Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y  (Przeczytany 783349 razy)

Offline Anna

 • User z prawami do pisania
 • Weteran
 • ******
 • Wiadomości: 4459
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 07, 2005, 11:18:43 am »
Jak to jest - firmy odpisują darowiznę od podatku po to, żebyście Wy płacili podatek???? :shock:

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Manatka

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 461
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 07, 2005, 12:01:24 pm »
Przecież to jakaś paranoja! Nie mam jeszcze subkonta w fundacji (właśnie wczoraj wysłałam prośbę o założenie) ale to chyba przecież jest tak, że rodzic tych pieniędzy pobieranych z własnego konta na jakikolwiek cel po prostu fizycznie nie widzi na oczy. Fundacja opłaca jakiśtam wydatek i finito.
Niby skąd mam na koniec roku podatkowego wziąć fizyczne pieniądze aby je zanieść US? Jeśli taki podatek istnieje to czy nie powinno być tak, że fundacja opłacając wydatek, pobiera z konta sumę potrzebną na podatek i ją zamraża albo płaci ten podatek w momencie dokonania wypłaty z konta?

Swoją drogoą państwo mamy cudowne. Ja już nie mówię, żeby pomagać, ale rzucanie kłód pod nogi niepełnosprawnym to już naprawdę przesada  :evil:
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Offline mamawika

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 262
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 08, 2005, 12:00:23 am »
My to się powinnyśmy cieszyć, że to nie nam Abdullah sfinansował jakąś operację, bo co ta mama zrobi, jak jej każą ileś tysięcy, albo i więcej petrodolarów płacić. Przecież się dorobiła. Miała dzieci w jednym kawałku, a teraz ma w dwóch.  :D
Myślę, że można by to w programie wykorzystać: co mają zrobić rodzice dzieci, którzy zebrali kilkaset tysięcy złotych na operację? Jak nie zapłacą podatku- do więzienia, jak zapłacą - jeszcze gorzej, bo skąd wzięli, przecież to musi być z udokumentowanych dochodów podatnika zapłacone.
Jabym tam temu, który to wymyslił, tak z 19% komórek nowotworowych mojego męża dała, bo od tych wszystkich zapomóg , które dostaliśmy, żeby opłacić mu leczenie nowatorską metodą w państwowej  :!:  klinice (jedyną dającą jakieś szansę), zapłaciliśmy już tyle podatku, że kilkanaście miesięcy życia  można by mu za to dodatkowo kupić. A jakby tak jeszcze z 19% problemów zdrowotnych mojego syna przy okazji zabrali, to ech...
Pozdrowienia,
mamawika
 Wiko już od jakiegoś czasu 10 lat- MPD, epi (N,E,R,L,O,P) & Gaba prawie 15 - szatan nie kogut.

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 08, 2005, 01:02:42 am »
Jak tak dalej pójdzie to teraz św. Mikołaj będzie chodził w towarzystwie pani/a z Urzędu Skarbowego.
"Ciekawa" wizja - prawda?

Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline aguzale

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 6
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 08, 2005, 02:57:40 am »
My też wszystkie wydatki mojego synka mamy udokumentowane fakturami, które są w fundacji.
My musimy zaplacić prawie 6 tyś zl.
Chyba poproszę o areszt bo nie będę miala innego wyjścia.

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 08, 2005, 11:23:07 am »
Cytuj
Finansowanie operacji dziecka przez fundację

Sfinansowanie przez fundację operacji chorego dziecka jest darowizną na rzecz rodziców, a nie ich przychodem. Rodzice muszą zatem zapłacić podatek od darowizn.

Do redakcji „Gazety Prawnej” docierają sygnały, że jeśli rodzice chorego dziecka otrzymują pieniądze np. na jego operację z fundacji, to jest to traktowane jako przychód tych rodziców. Jednak jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Finansów oraz jak wynika z ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm. - zobacz pdf ), takie przekazanie pieniędzy jest traktowane jako darowizna. Zatem rodzice muszą zapłacić jedynie podatek od darowizny.

Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. W tym przypadku nabywca zaliczony jest do III grupy podatkowej, zatem opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości, przekraczającej w tym przypadku 4902 zł.

Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad wskazaną kwotę wolną od podatku, według skali.

Od nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej:

Kwoty nadwyżki w zł   Podatek
Ponad do
  10 278 12 proc.
10 278 20 556 1233 z3 40 gr i 16 proc. od nadwyżki ponad 10 278 zł
20 556   2877 z3 90 gr i 20 proc. od nadwyżki ponad 20 556 złEwa Matyszewska


cały artykuł z poprawną tabelą podatku od darowizn

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/6.html?numer=1370&dok=1370.6.388.2.3.1.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 08, 2005, 11:41:36 am »
1514 OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 3 czerwca 2004 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o podatku od spadków i darowizn
- w formacie pdf

art. Ulki w całości (bo zniknie z Netu)

Organizacje Charytatywne. Dwa oblicza dobroczynności
- Gazeta Prawna Nr 5 (1370) piątek-niedziela 07-9 stycznia 2005 r.

"W Polsce działa kilka tysięcy fundacji, niektóre z nich wyrosły na duże instytucje, które stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Trudno wyobrazić sobie drugą niedzielę stycznia bez Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, trudno również nie słyszeć o spektakularnych misjach Polskiej Akcji Humanitarnej wszędzie tam, gdzie dzieje się ludzka krzywda. Niestety, zdarzają się „czarne owce”, które rzucają cień na funkcjonowanie organizacji charytatywnych, przez co ponad połowa obywateli patrzy na nie przez pryzmat przekrętów.

Bośnia, Czeczenia, Sri Lanka, Sudan – wszędzie tam, gdzie wybuchają nieszczęścia, pojawiają się transporty z darami przywiezionymi przez Polską Akcję Humanitarną.

Dla ofiar tsunami fundacja zebrała już ponad 1 milion zł, który w najbliższych dniach trafi w formie darów do potrzebujących. Nowoczesny sprzęt medyczny, który ratuje życie tysiącom dzieci, to efekt corocznej imprezy organizowanej przez Jurka Owsiaka. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to już instytucja, która swoim zasięgiem objęła niemal cały świat. Do tego dochodzą jeszcze szczytne zbiórki Caritas, akcje organizowane przez fundacje „Barka”, „Polsat”, „TVN” i wiele innych.

Niestety, obok nich działają fundacje, których funkcjonowanie budzi wątpliwości, również prokuratorów. Psują one obraz bezinteresownej pomocy, podważając zaufanie opinii publicznej. Przed dwoma laty wskutek przestępczej działalności fundacji „Help”, która z zasądzanych przez sądy nawiązek wyłudziła kilkaset tysięcy złotych, znowelizowano kodeks karny, nakładając bardziej restrykcyjne wymagania na instytucje, na których konta spływają nawiązki. Obecnie prokuratura prowadzi śledztwo przeciwko Fundacji Ochrony Zdrowia Inwalidów, której członkowie, a wśród nich również urzędnicy państwowi, podejrzewani są o wyprowadzenie z majątku fundacji prawie miliona złotych na prywatne konta. Ciągle niewyjaśnione pozostaje działanie fundacji Jolanty Kwaśniewskiej i tajemniczych wpłat dokonywanych przez spółki z udziałem Skarbu Państwa.


Dwuznaczne odczucia opinii

Ten dwuznaczny obraz działalności fundacji rodzi również dwuznaczne odczucia opinii publicznej. W ubiegłym roku Stowarzyszenie Klon/Jawor przeprowadziło badania, z których wynika, że mimo pojawiających się afer wizerunek organizacji pozarządowych w oczach opinii publicznej poprawia się. Organizacje pozarządowe zyskują, szczególnie kiedy oceniane są w porównaniu z instytucjami państwowymi – 65 proc. Polaków uważa, że organizacje społeczne na ogół skuteczniej dostarczają pomocy potrzebujący niż instytucje państwowe. 67,4 proc. dorosłych obywateli uważa, że działania organizacji społecznych, w tym fundacji, są teraz bardziej potrzebne niż 5 lat temu. Zwiększył się też odsetek Polaków (z 33,4 proc. do 38 proc.), którzy deklarują, że przekazali jakieś środki finansowe na rzecz organizacji pozarządowych. Niestety, równie wysoki odsetek badanych – aż 57 proc. – uważa, że w organizacjach społecznych często dochodzi do nadużyć i prywaty.

Rodzi to określone wnioski. Fundacje są potrzebne zwłaszcza w ciągle zubożałym społeczeństwie. Niestety, grunt, na jakim poruszają się, bywa często zbyt grząski i nawet najbardziej restrykcyjne przepisy prawne nie są w pełni w stanie zapobiec nadużyciom. Wydaje się, że najlepszą gwarancją czystości intencji pozostają ludzie, którzy tworzą te instytucje, i zaufanie do nich.


Działalność pożytku publicznego pod kontrolą

Najwyższymi rygorami, jeśli chodzi o przejrzystość finansową i organizacyjną, objęte są te stowarzyszenia, fundacje i związki, które otrzymały status organizacji pożytku publicznego. Aby go uzyskać, podmioty te musiały, dokonując wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, spełnić wiele warunków: m.in. dokładnie wskazać, na rzecz kogo działają; potwierdzić, że całe dochody przeznaczają na cele statutowe, udowodnić, że w wewnętrznych organach kontrolnych nie ma powiązań rodzinnych ani osób karanych, a także wprowadzić ograniczenia w wykorzystywaniu majątku organizacji – np. przez jej członków. Ustawodawca zastrzegł, że podstawową zasadą ich działalności będzie jawność. Wymógł, by podmioty te upubliczniały swoje roczne sprawozdania finansowe – nie tylko na stronach internetowych, ale także w Monitorze Polskim B, przesyłając je do Krajowego Rejestru Sądowego i Ministerstwa Polityki Społecznej, które będzie je kontrolować. W zamian mogą korzystać z przywilejów podatkowych i odpisu 1 proc. podatku, który każdy może podarować wybranej organizacji. W tym roku, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, pierwsze OPP złożą swoje bilanse. – Zamysłem ustawodawcy było wyróżnienie tych podmiotów wśród innych organizacji także pod względem przejrzystości. Będziemy sprawdzać, na ile ten szczególny status generuje przejrzystość. Dziś trudno przesądzać, jak organizacje sobie z tym poradzą, pierwsze sprawozdania wpłyną zapewne na przełomie lutego i marca. Na pewno będą wyjątki, które potwierdzą regułę, ale myślę, że sam pomysł się sprawdzi – powiedział „GP” Krzysztof Więckiewicz, p.o. dyrektora Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Polityki Społecznej.

Rozliczenia finansowe i podatkowe rodzą jeszcze jeden problem – na ile osoby, które zajmują się pozyskiwaniem i wydawaniem publicznych darowizn, są do tego kompetentnie przygotowane i czy ich chęć niesienia pomocy nie stoi w sprzeczności z podstawowymi zasadami ekonomii.

Tomasz Pietryga, Magdalena Wojtuch
Więcej artykułów tych autorów ...

Jak fundacje zbierają pieniądze i jak je rozliczają

• Zbiórki publiczne. Zgodę na prowadzenie tych zbiórek wydaje MSWiA. Pieniądze muszą być wydatkowane i rozliczane zgodnie z treścią wcześniej wydanego zezwolenia.
• 1 procent. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wprowadziła możliwość przekazywania odpisu przez podatników od ich osobistych dochodów na rzecz organizacji pożytku publicznego. Pieniądze są rozliczane z fiskusem. Fundacja może tymi pieniędzmi rozporządzać dowolnie, jednak zgodnie ze swoimi statutowymi celami.
• Dotacje celowe. Przekazywane przez firmę X na podstawie umowy fundacji na ściśle określone cele np. na dożywianie dzieci. Rozliczenie odbywa się między firmą a fundacją na podstawie umowy.
• Granty instytucjonalne. Pieniądze z instytucji administracji publicznej oraz instytucji europejskich. Pieniądze muszą być wydatkowane i rozliczane zgodnie z umową zawartą z tymi instytucjami.
• Wpłaty indywidualne. Trafiają do ogólnej puli zebranych środków na określony cel, np. na akcję Pajacyk, i nie mogą być wydatkowane na inne cele. Darczyńca nie ma możliwości sprawdzenia, jak konkretnie zostały wydane jego pieniądze.
• Nawiązki – sumy zasądzane na rzecz fundacji przez sądy. Pieniądze pochodzą od sprawców wypadków i są przeznaczane na leczenie ich ofiar.
Fundacje są zobowiązane do publikowania corocznych sprawozdań ze swojej działalności, w tym również z wydatkowania otrzymanych środków. W większości fundacji sprawozdania te są dostępne na ich stronach internetowych. Fundacje mają prawo wykorzystania do 10 proc. wpływających środków na swoje cele statutowe, mogą również prowadzić działalność gospodarczą, inwestować itd.

Zaniechanie poboru podatku VAT

Stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku od towarów i usług w związku z SMS-ami wysyłanymi przez obywateli polskich w celu pomocy finansowej ofiarom tsunami w Azji.

Z dniem 1 stycznia 2001 r. został zmieniony art. 22 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) i w związku z tą zmianą brak jest obecnie podstawy prawnej do orzekania w sprawie wniosku indywidualnego podatnika o zaniechanie ustalania i poboru podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 22 par. 1 ww. ustawy – Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj podatku, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których dotyczy zaniechanie.

Instytucje te nie przewidują jednak zaniechania ustalania podatku, a zatem w przypadku ewentualnego zaniechania poboru podatku VAT, w tym np. od opłat za połączenie SMS-owe, finalny odbiorca – mimo zaniechania poboru – płaciłby podatek VAT zawarty w cenie zakupywanych usług, natomiast operator nie odprowadzałby tego podatku do budżetu. Zaniechany byłby bowiem tylko pobór podatku VAT, bez zaniechania ustalania tego podatku, a tym samym bez obniżenia ceny.

Finansowanie operacji dziecka przez fundację

Sfinansowanie przez fundację operacji chorego dziecka jest darowizną na rzecz rodziców, a nie ich przychodem. Rodzice muszą zatem zapłacić podatek od darowizn.

Do redakcji "Gazety Prawnej" docierają sygnały, że jeśli rodzice chorego dziecka otrzymują pieniądze np. na jego operację z fundacji, to jest to traktowane jako przychód tych rodziców. Jednak jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Finansów oraz jak wynika z ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm. - zobacz pdf  http://www.gazetaprawna.pl/du/2004.142.1514.pdf

1514
OBWIESZCZENIE MARSZA¸KA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 3 czerwca 2004 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o podatku od spadków i darowizn, takie przekazanie pieniędzy jest traktowane jako darowizna. Zatem rodzice muszą zapłacić jedynie podatek od darowizny.

Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. W tym przypadku nabywca zaliczony jest do III grupy podatkowej, zatem opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości, przekraczającej w tym przypadku 4902 zł.

Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad wskazaną kwotę wolną od podatku, według skali.

Od nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej:

Kwoty nadwyżki w zł   Podatek
Ponad do 10 278 12 proc.
10 278 20 556 1233 z3 40 gr i 16 proc. od nadwyżki ponad 10 278 zł
20 556   2877 z3 90 gr i 20 proc. od nadwyżki ponad 20 556 zł

Ewa Matyszewska"
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Dostawcy internetu prześlą faktury
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 08, 2005, 11:47:38 am »
Dostawcy internetu prześlą faktury


Niektórzy operatorzy sieci zawiadomili swoich klientów, że z własnej inicjatywy będą co miesiąc przysyłać im faktury uwzględniające koszty związane z korzystaniem z internetu – wynika z informacji „Gazety Prawnej”. Faktury te będą stanowiły podstawę do skorzystania przez osobę fizyczną z ulgi na dostęp do internetu. Obowiązujące od początku 2005 r. przepisy ustawy o PIT umożliwiają bowiem podatnikom odliczenie od dochodu maksymalnie 760 zł z tytułu użytkowania sieci internetowej.

http://www.infor.pl/?rodzaj=2&news=5261
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 10, 2005, 01:19:05 am »
Integracja organizacją pożytku publicznego
Cytuj
Od 2004 roku każdy obywatel RP może przekazać 1 proc. podatku należnego państwu na rzecz organizacji pozarządowej, która uzyskała status organizacji pożytku publicznego.

To nie filantropia
1 proc. nie jest darowizną, lecz swoistym testem demokracji. Każdy podatnik może samodzielnie zdecydować, do kogo trafi 1 proc. jego podatku dochodowego, który należny jest państwu.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Renek

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 518
  • http://www.monika.smyki.pl
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 13, 2005, 06:37:02 pm »
brak słów...

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 13, 2005, 06:52:09 pm »
Darowizny w 2004 r.
Cytuj
W roku 2004 obowiązują następujące zasady dotyczące pomniejszenia podatku dochodowego w związku z przekazaniem darowizny na cele społeczne: Darowizny osób fizycznych:

Zostały zmienione zapisy ustawy o podatku od osób fizycznych (Art. 26 ust 1 pkt 9) dotyczące możliwości odliczenia darowizny od podatku dochodowego. Od 01.01.2004 r będzie można odliczyć darowizny:
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Hata

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 581
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 15, 2005, 07:59:39 am »
Artykuły z Rzeczpospolitej

Dobroczynność jak przychód
http://forum.darzycia.pl/topic,4986

Dopłacić fiskusowi za operację
http://forum.darzycia.pl/topic,4987
.:.carpe diem.:.

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 15, 2005, 05:36:04 pm »
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 7377 w sprawie możliwości zwolnienia z obowiązku podatkowego niektórych darowizn dla osób przewlekle chorych

"Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację posła na Sejm RP Pani Anny Elżbiety Sobeckiej z dnia 5 maja 2004 r. w sprawie opodatkowania darowizn dokonywanych na rzecz osób przewlekle chorych, przekazaną przy piśmie z dnia 14 maja 2004 r. znak: SPS-0202-7377/04, uprzejmie wyjaśniam.

Zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym zasady opodatkowania przysporzeń majątkowych dokonywanych na rzecz osób fizycznych pod tytułem darmym normuje ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89, z poźn. zm.), zwana dalej ˝ustawą˝. W świetle rozwiązań prawnych przyjętych w ustawie, ustalenie oraz pobór podatku zależy od kilku zasadniczych czynników. Wśród nich warto zwrócić uwagę na takie jak: wartość rynkowa przedmiotu darowizny, przynależność obdarowanego do określonej grupy podatkowej z uwagi na więź łączącą go z darczyńcą (najczęściej wynikająca z pokrewieństwa albo powinowactwa), a także możliwość zastosowania odliczeń, zwolnień i wyłączeń, w tym związanych z przedmiotem darowizny, jej celem oraz sposobem wykorzystania nabytych rzeczy lub praw majątkowych. Ponadto istotne znaczenie ma wielokrotność przysporzeń, jeśli są one skutkiem umów darowizn zawieranych między tymi samymi osobami w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie przysporzenie.

W myśl obowiązujących przepisów przewlekła choroba obdarowanego nie stanowi normatywnej przesłanki odliczenia, zwolnienia albo wyłączenia od podatku i wobec tego nie rzutuje na ustalenie jego wysokości oraz pobór.

Konkretyzacja zobowiązania podatkowego z tytułu nabycia leków, których łączna wartość jest wyższa od kwoty wolnej, określonej w art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy (obecnie kwota ta przewidziana dla nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej wynosi 4902 zł), nie musi jednak oznaczać konieczności zapłaty podatku przez obdarowanego. Ze względu na solidarny charakter zobowiązania podatkowego wygaśnie ono w stosunku do nabywcy, jeżeli zostanie wykonane w całości przez fundację. Natomiast w razie braku możliwości wykonania zobowiązania przez obdarowanego ze względu na trudną sytuację materialną, podatnik ten będzie mógł wystąpić z wnioskiem o rozłożenie zapłaty podatku na raty lub umorzenie go w części albo w całości. Zgodnie bowiem z art. 67 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika organ podatkowy może na jego wniosek umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe.

Wprowadzenie zwolnienia, obejmującego nieodpłatne (pod tytułem darmym) nabycie leków przez osoby przewlekle chore, wymaga uprzedniej analizy skali zgłoszonego w interpelacji problemu, jak również oceny skutków finansowych zwolnienia dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Jednostki te (gminy) są bowiem wyłącznymi beneficjentami wpływów z podatku od spadków i darowizn.

Łączę wyrazy szacunku
Podsekretarz stanu
Elżbieta Mucha
Warszawa, dnia 29 czerwca 2004 r."
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Renek

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 518
  • http://www.monika.smyki.pl
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 15, 2005, 08:29:11 pm »
może ktos to teraz przełoży na normalny język. Nadal nie rozumiem czy mamy płacic ten podatek, czy nie... Jeśli tak to czy zostanie umozony przez urząd skarbowy jeśli gmina wyrazi na to zgodę??

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 17, 2005, 07:30:24 am »
Dobroczynność opodatkowana-wp.pl

Czy niejasne przepisy podatkowe ograniczą działalność charytatywną? Gdy państwo nie finansuje kosztownego leczenia pacjenci zwracają się z apelami o finansowe wsparcie. Tymczasem urzędy skarbowe każą płacić od takiej pomocy podatki - pisze "Rzeczpospolita".

Nie ma dnia, żeby w mediach nie pojawiały się apele o pomoc cierpiącym. Zazwyczaj prośba kończy się podaniem konta fundacji, która zbiera pieniądze na ten cel. Fundacja przeznacza je na kosztowne leczenie. Może się jednak zdarzyć, że fiskus zażąda od obdarowanej rodziny podatku od "nieodpłatnego świadczenia" lub od darowizny. Rodzinom, które skorzystały z pomocy finansowej fundacji "Zdążyć z pomocą", wysyła ona na polecenie urzędu skarbowego do wypełnienia formularz PIT-8C. Służy on wykazaniu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń, a za takie uznano pokrycie kosztów leczenia dziecka przez fundację - podaje dziennik.

Wartość tych świadczeń należy doliczyć do swojego dochodu i opodatkować. Przy kosztownych operacjach, np. za 150 tys. zł, rodzice mogą nawet płacić 40 proc. podatku! Wypełnienia PIT-8C zażądał od obdarowanych Urząd Skarbowy Warszawa Bielany. Do redakcji napływają także sygnały o podobnych oczekiwaniach innych urzędów, mimo że prawnicy mają poważne wątpliwości, czy urzędy skarbowe mogą żądać zapłacenia podatku. Ministerstwo Finansów nie zajęło dotychczas w tej sprawie stanowiska. Rodzice leczonych dzieci zawsze mogą wystąpić o zaniechanie poboru tego podatku - informuje "Rzeczpospolita". (PAP)
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Renek

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 518
  • http://www.monika.smyki.pl
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 17, 2005, 05:27:24 pm »
no tak poboru mogą zaniechać ale po doliczeniu tak wysokiej kwoty do dochodu z innych źródeł nasz dochód na osobe wzrośnie ogromnie i żegnajcie inne dodatki, dofinansowania do sprzętu lub na turnus. więc to nadal nie jest rozwiązaniem problemu. Zrezygnowałam z pracy by zająć się dzieckiem. Dostaje za to co miesiąc 420zł a teraz chyba powinnam znowu szukać pracy bo jak wykażę dochód za 2004r to mi to zabiorą.  :(

Offline Manatka

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 461
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 18, 2005, 10:46:56 am »
Strach się bać w tym kraju  :evil:  
Afera finansowa goni aferę, a najbiedniejszych kopią po d....  :evil:
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #67 dnia: Styczeń 18, 2005, 11:01:00 am »
Mam to samo odczucie  :evil:
Na szczęście nigdy nie zakładałam konta dziecku i  choć jeden problem mam teraz z głowy.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline marias52

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 509
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #68 dnia: Styczeń 18, 2005, 03:07:35 pm »
To woła o pomste do nieba. nie chodzi o to kto bral czy dostawał takie darowizny , tu chodzi o chorobe dziecka , na kase chorych leczyc nie chca, a tu kiedy ktos juz uzbiera troche tych pieniedzy i zaczyna sie cieszyć ze pomoże wlasnemu dziecku to odrazu zabieraja , wlściwie kto tu w tym kraju rządzi? mysle tu z troska o dzieciach szczegolnie potrzebujących specjalnego leczenia, to że moje dziecko akurat niepotrzebowalo taliego leczenia ale jest cała masa dzieci z biednych rodzin gdzie utrzymuja sie z zasilku dla bezrobotnych.....poprostu rozpacz.

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 18, 2005, 04:45:18 pm »
Wcześniejsze sygnały o tym na Darze z ub.roku

Darowizny bis?
zmiany w darowiznach???
Jak dochodzić swoich praw
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
podatki 2005
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 19, 2005, 05:34:31 pm »
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline asiorek

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 141
  • http://asior71.w.interia.pl/
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #72 dnia: Styczeń 21, 2005, 10:07:40 am »
A jednak ktoś zmądrzał, nie będzie tego nieszczęsnego podatku. Co za ulga :D Szczegóły na forum dzieciom, link wklejony przez Sonię powyżej.
Pozdrawiam Asia, mama Patryka (10) i Pawła (9)-mpd

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #73 dnia: Styczeń 21, 2005, 10:27:14 am »
Super wiadomość na pewno dla Was

Dobra wiadomość NIE MA PODATKU!!!!!!!
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Renek

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 518
  • http://www.monika.smyki.pl
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 21, 2005, 12:29:47 pm »
Soniu naprawdę DOBRA !!!
Właśnie odebrałam stos wiadomości z różnych stron. Każdy chciał przekazać te wspaniałe nowiny. Mam znowu dobry humor i zaraz nastawię pyszniutki obiad bo to przecież wielkie święto.... A później lody dla dzieci i kino i lampa wina przed snem. HURRRRRA

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Czy można odliczyć darowiznę
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 21, 2005, 04:49:08 pm »
Czy można odliczyć darowiznę?

Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się na zasadach ogólnych. W ubiegłym roku ufundowałam pobyt rehabilitacyjny chorej osoby obcej względem mnie. Czy taki wydatek mogę odliczyć od podatku?

NIE.  Choć wpłaciła pani pieniądze na konto instytucji, to w rzeczywistości była to darowizna na rzecz konkretnej osoby fizycznej. W takim przypadku zaś nie ma możliwości odliczenia wydatku od dochodu jako darowizny na szlachetne cele w wysokości do 350 zł za 2004 r.

 Zbigniew Biskupski

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/11.html?numer=1380&dok=1380.11.22.8.14.4.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Czy może być wspólne rozliczenie małżonków
« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 21, 2005, 04:51:39 pm »
Czy może być wspólne rozliczenie małżonków


W ubiegłym roku osiągnąłem tylko dochody z pracy, zaś żona straciła pracę i nie uzyskała dochodów w ogóle. Jaki PIT powinienem złożyć? Czy możemy rozliczyć się wspólnie? TAK.   Jeśli małżeństwo trwało cały rok, wiąże małżonków wspólnota majątkowa i żadne z nich nie miało prawa do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, małżonkowie mają prawo do preferencyjnego sposobu ustalenia podatku w rocznym zeznaniu podatkowym. Oblicza się go w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych kwot małżonków, po uprzednim odliczeniu od dochodu każdego z małżonków kwot określonych w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli składek na ubezpieczenie społeczne, zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, wydatków rehabilitacyjnych oraz przekazanych darowizn. Oczywiście dochód małżonki (i jej odliczenia od dochodu) wyniesie 0.

Od dochodów z pracy powinien pan złożyć PIT-37 (i tam zastosować powyższe preferencyjne wyliczenie podatku).

 Zbigniew Biskupski
Więcej artykułów tego autora ...PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - zobacz pdf.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/11.html?numer=1380&dok=1380.11.22.8.14.8.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Czy odliczyć wydatki na rehabilitację
« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 21, 2005, 04:54:28 pm »
Czy odliczyć wydatki na rehabilitację


Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu. Mam niepełnoletnią córkę, która ma przyznaną rentę po zmarłym ojcu. Renta przysyłana jest na mnie. Jaki PIT roczny powinnam złożyć? Czy mogę odliczyć wydatki ponoszone na rehabilitację córki? TAK.  Podatnik ma prawo do odliczenia od dochodów wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe – jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9120 zł.

Warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia. W tej sytuacji ma pani wybór: może pani wydatki na rehabilitację odliczyć (za pośrednictwem PIT/„O”) albo od przychodów zryczałtowanych (w ramach PIT-28), albo od dochodu z tytułu renty, na okoliczność którego musi pani złożyć dodatkowo PIT-37.

 Zbigniew Biskupski

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/11.html?numer=1380&dok=1380.11.22.8.14.9.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ofiarność wolna od podatku
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 22, 2005, 12:46:34 pm »
Ofiarność wolna od podatku


Świadczenia fundacji i organizacji pożytku publicznego na rzecz chorych dzieci nie są opodatkowane. Izba Skarbowa w Warszawie stwierdziła, że odpowiedź warszawskiego Urzędu Skarbowego Bielany udzielona Fundacji Dzieciom jest błędna.


Bielański Urząd Skarbowy kazał Fundacji Dzieciom wysyłać PIT-8C rodzicom, których dzieci skorzystały z pomocy Fundacji ("Rz" z 14 stycznia, C1). Jeżeli dziecku opłacono leczenie, rodzice mieliby jego koszt wykazać w formularzu PIT-8C jako "nieodpłatne świadczenie" i doliczyć do swoich dochodów do opodatkowania.

Reakcja rodziców, a także darczyńców fundacji, była natychmiastowa. Na internetowym forum, na którym spotykają się rodzice chorych i niepełnosprawnych dzieci, nie brakowało słów oburzenia - nawet z innych krajów i zza oceanu.

Dziś mamy dobrą wiadomość. Warszawska Izba Skarbowa w piśmie z 18 stycznia nr 2005 FB /005A-1067 /AW/04 stwierdziła, że: "W omawianej sytuacji nie można mówić o nieodpłatnym świadczeniu na rzecz adresatów pomocy. Każda ze statutowych form działalności fundacji finansowana jest bowiem ze środków fundacji, pochodzących z darowizn, które trafiają bezpośrednio do organizatorów tej pomocy (usługodawców) bez dokonywania jakichkolwiek wypłat na rzecz rodziców chorych dzieci.

Z uwagi na to, iż w przedstawionej sytuacji nie mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem, nie ma podstaw do sporządzania przez fundację informacji PIT-8C, a rodzice dzieci nie muszą doliczać wartości otrzymanych świadczeń do zeznania rocznego." Również Biuro Prasowe Ministerstwa Finansów przysłało nam odpowiedź w tym samym duchu, że jeśli finansowanie leczenia jest w zakresie działalności statutowej fundacji - nie jest to świadczenie nieodpłatne i nie ma potrzeby wysyłania korzystającym z tej formy pomocy formularza PIT 8c.

W rozmowie z naczelnik Jadwigą Pogodzińską z Warszawskiej Izby Skarbowej upewniliśmy się jeszcze, że takie finansowanie leczenia przez fundację nie jest również darowizną, a więc nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.

Jest to więc dobra wiadomość dla wielu fundacji, które działają jako organizacje pożytku publicznego, dla osób, które korzystają z pomocy tych fundacji, a także darczyńców, którzy na te szlachetne cele przekazują swe pieniądze. Przypomnijmy, że podatnik - osoba fizyczna może przekazać jako darowiznę 1 proc. swojego należnego podatku. Ponieważ właśnie rozliczamy nasze podatki, to jest okazja, aby ten 1 proc., z którego fiskus rezygnuje, przekazać najbardziej potrzebującym za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego.

Krystyna Milewska

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_050122/prawo/prawo_a_1.html

mam nadzieję że nikt nie będzie kwestionował
faktu że nie wszystkie wydatki idą na leczenie, a wyraźnie to podkreslają

Cytuj
jeśli finansowanie leczenia jest w zakresie działalności statutowej fundacji - nie jest to świadczenie nieodpłatne i nie ma potrzeby wysyłania korzystającym z tej formy pomocy formularza PIT 8c.
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 22, 2005, 02:18:25 pm »
Warto odwiedzić Stronę
www.mofnet.gov.pl

wejdźcie w Menu - podatki, a w nich w orzeczenia i interpelacjae.
podajcie np.darowizny -zobaczycie mnóstwo odpowiedzi o nich

przykładowo:
http://www.mofnet.gov.pl/szukaj.php?Text=darowizny&dzial=130&pagelenght=20&rok_od=2004&mc_od=1&rok_do=2005&mc_do=1&submit.x=6&submit.y=7
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ustawy podatkowe
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 28, 2005, 11:52:06 am »
http://bap-student.lex.pl/cgi-bin/demo.cgi?comm=akt_has&kn=POOB&nr=1

Serwer Studentów Prawa

Teksty zamieszczonych poniżej aktów prawnych prezentowane są w wersji ujednoliconej wg aktualnie obowiązującego stanu prawnego.
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ulga rehabilitacyjna
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 04, 2005, 01:43:08 pm »
Ulga rehabilitacyjna
Częściowa niezdolność to III grupa


Podatnik posiadający orzeczoną częściową niezdolność do pracy kwalifikuje się do III grupy inwalidztwa. To wyklucza skorzystanie z ulgi związanej z odliczeniem wydatków na dojazdy na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.Podatniczka ma orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy. Przewlekła choroba płuc wymaga zabiegów rehabilitacyjno-leczniczych. Do szpitala podatniczka dojeżdża taksówkami. Pytała w związku z tym czy może wydatki za taksówki odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

W odpowiedzi organ podatkowy przypomniał, że rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 z późn. zm. - zobacz pdf ), zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7b-7g tego artykułu. Jak zauważono w piśmie za wydatki rehabilitacyjne podlegające odliczeniu od dochodu uważa się m.in. wydatki poniesione na odpłatny konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 – również innymi środkami transportu niż karetką transportu sanitarnego.

Organ zauważył też, że do I grupy inwalidztwa kwalifikują się osoby, w stosunku, do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo znaczny stopień niepełnosprawności. Zaś do II grupy inwalidztwa, jeśli orzeczono całkowitą niezdolność do pracy albo umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Jak zauważono w piśmie stosownie do treści art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 162 poz. 1118 z późn. zm. - zobacz pdf ) częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.
Zgodnie zaś z art. 5 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123 poz. 776 z późn. zm. - zobacz pdf ) orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o częściowej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 3 z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jest traktowane na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności. Orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności traktowane jest na równi z orzeczeniem o zaliczeniu do III grupy inwalidów. W związku z tym w ocenie organu podatkowego podatniczce nie przysługuje odliczenie od dochodu wydatków związanych z koniecznym przewozem środkami transportu na niezbędne zabiegi leczniczo – rehabilitacyjne. Podatniczka posiadająca orzeczoną częściową niezdolność do pracy kwalifikuje się do III grupy inwalidztwa, a tym samym wymogi ustawowe uprawniające do skorzystania z przedmiotowej ulgi nie zostały spełnione.


(Pismo z 8 listopada 2004 r., nr BI/005-0783/04.)

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/27.html?numer=1390&dok=1390.27.3.2.8.1.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Zeznanie na PIT-36L, czasem z załącznikami
« Odpowiedź #82 dnia: Luty 08, 2005, 01:21:45 pm »
Tylko link podaję, kto zainteresowany proszę  sobie skopiować

http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/dodatek2_050208/dodatek2_a_1.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline MP

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 306
Świadczenie pielęgnacyjne i rozliczenie z Urzędem Skarbowym
« Odpowiedź #83 dnia: Luty 28, 2005, 04:56:32 pm »
Słyszałam że osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne na dziecko niepełnosprawne /w wys.420 zL/ nie muszą sie rozliczać z Urzędem Skarbowym. Czy to prawda?  :(

Offline Małgośka

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 191
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #84 dnia: Luty 28, 2005, 05:02:05 pm »
Prawda.
Nie są od tego świadczenia odprowadzane składki na podatek.
Pozdrawiam,mama Kubusia z mpd.

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #85 dnia: Luty 28, 2005, 05:17:42 pm »
Czy mogłabym prosić o podanie podstawy prawnej?
Jak więc rozliczyć PIT za 2004r?
Wg mnie U.Miast powinny wysłać nam jakiś dokument wiarygodny dla U.Skarbowych celem rozliczenia się w PIT całorocznym.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Małgośka

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 191
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #86 dnia: Luty 28, 2005, 05:58:34 pm »
Twoim dokumentem jest decyzja o przyznaniu w/w zasiłku.Tam jest napisane,ze sa odprowadzane składki zdrowotne i tyle.
z tego co wiem,nie mamy w ogóle obowiażku składania PIT-u.
chyba,ze jestem w błędzie,a sama o tym nie wiem... :?
Pozdrawiam,mama Kubusia z mpd.

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #87 dnia: Luty 28, 2005, 06:27:44 pm »
W Prawie jest temat
podatki - odliczenia-darowizny
Ale czy coś wyjaśni? Niewiem.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
odpowiedz
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 28, 2005, 06:38:48 pm »
Soniu podstawa prawna powinna być tutaj
 Dz. U. 2003 nr 228 poz. 2255  
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 28, 2005, 07:02:20 pm »
Ale są matki pobierające oprócz świadczenia pielęgnacyjnego (420zł) także zasiłki na dziecko niepełnosprawne- co wtedy?
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline agnes

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 278
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #90 dnia: Luty 28, 2005, 07:18:51 pm »
Wydaje mi się, że zasiłki na dziecko niepełnosprawne także są nieopodatkowane.

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
odpowiedz
« Odpowiedź #91 dnia: Luty 28, 2005, 08:17:33 pm »
Soniu znalazłam dochody zwolnione od podatku i tu ujęte są też zasiłki:zwolnione z podatku
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #92 dnia: Luty 28, 2005, 09:07:25 pm »
Bardzo dziękuję wszystkim- to miłe uczucie otrzymać coś konkretnego.  :D
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #93 dnia: Marzec 01, 2005, 06:12:45 pm »
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #94 dnia: Marzec 01, 2005, 07:54:36 pm »
To istotne rzeczy - postanowiłam je "utrwalić"  :D


Jak się rozliczać za 2004 rok i bezpiecznie przepłynąć przez rafy ulg podatkowych
- Piotr Skwirowski 27-02-2005
Gazeta.pl > Podatki > Wiadomości
Wtorek, 1 marca 2005

No i znów nam się pozmieniało w podatkach. Miało być prościej, bo ubyło ulg. Prościej nie będzie. Radzimy więc, jak przebrnąć przez rozliczenia z fiskusem.

Zanim opowiemy o zmianach w przepisach i o tym, co ważne przy rozliczeniu podatkowym za 2004 r., musimy pewne informacje... sprostować! Sprawa jest poważna. Nie dotyczy wcale tekstów podatkowych z "Gazety", lecz informacji zapisanej w broszurach mających ułatwić wypełnienie rocznych zeznań podatkowych. Czytamy tam, że "zeznanie za 2004 r. należy złożyć w terminie do dnia 30 kwietnia 2005 r.".

To nieprawda! A wszystko przez to, że w tym roku 30 kwietnia wypada w sobotę. Tymczasem zgodnie z ordynacją podatkową, "jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy". Wynika z tego, że tegoroczna kampania rozliczeń z fiskusem z podatku za zeszły rok zakończy się w poniedziałek 2 maja.

Potwierdza to Ministerstwo Finansów. W biurze prasowym resortu udało nam się ustalić, że jeszcze w grudniu minister finansów rozesłał do izb i urzędów skarbowych "wytyczne w sprawie rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r.".

Jest tam mowa także o organizacji pracy urzędów skarbowych pod koniec kampanii rozliczeń podatkowych z fiskusem. Minister finansów zaleca więc naczelnikom urzędów skarbowych, by - "stosownie do posiadanego rozeznania o liczbie podatników składających zeznania roczne i dokonujących wpłat podatku" - w razie potrzeby przedłużali czas pracy swoich placówek. Ponadto mają zapewnić podatnikom możliwość złożenia zeznania rocznego 30 kwietnia i 2 maja. Oznacza to, że urzędy skarbowe będą dodatkowo pracować w sobotę 30 kwietnia. Będą też czynne w poniedziałek 2 maja.

Złożenie zeznania po tym terminie będzie traktowane już jako spóźnienie podatnika.

Czy warto czekać z rozliczeniem?

Skoro już jesteśmy przy terminach, warto się zastanowić nad tym, czy z PIT-em warto biec do urzędu jak najwcześniej, czy lepiej z tym poczekać do końca akcji rozliczeń. Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórym podatnikom bardziej opłaca się pośpiech, innym zwlekanie ze złożeniem PIT-a. Warto się pospieszyć, jeśli podatnik ma tzw. nadpłatę, czyli w zeszłym roku wpłacił fiskusowi w formie zaliczek na podatek więcej pieniędzy, niż powinien wpłacić. Najczęściej nadpłatę mają osoby, które ponoszą duże wydatki na cele objęte ulgami podatkowymi. W takim wypadku warto wcześniej złożyć zeznanie, by jak najszybciej odzyskać nadpłacone pieniądze z urzędu skarbowego. Trzeba przy tym pamiętać, że fiskus ma trzy miesiące (licząc od daty złożenia zeznania w urzędzie) na zwrócenie nadpłaty.

A kiedy warto wstrzymywać się ze złożeniem zeznania do końca kampanii rozliczania podatków, czyli w naszym wypadku nawet do 2 maja? Wtedy gdy musimy dopłacić fiskusowi jakieś pieniądze, bo zaliczki, które płaciliśmy w ciągu roku, nie pokryły całego podatku za 2004 r., jaki powinniśmy wpłacić do kasy urzędu skarbowego.

Jak złożyć zeznanie?

Zeznanie roczne można złożyć w urzędzie skarbowym osobiście. Można je także wysłać do urzędu pocztą. Niestety, za wysyłanie pocztą listu poleconego z rocznym zeznaniem podatkowymi oraz wpłatę na poczcie podatku trzeba zapłacić (przez internet PIT-a ciągle nie da się wysłać do urzędu).

Jeśli chodzi o numery kont urzędów skarbowych, to można je znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów - www.mf.gov.pl. Prawdopodobnie numer konta urzędu tak jak w latach poprzednich bez trudu uda się też ustalić na poczcie.

Jeżeli wysyłamy zeznanie pocztą, to za dzień jego przekazania do urzędu skarbowego przyjmuje się datę ze stempla na liście poleconym.

Tu kilka bardzo ważnych spraw. Jeśli podatnik ma nadpłatę i fiskus zwróci mu pieniądze pocztą, ta pobierze od zwracanej kwoty opłatę. Lepiej więc poprosić urząd o zwrot pieniędzy na konto bankowe. Jeśli dotąd podatnik nie podawał urzędowi numeru konta, na które mają być zwrócone pieniądze, powinien to zrobić. W tym celu składa wraz z zeznaniem formularz NIP-3.

Z urzędem skarbowym można się też umówić na odbiór nadpłaconego podatku w kasie urzędu. Trzeba się jednak wówczas stawić w urzędzie po pieniądze w wyznaczonym terminie.

Kto wypełnia PIT?

Co roku samodzielnie rozlicza się z urzędem skarbowym kilkanaście milionów podatników. Wszystkich podatników jest ponad 23 mln. Z tego wniosek, że nie wszyscy rozliczają się samodzielnie. Kto musi to zrobić? Osoby, które:

•  chcą opłacić podatki wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem, które samotnie wychowują;

•  poza dochodami w swoim zakładzie pracy (gdzie mają etat) miały także inne dochody (z prac zleconych, z pracy w innym zakładzie pracy, np. na ćwierć etatu, honoraria autorskie itd.);

•  chcą skorzystać z ulg podatkowych.

PIT-ów nie muszą samodzielnie wypełniać osoby, które poprosiły swój zakład pracy, aby rozliczył je z podatku za 2004 r. Nie muszą się także rozliczać z fiskusem osoby, które nie osiągnęły w zeszłym roku żadnych dochodów, oraz ci, których dochody były niewielkie - nie przekroczyły kwoty dochodów, których osiągnięcie "nie powoduje konieczności zapłaty podatku" (w zeszłym roku - 2790 zł). Jeśli jednak ktoś zarobił w zeszłym roku np. 2000 zł i zapłacił od tej kwoty zaliczkę na podatek, może (i powinien) złożyć zeznanie podatkowe po to, by odzyskać pieniądze wpłacone do kasy fiskusa w formie zaliczki.
 
Rozliczeniem podatkowym z fiskusem nie musi sobie zaprzątać głowy większość emerytów i rencistów. Wyręczy ich w tym ZUS albo KRUS. Samodzielne rozliczenie się z fiskusem czeka jednak emerytów i rencistów, którzy chcieliby odliczyć sobie kwoty, jakie przeznaczyli na cele objęte ulgami, pragną opodatkować się ze współmałżonkiem albo gdzieś dorabiali.

Gdzie szukać PIT-ów?

Tu nic nowego. Formularze podatkowe można pobrać w urzędach skarbowych, można je także ściągnąć z internetu, np. ze strony Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl), albo z naszego serwisu podatkowego www.gazeta.pl/podatki

Komu jaki PIT?

A tu niespodzianka. Przyzwyczailiśmy się, że do rozliczeń z fiskusem służą dwa podstawowe druki rocznych zeznań podatkowych: PIT-36 i PIT-37. Tak było przez ostatnich kilka lat. Ale to już przeszłość. W tym roku doszły bowiem dwa nowe formularze: PIT-36Li PIT-38.

Jak się w tym wszystkim teraz połapać? Już podpowiadamy.

•  PIT-36 wypełniają podatnicy prowadzący działalność gospodarczą oraz ci, którzy są zobowiązani doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci, np. rentę rodzinną. Nie cała działalność gospodarcza mieści się teraz w PIT-36. Ten formularz przeznaczony jest bowiem jedynie dla osób prowadzących działalność i rozliczających się w oparciu o skalę podatkową.

•  PIT-36L wypełniają podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną - to absolutna nowość - jedną, liniową, 19-proc. stawką.

•  PIT-37 wypełniają tradycyjnie „zwykli podatnicy”, czyli osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, otrzymujące wynagrodzenie za pracę, emeryci i renciści, oraz ci, którzy pracują na zlecenia.

•  PIT-38 to nowość dla osób, które w zeszłym roku miały przychody kapitałowe, m.in. ze sprzedaży papierów wartościowych, np. akcji.

Tak jak do tej pory, oprócz formularzy podstawowych, podatnicy wypełniają także załączniki. Najważniejsze są jak zwykle "ulgowe" załączniki PIT/D i PIT/O.

Z żoną/mężem czy bez?

Decyzja w tej sprawie nie ma co prawda wpływu na wybór formularza podatkowego, ale to pytanie trzeba sobie zadać przed przystąpieniem do rozliczenia z fiskusem. A zatem rozliczamy się razem z żoną/mężem czy bez?

Oczywiście razem! Wspólne opodatkowanie dochodów - to tłumaczyliśmy już wielokrotnie - nigdy nie jest niekorzystne. Często zaś pozwala oszczędzić dodatkowe kwoty.

Kiedy wspólne opodatkowanie się opłaca? Gdy jedno z małżonków nie pracowało i nie uzyskało dochodów. Albo gdy dochody każdego z małżonków mieściły się w różnych przedziałach skali podatkowej - np. jedno w pierwszym ze stawką 19-proc., a drugie w drugim ze stawką 30-proc.

Niestety, wspólne opodatkowanie dochodów nie zawsze jest możliwe. Mogą z niego skorzystać jedynie małżonkowie, których związek trwał przez cały rok podatkowy oraz przez cały rok istniała między nimi tzw. wspólność majątkowa. Z dobrodziejstw wspólnego opodatkowania nie mogą więc skorzystać pary, które pobrały się w trakcie roku, np. w styczniu lub maju 2004 r. Od tej zasady - to kolejna nowość - jest jednak wyjątek. Osoba, której małżonek zmarł w trakcie 2004 r. albo już po jego zakończeniu, ale przed złożeniem rocznego zeznania podatkowego, może się rozliczyć w sposób zarezerwowany dla małżonków. Czyli może dodać do swoich dochodów zeszłoroczne dochody zmarłego małżonka i opodatkować je łącznie. Do tej pory fiskus odmawiał podatnikom tego prawa.

Wspólnie mogą także opodatkowywać swoje dochody rodziny niepełne. W tym wypadku rodzic samotnie wychowujący dziecko łączy swoje dochody z dochodami dziecka (których ono zazwyczaj nie ma). Daje to więc taki sam efekt jak wspólne opodatkowanie się małżonków, z których jedno nie ma dochodów, bo nie pracuje.

Niestety, wspólne opodatkowanie dochodów rodzin niepełnych także nie zawsze jest możliwe. Samotny rodzic może się opodatkować wspólnie z małoletnim dzieckiem do roku, w którym kończy ono 17 lat, albo nawet do chwili ukończenia przez nie 25 lat (ale tylko w sytuacji, gdy dziecko się uczy i nie osiąga dochodów opodatkowanych według skali, powodujących obowiązek płacenia podatku).

Aby samotny rodzic mógł się opodatkować wspólnie z dzieckiem, nie musi go wychowywać (samotnie) przez cały rok. Wystarczy nawet jeden dzień. Jeśli więc np. samotna matka urodziła dziecko 31 grudnia 2004 r., to może opodatkować swoje zeszłoroczne dochody "na spółkę" z tym dzieckiem. Zyska na tym finansowo.

Jak liczymy podatek małżeński i podatek rodziny niepełnej? Zasada jest w obu przypadkach identyczna. Łączny dochód do opodatkowania małżonków (lub rodziny niepełnej) dzieli się przez dwa. Od uzyskanej w ten sposób kwoty liczy się podatek według skali podatkowej, a potem mnoży się to, co wyjdzie, przez dwa. I jest podatek
 
Nie każdy przychód to przychód

Wiemy już, skąd wziąć PIT i jaki wziąć PIT, wiemy, jak go złożyć i kiedy go złożyć, wiemy wreszcie, jak będziemy się rozliczać. Pora na najważniejsze informacje - absolutnie niezbędne do prawidłowego wypełnienia rocznego zeznania podatkowego: co opodatkować, jak opodatkować, co odliczyć, jak odliczyć itp.

Zacznijmy od tego, co należy wykazać w zeznaniu, a czego wykazywać nie trzeba. Ogólnie rzecz biorąc w PIT-ach wykazujemy przychody. Przychód to w uproszczeniu pieniądze otrzymane za pracę lub jakieś działania. Ustawa podatkowa wyróżnia wiele kategorii przychodów, którymi musimy się "pochwalić" fiskusowi w zeznaniach rocznych.

Mamy tu więc m.in.:

•  wynagrodzenia uzyskiwane za pracę etatową (czy z umowy-zlecenia),

•  emerytury i renty (krajowej i zagranicznej),

•  przychody z działalności gospodarczej,

•  z wynajmowania mieszkania,

•  ze sprzedaży rzeczy (np. samochodu, mebli, biżuterii) posiadanych krócej niż pół roku,

•  z zasiłków (np. dla bezrobotnych).

Jest jednak spora grupa przychodów, których nie trzeba wpisywać do zeznania rocznego. Chodzi np. o:

•  ubezpieczenia za rozbity samochód;

•  odszkodowania za wypadek w pracy;

•  odsetki z obligacji skarbu państwa;

•  odsetki od oszczędności w bankach;

•  odprawy pośmiertne i zasiłki pogrzebowe;

•  zasiłki rodzinne, pielęgnacyjne, wychowawcze i porodowe;

•  jednorazowe zasiłki za urodzenie dziecka;

•  wszelkie diety i dodatki za tzw. rozłąkę albo żołd żołnierzy zasadniczej służby wojskowej (także zastępczej).

Koszty, czyli ile kosztuje zarabianie pieniędzy

Obok przychodów w zeznaniu rocznym określa się też coś, co fachowo nazywa się kosztami uzyskania przychodu. Najogólniej mówiąc, chodzi tu o kwoty, które trzeba wydać po to, by cokolwiek zarobić (np. pieniądze wydane na dojazd do pracy). Koszty nie podlegają opodatkowaniu - przeciwnie, odlicza się je od przychodów. Dopiero to, co pozostaje z przychodu po odliczeniu kosztów, stanowi dochód, który później m.in. po odliczeniu ulg jest opodatkowywany.

Wysokość kosztów uzyskania reguluje ustawa. I tak, jeśli w 2004 r. cały zarobek podatnika pochodził z pracy etatowej, to przysługującym mu rocznym kosztem jest kwota 1199 zł 52 gr. Jeśli podatnik pracował na więcej niż jednym etacie, to jego roczne koszty wynoszą 1799 zł 37 gr. Jeszcze inaczej wygląda to u osób pracujących na jednym etacie, ale dojeżdżających do pracy z innej miejscowości. Przysługuje im podwyższenie kosztów o 25 proc. - w efekcie mogą one sięgnąć kwoty 1499 zł 40 gr. U wieloetatowców dojeżdżających do pracy z innej miejscowości zeszłoroczne koszty to 2249 zł 21 gr. W większości przypadków pracodawca odlicza pracownikowi koszty już w trakcie roku podatkowego. Jeśli tego nie zrobił, to w trakcie wypełniania zeznania rocznego podatnik może sobie sam odliczyć przysługujące mu koszty.

Podatnicy mają także możliwość - warto o tym pamiętać - rozliczenia kosztów na podstawie rzeczywistych wydatków. Można to zrobić, gdy kwota wydana na zakup imiennych biletów okresowych na dojazdy do pracy jest wyższa od ustalonych ustawowo kosztów. Czyli gdy np. u pracownika zatrudnionego na jednym etacie dojeżdżającego do pracy z innej miejscowości wydatki na bilety wyniosły 1700 zł.

W niektórych przypadkach koszty określone są w procentach. Gdy np. korzystamy z tzw. praw autorskich, to nasze koszty uzyskania stanowią aż 50 proc. przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe.

Tabelka kosztowa 2004

Rodzaj etatu  Roczne koszty  
Jeden etat 1227 zł
Więcej niż jeden etat 1840 zł 77 gr
Jeden etat i dojazd do pracy 1533 zł 84 gr
Więcej niż jeden etat i dojazd do pracy 2300 zł 94 gr


Dochód i i zaliczki na podatek

Podatek płacimy od dochodu. Dochód to przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. U tych podatników, którzy nie mają kosztów (np. u emerytów), dochód jest równy przychodowi.

Jeśli dochodu nie policzy za nas pracodawca, to musimy policzyć go samodzielnie. Z reguły jednak liczy to pracodawca. Z firmy, która zatrudnia nas na etacie, powinniśmy dostać tzw. PIT-11. Będą w nim wyszczególnione: przychód, koszty uzyskania przychodu oraz kwota zaliczek odprowadzonych w ciągu roku do kasy fiskusa. Ponadto kwoty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. No i kwota dochodu. Formularz PIT-8B powinien otrzymać od pracodawcy pracownik zatrudniany przezeń np. na umowę-zlecenie.

Trzeba zebrać informacje o dochodach od wszystkich pracodawców. To absolutnie konieczne. Jeśli tego nie zrobimy, a tym samym nie wykażemy jakiejś części naszych dochodów w zeznaniu rocznym i fiskus to wykryje - będą kłopoty. Tłumaczenie, że po prostu zapomnieliśmy o jakiejś "fusze", raczej nie przejdzie. Zwłaszcza jeśli będzie to miało istotny wpływ na wysokość naszego podatku.

Także emeryci i renciści otrzymują informacje o swoich dochodach. Dostarcza je ZUS (albo KRUS). Jest tam nie tylko informacja o dochodach z emerytury lub renty oraz pobranych od nich zaliczkach (przydatne, jeśli emeryt czy rencista będzie chciał sam się rozliczać), ale także całe rozliczenie z podatku (na wypadek, gdyby emeryt bądź rencista nie chciał się sam rozliczyć z fiskusem).

Skala podatkowa - liczymy podatek

Podatek za 2004 r. płacimy według stawek 19, 30 i 40 proc. Tu w porównaniu do roku poprzedniego nic się nie zmieniło. I - co ważniejsze - zeszłego roku nie dotyczy zamieszanie z dodatkową stawką 50-proc. Krótko mówiąc, w 2004 r. stawki podatkowe nie wzrosły. I to jest dobra wiadomość dla podatników. Gorsza jest taka, że nie wzrosły też kwoty progów podatkowych. Nadal obowiązują te same, które obowiązywały w 2004 r.! Dla niektórych podatników, którym rosły pensje, może to oznaczać konieczność zapłaty wyższego podatku. No bo skoro progi nie rosły, a dochody tak, to dochody mogły przeskoczyć przez próg i np. spod 19-proc. stawki wpaść pod stawkę 30-proc. Albo spod 30-proc. pod 40-proc. Kolejna zła wiadomość jest taka, że w 2004 r. nie wzrosła kwota dochodu wolnego od podatku. To także może negatywnie wpływać na wysokość podatku.

Skala podatkowa 2004

Podstawa obliczenia podatku w złotych (dochód)  Podatek wynosi  
do 37 024 19 proc. podstawy obliczenia minus 530,08 zł
ponad 37 024 do 74 048 6504,48 zł plus 30 proc. nadwyżki ponad 37 024 zł
ponad 74 048 17611,68 zł plus 40 proc. nadwyżki ponad 74 048 zł
W celu obliczenia podatku - to pewnie wie już zdecydowana większość podatników - należy kwotę dochodu do opodatkowania "podstawić do skali podatkowej". I liczyć. Jeśli kwota dochodu mieści się w pierwszym przedziale skali podatkowej (nie przekracza 37 024 zł), to wyciąga się z niej 19 proc., a potem od tego, co wyjdzie, odejmuje się jeszcze 530,08 zł. I jest podatek.

Trochę bardziej skomplikowane wyliczenia czekają osobę, której dochód przekroczył granicę pierwszego przedziału skali podatkowej. Załóżmy, że jej dochód mieści się w drugim przedziale skali podatkowej, czyli jest wyższy od 37 024 zł, ale nie przekracza 74 048 zł. W takim przypadku od kwoty dochodu odejmuje się 37 024 zł. Potem z tego, co zostanie, wylicza się 30 proc. Do wyniku tego działania trzeba następnie dodać 6504,48 zł (to wyliczony w skali podatek od 37 024 zł pomniejszony o 530,08 zł). To, co nam wyjdzie w wyniku tego dodawania, będzie naszym podatkiem.

Podobnie liczy się podatek od kwoty dochodu mieszczącej się w trzecim przedziale skali podatkowej (ponad 74 048 zł).

Dzięki ulgom podatek może być niższy. Mamy dwa rodzaje ulg. Takie, które niejako pośrednio wpływają na wysokość podatku (ulgi odliczane od dochodu), i takie, które na podatek wpływają bezpośrednio (ulgi odliczane od podatku). Niestety, czasy świetności, kiedy katalog ulg wprost pękał w szwach, już minęły. Teraz do dyspozycji mamy "marne resztki" tego, co było kiedyś.

Szczegóły ulg: za darowizny, remontowej, rehabilitacyjnej i mieszkaniowej patrz linki w ramce obok.

Gasnący blask starych ulg

Pora na wspomnienia. Od kilku lat z katalogu odliczeń podatkowych systematycznie znikają kolejne ulgi. Część z nich jednak mimo likwidacji nadal funkcjonuje w ramach tzw. praw nabytych. I tak, ze starych ulg związanych z budownictwem mieszkaniowym - za zakup działki, budowę bądź zakup domu lub mieszkania, oszczędzanie w kasie mieszkaniowej mogą nadal korzystać osoby, które kontynuują inwestycję budowlano-mieszkaniową rozpoczętą przed końcem 2001 r. albo odliczają nieodliczone dotąd wydatki związane z taką inwestycją. Warto tu wspomnieć o limitach takich "starych" ulg. Będą przydatne do rozliczenia podatkowego dla tych, którzy się na nie "załapali". I tak zeszłoroczny limit:

•  odliczanej od podatku ulgi budowlanej, to 19 proc. wydatków, ale nie więcej niż 35 910 zł;

•  odliczanej od dochodu ulgi budowlanej (w związku z inwestycją rozpoczętą przed końcem 1996 r.), to 189 tys. zł;

•  odliczanej od podatku ulgi za oszczędzanie w kasie mieszkaniowej, to 30 proc. oszczędności, ale nie więcej niż 11 340 zł;

•  odliczanej od dochodu ulgi na budowę domów z mieszkaniami na wynajem (kontynuacja inwestycji rozpoczętej przed końcem 2000 r.), to 189 tys. zł za każde wybudowane mieszkanie na wynajem."- Piotr Skwirowski
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #95 dnia: Marzec 04, 2005, 10:05:41 am »
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Renek

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 518
  • http://www.monika.smyki.pl
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #96 dnia: Marzec 04, 2005, 10:20:26 am »
Przegladałam ten temat ale nie moge znaleźć odpowiedzi na moje pytanie. Jeśli przegapilam to przepraszam.
Sprzęt rehabilitacyjny podlega odliczeniu ale jak jest w przypadku jeśli korzystałam z programó PCPR, czy wówczas moge go sobie odliczyć w wysokości poniesionych kosztów własnych??
Np. Rowerek kosztował 2.500,00, mój koszt to 1.000,00. Komputer ze specjalnym oprogramowaniem dla Moniki to koszt ok. 8tys. z czego ja zapłacilam polowę. Czy mogę więc odliczyć łącznie kwotę 5 tys jako zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla dziecka??
Czy ktos to juz robił bo w moim miescie nikt niczego nie odliczał gdy otrzymywał dofinansowanie.

Offline Hata

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 581
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #97 dnia: Marzec 04, 2005, 11:38:26 am »
Chyba będzie mogła odliczyć kwotę, którą Ty poniosłaś. Ja nie mam żadnych tego typu odliczeń, ale w Objaśnieniach do PIT-O jest napisane:
Cytuj

2. Wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania
czynności życiowych
, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą
niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, a
przeznaczone na:
• adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb
wynikających z niepełnosprawności,
• przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
• zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych
w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do
potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,
• zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb
wynikających z niepełnosprawności,
• odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,
• odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt
w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjnoopiekuńczych
oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne,
• opłacenie przewodników osób niewidomych I3) lub II4) grupy inwalidztwa oraz osób
z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa - w kwocie
nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł,
• utrzymanie przez osoby niewidome I lub II grupy inwalidztwa, psa przewodnika –
w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł,
• opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby
uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób
niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
• opłacenie tłumacza języka migowego,
• kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób
niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia,
• leki – w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami
w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeżeli lekarz specjalista stwierdził, że osoba
niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo,
• odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:
a) osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,
b) osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci
niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż karetką transportu
sanitarnego,
• używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby
niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na
utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci
niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym
przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – w wysokości
nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł,
• odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem:
a) na turnusie rehabilitacyjnym,
b) w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach
opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych,
c) na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób
niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia.

Odliczeniu nie podlegają te z ww. wydatków, które zostały sfinansowane (dofinansowane)
ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego
Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu
Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo zostały zwrócone podatnikowi w
jakiejkolwiek formie. Jeżeli wydatki były częściowo finansowane (dofinansowane) z tych
funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą
sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek
formie.

http://www.pit.pl/att/deklaracje/2004/obj_pit_o.pdf

Może w Twoim mieście osoby dostały dofinansowanie w pełnej kwocie, dlatego nie miały co odliczać. Ale ja tak teoretycznie, bo może lepiej jak wypowie się ktoś bardziej zorientowany.
.:.carpe diem.:.

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #98 dnia: Marzec 04, 2005, 12:00:25 pm »
Hata ma rację
możemy odliczyć od dochodu to, co sami wydaliśmy

oby było tylko od czego odliczać  :lol:
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Martuś

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 394
podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y
« Odpowiedź #99 dnia: Marzec 04, 2005, 04:55:28 pm »
Uwaga Renek i Mamy które były w Rusinowicach w roku ubiegłym na turnusie!!

Nie możemy sobie odliczyć od podatku wpłaty za turnus w Rusinowicach jako darowizny!!

Okazało się, że ośrodek nie jest wpisany do rejestru jako obiekt użyteczności społecznej.
Dziś mnie w skarbowym oświecono, zadzwoniłam do Rusinowic i rzeczywiście, nie są w rejestrze, bo "myśleli, że to nie potrzebne". I tak mi 70 zł. zwrotu przepadło.

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach