Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Świadczenia rodzinne  (Przeczytany 1350272 razy)

Offline aqua

• Raczkujący Gadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #150 dnia: Kwiecień 29, 2004, 12:02:25 pm »
Witam
I zaraz rozpetam  wojne
Moim  zdaniem  fundusz alimentacyjny to  jest pomylka bo  strasza kombinacje, ojciec czuje sie wolny a komornik  tez juz go  nie szuka.
pomyslmy  z funduszu  koszysta garstka niemala ale z zmiany  skoszysta wieksza liczba, te mamy ktorym  rowniez jest ciezko  maja niskie alimenty bo  tak  ustalil  sad  i  tata palci  tylko  tylu  lub mniej  a niema juz mozliwosci  sciagac do  przez komornika bo  wykazuje dobra wole.
kazdy rodzic jest odpowiedzilny sa swoje dzieci, i  z prawami  ma obowiazki-alimenty.
A znam  przypadki  ze malzenstwa sie rozwodzily aby z funduszu  brac kase, lub mama ciagnela i  tu  i  tu  czyli  z funduszu  i  od ojca.
Moze lepeij  nich  wiezniowie zaczna pracowec to  i  na fundusz beda pieniadze.

pozdrowienia Elzbieta
Dzieci potrzebują miłości - szczególnie wtedy gdy na nią nie zasługują.
/Henry David Thoreau/

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Hata

• User z prawami do pisania
  • Raczkujący Gadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #151 dnia: Kwiecień 29, 2004, 12:12:49 pm »
Znalazłam :D
Przepraszam za zamieszanie :oops:
.:.carpe diem.:.

Offline aqua

• Raczkujący Gadacz
Gdzie składać o nowe świadczenia i jakie dokumenty
« Odpowiedź #152 dnia: Kwiecień 29, 2004, 04:08:03 pm »
W URZEDZIE GMINY ALBO  GMINNYM OSRODKU POMOCY  SPOLECZNEJ-CZESC URZEDOW MA ROWNIEZ DODATKOWE MIEJSCA POLECAM  ZADZWONIC DO  URZEDU  DO  KOMORKI  SPOLECZNEJ  I  POPROSIC O  TAKI  WYKAZ.
JEZELI  SPELNIASZ CHOCIAZ JEDEN  WARUNEK:
STARASZ SIE O  ZASILEK RODZINNY Z DODATKAMI  Z TYTULU:
1-OPIEKI  NAD DZIECIKEM W OKRESIE KORZYSTANIA Z URLOPU WYCHOWAWCZEGO,
-SAMOTNEGO WYCHOWYWANIA DZIECKA
2-JESTES OSOBA BEZROBOTNA
3-POBIERASZ ZASILEK  PRZEDEMERYTALNY LUB SWIADCZENIE PRZEDEMERYTALNE
4-DO  30  KWIETNIA ODBIERALAS ZASILEK  RODZINNY LUB PIELEGNACYJNY Z POMOCY  SPOLECZNEJ
4-TWOJ  PRACODAWCA ZATRUDNIA NIE WIECEJ  NIZ 4 PRACOWNIKOW
5-JESTES POSLEM  LUB SENATOREM(TO  CHYBA SMIESZNE PRZY ICH ZAROBKACH)
6-MASZ USTALONE PO 1 MAJA 2004 PRAWO DO EMERYTURY RENTY RENTY RODZINNEJ LUB SOCJALNEJ

U PRACODAWCY-JEZELI  PRACUJESZ W FIRMIE PO WYZEJ  5 PRACOWNIKOW, ALE KIEDY STARASZ SIE O  ZASILEK  RODZINNY  I  PIELEGNACYJNY Z DODATKAMI ZA URODZENIE DZIECKA , JEGO KSZTALCENIEI  REHABILITACJE, ROZPOCZECIE ROKU SZKOLEI P[ODJECIEM NAUKI POZA MIEJSCEM ZAMIESZKANIA-------UWAGA JESLI  STARASZ SIE O  JESZCZE INNE DODATKI TYLKO W URZEDZIE GMINY.

W ZUS-PRZY TYCH SAMYCH SWIADCZENIACH CO U PRACODAWCYALE JEZELI SPELNIASZ DODATKOWO WARUNEK-----------DO 30  KWIETNIA POBIERALES Z ZUS EMERYTURE, RENTE, RENTE SOCJALNA LUB RENTE RODZINNA, JESLES OSOBA DUCHOWNA PROWADZISZ POZAROLNICZ DZILALNOSC GOSPODARCZA. JEZELI  SKALDASZ O DODATKOWE SWIADCZENIA TYLKO  W GMINIE

W KRUS-TAKIE SWIDCZENIA JAK  U  PRACODAWCY, ALE PODLEGASZ SPOLECZNEMU UBEZPIECZENIU ROLNIKOE. JEZELI STARASZ SIE O  INNE SWIADCZENIA-ZASILKI MUSISZ ZLOZYC DOKUMENTY W GMINIE.

W JEDNOSCE POLEGAJACEJ  MON, MINISTROWI  SPRAWIEDLIWOSCI, SZEFOWI ABW, MSWIA[/b]-TYLKO  TAK  JA K  U  PRACODAWCY  JEZELI  JESTES FUNKCJONARIUSZEM LUB PRACOWNIKIEM TYCH  SLUZB. JEZELI STARASZ SIE O INNE DODATKI  ZLOZ DOKUMENTY W GMINIE.
/Henry David Thoreau/

Offline aqua

• Raczkujący Gadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #153 dnia: Kwiecień 29, 2004, 04:32:51 pm »
JAKIE DOKUMENTY TRZEBA ZLOZYC      
                                                     1-NOWE WNIOSKI
2-ZASWIADCZENIE Z US O  DOCHODACH  ZA 2002
UWAGA JESLI WTEDY NIE KOSZYSTALES Z ZASILKOW, A ODTEGO  CZASU TWOJA SYTUACJA FINANSOWA SIE POGORSZYLA-STRACILES PRACE, LUB OBNIZONO  CI  PENSJE-TO  MOZESZ SIE O  NIEGO STARAC, DO  WNIOSKU  POWINNIENES DOLACZYC SWIADECTWO  PRACY LUBDECYZJE O WYPOWIEDZENIU WARUNKOW PRACY.
3-KOPIE DOKUMENTU  TOZSAMOSCI
4-ODPIS AKTU URODZENIA DZIECKA
5-ORZECZENIE O NIEPELNOSPRAWNOSCI  DZIECKA-WYSTARCZY  TEN  KTORY  WYDANO  NA KOMISJI

W ZALEZNOSCI OD RODZAJU  SWIADCZEN BADZ DODATKU BEDZIESZ JESZCZE MUSIAL  DOLACZYC;
1-PRAWOMOCNY WYROK  O  PRZYSPOSOBIENIU  DZIECKA LUB INFORMACJE Z SADU  O  TOCZACEJ  SIE SPRAWIE
2-ZASWIADCZENIE ZE SZKOLY POTWIERDZAJACE NAUKE DZIECKA PO  18 ROKU ZYCIA
3-ZASWIADCZENIE ZE SZKOLY ZE DZIECKO  UCZY  SIE W INNEJ  MIEJSCOWOSC, DOKUMENT POTWIERDZAJACY, ZE JEST TYMCZASOWO ZAMELDOWANE W BURSIE LUB INTERNACIE-WYDAJE SEKRETARIAT  SZKOL
4-PRAWOMOCNY WYROK  SADU  O  ROZWODZIE LUB SEPARACJI
5-WYROK  O  ALIMENTACH-DECYZJE Z FUNDUSZU  ALIMENTACYJNEGO  O  PRZYZNANIU  ALIMENTOW, MOGA ZADAC OD KOMORNIKA POSWIADCZENIA NIESCIAGALNOSCI
UGODY  ALIMENTACYJNEJ  NP. U  NOTARIUSZA
6-ZASWIADCZENIE Z URZEDU  PRACY  PTWIERDZAJACE GOTOWOSC PODJECIA PRACY
7-ZASWIADCZENIE OD PRACODAWCY O  TERMINIE URLOPU WYCHOWAWCZEGO ORAZ WCZESNIEJSZYM  ZATRUDNIENIU
8-ZASWIADCZENIE Z POWIATOWEGO  URZEDU  PRACY  O  UTRACIE PRAWA DO  ZASILKU
9-DECYZJI  Z MOPS O  PRZYZNANIU  ZASILKU  STALEGO-TERAZ ROWNIEZ O  ZAWIERZENIU  WYPLAT ZASILKU  STALEGO  WYDAJE MOPS
10-SWIADECTWA PRACY -PRZY SWIADCZENIU  PIELEGNACYJNYM
/Henry David Thoreau/

Offline aqua

• Raczkujący Gadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #154 dnia: Kwiecień 29, 2004, 06:46:34 pm »
W Gdyni
1-Urzad Miasta czynne 8-16

punkty czynne od 9-14
2- ul. Wąsowicza 3-grabowek "swietlica" ABK nr.5 tel.6207286
3-ul.Porębskiego 9 pogorze gorne przychodnia lekaska pokoj nr.6 tel 665-7656wew44
4-ul.Wrocłaska 54 orlowo przych.lekarska pokoj 70A 6202513
5-ul.Armii Krajowej centrum przych.lekarska pokoj 226-drugie pietro te.7820311 wew351
/Henry David Thoreau/

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #155 dnia: Kwiecień 29, 2004, 07:49:27 pm »
"aqua" to dobry pomysł, aby każda ze swojej miejscowości wpisała takie Punkty Przyjęć.

w Krakowie stworzono 2 takie siedziby obsługi mieszkańców:

os.Handlowe 1 - mieszkańcy Nowej Huty
ul. Halicka 14 - mieszkancy Śródmieścia, Podgórza i Krowodrzy.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #156 dnia: Maj 02, 2004, 12:03:32 pm »
na str, ZUS na dole dodano nowe, obowiązujące od 1 maja świadczenia z wyjaśnieniem komu przysługują i w jakiej wysokości

http://www.zus.pl/swiadcze/t_swiad.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Hata

• Raczkujący Gadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #157 dnia: Maj 04, 2004, 11:08:55 pm »
Złożyłam dzisiaj wniosek na świadczenie pielęgnacyjne. Orzeczenie było OK i nie było potrzeby, aby wystawiono mi je na nowym druku. Uff...

Offline Hata

• Raczkujący Gadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #158 dnia: Maj 04, 2004, 11:27:23 pm »
Pamiętajcie, żeby przy składaniu wniosków nie zapomnieć Nr konta bankowego. Ja zapomniałam, ale na szczęście mogłam zadzwonić do pani z MOPS i go podać.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #159 dnia: Maj 04, 2004, 11:39:49 pm »
Hata ja także nie musiałam zmieniać starego Orzeczenia o Niepełnosprawności dziecka do lat 16-tu.
W Ustawie podkreślano szczególnie pkt. 7 i 8 - w przypadku starszych Orzeczeń te same wymagania sa podane w pkt. 2 i 5
Nei rozumeim więc dlaczego wiele Urzędów "goni" matki po Orzeczenia na nowych drukach - nie musicie  i wytłumaczcie swoim urzędnikom o punktach które podałam wyżej.

Druga sprawa wiążąca się z uzyskaniem wszelkich zasiłków wg nowej austawy to metryka urodzenia dziecka do zasiłku rodzinnego.
Także nie musicie mieć odpisu z aktualną data- wystarczy ksero takiej metryki. (oczywiście trzeba mieć ze sobą oryginału do wglądu).

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Zamieszanie z zasiłkami dla ubogich
« Odpowiedź #160 dnia: Maj 05, 2004, 10:29:51 am »
Zamieszanie z zasiłkami dla ubogich

Tłumy ludzi oblegały we wtorek ośrodki pomocy społecznej, żeby złożyć wnioski o przyznanie zasiłku. Wszystko przez zmiany w systemie ich wypłacania

- Od trzech godzin stoję w kolejce, by złożyć dokumenty, wcześniej odstałam swoje piętro niżej, by pobrać wniosek. To oczywiście nie wszystko, bo wcześniej dwa tygodnie spędziłam na kompletowaniu dokumentów. Ręce opadają, tyle powiem - denerwuje się pani Lucyna z Bielska.

Zamieszanie spowodowane jest ustawą o świadczeniach rodzinnych, która weszła w życie 1 maja. Zgodnie z nią zadania, którymi dotychczas zajmował się ZUS czy Urząd Pracy, muszą przejąć samorządy. W Bielsku wypłacaniem zasiłków pielęgnacyjnych, rodzinnych oraz świadczeń pielęgnacyjnych zajmuje się wydział pomocy społecznej magistratu. - Niemal wszyscy nasi pracownicy zajmują się przyjmowaniem wniosków, żeby odbywało się to jak najszybciej - mówi Anna Wójtowicz, zastępczyni naczelnika wydziału.

W Sosnowcu przed Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej ludzie starający się o zasiłki ustawiali się już o świcie i oblegali go przez cały dzień. - Kolejki są wynikiem błędnych informacji przekazywanych sobie przez mieszkańców - mówi Wiesława Pawełek, kierowniczka działu organizacyjnego MOPS. - Ludzie myśleli, że wnioski mogą składać tylko do 5 maja, a to nieprawda - dodaje. Wnioski będą przyjmowane do końca miesiąca (wypłata będzie w czerwcu).

Pustkami świeciła natomiast wczoraj siedziba katowickiego MOPS. Wnioski o zasiłki składały tylko pojedyncze osoby. Małgorzata Trzęsimiech, zastępczyni dyrektora MOPS, wyjaśnia, że kolejek nie ma, ponieważ urzędnicy przyjmowali wnioski od 13 kwietnia. Do tej pory złożyło je ok. 2,5 tys. osób. - Szacujemy, że o pomoc będzie się starało w sumie 6 tys. osób - przypuszcza.

Złożenie wniosku nie oznacza jednak, że od razu dostaniemy pieniądze. W Katowicach wypłaty mają się rozpocząć najwcześniej w drugiej połowie maja. - Wtedy powinniśmy dostać pieniądze z budżetu państwa. To i tak nieźle, bo wcześniej pojawiały się informacje, że pieniądze będą dopiero w czerwcu - mówi Trzęsimiech.

Zofia Zawadzka, która wczoraj w Katowicach składała wniosek o zasiłek rodzinny, już nie może się doczekać pieniędzy. - Mam 12-letnią córkę, żyjemy z mojego zasiłku przedemerytalnego. To raptem nieco ponad 500 zł. Dla nas liczy się każdy grosz. Nawet te 50 zł zasiłku na córkę - mówi.

W gliwickim Ośrodku Pomocy Społecznej obliczono, że zasiłki będą kosztować ok. 9 mln zł, ale dokładnej sumy nikt nie zna. Zabrzański ZUS nie dostarczył bowiem gminie wykazu osób, które do tej pory pobierały świadczenia rodzinne.

http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34309,2056306.html

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Nowy system świadczeń rodzinnych - kompendium
« Odpowiedź #161 dnia: Maj 05, 2004, 04:37:47 pm »

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #162 dnia: Maj 08, 2004, 01:10:12 am »
Świadczenia rodzinne - Kraków

Na bieżąco przyjmowane są wnioski o o przyznanie świadczeń rodzinnych. Do tej pory do Urzędu Miasta wpłynęło ponad 5000 gotowych, prawidłowo wypełnionych wniosków. Aby uniknąć oczekiwania w kolejkach zachęcamy do odwiedzania punktów w godzinach popołudniowych.

Sprawy dotyczące zasiłków rodzinnych można załatwić przy ul. Halickiej 14 a (tel: 432 57 70) oraz na os. Handlowym 1 (tel: 680 55 60) w godz. od 8.00 do 18.00.

Informacji można zasięgnąć również w punktach przy pl. Wszystkich Świętych 3/4 (tel. 422-61-81) i ul. Grunwaldzkiej 8 (tel. 411-64-24), a także w budynku Grodzkiego Urzędu Pracy przy ul. Wąwozowej 34 (tel. 644-61-60). Punkty działają w godz. 10.00-14.00.

Informacje na temat świadczeń oraz formularze wniosków można uzyskać na stronie internetowej www.swiadczenia.krakow.pl
oraz dzwoniąc w godz. 8.00 - 18.00 pod bezpłatny numer: 0 800 400 325.

Aby usprawnić wydawanie odpisów aktów urodzenia, potrzebnych do realizacji świadczeń rodzinnych, Urząd Stanu Cywilnego wprowadził system bloczków oraz pracuje w wydłużonych godzinach pracy. Oczekujący na odpis aktu urodzenia dla potrzeb świadczenia rodzinnego mogą zgłaszać się po odbiór dokumentu w poniedziałki od godz. 9.30 do 18.00, w pozostałe dni tygodnia od godz. 8.00 do 18.00.

Warunkiem przyznania świadczenia jest złożenie prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku.

Świadczenia rodzinne stanowią zupełnie nowy system, odrębny od dotychczas funkcjonującego systemu pomocy społecznej. Wprowadzone zostały ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, która wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r. Są zadaniem zleconym - z zakresu administracji rządowej, w związku, z czym finansowane będą ze środków budżetu państwa. Świadczeniami rodzinnymi zostanie objętych ok. 20 000 mieszkańców Krakowa. Przewidywana kwota na wypłatę ww. świadczeń (od maja 2004 r. do grudnia 2004 r.) wynosi ok. 80 000 000 zł.

Przyjmowanie wniosków jeszcze przed wejściem w życie ustawy oraz wydłużone godziny pracy urzędu mają na celu zminimalizowanie negatywnych skutków zmian oraz ułatwienie wszystkim zainteresowanym załatwienie sprawy.
http://www.krakow.pl/art/archiwum/?id=2004050700

http://www.mgpips.gov.pl/null.php?strona=swiadczenia&id=3590

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Majowe noworodki z nowymi dodatkami
« Odpowiedź #163 dnia: Maj 11, 2004, 09:13:13 pm »
Majowe noworodki z nowymi dodatkami

Moja córka urodziła się już w maju. Jestem osobą samotną. Czy mam prawo do pomocy państwa?

– Tak. Ma pani prawo do zasiłku rodzinnego w wysokości 43 zł miesięcznie oraz do dwóch dodatków do zasiłku rodzinnego: z tytułu samotnego wychowywania dziecka w wysokości 170 zł miesięcznie oraz z tytułu urodzenia dziecka jednorazowo w wysokości 500 zł.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/22.html?numer=1200&dok=1200.22.383.1.25.3.0.1.htm

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Ograniczone prawo do dodatku
« Odpowiedź #164 dnia: Maj 11, 2004, 09:14:40 pm »
Ograniczone prawo do dodatku

Jestem samotną matką. Do tej pory otrzymywałam gwarantowany zasiłek okresowy z pomocy społecznej. Czy teraz otrzymam jakieś pieniądze na utrzymanie dzieci?

– Tak. Proszę złożyć wniosek o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Jednakże do 3-letniego okresu pobierania tego dodatku zostaną zaliczone okresy pobierania gwarantowanego zasiłku okresowego.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/22.html?numer=1200&dok=1200.22.414.1.25.4.0.1.htm

Offline ela

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #165 dnia: Maj 12, 2004, 03:10:30 pm »
Witam!

Tak czytam na temat tych zasiłkow i im wiecej czytam tym mam wiekszy metlik.Boje sie zebym czegoś nie przeoczyła bo czytam tu na temat tych dochodów utraconych więc proszę o pomoc.W 2002 roku oboje z męzem mieliśmy dochód .W tej chwili pozostaje tylko dochód męza (ja nie pobieram nic ).Czy w takiej sytuacji będzie potrzebny jego dochód za kwiecień?Bo wg dochodu z US rzecz jasna nie ma najmniejszych szans a gdyby brać sam kwiecień to może ..może.
Maciek 8lat ZD

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #166 dnia: Maj 12, 2004, 03:35:19 pm »
Elu z tego co pamiętam z wpsiów naszej Ulki - trzeba wziąć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodzie utraconym.
Najlepiej zapytaj w punkcie ghdzie masz składać druki o świadczenia.
pewnie Ulenka doradzi Ci coś zaraz.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #167 dnia: Maj 12, 2004, 03:39:37 pm »
W dochodzie rodziny uwzględniane są:

dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych,
dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
dochody, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym i zostały wymienione w art. 3 pkt 1c ustawy (np. stypendia, alimenty na rzecz dzieci).

W przypadku utraty dochodu prawo do zasiłku rodzinnego ustala się na wniosek osoby uprawnionej na podstawie dochodu rodziny lub dochodu osoby uczącej się pomniejszonego o utracony dochód

http://www.zus.pl/swiadcze/zas005.htm

Elu moim zdaniem do obliczenia waszego dochodu wezmą zarobki męża z 2002 r.
nie wezną pod uwage twoich zarobków, jeżeli straciłas prace, ale jeśli pracowałas na kilku etatach , a straciłas jedno źródło dochodu ,to to utracone zostanie pominięte
chyba się nie mylę, jeszcze sprawdzę dokładnie
pewnie chodzi ci o mniejsze zarobki męża w tym roku?

Offline ela

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #168 dnia: Maj 12, 2004, 04:01:14 pm »
Dziękuje za szybki odzew.To nawet nie chodzi o mniejszy zarobek tylko do całego roku biora nagrode tzw barbórke i niestety dochód przekracza.Ja całkowicie utraciłam zródło dochodu.Do pażdziernika 2002miałam zarobek a potem zasiłek dla bezrobotnych do pażdziernika 2003 a potem już nic i tak zostało.A w jakich przypadkach biora sam kwiecień?Gdy zarobek jest mniejszy?
Maciek 8lat ZD

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #169 dnia: Maj 12, 2004, 04:07:35 pm »
Penie o to chodzi:

W 2002 r. dostałem z zakładu pracy wysoką odprawę, co pozbawiło mnie prawa do zasiłków rodzinnych na syna i córkę w poprzednim okresie zasiłkowym, trwającym od 1 czerwca 2002 r. do końca kwietnia br. Teraz dowiedziałem się, że świadczenia rodzinne od 1 maja przyznaje się znowu na podstawie dochodu rodziny za 2002 r. Tymczasem od lutego br. przebywam na świadczeniu przedemerytalnym. Co robić?

Nic straconego. Rzeczywiście, uprawnienia do świadczeń rodzinnych przysługujących od 1 maja ustala się na podstawie dochodu rodziny za 2002 r. Jednak dla takich sytuacji jak opisana przepisy przewidują instytucję tzw. utraty dochodu. Mówią o tym art. 5 ust. 4 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. nr 228, poz. 2255 ze zm.; dalej: ustawa) oraz § 17 ust. 1 rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 4 marca 2004 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (jeszcze niepublikowane). Zgodnie z nimi prawo do świadczeń rodzinnych zostanie ustalone na podstawie dochodu z 2002 r. pomniejszonego o utracony dochód. Czytelnik musi udokumentować dochody rodziny za 2002 r. oraz swoje z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o zasiłki rodzinne (czyli z kwietnia br., jeżeli stara się o zasiłek od maja 2004 r.). Prawo do świadczeń rodzinnych zostanie ustalone przez gminę właściwą dla miejsca jego zamieszkania.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040312/prawo/prawo_a_5.html

to z naszego postu z 12 marca

Elu, jeżeli nie jestes pewna to złóż wniosek, troche papierków musisz załatwic , jeżeli Ci odmówią   będziesz pewna że zrobiiłas wszystko
a te zaświadczenia są bezpłatne, tylko nabiegać się
trzeba,
powodzenia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #170 dnia: Maj 12, 2004, 04:11:29 pm »
Pisałyśmy jednocześnie, Elu jeszce raz radzę, złóż wniosek jak nie jestes pewna, nich oni to przeliczą

Offline ela

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #171 dnia: Maj 12, 2004, 04:30:52 pm »
Dziękuje Uleńko chyba tak zrobie choć czarno to widze
Maciek 8lat ZD

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Zasiłki i dodatki w szczegółach
« Odpowiedź #172 dnia: Maj 12, 2004, 05:11:12 pm »
Zasiłki i dodatki w szczegółach

Na pytania czytelników dotyczące nowego systemu świadczeń rodzinnych odpowiadali nasi eksperci - URSZULA ŻÓŁTAK I OLGIERD PODGÓRSKI EKSPERCI Z DEPARTAMENTU ŚWIADCZEŃ RODZINNYCH W MINISTERSTWIE POLITYKI SPOŁECZNEJ

* Samotnie wychowuję 10-letnią córkę, która otrzymuje rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Słyszałam, że pobieranie po 30 kwietnia takiej renty wyklucza prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka? Czy to prawda?

Dodatek ten przysługuje na dziecko otrzymujące rentę rodzinną. Natomiast jego pobieranie wyklucza ustalone prawo do renty: socjalnej, inwalidzkiej, z tytułu niezdolności do pracy, w tym szkoleniowej (określonej w przepisach: o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, o ubezpieczeniu społecznym rolników, o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy oraz ich rodzin, o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego), szkoleniowej i z tytułu niezdolności do pracy, określonej w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz z tytułu niezdolności do pracy, określonej w przepisach o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach. Tak wynika z art. 3 pkt 5 ustawy.

Z MĘŻEM I BEZ MĘŻA

* Powtórnie wyszłam za mąż. Do końca kwietnia na dziecko z pierwszego małżeństwa pobieram świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Moje dochody nie przekraczają 504 zł na osobę. Czy przysługuje mi jakiś dodatek do zasiłku rodzinnego? Jeśli tak, to jakie dokumenty muszę złożyć, aby go dostać?

W grę wchodzi tu ewentualnie dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka, w wysokości 170 lub 250 zł miesięcznie na dziecko niepełnosprawne. Przysługuje on jednak wyłącznie osobom stanu wolnego (czyli pannie, kawalerowi, osobie pozostającej w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, rozwodnikowi i rozwódce, wdowie i wdowcowi), które nie wychowują dziecka wspólnie z jego ojcem. Jednak dla sytuacji takich, jak opisana, przepis przejściowy (art. 60 ust. 2) ustawy przewidział roczny okres przejściowy, trwający do końca kwietnia 2005 r. Skoro czytelniczka otrzymuje świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, będzie w tym czasie pobierać wskazany dodatek, mimo że jest zamężna. Aby go uzyskać, do wniosku o zasiłek rodzinny powinna dołączyć zaświadczenie terenowej jednostki ZUS o świadczeniach z Funduszu Alimentacyjnego.

* Nie mieszkam z mężem. W ogóle nie łoży on na dzieci. Mój dochód za 2002 r. nie przekracza 504 zł. Czy należy mi się od 1 maja jakieś świadczenie z nowego systemu, jeżeli udokumentuję oddzielne zamieszkanie z małżonkiem?

Bez znaczenia jest tu fakt oddzielnego zamieszkania małżonków. Rodzinę tworzą bowiem w tym wypadku małżonkowie i dzieci. Mówi o tym art. 3 pkt 16 ustawy. W celu uzyskania zasiłków rodzinnych od 1 maja trzeba udokumentować dochody żony i męża za 2002 r. i podzielić je przez cztery osoby. Tak ustalony dochód nie może przekroczyć 504 zł na osobę w rodzinie lub 583 zł w razie wychowywania dziecka niepełnosprawnego. Wówczas czytelniczka dostanie zasiłki rodzinne w wysokości po 43 zł na pierwsze i drugie dziecko. Nie ma jednak szans na dodatek do tego zasiłku z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Aby go dostać, należy spełnić dwie przesłanki: być stanu wolnego i nie wychowywać dzieci wspólnie z ich ojcem. Czytelniczka natomiast jest mężatką.

Z RÓŻNYCH SZUFLAD

* Uczę się w technikum. Mam 18 lat. Od ojca otrzymuję 200 zł zasądzonych alimentów. Mieszkam w internacie (a więc nie z matką) i samodzielnie prowadzę gospodarstwo domowe. Czy otrzymam jakieś świadczenia rodzinne po 30 kwietnia?

Ustawa dopuszcza pobieranie świadczeń rodzinnych przez pełnoletnią osobę uczącą się, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub z zasądzeniem od nich alimentów. Osoba mająca zasądzone alimenty od ojca nie spełnia tego warunku, chyba że matka nie żyje. Czytelnik nie uzyska zatem świadczeń rodzinnych na siebie. Nie ma jednak przeszkód, by zasiłek rodzinny wraz z dodatkami pobierała jego matka, jeśli rodzina spełnia kryterium dochodowe (do jej dochodu wlicza się również otrzymywane alimenty). Czytelnik - skoro nie ukończył jeszcze 21 lat i uczy się w szkole - spełnia ustawowe wymogi uprawniające do zasiłku rodzinnego na niego w kwocie 43 zł miesięcznie. Ponadto matka będzie pobierać dodatek z tytułu podjęcia przez niego nauki w szkole poza miejscem zamieszkania w wysokości 80 zł miesięcznie. We wrześniu dostanie także jednorazowo 90 zł dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Jeżeli samotnie wychowuje syna, może też uzyskać dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

* Urodzę prawdopodobnie w lipcu. Z tego tytułu dostanę pewną kwotę od związku zawodowego działającego u pracodawcy. Czy mimo to mam szansę na dodatek z tytułu urodzenia dziecka?

Tak. Czytelniczka dostanie wskazany dodatek, jeśli sprosta ustawowym wymogom uprawniającym do zasiłku rodzinnego. Ustawa przewiduje, że prawo do tego dodatku nie przysługuje rodzinie, która otrzymała inne świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, finansowane z budżetu państwa (np. jednorazowe świadczenie pieniężne z tytułu urodzenia dziecka przysługujące żołnierzom zawodowym). Jednakże kwoty uzyskane od związku zawodowego nie pochodzą z budżetu państwa.

* Mam 7-letniego niepełnosprawnego syna. Nie dostanę na niego zasiłku rodzinnego z powodu przekroczenia kryterium dochodowego. Ale czy mogę starać się o dodatek z tytułu jego kształcenia i rehabilitacji lub inne świadczenia rodzinne?

Czytelnik nie ma szans na wskazany dodatek. A to dlatego, że dodatki przysługują wyłącznie osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego. Jednakże może się ubiegać o zasiłek pielęgnacyjny, jeżeli syn legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności. Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się bowiem bez względu na dochód rodziny.

* Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania przysługuje przez 10 miesięcy w roku (od września do czerwca) podczas pobierania nauki. Czy wypłaca się go za maj i czerwiec br., może dopiero od tegorocznego września?

Należy go wypłacić również za maj i czerwiec 2004 r.

* Do ilu miesięcy życia dziecka rodzice mogą się starać o dodatek z tytułu jego urodzenia?

Dodatek ten wypłaca się do ukończenia przez dziecko roku. Przysługuje on jednak tylko na dzieci urodzone po 30 kwietnia 2004 r. Mówi o tym art. 26 ust. 3 ustawy.

* Kim jest opiekun faktyczny dziecka w rozumieniu ustawy? Chodzi tu wyłącznie o opiekuna prawnego czy też o rodziców dziecka?

Zgodnie z art. 3 pkt 14 ustawy za opiekuna faktycznego dziecka rozumie się osobę rzeczywiście opiekującą się dzieckiem, która wystąpiła do sądu rodzinnego z wnioskiem o jego przysposobienie. Tym samym opiekunami faktycznymi dziecka nie są ani jego opiekun prawny, ani rodzice.

* Jestem samotną matką 10-letniego niepełnosprawnego chłopca, w dodatku bezrobotną. Pobieram na niego świadczenia z FA (tylko do końca kwietnia), zasiłek rodzinny i pielęgnacyjny. A co dostanę po 1 maja?

Dochód na osobę w rodzinie wychowującej dziecko niepełnosprawne nie może przekroczyć 583 zł. Jeśli pani spełnia to kryterium, uzyska od 1 maja zasiłek rodzinny w wysokości 43 zł miesięcznie na dziecko. Także dodatki z tytułu: samotnego wychowania dziecka w kwocie 250 zł miesięcznie na syna, rozpoczęcia roku szkolnego90 zł raz w roku we wrześniu oraz z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego 70 zł miesięcznie. Dostanie pani również, i to niezależnie od dochodu, 144 zł miesięcznie zasiłku pielęgnacyjnego. Gdy nie podejmie pani zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad synkiem, dostanie także 420 zł miesięcznie świadczenia pielęgnacyjnego.

* Wspólnie z konkubentem wychowuję syna i jeszcze dwoje dzieci, których ojcem jest mój były mąż. Czy dostanę dodatki z tytułu samotnego wychowywania na dzieci z poprzedniego związku?

Nie. A to dlatego, że wychowuje pani chłopca wspólnie z jego ojcem. Nie jest pani zatem osobą samotną w świetle ustawy. Fakt, że tylko jedno dziecko wychowuje pani wspólnie z jego ojcem, nie ma tu żadnego znaczenia.

http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/firmas_040512/firmas_a_8.html

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Rodziny zastępcze. Zasiłek pielęgnacyjny
« Odpowiedź #173 dnia: Maj 13, 2004, 03:01:21 pm »
Rodziny zastępcze. Zasiłek pielęgnacyjny
Pominięto dzieci niepełnosprawne

W nowej ustawie o świadczeniach rodzinnych pominięto dzieci niepełnosprawne z rodzin zastępczych. W konsekwencji ich opiekunowie nie mogą od początku tego miesiąca otrzymać na nie zasiłku pielęgnacyjnego. Kwestię tę miały uregulować nowe przepisy wykonawcze dotyczące rodzin zastępczych. Tych jednak, jak dotąd, nie wydano.

Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Polityki Społecznej, wyłączenie z systemu świadczeń rodzinnych dzieci z rodzin zastępczych było spowodowane tym, że rodziny te, wychowując dziecko niepełnosprawne, otrzymują z tego tytułu zwiększoną pomoc na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka, przysługującą na podstawie ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U. nr 64, poz. 593).

Gdyby z kolei chcieć zastosować w obecnym stanie prawnym przepisy rozporządzenia z dnia 29 września 2001 r. w sprawie rodzin zastępczych (Dz.U. nr 120, poz. 1284), wówczas wspomniane rodziny mogłyby nie otrzymać żadnego finansowego wsparcia z pomocy społecznej – podkreśla Departament Pomocy Społecznej MPS.

Natomiast w projektowanym rozporządzeniu w sprawie rodzin zastępczych (planuje się, że wejdzie ono w życie w sierpniu br.) podstawą do naliczania zwiększonej pomocy na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej będzie wydane przez zespół do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności orzeczenie o niepełnosprawności, a dla dzieci po 16 roku życia – orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Zwiększona pomoc dla dzieci niepełnosprawnych, co podkreśla resort polityki społecznej, związana jest z samym faktem niepełnosprawności. Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ma bowiem charakter pochodny i jest bezpośrednio związane z istnieniem niepełnosprawności. Jak się dowiedzieliśmy w MPS, do czasu wydania nowego rozporządzenia przy przyznawaniu świadczeń dla rodzin zastępczych wychowujących dzieci niepełnosprawne przyjęty będzie sposób postępowania przewidziany w projekcie rozporządzenia. Jest to o tyle istotne, że regulacje dotyczące szczegółowych zasad przyznawania pomocy pieniężnej dla dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności wejdą w życie z mocą od 1 maja br.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/2.html?numer=1202&dok=1202.2.3.2.25.2.0.1.htm

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #174 dnia: Maj 13, 2004, 03:55:02 pm »
Czytam tą ustawę i jakoś nie mogę się doczytać rewelcji wygłaszanych przez panie urzędniczki. Mianowicie chodzi o dochody z działalności gospodarczej. Z tego co Ula pisała wcześniej wynika, że do dochodu rodziny zalicza się dochody opodatkowane m.in. na zasadach ogólnych, czyli tak jak u nas opodatkowana jest działalność gospodarcza. Takie zaświadczenie z US złozyliśmy za 2002 rok.
W zdaniu na temat dochodu utraconego jest "...jeśli członek rodziny utracił pracę, zmienił na mniej płatną lub jego dochód (w tym wypadku) za kwiecień 2004 roku jest mniejszy niż średni miesięczny dochód z roku 2002. U nas ma miejsce właśnie taka sytuacja, ale panie urzędniczki twierdzą, że nie dostaniemy zasiłku, bo to działalność gospodarcza! Argument: "no bo w działalności to tak jest, że za kwiecień był niski dochód, a teraz może pani mieć bardzo duży i co??"
Mój kontrargument: "Ktoś np. zakładając działalność w roku 2002, inwestował, kiepsko mu szło i miał niski dochód. Rok 2003 i połowa 2004 to boom finansowy. Kupił sobie dwa merce, zaczął budować dom i... złożył wnioski o zasiłek. No i okazuje się, że jemu dadzą zasiłek, bo jego obecnych dochodów nikt już nie weryfikuje. Dopiero w sierpniu 2005 roku"
Dla mnie to paranoja!  :evil:

Może ktoś ma taką sytuację i wie jak to rozgryżć z tą cho****ą działalnością?
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #175 dnia: Maj 13, 2004, 04:42:24 pm »
Manatko, mam już 3 takie osoby jak ty ktorym odmowiono świadczeń,
urzędnicy powołują się na zapis o dochodzie utraconym a nie zmniejszonym im chodzi o utratę źrodła dochodu , w każdym z tych przypadków ktoś stracił pracę, zmienił na mniej płatną,
 wszyscy sie odwołują, ale nie wiem czy to cos da

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Czy otrzymywanie renty rodzinnej uprawnia do świadczeń rodzi
« Odpowiedź #176 dnia: Maj 20, 2004, 09:49:10 am »
Czy otrzymywanie renty rodzinnej uprawnia do świadczeń rodzinnych?

Osoby posiadające uprawnienie do renty rodzinnej mają prawo do wszystkich świadczeń rodzinnych, jeżeli spełniają inne warunki określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Zgodnie z tą ustawą przez pojęcie renty nie należy bowiem rozumieć renty rodzinnej i w przypadku gdy dziecko jest uprawnione do tego świadczenia, osobie uprawnionej, przysługuje również dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka – wyjaśnia Departament Świadczeń Rodzinnych Ministerstwa Polityki Społecznej.

Tak więc osoba samotnie wychowująca dziecko (wdowa, wdowiec) ma prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka w przypadku pobierania przez dziecko renty rodzinnej po zmarłym rodzicu. Zgodnie z art. 12 ust. 7 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 228, poz. 2255 z późn. zm.) dodatek ten nie przysługuje, jeśli dziecko ma ustalone prawo do renty socjalnej lub renty. Jednak, zgodnie z art. 3 pkt 5 definiującym rentę, przez to pojęcie nie należy rozumieć renty rodzinnej.

Pojęcie „renta”, zgodnie z art. 3 pkt 5, odnosi się do:

• renty inwalidzkiej,
• renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, o ubezpieczeniu społecznym rolników, o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
• renty szkoleniowej i renty z tytułu niezdolności do pracy określonych w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
• renty z tytułu niezdolności do pracy określonej w przepisach o zaopatrzeniu z tytułu wypadków przy pracy lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/2.html?numer=1207&dok=1207.2.9.2.22.2.0.1.htm

Offline MAGDA BUDEK

• Raczkujący bywalec
  • **
Niedoinformowani urzędnicy?
« Odpowiedź #177 dnia: Maj 24, 2004, 05:02:23 pm »
Ciekawa jestem jak Wam poszło załatwianie formalności związanych z zasiłkami. Bo dla mnie to była istna droga przez piekło .Byłam kilka razy w urzędzie ,za każdym razem czegoś mi brakowało.Ostatnio pani powiedziała, że to już wsio-i bach!Brakuje zaswiadczenia od komornika,itp.,
-Bo nam przekazują nowe zasady,co chwilę coś się zmienia.-usłyszałam od urzedniczki.Mam pytanie .W przestrzeń.Kto poniesie winę za to, że nie złozyłam dokumentów, nie dostanę zasiłków za maj i jestem w totalnym dołku finansowym skoro pani urzędniczka nie jest kompetentna i ciągle coś sobie przypomina?a na dodatek bezczelnie mnie sonduje:
-a czy pani na pewno sama wychowuje dzieci?Bo teraz to będą kombinować jak tylko się da...:(
Aldona 18lat(mpdz, epi ),Mateusz 15 lat,Marta 8 lata (całościowe zaburzenia ze spektrum autyzmu, epi ''uśpiona'')

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #178 dnia: Maj 24, 2004, 05:33:29 pm »
Magda od jesieni piszemy o nowej Ustawie o świadczeniach rodzinnych.
Wystarczy czytać sukcesywnie kącik "Prawo" i "wolna dyskusja" a będziesz na bieżąco.

ja złożyłam 30 kwietnia wszystkie dokumenty, dzięki temu, że śledziłam powyższe wątki i Dz.U. wprowadzający nową Ustawę.
W moim przypadku także trafiłam na niedoinformowane urzędniczki, które wciskały mi jeszcze jeden dokument do wypełnienia,a z gory wiedziałam, że nie mają racji. (wyśmiałam ich i kazałam aby wzięły do ręki Dz.U. )

W tych wątkach znajdziesz wszystko:
http://www.mpips.gov.pl/_swiadczenia.php?dzial=184&poddzial=1151&dokument=3623

http://www.mgpips.gov.pl/null.php?strona=swiadczenia&id=3590
http://www.mpips.gov.pl/_swiadczenia.php

http://forum.darzycia.pl/topic,3051
http://forum.darzycia.pl/topic,1731

Mimo, że złożyłam dokumenty dzień przed wejściem Ustawy - nadal pozostaję bez alimentów na dziecko i bez 1 grosza zasiłków!!! i tak będzie do 15 czerwca b.r.

Offline marias52

• Raczkujący Gadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #179 dnia: Maj 24, 2004, 06:00:33 pm »
Soniu ja złożyłam gdzies 10 maja a wypłaca mi 27 maja bo to alfabetycznie od dzisiaj juz wypłacaja.
Niby ten sam kraj a..
Pozdrawiam Maria mamaizy z zd

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #180 dnia: Maj 24, 2004, 06:46:59 pm »
Mario ja myślę, że to też zależy od Miasta ( przede wszystkim czy mają na to fundusze w kasie miasta)

Offline gbaska

• Raczkujący Gadacz
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #181 dnia: Maj 26, 2004, 01:36:14 pm »
wg powyższych załączników świadczenie pielęgnacyjne (420)należy się na dziecko o" ustalonym znacznym stopniu niepołnosprawności"-czy dla dziecka 3l ZD  wystarczy orzeczenie o niepełnosprawności które uzyskałam na komisji do 16 roku życia-czy też potrzebne są jakieś dodatkowe zaświadczenia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #182 dnia: Maj 26, 2004, 03:06:16 pm »
przysługuje w przypadku rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej - rodzicom lub opiekunom prawnym z tyt. opieki nad dzieckiem z ustalonym znacznym stopniem niepełnosprawności

Kryterium dochodowe (dotyczy wyłącznie świadczenia pielęgnacyjnego):
dochód nie może przekroczyć kwoty 583,00 zł na jednego członka rodziny

najważniejsze jest zaświadczenie o dochodach za 2002rok, potem Ozreczenei o Niep. Dziecka (czy punkty 7,8  dawniej 2 i 5 w Orzeczeniu masz na TAK)
Odpis Metryki Urodzenia dziecka.

Ubiegający się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego składają wniosek (wzór wniosku) oraz następujące załączniki:

orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami, o których mowa w art. 6b ust 3 pkt. 7 i 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. Nr 123 poz. 776 z późn. zm.) albo o znacznym stopniu niepełnosprawności dziecka;
zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodów
- http://www.mpips.gov.pl/_swiadczenia.php?dzial=184&poddzial=1151&dokument=3623

Offline ela

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #183 dnia: Maj 27, 2004, 03:18:43 pm »
witam!

Mam pytanie.Czy świadczenie pilęgnacyjne (420zł) wypłaca zakład pracy czy urząd gminy?jak to jest czy wszysto zakład czy jest to jakos rozdzielone?
Maciek 8lat ZD

Offline Grażyna

• Gadacz
zasiłki
« Odpowiedź #184 dnia: Maj 27, 2004, 03:30:09 pm »
Jeśli masz przyznany zasiłek pielęgnacyjny (dziecko ma orzeczenie o niepełnospraności) i zasiłek rodzinny (ten jest zależny od dochodów) to należy ci się świadczenie pielęgnaczyjne (opiekun nie może być w żadnym stosunku pracy, nawet na urlopie wychowawczym) i dodatek na rehabilitację i wszystko to wypłaca Urząd Gminy - MOPS!

Offline ela

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #185 dnia: Maj 27, 2004, 03:51:10 pm »
Dzięki za odpowiedż ale chyba żle sie wyraziłam.Do tej pory zasiłek pilęgnacyjny pobierał mąż (ja nie pracuję)i teraz prawdopodobnie należy nam sie zasiłek rodzinny na zakładzie pracy męża .czy resztę dodatków tez wypłaca zakład pracy męża.?Pozdrawiam
Maciek 8lat ZD

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #186 dnia: Maj 27, 2004, 03:58:47 pm »
Nie każde Orzeczenie o Niep. daje podstawę do otrzymania świadczenia.
Musi być zapis "Tak" w pk-cie 7 i 8 (stare Orzeczenia mają to zawarte w pk-cie 2 i 5)
tzn., że dziecko wymaga stałej pielęgnacji

Offline ela

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #187 dnia: Maj 27, 2004, 04:05:09 pm »
tak my mamy takie orzeczenie ale czy to wypłaca mezowi przy rodzinnym czy osobno MOPS?
Maciek 8lat ZD

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #188 dnia: Maj 27, 2004, 04:14:10 pm »
Elu radziłabym dowiedzieć się u siebie. Teraz każde miasto ma własne wewnętrzne ustalenia do ustawy.
Może niech mąż zapyta w swoim zakładzie pracy, jesli nie - złóż dokumenty w meijscu wypłacania u Ciebie tych zasiłków.

Offline ela

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #189 dnia: Maj 27, 2004, 04:17:24 pm »
Dziękuję Soniu no chyba tak zrobie bo kazdy co innego.Juz sie pogubilam narazie czekam na zaświadczenie z US.Pozdrawiam :D
Maciek 8lat ZD

Offline Grażyna

• Gadacz
ela
« Odpowiedź #190 dnia: Maj 27, 2004, 06:43:46 pm »
Elu jak ci się należy rodzinne i pielęgnacyjny to i świadczenie opiekuńcze i dodatek rehabilitacyjny a wtedy wypłaca ci wszystko MOPS - Gmina!

Jeżeli należał by ci się tylko pielęgnacyjny to nadal by mógł go pobierać mąż w zakładzie pracy!

Offline ela

• Raczkujący bywalec
  • **
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #191 dnia: Maj 28, 2004, 08:57:28 am »
No właśnie mąż nie dopytał do końca bo to na zakładzie pracy mu powiedzieli ,że oni wypłacą wszystko.Tylko mąż nie wspomniał o tym świadczeniu pilęgnacyjnym (on nie za bardzo się w tym orientuje)i dzisiaj musi dokładnie wypytać.I tez mi sie zdaje ,że to gmina.Dziękuję!
Maciek 8lat ZD

Offline kelak

• Podglądacz
  • *
    • http://republika.pl/serduszko2002/
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #192 dnia: Maj 28, 2004, 10:34:56 am »
elu ja miałam dokładnie taki sam przypadek co u ciebie maz pobierał zasiłek pielegnacyjny i rodzinny u siebie w pracy ale zaklady nie wypłacaja teraz świadczenia pielegnacyjnego(420zł) wiec wszystko teraz przejmuje gmina wiec mosisz tam składac papiery
pozdrawiam
 mama przemusia  zd

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Rząd chce poprawić ustawę o świadczeniach rodzinnych
« Odpowiedź #193 dnia: Maj 28, 2004, 09:12:17 pm »
Rząd chce poprawić ustawę o świadczeniach rodzinnych
Pomoc nie tylko dla samotnych

Przepisy o świadczeniach rodzinnych znowu mają się zmienić. W ciągu półtora miesiąca resort polityki społecznej przedstawi projekt ustawy, dzięki której pomocą mają zostać objęte pełne rodziny wielodzietne.

Ministerstwo chce w ten sposób naprawić błąd, przez który objęcie dodatkową pomocą osób samotnie wychowujących dzieci doprowadziło do fali rozwodów. Wczoraj w Sejmie minister polityki społecznej Krzysztof Pater mówił też, że gminy nie powinny przetrzymywać pieniędzy na swoich kontach.

- Samorządy zarabiają w ten sposób na odsetkach, ale takie postępowanie jest niedopuszczalne - oceniał Pater. - Świadczenia powinny być wypłacane na bieżąco.

Zdaniem posłów przepisy trzeba doprecyzować, żeby świadczenia rodzinne otrzymywali również studenci wyższych uczelni, a nie tylko uczniowie szkół pomaturalnych. W ocenie posłów, takie rozwiązanie jest niesprawiedliwe i krzywdzące.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych weszła w życie 1 maja. Gminy przejęły wówczas wypłatę świadczeń bezrobotnym, pobierającym zasiłek przedemerytalny, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i kółek rolniczych. Wczoraj w Sejmie posłowie mówili, że samorządy nie radzą sobie z tym obowiązkiem: panuje bałagan, a pracownicy urzędów są nieprzygotowani.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040528/kraj/kraj_a_6.html

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Jak uzyskać zasiłek rodzinny?
« Odpowiedź #194 dnia: Maj 28, 2004, 09:45:27 pm »
Jak uzyskać zasiłek rodzinny?

Osoba ubiegająca się o zasiłek rodzinny musi złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku oraz dodatków na właściwym druku. O dodatki można się starać tylko wówczas, jeśli jesteśmy uprawnieni do zasiłku.

Formularze wniosków oraz innych dokumentów niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych udostępnia podmiot realizujący te świadczenia, czyli np. pracodawca, gmina czy ZUS. Do wniosku należy dołączyć:

• uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby uprawnionej,
• skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument (np. wpis w dowodzie osobistym),
• zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka w wieku powyżej 18 lat do szkoły lub szkoły wyższej,
• orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne,
• kopię aktów zgonu rodziców lub kopię odpisu wyroku zasądzającego alimenty w przypadku osoby uczącej się,
• zaświadczenie lub oświadczenie stwierdzające wysokość dochodu rodziny.

Jeśli w sądzie toczy się postępowanie o przysposobienie dziecka, należy przedstawić informację sądu o stadium postępowania w tej sprawie, w przypadku osoby faktycznie opiekującej się dzieckiem, która wystąpiła o adopcję.

Kopia odpisu prawomocnego wyroku orzekającego rozwód lub separację albo kopia aktu zgonu małżonka lub rodzica dziecka jest nieodzowna dla osoby samotnie wychowującej dziecko.

Jeśli osoba zainteresowana ubiega się o dodatki do zasiłku rodzinnego, do głównego dokumentu – wniosku o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego – należy dołączyć inne dokumenty, na podstawie których możliwe będzie ustalenie prawa do konkretnego dodatku do zasiłku rodzinnego. Jeśli ZUS uzna, że dostarczona dokumentacja jest niekompletna, to może zażądać jej uzupełnienia, zawieszając prawo do wypłat.

Od 1 maja 2004 r. do 31 sierpnia 2005 r. wysokość miesięcznego zasiłku rodzinnego wynosi:

• 43 zł na pierwsze i drugie dziecko,
• 53 zł na trzecie dziecko,
• 66 zł na czwarte i kolejne dziecko.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/2.html?numer=1213&dok=1213.2.3.2.29.3.0.1.htm

Offline Grażyna

• Gadacz
ulu
« Odpowiedź #195 dnia: Maj 29, 2004, 06:46:37 pm »
Ulu ja też tak wyczytałam, że rodzinne będzie zależeć od wieku dziecka, ale okazuje się, że to dopiero od połowy 2005 r. a nie od maja  :(

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #196 dnia: Maj 30, 2004, 08:10:05 am »
Grażyno, do tego czasu jeszcze 100 razy cos zmienią
może się nie pogubimy  :lol:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #197 dnia: Maj 31, 2004, 03:07:41 am »
Samorządy zarabiają w ten sposób na odsetkach, ale takie postępowanie jest niedopuszczalne - oceniał Pater. - Świadczenia powinny być wypłacane na bieżąco.

Właśnie główkuję do kogo teraz uderzyć za miesięczne juz opóźnienie wypłat zasiłków wraz z odsetkami za każdy dzień zwłoki. Zasiłków nadal nie mam, więc policzę dokładnie każdy dzień zwłoki!!!!!!!

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Rozwód przez ustawę?
« Odpowiedź #198 dnia: Czerwiec 01, 2004, 11:41:30 am »
Bo chcą dostać od państwa pieniądze
Rozwód przez ustawę?

Rośnie liczba rozwodów z powodu złych rozwiązań w ustawie o świadczeniach rodzinnych - alarmuje rzecznik praw dziecka.

Zdaniem Pawła Jarosa liczba wniosków rozwodowych od zeszłego roku zwiększyła się o blisko 40 procent. Z kolei o około 155 proc. zwiększyła się liczba małżeństw, które chcą separacji.

Skąd te dane? W biurze rzecznika porównano liczbę wniosków o rozwód i separację, które wpłynęły do 41 sądów okręgowych w całym kraju od stycznia do kwietnia 2003 roku z danymi z tego roku.

Według Jarosa wzrost rozwodów spowodowany jest likwidacją Funduszu Alimentacyjnego i zastąpieniem wypłacanych z niego świadczeń dodatkiem wyłącznie dla osób samotnie wychowujących dzieci. Wiele osób, aby uzyskać ten dodatek, a więc więcej pieniędzy od państwa, decyduje się na rozwód.

- To nie jest przypadkowa zbieżność. Dane z sądów wskazują, że coraz więcej małżeństw rozwodzi się z powodów finansowych - uważa Jaros.

Podobnego zdania są przedstawiciele Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. - Ustawa o świadczeniach rodzinnych promuje samotne wychowywanie dzieci, zachęca związki małżeńskie do ich delegalizacji, a młodych ludzi do życia w konkubinacie - uważa prezes zarządu PFROŻ Paweł Wosicki.

Z danych przedstawionych przez PFROŻ (na podstawie informacji z Ministerstwa Sprawiedliwości) wnika, że liczba wniosków rozwodowych w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła w kraju o 32 proc.

Organizacja domaga się nowelizacji ustawy. Ministerstwo polityki społecznej pracuje już nad zmianą prawa. W zeszłym tygodniu szef tego resortu Krzysztof Pater zapowiedział, że ministerstwo przygotuje nowelizację ustawy w ciągu półtora miesiąca. K.S., PAP

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040601/kraj/kraj_a_13.html

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Poszkodowani ryczałtowcy
« Odpowiedź #199 dnia: Czerwiec 02, 2004, 05:29:38 pm »
RPO. Trzeba zmienić przepisy
Poszkodowani ryczałtowcy

Ustawy o świadczeniach rodzinnych i o pomocy społecznej naruszają konstytucję i powinny zostać jak najszybciej zmienione – uważa Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich, który zwrócił się w tej sprawie do Krzysztofa Patera, ministra polityki społecznej.

Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych, ustalenie prawa do przysługujących na jej mocy zasiłków wymaga przedstawienia, wydanego przez urząd skarbowy, zaświadczenia o dochodzie opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Do wniosku o świadczenie trzeba też dołączyć zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów. Dotyczy to także osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, z tym że osoby prowadzące działalność objętą podatkiem zryczałtowanym muszą swój dochód zadeklarować.

Dochód deklarowany nie może być niższy od sześciokrotności sumy płaconego przez te osoby zryczałtowanego podatku wraz ze składką na ubezpieczenie zdrowotne, ale pomniejszonego o zryczałtowany podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Prawo do zasiłków z pomocy społecznej również ustala się na podstawie zaświadczenia z urzędu skarbowego. Na jego podstawie oraz na podstawie dowodu opłacania składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ustalana jest także wysokość dochodu w przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej.

W opinii rzecznika, sposób ustalania dochodu osób prowadzących działalność opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym, oderwany jest od faktycznej sytuacji materialnej rodziny. Wspomniane osoby bowiem muszą deklarować dochód, który w dodatku nie może być niższy od wspomnianego kryterium dochodowego.

Takie rozwiązanie, jak podkreślił rzecznik w liście do ministra K. Patera, może prowadzić do pozbawienia osób biednych należnego im wsparcia tylko z tego powodu, że źródłem ich dochodów jest prowadzenie działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/2.html?numer=1216&dok=1216.2.3.2.25.5.0.1.htm

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach