Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Świadczenia rodzinne  (Przeczytany 1359770 razy)

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #700 dnia: Grudzień 02, 2006, 03:26:08 pm »
W moim odczuciu dlatego, że Wyrok Tryubunału Konstytucyjunego dotyczy Dz.U. z 1990 roku-a wtedy obowiązywał zasiłek stały.
Dopiero wprowadzenie nowych przepisów o świadczeniach rodzinnych dokonało zmian w nazewnictwie i formach wypłacania.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline majka76

• Podglądacz
  • *
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #701 dnia: Grudzień 04, 2006, 03:32:41 pm »
Napisałam dzisiaj na forum OPS swoją sprawę,dziewczyna napisała tak.
majka

Offline majka76

• Podglądacz
  • *
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #702 dnia: Grudzień 04, 2006, 03:33:50 pm »
innym świadczeniem jest zasiłek stały z pomocy społecznej a innym świadczenie pielęgnacyjne, które wypłacają świadczenia rodzinne .
Miałam podobną sprawę w której siostra jako opiekun prawny chce wystąpić o świadczenie pielęgnacyjne w związku z tym,że opiekuje się bratem i nie może pracować. I dziś właśnie dzwoniłam do ministerstwa z takim samym pytaniem gdzie stwierdzono że nie należy się to świadczenie bo nie jest opiekunem faktycznym (rodzicem)
Ten wyrok Trybunału wg. mnie dotyczy osób, które pobierały zasiłek stały a potem po zmianie ustawy przeszły na świadczenie pielęgnacyjne , które wstrzymano im .
majka

Offline majka76

• Podglądacz
  • *
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #703 dnia: Grudzień 04, 2006, 03:37:34 pm »
Ja najpierw dla siostry byłam rodziną zastpczą,pobierałam również zasiłek stały,który potem zastąpiono świadczeniem pielęgnacyjnym,więc mam taką nadzieję że jest dla mnie szansa na nowo go odzyskać.Bo z tego co napisała Teresa na to wskazuje.Chciałabym mieć jeszcze pewność czy faktycznie mam taką szansę.
majka

Offline majka76

• Podglądacz
  • *
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #704 dnia: Grudzień 04, 2006, 03:38:45 pm »
Teresa to ta dziewczyna która mi pisała to na forum
majka

Offline majka76

• Podglądacz
  • *
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #705 dnia: Grudzień 04, 2006, 03:39:55 pm »
:)
majka

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #706 dnia: Grudzień 04, 2006, 05:08:35 pm »
bo nie jest opiekunem faktycznym (rodzicem)

to co wg TK - rodzina zastępcza sprawuje te opiekę gorzej, mniej czule niż rodzice biologiczni?
To kolejny absurd, to czemu urzędy zgodziły się na Waszą opiekę?, a jak trzeba zapłacić to nagle Wy jesteście jakby "gorsze" -eeech.
To lepiej zrezygnować z roli "rodziny zastępczej" a być prawnym opiekunem by móc wyżyć z rodzeństwem niepełnosprawnym po smierci rodziców.
Boziu jakie to niesprawiedliwe.

Offline Nikusia30

• Nowy użytkownik
  • *
    • http://s1.bitefight.pl/c.php?uid=123061
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #707 dnia: Grudzień 04, 2006, 05:50:46 pm »
Witam serdecznie.
Ja tez mam podobny problem, czekałam od września na zasiłek rodzinny i dadatki do zasiłku pielęganacyjnego na mojego 2 letniego synka chorego na epi,który ma orzeczenie o niepełnosprawności.
W pod koniec pażdziernika otrzymałam łaskiawie odpowiedź, ze mi odmawiaja świadczeń, bo rzekomo przekraczamy z mezem dochody, tylko, że nie napisali o ile. Napisałam odwołanie od decyzji do MOPS-u i nawet się nie pofatygowali uzasadnic swojej odmowy tylko napisali, że powołują się na poprzednie decyzje i podtrzymują swoje stanowisko.
Dzisiaj złozyłam odwołanie do SKO od tych decyzji. Nie dołączałam odcinków za raty, ktore spłacamy, gdyz jak rozmawiałam z pracownica MOPS-u powiedziała, że moge oczywiście lae nie wiele to da gdyż urzedników SKO nie interesują tego typu wydatki, gdyż to nasza prywatna sprawa. Ich intersuje rzeczywisty dochód.
Męża roczny dochód minimalnie wzrósł o 20 zł w roku 2005 bo otrzymał zapomogę z pracy na lecznie i rehabilitacje Dawidka.
Ale żeby było ciekawiej to mają taki bałagan w systemie, że Dawid to mój mąż, mój mąż do syn Dawid a osobą pracującą jestem ja i dochody tak zawyzone, że wg powinnam przynosic 3000 zł miesiecznie na reke.
Jak bym taką kase miał co roku to machłabym reka na tych urzędników z MOPS-u bo im sie wydaje, ze to tak miło chodzic i sie prosic o te parę złotych.  :oops:
Jak będzie odmowa to bedę pisała wyżej. Mam koleżanke która jest pracownikiem socjalnym, tylko, ze nie pracuje w tym zawodzie, ale jest na bierząco z przepisami i obliczyła mi, że nie przekraczamy z męzem progu.
Pozdrawiam wszystkich - Monika mama Oli i Dawida (epi)

Offline majka76

• Podglądacz
  • *
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #708 dnia: Grudzień 04, 2006, 09:52:18 pm »
Tak Soniu to jest jedna wielka niesprawiedliwa. :(
majka

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #709 dnia: Grudzień 15, 2006, 10:53:06 am »
Świadczenia rodzinne ŚWIADCZENIA RODZINNE DODATEK Z TYTUŁU ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO
Dla dzieci w zerówce 100 złotych wyprawki

Osoby posiadające dzieci, które uczą się w zerówkach, mogą już ubiegać się o 100 zł dodatku z tytułu rozpoczęcia przez nie roku szkolnego. Muszą w tym celu zgłosić się do gminy, która wypłaca świadczenia rodzinne.

nowe prawo

Już 20 grudnia (z mocą od 1 września 2006 r.) zaczną obowiązywać przepisy pozwalające na wypłacanie dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego (tzw. wyprawki szkolnej) na dzieci w wieku 6 lat, które w przedszkolach lub zerówkach w podstawówkach rozpoczynają przygotowanie przedszkolne. Mimo że rok szkolny już się rozpoczął, dodatek będzie wypłacany także na dzieci, które we wrześniu tego roku rozpoczęły naukę w zerówkach. Szacuje się, że zostanie on wypłacony około 230 tys. dzieci.

Kto ma prawo

Aby móc korzystać z dodatku, trzeba mieć prawo do zasiłku rodzinnego. Podstawowym warunkiem, aby można było go otrzymywać, jest nieprzekroczenie określonego kryterium dochodowego. Zasiłek jest wypłacany, gdy dochód na członka rodziny nie przekracza 504 zł netto miesięcznie. Gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, dochód ten rośnie do 583 zł. Gmina przy ustalaniu prawa do zasiłku w obecnym okresie zasiłkowym (trwa od 1 września 2006 r. do 31 sierpnia 2007 r.) uwzględnia dochód na osobę w rodzinie uzyskany w 2005 roku.

Także tzw. osoba ucząca się może otrzymywać zasiłek. W rozumieniu przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych jest to osoba pełnoletnia, ucząca się i niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub z zasądzeniem od rodziców na jej rzecz alimentów (jeżeli wyrok sądu orzekającego alimenty został wydany przed osiągnięciem przez nią pełnoletności).

JAKIE KWOTY

Wysokość zasiłku rodzinnego jest uzależniona od wieku dziecka i wynosi:

• 48 zł na dziecko w wieku do 5 lat,
• 64 zł w wieku 6-18 lat,
• 68 zł w wieku 19-24 lata.

Zasiłek nie dla wszystkich

Przekroczenie dopuszczalnego dochodu to nie jedyna bariera uniemożliwiająca otrzymanie zasiłku. Nie jest on także wypłacany, jeśli:

• dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim, są umieszczeni w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, są uprawnieni do zasiłku rodzinnego na własne dziecko,
• dziecko trafi do rodziny zastępczej,
• osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz tego dziecka od drugiego z jego rodziców, chyba że:
– drugi z rodziców dziecka nie żyje,
– ojciec dziecka jest nieznany, powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
– sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego do świadczenia alimentacyjnego na rzecz dziecka.

Dla kogo wyprawka

Dodatek z tytułu rozpoczęcia przez dziecko roku szkolnego wynosi 100 zł i jest wypłacany jednorazowo. Przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu lub prawnemu dziecka, a także osobie uczącej się.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami (zanim wejdzie w życie nowelizacja) dodatek przysługuje wyłącznie w sytuacji, gdy dziecko uczy się w:

• szkole podstawowej,
• gimnazjum,
• szkole ponadpodstawowej i ponadgimnazjalnej,
• specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym,
• specjalnym ośrodku wychowawczym dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania,
• ośrodku umożliwiającym dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.

Można już starać się o wypłatę

Mimo że nowe przepisy wejdą w życie 20 grudnia, już teraz rodziny uprawnione do zasiłku rodzinnego (lub takie, które nie składały do tej pory wniosku o zasiłek), wychowujące dzieci realizujące w przedszkolach lub szkołach przygotowanie przedszkolne, mogą w urzędach gmin lub ośrodkach pomocy społecznej (właściwych ze względu na miejsce zamieszkania) składać wnioski o przyznanie dodatku.

Złożenie wniosku o taki dodatek może się odbyć przez uzupełnienie złożonego już wcześniej wniosku o zasiłek rodzinny (na podstawie którego rodzina pobiera już zasiłek w trwającym okresie zasiłkowym) lub przez złożenie nowego wniosku o ustalenie prawa do tego zasiłku z zaznaczonym dodatkiem z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.

Ponieważ roczne przygotowanie przedszkolne jest obowiązkowe dla wszystkich dzieci w wieku 6 lat, nie ma potrzeby dołączać do wniosku zaświadczenia z przedszkola lub szkoły.

Dodatek powinien zostać wypłacony nie później niż do końca stycznia 2007 r.

Bartosz Marczuk

PODSTAWA PRAWNA ■ Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.).
■ Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 222, poz. 1630).

GAZETA PRAWNA NR 243 (1862) 2006-12-15 > Praca

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #710 dnia: Styczeń 06, 2007, 10:10:34 am »
Zasiłki rodzinne zwolnione od opłaty skarbowej

PRAWO SOCJALNE Decyzje wydawane przez administrację publiczną

Zasiłki rodzinne zwolnione od opłaty skarbowej

Urzędnicy nie będą pobierali opłaty skarbowej za ustalanie prawa do świadczeń rodzinnych i zaliczki alimentacyjnej

A mieli wątpliwości, czy je naliczać, po wejściu w życie nowej ustawy o opłacie skarbowej, obowiązującej od 1 stycznia 2007 r. Otrzymaliśmy sygnały, że niektóre gminy i ośrodki pomocy społecznej zaczęły takie opłaty pobierać. A to dlatego, że art. 2 tej ustawy zwalniał z takiej opłaty tylko czynności wykonywane w sprawach alimentacyjnych oraz świadczeń socjalnych.

Tymczasem urzędnicy uważają, że nie ma pojęcia "świadczenia socjalne" ani w ustawie o świadczeniach rodzinnych, ani w ustawie o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych i zaliczce alimentacyjnej. Pojawia się ono tylko w ustawie o pomocy społecznej i aktach wykonawczych do niej.

Urzędnicy mieli więc wątpliwości, czy 10 zł opłaty skarbowej (stawka według załącznika do ustawy) należy pobierać od decyzji ustalającej (bądź odmawiającej) prawo do świadczeń rodzinnych, od wydawanych zaświadczeń, gdy jeden z małżonków ubiega się o świadczenia rodzinne w jednym z państw UE, od decyzji przyznającej bądź odmawiającej prawa do zaliczki alimentacyjnej oraz umarzającej lub rozkładającej na raty nienależnie pobrane świadczenie rodzinne.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uspokaja zainteresowanych. W ogłoszonym w piątek specjalnym komunikacie zapewnia, że nie trzeba uiszczać żadnych opłat skarbowych za ustalanie prawa do świadczeń rodzinnych i zaliczki alimentacyjnej. Departament Świadczeń Rodzinnych w ministerstwie argumentuje, że świadczenia rodzinne mają charakter socjalny. Przysługują przecież rodzinom o dochodzie niższym od ustalonego na podstawie badań Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych jako próg wsparcia dochodowego rodzin. A same świadczenia i koszty ich obsługi finansuje w formie dotacji celowej budżet państwa.

Przypomnijmy: prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do niego przysługuje rodzinie o dochodzie nie wyższym niż 504 zł na osobę lub 583 zł, gdy jest w niej dziecko niepełnosprawne.

Z tego też powodu nie trzeba uiszczać opłaty skarbowej od podań i załączników do podań, czynności urzędowych, zaświadczeń, zezwoleń oraz dokumentów stwierdzających ustanowienie pełnomocnika oraz ich odpisów (wypisów), a także od wydanych zaświadczeń niezbędnych do uzasadnienia wniosków w tych sprawach.

Nie jest też potrzebna opłata skarbowa od przyznania prawa do zaliczki alimentacyjnej.

Ministerstwo przypomniało również, że poprzednia ustawa o opłacie skarbowej zawierała identyczne przepisy. I do tej pory takiej opłaty nie pobierano.

Agnieszka Rosa
Rz 06.01.07 Nr 005

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #711 dnia: Styczeń 12, 2007, 09:51:50 pm »
RPO ŚWIADCZENIA RODZINNE

Aby dostać zasiłek, trzeba złożyć PIT

Rodziny, w których jedno z małżonków nie złożyło zeznania rocznego, mają problemy z uzyskaniem zasiłku rodzinnego na dziecko.

Rzecznik Praw Obywatelskich dr JANUSZ KOCHANOWSKI chce wyjaśnić zasady wydawania zaświadczeń przez urzędy skarbowe

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski zwrócił się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o wyjaśnienie, czy w sytuacji, gdy jeden z rodziców nie złożył zeznania podatkowego, osoba uprawniona w każdym przypadku powinna być pozbawiona prawa do zasiłku rodzinnego.

Obowiązek złożenia przez podatnika zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) wynika z art. 45 ust. 1b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zdarza się, że jeden z rodziców nie składa zeznania podatkowego, np. wtedy, gdy nie osiąga dochodów. Niezależnie jednak od przyczyn niezłożenia przez jedno z rodziców dziecka deklaracji rocznej, przepisy prawne nie dają żadnej możliwości wydania przez organ podatkowy zaświadczenia o uzyskanych przez podatnika dochodach.

Konsekwencją jest wyłączenie z grona uprawnionych do ubiegania się o świadczenia rodzinne tych dzieci, których rodzic nie złoży zeznania podatkowego. Drugi z rodziców, mimo dołożenia wszelkich starań, nie ze swojej winy nie może uzyskać należnych dziecku świadczeń.

WAŻNE

W tym roku zeznanie podatkowe za rok 2006 należy złożyć najpóźniej w poniedziałek, 30 kwietnia. Jeśli chcemy wysłać je pocztą, pamiętajmy, by był to list polecony, przy którym otrzymujemy potwierdzenie jego nadania

Niezależnie od stanowiska, jakie w tej sprawie zajmie resort pracy, przypominamy – w tym roku zeznanie podatkowe za rok 2006 należy złożyć najpóźniej w poniedziałek, 30 kwietnia. Jeśli chcemy wysłać je pocztą, pamiętajmy, by był to list polecony, przy którym otrzymujemy potwierdzenie jego nadania.

Edyta Wereszczyńska

Gazeta Prawna 11.01.2006r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #712 dnia: Styczeń 22, 2007, 10:40:07 pm »
ŚWIADCZENIA RODZINNE

Prawo do dodatku wychowawczego daje odpowiedni staż pracy

Rodzice w trudnej sytuacji materialnej, którzy bezpośrednio przed urlopem wychowawczym nie pracowali co najmniej pół roku, nie mają co liczyć na dodatek wychowawczy na dziecko

Do wymaganego stażu pracy nie wliczy się im poprzedniego zatrudnienia, jeśli między jednym a drugim była przerwa. Tak wynika z interpretacji art. 10 ust. 5 pkt 2 ustawy oświadczeniach rodzinnych dokonanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.Problemy z jego stosowaniem zgłaszali do nas urzędnicy gmin i ośrodków pomocy społecznej, ustalający prawo doświadczeń rodzinnych, oraz zainteresowani wsparciem od państwa rodzice przebywający na urlopach wychowawczych.

Zliczać czy nie kolejne zatrudnienia

Artykuł 10 ust. 5 pkt 2 ustawy stanowi, że dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego nie przysługuje, jeśli rodzic bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pracował krócej niż sześć miesięcy.

Przesłanka koniecznego zatrudnienia bezpośrednio przed urlopem wychowawczym w ustawie o świadczeniach rodzinnych nie harmonizuje z regulacją w kodeksie pracy. Zgodnie bowiem z jego art. 186 § 1 pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego, jeśli wykaże co najmniej sześciomiesięczny staż zatrudnienia, ale liczony łącznie, razem z zatrudnieniem w poprzednich miejscach pracy.

Wątpliwości na niekorzyść zainteresowanych
Urzędnicy gmin i ośrodków pomocy społecznej, którym przyszło ustalać prawo doświadczeń rodzinnych, nie wiedzieli, czy należy brać pod uwagę tylko staż u tego pracodawcy, który udzielił urlopu wychowawczego, czy również uwzględniać staż z poprzednich firm, jeśli ostatni był krótszy niż pół roku. Mieli też wątpliwości, czy zliczać poszczególne okresy zatrudnienia, jeśli pomiędzy nimi były przerwy.

Z sygnałów napływających do redakcji wynika, że urzędnicy czasami odmawiali przyznania prawa do dodatku, uznając, że zainteresowany musi mieć nieprzerwany okres zatrudnienia, bo tak rozumieli termin "bezpośrednio" z art. 10 ust. 5 pakt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Nie chcieli też sumować poszczególnych okresów zatrudnienia, jeśli pomiędzy nimi była przerwa. Zainteresowani od negatywnych decyzji odwoływali się do samorządowych kolegów odwoławczych, ale tam również spotykali się z różnymi interpretacjami.

Nie może być przerw

Okazuje się, że urzędnicy z gmin i ośrodków pomocy społecznej postępowali prawidłowo. W przesłanym do nas piśmie Departament Świadczeń Rodzinnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej informuje, że warunkiem wypłaty dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego jest sześciomiesięczne zatrudnienie, ale nieprzerwane. Wyjątek to sytuacja, gdy przerwa w zatrudnieniu wynika z rozkładu dni wolnych od pracy. Przykładowo: rozwiązanie stosunku pracy z jednym pracodawcą nastąpi w piątek, a nawiązanie kolejnego z nowym - w poniedziałek. Wtedy nie będzie przerwania ciągłości zatrudnienia. Ministerstwo jednocześnie przypomina, że do okresu zatrudnienia liczy się czas pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Przypomnijmy, że dodatek wychowawczy przysługuje uprawnionym do urlopu wychowawczego: matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu albo opiekunowi prawnemu, jeśli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką. Nie może on być wypłacany jednak dłużej niż przez 24 miesiące, a przez 36 miesięcy, jeśli rodzic sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu. Przez 72 miesiące przysługuje wtedy, gdy rodzic opiekuje się dzieckiem niepełnosprawnym (mającym orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności).

Obecnie dodatek wychowawczy pobiera ok. 134 tys. rodzin.

AGNIESZKA ROSA

Wsparcie na jakie może liczyć rodzinaNa jakie wsparcie może liczyć rodzina    

Świadczenie

Zasiłek rodzinny  Miesięcznie: 48 zł na dziecko w wieku 0 - 5 lat; 64 zł na dziecko w wieku 6 - 18 lat; 68 zł na dziecko w wieku 19 - 24 lata  
Dodatek z tytułu urodzenia dziecka  Jednorazowo 1000 zł  
Dodatek wychowawczy  Miesięcznie 400 zł  
Dodatek dla samotnych rodziców  Miesięcznie: 170 zł, nie więcej jednak niż 340 zł na wszystkie dzieci; 250 z? na dziecko niepełnosprawne lub z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności, nie więcej jednak niż 500 zł na wszystkie dzieci  
Dodatek dla rodzin wielodzietnych  Miesięcznie 80 zł na trzecie i kolejne dziecko  
Dodatek na kształcenie i rehabilitację dziecka niepełno- Miesięcznie: 60 zł na dziecko w wieku 0 - 5 lat; 80 zł na dziecko w wieku 5 - 24 lata  
sprawnego    
Z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego  Jednorazowo 100 zł  
Na naukę poza miejscem zamieszkania  Miesięcznie: 50 zł na dojazdy do szkoły; 90 zł - gdy dziecko mieszka i uczy się poza domem  

Rzeczpospolita 22.01.2007r

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #713 dnia: Styczeń 27, 2007, 10:51:23 am »
ŚWIADCZENIA RODZINNE Zmiana interpretacji

Decyzje o umorzeniu są wolne od opłat skarbowych

Osoby, którym urzędnicy umorzyli spłatę kwot nienależnie pobranych świadczeń, nie będą musiały od wydanych decyzji w tej sprawie uiszczać opłaty skarbowej.

Ministerstwo Finansów zmieniło swoją interpretację przepisów nowej ustawy o opłacie skarbowej. Teraz urzędnicy gmin i ośrodków pomocy społecznej mają jasność: opłaty tej nie pobiera się od żadnych decyzji w sprawach związanych ze świadczeniami rodzinnymi i zaliczkami alimentacyjnymi. A zatem również od wydawanych w sprawach umorzenia kwot nienależnie pobranych świadczeń i zaliczek alimentacyjnych, rozłożenia ich na raty bądź odroczenia płatności.

Przypomnijmy, że rozbieżności w interpretacjach dwu ministerstw dotyczyły tylko wymienionych wyżej decyzji.

Ministerstwo Finansów uważało, że wprawdzie nic się nie należy od decyzji przyznających prawo do świadczeń rodzinnych, ale trzeba pobierać 10 zł opłaty od decyzji umarzającej lub rozkładającej na raty zwrot nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych lub zaliczki alimentacyjnej. Departament Świadczeń Rodzinnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej był zdania, że nie powinno się pobierać żadnych opłat skarbowych od czynności administracyjnych związanych z ustalaniem prawa do świadczeń rodzinnych i zaliczki alimentacyjnej, bo mają one charakter socjalny. Tym bardziej że dla rodzin uprawnionych do wsparcia nawet 10 zł to kwota licząca się w domowych budżetach. Zwrócił się więc do Ministerstwa Finansów o zmianę stanowiska. To ostatnie uznało argumentację MPiPS.

Nie trzeba również wnosić opłaty od wniosków, podań i załączników, czynności urzędowych, zaświadczeń, zezwoleń, dokumentów stwierdzających ustanowienie pełnomocnika oraz ich odpisów (wypisów).

- Agnieszka Rosa, Rzeczpospoilta 27.01.07 Nr 023

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #714 dnia: Luty 05, 2007, 09:40:55 pm »
POMOC SPOŁECZNA KONSEKWENCJE WYROKU TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO

Sądy zdecydują o przyznaniu świadczenia

Opiekunowie osób niepełnosprawnych, którym nie przyznano zasiłku stałego, nie mogą wznawiać postępowań, aby uzyskać świadczenie pielęgnacyjne.

Po wyroku TK, który przyznał prawo do pobierania świadczeń z pomocy społecznej nie tylko rodzicom, ale także faktycznym opiekunom osoby niepełnosprawnej, do ośrodków pomocy społecznej zaczęły napływać wnioski o wznowienie postępowania w sprawie przyznania zasiłku stałego.

– Od maja 2004 r. zasiłek stały, wypłacany na podstawie poprzedniej ustawy o pomocy społecznej, został przekształcony w świadczenie pielęgnacyjne, przyznawane na mocy ustawy o świadczeniach rodzinnych – mówi Olgierd Podgórski z Departamentu Świadczeń Rodzinnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

W opinii resortu oznacza to, że osoby, którym odmówiono przyznania zasiłku stałego, nie mogą starać się o wznowienie postępowań na mocy wyroku TK z 15 listopada 2006 r. (Dz.U. nr 209, poz. 1550) i otrzymać świadczenie pielęgnacyjne. Trybunał rozstrzygał sprawę odmowy przyznania zasiłku stałego dla siostry, która opiekowała się niepełnosprawnym bratem. Ośrodek pomocy społecznej odmówił jej przyznania zasiłku stałego, gdyż do uzyskania takiego świadczenia uprawniałaby ją jedynie opieka nad własnym dzieckiem.

W opinii sędziów Trybunału o tym, czy opiekunowi należy się zasiłek, decyduje fakt sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Choć TK orzekł o niekonstytucyjności art. 27 ust. 1­3 nieobowiązującej już ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 1998 r. nr 64, poz. 414 z późn. zm.), to jednak konsekwencje wyroku odnoszą się także do osób obecnie korzystających z pomocy społecznej. Z sygnałów czytelników wynika, że część ośrodków pomocy społecznej wznawia postępowania, a część odmawia dokonania tej czynności.

– W takim przypadku to sądy administracyjne zdecydują, czy wznowienie takie jest zgodne z prawem – mówi Anna Prekurat z Departamentu Pomocy Społecznej i Integracji MPiPS.

Łukasz Guza

Rzeczpospolita 5.02.2007r

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #715 dnia: Luty 16, 2007, 12:57:50 pm »
Kolejna nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych

Rodzaje i wysokość świadczeń w okresie zasiłkowym 01 września 2006 r. – 31 sierpnia 2007 r.:
http://www.idn.org.pl/sonnszz/dod_rodzinny.htm

tabelka + informacje o przyznawaniu zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych

Ustawa o świadczeniach rodzinnych

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #716 dnia: Luty 16, 2007, 08:54:27 pm »
To obowiązuje już od 1 IX 2006
Od tej pory kwota 144 zł jest zdeaktualizowana i wynosi 153zl.

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #717 dnia: Luty 16, 2007, 11:04:52 pm »
Faktycznie, nawet pisałaś o tym na Darze. Trafiłam na tą stronę, szukając jakiś informacji i coś mi się pomieszały te daty  - brak koncentracji czy na wzrok mi pada? :oops:  :roll:

Offline majka76

• Podglądacz
  • *
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #718 dnia: Luty 22, 2007, 09:42:19 am »
Cytat: "Ulka"
POMOC SPOŁECZNA KONSEKWENCJE WYROKU TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO

Sądy zdecydują o przyznaniu świadczenia

Opiekunowie osób niepełnosprawnych, którym nie przyznano zasiłku stałego, nie mogą wznawiać postępowań, aby uzyskać świadczenie pielęgnacyjne.

Po wyroku TK, który przyznał prawo do pobierania świadczeń z pomocy społecznej nie tylko rodzicom, ale także faktycznym opiekunom osoby niepełnosprawnej, do ośrodków pomocy społecznej zaczęły napływać wnioski o wznowienie postępowania w sprawie przyznania zasiłku stałego.

– Od maja 2004 r. zasiłek stały, wypłacany na podstawie poprzedniej ustawy o pomocy społecznej, został przekształcony w świadczenie pielęgnacyjne, przyznawane na mocy ustawy o świadczeniach rodzinnych – mówi Olgierd Podgórski z Departamentu Świadczeń Rodzinnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

W opinii resortu oznacza to, że osoby, którym odmówiono przyznania zasiłku stałego, nie mogą starać się o wznowienie postępowań na mocy wyroku TK z 15 listopada 2006 r. (Dz.U. nr 209, poz. 1550) i otrzymać świadczenie pielęgnacyjne. Trybunał rozstrzygał sprawę odmowy przyznania zasiłku stałego dla siostry, która opiekowała się niepełnosprawnym bratem. Ośrodek pomocy społecznej odmówił jej przyznania zasiłku stałego, gdyż do uzyskania takiego świadczenia uprawniałaby ją jedynie opieka nad własnym dzieckiem.

W opinii sędziów Trybunału o tym, czy opiekunowi należy się zasiłek, decyduje fakt sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Choć TK orzekł o niekonstytucyjności art. 27 ust. 1­3 nieobowiązującej już ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 1998 r. nr 64, poz. 414 z późn. zm.), to jednak konsekwencje wyroku odnoszą się także do osób obecnie korzystających z pomocy społecznej. Z sygnałów czytelników wynika, że część ośrodków pomocy społecznej wznawia postępowania, a część odmawia dokonania tej czynności.

– W takim przypadku to sądy administracyjne zdecydują, czy wznowienie takie jest zgodne z prawem – mówi Anna Prekurat z Departamentu Pomocy Społecznej i Integracji MPiPS.

Łukasz Guza

Rzeczpospolita 5.02.2007r
  świadczenie pielegnacyjne na dzień dzisiejszy mi nie przysługuje jako prawnemu opiekunowi więc z tego co zrozumiałam trzeba czekać co Sąd Administracyjny z tym zrobi tak?Proszę o podpowiedz.Będe bardzo wdzieczna :)
majka

Offline majka76

• Podglądacz
  • *
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #719 dnia: Luty 22, 2007, 09:43:03 am »
Napiszcie co mogłabym w tej sytuacji teraz zrobić :)
majka

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #720 dnia: Luty 22, 2007, 04:11:44 pm »
Z sygnałów czytelników wynika, że część ośrodków pomocy społecznej wznawia postępowania, a część odmawia dokonania tej czynności.

cytat z tekstu powyżej

Majko, to jedyne wyjscie,, składać do OPS dokumenty o swiadczenie pielęgnacyjne
pewnie odmówią, ale to juz podstawa do odwołania do SKO
jak też odmowią, to wtedy odwołanie do sądu
nie ma innego wyjścia
myśle, że ilość wniosków kierowanych w tej sprawie do sądów wymusi zmiane przepisów na jednolite i zrozumiałe, bo w chwili obecnej to jakaś sprzeczność wychodzi
z jednej strony, nikt nie neguje że opiekunowi należy się finansowe wsparcie
z drugiej -  jest obowiazek alimentacyjny w stosunku do najblizszej rodziny
"-czyli także w stosunku do rodzeństwa
 dla mnie to jakaś paranoja

a tekst powyżej, jak go dokładnie przeczytać, to wyjaśnienie z którego nic nie wynika

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #721 dnia: Marzec 01, 2007, 07:46:22 am »
Można mieszkać w Polsce i pobierać zasiłki w innym państwie UE
WSPÓLNA AKCJA "RZ" I MPIPS

- Rz 01.03.07 Nr 051
-  Michał Drozdowicz

Wczoraj na pytania czytelników o możliwość pobierania świadczeń rodzinnych w innych państwach unijnych odpowiadał Michał Drozdowicz, pracownik Departamentu Migracji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Matka z dziećmi w Polsce, a konkubent w Anglii
Jestem matką dwójki dzieci w wieku szkolnym. Nie przysługują nam świadczenia rodzinne, ponieważ moje zarobki przekraczają o 40 zł górną granicę kryterium dochodowego. Mój konkubent, ojciec dzieci, pracuje w Anglii. Nie występowałam o alimenty. Czy w tej sytuacji ma on szanse na pobieranie angielskiego zasiłku rodzinnego na dzieci?

Tak. W związku z zasadami koordynacji wspólnotowej pierwszeństwo w ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych ma ustawodawstwo państwa, w którym wykonywana jest legalna praca i odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli ojciec dzieci pracuje w Anglii, to może się tam ubiegać o zasiłek rodzinny na zasadach ustalonych przez prawo angielskie.

Jednakże zgodnie z prawem wspólnotowym, ponieważ czytelniczka pracuje w Polsce i razem z nią mieszkają dzieci, państwem właściwym do wypłaty świadczeń będzie Polska. Ze względu na to, że świadczenia rodzinne są wyższe w Anglii, ten drugi kraj będzie zobowiązany do wypłaty różnicy między kwotami, jakie przysługują w Polsce, a świadczeniami angielskimi. Jeżeli jednak w Polsce czytelniczka nie uzyska prawa do zasiłku ze względu na zbyt wysokie zarobki (przekraczające 504 zł na osobę w rodzinie lub 583 zł, gdy jest dziecko niepełnosprawne), to Anglia powinna wypłacić zasiłek w całości.

Mieszka w Polsce, a w Niemczech prowadzi firmę
Jestem rozwódką i wychowuję dwoje dzieci, na które nie pobieram żadnych świadczeń rodzinnych. Mieszkam w Polsce, ale w ubiegłym roku założyłam jednoosobową firmę w Niemczech. Czy mogę się ubiegać o niemieckie świadczenia rodzinne na moje dzieci? Jeśli tak, gdzie powinnam załatwić formalności, w Polsce czy w Niemczech?

Tak. Zgodnie z art. 73 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 osobą uprawnioną do świadczeń rodzinnych na członków rodziny zamieszkałych w innym państwie unijnym jest pracownik najemny lub osoba prowadząca działalność na własny rachunek podlegająca ustawodawstwu państwa, w którym pracuje. Zgodnie z tą definicją za osobę prowadzącą działalność na własny rachunek, dla potrzeb przyznania świadczeń rodzinnych w Niemczech, uważana jest osoba, która prowadzi firmę i odprowadza składki na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne w Niemczech. A zatem wniosek o niemiecki zasiłek rodzinny czytelniczka powinna złożyć w lokalnej agenturze Kasy Rodzinnej - Familienkasse. Szczegółowe warunki oraz wymagane dokumenty określają przepisy niemieckie.

Mąż mieszkający w Niemczech płaci alimenty
Jestem rozwiedziona, mam dwójkę dzieci. Pracuję na pół etatu, zarabiam niewiele i mam prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do niego. Otrzymuje również zasądzone w Polsce alimenty - 760 zł na dwoje dzieci. Mój były mąż pracuje i mieszka w Niemczech od 2002 r. Starałam się o świadczenia rodzinne z tego kraju. Jednak nie przyznano mi do nich prawa, uzasadniając, że wysokość świadczeń rodzinnych jest niższa niż otrzymywane od ojca alimenty. Miałam prawo odwołania się do niemieckiego sądu i tak uczyniłam.

Jak moją sytuację regulują przepisy unijne?

Rozporządzenie nr 1408/71 nie reguluje sytuacji rodzinnej po rozwodzie. Natomiast zgodnie z przepisami unijnymi osobami uprawnionymi do świadczeń rodzinnych są: pracownik najemny oraz osoba prowadząca działalność na własny rachunek, którzy podlegają ustawodawstwu danego państwa członkowskiego. Zarówno więc ojciec, jak i matka dziecka mogą się ubiegać o świadczenia rodzinne przewidziane przez przepisy państwa unijnego, w którym mieszkają. One określają również członków rodziny, na których przysługują świadczenia.

Zgodnie z niemieckimi przepisami jeśli osoba zobowiązana do alimentacji przekazuje środki na utrzymanie członków rodziny - może się również ubiegać o świadczenia rodzinne. W tym wypadku właściwy organ, do którego odwołała się czytelniczka, podejmie na podstawie przepisów niemieckich i unijnych decyzję, czy niemieckie świadczenia rodzinne należą się matce dziecka. Warto jednocześnie podkreślić, że jeśli ojciec dziecka nie przekazuje świadczeń przeznaczonych na utrzymanie członków rodziny, instytucja właściwa w Polsce może wystąpić z wnioskiem do instytucji innego państwa członkowskiego o przekazywanie kwoty świadczeń rodzinnych przyznanych w tym państwie na rzecz osoby w Polsce, która faktycznie utrzymuje członków rodziny.

Z procedurą do regionalnego ośrodka polityki społecznej
W naszym ośrodku pomocy społecznej nie zanotowaliśmy jeszcze wypadku
zatrudnienia w innym państwie unijnym jednego z rodziców ubiegających się o polskie świadczenia rodzinne. Co powinniśmy zrobić, jeśli wierzycielka zgłosi nam, że jej mąż pracuje za granicą? Czy to my zajmujemy się dalszą procedurą, m.in. uchyleniem decyzji, zwrotem nienależnie pobranych zasiłków?

Nie. Jeśli jeden z małżonków wyjedzie do pracy za granicę do któregoś z państw członkowskich UE oraz Norwegii, Islandii, Liechtensteinu lub Szwajcarii, to instytucją właściwą w sprawach świadczeń rodzinnych realizowanych w związku z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego jest samorząd województwa lub wyznaczony regionalny ośrodek polityki społecznej. Kwestie właściwości organu oraz wydawania, uchylania lub unieważniania decyzji przez organ wyższego stopnia - samorządowe kolegium odwoławcze - wydanych przez gminy lub ośrodki pomocy społecznej regulują art. 21 ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz kodeks postępowania administracyjnego.
Sejm pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, w którym proponuje się wprowadzenie szczegółowych przepisów dotyczących postępowania w razie konieczności skoordynowania systemów zabezpieczenia społecznego.

notowała Agnieszka Rosa

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #722 dnia: Marzec 01, 2007, 09:23:55 pm »
Gazeta Podatkowa nr 18  dn. 2007.03.01
Autor: Jolanta Białkowska

Świadczenia rodzinne z dwóch państw członkowskich

Mąż od dwóch miesięcy pobiera w pełnej wysokości irlandzkie świadczenie rodzinne na nasze dziecko, które zostało przyznane na podstawie prawa irlandzkiego. Ja pracuję w Polsce i także pobieram świadczenie rodzinne przyznane na podstawie prawa polskiego. Czy można pobierać świadczenia z dwóch państw członkowskich?

Pobieranie świadczeń rodzinnych z dwóch państw członkowskich w praktyce jest możliwe przez pewien czas, stanowi jednak ewidentne naruszenie prawa wspólnotowego. Rozporządzenie 1408/71/WE z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego (...) przewiduje, że świadczenie rodzinne można otrzymać tylko z jednego państwa członkowskiego (art. 76). Prędzej czy później pobieranie świadczeń rodzinnych z dwóch państw członkowskich Unii, czyli Polski i Irlandii wyjdzie na jaw. Irlandzka instytucja łącznikowa wyśle do Polski (w zależności od województwa - odpowiedni Urząd Marszałkowski lub Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej) formularz E 111 - prośba o informacje dotyczące uprawnienia do świadczeń rodzinnych w państwach członkowskich, w których mieszkają członkowie rodziny. Wówczas okaże się, że rodzina pobiera świadczenia rodzinne w Polsce i w Irlandii.

Ponieważ irlandzkie świadczenie rodzinne jest zdecydowanie wyższe od polskiego dla Czytelniczki najlepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsze zrezygnowanie z rodzinnego w Polsce. Dalsze pobieranie zasiłku rodzinnego w naszym kraju będzie skutkowało koniecznością oddania pobranych świadczeń wraz z odsetkami.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #723 dnia: Marzec 02, 2007, 11:43:07 pm »
W wątku:» Praca w U.E.  na temat świadczeń rodzinnych w krajach U.E.

Coraz więcej Polaków pobiera świadczenia rodzinne w innych państwach
Prawie dwukrotnie wzrosła w ubiegłym roku liczba polskich obywateli ubiegających się o świadczenia rodzinne w innych państwach Unii Europejskiej.
Pozdrawiam :))
"Starsza Letnia Miotełka"

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #724 dnia: Marzec 22, 2007, 10:45:12 pm »
RPO: rodziny wielodzietne dyskryminowane przy przyznawaniu zasiłków

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się w czwartek do minister pracy Anny Kalaty w sprawie nierównego traktowania rodzin wielodzietnych przy przyznawaniu zasiłków rodzinnych.

Zgodnie z prawem, zasiłek rodzinny przysługuje rodzinom, jeśli ich miesięczny dochód nie przekracza 504 zł na osobę, a w przypadku gdy członkiem rodziny jest niepełnosprawne dziecko - 583 zł.

Niepokój RPO budzi nieprecyzyjny, jego zdaniem, przepis dotyczący sytuacji, w której rodzina przekracza kryterium dochodowe, mimo iż rok wcześniej miała prawo do zasiłku. Zgodnie z prawem, ma ona prawo do zasiłku nadal, jeśli przekroczyła to kryterium o sumę równą lub niższą kwocie zasiłku (48 zł to aktualna wysokość zasiłku na osobę).

"Taka wykładnie prawa materialnego prowadzi bowiem do nierówności i dyskryminacji rodzin wielodzietnych, gdyż uwzględnienie wyłącznie kwoty 48 zł (...) jako dopuszczalnego przekroczenia dochodu na rodzinę w kontekście prawa do uzyskania zasiłku rodzinnego i dodatków stawia w takiej samej sytuacji rodzica z piątką dzieci, jak rodzica z jednym dzieckiem" - napisał rzecznik.

Jego zdaniem takie rozumienie prawa narusza też zasadę sprawiedliwości społecznej.

kasiape

• Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #725 dnia: Marzec 23, 2007, 12:23:56 pm »
Cytat: "Ulka"

Jego zdaniem takie rozumienie prawa narusza też zasadę sprawiedliwości społecznej.

przepraszam - czy ktoś może mi wytłumaczyć co to jest "sprawiedliwość społeczna"? :cry:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #726 dnia: Marzec 23, 2007, 01:11:40 pm »
:D  :D  :D
dawniej Sądy kojarzono ze Sprawiedliwością, ale to było dawno i już się zdeaktualizowało  ;)

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #727 dnia: Marzec 23, 2007, 11:03:40 pm »
Cytat: "kasiape"

przepraszam - czy ktoś może mi wytłumaczyć co to jest "sprawiedliwość społeczna"? :cry:

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=1340&view=getlastpost

kasiape

• Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #728 dnia: Marzec 24, 2007, 11:31:50 am »
no, no Ulka!!
ale dałaś mi link!
jeszcze się tam przeniosę - nawoływać do kontrrewolucji :flasingsmile:
mój Mąż zawsze mówi, że ja głosze komunistyczne poglądy ;)
wielkie dzięki  :ok:

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #729 dnia: Marzec 24, 2007, 08:46:12 pm »
Kasiu, zapomniałam dodać  :D i co wyszło  :turn-l:
a tak poważnie, chyba dobrze że nie musimy wybierać miedzy Dżihadem i Konstytucją
prawo mamy dobre, trochę gorzej z respektowaniem prawa
a sprawiedliwość społeczna? to chyba każdy inaczej pojmuje
w/g zasady 'punkt widzenia zależy..."

kasiape

• Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #730 dnia: Marzec 25, 2007, 11:22:26 pm »
:turn-l:
i jeszcze drugie moje ulubione:
"sprawiedliwie nie znaczy po równo"  :ok:

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #731 dnia: Marzec 27, 2007, 11:20:38 pm »
NORWESKI ZASIŁEK TAKŻE DLA POLAKÓW. Pracujący legalnie w Norwegii Polacy mogą się starać się o barnetrygd (zasiłek na dziecko), nawet gdy ich dzieci mieszkają w Polsce. Przysługuje on dzieciom od pierwszego miesiąca po urodzeniu (lub adopcji) do miesiąca poprzedzającego ukończenie 18. roku życia. Od 2004 roku zasiłek wynosi 970 koron (466 zł) miesięcznie na każde dziecko, przy czym rodzice samotnie wychowujący dzieci mogą skorzystać z rozszerzonej wersji świadczenia. Kwota ta nie podlega opodatkowaniu.

Więcej www.pracaizycie.pl

http://www.gazetaprawna.pl/index.php?action=showNews&dok=1931.2.3.2.14.2.0.1.htm

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #732 dnia: Kwiecień 05, 2007, 09:44:53 pm »
Gazeta Podatkowa  2007.04.05
Autor: Anna Minierska

Otrzymanie świadczenia rehabilitacyjnego a dochód do zasiłku rodzinnego

1) Po wykorzystaniu przeze mnie pełnego okresu zasiłkowego ZUS przyznał mi świadczenie rehabilitacyjne. Czy świadczenie to wypłacane przez pracodawcę może zostać obecnie uznane za utratę dochodu przy ubieganiu się o zasiłek rodzinny? Dodam, że na złożony we wrześniu 2006 r. wniosek w tej sprawie otrzymałem decyzję odmowną.

Prawo do zasiłku rodzinnego w przypadku utraty dochodu można ustalić ponownie, na wniosek osoby zainteresowanej. Uprawnienia do świadczeń rozpatrywane są wówczas na podstawie dochodu rodziny pomniejszonego o utracony dochód. Nie każde jednak pogorszenie się statusu materialnego rodziny jest uznawane za utratę dochodu. Za utratę dochodu mogą bowiem zostać uznane jedynie okoliczności, które wymienia art. 3 pkt 23 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.). Są to następujące sytuacje:

uzyskanie prawa do urlopu wychowawczego,

utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium w wysokości zasiłku dla bezrobotnych,

utrata zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło,

utrata zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, z wyjątkiem rent przyznanych rolnikom w związku z przekazaniem lub dzierżawą gospodarstwa rolnego,

nieotrzymywanie części albo całości zasądzonych świadczeń alimentacyjnych,

wyrejestrowanie pozarolniczej działalności gospodarczej.
Z pytania wynika, iż Czytelnik nadal pozostaje w zatrudnieniu, gdyż przyznane mu świadczenie rehabilitacyjne wypłaca pracodawca. W tej sytuacji nie można więc uznać, iż w rodzinie zainteresowanego nastąpiła utrata dochodu, która pozwoliłaby ponownie zbadać uprawnienia do zasiłku rodzinnego, zgodnie z zasadą pomniejszenia dochodu rodziny o dochód utracony.

2) Czy otrzymywane w 2007 r. świadczenie rehabilitacyjne wlicza się do dochodu, na podstawie którego rozpatrywane jest prawo do zasiłku rodzinnego?

Tak. Prawo do zasiłku rodzinnego ustala się w oparciu o przeciętny miesięczny dochód członków rodziny uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.

Przy czym dochodem warunkującym nabycie wspomnianych uprawnień są także m.in. zasiłki chorobowe określone w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych. Natomiast ilekroć w przepisach o ubezpieczeniu społecznym, o ubezpieczeniu zdrowotnym, o emeryturach i rentach, a także w przepisach, które uzależniają uprawnienia od dochodu rodziny, jest mowa o zasiłku chorobowym, należy przez to rozumieć również świadczenie rehabilitacyjne . Tak stanowi art. 21 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267).

A zatem, jeśli osoba zainteresowana otrzymaniem świadczeń rodzinnych pobierała świadczenie rehabilitacyjne, to dochód ten zostanie wliczony do dochodu rodziny, od wysokości którego uzależnione jest nabycie stosownych uprawnień.

Zauważyć jednak należy, iż w nowym okresie zasiłkowym, który rozpocznie się z dniem 1 września 2007 r., prawo do zasiłku rodzinnego rozpatrywane będzie na podstawie dochodu rodziny uzyskanego w 2006 r. Oznacza to, że otrzymywane w bieżącym roku świadczenie rehabilitacyjne będzie wpływało na prawo do świadczeń rodzinnych dopiero w kolejnym okresie zasiłkowym, tj. od 1 września 2008 r.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #733 dnia: Kwiecień 14, 2007, 05:31:49 pm »
ŚWIADCZENIA RODZINNE - O zasiłkach zdecyduje gmina albo marszałek województwa

Pracownicy gmin i ośrodków pomocy społecznej nie będą już mieli wątpliwości, jak ustalać prawo do świadczeń rodzinnych dla rodzin, w których ktoś wyjechał z kraju do pracy w państwie unijnym. Procedura niebawem znajdzie się w ustawie o świadczeniach rodzinnych.  

Sejm uchwalił wczoraj nowelę tej ustawy oraz ustawy o podatku rolnym. Nowy sposób przyznawania świadczeń rodzinnych dla pracujących w dwóch państwach Unii Europejskiej ma wyeliminować przypadki ich pobierania w dwóch krajach w pełnej wysokości. Nowe przepisy mają zapewnić lepszą współpracę gmin i ośrodków pomocy społecznej (ops) z regionalnymi ośrodkami polityki społecznej (rops). Te ostatnie są właściwe w sprawach świadczeń rodzinnych przyznanych na podstawie unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Procedura jest w ustawie

Jak to ma wyglądać w praktyce? Gmina lub ops będą z urzędu przesyłały wniosek o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych do rops, jeśli przy jego składaniu ubiegający się o zasiłek rodzinny poinformuje, że inny członek rodziny pracuje w jednym z krajów Unii Europejskiej. Wtedy rops ustali, czy przepisy o koordynacji mają zastosowanie do konkretnej sprawy. Jeśli tak, to wyda decyzję o przyznaniu lub nie prawa doświadczeń. Jeśli przepisy o koordynacji nie będą miały zastosowania, to odeśle wniosek wraz z dokumentami do gminy lub ops i one ustalą prawo do świadczeń rodzinnych od miesiąca złożenia wniosku w gminie.

Specjalna procedura przewidziana jest również dla sytuacji, kiedy w trakcie pobierania zasiłku rodzinnego i ewentualnie dodatków do niego wyjdzie na jaw, że jeden z członków rodziny pracuje w innym kraju unijnym. Wtedy gmina lub ops wyśle wniosek o zasiłek wraz z dołączonymi do niego dokumentami do rops. Marszałek województwa skontaktuje się z instytucją właściwą w sprawie świadczeń rodzinnych w drugim państwie.

Jeśli okaże się, że tam też były one pobierane i do sprawy mają zastosowanie przepisy o koordynacji, wyda decyzję, od kiedy się je stosuje. Natomiast gmina lub ops uchyli decyzję o prawie do polskich świadczeń od dnia, od którego rodzina pobierała pełne świadczenia w obu państwach.

Zasiłki wypłacone u nas staną się nienależnie pobranymi i trzeba je będzie zwrócić wraz z odsetkami ustawowymi. Dochodzić ich zwrotu będzie marszałek województwa, a nie gmina lub ops. Jeśli jednak drugie państwo potrąci nienależniepobrane u nas świadczenia ze swoich zasiłków, wtedy marszałek województwa umorzy w całości lub części bezprawnie pobraną kwotę.

Trzeba wcześniej ogłaszać wskaźniki

Specjalna procedura to niejedyna uchwalona zmiana. Zmieniono też ustawę o podatku rolnym i określono termin - 23 września - na ogłaszanie przez prezesa GUS dochodu z 1 ha przeliczeniowego dla rodzin utrzymujących się z gospodarstwa rolnego, ubiegających się o zasiłek rodzinny. Zwykle wskaźnik ten prezes GUS ogłaszał pod koniec października.

W ubiegłym roku w wyniku rozmów z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej ogłoszono go wcześniej, bo 21 września. Teraz termin ogłoszenia niezbędnych danych będzie w ustawie. Zmiana jest ważna, bo prawo do świadczeń ustala się na rok zasiłkowy, poczynając od września.

Ustawą zajmie się teraz Senat.

AGNIESZKA ROSA

Zmiany w ustawie
Jakie zmiany wprowadzono do ustawy    
JAK JEST

Gminy i ops musiały wydawać nową decyzję w razie zmian w egzekucji alimentów w trakcie okresu zasiłkowego.
Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługiwał, jeśli drugi z rodziców nie żyje albo ojciec dziecka jest nieznany.
Można się będzie ubiegać o dodatek w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia szkoły.
Becikowe przysługuje rodzicom i opiekunom prawnym dziecka. Wniosek o jego wypłatę muszą złożyć w ciągu 3 miesięcy od narodzin.

JAK BĘDZIE
Zmiany w egzekucji alimentów będą miały wpływ na prawo do świadczeń dopiero w kolejnym okresie zasiłkowym.  
Dodatek będzie przysługiwał również wtedy, gdy sąd oddali powództwo o alimenty od drugiego z rodziców.  
Nie był określony termin złożenia wniosku o wypłatę dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.  
Becikowe będą otrzymywać również osoby faktycznie opiekujące się dzieckiem, które wystąpiły do sądu o adopcję. Będą miały 12 miesięcy na złożenie wniosku.  

Rz 14.04.07 Nr 088

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #734 dnia: Kwiecień 26, 2007, 04:58:29 pm »
Jeśli ojciec jest nieustalony, dodatek nie będzie przysługiwał

Samotna matka będzie miała prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego w sytuacji, kiedy nie sposób ustalić ojca, tylko na dziecko poczęte w wyniku przestępstwa.

Taką zmianę wprowadzili senatorowie do uchwalonej przez Sejm noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zaproponowali bowiem wprowadzenie do ustawy definicji ojca nieznanego. Jest nim ojciec dziecka, które zostało poczęte w wyniku czynu zabronionego i nie ma możliwości ustalenia ojcostwa.

Jeśli Sejm nie odrzuci senackich poprawek, prawo do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka będą mieli rodzice, jeśli na dziecko nie zasądzono alimentów, bo drugi rodzic już nie żyje albo gdy oddalono powództwo. Niepełne rodziny będą się mogły ubiegać o dodatek tylko na dzieci poczęte w wyniku przestępstwa, gdy nie można ustalić ojcostwa.

Taką kontrowersyjną zmianę już po raz drugi senatorowie próbują przeforsować w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Poprzednia próba, w grudniu 2005 r., została odrzucona przez Sejm.

Wśród senackich poprawek są również modyfikacje prawa do zasiłku rodzinnego w razie przekroczenia przez rodzinę dochodu uprawniającego do wsparcia. Obecnie, jeśli kwota przekroczenia jest nie wyższa niż 48 zł (najniższy zasiłek rodzinny) na całą rodzinę, świadczenia należą się, gdy były pobierane w poprzednim okresie zasiłkowym. Z taką konstrukcją nie zgadzał się rzecznik praw obywatelskich.

Senatorowie uwzględnili jego postulaty. Chcą, by dopuszczalna kwota przekroczenia dochodu była ustalana w przeliczeniu na osobę, anie na całą rodzinę.

Senatorowie zaproponowali również, aby wniosek o jednorazową zapomogę (tzw. becikowe), przysługującą każdej rodzinie niezależnie od zarobków, można było składać do roku od dnia urodzenia dziecka. Obecnie trzeba dopełnić formalności w ciągu trzech miesięcy od narodzin potomka.

Senatorowie proponują też, by gmina lub ośrodek pomocy społecznej byli zobligowani do rzeczowego wspierania rodziny pobierającej zasiłek w razie uzyskania informacji o marnotrawieniu przez nią świadczeń. Dotychczas decyzja o zmianie formy pomocy w takich wypadkach była kwestią uznania podmiotu wypłacającego zasiłki rodzinne.

Poprawki senackie musi jeszcze przegłosować Sejm.

Agnieszka Rosa

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #735 dnia: Maj 23, 2007, 09:47:48 pm »
Nie wiecie czasem drogie koleżanki i koledzy, czy niepełnosprawnemu zerówkowiczowi przysługuje dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania? Na stronie MPiPS napisano: Od 1 września 2006 r. wysokość dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania wynosi:
1) 90 zł miesięcznie na dziecko w związku z zamieszkiwaniem w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, a także szkoły podstawowej lub gimnazjum w przypadku dziecka lub osoby uczącej się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności;

Skoro zmieniono przepisy i zerówkowiczom przyznano prawo do dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego to czy i wspomniany wyżej dodatek też go dotyczy czy dopiero za rok, gdy pójdzie do szkoły?
I czy dobrze rozumiem to co napisane, że dziecku niepełnosprawnemu przysługuje ten dodatek nawet wtedy, jeśli chodzi do szkoł w swojej miejscowości?

No i jeszcze - w świetle powyższego, czy gmina powinna zapewnić dziecku niepełnosprawnemu dojazd na zerówkowe zajęcia do przedszkola?
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #736 dnia: Maj 23, 2007, 10:03:45 pm »
Cytat: "Manatka"
No i jeszcze - w świetle powyższego, czy gmina powinna zapewnić dziecku niepełnosprawnemu dojazd na zerówkowe zajęcia do przedszkola?

Manatko zobacz tutaj:

http://forum.darzycia.pl/topic,3789.htm
Jak załatwić dojazdy do szkoły?

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #737 dnia: Maj 24, 2007, 12:00:49 am »
Pierwsze słyszę, aby był zasiłek dla przedszkolaka i aby był zapewniony dowóz.  :roll:

Wiem jedno, że pobyt w przedszkolu nie jest obowiązkowy, natomiast podjęcie nauki w szkole - tak.
Dowóz jest możliwy jeśli po uzyskaniu zgody Oświaty na naukę w danej szkole -odległość wynosi ponad 3 km od miejsca zamieszkania.
Gmina ma obowiązek zorganizować taki dojazd dla dzieci z pierwszych czterech klas szkół podstawowych, które mają do szkoły więcej niż 3 km, oraz dla dzieci z klas V i VI szkół podstawowych oraz gimnazjów mieszkających dalej niż 4 km od szkoły.

a tak na marginesie- ja woziłam Monikę 5 lat do przedszkola ( 5km w jedna stronę) -dźwigając wózek, dziecko, ubranka i NIE pomogly żadne interwencje na dowóz (mimo dokumentacji mojego stanu zdrowia i zakazu dźwigania).
Dopiero jak uzyskałam zgodę Oświaty i szkoły na naukę w szkole- Monika została dowożona w obie strony. Zasiłek szkolny otrzymuje się 1x w roku w miesiącu IX. ( to minimalny zwrot za zakup książek, wyprawki ).

kasiape

• Gość
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #738 dnia: Maj 24, 2007, 12:00:48 pm »
w Rzeszowie UM zapewnia dzieciom dojazd do przedszkola! składa się podanie w WEdukacji, co prawda narzucają godziny bo ten sam bus dowozi też dzieci do szkoły i czas jest mało elastyczny! Moja koleżanka daje dziecko z mpd i pan go zabiera z domu z wózkiem i odstawia do przedszkola i z powrotem  :D
w zeszłym roku jedno dziecko miało też przyznany indywidualny dojazd do przedszkola i woziła je taksówka,
mam Soniu koleżankę w Krakowie po której córkę (z zD) też codziennie przyjeżdża taksówka i wozi i odwozi do i ze szkoły :D

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #739 dnia: Maj 24, 2007, 01:35:32 pm »
U nas jest dowożonych 200 dzieci niepełnosprawnych do różnych szkół.

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #740 dnia: Maj 24, 2007, 03:00:09 pm »
No, ale sześciolatki teraz są objęte obowiązkiem szkolnym, który jest realizowany albo w specjalnych oddziałach zerówkowych w szkole, albo w przedszkolach. Dla mnie nie ma znaczenia, w którym miejscu się to odbywa, dzieci obowiązują te same prawa i przywileje.
Moim zdaniem skoro jest obowiązek to gmina oddziały zerówkowe w przedszkolu powinna traktować tak samo jak te w szkole.
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Offline gbaska

• Raczkujący Gadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #741 dnia: Maj 24, 2007, 03:10:51 pm »
Soniu 5 lat temu jak woziłaś Monikę do przedszkola(do zerówki)to nie było to jeszcze obowiązkowe a teraz zerówka nie ważne gdzie jest czy w przedszkolu czy szkole jest obowiązkiem i to nakłada na gminę także dodatkowe obowięzki

Offline aleksandra1

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #742 dnia: Maj 24, 2007, 07:08:21 pm »
ja dostałam pieniądze z tytułu rozpoczecia nauki syna w zerówce, :tekno:
Jedna mała łza nie musi spaść,jeśli możesz coś od siebie dać...

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #743 dnia: Maj 24, 2007, 07:29:54 pm »
Czym innym jest pobyt w przedszkolu a w zerówce przedszkolnej- wysławiajcie się jaśniej, wtedy nie będzie spornych kwestii.
Manatka ma w podpisie 5letnie dziecko, a takie nie robi zerówki.
Najlepiej jak popytacie każda w swoim mieście, bo mimo przepisów- każdy Urząd Miasta i Wydział Oświaty sobie rzepkę skrobie. To wiąże się z funduszami, a każda placówka dba o swoje budżety.
Znacie przepis, piszcie i walczcie.

Offline ilonadora

• Rozgadany Weteran
    • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #744 dnia: Czerwiec 04, 2007, 06:46:02 am »
Becikowe-ochłapowe

Polska nie jest najlepszym miejscem do wychowywania potomstwa

Warunki życia polskich dzieci nijak mają się do tych, w jakich żyją ich koledzy z wysoko rozwiniętych krajów europejskich. Bieda, brak perspektyw i ograniczenia w dostępie do kultury to smutny obraz rzeczywistości wielu młodych ludzi.

Pomstując na fatalną sytuację demograficzną Polski, nie zwraca się uwagi na to, że każde kolejne dziecko w rodzinie oznacza wzrost prawdopodobieństwa, iż popadnie ona w skrajną nędzę. Dopóki państwo tego nie zmieni, młode kobiety nie będą decydowały się na potomstwo. Bez względu na wysokość "becikowego''.

Z badań zarówno polskich, jak i międzynarodowych instytucji wynika, że nie wszystkie dzieci znajdą 1 czerwca powód do radości. Z opublikowanego trzy miesiące temu raportu Funduszu Pomocy Dzieciom UNICEF-u dotyczącego sytuacji dzieci w krajach należących do OECD wynika, że Polska nie jest najlepszym miejscem do wychowywania potomstwa. Na 21 badanych państw, nasz kraj zajął odległe, 14. miejsce, a w niektórych kategoriach wylądował na ostatnich pozycjach. Eksperci przyznali Polsce ostatnie miejsce pod względem sytuacji materialnych dzieci, 19. jeśli chodzi o postrzeganie swojego statusu oraz 15. przy ocenie zdrowia i bezpieczeństwa. Pozytywnie oceniono Polskę tylko pod względem powszechności edukacji (3. miejsce) i ochrony przed różnego rodzaju zagrożeniami (2. miejsce).

Rzeczywiście, z danych GUS-u wynika, że 51 proc. polskich rodzin deklaruje, iż "wiąże koniec z końcem'' z wielką trudnością, a 31 proc. - z pewną trudnością. Łatwo albo dość łatwo utrzymuje się tylko 19 proc. rodzin. 36 proc. rodzin nie stać na zjedzenie co drugi dzień posiłku zawierającego mięso, drób lub ryby, a 59 proc. gospodarstw domowych nie ma pieniędzy na zakup odzieży lepszej jakości. 36 proc. nie stać na odpowiednie ogrzewanie mieszkania, a 82 proc. nawet nie marzy o takim luksusie, jak wymiana mebli na nowsze. Nic dziwnego, że 12 proc. rodzin żyje poniżej minimum egzystencji, a 18 proc. osiągnęło poziom "ubóstwa relatywnego'', obliczanego jako 50 proc. średnich miesięcznych wydatków gospodarstw domowych.

Pokrywa to się z wynikami badań UNICEF-u, który stwierdził, że 15 proc. polskich dzieci żyje w rodzinach o dochodach sytuujących się poniżej średniej krajowej, a 10 proc. w rodzinach dotkniętych plagą bezrobocia, co powoduje, że Polska znajduje się na szarym końcu państw OECD.

Wszystko to przekłada się na inne sfery życia. Ponad 8 proc. polskich dzieci ma w domu mniej niż 10 książek, co według UNICEF-u świadczy o poziomie "ubóstwa w dostępie do zasobów kulturalnych''. Dla porównania - w sąsiednich Czechach wskaźnik ten wynosi tylko 2 proc. Ponad 40 proc. dzieci nie posiada czegoś z katalogu rzeczy uznawanych za niezbędne w nowoczesnej edukacji - biurka do nauki, cichego i spokojnego miejsca do pracy, komputera, internetu, kalkulatora, słownika lub podręczników. Z badań GUS wynika zaś, że polskie dzieci mają poważne bariery w poznaniu kraju, w którym żyją, ponieważ 70 proc. rodzin nie może sobie pozwolić na choćby tygodniowe wakacje.

Mimo to UNICEF dobrze ocenił polski system edukacji. Choć fundusz badał nie tyle jakość kształcenia, ale sam dostęp młodych ludzi do szkół. W Polsce naukę pobiera więc prawie 90 proc. młodych ludzi między 15. a 19. rokiem życia. Ale tylko 17 proc. lubi chodzić do szkoły, co jest jednym z najgorszych wyników w Europie. Nie najlepiej jest też z utrzymaniem dyscypliny, ponieważ 11 proc. młodzieży regularnie pali papierosy, 15 proc. - upija się i pali marihuanę. Wielu także czuje się samotnym - 60 proc. młodych ludzi nie potrafi znaleźć sobie prawdziwych przyjaciół.

O ile Polska ma jeden z najpowszechniejszych systemów szkolnych w Europie, to z systemem przedszkolnym jest akurat odwrotnie. Do przedszkoli uczęszcza tylko nieco ponad połowa dzieci w wieku 3-6 lat. A na wsi wskaźnik ten wynosi jedynie 37 proc. Wśród dzieci w wieku 3-5 lat z przedszkolami styka się 41 proc. To bardzo mało, jeśli weźmie się pod uwagę standardy europejskie, gdzie wychowaniem przedszkolnym obejmuje się jak największą liczbę dzieci.

Na zewnątrz mogło by się wydawać, że polska rodzina jest silna - w rodzinach niepełnych wychowuje się jedynie nieco ponad 10 proc. młodych ludzi, co jest jednym z najlepszych wyników wśród państw OECD. Ponadto prawie 80 proc. 15-latków je główny posiłek dnia razem z rodzicami. Nie oznacza to jednak, że mają ze sobą dobry kontakt, ponieważ tylko nieco 50 proc. młodzieży ma okazję "po prostu porozmawiać'' ze swoimi rodzicami kilka razy w tygodniu.

To smutne, ale pojawienie się dziecka nie zawsze jest dobrą wiadomością dla rodziców. Każda pociecha w rodzinie zwiększa bowiem szansę popadnięcia w skrajną biedę. Poniżej minimum egzystencji żyje 6 proc. rodzin z jednym dzieckiem, 10 proc. rodzin z dwójką dzieci, 22 proc. z trójką pociech i aż 44 proc. z czwórką i więcej dzieci. Dla porównania - wśród osób samotnych albo małżeństw bezdzietnych poniżej minimum egzystencji żyje 3 proc. rodzin.

"Becikowe'' i homolustracja teletubisiów nic tu nie zmieni.

onet.pl
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #745 dnia: Czerwiec 06, 2007, 08:22:57 pm »
Świadczenia rodzinne: dobre informacje dla przekraczających kryterium

Prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych trwały w Sejmie kilka miesięcy (od lutego 2007 r.). Jednak dopiero Senat wprowadził przepis dotyczący korzystnego – innego niż stosowany obecnie – sposobu liczenia kryterium dochodowego, uprawniającego do świadczeń. Posłowie przyjęli propozycję Senatu. Oznacza to, że więcej rodzin uprawnionych będzie do pomocy.

Zasiłek rodzinny z ustawy o świadczeniach rodzinnych jest przyznawany, jeśli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504 zł. Jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne kwota nie może być większa niż 583 zł. Zasiłek przysługuje również osobom, których dochód przekracza wyżej wymienione stawki o kwotę niższą lub równą najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany (od 1.09.2006 r. - 48 zł). Musi być jednak spełniony warunek: zasiłek rodzinny przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym. Zmiana, którą wprowadzi nowelizacja ustawy dotyczy sposobu obliczania zwiększonego dochodu. Obecnie liczy się go tak, że kwotę zasiłku (możliwą kwotę przekroczenia kryterium dochodowego) dodaje się do dochodu rodziny tylko raz. Nowe przepisy wprowadzają zasadę, że kwota zasiłku będzie doliczana tyle razy ile jest osób w rodzinie, czyli będzie liczona na osobę w rodzinie. Wyjaśniają to poniższe przykłady i treść zmienianego ustępu 3 w artykule 5.

Nowe brzmienie ustępu 3 w art. 5
W przypadku gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie (podkr. red) lub dochód osoby uczącej się przekracza kwotę uprawniającą daną rodzinę lub osobę uczącą się do zasiłku rodzinnego, o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym. W przypadku przekroczenia dochodu w kolejnym roku kalendarzowym zasiłek rodzinny nie przysługuje.

Stare brzmienie ustępu 3 w art. 5
W przypadku gdy dochód rodziny (podkr. red) lub dochód osoby uczącej się przekracza kwotę uprawniającą daną rodzinę lub osobę uczącą się do zasiłku rodzinnego, o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym. W przypadku przekroczenia dochodu w kolejnym roku kalendarzowym zasiłek rodzinny nie przysługuje.

Przykład liczenia dochodu przed wejściem w życie opisywanej nowelizacji
Dochód trzyosobowej rodziny w przeliczeniu na osobę wynosi 530 zł. Rodzinie nie przysługuje zasiłek, ponieważ przekroczone zostało kryterium dochodowe. 530 x 3 = 1590 – ta kwota jest większa od kwoty 1560 ((504 x 3) + 48). Gdyby dochody tej rodziny nie przekroczyły kwoty 1560 zł, zasiłek przysługiwałby, jeśli rodzina otrzymywała go w poprzednim okresie zasiłkowym.

Przykład liczenia dochodu po wejściu w życie nowych przepisów
Dochód trzyosobowej rodziny w przeliczeniu na osobę wynosi 530 zł. Rodzinie przysługuje zasiłek. Nie zostało przekroczone kryterium dochodowe – kryterium liczone w nowy sposób. 530 x 3 = 1590 – ta kwota jest mniejsza od kwoty 1656 ((504 x 3) + (48 x 3)). Dopiero przekroczenie kwoty 1656 pozbawiałoby rodzinę uprawnień do pomocy. Rodzina musi tylko spełnić warunek mówiący o otrzymywaniu zasiłku w poprzednim okresie.

Warto zwrócić uwagę, że dochody rodziny w obu opisanych przykładach są takie same. Rodzina ta dziś (początek czerwca 2007 r.) nie otrzymuje wsparcia, jednak po wejściu w życie nowych przepisów będzie do niego uprawniona.

Sejm przyjął ustawę 24 maja 2007 r. Prezydent ma 21 dni na podpisanie ustawy. Następnie będzie ona opublikowana w Dzienniku Ustaw i 14 dni po dniu publikacji jej przepisy wejdą w życie. Prawdopodobnie nastąpi to w lipcu. Możliwe jest więc, że nowy sposób ustalania dochodu będzie stosowany jeszcze w tym okresie zasiłkowym (okres kończy się 31 sierpnia).

Nowelizacja, która czeka teraz na podpis Prezydenta, wprowadza również inne zmiany. Większość z nich ma charakter precyzujący, porządkujący i redakcyjny. Już wkrótce opiszemy te zmiany w kolejnych wiadomościach. Zapraszamy !

http://orka.sejm.gov.pl/proc5.nsf/ustawy/1444_u.htm

Ustawa z dnia 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym (tekst ustawy ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu – serwis internetowy Sejmu)
Informacja pochodzi z portalu www.ngo.pl

- Autor: Rafał Kowalski
Data opublikowania dokumentu: 2007-06-06

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #746 dnia: Czerwiec 11, 2007, 01:36:57 pm »
Gminy wypłacą zasiłki zarabiającym nieco lepiej

Rodziny, które do tej pory nie dostawały świadczeń rodzinnych, bo nadwyżka ich dochodu uprawniającego do świadczeń na wszystkie osoby w rodzinie przekroczyła 48 zł, mogą znowu składać wnioski o zasiłki

Teraz bowiem kwota przekroczenia dochodu ponad limit uprawniający do wsparcia będzie liczona nie na wszystkich członków rodziny, ale na osobę, i ma wynosić 48zł.

Tak przewiduje znowelizowana 24 maja 2007 r. ustawa o świadczeniach rodzinnych i ustawa o podatku rolnym, która czeka na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Przypomnijmy, że zasiłek rodzinny i dodatki do niego przysługują rodzinie o dochodzie na osobę nie wyższym niż 504 zł, a gdy jest w niej dziecko niepełnosprawne - 583 zł. Według starego sposobu liczenia przekroczenia dochodu nie dostawała zasiłków czteroosobowa rodzina, której dochód na osobę, łącznie z dopuszczalnym przekroczeniem, wyniósł więcej niż 516 zł (łącznie 2064 zł na wszystkich). Teraz do świadczeń uprawni dochód nie wyższy niż 552 zł na osobę (łącznie 2208 zł na wszystkich).

Te rodziny, które z powodu przekroczeń nie miały prawa do świadczeń od września 2006 r., a teraz mieszczą się w progach dochodowych, dostaną zasiłki od miesiąca, w którym złożą wniosek, do końca okresu zasiłkowego (czyli do sierpnia włącznie). Jeśli uczynią to po 10. dniu miesiąca, zasiłki wypłaci się im do końca następnego miesiąca.

Bez pieniędzy dla marnotrawców

Gmina lub ośrodek pomocy społecznej będzie bardziej restrykcyjnie traktował rodziny marnotrawiące lub wydające pieniądze niezgodnie z przeznaczeniem. Gdy to stwierdzą, obligatoryjnie zdecydują o rzeczowej formie pomocy dla rodziny. Dotychczas taka decyzja była uznaniowa.

Gdy rodzic pracuje za granicą...
W ustawie o świadczeniach rodzinnych znalazła się procedura ustalania prawa do wsparcia dla rodzin, z których ktoś wyjechał do pracy w państwie unijnym. Ma ona wyeliminować pobieranie świadczeń w dwóch krajach w pełnej wysokości. Regionalne ośrodki polityki społecznej (rops) zostały wprost wskazane w ustawie jako właściwe w sprawach świadczeń rodzinnych przyznanych na podstawie unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Będą one właściwe w dwóch wypadkach: gdy gmina lub ośrodek pomocy społecznej (ops) wiedzą w chwili składania wniosku o zasiłek rodzinny, że ktoś z rodziny pracuje za granicą. Również wówczas, gdy okaże się to po wydaniu decyzji przyznającej prawo do zasiłku rodzinnego i dodatku do niego.

Jeśli osoba ubiegająca się o zasiłek rodzinny i dodatki do niego we wniosku oświadczenia poinformuje, że drugi z rodziców pracuje w innym państwie unijnym, to gmina lub ops z urzędu prześlą dokumenty do marszałka województwa. Wówczas ustali on, czy w przekazanej sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jeśli tak, wyda decyzję o przyznaniu (lub nie) prawa do świadczeń. Jeśli nie, odeśle wniosek wraz z dokumentami do gminy lub ops i one ustalą prawo do świadczeń rodzinnychod miesiąca złożenia wniosku w gminie.

... a rodzina nie poinformuje

Jeśli po wydaniu decyzji wyjdzie na jaw, że ktoś dorabia za granicą, gmina lub ops wyśle wniosek o zasiłek wraz z dołączonymi dokumentami do rops. Marszałek województwa skontaktuje się z instytucją właściwą w sprawie świadczeń rodzinnych w drugim państwie. Jeśli się okaże, że rodzina pobierała tam świadczenia i do sprawy mają zastosowanie przepisy o koordynacji, wyda decyzję, od kiedy się je stosuje. Wówczas gmina lub ops uchylą decyzję oprawie do polskich świadczeń od dnia, od którego rodzina pobierała pełne świadczenia w obu państwach.

Zasiłki wypłacone u nas staną się nienależnie pobranymi i trzeba je będzie zwrócić wraz z odsetkami ustawowymi. Ich zwrotu będzie dochodził marszałek województwa, a nie gmina czy ops. Jeśli jednak drugie państwo potrąci nienależnie pobrane u nas świadczenia ze swoich zasiłków, to marszałek województwa umorzy w całości lub części bezprawnie pobraną kwotę.

AGNIESZKA ROSA

Najważniejsze zmiany  

TAK BYŁO  
Gminy muszą wydawać nowe decyzje po zmianach w egzekucji alimentów w trakcie okresu zasiłkowego.
 TAK BĘDZIE   Zmiany w egzekucji alimentów będą miały wpływ na prawo do świadczeń dopiero w kolejnym okresie zasiłkowym.  

TAK BYŁO  
Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje, jeśli drugie z rodziców nie żyje albo ojciec dziecka jest nieznany.  
TAK BĘDZIE  
Dodatek będzie przysługiwał również wówczas, gdy sąd oddali powództwo o alimenty od drugiego z rodziców.  

TAK BYŁO  
Nie jest określony termin złożenia wniosku o wypłatę dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.  
TAK BĘDZIE  
Można się będzie ubiegać o dodatek w ciągu czterech miesięcy od rozpoczęcia szkoły. Wniosek o wypłatę złożony po tym terminie nie będzie rozpoznany.  

TAK BYŁO  
Do 30 października prezes GUS ogłasza wysokość przeciętnego dochodu z 1 ha przeliczeniowego.  
TAK BĘDZIE  
Do 23 września prezes GUS będzie ogłaszał wysokość przeciętnego dochodu z 1 ha przeliczeniowego.  

TAK BYŁO

Nie były sprecyzowane kwestie, czy do członków rodziny zalicza się również dziecko w związku małżeńskim i pełnoletnie dziecko posiadające własne dziecko.
TAK BĘDZIE
 Do członków rodziny nie zalicza się dziecka, które jest w związku małżeńskim oraz pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko.  

TAK BYŁO  
Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe) trzeba było złożyć w ciągu 3 miesięcy od urodzenia dziecka.  
TAK BĘDZIE
Wniosek o wypłatę becikowego można złożyć w ciągu 12 miesięcy od narodzin dziecka. Taki sam termin liczy się od dnia objęcia dziecka opieką prawną albo przysposobieniem

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #747 dnia: Czerwiec 12, 2007, 11:03:20 pm »
ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE

Wójt zapyta ZUS, jak długo ma płacić składki

Za czas opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem i pobierania świadczenia pielęgnacyjnego wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłacają składki ZUS

Zgodnie z art. 6 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych składki na konto osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne należy opłacać aż do uzyskania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego. Dla kobiety wynosi on 20 lat, a dla mężczyzny - 25.

W tym celu wójt (burmistrz, prezydent miasta) mogą występować do ZUS o udzielenie informacji o przebiegu ubezpieczenia oraz o tym, za jaki okres za tę osobę powinni opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Do tego przewidziana jest specjalna procedura, podaje ją na swojej stronie internetowej Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wedle niej gmina lub ośrodek pomocy społecznej (działające z upoważnienia wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) występują z wnioskiem do ZUS o ustalenie okresów składkowo-nieskładkowych oraz udzielenie informacji o przebiegu ubezpieczenia: chodzi o wskazanie okresów, za jakie będą opłacane składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.

Gmina lub ośrodek pomocy społecznej powinny przesłać dokumenty dotyczące tej sprawy oraz poprosić o informacje o innych niezbędnych (w wypadku konkretnej osoby) dokumentach, na podstawie których ZUS poczyni te ustalenia.

Jeśli są jakieś braki w dokumentacji, gmina lub ops wzywają osobę uprawnioną do świadczenia pielęgnacyjnego, aby uzupełniła dokumenty. Następnie przesyła je do ZUS w celu ustalenia okresów składkowo-nieskładkowych. Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne mają także ubezpieczenie zdrowotne. W wypadku obydwu rodzajów składek - i społecznych, i zdrowotnych - są one opłacane tylko wtedy, kiedy pobierający świadczenie nie ma innego tytułu do ubezpieczeń. Nalicza się je od kwoty będącej wysokością świadczenia pielęgnacyjnego; wynosi ono 420 zł. Składki są opłacane nie dłużej niż przez 20 lat.

Przypomnijmy: świadczenie pielęgnacyjne jest jednym ze świadczeń rodzinnych. Przysługuje osobie, która rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo ich nie podejmuje, bo musi opiekować się dzieckiem, które ma orzeczenie o niepełnosprawności. To orzeczenie musi zawierać wskazania o konieczności stałej i długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Takich wskazań nie musi zawierać orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje rodzinie o dochodzie na osobę nie wyższym niż 583 zł. Nie należy się ono, jeśli opiekujący jest emerytem lub rencistą, również gdy ma prawo do renty socjalnej, zasiłku stałego z pomocy społecznej, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego. Nie przysługuje, jeśli osoba wymagająca opieki jest w związku małżeńskim albo została umieszczona w rodzinie zastępczej lub w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej pięć dni w tygodniu (z wyjątkiem ZOZ). Również wówczas, gdy ktoś w rodzinie pobiera wcześniejszą emeryturę na dziecko lub zasiłek rodzinny z dodatkiem z tytułu kształcenia lub rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego albo świadczenie pielęgnacyjne na inne dziecko.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #748 dnia: Czerwiec 23, 2007, 11:00:14 pm »
Wnioski są już gotowe

Do 6 lipca gminy i ośrodki pomocy społecznej powinny się wstrzymać z drukowaniem wniosków niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych oraz zaliczki alimentacyjnej.

Od tego dnia bowiem zacznie obowiązywać nowela z 24 maja 2007 r. ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku dochodowym (DzU nr 109, poz. 747).

Ministerstwo Pracy przygotowało też zmianę załączników określających wzory dokumentów do rozporządzeń ministra pracy i polityki społecznej w sprawie trybu i sposobu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne oraz w sprawie wzoru wniosku o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej oraz odpowiednich zaświadczeń. Opublikowane będą niebawem, a ich datę wejścia w życie skorelowano z dniem obowiązywania noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wejdą więc w życie również 6 lipca.

Nowe wnioski o przyznanie zasiłku rodzinnego (i ewentualnie dodatków do niego) oraz zaliczki alimentacyjnej mają służyć dokumentowaniu dochodu uzyskanego w 2006 r., niezbędnego do przyznania świadczeń na nowy rok zasiłkowy rozpoczynający się 1 września 2007 r. i trwający do 31 sierpnia 2008 r.

Do zasiłku rodzinnego i ewentualnych dodatków do niego uprawnia dochód w rodzinie nie wyższy niż 504 zł na osobę. Jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne, górna granica dochodu jest wyższa: wynosi 583 zł.

Rodziny, które teraz mają prawo do świadczeń, ale ich dochód zaczął przekraczać ów limit, będą miały wypłacane świadczenia w następnym okresie zasiłkowym, jeśli kwota przekroczenia nie będzie wyższa niż 48 zł na osobę.

Agnieszka Rosa

Rzeczpospolita 23.06.2007r

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #749 dnia: Czerwiec 24, 2007, 09:27:43 pm »
Od 6 lipca zacznie obowiązywać nowela z 24 maja 2007 r. ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku dochodowym (DzU nr 109, poz. 747).

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2007/0747.htm
http://www.abc.com.pl/serwis/pdf/d07747.pdf

Dz.U. 2007 nr 109 poz. 747  Ustawa z dnia 24 maja 2007 r. o zmianie
ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20071090747

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20071090747&type=2&name=D20070747.pdf

fotokopia
http://www.infor.pl/skany/spis.php?rodzaj=dzu&rok=2007&num=109&poz=747&str=0001

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach