Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Usługi detektywistyczne tylko  ze sprawdzonym biurem Detektyw Warszawa polecamy tego detektywa.

Autor Wątek: PCPR/PFRON-programy celowe-prawo, normy, bariery  (Przeczytany 1081851 razy)

Offline Ulka

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
Odp: PCPR/PFRON-programy celowe-prawo, normy, bariery
« Odpowiedź #900 dnia: Styczeń 20, 2009, 06:45:47 pm »
Propozycje zmian w systemie dofinansowania sprzętu ortopedycznego

W Sejmie odbyło się spotkanie konsultacyjne pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a organizacjami pozarządowymi. Ministerstwo zaprezentowało uwagi do projektu rozporządzenia

w sprawie szczegółowego wykazu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych. Nowy projekt ma wejść w życie 1 lipca 2009r.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/35581

Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #901 dnia: Styczeń 29, 2009, 06:24:02 pm »
Z Pełnomocnikiem ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosławem Dudą rozmawia Piotr Stanisławski.

Piotr Stanisławski: Czy wycofanie się z programu „Sprawny dojazd” nie jest złamaniem obietnicy, że program będzie funkcjonował do końca roku i pozbawieniem nadziei osób, które z różnych względów odłożyły zakup auta na ten rok?

Jarosław Duda: Nie wykluczam kontynuowania programu "Sprawny dojazd"

Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #902 dnia: Luty 13, 2009, 01:15:08 pm »
Tematy: PFRON, niepełnosprawni, samorząd terytorialny

Powiaty łatwiej wypłacą pomoc niepełnosprawnym.

Powiatowe centra pomocy rodzinie rozpatrzą wnioski niepełnosprawnych o dofinansowanie zakupu potrzebnego im sprzętu przed ich zamówieniem.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia z 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego FunduszuW co inwestować w 2009 r.akcje, lokaty, fundusze, obligacje 700 porad dla twoich pieniędzy.www.FinanseOsobiste.pl Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. nr 96, poz. 861 z późn. zm.). Zgodnie z nim wniosek osoby niepełnosprawnej o dofinansowanie zakupu będzie mógł być rozpatrzony jeszcze przed złożeniem zamówienia. Z takiej możliwości będą mogły skorzystać osoby, które złożyły zlecenie zakupu. Podstawą do przyznania pomocy finansowej będzie bowiem kopia zleceniaProgram do płac i kadrDobry, tani i prosty w obsłudze program kadrowo-płacowy.www.madar.com.pl na zakup niezbędnego przedmiotu wraz z ofertą przygotowaną przez producenta. Dotychczas nie było takiej możliwości. Według obecnie obowiązujących przepisów podstawą do wypłaty było przekazanie dokumentów rozliczeniowych w ciągu 14 dni od ich wystawienia.

Zmiana ta ułatwi dostęp do korzystania z dofinansowania ze środków PFRON przez osoby, które nie mają środków na zakup przedmiotów ortopedycznych i pomocniczych.
 Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku jednostki samorządu terytorialnego będą musiały wystawić zaświadczenie potwierdzające przyznanie dofinansowania. Dodatkowo samorząd musi złożyć zobowiązanie do wypłaty uzgodnionej kwoty.

Źródło: GP 13.02.2009r

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #903 dnia: Luty 13, 2009, 01:16:24 pm »
Zmienią się programy PFRON

Od 2010 roku programy celowe PFRON zostaną prawdopodobnie przekształcone w system programów indywidualnych. Aktualnie trwają też prace nad nowym programem „Edukacja – Praca” którego celem będzie wprowadzenie młodych osób z niepełnosprawnością na rynek pracy.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/37406

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #904 dnia: Marzec 19, 2009, 09:13:15 am »
PFRON: zapadły decyzje, szczegóły będą później

Autor: Oprac.: Anna Godziuk, Fot.: Piotr Stanisławski, Źródło: PFRON
Zakończył się program "Sprawny dojazd". Tylko do końca 2009 roku będzie realizowany "Program ograniczania skutków niepełnosprawności".

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/39935

Pozdrawiam :))
"Starsza Jesienna Miotełka"

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #905 dnia: Maj 10, 2009, 07:56:06 am »
PFRON zbiera wnioski do „Pegaza”, „Homera” i „Pitagorasa”

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił terminy naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programów „Pegaz 2003”, „Komputer dla Homera” i „Pitagoras 2007”.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/43119

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #906 dnia: Maj 12, 2009, 09:01:12 am »
Stawiamy na edukację i pracę

Autor: Magdalena Gajda, Fot.: Filip Miłuński, Piotr Stanisławski
O tym skąd, się biorą pieniądze w kasie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, dlaczego w tym roku jest ich zdecydowanie mniej i na co wystarczy to, co zostało, rozmawiamy z Martą Lempart, dyrektorem Wydziału Programowania i Realizacji Zadań PFRON.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/43251

Offline MAGDA BUDEK

• Raczkujący bywalec
  • **
pegaz 2003 a rowerowózek
« Odpowiedź #907 dnia: Maj 12, 2009, 09:47:04 am »
Czy któraś z Was ma może taki  sprzęt w domu zakupiony w ramach programu Pegaz 2003? Chodzi mi o rower i wózek inwalidzki w jednym. Do roweru jest podłączony silniczek i można ubiegać się o dofinansowanie w ramach tego programu.Chodzi mi o model Draisin - Plus.Producent powiedział że robią specjalne siedziska dla dzieci. Mam tylko wątpliwości czy to przejdzie w PFRON. Bo jest wyraźnie napisane ''wózek o napędzie elektrycznym'' a w tym rowerowózku silniczek znajduje się przy części rowerowej.
www.draisin.pl
Aldona 18lat(mpdz, epi ),Mateusz 15 lat,Marta 8 lata (całościowe zaburzenia ze spektrum autyzmu, epi ''uśpiona'')

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #908 dnia: Maj 13, 2009, 08:23:22 am »
A będą tak wnikliwie sprawdzać?
Ominąć to o napędzie,że jest przy części rowerowej,jakby mieli się czepiać   ;)

Tu poniżej coś chyba w temacie....

Można ubiegać się o dopłatę do wózka, komputera i prawa jazdy

Do 5 czerwca niepełnosprawni mogą składać wnioski o dofinansowanie zakupu m.in. wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym i oprzyrządowania samochodu

Jeszcze przez niecałe cztery tygodnie oddziały Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będą przyjmować wnioski o dofinansowanie udzielane w ramach programu Pegaz 2003. Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu oprzyrządowania samochodu (umożliwiającego im przystosowanie auta do ich potrzeb), sprzętu komputerowego oraz wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. Mogą także starać się o dopłatę do kosztów uzyskania prawa jazdy kategorii B. Aż do 30 listopada 2009 r. mają natomiast prawo składać wnioski o dofinansowanie kosztów utrzymania sprawności technicznej wózka inwalidzkiego (m.in. zakupu części zamiennych, akumulatorów, dodatkowego wyposażenia, kosztów niezbędnych napraw).

W zależności od rodzaju udzielonej pomocy dofinansowanie może maksymalnie wynieść od 3,5 tys. zł (utrzymanie sprawności wózka) do 15,312 zł (zakup wózka o napędzie elektrycznym).

Aby uzyskać poszczególne dopłaty, niepełnosprawni muszą spełniać warunki określone w procedurach programu. Na przykład o sfinansowanie kosztów uzyskania prawa jazdy mogą ubiegać się pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, wykonujące pracę zarobkową lub uczące się albo zarejestrowane w urzędzie pracy.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/317396,mozna_ubiegac_sie_o_doplate_do_wozka_komputera_i_prawa_jazdy.html

Offline MAGDA BUDEK

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #909 dnia: Maj 13, 2009, 01:34:47 pm »
Nie wiem czy będą potem sprawdzać ale jeśli... to będę miała 20 tyś. do oddania. :P A ten wózek...marzenie....Na wsi wszystkie drogi byłyby nasze ;D
Aldona 18lat(mpdz, epi ),Mateusz 15 lat,Marta 8 lata (całościowe zaburzenia ze spektrum autyzmu, epi ''uśpiona'')

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #910 dnia: Maj 13, 2009, 02:12:54 pm »
Magda ale to jest 2 w 1 ,to może przejdzie?
A gdyby tak zapytać w PERON ?
Niekoniecznie Ty osobiście  ;)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #911 dnia: Lipiec 17, 2009, 08:39:17 pm »
PFRON: nie damy pieniędzy, pan jest za stary

Do "Gazety" zadzwonił Czesław Grzesiak, który od lat porusza się na wózku. Cierpi na zwyrodnienie kręgosłupa i bioder, do tego dochodzą osteoporoza, problemy z żołądkiem.

Pan Czesław mieszka we wsi Bagno 12 km do Sławy. Codziennie z trudem przemierza półkilometrowy odcinek do sklepu i na pocztę. Ma 67 lat. Sprawę rozwiązałoby zamontowanie w wózku akumulatorów. Tylko skąd wziąć pieniądze? W lubuskim PFRON-ie usłyszał, że nie otrzyma żadnego dofinansowania. Powód? Jest za stary.

- Stwierdzili, że pieniądze wypłacają tylko mężczyznom, którzy nie przekroczyli 65 lat. Nie dostanę grosza, bo nie jestem w wieku produkcyjnym. Z tego wynika, że ludzie w moim wieku nadają się tylko do eutanazji, tak? - pyta rozgoryczony Grzesiak. Swoim wózkiem z 1981 r. pokonuje co najwyżej pół kilometra do sklepu i na pocztę. Szybko się męczy, dostaje zadyszki, brakuje mu sił, by pchać dalej wózek. - Akumulatory w wózku by mi pomogły - dodaje. Akumulatory żelowe kosztują ok. 1,6 tys. zł. Można na nich przejechać nawet 40 kilometrów. Przeszkodą są jednak pieniądze. Grzesiak ma 665 zł emerytury. Dlatego mocno liczył na PFRON. - Jeszcze niedawno widziałem w telewizji pracownika warszawskiego PFRON-u. Zapewniał, że żadnego inwalidy nie dyskryminują - mówi.

PFRON nie zamierza jednak robić ukłonów w stronę pana Czesława. - Mamy coraz mniej pieniędzy, musimy zaostrzać kryteria. Pomocy udzielamy tylko osobom pracującym, które nie ukończyły 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Nie możemy dawać wszystkim - mówi Jan Jarmołkiewicz, dyrektor lubuskiego PFRON. - Można się jeszcze ubiegać o pomoc w służbach miejskich - radzi.

Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #912 dnia: Sierpień 08, 2009, 02:07:08 pm »
PFRON będzie rządową agencją wykonawczą

Autor: Oprac.: Magdalena Gajda. Fot.: Piotr Stanisławski, Źródło: Gazeta Prawna
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie straci osobowości prawnej – zapewnia Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/48813

El@

• Gość
« Odpowiedź #913 dnia: Listopad 26, 2009, 01:57:05 pm »
Proszę o odpowiedź,  mam problem z dofinansowaniem do wózka a mianowicie żeby dostac dofinansowanie z PCPRu bierze sie  dochody:
50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla każdej z osób wspólnie gospodarujących oraz 65% dla osób samotnych; w oparciu o komunikat prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie wynagrodzenia w danym kwartale roku.
  Wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w II kwartale 2009  to 3 081,48 zł. Czyli z tego wynika że dla mojej rodziny dochód nie może byc większy niż 1540,74zł na os. Moje pytanie brzmi tak czy PCPR moze swoją wewnetrzną uchwałą zmniejszyć te kryterium ????bo tak właśnie zrobił mój PCPR . Dziękuję za odpowiedź .

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #914 dnia: Listopad 26, 2009, 03:37:57 pm »
Oni nie mają prawa zmieniać kryterium- z pewnością wzięli pod uwagę swoje możliwości finansowe jako PCPR.
Na zasadzie: "tak krawiec kraje, jak mu materiału staje"
Wystąp pisemnie o uzasadnienie ich Decyzji-wtedy dowiesz się dlaczego postąpili tak jak postąpili.

p.s.
pewnie mają mało kasy, więc dzielą swoją pulę najbardziej potrzebującym- czyli najmniej dochodowym osobom.

El@

• Gość
« Odpowiedź #915 dnia: Listopad 27, 2009, 10:44:39 am »
W tym właśnie problem ,że nie otrzymałam decyzji , informacje o tym ,że PCPR obnizył po swojemu odgórnie ustalone kryterium dostałam po mojej telefonicznej interwencji , po tym jak osoby ,które złozyły wnioski w pazdzierniku i listopadzie dostały dofinansowania,a w mojej sprawie cisza.  I wtedy dostałam właśnie odpowiedź ,że obnizyli te kryteria.Wiem ,że juz nie odzyskam tych pieniedzy ,bo wszystkie dodatkowe pieniądze ,które dostali w pazdzierniku juz zostały rozdysponowane ,ale zła jestem z tego powodu ,że jak przyjmowali mój wniosek w to nie poinformowali mnie o tym i jeszcze jak dzwoniłam co jakiś czas dowiadywać się ; to takie info mi podawali;proszę czekać, że czekaja na nową transzę z PFRONu. Jakbym wiedziała o tym ich rozporzadzeniu to bym iała więcej czasu otrzymać dofinnsowanie z innych zródeł. Decyzje mam otrzymać jak będą zamykali rok ,czyli gdzieś w połowie grudnia.

El@

• Gość
« Odpowiedź #916 dnia: Grudzień 01, 2009, 10:27:37 am »
..........................Niestety w przypadku programów PFRON na dofinansowanie dla osób
niepełnosprawnych, zasady przyznawania i udzielania dofinansowania ustala
każdy powiat odrębnie. Są pewne wspólne rozwiązania stosowane w całej
Polsce, natomiast takie kwestie jak chociażby kryterium dochodowe, każdy
powiat może sobie ustalać inaczej, ponieważ tutaj nie ma żadnych
ustawowych kryteriów...

I taką łaśnie dostałam odpowiedź od prwnika

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #917 dnia: Grudzień 01, 2009, 04:12:20 pm »
Czyli tak jak niżej przypuszczałam:
z pewnością wzięli pod uwagę swoje możliwości finansowe jako PCPR. Na zasadzie: "tak krawiec kraje, jak mu materiału staje"
Myślę, że nie zaszkodzi złożyć ponownie, gdy dostaną nową pulę dotacji.

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #918 dnia: Marzec 05, 2010, 09:58:45 am »

PFRON zmienił swoje numery telefonów
Autor: Fot.: www.sxc.hu, Źródło: PFRON

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, iż od 3 marca zmieniły się wszystkie numery telefonów w oddziałach funduszu oraz do Wydziałów: Kontroli, Programowania i Realizacji Zadań, Wdrażania Programów UE. Aktualne numery telefonów znajdują się poniżej. Numery faksów pozostają bez zmian.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/61581

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #919 dnia: Październik 18, 2010, 03:25:51 am »
Pegaz 2010": upływa termin składania wniosków

Autor: Oprac. Natalia Łyczko, Źródło: www.pfron.org.pl
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podał termin składania wniosków w ramach obszaru D programu "Pegaz 2010", w module pomocy w aktywizowaniu osób z niepełnosprawnością poprzez likwidację barier transportowych i w komunikowaniu
 się.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/74623

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #920 dnia: Październik 18, 2010, 09:50:10 pm »
Apel zamieszczony na stronie internetowej - www.spdn.pl
Artykuły z "GW" w których też jest mowa o niepewnej sytuacji osób niepełnosprawnych. W kolejności:
- " kto wygra PFRON" http://wyborcza.pl/1,75248,8382250,Kto_wygra_PFRON.html (Gazeta Wyborcza dn. środa 15 września 2010r.) "
http://wyborcza.pl/1,75478,8382250,Poplyna_miliony_na_rzekomo__niepelnosprawnych__pracownikow_.html
http://wyborcza.pl/1,76842,8474918,Pracodawcy__PO_stracila_nasze_zaufanie.html
http://wyborcza.pl/1,76842,8483958,Podatek_od_niepelnosprawnosci___wokol_ustawy_o_rehabilitacji.html
wywiad telewizyjny z Przewodniczącą SPDN "Krok za Krokiem" tłumaczący działania http://tvkzamosc.pl/wideo.html?task=videodirectlink&id=745

Szanowni Państwo !!!

Wspólnie możemy walczyć o Nasz byt, możesz przyłączyć się do naszych działań na kilka sposobów:
- głosując w ankiecie  Czy PFRON powinien wspierać finansowo pracodawców, którzy zatrudniają osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności?
Każdy głos NA  NIE jest ważny!!!
Ankieta na stronie http://www.marekplura.pl.tl  po prawej stronie . Zróbmy wszystko by procent odpowiedzi się zmienił!!!
Prześlijcie do wszystkich, którzy myślą podobnie jak My

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #921 dnia: Październik 26, 2010, 01:46:34 pm »
Wywiad z pomysłodawcą akcji na ratunek PFRONU

Wszyscy jesteśmy niepełnosprawni

Alicja Katarzyńska, Katarzyna Włodkowska, Gdańsk
2010-10-25

Organizacje pozarządowe zasypały ponad setką listów Ministerstwo Finansów. Chcą, by rząd więcej dorzucił do budżetu PFRON.

Maria Król

Trwa dyskusja nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Posłowie PO i rząd zmianami chcą uratować budżet Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób  Niepełnosprawnych. Jak? Likwidując pracodawcom dopłaty do niepełnosprawnych emerytów z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i ulgi podatkowe oraz zapisując mniejsze pieniądze za zatrudnienie niepełnosprawnych, z wyjątkiem osób z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności. W 2011 r. zmiany mają dać PFRON-owi oszczędności rzędu 800 mln zł, w 2012 r. - 1,37 mld zł, a rok później - aż 1,6 mld zł. Dla pracodawców zmiany - jak przekonują - to potężny cios, szacują, że koszty zatrudnienia niepełnosprawnych wzrosną średnio o 30 proc. A to oznacza zwolnienia lub likwidacje firm.

Swoje racje przedstawiają też organizacje pozarządowe.

- W Polsce nie opracowano dotąd wizji i strategii polityki społecznej wobec niepełnosprawnych obywateli - uważa Maria Król, lekarz rehabilitacji, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" w Zamościu. - Nie odpowiedziano na fundamentalne pytanie: kogo ma wspierać państwo? Czy osoby najciężej niepełnosprawne, czy pracodawców zatrudniających przeważnie osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności?

Rozmowa z lek. med. Marią Król, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem"  Zamościu.

Alicja Katarzyńska, Katarzyna Włodkowska: Zgłasza się pacjent z astmą lub depresją czy problemami z kręgosłupem.

Dostanie orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności?

- Bez problemu. Jako lekarz mogłabym całej Polsce po 40. roku życia na podstawie obowiązujących przepisów przyznać lekki stopień niepełnosprawności. A na drugi dzień, gdybym miała gorszy humor, mogłabym tej Polsce po czterdziestce tego stopnia nie przyznać. I też działałabym zgodnie z prawem. Polski system orzekania o niepełnosprawności bywa źródłem patologii, bo nie opiera się na standaryzowanych kryteriach. To pośrednio doprowadziło do katastrofalnej sytuacji PFRON-u i braku środków na pomoc osobom niepełnosprawnym.

Co złego jest w systemie orzecznictwa?

- Nastawiony jest na podkreślanie i często wyolbrzymianie uszczerbku na zdrowiu, żeby uzyskać orzeczenia o możliwie jak najcięższym stopniu niepełnosprawności, a co za tym idzie - różnorodne świadczenia i jak największe dofinansowania do wynagrodzenia płaconego pracodawcy. To ma być zachęta dla firm, żeby zatrudniały jak najwięcej niepełnosprawnych. Ale zespół orzekający niepełnosprawność nie ma precyzyjnych narzędzi do stwierdzenia, czy schorzenia, jak np. brak palca, oka czy nogi, powodują, że człowiekowi trudno podjąć pracę. Czy człowiek poruszający się na wózku nie może być wydajnym księgowym lub informatykiem? Może. A jeśli tak, to jaką pomoc ma otrzymać? I czy to on powinien ją dostać, czy pracodawca? I właściwie na co? I dlaczego dożywotnio? System w uznaniowy sposób pozwala lekarzowi orzekać na podstawie przedstawionej dokumentacji, a nie przez pryzmat możliwości lub ograniczeń w funkcjonowaniu. To anachronizm. Mamy posłów na wózkach bardziej aktywnych zawodowo niż niejeden zdrowy. Gdy taki poseł ma dostosowane architektonicznie miejsce pracy i dobry wózek, może pracować.

Na co miałby dostawać comiesięczne dofinansowanie jego pracodawca? Albo osoby z depresją. Im potrzebne jest leczenie (farmakologiczne i psychoterapeutyczne), a nie dofinansowanie dla ich pracodawcy. To ogromne pole do nadużyć przede wszystkim przy lekkim i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Propozycja?

- Nie powinno się orzekać, co człowiek ma uszkodzone lub jaką ma chorobę, tylko określać, czy to uszkodzenie lub choroba ma ogranicza go w pracy. A co za tym idzie - jakich potrzebuje ułatwień. I na to ewentualnie powinien dostać pieniądze niepełnosprawny lub pracodawca.

Jak wygląda droga do uzyskania stopnia niepełnosprawności? Przychodzi chory do lekarza rodzinnego i mówi...

- Słyszałam, że tak: błagam, niech mi pan doktor wpisze wszystkie choroby, jakie mam, i doda coś poważniejszego.

Nie mam pracy, a jak będę miał orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, to ją zdobędę. Dostaje spis chorób, idzie do zespołu orzekania.

I co?

- I też błaga.

Lekarze się litują?

- Obawiam się, że wielu lekarzy z dobrego serca wypisuje lekki stopień niepełnosprawności.

Jakie choroby uprawniają do otrzymania jednego ze stopni niepełnosprawności?

- To np. zaburzenia nastroju, począwszy od tych o umiarkowanym stopniu nasilenia, utrwalone zaburzenia lękowe, choroby zwyrodnieniowe stawów. Pod to można podciągnąć ciężkie i zupełnie lekkie schorzenia. Orzecznictwo to rozdawanie przywilejów, słyszałam o lekarzach, którzy czerpią z tego korzyści. Kiedyś ludzie uciekali na renty, teraz walczą o orzeczenia niepełnosprawności, bo to jest sposób na pracę. Im gorzej na papierze, tym większe szanse na zatrudnienie. To absolutny skandal, że minister pracy dotąd nie naprawił orzecznictwa o niepełnosprawności.

PFRON chwali się, że w stosunku do roku ubiegłego liczba zatrudnionych niepełnosprawnych wzrosła o 50 tys. osób.

- Wzrosła liczba osób niepełnosprawnych wykazywanych w ewidencji, na których pobiera się dofinansowanie. A tenwzrost umożliwiło m.in. wyrzucenie w 2008 r. jednego zdania z ustawy, co pozwoliło na dofinansowanie niepełnosprawnych emerytów. Z zakładów pracy chronionej tylko w tę jedną noc przybyło do ewidencji ok. 20 tys. niepełnosprawnych pracowników.

Pracodawcy mówią: brak dopłat lub ich zmniejszenie oznacza zwolnienia.

- To zwykły szantaż. Gra toczy się o ogromne pieniądze. PFRON dopłaca dziś do ponad 250 tys. niepełnosprawnych.

Połowa to osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności, a większość pieniędzy otrzymują właśnie do ZPCH. Słyszałam o firmie ochroniarsko-porządkowej, która w kwietniu 2010 roku dostała z PFRON 2,9 mln zł. Na jeden miesiąc! Moje stowarzyszenie, które prowadzi dwie placówki dla dzieci z porażeniem mózgowym, otrzymuje dwa razy mniej na cały rok! Zatrudniamy też niepełnosprawnych, prowadzimy rehabilitację społeczną i zawodową. Nasi podopieczni są na studiach, pracują. Kilka dni temu słyszałam takie ogłoszenie w radiu: "Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu szuka kierowcy zaopatrzeniowca wyłącznie z orzeczonym stopniem niepełnosprawności". Dziwne? Nie. Pracodawcy zatrudniają osoby z orzeczeniami o stopniu niepełnosprawności, bo to zmniejsza im koszty pracy. I to jest problem.

Prawo powinno służyć ludziom, a nie firmom.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #922 dnia: Styczeń 08, 2011, 11:09:25 pm »
PFRON: zmiana godzin pracy oddziałów
Autor: Magdalena Gajda, Źródło: www.pfron.org.pl

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, iż od 3 stycznia 2011 r. zmianie ulegają godziny pracy Oddziałów Funduszu w poszczególnych województwach.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/80090

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #923 dnia: Luty 17, 2011, 10:44:29 am »
Junior" i "Pitagoras 2007": terminy składania wniosków
Autor: oprac. Natalia Łyczko, Źródło: www.pfron.org

Do 15 marca br. przyjmowane są wnioski o przystąpienie do realizacji programu "Junior - program aktywizacji zawodowej absolwentów niepełnosprawnych" w 2011 r. - poinformował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych."

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/82506

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #924 dnia: Marzec 14, 2011, 01:33:14 pm »
Co się stanie z PFRON-em?
Autor: Magdalena Gajda, fot. Piotr Stanisławski, www.sxc.hu, Źródło: inf. własna

Środowisko osób z niepełnosprawnością obawia się, że Fundusz wkrótce zniknie. – Jako pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych jestem temu przeciwny. Mam nadzieję, że przekonam zarówno ministra Rostowskiego, jak i całe Ministerstwo Finansów do utrzymania PFRON w takim stanie prawnym, jaki jest dzisiaj – deklaruje minister Jarosław Duda.

Panie Ministrze, co się stanie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych? Zgodnie z planami, w dotychczasowej formule prawnej PFRON ma działać tylko do końca tego roku. Potem, zgodnie z ustawą o finansach publicznych, ma zostać przekształcony w rachunek bankowy ministerstwa pracy i polityki społecznej. Osoby z niepełnosprawnością martwią się, że PFRON zniknie.

Cały artykuł
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/84199

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #925 dnia: Listopad 07, 2011, 11:12:05 pm »
PFRON nie zniknie- okres przejściowy potrwa ok 3 lat. VIDE

Jeśli Wasze dzieci mają problemy z mową, wiotkością kończyn, wzrokiem - śmiało możecie składać Wnioski o dofinansowanie "Likwidacja barier w komunikowaniu się" do laptopa z drukarką lub komputera stacjonarnego.

My właśnie przeżywamy okres radości z nowego laptopa załatwionego w ramach wyrównywania szans w komunikowaniu.
Otrzymałyśmy tylko 64% dofinansowania (zamiast 80%), bo orzekli, że wzięłam "wypasiony" laptop.
Wolę "wypasiony" niż zabawkę za marne pieniądze. W chwili składania Wniosku obowiązywał pułap do kwoty 2.900zł, teraz do 2.350zł.
To wszystko można załatwić w MOPS-ie/ PCPR- oni korzystają z funduszy PFRON-u.

Podaję Wam podstawę prawną:
art.35a ust.1 pkt 7 lit. "d" z 27 08.1997 oraz Dz.U. 2011 nr 127 poz. 721 Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 maja 2011 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
http://isap.sejm.gov.pl/VolumeServlet?type=wdu&rok=2011&numer=127

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20111270721
Dz.U. 2011 nr 127 poz. 721 
Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 maja 2011 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #926 dnia: Listopad 15, 2011, 07:39:41 am »
PFRON ostrzega przed nieuczciwymi praktykami
Autor: Beata Rędziak, Źródło: inf. własna

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na swojej stronie internetowej ostrzega przed nieuczciwymi praktykami firm szkoleniowych. Jako przykład podaje Krakowską Grupę Konsultingową, która organizowała szkolenia, wykorzystując w swoim adresie internetowym skrót PFRON.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/97787

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #927 dnia: Kwiecień 06, 2012, 11:58:57 pm »
Pampersy i reszta
Autor: Anita Siemaszko, fot.: Piotr Stanisławski, Źródło: Integracja 1/2012

Moja mama, człowiek starszy i schorowany, wykupuje tzw. pampersy (z zalecenia lekarskiego), a niedawno zaczęła nosić aparat słuchowy. Czy można starać się o dofinansowanie z PFRON na obie rzeczy, czy takiego dofinansowania nie ma?

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/106334

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #928 dnia: Maj 12, 2012, 11:46:44 pm »
PFRON: ponad 3 mln na rehabilitację dzieci do 7. roku życia
Źródło: inf. prasowa

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) dofinansuje działania rehabilitacyjne prowadzone przez specjalistyczne placówki biorące udział w programie „Wczesna pomoc dziecku niepełnosprawnemu”. Do 18 maja br. jednostki te mogą składać wnioski w oddziałach Funduszu.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/111629

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #929 dnia: Luty 11, 2013, 10:39:37 am »
Jak zdobyć sprzęt ortopedyczny - poradnik
Autor: Beata Rędziak, Źródło: konsultacja: Ewa Szymczuk

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/158016

Ubezpieczonej osobie z niepełnosprawnością zaopatrującej się w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze przysługuje prawo skorzystania z dofinansowania tego zakupu w ramach ubezpieczenia. O pokrycie wkładu własnego lub jego części można zaś starać się z innych źródeł finansowania.

Wykaz przedmiotów ortopedycznych przysługujących ubezpieczonemu  (PDF).
Wykaz środków pomocniczych przysługujących ubezpieczonemu (PDF)

Sprzęt rehabilitacyjny

Dofinansowanie ze środków PFRON obejmuje także sprzęt rehabilitacyjny, co oznacza możliwość ubiegania się o dofinansowanie przedmiotów, których nie ma na wykazach sprzętów finansowanych przez NFZ. Wysokość takiego dofinansowania wynosi do 60 proc. kosztów sprzętu rehabilitacyjnego, ale nie więcej niż do wysokości pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #930 dnia: Sierpień 01, 2015, 12:06:23 am »
Likwidacja barier w komunikowaniu się i technicznych30.10.2014 Autor: oprac. Ewa Szymczuk

Osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do zakupu sprzętu, który pozwoli na likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych.

AKTUALIZACJA: 17.02.2015

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/204631

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #931 dnia: Styczeń 22, 2016, 09:51:44 pm »
Dofinansowanie do remontu łazienki

22.01.2016
Autor:  Alicja

Posiadam grupę inwalidzką o stopniu miarkowanym, o symbolu 10-N 05-R. Moje pytanie brzmi: czy mogę się ubiegać o dofinansowanie do remontu łazienki? Orzeczenie trwa do 31.01.2018 r.

więcej tutaj:

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/304574;jsessionid=350F018FE6A4CF788122936CBA9A8E50

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #932 dnia: Marzec 03, 2016, 12:05:25 am »
Dostosowanie auta, proteza, czesne – sprawdź, co w 2016 r. dofinansujesz z programu PFRON „Aktywny samorząd”

02.03.2016
Autor:  Beata Rędziak, fot. sxc.hu

Zakup i montaż oprzyrządowania do samochodu czy zakup sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania – to niektóre z obszarów, w ramach których będzie można uzyskać dofinansowanie w tegorocznej edycji programu PFRON „Aktywny samorząd”.

więcej:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/312064;jsessionid=5D3DCA396BD67DFBE40B8764DF09401B

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #933 dnia: Marzec 22, 2016, 09:32:06 am »
Prawie miliard złotych z PFRON dla samorządów na wsparcie osób z niepełnosprawnością

14.03.2016
Autor:  Mateusz Różański, fot. Ada Herbut
Źródło:  pfron.org.pl

922,3 mln zł – tyle w 2016 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zamierza przekazać samorządom wojewódzkim i powiatowym na wsparcie osób z niepełnosprawnością. To o ponad 40 milionów więcej niż w 2015 i 2014 roku, kiedy to samorządy otrzymały po 880,4 mln zł.

więcej:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/314234

PFRON i samorząd terytorialny

14.03.2016
Autor:  PFRON
Źródło:  Integracja 1/2016
PFRON FINANSUJE, ALE NIE DECYDUJE. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zobowiązuje samorządy powiatowe i wojewódzkie do realizacji szeregu zadań z zakresu rehabilitacji, głównie różnych form pomocy adresowanej do osób indywidualnych. Pieniądze na ten cel pochodzą z PFRON.

więcej:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/314225

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #934 dnia: Wrzesień 04, 2016, 10:01:46 am »
W artykule na temat zmian  limitów:

Dofinansowanie do sprzętu
Turnusy rehabilitacyjne

Można mniej dorobić do renty, zmiana kwot dofinansowań

01.09.2016
Autor:  Beata Dązbłaż, fot. Freeimages.com

Od 1 września 2016 r. zmieniły się m.in. limity, do których można dorobić do renty i emerytury oraz kwoty dofinansowania m.in. do turnusów rehabilitacyjnych. Niestety, tym razem przeciętne wynagrodzenie spadło z 4181,49 zł do 4019,08 zł, co ma przełożenie na sytuację pracujących rencistów i starających się o dofinansowanie ze środków PFRON.

więcej na temat:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/340997?utm_source=biuletyn&utm_medium=email&utm_campaign=01.09.2016

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #935 dnia: Luty 12, 2017, 11:54:10 am »

Co samorządy dofinansują ze środków PFRON w 2017 r.?

07.02.2017
Autor:  Beata Dązbłaż, fot. P. Stanisławski
Źródło:  pfron.org.pl

Osoby zatrudnione, z miesięcznym dochodem maksymalnie 583 zł netto na osobę, będą zwolnione z obowiązku wniesienia wkładu własnego, gdy starają się o dofinansowanie czesnego na studia w ramach programu PFRON „Aktywny Samorząd”. To jedna ze zmian wprowadzonych do programu w tym roku. Samorządy do 28 lutego 2017 r. mogą składać wnioski do Funduszu o przyznanie środków w ramach tego programu.

więcej:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/467373;jsessionid=BBCD9D1A9E0FDF3034617B458545B115

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach