Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Usługi detektywistyczne tylko  ze sprawdzonym biurem Detektyw Warszawa polecamy tego detektywa.

Autor Wątek: Konferencje,szkolenia,kursy  (Przeczytany 77325 razy)

Offline Domanówka

• Podglądacz
  • *
Konferencje,szkolenia,kursy
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 10, 2005, 11:59:11 am »
Od razu piszę, że gdyby Ulka mnie nie wezwała to bym nie napisała nic już w tym wątku :wink:

Znalazłam Was bardzo prosto przez wyszukiwarkę :wink: Macie przecież też temat autyzmu więc wszystko z tym tematem związane mi wyskoczyło Dar Życia także.

Rozumiem jasne, że chcesz wiedzieć komu powierzasz dziecko to normalne, tylko forma zapytania jest ważna. :wink:

No i odpowiadam na pytanie nie nie organizuję żadnego turnusu, ale biorę w nim udział :wink:  :D

Magda

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 10, 2005, 12:02:17 pm »
Tym, którzy nie doczytali podanych wcześniej linków:
To są zebrane materiały medyczne (nie moje własne) -dziwię się więc atakom Magdy kierowanymi do mnie -chyba, że tylko tak potrafisz rozmawiać z ludźmi?

Kontrowersje stosowania niektórych metod rehabilitacji - czyli jak dotrzeć do człowieka, który nie widzi problemu?

Jedną z wielu proponowanych nam metod rehabilitacji jest metoda filadelfijska tzw. (Glenna Domana)

Myślę, że warto przedstawić choćby minimum materiałów naukowych:

"Aby w sposób w pełni profesjonalny można było stosować konkretną metodę terapeutyczną należy ją poznać w sposób perfekcyjny i nie ograniczać się do “tej jedynej”, ale umieć ją zastosować w sposób przemyślany, celowy dostosowany nie tylko do konkretnej jednostki chorobowej, ale przede wszystkim dla konkretnego pacjenta." - Marek Kiljański*

Myślę, że rodzice przed podjęciem stosownej decyzji dotyczącej wyboru metody rehabilitacji mają pełne prawo znać podstawy naukowe każdej metody i być w pełni doinformowani przez specjalistów - nie "pseudo-specjalistów".

I cz. - ZESPÓŁ DOWNA

Warto przyjrzeć się aspektowi stosowania tej metody u dzieci dotkniętych wadą genetyczną jaką jest zespół Downa, którym także poleca się powyższą formę rehabilitacji:

1. Co na ten temat pisze pani prof. Anna Sobolewska -(matka dziecka z zD) i autorka książki p.t.:

"Cela. Odpowiedź na zespół Downa"
w art. Kto ma "czarne dziury" w mózgu?

Autorka Anna Sobolewska : jest krytykiem i historykiem literatury, profesorem w Instytucie Badań Literackich PAN, autorką książek "Polska proza psychologiczna. 1945-1950", "Mistyka dnia powszedniego", "Maksymalnie udana egzystencja. Szkice o życiu i twórczości Mirona Białoszewskiego". Od urodzenia w 1989 roku córki z zespołem Downa pisuje artykuły na temat, bierze udział w pracach krajowych i zagranicznych stowarzyszeń dzieci z zespołem Downa. Książkę opublikowało wydawnictwo WAB. http://czytelnia.onet.pl/2,1084538,rozne.html
http://czytelnia.onet.pl/0,1091319,4,do_czytania.html
Kto ma "czarne dziury" w mózgu?

W "Tygodniku Powszechnym", w którym problemy niepełnosprawnych są zwykle przedstawione uważnie i kompetentnie, przeczytałam artykuł Anny Matei pod intrygującym tytułem "Apetyt na zmianę", reklamujący terapię dzieci z zespołem Downa w toruńskiej Fundacji “Daj Szansę”. Istotą tej terapii jest rehabilitacja dziecka metodą amerykańskiego terapeuty Glena Domana, polegająca na wypełnieniu życia dziecka i matki dziesiątkami mozolnych ćwiczeń. Metoda ta bywa czasem skuteczna w rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym lub autyzmem, terapia dzieci z zespołem Downa tą metodą jest natomiast po prostu pozbawiona sensu i przynosi więcej szkody niż pożytku, nie mówiąc o stracie pieniędzy.

O jaką zmianę tu chodzi? Przewodniczący tej Fundacji, Krzysztof Liszcz, stwarza fikcyjny obraz przeciętnej matki, przyglądającej się biernie inwalidztwu własnego dziecka. I jako antidotum na bierność reklamuje metodę toruńską: drogę przemiany dziecka “uszkodzonego” w “naprawione”. Ponieważ ta propozycja dotyczy również mnie i Celi, postanowiłam przyjrzeć się jej uważnie i bez sentymentów. Nie wypowiadam się na temat terapii upośledzeń innych niż zespół Downa.

Instytut Terapeutyczny w Toruniu lekceważy oczywisty fakt, że upośledzenie umysłowe ma różne przyczyny i podłoże somatyczne. Może być skutkiem rozległego porażenia mózgowego, mikrouszkodzeń mózgu czy zespołu Downa lub wielu innych defektów genetycznych. Tymczasem w terapii toruńskiej wszystkie upośledzenia umysłowe są wrzucone do jednego worka. To tak, jakbyśmy uznali białaczkę, żółtaczkę i czerwonkę za tę samą chorobę i wszystkie trzy zaczęli leczyć naświetlaniami i chemioterapią, bo przecież białaczka jest z nich najgroźniejsza!

Z fałszywej teorii medycznej wywodzi się fałszywa terapia, polegająca na rzekomym uaktywnieniu uszkodzonych komórek mózgowych. Tymczasem zespół Downa nie jest ani mechanicznym uszkodzeniem mózgu, ani chorobą, tylko rodzajem trwałego inwalidztwa, polegającego na niższym potencjale intelektualnym dziecka. Niektórzy rodzice boją się tej definicji, wolą trzymać się kurczowo nadziei “wyleczenia” zespołu Downa i skłonni są drogo płacić za tę złudną nadzieję.

Autorka artykułu przytacza pseudonaukową informację, że wszystkie dzieci upośledzone mają “czarne dziury” w mózgach, widoczne na zdjęciach (jakich?). Dzieci z zespołem Downa z całą pewnością nie mają nieczynnych komórek mózgowych, tylko dodatkowy chromosom w każdej komórce ciała. Kto więc ma “czarne dziury” w mózgu?

Znając całe warszawskie środowisko dzieci z zespołem Downa, uważam, że my, rodzice małych “Downów”, możemy czerpać nadzieję nie z cudownych ofert, ale z faktu, że większość naszych dzieci jest upośledzona w stopniu lekkim, pełna ciekawości świata, humoru, chęci do twórczej zabawy i nauki.

Wbrew temu, czym nas straszą specjaliści od metody Domana (widmo biernej matki) lub terapii grasicą (groźba regresu), nasze dzieci nigdy nie zatrzymują się w rozwoju!

Zarówno w Ameryce, jak i u nas zespół Downa bywa traktowany jako choroba neurodegeneracyjna, w rodzaju choroby Alzheimera czy parkinsonizmu, i co gorsza, leczony odpowiednio do tej teorii.

W ten sposób najpierw robi się ze zdrowego dziecka z Downem dziecko ciężko chore i zagrożone rozpadem i tak wątłego mózgu, a potem się je intensywnie “leczy”.

Kochający rodzice poświęcą na ten cel każdą sumę! Inną fantazją medyczną jest leczenie zespołu Downa dietami różnego rodzaju, na przykład bezmleczną czy megawitaminową. Może wkrótce dowiemy się o takim profesorze, który obiecałby usunąć dodatkowy chromosom z każdej komórki ciała dziecka za pomocą diety albo fizjoterapii!

Jedni lekarze, proponujący cudowne terapie, są pewnie “nawiedzeni” i naprawdę wierzą w swoją misję, a inni po prostu opłacani przez firmy farmaceutyczne.

Wychowując dziecko z zespołem Downa, wcale nie trzeba ćwiczyć z nim godzinami – jak z dzieckiem z porażeniem mózgowym. Wystarczy umiejętnie “reżyserować” jego zabawę, rozsądnie dawkować naukę i zachęcać do samodzielności. Żeby rozwinąć jego inteligencję, trzeba zainteresować dziecko światem – przyrodą, kulturą lub po prostu własnym domem i rodziną. Każde dziecko z Downem, kochane i podziwiane, może stać się twórczą, aktywną, fascynującą osobą."

http://czytelnia.onet.pl/0,1091319,do_czytania.html

Łatwo wmówić rodzicom dzieci z zespołem Downa, że to dzięki jakiejś cudownej terapii dziecko samo się ubiera, liczy czy wchodzi na drabinkę. Ale dzieci z Downem wcale nie “zawdzięczają” swojego rozwoju drakońskim ćwiczeniom czy hormonom.

Nasze dzieci, zadbane i kochane, w stymulującym otoczeniu dobrze się rozwijają “z natury”. Ich rozwój jest powolny, ale stały. Zawsze mogą zdobywać nowe umiejętności, nawet jako ludzie dorośli.

Dziecko z zespołem Downa rodzi się z upośledzeniem, którego rozmiar można określić dopiero po pewnym czasie. Najwięcej tych dzieci jest upośledzonych w stopniu lekkim, część średnio (czyli “umiarkowanie” w terminologii medycznej), a niektóre dzieci są upośledzone w stopniu głębokim. W dobrych warunkach inteligencję dziecka można podwyższyć – do granicy normy, albo obniżyć przez zaniedbanie.

Ale żadne cudowne terapie nie cofną upośledzenia, choć rodzicom małych “Downów” trudno w to uwierzyć. Nie należy zatem ufać iluzjom wyleczenia czy “naprawienia” zespołu Downa, jakie można kupić w kilku miastach – w Zabrzu, w Toruniu i we Wrocławiu......

dyskusje rodziców:

http://www.dzieci.bci.pl/cgi-bin/forum/UltraBoard.pl?Action=ShowPost&Board=03&Post=240&Idle=0&Sort=0&Order=Descend&Page=0&Session=

maskowanie

http://www.dzieci.bci.pl/cgi-bin/forum/UltraBoard.pl?Action=ShowPost&Board=03&Post=7&Idle=0&Sort=0&Order=Descend&Page=11&Session= (szkoda, że nie dyskutowano o hyper-wentylacji)

2. Co sądzi o edukacji (w tym: o nauce czytania) tą metodą psycholog Handzlik w swoim artykule opublikowanym, na łamach czasopisma poświęconego rodzinom dzieci z zespołem Downa "Bardziej Kochani" Nr 1/2000 autorstwa Barbary Handzlik - psychologa, pracującego w szkole integracyjnej, opiekującej się dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną, w tym również z zespołem Downa :

art.:

"Jak uczyć czytać i pisać polskie dziecko?" - krytyczne spojrzenie na metodę Domana (publikowany na łamach Strony Dzieci Sprawnych Inaczej za zgodą Redakcji):

http://www.dzieci.bci.pl/cgi-bin/forum/UltraBoard.pl?Action=ShowPost&Board=01&Post=151&Idle=&Sort=&Order=&Page=&Session=

Najświeższe informacje medyczne zawarto także w Informatorze dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa - "Z MYŚLĄ O TOBIE" wydanym przez Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z zespołem Downa Bardziej Kochani. ISSN 1428-7439 dostępny w pełnej wersji elektronicznej na łamach Portalu "Dar Życia" http://darzycia.pl/

Inne kontrowersje budzi także metoda dr Warnera u dzieci z zespołem Downa:

http://sonia.low.pl/sonia/art/sobol.htm
- "Ulepszanie metod ulepszonych"

http://forum.ipon.pl/viewtopic.php?p=1484#1484

oraz podawanie grasicy i nagminne stosowanie terapii witaminowej bez przeprowadzenia indywidualnych badań gospodarki wapniowo-fosforanowej.

Decyzja o podjętej formie stymulacji zawsze powinna należeć do rodziców, po wcześniejszej rzetelnej informacji.

poniżej inne materiały (w j.ang.)

Down syndrome congres

http://members.carol.net/~ndsc/doman.html

Psychomotor Patterning - Steven Novella, MD http://www.quackwatch.org/01QuackeryRelatedTopics/patterning.html

The Institutes for the Achievement of Human Potential

http://www.iahp.org/

National Association For Child Development

http://www.nacd.org/

Policy statement: The Doman-Delacato treatment of neurologically handicapped children

POSITION STATEMENT ON DOMAN-DELACATO TREATMENT OF NEUROLOGICALLY HANDICAPPED CHILDREN

*Starszy asystent Zakładu Rehabilitacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Pabianicach
Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii
Wice Prezes Zarządu Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii
Wydawca biuletynu Oddziału Łódzkiego PTF
Członek rady programowej kwartalnika “Ortopedia, Traumatologia, Rehabilitacja”
Członek rady programowej kwartalnika “Fizjoterapia Polska”

cz. II dziecięce porażenie mózgowe

/fragment książki pod red. Marii Borkowskiej/

"Dzieci niepełnosprawne ruchowo" część 2 - Usprawnianie ruchowe (str. 105)

Cytat przytoczony przez p. Borkowską pochodzi z Tomkiewicz S.

"Methode Doman Evoluition" Inserm, Vauvres, 1987

Indywidualny program nauczania powtarzany jest od 8 do 20 razy dziennie przez 2-3 minuty. Dieta uboga w cukier i wodę. Z pożywienia wyłącza się sól i słodycze. Codziennie dziecko otrzymuje niesłodzone soki owocowe, zupy, dużo owoców i chudego mięsa.

Ustalony program terapeutyczny powtarzany jest od kilku do kilkudziesięciu razy w ciągu doby. Program codzienny zaplanowany jest na 12 godzin. Ćwiczy się przez 7 dni w tygodniu. W tej metodzie nie poleca się pomocy ortopedycznych, zabiegów operacyjnych i leczenia farmakologicznego. Konieczne jest bardzo duże zaangażowanie rodziców, osób wspomagających oraz odpowiednio długi czas stosowania usprawniania (7, 8, 9).

Metoda ta po przebadaniu nie uzyskała pozytywnej opinii Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego i stosowanie jej przez nią nie jest zalecane.

Tak samo oceniła tę metodę Francuska Komisja Rządowa działająca przez pięć lat pod kierunkiem prof. S. Tomkiewicza.

Metoda wprowadza niefunkcjonalne ruchy i nie fizjologiczny rytm dnia. Jej część edukacyjna jest również krytykowana jako nie mająca metodycznych podstaw. Jest bardzo kosztowna.

W raporcie opracowanym przez Narodową Akademię Medyczną czytamy między innymi:

“Wyniki, którymi chwalą się promotorzy Metody Domana, nie opierają się na żadnych wiarygodnych badaniach naukowych. Metoda ta została bardzo surowo osądzona przez środowisko lekarskie państwa, w którym powstała, w szczególności przez Amerykańską Akademię Pediatrii.

Należy więc ujawnić kłamliwy charakter metody, która wzbudza u zagubionych stanem ich dziecka rodziców iluzoryczną nadzieję i okazuje się być prawdziwym oszustwem moralnym. Władze publiczne winny zająć jednoznaczne stanowisko w tej sprawie i nie pokrywać kosztów związanych z leczeniem dzieci niepełnosprawnych w Instytucie Domana.

Jednakże ruch, który wytworzył się w społeczeństwie na rzecz tej metody, powodowany jest rozpaczliwym apelem, na który nie wolno pozostawać obojętnym. Należy nań odpowiedzieć rozwijając i ulepszając maksymalnie skuteczność innych działań na rzecz dzieci niepełnosprawnych" (26, str. 106).

Kolejne materiały naukowe:

Wielkopolskie Centrum Neurologii Dzieci i Młodzieży, Poznań
Kierownik: Dr med. M. Pietrzak

Usprawnianie neurorozwojowe wg Glenna Domana
(filadelfijska metoda rozwoju mózgu dziecka)

Słowa kluczowe:

usprawnianie, rozwój neurologiczny, mózgowe porażenie dziecięce

http://www.medsport.pl/ortopedia/sympozjum18.htm

STRESZCZENIE:

Neurorozwojowe metody rehabilitacji dzieci z niepostępującymi uszkodzeniami mózgu kształtowały się od końca lat 40-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki i w Europie. Jednym z ważniejszych ośrodków konsekwentnie rozwijających koncepcje neurorozwojowe były Instytuty Osiągania Ludzkich Możliwości w Filadelfii, założone i kierowane przez Glenna Domana. Teoretyczną podstawą metody rozwoju mózgu dziecka jest koncepcja neurologicznej organizacji. W praktyce, usprawnianie w tej globalnej metodzie polega na dostarczaniu do mózgu dziecka, uporządkowanej i właściwej dla osiągniętego dotychczas poziomu rozwoju, informacji o odpowiednio zwiększonym czasie oddziaływania, nasileniu i częstości.

Podobnie jak w wypadku innych metod rehabilitacji, zarówno podstawy teoretyczne, jak i skuteczność stosowanych technik nie zostały dotychczas wystarczająco udokumentowane, na co zwracają uwagę liczni krytycy tego sposobu usprawniania.

Obszernie o mózgowym porażeniu dziecięcym można przeczytać w nr 4/2001 czasopisma: "Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja", gdzie tematem wiodącym SYMPOZJUM jest MÓZGOWE PORAŻENIE DZIECIĘCE
http://www.medsport.pl/ortopedia/czasopismo-1.htm

"Instytuty Osiągania Ludzkich Możliwości publikują wyniki leczenia od 1960 r. [5,6,8]. Niestety, sposób gromadzenia danych i forma publikacji nie pozwalają na rzetelną naukową ocenę skuteczności tej metody.

Narzędzie pomiaru postępu Profil Rozwojowy- nie zostało poddane standaryzacji.

Wyniki leczenia publikowane są w książkach [1,5] i w wewnętrznym, nierecenzowanym kwartalniku “The In-Report".

Brak możliwości naukowego potwierdzenia wartości zarówno niektórych elementów teorii neurologicznej organizacji, jak i praktycznej skuteczności bardzo intensywnych i obciążających pracą rodziny pacjentów programów, przy nasilonej “propagandzie sukcesu" w mediach, poskutkowały licznymi krytycznymi opiniami: oświadczeniami publikowanymi przez liczne poważne naukowe stowarzyszenia i czasopisma [9,10]......"

Także w tym czasopismie Nr 2/2002 tematem SYMPOZJUM jest Mózgowe porażenie dziecięce (Część II)

http://www.medsport.pl/ortopedia/archiwum10/czasopismo-1.htm

można zapoznać się z:

Metodami terapeutycznymi we współczesnej fizjoterapii
http://www.elamed.com.pl/medyczny/art-4-02_metody.htm

zachęcam do przeczytania artykułu p.t.:

"SPRZEDAWANIE NADZIEI"
http://www.rehabilitacja.pl/article.php?sid=48

oraz wypowiedź fizjoterapeuty- jako komentarz do powyższego linku:

"Uważam że w naszym środowisku doszło w ostatnich latach do paradoksu. Kończymy kursy i nowoczesne metody rehabilitacji aby prowadzić skuteczniejszą rehabilitację a nie po to by chwalić się tym przed rodzicami który nazwy kursów kojarzą się z nazwami sekt (tak ostatnio jedna z mam mi powiedziała). Moim zdaniem szanowni terapeuci dostosowujcie swoje umiejętności i wiedzę do pacjenta a nie dziecko do ukończonego kursu. To właśnie osoby ślepo zapatrzone w daną metodę i swój geniusz terapeutyczny bezlitośnie windują ceny.
Tak zdarza się niestety często, przychodzą do nas rodzice mówiąc ze dotychczas ćwiczyli z takim a takim ,który brał 80-100 zł. za zajęcia. I za chwilę ich broną ,bo oni skończyli jakąś metodę i wszystkie inne są złe, tylko zajęcia z nimi dadzą efekt. To są bzdury, naciąganie rodziców i robienie złej sławy całej rehabilitacji. Arkadiusz Ujma arekujma@wp.pl"

http://www.neonatologia.pl/standardy_8_10.htm

(inne materiały w j.ang)

Psychomotor Patterning - Steven Novella, MD http://www.quackwatch.org/01QuackeryRelatedTopics/patterning.html

(Źródła informacji naukowych i publikowanych podane są w trakcie tekstu. c.d.n......)

zbiór

Nic więc dziwenego, że w tym poscie poajwiły się wątpliwości i pytania-ale ataki?
Czy naprawdę nie mozan dysmkutowac spokojnie?
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Domanówka

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #52 dnia: Maj 10, 2005, 03:34:57 pm »
Wyobraź sobie Soniu, że potrafię normalnie rozmawiać ale czy ty potrafisz inaczej??? :wink:

W ogóle uważam że tą całą dyskusję powinnaś przenieść w miejsce na to odpowiednie a zostawić tylko posty Iwonki i Wasze dotyczące samego szkolenia co ty na to??????

A na temat linków wypowiem się jak przeniesiesz dyskusję- liczę ze to zrobisz co???? :wink:  :D

Pozdrawiam

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #53 dnia: Maj 10, 2005, 03:48:00 pm »
Nie zrobię, bo już na początku podane były linki do dyskusji o samej metodzie -teraz cenię swój czas.
Moje dziecko ma coraz więcej lekcji i jej poświęcam swój czas.

Ja nie wpdam na obce forum i nie "pluję" na kogoś -nie widzę powodu do dalszej dyskusji, jeśli Ty z góry twierdzisz, że ja także stosowałam tę metodę.
Jeśli nie widzisz różnicy pomiędzy Glottodydaktyką (prof.B.Rocławskiego) + własną inwencją a tym co proponuje teoria omawianej metody - będzie to dla mnie tylko strata czasu.

Nie widzę natomiast powodu abyście nie dyskutowali w miejscu do tego przeznaczonym. (Vide link Gagi na początku dyskusji).

Pozwolicie, że ten watek zamknę -może w ten sposób dyskutanci znajdą właściwe miejsce na tę dyskusję.

Offline Agatka 1

• Podglądacz
  • *
udalo sie
« Odpowiedź #54 dnia: Maj 22, 2005, 10:35:33 am »
Wszystko przebieglo pomyslnie,  naprawde bylo ciekawie. Przybyly tlumy, mam nadzieje, ze idea pomocy dzieciom cierpiacym na adhd rozpowszechni sie. Pozdrawiam wszystkich i wszystkie mamy walczace o zdrowie i zycie swoich dzieci. :lol:
ciekawość to pierwszy stopień do wiedzy

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #55 dnia: Maj 24, 2005, 08:07:46 am »
Miałam przyjemność oglądać ten program w TV.
Miło było poznać Halinkę Kantor oraz naszą dawną panią z Przedszkola córki- Agnieszkę Janiec.
Zapraszam do kacika ADHD w dziale "Inne schorzenia":
Farmakologiczne leczenie zespołu deficytu uwagi z nadruchliwością

Powodzenia na następnych Konferencjach.

Offline Admin

• Administrator
  • Raczkujący Gadacz
    • http://adverts.pl
Skawina 11 czerwca 2005r. - Konf. ADHD
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwiec 07, 2005, 09:44:19 am »
W imieniu Dyrekcji Gimnazjum Nr 1 w Skawinie oraz Polskiego Towarzystwa ADHD mamy zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na konferencję "Pokochaj dziecko z ADHD – Bo razem łatwiej", która odbędzie się 11-go czerwca 2005 w Skawinie  w Gimnazjum Nr 1 w Skawinie przy ul. Witosa 4, w godz. 11.00 - 15.30.

Patronat nad konferencją byli uprzejmi objąć Starosta Powiatu Krakowskiego Pan Jacek Krupa oraz Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Pan Adam Najder.

Przedsięwzięcie to jest częścią Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Zrozumieć Dziecko z ADHD” koordynowanej przez Polskie Towarzystwo ADHD.

W konferencji wezmą udział: przedstawiciele Władz, psychiatrzy, psycholodzy i neurolodzy pracujący z dziećmi z ADHD (pol. Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Brakiem Koncentracji), organizacje pozarządowe zajmujące się tym problemem, nauczyciele, rodzice dzieci nadpobudliwych  oraz inne osoby zainteresowane harmonijnym rozwojem dzieci i młodzieży.  

Celem konferencji jest propagowanie wiedzy o ADHD, przedstawienie współczesnych metod leczenia, omówienie problemów z jakimi borykają się rodzice oraz pedagodzy dzieci nadpobudliwych, wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie trudności wychowawczych oraz modelu rozwiązywania sytuacji konfliktowych.

Udział jest bezpłatny, a po zakończeniu będzie możliwość otrzymania certyfikatu uczestnictwa w konferencji.

Prosimy o wcześniejsze telefoniczne potwierdzenie udziału - nr tel.(0-12) 291-21-96.  

Więcej informacji znajdziecie Państwo w Internecie na stronie www.adhd.org.pl
Konferencja

Z wyrazami szacunku
Zarząd Polskiego
Towarzystwa ADHD
pozdrawiam Admin
----------------------
"Wszystkie Twoje marzenia mogą się stać prawdą, jeśli starczy Ci odwagi do ich zrealizowania."

Offline iwpal

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://iwona-palicka.republika.pl
Po szkoleniu z metody org. neurologicznej
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwiec 20, 2005, 08:36:23 am »
Obiecałam, ze po szkoleniu z Metody Organizacji Neurologicznej opiszę moje refleksje.
Otóż szkolenie to jest bardzo dobrym źródłem informacji dla rodziców, których niepokoi rozwój ich dziecka. Analizując profil rozwojowy (i wiedząc jak go analizować) mozna dobrać do potrzeb dziecka własciwą terapię, nie tylko wg met.Domana; być po prostu świadomym rodzicem dziecka z problemami.
Bozena Bejnar-Sławow jest świetnym wykładowcą, mówi w sposób zrozumiały dla rodziców i nie budzacy zastrzezeń u specjalistów.
Jeżeli chodzi o uczestnictwo "specjalistów" w tym szkoleniu, to polecałabym również, ale w zależności od wiedzy wyjściowej. Na pewno wiele dałoby nauczycielom w szkołach i przedszkolach specjalnych, wielu rehabilitantom, pedagogom specjalnym i psychologom.
Ja dla siebie samej, wzięłam z tego może 30% tego, czego jeszcze nie wiedziałam.
Usłyszałam, doświadczyłam i moge z czystym sumieniem polecać rodzicom.
"Jeżeli nie możesz mieć tego, co najlepsze,
zrób najlepszy użytek z tego, co masz"

Pozdrawiam
IwonaP.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
III Krajowa Konferencja Wspomagająca sp. porozumiewania się
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwiec 30, 2005, 04:58:52 pm »
III Krajowa Konferencja Wspomagająca sposoby porozumiewania się Gestem – Obrazem – Słowem
Kraków, 20 - 22 października 2005 r.

Szanowni Państwo!
Z roku na rok rośnie w Polsce liczba użytkowników wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się. Mamy coraz lepszy dostęp do szkoleń, materiałów, programów komputerowych i urządzeń elektronicznych dedykowanych osobom niemówiącym. To prawdziwa radość dla Stowarzyszenia "Mówić bez Słów", którego celem jest propagowanie komunikacji wspomagającej i alternatywnej, a tym samym poprawa jakości życia osób niemówiących. Dla wielu placówek edukacyjnych i terapeutycznych używanie metod AAC staje się standardem postępowania. Należy do nich Zespół Szkół Specjalnych nr 11 w Krakowie, który w roku 2005 będzie obchodził 15-lecie istnienia. Jego działanie i rozwój wspiera od lat Fundacja "Szkoła bez Barier".

W imieniu Stowarzyszenia, Szkoły i Fundacji pragniemy zaprosić Państwa do wzięcia udziału w III Krajowej Konferencji "Wspomagające i alternatywne sposoby porozumiewania się - Gestem-Obrazem-Słowem", która odbędzie się w Krakowie w dniach 20 - 22 października 2005 roku. W gronie specjalistów i użytkowników AAC podzielimy się osiągnięciami, wątpliwościami oraz wspólnie zastanowimy się nad drogami dalszego rozwoju tej dziedziny w naszym kraju. Mam nadzieje, że spotkanie to będzie źródłem wiedzy, dobrych doświadczeń i inspiracji dla nas wszystkich.

Celem Konferencji jest prezentacja i popularyzacja zagadnień związanych ze wspieraniem umiejętności porozumiewania się osób niemówiących i osób z poważnymi zaburzeniami mowy.

Do aktywnego udziału w konferencji zapraszamy: terapeutów, logopedów, reprezentantów ośrodków akademickich i organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych, nauczycieli, pedagogów, psychologów, użytkowników wspomagających sposobów porozumiewania się, rodziców dzieci niepełnosprawnych, fizjoterapeutów, pracowników socjalnych oraz wszystkich zainteresowanych.

Zapraszamy do wystąpień z zakresu:

doświadczeń pracy terapeutycznej i edukacyjnej z osobami niemówiącymi oraz osobami z trudnościami w porozumiewaniu się, doświadczeń budowania i stosowania komunikacji wspomagającej z perspektywy użytkowników,
praktycznego wykorzystania technologii wspomagającej: zaadaptowanych komputerów, specjalistycznych peryferiów i urządzeń do porozumiewania się,
zagadnień teoretycznych związanych z rozwojem języka i umiejętności porozumiewania się,
dostosowania otoczenia do potrzeb i możliwości niepełnosprawnych ruchowo użytkowników AAC.
http://www.konferencja2005.withoutwords.org/index.php

Offline agnisia

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://www.agnieszkacieciura.republika.pl
Międzynarodowa Konferencja Naukowa
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 11, 2005, 12:15:33 pm »
W dniach 22-23 października 2005r. w Warszawie odbedzie się Międzynarodowa Konferencja o autyźmie. Wiecej wiadomości tutaj
Pozdrawiam, Agnieszka

Offline Karina137

• Raczkujący Gadacz
V Konferencja Naukowa AWF - Niedobór Wzrostu
« Odpowiedź #60 dnia: Sierpień 29, 2005, 08:22:44 am »
W dniu 3.02.2006r w Warszawie odbędzie się V KONFERENCJA NAUKOWA POSTĘPY W OCENIE ZABURZEŃ ROZWOJU FIZYCZNEGO: NIEDOBÓR WZROSTU
Więcje>>>
Pozdrawiam
Karina

Offline iwpal

• Raczkujący bywalec
  • **
kurs met.P.Dennisona w Poznaniu
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 16, 2005, 07:00:16 pm »
Ośrodek Szkoleń dla Nauczycieli MEJ oraz Centrum Wspierania Rozwoju MEJ
zapraszają Państwa do wzięcia udziału w kursie metodycznym

KINEZJOLOGIA EDUKACYJNA WG PAULA DENNISONA

Kurs prowadzony jest metodami aktywizującymi przez Instruktora KE z kilkuletnim doświadczeniem. Trening przeznaczony jest dla pracowników oświaty – nauczycieli, psychologów, pedagogów, wychowawców, opiekunów, a także dla rodziców i młodzieży. W zajęciach mogą uczestniczyć również osoby pragnące dawać sobie lepiej radę ze stresem, dbające o swój rozwój osobisty i chcące doświadczyć pozytywnych stron rozwoju przez ruch i ciało.

Uczestnicy dowiadują się jak:
    •pokonywać stresy i napięcia wynikające z trudności życia codziennego,
    •komunikować się z innymi ludźmi, uczyć się i zdawać egzaminy,
    •przezwyciężać trudności związane z dysleksją, dysgrafią, akalkulią i dysortografią,
    •zrozumieć procesy neurofizjologiczne i ich rolę w procesie uczenia się.

Na kurs prosimy przyjść w strojach sportowych, wygodnym obuwiu i przynieść 1 litr  wody oraz koc lub karimatę.

KURS PROWADZI:      dr Maria Łuszczyńska
CZAS TRWANIA:      32  godziny (2x16 godzin, dwa weekendy – I i II st.)
KOSZT:         360 zł (cena promocyjna)

TERMIN:
I. część: 7.10.05 (piątek) – godz. 16.00-20.00
            8.10.05 (sobota) – godz. 9.00-18.00
II. część: 18.11.05 (piątek) – godz. 16.00-20.00
              19.11.05 (sobota) – godz. 9.00-18.00

MIEJSCE: Przedszkole nr 53, Poznań, os.Lecha 14

Po ukończeniu kursu każdy uczestnik otrzymuje zaświadczenie ukończenia kursu metodycznego, zgodne
z wymogami MENiS. Istnieje również możliwość wystawienia certyfikatu amerykańskiego (dodatkowo płatne) – sygnowanego przez mentora Kinezjologii Edukacyjnej na Europę – dr S.Masgutową (Międzynarodowy Instytut Neurokinezjologii w Warszawie).

ZGŁOSZENIA PRZYJMUJE:
Iwona Palicka, tel.kom.0600494975 lub na adres e-mail: ipalicka@poczta.onet.pl.

Wpłata 180 zł do 30.09.2005r. jest warunkiem uczestnictwa w kursie,
na konto: PKO BP LXIII O/Warszawa 90 1020 1097 0000 7402 0108 3799 lub osobiście u p.I.Palickiej;
potwierdzenia wpłat proszę przesyłać na adres: Iwona Palicka ul.Podleśna 10, Wiórek, 61-160 Poznań

ZAPRASZAM - ORGANIZATOR SZKOLENIA W POZNANIU - IWONA PALICKA

Pozdrawiam
IwonaP.

Offline gosia_75

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 16, 2005, 09:44:29 pm »
Witam serdecznie! CZy wiadomo coś na temat tego kursu organizowanego gdzieś bliżej Katowic lub Częstochowy? Dziękuję za informacje. Pozdrawiam
Mama Julki z ZD (7.XII.2002r) i Michałka (20.II.1999)

Offline iwpal

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 17, 2005, 12:39:50 am »
Mozesz zgłosić w MEJu chęć organizacji takiego kursu, zebrać grupę, zorganizować salę itp. wtedy bedziesz miała pewnośc, ze taki kurs odbędzie się własnie u Ciebie
 www.mej.edu.pl

Pozdrawiam
IwonaP.

Offline Karina137

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #64 dnia: Wrzesień 21, 2005, 02:55:38 pm »
iwpal, czy cena kursu obejmuje zakwaterowanie itp? bo może bym się zainteresowała, bo do Poznania to wybieram się od końca czerwca i jakoś się wybrać nie mogę :(  a tak to bym w końcu pojechała bo "bez okazji" to nie mam kiedy  :) a już komuś obiecałam :oops:
Pozdrawiam
Karina

Offline iwpal

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 21, 2005, 08:30:22 pm »
Niestety, Karinko, nie obejmuje zakwaterowania, ale może masz w Poznaniu kogoś znajomego, kto przenocowałby cię.

Pozdrawiam
IwonaP.

Offline Karina137

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #66 dnia: Wrzesień 21, 2005, 08:34:28 pm »
dzięki za info. nie pamięta mnie Pani ze Zjazdu? Karina Sasin się kłania! :)
Pozdrawiam
Karina

Offline Witek

• Podglądacz
  • *
    • http://superagata.republika.pl
Miejsce w samochodzie na Konferencje "Niepełnosprawny b
« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 23, 2005, 11:18:51 am »
Jadę samochodem z GDAŃSKA na Konferencje "Niepełnosprawny brat, niepełnosprawna siostra"  organizowaną przez Stowarzyszenie "Bardziej Kochani" 01-02 pażdziernika w Warszawie

MAM 3 WOLNE MIEJSCA  :P

Jeśli ktoś chciałby się zabrać to proszę o kontakt. Podział kosztów po równo.

Wyjazd w Sobotę wcześnie rano, powrót w niedziele po Konferencji.

pozdrawiam

Witek
tata Agatki z zD 4,5 roku i Janka 14 mies.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #68 dnia: Wrzesień 23, 2005, 11:43:10 am »
Zapraszam do szerszych informacji o tej Konferencji
Tutaj

Offline iwpal

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #69 dnia: Wrzesień 24, 2005, 09:32:05 pm »
Pamiętam, pamiętam (jestem bardzo pamiętliwa  :lol: ). Bardzo fajnie zajmowałaś sie moją coreczką. I pamiętam Twoją mamę, z ktorą ustaliłysmy, że sie znamy, tylko nie wiemy skąd (chyba z inengo zycia  :angel: ) .
To co, pzryjeżdzasz na kurs?

Pozdrawiam
IwonaP.

Offline Karina137

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #70 dnia: Wrzesień 25, 2005, 10:49:00 am »
Witam!
jeśli moje sprawy rodzinne unormują się, to mam nadzieję, że uda mi się przyjechać. mojej mamie pewnie też. i będziecie miłay wtedy znów możliwość ustalenia zkąd się znacie :)  
Czy dałoby się żeby formalnie w kursie uczestniczyła moja mama a ja tylko tak "na doczepnego"? bo koszty są dość wysokie a doliczyć jeszcze dojazd, zakwaterowanie, wyżywienie to duuużo wyjdzie :(
Co dobrego u Pani córeczki? ona jest taka słodka... :)
kończę, muszę pochwalić się tym pomysłem przyjazdu do Poznania p. Maciejewskiej. napewno się ucieszy, bo od końca czerwca się wybieram ale zawsze coś komuś wypadało...
To do zobaczenia w Poznaniu!
Pozdrawiam
Karina

Offline iwpal

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #71 dnia: Wrzesień 25, 2005, 11:14:49 am »
Wysłałam Tobie odpowiedź na priva.
Do zobaczenia!

Pozdrawiam
IwonaP.

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Projekt EdukON - konferencja w Warszawie
« Odpowiedź #72 dnia: Październik 16, 2006, 12:28:18 pm »
EdukON

Projekt ma na celu wyrównanie szans edukacyjnych osób niepełnosprawnych poprzez zwiększenie możliwości ich uczestnictwa w procesie kształcenia ustawicznego. Projekt zakłada stworzenie pakietu programów szkoleń mieszanych, które mają pomóc niepełnosprawnym w zdobywaniu i poszerzaniu kwalifikacji zawodowych. Wzrost kwalifikacji zwiększy szanse osób niepełnosprawnych na znalezienie pracy, a co za tym idzie, przyczyni się do poprawy ich pozycji społecznej i sytuacji materialnej.

Konferencja "EdukON szansą dla niepełnosprawnych"

18 października
13:00 - 15:00
Pałac Kultury i Nauki, Sala Mikołajska

Plan Konferencji

Partnerstwo projektu EdukON on-line jest współorganizatorem III Międzynarodowych Targów Pracy, które odbędą się w dniach 18-19 października 2006 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Pierwszego dnia targów, w Sali Mikołajskiej w godz. 13.00-15.00 odbędzie się konferencja: „EdukON szansą dla niepełnosprawnych”. Projekt opieką medialną objęły: TVP3, Polskie Radio BIS.

Konferencja „EdukON szansą dla niepełnosprawnych” jest próbą zdiagnozowania potrzeb edukacyjnych tej grupy oraz szansą zasygnalizowania znaczenia nowych technologii w kształceniu osób niepełnosprawnych. Na konferencji poruszane będą m.in. kwestie dotyczące rozwoju polskiej edukacji ustawicznej i kształcenia na odległość. Przedstawione zostaną wybrane metody stosowane w tworzeniu kursów e-learningowych. Zaprezentujemy również wybrane elementy jednego z kursów, wkrótce w całości dostępnego na stronie internetowej projektu, EdukON – wprowadzenie do e-learningu.

Podczas III Międzynarodowych Targów Pracy w godzinach 10.00-15.00 będzie również udostępnione stoisko EdukON on-line. Uczestnicy targów będą mogli zapoznać się wybranymi materiałami dydaktycznymi wykorzystywanymi w tworzeniu szkoleń e-learning.

Wszyscy uczestnicy otrzymają Certyfikaty potwierdzające obecność w konferencji.
Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o wypełnienie i odesłanie formularza zgłoszeniowego na podany adres e-mail lub faxem do 16 października 2006 r.

Liczba miejsc na konferencji ograniczona, o uczestnictwie w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń. Osobom niepełnosprawnym organizatorzy zapewniają zwrot kosztów dojazdu.
(kontakt w tej sprawie: tel. 635-61-74 )

Formularz zgłoszeniowy

Informacje na temat III Międzynarodowych Targów Pracy:
http://www.mtp.um.warszawa.pl/

Offline UrszulaKS

• Nowy użytkownik
  • *
Konferencja na temat dzieci z ZD w Bydgoszczy!!!!
« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 12, 2007, 02:02:53 pm »
W Bydgoszczy organizowana jest konferencja naukowo-szkoleniowa "Problemy kliniczne i wspomaganie rozwoju dzieci z zespołem Downa". Odbedzie sie 21. kwietnia. Zgłoszenia do 16.04. Informacje na stronie http:// por-psycholog.ovh.org. Jestem mamą prawie 9-letniej Ani z ZD iciesze sie, ze wreszcie jest cos zorganizowane na miejscu naszego zamieszkania. Zobowiązałam sie podac informace dalej. Pozdrawiam UrszulaKS
Urszula, mama Ani (lat 10, ZD) i Karolinki (lat 8)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 12, 2007, 02:43:44 pm »
http://por-psycholog.ovh.org
PPP Nr 1 w Bydgoszczy-więcej szczegółów

Offline Beata Czapla

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #75 dnia: Kwiecień 13, 2007, 09:55:58 am »
Zazdroszczę Wam wszystkim, że mieszkacie w większych miastach lub też w bobliżu miejscowości gdzie organizuje się szkolenia, spotkania itp. Ja niestety nie mam takiej możliwości, a bardzo bym chciała. :puppydogeyes:  :lzy:
Mieszkam w Sztumie jeżeli ktoś będzie wiedział o jakimś spotkaniu blisko mojego miejsca zamieszkania proszę - dajcie znać.
Beata mama Pauli z ZD 8 lat

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #76 dnia: Wrzesień 13, 2007, 11:01:07 pm »
Konferencja "Edukacja dla Wszystkich"
Państwo wspiera zatrudnienie osób niepełnosprawnych, ale zapomina o ich kształceniu - powiedział PAP kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego (UW), Paweł Wdówik, podczas zorganizowanej przez uczelnię, międzynarodowej konferencji "Edukacja dla wszystkich".

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/20258
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
V Praskie Targi Pracy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #77 dnia: Listopad 16, 2007, 09:41:03 pm »
V Praskie Targi Pracy dla Osób Niepełnosprawnych
Praskie Targi Pracy są przedsięwzięciem niekomercyjnym, mającym pomóc osobom niepełnosprawnym w aktywizacji zawodowej i społecznej.
Targi odbędą się 21 listopada 2007 r., w godz. 10.00 - 14.00, w Hali Sportowej "Siennicka", przy ul. Siennickiej 40 w Warszawie

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/21302
Pozdrawiam :))
"Starsza Jesienna Miotełka"

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
W Trybunale Konstytucyjnym o prawach niepełnosprawnych
« Odpowiedź #78 dnia: Listopad 22, 2007, 07:51:30 pm »
W Trybunale Konstytucyjnym o prawach niepełnosprawnych

W Trybunale Konstytucyjnym odbyła się w czwartek, 22 listopada 2007 r., konferencja zatytułowana

„Od karty praw do ustawy o niedyskryminacji – gwarancja ochrony praw obywatelskich osób niepełnosprawnych”

na której zaprezentowano założenia do ustawy o niedyskryminacji osób niepełnosprawnych. Konferencję zorganizowali wspólnie: Trybunał Konstytucyjny, Ambasada Wielkiej Brytanii i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji....  więcej w linku  :D

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #79 dnia: Kwiecień 09, 2008, 04:11:38 pm »
Otrzymałam dziś maila takiej treści:

Międzynarodowy Dzień Celiakii po raz trzeci w Polsce!- zaproszenie

Z tej okazji Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej organizuje ogólnopolską konferencję na temat celiakii i diety bezglutenowej.

Zapraszamy osoby zainteresowane tematem chorych na celiakię, rodziców chorych dzieci, jak również wszystkich chętnych, mających kontakt zawodowy z osobami na diecie bezglutenowej.
Wstępne informacje na temat konferencji:
1.   Termin: 7 czerwca 2008, sobota, godz. 11.00 - 18.002.
2.   Miejsce: Centrum Konferencyjne przy Instytucie Bioinżynierii i Biocybernetyki PAN, Warszawa, ul. Ks. Trojdena 43.
3.   Charakter imprezy: konferencja połączona z prezentacją producentów żywności bezglutenowej, wydawnictw tematycznych, programów medycznych i sprzętu diagnostycznego w sali wystawowej.
4.   Zakres tematyczny konferencji: celiakia dzieci i dorosłych, celiakia nietypowa, choroby współwystępujące, diagnostyka celiakii (m.in. badanie przeciwciał, biopsja jelitowa, najnowsze metody), dieta bezglutenowa i podstawowe problemy przy jej stosowaniu.        
W przerwach będzie można porozmawiać z producentami żywności bezglutenowej z Polski i z zagranicy, a także poznać ich produkty. Planujemy również (podobnie jak było w poprzednich latach) rozmowy ze specjalistami: lekarzami i dietetykami, miejsce zabaw dla dzieci oraz możliwość zjedzenia bezglutenowego obiadu. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymaga jedynie imiennego zaproszenia.
Wszystkich chętnych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłania go do 30 kwietnia 2008 na adres:

Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej
skrytka pocztowa 22
02-796 Warszawa 138

Osoby, które prześlą formularz zgłoszeniowy otrzymają imienne zaproszenie na konferencję wraz ze wszystkimi potrzebnymi informacjami. Uwaga: ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Formularz Zgłoszeniowy

Deklaruję udział w Ogólnopolskiej Konferencji z okazji III Międzynarodowego Dnia Celiakii, 7 czerwca 2008, w Warszawie.
Imię:
Nazwisko:
Adres do korespondencji:
Telefon kontaktowy:
e-mail:
dla osób, które planują przyjechać z dzieckiem: wiek dziecka

Prosimy o podkreślenie właściwej odpowiedzi:
-   Jestem osobą dorosłą na diecie bezglutenowej
-   Mam dziecko na tej diecie- Jestem dietetykiem
-   Prowadzę sklep z żywnością dietetyczną
-   Inne

Chcę otrzymywać informacje dotyczące działalności Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, np. o planowanych konferencjach i innych wydarzeniach związanych z celiakią i dietą bezglutenową.
W tym celu zgadzam się na przechowywanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie (podkreślić właściwe).    
-   Tak, zgadzam się    
-   Nie, nie zgadzam się

Uwaga: jedno zgłoszenie upoważnia do otrzymania jednego imiennego zaproszenia.    W przypadku chęci zgłoszenia uczestnictwa więcej niż jednej osoby prosimy o wypełnienie i przesłanie kolejnych formularzy (dotyczy tylko dorosłych, biorących udział w konferencji)
Zgłoszenie prosimy przesyłać do 30 kwietnia 2008 na adres:
Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej
skrytka pocztowa 22
02-796 Warszawa 138

Kontakt z organizatorami w godzinach od 10.00 do 14.00:
Małgorzata Źródlak: +48 888 205 528
Anna Marczewska +48 509 305 875

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #80 dnia: Maj 28, 2008, 10:50:24 pm »
2008-05-28 00:41
Nad morze - po wiedzę i zabawę edukacyjną

Na zdrową porcję jodu i nauki zapraszają organizatorzy VI Bałtyckiego Festiwalu Nauki (BFN). Od 29 maja do 1 czerwca w Gdańsku, Gdyni i Sopocie będą odbywały się liczne imprezy popularyzatorskie - pokazy, wykłady, wystawy, zwiedzanie instytucji naukowych, spotkania z badaczami i dydaktykami.  Pod adresem www.festiwal.gda.pl zapowiedziano ponad 700 festiwalowych wydarzeń; przygotowało je ponad 3800 osób z 34 instytucji. Na edukacyjne zabawy z naukowcami zaprasza m.in. Instytut Oceanologii w Sopocie, wyróżniony w organizowanym przez serwis PAP Nauka w Polsce konkursie Popularyzator Nauki. W programie m.in. zwiedzanie statku badawczego Oceania - pływającego laboratorium Arktyki i Bałtyku.

Przedsmakiem Sopockiego Dnia Nauki będzie Kawiarnia Naukowa BFN, gdzie prof. Ryszard Pawłowski z Akademii Medycznej w Gdańsku wygłosi wykład popularnonaukowy pt.: "Ślady DNA portretem przestępcy". Gość kawiarni odkryje tu arkana współczesnej genetyki sądowej - dziedziny medycyny sądowej, która zawdzięcza swój dynamiczny rozwój postępowi w biologii molekularnej i genetyce człowieka. Pawłowski zaprezentuje kolejne etapy pracy genetyka sądowego: od ujawnienia śladu biologicznego na materiale dowodowym, określenia jego rodzaju, po badania indywidualizacyjne DNA jądrowego i mitochondrialnego oparte głównie na technice PCR i jej modyfikacjach. Przedstawi też przypadki, w których genetyka sądowa odegrała istotną rolę przy identyfikacji sprawców poważnych przestępstw, jak np. gwałciciel i zabójca ze Świnoujścia. Wykład odbędzie się 29 maja o godz. 18.00 w Sopocie (Hotel Rezydent, Plac Konstytucji 3 Maja 3).

Następnego dnia rozpocznie się wielki naukowy piknik pod patronatem Komitetu Badań Morza Polskiej Akademii Nauk. 30 maja od godziny 10 do 18 Sopot "okupować" będą badacze i miłośnicy nauki. Większość imprez odbędzie się na terenie Instytutu Oceanologii PAN (Sopot, Powstańców Warszawy 55).

Goście pikniku będą mogli uczestniczyć w otwarciu wystaw: "10 pytań o planetę Ziemia" (Komitet PAN "Planeta Ziemia"), Sopoccy rybacy" (Muzeum Sopockie), "Glony na sopockiej plaży" (Pracownia Zanieczyszczeń Morza Instytut Oceanologii PAN) oraz "Morskie opowieści" (Ewa Beyer).

Instytut otworzy przed zwiedzającymi liczne stoiska demonstracyjne, na których prezentowane będą pokazy laboratoryjne. To niepowtarzalna okazja, bo spojrzeć w nadbałtyckie niebo (stoisko Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN), a także pod powierzchnię polskiego morza (prezentacja "Akustyka morza - nasze oczy i uszy pod wodą"). Naukowcy przypomną też o roli człowieka w ekosystemie Bałtyku, prezentując analizę "Wpływ zanieczyszczeń na organizmy bałtyckie".

VI BFN w Sopocie to także liczne wykłady. Ich słuchacze będą mogli poznać szczegóły badań prowadzonych przez Polaków nad Bałtykiem i w najodleglejszych zakątkach globu. Wraz z naukowcami zastanowią się, czy warto wydawać pieniądze na badania polarne i podziwiać piękno zorzy polarnej (Aurora Borealis). Zobaczą "Naukowe oblicze Horsundu", odbędą podróż "W 60 dni dookoła Azji", aby poznać kulturę i zwyczaje Dalekiego Wschodu, odkryją skarby Peru... Badacze przypomną drogę ewolucji człowieka i pochylą się nad najmniejszymi nawet organizmami, w tym modyfikowanymi genetycznie. Zdradzą, jak słuchać ciszy, dostrzec barwy morza i odczytać receptę "Apteki z głębin".

Najmłodszych uczestników pikniku nauczyciele akademiccy zaproszą na zajęcia edukacyjne i pokazy filmowe. Jeśli pogoda dopisze, pozwolą też zwiedzić statek badawczy "Oceania", zacumowany przy głowicy sopockiego mola.

Oceania

Statki szkoleniowe i badawcze - Dar Młodzieży i Oceanograf II - będzie można zwiedzać podczas IX Pikniku Naukowego organizowanego 1 czerwca w Gdyni w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Na Skwerze Kościuszki zostanie rozlokowanych 80 stoisk upowszechniających osiągnięcia naukowe i prezentujących najciekawsze badania naukowców znad Bałtyku. Prezentacje będą dostępne również dla najmłodszych.

Poza namiotami natomiast znajdą się stoiska przedstawiające pojazdy ekologiczne i nowy sprzęt pływający. W Orłowie na plaży przy klifie w dniu 31 maja i 1 czerwca naukowcy i ich słuchacze roztrząsać będą problemy geologii, szczególnie geologii Bałtyku. Jednocześnie Akwarium Morskie i Wydział Nawigacji Akademii Morskiej zaproszą do swoich budynków na szereg wykładów popularno naukowych.

IX Piknik Naukowy otworzy 1 czerwca o godz. 10.00 Jose Manuel da Silva Rodriguez z Dyrekcji Generalnej ds. Badań Komisji Europejskiej w towarzystwie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Marii E. Orłowskiej.

Imprezy organizowane w pozostałych ośrodkach naukowych Trójmiasta zostały szeroko opisane na oficjalnej stronie BFN www.festiwal.gda.pl . Wyszukiwarka pomoże gościom festiwalu skomponować indywidualny plan nadmorskich spotkań z nauką.

Koordynatorem Bałtyckiego Festiwalu Nauki jest dr Tadeusz Zaleski, pełnomocnik Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. Festiwalu Nauki.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

bsz

http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=stronaGlowna&dep=73615&data=&lang=PL&_CheckSum=89331153

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #81 dnia: Sierpień 17, 2008, 11:38:20 pm »
Stowarzyszenie "GEN" zaprasza na V Zjazd Rodzin

Stowarzyszenie "GEN" zaprasza na V Zjazd Rodzin ,który odbędzie się w dniach:
07-09.11.2008 roku w Poznaniu.
Udział rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje:
http://www.gen.org.pl

Zapraszamy wszystkich serdecznie.
Informacji udziela i zgłoszenie przyjmuje:

Hanna Maciejewska
Stowarzyszenie "GEN"
Poznaniu os. Lecha 14
gen@gen.org.pl
nr kom. 0 607 222 721

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Odp: Konferencje,szkolenia,kursy
« Odpowiedź #82 dnia: Styczeń 19, 2009, 10:02:14 pm »
Jak poprawić sytuację uczniów z niepełnosprawnością?

20 stycznia 2009 r. na Uniwersytecie Pedagogicznym odbędzie się I Krakowskie Forum Oświatowe. Obrady będą dotyczyły tego, w jaki sposób można poprawić sytuację dziecka z niepełnosprawnością w szkole.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/34955

Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #83 dnia: Wrzesień 02, 2009, 11:26:42 pm »
Integracja dla samodzielności - warsztaty
Autor: Anna Godziuk. Fot.: www.sxc.hu, Źródło: inf. własna

Centrum Integracja w Warszawie zaprasza osoby z niepełnosprawnością mieszkające w stolicy do udziału w projekcie "Integracja dla samodzielności".

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/50332

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #84 dnia: Październik 09, 2009, 08:33:06 am »
Konferencja poświecona chorobie Huntingtona
Autor: Bartosz Remin,

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Chorobą Huntingtona w Polsce zaprasza do Zakopanego na konferencję "Choroba Huntingtona - leczenie, rehabilitacja, opieka", która odbędzie się 24 października. Udział w niej jest bezpłatny.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/52604

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #85 dnia: Styczeń 22, 2010, 09:10:29 am »
Szkolenie dla pielęgniarek - rzadkie choroby genetyczne

Autor: Bartosz Remin, Źródło: inf. własna
Urząd Miasta Krakowa, Małopolska Izba Pielęgniarek i Położnych oraz MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę zapraszają pielęgniarki z placówek medycznych, zwłaszcza z oddziałów pediatrycznych woj. małopolskiego, na bezpłatne szkolenie edukacyjne "Rzadkie choroby genetyczne - poznać i zrozumieć".

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/58922

Info

• Gość
« Odpowiedź #86 dnia: Październik 10, 2010, 08:40:32 pm »
Witam
Polecam wykaz konferencji, szkoleń i warsztatów
http://www.komlogo.pl/index.php?option=com_events&Itemid=79
Na tej stronie można także dodawać ciekawe konferencje i szkolenia (po zalogowaniu).
Pozdrawiam Piotr

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #87 dnia: Luty 13, 2011, 10:51:02 am »
Toruń: Bezpłatne warsztaty dla domowych opiekunów
Autor: oprac. Natalia Łyczko, Źródło: inf. prasowa

28 lutego Centrum Opieki Długoterminowej Seni rozpocznie III edycję bezpłatnych warsztatów skierowanych do rodzin i przyjaciół osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych i chorych, którzy opiekują się swoimi bliskimi w domu.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/82274

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #88 dnia: Marzec 20, 2012, 10:28:24 am »
/z nadesłanego e-maila/

Szanowni Państwo!

W imieniu Instytutu Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie  http://www.wsp.krakow.pl/main/
serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu

"OBLICZA  SEKSUALNOŚCI  OSÓB  NIEPEŁNOSPRAWNYCH  A  WĄTKI ROZPROSZONE  W PEDAGOGICE  SPECJALNEJ"

Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami zawartymi w Komunikacie 1, a osoby  deklarujące swój udział prosimy o przesłanie zgłoszenia zgodnie z podanymi w formularzu zgłoszenia informacjami.

KONFERENCJA ODBĘDZIE SIĘ W KRAKOWIE W DNIACH 8 -9 października 2012 roku.

ZGŁOSZENIA TYLKO ZA POŚREDNICTWEM FORMULARZA  dostępnego na STRONIE www.remigiuszkijak.pl

Informacje o wysokości opłat, miejscu Konferencji, mapie dojazdu oraz wszelkich aktualnościach konferencyjnych dostępne są na stronie www.remigiuszkijak.pl

Z poważaniem i wyrazami sympatii
dr n. hum. REMIGIUSZ J. KIJAK
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
adiunkt Instytut Pedagogiki Specjalnej
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Offline renata

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #89 dnia: Wrzesień 21, 2012, 05:54:12 pm »
Programmet för statspartskonferensen och länkar till dokumentation samt webbteve kommer finns här.

Offline renata

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #90 dnia: Wrzesień 21, 2012, 05:56:24 pm »

Offline PiotrG

• Podglądacz
  • *
Zapraszam na konferencję, szkolenia i warsztaty - Warszawa, Katowice, Lublin
« Odpowiedź #91 dnia: Sierpień 26, 2014, 04:11:15 pm »
Witam
Zapraszam na konferencję, szkolenia i warsztaty pt:
---
Temat: KORP - narzędzie diagnozy rozwoju dziecka w wieku od 1. m.ż. do 9. r.ż.
Prowadzący: Elżbieta Bogacz, Anna Bogacz
Termin i miejsce: 30.08.2014, Warszawa
Czytaj więcej ...
---
Temat: Międzynarodowa Konferencja Logopedyczna pt. Zaburzenia płynności mowy – teoria i praktyka
Termin i miejsce: 12.09.2014, Katowice
Czytaj więcej ...
---
Temat: Terapia jąkania u dzieci w wieku szkolnym: 6–12 lat
Prowadzący: Mies Bezemer (Holandia)
Termin i miejsce: 13.09.2014, Katowice
Czytaj więcej ...
---
Temat: DIAGNOSTYKA MÓZGU W USZKODZENIACH NEUROLOGICZNYCH, FUNKCJE KORY MÓZGOWEJ, ODCZYTYWANIE DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ PACJENTA - NEUOBRAZOWANIE
Prowadzący: Zofia Twardochleb
Termin i miejsce: 13.09.2014, Lublin
Czytaj więcej ...
---
Pozdrawiam

Offline PiotrG

• Podglądacz
  • *
Zapraszam do Puław, Poznania, Tarnowskich Gór i Warszawy
« Odpowiedź #92 dnia: Wrzesień 09, 2014, 01:02:13 pm »
Witam
Zapraszam na szkolenia i konferencje pt:
----
Tytuł: Edukacja emocjonalno-seksualna osób z niepełnosprawnością intelektualną i/lub autyzmem.
Termin i miejsce: 26.09.2014, Puławy
Czytaj więcej ...
---
Tytuł: Metoda SI we wspomaganiu rozwoju mowy w całościowych zaburzeniach rozwoju.
Termin i miejsce: 27.09.2014, Poznań.
Czytaj więcej ...
---
Tytuł: X Śląskie Spotkanie NeuroLogopedyczne - Rola logopedii w neurorehabilitacji.
Termin i miejsce: 13.11.2014, Tarnowskie Góry
Czytaj więcej ...
---
Tytuł: Konferencja Logopedyczna „Diagnoza zaburzeń mowy u dzieci – prawidłowe rozpoznanie i skuteczne narzędzia terapeutyczne”.
Termin i miejsce: 29.11.2014, Warszawa
Czytaj więcej ...
---

Offline PiotrG

• Podglądacz
  • *
Konkurs plastyczny z bezpłatnym dostępem do portalu
« Odpowiedź #93 dnia: Wrzesień 17, 2014, 01:53:43 pm »
Zapraszamy do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Rysuję z czytamipisze.pl”
Na czas konkursu udostępniamy bezpłatnie portal www.czytamipisze.pl.

Czytaj więcej o konkursie ...

Offline PiotrG

• Podglądacz
  • *
Szkolenia - Puławy, Olsztyn, Poznań, Sucha Beskidzka
« Odpowiedź #94 dnia: Wrzesień 25, 2014, 10:32:24 am »
Witam
Zapraszam na szkolenia pt:
---
Temat: Zaburzenia połykania u dzieci i dorosłych. Usprawnianie.
Prowadzący: Mira Rządzka
Termin i miejsce: 11.10.2014, Poznań
Czytaj więcej ...
---
Temat: Karmienie dziecka z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym.
Prowadzący: Marta Szmaj
Termin i miejsce: 18.10.2014, Puławy
Czytaj więcej ...
---
Termin i miejsce: 16.11.2014, Olsztyn
Czytaj więcej ...
---
Termin i miejsce: 29.11.2014, Sucha Beskidzka
Czytaj więcej ...
---
Pozdrawiam

Offline PiotrG

• Podglądacz
  • *
Kolejna edycja konkursu
« Odpowiedź #95 dnia: Październik 15, 2014, 11:42:50 am »
Fajny konkurs: XIX Ogólnopolski Logopedyczny Konkurs Plastyczny „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie…. I inne polskie łamańce językowe”
Czytaj więcej ,,,

Pozdrawiam

Offline PiotrG

• Podglądacz
  • *
Szkolenia - Szczecin, Łódź, Katowice, Jastrzębie-Zdrój
« Odpowiedź #96 dnia: Październik 15, 2014, 06:34:34 pm »
Zapraszam na szkolenia, warsztaty.
----
Temat: Wczesna diagnoza i terapia neurobiologiczna dzieci z autyzmem
Prowadzący: Justyna Leszka
Termin i miejsce: 8-9.11.2014, Szczecin
Czytaj  więcej ...
---
Temat: DIAGNOZA I TERAPIA CAŁOŚCIOWYCH ZABURZEŃ ROZWOJOWYCH - AUTYZM I ZESPÓŁ ASPERGERA
Prowadzący: Sylwia Błaszczyk-Kowalska
Termin i miejsce: 22.11.2014, Łódź
Czytaj więcej ...
---
Temat: Autyzm
Prowadzący: Iwona Michalak-Widera, Anita Wieloch
Termin i miejsce: 22.11.2014, Katowice
Czytaj więcej ...
---
Temat: AUTYZM, ZA, ALALIA, AFAZJA DZIECIĘCA, CENTRALNE ZABURZENIA SŁUCHU
Prowadzący: Marianna Głębocka-Czarniecka
Termin i miejsce: 17.01.2015, Jastrzębie-Zdrój
Czytaj więcej ...
---
Pozdrawiam

Offline PiotrG

• Podglądacz
  • *
Szkolenia - Warszawa, Łódź, Katowice, Gdańsk ...
« Odpowiedź #97 dnia: Styczeń 19, 2015, 01:40:27 pm »
---
Termin i miejsce:
Warszawa, 8.02.2015r. - czytaj więcej ...
Łódź, 21.02.2015r. - czytaj więcej ...
Lublin, 28.02.2015r. czytaj więcej ...
Warszawa, 29.03.2015r. - czytaj więcej ...
Opole/Kędzierzyn-Koźle, 25.04.2015r. - czytaj więcej ...
Gdańsk, 16.05.2015r. - czytaj więcej ...
---
Temat: Terapia logopedyczna dziecka z niepełnosprawnością intelektualną i zespołem Downa
Prowadzący: Iwona Michalak-Widera
Termin i miejsce: 21.02.2015r., Katowice
Czytaj więcej ...
---
Temat: KARMIENIE DZIECKA Z MÓZGOWYM PORAŻENIEM DZIECIĘCYM
Termin i miejsce: 14.03.2015r., Poznań
Czytaj więcej ...
---
Temat: DIAGNOZA I TERAPIA CAŁOŚCIOWYCH ZABURZEŃ ROZWOJOWYCH - AUTYZM I ZESPÓŁ ASPERGERA
Termin i miejsce: 21.03.2015r., Łódź
Czytaj więcej ...
---
Pozdrawiam

Offline PiotrG

• Podglądacz
  • *
Szkolenia - Bielsko-Biała, Poznań, Jastrzębie-Zdrój, Puławy
« Odpowiedź #98 dnia: Luty 18, 2015, 07:28:39 pm »
---
Temat: Pomysły terapeutyczne na terapię i usprawnianie zmysłów dziecka z wieloraką głęboką niepełnosprawnością
Prowadzący: Wojciech Kozłowski
Termin i miejsce: 28.02.2015, Puławy
Czytaj więcej ...
---
Temat: DIAGNOZA FUNKCJONALNA / DIAGNOZA KLINICZNA – wytyczne do konstruowania programów terapii
Prowadzący: Radosław Piotrowicz
Termin i miejsce: 6-7.03.2015, Rozajny Małe k/ Kwidzyn
Czytaj więcej ...
---
Temat: Integracja sensoryczna dzieci z autyzmem i z zespołem Aspergera
Prowadzący: Małgorzata Trojak
Termin i miejsce: 7-8.03.2015, Bielsko-Biała
Czytaj więcej ...
---
Temat: Karmienie dziecka z mózgowym porażeniem dziecięcym
Termin i miejsce: 14.03.2015, Poznań
Czytaj więcej ...
---
Temat: Nadwrażliwości pokarmowe i zaburzenia mikroflory jelitowej w zaburzeniach autystycznych
Prowadzący: Anna Romaniuk
Termin i miejsce: 21.03.2015, Jastrzębie-Zdrój
Czytaj więcej ...
---
Pozdrawiam

Offline PiotrG

• Podglądacz
  • *
Szkolenia, warsztaty - Bielsko-Biała, Puławy, Olsztyn, Katowice
« Odpowiedź #99 dnia: Marzec 05, 2015, 11:05:29 am »
Zapraszam na szkolenia, warsztaty i konferencje
---
Temat: Autyzm - zrozum i pozwól mi żyć
Konferencja
Termin i miejsce: 14.02.2015, Sierpiec k/Płock
Czytaj więcej ...
---
Temat: Zachowania niepożądane u dzieci i młodzieży z autyzmem – skuteczne formy oddziaływań
Prowadzący: Renata Stefaniak
Termin i miejsce: 20.03.2015, Puławy
Czytaj więcej ...
---
Termin i miejsce: 21.03.2015, Łódź
Czytaj więcej ...
---
Temat: Autyzm i co dalej?
Prowadzący: Urszula Międzybrodzka, Małgorzata Trojak
Termin i miejsce: 11.04.2015, Bielsko-Biała
Czytaj więcej ...
---
Temat: Autyzm
Prowadzący: Iwona Michalak-Widera, Anita Wieloch
Termin i miejsce: 9.05.2015, Katowice
Czytaj więcej ...
--- 
Temat: Dzieci z zespołem Aspergera - jak je rozumieć
Prowadzący: Ilona Rzemieniuk
Termin i miejsce: 17.05.2015, Olsztyn
Czytaj więcej ...
---
Temat: Terapia komunikacji dzieci z zespołem Aspergera i zaburzeniami pokrewnymi
Prowadzący: Edyta Pietrzak
Termin i miejsce: 24.05.2015, Olsztyn
Czytaj więcej ...
---
Zapraszam

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach