Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Szkoła z klasą  (Przeczytany 3567 razy)

Offline Ulka

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
Szkoła z klasą
« dnia: Październik 28, 2003, 04:31:05 pm »
Śledzę akcję od początku i coraz bardziej mi się podoba
rusza II edycja
"Szkoły z klasą"

http://www2.gazeta.pl/klasa/0,0.html

można wysłac SMS żeby wesprzec akcję,
najwazniejsze jest to że nie tylko szkoły muszą się dostosować, ale dzięki sponsorom małe szkoły maja szansę dostac komputery i mogą liczyc na wolontariuszy którzy w wakacje lub sobotę i niedzię będą uczyc dzieci korzystania z komputera i internetu,
w akcje zaangażowało się wielu ludzi nauki i kultury,aktorzy, dziennikarze

http://www2.gazeta.pl/klasa/0,47981.html

do konkursu przystępuje także Szkoła Spesjalna z Białegostoku

.."Przystępujemy do akcji, ponieważ chcemy pokazać, że szkoły specjalne też istnieją i że my wcale nie jesteśmy gorsi przez to, że nasi uczniowie mają niższe IQ. Nawet jeśli tytułu "Szkoły z klasą" nie zdobędziemy, to i tak dzięki akcji w szkole wiele się zmieni na lepsze - mówi dyrektorka Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Białymstoku..."

http://www2.gazeta.pl/klasa/1,35664,1746667.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline afa

• Podglądacz
  • *
Szkoła z klasą
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 28, 2003, 07:30:44 pm »
W ubiegłorocznej pierwszej edycji "Szkoły z klasą" startowało z powodzeniem wiele szkół integracyjnych, a to dlatego, że są to szkoły w których wiele się robi. Szkoła, w której pracuję zdobyła takowy tytuł z czego jesteśmy bardzo dumni. Byliśmy nawet u prezydenta. Ale tytuł ten zawdzięczamy nie tylko swojej pracy ale i uczniom oraz w dużej mierze rodzicom, na których można liczyć. Tu mój ukłon w stronę rodziców dzieci z klas integracyjnych skupionych w kole Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym . Dziękujemy. Doceniamy to co dla nas robicie. To dzięki Wam i Waszym dzieciom chce się rano wstać. :lol:  :lol:  :lol:

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Szkoła z klasą
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 29, 2003, 09:18:45 am »
Dziękuję Afa za twój głos, zwłaszcza że juz sama dużo wiesz o akcji,bo w niej uczestniczysz
tak jak mówiłam strasznie mi sie podoba, zwłaszcza chodzi mi o mniejsze szkoły w małych miejscowościach
które mają szanse tez wiele zyskac

podoba mi sie zwlaszcza pomysł prowadzenia zajęć w takich szkołach przez wolontariuszy latem,
juz wycięłam tą informacje z gazety, ale na stronie i tak jest info dla wolontariuszy gdzie się zgłosić
mój syn będzie miał w tym roku długie 2-miesięczne
wakacje  i może tez zdecyduje sie wyjechac na taką akcję
w zamian za noclegi i zwrot kosztów podróży będzie uczył dzieci obsługi komputera, jest w tym niezły

widzę w tym wielki sens, wyrównywanie szans dla dzieci i młodzieży którym łatwiej będzie w przyszłości zdobywac wiedzę

Pospolite ruszenie wolontariuszy

To się może udać!

"Optymizmu nabrałem po rozmowie z dr hab. Tadeuszem Rzeżuchowskim z Politechniki Warszawskiej. Dwa lata temu poprosił kilku studentów informatyki, by w czasie wakacji pojechali do wiejskich szkół i poprowadzili zajęcia z dziećmi. Wieść o zielonej akcji rozeszła się. W tym roku do szkół 220 studentów z ponad 30 uczelni! Udało się bez wielkiej organizacji, niemal bez pieniędzy, samym entuzjazmem. I co bardzo ważne dla każdej akcji społecznej - żadnego poświęcenia, żadnego heroizmu, żadnego poczucia obowiązku, wręcz przeciwnie - satysfakcja i dobra zabawa.

W niektórych szkołach - opowiada Rzeżuchowski i w jego oczach coś błyszczy - ważniejsze od tego, czego uczyli studenci, był sam czasem kontakt. Dzieci garnęły się do studentów jak do starszego rodzeństwa, a może nawet jak do rodziców, z którymi - wiadomo - różnie bywa." zachęca Piotr Pacewicz.

http://www2.gazeta.pl/klasa/1,47986,1723913.html

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Szkoła z klasą
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 29, 2003, 09:55:43 am »
"Afa" witaj po długiej przerwie wśród nas.
Miło Cię czytać.
Jak miewają się dzieciaczki
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline afa

• Podglądacz
  • *
Szkoła z klasą
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 29, 2003, 03:48:57 pm »
Witam Cię Soniu i pozdrawiam Monisię. Nie mam czasu pisać, bo moje orły są już w szóstej klasie i pracy mamy co niemiara. Od początku roku solidnie przygotowujemy się do kwietniowego sprawdzianu. Jesteśmy po dwóch próbnych. Jestem dumna, bo mój Karolek (zD) wypadł bardzo dobrze. Gdybym miała ocenić stopniem powiedziałabym moooocna czwórka. Pracujemy nad tym, aby było jeszcze lepiej, ale chyba pracy pisemnej to nie damy rady przeskoczyć. Cóż, i tak wszystkim wargi opadły jak zobaczyli próbny. A na koniec roku niech "zadrży z bólu ranny łoś" i panie nauczycielki  :evil: niedowiarki, które mówiły, że z Dawna to i tak nic nie będzie. Ale to już inny wątek. Jak będę miała aktualne zdjęcie klasy to prześlę. Pozdrawiam  :lol: wszystkich  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol: serdecznie.  :lol:

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Wolontariusze do szkół, czyli program "Student z klasą
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 16, 2004, 01:47:03 pm »
Proponujemy uczelniom: pomóżcie szkołom, popracujcie z uczniami, pokażcie swoją wiedzę i pasję. Studentów wzywamy do niepospolitego ruszenia

Jako twórcy akcji "Szkoła z klasą", w której uczestniczy tysiące szkół, zwracamy się do środowisk akademickich, a przede wszystkim do studentów, z apelem, by popracowali z naszymi uczniami. Możecie poprowadzić zajęcia weekendowe, wakacyjne, najlepiej - w małych miejscowościach i na wsiach, ale także zajęcia popołudniowe w waszym mieście.

Apel poparła Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, już zgłosiło się sporo ośrodków. Ale skala tego edukacyjnego ruchu zależy od studentów. Liczymy, że zobaczycie w tym sens dla siebie.

Michał Łopacki, student telekomunikacji IV roku Politechniki Warszawskiej

- Jako wolontariusz uczyłem informatyki w szkole w Mystkowie k. Nowego Sącza. Na początku była chęć spędzenia w sposób nietypowy wolnego czasu. Po pierwszych zajęciach zdałem sobie sprawę, że naprawdę mogę czegoś te dzieci nauczyć, pokazać, o co chodzi w pudełku zwanym komputerem. Wydaje mi się, że sztuką wolontariatu jest przejście od potrzeby zaspokajania swoich ambicji pomagania do poczucia posługi innym. Trzeba też pamiętać, że aby skutecznie pomagać, należy pilnować swoich obowiązków, godzić je z nauką i z pracą. Nie ma też sensu uciekać w wolontariat przed swoimi problemami.

http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,34513,1868636.html

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Wolontariusze już w szkołach
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 04, 2004, 09:56:57 am »
Czy na pewno człowiek na górskiej ścianie utrzyma się na takiej linie - pytali wczoraj uczniowie gimnazjum specjalnego w Radomsku. Mieli nietypową lekcję. Odwiedziły ich wolontariuszki programu Studenci z klasą.

Anka Góra i Julia Granosik, studentki z łódzkiej Wyższej szkoły Pedagogicznej weszły do gimnazjum z liną, hakami, kaskami, rakami i innymi przyrządami wspinaczkowymi. Przyjechały, by opowiedzieć dzieciom o ich pasji. Od kilku lat wspinają się w Tatrach, Górach Stołowych i na Jurze. - To znakomite hobby. Pomyślałyśmy, że będzie ciekawe i kształcące dla dzieci. Nie pomyliłyśmy się. Dzieci zadawały mnóstwo pytań - opowiada Anka.

Zajęcia nie były wcale proste. Choćby dlatego, że do radomszczańskiego gimnazjum chodzą dzieci z lekkim upośledzeniem. - Ale my studiujemy pedagogikę wspierającą, kiedyś będziemy pracować z takimi dziećmi, więc to dla nas cenne doświadczenia. Jesteśmy zadowolone, bo widziałyśmy, że spotkanie było atrakcyjne dla uczniów - mówi Anka.

- Do sali zaglądały z zaciekawieniem dzieci z innych klas i już zostawały - opowiada Małgorzata Ira, nauczycielka informatyki. Czeka na kolejnych wolontariuszy. Niedługo szkołę mogą odwiedzić "górale". Tak przedstawiają się w poczcie elektronicznej studenci z Łodzi, którzy proponują zajęcia z filozofii na wesoło. - Mam nadzieję, że porozumiemy się i studenci przyjadą - dodaje Małgorzata Ira.

Radomskie gimnazjum to jedna z pierwszych szkół z klasą, które zawarły umowę z studentami w ramach programu "Studenci z klasą". Szczegóły na: www.gazeta.pl/studencizklasa i www.wolonatriat.edu.pl

http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,34513,1945273.html

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Akcja "Szkoła z klasą" wśród niepełnosprawnych
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 16, 2004, 03:33:34 pm »
Akcja "Szkoła z klasą" wśród niepełnosprawnych

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Poznaniu to nie jest szkoła, jakich wiele.

- Mamy uczniów w wieku od 15 do dwudziestu kilku lat, po udarach, z porażeniem mózgowym, po złamaniach kręgosłupa, część cierpi na kilka chorób naraz, są uczniowie z autyzmem, z zaburzeniami osobowości. Na dodatek ich rodzicom często brakuje pieniędzy na życie - opowiada Hanna Kaczmarek, nauczycielka koordynująca akcję "Szkoła z klasą".

Szkoła ma internat, uczniowie pochodzą z całej Polski, miejscowi to mniejszość. To jedyny ośrodek dla takich uczniów w kraju, który ma technikum elektroniczne i oddział przysposabiający do zawodu.

- Zasady akcji wybraliśmy pod kątem tego, co można zmienić w szkole. Zrobiłam ankietę, jaka jest nasza szkoła - wspomina Kaczmarek. - Wyniki były ponure. Wyszło, że uczniowie nie wierzą w zmianę, że im jest wszystko jedno. Wielu spędziło dzieciństwo w szpitalach i od lat borykają się ze swoimi problemami.

Ale zadania już wybierali. Spodobał się np. festiwal nauki. - Pojechaliśmy do Instytutu Fizyki UAM, gdzie odbywa się cykl wykładów dla uczniów szkół średnich. I okazało się, że nasi uczniowie znają przedstawiane tam i omawiane zjawiska fizyczne, oni wiedzą, o co chodzi. Byli szczęśliwi.

Na co dzień jednak jest gorzej. - Bardzo trudno znaleźć praktyki dla naszych uczniów - mówi Hanna Kaczmarek. - Ludzie odruchowo myślą - po co mi inwalida. Nie chcą rozmawiać z 20-letnim chłopakiem, który się kiwa i wydaje pomruki. A nasi uczniowie mogą bardzo dużo zrobić. Tylko jeśli się z nimi rozmawia tak jak z każdym innym. Oni to strasznie doceniają.

W akcji "Szkoła z klasą" chcemy pokazać nasz ośrodek i przekonywać, że nasi uczniowie wiele potrafią.

Nauczyciele w ośrodku starają się, żeby także ich uczniowie zdobyli nieodzowne dziś umiejętności, które ułatwiają życie. Każdy absolwent będzie umiał posługiwać się komputerem.

Pani dyrektor ośrodka stara się o otwarcie w nim liceum ogólnokształcącego, dostępnego dla wszystkich. Wtedy w murach ośrodka uczyliby się też w pełni zdrowi młodzi ludzie. Hanna Kaczmarek: - Bo chorym potrzebni są zdrowi. Ale i tym zdrowym chorzy też pomagają stać się lepszymi i mądrzejszymi, bardziej wartościowymi ludźmi.

( Informacje o akcji: www.gazeta.pl/klasa. Na tej stronie można też znaleźć wizytówkę poznańskiego ośrodka i dowiedzieć się o nim więcej.

http://www2.gazeta.pl/klasa/1,35664,1968171.html

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Szkoła z klasą - Czytam Myślę Działam (Lego Cogito Ago)
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 29, 2004, 11:31:04 pm »
Szkoła z klasą
- Czytam Myślę Działam (Lego Cogito Ago)
Program Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazety Wyborczej.

Naszymi patronami są:

Wisława Szymborska

poetka nobliska,
patronuje sprawności -CZYTAM

Aleksander Wolszczan
wielki społecznik,
patronuje sprawności -DZIAŁAM

Janina Ochojska
wielki społecznik,
patronuje sprawności -DZIAŁAM

CZYTAM  MYŚLĘ  DZIAŁAM
 Czytanie ze zrozumieniem (lego)   Myślenie twórcze, krytyczne i naukowe (cogito)   Działanie obywatelskie, społeczne (ago)

Cel programu: Proponujemy szkołom rozwijanie sprawności: Czytam Myślę Działam, jednej lub więcej, do wyboru.
Tym razem nie będziemy szczegółowo podpowiadać, jakie zadania należy wykonać. To właśnie będzie Państwa zadanie - zaproponować, jak na lekcjach różnych przedmiotów i zajęciach pozalekcyjnych można uczyć: czytania ze zrozumieniem, twórczego myślenia, społecznego działania. Na stronach internetowych będziecie Państwo przedstawiać pomysły i - co równie ważne - doświadczenia z wprowadzania ich w życie. Skorzystają z tego inne szkoły, powstanie bank nauczycielskich propozycji i doświadczeń. Nie tylko nauczycielskich. Liczymy na to, że własne materiały będą też tworzyć uczniowie, zwłaszcza starszych klas.
http://program.progressframework.com

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Szkoła z klasą
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 30, 2004, 12:20:45 am »
Znajdź swoją szkołę!

i znalazłam  :D  Moniki Szkoła też jest
http://www2.gazeta.pl/klasa/2,35666,-3680,P_SZKOLA_Z_KLASA.html
Szkoła Podstawowa nr 151, w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 2 im. Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Krakowie ul. Lipińskiego 2
30-349 Kraków , poczta: Kraków
woj. małopolskie
tel. (012) 266-54-97
e-mail: zsoi2@wp.pl
adres strony www: www.strony.wp.pl/wp/zsoi2
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach