Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Świadczenia rodzinne  (Przeczytany 1500191 razy)

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #750 dnia: Czerwiec 28, 2007, 10:54:54 pm »
Po zasiłki do... bankomatu

 Wszyscy chętni podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku otrzymają karty bankomatowe, dzięki którym będą mogli wypłacać należne im świadczenia.

W przyszłym miesiącu MOPS wybierze bank, który dostarczy 26 tysięcy kart i założy konta klientom placówki. - Od trzech lat osoby pobierające świadczenia rodzinne korzystają już u nas z kart bankomatowych. System się sprawdził i chcemy go zastosować w większej skali - mówi Sylwia Ressel, rzecznik prasowy MOPS. - Dzięki temu usprawnieniu nie musimy płacić za przelewy i prowizje bankowe.

Obecnie zasiłki przekazywane są przekazem pocztowym, przelewem na konto, można je też pobierać w kasie MOPS.

Karty w pierwszej kolejności otrzymają osoby niemające kont bankowych i stale otrzymujące pomoc społeczną. - Z bankomatów będzie można pobierać pieniądze przekazywane przez nas np. z tytułu zasiłku na zakup obuwia i żywności - dodaje Ressel.

Koszt usługi zamówionej przez MOPS wyniesie kilkadziesiąt tysięcy zł. Cena nie będzie jedynym kryterium wyboru banku. Umowa zostanie podpisana z instytucją mającą w mieście co najmniej cztery filie i dziesięć bankomatów, z których można wypłacać banknoty o najniższych dostępnych nominałach.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto 21.06.2007r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #751 dnia: Czerwiec 30, 2007, 08:10:36 pm »
Pieniądze dla rodziców

Monika Adamowska2007-06-27
Zmiany w becikowym. Nowości dla pracujących za granicą i tych,którym nieco wzrosły dochody. Sprawdź ,co nowego czeka nas w zasiłkach rodzinnych

Już można składać wnioski na nowy okres zasiłkowy - zaczyna się we wrześniu. Jeśli z dokumentami zdążymy do końca lipca, wypłaty świadczeń rodzinnych, możemy się spodziewać we wrześniu. Natomiast ci, którzy wymagane papiery złożą w sierpniu lub we wrześniu, pieniądze za wrzesień i październik otrzymają najpóźniej 31 października. Już teraz warto więc zanieść dokumenty do urzędu - uniknie się kolejek i dostanie pieniądze na początek roku szkolnego. W tym roku zasiłki będą wypłacane na nieco zmienionych zasadach. Powód: kolejna nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych (DzU nr 109 z 21 czerwca 2007, poz. 747). Wprowadziła m.in. zmiany w becikowym i eurozasiłkach. Daje też szansę na zasiłek tym, którym nieco poprawiły się dochody (więcej o tym za chwilę). Sprawdź, co w zasiłkach zostaje po staremu, a co się zmieni. Ile od września możesz dostać na dziecko.

1. Zasiłki rodzinne

Wysokość samego podstawowego świadczenia - zasiłku rodzinnego - nie zmienia się. W zależności od wieku dziecka wynosi od 48 do 68 zł. Dalej uprawnione są do niego rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza:

504 zł netto na osobę;

583 zł netto na osobę, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne.

A co z osobami z nieznacznie wyższymi dochodami? Rok temu prawo do zasiłku zachowały tylko te rodziny, których dochody w ciągu poprzedniego okresu zasiłkowego wzrosły maksymalnie o 48 zł (kwota najniższego zasiłku rodzinnego). Teraz przepisy są korzystniejsze. Od września prawo do zasiłku stracimy tylko wtedy, gdy kryterium dochodowe, ale wprzeliczeniu na jedną osobę, zostanie przekroczone o 48 zł.

Przykład. Czteroosobowa rodzina Kowalskich, by dostać zasiłek, musi mieć dochód nie wyższy niż 2016 zł: 4 x 504 zł = 2016 zł. Przed 6 lipca br. (tj. przed nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych) przepisy pozwalały przyznać pomoc, gdy dochód rodziny został przekroczony nie więcej niż o kwotę najniższego zasiłku, czyli: 2016 zł + 48 zł = 2064 zł. Kowalscy mieli więc szansę na pomoc z dochodem maksymalnie do 2064 zł. Od 6 lipca br. przepisy pozwalają Kowalskim starać się o pomoc także wtedy, gdy ich dochód jest wyższy, ale maksymalnie wynosi 2208 zł (czyli więcej niż rok wcześniej o 144 zł: 4 x 48 zł).

Ważne! Nie znaczy to, że ktoś, kto dotąd nie brał zasiłków, a dziś ma dochód 2208 zł, dostanie pieniądze. Takie maksymalne dozwolone przekroczenie jest tylko dla tych, którzy brali zasiłek na normalnych zasadach (tzn. nie przekroczyli kryterium) w poprzednim okresie. Osoba, która pierwszy raz stara się o zasiłek, musi się zmieścić w wyznaczonym kryterium dochodowym (504/583 zł na osobę).

Uwaga! Przy obliczaniu dochodu pozwalającego starać się o zasiłek do rodziny nie możemy wliczyć pełnoletniego dziecka mającego własne

dziecko ani dziecka, które ożeniło się/wyszło za mąż.

Stawki zasiłków rodzinnych

Zostają po staremu:


48 zł miesięcznie - na dziecko do 5. roku życia;

64 zł - na dziecko powyżej 5. roku życia, ale do ukończenia 18. roku życia;

68 zł - na dziecko powyżej 18 lat, do ukończenia 24. roku życia.

Zasiłek należy się na dziecko do 18. roku życia. Gdy kontynuuje ono naukę w szkole - pieniądze dostaje do 21. urodzin, dziecko z orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności kontynuujące naukę w szkole lub w szkole wyższej - do 24. roku życia.

Nowość! Nowelizacja przepisów rozszerza zakres szkół wyższych, w których nauka (w przypadku dziecka z orzeczeniem o umiarkowanym

albo znacznym stopniu niepełnosprawności) uprawnia do pobierania zasiłku. Są to:


kolegia nauczycielskie,

nauczycielskie kolegia języków obcych,kolegia pracowników służb społecznych.

Jak długo po zasiłek

Pomoc przyznawana jest na tzw. okres zasiłkowy - teraz od 1 września 2007 do 31 sierpnia 2008. Ale także w trakcie roku, gdy dochody w twojej rodzinie spadną, możesz ubiegać się o wsparcie. Gdy sytuacja materialna w ciągu roku poprawi się, trzeba to zgłosić tam, skąd bierzesz zasiłek (w ośrodku pomocy społecznej lub w gminie). Możesz wówczas stracić prawo do zasiłku. Jeśli nie zgłosisz wyższych dochodów i to się wyda, będziesz musiał zwrócić nienależnie pobrane świadczenia wraz z ustawowymi odsetkami (11,5 proc. rocznie).

Gdzie i kiedy składać wnioski

Wnioski o zasiłki składasz w swojej gminie (ośrodku pomocy społecznej lub urzędzie gminy - zależy, kto w danej miejscowości tym się zajmuje). Druki wniosków rozdają też instytucje przydzielające zasiłki, niektóre zamieszczają je na swoich stronach internetowych (możesz je stamtąd wydrukować).

Do wniosku trzeba dołączyć:
zaświadczenie o dochodach członków rodziny za rok 2006 (z urzędu skarbowego),

dokument tożsamości,

odpis aktu urodzenia dziecka

jeśli dziecko jest niepełnosprawne, to odpowiednie orzeczenie o jego niepełnosprawności,

gdy dziecko ukończyło 18 lat - zaświadczenie ze szkoły, w której kontynuuje naukę.

Jeżeli ubiegasz się o któryś z dodatków (o nich napiszemy za chwilę), ośrodek może poprosić o inne zaświadczenia. Sprawdź na miejscu, co musisz dostarczyć. W trakcie roku panuje zasada: jeśli wniosek złożymy po dziesiątym dniu miesiąca, to świadczenie za ten miesiąc dostaniesz do końca następnego miesiąca. Ale uwaga! Inaczej jest w początkowym okresie (gdy instytucje zawalone są tysiącami wniosków). Aby dostać pieniądze od września, trzeba złożyć wniosek najpóźniej do końca lipca (ale, jak wspominaliśmy na początku, w wielu miastach wnioski można składać już teraz). Jeśli dokumenty złożysz w sierpniu lub we wrześniu, pierwszą wypłatę dostaniesz dopiero w październiku.

Kto dostanie, kto nie

Zasiłek nie przysługuje na dziecko, które: ożeni się lub wyjdzie za mąż, zostało umieszczone np. w schronisku dla nieletnich (ustawa mówi o tzw. instytucji zapewniającej nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie). Nie dostaniesz także zasiłku, jeśli sam wychowujesz dziecko, ale nie masz na nie orzeczonych alimentów. Chyba że:

drugi z rodziców nie żyje lub jest nieznany;

sąd zobowiązał do utrzymywania dziecka tylko jedno z rodziców, a drugie nie musi płacić alimentów;

sąd oddalił powództwo o alimenty od drugiego z rodziców.

2. Dodatki do zasiłku

Jeśli twoja rodzina ma przyznany zasiłek, możesz się też ubiegać o dodatki. Świadczenia rodzinne (zasiłki i dodatki) nie są wliczane do dochodu i nie odprowadzasz od nich podatków (podajemy stawki netto).

Na urodziny

- 1000 zł -jednorazowy dodatek z tytułu urodzenia dziecka. Przypominamy: należy się tym, którzy mają prawo do zasiłku rodzinnego. To nie to samo co becikowe! Becikowe to także 1000 zł, ale tzw. jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, która należy się wszystkim (o becikowym piszemy dalej).

Na wychowawczym

- 400 zł miesięcznie - tyle dostaniesz niezależnie od liczby dzieci (bliźniaki, trojaczki). Jak długo? Do 24 miesięcy na jedno dziecko, do 36 miesięcy przy bliźniakach i większej liczbie dzieci urodzonych podczas jednego porodu, do 72 miesięcy na dziecko niepełnosprawne. Ale uwaga! Dostaną go tylko ci, którzy bezpośrednio przed urlopem wychowawczym pracowali na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania lub wyboru nie krócej niż sześć miesięcy.

Na wyprawkę

- 100 zł, czyli dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Należy się tylko raz w roku szkolnym. W każdej klasie, począwszy od zerówki. W szkole podstawowej, gimnazjum, ponadgimnazjalnej. O ten dodatek można się ubiegać tylko przez cztery miesiące od dnia rozpoczęcia roku

szkolnego.

Dla wielodzietnych

- po 80 zł na trzecie i każde następne dziecko w rodzinie uprawnionej do zasiłków rodzinnych.

Do Senatu trafił projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, który zakłada m.in. zwiększenie kwoty tego dodatku. Prace nad nim trwają. Niektóre miasta wprowadziły własne dodatki dla rodzin wielodzietnych, np. Poznań, Zielona Góra. Warto o nie zapytać w swoim urzędzie.

Dla samotnych rodziców

- 170 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż 340 zł na wszystkie dzieci w rodzinie;

- 250 zł na dziecko niepełnosprawne, ale nie więcej niż 500 zł, gdy dwoje i więcej dzieci jest niepełnosprawnych.

Dotąd była to pomoc wyłącznie dla rodziców tych dzieci, których ojciec (lub matka) nie żyje lub ojciec jest nieznany. Teraz po nowelizacji można ją dostać także w przypadku, gdy powództwo o ustalenie alimentów od drugiego z rodziców zostało przez sąd oddalone. Osobom z zasądzonymi alimentami, gdy drugi rodzic ich nie płaci, przysługuje tylko zaliczka alimentacyjna (piszemy o niej niżej).

Na kształcenie i rehabilitację dziecka niepełnosprawnego

- 60 zł miesięcznie na dziecko do 5. roku życia lub 80 zł na dziecko w wieku od 6 do 24 lat (z orzeczoną niepełnosprawnością lub co najmniej umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, uczące się w szkole lub studiujące).

Na dziecko uczące się poza miejscem zamieszkania

To pomoc dla dzieci uczących się w szkołach ponadgimnazjalnych, także ponadgimnazjalnych artystycznych. Wypłacane przez dziesięć miesięcy roku szkolnego:

- 50 zł na dojazd do szkoły albo

- 90 zł na zamieszkanie w miejscowości, w której mieści się szkoła (np. na internat, bursę, stancję). Jedno dziecko może dostać dodatek albo na dojazd, albo na bursę.

Uwaga! Ten drugi dodatek (90 zł) może także zostać przyznany niepełnosprawnemu dziecku uczącemu się w podstawówce lub gimnazjum.

Dodatek dla kobiet w ciąży

Zapowiadany wiele miesięcy przez senatorów PiS dodatek kobiet w ciąży nie został dotąd wprowadzony.

3. Becikowe

To już nie dodatek, ale jednorazowa zapomoga niezależna od dochodów.

Nowość! Wniosek o becikowe rodzice dziecka mogą składać przez 12 miesięcy od dnia narodzin (do niedawna rodzice mieli na to tylko trzy miesiące). Opiekun prawny, opiekun faktyczny (osoba opiekująca się dzieckiem, która wystąpiła do sądu rodzinnego z wnioskiem o przysposobienie dziecka) oraz rodzic adopcyjny mają prawo złożyć wniosek w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia.

Jeśli wniosek o becikowe złożysz choćby dzień po upływie tych 12 miesięcy - becikowe przepadnie. Niektóre gminy wypłacają młodym matkom dodatkowo swoje lokalne świadczenie becikowe. Wysokość indywidualnie uchwalają miejscowe rady. Warto więc zapytać o lokalne becikowe w urzędzie miasta lub gminy. Taka pomoc udzielana jest coraz częściej, np. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie każdemu ze swych członków (bez względu na dochody) wypłaca 1000 zł becikowego. Pomaga także w przygotowaniu barmicwy (1,5 tys. zł) oraz ślubu (2,5 tys. zł). Na te uroczystości może przyjść każdy członek gminy, więc gmina wspiera rodzinę, by mogła przyjąć gości choć skromnym poczęstunkiem.

Uwaga!
Becikowe to także świadczenie podlegające koordynacji UE. Jeśli więc np. ojciec dziecka pracuje legalnie w UE, a matka stara się w Polsce o becikowe - o przyznaniu go lub nie zdecyduje marszałek województwa. Dlaczego? Chodzi o to, by jedno becikowe nie było wypłacone podwójnie. Ojciec pracujący legalnie w Unii może bowiem tam starać się o pieniądze na dziecko.4. Na Dzieci Niepełnosprawne


Jeśli opiekujesz się dzieckiem niepełnosprawnym, możesz się starać o:

Zasiłek pielęgnacyjny


-wynosi 153 zł miesięcznie i jest niezależny od dochodów rodziny. Należy się na dziecko do 16. roku życia, które ma orzeczoną niepełnosprawność. Dostanie go także osoba powyżej 16 lat, jeśli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, która powstała przed 21. rokiem życia. Zasiłek ten przysługuje także osobie, która skończyła 75 lat. Uwaga! nie przysługuje osobom, które dostają dodatek pielęgnacyjny do emerytury czy renty.

Świadczenie pielęgnacyjne

-wynosi 420 zł miesięcznie (ale tu obowiązuje kryterium dochodowe do 583 zł na osobę). Świadczenie dostaniesz, jeśli nie możesz pracować lub musiałeś zrezygnować z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, by zająć się niepełnosprawnym dzieckiem wymagającym szczególnej opieki. Dziecko wymagające opieki musi mieć orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: "Konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji albo z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności". Takiego wsparcia nie dostaną jednak rodzice niepełnosprawnego dziecka, którzy są na emeryturze, rencie, zasiłku przedemerytalnym lub świadczeniu przedemerytalnym.

5. Zasiłki w Unii

Rodzina w Polsce może się starać o zasiłek rodzinny z państwa, w którym pracuje ojciec czy matka. Inaczej niż w Polsce w wielu krajach UE takie zasiłki należą się bez względu na dochód rodziny. Dlatego warto o nie zapytać w swoim regionalnym ośrodku pomocy społecznej (działają przy urzędach marszałkowskich).

6. Alimenty

Na razie nie ma szumnie zapowiadanych zmian w alimentach, o które od lat walczą matki. Tu pomoc zostaje po staremu. Przy dochodzie w rodzinie do 583 zł na osobę dostaniesz zaliczkę alimentacyjną w wysokości alimentów, nie więcej jednak niż:

170 zł - gdy w rodzinie jest jedno lub dwoje dzieci uprawnionych do zaliczki albo 250 zł w tej sytuacji na dziecko niepełnosprawne (ma orzeczenie o niepełnosprawności);

120 zł - gdy w rodzinie są trzy osoby lub więcej uprawnione do zaliczki (tu 170 zł na dziecko niepełnosprawne).

Gdy dochód jest bardzo niski - 50 proc. kryterium, czyli 291,5 zł, dostaniesz nie więcej niż:


300 zł - gdy w rodzinie jest jedna lub dwie osoby uprawnione do zaliczki,

380 zł na dziecko niepełnosprawne;

250 zł - gdy w rodzinie są trzy osoby lub więcej uprawnione do zaliczki (na dziecko niepełnosprawne należy się 300 zł).

Zaliczka także przyznawana jest na okres zasiłkowy (od września do sierpnia). Ale oczywiście można się o nią ubiegać w ciągu roku. Do wniosku trzeba dołączyć: zaświadczenie od komornika o nieskutecznej egzekucji, zaświadczenie o dochodach (z urzędu skarbowego) oraz oświadczenie, że spełniamy warunki do przyznania zaliczki (np. dziecko mieszka w domu, a nie w instytucji zapewniającej nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie; że przekazaliśmy komornikowi wszystkie ważne i prawdziwe informacje). Wniosek składamy u komornika, który prowadzi naszą sprawę. Ten ze swoim zaświadczeniem przesyła go do gminy.

7. Pomoc bez Pieniędzy

Zarówno w przypadku zasiłków rodzinnych, jak i zaliczki gmina ma prawo nie wypłacić pieniędzy, ale dać pomoc w postaci rzeczowej (np. jedzenia, ubrań, wyposażenia domu czy opłaty rachunków), kiedy dowie się i potwierdzi, że osoba ubiegająca się o wsparcie pieniężne marnotrawi je, np. przepija.

Dziękuję departamentowi świadczeń rodzinnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej za pomoc w przygotowaniu tekstu
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #752 dnia: Lipiec 02, 2007, 10:06:10 pm »
ZABEZPIECZENIE SPOŁECZNE Początek okresu zasiłkowego
 
Można się już ubiegać o świadczenia

Od dzisiaj można składać wnioski o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy. Złożenie ich do końca lipca gwarantuje, że gmina wypłaci pomoc już we wrześniu.

Spodziewamy się dużej liczby osób, które będą od dzisiaj składać wnioski o świadczenia rodzinne - mówi Małgorzata Sochocka z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wielgiem (woj. kujawsko-pomorskie).

Tłumaczy, że wiele osób robi to teraz, bo nie chce pozostać przez miesiąc bez pomocy.

Zgodnie z ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) osoby, które złożą do końca lipca kompletny wniosek o świadczenia, mają je otrzymać do końca września. Ci, którzy zrobią to w sierpniu lub wrześniu, pomoc otrzymają dopiero w październiku. Dotyczy to nie tylko nowych osób występujących o świadczenia, ale też tych korzystających już ze świadczeń rodzinnych. Ci, jeśli spóźnią się ze złożeniem wniosku, pieniądze za sierpień dostaną w sierpniu, za wrzesień zaś dopiero w październiku, razem z wypłatą za ten miesiąc.

- Wiele osób liczy na wrześniową pomoc, tym bardziej że w tym czasie rozpoczyna się rok szkolny, a rodzice mogą otrzymać 100 zł wyprawki szkolnej - tłumaczy Małgorzata Sochocka.

Podstawowym warunkiem korzystania ze świadczeń rodzinnych jest posiadanie prawa do zasiłku rodzinnego. Dopiero ono uprawnia do dodatków do zasiłku. Zasiłek przysługuje jednak wyłącznie rodzinom, które nie osiągają określonego dochodu. Podobnie jak w latach ubiegłych, także w najbliższym okresie zasiłkowym (potrwa od września 2007 r. do sierpnia 2008 r.) zasiłek jest wypłacany, gdy dochód na członka rodziny nie przekracza 504 zł netto miesięcznie lub gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne - 583 zł.

Zasiłek wynosi 48 zł na dziecko w wieku do 5 lat, 64 zł w wieku 6-18 i 68 zł w wieku 19-24 lata.

Osoby ubiegające się o świadczenia muszą pamiętać, że gminy wezmą pod uwagę dochód uzyskany w 2006 roku. Konieczne jest więc przedstawienie zaświadczenia z urzędu skarbowego - najlepiej na formularzu, który udostępnia gmina.

- Od momentu złożenia takiego zaświadczenia do czasu jego wydania mija około tygodnia - mówi Alicja Dziernijko z Ośrodka Pomocy Społecznej w Słubicach.

Tłumaczy, że lepiej więc nie odkładać na ostatnie dni lipca składania wniosku, bo może się okazać, że ze względu na brak koniecznych dokumentów nie będzie on rozpatrzony. Oprócz zaświadczenia z US konieczne jest też dostarczenie innych dokumentów - w zależności od tego, o jakie świadczenia ubiega się opiekun dziecka. Jednak gdy osoba otrzymuje już świadczenia w bieżącym okresie zasiłkowym, nie musi dostarczać na nowo wszystkich dokumentów, takich jak akty urodzenia dzieci czy akt małżeństwa.

BARTOSZ MARCZUK

Gazeta Prawna 2.07.2007r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #753 dnia: Lipiec 03, 2007, 04:11:58 pm »
Wnioski o świadczenia rodzinne i zaliczkę alimentacyjną na nowy okres zasiłkowy 2007/08 mogą być składane jedynie na nowych formularzach
http://www.bip.krakow.pl/?module=OKO&mmi=1&newsId=3148

W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 lipca, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc wrzesień następuje do dnia 30 września.

W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 01 sierpnia do dnia 30 września, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc wrzesień następuje do dnia 31 października.


przypomnienie:

Od 6 lipca zacznie obowiązywać nowela z 24 maja 2007 r. ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku dochodowym (DzU nr 109, poz. 747).

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2007/0747.htm
http://www.abc.com.pl/serwis/pdf/d07747.pdf

Dz.U. 2007 nr 109 poz. 747  Ustawa z dnia 24 maja 2007 r. o zmianie
ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20071090747

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20071090747&type=2&name=D20070747.pdf

fotokopia
http://www.infor.pl/skany/spis.php?rodzaj=dzu&rok=2007&num=109&poz=747&str=0001
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

grażka_

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #754 dnia: Lipiec 04, 2007, 04:05:51 pm »
Wszyscy piszą o tym jak ważny jest termin składania wniosku- do końca lipca. Dlaczego nikt nie napisze, że rodzice starszych dzieci, pobierających naukę w szkołach średnich są jakgdyby "z urzędu" pozbawieni możliwości dotrzymania tego terminu. Wymagane jest od nas zaświadczenie o pobieraniu przez dziecko nauki z datą wrześniową. Proszę przestańcie więc mówic, że to opieszali rodzice są winni niedotrzymania terminu. Ja od kilku lat zostaję bez zasiłków we wrześniu, a jest to spora dziura w moim budżecie. Mam też młodsze dziecko, ale i na nie piszę dopiero we wrześniu, bo nieprzyjmują niekompletnych wniosków. Zasiłki rodzinne są u nas wypłacane na koniec miesiąca i dlatego pieniądze m.in. na rozpoczęcie roku szkolnego dostaniemy dopiero pod koniec października.

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #755 dnia: Lipiec 04, 2007, 07:38:12 pm »
Witaj, ale zaczęłaś od narzekania  ;)

Wyżej w podanym linku można wyczytać:
W szkołach można już uzyskać zaświadczenie szkolne o promocji ucznia do klasy następnej na rok szkolny 2007/2008, które pozwoli na wcześniejsze rozpatrzenie wniosku.

U nas takie zaświadczenia wydają już teraz- przecież Sekretariaty Szkół są czynne w wakacje.
Można zeskanować świadectwo szkolne jako dowód, że dziecko otrzymało promocję do następnej klasy.
Można też donieść zaświadczenie we IX a teraz złożyć pozostałe dokumenty i radzę żądać ich potwierdzenia.
Nie dajcie się w Twojej miejscowości-to bezprawie i celowe opóźnianie składania wniosków przy takich wymaganiach jak piszesz.

Ja dostałam zaproszenie do U.M.K z podanym terminem i godziną -już 9 lipca.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

grażka_

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #756 dnia: Lipiec 04, 2007, 11:35:52 pm »
Na poczatek przepraszam, faktycznie pierwszy post i taki "marudny". Ale nie mam do tej sprawy cierpliwości. Dobrze wiem że mogą istniec inne formy udokumentowania nauki. Tylko Pani w urzędzie nie uzna mi innego papierka jak z datą wrześniową, takie ma przepisy( przynajmniej tak twierdzi), nie widzi w tym też żadnego problemu: "przecież dostanie pani za miesiąc wyrównanie". Tylko, że te zasiłki to blisko połowa mojego dochodu, a wrzesień to ciężki miesiąc.
I wyszło, że znowu marudzę :roll: . Następnym razem się poprawię.

P.S.- U nas w urzędzie dopiero po 16 lipca można się zgłaszac po wnioski do zasiłków.

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #757 dnia: Lipiec 04, 2007, 11:42:37 pm »
Nie rozumiem czemu dopiero po 16 lipca-przecież Dz.U. wchodzi w życie z dniem 6 lipca  :roll:  i to on obliguje wszystkie urzędy Miast i MOPS-y do przestrzegania nowych druków i przepisów.

Od 6 lipca zacznie obowiązywać nowela z 24 maja 2007 r. ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku dochodowym (DzU nr 109, poz. 747).
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20071090747
zwróć uwagę na:  data obowiązywania od 6.07.2007r.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

grażka_

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #758 dnia: Lipiec 04, 2007, 11:56:49 pm »
To mała gmina, może ksero przestarzałe ? Jeszcz trochę tu się dokształcę, liznę parę numerów  ustaw i paragrafów i może odwiedzę moją panią urzędniczkę wcześniej :agrue:
 :turn-l:  :turn-l:  :turn-l:

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #759 dnia: Lipiec 05, 2007, 12:04:14 am »
Witaj grażka_

Cytat: "sonia"
Wyżej w podanym linku można wyczytać

http://www.bip.krakow.pl/?module=OKO&mmi=1&newsId=3148
Może macie podobną stronę takiego buletynu infomacyjnego i coś pisze  tam na temat świadczeń ?

Jak wchodzi ustawa to powinna obowiązywać wszędzie taka sama.
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline beszka

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 407
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #760 dnia: Lipiec 05, 2007, 10:05:45 am »
U nas w urzędzie też dopiero po 15 lipca , ponieważ nie maja druków. Wyobrażam juz sobie co będzie sie działo pod urzędem , kolejki będę przypominały lata 80-te.

grażka_

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #761 dnia: Lipiec 05, 2007, 10:42:34 am »
U nas zawsze takie są, co roku. Jest jeszcze śmieszniej jak pani w urzędzie bierze sobie urlop w lipcu (przecierz ona też ma dziecko). Załatwianie tego wszystkiego to koszmar, parę ładnych godzin w kolejce i masz szczęście jak uda się za pierwszym razem.

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #762 dnia: Lipiec 05, 2007, 11:13:03 am »
Wyszperałam już nowe druki, kto ma możliwość może je ściągnąć w formacie pdf i wydrukować.

 :turn-l: w związku z ogłoszeniem nowych rozporządzeń przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej
w Dzienniku Ustaw Nr 114, poz. 782 i 783 określających nowe wzory wniosków o świadczenia rodzinne i zaliczkę alimentacyjną,

Dz.U. 2007 nr 114 poz. 782
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20071140782
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20071140782&type=2&name=D20070782.pdf
w pdf
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 czerwca 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej oraz odpowiednich zaświadczeń


***
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20071140783
Dz.U. 2007 nr 114 poz. 783
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 czerwca 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20071140783&type=2&name=D20070783.pdf

w pdf

Formularze wniosków będą również dostępne od 9 lipca br. w formie elektronicznej (format pdf) na stronach internetowych Urzędu Miasta Krakowa:
www.krakow.pl
www.bip.krakow.pl

System świadczeń rodzinnych

Świadczenia rodzinne-aktualnosci
2007-07-02
Ogłoszenie dwóch rozporzadzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej w zakresie świadczeń rodzinnych
W Dzienniku Ustaw Nr 114 z dnia 29 czerwca 2007 r. ogłoszone zostały rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 czerwca 2007 r.:
- zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (poz.783), -  zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej oraz odpowiednich zaświadczeń (poz.782).

W związku z uchwaloną przez Sejm w dniu 24 maja br. nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym (Dz.U. z 2007 r., Nr 109, poz. 747) uległ zmianie zarówno wzór wniosku stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. z 2005 r. Nr 881, poz. 105 z późn. zm.) jak i wzór wniosku o zaliczkę alimentacyjną stanowiący załącznik rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej w sprawie wzoru wniosku o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej oraz odpowiednich zaświadczeń (Dz.U. z 2005r., Nr 105, poz. 882).

Termin wejścia w życie ogłoszonych rozporządzeń: 6 lipca 2007 r.


Informacja o nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych

2007-06-05
Informacja o nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.
W dniu 24 maja 2007 roku Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz.U. 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.) oraz ustawy o podatku rolnym (Dz. U z 2006 roku, Nr 136 poz. 969 z późn. zm.).

Dnia 13 czerwca br.  ustawa została podpisana przez Prezydenta, a w dniu 21 czerwca została ogłoszona w Dzienniku Ustaw (Nr 109,poz. 747). Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, tj. 6 lipca 2007 roku.

Nowe wzory wniosków dotyczące świadczeń rodzinnych oraz zaliczki alimentacyjnej
2007-06-05
Nowe wzory wniosków dotyczące świadczeń rodzinnych oraz zaliczki alimentacyjnej.
W związku z uchwaloną przez Sejm w dniu 24 maja br. nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym (Dz.U. z 2007 r., Nr 109, poz. 747) uległy zmianie zarówno wzór wniosku stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej w sprawie spsobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. z 2005 r. Nr 881, poz. 105, z późn. zm.) jak i wzór wniosku o zaliczkę alimentacyjną stanowiący załącznik rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej w sprawie wzoru wniosku o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej oraz odpowiednich zaświadczeń (Dz.U. z 2005r., Nr 105, poz. 882).  
Zmienione rozporządzenia (podpisane 22 czerwca 2007 roku przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej,  opublikowane w Dzieniku Ustaw z dnia 29 czerwca 2007 roku, Nr 114, poz. 782 i 783)

p.s.
ja mam termin 9 lipca o 11-tej i wreszcie luz wakacyjny będzie.  :D
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline amara

 • Aktywny Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 781
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #763 dnia: Lipiec 05, 2007, 11:40:06 am »
U mnie też jest podobnie.
Dzwoniłam do U.M - czekają tylko na nowe druki i zaraz zaczną przyjmować wnioski.Ja mam o tyle dobrze,że nie musze ponownie zbierać wszystkich "papierków"   :D  -tylko z U.S i zaświadczenie ze szkoły(cała reszta już jest w urzędzie).
"Człowieka poznaje się po tym co nosi w sercu"
terapeuta zajęciowy, mama Mateusza 11l z zD

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #764 dnia: Lipiec 06, 2007, 10:45:08 am »
ZABEZPIECZENIE SPOŁECZNE Pomoc rodzinom wychowującym dzieci

Więcej osób skorzysta ze świadczeń rodzinnych

NOWE PRAWO Rodzice mogą ubiegać się o becikowe w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Prawo do takiego świadczenia mają też opiekunowie faktyczni dziecka.

Nowe przepisy przyznają prawo do jednorazowej zapomogi po urodzeniu się dziecka w wysokości 1 tys. zł nie tylko rodzicom i opiekunom prawnym, ale także faktycznym opiekunom dziecka. To osoby, które wystąpiły z wnioskiem do sądu o jego przysposobienie.

Ponadto opiekun dziecka będzie mógł starać się o becikowe w ciągu 12 miesięcy od daty objęcia opieką albo od daty przysposobienia dziecka, a nie jak obecnie od dnia jego narodzin. Ze świadczenia skorzystają więc osoby decydujące się na adopcję starszych dzieci.
Dłuższy czas na złożenie wniosku o becikowe będą mieli też rodzice dziecka. Wyniesie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Obecnie rodzice mają na to trzy miesiące, co czasami, np. ze względu na konieczność pobytu rodzica lub dziecka w szpitalu, sprawia im kłopot.

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego (100 zł jednorazowo) będzie przysługiwał raz w okresie zasiłkowym, a termin na złożenie wniosku o jego wypłatę zostanie ograniczony do czterech miesięcy.

Gdy ośrodek pomocy społecznej przekaże gminie wypłacającej świadczenia informację, że uprawniony marnotrawi świadczenia lub wydatkuje je niezgodnie z przeznaczeniem, gmina przekaże należną pomoc w całości lub części w formie rzeczowej. Dotychczas gmina miała tylko taką możliwość, teraz będzie to jej obowiązek.

Kolejna zmiana przewiduje, że jeśli niepełnoletnie dziecko, na które pobierane są świadczenia rodzinne urodzi własne dziecko, rodzina nie straci prawa do świadczeń. Taki przepis ma zapobiec sytuacji, w której pomocy są pozbawiane rodziny niepełnoletnich dzieci, które rodzą własne dzieci. Do składu rodziny nie będą też wliczane dzieci pozostające w związku małżeńskim i pełnoletnie dziecko posiadające własne dziecko.

Zmienia się też definicja uprawnionej do świadczeń osoby uczącej się. Obecnie jest to pełnoletnia osoba, która się uczy i nie pozostaje na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub z zasądzeniem od rodziców na jej rzecz alimentów (jeśli wyrok sądu był wydany przed osiągnięciem 18 lat). Nowa definicja nie zawiera już wymogu, aby wyrok sądu był ogłoszony w tym terminie. Umożliwia też korzystanie ze świadczeń osobom, które na podstawie ugody sądowej (a nie tylko wyroku) nabyły prawo do alimentów od rodziców.

Bardzo ważna zmiana dotyczy rolników. GUS będzie podawać dochód rolników z gospodarstwa rolnego nie jak obecnie do końca października, ale do 23 września. Pozwoli to gminom płynniej ustalać prawo do świadczeń rolników na kolejne okresy zasiłkowe, trwające w okresie wrzesień - sierpień.

W związku z nowelizacją ustawy zmienił się też wzór wniosku, który jest załącznikiem do rozporządzenia ministra polityki społecznej z 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U. nr 881, poz. 105 z późn. zm.) i wzór wniosku o zaliczkę alimentacyjną, będący załącznikiem rozporządzenia ministra polityki społecznej z 7 czerwca 2005 r. w sprawie wzoru wniosku o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej oraz odpowiednich zaświadczeń (Dz.U. nr 105, poz. 882).

Ich zmiany zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 114 (poz. 783 i 782).

Podstawa prawna

Ustawa z 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym (Dz.U. nr 109, poz. 747).

Bartosz Marczuk
Gazeta Prawna Nr 130 (2000) piątek-niedziela, 6-8 lipca 2007 r. > Praca

Łatwiej o świadczenia

ZMIANA PRAWA Sejm zmienił zasady wypłaty świadczeń rodzinnych Sejm przyjął nowelizację ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych Dz.U. nr 228, poz. 2255 z późn. zm. . Do składu rodziny nie będą wliczane dzieci pozostające w związku małżeńskim i pełnoletnie dziecko posiadające własne dziecko. Zmieni się definicja osoby uczącej się, uprawnionej do świadczeń. Nie będzie wymogu, aby miała zasądzone alimenty do uzyskania pełnoletności. Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego będzie przysługiwał raz w okresie zasiłkowym.

Do tzw. becikowego, oprócz rodziców i opiekuna prawnego, będzie uprawniony faktyczny opiekun dziecka. Czas na złożenie wniosku zostanie wydłużony dla opiekunów do 12 miesięcy. Pozostali nadal będą mieć na to trzy miesiące. Becikowe będzie przysługiwać opiekunom na 12 miesięcy od daty objęcia opieką albo od daty przysposobienia dziecka, a nie jak obecnie od dnia jego narodzin. GUS szybciej poda dochód rolników z gospodarstwa rolnego, co pozwoli gminom płynnie ustalać prawo do świadczeń rolnikom.

Bartosz Marczuk
Gazeta Prawna Nr 74 (1944) poniedziałek, 16 kwietnia 2007 r. > Praca

ŚWIADCZENIA RODZINNE. Już można składać wnioski o zasiłki rodzinne

Gminy i ośrodki pomocy społecznej drukują wnioski niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych oraz zaliczki alimentacyjnej.

Od dziś bowiem obowiązuje zmiana ustawy oświadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym (DzU nr 109, poz. 747). Weszły również wżycie dwa rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej uwzględniające tę zmianę. Pierwsze nowelizuje rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej oraz
odpowiednich zaświadczeń (DzU nr 114, poz. 782), drugie to rozporządzenie o sposobie i trybie postępowania w sprawach oświadczenia rodzinne (DzU nr 114, poz. 783).

Można już składać dokumenty

Zainteresowani pobieraniem zasiłku rodzinnego (i ewentualnie dodatków do niego) oraz zaliczką alimentacyjną mogą już zatem składać dokumenty potwierdzające zarobki z 2006 r. Od nich zależy, czydostaną świadczenia w roku zasiłkowym rozpoczynającym się 1 września 2007 r. i trwającym do 31 sierpnia 2008 r.

Przypomnijmy: jeśli rodzina złoży wniosek z niezbędnymi dokumentami do końca lipca, gmina lub ośrodek pomocy społecznej (ops) ustali prawo doświadczeń i wypłaci do końca września te przysługujące za wrzesień.

Jeśli jednak zainteresowani złożą wniosek od 1 sierpnia do końca września, to gmina lub ops ustali prawo do świadczeń i wypłaci je za wrzesień do końca października.

Limit dochodu jest taki sam

Tak samo jak w poprzednim roku do zasiłku rodzinnego i ewentualnych dodatków do niegouprawnia dochód w rodzinie nie wyższy niż 504 zł na osobę. Jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne, górna granica dochodu wynosi 583 zł.

Rodziny, które teraz mają prawo doświadczeń, ale ich dochód przekroczył limit o nie więcej niż 48 zł na osobę, nie stracą ich w następnym roku zasiłkowym.

Prezes GUS się pośpieszy

Do 23 września prezes GUS powinien ogłosić wysokości przeciętnego dochodu z 1 ha przeliczeniowego. Ten wskaźnik jest niezbędny, by ustalić dochód na osobę w rodzinach utrzymujących się z pracy na roli. Wcześniej miał czas do 30 października. Nowy termin pozwoli wydać decyzje o prawie do świadczeń i wypłacić zasiłki za wrzesień do końca października.

Gminy będą miały mniej pracy w ustalaniu prawa do świadczeń dla dzieci niesolidnego alimenciarza. Do tej pory musiały bowiem wydawać nowe decyzje po każdej zmianie w egzekucji alimentów. Od września nieregularna ściągalność zaważy na prawie do świadczeń dopiero w kolejnym roku zasiłkowym.

Unijne procedury w ustawie

Jest już w ustawie o świadczeniach rodzinnych procedura ustalania prawa do wsparcia dla rodzin, z których ktoś wyjechał do pracy w państwie unijnym.

Sprawami świadczeń przyznawanych na podstawie unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego zajmą się regionalne ośrodki polityki społecznej (rops). Zbadają prawo do nich w dwóch wypadkach: gdy gmina lub gdy ops wie w chwili składania wniosku o zasiłek rodzinny, że ktoś z rodziny pracuje za granicą.

Agnieszka Rosa

Już od dziś obowiązuje

ŚWIADCZENIA RODZINNE
znowelizowana 24 maja ustawa o świadczeniach rodzinnych (DzU nr 109, poz. 747); omówiliśmy ją obszernie 11 czerwca w artykule "Gminy wypłacą zasiłki zarabiającym nieco lepiej" oraz w dzisiejszej informacji "Już można składać wnioski o zasiłki rodzinne"
związane z nią rozporządzenie wykonawcze ministra pracy i polityki społecznej, zmienione 22 czerwca (DzU nr 114, poz. 783)

ALIMENTACYJNA ZALICZKA
nowy wzór wniosku o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej (DzU nr 114, poz. 782)
Rz., 06.07.07 Nr 156
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #765 dnia: Lipiec 06, 2007, 06:55:09 pm »
Obowiązujące prawo - świadczenia rodzinne, nowe druki

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne, podpisane 22 czerwca 2007 r. przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej i opublikowane w Dzienniku Ustaw z dnia 29 czerwca 2007 roku, Nr 114, poz. 783.
 
Rozporządzenie   (pobierz plik  )
Załącznik 1    (pobierz plik  )
Załącznik 2    (pobierz plik  )
Załącznik 3    (pobierz plik  )
Załącznik 4    (pobierz plik  )
Załącznik 5    (pobierz plik  )
 
 
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej oraz odpowiednich zaświadczeń, podpisane 22 czerwca 2007 r. przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej i opublikowane w Dzienniku Ustaw z dnia 29 czerwca 2007 roku, Nr 114, poz. 782.
 
Rozporządzenie    (pobierz plik  )    
Załącznik 1    (pobierz plik  )

p.s.

załącznik nr 4 dotyczy świadzcenia pielęgnacyjnego:

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu, jeŜeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności (art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, zwanej
dalej „ustawą”).


Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:
1) obywatelom polskim;
2) cudzoziemcom:
a) do których stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego,
b) jeżeli wynika to z wiążących Rzeczypospolitą Polską umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym,
c) przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na
osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich,
zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z okolicznością,
o której mowa w art. 53 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1694), zgody na pobyt tolerowany lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy, jeŜeli zamieszkują łącznie z członkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- jeżeli zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres zasiłkowy, w którym otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, chyba, Ŝe przepisy o koordynacji systemów
zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej (art. 1 ustawy).

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:
1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury (uposaŜenia w stanie spoczynku), renty (inwalidzkiej, z tytułu niezdolności do pracy lub szkoleniowej), renty socjalnej, zasiłku sżałego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
2) osoba wymagająca opieki:
a) pozostaje w związku małŜeńskim,
b) została umieszczona w rodzinie zastępczej, w specjalnym ośrodku szkolno – wychowawczym i korzysta z całodobowej opieki albo w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę co najmniej przez 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej,
3) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko,
4) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem okresie korzystania z urlopu wychowawczego albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline myszek

 • User z prawami do pisania
 • Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 1270
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #766 dnia: Lipiec 06, 2007, 09:04:34 pm »
Szkoda, ze zmieniaja ustawy, druki wniosków a nie wysokość świadczeń na dzieci :-( no cóż ważne że sie jeszcze "łapiemy na świadczenia.
Viola mama Patryka 21 lat autyzm, upośledzenie i inne...

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #767 dnia: Lipiec 16, 2007, 04:02:34 pm »
Informacja dotycząca ustalania okresu odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne za osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne

Procedura przedstawiania dokumentacji potwierdzającej okresy składkowe i nieskładkowe, niezbędnej do ustalenia przez ZUS okresu, za jaki organ właściwy ma opłacać składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne powinna przebiegać następująco:

1) Organ właściwy występuje z wnioskiem do ZUS o ustalenie okresów składkowo-nieskładkowych oraz udzielenie informacji o przebiegu ubezpieczenia w celu wyznaczenia okresów, za jakie będzie opłacana składka na ubezpieczenie społeczne z tytułu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

2) Organ właściwy powinien przesłać znajdujące się w jego posiadaniu dokumenty dotyczące tej sprawy oraz poprosić o informacje o innych niezbędnych (w przypadku konkretnej osoby) dokumentach koniecznych wg ZUS do powyższego ustalenia.

3) Po uzyskaniu informacji na temat brakujących dokumentów, organ właściwy wzywa osobę do uzupełnienia dokumentacji, a następnie przesyła ją do ZUS celem ustalenia okresów składkowo-nieskładkowych dla świadczeniobiorcy.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

grażka_

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #768 dnia: Lipiec 16, 2007, 07:21:54 pm »
Nie warto drukowac druków, bo nie chcą ich uznawac. Trzeba pobrac od nich z urzędu.
I tak jak podejrzewałam urzędniczka od świadczeń idzie na urlop, zostaje tylko stażystka  :evil:

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #769 dnia: Lipiec 16, 2007, 09:11:30 pm »
A to taka sztuka podbic pieczatka danego Urzedu Miasta?  ;)
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

grażka_

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #770 dnia: Lipiec 16, 2007, 10:07:39 pm »
Widocznie w moim urzędzie to sztuka. Zresztą w kilku innych też. Pani nie przyjeła odemnie wydrukowanego wniosku tylko kazała przyjśc po 16-tym,pobrac wnioski od nich,wypełnic i oddac.

Offline malgorzata

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 241
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #771 dnia: Lipiec 18, 2007, 09:10:46 am »
A Ja już zaniosłam wnioski do GOPS-ej,donieść muszę tylko zaświadczenie ze szkoły. :turn-l:

grażka_

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #772 dnia: Lipiec 18, 2007, 11:32:38 pm »
Dlaczego Wam przyjmują wnioski bez zaświadczeń ze szkoły ? Ja muszę czekac do września, bo niekompletnych nie wniosków przyjmują.

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #773 dnia: Lipiec 19, 2007, 12:02:26 am »
Pewnie chca zaoszczedzic fundusze  ;)  U.M. maja 60 dni na rozptrzenie wnioskow i nikt nie martwi sie za co te rodziny maja potem zyc.
Ja zlozylam 9 lipca i czekam tylko na decyzje.
A bylas w szkole po zaswiadczenie teraz?
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

grażka_

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #774 dnia: Lipiec 19, 2007, 12:07:04 am »
Nie byłam, bo urząd chce zaświadczenia z datą wrześniową. Córki są już "wiekowe" i chodzą do szkół średnich.
Pocieszam się, że chociaż świadczenie dostanę w terminie. Idę jutro z wnioskiem, a na rodzinne złożę dopiero we wrześniu.

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #775 dnia: Lipiec 26, 2007, 01:23:06 pm »
O jakie świadczenia rodzinne i dodatki można się ubiegać
- Monika Adamowska, jk, psk2007-07-25Został tylko tydzień na złożenie wniosku o nowe świadczenia rodzinne.

Wypłacą je we wrześniu. Na początek roku szkolnego można też dostać na dzieci mundurkowe, wyprawkę, dofinansowanie bursy lub dojazdów Świadczenia rodzinne są przyznawane na 12 miesięcy - od września do sierpnia. Co roku trzeba się o nie starać na nowo.

Ważne terminy

Okres zasiłkowy 2007/08 zaczyna się 1 września. Ważne! Jeśli chcesz, by świadczenie rodzinne wypłacili ci we wrześniu, masz tylko tydzień (do 31 lipca) na złożenie dokumentów. Jeśli się spóźnisz (papiery zaniesiesz do urzędu dopiero w sierpniu lub we wrześniu), pieniądze dostaniesz dopiero w październiku (z wyrównaniem za wrzesień).

Oczywiście o świadczenie rodzinne możesz wystąpić w każdym momencie (pod warunkiem że spełniasz wymagane kryteria - o nich za chwilę). Zasada jest taka: jeśli wniosek złożysz do 10. dnia miesiąca, zasiłek dostaniesz w tym samym miesiącu; jeżeli po 10. - pieniądze wypłacą ci w następnym miesiącu.

Ważne! Jeśli w ciągu okresu zasiłkowego wzrosły twoje dochody, musisz to bezzwłocznie zgłosić do urzędu. Może się bowiem okazać, że straciłeś prawo do pomocy. Jeśli będziesz pobierał świadczenia bezzasadnie, każą ci je zwrócić wraz z odsetkami (11,5 proc. rocznie).

Jak załatwiać zasiłki

Dokumenty trzeba złożyć w instytucji przydzielającej zasiłki (to najczęściej ośrodek pomocy społecznej, rzadziej referat świadczeń w urzędzie miasta lub gminy - sprawdź, kto się tym zajmuje w twojej gminie). Przede wszystkim musisz przygotować wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków. To sporo wypełniania.

Trzeba wpisać: swoje dane (łącznie z PESEL-em); wymienić imiona dzieci (podać ich PESEL-e), a jeśli się uczą, podać adresy szkół; wskazać, o które dodatki się ubiegasz. Musimy też podpisać oświadczenia dotyczące poszczególnych dodatków i wymienić dokumenty dołączane do wniosku:
skrócony odpis aktu urodzenia każdego dziecka lub odpis zupełny aktu urodzenia dziecka w przypadku, gdy ojciec dziecka jest nieznany (jeśli kolejny raz występujesz o zasiłek, nie musisz ponownie składać odpisów);
jeśli dziecko jest niepełnosprawne - orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności;
zaświadczenie ze szkoły - jeśli dziecko ukończyło 18 lat i się uczy; zaświadczenie o dochodach rodziny - z urzędu skarbowego za rok kalendarzowy poprzedzający okres zasiłkowy (teraz za rok 2006).

Uwaga! Rolnicy przedstawiają zaświadczenie o wielkości gospodarstwa, płacący alimenty - przekazy lub przelewy. Jakie dokumenty są wymagane, dowiesz się w gminie lub ośrodku pomocy społecznej przyznającej zasiłki lub na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ( www.mps.gov.pl );
jeśli wystąpiliśmy o przysposobienie dziecka, którym się opiekujemy - informację z sądu o toczącym się postępowaniu;
kopię wyroku (prawomocnego) orzekającego rozwód, separację, oddalającego powództwo o alimenty lub zobowiązującego jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka;
jeśli drugi z rodziców zmarł - kopię aktu zgonu.

Ważne! Składając wniosek, zabierz ze sobą dowód osobisty (lub paszport). Kiedy starasz się o dodatki, dostarczasz kolejne dokumenty.
Jakie? Najlepiej o to zapytać w ośrodku przyznającym świadczenia.

Kto ile dostanie

Przysługuje ci zasiłek rodzinny, jeśli maksymalny dochód na osobę w twojej rodzinie wynosi 504 zł (583 zł w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym). Masz prawo do zasiłku rodzinnego? To możesz się starać o dodatki.

Zasiłek rodzinny dziś wynosi:

48 zł miesięcznie - na dziecko do 5. roku życia;
64 zł - na dziecko powyżej 5. roku życia, ale do ukończenia 18. roku życia;
68 zł - na dziecko powyżej 18 lat, do ukończenia 24. roku życia.

Uwaga! Świadczenia rodzinne (zasiłki i dodatki) nie są wliczane do dochodu i opodatkowane (dlatego wszędzie podajemy kwoty netto).

Zasiłek należy się na dziecko do 18. roku życia. Dłużej przysługuje tylko wtedy, gdy dziecko:

kontynuuje naukę w szkole - do 21. roku życia;
ma orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności i kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej - do 24. roku życia.

Ważne! Zakres szkół wyższych, w których nauka (w przypadku dziecka z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności) uprawnia do pobierania zasiłku, rozszerzono o kolegia: nauczycielskie, nauczycielskie języków obcych, pracowników służb społecznych.

Zasiłek nie przysługuje na dziecko, które się ożeni lub wyjdzie za mąż, przebywa np. w schronisku dla nieletnich (ustawa mówi o tzw. instytucji zapewniającej nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie).

Nie dostanie zasiłku także ten, kto sam wychowuje dziecko, ale nie ma na nie orzeczonych alimentów. Chyba że: drugi z rodziców nie żyje lub jest nieznany; sąd zobowiązał do utrzymywania dziecka tylko jedno z rodziców, a drugie nie musi płacić alimentów albo sąd oddalił powództwo o alimenty od drugiego z rodziców.

Uwaga! Ważne dla Polaków pracujących za granicą. W ich przypadku prawo do świadczeń rodzinnych przyznaje marszałek województwa (najczęściej poprzez regionalny ośrodek polityki społecznej). Jeśli więc pobierasz świadczenia rodzinne, o wyjeździe członka twojej rodziny do pracy w UE musisz niezwłocznie powiadomić gminę. W wielu krajach UE zasiłki rodzinne należą się bez względu na dochód (i są znacznie wyższe niż polskie). Dlatego warto o nie zapytać w swoim regionalnym ośrodku pomocy społecznej (działają przy urzędach marszałkowskich) lub u pracodawcy za granicą. Świadczenia rodzinne podlegają w UE tzw. koordynacji. Najprościej mówiąc - ośrodki obu państw ustalą, skąd i ile pieniędzy należy się pracownikowi.

Nie przegap! Jutro w "Gazecie" informator o zasiłkach dla Polaków pracujących za granicą.

Dodatek ciążowy

Niestety, zapowiadany od długiego czasu dodatek ciążowy nie został wprowadzony w życie. Senacki projekt ustawy leży w Sejmie i czeka, aż posłowie wrócą z wakacji.

Dodatek na urodziny

Możesz skorzystać z różnych form wsparcia:

1 tys. zł dla każdego - to tzw. becikowe, czyli jednorazowa zapomoga.

Należy się bez względu na dochody. O becikowe możesz wystąpić w ciągu 12 miesięcy od urodzenia dziecka (to nowość - do niedawna obowiązywał termin 3-miesięczny). Opiekunowie prawni, opiekunowie faktyczni (osoby opiekujące się dzieckiem, które wystąpiły do sądu rodzinnego z wnioskiem o przysposobienie) czy rodzice adopcyjni wniosek o becikowe składają w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia opieką albo przysposobienia dziecka.

Ale uwaga! Becikowe podlega koordynacji UE. Jeśli więc np. ojciec dziecka pracuje legalnie w UE, a matka stara się o becikowe w Polsce - marszałek województwa ustali, w którym kraju się ono należy (pracy ojca czy pobytu matki). Chodzi o to, by jedno świadczenie nie było wypłacone podwójnie. Ojciec pracujący legalnie w Unii może bowiem starać się o pieniądze na dziecko (należą się mu zasiłki rodzinne na tamtejszych zasadach).

1 tys. zł jednorazowo dla najuboższych - dodatek wyłącznie dla rodziców uprawnionych do zasiłku rodzinnego. Takie rodziny mogą więc wziąć i ten dodatek, i becikowe (w sumie 2 tys. zł).

becikowe gminne - niektóre gminy wprowadzają własne zachęty dla rodzin. Swoje becikowe - 1 tys. zł - przyznaje np. warszawska Gmina Wyznaniowa Żydowska.

400 zł miesięcznie - otrzymać można (tylko uprawnieni do zasiłku) na urlopie wychowawczym. Tyle należy się niezależnie od liczby dzieci (bliźniaki, trojaczki). Taką kwotę pobierać można do 24 miesięcy na jedno dziecko, do 36 miesięcy przy bliźniakach i większej liczbie dzieci urodzonych podczas jednego porodu, do 72 miesięcy na dziecko niepełnosprawne. Dodatek dostaną tylko ci, którzy bezpośrednio przed urlopem wychowawczym co najmniej sześć miesięcy pracowali na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania lub wyboru.


Dodatek dla wielodzietnych

Na trzecie i każde następne dziecko (uprawnione do zasiłku rodzinnego) w rodzinach wielodzietnych przysługuje miesięcznie dodatkowo 80 zł.

Uwaga! Niektóre gminy (np. w Poznaniu) przyznają rodzinom wielodzietnym ekstra pieniądze. Zapytaj o nie w swoim urzędzie.

Gdy samotnie wychowujemy

Do niedawna dodatek przysługiwał wyłącznie rodzicom tych dzieci, których ojciec (lub matka) nie żyje lub ojciec jest nieznany. Teraz można go dostać także wtedy, gdy powództwo o ustalenie alimentów od drugiego z rodziców zostało przez sąd oddalone. Ile?

170 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż 340 zł na wszystkie dzieci w rodzinie;
250 zł na dziecko niepełnosprawne, ale nie więcej niż 500 zł, gdy dwoje i więcej dzieci jest niepełnosprawnych.

Ważne! Osobom z zasądzonymi alimentami, gdy drugi rodzic ich nie płaci, przysługuje tylko zaliczka alimentacyjna.

Nie przegap! Komu przysługuje zaliczka alimentacyjna i jak się o nią starać - w czwartek w "Gazecie".

Na dzieci niepełnosprawne

Przysługują:

Dodatek na kształcenie i rehabilitację:

- 60 zł miesięcznie na dziecko do 5. roku życia;
- 80 zł miesięcznie na dziecko od 6 do 24 lat (z orzeczoną niepełnosprawnością lub co najmniej umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, uczące się w szkole lub studiujące).

Zasiłek pielęgnacyjny - 153 zł miesięcznie - niezależnie od dochodów rodziny. Należy się na dziecko do 16. roku życia, które ma orzeczoną niepełnosprawność. Dostanie go także osoba powyżej 16 lat, jeśli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, która powstała przed 21. rokiem życia.

Uwaga! Zasiłek ten przysługuje także osobie, która skończyła 75 lat. Ale nie należy się osobom dostającym dodatek pielęgnacyjny do emerytury czy renty.

Świadczenie pielęgnacyjne - 420 zł miesięcznie (tu obowiązuje kryterium dochodowe do 583 zł na osobę). Dostaną je ci, którzy nie mogą pracować lub musieli zrezygnować z pracy, by zająć się niepełnosprawnym dzieckiem wymagającym szczególnej opieki.

Dziecko musi mieć orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: "stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji albo z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności".

Uwaga! To świadczenie nie przysługuje rodzicom na emeryturze, rencie, zasiłku przedemerytalnym lub świadczeniu przedemerytalnym.

Mundurkowe i inne Dodatki dla uczniów

Uczących się poza miejscem zamieszkania. W szkołach ponadgimnazjalnych (także artystycznych), a w przypadku dzieci niepełnosprawnych także w podstawówce i gimnazjum:

- 50 zł na dojazd do szkoły
- lub 90 zł na zamieszkanie w miejscowości, w której jest szkoła (np. na internat, bursę, stancję).

To dodatek wypłacany przez dziesięć miesięcy roku szkolnego. Jedno dziecko może dostać pieniądze albo na dojazd, albo na bursę.

Wyprawka 100 zł - czyli dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.
Należy się tylko raz w roku szkolnym. W każdej klasie, począwszy od zerówki. W szkole podstawowej, gimnazjum, ponadgimnazjalnej.

Uwaga! Teraz o ten dodatek można się ubiegać tylko przez cztery miesiące od dnia rozpoczęcia roku szkolnego.

Mundurkowe - 50 zł na każde dziecko
Jak sama nazwa wskazuje, to dofinansowanie zakupu mundurków. Żeby je dostać, musisz spełnić co najmniej dwa warunki: korzystać z pomocy społecznej i mieć dochód nieprzekraczający 351 zł na osobę w rodzinie.

Wniosek składasz w sekretariacie szkoły, do której uczęszcza twoje dziecko. Dołączasz zaświadczenie o wysokości dochodów oraz o korzystaniu ze wsparcia pomocy społecznej. Nie musisz przedkładać w szkole zaświadczenia o zakupie mundurka.

Biuro prasowe MEN szacuje, że taka pomoc należy się blisko milionowi uczniów.

Ważne! W wielu gminach (np. w Toruniu i Sopocie) minął już termin składania wniosków. W Bydgoszczy masz czas tylko do jutra! W Gdańsku zamknięte listy wnioskujących o dopłaty muszą trafić do ratusza już 27 lipca. Identyczny termin wyznaczono w Białymstoku.
W wielu miastach przyjmują wnioski do końca lipca - tak jest np. we Wrocławiu, w Radomiu (tutaj dodatkową dokumentację - np. zaświadczenie o zarobkach - można donieść później), w Opolu, Poznaniu i Warszawie (ale mazowieckie kuratorium oświaty obiecuje, że wnioski spóźnialskich, złożone we wrześniu, też będą rozpatrywane). Do 3 sierpnia można wystąpić o mundurkowe w Płocku i Szczecinie. Do końca sierpnia można marudzić ze składaniem wniosków w Częstochowie, a już najwięcej czasu daje Gdynia: do 10 września. W Katowicach składanie wniosków trwa i nie wiadomo, kiedy się zakończy (tak podaje ratusz).

Warunkowe zasiłki

Z zasiłków rodzinnych w lipcu i sierpniu mogą skorzystać rodziny, które pobierały je w okresie zasiłkowym 2005/06, a w następnym straciły z powodu niewielkiego wzrostu dochodów. Jakie pieniądze dostaną?

- Tylko u nas mamy ponad 500 rodzin, które nabyły prawa do zasiłków w lipcu i sierpniu - mówi Joanna Błachowska, kierownik referatu świadczeń rodzinnych Urzędu Miasta Szczecina.

Jedną z tych rodzin są państwo S. (rodzice z dwójką dzieci). Dostawali zasiłki w okresie 2005/06. Ale pan S. zarobił przez rok kilkadziesiąt złotych więcej i przez to od września 2006 r. rodzina straciła prawo do świadczeń. Gmina stwierdziła, że przekroczyli dozwolony maksymalny roczny dochód o ponad 48 zł, więc nie może przyznać pomocy. Tak stanowiły stare przepisy. Ale od 6 lipca obowiązują nowe rozporządzenia.

Dlatego państwo S. znowu nabyli prawa do pomocy, ale tylko na dwa miesiące.

- Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych zaczęły obowiązywać nie od nowego okresu zasiłkowego - 1 września ale już od 6 lipca - tłumaczy Błachowska. - Teraz roczny dochód rodziny może być przekroczony nie o 48 zł, ale o tyle razy 48 zł, ile osób liczy rodzina.

Państwo S. muszą szybko złożyć wnioski - w lipcu, a najpóźniej w sierpniu. Dlaczego? Bo warunkowe zasiłki (z przekroczonym dochodem) przysługują tylko w roku przypadającym po roku brania ich na normalnych zasadach. O ile można przekroczyć dozwolony roczny dochód?

O kwotę najniższego zasiłku (48 zł) pomnożoną przez liczbę osób w rodzinie.
Np.: dla rodziny czteroosobowej według starych przepisów było to 48 zł, a teraz - 192 zł (4 x 48 zł); dla rodziny sześcioosobowej było 48 zł, jest 288 zł (6 x 48 zł).

O tyle roczny dochód może przekroczyć tzw. kryterium dochodowe, czyli maksymalny dochód uprawniający do zasiłku. To kryterium wynosi - przypominamy - miesięcznie 504 zł netto na osobę (583 zł netto w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym). Skomplikowane? Najlepiej wyjaśnimy te zasady na przykładach.

Przykład 1. Państwo S. (rodzice i dwójka dzieci) mogą mieć dochód roczny do 24 384 zł, bo:
504 zł (miesięczne kryterium dochodowe) x 4 (liczba osób) = 2016 zł
2016 zł x 12 miesięcy = 24 192 zł
24 192 zł + (4 x 48 zł - dozwolone przekroczenie na osobę) = 24 192 zł + 192 zł = 24 384 zł

Przykład 2. Nowakowie (rodzice i czwórka dzieci) mogą mieć roczny dochód do 36 576 zł, bo: 504 zł x 6 = 3024 zł
3024 zł x 12 miesięcy = 36 288 zł
36 288 zł + (6 x 48 zł) = 36 288 zł + 288 zł = 36 576 zł
Oczywiście te same zasady dotyczą rodzin, które dotąd (w trwającym jeszcze okresie 2006/07) pobierały zasiłki, a dopiero teraz pierwszy raz przekroczyły dochód (rocznie maks. o 48 zł x liczba osób w rodzinie). One dostaną takie warunkowe zasiłki od września, czyli w okresie 2007/08.

Uwaga! Niestety, przy obliczaniu dochodu do rodziny nie możemy wliczyć pełnoletniego dziecka mającego własne dziecko ani dziecka, które założyło własną rodzinę (wyszło za mąż, ożeniło się).

Ważne! Jeśli nabyłeś warunkowe prawa do zasiłku, musisz się spieszyć ze złożeniem wniosku. Kto złoży dokumenty w lipcu, dostanie pieniądze od lipca. Kto w sierpniu, dopiero od sierpnia, a pieniądze za lipiec - przepadną!

Podstawa prawna: ostatnią zmianę przepisów o zasiłkach rodzinnych znajdziemy w nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych (DzU nr 109 z 21 czerwca 2007, poz. 747). Weszła w życie 6 lipca 2007 r.

dokładam tu
6 lipca 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 24 maja 2007 r, o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym (Dz. U. Nr 109, poz. 747).
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2007/0747.htm


Ulgi podatkowe na dzieci

Od początku tego roku obowiązuje nowa ulga podatkowa - na dzieci.

Dzięki niej, rozliczając się z fiskusem za 2007 r., rodzice będą mogli odliczyć od podatku 120 zł na każde dziecko (przy dwójce dzieci łączny odpis to 240 zł, przy trójce - 360 zł). To niewiele. Zaledwie 10 zł miesięcznie na jedno dziecko. Ale wysokość ulgi to niejedyny kłopot. W nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych znalazł się zapis, który prawo do ulgi daje jedynie osobom rozliczającym podatek zgodnie z art. 27 - a więc podatnikom rozliczającym się w oparciu o skalę podatkową ze stawkami 19, 30 i 40 proc. Są to m.in. pracownicy etatowi, emeryci i renciści, także część osób prowadzących działalność gospodarczą. Ulga przysługuje, jeśli w roku podatkowym wychowują:

dzieci małoletnie,
dzieci, bez względu na ich wiek, na które otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,
dzieci uczące się lub studiujące do 25. roku życia.

Niestety, część podatników prowadzących działalność gospodarczą rozlicza się z fiskusem na zasadach innych niż te określone w art. 27 ustawy, czyli płaci podatek wedle liniowej stawki 19 proc. lub zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych czy tzw. kartę podatkową. Oni nie dostaną ulgi na dzieci. Tak samo rolnicy, to jednak nie dziwi - wszak oni podatku dochodowego nie płacą w ogóle.

Tyle o uldze na dzieci wiadomo na pewno. Niespodziewanie temat ulgi pojawił się niedawno, w czasie prac w parlamencie nad obniżką składki na ubezpieczenie rentowe. Obniżka niespecjalnie przypadła do gustu Samoobronie i LPR, które wolały inaczej wydać przeznaczone na nią grube miliardy złotych. Aby przekonać współkoalicjantów do cięcia składki, PiS obiecał podwyżkę ulgi na dzieci. I to już od tego roku. W czasie rozliczeń za 2007 r. zamiast 120 zł na każde dziecko już w czasie rozliczeń za 2007 r. rodzice mogliby odpisywać od podatku 572,54 zł.

Przy dwójce dzieci - ponad 1145 zł, przy trójce - prawie 1720 zł, przy czwórce - blisko 2300 zł, przy piątce zaś - prawie 2900 zł.
To brzmi nieźle. Żeby jednak w pełni wykorzystać takie odpisy, trzeba mieć odpowiednio wysoki podatek. Rząd już zapowiedział, że zgodzi się na taką ulgę. I policzył, że będzie ona kosztowała budżet 2,7-3 mld zł rocznie. Czy skończy się na obietnicach? Żeby wysoka ulga obowiązywała, musi ją wcześniej zaakceptować Sejm. Na razie posłowie mają długie wakacje. I nadal nie wiadomo, czy Sejm dotrwa do końca kadencji.

Dziękuję pracownikom Departamentu Świadczeń Rodzinnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej za pomoc w przygotowaniu informatora.

CZYTAJ TEŻ:

Który kraj UE daje najwięcej na dzieci
Jacek Kowalski2007-07-25
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

kasiape

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #776 dnia: Lipiec 26, 2007, 06:49:49 pm »
Cytat: "sonia"
Na dzieci niepełnosprawne

Przysługują:

Dodatek na kształcenie i rehabilitację:

- 60 zł miesięcznie na dziecko do 5. roku życia;
- 80 zł miesięcznie na dziecko od 6 do 24 lat (z orzeczoną niepełnosprawnością lub co najmniej umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, uczące się w szkole lub studiujące).


ale tutaj też trzeba spełniać kryteria dochodowe, prawda??

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #777 dnia: Lipiec 26, 2007, 08:07:04 pm »
Najpierw trzeba mieć decyzję do zasiłku rodzinnego obwarowanego dochodem.
To są dodatki do zasiłków.
Jedynie zasiłek pielęgnacyjny NIE jest uzalezniony od dochodu. Jest wypłacany na okres taki  na jaki opiewa data w Orzeczeniu o niepełnosprawnosci danego dziecka.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #778 dnia: Sierpień 14, 2007, 02:42:13 pm »
Więcej rodzin otrzyma zasiłek


Rodziny, które do tej pory nie dostawały świadczeń rodzinnych, bo nadwyżka ich dochodu na wszystkie osoby w rodzinie przekroczyła 48 zł, mogą nadal pobierać zasiłki.

Od 6 lipca obowiązują korzystne zasady nabywania prawa do świadczeń dla rodziny z dochodem ponad limit uprawniający do wsparcia. Wynosi on 504 zł na osobę w rodzinie.

Jeśli jest w niej dziecko niepełnosprawne, do zasiłku i dodatków do niego uprawnia kwota 583 zł na osobę w rodzinie. Dotychczas rodzina mogła pobierać świadczenia w następnym roku zasiłkowym, jeśli kwota przekroczenia dochodu ponad limit wynosiła nie więcej niż najniższy zasiłek rodzinny (48 zł na dziecko do pięciu lat). Kwota przekroczenia liczona była na rodzinę. Oznaczało to, że tyle samo wynosiła dla trzyosobowej rodziny, jak i dla ośmioosobowej.

Od 6 lipca zmieniła się sytuacja. Kwotę przekroczenia dochodu liczy się na osobę w rodzinie, a nie jak do tej pory - na całą rodzinę.

Według starego sposobu liczenia, nie dostała zasiłków czteroosobowa rodzina, której dochód na osobę, łącznie z dopuszczalnym przekroczeniem, wyniósł więcej niż 516 zł (łącznie 2064 zł na wszystkich, 48 zł dzieliło się przez cztery osoby).

Obecnie do świadczeń uprawnia dochód nie wyższy niż 552 zł na osobę (łącznie 2208 zł na wszystkich; 48 zł mnoży się przez cztery osoby). Jest jednak jeden warunek do spełnienia: rodzina dostanie świadczenia, jeśli miała do nich prawo w poprzednim okresie zasiłkowym.

gazeta prawna
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Iwona J-M

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #779 dnia: Wrzesień 01, 2007, 10:09:58 am »
Przeniesiony post  tematycznie

tutaj
http://forum.darzycia.pl/vp117492.htm#117492
» Orzekanie o niepełnosprawności


/Gaga/

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #780 dnia: Wrzesień 01, 2007, 11:07:37 am »
http://forum.darzycia.pl/search.php?search_author=Iwona+J-M
tu są Twoje wszystkie posty, może łatwiej odnajdziesz to co szukasz.

samodzielna egzystencja
lub w w formacie doc (Word)  
lub  w formacie doc (Word) ściągnij poczytaj

post do scalenia Błędne koło w Orzecznictwie i pokrewny Orzekanie o niepełnosprawności
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Iwona J-M

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #781 dnia: Wrzesień 03, 2007, 09:45:39 am »
Bardzo dziękuje za pomoc i przepraszam za kłopot, ze opisałam sytuacje w nie swoim temacie, pozdrawiam

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #782 dnia: Wrzesień 04, 2007, 05:10:47 pm »
Informator o świadczeniach rodzinnych i stypendiach

Twoje dziecko idzie do szkoły? Sprawdź, jaki zasiłek rodzinny możesz na nie dostać i czy masz szansę na stypendium lub dopłatę do mundurka.


Zaraz będzie wrzesień. Czy mogę starać się jeszcze o jakieś świadczenia rodzinne?

Tak. Co prawda okres zasiłkowy 2007/08 trwa od września do sierpnia następnego roku i aby dostać pieniądze we wrześniu, trzeba było złożyć wniosek do końca lipca, ale jeszcze nic straconego. Jeśli złożysz dokumenty do końca sierpnia lub jeszcze we wrześniu, świadczenia zaczniesz dostawać w październiku. Ich wypłata ustanie z końcem sierpnia przyszłego roku; w lipcu trzeba będzie złożyć wnioski o nowe pieniądze.

Ważne! Jeśli zaniesiesz papiery do urzędu w sierpniu lub we wrześniu, pieniądze dostaniesz dopiero w październiku - ale z wyrównaniem za wrzesień!

Czy lipiec, sierpień i wrzesień to jedyne terminy, kiedy mogę występować o świadczenia rodzinne?

O takie świadczenie można też ubiegać się w ciągu roku. Jeśli wniosek złożysz do 10. dnia miesiąca, zasiłek dostaniesz w tym samym miesiącu; jeżeli po 10. - pieniądze wypłacą ci w kolejnym. Będziesz dostawał je do sierpnia 2008 r., w lipcu 2008 r. znowu musisz złożyć wniosek o pieniądze na kolejny rok zasiłkowy.

Jakie kryteria muszę spełniać, by dostać zasiłek rodzinny?

W twojej rodzinie dochód na osobę nie może przekraczać 504 zł (netto), a jeśli w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko - 583 zł. Możesz też się starać o dodatki (jakie - czytaj niżej).

Ile wynosi taki zasiłek?

** Na dziecko do pięciu lat - 48 zł (miesięcznie, netto), ** w wieku 5-18 lat - 64 zł, ** w wieku 18-24 lata - 68 zł. ** Na dziecko powyżej 18. roku życia dostaniesz zasiłek tylko wtedy, gdy: wciąż się uczy (do 21. roku życia) albo ma orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności i kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej (do 24. roku życia).

Zasiłek nie przysługuje na dziecko, które się ożeni lub wyjdzie za mąż, przebywa np. w schronisku dla nieletnich (ustawa o świadczeniach rodzinnych mówi o tzw. instytucji zapewniającej nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie). Znacznie więcej możesz dostać za granicą, jeśli twój współmałżonek pracuje na terenie Unii Europejskiej (piszemy o tym niżej).

Gdzie w Polsce mam złożyć wniosek? Jaką dokumentację muszę załączyć?

Świadczenia najczęściej wypłaca twój ośrodek pomocy społecznej, rzadziej referat świadczeń w urzędzie miasta lub gminy. Tam trzeba złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków.

Na wniosku muszą się znaleźć:

** Twoje dane (imię, nazwisko, PESEL, adres itp.);

** dane dzieci (imię, PESEL, adresy szkół);

** informacje, o które dodatki się ubiegasz. Musisz też podpisać oświadczenia dotyczące poszczególnych dodatków i wymienić dokumenty dołączane do wniosku.

Jakie to dokumenty?

** skrócony odpis aktu urodzenia każdego dziecka albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka w przypadku, gdy ojciec dziecka jest nieznany (Uwaga! Jeśli kolejny raz występujesz o zasiłek, nie musisz ponownie składać odpisów);

** gdy dziecko jest niepełnosprawne - orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności;

** zaświadczenie ze szkoły - jeśli dziecko skończyło 18 lat i uczy się;

** zaświadczenie o dochodach rodziny - z urzędu skarbowego za rok kalendarzowy poprzedzający okres zasiłkowy (teraz za 2006 rok);

** jeśli wystąpiliśmy o przysposobienie dziecka, którym się opiekujemy, informację z sądu o toczącym się postępowaniu;

** kopię prawomocnego wyroku orzekającego rozwód, separację, oddalającego powództwo o alimenty lub zobowiązującego jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka;

** jeśli drugi z rodziców zmarł - kopię aktu zgonu.

Pamiętaj, aby składając wniosek w ośrodku pomocy społecznej, zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport.

Samotnie wychowuję dziecko, ale nie mam orzeczonych alimentów. Czy dostanę zasiłek?

Nie. Chyba że drugi rodzic zaginął, nie żyje lub pozostaje nieznany. (O zaliczce i funduszu alimentacyjnym piszemy jutro).

Mąż pracuje za granicą, na terenie Unii. Czy mamy szansę na zasiłek rodzinny?

Tak, i najkorzystniej jest starać się o zasiłek w kraju pracy współmałżonka. Jak? ** Mąż musi złożyć wniosek u pracodawcy lub w instytucji właściwej do wypłaty świadczeń w danym kraju (np. w Niemczech w lokalnym oddziale Familienkasse w biurach zatrudnienia). Do wniosku muszą być dołączone: akty urodzenia dzieci, akt małżeństwa, dowód tożsamości, dokument potwierdzający twoje zatrudnienie. ** Później trzeba wypełnić formularz E 401, który wyda zagraniczny urząd, do którego składałeś wniosek o zasiłek. Następnie formularz trafi do polskiego urzędu marszałkowskiego właściwego pani miejscu zamieszkania (regionalnego ośrodka polityki społecznej). Pieniądze będą wypłacane w Polsce. Uwaga! Międzynarodowe świadczenia możemy dostać u swojego pracodawcy za granicą lub w tamtejszej instytucji zajmującej się takimi świadczeniami, ale druki poświadczamy w Polsce w znanym nam już dobrze regionalnym ośrodku polityki społecznej.

Ile wynosi zasiłek za granicą?

** w Wielkiej Brytanii - 17,5 funta tygodniowo na pierwsze twoje dziecko, 11,7 funta na każde następne; ** w Irlandii - 150 euro na pierwsze i drugie dziecko; na kolejne - po 185 euro miesięcznie; ** w Niemczech - 154 euro miesięcznie na każde dziecko do trojga dzieci i 179 euro (powyżej trojga); ** w Holandii - 214,46 euro kwartalnie na jedno dziecko w wieku 6-12 lat; 252,31 euro na dzieci w wieku 12-18 lat; ** w Hiszpanii - 23 euro miesięcznie na każde dziecko do 18. roku życia.

Wysokość zasiłku zależy od regionu i dochodów rodziny.

Jakie dodatki mogę dostać w Polsce oprócz zasiłku rodzinnego?

Tu jest kilka opcji, np.:

* Dodatek dla wielodzietnych. Na trzecie i każde następne dziecko (uprawnione do zasiłku rodzinnego) w rodzinach wielodzietnych przysługuje miesięcznie dodatkowo 80 zł.

* Dla samotnie wychowujących. Można go już dostać także wtedy, gdy powództwo o ustalenie alimentów od drugiego z rodziców zostało oddalone przez sąd. Możesz otrzymać: * 170 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż 340 zł na wszystkie dzieci w rodzinie; * 250 zł na dziecko niepełnosprawne, ale nie więcej niż 500 zł, gdy dwoje i więcej dzieci jest niepełnosprawnych.

* Dodatki na dzieci niepełnosprawne. Tutaj można się starać o: * dodatek na kształcenie i rehabilitację; wynosi 60 zł miesięcznie na dziecko do 5. roku życia i 80 zł miesięcznie na dziecko od 6. do 24. roku życia; * zasiłek pielęgnacyjny - 153 zł miesięcznie niezależnie od dochodów rodziny. Należy się na dziecko do 16. roku życia, które ma orzeczoną niepełnosprawność. Dostanie go także osoba powyżej 16 lat, jeśli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Warunek: ta niesprawność musi być stwierdzona przed 21. rokiem życia; * świadczenie pielęgnacyjne - 420 zł miesięcznie. Tu obowiązuje znane już kryterium dochodowe do 583 zł na osobę. To pieniądze dla tych, którzy nie mogą pracować lub musieli zrezygnować z pracy, by zająć się niepełnosprawnym dzieckiem wymagającym szczególnej opieki. Dziecko musi mieć orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniem: "stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji albo z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności".***

A co z innymi dodatkami dostępnymi wyłącznie dla rodziców dzieci uczących się?

Jest ich kilka. A więc:

** mundurkowe - 50 zł na dziecko. Trzeba spełnić dwa warunki: korzystać z pomocy społecznej i mieć dochód nieprzekraczający 351 zł na osobę w rodzinie. Uwaga! Musisz się spieszyć - listy uczniów potrzebujących takiej pomocy mogą już być zamknięte, ale kuratoria muszą je wysłać do ministerstwa do 10 września. Zapytaj więc w szkole swego dziecka albo w wydziale oświaty ratusza, czy jeszcze możesz się o nie ubiegać.

 Nowy minister edukacji Ryszard Legutko zapowiada, że jest umiarkowanym zwolennikiem mundurków. Jeśli się sprawdzą - zostaną. Jeśli nie, w przyszłym roku szkolnym już ich nie uświadczymy. Czyli los tego dodatku jest niepewny, za rok może zniknąć albo zmienić nazwę;

** wyprawka - 100 zł na ucznia. To dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Należy się tylko raz w roku szkolnym na każdym etapie nauczania (poza wyższym). O te pieniądze możesz ubiegać się do grudnia w wydziale oświaty swojego ratusza. Warunki: korzystanie z pomocy świadczonej przez gminę i nie więcej niż 316 zł na osobę w rodzinie;

** dla dojeżdżających - dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych też podstawówek i gimnazjów przysługuje 50 zł miesięcznie na dojazd do szkoły lub 90 zł na zamieszkanie w miejscowości, w której jest szkoła (np. na internat, bursę, stancję). Dostaniesz je w wydziale oświaty; starać się możesz przez szkołę. Refundacja dojazdów jest przyznawana jeśli dziecko rozpocznie naukę w szkole ponadgimnazjalnej położonej poza miejscem zamieszkania i udokumentuje to. Dodatek wypłacany jest przez dziesięć miesięcy roku szkolnego.

** dofinansowanie zakupu podręczników - mogą się o nie ubiegać uczniowie klas I-III szkół podstawowych i ogólnokształcących muzycznych, gdy są z rodzin w których dochód na jedną osobę nie przekracza 351 zł netto miesięcznie. Wnioski należy składać do dyrektora szkoły. Trzeba dołączyć dowód zakupu podręczników lub - gdy to niemożliwe - oświadczenie o cenie kupionych podręczników. Wysokość dofinansowania nie może być wyższa niż:

* 70 zł - dla sześciolatka

* 130 zł - dla pierwszoklasisty

* 150 zł - dla drugoklasisty

* 170 zł - dla trzecioklasisty


***
Na jakie stypendium może liczyć uczeń?

Jest ich kilkanaście - można je dostać, jeśli się spełni pewne warunki. Oto kilka wybranych:

** Stypendium Ministra Edukacji Narodowej - jednorazowa nagroda, nawet kilkutysięczna; warunek: uczeń musi mieć wybitne osiągnięcia naukowe w poprzednim roku szkolnym. Decyzje o przyznaniu tego stypendium podejmuje minister edukacji na podstawie umotywowanych wniosków przekazanych przez komisje kuratoryjne.
Szczegóły - http://www.menis.gov.pl

** Stypendium Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci - pomaga uczniom podstawówek, gimnazjów i liceów; wysokość jest ustalana indywidualnie; warunek: trzeba legitymować się wybitnymi uzdolnieniami poznawczymi, technicznymi, muzycznymi, baletowymi lub plastycznymi. Uczniów zgłaszają szkoły.
Więcej - http://www.fundusz.org

** Stypendium Fundacji Nadzieja i Pomoc - przeznaczone jest dla wybitnych uczniów ostatnich klas podstawówek, gimnazjów oraz liceów ze wsi i małych miasteczek; uczeń dostaje przez cały rok szkolny 150 zł co miesiąc. Kandydatów typuje dyrekcja szkoły lub inna instytucja oświatowa. Kontakt: tel. 022 627 22 45.

** Stypendium Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia - stypendystami mogą zostać uczniowie gimnazjów z najuboższych rejonów Polski - ze wsi i małych miasteczek, zwłaszcza z terenów ogarniętych bezrobociem. Warunkiem są bardzo dobre wyniki w nauce (średnia - minimum 4,5) i niski dochód na osobę w rodzinie. Każdy stypendysta dostaje co miesiąc 100 zł na zakup najpotrzebniejszych rzeczy - butów, jedzenia itp.; dodatkowo co miesiąc 150 zł na wydatki związane z nauką (książki, pomoce, dokształcanie). Dwa razy do roku otrzymuje po 400 zł na dodatkowe potrzeby, np. zakup ubrania.
Więcej informacji - http://www.dzielo.pl

** Stypendium Socjalne, tzw. szkolne - pomoc państwa, na którą mogą liczyć niezamożni uczniowie. Dostają pieniądze na dofinansowanie dojazdu do szkoły, zakwaterowanie w internacie czy bursie, pokrycie kosztów dożywiania w stołówce szkolnej; mogą także otrzymać np. darmowe książki czy buty na zimę; kwoty od 40 do 60 zł. Przydziela je i wypłaca urząd gminy. Warunki: dochód na osobę w rodzinie nieprzekraczający 316 zł.

** Stypendium Losowe - np. w przypadku śmierci któregoś z rodziców czy pożaru mieszkania. Suma przeznaczona na pomoc nie może przekroczyć pięciokrotności zasiłku rodzinnego; kwoty do 320 zł. Przyznaje je i wypłaca gmina. Wystarczy złożyć umotywowany i udokumentowany wniosek.

** Stypendium Prezesa Rady Ministrów - stypendystą może zostać uczeń szkoły ponadgimnazjalnej kończącej się egzaminem dojrzałości, który ma najwyższą średnią ocen i co najmniej dobrą ocenę z zachowania albo uczeń wybitnie uzdolniony. Kandydatów typuje samorząd uczniowski, a jednego kandydata wybiera rada szkoły (w przypadku braku rady szkoły - rada pedagogiczna). Dyrektor szkoły przedstawia kandydata kuratorowi oświaty, a ten - za pośrednictwem ministra edukacji narodowej i sportu - prezesowi Rady Ministrów. Stypendium takie wynosiło w ubiegłym roku szkolnym - 258 zł. Na ten rok jeszcze nie wydano rozporządzenia.

** Stypendium za wyniki szkolne lub osiągnięcia sportowe - przyznawane jest uczniom, którzy uzyskali wysoką średnią i tym, który zdobyli wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej międzyszkolnym. Przyznaje je dyrekcja szkoły w porozumieniu z wydziałem oświaty. Kwoty - rozmaite; w zależności od hojności gminy i osiągnięć osób, którym należy się takie stypendium.

** Stypendia unijne - przyznawane są w celu wyrównywania szans edukacyjnych, mogą ubiegać się o nie uczniowie podejmujący naukę w szkole ponadgimnazjalnej, kończącej się maturą - nieważne przy tym, czy szkoła jest publiczna, czy niepubliczna o uprawnieniach publicznej. Uczeń musi pochodzić z rodziny w trudnej sytuacji materialnej oraz jednocześnie mieszkać na wsi, w mieście do 5 tys. mieszkańców. Albo też w mieście o liczbie mieszkańców 5 - 20 tysięcy, na terenie którego nie ma szkół publicznych ponadgimnazjalnych, konczących się maturą. Pomocy od rzeczowej (np. kupno podręczników dla ucznia), przez dofinansowanie (np. w przypadku szkół artystycznych - zakup instrumentu) aż do pieniędzy. Informacji o stypendium unijnym i zbieranie wniosków udzielają sekretariaty szkół lub organy prowadzące (zespoły oświaty, wydziały oświaty).

Uwaga: Stypendysta, dostający pomoc od Państwa, może otrzymać stypendium szkolne, lecz suma stypendiów nie może przekroczyć 1120 zł w ciągu całego okresu otrzymywania stypendiów (bierze się tu pod uwagę maksymalnie rok szkolny). Nie bierze się tu pod uwagę stypendiów od fundacji.

grażka_

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #783 dnia: Wrzesień 04, 2007, 10:23:47 pm »
Kryterium do stypendium socjalnego to 351 zł.

Offline karusia

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 62
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #784 dnia: Wrzesień 10, 2007, 03:58:27 pm »
Cześć. Ratunku! Jakie są moje dochody,jeśli otrzymuję świadczenie pielęgn. +zas.pielęgn.+dodatek na rehab.+zas. rodzinny na dwoje dzieci i alimenty również na dwoje dzieci-to wszystko otrzymuję z MOPS. Złożyłam wniosek o dofinansowanie do podręczników i mundurków już w lipcu,wtedy pani wzięła pod uwagę tylko św.pielęgnacyjne i alimenty-wówczas wyszło,że łapię się na to dofinansowanie.Gdy dziś poszłam z fakturami po pieniążki- pani stwierdziła,że po dodaniu wszystkich zasiłków i dodatków... nie załapałam się... Nawet mnie wcześniej o tej zmianie nie poinformowała.Mam dwójkę dzieci w pierwszej klasie,więc jakoś byśmy sobie poradzili z jednym zestawem podręczników,ewentualnie dokupiłabym jakieś ćwiczenia,a ja kupiłam dla każdego jeden zestaw.Więc proszę napiszcie co się wlicza do mojego dochodu albo co się nie wlicza i czy obecność dziecka niepełnosprawnego nie ma znaczenia w tym kryterium dochodowym-351zł? Na dzień dzisiejszy rozumiem,że nie mam szans też na stypendium socjalne..
Pozdrowionka, mama Justki(8lat, mpd) i Przemka (7lat)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #785 dnia: Wrzesień 10, 2007, 04:48:11 pm »
U mnie U.M. przy składaniu dokumentów o zasiłki - liczył zaliczkę alimentacyjną + cząstkowe wpłaty tytułem alimentów-NIC więcej.
Pewnie tam gdzie piszemy "daj" liczą wszystko, ale to draństwo, żeby liczyć zasiłek pielęgnacyjny jeszcze.

Co urząd obowiązuje inne minimum dochodowe

próg dochodowy uprawniający do wsparcia w ramach świadczeń rodzinnych wynosi 504 zł na osobę, a gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne - 583 zł.
Próg uprawniający do świadczeń z pomocy społecznej jest jeszcze niższy. Na taką pomoc mogą liczyć rodziny o dochodzie nie wyższym niż 351 zł na osobę.
a do Funduszu Alimentacyjnego 725 zł będzie na 1 członka rodziny

To jest dopiero "Ziobrzenie".  :evil:

w odpowiedzi powinni Ci podać podstawę prawną
a skąd masz pewność, że "panienka z okienka" nie pomyliła się?
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline karusia

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 62
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #786 dnia: Wrzesień 10, 2007, 07:48:50 pm »
Właśnie tak słyszałam,że co urząd to co innego sumują.Najbardziej zdziwiła mnie niewiedza pań w szkole,raz odejmują zasiłki,raz dodają do dochodu. Jutro oczywiście sprawdzę czy słusznie mnie podsumowały-odwiedzę nasz UM,pewnie i MOPS, no i zobaczę co z tego wyjdzie.
Ps.A w innym temacie, jak mi tylko czas pozwoli pochwalę się jak to w roku szkolnym 2007/08 powstała pierwsza klasa integracyjna w dziejach naszego miasta! I to dzięki Wam drogie dziewczyny-wasza wiedza, rady i doświadczenie - Darowe forum to istna skarbnica!!! ..no i troszkę dzięki mnie, bo się nachodzić musiałam :::: .Pozdrawiam wszystkich!
Pozdrowionka, mama Justki(8lat, mpd) i Przemka (7lat)

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #787 dnia: Wrzesień 10, 2007, 11:06:14 pm »
Karusiu brawo , aż miło czytać  :D
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

grażka_

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #788 dnia: Wrzesień 11, 2007, 08:13:18 pm »
Karusia, i jak Cię poinformowano ? U mnie też liczą wszystko i dlatego nawet nie pisałam w tym roku o stypendium socjalne, bo córka dostanie teraz rentę socjalną i już przekroczymy ten próg 351 zł.

Offline karusia

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 62
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #789 dnia: Wrzesień 12, 2007, 04:03:03 pm »
Niestety,nie udało mi się niczego załatwić. Opierają się wszyscy-szkoła i UM-na tym kryterium dochodowym bodajże z dz.u. 64 o pomocy społecznej i nic mi do gadania-mam duuuże dochody i powinnam się cieszyć,że na książki mi nie zabraknie. Na książki to nie, ale na rehabilitację to niestety tak,ale oni już na to nie patrzą. Jedna odesłała mnie do caritas,ale ponieważ oni dają tylko talony na książki-nie pomogą mi,ponieważ ja już książki mam.Dalej mnie odesłali do MOPS po zasiłek celowy lub do dyr.szkoły,może jakieś stypendium szkolne... Pozdrawiam.
Pozdrowionka, mama Justki(8lat, mpd) i Przemka (7lat)

Mulesia

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #790 dnia: Wrzesień 12, 2007, 10:20:24 pm »
Karusia!
Nie mam dziecka w wieku szkolnym, więc nie jestem w temacie.

Podaj mi bliższe dane tj. :

gdzie i o co się ubiegałaś ?
    jaką decyzję dostałaś ?
jakie przepisy podano jako podstawę prawną decyzji?

Jestem prawnikiem. Nie obiecuję pomocy na 100%, bo to nie moja " działka" . Spróbuję jednak  poszperać w LEX ( program z aktami prawnymi i orzecznictwem ). Może znajdę dla Ciebie coś przydatnego. W każdym bądź razie warto spróbować.

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #791 dnia: Wrzesień 12, 2007, 10:43:58 pm »
Mulesia
Zanim Karusia napisze.
Chodzi Jej o dochody, tu powyżej pisała:
Cytat: "karusia"
Cześć. Ratunku! Jakie są moje dochody,jeśli otrzymuję świadczenie pielęgn. +zas.pielęgn.+dodatek na rehab.+zas. rodzinny na dwoje dzieci i alimenty również na dwoje dzieci-to wszystko otrzymuję z MOPS. Złożyłam wniosek o dofinansowanie do podręczników i mundurków już w lipcu,wtedy pani wzięła pod uwagę tylko św.pielęgnacyjne i alimenty-wówczas wyszło,że łapię się na to dofinansowanie.Gdy dziś poszłam z fakturami po pieniążki- pani stwierdziła,że po dodaniu wszystkich zasiłków i dodatków... nie załapałam się... Nawet mnie wcześniej o tej zmianie nie poinformowała.Mam dwójkę dzieci w pierwszej klasie,więc jakoś byśmy sobie poradzili z jednym zestawem podręczników,ewentualnie dokupiłabym jakieś ćwiczenia,a ja kupiłam dla każdego jeden zestaw.Więc proszę napiszcie co się wlicza do mojego dochodu albo co się nie wlicza i czy obecność dziecka niepełnosprawnego nie ma znaczenia w tym kryterium dochodowym-351zł? Na dzień dzisiejszy rozumiem,że nie mam szans też na stypendium socjalne..
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #792 dnia: Wrzesień 12, 2007, 11:17:58 pm »
Pomoc Społeczna

Od 6 lipca b.r. wszedł nowy Dz.U. wg którego nawet zaliczka alimentacyjna stanowi dochód, czego nigdy nie było.
Nie wiem jak obecnie MOPS liczy dochód, ale z mojej orientacji- liczą wszystko - nawet dodatek mieszkaniowy.
Dodatki mieszkaniowe przecież nigdy nie są wypłacane do ręki- tylko przesyłane na konto zarządcy budynku (Sp-ni Mieszk, itp.)- niestety to także stanowi dochód.
Kryterium dochodowe

Prawo do świadczeń pieniężnych przysługuje wówczas gdy spełnione są przynajmniej dwa warunki tj.:

- kryterium dochodowe nie przekracza dla osoby samotnie gospodarującej kwoty 477 zł,
dla osoby w rodzinie w której dochód na osobę nie przekracza kwoty 351 zł,


w MOPS-ie jedynie zasiłek celowy NIE jest uzależniony od dochodu- złóż o np. odzież jesienno-zimową. Innej możliwości nie widzę.
Poczytaj http://pomocspoleczna.ngo.pl/x/72547

świadczenia dla najuboższych
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline gbaska

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 348
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #793 dnia: Wrzesień 13, 2007, 09:24:13 am »
Ja też staram sie o stypendium socjalne dla dzieci,muszę dołączyć zaświadczenie z MOPS o wszystkich wypłaconych w sierpniu zasiłkach i wliczają je do dochodu.

mama Łukaszka 6l 6mies ZD

grażka_

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #794 dnia: Wrzesień 13, 2007, 01:39:25 pm »
Do dochodu wliczane są nawet stypendia otrzymywane przez dzieci np. za bardzo dobrą naukę.

Mulesia

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #795 dnia: Wrzesień 13, 2007, 02:23:50 pm »
Ustawa o pomocy społecznej rzeczywiście została zmieniona w lipcu 2007r. Dziennik ustaw z 5 lipca 2007r. Zmiany weszły w życie 20 lipca b.r. Jednak zmiany nie dotyczyły sposobu ustalania dochodu, ale najogólniej rzecz ujmując cudzoziemców.

Zacytuję fragment ustawy o pomocy społecznej odnoszący się do ustalania dochodu, z tym jednak zastrzeżeniem, że progi kwotowe zmieniają się i są aktualnie inne.

Art. 8. 1. Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, z zastrzeżeniem art. 40, 41, 78 i 91, przysługuje:

   1)   osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kwoty 461 zł , zwanej dalej "kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej",
   2)   osobie w rodzinie, w której dochód na osobę nie przekracza kwoty 316 zł , zwanej dalej "kryterium dochodowym na osobę w rodzinie",

   3)   rodzinie, której dochód nie przekracza sumy kwot kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, zwanej dalej "kryterium dochodowym rodziny"
- przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednego z powodów wymienionych w art. 7 pkt 2-15 lub innych okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy społecznej.

2. Rada gminy, w drodze uchwały, może podwyższyć kwoty, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, uprawniające do zasiłków okresowego i celowego.

3. Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:   
1)   miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
   2)   składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;
   3)   kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
4.  Do dochodu ustalonego zgodnie z ust. 3 nie wlicza się jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego, wartości świadczeń w naturze, świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych oraz zapomogi pieniężnej, o której mowa w przepisach o zapomodze pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny w 2007 r.

5. W stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą:
   1)   opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych - za dochód przyjmuje się przychód z tej działalności pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, obciążenie podatkiem należnym i składkami na ubezpieczenie zdrowotne określonymi w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, związane z prowadzeniem tej działalności oraz odliczonymi od dochodu składkami na ubezpieczenia społeczne niezaliczonymi do kosztów uzyskania przychodów, określonymi w odrębnych przepisach, z tym że:
a)   różnicę przychodów i kosztów ich uzyskania ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku w oparciu o wielkości wykazane w deklaracjach podatkowych za okresy od początku roku do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku oraz od początku roku do końca miesiąca poprzedzającego ten miesiąc; wysokość miesięcznego obciążenia podatkiem, składkami na ubezpieczenie zdrowotne oraz składkami na ubezpieczenia społeczne przyjmuje się z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku,
b)   jeżeli podatnik wpłaca zaliczki na podatek dochodowy w formie uproszczonej, a także jeżeli nie złożył deklaracji, jego dochód ustala się, dzieląc kwotę dochodu z działalności gospodarczej za poprzedni rok kalendarzowy przez liczbę miesięcy, w których podatnik prowadził działalność, a jeżeli nie prowadził działalności, dochód ustala się w oparciu o oświadczenie tej osoby;
   2)   (11) opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - za dochód przyjmuje się zadeklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a jeżeli z tytułu prowadzenia tej działalności nie istnieje obowiązek ubezpieczenia społecznego, przyjmuje się kwotę najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
6. W sytuacji gdy podatnik łączy przychody z działalności gospodarczej z innymi przychodami lub rozlicza się wspólnie z małżonkiem, przez podatek należny, o którym mowa w ust. 5 pkt 1, rozumie się podatek wyliczony w takiej proporcji, w jakiej pozostaje dochód podatnika z pozarolniczej działalności gospodarczej wynikający z deklaracji podatkowych do sumy wszystkich wykazanych w nich dochodów.
7. Wysokość dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych ustala się na podstawie zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego za okresy, o których mowa w ust. 5 pkt 1, zawierającego informację o wysokości:
   1)   przychodu;
   2)   kosztów uzyskania przychodu;
   3)   różnicy pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania;
   4)   dochodów z innych niż działalność gospodarcza źródeł - w przypadkach, o których mowa w ust. 6;
   5)   odliczonych od dochodu składek na ubezpieczenia społeczne;
   6)   należnych zaliczek na podatek dochodowy lub należnego podatku;
   7)   odliczonych od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne związanych z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej.
8. Wysokość dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustala się na podstawie zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego zawierającego informację o formie opodatkowania oraz na podstawie dowodu opłacenia składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
9. Przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 194 zł(12).
10. Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej i z ha przeliczeniowych oraz z innych źródeł sumuje się.
11. W przypadku uzyskania w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku lub w okresie pobierania świadczenia z pomocy społecznej dochodu jednorazowego przekraczającego pięciokrotnie kwoty:
   1)   kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
   2)   kryterium dochodowego rodziny, w przypadku osoby w rodzinie
- kwotę tego dochodu rozlicza się w równych częściach na 12 kolejnych miesięcy, poczynając od miesiąca, w którym dochód został wypłacony.
12. (13) W przypadku uzyskania jednorazowo dochodu należnego za dany okres, kwotę tego dochodu uwzględnia się w dochodzie osoby lub rodziny przez okres, za który uzyskano ten dochód.
13. W przypadku uzyskiwania dochodu w walucie obcej, wysokość tego dochodu ustala się według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego z dnia wydania decyzji administracyjnej w sprawie świadczenia z pomocy społecznej.

Aktualnie kwoty wynoszą 477 zł.( zamiast 461 ) i 351 zł. ( zamiast 316 )

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #796 dnia: Wrzesień 24, 2007, 10:11:46 pm »
RPO | Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego

Pomoc nie tylko za opiekę nad dziećmi
Osoby, które rezygnują z pracy, aby opiekować się chorym członkiem rodziny, nie otrzymują świadczenia pielęgnacyjnego. Rzecznik praw obywatelskich uważa, że może to być niezgodne z konstytucją.

Rzecznik poinformował ministra pracy i polityki społecznej, że napływają do niego skargi osób, które rezygnują z pracy zawodowej, aby zająć się niepełnosprawnym dorosłym członkiem rodziny i nie mają prawa do ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne (wynosi 420 zł miesięcznie).

Artykuł 17 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) stanowi, że na takie wsparcie mogą liczyć matki lub ojcowie oraz opiekunowie faktyczni, którzy rezygnują z pracy, aby zająć się niepełnosprawnym dzieckiem. A to oznacza, że pomocy pozbawieni są ci, którzy nie pracują, bo opiekują się dorosłymi niepełnosprawnymi członkami rodziny. Częściowe zabezpieczenie dla opiekunów przewiduje art. 42 ustawy o pomocy społecznej. Chodzi jednak tylko o możliwość opłacania za te osoby składek emerytalnych i rentowych.

Rzecznik zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny przepis pozbawiający prawa do zasiłku stałego z pomocy społecznej osoby zdolnej do pracy, która nie pracuje, bo opiekuje się niepełnosprawnym pełnoletnim członkiem rodziny. Uznał, że skoro podejmuje moralny i prawny trud, to powinien liczyć na wsparcie państwa.

Zasiłek stały w 2004 roku przekształcono w świadczenie pielęgnacyjne. Ale ustawa o świadczeniach rodzinnych wyklucza możliwość jego pobierania przez osobę zdolną do pracy, która rezygnuje z niej, bo musi opiekować się dorosłym chorym rodzeństwem czy krewnymi w linii prostej. Zdaniem rzecznika, może to oznaczać niekonstytucyjność tego przepisu i dlatego prosi on resort pracy o przedstawienie stanowiska w tej sprawie.

- Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje pomoc głównie dla rodziców i ich dzieci - mówi Alina Wiśniewska, dyrektor Departamentu Świadczeń Rodzinnych w resorcie pracy.

Podkreśla, że dotyczy to także świadczenia pielęgnacyjnego co nie oznacza, że w razie opieki nad innymi członkami rodziny nie powinna istnieć pomoc ze strony państwa.

- Być może należałoby rozważyć, aby w ustawie o pomocy społecznej rozszerzyć istniejące już formy wsparcia dla opiekujących się najbliższymi krewnymi - zauważa Alina Wiśniewska.

71 tys. rodzin pobiera świadczenie pielęgnacyjne

AGNIESZKA ROSA

Gazeta Podatkowa 24.09.2007r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #797 dnia: Październik 18, 2007, 09:47:35 am »
PIT - Konsekwencje skorzystania ze zwiększonego odpisu na dzieci


Kłopotliwa ulga
Korzystanie z podwyższonej ulgi na dzieci może przysporzyć wielu podatnikom problemów. Co prawda, dokonując zwiększonych odliczeń podatkowych, wiele osób w ogóle nie zapłaci PIT, to jednak część z nich może utracić prawo do zasiłku rodzinnego. Odliczenie zwiększy ich dochód netto decydujący o przyznaniu takiego zasiłku. Ale to nie jedyne reperkusje zwiększenia ulgi na dzieci. Ci, którzy z niej skorzystają i nie zapłacą PIT, nie będą mieli z czego przekazać 1 procentu podatku na organizacje dobroczynne. Zatem nie można wykluczyć, że organizacje te otrzymają mniej pieniędzy. Nie wiadomo też, jaki wpływ na dochody samorządów będzie miała sytuacja, w której wielu podatników nie odprowadzi PIT. Samorządy otrzymują przecież część tego podatku.

Krzysztof Tomaszewski

Ulga albo zasiłek rodzinnyUlga na dzieci a utrata zasiłku rodzinnego

Korzystanie z ulgi może mieć niekorzystne skutki dla pobierających zasiłek rodzinny
Odliczenie od podatku ulgi na dzieci powiększy dochód netto decydujący o przyznaniu zasiłku. Rodzice nie utracą świadczenia już przyznanego, lecz mogą go nie uzyskać na następny okres.

ANALIZA

W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok rodzice po raz pierwszy skorzystają z prawa do pomniejszenia podatku z tytułu wychowywania dzieci. Zamiast pierwotnie wprowadzonych 120 zł odliczą aż 1145,08 zł na każde dziecko. Dzięki uldze 16 z 23 mln podatników PIT w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Podatkowa preferencja będzie stanowiła zatem formę realnego wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci.

Pomniejszając należny podatek o kwotę ulgi na dzieci, trzeba mieć jednak świadomość, że może to spowodować utratę przez rodzinę prawa do korzystania z pomocy przyznawanej poza systemem podatkowym, czyli z zasiłku rodzinnego.

Wysokość dochodu

Ewelina Bobrus, prawnik, ekspert podatkowy w Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy, wyjaśnia, że zgodnie z ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych warunkiem przyznania takiego świadczenia jest osiągnięcie określonego dochodu. Za dochód należy natomiast uznać przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Marek Kolibski, doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy wskazuje, że zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 504 zł. Zgodnie z definicją dochodu z ustawy o świadczeniach rodzinnych, jest to kwota netto.

- W przypadku gdy skorzystanie z ulgi rodzinnej spowoduje to, że podatnik w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego lub zapłaci minimalną kwotę, automatycznie podwyższy się jego dochód ustalany na potrzeby ustawy o świadczeniach rodzinnych. W konsekwencji osiągnięty dochód może uniemożliwić przyznanie świadczenia rodzinnego - mówi Ewelina Bobrus.

Zerowy podatek

Potwierdza to Krzysztof Biernacki, prawnik, ekspert podatkowy w Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys z Wrocławia. Zdaniem naszego rozmówcy ostatnia nowelizacja ustawy o PIT, przez zwiększenie kwoty odliczenia na każde dziecko do wysokości 1145,08 zł będzie wpływać na wielkość dochodu stanowiącego podstawę przyznania świadczeń w oparciu o ustawę o świadczeniach rodzinnych.

- Mając na uwadze, że to osoby o relatywnie niewielkich dochodach ubiegają się o zasiłek rodzinny, pomniejszenie ich dochodu o podatek należny, który ze względu na znaczną kwotę odliczenia może obniżyć wartość podatku do zera, prowadzić będzie ostatecznie do wzrostu przychodu o tę wartość podatku należnego, która w ubiegłych latach była płacona, a która obecnie zostanie pomniejszona kwotą odliczenia - wyjaśnia ekspert. Zwraca uwagę, że stosunkowo niska kwota maksymalna, uprawniająca do ubiegania się o zasiłek rodzinny, może w praktyce prowadzić do jej przekroczenia uniemożliwiającego ubieganie się o zasiłek.

- Opisana powyżej konsekwencja jest kolejnym przykładem braku spójności wprowadzanych przepisów podatkowych z innymi dziedzinami prawa - ocenia Krzysztof Biernacki.

Podatnik zdecyduje

Marek Kolibski podkreśla, że konstrukcja nowej ulgi na dzieci jest skierowana do osób, które płacą podatki, a najlepiej dość duże. Aby bowiem móc z ulgi skorzystać, należy najpierw podatek zapłacić. Będzie on następnie zwracany przez urząd skarbowy po złożeniu rocznego rozliczenia (np. PIT-37). Ekspert dodaje, że przykładowo matka samotnie wychowująca dwoje dzieci może uzyskać zwrot podatku w wysokości 2290,16 zł. Aby móc taką korzyść uzyskać w pełnej wysokości, jej dochody powinny wynosić miesięcznie około 1,9 tys. zł netto, tj. rocznie około 33 tys. zł netto.

- Osoba, która nie możne w pełni wykorzystać tej ulgi, może uzyskać inne korzyści od państwa, np. zasiłek rodzinny - mówi Marek Kolibski.

Ekspert wskazuje, że przykładowa kwota zasiłku rodzinnego to 48 zł miesięcznie na dziecko w wieku do ukończenia piątego roku życia. Jednak już np. dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego wynosi 400 zł miesięcznie, natomiast dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka - 170 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 340 zł na wszystkie dzieci.

- Wynika z tego, że każda osoba powinna szczegółowo wyliczyć, ile może zyskać otrzymując zwrot podatku, a ile zasiłek rodzinny wraz z dodatkami do niego, z tym że aby odzyskać całą kwotę podatku, trzeba zarabiać o wiele więcej niż wynosi próg dochodów dla pomocy państwa dla rodzin - twierdzi nasz rozmówca.

Okresy zasiłkowe

Warto podkreślić, że rodzinom korzystającym z zasiłku rodzinnego nie grozi utrata już przyznanego świadczenia. Okres zasiłkowy ustala się od 1 września do 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego. Odpisując ulgę na dzieci w deklaracji podatkowej za 2007 rok można stracić możliwość otrzymania zasiłku dopiero w następnym okresie zasiłkowym. W okresie od 1 września 2008 r. do 31 sierpnia 2009 r. prawo do świadczeń rodzinnych będzie bowiem ustalane na podstawie dochodu uzyskanego przez rodzinę w roku kalendarzowym 2007.

Krzysztof Biernacki zwraca uwagę, że maksymalne kwoty dochodu, uprawniające do ubiegania się o zasiłek, są weryfikowane co trzy lata. Ostatnia taka weryfikacja miała miejsce w 2006 roku.

- Oznacza to, że poza nowelizacją samej ustawy o świadczeniach rodzinnych, zmiana kwoty maksymalnej, która podlega uzgodnieniu w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, może nastąpić nie wcześniej niż w 2009 roku, a praktycznie jej zmiana będzie podstawą do ubiegania się o zasiłek od jesieni 2009 r. W efekcie przy braku nowelizacji ustawy objęcie nią dotychczasowej grupy rodzin otrzymujących zasiłek może nastąpić dopiero na koniec 2009 roku - wskazuje ekspert.

MAGDALENA MAJKOWSKA
Gazeta Prawna Nr 203 (2073) czwartek, 18 października 2007 r. > Podatki i rachunkowość
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

kasiape

 • Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #798 dnia: Październik 18, 2007, 11:48:33 am »
akurat w tym roku mi nie zależy żeby wpłacać na OPP bo i tak kasę zgarnia Fundacja do ogólnego wora :lzy:
jak to wyjdzie naprawdę to zobaczymy dopiero przy rozliczeniach.

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #799 dnia: Październik 24, 2007, 11:33:25 am »
Trybunał Konstytucyjny o zasadach przyznawania świadczeń rodzinnych .

Prawo do zasiłku od dnia orzeczenia o niepełnosprawności


Wyrok Trybunału Konstytucyjnego P 28/07

Osoby niepełnosprawne uzyskują prawo do zasiłku pielęgnacyjnego od dnia, w którym zespoły ds. orzekania stwierdzą ich niepełnosprawność - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

ORZECZENIE

Celem świadczenia pielęgnacyjnego jest zniwelowanie m.in. skutków niepełnosprawności. W sensie prawnym powstaje ona od dnia, w którym jej istnienie stwierdza orzeczenie o niepełnosprawności wydawane przez powiatowe i wojewódzkie zespoły ds. orzekania.

Dlatego Trybunał Konstytucyjny uznał art. 24 ust. 2 ustawy z 28 listopada 2003 r. za sprzeczny z Konstytucją RP w zakresie przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego osobom niepełnosprawnym, które ukończyły 16 lat. Przepis ten bowiem stanowi, że prawo do świadczeń rodzinnych (w tym zasiłku pielęgnacyjnego) ustala się od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami (np. z orzeczeniem o niepełnosprawności). Wyrok TK oznacza, że prawo do zasiłku osobom niepełnosprawnym będzie przysługiwało już od dnia stwierdzenia niepełnosprawności, a nie od miesiąca, w którym osoba ta złoży wniosek o zasiłek do urzędu gminy.

- Niedopuszczalne jest, aby ustawodawca przerzucał ryzyko związane z uzyskaniem decyzji administracyjnej, w tym przypadku orzeczenia o niepełnosprawności, na obywatela, któremu zgodnie z art. 69 ma zapewnić szczególną pomoc - stwierdziła sędzia sprawozdawca prof. Ewa Łętowska.

Sędziowie podkreślali, że proces ustalania niepełnosprawności może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Sami niepełnosprawni nie powinni w tym czasie ponosić ryzyka związanego np. z opieszałością lub błędami administracji. W rozpatrywanej przez Trybunał sprawie skarżąca przepisy Bronisława Sz. 24 kwietnia 2006 r. złożyła wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności do powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Znaczny stopień niepełnosprawności przyznał jej jednak dopiero wojewódzki zespół ds. orzekania po rozpatrzeniu odwołania skarżącej. Decyzja ta zapadła 21 sierpnia, ale niepełnosprawność orzeczono od dnia złożenia wniosku, czyli od 24 kwietnia. Skarżąca złożyła wniosek o zasiłek 4 września.
- W tej konkretnej sprawie sąd będzie mógł orzekać na podstawie stanu prawnego już po ogłoszeniu wyroku TK - stwierdziła w ustnym uzasadnieniu sędzia Ewa Łętowska.

Jest to wyjątek, uzasadniony tym, że sąd zwrócił się w tej sprawie z zapytaniem do TK. W postępowaniu administracyjnym zasadą jest, że sądy orzekają na podstawie stanu prawnego z dnia złożenia wniosku o wydanie decyzji administracyjnej (np. o przyznanie zasiłku).

Wydaje się, że taka interpretacja Trybunału uniemożliwia wznowienie zakończonych już postępowań o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego, nawet jeśli w ich wyniku świadczenie to przyznano osobie niepełnosprawnej od miesiąca, w którym złożyła wniosek, a nie od dnia stwierdzenia niepełnosprawności. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby sądy kierowały się wyrokiem TK w sprawach o zasiłek, które są lub będą rozpatrywane w przyszłości.

- Zdajemy sobie sprawę, że wyrok różnicuje pozycję osób, które mogą starać się o świadczenia rodzinne. Dlatego będziemy sygnalizować Sejmowi konieczność zmian przepisów dotyczących ich przyznawania - mówiła sędzia Ewa Łętowska.

ŁUKASZ GUZA
Gazeta Prawna Nr 207 (2077) środa, 24 października 2007 r. > Praca i ubezpieczenia
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach