talonu.

3. Jeśli z jakiegoś bardzo ważnego powodu nie zapłaciłeś rachunków, możesz starać się w gminie o specjalny zasiłek celowy (wniosek składasz do gminy).

- Jeśli brakuje ci pieniędzy na jedzenie, możesz wystąpić z wnioskiem o dożywianie. Dorosłym pomoc społeczna wykupuje obiady w barach lub stołówkach, a dzieciom może zafundować np. obiady w szkolnej stołówce. Dołączasz oczywiście zaświadczenie o zarobkach. Z dożywiania mogą korzystać osoby o dochodzie do 526,5 zł na osobę w rodzinie i samotne o dochodzie nieprzekraczającym 715 zł.

- Jeśli opuszczasz placówkę opiekuńczo-wychowawczą albo dom pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, dom dla matek z dziećmi i kobiet w ciąży, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy albo młodzieżowy ośrodek wychowawczy, a nie masz z czego żyć - możesz wnioskować do powiatu o finansowe wsparcie dla usamodzielniających się. Może być to pomoc pieniężna oraz pomoc w znalezieniu mieszkania czy zatrudnienia.

Dziś tego rodzaju pomoc to od 1647 do 6588 zł netto.

- Jeśli jesteś uchodźcą masz prawo ubiegać się o zasiłek dla uchodźców . Jeśli przebywasz w Polsce legalnie, masz prawo do wszystkich zasiłków, o których pisaliśmy. A dodatkowo możesz też dostać m.in. pomoc w ramach indywidualnego programu integracji w postaci opłaty składek na ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Legalni uchodźcy mogą też wystąpić o dofinansowanie nauki języka polskiego - minimalne 420 zł, maksymalne 1175 zł.

Uwaga! Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej radzi, by uchodźcy po wszelkie informacje dotyczące zasiłków zgłaszali się do powiatów.


Wsparcie z powiatu

Pomoc społeczną uzyskasz nie tylko w gminie - także w powiatowym centrum pomocy rodzinie. Możesz się o nią ubiegać, gdy:

- padłeś ofiarą klęski żywiołowej bądź losowej,

- opuściłeś właśnie placówkę opiekuńczo-wychowawczą,

- wyszedłeś z więzienia i masz problemy z usamodzielnieniem się.


Pomogą ci zapłacić czynsz

Jeśli masz niskie dochody, a twoje opłaty za mieszkanie są wysokie, możesz zwrócić się do gminy o dofinansowanie opłacania czynszu. Nie ma znaczenia, czy zajmujesz mieszkanie komunalne, spółdzielcze czy też swoje własne. O specjalny dodatek możesz się starać, jeżeli posiadasz tzw. tytuł prawny do lokalu. To znaczy, gdy jesteś:

- członkiem spółdzielni mieszkaniowej z lokatorskim lub własnościowym prawem do zajmowanego lokalu;

- właścicielem mieszkania lub budynku, w którym zajmujesz lokal;

- najemcą lub podnajemcą mieszkania.

Jeśli jednak nie masz tytułu prawnego, możesz starać się o dodatek, czekając na przydział lokalu zamiennego lub socjalnego.

Dopłatę do czynszu dostaniesz, jeśli średni miesięczny dochód na każdego domownika nie przekracza wysokości:

- w gospodarstwie jednoosobowym - 175 procent najniższej emerytury (teraz - 597,46 zł), czyli 1045,56 zł;

- w rodzinie wieloosobowej - 125 procent najniższej emerytury, czyli 746,83 zł. Uwaga! Do dochodu nie są wliczane:

- jednorazowe zapomogi z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe),

- dodatek z tytułu urodzenia dziecka, ? dodatek dla sierot zupełnych,

- zasiłek pielęgnacyjny, ? zasiłek okresowy z pomocy społecznej,

- jednorazowe świadczenie pieniężne i świadczenia w naturze z pomocy społecznej,

- pomoc w zakresie dożywiania.

Dodatek zostanie ci przyznany, także jeśli twoje mieszkanie nie jest zbyt duże w stosunku do liczby mieszkających w nim osób. Aby wiedzieć, czy tak jest, musisz znać tzw. normatywy. Zgodnie z nimi powierzchnia użytkowa lokalu powinna wynosić:

- 35 m kw. dla 1 osoby,

- 40 m kw. dla 2 osób,

- 45 m kw. dla 3 osób,

- 55 m kw. dla 4 osób,

- 65 m kw. dla 5 osób,

- 70 m kw. dla 6 osób.

Jeśli w rodzinie jest więcej niż 6 osób, na każdą kolejną przypada dodatkowo 5 m kw. Te wielkości podnosi się o 15 m kw., jeśli w rodzinie jest osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub taka, która z uwagi na swoje kalectwo musi zajmować osobne pomieszczenie.

Jak składać wniosek

Wniosek o przyznanie dodatku do czynszu składasz w urzędzie gminy. Tam też otrzymasz odpowiedni formularz. Musisz go wypełnić, potwierdzić u zarządcy domu i złożyć w wydziale obsługi mieszkańców lub wydziale zasobów lokalowych.

Do wniosku dołączasz:

- aneks o składnikach czynszu za ostatni miesiąc (dostaniesz go np. w swojej spółdzielni)

- zaświadczenia o dochodach brutto z ostatnich trzech miesięcy#&#jeśli otrzymujesz alimenty - pokwitowania potwierdzające ich odbiór (z ostatnich trzech miesięcy), a jeśli jesteś bezrobotnym - zaświadczenie z urzędu pracy o wysokości pobieranego zasiłku. To urząd decyduje, czy będzie dopłacał do twojego czynszu, czy nie. Jeśli decyzja (pisemna!) będzie odmowna, w ciągu 14 dni roboczych możesz się od niej odwołać. Dopłata do czynszu wynosi obecnie maksymalnie 130 zł.


źródło: gazeta.pl Pieniądze

grace-2007

 • Gość
prosze o pomoc
« Odpowiedź #812 dnia: Grudzień 07, 2007, 10:59:43 pm »
Jestem samotną matką i pracuję, czy mogę rozliczyć sie za 2007 r na zasadach preferencyjnych z córką ,która otrzymuje rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny od urodzenia,ukończyła w tym roku specjalną szkołę zawodową.

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #813 dnia: Grudzień 09, 2007, 09:41:13 pm »
Grace, możesz się rozliczyć razem z córką, jezeli jej dochody za cały rok nie przekroczą określonej kwoty, to jest ok. 9 tyś ( bez zas. pielęgnacyjnego)
i jezeli mieszka z Tobą
dokładne wyjasnienia są zawarte w dodatku  do PIT-a  "0"
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

grace-2007

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #814 dnia: Grudzień 10, 2007, 05:55:38 pm »
Ula pieknie dziekuje Ci za udzielenie informacji bo w urzedach skarbowych kazdy urzednik inaczej interpretuje taka sytuacje mowiono mi ze jak corka ma dochod to nie moze sie ze mna rozliczyc.Jeszcze raz dziekuje za pomoc :)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #815 dnia: Styczeń 07, 2008, 07:31:43 am »
W jaki sposób ubiegać się o becikowe

Osoby pracujące i mieszkające za granicą od ponad roku nie otrzymają zapomogi w związku z urodzeniem dziecka, nawet jeśli są zameldowane w Polsce

Przez rok od momentu urodzenia się dziecka jego opiekunowi prawnemu przysługuje jednorazowa zapomoga – becikowe. (Wydłużono ten termin w czerwcu 2007 r., wcześniej były to trzy miesiące). Przysługuje ono nie z tytułu porodu, lecz na każde urodzone dziecko.


Podwójne becikowe

Osoby o niskich dochodach mogą otrzymać nawet 2 tys. zł na dziecko. Dzieje się tak, gdy w rodzinie dochód na osobę nie przekracza 504 zł (a gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne – 583 zł) i w związku z tym pobiera ona zasiłek rodzinny. Wówczas poza becikowym, które wypłaca gmina, kolejne 1000 zł przyznaje ośrodek pomocy społecznej. Oba świadczenia są jednorazową pomocą.


Aby otrzymać

Pisemny wniosek o przyznanie zapomogi (nie ma ustawowo określonego wzoru takiego formularza) może złożyć ojciec lub matka dziecka, jego opiekun prawny lub faktyczny – czyli osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu rodzinnego z wnioskiem o przysposobienie. Nie będzie zatem opiekunem faktycznym babcia dziecka pozostawionego pod jej opieką przez rodziców, którzy np. wyjechali za granicę do pracy sezonowej.

Wniosek składa się u wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Osoby o niskich dochodach drugi wniosek o zapomogę z tytułu urodzenia dziecka składają w ośrodku pomocy społecznej. Do obu wniosków trzeba dołączyć dokument tożsamości, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę jego urodzenia (wystawia go urząd stanu cywilnego w miejscu urodzenia dziecka) oraz pisemne oświadczenie, że drugi z rodziców nie pobrał już świadczenia.


Decyduje miejsce zamieszkania

Do wypłacenia becikowego zobowiązana jest gmina, w której mieszka wnioskodawca w chwili złożenia wniosku. Miejsce zamieszkania nie musi być tożsame z miejscem zameldowania. Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 26 września 2007 r. (sygn. akt IOW 52/07) dotyczącym tzw. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentami dwóch miast. Zgodnie z ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) becikowe wypłaca organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Ustawa w swoim słowniku nie określa jednak pojęcia „miejsca zamieszkania”. Należy się więc odwołać do kodeksu cywilnego i uznać, że jest to miejsce, w którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.


Rodzice adopcyjni

Jako opiekunom prawnym także rodzicom adopcyjnym przysługuje prawo do zapomogi z tytułu urodzenia dziecka.

– Jeżeli biologiczna matka weźmie becikowe, a chwilę później zrzeknie się praw do dziecka, nie musi zwracać świadczenia. Becikowe otrzymają również jego rodzice adopcyjni – mówi Olgierd Podgórski z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.


Niepełnoletnia matka

Decyzja o przyznaniu pieniędzy jest wydawana na podstawie wniosku złożonego przez uprawnioną osobę. I chociaż osoba niepełnoletnia ma tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych – jest też rodzicem, któremu przysługuje zapomoga. Wniosek o nią musi podpisać przedstawiciel ustawowy małoletniego rodzica (czyli ojciec, matka lub opiekun prawny).


Na obczyźnie

Jeśli Polakom od ponad roku mieszkającym i pracującym np. w Irlandii urodzi się dziecko, nie mają oni prawa do świadczeń z Polski. Raz jeszcze warto przywołać ustawę o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którą becikowe wypłaca organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Jednocześnie jeśli jedno z rodziców pracuje za granicą, może się starać o tamtejsze świadczenia rodzinne – w tym becikowe, jeśli w danym kraju istnieje. Wtedy jednak nie może ich pobierać w Polsce.

Zgodnie z przepisami wspólnotowymi osoby pracujące legalnie w jednym z państw członkowskich (np. w Anglii) są uprawnione do świadczeń lub zasiłków rodzinnych na członków swojej rodziny, którzy zamieszkują w innym państwie UE, jednak pod warunkiem że spełniają kryteria wymagane w takich sytuacjach zgodnie z obowiązującym w tym państwie ustawodawstwem.


Warunki przyznania świadczenia

1000 złotych becikowego dostają w Polsce rodzice każdego dziecka, które się urodzi. Jest to kwota wolna od podatku. Trzeba tylko złożyć pisemny wniosek i dołączyć do niego:

- dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o becikowe,

- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę jego urodzenia,

- pisemne oświadczenie, że na dziecko nie zostało wcześniej pobrane becikowe, np. przez drugiego z rodziców.


Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: k.pawlak@rp.pl

Źródło : Rzeczpospolita
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline aleksandra1

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 117
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #816 dnia: Styczeń 08, 2008, 10:27:10 pm »
Oświećcie mnie prosze :oops: Czy do dochodu rodziny wliczane są zasiłki jakie otrzymuje na syna?(wszystkie jakie przysługują)Coś wyczytałam,że jeśli sytuacja materialna poprawiła się należy to zgłosić gdyż potem będzie trzeba zwrócić ::to co się nie należy:: :(
Jedna mała łza nie musi spaść,jeśli możesz coś od siebie dać...

Mulesia

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #817 dnia: Styczeń 08, 2008, 10:32:41 pm »
Napisz dokładnie , co otrzymujesz . Czego dotyczy sprawa. Dochody do różnych celów mogą być inaczej liczone. Ciężko odpowiedzieć nie wiedząc o jakie świadczenie chodzi.

Offline aleksandra1

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 117
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #818 dnia: Styczeń 08, 2008, 11:19:13 pm »
Do końca 2007 roku syn miał orzeczenie o niepełnospr.Wstyczniu tego roku mielismy komisje,która orzekła nadal niepełnospr.spełnia wszysstkie punkty więc świadczenie pielęgnacyjne też otrzymamy.Mąż pod koniec zeszłego roku zmienił pracę a co za tym poszło zwiększyły się jego zarobki,czy to nie bedzie miało wpływu na decyzje o przyznaniu mi świadczenia pielęgnacyjnego?A przy składaniu wniosków w sierpniu czy oni wliczą moje świadczenia do jego wypłat(dochodów)(netto brutto??)Jak to jest z tymi dochodami,nie mozna przekroczyć 584zł .na osobę,ale sumując nasze pieniadze razem??OSZALEJE Z TYM WSZYSTKIM!I jeszcze jedna sprawa czy w dofinansowaniu do sprzętu np.komputera też jest jakieś kryterium dochodowe?
Jedna mała łza nie musi spaść,jeśli możesz coś od siebie dać...

Mulesia

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #819 dnia: Styczeń 09, 2008, 01:08:07 pm »
Zasiłek pielęgnacyjny nie zależy od dochodu, natomiast świadczenie pielęgnacyjne tak.
Kryterium dochodowe w Twoim przypadku to 583zł.
Definicja dochodu w ustawie o świadczeniach rodzinnych jest rozbudowana. Wkleję to, co ma najczęściej zastosowanie

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) dochodzie - oznacza to, po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób:
a)przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W praktyce organy obliczają dochód do świadczeń opiekuńczych na podstawie danych z Urzędu Skarbowego.
Roczny dochód dzieli się przez 12 ( ilość miesięcy ) i przez ilość osób w rodzinie.

Zwiększone zarobki męża powinnaś zgłosić, bo tak nakazuje ustawa.
Art. 25. 1. "W przypadku wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny, uzyskania dochodu lub innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych osoba, o której mowa w art. 23 ust. 1, jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu wypłacającego świadczenia rodzinne".
Niezgłoszenie zmiany może spowodować wydanie decyzji o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń.

Niestety, w roku 2008 wyższe zarobki męża zostaną prawdopodobnie uznane za tzw. dochód uzyskany

Art. 4 ilekroć w ustawie mowa jest o :

pkt 24)uzyskaniu dochodu - oznacza to uzyskanie dochodu spowodowane:
a)zakończeniem urlopu wychowawczego,
b)uzyskaniem prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium w wysokości zasiłku dla bezrobotnych,
c)uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło,
d)uzyskaniem zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, z wyjątkiem rent przyznanych rolnikom w związku z przekazaniem lub dzierżawą gospodarstwa rolnego,
e) (uchylona),
f)rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej,

Art.5 ust. 4a. W przypadku uzyskania przez członka rodziny, osobę uczącą się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego dochodu, o którym mowa w art. 3 pkt 24, prawo do zasiłku rodzinnego ustala się na podstawie dochodu rodziny, osoby uczącej się lub dziecka powiększonego o uzyskany dochód.

Warto też wiedzieć , że  ustawa przewiduje też dochód utracony

Art. 4  Ilekroć w ustawie mowa jest o:
pkt 23) utracie dochodu - oznacza to utratę dochodu spowodowaną:
a)uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego,
b)utratą prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium w wysokości zasiłku dla bezrobotnych,
c)utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło,
d)utratą zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, z wyjątkiem rent przyznanych rolnikom w związku z przekazaniem lub dzierżawą gospodarstwa rolnego,
e) (uchylona),
f)wyrejestrowaniem pozarolniczej działalności gospodarczej,
Art. 5 ust. 4. W przypadku utraty dochodu prawo do zasiłku rodzinnego ustala się na wniosek osoby, o której mowa w art. 4 ust. 2, na podstawie dochodu rodziny lub dochodu osoby uczącej się pomniejszonego o utracony dochód.

Z przepisów istotnych podam jeszcze ten - dotyczący zasiłku rodzinnego:

art. 5 ust. 3. W przypadku gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie lub dochód osoby uczącej się przekracza kwotę uprawniającą daną rodzinę lub osobę uczącą się do zasiłku rodzinnego o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym. W przypadku przekroczenia dochodu w kolejnym roku kalendarzowym zasiłek rodzinny nie przysługuje.

Jak ze sfinansowaniem  zakupu komputera, nie wiem.

kasiape

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #820 dnia: Styczeń 09, 2008, 01:33:50 pm »
a to nie jest tak, że do określenia czy należy się świadczenie pielęgnacyjne czy też nie potrzebne jest zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o uzyskanych dochodach?

aleksandra1 wniosek o komputer składasz w PCPR lub w PFRONie - tam nie kryterium dochodowego, żeby go złożyć.
poczytaj tutaj: http://forum.darzycia.pl/vp124896.htm#124896 - zacznij od końca, tu jest dyskusja nt programów PCPR/PFRON

Offline gosiak29

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 448
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #821 dnia: Styczeń 09, 2008, 01:46:28 pm »
Kasiu niestety mam inne informacje (zaraz mnie zbeszta  :D )

jest kryterium ale duzo wyższe, mam świeże druki i instrukcje do nich, aby składać wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON dochód na osobe w rodzinie nie może przekraczać 50 % przecietnego wynagrodzenia ogłaszanego co kwartał przez GUS (dla III kw. 2007 wynosił on 2.702,-) 50 % tej kwoty daje jakieś 1.351 zł. Potem tylko decyduja jak wysoko dofinansować danego wnioskodawcę.
Upewniałam sie jeszcze telefonicznie czy dobrze to skumałam.
Gosia, mama Zosi 6 lat RTS

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #822 dnia: Styczeń 09, 2008, 03:01:43 pm »
kasiape miała rację, ale to obowiązywało - w styczniu wymodzili nowe kryteria, nowe przepisy. Pisałam o tym obszernie w innym dziale.
W linku, który podała kasiape:
Cytuj
2007 Dz. U. Nr 230 poz. 1696
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia zadań samorządu województwa, które mogą być dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Stan prawny: obowiązuje  
Wydany: 11 grudnia 2007 r.
Wchodzi w życie: 26 grudnia 2007 r.
Zmienił: 2004 Dz. U. Nr 187 poz. 1940  2007-12-26
źródło


dodaję tu zapis ze strony sejmowej


http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20072301696
Dz.U. 2007 nr 230 poz. 1696  Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia zadań samorządu województwa, które mogą być dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

weszło wżycie 26 XII. 2007r.

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20072301696&type=2&name=D20071696.pdf
w pdf
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #823 dnia: Styczeń 09, 2008, 10:39:13 pm »
Aleksandro, dochód rodziny określa się w zalezności od tego do czego te wyliczenia mają służyć
np. ubiegając się o zasiłek w OPS policzą nam wszystko
do innych celów wystarczy zaświadczenie z Urzędu Skarbowego ( tam jest tylko nasz dochód opodatkowany)

do otrzymania zasiłków rodzinnych i dodatków jest określona kwota (kryterium)
o każdej zmianie dochodów ( co pięknie wkleiła Mulesia) musisz poinformować
jeżeli wasz dochód przekroczy okreslona kwotę, wypłata świadczenia zostanie wstrzymana
będą opłacać za Ciebie składkę zdrowotną i emerytalno-rentową
idź do OPS-u z zaświadczeniem o nowych zarobkach męża i niech policzą od nowa

co do dofinansowania - tu Gosia ślicznie wszystko wyjaśniła
zawsze była kwota graniczna od której zależało, czy dadzą  nam dofinansowanie
do sprzetu, likwidacji barier czy turnusu
kwota jest zmienna , bo zależna ogłoszonego przeciętnego wynagrodzenia w danym kwartale

dobrze radzą dziewczyny  :tekno:
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline gosiak29

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 448
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #824 dnia: Styczeń 09, 2008, 10:44:09 pm »
Cytat: "sonia"
w styczniu wymodzili nowe kryteria, nowe przepisy


nie wiem od kiedy to obowązuję ale gdy sprawdzałam w grudniu co musze miec, żeby się ubiegać to pani nakierowała mnie na to:

http://www.mops.gda.pl/index.php?id=50

wymagane dokumenty punkt d- oświadczenie o dochodach, które sporządza się według wzoru:

http://www.mops.gda.pl/coijak/dokumenty/inst.doc

tak przynajmniej jest w Gdańsku jeśli chodzi o program likwidacji barier architekt. w komunikowaniu się i technicznych
Gosia, mama Zosi 6 lat RTS

kasiape

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #825 dnia: Styczeń 10, 2008, 01:23:44 pm »
Cytat: "Ulka"
jeżeli wasz dochód przekroczy okreslona kwotę, wypłata świadczenia zostanie wstrzymana
będą opłacać za Ciebie składkę zdrowotną i emerytalno-rentową
- jeżeli dochód przekroczy te określoną kwotę to wstrzymają wypłatę zasiłku i opłacanie skladek do ZUS.

My zawsze przekraczaliśmy dochód, ale kiedyś choć opłacali "tylko" składkę do ZUS, a teraz nawet tego nie robią. Przekraczasz dochód? dostaniesz tylko zasiłek pielęgnacyjny 153 PLN - pomijając programy PFRON i PCPR, bo to inny temat.

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #826 dnia: Styczeń 10, 2008, 01:47:11 pm »
Dokładnie tak jak podała kasiape.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #827 dnia: Styczeń 10, 2008, 10:21:00 pm »
Kasiu, ale chyba możesz sobie sama opłacać składki do  ZUS ???
czy jest jeszcze cos takiego? bo wiem ze kiedyś tak było,
choć sama nie korzystałam , ale dla matek które nie pracują to chyba nie jest
złe rozwiązanie  -  składki na przyszłą emeryturę
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

kasiape

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #828 dnia: Styczeń 10, 2008, 11:44:24 pm »
Ulko pewnie, że mogę tylko składka na przyszłą emeryturę załamałaby budżet domowy :puppydogeyes:

"Za grudzień 2007 r. składka na ubezpieczenia społeczne nie może być niższa niż:

# 316,62 zł (tj. 19,52%) na ubezpieczenie emerytalne
# 162,21 zł (tj. 10%) na ubezpieczenia rentowe
# 39,74 zł (tj. 2,45%) na ubezpieczenie chorobowe" razem: 488,57zł; kogo na to stać?

źródło:http://www.zus.pl/

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #829 dnia: Styczeń 11, 2008, 01:20:19 pm »
Co się należy na dziecko w 2008 roku


 Największa tegoroczna nowość - alimenty zamiast zaliczki. Jaka będzie to pomoc, a jakie zasiłki rodzinne i dodatki?Podatkowa ulga na dzieci


Przebojem tegorocznych rozliczeń z fiskusem (z podatku za 2007 r.) będzie podatkowa ulga na dzieci. Ulgę możemy odpisywać po raz pierwszy - na każde dziecko 1145,08 zł. To odpis od podatku. Przy dwójce odliczymy 2290,16 zł, przy trójce 3435,24 zł itd.

Ulga przysługuje podatnikom, którzy "w roku podatkowym wychowywali własne lub przysposobione dzieci". Chodzi o dzieci: małoletnie, bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny, do ukończenia 25. roku życia uczące się lub studiujące.

Więcej o ULDZE NA DZIECI

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego


Tu od 1 października 2008czeka nas największa rewolucja: nowe stawki i wyższe dochody uprawniające do pomocy. I to nie tylko dla samotnych rodziców, ale też w związkach małżeńskich. Już od 1 sierpnia urzędy gmin zaczną przyjmować dokumenty. Jakie będą te alimenty?

Przede wszystkim wzrasta kryterium dochodowe uprawniające do pomocy. Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego dostaną rodziny, które mają na osobę do 725 zł (do października tylko ci z dochodem do 583 zł). Maksymalnie można otrzymać 500 zł (dotąd do 380 zł zaliczki ).

Ale uwaga!
Nie dostaniemy więcej, niż przyznał nam sąd. Kto ma wyrok na niższe alimenty, może jedynie wystąpić do sądu o ich podwyższenie.

Uwaga!
Dobra wiadomość dla rodziców po rozwodach: po zawarciu nowego związku albo żyjąc w konkubinacie, nie stracicie jak teraz prawa do alimentów (dziś zaliczki mają tylko samotni).

Kto dostanie alimenty z Funduszu?


Dziecko, na które zasądzone są alimenty, ale ich egzekucja jest bezskuteczna: do ukończenia 18. roku życia; lub do 25 lat, jeśli uczy się w szkole lub szkole wyższej (teraz tylko do 24 lat); powyżej 25 lat bezterminowo, tylko gdy dziecko ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Świadczenia jak teraz zaliczka nie będą się należały na dziecko, które: jest oddane do rodziny zastępczej lub instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (np. dom dziecka); jest pełnoletnie i ma własne dziecko; ożeniło się / wyszło za mąż.

O świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego można się starać już po dwóch miesiącach bezskutecznej egzekucji (przy zaliczce to minimum trzy miesiące). Wypłacać je będzie tylko urząd gminy lub miasta (teraz zaliczki wypłacają albo urzędy gmin, albo ośrodki pomocy społecznej).

Uwaga na terminy!
Zmienia się tzw. okres świadczeniowy (czas, na który przyznawane są pieniądze; zwykle to rok). Obecny okres świadczeniowy kończy się 31 sierpnia. Przy alimentach ma obowiązywać od 1 października do 30 września kolejnego roku.

W tym roku zajmujący się wypłatą zaliczek urzędnicy gminni mają automatycznie przedłużać okres pobierania zaliczki do końca września wszystkim tym, którzy są do niej uprawnieni do sierpnia br. Ale już w sierpniu składać trzeba wnioski o alimenty. Kto zdąży do końca sierpnia, pierwszą wypłatę alimentów otrzyma w październiku. Kto się spóźni - złoży wniosek między 1 września a 31 października - pieniądze dostanie do 30 listopada.

Uwaga, dłużnicy!

Od października 2008 r. ścigać was będą już nie tylko komornicy, ale też urzędy skarbowe. Jeśli nie macie pracy, gmina każe się wam zarejestrować jako bezrobotny lub poszukujący pracy. Starosta skieruje was do robót publicznych. Jeżeli odmówicie podjęcia pracy lub utrudnicie przeprowadzenie wywiadu środowiskowego na wasz temat, gmina skieruje wniosek do prokuratury o karne ściganie. Za uporczywe uchylanie się od łożenia na utrzymanie najbliższych z art. 209 par. 1 k.k. grozi grzywna lub nawet do dwóch lat więzienia. Starosta może też zabrać dłużnikowi prawo jazdy. Powstać ma Centralny Rejestr Dłużników, do którego wpisany będzie niesolidny rodzic. Na tej "czarnej liście" pozostanie do czasu, aż gmina zawiadomi, że wszystko uregulował. Po 6 miesiącach niepłacenia komornik może wpisać dłużnika także do Krajowego Rejestru Sądowego. Komornik będzie mógł zająć rzeczy nie tylko dłużnika, ale też należące do osoby, która z nim mieszka. Chyba że udowodni ona, że to jej wyłączna własność. Ciągle też możliwe będzie pozwanie do sądu rodziców dłużnika, by to oni płacili alimenty. Kto postanowi poprawę, dostanie szansę. Gmina będzie mogła rozłożyć na raty lub umorzyć część długów. Umorzy: 30 proc. - gdy przez 3 lata miesięcznie płaci on przynajmniej tyle, ile na miesiąc zasądził sąd; 50 proc. - jeżeli spłaca tak przez 5 lat; 100 proc. - jeżeli regularnie płaci przez 7 lat.

Zasiłki rodzinne

Świadczenia rodzinne (zasiłek i dodatki) pozostają na dotychczasowych zasadach. Podstawowy warunek to prawo do zasiłku rodzinnego, a dopiero wtedy można się starać o dodatki.

Kto otrzyma zasiłek? Rodzina z dochodem 504 zł netto na osobę (przy dziecku niepełnosprawnym - 583 zł na osobę). Należy się wtedy na dziecko do 18. roku życia, a gdy kontynuuje ono naukę - do 21. roku, w przypadku dziecka niepełnosprawnego kontynuującego naukę - do 24. roku życia.

Ile?

48 zł miesięcznie - na dziecko do 5. roku życia; 64 zł - na dziecko powyżej 5. roku życia, ale do ukończenia 18. roku życia; 68 zł - na dziecko powyżej 18 lat, do ukończenia 24. roku życia.

Zasiłek nie przysługuje , gdy dziecko ożeni się lub wyjdzie za mąż, mieszka w instytucji z całodobowym utrzymaniem (np. młodzieżowym ośrodku wychowawczym) albo pobiera zasiłek na swoje dziecko.

Nie dostanie go też rodzic, który sam wychowuje dziecko, ale nie ma na nie orzeczonych alimentów. Wyjątek: drugi z rodziców nie żyje, jest nieznany albo sąd wyrokiem zobowiązał do utrzymywania dziecka tylko jedno z rodziców, a drugie nie musi płacić alimentów. Także wtedy, gdy powództwo o ustalenie alimentów od drugiego z rodziców zostało oddalone.

Okres zasiłkowy w świadczeniach rodzinnych trwa od 1 września do 31 sierpnia następnego roku. Ale także w trakcie można ubiegać się o wsparcie, jeśli w czasie okresu zasiłkowego pogorszyła się sytuacja finansowa rodziny albo gdy rodzi się kolejne dziecko i średnia na osobę obniża się.

Wypłatami zasiłków rodzinnych zajmują się urzędy gmin lub ośrodki pomocy społecznej. Być może w związku z wprowadzeniem Funduszu Alimentacyjnego i koniecznością wypłaty alimentów przez gminy od jesieni samorządy będą chciały to skupić w jednym miejscu - czyli w urzędzie. Ale na razie jest jak w poprzednim roku.

Następna podwyżka wysokości zasiłków czeka nas zgodnie z ustawą w 2009 r.


Ważne dla rodzin, w których jedno z rodziców pracuje w innym kraju UE! Nawet jeśli mieszkacie w Polsce, dzieci mają prawo do zasiłków z kraju, w którym pracuje rodzic. Często to świadczenia dużo wyższe niż w Polsce. Informacji szukać można w regionalnych ośrodkach polityki społecznej przy urzędach marszałkowskich w każdym województwie.

Dodatki do zasiłku

Zostają po staremu, czyli należą się tylko osobom, które mają przyznany zasiłek rodzinny. Jakie to dodatki?

Wyprawkowy - czyli z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego - 100 zł raz w jednym roku szkolnym, w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia roku szkolnego. Należy się od zerówki po szkołę ponadgimnazjalną.

Na urodzenie dziecka
- 1000 zł - jednorazowy dodatek (nie mylić z becikowym, które jest jednorazową zapomogą dla wszystkich!) tylko dla uprawnionych do zasiłku rodzinnego.

Na wychowawczym
- 400 zł miesięcznie - niezależnie od liczby dzieci (bliźniaki, trojaczki). Do 24 miesięcy na jedno, do 36 miesięcy przy bliźniakach i większej liczbie dzieci urodzonych podczas jednego porodu, do 72 miesięcy na dziecko niepełnosprawne.

Dla wielodzietnych (trójka i więcej dzieci)
- po 80 zł na trzecie i każde następne w rodzinie uprawnionej do zasiłków rodzinnych.

Dla samotnych rodziców
- to pomoc wyłącznie dla rodziców tych dzieci, których ojciec (lub matka) nie żyje lub ojciec jest nieznany. Wynosi: 170 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż 340 zł na wszystkie dzieci w rodzinie (przy dochodzie 504 zł na osobę); 250 zł na dziecko niepełnosprawne, ale nie więcej niż 500 zł, gdy dwoje i więcej dzieci jest niepełnosprawnych (przy dochodzie 583 zł na osobę).

Na kształcenie i rehabilitację dziecka niepełnosprawnego
- miesięcznie 60 zł na dziecko do 5 lat, 80 zł na dziecko od 6 do 24 lat. Musi mieć orzeczoną niepełnosprawność całkowitą lub co najmniej umiarkowany stopień i uczyć się w szkole lub studiować.

Na dojazd do szkoły, bursę czy internat
- dodatek na dziecko uczące się poza miejscem zamieszkania. Dostaniemy: 50 zł na dojazd do szkoły lub 90 zł na zamieszkanie w miejscowości, w której mieści się szkoła (np. na internat, bursę, stancję).

Becikowe

1000 zł dla wszystkich, także bogatych (bez względu na dochody). To jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka. Uwaga! Warto w swojej gminie zapytać, czy nie wypłaca własnego becikowego. Niektóre samorządy już uchwaliły taką pomoc dla mieszkańców, często również bez względu na dochody.

Urlop i zwolnienia

Macierzyński . Nie ma na razie zapowiadanego wydłużenia urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Choć z wypowiedzi nowej minister pracy wnioskować można, że temat wróci. Teraz z tytułu urodzenia dziecka mamy prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego w wymiarze: 18 tygodni (126 dni) przy pierwszym porodzie; 20 tygodni (140 dni) przy każdym następnym porodzie; 28 tygodni (196 dni) w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu (bliźniaczki, trojaczki itd.).

Z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie
przysługuje urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński w wymiarze 18 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia (a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 10. roku życia).

Tacierzyński . Część urlopu macierzyńskiego może wykorzystać ojciec dziecka. Gdy matka wróci do pracy po wykorzystaniu po porodzie minimum 14 tygodni, pozostałą jego część może wykorzystać ubezpieczony ojciec dziecka.

Wychowawczy . Bez zmian. Należy się tylko zatrudnionym na umowę o pracę. Można wykorzystać do 3 lat (ale do 4. roku życia dziecka). Gdy dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności, można dodatkowo wykorzystać do 3 lat (do 18 r. życia dziecka). To bezpłatny urlop na dziecko (ale liczy się do stażu pracy jako tzw. okres nieskładkowy).

Zasiłek opiekuńczy . Ważna nowość dotyczy tzw. zasiłku opiekuńczego, czyli zasiłku przysługującego z powodu opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Do 15 marca 2007 r. o ten zasiłek mogły ubiegać się tylko osoby, które obowiązkowo podlegały ubezpieczeniu chorobowemu (np. pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę). Osoby, które podlegały ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie i opłacały składkę chorobową (np. prowadzący działalność), nie mogły z niego korzystać. Sytuacja zmieniła się po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Od 16 marca 2007 r. zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo lub dobrowolnie.

Co to znaczy?

Matka lub ojciec (tylko jedno, a nie oboje naraz) mogą otrzymać zasiłek opiekuńczy, gdy muszą opiekować się chorym dzieckiem w wieku do 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny. Albo kiedy muszą zaopiekować się zdrowym dzieckiem do lat 8 (np. gdy nagle zamknięto żłobek).

Ważne!
Osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu, ciągle nie mają prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8.

Uwaga!
Taki zasiłek opiekuńczy wypłacą nam, tylko jeśli w gospodarstwie domowym, poza ubezpieczonym, nie ma innego członka rodziny, który mógłby zająć się chorym dzieckiem (chyba że dziecko ma mniej niż 2 lata). Ale za taką osobę, która mogła się zająć dzieckiem, nie można uznać: osoby całkowicie niezdolnej do pracy; chorej; niesprawnej fizycznie lub psychicznie ze względu na swój wiek; prowadzącej gospodarstwo rolne albo prowadzącej działalność pozarolniczą, która nie może regulować czasu pracy w sposób dowolny (ma ustalone godziny pracy); pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie czy osoby niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeśli odmawia ona sprawowania opieki (np. babcia).

Ile maksymalnie zasiłku opiekuńczego możemy wykorzystać: do 60 dni w roku kalendarzowym na dzieci chore do lat 14;do 14 dni w roku kalendarzowym na dzieci ponad 14-letnie lub innych chorych członków rodziny.

Dziękujemy Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej oraz ZUS za pomoc w przygotowaniu poradnika
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #830 dnia: Styczeń 16, 2008, 08:10:43 am »
Ulga przysługuje bez względu na wiek i dochody

Ulga na wychowywanie dzieci, które otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny, przysługuje niezależnie od ich wieku i uzyskiwanych dochodów.

PORADA

Podatniczka wychowuje pełnoletnią niepełnosprawną córkę, która otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny. Córka uzyskuje dochody w postaci renty inwalidzkiej. Podatniczka chciałaby wiedzieć, czy może skorzystać z ulgi rodzinnej na córkę. Tomasz Beger, doradca podatkowy w KZWS Spółka Doradztwa Podatkowego w Poznaniu, wskazuje, że zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które wprowadziły tzw. ulgę na dzieci, dają ciekawe możliwości dotyczące dzieci, które otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny.

- Ulga przysługuje także rodzicom takich dzieci, i to bez względu na to, czy dziecko w danym roku uzyskiwało jakiekolwiek inne dochody, czy to opodatkowane czy też zwolnione z opodatkowania. Bez znaczenia jest również to, w jakim wieku jest dziecko. Może zatem być już osobą pełnoletnią - mówi Tomasz Beger.

Ekspert wyjaśnia, że tak szerokie sformułowanie uprawnienia do ulgi wynika z bezpośredniego powiązania art. 27f ustawy o PIT regulującego ulgę rodzinną z art. 6 ust. 4 ustawy dotyczącego preferencyjne- go sposobu opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci.

- Można sobie zatem wyobrazić sytuację, w której rodzice dorosłego dziecka otrzymującego zasiłek pielęgnacyjny i uzyskującego dochody np. z renty inwalidzkiej, czy też jakiegokolwiek innego tytułu, uzyskują prawo do skorzystania ze wspomnianej ulgi. Na gruncie obowiązujących obecnie przepisów wydaje się, że nie ma przeciwwskazań do wykorzystania w takim przypadku ulgi na dzieci w pełnej wysokości przez rodziców - twierdzi Tomasz Beger.

ULGA NA DZIECI W PODATKU DOCHODOWYM

Jakie dzieci obejmuje ulga w PIT:

małoletnie,
bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,
dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.
MAGDALENA MAJKOWSKA

http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2133.220.0.39.14.2.0.1.htm
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Mulesia

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #831 dnia: Styczeń 30, 2008, 08:29:48 am »
Gmina nie będzie odwlekać wypłaty zasiłku

Magdalena Januszewska 30-01-2008, ostatnia aktualizacja 30-01-2008 07:15
Jeśli dana osoba czeka na decyzję o stopniu niepełnosprawności, to nie może z tego powodu tracić zasiłku pielęgnacyjnego

Obecnie osoba, która pierwszy raz ubiega się o zasiłek pielęgnacyjny, dostaje go dopiero po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności lub o jej stopniu. Jeśli czeka na nie np. dwa miesiące, to za ten czas nie otrzyma wspomnianego zasiłku. Ma to zmienić rządowy projekt nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.). Zmiany powstały po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2007 r. (P 28/07).


Liczy się wniosek

Zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwać od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub jej stopnia, jeżeli w ciągu trzech miesięcy od otrzymania orzeczenia zainteresowany złoży też wniosek o to świadczenie.

- Chcemy uniknąć nie tylko utraty zasiłku w konsekwencji oczekiwania na orzeczenie, ale także sytuacji, gdy osoba, która uzyskała orzeczenie o niepełnosprawności kilka lat temu, teraz starałaby się o zasiłek pielęgnacyjny za kilka lat wstecz. Stąd trzy miesiące na złożenie wniosku od uzyskania orzeczenia -  wyjaśnia Alina Wiśniewska, dyrektor Departamentu Świadczeń Rodzinnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Podobnie jest, jeśli świadczeniobiorca ponownie ubiega się o orzeczenie o niepełnosprawności lub o jej stopniu -  wtedy również świadczenie będzie przysługiwać od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia (obecnie -  nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zainteresowany złoży wiosek o świadczenie). Zasiłek pielęgnacyjny będzie się należał tylko osobom o odpowiednim orzeczeniu o niepełnosprawności lub o jej stopniu oraz osobom powyżej 75. roku życia.


Wsparcie dla rodziców

Na nowelizacji zyskają rodzice, którzy czasami opiekują się swoimi dziećmi na stałe przebywającymi w placówkach całodobowego pobytu. Jeśli zabiorą potomstwo do domu na weekend, ferie lub z powodu choroby, to zyskają prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego (zatrudnieni) lub świadczenia pielęgnacyjnego (niezatrudnieni).

Dziś nie mają takiej możliwości (art. 17 ust. 5 ustawy). Świadczenia te przysługiwać będą w całości. Nie będą się należeć, jeśli dziecko przebywa w placówce całodobowego pobytu więcej niż pięć dni w tygodniu.


Wyłudzasz, to tracisz

Osoby, które wyłudzają świadczenia rodzinne, muszą liczyć się z ich utratą na trzy miesiące. Stanie się tak, jeśli urząd stwierdzi, że wypłacił pomoc na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w wyniku innego świadomego wprowadzenia w błąd. Jeżeli np. świadczeniobiorca celowo zatai dochody i przez rok nienależnie pobierze pieniądze, to poniesie dwojakie konsekwencje. Po pierwsze, będzie musiał zwrócić całą kwotę pomocy. Po drugie, nawet jeśli w kolejnym okresie zasiłkowym będzie miał prawo do świadczeń, to i tak gmina nie wypłaci mu ich za pierwsze trzy miesiące.

Po nowelizacji nie dostanie już becikowego osoba, która stanie się prawnym opiekunem ubezwłasnowolnionej osoby pełnoletniej.

Projekt jest w uzgodnieniach międzyresortowych, najwcześniej może wejść w życie w połowie roku.


Pomoc dla emigrantów

Jeśli polscy emigranci otrzymują świadczenia rodzinne za granicą, to zasadniczo nie dostają w Polsce ani zasiłku rodzinnego, ani becikowego. Procedura otrzymania pomocy trwa jednak długo. Zagraniczna instytucja przyznająca pomoc w miejscu, gdzie np. legalnie pracuje ojciec, pyta o sytuację odpowiedni urząd marszałkowski, ten zaś kieruje zapytanie do gminy, w której mieszka matka z dziećmi. Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych ma ujednolicić procedury stosowane przez urzędy w całej Polsce w tego typu sytuacjach  - Pobieranie podwójnych świadczeń w rodzinach emigrantów zdarza się sporadycznie i trwa co najwyżej kilka miesięcy. Ustalenie, że pomoc została nienależnie pobrana, i dochodzenie jej zwrotu należy wówczas do marszałka województwa - wyjaśnia Regina Politowicz, dyrektor Wydziału Świadczeń Społecznych z Urzędu Miasta Bydgoszczy.Źródło : Rzeczpospolita

http://www.rp.pl/artykul/88147.html

Mulesia

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #832 dnia: Styczeń 30, 2008, 08:33:30 am »
Kto sam wchodzi po schodach, zasiłku nie dostanie

Marek Domagalski 21-05-2007, ostatnia aktualizacja 21-05-2007 00:00

Osoba starająca się o zasiłek pielęgnacyjny musi stale potrzebować pomocy innej osoby przy wykonywaniu podstawowych czynności życiowych, takich jak ubieranie się, jedzenie czy chodzenie.

Czasowa niesamodzielność do świadczenia tego nie uprawnia. To wniosek z piątkowego wyroku warszawskiego Sądu Apelacyjnego.

O zasiłek pielęgnacyjny (obecnie wynosi 153,19 zł miesięcznie) wystąpił Janusz A., 47-letni schorowany mieszkaniec Płocka, rencista od wielu lat. Jego najbardziej widoczną dolegliwością jest to, że przy wzroście 177 cm waży 137 kilogramów. Popełnił jednak chyba błąd, gdyż na badanie lekarskie dla potrzeb ZUS przyjechał sam autobusem i podpierając się kulami, wszedł na pierwsze piętro, gdzie był gabinet lekarski. Biegli lekarze uznali, że jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania. Na tej podstawie ZUS odmówił świadczenia.

Zgodnie z art. 75 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia. Ten ostatni przypadek nie wchodził tu oczywiście w rachubę. Sporna była zdolność Janusza A. do samodzielnej egzystencji. Jego pełnomocnik, adwokat Andrzej Siemiński, mówił przed sądem apelacyjnym (sąd okręgowy utrzymał decyzję ZUS), że powód może niektóre czynności życiowe wykonywać samodzielnie, np. wejść do wanny, ale samodzielnie wyjść z niej już nie może. To, że wszedł na pierwsze piętro, o czym wspomniano w odmownej decyzji, nie powinno przesądzać o stopniu niesprawności.

Sąd apelacyjny nie dał się przekonać. Przypomniał art. 13 ust. 5 ustawy o emeryturach z FUS, który mówi o orzekaniu niezdolności do samodzielnej egzystencji. Orzeka się ją w wypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Zdaniem SA powód nie wykazał tych przesłanek. Gdyby jego sytuacja zdrowotna się pogorszyła, może ponownie wystąpić do ZUS o przyznanie świadczenia (sygn. III AUa 386/07).

Wyrok jest prawomocny.


http://www.rp.pl/artykul/59697.html

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #833 dnia: Styczeń 30, 2008, 11:13:52 am »
Gmina nie będzie odwlekać wypłaty zasiłku

Jeśli dana osoba czeka na decyzję o stopniu niepełnosprawności, to nie może z tego powodu tracić zasiłku pielęgnacyjnego

Obecnie osoba, która pierwszy raz ubiega się o zasiłek pielęgnacyjny, dostaje go dopiero po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności lub o jej stopniu. Jeśli czeka na nie np. dwa miesiące, to za ten czas nie otrzyma wspomnianego zasiłku. Ma to zmienić rządowy projekt nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.

Zmiany powstały po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2007 r. (P 28/07).

Liczy się wniosek

Zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwać od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub jej stopnia, jeżeli w ciągu trzech miesięcy od otrzymania orzeczenia zainteresowany złoży też wniosek o to świadczenie.

– Chcemy uniknąć nie tylko utraty zasiłku w konsekwencji oczekiwania na orzeczenie, ale także sytuacji, gdy osoba, która uzyskała orzeczenie o niepełnosprawności kilka lat temu, teraz starałaby się o zasiłek pielęgnacyjny za kilka lat wstecz. Stąd trzy miesiące na złożenie wniosku od uzyskania orzeczenia – wyjaśnia Alina Wiśniewska, dyrektor Departamentu Świadczeń Rodzinnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Podobnie jest, jeśli świadczeniobiorca ponownie ubiega się o orzeczenie o niepełnosprawności lub o jej stopniu – wtedy również świadczenie będzie przysługiwać od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia (obecnie – nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zainteresowany złoży wiosek o świadczenie). Zasiłek pielęgnacyjny będzie się należał tylko osobom o odpowiednim orzeczeniu o niepełnosprawności lub o jej stopniu oraz osobom powyżej 75. roku życia.

Wsparcie dla rodziców

Na nowelizacji zyskają rodzice, którzy czasami opiekują się swoimi dziećmi na stałe przebywającymi w placówkach całodobowego pobytu. Jeśli zabiorą potomstwo do domu na weekend, ferie lub z powodu choroby, to zyskają prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego (zatrudnieni) lub świadczenia pielęgnacyjnego (niezatrudnieni).

Dziś nie mają takiej możliwości (art. 17 ust. 5 ustawy). Świadczenia te przysługiwać będą w całości. Nie będą się należeć, jeśli dziecko przebywa w placówce całodobowego pobytu więcej niż pięć dni w tygodniu.


Wyłudzasz, to tracisz

Osoby, które wyłudzają świadczenia rodzinne, muszą liczyć się z ich utratą na trzy miesiące. Stanie się tak, jeśli urząd stwierdzi, że wypłacił pomoc na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w wyniku innego świadomego wprowadzenia w błąd. Jeżeli np. świadczeniobiorca celowo zatai dochody i przez rok nienależnie pobierze pieniądze, to poniesie dwojakie konsekwencje. Po pierwsze, będzie musiał zwrócić całą kwotę pomocy. Po drugie, nawet jeśli w kolejnym okresie zasiłkowym będzie miał prawo do świadczeń, to i tak gmina nie wypłaci mu ich za pierwsze trzy miesiące.

Po nowelizacji nie dostanie już becikowego osoba, która stanie się prawnym opiekunem ubezwłasnowolnionej osoby pełnoletniej.

Projekt jest w uzgodnieniach międzyresortowych, najwcześniej może wejść w życie w połowie roku.


Pomoc dla emigrantów

Jeśli polscy emigranci otrzymują świadczenia rodzinne za granicą, to zasadniczo nie dostają w Polsce ani zasiłku rodzinnego, ani becikowego. Procedura otrzymania pomocy trwa jednak długo. Zagraniczna instytucja przyznająca pomoc w miejscu, gdzie np. legalnie pracuje ojciec, pyta o sytuację odpowiedni urząd marszałkowski, ten zaś kieruje zapytanie do gminy, w której mieszka matka z dziećmi. Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych ma ujednolicić procedury stosowane przez urzędy w całej Polsce w tego typu sytuacjach. – Pobieranie podwójnych świadczeń w rodzinach emigrantów zdarza się sporadycznie i trwa co najwyżej kilka miesięcy. Ustalenie, że pomoc została nienależnie pobrana, i dochodzenie jej zwrotu należy wówczas do marszałka województwa – wyjaśnia Regina Politowicz, dyrektor Wydziału Świadczeń Społecznych z Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Źródło : Rzeczpospolita. Magdalena Januszewska 30-01-2008
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #834 dnia: Luty 19, 2008, 10:20:11 pm »
Gazeta Podatkowa nr 14  z dn. 2008.02.18

Obniżenie pensji a utrata dochodu do zasiłku rodzinnego

Do końca maja 2006 r. pracowałem w firmie, gdzie uzyskiwałem wysokie zarobki. Dodatkowo, rozwiązując stosunek pracy otrzymałem ekwiwalent za zaległe urlopy wypoczynkowe, co spowodowało, że dochód na osobę w rodzinie wyniósł 572 zł. W nowym miejscu pracy, gdzie jestem zatrudniony od 1 czerwca 2006 r., otrzymuję wynagrodzenie minimalne. Czy takie obniżenie pensji jest dla celów zasiłku rodzinnego utratą dochodu?

Dla celów świadczeń rodzinnych funkcjonuje pojęcie takie jak utrata dochodu. Ustawa o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.) ściśle określa okoliczności, które mogą za taki fakt zostać uznane. Wśród nich jest m.in. utrata zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło.

Generalnie zatem, zmiana zatrudnienia i związane z tym obniżenie pensji mogłoby zostać zakwalifikowane jako utrata dochodu. Jednakże przy sprawdzaniu, czy ewentualna utrata dochodu miała miejsce, okoliczność taka zawsze zostanie rozpatrzona w odniesieniu do dochodu na podstawie którego są ustalane uprawnienia do świadczeń rodzinnych. Aktualnie więc, utrata dochodu będzie miała miejsce w razie utraty dochodu z 2006 r. Prawo do zasiłku rodzinnego w bieżącym okresie zasiłkowym ustala się bowiem właśnie na podstawie dochodu uzyskanego we wspomnianym roku.

Czytelnik w trakcie 2006 r. zmienił zatrudnienie. Do 31 maja 2006 r. osiągał wysokie zarobki, natomiast począwszy od 1 czerwca nawiązał kolejny stosunek pracy, tym razem za wynagrodzeniem minimalnym. Bezsprzecznie obniżył się więc status materialny jego rodziny. Ponieważ jednak w tym samym roku kalendarzowym, tj. w 2006 r., zainteresowany zarówno utracił zatrudnienie, jak i uzyskał inny dochód, który jak wynika z treści pytania nadal osiąga, nie ma podstaw, by zastosować w tym przypadku zasadę dotyczącą utraty dochodu.

Nie można bowiem pomniejszyć dochodu rodziny o dochód utracony, jeżeli jeszcze w tym samym roku kalendarzowym członek rodziny lub sam zainteresowany uzyskał inny dochód i nie utracił go przed zgłoszeniem wniosku o zasiłek rodzinny. Co więcej, regułę tę stosuje się bez względu na ewentualną przerwę w uzyskiwaniu dochodów.
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Mulesia

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #835 dnia: Luty 25, 2008, 01:48:08 pm »
ZMIANA PRAWA ŚWIADCZENIA RODZINNE Zmiany w wypłacie dodatków za urodzenie dziecka

Becikowe tylko dla kobiet kontrolujących swoje zdrowie

Dodatek i zapomoga z tytułu urodzenia dziecka nie będą przysługiwać, jeśli matka od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu nie pozostawała pod opieką lekarską.

Już na najbliższym posiedzeniu rząd może zająć się projektem nowelizacji kodeksu pracy i niektórych innych ustaw, który zmienia zasady udzielania becikowego oraz rozszerza krąg osób uprawnionych do pobierania dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego. Zgodnie z nowymi przepisami zarówno dodatek (który przysługuje tylko osobom uprawnionym do pobierania zasiłku rodzinnego), jak i zapomoga (przysługującą wszystkim rodzicom) z tytułu urodzenia dziecka zostaną wypłacone tylko za urodzenie dziecka, którego matka co najmniej od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu pozostawała pod opieką lekarską.

- To dobre rozwiązanie, ale powinno być powiązane z opracowaniem systemu powszechnego informowania kobiet o tym, na jakie świadczenia medyczne mogą liczyć w trakcie ciąży - uważa Urszula Kubicka-Kraszyńska z Fundacji Rodzić po Ludzku.

Aby otrzymać pieniądze, rodzice będą musieli przedstawić zaświadczenie wystawione przez lekarza, pod którego opieką pozostawała matka. Rząd chce w ten sposób zachęcić kobiety do częstszego korzystania z wizyt lekarskich, co ma przyczynić się do ograniczenia śmiertelności niemowląt.

- Warto jednak zastanowić się, w jaki sposób zwiększyć dostęp kobiet do świadczeń ginekologicznych. Obecnie na wizytę u ginekologa, opłaconą przez Narodowy Fundusz Zdrowia, trzeba czekać nawet kilka miesięcy - mówi Witold Dworzecki, ginekolog-położnik z województwa mazowieckiego.

Zgodnie z nowymi przepisami zmienią się także zasady udzielania dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego. Dodatek taki (w wysokości 400 zł) będą mogły otrzymywać osoby, które podjęły pracę w trakcie urlopu wychowawczego, ale jej wykonywanie nie uniemożliwia im sprawowania bezpośredniej opieki nad dzieckiem. Obecnie, jeśli rodzic podejmie jakąkolwiek pracę zarobkową w trakcie takiego urlopu, traci prawo do dodatku.

Jeśli projekt wejdzie w życie, wspomniany dodatek będzie przysługiwał także rodzicowi korzystającemu z urlopu wychowawczego, który umieści w tym czasie dziecko w żłobku lub przedszkolu. Utracą go jedynie ci opiekunowie, którzy umieszczą na pięć dni w tygodniu podopiecznego w placówce zapewniającej całodobową opiekę z wyjątkiem zakładu opieki zdrowotnej.

Zdaniem rządu obie zmiany mają ułatwić kobietom podjęcie pracy w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego i powrót na rynek pracy po urodzeniu dziecka.

Łukasz Guza

Gazeta Prawna nr 39
http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2161.89.0.39.17.1.0.1.htm

Mulesia

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #836 dnia: Marzec 01, 2008, 08:49:41 am »
Becikowe nie tylko na dzieci urodzone w Polsce

Magdalena Januszewska 01-03-2008

Urodzenie potomka za granicą nie wyklucza prawa do jednorazowej zapomogi w naszym kraju

– Urodziłam dziecko za granicą. Po miesiącu wróciłam do Polski – razem z ojcem dziecka, który jest cudzoziemcem. Planowaliśmy tutaj stały pobyt, jednak mój życiowy partner nie odnalazł się w naszej rzeczywistości. Od miesiąca mieszkam w Austrii, ale jestem zameldowana w Polsce. Czy w tej sytuacji przysługuje mi becikowe? Dodam, że moja sytuacja majątkowa jest dobra – pyta czytelniczka.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje matce lub ojcu dziecka, niezależnie od wysokości dochodów rodziny (art. 15 b ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, DzU z 2006 r., nr 139, poz. 992 ze zm.). Wniosek rodzic składa w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin potomka w gminie, w której mieszka. Dołącza do niego skrócony odpis aktu urodzenia lub inny dokument, który potwierdza datę urodzenia (wystawia go urząd stanu cywilnego w miejscu urodzenia dziecka). Trzeba też przedstawić pisemne oświadczenie, że drugi z rodziców nie pobrał już becikowego. Przepisy mówią też, że w okresie zasiłkowym uprawniony musi mieszkać na terenie Polski.

Sprawa jest prosta, jeśli oboje rodzice to Polacy na stałe tu mieszkający. Gorzej, gdy jedno jest cudzoziemcem, a dziecko przebywa za granicą.

W opisanej sytuacji liczy się to, czy dana osoba przebywa w kraju w okresie, w którym ma prawo ubiegać się o becikowe (czyli w pierwszym roku życia dziecka). Jeśli czytelniczka oświadczy, że mieszka w Polsce, tzn. tutaj znajduje się jej „centrum interesów życiowych”, to ma prawo do becikowego. Ocena sytuacji należy do przyznającej świadczenia gminy.

Trzeba pamiętać, że jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka to świadczenie podlegające koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej. Jeżeli więc na dziecko przyznano tego typu świadczenie w innym unijnym państwie, to w Polsce już się ono nie należy. Jeśli ojciec dziecka wystąpił o odpowiednik becikowego w swoim kraju, to matka w Polsce już go nie otrzyma. Gmina ustali to z urzędu, prześle do regionalnego ośrodka polityki społecznej wniosek o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych. Ten zaś skontaktuje się z odpowiednią instytucją zagraniczną.

Źródło : Rzeczpospolita
http://www.rp.pl/artykul/100225.html

anka22

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #837 dnia: Marzec 12, 2008, 09:03:35 am »
prosze o szybka pomoc wczoraj miałam roprawe o alimenty z ojcem dziecka, nie jestesmy małzenstwem. ojciec dwa tyg po narodxzeniu synka obrazal ponizal mnie tak dlugo zebym sie wyprowadzila. az wkoncu wygonil nas wczoraj przyznano mi 200 zl alimentów . mam zerowe zarobki bo studiowałam czy nalezy mi sie cos jakies swiadczenia czy cos?bo za te 200 zl to na mleko mi wystarczy przygarneli mnie rodzice bo nie mialam sie gdzie podziac prosze o pomoc

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #838 dnia: Marzec 12, 2008, 09:06:22 am »
Tutaj jest wątek

http://forum.darzycia.pl/topic,2424.htm
» F.A., Alimenty, Zaliczka alimentacyjna
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #839 dnia: Marzec 12, 2008, 10:02:28 am »
Witaj anka na forum.
Jeśli prosisz-to nie popędzaj  :evil:
Czy Ty uczestniczyłaś w rozprawie o alimenty, że przyznali Ci tylko 200zł?

Zwróć się do Opieki Społecznej w swoim miejscu zamieszkania (weź metrykę urodzenia dziecka, wyrok o alimentach) złóż wniosek o zasiłek-tam Ci podpowiedza co mozesz otrzymać.

Zawsze masz prawo wnieść ponownie do Sądu o podwyższenie alimentów uzasadniając potrzeby dziecka.

Od 1 X. 2008r wchodzi ponownie Fundusz Aliemntacyjny. Jeśli dochody nie przekroczą 725 zł na 1 os. można uzyskać do 500zł miesięcznie alimentów z F.A.
 -ale WARUNEK- musisz mieć sądownie przyznaną taką lub nawet wyższą kwotę.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

anka22

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #840 dnia: Marzec 15, 2008, 11:29:02 am »
hej u nas w opiece powiedziano mi że nic mi się nie nalezy bo dziecko ma ojca:( wiec widzisz...:( naprawde nie wiem co robic a jesli zrobię odwołanie co do alimetow to z jakim uzasadnieniem?bo sędzina mi się pytała czy zgadzam sie na taka kwote i nie miała m wyjscia musiałam:( bo na wszystko on miał odp a kłamał:(

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #841 dnia: Marzec 15, 2008, 12:28:02 pm »
Cytat: "anka22"
nas w opiece powiedziano mi że nic mi się nie nalezy bo dziecko ma ojca:(

I bardzo dobrze,że dziecko ma ojca,więc ojciec powinien się poczuwać do zapewnienia dziecku wszelkich świadczeń i nawet dla Ciebie,co nie znaczy że jest to agrument do odmowy w Opiece. :evil:
Gdyby było inaczej,nie poszłabyś do nich.
Aniu,bo tu jest troszkę nie jasne,czy Ty składałaś wniosek o alimenty do sądu i jeśli tak,to w jakiej wysokości podałas kwotę?

http://www.serwisprawa.pl/wzory_formularze,89-92,100,pozew_o_alimenty
Ściągnij: Pozew o alimenty.doc
Cytuj
UZASADNIENIE

W uzasadnieniu należy przytoczyć wszelkie okoliczności istotne w sprawie. Wskazać na ojcostwo pozwanego (gdzie i kiedy dziecko się urodziło) – wskazać na odpisy skrócone aktów małżeństwa, urodzenia dziecka. Konieczne jest wykazanie sytuacji finansowej zarówno powódki wychowującej małoletnią jak i sytuacji pozwanego.  

Mając na uwadze powyższe żądanie pozwu jest w pełni uzasadnione i zasługuje na uwzględnienie.
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #842 dnia: Marzec 15, 2008, 12:32:38 pm »
Cytuj
bo sędzina mi się pytała czy zgadzam sie na taka kwote i nie miała m wyjscia musiałam...


Nic nie musiałaś.
Ty zostałaś z dzieckiem i Ty masz prawo żądać odpowiedniej kwoty na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, aby dziecko mogło być ubrane, leczone ( w razie potrzeby), żeby było odpowiednio żywione a potem uczone.
Ty stawiasz warunki i żądasz - uzsadniając niezbędne potrzeby dziecka.

W Opiece Społecznej przedstaw dochód na członka rodziny, jeśli mieści w granicach prawa-muszą Ci udzielić pomocy w formie jakichkolwiek zasiłków, od wyprawki począwszy.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Mulesia

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #843 dnia: Marzec 15, 2008, 12:47:24 pm »
Anka22, przede wszystkim  w MOPS załatwiają sprawy w drodze decyzji, a nie "na gębę".
Napisz wnioski, jeśli Ci odmówią , od decyzji możesz się odwołać.

Rzeczywiście w sądzie nie musiałaś się godzić na zaproponowaną kwotę alimentów.
A tak przy okazji, sąd wydał wyrok, czy też zawarłaś ugodę w tej sprawie ?

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #844 dnia: Marzec 15, 2008, 01:15:32 pm »
Wyrok i Ugoda są traktowane jednakowo.
Myślę, że powinna wystapić o podwyższenie alimentów uzasadniając niemożność utrzymania dziecka za 200zł.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Mulesia

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #845 dnia: Marzec 15, 2008, 02:09:40 pm »
Sonia. Masz rację, ale jeśli był wyrok to najlepiej złożyć apelację.

O podwyżkę alimentów można wystąpić zawsze, ale w praktyce to jest tak, że sąd bada , co się zmieniło od ostatniego wyroku (czy ugody). Trudno mówić o tym, iż coś się zmieniło w ciągu np. dwóch tygodni.

Anka22, jeśli chcesz wnieść apelację to powinnaś złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku i doręczenie go z uzasadnieniem ( na wniosek masz 7 dni od ogłoszenia wyroku ) , a później apelację ( w ciągu 14 dni od doręczenia wyroku z uzasadnieniem ).

W apelacji możesz podnieść jakie są potrzeby dziecka i jego stan zdrowia. Wskazać , ile orientacyjnie powinnaś wydać na jego utrzymanie.
Opisać swój stan majątkowy ( pamiętaj, że Ty swój obowiązek alimentacyjny spełniasz opiekując się dzieckiem )

Podnieść jakie są możliwości zarobkowe ojca ( nie liczy się ile zarabia, ale ile może zarobić , jak się postara )
O wszystkim pisałyśmy już w wątku dotyczącym alimentów.

anka22

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #846 dnia: Marzec 15, 2008, 04:59:18 pm »
tak zgodziłam sie bo co kolwiek powiedzialam sad i tak nic na to tylko ojca dziecka puytal czy to prawda on ze tak i na tym koniec!!!czyli teraz co mam zrobic?napisac apelacje czy po prostu odwolac sie do tego ze z nerwow itd zgodzilam saie b o co mi zostalo nie wiedizlam ze moge sie nie zgodzic! a co do ops-u to tak mi powiedzialy pokazałam ze mam zarobki zerowe ale one powiedzialy ze ojciec pracuje i sa potrzebne ojca dziecka zarobki. a on nawet sie do nas nie odzywa  nic a nic juz 2 iesiac a potem ma byc wielkim tatusiem:0 dobre dobre wiec w opiece cos mi sie nalezy?tak?a co do wyroku sadu to cos podpisywalismy ze zgadzamy sie ja chcialam 300zl a on pow ze moze dac 150 wiec sad 200

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #847 dnia: Kwiecień 14, 2008, 03:03:21 pm »
W przyszłym roku większa pomoc dla rodziny

Choć rosną koszty utrzymania, dochód, od którego zależy przyznanie wsparcia, nie zmienia się od lat. Ustawa sztywno ustala terminy jego weryfikacji.

Rodzina może uzyskać pomoc, jeśli dochód na osobę nie przekracza 504 zł netto. Jeżeli jest w niej dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności bądź o znacznym lub umiarkowanym jej stopniu, to próg ten wynosi 583 zł. Wynika to z art. 5 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.)

Limity te nie zmieniały się od wprowadzenia jej w życie, czyli od pięciu lat. Okres zasiłkowy zaczyna się we wrześniu. O prawie do pomocy decyduje dochód z poprzedniego roku kalendarzowego. Dla zasiłków, które będą przyznawane od września br., kryterium będzie więc dochód z 2007 r.

Mniej uprawnionych

Biorąc pod uwagę inflację i wzrost płac (patrz infografika), utrzymywanie kryteriów dochodowych na stałym poziomie może sprawić, że mniej osób skorzysta z pomocy.

„Nie dość, że nie dostanę zasiłku z powodu kryterium dochodowego, to jeszcze muszę się zmagać z lawinowym wzrostem kosztów utrzymania. Czuję się oszukany. Zamiast podwyższenia pomocy dla rodziny dotyka mnie znaczący spadek poziomu życia” – napisał czytelnik Karol Nowak.

Potwierdzają to obserwacje instytucji wypłacających pomoc.
– Widzimy spadek liczby świadczeniobiorców. Wynika to m.in. z emigracji, ale także poprawy na rynku pracy.

Beneficjantów od września może być jeszcze mniej. Dochody rodzin nominalnie rosną, co zauważamy, przyznając dodatki mieszkaniowe (bierze się pod uwagę dochody z trzech ostatnich miesięcy). Być może więc weryfikacja wysokości świadczeń rodzinnych powinna następować częściej. Teraz reakcja na zmianę sytuacji ekonomicznej rodzin jest znacznie opóźniona – uważa Regina Politowicz, dyrektor w Urzędzie Miasta w Bydgoszczy.

Kryterium dochodowe oraz wysokość świadczeń podlega weryfikacji co trzy lata (art. 18 ustawy). Uwzględnia się wyniki badań progu wsparcia dochodowego rodzin, czym zajmuje się Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Datę pierwszej weryfikacji ustalono na 1 września 2006 r. W efekcie podniesiono świadczenia, ale nie zmieniono progu dochodowego.

Kolejna nastąpi dopiero w 2009 r. Szczegółowe jej zasady określa rozporządzenie z 25 kwietnia 2005 r. w sprawie sposobu ustalania progu wsparcia dochodowego rodzin (DzU nr 80, poz. 700)

Metoda jest skomplikowana i droga. – Uwzględniamy nie tylko wzrost cen dóbr, takich jak żywność, odzież, edukacja, ale także zmieniające się zwyczaje konsumpcyjne rodzin. Gdyby weryfikacja miała następować częściej, to metoda musiałaby być prostsza, np. uwzględniać tylko inflację. Wtedy trzeba by zaakceptować, że progi będą nie tylko rosły, ale i spadały. Biorąc pod uwagę ostatnie zmiany w sytuacji ekonomicznej rodzin, prawdopodobnie zaproponujemy Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej podniesienie progu dochodowego zarówno w wypadku świadczeń rodzinnych, jak i pomocy społecznej – twierdzi Piotr Broda-Wysocki z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.


Zasiłek i dodatek

Świadczeniobiorców irytuje też to, że od marca dodatek pielęgnacyjny do rent z tytułu niezdolności do pracy, rodzinnych i emerytur wypłacany przez ZUS jest o ok. 10 zł wyższy od zasiłku pielęgnacyjnego, który wypłaca gmina. Chodzi przecież o osoby w podobnej sytuacji życiowej (niepełnosprawne, w podeszłym wieku). – Uprawnieni do zasiłku pielęgnacyjnego uważają, że, tak jak dotychczas, powinien być on równy dodatkowi – wyjaśnia Regina Politowicz.

Ta różnica to skutek waloryzacji dodatku, która nastąpiła w marcu br. Świadczenia rodzinne zaś jej nie podlegają. – Oczekiwanie, aby waloryzować świadczenia z zabezpieczenia społecznego tak samo jak te z ubezpieczeń, jest nieuzasadnione. Nie można ich traktować jednakowo, bo te pierwsze mają charakter pomocy państwa, a te drugie zależą od opłacania składek przez zainteresowanego – uważa Piotr Broda-Wysocki.Jak się dowiedzieliśmy, MPiPS nie planuje zmian zasad weryfikacji świadczeń rodzinnych.

Źródło : Rzeczpospolita, Magdalena Januszewska 14-04-2008
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #848 dnia: Kwiecień 16, 2008, 06:48:36 am »
Kiedy przysługuje zasiłek, a kiedy dodatek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia przysługujące na podstawie innych ustaw i po spełnieniu ściśle określonych w nich warunków. Inny jest organ ustalający prawo do tych świadczeń i ich płatnik. Uprawniony do dodatku pielęgnacyjnego nie może otrzymać zasiłku pielęgnacyjnego.

Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest w celu częściowego pokrycia wydatków związanych z koniecznością zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Świadczenie to przysługuje:

• niepełnosprawnemu dziecku (do 16 roku życia)

• osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i ma orzeczoną niepełnosprawność w stopniu znacznym,

• osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i ma orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym, pod warunkiem że niepełnosprawność (bez względu na jej stopień) powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,


• osobie, która ukończyła 75 lat życia (bez żadnych innych warunków).

PRZYKŁAD: NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ W STOPNIU LEKKIM

Matka samotnie wychowująca dziecko, nigdzie niezatrudniona, wychowuje niepełnosprawne dziecko w wieku 17 lat. W lutym 2008 r. wystąpiła do zespołu orzekającego o niepełnosprawności o wydanie orzeczenia w celu przyznania zasiłku pielęgnacyjnego. W marcu 2008 r. zespół ten wydał orzeczenie stwierdzające u dziecka niepełnosprawność w stopniu lekkim. Z uwagi na taką treść orzeczenia zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje.

Wniosek i załączniki
Osoba występująca o zasiłek pielęgnacyjny w związku z niepełnosprawnością powinna dołączyć do wniosku orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym czy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności określone w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Koniecznym załącznikiem do wniosku jest również uwierzytelniona kopia dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy.

Natomiast osoba, która ukończyła 75 lat życia, do wniosku o zasiłek pielęgnacyjny dołącza tylko dokument potwierdzający wiek, np. dowód osobisty albo skrócony odpis aktu urodzenia.

Wypłata zasiłku

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony. Jeżeli jednak orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane jest na czas określony, np. od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 r., wówczas zasiłek wypłaca się tylko przez ten czas.

Zasiłek pielęgnacyjny wypłaca się nie później niż ostatniego dnia miesiąca, na który został przyznany. Jeżeli jednak wniosek o zasiłek wpłynie po dziesiątym dniu danego miesiąca, wówczas zasiłek za ten miesiąc zostanie wypłacony dopiero w następnym miesiącu.

PRZYKŁAD: WYPŁATA ZASIŁKU PIELĘGNACYJNEGO

Pracownica złożyła wniosek o zasiłek pielęgnacyjny wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności dziecka w wieku dziesięciu lat do urzędu gminy 14 kwietnia 2008 r. Ponieważ wniosek został złożony po 10 kwietnia 2008 r., zasiłek pielęgnacyjny za ten miesiąc zostanie wypłacony do końca maja 2008 r.

Dodatek pielęgnacyjny

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, pod warunkiem że osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia.

Za osobę całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do jakiejkolwiek pracy. Niezdolność do samodzielnej egzystencji to natomiast takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

PRZYKŁAD: NIEZDOLNOŚĆ DO SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI

Uprawniony do emerytury wystąpił do lekarza orzecznika ZUS z wnioskiem o wydanie orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Do wniosku dołączył zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wydane przez lekarza leczącego, z którego wynikało, że był hospitalizowany z powodu skomplikowanego złamania obojczyka i przez cztery tygodnie po zakończonym leczeniu szpitalnym wymagał rehabilitacji. Lekarz orzecznik ZUS uznał okresową całkowitą niezdolność do pracy tej osoby, jednak nie stwierdził niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoba ta według lekarza orzecznika była zdolna do zaspokajania swoich podstawowych potrzeb życiowych - ubierania się, mycia, dokonywania zakupów, gotowania posiłków. W związku z takim orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje.

Osoba ubiegająca się o dodatek pielęgnacyjny powinna zatem udowodnić, że ze względu na stan jej zdrowia musi się nią opiekować inna osoba. Opieka ta polega także na pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Powyższe potwierdza Sąd Apelacyjny w Katowicach, orzekając, że do czynności zabezpieczających samodzielną egzystencję człowieka nie należą wyłącznie tzw. czynności samoobsługi, jak mycie się, ubieranie, samodzielne jedzenie posiłków, ale również nabywanie żywności, przyniesienie jej do domu, ogrzewanie mieszkania, przynoszenie w tym celu wiader z węglem, podstawowe prace porządkowe niewymagające wysiłku fizycznego i prac na wysokości (wyrok z 27 kwietnia 2000 r., sygn. akt III AUa 190/00, OSA 2001/12/44).

Na wniosek albo z urzędu
W celu ustalenia prawa do dodatku pielęgnacyjnego niezbędny jest wniosek osoby zainteresowanej - emeryta lub rencisty. Do wniosku konieczne jest dołączenie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji. Jeżeli wnioskodawca nie zgadza się z orzeczeniem lekarza orzecznika w sprawie ustalenia niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, może wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS.

Z obowiązku składania wniosku o dodatek oraz orzeczenia o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji zwolnione są osoby, które ukończyły 75 lat. Otrzymują one dodatek pielęgnacyjny z urzędu.

Brak prawa do dodatku
Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, która przebywa w zakładzie opiekuńczo leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. Od zasady tej jest wyjątek - gdy uprawniony do świadczeń i dodatku przebywa poza tymi placówkami przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu, dodatek przysługuje.

PRZYKŁAD: EMERYTURA BEZ DODATKU PIELĘGNACYJNEGO

Osoba uprawniona do emerytury, ze względu na orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji, pobierała od września 2007 r. dodatek pielęgnacyjny przyznany na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika na okres dwóch lat. Od 2 stycznia 2008 r. emeryt przebywa w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, zatem począwszy od stycznia 2008 r. dodatek pielęgnacyjny mu nie przysługuje. W marcu 2008 r. rodzina zabrała tę osobę do domu na święta i poza zakładem pielęgnacyjno-opiekuńczym przebywała w okresie od 21 marca do 20 kwietnia 2008 r. 21 kwietnia 2008 r. osoba ta wróciła do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego. W związku z powyższym emerytowi za kwiecień 2008 r. przysługuje dodatek pielęgnacyjny, gdyż w tym miesiącu przebywał poza zakładem pielęgnacyjno-opiekuńczym ponad dwa tygodnie.

Z ORZECZNICTWA SĄDÓW

• Jedną z przesłanek przyznania dodatku pielęgnacyjnego jest stwierdzenie niezdolności do samodzielnej egzystencji. Pojęcie to ma szeroki zakres i obejmuje opiekę (pielęgnację) i pomoc w załatwieniu elementarnych spraw życia codziennego. Drugą przesłanką do przyznania tego dodatku jest całkowita niezdolność do pracy (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 6 marca 2003, II AUa 651/02, Pr. Pracy 2004/7-8/65).

• Osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji nie zachowuje prawa do wypłaty dodatku pielęgnacyjnego wówczas, gdy wypłata renty z tytułu niezdolności do pracy podlega zawieszeniu w całości (uchwala SN z 12 października 1999 r., III ZP 7/99, OSNP 2000/5/190).

• Wprowadzenie przez ustawodawcę wyraźnego rozróżnienia pomiędzy dodatkiem a zasiłkiem pielęgnacyjnym nie może budzić żadnych wątpliwości; z rozróżnieniem tym związane są dwie odrębne podstawy prawne dla ewentualnego nabycia uprawnień do tych świadczeń (wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 10 czerwca 1999 r., III AUa 238/99, OSA 2000/1/3).

Podstawa prawna

• Art. 2 pkt 2, art. 16, art. 24 ust. 4, art. 26 ust. 1 i 2 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.).

• Art. 12 ust. 1 i 2, art. 13 ust. 5, art. 75 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Autor: Aneta Maj

Źródło: GP
Ostatnia aktualizacja: 2008-04-15
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

anka22

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #849 dnia: Kwiecień 29, 2008, 09:17:58 am »
Prośba o pomoc została  przeniesiona tematycznie do wątku
Gaga


http://forum.darzycia.pl/vp134686.htm#134686
F.A., Alimenty, Zaliczka alimentacyjna

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach