Aktualności: Zapraszamy na nowo powstałe Forum dyskusyjne o szyciu http://forum.metkiiwszywki.pl

Autor Wątek: Świadczenia rodzinne  (Przeczytany 849144 razy)

Offline Agunia

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenie pielęgnacyjne, składki na ubezpieczenia
« Odpowiedź #250 dnia: Październik 29, 2004, 04:41:41 pm »
Pracowałam na pół etatu a teraz pobieram świadczenie pielęgnacyjne.Z tego co wiem czas kiedy będę pobierała to świadczenie wlicza mi się do lat pracy.Mam pytanie-czy wlicza mi się to jakbym nadal pracowała na pół etatu? Bo ciężko mi będzie uzbierać latka do przyszłej emerytury.
Agnieszka-mama Bartusia(21-mcy i Marysi(4,5l)
BARTUŚ

Offline Hubcio

• Aktywny Gadacz
    • http://www.rzeszow.mm.pl/~hubcio
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #251 dnia: Październik 29, 2004, 04:59:32 pm »
Agunia.
Z tego co wiem świadczenie pilęgnacyjne liczy się jako cały etat nie połowa. Od tego są odprowadzane składki na emeryturę. Ale jakie to ędą pieniązki to sama nie wiem.

Offline Grażyna

• User z prawami do pisania
  • Gadacz
składki
« Odpowiedź #252 dnia: Październik 29, 2004, 05:35:33 pm »
Dobrze mówisz Hubcio, na decyzji o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego pisze: 136,58 zł miesięcznie na ubezpieczenie społeczne (zawrotna kwota) i jest to płacone jedynie do uzbierania 20 lat pracy.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #253 dnia: Październik 29, 2004, 08:07:05 pm »
Dobrze dziewczyny mówią, liczy się świadczenie pielęgnacyjne jako lata składkowe

nie ma znaczenia czy to cały czy pół etatu, wszystko liczy sie do emerytury, tylko jak mały zarobek to i składki maleńkie i mała emerytura
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Dodatek tylko na stare technikum
« Odpowiedź #254 dnia: Październik 31, 2004, 11:00:23 am »
Dodatek tylko na stare technikum

Mimo że ustawa o świadczeniach rodzinnych obowiązuje już pół roku, nadal są wątpliwości, kto ma prawo do zasiłków i dodatków. W tym zwłaszcza do dodatków do zasiłku rodzinnego z tytułu podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania.

Zmiana od 1 października
Dodatki na naukę poza miejscem zamieszkania
Przypomnijmy raz jeszcze. Z tytułu podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania przysługują dwa dodatki:

jeden, gdy dziecko mieszka poza domem, w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej,

drugi, gdy dziecko dojeżdża do szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej.
Problem z tym, że ustawa o świadczeniach rodzinnych (DzU z 2003 r. nr 228, poz. 2255 ze zm.) nie mówi, jaka szkoła jest ponadpodstawową.

- Czy to oznacza, że zalicza się do niej każdą szkołę po podstawówce, w tym także gimnazjum? - wielokrotnie pytają nas czytelnicy DF.

Niestety, nie. Użyty w ustawie termin "szkoła ponadpodstawowa" jest pokłosiem starego systemu oświaty i dotyczy szkół funkcjonujących przed reformą w 1999 r., np. 4-letnie licea, 5-letnie technika, 3- -letnie szkoły zawodowe. Dlaczego więc taki termin znalazł się w ustawie uchwalonej przecież nie tak dawno, bo w listopadzie 2003 r. (weszła w życie 1 maja br.)? Otóż rok szkolny trwający od września 2004 r. do czerwca 2005 r. jest ostatnim rokiem starego systemu oświaty. W maju przyszłego roku maturę będą zdawali absolwenci ostatniej klasy 5-letnich szkół średnich. I właśnie dlatego w ustawie przewidziano także dodatki na dzieci uczące się poza miejscem zamieszkania w szkołach ponadpodstawowych starego systemu.

Gimnazjów w starym systemie oświaty nie było. Są w nowym, ale nie są szkołami ponadgimnazjalnymi. Dlatego dodatek na dojazdy przez dziecko do gimnazjum poza miejscem zamieszkania nie przysługuje. Jak wyjaśnia Ministerstwo Polityki Społecznej na swojej stronie internetowej (www.mps.gov.pl), taki dodatek nie przysługuje również, gdy dojazd do szkół poza miejscem zamieszkania odbywa się na koszt gminy, tzw. gimbusami.

AGNIESZKA ROSA

Zmiana od 1 października
Pewien wyjątek wprowadzono natomiast od 1 października br. Dotyczy on dzieci uczących się wprawdzie w gimnazjum, ale mających orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności.

Zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych (DzU nr 192, poz. 1963) na takie dzieci, jeśli tylko mieszkają poza domem, w miejscowości, w której znajduje się szkoła (w tym także gimnazjum), również przysługuje dodatek.

Może się o niego ubiegać także niepełnosprawna osoba ucząca się. Zgodnie z definicją ustawową jest nią osoba pełnoletnia niepozostająca na utrzymaniu rodziców (bo oni nie żyją) lub ta, która ma zasądzone alimenty od rodziców na swoją rzecz.

Dodatki na naukę poza miejscem zamieszkania
TYP SZKOŁY DODATEK NA ZAMIESZKANIE DODATEK NA DOJAZDY
Sześcioletnia szkoła podstawowa nie przysługuje nie przysługuje
3-letnie gimnazjum  przysługuje na dziecko z orzeczoną niepełno sprawnością lub stopniem niepełno sprawności oraz dla osoby uczącej się nie przysługuje
Szkoły ponadgimnazjane:    
2- i 3-letnia zasadnicza szkoła zawodowa, zakończona egzaminem i dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe  przysługuje przysługuje
3-letnie liceum ogólnokształcące zakończone egzaminem maturalnym i świadectwem dojrzałości przysługuje przysługuje
3-letnie liceum profilowane o ogólnozawodowych profilach kształcenia, zakończone egzaminem maturalnym i świadectwem dojrzałości przysługuje przysługuje
4-letnie technikum zakończone egzaminem i dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe; z umożliwością uzyskania świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego przysługuje przysługuje
2-letnie uzupełniające liceum ogólnokształcące dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych, zakończone egzaminem maturalnym i świadectwem dojrzałości przysługuje przysługuje
3-letnie technikum uzupełniające dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych, zakończone egzaminem i dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, z możliwością uzyskania świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego przysługuje przysługuje
szkoły policealne o okresie nauczania do 2,5 roku, z możliwością uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe osobom ze średnim wykształceniem przysługuje przysługuje
3-letnie szkoły specjalne przysposabiające do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, których ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa potwierdzającego przysposobienie do pracy (od 1 września 2004 r.) przysługuje przysługuje

http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/firmas_041027/firmas_a_10.html

pierwsze- dodatek na zamieszkanie
 drugi- dodatek na dojazd

Offline ela

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #255 dnia: Listopad 14, 2004, 12:19:23 pm »
Na mojej decyzji nic nie pisze jaka to kwota jedynie te 420zł i na jaki okres i mnóstwo art, Dz.U i itp.Czy istnieje mozliwość ,że te składko moga nie być odprowadzane?Czy sama decyzja jest już wystarczająca?Czy mozna to gdzieś sprawdzić czy aby te składki są odprowadzane?Po tym bałaganie jaki tam panuje to nic mnie juz nie zaskoczy. :cry:
Maciek 8lat ZD

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #256 dnia: Listopad 14, 2004, 02:21:22 pm »
Elu na Decyzji jest obowiązek podać podstawę prawną przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, kwotę, okres pobierania go, termin płatności.
Ponadto podaje się Uzasadnienie i Pouczenie.
Taka Decyzja musi posiadać swój nr ewidencyjny z U.Miasta.
Jeśli Twoja Decyzja nie posiada tych warunków, zwróć się o wystawienie odpowiedniej.
To wazny dokument dla posiadaczy takiego świadczenia, operujemy nim w różnych urzędach, dlatego musi być wypełniony zgodnie z wytycznymi.
Co do składek- myślę, że można je sprawdzić w instytucji wypłacającej Ci świadczenie lub w ZUS-ie.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 18,1l. , Domowa terapia

Offline ela

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #257 dnia: Listopad 14, 2004, 07:10:50 pm »
Nie Soniu to wszystko jest nie ma tylko kwoty odprowadzanych składek o których pisze Grazyna
Maciek 8lat ZD

Offline ANKA

• Aktywny Gadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #258 dnia: Listopad 14, 2004, 10:07:58 pm »
Elu ale powinnaś dostać deklarację odprowadzenia składek ZUS, napewno są one odprowadzane.

Offline Grażyna

• Gadacz
składki
« Odpowiedź #259 dnia: Listopad 15, 2004, 09:29:03 pm »
Elu a ile masz lat pracy? Bo płacą tylko do 20 lat pracy. A może uważali u ciebie, że wystarczy podanie dokumentów a resztę sama sobie doczytasz  :wink:  - wygodniccy!

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #260 dnia: Listopad 15, 2004, 10:22:05 pm »
Mnie też nie wpisali wysokości składek odprowadzanych na ubezpieczenie zdrowotne ani na emerytalno-rentowe.
Natomiast przy składaniu dokumentów panie instruowały mnie o tych składkach. ( do pełnych 20 lat pracy).

Wypełniająć druki o świadczenie pielęgnacyjne (po utracie renty) - także panie sprawdzały mi dotychczasowe lata pracy.

Offline ela

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #261 dnia: Listopad 16, 2004, 10:20:19 am »
Nie Grażynko nie mam 20lat.To nie wygodnictwo to raczej niedouczenie :wink: Jak zapytałam Pania która kompletowała dokumenty czy sa odprowadzane składki to odpowiedziała,że "o oile sie dobrze orientuję to tak" Ao lata pracy nikt mnie nie pytał.
Maciek 8lat ZD

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenie opiekuńcze
« Odpowiedź #262 dnia: Listopad 16, 2004, 05:31:29 pm »
Serwis Prawno-Pracowniczy: Ustalenie prawa do świadczeń opiekuńczych - niezbędne dokumenty

Do świadczeń opiekuńczych należą zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne. Są to świadczenia przysługujące niezależnie od zasiłku rodzinnego. Postępowanie w sprawie o przyznanie tych świadczeń następuje na podstawie odrębnych wniosków.

Renata Górecka
Centrala ZUS

Wzory stosownych wniosków znajdują się w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 5 marca 2004 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (DzU nr 45, poz. 433).
• Zasiłek pielęgnacyjny
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niezależnie od zasiłku rodzinnego. Kryterium jego przyznania nie stanowi sytuacja materialna rodziny, lecz stan zdrowia.
Bez względu na dochód przypadający na jedną osobę w rodzinie zasiłek ten przysługuje:
• niepełnosprawnemu dziecku (do lat 16),
• osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 lat, która posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
• osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 lat, która posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, pod warunkiem że niepełnosprawność (bez określania jej stopnia) powstała w wieku do ukończenia 21 lat,
• osobie, która ukończyła 75 lat.
W celu ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego należy złożyć wniosek (załącznik nr 5 do ww. rozporządzenia), do którego należy dołączyć:
• uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o zasiłek pielęgnacyjny,
• kopię orzeczenia o niepełnosprawności – w przypadku dziecka do lat 16,
• kopię orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub znacznym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty powstania niepełnosprawności – w przypadku osoby w wieku powyżej 16 lat,
• kopię dokumentu potwierdzającego wiek (np. aktu urodzenia lub dowodu osobistego) – w przypadku osoby, która ukończyła 75 lat,
• kopię karty pobytu – jeżeli o zasiłek ubiega się cudzoziemiec przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiadający status uchodźcy lub zezwolenie na osiedlenie się w naszym kraju.
Załącznik nr 5
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, wydanym przez zespół orzekający o niepełnosprawności, traktuje się:
• całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji orzeczoną na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
• stałą albo długotrwałą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji orzeczoną na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników w celu uzyskania świadczeń określonych w tych przepisach,
• posiadanie orzeczenia o zaliczeniu do I grupy inwalidów.
Z kolei na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wydanym przez zespół orzekający o niepełnosprawności, traktuje się:
• całkowitą niezdolność do pracy orzeczoną na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
• posiadanie orzeczenia o zaliczeniu do II grupy inwalidów.
W przypadku przedłożenia wniosku o ustalenie uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął ten wniosek wraz z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, niezależnie od daty złożenia wniosku o wydanie orzeczenia w zespole orzekającym. Prawo do zasiłku ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia. Jeżeli orzeczenie nie zawiera takiego terminu, płatnicy zasiłku, z wyjątkiem organu właściwego, ustalają prawo do zasiłku pielęgnacyjnego najdalej do 31 sierpnia 2005 r. lub do 31 sierpnia 2006 r.
PRZYKŁAD
10 lipca 2004 r. pracownica wystąpiła do powiatowego zespołu orzekającego o niepełnosprawności z wnioskiem o ustalenie niepełnosprawności swojego 8-letniego dziecka. Zespół 12 września 2004 r. wydał orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, ustalając okres trwania niepełnosprawności od lipca 2004 r. do czerwca 2005 r. We wrześniu 2004 r. pracownica złożyła u swojego pracodawcy wniosek o zasiłek pielęgnacyjny wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności. Pracodawca podjął wypłatę zasiłku począwszy od września 2004 r., tj. od miesiąca, w którym pracownica wystąpiła z wnioskiem o zasiłek załączając orzeczenie, choć z wnioskiem o ustalenie niepełnosprawności wystąpiła do zespołu orzekającego w lipcu i niepełnosprawność dziecka została stwierdzona od lipca 2004 r.
Osoba ubiegająca się o wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego za okres po 30 kwietnia 2004 r. jest zobowiązana złożyć wniosek, nawet jeżeli zasiłek pielęgnacyjny był jej wypłacany do 30 kwietnia 2004 r., a orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności nie utraciło ważności. Kopie orzeczeń powinny być dołączone do wniosku tylko wtedy, gdy nie zostały wcześniej złożone płatnikowi zasiłku.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługujący:
• niepełnoletniemu dziecku albo osobie pełnoletniej, niemającej zdolności do czynności prawnych – wypłaca się jednemu z rodziców, opiekunowi lub innej osobie uprawnionej do reprezentowania osoby niepełnosprawnej albo małżonkowi na ich wniosek,
• osobie pełnoletniej – wypłaca się jednemu z rodziców, opiekunowi lub innej osobie uprawnionej do reprezentowania osoby niepełnosprawnej albo małżonkowi na ich wniosek, zawierający upoważnienie osoby uprawnionej do zasiłku pielęgnacyjnego do złożenia wniosku w jej imieniu (upoważnienia nie składa opiekun prawny).
W przypadku przebywania osoby uprawnionej do zasiłku pielęgnacyjnego w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, do przyznania prawa i wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego wymagane jest zaświadczenie instytucji, że pobyt tej osoby i udzielane jej świadczenia nie są w całości lub w części finansowane z budżetu państwa lub z Narodowego Funduszu Zdrowia.
WAŻNE
Od 1 października 2004 r. zasiłek pielęgnacyjny przysługuje dziecku przebywającemu w rodzinie zastępczej, a jego wypłata następuje po złożeniu wniosku. Nowy wniosek powinien być złożony również w przypadku, gdy od 1 maja 2004 r. odmówiono prawa do zasiłku pielęgnacyjnego z powodu umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej.
• Świadczenie pielęgnacyjne
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, aby opiekować się dzieckiem, które ma orzeczoną niepełnosprawność w stopniu znacznym lub posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, zawierające wskazania dotyczące konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji lub konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Świadczenie przysługuje w kwocie 420 zł miesięcznie, pod warunkiem że dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 583 zł.
Należy przy tym zaznaczyć, że przy ustalaniu dochodu rodziny stosuje się zasady określone dla zasiłku rodzinnego.
W celu ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego należy złożyć wniosek (załącznik nr 6), do którego trzeba dołączyć:
• orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności dziecka,
• zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości dochodów rodziny.
Załącznik nr 6

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy Nr 044/2004 z dnia 2004-11-02

http://www.infor.pl/?rodzaj=3&news=2351

Offline Małgośka

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #263 dnia: Listopad 16, 2004, 06:20:55 pm »
Elu,a czy przypadkiem nie skladałaś świadectw pracy razem z innymi dokumentami ?? Bo ja składałam i stąd wiedzą ile jest lat pracy.
Pozdrawiam,mama Kubusia z mpd.

Offline ela

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #264 dnia: Listopad 16, 2004, 10:21:19 pm »
No tak chyba tylko po tym swiadectwie bo już sie nad tym zastanawiałam i miałam obawy :lol:
Maciek 8lat ZD

Offline ela

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #265 dnia: Grudzień 29, 2004, 07:56:03 pm »
Powiedzcie mi prosze co bedzie jak uzbieram te 20lat?Czy Swiadczenie pilegnacyjne bedzie mi dalej przysługiwał(bez odprowadzania składek)czy juz wogóle nic???????
Maciek 8lat ZD

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #266 dnia: Grudzień 30, 2004, 02:57:47 pm »
Elu, musiałm sama trochę się podszkolić bo ani ZUS, ani PCPR, ani mój OPS jakos chyba w temacie nie za bardzo???
odsyłali mnie dziś z 10 razy, ale juz wiem

świadczenie pielęgnacyjne będzie wypłacane kobiecie :

albo do osiągnięcia przez nią wieku emeryt. -60 lat
albo do czasu gdy dziecku skończy się orzeczenie
( i nie przedłużą)

te 20 lat którymi straszą, to chodzi o lata składkowe
czyli , do 20 lat pracy płacą składkę na fundusz
emerytalno-rentowy ( tyle trzeba mieć do emerytury)
a potem już samo świadczenie
rehabilitacyjne

chyba że wcześniej dziecko samo wystąpi o rentę socjalną

TU INFO
wtedy świadczenie dla opiekuna nie przysługuje

Offline ela

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #267 dnia: Grudzień 30, 2004, 04:24:27 pm »
Uleńko wielkie dzięki,że zadałaś sobie tyle trudu i zachodu.Widzę,że oni sami tez do końca nie wiedza co i jak.Nasz MOPS to nie ma zielonego pojecia.Myslę,że to sie przyda niejednej mamie :D
Maciek 8lat ZD

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #268 dnia: Grudzień 30, 2004, 05:18:50 pm »
:D
sama byłam ciekawa Elu, trochę się dziwię że w ZUS tak mnie odsyłali, przeciez to oni naliczają emeryturę, ale tylko naliczają -a kto, komu ile i kiedy płaci
żadnej z pań w ZUS nie zainteresowało
pozdrawiam

Offline ela

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #269 dnia: Grudzień 30, 2004, 05:44:29 pm »
Smutne to ,ze nikt nic nie wie.Przecież kogo masz pytać jak nie w ZUSie a to rozumowanie okazuje sie bardzo mylne.Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje
Maciek 8lat ZD

Offline Raduś

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://smyki.pl/domeny/synek.pl/radus/index.php
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #270 dnia: Marzec 02, 2005, 09:36:00 pm »
Mój pracodawca zlikwidował zakład pracy. I z tego co sobie przypominam to nie będe mogła pobierać zasiłku wychowawczego ale nie jestem pewna. Mam pytanie co robić? Pracodawca mnie nie poinformował a chyba powinnam dostać świadectwo pracy? Czy nalezy mi sie zasilek dla bezrobotnych(byłam zatrudniona od 01.09.2002r) czy od razu przejsć na swiadczenie pielęgnacyjne.
Napiszcie mi co robić?

Offline Raduś

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #271 dnia: Marzec 02, 2005, 09:38:05 pm »
Mój pracodawca zlikwidował zakład pracy. I z tego co sobie przypominam to nie będe mogła pobierać zasiłku wychowawczego ale nie jestem pewna. Mam pytanie co robić? Pracodawca mnie nie poinformował a chyba powinnam dostać świadectwo pracy? Czy nalezy mi sie zasilek dla bezrobotnych(byłam zatrudniona od 01.09.2002r) czy od razu przejsć na swiadczenie pielęgnacyjne.
Napiszcie mi co robić?

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #272 dnia: Marzec 02, 2005, 10:55:42 pm »
Raduś, pracodawca MUSI wystawić Ci świadectwo pracy
to jego obowiązek-takie dokumenty pracodawca powinien przechowywać bezterminowo
jeżeli tego nie zrobi walcz w sądzie pracy

jeżeli przepracowałaś ne etacie cały ostatni  rok
na umowę o  i osiągnęłaś zarobki nie mniejsze niż najniższa płaca ( w zeszłym roku ok. 840 zł)
to masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych
(pierwsze o co poproszą w Urzedzie Pracy to świadectwo pracy koniecznie w orginale)
ale nie wiem czy Ci sie to opłaca
od tego zasiłku nie ma składki na przyszła emeryturę

chyba korzystniejsze jest przejście na swiadczenie pielęgnacyjne, tu z kolei musisz zmiescić sie w dozwolonej kwocie dochodów na członka rodziny

Offline Hata

• Raczkujący Gadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #273 dnia: Marzec 02, 2005, 11:00:59 pm »
I jeszcze:
Jeżeli byłaś zatrudniona na czas nieokreślony pracodawca powinien Ciebie zawiadomić o tym fakcie 3 miesiace, przed datą wypowiedzenia, okres ten może skrócić do 1 miesiaca. w przeciwnym razie musi, ci za te 2 miesiace wypłacić wynagrodzenie. Chyba, że podpisałaś wypowiedzenie z datą wcześniejszą.
http://praca.interia.pl/kodeks/opis?aid=6801&kid=895
Art. 361. § 1. (25) Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
   § 2. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.

Art. 411. § 1. W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, nie stosuje się przepisów art. 38, 39 i 41, ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę.
   § 2. W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

p.s. Ulka, to od zasiłku dla bezrobotnych nie są odliczane składki na przyszłą emeryturę, a od świadczenia pielęgnacyjnego tak ?
.:.carpe diem.:.

Offline Raduś

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #274 dnia: Marzec 03, 2005, 11:07:23 am »
Dzięki za odpowiedź. Musze sie skontaktować z pracodawca jak narazie nie odbiera telefonów. Będe musialą chyba jechać do domu. Moje dochody za ostatni rok to ok.680(wychowawczy z zasilkami) więc pod zasiłek dla bezrobotnych nie podchodze.
Mnie tez bardzo interesuje odpowiedź na pytanie czy z zasiłku dla bezrobotnych jest odprowadzana skladka na emeruturę a jak z zasilkiem wychowawczym i pielęgnacyjnym licza sie do emerytury?

Offline Hata

• Raczkujący Gadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #275 dnia: Marzec 03, 2005, 01:32:57 pm »
Raduś nie zauważyłam w poście Ulki, , że pisała o zarobkach. Ale ja się w styczniu rejestrowałam w Urzędzie Pracy  :?  , a byłam na bezpłatnym urlopie wychowawczym i kwota nie miała znaczenia tylko staż pracy.
Zasiłek wychowawczy liczy się do emerytury jako okres nieskładkowy, 3 lata na każde dziecko nie dłużej niż 6 lat bez względu na liczbę dzieci. Na każde dziecko z orzeczenie dodatkowo 3 lata.
"Przy ustalaniu prawa do emerytury w pierwszej kolejności uwzględnia się okresy składkowe, następnie okresy nieskładkowe w wymiarze ograniczonym do 1/3 okresów składkowych."
http://www.zus.pl/swiadcze/emer008.htm.

No i z powyższego linku wynika, że zasiłek dla bezrobotnych się nie liczy jako okres składkowy do emerytury, a świadczenie pielegnacyjne tak.
Art. 44.2a. Ustawy o Świadczeniach rodzinnych. (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z 2003 r.)
"2a. Za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy odpowiadającej wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych przez okres niezbędny do uzyskania okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego) odpowiednio 20-letniego przez kobietę i 25-letniego przez mężczyznę, jednak nie dłużej niż przez 20 lat.

Mam nadzieję, ze dobrze rozumuję, jeżeli nie proszę mnie poprawić :) .

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #276 dnia: Marzec 03, 2005, 01:54:09 pm »
Świadectwo pracy

Świadectwo pracy powinno być wydane z urzędu, bezpośrednio do rąk pracownika lub upoważnionej przez niego osoby, w dniu, w którym ustaje stosunek pracy. Jeżeli wydanie świadectwa pracy jest niemożliwe, pracodawca nie później niż w ciągu 7 dni od ustania stosunku pracy powinien przesłać je pocztą na właściwy adres lub też doręczyć w inny sposób. Jeżeli doręczenie okaże się niemożliwe, świadectwo należy złożyć w aktach osobowych pracownika. Przesyłając świadectwo pracy do organu rentowego, pracodawca nie wykonał więc ciążącego na nim obowiązku doręczenia świadectwa pracy pracownikowi. W takim przypadku przysługuje panu roszczenie o odszkodowanie z tytułu niewydania świadectwa pracy w terminie, przewidziane w art. 99 kodeksu pracy

Urlop wychowawczy

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

http://forum.darzycia.pl/topic,2915

Okresy nieskładkowe zaś to zwolnienia lekarskie, urlopy wychowawcze

http://forum.darzycia.pl/topic,3646

rejestracja w Urzędzie Pracy

http://www.praca.gov.pl/index.php?page=abc&status=203

kto ma prawo do zasiłku( nie mogę tego skopiować)

http://www.praca.gov.pl/index.php?page=abc&status=204

Raduś, masz prawo do zasiłku -liczy się Twoja stawka na angażu pracy, a nie zasiłki wychowawcze, chyba że nie osiągałaś na umowie minimalnej płacy??

Jak długo można pobierac zasiłek dla bezrobotnych

http://www.praca.gov.pl/index.php?page=abc&status=205

okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych wlicza się do okresu zatrudnienia jako okres nieskładkowy
( tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne)

Świadczenie pielęgnacyjne

http://www.zus.pl/swiadcze/zas007.htm

juz pisałyśmy o tym na forum, ja mam taką informację z OPS, potwierdziły też mamy przebywające na świadczeniu pielęgnacyjnym
od tego swiadczenia pobierna jest skladka na fundusz emerytalno-rentowy

http://forum.darzycia.pl/topic,4392

mam nadzieję że cos z tego zrozumiecie
intencje miałam dobre :-)

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #277 dnia: Marzec 03, 2005, 02:00:37 pm »
Hata, razem pisałyśmy :-)

przy rejestracji w urzędzie pracy
jako osoba bezrobotna zarobki nie mają znaczenia

mają dopiero w przypadku prawa do zasiłku dla bezrobotnych

nie dają  kopiować
szósta linijka

http://www.praca.gov.pl/index.php?page=abc&status=204

:-)

Offline Hata

• Raczkujący Gadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #278 dnia: Marzec 03, 2005, 03:17:45 pm »
W Urzędzie Pracy w Gdańsku wyszli z założenia, że skoro się rejestruję i byłam zatrudniona, to musiałam uzyskiwać minimalne wynagrodzenie. Nikt mnie o zarobki nie pytał.
Najlepiej zorientować się z w swoich Powiatowych Urzędach Pracy, bo moze w każdym panują inne zwyczaje, chociaż Ustawa jest ta sama. W Gdańsku np. był potrzebny oryginalny druczek z U.S. z numerem NIP.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #279 dnia: Marzec 03, 2005, 04:03:38 pm »
Hata, to nie tak
prawo jest takie samo dla wszystkich

mój syn przepracował cały rok na pół etatu i osiągał zarobki coś. ok. 553 zł brutto( takie stawki w oświacie)

Urząd Pracy nie miał nic do jego 1/2 etatu,mógł być nawet zatrudniony na 1/4 etatu

ale musiał z pracy uzyskiwać przynajmiej  
824 zł/mies.
a nie uzyskiwał
i po pełnym roku pracy nie miał prawa do zasiłku dla bezrobotnych
mógł  się zarejestrować jako bezrobotny bez prawa do zasiłku

Offline Raduś

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #280 dnia: Marzec 03, 2005, 04:23:46 pm »
No nie wiem jak to jest teraz. 3 lata temu po pobycie na bezplatnym urlopie wychowawczym dostałam  zasilek dla bezrobotnych.
Najpierw musze złapać pracodawce. Wziaśc świadectwo pracy i będe pytać dopiero w UP. Chyba lepiej przejść na zasiłek pielęgnacyjny zawsze cos odprowadza an emeryture.
Martwi mnie jeszcze jedna sprawa. Nie wiem kiedy doszlo do zamknięcia sklepu. Wczoraj tamtedy przejezdzałam i zobaczylam że miesci sie tam inna firma. MOPS w tym czasie wyplaca mi wychowawczy. Pewnie powinnam to zgłosić czy ktoś ich powiadomi(tylko kto) nie wiem jak to wyglada. Nie chce mieć potem nieprzyjemności np. ze musze coś wracać.

Offline Raduś

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #281 dnia: Marzec 03, 2005, 04:24:35 pm »
No nie wiem jak to jest teraz. 3 lata temu po pobycie na bezplatnym urlopie wychowawczym dostałam  zasilek dla bezrobotnych.
Najpierw musze złapać pracodawce. Wziaśc świadectwo pracy i będe pytać dopiero w UP. Chyba lepiej przejść na zasiłek pielęgnacyjny zawsze cos odprowadza an emeryture.
Martwi mnie jeszcze jedna sprawa. Nie wiem kiedy doszlo do zamknięcia sklepu. Wczoraj tamtedy przejezdzałam i zobaczylam że miesci sie tam inna firma. MOPS w tym czasie wyplaca mi wychowawczy. Pewnie powinnam to zgłosić czy ktoś ich powiadomi(tylko kto) nie wiem jak to wyglada. Nie chce mieć potem nieprzyjemności np. ze musze coś wracać.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #282 dnia: Marzec 03, 2005, 04:36:24 pm »
Raduś, po urlopie wychowawczym należy ci się zasiłek dla bezrobotnych
 ( ja chyba nie umiem tłumaczyć  :roll: )
bo pozostawałaś w stosunku pracy

tam na str. U.P. wszystko jest , ale nie moge wszystkiego ręcznie przepisywać

ale bardziej Ci się opłaca świadczenie pielęgnacyjne

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #283 dnia: Marzec 03, 2005, 04:49:23 pm »
Tak czy inaczej powinnaś otrzymac świadectwo pracy.
Potem jeśli masz w Orzeczeniu o Niepełnosprawności dziecka odpowiednie punkty na TAK - bez większego problemu otrzymasz "świadczenie pielęgnacyjne" w wys. 420zł miesięcznie. Od tego świadczenia są odprowadzane wszelkie składki-czyli "lecą Ci lata pracy"

W powyższym Orzeczeniu musi być wpisane "TAK" w rubryce, że dziecko wymaga stałej opieki ze strony matki" -szczegóły w wątku o świadczeniach pielęgnacyjnych.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #284 dnia: Marzec 03, 2005, 05:18:39 pm »
A ja w pierwszym poście Raduś nie załapałam że  ona jest na urlopie wychowawczym
myślałam że pracuje i że teraz jest likwidacja zakładu pracy  :lol:

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #285 dnia: Marzec 03, 2005, 07:22:40 pm »
ŚWIADCZENIA RODZINNE
Zaliczkę wypłaci gmina  

Nie będzie wspólnych prac nad projektami wsparcia najuboższych rodzin - obywatelskim i rządowym. Po negatywnej opinii Sejmowego Biura Ekspertyz, nabrały tempa prace nad rządową propozycją ustawy o dłużnikach alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej.
Uznano bowiem, że jest zbyt duża różnica w zaawansowaniu prac legislacyjnych nad tymi projektami. Oznacza to, że każdy z projektów dalej będzie żył własnym życiem, a jeśli rządowy zostanie przyjęty przez Sejm, obywatelski stanie się bezprzedmiotowy. Wczoraj na posiedzeniu Sejmu przedstawiono poprawione sprawozdanie komisji nadzwyczajnej pracującej nad oszczędnościami związanymi z tzw. planem Hausnera.
"Dużo ludzi nie wie, co z czasem robić.
Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu."

Pozdrawiam
"Starsza Letnia Miotełka"

Offline Hata

• Raczkujący Gadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #286 dnia: Marzec 03, 2005, 07:39:15 pm »
Cytat: "Ulka"
A ja w pierwszym poście Raduś nie załapałam że  ona jest na urlopie wychowawczym
myślałam że pracuje i że teraz jest likwidacja zakładu pracy  :lol:

Ja też tak zrozumiałam, a że mój zakład pracy został zlikwidowany w czasie mojego urlopu wychowawczego zabrałam głos.

Co do kwoty, od której zależy zasiłek dla bezrobotnych, to się nie orientuję. Ale byłam zatrudniona na cały etat, a w takim wypadku nie można otrzmywać pensji niższej niż minimalna, więc chyba dlatego w PUP nie wnikali.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych
« Odpowiedź #287 dnia: Marzec 04, 2005, 05:56:43 pm »
Natomiast znowelizowana ustawa o świadczeniach rodzinnych wprowadza od 1 września 2005 r. dodatki dla rodzin wielodzietnych. Rodzice posiadający troje lub więcej dzieci otrzymają po 50 zł dodatku na trzecie i na następne dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego. Dodatek ten będzie przysługiwał na dzieci wychowywane zarówno przez osoby samotne, jak i w rodzinach pełnych. Rozwiązanie to ma na celu zniwelowanie zbytniego uprzywilejowania rodzin niepełnych w stosunku do rodzin pełnych.

http://www.mps.gov.pl/wiadomosci_szczegoly.php?nr=4694

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #288 dnia: Marzec 04, 2005, 06:22:01 pm »
Mam pytanie w temacie
1.czy kwoty podawane wyżej w zasiłach rodzinnych są brutto czy netto

2. od kiedy rodzice moga się starać o zasiłek  rodzinny?/
po urodzeniu dziecka matka dostaje urlop macierzyński i on wchodzi do dochodu -i często dochód jest za duży
więc od kiedy, po macierzyńskim??
gdy liczy się już tylko jedna pensja?

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #289 dnia: Marzec 05, 2005, 11:23:28 am »
Częściowo wiem , więc sama sobie odpowiem
potrzebowałam wczoraj szybko
dziś już mam
ad.1
nie można przekroczyć kwoty
504 zł (lub 583 zł z dzieckiem niepełnosprawnym)
netto na osobę)

Od 1 września 2005 r. wysokość zasiłku będzie zależała od wieku dziecka
44 zł na dziecko poniżej 5 r. ż. dziecka
56 zł od 5 do 18 lat
65 zł. na dziecko pełnoletnie i starsze(do 24 r.ż jesli się uczy)

Zasiłki i dodatki będą rewaloryzowane co 3 lata.Pierwszy raz 1 września 2006 r.

Offline Agunia

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenie pielęgnacyjne-pytanie
« Odpowiedź #290 dnia: Marzec 10, 2005, 08:40:47 pm »
Witajcie.Mam pytanie-czy jeżeli w domu jest dwójka dzieci niepełnosprawnych spełniających kryteria do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego to można to świadczenie pobierać podwójnie tzn.na każde dziecko po 420zł.Znajoma która otrzymuje już świadczenie pielęgnacyjne na dziecko urodziła niedawno drugie niepełnosprawne i twierdzi,że otrzyma drugie świadczenie a ja do tej pory byłam przekonana,że takie świadczenie można dostać tylko raz.Oświećcie mnie proszę.
Pozdrawiam
BARTUŚ

Offline Hubcio

• Aktywny Gadacz
    • http://www.rzeszow.mm.pl/~hubcio
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #291 dnia: Marzec 10, 2005, 08:52:14 pm »
Aga nic z tego. Dostanie tylko zasiłek pielęgnacyjny, dodatek rehabilitacyjny.  Nie dostanie świadczenie pielęgnacyjnego(dawny zasiłek stały)w kwocie 420zł.
Pozdrawiam Dorota z Hubciem.

Offline dorota1

• Raczkujący Gadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #292 dnia: Marzec 10, 2005, 08:57:00 pm »
Może jej sie pomyliło owszem dostanie tak mi się wydaje zasiłek pielęgnacyjny razy dwa ale na pewno nie świadczenie pielęgnacyjne.Zasiłek jest na każde dziecko niepełnosprawne , a świadczenie na rodzica jednego, czyli jeden.

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #293 dnia: Marzec 10, 2005, 09:44:30 pm »
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie zdolnej do pracy, niepozostającej w zatrudnieniu ze względu na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem wymagającym stałej pielęgnacji. Aby taki zasiłek otrzymać, trzeba spełniać dwa warunki:
a) dochód rodziny nie może przekraczać tzw. kryterium dochodowego z pomocy społecznej,
b) dziecko musi mieć orzeczoną niepełnosprawność wraz z dwoma wskazaniami (łącznie):
* konieczność stałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz
* konieczność stałego, na co dzień, współudziału opiekuna w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Podstawa prawna: ustawa o pomocy społecznej art. 27 (dz. u. nr 64 z 1998 r. z późn. zm.).
http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/3055

Matka jest jedna i jedno świadczenie pielęgnacyjne powinna otrzymać (420zł/mies.)
Natomiast zasiłki podwójne

Offline Agunia

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #294 dnia: Marzec 10, 2005, 10:01:12 pm »
Dzięki.Tak też mówiłam znajomej a ona dziś powiedziała mi,że dostanie drugie świadczenie więc zgłupiałam.Jej się chyba pomyliło świadczenie z zasiłkiem pielęgnacyjnym.
Pozdrawiam
BARTUŚ

Offline aqua

• Raczkujący Gadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #295 dnia: Marzec 12, 2005, 05:39:37 pm »
jesli drugie bedzie na meza, np, albo dziecko prawnie oddane jedt pod opieke osobie trzeciej, rowniez osoba 3trzecia otrxzymam-a swiadczenie wydje sie jedno na nieoganiczona liczbe niepelnosprawnych podopecznych
Dzieci potrzebują miłości - szczególnie wtedy gdy na nią nie zasługują.
/Henry David Thoreau/

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #296 dnia: Kwiecień 22, 2005, 05:25:22 pm »

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #297 dnia: Kwiecień 28, 2005, 08:12:33 pm »
http://www.gazetaprawna.pl/numery/1447/wyciag.pdf  
WYCIĄG Z USTAWY z dnia 28 listopada 2003 r.
o świadczeniach rodzinnych
(Dz.U.z 2003 r.nr 228,poz.2255,z 2004 r.nr 35,poz.305,nr 64,poz.593 i nr 192,poz.1963)
Tekst ujednolicony przez redakcję

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/12564
Gazeta Prawna: Rewolucja w alimentach i zmiany w świadczeniach rodzinnych
W środę, 27 kwietnia 2005 r. ukazał się dodatek specjalny do Gazety Prawnej pt. "Rewolucja w

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
ŚWIADCZENIA RODZINNE Błąd naprawiony
« Odpowiedź #298 dnia: Maj 17, 2005, 03:34:48 pm »
ŚWIADCZENIA RODZINNE Błąd naprawiony

Będzie dodatek na kwietniowe dzieci

Można się ubiegać o wypłaty dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka w kwietniu ubiegłego roku. Wypłacający świadczenia rodzinne dostaną na to co najmniej 6 tys. zł rocznie.

Ustawodawca naprawił błąd, który powstał przy wprowadzaniu 1 maja 2004 r. ustawy o świadczeniach rodzinnych. Chodzi o wypłaty dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Niedoróbka legislacyjna spowodowała, że dzieci urodzonych między 1 kwietnia a 30 kwietnia 2004 r. nie objęły ani stare, ani nowe przepisy. Od dziś można się ubiegać o ten dodatek. Matki, które chcą go otrzymać, muszą się jednak pospieszyć: będzie on wypłacany tylko do 31 sierpnia 2005 r. Dodatek ten nie przysługuje, jeśli na dziecko przed 1 maja 2004 r. przyznano zasiłek macierzyński z pomocy społecznej lub jednorazowy zasiłek z tytułu urodzenia dziecka, wypłacany na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników. Ubiegając się o dodatek, uprawniony musi potwierdzić zaświadczeniami, że nie otrzymał tych świadczeń. Przepis uprawniający do tego dodatku wchodzi w życie dziś, z mocą od 1 maja 2004 r.

Jasno określono także koszty obsługi świadczeń rodzinnych. Wynoszą one 3 proc. otrzymanej dotacji na świadczenia rodzinne oraz składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ale nie mniej niż 6 tys. zł rocznie dla danego organu. Na wysokość kosztów obsługi nie mają wpływu zwroty nienależnie pobranych świadczeń w trakcie roku budżetowego.

Rada Ministrów ma też w drodze rozporządzenia określić sposób sporządzania sprawozdań rzeczowo-finansowych z zadań z zakresu świadczeń rodzinnych wykonywanych ze środków gmin. Przepis o kosztach również wchodzi w życie dzisiaj, ale z mocą od 1 stycznia tego roku.

Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych wynikają z właśnie opublikowanej ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz. U. nr 86, poz. 732).

jam

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_050517/prawo/prawo_a_15.html

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #299 dnia: Maj 18, 2005, 12:47:37 pm »
Dopiero dziś ukazał się oczekiwany Dz.U. Nr 86 poz.732 z 2005r.

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ NR 86
17.05.2005

TREŚĆ

Poz.:

USTAWA
732 z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej

http://www.infor.pl/dzienniki_ustaw/dzienniki_ustaw/?rok=2005&num=86&poz=732&str=0001
Dz. U. z 2005 r. nr 86; poz. 732 str. 1

Wydrukowałam 15 stron A-4 tegeo Dz.U.

(c) 2003-2014 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach