Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Świadczenia rodzinne  (Przeczytany 1489901 razy)

Offline Deron

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 101
  • http://www.deron.eu
Świadczenia rodzinne
« dnia: Sierpień 25, 2003, 11:00:13 pm »
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zakłada zmianę w systemie świadczeń rodzinnych. Ustawa wejdzie w życie we wrześniu br. lub 1 stycznia 2004 roku.

Będzie funkcjonował jeden zasiłek rodzinny - tzw. "zasiłkowa podstawa". Jeśli osoba starająca się o zasiłek spełni odpowiednie kryteria, będzie mogła starać się o dalsze dodatki. Prawo do zasiłku będą miały tylko rodziny, w których dochód na osobę nie będzie przekraczał 504 zł netto. W przypadku rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne będzie to kwota 583 zł. Jego wysokość nadal uzależniona będzie od liczby dzieci w rodzinie.

Od września 2004 roku wysokość zasiłku będzie zależeć od przedziału wiekowego dziecka - koszty utrzymania dziecka będą rosły razem z nim.

Rząd proponuje trzy przedziały wiekowe:
- do 6 lat zasiłek w wysokości 42 zł,
- 7 - 16 lat 53 zł,
- 17 - 21 lat ( dzieci niepełnosprawne do 24 roku życia) 61 zł.
Ta forma pomocy będzie przyznawana na okres12 miesięcy - od września do sierpnia.


Dodatki

Będzie przysługiwał dodatek z tytułu urlopu wychowawczego w wysokości 400 zł miesięcznie, oczywiście tylko dla tych rodzin, które spełniać będą kryteria dochodowe "zasiłkowej podstawy". Będzie on wypłacany w przypadku urodzenia jednego dziecka przez okres 2 lat, więcej niż jednego dziecka - nie dłużej niż trzy lata. Jeśli będzie wykorzystany na opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym, to do 6 lat - nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18-go roku życia.

Dodatek "dla osoby bezrobotnej, samotnie wychowującej dziecko do 7 lat, która straciła prawo do zasiłku dla bezrobotnych" w wysokości 400 zł miesięcznie, pod warunkiem że jest zarejestrowana w urzędzie pracy i spełnia kryterium dochodowe. Będzie wypłacany nie dłużej niż przez trzy lata.

Dodatek alimentacyjny będzie przysługiwał w wysokości 170 zł miesięcznie na każde dziecko, nie więcej jednak niż 510 zł na rodzinę, w przypadku gdy niemożliwe będzie wyegzekwowanie zasądzonych przez Sąd alimentów lub gdy niemożliwe będzie ustalenie ojcostwa. Jak w każdym innym przypadku, trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe.

Dodatek macierzyński - będzie jednorazowym świadczeniem wypłacanym w wysokości 300 zł tym rodzinom, których dochód na osobę jest niższy od
504 zł, a w przypadku rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne - 583 zł.

Zasiłek rodzinny będzie zwiększony o nowe dodatki:

50 zł miesięcznie na rehabilitację i edukację dziecka niepełnosprawnego w wieku do 5 lat z orzeczoną niepełnosprawnością albo 70 zł miesięcznie na dziecko w wieku 6 - 24 lat z orzeczoną niepełnosprawnością lub co najmniej umiarkowanym stopniem niepełnosprawności uczące się w szkole lub studiujące.
90 zł jednorazowy dodatek związany z nauką w szkole. Będzie przysługiwał na każde dziecko rozpoczynające naukę w kolejnej klasie - do ostatniej klasy szkoły średniej.
80 zł miesięcznie na dziecko uczące się w szkole poza miejscem zamieszkania (od września do czerwca).
Uwaga: nadal będzie istniał zasiłek pielęgnacyjny.

Zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwał, jeśli dochód na osobę w rodzinie jest niższy niż 1166 zł netto, czyli nie przekracza 200 proc. dochodu uprawniającego do doświadczeń rodzinnych w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym. Najprawdopodobniej wyniesie 140 zł miesięcznie.
Prawo do zasiłku przysługiwałoby niepełnosprawnemu dziecku do 16-go roku życia, a w przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności, również dłużej.
Zasiłek otrzymałyby także osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, jeśli niepełnosprawność powstała w wieku uprawniającym do zasiłku rodzinnego.

Zasiłek stały z pomocy społecznej przestanie istnieć, a zastąpi go świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 420 zł miesięcznie. Przysługiwał będzie osobom opiekującym się dziećmi do 16 roku życia z orzeczoną niepełnosprawnością lub starszymi (do 16 lat), ale tylko z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności i tylko tym, które spełniają kryterium dochodowe.

Pozdrawiam Deron   :agrue:
Brak wstrząsów powoduje niepokój twórczy


Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 26, 2003, 01:17:58 am »
Dzięki Deron  :D
a przy okazji wklej źródło informacji-bardzo proszę (takie przyjęliśmy kryteria dla rzetelności informacji).

O świadczeniach rodzinnych informowałam także wcześniej:
News z 2003.06.04 Rodziny wielodzietne bez premiiSejm-Świadczenia rodzinne - źródło: Gazeta Prawna Nr 108 (964) środa 04 czerwca 2003 r.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline kameljanda

 • User z prawami do pisania
 • Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 1452
Re: Swiadczenia rodzinne - projekt
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 28, 2003, 07:40:12 am »
Cytuj
Deron
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zakłada zmianę w systemie świadczeń rodzinnych. Ustawa wejdzie w życie we wrześniu br. lub 1 stycznia 2004 roku.


Nie mogę dodzwonić się do ZUS-u ale doszły mnie słuchy, że nie wiadomo kiedy tak naprawdę ruszą świadczenia w takim kształcie!
Nadchodzi zima wielkimi krokami, już teraz sierpień pozostawia wiele do życzenia jeśli chodzi o temperaturę. Ziam...a tu znowuż trzeba będzie biegać po urzędach przez kilka miesięcy, przerzucać papierki z urzędu do urzędu, czekać na decyzje, odwoływać się lub cieszyć się z paru groszy, które rzucać będą jak jałmużnę, raz tak, raz siak. Jak można tak poniżać tych, którzy ponoszą cały ciężar wychowania niepełnosprawnego obywatela, który i tak lekko nie ma?

Pozdrawiam

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 05, 2003, 05:09:54 pm »
Podaję źródło pierwszego wątku napisanego przez Deron

Rządowy Projekt ustawy o świadczeniach rodzinnych
oraz w .pdf (wymagany Adobre Acrobat)
http://orka.sejm.gov.pl/Druki4ka.nsf/wgdruku/1555/$file/1555.pdf
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline ela

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 243
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 25, 2003, 05:42:42 pm »
U mojej 16 letniej córki po miesiecznym pobycie w szpitalu wykryto astmę oskrzelową.Czy z tego tytułu nalezy jej sie zasiłek pielęgnacyjny?
Jak to jest z tym zasiłkiem?
Maciek 8lat ZD

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 25, 2003, 05:49:03 pm »
Elu - to wszystko zależy od tego jakiego typu astma, jak często są ataki.
Myślę, że jeśli lekarz prowadzący córkę zrobi dokładny opis z zaznaczeniem częstotliwości ataków i konieczności sparwowanai ciągłej opieki z Twojej strony- to zasiłek ten otrzymasz.
Wiem, że z tym schorzeniem są kłopoty w uzyskaniu zasiłku pielęgnacyjnego, ponieważ na ogół dzieci w tym wieku są w okresie edukacji (czyli nie są pod stałą opieką matki)

Radziłabym próbować złożyć dokumentację i wystąpić o powołanie Komisji ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Jeśli córka ma pełne 16 lat - musi stanąć przed Komisją ds Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności (nie samej niepełnosparwności)- tu może być gorzej.
Próbować możesz - zawsze warto. (zdobądź dobry opis od lekarza kierującego)

Orzekanie o niepełnosprawności do celów pozarentowych
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Z Prac Sejmu-Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 14, 2003, 09:00:48 pm »
Dodatek w wysokości 170 zł zamiast wypłaty świadczeń z likwidowanego Funduszu Alimentacyjnego przewiduje przyjęta przez Sejm ustawa o świadczeniach rodzinnych.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych zakłada wsparcie finansowe rodzin, osiągających dochody poniżej 504 zł na osobę (lub 583 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym). Przy ustalaniu prawa do świadczeń będą brane pod uwagę dochody uzyskiwane ze wszystkich źródeł. Wymaganym dokumentem będzie zaświadczenie z urzędu skarbowego. Świadczenia rodzinne będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pomoc finansowa państwa będzie skierowana wyłącznie do rodzin mających na utrzymaniu dzieci. Zasiłek rodzinny będzie bowiem przysługiwał rodzinie wychowującej dzieci do 18 lat (rząd proponował do 16), a w przypadku dzieci uczących się – do 21 roku lub w przypadku nauki w uczelni wyższej – do 24 roku życia. Na dziecko do 5 roku życia rodzina otrzyma wsparcie w kwocie 44 zł, od 5 do 16 roku życia – 56 zł, a na dziecko, które ukończyło 16 rok życia – 65 zł.

Rodzina uprawniona do zasiłku rodzinnego może otrzymać jednorazowe lub okresowe zwiększenie świadczenia, w formie dodatku do zasiłku rodzinnego w związku z:
• urodzeniem dziecka – wysokość jednorazowego dodatku z tytułu urodzenia dziecka jest jednakowa dla wszystkich rodzin i wynosi 500,00 zł;
• korzystaniem z urlopu wychowawczego – wysokość dodatku do zasiłku rodzinnego dla tych rodzin wyniesie 400,00 zł miesięcznie;
• samotnym wychowywaniem dziecka w wieku do lat 7 i utratą prawa do zasiłku dla bezrobotnych – 400,00 zł miesięcznie, lecz nie dłużej niż przez 3 lata, pod warunkiem posiadania statusu osoby poszukującej pracy.

Inne dodatki do zasiłku rodzinnego to dodatek z tytułu: kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego (corocznie 90 zł), podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania (po 80 zł przez 10 miesięcy w roku). Dodatek pielęgnacyjny w wysokości 142 zł otrzymają również osoby, które ukończyły 75 rok życia. Najwięcej kontrowersji budzi jednak zlikwidowanie, po niemal 30 latach działalności, Funduszu Alimentacyjnego, z którego tylko w sierpniu br. wypłaty otrzymywało 536,5 tys. osób

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/6.html?numer=1078&dok=1078.6.3.2.3.2.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Tylko dla najuboższych
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 15, 2003, 11:14:43 am »
Tylko dla najuboższych

Jolanta Kroner

Od maja przyszłego roku zasiłek rodzinny, obudowany dodatkami, zastąpi dotychczasowe różnorodne świadczenia dla rodziny. Oprócz rodzinnych, funkcjonować będą także świadczenia opiekuńcze.

W środę 12 listopada Sejm przyjął ustawę wprowadzającą reformę systemu świadczeń rodzinnych, która objęła wypłacane obecnie świadczenia finansowane z budżetu (zasiłek rodzinny, pielęgnacyjny i wychowawczy oraz świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego) oraz ze środków pomocy społecznej (jednorazowe zasiłki macierzyńskie, gwarantowane zasiłki okresowe, zasiłki stałe oraz pomoc pieniężną na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej). Teraz wszystkie świadczenia dla rodziny będą finansowane z budżetu i odłączone od pomocy społecznej.

Prócz obywateli polskich, do świadczeń rodzinnych będą mieli prawo cudzoziemcy posiadający obywatelstwo państw UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz inni cudzoziemcy posiadający status uchodźcy albo zezwolenie na osiedlenie w Polsce.

Z wyliczeń resortu pracy wynika, że reforma systemu nie spowoduje znaczących różnic w wydatkach państwa na ten cel. Kwota ok. 7,5 mld zł rocznie będzie jednak, zapewniają posłowie, dzielona bardziej sprawiedliwie i adresowana celniej, do rodzin najbardziej potrzebujących pomocy. Pomoc ta obejmie o ok. 100 tys. osób więcej niż obecnie.

Kryterium dochodowe

Zasiłek rodzinny przysługuje, gdy dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza w rodzinie 504 zł netto, tj. po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz podatku dochodowego (obecnie 548 zł), a w rodzinie wychowującej dziecko niepełnosprawne w stopniu znacznym lub umiarkowanym - 583 zł (obecnie 612 zł). Ten wynikający z badań naukowych próg dochodowy uwzględnia podstawowe wydatki, powiązane z potrzebami rozwoju i integracji dzieci. Weryfikacja progu dochodowego i wysokości świadczeń będzie przeprowadzana co trzy lata. Do dokumentowania dochodów będzie służyć zaświadczenie z urzędu skarbowego.

Zasiłek rodzinny

Przysługuje na dzieci do lat 18 lub do ukończenia nauki w szkole, nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia albo do ukończenia 24. roku życia w razie kontynuowania nauki i legitymowania się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Wysokość zasiłku uzależni się nie od liczby dzieci w rodzinie, lecz od wieku dziecka: do ukończenia 5 lat wyniesie on docelowo 44 zł na dziecko, w wieku 5 - 18 lat - 56 zł, a powyżej 18. roku życia - 65 zł. Zasiłek nie przysługuje, jeśli dziecko przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w rodzinie zastępczej, albo gdy pozostaje w związku małżeńskim.

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Rodzina uprawniona do zasiłku rodzinnego może ubiegać się o jednorazowe lub okresowe dodatki do niego, jeśli spełnia wymagane warunki. Istnieje siedem dodatków.


Z tytułu urodzenia dziecka przysługuje jednorazowo dodatek w wysokości 500 zł. Likwidacji ulegnie równocześnie jednorazowy zasiłek macierzyński (201 zł) z tego tytułu z pomocy społecznej. Obliczono, że ta zmiana będzie kosztować budżet ok. 87 mln zł rocznie.

Z tytułu opieki nad dzieckiem podczas urlopu wychowawczego przewiduje się dla matki lub ojca dodatek do zasiłku rodzinnego w wysokości 400 zł, wypłacany przez 2 lata. W wypadku porodu wielorakiego - przez 3 lata, a w razie urlopu wychowawczego i dla opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym - do 6 lat. Warunkiem jest co najmniej 6-miesięczny okres zatrudnienia bezpośrednio przed przejściem na urlop wychowawczy.
Zmiana jest niekorzystna dla samotnych rodziców oraz osób wychowujących więcej niż dwoje dzieci. Zatem osoby, które w dniu wejścia w życie nowych przepisów będą już uprawnione do zasiłku wychowawczego, zachowają nabyte prawo do wyższego świadczenia.


Dla samotnych rodziców, którzy utracili prawo do zasiłku dla bezrobotnych przewiduje się dodatek do zasiłku rodzinnego w wysokości 400 zł miesięcznie przez okres do 3 lat, pod warunkiem wychowywania dziecka do 7 lat i posiadania statusu osoby poszukującej pracy. Prawo do dodatku ulega zawieszeniu w razie podjęcia pracy, ale przy jej ponownej utracie zostanie przywrócone. Dodatek ten zastąpi gwarantowany zasiłek okresowy z pomocy społecznej, który obecnie w pierwszym roku pobierania wynosi 461 zł, a w następnych 369 zł.

Z tytułu samotnego wychowywania dzieci matka lub ojciec otrzyma dodatek w wysokości 170 zł na jedno dziecko, nie więcej niż 850 zł na rodzinę. Na każde niepełnosprawne dziecko dodatek ten zwiększono do 250 zł na dziecko, nie więcej niż 1250 zł. Dodatek nie przysługuje, jeśli dziecko ma ustalone prawo do renty socjalnej lub renty.
Rozwiązanie to zastąpiło świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego, który ulega likwidacji. Wszystkie rodziny niepełne, z dochodem nieprzekraczającym kryterium ustalonego dla zasiłku rodzinnego, otrzymają wsparcie, niezależnie od tego, czy osoba zobowiązana do alimentacji wywiązuje się z tego obowiązku, czy nie.

Dla osób po 50. roku życia, które dotychczas korzystały z Funduszu Alimentacyjnego, przewiduje się wypłatę tego dodatku do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego.

Jedno z nowych świadczeń to dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego wypłacany do 16. roku życia przy orzeczeniu o niepełnosprawności oraz do 24. roku życia przy orzeczeniu o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Wynosi 50 zł miesięcznie na dziecko do 5. roku życia i 70 zł na dziecko w wieku 5 - 24 lat. Wydatek na ten cel szacuje się na 40 mln zł.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w wysokości 90 zł na każdego ucznia będzie wypłacany co roku we wrześniu aż do ukończenia szkoły średniej. Ma to kosztować 288 mln zł rocznie.

Również nowym świadczeniem jest dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania. Wypłacany będzie przez 10 miesięcy w roku w wysokości 80 zł. Koszt tego dodatku to ok. 88 mln zł.

Świadczenia opiekuńcze

Warunkiem przyznania świadczeń z tej grupy jest orzeczenie o niepełnosprawności dziecka lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności osoby dorosłej albo orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, która powstała przed 21. rokiem życia. Posłowie nie zgodzili się, aby zastąpić dodatek pielęgnacyjny wypłacany obecnie z ZUS zasiłkiem pielęgnacyjnym, pozostał on więc nadal w systemie ubezpieczeń społecznych.

Do świadczeń rodzinnych zaliczono natomiast zasiłki pielęgnacyjne, które będą przyznawane na takich zasadach, jak ubezpieczeniowe dodatki pielęgnacyjne. Oznacza to, że zasiłek pielęgnacyjny - niezależnie od osiąganych dochodów - otrzyma każda osoba, która ukończyła 75 lat, nie pobiera dodatku pielęgnacyjnego i złoży w tej sprawie wniosek. Otrzymują je ponadto niepełnosprawne dzieci i osoby niepełnosprawne w wieku powyżej 16 lat, jeśli mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a także o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli powstała ona przed ukończeniem 21. roku życia.
Zasiłek ten wynosi 142 zł i będzie podlegał okresowej weryfikacji, jak wszystkie świadczenia rodzinne.

Świadczenie pielęgnacyjne przeznaczone jest dla rezygnujących z aktywności zawodowej dla opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem z orzeczoną niepełnosprawnością lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Zastąpi ono zasiłek stały z pomocy społecznej, ale przy jego przyznaniu obowiązuje kryterium dochodowe uprawniające do zasiłku rodzinnego w rodzinie z niepełnosprawnym dzieckiem (583 zł na osobę). Świadczenie wyniesie 420 zł miesięcznie.

Droga do gminnej kasy

Od 1 września 2006 r. świadczenia rodzinne ma przyznawać marszałek województwa, a wypłacać samorząd gminny. Wnioski w tej sprawie składać się będzie w urzędach miasta lub gminy. W związku z późniejszym niż zakładano wejściem w życie ustawy (od 1 maja 2004 r., a nie od września 2003 r.), etapowe osiągnięcia tego celu posłowie skrócili z trzech do dwóch lat. Zakładają, że "wyjęcie" tej problematyki z zakładów pracy i przeniesienie jej do samorządu jako zadania z zakresu administracji rządowej umożliwi pełną kontrolę nad prawidłowością wypłaty świadczeń dla rodziny. Pod jednym wszakże warunkiem: że samorządy otrzymają 100 proc. środków niezbędnych do realizacji powierzonych zadań - podkreślali posłowie w czasie prac nad ustawą.

W Unii Europejskiej świadczenia rodzinne podlegają eksportowi. Oznacza to, że z dniem naszego wstąpienia do UE przyznane w kraju świadczenie będzie mogło być wypłacane w każdym z krajów do niej należących.

Kiedy

Ustawa, generalnie, ma wejść w życie 1 maja 2004 r. Ale nie wszystkie jej zasady zaczną obowiązywać od tej daty. Najbardziej skomplikowane jest stopniowe wprowadzanie nowego zasiłku rodzinnego:


Od 1.05.2004 r. do 31.08.2005 r. zasiłek rodzinny będzie jeszcze przyznawany według kryterium liczby dzieci w rodzinie (art. 47), choć w nieco innej wysokości niż obecnie: 43 zł na pierwsze i drugie dziecko (obecnie 42,50 zł), 53 zł na trzecie (teraz 52,60 zł), 66 zł na czwarte i każde kolejne (obecnie 65,70 zł).

Od 1.09.2005 r. do 1.09.2006 r. zasiłki rodzinne będą zależały już od wieku dziecka i wyniosą: na dziecko do ukończenia 5. roku życia 44 zł; na dziecko w wieku 5 - 18 lat - 56 zł; na dziecko w wieku 18 - 24 lata - 65 zł (art. 6).

Od 1.09.2006 r. wysokość zasiłków i dodatków oraz próg wsparcia dochodowego rodzin poddany będzie pierwszej weryfikacji (art. 18).

Nowe dodatki do zasiłku rodzinnego obowiązują od 1.05.2004 r. (art. 8 w zw. z art. 72).

Przesunięcie wejścia w życie ustawy o świadczeniach rodzinnych z września 2003 r., jak zakładano, do 1 maja 2004 r. spowodowało konieczność kolejnego już wydłużenia mocy prawnej obecnie obwiązujących ustaw o funduszu alimentacyjnym oraz o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych do 30.04.2004 r., które w przeciwnym razie obwiązywałyby tylko do końca bieżącego roku (art. 36 i 40).
Ustawa została skierowana teraz do Senatu.
Jolanta Kroner, Źródło: Rzeczpospolita - 15.11.03 (link juz nieaktywny)
źr
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 15, 2003, 11:27:54 am »
Tekst ustawy przekazany do Senatu zgodnie z art. 52 regulaminu Sejmu
USTAWA z dnia 12 listopada 2003 r.
o świadczeniach rodzinnychAdekwatny obraz rzeczywistości:
Spłodzić, urodzić, zagłodzić

Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Deron

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 101
  • http://www.deron.eu
Poprawki Senatu
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 21, 2003, 10:23:50 am »
Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 12 listopada 2003 r. ustawy o świadczeniach rodzinnych, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:


1)
 w art. 3 w pkt 1 w lit. c w zdaniu wstępnym wyraz "dochody" zastępuje się wyrazami "inne dochody,";
 
2)
 w art. 3 w pkt 1 w lit. c skreśla się tiret jedenaste;
 
3)
 w art. 3 w pkt 1 w lit. c w tiret trzynastym po wyrazach wyrazy "Straży Granicznej" dodaje się wyrazy "i Biura Ochrony Rządu";
 
4)
 w art. 3 w pkt 1 w lit. c tiret piętnaste otrzymuje brzmienie:

"- alimenty na rzecz dzieci,";

 
5)
 w art. 3 w pkt 1 w lit. c w tiret szesnastym wyrazy "o tytule i stopniach naukowych" zastępuje się wyrazami "o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki";
 
6)
 w art. 3 w pkt 1 w tiret siedemnastym skreśla się wyrazy "oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów";
 
7)
 w art. 3 w pkt 1 w lit. c w tiret dwudziestym drugim wyrazy "o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych" zastępuje się wyrazami "o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006";
 
8)
 w art. 3 pkt 16 otrzymuje brzmienie:

"16) rodzinie - oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: małżonków, rodziców, opiekuna prawnego dziecka, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia;";

 
9)
 w art. 5 w ust. 10 wyrazy "należnego zryczałtowanego podatku dochodowego" zastępuje się wyrazami "sumy należnego zryczałtowanego podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie zdrowotne";
 
10)
 w art. 12 w ust. 3 po wyrazach "na dziecko" dodaje się wyrazy ", nie więcej jednak niż 510,00 zł miesięcznie dla rodziny";
 
11)
 w art. 15:

a) w ust. 1 po wyrazach "nauki w szkole" dodaje się wyraz "ponadgimnazjalnej",

b) dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Dodatek nie przysługuje, jeżeli pomiędzy miejscowością, w której zamieszkuje dziecko a miejscowością, w której znajduje się siedziba szkoły, kursuje komunikacja miejska.";

 
12)
 w art. 30 w ust. 1 wyraz "pobierała" zastępuje się wyrazem "pobrała";
 
13)
 w art. 46 w pkt 3, w pkt 9a po wyrazach "zasiłku dla bezrobotnych" dodaje się wyrazy "na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania".
Brak wstrząsów powoduje niepokój twórczy


Offline Deron

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 101
  • http://www.deron.eu
Oto cala Ustawa
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 21, 2003, 10:26:40 am »
USTAWA

z dnia 12 listopada 2003 r.

o świadczeniach rodzinnych

Rozdział 1

Przepisy ogólne

Art. 1.

1. Ustawa określa warunki nabywania prawa do świadczeń rodzinnych oraz zasady ustalania, przyznawania i wypłacania tych świadczeń.

2. Świadczenia rodzinne przysługują:

1) obywatelom polskim;

2) cudzoziemcom posiadającym obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego;

3) cudzoziemcom przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiadającym status uchodźcy lub zezwolenie na osiedlenie się w Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zamieszkują łącznie z członkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Art. 2.

Świadczeniami rodzinnymi są:

1) zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego;

2) świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne.

 

Art. 3.

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1) dochodzie - oznacza to, po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób:

a) przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne,

b) deklarowany w oświadczeniu dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pomniejszony o należny zryczałtowany podatek dochodowy i zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,

c) dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych:

- renty określone w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,

- renty wypłacone osobom represjonowanym i członkom ich rodzin, przyznane na zasadach określonych w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,

- świadczenia pieniężne oraz ryczałt energetyczny określone w przepisach o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych,

- dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny i dodatek kompensacyjny określone w przepisach o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,

- świadczenie pieniężne określone w przepisach o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę Niemiecką lub Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich,

- emerytury i renty otrzymywane przez osoby, które utraciły wzrok w wyniku działań wojennych w latach 1939-1945 lub eksplozji pozostałych po tej wojnie niewypałów i niewybuchów,

- renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego, kwoty zaopatrzenia otrzymywane przez ofiary wojny oraz członków ich rodzin, renty wypadkowe osób, których inwalidztwo powstało w związku z przymusowym pobytem na robotach w III Rzeszy Niemieckiej w latach 1939-1945, otrzymywane z zagranicy,

- zasiłki chorobowe określone w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych,

- środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej otrzymywane od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc,

- należności ze stosunku pracy lub z tytułu stypendium osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przebywających czasowo za granicą - w wysokości odpowiadającej równowartości diet z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju ustalonych dla pracowników zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.1)),

- należności z tytułów innych niż stosunek pracy lub stypendium osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących tam dochody - w wysokości odpowiadającej równowartości diet z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju ustalonych dla pracowników zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy,

- należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, celnikom i pracownikom jednostek wojskowych i jednostek policyjnych użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także należności pieniężne wypłacone żołnierzom, policjantom, celnikom i pracownikom pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych,

- należności pieniężne ze stosunku służbowego otrzymywane w czasie służby kandydackiej przez funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, obliczone za okres, w którym osoby te uzyskały dochód,

- wynagrodzenia członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych z tytułu użytkowania przez spółdzielnię wniesionych wkładów gruntowych,

- alimenty na dzieci, zasądzone wyrokiem sądu lub ugodą sądową, oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego,

- stypendia określone w przepisach o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym oraz w przepisach o tytule i stopniach naukowych,

- kwoty diet nieopodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich,

- należności pieniężne otrzymywane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom przebywającym na wypoczynku oraz uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób,

- dodatki za tajne nauczanie określone w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357, z późn. zm.2)),

- dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej określonej w przepisach o specjalnych strefach ekonomicznych,

- ekwiwalenty pieniężne za deputaty węglowe określone w przepisach o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe",

- ekwiwalenty z tytułu prawa do bezpłatnego węgla określone w przepisach o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych,

- świadczenia określone w przepisach o wykonywaniu mandatu posła i senatora,

- dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego;

2) dochodzie rodziny - oznacza to przeciętny miesięczny dochód członków rodziny uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy;

3) dochodzie osoby uczącej się lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej - oznacza to jej przeciętny miesięczny dochód uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy;

4) dziecku - oznacza to dziecko własne, małżonka, przysposobione oraz dziecko, w sprawie którego toczy się postępowanie o przysposobienie, lub dziecko znajdujące się pod opieką prawną;

5) emeryturach i rentach - oznacza to emerytury i renty inwalidzkie oraz renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowe określone w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, o ubezpieczeniu społecznym rolników, o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, a także uposażenia w stanie spoczynku określone w przepisach prawa o ustroju sądów powszechnych, przepisach o prokuraturze oraz w przepisach o Sądzie Najwyższym, a także renty szkoleniowe i renty z tytułu niezdolności do pracy określone w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz renty z tytułu niezdolności do pracy określone w przepisach o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach;

6) gospodarstwie rolnym - oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym;

7) instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie - oznacza to dom pomocy społecznej, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, zakład opiekuńczo-leczniczy, zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, a także szkołę wojskową lub inną szkołę zapewniającą nieodpłatnie pełne utrzymanie, w tym wyżywienie, zakwaterowanie i umundurowanie;

8) koszyku żywnościowym - oznacza to asortyment artykułów spożywczych, określony wartościowo i ilościowo w badaniach progu wsparcia dochodowego rodzin, których spożycie jest niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka w określonym wieku;

9) niepełnosprawnym dziecku - oznacza to dziecko w wieku do ukończenia 16 roku życia legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;

10) okresie zasiłkowym - oznacza to okres od dnia 1 września do dnia
31 sierpnia następnego roku kalendarzowego, na jaki ustala się prawo do świadczeń rodzinnych;

11) organie właściwym - oznacza to wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie rodzinne lub otrzymującej świadczenie rodzinne;

12) osobach pozostających na utrzymaniu - oznacza to członków rodziny utrzymujących się z połączonych dochodów tych osób;

13) osobie uczącej się - oznacza to osobę pełnoletnią uczącą się, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub z zasądzeniem od rodziców na jej rzecz alimentów;

14) opiekunie faktycznym dziecka - oznacza to osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka;

15) pełnoletniej osobie niepełnosprawnej - oznacza to osobę pełnoletnią, legitymującą się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, a także osobę, która ukończyła 75 lat;

16) rodzinie - oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: małżonków, rodziców, opiekuna prawnego dziecka, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci: w wieku do ukończenia 18 roku życia, a jeżeli się uczą - w wieku do ukończenia 21 roku życia lub jeżeli uczą się i są niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym albo znacznym - w wieku do ukończenia 24 roku życia;

17) samotnym wychowywaniu dziecka - oznacza to wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, osobę pozostającą w separacji, orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, wdowę lub wdowca, jeżeli wspólnie nie wychowuje dziecka z ojcem lub matką dziecka;

18) szkole - oznacza to szkołę podstawową, gimnazjum, szkołę ponadpodstawową i ponadgimnazjalną, a także specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania oraz ośrodek umożliwiający dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki;

19) szkole wyższej - oznacza to szkołę wyższą w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, przepisów o wyższych szkołach zawodowych oraz o wyższym szkolnictwie wojskowym;

20) umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - oznacza to:

a) niepełnosprawność w umiarkowanym stopniu w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,

b) całkowitą niezdolność do pracy orzeczoną na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,

c) posiadanie orzeczenia o zaliczeniu do II grupy inwalidów;

21) znacznym stopniu niepełnosprawności - oznacza to:

a) niepełnosprawność w stopniu znacznym w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,

b) całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji orzeczoną na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,

c) stałą albo długotrwałą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji orzeczoną na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników w celu uzyskania świadczeń określonych w tych przepisach,

d) posiadanie orzeczenia o zaliczeniu do I grupy inwalidów;

22) zatrudnieniu lub innej pracy zarobkowej - oznacza to zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

 

Rozdział 2

Zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego

 

Art. 4.

1. Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

2. Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku przysługuje:

1) rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka;

2) opiekunowi faktycznemu dziecka;

3) osobie uczącej się.

 

Art. 5.

1. Zasiłek rodzinny przysługuje osobom, o których mowa w art. 4 ust. 2, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 zł.

2. W przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583,00 zł.

3. W przypadku gdy dochód rodziny lub dochód osoby uczącej się przekracza kwoty, o których mowa w ust. 1 lub 2, o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym. W przypadku przekroczenia dochodu w kolejnym roku kalendarzowym zasiłek rodzinny nie przysługuje.

4. W przypadku utraty dochodu prawo do zasiłku rodzinnego ustala się na wniosek osoby, o której mowa w art. 4 ust. 2, na podstawie dochodu rodziny lub dochodu osoby uczącej się pomniejszonego o utracony dochód.

5. W przypadku gdy członek rodziny przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie i ponosi opłatę za ten pobyt, od dochodu rodziny odejmuje się kwotę ponoszonej opłaty.

6. W przypadku, o którym mowa w ust. 5, ustalając dochód rodziny w przeliczeniu na osobę, uwzględnia się osobę przebywającą w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

7. W przypadku gdy członek rodziny przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie i nie ponosi opłaty za pobyt, ustalając dochód rodziny w przeliczeniu na osobę, nie uwzględnia się osoby przebywającej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

8. W przypadku gdy rodzina lub osoba ucząca się utrzymuje się z gospodarstwa rolnego, przyjmuje się, że miesięczny dochód z 1 hektara przeliczeniowego odpowiada 50% kwoty, o której mowa w ust. 1.

9. W przypadku gdy rodzina lub osoba ucząca się utrzymuje się z gospodarstwa rolnego oraz uzyskuje pozarolnicze dochody, dochody te sumuje się.

10. W przypadku osób rozliczających się z podatku na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.3)) dochód deklarowany w oświadczeniu, o którym mowa w art. 23 ust. 4 pkt 3 lit. a, nie może być niższy od kwoty odpowiadającej sześciokrotności należnego zryczałtowanego podatku dochodowego.

 

Art. 6.

1. Zasiłek rodzinny przysługuje osobom, o których mowa w art. 4 ust. 2, do ukończenia przez dziecko:

1) 18 roku życia lub

2) nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia, albo

3) 24 roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

2. Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie:

1) 44,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia;

2) 56,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia;

3) 65,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

 

Art. 7.

Zasiłek rodzinny nie przysługuje, jeżeli dziecko:

1) przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w rodzinie zastępczej;

2) pozostaje w związku małżeńskim.

 

Art. 8.

Do zasiłku rodzinnego przysługują dodatki z tytułu:

1) urodzenia dziecka;

2) opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;

3) samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania;

4) samotnego wychowywania dziecka;

5) kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego;

6) rozpoczęcia roku szkolnego;

7) podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

 

Art. 9.

1. Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka.

2. Dodatek przysługuje opiekunowi faktycznemu dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, jeżeli nie został przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka.

3. Dodatek przysługuje jednorazowo, w wysokości 500,00 zł.

4. W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko.

5. W przypadku zbiegu prawa do dodatku z prawem do świadczenia z tytułu urodzenia dziecka finansowanego z budżetu państwa przysługuje jedno świadczenie wybrane przez osobę, o której mowa w ust. 1 lub 2.

 

Art. 10.

1. Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką, uprawnionemu do urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż przez okres:

1) 24 miesięcy kalendarzowych;

2) 36 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu;

3) 72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

2. Dodatek przysługuje w wysokości 400,00 zł miesięcznie.

3. Dodatek przysługujący za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 dodatku miesięcznego za każdy dzień. Kwotę dodatku przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę.

4. W przypadku równoczesnego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje rodziców lub opiekunów prawnych dziecka przysługuje jeden dodatek.

5. Dodatek nie przysługuje osobie, o której mowa w ust. 1, jeżeli:

1) ma ustalone prawo do renty socjalnej, emerytury lub renty;

2) bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pozostawała w zatrudnieniu przez okres krótszy niż 6 miesięcy;

3) podjęła lub kontynuuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;

4) dziecko przebywa w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu albo w żłobku, przedszkolu lub innej instytucji zapewniającej dzienną opiekę lub w innych przypadkach zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem;

5) w okresie urlopu wychowawczego korzysta z zasiłku macierzyńskiego.

6. Obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia prawa do dodatku zalicza się okres zatrudnienia na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

Art. 11.

1. Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania przysługuje przez okres 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką.

2. Dodatek przysługuje w wysokości 400,00 zł miesięcznie.

3. Dodatek przysługujący za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 dodatku miesięcznego za każdy dzień. Kwotę dodatku przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę.

4. W przypadku podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej prawo do wypłaty dodatku ulega zawieszeniu od dnia podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

5. Przywrócenie prawa do wypłaty dodatku może nastąpić w razie utraty zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, o których mowa w ust. 4, jeżeli osoba ubiegająca się o dodatek:

1) nie nabyła prawa do zasiłku dla bezrobotnych;

2) wystąpiła z wnioskiem o przywrócenie prawa do dodatku nie później niż w terminie 14 dni od dnia ustania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;

3) nie zrezygnowała z pracy lub utrata zatrudnienia nie nastąpiła z przyczyn leżących po stronie tej osoby.

 6. Dodatek nie przysługuje osobie, jeżeli:

1) wniosek o przyznanie dodatku złożyła po upływie 30 dni od dnia ustania prawa do zasiłku dla bezrobotnych;

2) nie jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako poszukująca pracy;

3) ma ustalone prawo do renty socjalnej, emerytury lub renty albo świadczenia pielęgnacyjnego, o którym mowa w art. 17.

 

Art. 12.

1. Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka.

2. Dodatek przysługuje również osobie uczącej się.

3. Dodatek przysługuje w wysokości 170,00 zł na dziecko.

4. W przypadku samotnego wychowywania dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności lub znacznym stopniu niepełnosprawności dodatek przysługuje w wysokości 250,00 zł na dziecko, nie więcej jednak niż 750,00 zł miesięcznie dla rodziny.

5. Dodatek przysługujący za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 dodatku miesięcznego za każdy dzień. Należną kwotę dodatku zaokrągla się do 10 groszy w górę.

6. W przypadku zbiegu prawa do dodatku, o którym mowa w ust. 1, z prawem do dodatku, o którym mowa w art. 11, przysługuje prawo do jednego dodatku wybranego przez osobę, o której mowa w ust. 1 lub 2.

7. Dodatek nie przysługuje, jeżeli dziecko lub osoba ucząca się ma ustalone prawo do renty socjalnej lub renty.

 

Art. 13.

1. Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, a także osobie uczącej się na pokrycie zwiększonych wydatków związanych z rehabilitacją lub kształceniem dziecka w wieku:

1) do ukończenia 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności;

2) powyżej 16 roku życia do ukończenia 24 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

2. Dodatek przysługuje miesięcznie w wysokości:

1) 50,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia;

2) 70,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

 

Art. 14.

1. Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, a także osobie uczącej się na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem w szkole nowego roku szkolnego.

2. Dodatek wypłaca się jeden raz w roku, we wrześniu, w wysokości 90,00 zł na dziecko.

 

Art. 15.

1. Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, a także osobie uczącej się na częściowe pokrycie wydatków związanych z zamieszkaniem w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły.

2. Dodatek przysługuje przez 10 miesięcy w roku w okresie pobierania nauki, od września do czerwca następnego roku kalendarzowego.

 3. Wysokość dodatku wynosi 80,00 zł miesięcznie na dziecko.

 

Rozdział 3

Świadczenia opiekuńcze

 

Art. 16.

1. Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

2. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

1) niepełnosprawnemu dziecku;

2) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

3) osobie, która ukończyła 75 lat.

3. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.

4. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 142,00 zł miesięcznie.

5. Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie przebywającej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej, chyba że przebywa poza instytucją zapewniającą całodobowe utrzymanie powyżej 14 dni w miesiącu.

6. Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

 

Art. 17.

1. Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

2. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty, o której mowa w art. 5 ust. 2. Przepisy art. 5 ust. 3-10 stosuje się odpowiednio.

3. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości 420,00 zł miesięcznie.

4. Świadczenie pielęgnacyjne przysługujące za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 świadczenia pielęgnacyjnego za każdy dzień. Należną kwotę świadczenia zaokrągla się do 10 groszy w górę.

5. Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:

1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;

2) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty socjalnej, emerytury lub renty;

3) dziecko wymagające opieki przebywa, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu;

4) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko.

 

Rozdział 4

Zasady weryfikacji świadczeń rodzinnych

 

Art. 18.

1. Kwoty, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2, oraz wysokości świadczeń rodzinnych podlegają weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Datę pierwszej weryfikacji ustala się na dzień 1 września 2006 r.

2. Próg wsparcia dochodowego rodzin bada i przedstawia Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

3. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego określi, w drodze rozporządzenia, sposób ustalania progu wsparcia dochodowego rodzin, w tym grupy wydatków i ich zakres, źródła danych, okres, z jakiego przyjmuje się wysokość cen towarów i usług, uwzględniając poziom wydatków gospodarstw domowych z II kwintyla rozkładu dochodów.

 

Art. 19.

1. W roku, w którym przeprowadza się weryfikację, o której mowa w art. 18 ust. 1, Rada Ministrów, do dnia 15 maja, przedstawia Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych:

1) propozycje wysokości kwot, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2;

2) propozycje wysokości świadczeń rodzinnych;

3) wyniki badań progu wsparcia dochodowego rodzin;

4) informację o realizacji świadczeń rodzinnych za okres od poprzedniej weryfikacji, w tym liczbę osób otrzymujących świadczenia rodzinne oraz wydatki na ten cel w poszczególnych latach;

5) informację o sytuacji dochodowej rodzin posiadających dzieci na utrzymaniu.

2. Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych, po otrzymaniu propozycji i informacji Rady Ministrów, uzgadnia wysokość kwot, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2, oraz wysokość świadczeń rodzinnych, w terminie do dnia 15 czerwca danego roku kalendarzowego.

3. Wysokość zasiłku rodzinnego od dnia 1 września 2009 r. nie może być niższa niż 40% wartości koszyka żywnościowego dla danej grupy wieku ustalonej w badaniach progu wsparcia dochodowego rodzin.

4. W przypadku gdy Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych nie uzgodni w terminie, o którym mowa w ust. 2, wysokości kwot, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2, oraz wysokości świadczeń rodzinnych, Rada Ministrów ustala kwoty, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2, oraz wysokość świadczeń rodzinnych, w drodze rozporządzenia, w terminie do dnia 15 lipca danego roku, na poziomie nie niższym niż wynika to z propozycji, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2.

5. Wysokość kwot, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2, oraz wysokość świadczeń rodzinnych ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów, w terminie do dnia 15 lipca roku, w którym przeprowadza się weryfikację.

 

Rozdział 5

Podmioty realizujące zadania w zakresie świadczeń rodzinnych

 

Art. 20.

1. Organ właściwy realizuje zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej.

2. Postępowanie w sprawie świadczeń rodzinnych prowadzi organ właściwy.

3. Organ właściwy może upoważnić, w formie pisemnej, zastępcę lub pracownika urzędu do prowadzenia postępowania w sprawach, o których mowa w ust. 2, a także do wydawania w tych sprawach decyzji.

 

Art. 21.

1. Samorząd województwa realizuje zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej. Do zadań tych należy:

1) pełnienie funkcji instytucji właściwej w związku z udziałem Rzeczypospolitej Polskiej w koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w przypadku przemieszczania się osób w granicach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego;

2) wydawanie decyzji w sprawach świadczeń rodzinnych realizowanych w związku z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego.

2. Marszałek województwa może, w formie pisemnej, upoważnić dyrektora, jego zastępcę lub innego pracownika regionalnego ośrodka polityki społecznej albo innego pracownika urzędu marszałkowskiego do załatwiania w jego imieniu spraw dotyczących realizacji świadczeń rodzinnych w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i wydawania w tych sprawach decyzji.

3. Świadczenia rodzinne przyznane decyzją wydaną przez marszałka województwa wypłaca organ właściwy.

 

Art. 22.

Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego jest władzą właściwą oraz instytucją łącznikową w zakresie świadczeń rodzinnych w związku z udziałem Rzeczypospolitej Polskiej w koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

 

Rozdział 6

Postępowanie w sprawach przyznawania i wypłacania świadczeń rodzinnych

 

Art. 23.

1. Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz ich wypłata następują odpowiednio na wniosek małżonków, jednego z małżonków, rodziców, jednego z rodziców, opiekuna faktycznego dziecka, opiekuna prawnego dziecka, osoby uczącej się, pełnoletniej osoby niepełnosprawnej lub innej osoby upoważnionej do reprezentowania dziecka lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej.

2. Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby, o której mowa w ust. 1.

3. Wniosek powinien zawierać dane dotyczące:

1) osoby występującej o przyznanie świadczeń rodzinnych, w tym: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, numer NIP, a w razie gdy nie nadano tych numerów lub jednego z nich - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu oraz w razie potrzeby nazwę organu rentowego wypłacającego emeryturę lub rentę, numer emerytury lub renty lub numer konta w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;

2) dzieci pozostających na utrzymaniu osoby, o której mowa w ust. 1, w tym: imię, nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, stan cywilny.

4. Do wniosku należy dołączyć odpowiednio:

1) zaświadczenia o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych każdego członka rodziny, wydane przez właściwy urząd skarbowy, zawierające informacje o:

a) wysokości dochodu,

b) wysokości składek na ubezpieczenia społeczne odliczonych od dochodu,

c) wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne odliczonych od podatku,

d) wysokości należnego podatku;

2) zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów;

3) oświadczenie o deklarowanych dochodach osiąganych przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawierające w szczególności informacje o:

a) wysokości dochodu,

b) wysokości należnych składek na ubezpieczenia społeczne,

c) wysokości należnych składek na ubezpieczenie zdrowotne,

d) wysokości i formie opłacanego podatku dochodowego,

e) wysokości dochodu po odliczeniu należnych składek i podatku;

4) inne zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych, w tym:

a) dokument stwierdzający wiek dziecka,

b) orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności,

c) prawomocny wyrok sądu rodzinnego stwierdzający przysposobienie lub zaświadczenie sądu rodzinnego lub ośrodka adopcyjno-opiekuńczego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka,

d) prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację,

e) orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,

f) zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły lub szkoły wyższej,

g) zaświadczenie z urzędu pracy o braku propozycji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej dla osoby ubiegającej się o dodatek, o którym mowa w art. 11,

h) zaświadczenie pracodawcy o terminie urlopu wychowawczego i okresie, na jaki został udzielony, oraz o okresach zatrudnienia.

5. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego określi, w drodze rozporządzenia, sposób i tryb postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych, wstrzymywania lub zawieszenia wypłaty tych świadczeń, a także sposób ustalania dochodu uprawniającego do świadczeń rodzinnych i wzory:

1) wniosków o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych,

2) zaświadczenia z urzędu skarbowego, o którym mowa w ust. 4 pkt 1,

3) oświadczeń o dochodach rodziny, w tym oświadczeń osób rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, oraz innych oświadczeń i dowodów niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych,

kierując się koniecznością zapewnienia stosownej dokumentacji niezbędnej do sprawnej realizacji świadczeń rodzinnych.

6. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego określi, w drodze rozporządzenia, sposób i tryb homologacji systemów informatycznych stosowanych w urzędach administracji publicznej realizujących zadania w zakresie świadczeń rodzinnych, w celu zapewnienia jednolitości stosowania prawa oraz spójności monitorowania świadczeń w zakresie objętym ustawą.

 

Art. 24.

1. Prawo do świadczeń rodzinnych ustala się na okres zasiłkowy, z wyjątkiem świadczeń, o których mowa w art. 9 i 14-16.

2. Prawo do świadczeń rodzinnych ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego.

3. W przypadku ustalania prawa do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności osoby prawo do świadczeń rodzinnych ustala się na okres zasiłkowy, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W tym przypadku prawo do świadczeń rodzinnych ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

4. W przypadku ustalania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego prawo ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W tym przypadku prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

 

Art. 25.

1. W przypadku wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny lub innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych osoba, o której mowa w art. 23 ust. 1, jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu wypłacającego świadczenia rodzinne.

2. W przypadku gdy w okresie zasiłkowym dziecko osiągnęło wiek powodujący przejście do następnej grupy wiekowej, zasiłek rodzinny wypłaca się w wysokości odpowiadającej nowej grupie wiekowej dziecka, od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła ta zmiana.

3. Osoby otrzymujące świadczenia rodzinne, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe są obowiązane do udzielania, na żądanie organu właściwego, wyjaśnień oraz informacji co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych.

 

Art. 26.

1. Świadczenia rodzinne wypłaca się najpóźniej do 15 dnia danego miesiąca.

2. W przypadku złożenia wniosku w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych po 5 dniu miesiąca świadczenia rodzinne za dany miesiąc wypłaca się najpóźniej do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek.

3. Dodatek, o którym mowa w art. 9, wypłaca się do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

 

Art. 27.

1. W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów faktycznych dziecka lub opiekunów prawnych dziecka do świadczeń rodzinnych świadczenia te wypłaca się temu z rodziców, opiekunów faktycznych dziecka lub opiekunów prawnych dziecka, który pierwszy złożył wniosek.

2. Jeżeli dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców, świadczenia rodzinne wypłaca się temu z rodziców, pod którego opieką dziecko się znajduje.

3. W przypadku zbiegu prawa do zasiłku rodzinnego z prawem do walutowego dodatku rodzinnego przysługującego pracownikom polskich placówek dyplomatycznych i urzędów konsularnych przysługuje prawo do jednego wybranego świadczenia.

 

Art. 28.

1. Wstrzymuje się wypłatę świadczeń rodzinnych, jeżeli osoba, o której mowa w art. 23 ust. 1, odmówiła udzielenia lub nie udzieliła, w wyznaczonym terminie, wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych.

2. W przypadku udzielenia wyjaśnień, o których mowa w ust. 1, wypłaca się świadczenia rodzinne od miesiąca, w którym wpłynęły wyjaśnienia, do końca okresu zasiłkowego. Jeżeli wznowienie wypłaty wstrzymanych świadczeń rodzinnych nie nastąpi do końca okresu zasiłkowego, prawo do świadczeń rodzinnych wygasa.

 

Art. 29.

1. Podmiot realizujący zadania w zakresie świadczeń rodzinnych może gromadzić i przetwarzać, w zakresie określonym w ustawie, dane osobowe osoby, o której mowa w art. 23 ust. 1, oraz członków jej rodziny.

2. Pracodawcy, właściwe jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, Szefowi Agencji Wywiadu, Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Ministrowi Sprawiedliwości, podmioty wypłacające uposażenie osobom w stanie spoczynku lub uposażenie rodzinne, jednostki, które zawarły umowę agencyjną lub umowę zlecenia albo umowę o świadczenie usług, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, właściwe organy finansowe, organy emerytalne lub rentowe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zwany dalej "Zakładem", Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz urzędy administracji rządowej i samorządowej są obowiązani wydawać zaświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych. Wydawanie zaświadczeń jest wolne od opłat.

 

Art. 30.

1. Osoba, która pobierała nienależnie świadczenia rodzinne, jest obowiązana do ich zwrotu.

2. Za nienależnie pobrane świadczenia rodzinne uważa się:

1) świadczenia rodzinne wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń rodzinnych albo wstrzymanie wypłaty świadczeń rodzinnych w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca te świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania;

2) świadczenia rodzinne przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą te świadczenia.

3. Należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat, licząc od dnia uprawomocnienia się decyzji ustalającej te należności.

4. Bieg przedawnienia przerywa: odroczenie terminu płatności należności, rozłożenie spłaty należności na raty i każda inna czynność zmierzająca do ściągnięcia należności, jeżeli o czynności tej dłużnik został zawiadomiony.

5. Nie wydaje się decyzji o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych, jeżeli od terminu ich pobrania upłynęło więcej niż 10 lat.

6. Kwoty nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych ustalone prawomocną decyzją podlegają potrąceniu z wypłacanych świadczeń rodzinnych.

7. Nienależnie pobrane świadczenia rodzinne podlegają egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

8. Kwoty świadczeń rodzinnych, o których mowa w ust. 2, podlegają zwrotowi łącznie z ustawowymi odsetkami.

9. Organ właściwy, który wydał decyzję w sprawie nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych, może umorzyć kwotę nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności dotyczące sytuacji rodziny.

 

Art. 31.

Jeżeli odmowa przyznania świadczeń rodzinnych lub ustalenie ich wysokości były następstwem błędu podmiotu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych, wypłata świadczeń rodzinnych może nastąpić za 3 lata wstecz, licząc od dnia zawiadomienia o popełnieniu błędu lub dnia wydania decyzji prostującej błąd z urzędu.

 

Art. 32.

W sprawach nieuregulowanych w niniejszej ustawie stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z 2001 r. Nr 49, poz. 509 oraz z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 169, poz. 1389).

 

Rozdział 7

Finansowanie świadczeń rodzinnych

 

Art. 33.

1. Do finansowania świadczeń rodzinnych mają zastosowanie przepisy o finansach publicznych.

2. Świadczenia rodzinne, składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z ubezpieczenia społecznego oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne są finansowane w formie dotacji celowej z budżetu państwa.

3. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia:

1) tryb przekazywania środków finansowych na wypłaty świadczeń rodzinnych podmiotom, o których mowa w art. 48 i 49, uwzględniający etapy realizacji świadczeń rodzinnych przez właściwe organy i podmioty;

2) sposób sporządzania sprawozdań rzeczowo-finansowych o zadaniach zrealizowanych ze środków budżetu państwa, uwzględniając w szczególności terminy i sposoby ich przedstawiania oraz wzory tych sprawozdań.

 

Rozdział 8

Zmiany w przepisach obowiązujących

 

Art. 34.

W ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.4)) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 476:

a) w § 2 uchyla się pkt 3,

b) w § 5 w pkt 2 lit. c otrzymuje brzmienie:

"c) świadczenia w sprawach należących do właściwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,";

2) w art. 4778 w §2:

a) pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) o zasiłek chorobowy, wyrównawczy, opiekuńczy, macierzyński, porodowy, pogrzebowy, rodzinny oraz o dodatki do zasiłku rodzinnego,",

b) pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności,";

3) w art. 833 § 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych.".

 

Art. 35.

W ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968, z późn. zm.5)) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 8 w § 1 pkt 12 otrzymuje brzmienie:

"12) kwoty otrzymane z tytułu zasiłku stałego wyrównawczego, pomocy pieniężnej dla rodzin zastępczych oraz pomocy dla uczących się i studiujących wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych,";

2) w art. 10 § 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych.".

 

Art. 36.

W ustawie z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym (Dz.U. z 1991 r. Nr 45, poz. 200, z późn. zm.6)) w art. 4 wprowadza się następujące zmiany:

1) w ust. 4a wyrazy "31 grudnia 2003 r." zastępuje się wyrazami "30 kwietnia 2004 r.";

2) w ust. 5a wyrazy "31 grudnia 2003 r." zastępuje się wyrazami "30 kwietnia 2004 r.";

3) w ust. 7 wyrazy "31 grudnia 2003 r." zastępuje się wyrazami "30 kwietnia 2004 r.";

4) po ust. 7 dodaje się ust. 7a w brzmieniu:

"7a. W przypadku osób ubiegających się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego za okres po 31 grudnia 2003 r. świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie uprawnionego uzyskany w 2002 r. nie przekracza 612 zł.".

 

Art. 37.

W ustawie z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414, z późn. zm.7)) wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 4a otrzymuje brzmienie:

"Art. 4a. Przy ustalaniu prawa do zasiłku stałego wyrównawczego w składzie rodziny nie uwzględnia się dzieci wychowywanych w ramach rodziny zastępczej, a do dochodu rodziny nie wlicza się ich dochodów i pomocy pieniężnej, o której mowa w art. 33g ust. 1-3, chyba że zasiłek ma być przyznany ze względu na te dzieci.";

2) w art. 11 pkt 1-2a otrzymują brzmienie:

"1) przyznawanie i wypłacanie zasiłku stałego wyrównawczego,

 2) przyznawanie i wypłacanie zasiłków okresowych, specjalnych okresowych i macierzyńskich okresowych,

2a) opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne za osoby, o których mowa w art. 31b ust. 2 i 3,";

3) w art. 27:

a) uchyla się ust. 1-3a i 5,

b) w ust. 6 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) wysokość zasiłku stałego wyrównawczego nie może być wyższa od kwoty 418 zł i niższa od kwoty 19 zł miesięcznie.";

4) uchyla się art. 30;

5) w art. 31:

a) uchyla się ust. 4a-4g i 9,

b) ust. 10 otrzymuje brzmienie:

"10. Macierzyński zasiłek okresowy przysługuje osobom, o których mowa w ust. 6, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza dochodu na osobę w rodzinie określonego w art. 4 ust. 1.";

6) w art. 31b:

a) uchyla się ust. 1,

b) ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Za osobę nieotrzymującą świadczenia pielęgnacyjnego zdolną do pracy, lecz niepozostającą w zatrudnieniu ze względu na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem wymagającym stałej pielęgnacji, polegającej na bezpośredniej, osobistej pielęgnacji i systematycznym współdziałaniu w postępowaniu leczniczym, rehabilitacyjnym oraz edukacyjnym, jeżeli dochód rodziny przekracza półtorakrotny dochód określony zgodnie z art. 4, a dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność wraz ze wskazaniami, o których mowa w art. 6b ust. 3 pkt 7 i 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.8)), ośrodek pomocy społecznej opłaca składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, od kwoty świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, chyba że osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z innych tytułów lub otrzymuje emeryturę albo rentę, z zastrzeżeniem ust. 8.

3. Za osobę, która zrezygnuje z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad ciężko chorym członkiem rodziny lub wspólnie niezamieszkującymi matką, ojcem lub rodzeństwem, ośrodek pomocy społecznej opłaca składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, od kwoty świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, jeżeli dochód w rodzinie osoby opiekującej się nie przekracza półtorakrotnego dochodu określonego zgodnie z art. 4 i osoba opiekująca się nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z innych tytułów lub nie otrzymuje emerytury albo renty. Dotyczy to również osób, które w związku z koniecznością sprawowania opieki pozostają na urlopie bezpłatnym.",

c) w ust. 6:

- pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) osoby, o których mowa w ust. 2, przez okres niezbędny do uzyskania 20-letniego w przypadku kobiet i 25-letniego w przypadku mężczyzn okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego), jednak nie dłużej niż przez 20 lat,",

- uchyla się pkt 2,

d) uchyla się ust. 7,

e) ust. 9 otrzymuje brzmienie:

"9. Nie opłaca się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osobę, o której mowa w ust. 2 i 3, jeżeli w dniu złożenia wniosku o opłacanie składki osoba ta ma więcej niż 50 lat i nie ma okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego) wynoszącego co najmniej 10 lat, oraz za osobę, która legitymuje się tym okresem w wymiarze 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.";

7) w art. 35a w ust. 1 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) wysokość macierzyńskiego zasiłku okresowego,";

8) w art. 37 uchyla się ust. 5.

 

Art. 38.

W ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25, z późn. zm.9)) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 9 uchyla się pkt 3;

2) art. 15 otrzymuje brzmienie:

"Art. 15. Z tytułu urodzenia dziecka, a także z tytułu przyjęcia dziecka w wieku do jednego roku na wychowanie, jeżeli w tym czasie został złożony wniosek o przysposobienie, ubezpieczonemu przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości trzyipółkrotnej emerytury podstawowej. Jeżeli ubezpieczeniu podlegają oboje rodzice, zasiłek ten przysługuje im łącznie.".

 

Art. 39.

W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.10)) w art. 21 w ust. 1 pkt 8 otrzymuje brzmienie:

"8) świadczenia rodzinne wypłacone na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne oraz zasiłki porodowe wypłacone na podstawie odrębnych przepisów,".

 

Art. 40.

W ustawie z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (Dz.U. z 1998 r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.11)) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 2:

a) w ust. 2a wyrazy "31 grudnia 2003 r." zastępuje się wyrazami "30 kwietnia 2004 r.",

b) w ust. 8 wyrazy "31 grudnia 2003 r." zastępuje się wyrazami "30 kwietnia 2004 r.",

c) po ust. 8 dodaje się ust. 8a w brzmieniu:

"8a. W przypadku osób ubiegających się o zasiłek rodzinny za okres po 31 grudnia 2003 r. zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie uprawnionego uzyskany w 2002 r. nie przekracza 548 zł.",

d) w ust. 9 wyrazy "31 grudnia 2003 r." zastępuje się wyrazami "30 kwietnia 2004 r.",

e) po ust. 9 dodaje się ust. 9a w brzmieniu:

"9a. W przypadku osób samotnie wychowujących dzieci oraz osób wychowujących dzieci uprawnione do zasiłku pielęgnacyjnego, ubiegających się o zasiłek rodzinny za okres po 31 grudnia 2003 r., zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie uprawnionego uzyskany w 2002 r. nie przekracza 612 zł.",

f) w ust. 10 po wyrazach "2001" dodaje się wyrazy "i 2002",

g) w ust. 11 wyrazy "ust. 8 i 9" zastępuje się wyrazami "ust. 8, 8a, 9 i 9a";

2) w art. 3 po ust. 3 dodaje się ust. 3a w brzmieniu:

"3a. W przypadku ustalania prawa do zasiłku rodzinnego na podstawie dochodu uzyskanego w roku kalendarzowym 2001 albo 2002 do dochodu tego wlicza się otrzymywaną rentę socjalną przyznaną na podstawie przepisów o pomocy społecznej.";

3) w art. 13 w ust. 8a po wyrazach "W 2003 r." dodaje się wyrazy "i 2004 r.";

4) w art. 15a w ust. 4 wyrazy "31 grudnia 2003 r." zastępuje się wyrazami "30 kwietnia 2004 r.";

5) w art. 15b:

a) w ust. 1 po wyrazach "ust. 4" dodaje się wyrazy "i 4a",

b) w ust. 4 wyrazy "31 grudnia 2003 r." zastępuje się wyrazami "30 kwietnia 2004 r.",

c) po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:

"4a. W przypadku osób ubiegających się o zasiłek wychowawczy za okres po 31 grudnia 2003 r. zasiłek wychowawczy przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie uprawnionego uzyskany w 2002 r. nie przekracza 548 zł.",

d) w ust. 5 po wyrazach "ust. 4" dodaje się wyrazy "i 4a".


Art. 41.

W ustawie z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 2003 r. Nr 58, poz. 514) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 2 w ust. 1 w pkt 2:

a) lit. j otrzymuje brzmienie:

" j) nie pobiera, na podstawie przepisów o pomocy społecznej, zasiłku stałego wyrównawczego,",

b) po lit. j dodaje się lit. k w brzmieniu:

"k) nie pobiera, na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, świadczenia pielęgnacyjnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania,";

2) w art. 16 w ust. 10 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) pobiera dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania przysługujący na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych.";

3) w art. 24 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Do okresu uprawniającego do zasiłku, od którego zależy wysokość i okres pobierania zasiłku, zalicza się również okresy pobierania, na podstawie przepisów o pomocy społecznej, gwarantowanego zasiłku okresowego oraz okresy pobierania, na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania, okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego młodocianych pracowników, okres zatrudnienia za granicą osoby, która przesiedliła się do kraju na warunkach repatriacji w rozumieniu przepisów o obywatelstwie polskim, oraz okresy urlopu bezpłatnego, udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych, a także okresy niewykonywania pracy przed dniem 8 czerwca 1968 r. stanowiące przerwę w zatrudnieniu spowodowaną opieką nad dzieckiem:

1) w wieku do 4 lat - w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie z okresami, o których mowa w art. 23 ust. 2 pkt 2 - bez względu na liczbę dzieci - do 6 lat,

2) na które, ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny, przysługuje zasiłek pielęgnacyjny - dodatkowo do 3 lat na każde dziecko.";

4) w art. 53 w ust. 1 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) inne niż wymienione w pkt 1 i 2 osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu lub zaopatrzeniu emerytalnemu, z wyjątkiem osób duchownych, osób pobierających, na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne lub dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania i osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników, a także żołnierzy niezawodowych w służbie czynnej, osób odbywających zastępcze formy służby wojskowej, osób przebywających na urlopach wychowawczych oraz pobierających zasiłek macierzyński.".

 

Art. 42.

W ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.12)) art. 209 otrzymuje brzmienie:

"Art. 209. § 1. Kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu udzielającego odpowiedniego świadczenia rodzinnego.

§ 3. Jeżeli pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenie rodzinne, ściganie odbywa się z urzędu.".

 

Art. 43.

W ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.13)) w art. 299 wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 3 w pkt 8 kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się pkt 9 w brzmieniu:

"9) wójtom, burmistrzom lub prezydentom miast w zakresie prowadzonych postępowań o przyznanie świadczeń rodzinnych.";

2) § 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. Informacje o numerach rachunków bankowych posiadanych przez podatników mogą być udostępniane:

1) Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych i Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,

2) komornikom sądowym w związku z toczącym się postępowaniem egzekucyjnym,

3) wójtom, burmistrzom lub prezydentom miast w zakresie prowadzonych postępowań o przyznanie świadczeń rodzinnych.".

 

Art. 44.

W ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.14)) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 4 w pkt 2:

a) lit. a otrzymuje brzmienie:

"a) pracodawca - w stosunku do pracowników oraz jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna pozostająca z inną osobą fizyczną w stosunku prawnym uzasadniającym objęcie tej osoby ubezpieczeniami społecznymi, w tym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym albo pobierania zasiłku macierzyńskiego, z wyłączeniem osób, którym zasiłek macierzyński wypłaca Zakład,",

b) lit. k otrzymuje brzmienie:

"k) ośrodek pomocy społecznej - w stosunku do osób nieotrzymujących świadczenia pielęgnacyjnego rezygnujących z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad dzieckiem wymagającym stałej pielęgnacji lub nad ciężko chorym członkiem rodziny oraz wspólnie niezamieszkującymi matką, ojcem lub rodzeństwem,",

c) lit. m otrzymuje brzmienie:

"m) Zakład - w stosunku do osób podlegających ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, jeżeli zasiłki te wypłaca Zakład,",

d) po lit. u dodaje się lit. w w brzmieniu:

"w) wójt, burmistrz lub prezydent miasta - w stosunku do osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne, na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych,";

2) w art. 6:

a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Zasady podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu osób nieotrzymujących świadczenia pielęgnacyjnego rezygnujących z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad dzieckiem wymagającym stałej pielęgnacji lub ciężko chorym członkiem rodziny oraz wspólnie niezamieszkującymi matk
Brak wstrząsów powoduje niepokój twórczy


Offline Deron

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 101
  • http://www.deron.eu
cd
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 21, 2003, 10:29:46 am »
Projekt ustawy jest bez powyzszych poprawek
Brak wstrząsów powoduje niepokój twórczy


Offline renata

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 87
przepisy
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 21, 2003, 12:28:28 pm »
musicie uwazac co bedzie z ubezpieczeniami dzieci niepelnosprawnych i przeczytac uwaznie czasem sa takie male literki nie dotyczy wad wrodzonych i ciezko wydusic pieniazki nie wiem jak to bedzie u was

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 21, 2003, 12:38:01 pm »
Deron wielkie dzięki  :D
(podaj źródło jak masz)- proszę
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 21, 2003, 03:03:46 pm »
Renato, masz racje,
ludzie się gubią w przepisach i trudno się dziwić
wprawdzie to dopiero projekt ,ale już widzę niekorzystne dla nas zmiany,
a w sprawie zgłaszania do ubezpieczenia dzieci:
spotkłam się z tym w ZUS jakieś 1 1/2 roku temu, byłam święcie przekonana że mój syn zgłoszony do ubezpieczenia przeze mnie nadal jest ubezpieczony i okazało się że przez pół roku nie był, bo jak dorosłe dziecko się nie uczy to rodzice mogą zgłosić do ubezpieczenia tylko dziecko z orzeczoną niepełnosprawniościa w stopniu znacznym, reszta musi się zarejestrować w U.P. jako bezrobotny lub poszukujący pracy
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Rewolucja w zasiłkach rodzinnych
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 27, 2003, 03:30:54 pm »
Od 1 maja 2004 r. ma obowiązywać nowy system świadczeń rodzinnych. Przeczytaj nasz informator z kalkulatorem w ręku. Wylicz z "Gazetą" nowe zasiłki i dodatki. Sprawdź, co się zmienia i co to znaczy dla twojej rodziny

Zmiany są zasadnicze! Zamiast plejady rozmaitych zasiłków (rodzinny, wychowawczy, macierzyński, alimentacyjny) ma być jeden podstawowy zasiłek rodzinny powiększany o różne dodatki. Czy na pewno te zmiany wejdą w życie, i to za pół roku? Raczej tak. Senat już przyjął tę ustawę. Teraz wróciła do Sejmu, potem trafi do prezydenta. - Obecny system jest nieszczelny, marnotrawi mnóstwo pieniędzy. Pomoc nie zawsze trafia do najbardziej potrzebujących - wyjaśniała "Gazecie" wiceminister pracy Jolanta Banach. Przeczytaj nasz informator. Sprawdź, ile zyskasz (albo ile stracisz) na reformie zasiłków.

http://praca.gazeta.pl/praca/1,47341,1797501.html

Ważne:
Cytuj
Uwaga! W 2004 roku, składając wniosek o zasiłek, wykazujemy wyjątkowo dochody za rok 2002, w 2005 - za rok 2004.


Cytuj
Musisz zgłosić się przed 1 maja 2004. Zasiłek (dodatki) dostaną tylko te osoby, które o niego wystąpią (i oczywiście spełniają kryterium dochodowe). Wniosek składa się co roku, świadczenia przyznawane jest na 12 miesięcy - od września do sierpnia. Uwaga! W okresie przejściowym, tj. do 31 sierpnia 2006, zasiłek rodzinny oraz niektóre dodatki będzie wypłacał także pracodawca.

Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 27, 2003, 06:49:55 pm »
W całości Rewolucja w świadczeniach rodzinnych

Cytuj
Sejm przyjął ponadto kilka poprawek redakcyjnych i porządkujących. Nie przeszła natomiast propozycja obniżenia z 850 do 510 zł maksymalnej wysokości dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Wynosi on więc ostatecznie 170 zł na dziecko, nie więcej niż 850 zł dla całej rodziny.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych wymaga już tylko podpisu prezydenta i publikacji w Dzienniku Ustaw. Większość jej przepisów wejdzie w życie od 1 maja 2004 r. Pisaliśmy o niej szeroko w "Rz" z 15 - 16 listopada 2003 roku.źródło http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_031129/prawo/prawo_a_9.html
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Senackie poprawki do świadczeń rodzinnych
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 29, 2003, 10:01:27 am »
Zmieniona definicja rodziny

Rodzina, to małżonkowie, rodzice, opiekun prawny dziecka, opiekun faktyczny dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku. Taka definicja wynika z przyjętej 28 listopada poprawki senackiej do ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Posłowie uchwalili poprzednio definicję zaliczającą do rodziny dzieci do 18. roku życia, a w wypadku uczących się - do 21. roku, uczących się i niepełnosprawnych - do 24. roku życia. Rozszerzenie wiekowe definicji jest dla ubiegających się o świadczenia bardzo korzystne, bo będzie miało znaczący wpływ przy ustalaniu wysokości dochodu na jedną osobę w rodzinie, a tym samym na uprawnienia do zasiłku rodzinnego i dodatków do niego.

Sejm przyjął ponadto kilka poprawek redakcyjnych i porządkujących. Nie przeszła natomiast propozycja obniżenia z 850 do 510 zł maksymalnej wysokości dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Wynosi on więc ostatecznie 170 zł na dziecko, nie więcej niż 850 zł dla całej rodziny.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych wymaga już tylko podpisu prezydenta i publikacji w Dzienniku Ustaw. Większość jej przepisów wejdzie w życie od 1 maja 2004 r. Pisaliśmy o niej szeroko w "Rz" z 15 - 16 listopada 2003 roku.


http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_031129/prawo/prawo_a_9.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Beatris

 • Podglądacz
 • *
 • Wiadomości: 44
ZUS - zasiłek rodzinny
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 10, 2003, 09:06:39 am »
Kochani!
Mam pewien problem z którego nie wiem jak wybrnąć.

Przez ostatnie 6 lat pilnie pracowałam, teraz jestem na wychowawczym. Wychowawczy mi przysługuje, rodzinny nie ( do zasiłku wych. wzieli tylko dochody męża za 2001) . JAk to jest - czy po wejściu w życie nowej ustawy (jeżeli rodzinny nadal nie będzie mi przysługiwał) zabiorą mi mój wychowawczy.
I jeszcze jedno. Podobno każdą zmianę dochodów należy zgłaszać w Zusie. Więc dlaczego oni mnie nie słuchają jak im mówie że nie mam już takich dochodów jak w 2001 bo jestem na wychowawczym. Jak to jest. To prawdopodobnie nigdy nie otrzymam prawa do zasiłku rodzinnego. Bo np. za dwa lata pójdę do pracy , oni będą brali dochody za 2003 rok (gdzie miałam niskie) Ale będę musiała im zgłosić że mam wyższe?!  
Mam nadzieję że dosyć jasno wyraziłam swój problem.
Może któraś z was wie jak rozwiązać ten problem. Z góry dziękuję.
Miłosz/to już 2 latka - Epi
Pozdrowienia

Offline Grażyna

 • User z prawami do pisania
 • Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 1083
zasiłek
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 11, 2003, 12:48:39 pm »
Beatris poczytaj na stronie głównej, tam jest o zmianach!
W przyszłym roku musisz wystąpić o zasiłek rodzinny żeby mieć zasiłek wychowawczy, a dochody będą brali z 2002 roku na 2004 rok!
Ale też nie łapię jak to będzie jak ktoś np. teraz ma niskie dochody i ze średniej na dziś należy mu się zasiłek rodzinny a w 2002 roku miał dochody ekstra?

Offline Deron

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 101
  • http://www.deron.eu
Prezydent podpisal
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 23, 2003, 06:26:13 pm »
Prezydent RP podpisał Ustawe " O Swiadczeniach rodzinnych" w dniu 22.12 2003r.
Brak wstrząsów powoduje niepokój twórczy


Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 23, 2003, 06:44:21 pm »
Właśnie Ulka już też ogłosiła- ale 530 tys rodzin ma prezent pod choinkę-perspektywę ubóstwa
http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/6.html?numer=1105&dok=1105.6.3.2.1.2.0.1.htm


Prezydent podpisał ustawę o świadczeniach rodzinnych
22 grudnia 2003 prezydent podpisał ustawę o świadczeniach rodzinnych. Tym samym, od maja 2004 roku zmieni się system wsparcia dla rodziny. Jednocześnie ustawa przedłuża obecnie obowiązujący okres zasiłkowy do końca kwietnia nowego roku.

Prezydent podpisał ustawę o świadczeniach rodzinnych 22-12-2003

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/7403;jsessionid=851AFCCFF588AD33E28AFE451D90143D
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia rodzinne inaczej 2003-12-23
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 25, 2003, 07:19:24 pm »
Z nowego dodatku dla dziecka uczącego się poza miejscem zamieszkania będą mogły korzystać także te rodziny, w których dzieci do szkoły dojeżdżają, ale mieszkają w rodzinnej miejscowości.

Możliwość tę zakłada przyjęty wczoraj przez rząd projekt zmiany nowej ustawy o świadczeniach rodzinnych, podpisanej w poniedziałek przez prezydenta. Dzięki tej ustawie ze specjalnego dodatku mają korzystać rodziny, w których dzieci podejmą naukę poza miejscem zamieszkania i zarazem będą tam mieszkać, np. w bursie. Świadczenie będzie wypłacane przez 10 miesięcy w roku i wyniesie 80 zł na jedno dziecko. Rządowy projekt rozszerza możliwość otrzymania dodatku na dzieci dojeżdżające do szkół ponadpodstawowych lub ponadgimnazjalnych i niekorzystające z zakwaterowania.

http://www.infor.pl/przeglad_prasy/index.html?gazeta=1&art=4969
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Deron

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 101
  • http://www.deron.eu
DzU Nr 228 poz 2255
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 30, 2003, 08:24:50 pm »
Wlasnie ukazala sie Ustawa " O Swiadczeniach Rodzinnych"
http://www.cokprm.gov.pl/mm/sklep/2003DU/SPIS228.PDF
Brak wstrząsów powoduje niepokój twórczy


Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 30, 2003, 09:30:23 pm »
Czyli oczekujemy oficjalnego wydania
Dz.U.z 30-XII-2003r Nr 228 poz. 2255 o świadczeniach rodzinnych.
Szukałam przed chwilą, ale jeszcze nie jest udostępniony.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 30, 2003, 09:58:23 pm »
Ostatni dostępny zapis brzmi:

Według uchwalonej przez Sejm ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych rodziny będą miały prawo do następujących świadczeń:

1) zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami:
- z tytułu urodzenia dziecka
- z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie

korzystania z urlopu wychowawczego
- z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty

prawa do zasiłku dla bezrobotnych
- z tytułu samotnego wychowywania dziecka
- z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego
- z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego
- z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania

2) świadczeń opiekuńczych czyli:
- zasiłku pielęgnacyjnego
- świadczenia pielęgnacyjnego

Świadczenia rodzinne będą przyznawane na wniosek osoby zainteresowanej na okres 1 roku (12 miesięcy) w terminach od 1 września do 31 sierpnia każdego roku.

Osoba składająca wniosek będzie musiała, jak dotychczas, udokumentować dochody zaświadczeniem z urzędu skarbowego.

Przy obliczeniu uprawnień do świadczeń rodzinnych będą brane pod uwagę dochody netto rodziny pochodzące z różnych źródeł (np. praca, emerytura, renta, alimenty, stypendia itp.) w przeliczeniu na jedną osobę.

W przypadku, gdy rodzina przekroczy to kryterium, ale do tej pory otrzymywała zasiłek rodzinny, a przekroczenie nie jest większe od aktualnego najniższego zasiłku rodzinnego – zasiłek będzie przysługiwał nadal.

Jeśli w trakcie okresu zasiłkowego nastąpi zmiana w sytuacji dochodowej rodziny: utrata dochodu lub uzyskanie nowego dochodu – zmiany te będą uwzględniane.

Jeśli rodzina utrzymuje się z gospodarstwa rolnego – jej dochód obliczymy wg zasady, że miesięczny dochód z 1 ha przeliczeniowego odpowiada 50% kwoty kryterium dochodowego uprawniającego do otrzymania zasiłku rodzinnego, co oznacza kwotę 252 zł.

Świadczenia rodzinne będą zwolnione z podatku od dochodów osób fizycznych.

Świadczenia rodzinne może otrzymać jedno z rodziców, albo prawny (lub faktyczny) opiekun dziecka, albo pełnoletni uczeń lub student nie pozostający na utrzymaniu rodziców.

Zasiłek rodzinny oraz dodatki otrzymają rodziny (lub osoby), u których dochód netto nie przekracza 504 zł na osobę, a w rodzinach wychowujących dziecko niepełnosprawne dochód nie może przekroczyć 583 zł na osobę.

Także prawo do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego będzie zależeć od kryterium dochodowego.

Jedynym świadczeniem przysługującym bez względu na dochód pozostanie zasiłek pielęgnacyjny.

Wysokość podstawowego zasiłku rodzinnego będzie zależeć od wieku dziecka. Do czasu ukończenia przez nie 5 lat ma wynieść 44 zł, na dziecko w wieku 5-18 lat – 56 zł, a w wieku 18-24 lata – 65 zł.

Nie będzie on przysługiwać, gdy dziecko przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, rodzinie zastępczej lub pozostaje ono w związku małżeńskim. Zasiłek rodzinny będzie przysługiwał na dziecko do ukończenia przez nie 16 lat.

Dziecko uczące się będzie mogło otrzymywać zasiłek do ukończenia nauki, lecz nie dłużej niż do skończenia 21 lat. Do ukończenia 24 lat zasiłek rodzinny będą mogły otrzymywać osoby uczące się w szkole lub studiujące w szkole wyższej i posiadające orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka wynosić będzie 500 zł. W sytuacji urodzenia podczas jednego porodu (lub przysposobienia) więcej niż jednego dziecka dodatek ma przysługiwać na każde z nich. Jeśli prawo do niego będzie się zbiegać z prawem do świadczenia z tytułu urodzenia dziecka finansowanego z budżetu państwa, wypłacone zostanie tylko jedno świadczenie wybrane przez osobę uprawnioną.

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego wynosić ma 400 zł miesięcznie. Będzie go można pobierać przez 24 miesiące. Jeśli jednak jedna z wymienionych osób opiekować się będzie więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu, będzie mogła otrzymywać go przez 36 miesięcy. Zaś prze 72 miesiące będzie on wypłacany osobie opiekującej się dzieckiem z orzeczoną niepełnosprawnością lub niepełnosprawnością o stopniu znacznym.

Dodatek nie będzie wypłacany tym osobom, które mają ustalone prawo do renty socjalnej, emerytury, renty i tym, którzy bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego byli zatrudnieni krócej niż 6 miesięcy, a także w okresie korzystania z urlopu wychowawczego podjęli zatrudnienie.

Nie będą mieli też do niego prawa ci, których dzieci przebywają w placówkach zapewniających całodobową opiekę, przez co najmniej 5 dni w tygodniu, w żłobku, przedszkolu lub innej takiej instytucji albo gdy zaprzestaną osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem ani ci, którzy w okresie urlopu wychowawczego korzystają z zasiłku macierzyńskiego.

Dodatek do zasiłku rodzinnego, w wysokości 400 zł miesięcznie, ma przysługiwać osobie samotnie wychowującej dziecko, która równocześnie utraciła prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Będzie on wypłacany przez 3 lata, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 lat. Może być zawieszany, gdy osoba uprawniona podejmie zatrudnienie.

Przywrócenie prawa do jego wypłaty będzie następować, gdy osoba, która straci pracę i nie nabędzie prawa do zasiłku dla bezrobotnych, wystąpi z wnioskiem o przywrócenie go w ciągu 14 dni od jej utraty pracy, pod warunkiem że sama z niej nie zrezygnowała.

Nie będzie on wypłacany osobom, które złożyły o niego wniosek po upływie 30 dni od dnia ustania prawa do zasiłku dla bezrobotnych, nie zarejestrowały się w powiatowym urzędzie pracy jako poszukujące zatrudnienia lub będą miały ustalone prawo do renty socjalnej, emerytury, renty albo świadczenia pielęgnacyjnego.

Dodatek z tytułu samotnego wychowania dziecka ma wynosić 170 zł na dziecko, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego 250 zł – jednak nie więcej niż 750 zł miesięcznie dla rodziny.

W razie zbiegu prawa do tego dodatku z prawem do dodatku dla bezrobotnego osoba upoważniona będzie mogła wybrać jedno z tych dwóch świadczeń. Dodatek nie będzie przysługiwał, jeśli dziecko lub osoba ucząca się ma ustalone prawo do renty socjalnej lub renty.

Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka ma być wypłacany w wysokości 50 zł miesięcznie, do ukończenia przez dziecko 5 lat i 70 zł do 24 roku życia. Ma on przysługiwać do ukończenia przez dziecko 16 roku życia (jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność) lub do ukończenia 24 lat (jeśli ma orzeczoną umiarkowaną lub znaczną niepełnosprawność).

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego będzie wynosił 90 zł a dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania – 80 zł miesięcznie przez 10 miesięcy w okresie pobierania nauki dziecka, od września do czerwca następnego roku.

Zasiłek pielęgnacyjny ma przysługiwać niepełnosprawnemu dziecku, osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i wszystkim osobom, które ukończyły 75 lat.

O to świadczenie będzie się mogła ubiegać także osoba niepełnosprawna powyżej 16 roku życia, jeśli posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a niepełnosprawność powstała przed ukończeniem przez nią 21 lat. Będzie wypłacany w wysokości 142 zł miesięcznie.

Nie będzie go mogła pobierać osoba przebywająca w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, w rodzinie zastępczej lub osoba uprawniona do dodatku pielęgnacyjnego.

Świadczenie pielęgnacyjne ma być wypłacane osobie, która nie podejmuje albo rezygnuje z pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności, albo o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jednak w tym przypadku, podobnie jak w świadczeniach rodzinnych, obowiązuje kryterium dochodowe. To świadczenie ma wynieść 420 zł miesięcznie

Nie otrzyma go też osoba sprawująca opiekę, która ma ustalone prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, renty socjalnej, emerytury lub renty albo gdy w jej rodzinie ktoś ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko.

Podobnie nie będzie ono przysługiwać, jeśli dziecko wymagające opieki przebywa, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu.

Ustawa likwiduje fundusz alimentacyjny.
Ustawa wchodzi w życie 1 maja 2004 r., do tego czasu zasiłki będą wypłacane według starych zasad.

Tekst aktu w pdf trzeba ściągnąć na dysk
http://orka.sejm.gov.pl/opinie.nsf/nazwa/1555_u/$file/1555_u.pdf
źródło: Zmiany w zasiłkach
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Deron

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 101
  • http://www.deron.eu
Juz jest do pobrania
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 31, 2003, 12:38:07 pm »
Brak wstrząsów powoduje niepokój twórczy


Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 31, 2003, 12:42:22 pm »
a konkretnie tutaj
http://www.infor.wp.pl//index.html/v%3F_hd_=1/http://infor.pl/dzienniki_ustaw/dzienniki_ustaw/?rok=2003&num=228&poz=2255&str=0001

Dz. U. z 2003 r. nr 228; poz. 2255

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/7403;jsessionid=851AFCCFF588AD33E28AFE451D90143D

Prezydent podpisał ustawę o świadczeniach rodzinnych
22 grudnia 2003 prezydent podpisał ustawę o świadczeniach rodzinnych
. Tym samym, od maja 2004 roku zmieni się system wsparcia dla rodziny. Jednocześnie ustawa przedłuża obecnie obowiązujący okres zasiłkowy do końca kwietnia nowego roku.

Nowy system świadczeń rodzinnych

Nowy system świadczeń rodzinnych 2003-12-18

Cytuj
Celem nowego systemu pomocy rodzinie, jaki stworzyła ustawa o świadczeniach rodzinnych, jest lepsze adresowanie świadczeń do tych rodzin, które naprawdę wymagają wsparcia ze strony państwa. Na nowych rozwiązaniach skorzystają rodziny faktycznie potrzebujące pomocy w wychowaniu dzieci.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 02, 2004, 10:32:34 pm »
Darowane, zabierane

Czy to na pewno rewolucja? - o nowej ustawie o świadczeniach rodzinnych
 
Z Joanną Staręgą-Piasek, dyrektorką Instytutu Rozwoju Służb Społecznych, rozmawia Anna Mateja

 
ANNA MATEJA: - Jaki sygnał, poza koniecznością zaciskania pasa, rządzący wysyłają do obywateli, zapowiadając ograniczenie wydatków budżetowych na zasiłki rodzinne? Jeśli, np. przyznanie większości zasiłków będzie uzależnione od osiąganych dochodów, czy państwo będzie się opiekować tylko najmniej zarabiającymi? - źródło: onet.pl - Tygodnik Powszechny - Kraj i swiat - Darowane, zabierane

Łatwiej zajrzeć do dzisiejszego NEWSA na Stronie Głównej serwisu
http://darzycia.pl/index.php?p=244&more=1
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 05, 2004, 11:44:06 pm »
Dz.U. z dnia 30 grudnia 2003 r.Nr 228 Poz. 2255
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/2255.htm
Tekst aktu w przygotowaniu.

Inne miejsca w sieci, gdzie dostępny jest tekst tego aktu:

tekst aktu / Polski Serwer Prawa (format PDF)
http://bap.lex.pl/serpra/pdf/d03m55.pdf

http://www.lex.it.pl/serpra/pdf/d03m55.pdf
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 08, 2004, 06:51:45 pm »
Rzeczpospolita Czytelników
Zasiłki rodzinne i wychowawcze

Do końca kwietnia przedłużono "stary" okres wypłaty zasiłków rodzinnych i wychowawczych, trwający od 1 czerwca 2002 r. do 31 grudnia 2003 r.

Potem, czyli od 1 maja, żywot rozpoczyna całkowicie nowy system świadczeń rodzinnych.

Wczoraj wątpliwości na temat wyjaśniały:
JOANNA KULESZYŃSKA-DOBREK, główny legislator w Departamencie Świadczeń Rodzinnych w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, oraz GRAŻYNA NIEGOWSKA, naczelnik wydziału w Departamencie Świadczeń Krótkoterminowych w centrali ZUS. Oto relacja z dyżuru.

Do końca kwietnia tego roku...

Czy wszyscy moi pracownicy starający się o zasiłki rodzinne na okres od 1 stycznia do końca kwietnia 2004 r. muszą udokumentować swoje dochody na podstawie zaświadczeń urzędów skarbowych?

Nie wszyscy. Gdy w grę wchodzi kontynuacja wypłaty zasiłku rodzinnego po 1 stycznia 2004 r., taki uprawniony nie musi ponownie składać dokumentacji (wniosku wraz z dowodami potwierdzającymi uzyskane dochody). Muszą ją natomiast złożyć ci, którzy po 31 grudnia 2003 r. ubiegają się o zasiłek rodzinny na okres od 1 stycznia do końca kwietnia tego roku.

Mają oni obowiązek udowodnić dochody rodziny uzyskane w 2002 r. Sposób ich dokumentowania nie zmienił się: zaświadczenie z urzędu skarbowego to najważniejszy (ale nie jedyny) dowód dokumentujący dochody podlegające podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Jeśli w tym czasie rodzina uzyskiwała inne dochody, należy je potwierdzić inaczej, np. kwotę alimentów otrzymywanych na dzieci na podstawie wyroku lub ugody sądowej - prawomocnym wyrokiem lub ugodą sądową.

Na początku stycznia pracownica złożyła wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego do końca kwietnia tego roku. Skoro przepisy pozwalają na ustalenie prawa do tego zasiłku na miesiąc wstecz od miesiąca złożenia wniosku (czyli - w tym wypadku - od grudnia 2003 r.), powinna ona udokumentować dochody rodziny z 2001 r. Okazało się jednak, że te były za wysokie. Tymczasem pracownica domaga się uwzględnienia dochodu z 2002 r., gdyż ten był znacznie niższy. Co robić?

W tej sytuacji należy postąpić zgodnie z życzeniem pracownicy. Na jej wniosek zatem prawo do zasiłku rodzinnego należnego od 1 stycznia do końca kwietnia 2004 r. ustala się na podstawie dochodu uzyskanego przez rodzinę w 2002 r.

Do końca 2003 r. kobieta przebywała na dwuletnim urlopie wychowawczym. W tym czasie pobierała też zasiłek wychowawczy. Na początku stycznia tego roku wystąpiła do pracodawcy jeszcze o półroczny urlop, składając jednocześnie wniosek o przyznanie zasiłku wychowawczego. Czy musi ponownie przedstawiać dokumenty o dochodach rodziny? Jeśli tak, to z którego roku?

W tej sytuacji należy uznać, że następuje kontynuacja wypłaty zasiłku wychowawczego w okresie zasiłkowym przedłużonym do końca kwietnia tego roku. Pracownica musi zatem złożyć nowy wniosek o przyznanie tego zasiłku od 1 stycznia 2004 r., ale bez konieczności ponownego dokumentowania dochodów rodziny. Oczywiście, pod warunkiem że w rodzinie nie nastąpiły zmiany, np. w sytuacji materialnej, liczebności członków lub inne, mające wpływ na prawo do zasiłku rodzinnego.

Od 1 stycznia zatrudniliśmy nową osobę. Wcześniej pracowała gdzie indziej. Niedawno złożyła wniosek o zasiłek rodzinny i udokumentowała dochody rodziny. Czy prawidłowo? A może te formalności wcale nie są potrzebne?

To zależy od tego, czy między utratą starej pracy a podjęciem nowej była przerwa i jak długo trwała. Jeśli np. pracownik skończył poprzednie zatrudnienie 31 grudnia 2003 r., to wystarczające będzie złożenie u was nowego wniosku o zasiłek, ale bez dokumentacji wymaganej zwykle w takich sytuacjach. Tę ma obowiązek przekazać poprzedni płatnik, pozostawiając w swoich aktach jej kopie poświadczone za zgodność z oryginałem. W tej sytuacji wypłatę zasiłku rodzinnego kontynuuje się na podstawie dochodu rodziny z 2001 r.

Inaczej będzie natomiast, jeśli przerwa ta wyniosła co najmniej miesiąc kalendarzowy. Wówczas prawo do zasiłku rodzinnego należy ustalić z uwzględnieniem dochodu uzyskanego w 2002 r. Nowo przyjęty musi w tym celu złożyć wniosek z pełną dokumentacją.

... i od 1 maja 2004 r.

Jaki dochód będzie brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego od 1 maja tego roku? Czy będzie się w nim uwzględniać alimenty z Funduszu Alimentacyjnego?

Zainteresowany uzyskaniem zasiłku rodzinnego na okres zasiłkowy od 1 maja 2004 r. do końca sierpnia 2005 r. musi przedstawić dokumenty potwierdzające dochód netto rodziny z 2002 r. Na osobę w rodzinie nie może on przekroczyć 504 zł lub 583 zł w razie posiadania dziecka niepełnosprawnego. Do dochodu nie będzie się jednak wliczać świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Fundusz ten bowiem zlikwidowano, a świadczenia z jego środków ZUS wypłaca tylko do końca kwietnia tego roku. W zamian za świadczenia z funduszu osoba ta uzyska prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka w wysokości 170 zł miesięcznie lub 250 zł - na dziecko niepełnosprawne. Ustalanie prawa do tego dodatku jest ściśle skorelowane z nabyciem zasiłku rodzinnego. Jeśli zatem uprawniona spełni warunki do uzyskania tego zasiłku, dostanie też wskazany dodatek.

Jak od 1 maja tego roku będzie wyglądała sytuacja rodziny, w której zasiłek rodzinny pobiera żona, a wychowawczy - mąż?

Od 1 maja 2004 r. następuje likwidacja zasiłków wychowawczych. W zamian wprowadzono dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem podczas korzystania z urlopu wychowawczego. Jak już wyjaśniłyśmy, uprawnienia do tych dodatków zależą ściśle od uprawnień do zasiłków rodzinnych. Skoro w tym wypadku na urlopie wychowawczym przebywa ojciec, to on musi wystąpić do gminy właściwej ze względu na jego miejsca zamieszkania o przyznanie zasiłku rodzinnego od 1 maja 2004 r. Jeśli spełni wymogi jego uzyskania, dostanie też dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem podczas urlopu wychowawczego.

Zatrudniamy cudzoziemkę zgodnie z zezwoleniem na pracę, udzielonym przez wojewodę. Nie jest ona obywatelem żadnego z państw Unii Europejskiej. W Polsce przebywa na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony do końca kwietnia tego roku. Obecnie dostaje zasiłek wychowawczy, a rodzinny jej nie przysługuje. Czy ma szansę na jakieś świadczenia rodzinne po 31 kwietnia 2004 r.?

Nie. Generalnie od 1 maja 2004 r. świadczenia rodzinne przysługują tym cudzoziemcom, którzy są obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także innym cudzoziemcom przebywającym w Polsce, jeśli posiadają status uchodźcy bądź zezwolenie na osiedlenie się u nas i zamieszkują tu łącznie z rodziną. Mówi o tym art. 1 ust. 2 pkt 2 i 3 obowiązującej od tej daty ustawy z 30 grudnia 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. nr 228, poz. 2255). Opisana cudzoziemka nie ma zatem szans na pobieranie po 31 kwietnia 2004 r. ani zasiłku rodzinnego, ani dodatku z tytułu opieki na dzieckiem podczas urlopu wychowawczego.
Notowała Renata Majewska"

* Czytaj też "W przedłużonym okresie zasiłkowym"

POPRZEDNIE ODCINKI

Zasiłki rodzinne i wychowawcze - Rzeczpospolita 08.01.04 Nr 6
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Rodzina nie zostanie bez opieki
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 13, 2004, 04:42:11 pm »
Od 1 maja br. prawo do zasiłku rodzinnego będzie miała każda rodzina, w której miesięczny dochód na osobę w poprzednim roku nie przekroczył 504 zł netto, a w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym – 583 zł.

MGPIPS WYJAŚNIA

Przyjęte przez Sejm zmiany w systemie wypłaty świadczeń rodzinnych powodują niepokój uposażonych, którzy obawiają się utraty prawa do pomocy. Z tego powodu resort gospodarki i pracy uspokaja, że pomocy nie zostaną pozbawione osoby faktycznie potrzebujące wsparcia. Od 1 maja br. zamiast wielu różnych świadczeń będzie wypłacany jeden zasiłek rodzinny wraz z dodatkami. Przykładowo, prawo do pomocy będzie przysługiwać rodzinie z dwójką dzieci, w której łączny dochód wynosi maksymalnie 2016 zł netto (504 zł x 4 = 2016 zł). Podstawą do ustalenia wysokości dochodu będzie zaświadczenie z urzędu skarbowego o uzyskanym dochodzie w poprzednim roku podatkowym.

Rodzina mająca prawo do zasiłku rodzinnego dodatkowo będzie się mogła ubiegać o:

• dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie korzystania z urlopu wychowawczego, który zastąpi obecny zasiłek wychowawczy; okres wypłaty wyniesie dwa, trzy lata tylko w przypadku, kiedy urodzi się więcej niż jedno dziecko lub sześć lat w związku z urodzeniem dziecka niepełnosprawnego; wysokość tego dodatku to 400 zł miesięcznie,
• dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, który zastąpi świadczenie alimentacyjne; będzie przysługiwał niezależnie od tego, czy alimenty były zasądzone i są wypłacane czy nie; jedynym warunkiem jest spełnienie kryterium dochodowego uprawniającego do otrzymania zasiłku rodzinnego – wysokość dodatku to 170 zł na jedno dziecko lub 250 zł na dziecko niepełnosprawne,
• dodatek z tytułu urodzenia dziecka – będzie to jednorazowa pomoc w wysokości 500 zł na każde urodzone dziecko, otrzymają go rodziny spełniające kryterium dochodowe określone w ustawie o pomocy społecznej,
• dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych; jeżeli ojciec lub matka utracą prawo do zasiłku dla bezrobotnych, mogą otrzymać dodatek do zasiłku rodzinnego w wysokości 400 zł; będzie on wypłacany maksymalnie przez 3 lata, lecz nie dłużej niż do czasu ukończenia przez dziecko 7 lat,
• dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego wyniesie 50 zł na dziecko do 5 lat oraz 70 zł na dziecko uczące się w wieku od 6 do 24 lat,
• dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego – wypłacany raz w roku, we wrześniu, w kwocie 90 zł,
• dodatek z tytułu nauki dziecka poza miejscem zamieszkania wyniesie 80 zł miesięcznie i będzie wypłacany od września do czerwca.

Poza dodatkami do zasiłku rodzinnego wypłacane będzie świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 420 zł oraz zasiłek pielęgnacyjny – 142 zł.

Bożena Wiktorowska

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/6.html?numer=1116&dok=1116.6.3.2.6.1.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 13, 2004, 04:58:28 pm »
Podam jeszcze z komentarzy pod tym artykułem:

Zasady wypłacania zasiłków od stycznia 2004 r. ze Strony ZUS (News) Redaguje:  Departament Świadczeń Krótkoterminowych
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 17, 2004, 11:47:59 am »
Jest już dostępny Dz.U. (tekstowy) o świadczeniach rodzinnych
USTAWA z dnia 28 listopada 2003 r.o świadczeniach rodzinnych Dz. U. Nr 228, poz. 2255
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Z PRAC SEJMU- 50 zł dla dojeżdżających do szkoły
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 21, 2004, 04:27:19 pm »
Także rodzicom dzieci dojeżdżających do szkoły, a nie tylko tych które uczą się i mieszkają poza rodzinną miejscowością, ma przysługiwać dodatek do zasiłku rodzinnego. Wyniesie on nie więcej niż 50 zł i będzie wypłacany przez 10 miesięcy w roku. Stanie się tak, jeśli Sejm przyjmie rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wczoraj jego pierwsze czytanie odbyło się w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Nowa ustawa o świadczeniach rodzinnych, która ma obowiązywać od 1 maja br., przewiduje nowy system pomocy rodzinie, w tym między innymi całkiem nowe świadczenia. Jednym z nich jest dodatek do zasiłku rodzinnego, który ma przysługiwać rodzicom, których dziecko podejmie naukę poza miejscem zamieszkania i w tym czasie mieszka tam na stałe (np. w bursie). Ma być on wypłacany przez 10 miesięcy w roku (od września do czerwca) i wynosić 80 zł na jedno dziecko.

Nowelizacja przewiduje rozszerzenie możliwości jego otrzymania na dzieci dojeżdżające do szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej, które nie korzystają z zakwaterowania. Jego wysokość ma odpowiadać kosztom dojazdu dziecka, nie przekraczającym 50 zł miesięcznie. To rozwiązanie ma wejść w życie 1 maja br., choć osoby uprawnione do korzystania z tego świadczenia będą mogły ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu dziecka do szkoły za okres od stycznia do kwietnia w wysokości 100 zł na dziecko.

Komisja zajęła się też poselskim projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Autorzy projektu chcą, aby renciści, którzy zostali poddani kontrolnym badaniom lekarskim i w ich wyniku odebrano im prawo do świadczenia, mieli w czasie postępowania odwoławczego wypłacaną rentę, do czasu zakończenia postępowania sądowego.

 Bartosz Marczuk

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/6.html?numer=1123&dok=1123.6.3.2.5.1.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Pomoc społeczna. Projekt nowej ustawy w Sejmie
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 21, 2004, 04:46:20 pm »
Mniej beneficjentów świadczeń


Odpłatność za pobyt w domu opieki społecznej ma być trójskładowa i obciążać, przede wszystkim, pensjonariusza i jego rodzinę. Jeżeli jednak pensjonariusz nie będzie miał wystarczających środków, jego pobyt w domu opieki będzie musiała sfinansować gmina, z której pochodzi.Rozwiązanie to zapisano w rządowym projekcie ustawy o pomocy społecznej, którego drugie czytanie – po długiej przerwie w pracach nad tymi regulacjami – ma się odbyć dziś w Sejmie.

Projekt wprowadza także nowe kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. O świadczenia mogłaby więc ubiegać się m.in. rodzina, której dochód na osobę nie przekracza 316 zł. – Zaproponowany koszyk potrzeb jest obliczony dla rodziny czteroosobowej. Jest on korzystniejszy, ponieważ obecne kryterium dochodowe dyskryminuje rodziny wielodzietne. Na osobę poniżej 15 roku życia przewidziano mniej środków niż na osobę dorosłą. Oznacza to, że im więcej jest dzieci w rodzinie, tym gorzej – twierdzi Jolanta Banach, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.

Według niej, obecnie w rodzinie trzyosobowej z jednym dzieckiem poniżej jednego roku życia kryterium dochodowe wynosi 922 zł, natomiast według projektu ma ono wynosić 942 zł. W rodzinie czteroosobowej kryterium to wynosi teraz 1132 zł, a zgodnie z rządową propozycją ma wzrosnąć do 1264 zł. Kryterium dochodowe pięcioosobowej rodziny uprawniające do otrzymywania świadczenia z pomocy społecznej natomiast ma wynieść 1538 zł, podczas gdy obecnie jest równe 1342 zł.

Jak wynika z oceny skutków wprowadzanej regulacji prawnej opracowanej przez rząd, czyli autora projektu ustawy, obecnie coraz częściej osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej stają się biorcami tych świadczeń w coraz dłuższym okresie, gdyż pomoc jest coraz częściej mało efektywna. Proponowane zmiany mają na celu skrócenie tego okresu i spowodowanie, by jak najwięcej osób w jak najkrótszym czasie wyszło z systemu pomocy społecznej.

Oszacowano, że w br. liczba odbiorców zasiłku okresowego z pomocy społecznej wyniesie 1,7 mln rodzin, w 2005 r. będzie o 50 tys. rodzin mniej. W 2006 i 2007 r. ich liczba ma się zmniejszyć do 1 mln 550 tys. rodzin, by w 2008 r. wynieść 1 mln 243 tys. rodzin. Według rządu, na sukcesywne zmniejszanie się liczby rodzin korzystających ze wspomnianego świadczenia wpłynąć mają m.in. kontrakt społeczny czy zatrudnienie socjalne, które planuje się wprowadzić do projektu ustawy.

 Izabela Rakowska

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/6.html?numer=1123&dok=1123.6.3.2.9.1.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 21, 2004, 05:00:51 pm »
Cytuj
Odpłatność za pobyt w domu opieki społecznej ma być trójskładowa i obciążać, przede wszystkim, pensjonariusza i jego rodzinę. Jeżeli jednak pensjonariusz nie będzie miał wystarczających środków, jego pobyt w domu opieki będzie musiała sfinansować gmina, z której pochodzi.


czy nie łatwiej i bardziej humanitarnie było by wesprzeć rodzinę, niż Dom Opieki?  :roll:
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Prawo socjalne Zasiłki rodzinne i wychowawcze
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 25, 2004, 11:24:48 pm »
Po staremu i nowemu

Wielu zainteresowanych zasiłkami rodzinnymi i wychowawczymi przeżyło na początku tego roku chwile niepokoju. Podobnie zresztą jak pracodawcy i inni płatnicy tych świadczeń. Poprzedni okres zasiłkowy trwał bowiem tylko do końca 2003 r. Z kolei nowe przepisy, przedłużające go jeszcze o cztery miesiące (czyli do końca kwietnia br.), opublikowano dopiero 30 grudnia 2003 r.


Chodzi tu konkretnie o ustawę z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. nr 228, poz. 2255). Dlatego na początku roku ani płatnicy, ani uprawnieni nie wiedzieli, co robić: pierwsi - czy i na jakich zasadach wypłacać zasiłki rodzinne i wychowawcze, a drudzy - czy je dostaną. O całym tym bałaganie świadczyły sygnały, docierające do nas od czytelników. Wskazany Dziennik Ustaw stał się bowiem ogólnodostępny 10 - 15 stycznia br.

Do końca kwietnia br.

Do końca kwietnia br. przedłużono "stary" okres zasiłkowy, trwający od 1 czerwca 2002 r. do końca 2003 r. Zatem w przejściowym etapie - od 1 stycznia do końca kwietnia br. - wypłata zasiłków odbywa się niemal na dotychczasowych zasadach. Tym, którym wskazane zasiłki przysługiwały za grudzień zeszłego roku, nie weryfikuje się uprawnień. Nadal je otrzymują za okres od 1 stycznia do końca kwietnia br. na podstawie ustalonego wcześniej dochodu rodziny z 2001 r. I nie muszą w tym celu składać kolejnego wniosku ani ponownie dokumentować dochodu rodziny.

Inaczej jest natomiast ze starającymi się o zasiłek rodzinny czy wychowawczy za okres po 31 grudnia 2003 r., którym one nie przysługiwały za grudzień zeszłego roku. Ci muszą wystąpić z wnioskiem i udokumentować dochód rodziny z 2002 r.

Kwoty zasiłków i kryteriów dochodowych pozostają te same.

I od 1 maja br.

Ustawa z 28 listopada 2003 r. wprowadza od 1 maja br. zupełnie nowy system świadczeń wsparcia rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej, wychowującej dzieci uczęszczające do szkoły, w tym niepełnosprawne. Nie będzie w nim już ani zasiłków wychowawczych, ani świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego; ulegają tego dnia likwidacji. Na nowy system świadczeń rodzinnych składają się zasiłek rodzinny, specjalne dodatki do niego oraz tzw. świadczenia opiekuńcze. Dodatków do zasiłku rodzinnego jest siedem. Oto one - z tytułu:

- urodzenia dziecka,

- korzystania z urlopu wychowawczego,

- samotnego wychowywania dziecka do siedmiu lat i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych,

- samotnego wychowywania dziecka,

- edukacji i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego,

- rozpoczęcia roku szkolnego,

- podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

Uprawnienia do dodatków są ściśle skorelowane z uprawnieniem do zasiłku rodzinnego. Oznacza to, że dostanie je tylko ten, kto ma prawo do zasiłku rodzinnego. Świadczenia opiekuńcze to zasiłek opiekuńczy i zasiłek pielęgnacyjny.

R.M.


Zainteresowanych odsyłamy do vademecum na ten temat, które ukaże się w "Rzeczpospolitej" w poniedziałek, 26 stycznia.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040124/prawo/prawo_a_17.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 27, 2004, 10:05:53 am »
Już wkrótce nowy system świadczeń rodzinnych
Tyle pomocy państwa, by nie zniechęcić do pracy
Rozmowa z Bożeną Balcerzak-Paradowską, dyrektorem Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/2.html?numer=1127

tekst dosiępny na str.G.P. przez 7 dni
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Vademecum
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 27, 2004, 10:11:46 am »
Zasiłki rodzinne, pielęgnacyjne i wychowawcze

http://www.rzeczpospolita.pl/prawo/doc/Zasilki/zasilki2004/zasil2004_spis.html#0

tekst dostępny na str. Rzeczpospolitej przez 7 dni
potem w płatnym archiwum
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 27, 2004, 11:16:48 am »
dziekuję Uleńko- chomikuję wszystko. Nadchodzą listy o sprzecznych interpretacjach tych przepisów. Może Bardom mi wybaczy, że zanudzam go rozgryzaniem (interpretacja) tej ustawy. Tam nie ma jeszcze wszystkiego.  :oops: (p. Min. dopiero dołączy,a  rodzice już chodzą po urzędach)
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Manatka

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 461
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 04, 2004, 12:59:32 pm »
Kryste!
Dopiero co dwa miesiace temu latalam po urzedach, a tu dzis dostalam pismo z ZUS, ze zasilek rodzinny zostanie mi wyplacony do kwietnia 2004.
W poprzednim, takim samym pismie stalo, ze do konca okresu wskazanego w orzeczeniu.
Z tego, co czytam, wynika, ze znow bede musiala biegac do Zusu z zaswiadczeniem o dochodach tym razem za 2002 rok...
Tylko kiedy mam tam isc? Juz teraz?
W tej chwili wyplacaja mi zasilek rodzinny na mnie i na dziecko czyli dwa razy po 42 zl, potem bedzie chyba tylko na dziecko?
Zasilek pielegnacyjny pozostanie w takim razie bez zmian? Skoro nie dotyczy go kryterium dochodowe, to nie trzeba skladac ponownie wniosku?
No i zasilek byly staly... Teraz bedzie z Zusu jako swiadczenie opiekuncze.
Do tego  wszystkiego chyba wystarczy jedno zaswiadczenie o dochodach?
Kiedy je zlozyc w Zusie, zeby nie bylo przerw w wyplacie zasilku? Dobrze mysle, ze ma byc zaswaidczenie za 2002 rok?
Musze te przepisy przeczytac jeszcze kilka razy, zeby co nieco z nich zrozumiec :(
Zazdroszcze tym, ktorzy pojmuja to w lot :roll:
Pomozcie tradycyjnie! Pewnie innym tez sie przyda tak lopatologicznie ;) ;) ;)

PS: Ma ktos pelny tekst z Rzeczpospolitej, bo chyba sie spoznilam i tylko pierwsza strona jest gratis?
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 04, 2004, 01:15:14 pm »
Manatka to dla nas wszystkich koszmar. Wszystko jest uzależnione od docho9dów za odpowiedni okres (a to możemy uzyskać tylko w Urzędzie Skarbowym, gdzie kolejkiiiii)
kliknij wyżej masz pełne przepisy, ktore wejdą w życie od 1 maja 2004r.
tu z Rzeczpospolitej.
Bardom przekazał nam pełny Informator-vide góra działu PRAWO. Aktualny Informator dla ON
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 04, 2004, 04:15:42 pm »
Manatko idź do U.S. i poproś na piśmie o zarobki za 2002 r. ( u nas czeka się tydzień- jest jakas opłata w znaczkach skarbowych na szczęście niewielka)
zarobki twoje czy męża za 2002 r. bez łaski dadzą Ci już teraz,

gdybyś chciała za 2003 r. ,może być kłopot bo oni nie maja jeszcze wszystkich danych z zeszłego roku


spróbuj wziąść po jednym egzemplarzu Twoich i męża zarobków, zrób z tego xero i gdzie tylko chcą składaj kopię i niech sobie popatrzą na oryginał i poświadczą za zgodność
jeszcze nie wiadomo ile razy w różnych miejscach w tym roku będzie ci potrzebny taki dokument z U.S.
 
jak się gdzies uprą to znowu dostarczysz orginał
ja na takich poświadczanych kopiach często kilka miejsc załatwiałam
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Manatka

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 461
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 04, 2004, 04:54:09 pm »
Postaram sie w tym tygodniu zlozyc wniosek o to zaswiadczenie w US. Dzis sobie sprawdzilam i wyszlo mi, ze miscimy sie w kryterium dochodowym. Wychodzi nam niecale 500 na osobe w rodzinie w 2002 roku.
Czytalam na stronie ZUSu o nowych zasilkach rodszinnych, ale tam tylko pisza o tych do kwietnia. Okazuje sie, ze nie musze w tej chwili skladac zadnych paierow. Ale co od maja???
Czy wowczas wystarczy im to zaswiadczenie z 2001, i nowy wniosek, czy nowy wniosek plus zaswiadczenie za 2002.
Chyba musze sie przejechac do ZUSu i popytac. Oj! nie lubie, nie lubie!
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Offline bardom

 • Podglądacz
 • *
 • Wiadomości: 36
zasiłki
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 05, 2004, 09:54:42 pm »
Witaj Manatko!!!
 Proszę Cię nic nie rób? To co chcesz zrobić jest wielkim nieporozumieniem. Z Twojego wcześniejszego wpisu wynika,że otrzymujesz zasiłek rodzinny i dobrze jest. Żona też dostała decyzję z ZUS o przedłużeniu wypłaty zasiłku rodzinnego do 30.04.2004. Tak wymaga prawo- poprzednio miałaś na pewno do 31.12.2003. Prawdopodobnie wszyscy to dostali. Żona otrzymała nawet dwie sprzeczne decyzje w ciągu 3 dni-w jednej zasiłek pielęgnacyjny zmieniono z "na stałe" tylko do 31.08.2004, a w drugiej jest on całkowicie wykreślony. Byliśmy dzisiaj w ZUSie -sami nie wiedzą skąd im się to wzięło.
Dzisiaj wysłałem Soni nowo opracowany "Poradnik świadczeń rodzinnych" i w komentarzu jest właśnie to, że dopóki nie ma rozporządzeń w sprawie wzoru wniosków, zaświadczeń z US i oświadczeń o dochodach nie ma sensu cokolwiek robić. Ty jak wszyscy masz przyznany zasiłek do końca kwietnia 2004, a o nowy od 1 maja 2004 jeszcze nie może nikt wystąpić. Tym bardziej na podstawie zaświadczeń o dochodach za 2003 rok,zapisów o takich dochodach nie ma  w nowej ustawie- a w US nic nie dostaniesz, bo okres rozliczeniowy za ubiegły rok jest do 30 kwietnia 2004.
Dużo szczegółów było właśnie w Vademecum Rzeczpospolitej. Posiadam je u siebie. Wyślij mi maila, to zwrotnie odeślę Vademecum.
Pozdrawiam!!!
Bardom
Dominik/20/epi & Bartek/13/O.K.

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 06, 2004, 05:07:23 pm »
Manatka napisała:
Cytuj
Z tego, co czytam, wynika, ze znow bede musiala biegac do Zusu z zaswiadczeniem o dochodach tym razem za 2002 rok...


tak dokładnie będzie

zobacz mamy to wcześniej na str.

Cytuj
... i od 1 maja 2004 r.

Jaki dochód będzie brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego od 1 maja tego roku? Czy będzie się w nim uwzględniać alimenty z Funduszu Alimentacyjnego?

Zainteresowany uzyskaniem zasiłku rodzinnego na okres zasiłkowy
od 1 maja 2004 r. do końca sierpnia 2005 r. musi przedstawić dokumenty potwierdzające dochód netto rodziny z 2002 r,
na osobę w rodzinie nie może on przekroczyć 504 zł lub 583 zł w razie posiadania dziecka niepełnosprawnego
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Świadczenia rodzinne
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 06, 2004, 05:19:43 pm »
Bardom otrzymałam Twoje cenne informacje, dziękuje- dziś umieszczę na forum (przepraszam za opóźnienie, ale padł mi system i muszę neico doinstalować jeszcze)  :D
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Poradnik świadczeń rodzinnych-Bardom
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 06, 2004, 06:23:52 pm »
Kolejnym bardzo przydatnym poradnikiem autorstwa Bardom jest:
Poradnik świadczeń rodzinnych

Autorowi dziękuję serdecznie, a wszystkich zapraszam do korzystania z niego.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach