Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Świadczenia rodzinne  (Przeczytany 1500182 razy)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #200 dnia: Czerwiec 02, 2004, 06:38:45 pm »
A ja się pytam poraz N-ty czy decydenci przy ustalaniu zmian wszelkich Ustaw mają wogóle pojęcie co oznacza definicja "Prawo".
Wprowadzają nowe przepisy, łamiąc to zasadne- brawo. Ale przeciez coś robia- prawda?- w dodatku za nasze podatki.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #201 dnia: Czerwiec 08, 2004, 10:12:13 am »
Zapraszam także do wątku http://forum.darzycia.pl/viewtopic.php?p=21412#21412

Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych Nowy, 50-złotowy dodatek dla rodzin wielodzietnych - Rodzice samotni nadal będą dostawać 170 zł, ale już nie na każde dziecko.

Zdążyć przed Trybunałem

Co się zmieni w pomocy rodzinom
Niezamożne rodziny wielodzietne otrzymają większą pomoc finansową od państwa. Ograniczona zostanie za to wysokość wsparcia dla rodziców, którzy samotnie wychowują dzieci. Ministerstwo Polityki Społecznej chce w ten sposób poprawić ustawę o świadczeniach rodzinnych, którą rzecznik praw obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego - dowiedziała się "Rz".

- Wyjdziemy naprzeciw postulatom rzecznika, który uważa, że w ustawie o świadczeniach rodzinnych preferujemy rodziny niepełne - tłumaczy wiceminister polityki społecznej Cezary Miżejewski.

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich przepisy ustawy o świadczeniach, którą uchwalono pod koniec 2003 roku, są niezgodne z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa. Ustawa zlikwidowała Fundusz Alimentacyjny, z którego państwo wypłacało alimenty za ludzi unikających tego obowiązku. Samotnie wychowującym dzieci najuboższym rodzicom zrekompensowano to specjalnym dodatkiem do zasiłku - 170 zł na dziecko (250 zł na niepełnosprawne). To jednak spowodowało, że pomoc dla rodzin niepełnych jest znacznie wyższa niż dla rodzin, w których dzieci wychowywane są przez oboje rodziców. Zdarzało się nawet, że aby otrzymać większe wsparcie, w niezamożnych rodzinach wielodzietnych przeprowadzano fikcyjny rozwód.

Aby różnica w pomocy nie była aż tak duża, rząd chce zmienić jej zasady. Projekt nowelizacji ustawy ma być gotowy do połowy czerwca. Ministerstwo chce zaproponować, by niezamożne rodziny wielodzietne - pełne i niepełne - dostawały więcej pieniędzy. - Chodzi o 50-złotowy dodatek do zasiłku rodzinnego na dziecko, jednak nie na każde. Od stycznia 2005 r. dodatek przysługiwałby na czwarte i każde następne dziecko, a od września 2006 r. już od trzeciego dziecka.

Równocześnie miałaby zostać stopniowo ograniczona pomoc dla rodziców samotnych. - Od 1 stycznia 2005 r. do końca sierpnia 2006 r. dodatek, który dziś otrzymują (czyli 170 zł lub 250 zł) na każde dziecko, będzie przysługiwał już tylko na troje dzieci (na czwarte i następne już nie), - a od września 2006 r. wyłącznie na dwoje dzieci. Jeśli rodzina będzie większa, to na pozostałe dzieci rodzic dostanie dodatek dla rodzin wielodzietnych - 50 zł.

Będzie jednak wyjątek od tej reguły - okres przejściowy dla samotnych rodziców, którzy już dziś korzystają z tego dodatku lub uzyskają do niego prawo do 1 stycznia 2005 r. Te osoby będą otrzymywać wsparcie na zasadach dziś obowiązujących jeszcze do sierpnia 2005 r.

Projekt zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych ma być gotowy do połowy czerwca. Nowe zasady będą kosztowały budżet państwa w 2005 r. ponad 200 mln zł. Rząd liczy, że dzięki nowelizacji wniosek rzecznika do Trybunału Konstytucyjnego stanie się bezzasadny.

Katarzyna Sadłowska


Co się zmieni w pomocy rodzinom
Tak jest dziś

- Rodzina z czwórką dzieci dostaje zasiłek rodzinny (od 43 do 68 zł na dziecko, w zależności od jego wieku); dodatku dla rodzin wielodzietnych nie ma.

- Samotna matka z czwórką dzieci otrzymuje zasiłek rodzinny plus specjalny dodatek za samotne wychowywanie - 170 zł razy cztery, czyli 680 zł.

Tak będzie we wrześniu 2006 r.
- Rodzina z czwórką dzieci dostanie zasiłek rodzinny oraz dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej - 2 razy 50 zł, czyli 100 zł

- Matka samotnie wychowująca czworo dzieci otrzyma zasiłek rodzinny oraz dwa dodatki - pierwszy za samotne wychowywanie dziecka - 2 razy po 170 zł, czyli 340 zł. Drugi za wychowywanie dziecka w rodzinie wielodzietnej 2 razy po 50 zł, czyli 100 zł . Razem to 440 zł.

Jak ściągać alimenty
Ministerstwo pracuje równocześnie nad nową ustawą, która ma poprawić ściągalność alimentów. Resort rozważa m.in. przekazanie ponad 7 mld zł długu (tyle zlikwidowanemu Funduszowi Alimentacyjnemu zalegają osoby, które uchylają się od płacenia alimentów) gminom. Samorządy, którym uda się odzyskać pieniądze, mogłyby je zatrzymać dla siebie i wykorzystać np. na pomoc społeczną.

Utrudniać się też będzie życie samym dłużnikom - np. sądy, zamiast skazywać ich na więzienie, będą kierowały ich do przymusowych prac społecznie użytecznych.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040607/kraj/kraj_a_1.html
Rezczpospolita 07.06.04 Nr 132
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Nowe świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #202 dnia: Czerwiec 08, 2004, 10:31:09 pm »
Nowe świadczenia rodzinne
Możliwość uzupełnienia wniosku

w czerwcu!

Niektóre z osób chcących ubiegać się w maju o nowe świadczenia rodzinne sygnalizowały problemy związane z brakiem możliwości uzyskania w możliwie szybkim terminie zaświadczeń z Urzędów Skarbowych o dochodach uzyskanych w 2002 r., które niezbędne są przy dokumentowaniu wniosku o zasiłek rodzinny i dodatki, czy też świadczenie pielęgnacyjne. Zdarzało się bowiem, że instytucje te wyznaczały dość odległe terminy na wydanie stosownego zaświadczenia.

Ponieważ prawo do świadczeń, w myśl nowej ustawy, ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, powyższe powodowałoby zatem utratę prawa doświadczeń za maj. W związku z tym, Ministerstwo Polityki Społecznej zajęło stanowisko, zgodnie z którym osoby zainteresowane znajdujące się w takiej sytuacji - spełniające warunki określone w ustawie - nie mogą ponosić konsekwencji niezawinionych przez nich opóźnień.

Ponieważ realizowane przez gminy świadczenia rodzinne są bardzo często jedynym źródłem utrzymania dla wielu rodzin, dopuszczona została zatem możliwość, by urzędy gminy bądź ośrodki pomocy społecznej mogły przyjąć w maju niekompletne wnioski (dotyczy tylko tych, do których z uwagi na długi termin oczekiwania na wydanie zaświadczeń z US, nie były załączone zaświadczenia o dochodach). W takich sytuacjach decyzje w sprawach świadczeń rodzinnych mogły być wydane na podstawie oświadczeń o wysokości dochodów, a wnioskodawca winien był samodzielnie wypełnić część VI wniosku o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku. Warto zaznaczyć, że decyzja taka wydana była tylko na jeden miesiąc, tj. maj. Natomiast po uzupełnieniu wniosku w czerwcu o brakujące z urzędu zaświadczenie powinna zostać wydana następna - tym razem do końca okresu zasiłkowego.

http://www.gazetapodatkowa.pl/
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline bozena

 • Podglądacz
 • *
 • Wiadomości: 33
Swiadczenia
« Odpowiedź #203 dnia: Czerwiec 09, 2004, 10:29:01 am »
Mam pytanie,czy jeśli dochód  jest większy niż obowiązujący to czy nie przysługuje jakiekolwiek świadczenie ?Moj synek ma orzeczenie o niepełnosprawności,ja jestem na urlopie wychowawczym i teraz nie będę już pobierać żadnych pieniążków ze względu na przekroczony dochód.Co mogę zrobić w tej sytuacji?-pieniążki te wydawałam na prywatną rechabilitację i po prostu zmuszona jestem ją przerwać a wiadomo jak wygląda to w ZOZI-e.

Offline Kubisia

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 509
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #204 dnia: Czerwiec 09, 2004, 10:48:12 am »
Nalezy sie zasilek pielegnacyjny 144zł.bez wzgledu na dochody.Pozdrawiam

Offline aqua

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 381
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #205 dnia: Czerwiec 10, 2004, 02:01:40 pm »
bardzo sie ciesze ze ktos w koncu pomyslal nad tym. I niech odrazu kasa trafia do rak matki.

Cytuj
Jak ściągać alimenty
Ministerstwo pracuje równocześnie nad nową ustawą, która ma poprawić ściągalność alimentów. Resort rozważa m.in. przekazanie ponad 7 mld zł długu (tyle zlikwidowanemu Funduszowi Alimentacyjnemu zalegają osoby, które uchylają się od płacenia alimentów) gminom. Samorządy, którym uda się odzyskać pieniądze, mogłyby je zatrzymać dla siebie i wykorzystać np. na pomoc społeczną.

Utrudniać się też będzie życie samym dłużnikom - np. sądy, zamiast skazywać ich na więzienie, będą kierowały ich do przymusowych prac społecznie użytecznych
Dzieci potrzebują miłości - szczególnie wtedy gdy na nią nie zasługują.
/Henry David Thoreau/

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Szczecin: Kilkadziesiąt kobiet wtargnęło do UM
« Odpowiedź #206 dnia: Czerwiec 16, 2004, 04:49:58 pm »
Szczecin: Kilkadziesiąt kobiet wtargnęło do UM

Matki ze Szczecina walczą o zasiłki rodzinne.

Kilkadziesiąt z nich wtargnęło w środę około południa do sali w Urzędzie Miejskim, gdzie odbywała się konferencja prasowa prezydenta miasta Mariana Jurczyka z przedstawicielami firmy zainteresowanej inwestycjami, krzycząc, że do tej pory nie dostały należnych pieniędzy, mimo złożenia odpowiednich wniosków.

Cytuj
Początkowo rozmawiał z nimi Jurczyk, potem mediacji podjęła się jego zastępczyni ds. społecznych Anna Nowak, która zaprosiła zdenerwowane kobiety na rozmowę. Jak wyjaśniono PAP w biurze prasowym, nie ma mowy o żadnej okupacji budynku. "Panie po prostu rozmawiają w jeden z sal z panią wiceprezydent" - podkreślono.

Cytuj
Potwierdzono, że rzeczywiście są problemy z wypłatą świadczeń, ale wynika to m.in. z tego, że jest zbyt mało urzędniczek, które się tym zajmują oraz z faktu, że wiele wniosków trzeba poprawiać z powodu licznych błędów, a to wiąże się z koniecznością ponownego wezwania petentek.


Kilka dni temu kilkadziesiąt kobiet weszło do sekretariatu prezydenta miasta domagając się wyjaśnień w tej samej sprawie. Gdy próbowały się czegokolwiek dowiedzieć w referacie rodzinnym urzędu, doszło tam do awantury i utarczek słownych z urzędniczkami.

Cytuj
Dyrektor wydziału zdrowia i polityki społecznej UW Adrian Guranowski, mówił wówczas, że wydział wypłacił już 1,6 mln zł około 4 tys. osób. Wyjaśniał, że część wniosków odrzucono, ponieważ składały je osoby, którym świadczenia nie przysługiwały. Część świadczeń i decyzji wysłano do zainteresowanych pocztą.


Cytuj
Ustawa o świadczeniach rodzinnych, która weszła w życie 1 maja, przewiduje, że zasiłki rodzinne (i dodatki do nich) wypłacane będą przez gminy bezrobotnym, osobom pobierającym zasiłek przedemerytalny, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych, kółek rolniczych oraz osobom ubiegającym się o dodatki z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego lub samotnego wychowywania dziecka. (Wcześniej świadczenia rodzinne wypłacały także urzędy pracy, Fundusz Alimentacyjny, zakłady pracy
- PAP).

Zasiłek rodzinny (i dodatki) przysługują osobom, w których rodzinach dochód na osobę nie przekracza 504 zł miesięcznie (583 zł w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym).


Zobacz także w Faktach TVN o 19.00
 
http://info.onet.pl/936903,11,item.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia rodzinne. KŁopoty z wypŁatami
« Odpowiedź #207 dnia: Czerwiec 17, 2004, 05:17:47 pm »
Świadczenia rodzinne. KŁopoty z wypŁatami
Kto zawinił – gminy czy rząd


Mniej więcej co piąta gmina nie wywiązała się z obowiązku wypłat wszystkich świadczeń rodzinnych, których termin upłynął 15 bm. – przyznał na wczorajszej konferencji prasowej wiceminister polityki społecznej Cezary Miżejewski. Wini on za taki stan rzeczy samorządy.

Mamy nadzieję, że wszystkie świadczenia zostaną wypłacone najpóźniej do końca czerwca. Te osoby, które otrzymają je po ustawowym terminie, mogą liczyć na odsetki – podkreślił minister. Dodał, że problemy z wypłatą świadczeń dotyczą kilkunastu dużych miast, zwłaszcza tych, gdzie samorządy nie zorganizowały dobrze procedury wypłat.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/6.html?numer=1226&dok=1226.6.3.2.1.2.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Rozważania rzecznika praw obywatelskich Z profesorem Andrzej
« Odpowiedź #208 dnia: Czerwiec 21, 2004, 05:22:05 pm »
Rozważania rzecznika praw obywatelskich Z profesorem Andrzejem Zollem rozmawia Danuta Frey

Ustawa o świadczeniach rodzinnych jest antyrodzinna

Problemy spowodowane wejściem w życie ustawy o zasiłkach rodzinnych, przed którymi ostrzegała m.in. "Rzeczpospolita", stały się faktem. Samotne matki okupowały urzędy miejskie w Szczecinie i Lublinie. W Łodzi zdołano przekazać zasiłki zaledwie co czwartej uprawnionej. Wiele osób nie dostało świadczeń, które miały być wypłacone do połowy czerwca. Podobno resort pracy nie przewidział, że aż tak wiele osób będzie się o nie ubiegać, przepisy wykonawcze dotarły za późno, a gminy nie poradziły sobie z nawałem wniosków.

ANDRZEJ ZOLL: To prawda. Towarzyszy temu bałagan organizacyjny. Mimo że ustawa, która zaczęła obowiązywać 1 maja, miała stosunkowo długie vacatio legis, nie zrobiono w tym czasie nic, aby przygotować jej wejście w życie. Chociaż już wcześniej powinny być gotowe listy świadczeniobiorców, tłumaczono się, że skoro ustawa jeszcze nie obowiązuje, nie przyjmuje się wniosków.

W efekcie, chociaż podobno 70 - 80 proc. gmin zrealizowało swoje obowiązki należycie, w Lublinie czeka na wypłaty 2,5 tys. osób, a 3 tys. wniosków jeszcze nie rozpatrzono.

Jest to fatalny przykład nieudolności państwa, zwłaszcza że już od samego początku rzecznicy praw obywatelskich i praw dziecka ostrzegali przed możliwością powstania takiej sytuacji. Nie chodzi jednak tylko o problem organizacyjny. Jeszcze w marcu, podczas spotkań rzecznika praw obywatelskich z kobietami samotnie wychowującymi dzieci, wskazywały one na niedostatki tej ustawy. Zwrócił się także do mnie rzecznik praw dziecka, sygnalizując niekonstytucyjność niektórych jej rozwiązań. Efektem tego stał się mój wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie niektórych przepisów za niekonstytucyjne.


"Rzeczpospolita" również o nim informowała...

Wniosek zarzuca, że podstawą wyższych świadczeń jest samotne wychowywanie dziecka, bez zwrócenia uwagi na to, że często w gorszej nawet sytuacji są rodziny wielodzietne. Jeżeli ustawa o zasiłkach rodzinnych traktuje pomoc dla dzieci jako pomoc socjalną, to podstawą powinien być status dziecka, a nie to, czy mamy do czynienia z rodziną pełną, czy nie. Efektem tego rozwiązania, co można było przewidzieć i na co zwracano uwagę jeszcze przed wejściem ustawy w życie, jest bardzo duży wzrost liczby spraw o rozwody.

Obradująca niedawno Konferencja Episkopatu Polski odniosła się do tego efektu ustawy nadzwyczaj krytycznie.

Bo też może ona mieć bardzo złe skutki dla rodziny. I choć ma w tytule: ustawa o świadczeniach rodzinnych, jest antyrodzinna. Budzi to mój poważny niepokój, ponieważ polityka państwa powinna iść w kierunku wzmocnienia roli rodziny. Ale również od strony legislacyjnej jest to ustawa fatalna.

Dlaczego?

Tworząc w 1974 r. Fundusz Alimentacyjny, zwrócono uwagę, i słusznie, że osoby, które wychowują dzieci, niezależnie od tego, czy w rodzinie pełnej, czy nie, i nie otrzymują środków od drugiego rodzica, mają bardzo poważne trudności z egzekwowaniem alimentów. Ratio legis stworzenia Funduszu Alimentacyjnego było przekonanie, że państwo ze swoim aparatem jest w stanie ten obowiązek alimentacyjny wyegzekwować. Fundusz miał więc niejako kredytować zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, a następnie odebrać ten kredyt od osób zobowiązanych. Przyświecała temu idea, że nadal osobą zobowiązaną jest rodzic. Ale, jak często bywa, aparat egzekucyjny zawiódł i ostatnio świadczenia wypłacone z funduszu ściągano zaledwie w 12 proc. Jednak zamiast poprawić egzekucję, wprowadzić do ustawy pewne mechanizmy, które by w większym stopniu motywowały osoby zobowiązane do wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego, np. umieszczenie na liście dłużników, uniemożliwiające wzięcie kredytu w banku czy kupno samochodu na raty, zlikwidowano fundusz. I teraz właściwie obowiązek alimentacyjny przejęło na siebie państwo.

Ale w dalece niewystarczającym stopniu. Zamiast, jak poprzednio, średnio 500 - 600 zł miesięcznie, osobom samotnie wychowującym dzieci, nieosiągającym określonej granicy dochodu, przysługuje, oprócz zasiłku rodzinnego (wynoszącego 43,53 lub 66 zł miesięcznie) - 170 zł na każde dziecko lub 250 zł na dziecko niepełnosprawne.

Rzeczywiście, nie wystarcza to na zaspokojenie wręcz podstawowych biologicznych potrzeb. Ale chodzi też o pewną filozofię tej ustawy. Państwo nie powinno brać na siebie obowiązku alimentacyjnego. W pierwszej kolejności zobowiązany jest rodzic, a poza tym - o czym kompletnie się u nas nie pamięta, ale zgodnie z kodeksem rodzinnym jest to bezsporne - dziadkowie. Bardzo często zdarza się, że matka nie może doprosić się alimentów od młodego człowieka na utrzymaniu rodziców mających bardzo dobrą sytuację majątkową - nikt tych alimentów od nich nie ściąga. Cały czas jest to więc problem skutecznej egzekucji. Należy też zwrócić uwagę, że likwidacja Funduszu Alimentacyjnego pozbawiła pomocy osoby dorosłe uprawnione do alimentacji, a ustawa o świadczeniach rodzinnych w ogóle je pomija.

Wygląda na to, że zmiany w obecnej ustawie o świadczeniach rodzinnych stają się konieczne i coraz pilniejsze.

- W Sejmie jest już projekt nowelizacji, mającej zlikwidować niekonstytucyjność niektórych jej przepisów. Złożyłem ministrowi polityki społecznej swoje uwagi do tego projektu. Za nieporozumienie uważam jednak sprowadzanie sprawy do problemu rodzin wielodzietnych. W tym punkcie rzeczywiście mamy do czynienia z niezgodnością z konstytucją i rząd to przyznał. Ale jest to tylko jedna z wielu kwestii wymagających uregulowania. Nie mogę zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego likwidacji Funduszu Alimentacyjnego, gdyż jest to problem polityki społecznej, a nie konstytucji.

Zamiast nowelizować, może więc uchwalić całkowicie nową ustawę, opartą na innych rozwiązaniach?

Ustawę rzeczywiście należałoby opracować na nowo. Moim zdaniem trzeba wrócić do koncepcji Funduszu Alimentacyjnego, tylko ze znacznie lepszym rozwiązywaniem problemu egzekucji. Przede wszystkim nie ma sensu zamykać do więzienia osób, które nie płacą alimentów. Dziś siedzi za to ok. 12 tys. osób, dla których z reguły nie ma pracy i które w pełni przechodzą na utrzymanie państwa, każdy za 1600 zł miesięcznie. Należy tu stosować kary ograniczenia wolności, dobrze zorganizowanej pracy na rzecz dobra publicznego. Wydaje mi się, że prace publiczne i utrudnienie funkcjonowania takich osób na rynku mogłoby przynieść pozytywne rezultaty. Mówiłem już o tym w Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i zamierzam powrócić do tematu podczas plenarnego posiedzenia Sejmu na początku lipca, kiedy będę przedstawiać sprawozdanie z działalności rzecznika praw obywatelskich w zeszłym roku.

Ale czy są jakieś szansę na ustawę reaktywującą Fundusz Alimentacyjny?

Myślę, że są. Sprawa jest na tyle nabrzmiała, że musi do tego dojść, tylko nie wiem, czy ten parlament zdąży ją uchwalić.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040621/prawo/prawo_a_12.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Beatris

 • Podglądacz
 • *
 • Wiadomości: 44
zasiłki wypłacane przez gminę
« Odpowiedź #209 dnia: Lipiec 04, 2004, 01:10:25 pm »
Witajcie.
Mam taki dylemat. Jestem od roku na urlopie wych. W tym roku udałam się do "opieki" w Gminie (oni teraz wypłacają zasiłki) w kwietniu żeby pobrać druki. Powiedziano mi że przyjmować wnioski będą dopiero w maju. Ponieważ w maju mój mąż przebywał w szpitalu (przeszedł zawał serca) , a do tego mamy niepełnosprawne dziecko , nie mogłam złożyć wniosku w maju. Udałam się 9 czerwca i złożyłam wniosek. Dostałam decyzję że zasiłek wych. udziela mi się od 9 czerwca (czyli za maj nie dostanę) , a rodzinne i pielęgnacyjne od 1 czerwca. Chciałabym zapytać czy dobrze obliczyli i czy jest możliwość odwołania od tej decyzji, i czy mam szansę odzyskać pieniądze. Dotychczas wych. dostawałam z Zus*u i nie miałam problemu dostać wstecz. Po drugie ja się nie prosiłam o zmianę płatnika świadczeń. Czy ze względu na moją sytuację mogę coś zrobić.
Z góry dziękuję za odpowiedź .
Pozdrowienia.
Miłosz/to już 2 latka - Epi
Pozdrowienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #210 dnia: Lipiec 04, 2004, 01:36:37 pm »
Beatris
Z dniem 1 maja 2004r. weszła nowa Ustawa dlatego ZUS nie zajmuje się już takimi świadczeniami.
Moim zdaniem złożyłaś za późno wniosek o zasiłki (aż 9 czerwca) i dlatego nie masz ich wypłaconych za maj.
Na temat tej ustawy pisaliśmy bardzo wiele na Darze od listopada 2003r
http://forum.darzycia.pl/topic,1731

gdybyś złożyła w maju - to:
http://forum.darzycia.pl/viewtopic.php?p=21254#21254
Cytuj
Ponieważ prawo do świadczeń, w myśl nowej ustawy, ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, powyższe powodowałoby zatem utratę prawa doświadczeń za maj. W związku z tym, Ministerstwo Polityki Społecznej zajęło stanowisko, zgodnie z którym osoby zainteresowane znajdujące się w takiej sytuacji - spełniające warunki określone w ustawie - nie mogą ponosić konsekwencji niezawinionych przez nich opóźnień.

Ponieważ realizowane przez gminy świadczenia rodzinne są bardzo często jedynym źródłem utrzymania dla wielu rodzin, dopuszczona została zatem możliwość, by urzędy gminy bądź ośrodki pomocy społecznej mogły przyjąć w maju niekompletne wnioski (dotyczy tylko tych, do których z uwagi na długi termin oczekiwania na wydanie zaświadczeń z US, nie były załączone zaświadczenia o dochodach). W takich sytuacjach decyzje w sprawach świadczeń rodzinnych mogły być wydane na podstawie oświadczeń o wysokości dochodów, a wnioskodawca winien był samodzielnie wypełnić część VI wniosku o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku. Warto zaznaczyć, że decyzja taka wydana była tylko na jeden miesiąc, tj. maj. Natomiast po uzupełnieniu wniosku w czerwcu o brakujące z urzędu zaświadczenie powinna zostać wydana następna - tym razem do końca okresu zasiłkowego.
http://www.gazetapodatkowa.pl
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Hata

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 581
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #211 dnia: Lipiec 04, 2004, 02:05:15 pm »
Beatris, jak ZUS wypłacał zasiłki, to wtedy w Ustawie był zapis, że wypłaca się je za miesiąc wstecz. W nowej UstawieDz.U. Nr 238 poz. 2255 z 30.12.2003 r USTAWA z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
w & 24. pkt.2. jest zapis "Prawo do świadczeń rodzinnych ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego

Niestety obawiam się, że straciłaś zaiłek za maj. Poczytaj jeszcze linki, które podała sonia.
.:.carpe diem.:.

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
RPO. Prawo do świadczeń rodzinnych
« Odpowiedź #212 dnia: Lipiec 14, 2004, 02:58:16 pm »
RPO. Prawo do świadczeń rodzinnych
Studenci przed groźbą przerwania nauki


Na skutek zmian, jakie wprowadziła od 1 maja nowa ustawa o świadczeniach rodzinnych, wybrane osoby powyżej 18. roku życia, pobierające dotychczas świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego niezależnie od zasiłku rodzinnego, znalazły się w sytuacji braku środków do życia – zauważa rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll w piśmie do ministra polityki społecznej Krzysztofa Patera.Rzecznik podkreśla, że zgodnie z nową ustawą studenci między 19. a 21. rokiem życia utracili prawo do zasiłku rodzinnego, a co za tym idzie, do dodatku do tego zasiłku przysługującego osobom samotnym. Zgodnie bowiem z nowymi przepisami, prawo do takiego dodatku, który zastąpił dawne świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, przysługuje tylko osobom pobierającym zasiłek rodzinny (dodatkowo po spełnieniu określonego kryterium dochodowego). Studenci natomiast, jak wspomniano wyżej, prawa do takiego zasiłku nie mają (poza tymi, którzy mają orzeczoną niepełnosprawność).

Zlikwidowanie prawa do zasiłku rodzinnego na dzieci powyżej 18. roku życia uczące się w szkole wyższej może zmuszać niektórych studentów do przerwania nauki, bo ich na nią nie będzie stać – wynika ze skarg kierowanych do RPO.

Rzecznik podkreśla, że w skargach skierowanych do niego wiele osób podkreśla, iż stoi przed koniecznością podjęcia bardzo trudnej decyzji o przerwaniu nauki. RPO zauważa, że w przyszłości osoby takie, jako nieposiadające wysokich kwalifikacji, mogą znaleźć się na rynku pracy w szczególnie trudnej sytuacji. Wówczas jako osoby bezrobotne wymagać będą wsparcia innymi świadczeniami finansowanymi z budżetu państwa.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/2.html?numer=1245&dok=1245.2.3.2.8.3.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline kameljanda

 • User z prawami do pisania
 • Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 1452
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #213 dnia: Lipiec 15, 2004, 09:42:25 am »

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #214 dnia: Lipiec 16, 2004, 01:08:39 am »
Ale wynalazłaś Kameljando.
To już było po staranowaniu Ochrony, przed wejściem do Nacz. Dyr.
Na szczęście pomogło. Spotykam się tam teraz z wyjątkową serdecznością. Dziś otrzymałam wszelkie należne mi zasiłki w terminie.

A wszystkim Wam, którzy mi pomogliście przetrwać z Moniką w tych trudnych majowych tygodniach - jeszcze raz SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.
Tego się nie zapomina.
 :serce:
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline dziadek Janusz

 • User z prawami do pisania
 • Weteran
 • ******
 • Wiadomości: 3704
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #215 dnia: Lipiec 16, 2004, 10:41:38 am »
Doooobre! Zdjęcie pt. "Szturm Monisi na bezduszny urząd" :lol:
Kameliando, ale wyszukałaś :D
Na krańcach zwątpienia zawsze pali się światło.
Janusz - dziadek Michałka, 4 latka z zD i Natalki, 1 rok

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #216 dnia: Lipiec 20, 2004, 10:37:00 pm »
Podaje link do dyskusji o przyznawaniu zas. rodzinnego i pielęgnacyjnego dla dziecka przebywającego w osrodku-szkolno wychowawczym
ktos o to pytał- tu stanowisko  OPS

http://www.ops.pl/forum.php?cmd=show&id=9561&category=8
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Zmiany dla samotnych rodziców od 1 września
« Odpowiedź #217 dnia: Sierpień 21, 2004, 11:41:08 am »
Zmiany dla samotnych rodziców od 1 września


Obecnie nie pobieram dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka, choć do kwietnia pobierałam świadczenie ze zlikwidowanego Funduszu Alimentacyjnego. Okazało się, że dochód na jednego członka mojej rodziny przekroczył 504 zł, zatem nie jestem uprawniona do świadczeń rodzinnych, a więc i tego dodatku. Słyszałam, że ma się coś pod tym względem zmienić od września i mogę liczyć na jakieś świadczenie.- Tak, rzeczywiście. W wyniku uchwalonej nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych osoby, takie jak pani, które nie pobierają teraz dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka z systemu pomocy rodzinie, a pobierały w kwietniu świadczenie z FA, mogą starać się od września o jego wypłatę. Warunkiem jest, że dochód na jednego członka ich rodziny nie przekraczał w 2002 r. 612 zł. Dodatek wyniesie 70 proc. pobieranej z FA kwoty (nie więcej niż 300 zł) i będzie wypłacony za maj–grudzień. Aby otrzymać go do 15 września, musi pani złożyć do gminy wniosek o to świadczenie nie później niż 5. dnia tego miesiąca.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/11.html?numer=1272&dok=1272.11.284.1.5.4.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Do kiedy pomoc dla dzieci
« Odpowiedź #218 dnia: Sierpień 21, 2004, 11:45:09 am »
Do kiedy pomoc dla dzieci


Mój syn uczy się w technikum wieczorowym i jednocześnie pracuje. Czy mogę liczyć na świadczenia rodzinne i co stanie się, jeśli po skończeniu technikum podejmie studia?– Po pierwsze, świadczenie przysługuje do 21 roku życia dziecka. Po drugie, do dochodów rodziny uwzględnianych przy obliczaniu kryterium dochodowego (504 zł na członka rodziny) będą wliczane dochody dziecka. W tym przypadku (osoby do 21 lat) chodzi o to, by dziecko uczyło się w szkole, a przez to pojęcie ustawa rozumie m.in. technikum. Nauka w szkole może być zarówno dzienna, wieczorowa, jak i zaoczna. Nie mogą to być natomiast kursy eksternistyczne.

Jeśli natomiast dziecko podjęłoby studia, to w tym momencie pomoc z systemu świadczeń rodzinnych już się nie należy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko do ukończenia 24 roku życia kontynuuje naukę w szkole lub szkole wyższej, ale ma orzeczony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności.

 Bartosz Marczuk

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/11.html?numer=1272&dok=1272.11.284.1.4.4.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Czy są świadczenia związane z pójściem dzieci do szkoły
« Odpowiedź #219 dnia: Sierpień 21, 2004, 11:47:11 am »
Czy są świadczenia związane z pójściem dzieci do szkoły


Zbliża się wrzesień, kiedy dwoje moich dzieci pójdzie do szkoły. Czy mogę liczyć na jakieś świadczenia związane z większymi wydatkami?– Tak. Jeśli pobiera pani zasiłek rodzinny, może pani liczyć, że otrzyma we wrześniu na tzw. wyprawkę po 90 zł na dziecko jako całkiem nowy dodatek do zasiłku rodzinnego, z tytułu rozpoczęcia przez dziecko roku szkolnego.

Przepisy przewidują ponadto dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. Przysługuje on w wysokości 80 zł na dziecko (od września do czerwca), jeśli dziecko zamieszka np. w internacie czy na stancji w miejscowości, w której znajduje się siedziba jego szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej (nie gimnazjum). Gdy dziecko będzie tylko dojeżdżać do takiej szkoły poza miejsce swojego zamieszkania, otrzyma świadczenie w wysokości 40 zł. Ponadto gimnazjalista może liczyć na 80 zł dodatku, jeśli uczy się i mieszka poza miejscem swojego zamieszkania, pod warunkiem że jest niepełnosprawny

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/11.html?numer=1272&dok=1272.11.284.1.6.2.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Czy nieletnia matka otrzyma świadczenia
« Odpowiedź #220 dnia: Sierpień 21, 2004, 11:52:22 am »
Czy nieletnia matka otrzyma świadczenia


Czy osoba nieletnia może otrzymywać zasiłek rodzinny i dodatki do niego na swoje dziecko?– Nie, chyba że zawarła związek małżeński – wtedy jest osobą pełnoletnią w świetle prawa. Inaczej nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych i w związku z tym nie może złożyć wniosku o świadczenia. Aby je otrzymać, trzeba ustalić opiekuna prawnego dziecka, np. jego dziadka. Wówczas on będzie mógł złożyć wniosek i otrzymać świadczenia

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/11.html?numer=1272&dok=1272.11.284.1.5.1.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Czy sumuje się dochody samotnej matki i jej rodziców
« Odpowiedź #221 dnia: Sierpień 21, 2004, 11:53:26 am »
Czy sumuje się dochody samotnej matki i jej rodziców


Jestem w ciąży i mieszkam z rodzicami. Po urodzeniu będą nadal panną i dalej będę mieszkać z rodzicami. Czy przy obliczaniu dochodu na członka rodziny, jeśli chciałabym skorzystać ze świadczeń rodzinnych, będą wliczane dochody moich rodziców?– Nie. W przypadku gdy jest pani stanu wolnego, czyli panną (lub np. wdową, rozwódką, pozostająca w separacji), do dochodu rodziny wlicza się pani dochody i ewentualnie dochody dzieci, co w pani przypadku nie będzie miało miejsca. Dochody pani rodziców w takiej sytuacji nie będą brane pod uwagę.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/11.html?numer=1272&dok=1272.11.284.1.4.2.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline gbaska

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 348
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #222 dnia: Sierpień 25, 2004, 12:47:44 pm »
najstarszy syn studiuje,a drugi jest na bezrobociu,nie należą mi się na nich żadne świadczenia-czy są oni brani pod uwagę przy wyliczaniu średnich dochodów na pozostałych członków rodziny (np dochód 3000 dzielony jest na 8 osób czy 6).
Jeżeli ktory z nich zacznie pracować,czy jego zarobki będą się wliczały do naszych dochodów-jeżeli tak to jak długo.

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #223 dnia: Sierpień 25, 2004, 01:00:32 pm »
Jeżeli prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe to liczy się wspólny dochód wszystkich członków rodziny dzielony także przez ilość czł. rodziny.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #224 dnia: Sierpień 30, 2004, 02:02:20 am »
Świadczenia rodzinne: Dla kogo dodatki?

Od nowego roku szkolnego dzieciom z liceów, techników i szkół zawodowych, mieszkającym w internatach, bursach oraz na stancjach przysługuje 80 zł miesięcznego dodatku na częściowe pokrycie kosztów zamieszkania.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych weszła w życie 1 maja 2004 roku, ale ten dodatek obowiązuje od września i przysługuje przez 10 miesięcy w roku.

O dodatek mogą ubiegać się tylko te dzieci, w rodzinach których dochód nie przekracza 504 zł na osobę (lub 583 zł w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnych).

Również dyrektor szkoły, do której uczęszcza dziecko, może je zwolnić - w całości lub częściowo - z opłaty za internat lub bursę.

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu wynika, że w internatach mieszka 120 tys. dzieci. Ministerstwo nie przeprowadzało symulacji, ile z nich może skorzystać z dodatku. Będzie on dotyczył również dzieci niepełnosprawnych, uczących się w szkołach ponadpodstawowych (to jeszcze obecna 5 klasa technikum), ponadgimnazjalnych (liceach, technikach i szkołach zawodowych) i w gimnazjach poza miejscem zamieszkania.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych z 1 maja 2004 roku dzieci dojeżdżające do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych (obowiązek dowożenia dzieci do gimnazjów spoczywa na gminie) otrzymują 40 zł (przez 10 miesięcy) dodatku na pokrycie kosztów dojazdu.

Dodatek ten został wprowadzony zamiast ulgi podatkowej, która przestała obowiązywać w tym roku - w latach ubiegłych rodzice mogli odliczyć od podatku 19 proc. kosztów dojazdu dziecka do szkoły. Ulga dotyczyła wszystkich; dodatek tylko tych, w których rodzinach dochód nie przekracza odpowiednio 504 zł i 583 zł.

We wrześniu zostanie też tym, którzy spełniają kryterium dochodowe, przyznane jednorazowo 90 zł dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Od kilku lat - w ramach programu realizowanego przez MENiS wyprawkę szkolną (w formie np. tornistrów, książek) o wartości 90 zł otrzymywały dzieci, w których rodzinach dochód był niższy niż dawne kryteria pomocy społecznej. Kryteria te były wyliczane następująco: na pierwszą osobę w rodzinie było to 418 zł, na drugą i kolejne osoby powyżej 15 lat - 294 zł, na dzieci poniżej 15 lat - 210 zł.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje także dodatek na edukację i rehabilitację dziecka niepełnosprawnego: 50 zł miesięcznie na dziecko do 5 lat i 70 zł miesięcznie na dziecko w wieku od 6 do 24 lat.

Dodatki przysługują osobom, pobierającym zasiłek rodzinny - czyli tym, w których rodzinach dochód na osobę nie przekracza 504 zł lub 583 zł w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym.

Od 1 maja 2004 roku do 31 sierpnia 2005 roku zasiłek będzie uzależniony (jak dotychczas) od liczby dzieci. I tak na pierwsze i drugie dziecko przysługiwać będzie 43 zł, na trzecie: 53 zł, a na czwarte - 66 zł. Po 31 sierpnia 2005 roku zasiłek ten będzie uzależniony tylko od wieku dziecka: na dziecko do ukończenia 5 lat będzie to 44 zł, do 18 lat - 56 zł, a do ukończenia 24 lat - 65 zł.
PAP 23 08 2004
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #225 dnia: Sierpień 30, 2004, 02:31:23 am »
http://pomocspoleczna.ngo.pl/labeo/app/cms/x/73461
Ostateczny kształt nowelizacji świadczeń rodzinnychautor(ka): oprac. Rafał Kowalski
2004-08-10, 04:11  

30 lipca Sejm rozpatrzył poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Mowa o nowelizacji, która wprowadza m.in. nowy okresowy dodatek dla osób pobierających przed 1 maja świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Senat nie zaproponował jednak innego kształtu tego świadczenia. Drobne zmiany dotyczą innych elementów nowelizacji.

Poniższa informacja jest uzupełnieniem wiadomości, która ukazała się pod koniec lipca po przyjęciu przez Sejm nowelizacji ustawy, kiedy to jeszcze nie było pewności co do jej ostatecznego kształtu oraz terminu wejścia w życie nowych przepisów (patrz: "Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych"). Dziś wiadomo, że nowelizacja wejdzie w życie 1 września 2004 r. Znany jest również jej ostateczny kształt. Senat zaproponował korekty niektórych zapisów ustawy, chociaż jej najważniejszy fragment - dotyczący nowego dodatku - pozostał w wersji przyjętej 16 lipca.

Jakie są różnice między wersją z połowy lipca (16.07.2004) a wersją przyjętą ostatecznie (30.07.2004); jak wyglądać będą świadczenia rodzinne po zmianach:

1. Zasiłek rodzinny będzie przysługiwał osobie uczącej się w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia. To rozszerzenie grupy uprawnionych do świadczeń. Należy jednak pamiętać, że chodzi o osobę uczącą się w rozumieniu ustawy czyli o osobę pełnoletnią uczącą się, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub z zasądzeniem od rodziców na jej rzecz alimentów. Nadal zasiłki nie będą przysługiwać np. na 20-letniego studenta (jeśli nie jest niepełnosprawny lub nie jest osobą uczącą się w rozumieniu ustawy).

Opisana zmiana wynikła z zamiaru przyznania osobom uczącym się w szkołach wyższych dodatku z tytułu samotnego wychowywania dzieci. Pierwotnie ustawa nie przewidywała takiej możliwości. Posłowie chcieli wprowadzić ją zmieniając zapisy artykułu opisującego dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka (art. 12). Senat zwrócił jednak uwagę, że zmiana ta nie byłaby skuteczna ponieważ uprawnienie do każdego z dodatków uzależnione jest przede wszystkim od posiadania prawa do zasiłku rodzinnego.

2. Artykuł 15 ustawy o świadczeniach rodzinnych opisuje dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania. Dodatek ten to refundacja kosztów związanych z dojazdem lub też zwrot kosztów zamieszkiwania w miejscowości gdzie znajduje się szkoła. Zmieniony został zapis dotyczący tej drugiej sytuacji. Od 1 września dodatek będzie przysługiwał:

na częściowe pokrycie wydatków związanych z zamieszkiwaniem w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej, a także gimnazjum w przypadku dziecka lub osoby uczącej się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności (...) - art. 15 w ust. 1 pkt 1

W senackim uzasadnieniu tej zmiany czytamy, że ma ona charakter rozszerzający krąg uprawnionych. Sejm ostatecznie przyjął propozycję Senatu. Posłowie i senatorowie nie są jednak zgodni czy zmiana ta powoduje w rzeczywistości rozszerzenie czy zawężenie kręgu osób uprawnionych do pomocy (niepewność taką wyrażają wypowiedzi posłów w trakcie debaty sejmowej, patrz zapis z drugiego dnia 81 posiedzenia Sejmu: 29.07.2004).

O przyjętej nowelizacji czytaj również na stronie Ministerstwa Polityki Społecznej, w materiale: "Wyjaśnienia do ustawy z dnia 30 lipca 2004 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych".

Ustawa z dn. 30 lipca 2004 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych - tekst ustawy ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu (dokument w formacie pdf na portalu sejmowym)http://orka.sejm.gov.pl/opinie.nsf/nazwa/2658_u/$file/2658_u.pdf

http://www.mps.gov.pl/wiadomosci_szczegoly.php?nr=4371
http://www.mps.gov.pl/prawo.php?nr=73&id=879
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #226 dnia: Wrzesień 02, 2004, 07:06:52 pm »
Świadczenia rodzinne Ustawa wejdzie w życie miesiąc później. Najpierw pieniądze, potem zadania - Rzeczpospolita 02.09.04 Nr 206

Gminy i ośrodki pomocy społecznej mają jeszcze miesiąc, by przygotowywać się do wypłacania świadczeń rodzinnych według zmienionych zasad.

Noweli z 30 lipca ustawy o świadczeniach rodzinnych do wczoraj nie opublikowano. Nie zacznie więc obowiązywać, wbrew zapowiedziom, od 1 września. Wejdzie w życie dopiero pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu ogłoszenia, czyli prawdopodobnie 1 października.

Gminy obawiają się dużego napływu wniosków. Ministerstwo uważa jednak, że z nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych skorzysta niewiele osób.

Chodzi o 110 mln zł

Nowelizacja ustawy z 30 lipca o świadczeniach rodzinnych będzie kosztowała budżet państwa 110 mln zł. Środki na ten cel przewidziano z rezerwy celowej przeznaczonej na realizację zadań związanych z likwidacją ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych. Pieczę nad nią sprawuje Sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Środki na realizację ustawy zostaną uruchomione dopiero po jej opublikowaniu. Wtedy rząd wystąpi do komisji o zgodę na ich uruchomienie. Jeśli więc ma ona obowiązywać od 1 października, powinna zostać opublikowana jak najszybciej, bo pieniądze muszą jeszcze trafić do urzędów gmin.

Lista uprawnionych

Przewidziano przejściowy dodatek dla osób, które otrzymywały wysokie świadczenie alimentacyjne i mają prawo do nowego dodatku. Otrzymają one 70 proc. wypłaconego im w kwietniu świadczenia, nie mniej niż 170 zł, a nie więcej jednak niż 300 zł. Dotyczy to więc osób, które z Funduszu Alimentacyjnego otrzymywały więcej niż 243 zł. Wysokość świadczenia muszą udokumentować zaświadczeniem. Uprawnieni otrzymają różnicę między należnym dodatkiem przejściowym a otrzymywanym z tytułu samotnego wychowywania dziecka za okres od 1 maja. Nowa decyzja o wysokości świadczenia będzie wydawana z urzędu przez ośrodek pomocy społecznej.

Są także nowi uprawnieni, którzy teraz nie mają prawa do dodatku, gdyż ich dochód na członka rodziny jest wyższy niż 504 zł, ale niższy niż 612 zł. One muszą złożyć komplet dokumentów o dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Osoby takie nie mają zagwarantowanej minimalnej wysokości dodatku, więc jeśli świadczenie z Funduszu było niższe niż 243 zł, otrzymają mniej niż 170 zł. O zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka mogą występować też pełnoletnie osoby uczące się, do 24 roku życia. Ale tylko gdy obydwoje rodzice nie żyją albo od obojga zasądzono alimenty.

Przyznano także zasiłek pielęgnacyjny dla dzieci niepełnosprawnych wychowywanych w rodzinach zastępczych.

Nowością jest przeprowadzanie wywiadu przez wypłacające świadczenia urzędy gmin i OPS. Chodzi o wyeliminowanie wątpliwości, czy osoby ubiegające się o dodatek faktycznie samotnie wychowują dzieci.

Ośrodki już wiedzą

OPS obawiają się wzmożonej pracy związanej z nowelizacją ustawy, przede wszystkim weryfikacji wniosków z przyznanymi już dodatkami i nowych. Problem jest także z przeprowadzaniem wywiadu.

Ministerstwo Polityki Społecznej uważa jednak, że nowela nie wprowadzi większego zamieszania. - Ministerstwo informowało na swoich stronach o zmianach w nowelizacji ustawy, więc ośrodki pomocy społecznej wiedzą o zakresie zmian - uważa zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Socjalnych Janina Szumlicz. - Dodatki już wypłacane są dla ponad 800 tys. dzieci, tj. dla ok. 260 tys. dzieci więcej niż korzystało z Funduszu Alimentacyjnego. Gminy same mogą wystąpić do ZUS z listą osób, które korzystają z dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka z prośbą o przysłanie informacji o wysokości wypłaconego w kwietniu dla nich świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Informacje te wykorzystają do wypłacenia wyrównania do dodatku - mówi.

Natomiast wywiad nie powinien sprawiać problemów, bo ośrodki pomocy społecznej mogą skorzystać i już korzystają z wyników wywiadu środowiskowego przeprowadzonego do celów pomocy społecznej.

Agnieszka Rosa
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia rodzinne Wypłaty od 1 października
« Odpowiedź #227 dnia: Wrzesień 06, 2004, 09:22:12 pm »
Świadczenia rodzinne Wypłaty od 1 października
Jest już znowelizowana ustawa

Osoby otrzymujące wcześniej świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego muszą jeszcze miesiąc czekać na wypłatę dodatku przejściowego, ale za to dostaną go z wyrównaniem od 1 maja. Dopiero od 1 października gminy i ośrodki pomocy społecznej będą wprowadzały w życie zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych.


Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych z 30 lipca tego roku opublikowana została 3 września w Dzienniku Ustaw nr 192, poz. 1963. Zacznie obowiązywać od 1 października. Zmiany dotyczą m.in. osób pobierających dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka, który zastąpił świadczenie alimentacyjne. Chodzi także o osoby, które nie mają prawa do zasiłku rodzinnego ani dodatku, gdyż ich przychody są zbyt wysokie. Jedne i drugie dostaną przejściowy dodatek w wysokości co najmniej 70 proc. wypłaconego w kwietniu świadczenia alimentacyjnego. Osoby mające już prawo do zasiłku i dodatku dostaną najmniej, bo 170 zł. Ta zmiana jest korzystna przede wszystkim dla osób, które nie mają teraz zasiłku rodzinnego i dodatku. Osoba samotnie wychowująca dziecko będzie miała prawo do dodatku także na dziecko z prawem do renty lub renty socjalnej.

Jeśli fakt samotnego wychowywania dziecka budzi wątpliwość, do jego wyjaśnienia można wykorzystać aktualny wywiad środowiskowy przeprowadzony przez ośrodki pomocy społecznej. Decyzję o jego udostępnieniu będzie podejmował kierownik ośrodka. Wzór wywiadu określi nowe rozporządzenie. Jeszcze nie zostało wydane. Będzie także można ubiegać się o dodatek w wysokości 80 zł na częściowe pokrycie kosztów zakwaterowania dziecka niepełnosprawnego w miejscowości, w której znajduje się gimnazjum.

Od 1 października członkiem rodziny na którego przysługuje świadczenie rodzinne po spełnieniu warunków ustawy, jest także dziecko, które ukończyło 25. rok życia, i ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i w związku z tym rodzina ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. ARO

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040906/prawo/prawo_a_2.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #228 dnia: Wrzesień 07, 2004, 11:24:44 am »
Tu będzie dostępny Dz.U. Nr 192 poz.1963 z 2004r.
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2004/1963.htm
http://bap-abc.lex.pl/serpra/pdf/d04j63.pdf w pdf ów Dz.U.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Małżonkowie bez zasiłku rodzinnego
« Odpowiedź #229 dnia: Wrzesień 07, 2004, 05:11:02 pm »
Małżonkowie bez zasiłku rodzinnego

Zlikwidowanie prawa do zasiłku rodzinnego dla małżonków spowoduje dalsze ubożenie rodzin emeryckich, przy stale rosnących kosztach utrzymania - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.


W piśmie do ministra polityki społecznej rzecznik praw obywatelskich wskazuje, że pozbawienie prawa do zasiłków rodzinnych przekłada się na utratę również innych praw, m.in. ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Prawo do zasiłku rodzinnego dla małżonków zostało zlikwidowane 1 maja 2004 r. na podstawie ustawy z 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Do tej pory zasiłek rodzinny przysługiwał na małżonka, jeżeli sprawował on opiekę nad dzieckiem, któremu przysługiwał zasiłek pielęgnacyjny, ukończył 60 (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna), był niepełnosprawny w stopniu znacznym lub umiarkowanym. D.FR.
http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040907/prawo/prawo_a_11.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Dodatek z tytułu rozpoczęcia
« Odpowiedź #230 dnia: Wrzesień 07, 2004, 08:20:14 pm »
Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego - nie zawsze konieczne zaświadczenie ze szkoły

We wrześniu 2004 r. osobom pobierającym zasiłek rodzinny na dzieci przysługuje jednorazowy dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2004/2005.

Dodatek ten, w wysokości 90,00 zł na każde uprawnione dziecko, przyznaje się na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem nowego roku szkolnego i wypłaca osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego za wrzesień (np. we wrześniu wraz z wypłatą zasiłku rodzinnego za sierpień 2004 r.).

Dodatek przysługuje wyłącznie z tytułu rozpoczęcia nauki w szkole co oznacza, że nie przysługuje w przypadku gdy dziecko rozpoczyna naukę w tzw. "zerówce" albo w szkole wyższej.

W celu wypłaty dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego nie wymaga się dokumentowania nauki w szkole dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej lub gimnazjum, tj. dzieci w wieku od 7 lat do ukończenia 16 roku życia.

Zaświadczenia o uczęszczaniu do szkoły w roku szkolnym 2004/2005 należy natomiast przedłożyć w przypadkach, gdy dziecko we wrześniu 2004 r.:


w wieku 6 lat rozpoczęło naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej,
rozpocznie naukę w szkole ponadgimnazjalnej,
ukończyło 16 lat i uczęszcza do szkoły podstawowej lub gimnazjum (dotyczy to również dzieci, które ukończą 16 lat przed 1 stycznia 2005 r.).

WAŻNE! Zaświadczenia o rozpoczęciu nauki w roku szkolnym 2004/2005 należy złożyć u płatnika zasiłku najpóźniej do dnia 30 września 2004 r. Złożenie zaświadczenia po tym dniu spowoduje, że dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego nie zostanie wypłacony.

W razie złożenia zaświadczenia szkolnego w terminie uniemożliwiającym wypłatę dodatku we wrześniu 2004 r. (np. w dniu 30 września 2004 r.), dodatek zostanie wypłacony wraz z następną wypłatą zasiłku rodzinnego (np. wraz z wypłatą zasiłku rodzinnego za wrzesień 2004 r. w październiku 2004 r.).
źródło: http://www.gazetapodatkowa.pl
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia społeczne Nowa forma weryfikacji prawa do uzyski
« Odpowiedź #231 dnia: Wrzesień 09, 2004, 04:57:57 pm »
Świadczenia społeczne Nowa forma weryfikacji prawa do uzyskiwania pomocy przez samotne matki
Wywiad rozwieje wątpliwości


Ośrodki pomocy społecznej nie są pewne, jak przeprowadzić wywiad do celów świadczeń rodzinnych, gdy samotne wychowanie dziecka budzi wątpliwości. Dlatego już niebawem zostanie określony stosowny wzór. Jeśli osoby ubiegające się o świadczenia rodzinne korzystają także z pomocy społecznej, można będzie wykorzystać przeprowadzony u nich wywiad środowiskowy.

Taką możliwość od 1 października stwarza ostatnia nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych

Środowiskowy tylko do pomocy społecznej

Wywiad środowiskowy na potrzeby pomocy społecznej przeprowadzają odpowiednio przeszkoleni pracownicy socjalni, zatrudnieni w ośrodkach pomocy społecznej. Biorą przy tym pod uwagę indywidualne cechy, sytuację życiową, w tym osobistą, rodzinną i zdrowotną, osoby ubiegającej się o świadczenia z pomocy społecznej.

Nowela ustawy o świadczeniach rodzinnych pozwala wykorzystywać aktualny wywiad środowiskowy do przyznania dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka. OPS twierdzą, że ponad połowa uprawnionych nie korzysta z pomocy społecznej. Oznacza to, że nie był u nich przeprowadzany wywiad środowiskowy i w razie wątpliwości trzeba go będzie przeprowadzić. Pytanie, kto ma to zrobić. Ustawa o świadczeniach rodzinnych tego nie precyzuje.

- Zatrudnieni przy przyznawaniu świadczeń rodzinnych mają sprawdzać dokumentację wnioskodawców i na jej podstawie ustalać do nich prawo. Nie zostali przeszkoleni do przeprowadzania nowych wywiadów i nie mają odpowiednich kwalifikacji. A potrzebna jest np. umiejętność nawiązywania kontaktów, oceny czy relacje rodzinne można uznać za wspólne wychowywanie dziecka, czy też nie - mówi zastępca dyrektora ośrodka pomocy społecznej Olga Filipiak-Wadas.

Sprawdzanie poprzez wywiad uczciwości osoby ubiegającej się o świadczenia rodzinne budzi wątpliwości pracowników OPS.

Kto ma pytać

- Taki wywiad ma być przeprowadzony właściwie po to, by odebrać świadczenie. Jeśli miałby go przeprowadzać pracownik socjalny, zmieni się niejako w kontrolera. A ma on przecież badać potrzebę świadczenia, a nie sprawdzać uczciwość osób, które się o nie starają - mówi Olga Filipiak-Wadas.

Kwestią nie do końca wyjaśnioną jest także, czy OPS będą musiały zatrudnić dodatkowych pracowników, czy już pracującym dodać nowych obowiązków.

Wzór wywiadu będzie określony w nowym rozporządzeniu w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne. Ma zawierać informacje o osobie, z którą jest przeprowadzany, o członkach rodziny, drugim z rodziców. Pochodzić on będą także z rozmów z sąsiadami, wychowawcami, nauczycielami w szkole lub innymi osobami, które mogą udzielić informacji o rodzinie. Wywiad zawiera pytania m.in. o to, czy rodzice mieszkają w jednym mieszkaniu, czy prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, czy drugi rodzic łoży na utrzymanie dzieci i uczestniczy w ich edukacji. Ocena sytuacji rodziny decydować będzie o odmowie bądź przyznaniu dodatku.

W razie wątpliwości

- Ten wywiad ma tylko rozwiać wątpliwości, czy osoba zainteresowana rzeczywiście samotnie wychowuje dziecko - twierdzi Alina Wiśniewska, dyrektor Departamentu Świadczeń Socjalnych w Ministerstwie Polityki Społecznej. - Nie jest on tak obszerny i szczegółowy jak wywiad środowiskowy i nie wymaga specjalnych przeszkoleń.

Wywiad ma służyć weryfikacji uprawnienia do świadczeń. Zawsze trzeba będzie go przeprowadzić tylko wtedy, gdy sytuacja rodzinna nie będzie uzasadniała prawa do świadczenia w sposób oczywisty. Karta nowego wywiadu i wywiadu środowiskowego będzie miała istotne znaczenie również w postępowaniu odwoławczym w razie odmowy wypłaty świadczenia. Będą się nią mogły posługiwać strony przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym.

- Ośrodki pomocy społecznej powinny przestawić się na inne myślenie przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych. Pomoc społeczną przyznaje się przecież zawsze na podstawie wywiadu środowiskowego. Prawo do świadczeń rodzinnych ustala się na podstawie dokumentacji. Dlatego nowy wywiad trzeba traktować jako narzędzie. Z jednej strony, ma dyscyplinować potencjalnych uprawnionych, a z drugiej strony, ujawniać przypadki nadużyć - uważa dyrektor Wiśniewska.
źródło: Rzeczpospolita 09.09.04 Nr 212 - Agnieszka Rosa
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
RZĄD- Nowy system pomocy rodzinie
« Odpowiedź #232 dnia: Wrzesień 30, 2004, 12:18:40 am »
RzĄd
Nowy system pomocy rodzinie


Po tym, jak po wejściu w życie w br. nowego systemu świadczeń rodzinnych zwiększyła się liczba wniosków o rozwody, rząd postanowił zmienić zasady przyznawania dodatku (170 zł lub 250 zł) z tytułu samotnego wychowania dziecka – takie m.in. zmiany zawiera przyjęty wczoraj przez Radę Ministrów projekt ustawy. Przewiduje on, że dodatek ten otrzymają jedynie osoby, które przedstawią wyrok sądu o należnych im alimentach. Będzie on też wypłacany na troje, a nie jak dotychczas na wszystkie dzieci w rodzinie. Ponadto ma też zostać usprawnione ściąganie alimentów.

  http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/6.html?numer=1300&dok=1300.6.3.2.1.4.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #233 dnia: Wrzesień 30, 2004, 09:16:14 am »
Łączę wątek Przywróćcie Fundusz Alimentacyjny

Zajrzyjcie do kolejnego zmienionego zapisu tej ustawy

Dz.U. Nr 192 poz.1963 z 2004r.

Cytuj
USTAWA z dnia 30 lipca 2004 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych
(Dz. U. Nr 192, poz. 1963)

Art. 1. W ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 oraz z 2004 r. Nr 35, poz. 305, Nr 64, poz. 593 i Nr 99, poz. 1001) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 3 pkt 16 otrzymuje brzmienie:

"16) rodzinie - oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: małżonków, rodziców, opiekuna prawnego dziecka, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne;";

2) w art. 6:

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Zasiłek rodzinny przysługuje osobom, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2, do ukończenia przez dziecko:

1) 18. roku życia lub

2) nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia, albo

3) 24. roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.",

b) po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Zasiłek rodzinny przysługuje osobie uczącej się w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia.";

3) w art. 12 uchyla się ust. 7;

4) w art. 15 w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) na częściowe pokrycie wydatków związanych z zamieszkiwaniem w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej, a także gimnazjum w przypadku dziecka lub osoby uczącej się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności - w wysokości 80 zł miesięcznie na dziecko albo";

5) w art. 16 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie przebywającej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, jeżeli pobyt osoby i udzielane przez tę instytucję świadczenia częściowo lub w całości finansowane są z budżetu państwa albo z Narodowego Funduszu Zdrowia.";

6) w art. 23:

a) po ust. 4 dodaje się ust. 4a i 4b w brzmieniu:

"4a. W przypadku gdy w stosunku do osoby ubiegającej się o świadczenia rodzinne wystąpią wątpliwości dotyczące okoliczności, o których mowa w art. 3 pkt 17, organ właściwy może przeprowadzić wywiad.

4b. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, kierownik ośrodka pomocy społecznej udostępnia organowi właściwemu aktualny rodzinny wywiad środowiskowy, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej, osoby ubiegającej się o świadczenia rodzinne.",

b) w ust. 5 po pkt 3 dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

"4) wywiadu, o którym mowa w ust. 4a,";

7) po art. 70 dodaje się art. 70a w brzmieniu:

"Art. 70a. 1. Osobie otrzymującej dodatek, o którym mowa w art. 12, która do dnia 30 kwietnia 2004 r. pobierała świadczenia z funduszu alimentacyjnego, ustala się w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2004 r. prawo do tego dodatku w wysokości 70 % przysługującego w kwietniu 2004 r. świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Dodatek nie może być niższy niż 170 zł na dziecko albo 250 zł na dziecko, o którym mowa w art. 12 ust. 4.

2. Osoba, która do dnia wejścia w życie ustawy otrzymywała świadczenie z funduszu alimentacyjnego i po dniu 1 maja 2004 r. nie otrzymywała dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka, nabywa w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2004 r., na wniosek, prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka w wysokości 70 % świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługującego w kwietniu 2004 r., jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 612 zł i rodzina spełnia pozostałe warunki określone w ustawie.

3. Dodatek, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie może być wyższy niż 300 zł na dziecko.

4. Osobie, o której mowa w ust. 1, wysokość dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka ustala się z uwzględnieniem wypłaconych po dniu 1 maja 2004 r. dodatków, o których mowa w art. 12. Wysokość dodatku ustala się z urzędu, po dołączeniu zaświadczenia o wysokości przysługującego w kwietniu 2004 r. świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

5. Zmiana decyzji w sprawie wysokości dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka w przypadku osób, o których mowa w ust. 1, nie wymaga zgody strony.".

Art. 2. Ustawa wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu ogłoszenia.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #234 dnia: Październik 01, 2004, 04:49:38 pm »
Świadczenia rodzinne przygotowania do wejścia w życie lipcowej nowelizacji 27 września 2004 r.

Minister Polityki Społecznej wydał nowe rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne. Tekst aktu dostępny jest na stronach ministerstwa. Czeka na publikację.
Wejdzie w życie 1 października.
Jednocześnie straci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 marca 2004 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U.2004.45.433).

Rozporządzenie oraz załączniki do rozporządzenia udostępnione zostały na stronie internetowej Ministerstwa Polityki Społecznej

Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych uchwalona została przez Sejm 30 lipca 2004 r. Podpisana przez Prezydenta w połowie sierpnia, opublikowana została w pierwszych dniach września. O ustawie pisaliśmy m.in. w informacjach: "Nowelizacja świadczeń rodzinnych wchodzi w życie w październiku", "Ostateczny kształt nowelizacji świadczeń rodzinnych", "Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych",
Na stronie ministerstwa można również zapoznać się z odpowiedziami na najważniejsze pytania związane z wprowadzeniem nowych przepisów.

"Informacje dla realizatorów świadczeń rodzinnych w związku z ustawą z dnia 30 lipca 2004 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Odpowiedzi na pytania zgłoszone na spotkaniu informacyjno-konsultacyjnym z przedstawicielami urzędów wojewódzkich, które odbyło się dnia 16 września 2004 roku w Warszawie."

autor: oprac. na podst. inf. int. RK
źródło: strona internetowa Ministerstwa Polityki Społecznej, Data utworzenia dokumentu: 29.09.2004
Dz. U. z 2004 roku Nr 213, poz. 2162 ROZPORZĄDZENIEMINISTRA POLITYKI SPOŁECZNEJ1)z dnia 27 września 2004 roku w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne1)

Minister Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej – zabezpieczenie społeczne, na podstawie §1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Polityki Społecznej (Dz.U. Nr 134, poz. 1432).2)       Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 marca 2004 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U. Nr 45, poz. 433), które utraciło moc  z dniem 1 października 2004 r.

Dz. U. z 2004 roku Nr 213, poz. 2162
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 27 września 2004 roku
w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne


Na podstawie art. 23 ust. 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 oraz z 2004 r. Nr 35, poz. 305, Nr 64, poz. 593 i Nr 192, poz. 1963) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa:
   1)   sposób i tryb postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych;
   2)   sposób i tryb postępowania w sprawach wstrzymywania lub zawieszania wypłaty tych świadczeń;
   3)   sposób ustalania dochodu uprawniającego do świadczeń rodzinnych;
   4)   wzory:
a)   wniosków o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych,
b)   zaświadczenia urzędu skarbowego o dochodzie osób podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych,
c)   oświadczeń o dochodach rodziny, w tym oświadczeń osób rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
d)   innych oświadczeń i dowodów niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych.
§ 2. 1. Postępowanie w sprawie o przyznanie zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego wszczyna się na podstawie wniosku o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego, zwanego dalej "wnioskiem o zasiłek rodzinny", którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Do wniosku o zasiłek rodzinny należy dołączyć:
   1)   uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o zasiłek rodzinny;
   2)   skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający wiek dziecka;
   3)   orzeczenie o niepełnosprawności albo o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności w przypadku, gdy w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne;
4)   zaświadczenie szkoły w przypadku, gdy dziecko ukończyło 18 rok życia;
5) zaświadczenie szkoły wyższej w przypadku osoby uczącej się lub osoby legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli uczy się w szkole wyższej;
   6)   zaświadczenia lub oświadczenia stwierdzające wysokość dochodu rodziny, w tym odpowiednio:
a)   zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, jeżeli dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych; wzór zaświadczenia określa załącznik nr 2 do rozporządzenia,
b)   zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości należnego zryczałtowanego podatku dochodowego za dany rok albo decyzję lub decyzje ustalające wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej,
c)   oświadczenia członków rodziny o wysokości uzyskanego dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, jeżeli członkowie rodziny rozliczają się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne; wzór oświadczenia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia,
d)   oświadczenia członków rodziny o wysokości uzyskanego innego dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy niepodlegającego opodatkowaniu; wzór oświadczenia określa załącznik nr 4 do rozporządzenia,
e)   zaświadczenie właściwego organu gminy o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy albo nakaz płatniczy za ten rok,
f)   przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu lub ugodą sądową do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny,
g)   kopię odpisu wyroku sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie lub kopię odpisu protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej, przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące faktyczną wysokość otrzymanych alimentów, w przypadku uzyskania alimentów niższych niż zasądzone w wyroku lub ugodzie sądowej, oraz zaświadczenie komornika o całkowitej lub częściowej bezskuteczności egzekucji alimentów, a także o wysokości wyegzekwowanych alimentów,
h)   zaświadczenie o wysokości ponoszonej opłaty za pobyt członka rodziny, przebywającego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,
i)   dokument potwierdzający utratę dochodu oraz wysokość utraconego dochodu, jeżeli dochód rodziny uległ obniżeniu na skutek utraty dochodu przez członka rodziny;
   7)   informację sądu o toczącym się postępowaniu w sprawie o przysposobienie dziecka, w przypadku osoby faktycznie opiekującej się dzieckiem, która wystąpiła o przysposobienie tego dziecka;
   8)   kopię aktów zgonu rodziców lub kopię odpisu wyroku zasądzającego alimenty w przypadku osoby uczącej się;
   9)   kopię karty pobytu w przypadku cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiadającego status uchodźcy lub posiadającego zezwolenie na osiedlenie się w Rzeczypospolitej Polskiej;
   10)   kopię odpisu prawomocnego wyroku sądu orzekającego rozwód lub separację albo kopię aktu zgonu małżonka lub rodzica dziecka w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko.
3. W przypadku gdy okoliczności sprawy mające wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych wymagają potwierdzenia innym dokumentem niż wymienione w ust. 2, podmiot realizujący świadczenie może domagać się takiego dokumentu.
4. W przypadku gdy osoba złoży wniosek, bez wymaganych dokumentów, podmiot realizujący świadczenia rodzinne przyjmuje wniosek i wyznacza termin nie krótszy niż 14 dni i nie dłuższy niż 30 dni na uzupełnienie brakujących dokumentów.
5. W przypadku gdy przyczyną niedostarczenia wymaganego dokumentu, przez osobę składającą wniosek jest niewydanie dokumentu przez właściwą instytucję w ustawowo określonym terminie oraz osoba może to udokumentować, świadczenia rodzinne przysługują za miesiąc, w którym wniosek został złożony.
§ 3. Osoba ubiegająca się o przyznanie prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego składa wniosek o zasiłek rodzinny, do którego dołącza:
   1)   zaświadczenie pracodawcy o udzieleniu urlopu wychowawczego oraz o okresie, na jaki urlop wychowawczy został udzielony;
2)   zaświadczenie o co najmniej sześciomiesięcznym okresie pozostawania w zatrudnieniu bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego;
3)   zaświadczenie organu emerytalno - rentowego stwierdzające, że osoba ubiegająca się była zgłoszona do ubezpieczeń społecznych.
§ 4. Osoba ubiegająca się o przyznanie prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania do wniosku o zasiłek rodzinny dołącza zaświadczenie powiatowego urzędu pracy o utracie prawa do zasiłku dla bezrobotnych określające datę utraty tego prawa oraz o zarejestrowaniu osoby ubiegającej się o ten dodatek jako poszukującej pracy.
§ 5. Osoba ubiegająca się o przyznanie prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego, z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, do wniosku o zasiłek rodzinny dołącza zaświadczenie szkoły w przypadku nauki dziecka w szkole ponadgimnazjalnej.
§ 6. Osoba ubiegająca się o przyznanie prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania do wniosku o zasiłek rodzinny dołącza:
   1)   dokument potwierdzający tymczasowe zameldowanie ucznia w bursie, internacie lub w innym miejscu zapewniającym zamieszkanie, prowadzonych przez podmiot publiczny;
   2)   zaświadczenie szkoły, w przypadku nauki dziecka w gimnazjum lub szkole ponadgimnazjalnej;
   3)   oświadczenie osoby fizycznej o wynajmie lokalu uczniowi oraz dokument potwierdzający tymczasowe zameldowanie.
§ 7. 1. Postępowanie w sprawie o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego wszczyna się na podstawie wniosku o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, którego wzór określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
2. Do wniosku należy dołączyć:
   1)   orzeczenie o niepełnosprawności, albo
   2)   orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty powstania niepełnosprawności, albo
   3)   orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
   4)   uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o zasiłek pielęgnacyjny.
§ 8. 1. Postępowanie w sprawie o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego wszczyna się na podstawie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, którego wzór określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
2. Do wniosku należy dołączyć:
   1)   orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności dziecka;
   2)   zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodów, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 6.
§ 9. 1. Osoba ubiegająca się o przyznanie prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka składa wniosek o zasiłek rodzinny.
2. Postępowanie w sprawie przyznania prawa do dodatku w przypadku osoby w wieku powyżej 50 lat, otrzymującej do dnia 1 maja 2004 r. świadczenie z funduszu alimentacyjnego, wszczyna się na podstawie wniosku, którego wzór określa załącznik nr 7 do rozporządzenia. Do wniosku należy dołączyć:
   1)   zaświadczenie terenowej jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wypłacie świadczenia z funduszu alimentacyjnego;
   2)   zaświadczenie komornika o całkowitej lub częściowej bezskuteczności egzekucji alimentów zasądzonych wyrokiem sądu;
   3)   zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodów.
3. Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do dodatku w przypadku osoby pozostającej w związku małżeńskim i otrzymującej do dnia 1 maja 2004 r. świadczenie z funduszu alimentacyjnego na dziecko wszczyna się na podstawie wniosku o zasiłek rodzinny.
§ 10. 1. Postępowanie w sprawie o przyznanie prawa do świadczeń rodzinnych na wniosek osoby, która nie ma miejsca zamieszkania, wszczyna właściwy organ gminy lub miasta właściwy ze względu na miejsce jej czasowego pobytu. Do wniosku dołącza dokument potwierdzający tymczasowe zameldowanie lub potwierdzenie zamieszkania w miejscu pobytu.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, organ gminy właściwy ze względu na miejsce czasowego pobytu osoby niemającej miejsca zamieszkania występuje do organu właściwego gminy lub miasta właściwego ze względu na ostatnie miejsce stałego zamieszkania tej osoby o potwierdzenie, że na wskazane we wniosku dziecko nie wypłaca się świadczeń rodzinnych.
§ 11. Formularze wniosków oraz innych dokumentów niezbędnych do przyznania prawa do świadczeń rodzinnych udostępnia podmiot realizujący świadczenia rodzinne.
§ 12. 1. Kopię dokumentów może uwierzytelnić podmiot realizujący świadczenia rodzinne, notariusz lub instytucja, która dokument wydała.
2. W przypadku złożenia wadliwie wypełnionego wniosku podmiot realizujący wzywa pisemnie osobę ubiegającą się o świadczenia rodzinne do poprawienia lub uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Niezastosowanie się do wezwania skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.
§ 13. 1. Świadczenia rodzinne, do których zostało ustalone prawo, wypłaca się łącznie, w tym samym terminie.
2. Zasiłek rodzinny wypłaca się za miesiąc, w którym dziecko ukończyło 18, 21 lub 24 rok życia.

§ 14. 1.W przypadku gdy osoba otrzymująca świadczenia rodzinne udzieliła informacji o zmianie liczby członków rodziny lub o innej zmianie w sytuacji rodziny, powodującej ustanie prawa do świadczenia rodzinnego, podmiot realizujący świadczenia rodzinne wstrzymuje  wypłatę od najbliższego terminu płatności.
2.W przypadku gdy podmiot realizujący świadczenia rodzinne poweźmie wątpliwość w sprawie dotyczącej przyznanego świadczenia rodzinnego co do występujących w sprawie okoliczności mających wpływ na prawo do tego świadczenia, powiadamia niezwłocznie osobę ubiegającą się o konieczności złożenia w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż 14 dni licząc od dnia otrzymania wezwania, wyjaśnień w sprawie lub dostarczenia niezbędnych dokumentów. W przypadku nieudzielenia wymaganych wyjaśnień lub niedostarczenia w wyznaczonym terminie niezbędnych dokumentów, wstrzymuje się realizację świadczeń rodzinnych od najbliższego terminu płatności.
3.W przypadku gdy w stosunku do osoby deklarującej samotne wychowywanie dziecka, otrzymującej lub ubiegającej się o świadczenie rodzinne, wystąpią wątpliwości dotyczące samotnego wychowywania dziecka przez tę osobę, organ właściwy może wystąpić, jeżeli osoba korzysta lub korzystała ze świadczeń pomocy społecznej, o udostępnienie przeprowadzonego na podstawie przepisów o pomocy społecznej rodzinnego wywiadu środowiskowego albo może przeprowadzić wywiad, którego celem jest wyjaśnienie sytuacji rodziny. Wzór wywiadu określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.
§ 15. 1. Zawieszenie wypłaty dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania następuje na pisemny wniosek osoby otrzymującej ten dodatek, zawierający informację o podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oraz o dacie podjęcia tej pracy.
2. Osoba, która wystąpiła z pisemnym wnioskiem o przywrócenie zawieszonego prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego, w związku z utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, o której mowa w ust. 1, do wniosku dołącza:
   1)   zaświadczenie powiatowego urzędu pracy stwierdzające, iż osoba ta nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz, że jest zarejestrowana jako poszukująca pracy;
   2)   świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający datę i przyczyny utraty zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
§ 16. 1. W przypadku gdy członek rodziny osiąga dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, dochód pomniejsza się o podatek należny, składki na ubezpieczenia społeczne oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.
2. Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ust. 1, oblicza się według następującego wzoru:

S = (Sp x P)/Pp
gdzie:

S -   składka na ubezpieczenie zdrowotne wyrażona w złotych,
Sp -   składka na ubezpieczenie zdrowotne odliczona od podatku wyrażona w złotych (wykazana w zaświadczeniu z urzędu skarbowego),
P -   składka na ubezpieczenie zdrowotne wyrażona w procentach obowiązująca w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy,
Pp -   składka na ubezpieczenie zdrowotne wyrażona w procentach odliczona od podatku.

3. W przypadku gdy członek rodziny osiąga dochody z pozarolniczej działalności opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową, dochód pomniejsza się o należne: składki na ubezpieczenia społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne i zryczałtowany podatek dochodowy.
4. W przypadku gdy członek rodziny ma zobowiązania alimentacyjne na rzecz osoby spoza rodziny, od dochodu uzyskanego przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy odejmuje się kwotę alimentów zapłaconych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.
5. W przypadku gdy rodzina ponosi opłatę za pobyt członka rodziny w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, od dochodu uzyskanego przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy odejmuje się kwotę ponoszonej opłaty za pobyt w tej instytucji w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.
6. W przypadku gdy rodzina utrzymuje się z gospodarstwa rolnego, dochód rodziny ustala się na podstawie przeciętnej liczby hektarów przeliczeniowych znajdujących się w posiadaniu rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.

§17.1. W przypadku gdy małżonek osoby otrzymującej lub ubiegającej się o świadczenia rodzinne zaginął, osoba składająca wniosek o świadczenia rodzinne do wniosku dołącza zaświadczenie właściwej w sprawie jednostki Policji o przyjęciu zgłoszenia zaginięcia małżonka, a w przypadku cudzoziemców posiadających obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, właściwej instytucji.
 2. Ustalając dochód rodziny nie uwzględnia się dochodu uzyskiwanego przez   zaginionego małżonka a ustalając dochód w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie uwzględnia się tego małżonka.
3. Podmiot realizujący świadczenia rodzinne występuje raz na kwartał do właściwej jednostki Policji albo właściwej instytucji w celu uzyskania informacji o zaginionym małżonku.
§ 18. 1. W przypadku gdy po upływie roku kalendarzowego, z którego dochód rodziny stanowił podstawę ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych, sytuacja dochodowa rodziny uległa pogorszeniu na skutek utraty dochodu przez członka rodziny, od dochodu rodziny odejmuje się kwotę utraconego miesięcznie dochodu. Prawo do świadczeń rodzinnych ustala się na wniosek, począwszy od miesiąca, w którym złożono ten wniosek, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym nastąpiła utrata dochodu.
2. W przypadku gdy członek rodziny utracił dochód uzyskiwany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, do wniosku o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych powinien on dołączyć:
   1)   zaświadczenie o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy;
2)   zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości dochodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku;
3)   dokument potwierdzający utratę dochodu oraz wysokość utraconego dochodu, jeżeli dochód rodziny uległ obniżeniu.
§ 19. 1. W przypadku gdy członek rodziny ma ustalone prawo do alimentów, ale ich nie otrzymuje lub otrzymuje je w wysokości niższej od ustalonej wyrokiem lub ugodą sądową, do dochodu rodziny stanowiącego podstawę ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych wlicza się alimenty w otrzymywanej wysokości.
2. Do dochodu rodziny nie wlicza się świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
§ 20. 1. Osoba będąca w posiadaniu zaświadczenia o dochodach podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych za rok 2002, wydanego do dnia 1 maja 2004 r., do wniosku o zasiłek rodzinny lub świadczenie pielęgnacyjne może dołączyć to zaświadczenie.
2. Osoba otrzymująca przed dniem 1 maja 2004 r. zasiłek wychowawczy, w przypadku ubiegania się o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, do wniosku o zasiłek rodzinny dołącza zaświadczenie pracodawcy lub terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o okresie, za jaki wypłacono zasiłek wychowawczy, oraz o jego wysokości.
§ 21. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2004 r.2).

MINISTER POLITYKI SPOŁECZNEJ

1)   Minister Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej – zabezpieczenie społeczne, na podstawie §1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Polityki Społecznej (Dz.U. Nr 134, poz. 1432).
2)   Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 marca 2004 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U. Nr 45, poz. 433), które utraciło moc  z dniem 1 października 2004 r.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #235 dnia: Październik 07, 2004, 10:40:32 pm »
Kogo dotyczy nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych? (ustawa z dnia 30 lipca o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych )

1. osób, które do dnia 30.04.2004 r. pobierały świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, a po 1 maja 2004 r. otrzymują dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka


Miejski Osrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu- świadczenia rodzinne
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #236 dnia: Październik 07, 2004, 10:44:52 pm »
UWAGA !
Cytuj
Osoby, które w kwietniu otrzymywały świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego w wysokości mniejszej niż 243 zł lub 358 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego, nie otrzymają nowej decyzji, ponieważ 70% tego świadczenia daję kwotę mniejszą niż obecnie otrzymywany dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka ( 170 zł lub 250 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego )
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline beszka

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 407
Zasiłek dla dzieci niepełnospr.od 16-18 r.ż.
« Odpowiedź #237 dnia: Październik 11, 2004, 09:19:09 am »
Mam pytanie. Gdy moja córka niepełnosprawna ukończy 16 lat to nie bedzie otrzymywać żadnego zasiłku? Dopiero aż skończy 18 lat?

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #238 dnia: Październik 11, 2004, 06:19:28 pm »
Beszka,  dlaczego tak uważasz?
kto tak powiedział?
 i o jaki zasiłek chodzi, napisz cos więcej
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline beszka

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 407
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #239 dnia: Październik 12, 2004, 12:01:10 pm »
Dostaję teraz świadczenie pielęgnacyjne o wysokości 420 zł. Płaci Urząd Miasta. I słyszałam, że jak dziecko ukończy 16 lat to ani ja ani dziecko nie będzie już takiego świadczenia otrzymać. Dopiero aż ukończy 18 lat to może starać się o rentę

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #240 dnia: Październik 12, 2004, 01:00:29 pm »
Beszko, chyba masz rację
przed tym problemem stanie wiele osob ktore po wejściu nowej ustawy o swiadczeniach rodzinnych będzie orzekalo dziecko po 16 r.ż.

teraz jest tak;

Cytuj
Świadczenie przysługuje - z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z powodu konieczności opieki nad dzieckiem - matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu albo prawnemu dziecka, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności


http://www.zus.pl/swiadcze/zas007.htm
jeżeli dziecko pow. 16. r.ż.  na komisji nie dostanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności prawdopodobnie świadczenie pielęgnacyjne zostanie odebrane
a o rentę socjalną dziecko może sie ubiegać od 18 r.ż.

Cytuj
Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
1) przed ukończeniem 18. roku życia;
2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia;
3) w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej


http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/3853

Przykre to, ale często to całe orzekanie do celów świadczeń pieniężnych  lub do doboru odpowiedniego kształcenia mija się ze zdrowym rozsądkiem

do szkoły, od poradni PPP rodzice chcą jak najlepsze zaświadczenie dla dziecka
dla celów zasiłkowych, wygląda na to że przydałoby sie najgorsze

to jest naprawdę chore
jak cos znajdę nowego w tym temacie dam znać, może cos zmienią, często zmieniają :-(
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Rodziny bez pieniędzy
« Odpowiedź #241 dnia: Październik 17, 2004, 10:42:03 am »
Rodziny bez pieniędzy

   Marcin Kowalski, Michał Kopiński, Bydgoszcz


W całej Polsce kończą się pieniądze na zasiłki rodzinne. Urzędnicy spierają się między sobą, kto jest winny, a niektóre ośrodki pomocy społecznej wstrzymały w czwartek płacenie zasiłków.


Tak było wczoraj w Nakle. Ponad dwieście osób odeszło od kasy z kwitkiem. - Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy nie przekazał do Nakła pieniędzy na wypłatę zasiłków rodzinnych - usłyszeli.

- Co mamy dać jeść dzieciom? - krzyczał zdesperowany tłum. Magdalena Tyl, samotna matka utrzymująca się z 700 zł zasiłku, przyszła do opieki z półroczną córką Natalią. Jeśli dziewczynka ma w przyszłości chodzić, musi pilnie przejść operację nóżki. - Panie burmistrzu, niech pan pomoże - kobieta, płacząc, zwracała się do burmistrza Piotra Centały.

- Nawet jakbym chciał, to nie mogę - odpowiedział burmistrz. - Muszę dostać decyzję od wojewody, a on jest w Moskwie.

Kiedy w Nakle zjawili się dziennikarze, urząd wojewódzki zareagował. Faksem dosłano decyzję o przyznaniu dotacji, która wystarczy na jeden dzień. - Brakuje nam prawie 2 mln zł - mówi burmistrz Nakła. - Mieliśmy przedsmak tego, co czeka nas do końca roku. Ludzie zniosą urząd z powierzchni ziemi.

Pieniędzy brakuje nie tylko w Nakle. W województwie Kujawsko-Pomorskim do końca tego roku zabraknie ok. 40 mln zł. W Warmińsko-Mazurskiem brak 15 mln, Podlaskiem - 15,5 mln, Świętokrzyskiem - 15 mln, Opolskiem - 16 mln, Śląskiem - 38 mln, Zachodniopomorskiem - 30 mln.

Stefania Myszkier z bydgoskiego Urzędu Wojewódzkiego obwinia za zaistniałą sytuację samorządy. - Nieprecyzyjnie określają wysokość potrzebnych kwot. Wypłata to łańcuszek. Pierwsze ogniowo to samorząd, drugie - urząd wojewódzki, czyli pośrednik, i trzecie - ministerstwo, które daje pieniądze. Jeśli ktoś zawali na jakimś etapie, dochodzi do takich sytuacji jak w Nakle.

- Zrobimy z tym porządek - deklaruje wiceminister polityki społecznej Cezary Miżejewski. - Pieniędzy brakuje, bo urzędy wojewódzkie mają bałagan w papierach, co rusz podają nam inne kwoty zapotrzebowania. We wtorek sprawą zajmie się Rada Ministrów.•  Brakuje pieniędzy na zasiłki rodzinne i dodatki (z tytułu urodzenia dziecka, urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka, kształcenia dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego, podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania). Dochód, od którego można ubiegać się o zasiłek rodzinny, wynosi obecnie 504 zł na osobę w rodzinie lub 583 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.

http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34317,2340156.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #242 dnia: Październik 19, 2004, 03:14:41 pm »
"aqua"
http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34308,2345720.html
Jeśli bierzesz zasiłek dla samotnych matek, mogą rozpytywać ciebie i twoich sąsiadów czy nie oszukujesz, że jesteś samotna - takie kontrowersyjne rozporządzenie wydał minister polityki społecznej.
Urzędnicy są skonsternowani. Dostali instrukcję, w jaki sposób mają indagować sąsiadów podejrzanych matek. Mają pytać, czy rodzice dzieci razem mieszkają (i dlaczego), czy partner daje na utrzymanie i pomaga opiekować się dziećmi.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #243 dnia: Październik 21, 2004, 09:45:51 pm »
Projekty aktów prawnych - świadczenia rodzinne

Projekt ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw przyjęty przez Radę Ministrów.

zobacz tekst projektu
uzasadnienie

UZASADNIENIE

Cytuj
Celem projektowanej ustawy są kompleksowe zmiany w zakresie:
1)   reformy i usprawnienia systemu egzekucji alimentów od zobowiązanych, również w przypadku gdy egzekucja prowadzona przez komornika jest bezskuteczna;
2)   usprawnienia i urealnienia systemu egzekucji należności zlikwidowanego Funduszu Alimentacyjnego;
3)   reformy świadczeń rodzinnych mającej na celu zniwelowanie zbytniego uprzywilejowania rodzin niepełnych w stosunku do rodzin wielodzietnych, jakie ma miejsce w obowiązujących rozwiązaniach.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #244 dnia: Październik 22, 2004, 09:42:09 am »
Samotne matki bez grosza przed rozwodem

Jeszcze jeden kłopot z powodu ustawy o świadczeniach społecznych. Setki samotnych matek w trakcie rozwodów zostają bez pieniędzy.

Alina Brzezińska z Bydgoszczy walczy o zasiłek rodzinny na dwóch synów, których samotnie wychowuje. Pieniędzy nie dostaje, bo zgodnie z ustawą na zasiłek ma szansę, ale dopiero po zakończeniu sprawy rozwodowej. To może ciągnąć się latami.

Półtora roku temu mąż wyrzucił Brzezińską z domu. Kobieta tuła się po krewnych. Utrzymuje się z tysiąca złotych alimentów. Brzezińscy nie mają rozwodu, kłócą się, kto jest winny za rozpad małżeństwa. Ich sześcioletni syn Bartek ciężko choruje na płuca. Jego lekarstwa kosztują 500 zł miesięcznie.

Kobieta nie otrzymuje jednak zasiłku rodzinnego ani na Bartka, ani na drugiego syna. Powód: mąż zarabia 3 tys. zł, a że formalnie cały czas są małżeństwem, to według urzędników Brzezińskiej wiedzie się zbyt dobrze. Żeby być uprawnionym do zasiłku, dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać 504 zł miesięcznie. U Brzezińskich teoretycznie przekracza.

- Nawet gdybyśmy chcieli wypłacić zasiłek, nie możemy. Zgodnie z zapisem w ustawie o świadczeniach społecznych ci państwo są ciągle rodziną - mówi Regina Politowicz, dyrektor wydziału świadczeń społecznych Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Takich przypadków mamy sporo, ale jesteśmy bezradni.

Nikt nie prowadzi statystyki, ile kobiet jest w podobnej sytuacji. Z naszych obliczeń wynika, że przynajmniej kilkaset w kraju. - Od kilku miesięcy nie ma dnia, żeby nie zgłaszały się do nas panie z tym samym problemem - mówi Sylwia Ressel z MOPS w Gdańsku.

W podobnym tonie wypowiadają się urzędnicy z Łodzi i Katowic. Przyznają: odprawiamy te panie z kwitkiem. - Poinstruowaliśmy urzędników, że w takich przypadkach powinni działać na korzyść obywateli. Nasze wyjaśnienia uważam za wiążące - twierdzi tymczasem wiceminister opieki społecznej Cezary Miżejewski.

Urzędnicy odpierają: - Wydawanie pieniędzy publicznych niezgodnie z prawem grozi poważnymi konsekwencjami. Nikt nie zaryzykuje. Dalej będziemy postępować zgodnie z ustawą - odpowiada Wojciech Rychlik z wydziału świadczeń rodzinnych łódzkiego urzędu miasta.
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline kameljanda

 • User z prawami do pisania
 • Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 1452
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #245 dnia: Październik 22, 2004, 01:07:41 pm »
Jak zwykle nie liczy się sprawa jednostek ale prawo prawa.

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #246 dnia: Październik 22, 2004, 03:32:33 pm »
Cytuj
- Nawet gdybyśmy chcieli wypłacić zasiłek, nie możemy


podobna sytuacja jest z Subwencjami.
Zlikwidowali poprzednie Uchwaly zawarte w Dz.U. (30.XII.2003r) i w to miejesce do dnia dzisiejszego nie ma żadnej nowej Decyzji!!!!!


W naszej szkole wczoraj było zebranie na wysokim szczeblu na ten temat
Dzieci niep. mają pełne parwo do wczesnego wspomagania - czyli zajęć rewalidacyjnych - a U.M. nie ma wytycznych Prawa, żeby przekazać kasę na ten cel!!!

Dz.U.2003. Nr. 225. poz.2231
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 22 grudnia 2003 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2004
(Dz. U. z dnia 30 grudnia 2003 r.)


Nieprzemyślane prawo pozbawia dzieci nie tylko kasy z puli alimentów a także na edukację.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Rząd chce ograniczyć zasiłki dla samotnie wychowujących dzie
« Odpowiedź #247 dnia: Październik 24, 2004, 10:23:21 am »
Rząd chce ograniczyć zasiłki dla samotnie wychowujących dzieci

 
Teraz kontrola samotnych matek, a na następny rok rząd ma nowe pomysły, np. ten: zabrać samotnym, by dać rodzinom wielodzietnym. Wszystko dlatego, że wprowadzony od maja system świadczeń rodzinnych jest droższy niż poprzedni i dyskryminuje małżeństwa

Okazało się, że wprowadzony od maja system świadczeń rodzinnych jest droższy niż poprzedni i dyskryminuje małżeństwa.

We wtroek opisaliśmy, że resort polityki społecznej nakazał gminom od 1 października wyłapać osoby bezprawnie pobierające dodatek dla samotnych matek. Urzednicy mają robić wywiad środowiskowy i przepytać sąsiadów, by ustalić, czy matka jest rzeczywiście samotna i czy nie wyłudza zasiłku.

Jak wstępnie szacuje ministerstwo, w kraju mamy teraz co najmniej 250 tys. "nowych samotnych" rodziców. Przed zmianą przepisów (kiedy prawo do zasiłku nie było ograniczone tylko do samotnych) z Funduszu Alimentacyjnego korzystało 550 tys. osób, a w czerwcu dodatek dla samotnych brało ponad 800 tys. osób.

Alina Wiśniewska, p.o. dyrektora departamentu świadczeń socjalnych ministerstwa, potwierdza, że państwo wydaje teraz więcej. O ile? Konkrety mają być po 25 października, gdy z województw spłyną informacje o liczbie samotnych i ich dzieci.

Dyrektor Wiśniewska przyznaje, że rację miał Kościół oraz rzecznicy praw dziecka i praw obywatelskich alarmujący, że nowa ustawa dyskryminuje ubogie rodziny pełne. - W przyszłym roku chcemy ograniczyć zasiłki dla samotnie wychowujących dzieci. Dodatek [teraz po 170 zł na każde dziecko - red.] przysługiwałby na dwójkę, maksymalnie trzecie dziecko - zapowiada Wiśniewska. - Za to dodatek dla wielodzietnych na trzecie i każde następne dziecko dostałyby wszystkie rodziny, także pełne [po 50 zł na dziecko].

Alina Wiśniewska uważa, że będzie to sprawiedliwszy rozdział pieniędzy, a samotni wielodzietni, którzy stracą, będą mogli starać się o wsparcie z innej puli - np. pomocy społecznej. Wśród poprawek ma być też pomysł na ściąganie alimentów. Tymczasem w Sejmie jest już obywatelski projekt ustawy - złożył go Komitet Inicjatywy Ustawodawczej na rzecz Ustawy Fundusz Alimentacyjny, który chce przywrócenia funduszu (ale jego dysponentem byłaby gmina) i przede wszystkim poprawy ściągalności alimentów.

http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34317,2350833.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline MAGDA BUDEK

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 150
Czy dobrze zrozumiałam?
« Odpowiedź #248 dnia: Październik 24, 2004, 05:38:01 pm »
Miałam zepsuty komputer i dłuuuuuugo nie było mnie z Wami.Nie wiem czy dobrze zrozumiałam.Jesli pobieram dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka to moge ubiegac się o 70% wysokości alimentów jeśli wcześniej płacil mi FA?
Aldona 18lat(mpdz, epi ),Mateusz 15 lat,Marta 8 lata (całościowe zaburzenia ze spektrum autyzmu, epi ''uśpiona'')

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #249 dnia: Październik 24, 2004, 06:42:12 pm »
teraz powinnaś doręczyć zaświadczenie z F.A. (z ZUS-u) o wysokosci pobieranych alimentów wg wyroku sądowego jakie miałaś wypłacane w miesiącu kwietniu b.r.

Cytowałam za Dz.U. wyżej!!!
Dz.U. Nr 192 poz.1963 z 2004r.
USTAWA z dnia 30 lipca 2004 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych
(Dz. U. Nr 192, poz. 1963)

Cytuj
7) po art. 70 dodaje się art. 70a w brzmieniu:

"Art. 70a. 1. Osobie otrzymującej dodatek, o którym mowa w art. 12, która do dnia 30 kwietnia 2004 r. pobierała świadczenia z funduszu alimentacyjnego, ustala się w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2004 r. prawo do tego dodatku w wysokości 70 % przysługującego w kwietniu 2004 r. świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Dodatek nie może być niższy niż 170 zł na dziecko albo 250 zł na dziecko, o którym mowa w art. 12 ust. 4.

2. Osoba, która do dnia wejścia w życie ustawy otrzymywała świadczenie z funduszu alimentacyjnego i po dniu 1 maja 2004 r. nie otrzymywała dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka, nabywa w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2004 r., na wniosek, prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka w wysokości 70 % świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługującego w kwietniu 2004 r., jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 612 zł i rodzina spełnia pozostałe warunki określone w ustawie.

3. Dodatek, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie może być wyższy niż 300 zł na dziecko.


Magdo to wszystko obowiązuje do 31 XII 2004r.

Od 1 stycznia 2005r znowu wracamy do punktu wyjscia!!!!
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach