Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Gdy dziecko ma wadę wymowy "r"  (Przeczytany 2348 razy)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Gdy dziecko ma wadę wymowy "r"
« dnia: Październik 07, 2003, 07:01:48 pm »
Gdy dziecko ma wadę wymowy

Maluch, który sepleni, nie mówi "r" albo jąka się, powinien jak najszybciej spotkać się ze specjalistą. Regularne ćwiczenia polecone przez logopedę niwelują wadę i pozwalają dziecku uniknąć niepotrzebnych kompleksów.


Fot. Eltern

Małe dzieci często mówią niewyraźnie, połykają głoski. Kiedy należy szukać pomocy u logopedy? Mowa dziecka rozwija się wraz z wiekiem. Jedne dzieci uczą się wymawiać głoski szybciej, inne trochę wolniej. Nie ma nic wyjątkowego w tym, że dwulatek nie mówi "żaba" albo trzylatek nadużywa głoski "r" i mówi "korare" zamiast "korale", a czteroletnie dziecko pomija lub zamienia sylaby i zamiast "młotek" mówi "otek" lub zamiast "samochód" - "masochód". Jąkanie u maluchów około trzeciego roku życia jest zjawiskiem naturalnym i często spotykanym. Warto pójść do logopedy, gdy czteroletnie dziecko mówi mniej niż jego rówieśnicy. Pięciolatek nie mówi "r" i nie wypowiada sz, ż, cz, dż, albo zamienia d na t, w na f, g na k. Zaś sześciolatek ma problemy w wymawianiu wszystkich głosek albo zauważyliśmy, że dziecko w trakcie mówienia nieprawidłowo ustawia język, np. wsuwa go między zęby lub opiera o wargi.
 
Czy są dzieci, które niemal od urodzenia powinny być pod opieką logopedy?

Tak. Przede wszystkim dzieci z wadami słuchu. Jeśli półroczne dziecko jeszcze nie gaworzy, trzeba je zbadać. Gdy okaże się, że niedosłyszy, przy pomocy logopedy nauczy się prawidłowej mowy. Pod opieką specjalisty powinny być także maluchy, które cierpią na uszkodzenie układu nerwowego (np. zespół Downa, porażenie mózgowe).

Martwię się, że mój synek sepleni. Co może być tego przyczyną?
To powszechnie spotykana u dzieci wada wymowy, spowodowana problemami z wymawianiem głosek zębowych. Dziecko mówi safa zamiast szafa. Może także zamieniać sz na ś, dz na dź, z na ż, a dz zastępować przez "dż". Wtedy zamiast "szafa słyszymy "śafa", zamiast "dzwonek", "dżwonek". Przyczyną seplenienia jest nieprawidłowe ustawianie języka, wady zgryzu, oddychanie przez usta, co zniekształca brzmienie słów. Powodem może być też wada słuchu lub w budowie narządów mowy.

Dlaczego dzieci często nie potrafią wymówić "r"? Czy tę wadę trudno wyleczyć?

Nie bez powodu dzieci mają kłopoty z tą głoską, jest ona bowiem jedną z trudniejszych do opanowania. Jedne maluchy zamiast "rower" mówią "jowej", inne pomijają "r" i zamiast "rak" lub "ryba" mówią "ak" i "yba". Problem z wymawianiem "r" tkwi najczęściej w nieprawidłowej budowie języka - zbyt krótkiego wędzidełka podjęzykowego, w osłabieniu słuchu lub w złym przykładzie mowy, jakie daje otoczenie. Ale jest to - tak jak jak seplenienie - wada, przy której indywidualna terapia, czyli ćwiczenia zlecone przez logopedę, przynosi doskonałe efekty (np. wędzidełko dość łatwo poddaje się rozciągnięciu). Warto jednak pamiętać, że im dziecko starsze, tym poprawa następuje wolniej.

Nasz 6-letni Kubuś się jąka. Jak mu pomóc?

Przyczyna jąkania w dużej mierze leży w psychice. Dziecko, które się jąka, wymaga troskliwej opieki ze strony rodziców i nauczycieli. Trzeba być cierpliwym, nie przerywać mu, nie udzielać rad typu: "Mów wolniej". Ważne, by mogło wypowiadać się samodzielnie, choćby miało to trwać dłużej. Efekty terapii będą zależały od głębokości zaburzeń i od tego, jak potoczy się współpraca dziecka z logopedą. Potrzebna jest pomoc psychologa, dobre efekty dają też wyjazdy rehablilitacyjne (organizuje je Polski Związek Jąkających Się).

Jak wygląda wizyta u logopedy? Ile może trwać terapia i czy jest kosztowna?

Podczas pierwszego spotkania lekarz ocenia budowę narządów mowy, słuch dziecka, przeprowadza z nim test i w razie potrzeby zaleca odpowiedni zestaw ćwiczeń. Na zajęciach z logopedą dziecko ćwiczy właściwe układanie ust i języka. Konieczne są także ćwiczenia w domu pod opieką rodziców i samodzielna praca dziecka nad wymową. Choć bywa, że pomoc specjalisty daje szybkie efekty, zazwyczaj potrzebna jest długotrwała terapia, której nie wolno zaniedbywać. Wizyta u logopedy ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu jest bezpłatna. Prywatnie kosztuje ok. 30 zł.

Gdy dziecko ma wadę wymowy - Cały artykuł w Claudii 9/2003
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Katarzynka

 • Aktywny Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 748
Gdy dziecko ma wadę wymowy "r"
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 11, 2004, 09:52:40 pm »
W kwestii głoski "r" chcę dodać, że jest to jedna z najtrudniejszych głosek do terapii. Wywołac ją można róznymi sposobami: mozna wymawiając "d" z językiem przy dziąsłach potrącać wędzidełko -np.:palcem, smoczkiem, patyczkiem higienicznym (wczesniej czy później uda się uzyskać drgania), można w szybkim tempie wymawiać td,td (ale też maja to być głoski wymawiane dziąsłowo).Na pewno logopeda coś poradzi.Wywołanie to dopiero początek drogi, znacznie dłużej trwa utrwalanie. I nie wymagajmy od dziecka tej głoski przed jej naturalnym rozwojem!

Mam pytanie do mam dzieci z Zespołem Downa. Teoretycznie powinny być problemy z głoskami miękkimi (gotyckie podniebienie, przerośnięty język). Czy były to głoski trudne do uzyskania?
Ola ma jeszcze do nich troche czasu, ale to mnie zastanawia.
Mama Oleńki ZD 5 lat i Łukasza 9 lat

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach