Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: PCPR/PFRON-programy celowe-prawo, normy, bariery  (Przeczytany 1072701 razy)

Offline myszek

• User z prawami do pisania
  • Gadacz
PCPR/PFRON-programy celowe-prawo, normy, bariery
« Odpowiedź #750 dnia: Listopad 07, 2007, 10:35:55 pm »
Witam ponownie. Sonia masz rację ja też składałam wniosek w ramach programu "łamanie barier w komunikowaniu" tyle że u nas jest to nie tylko dla młodszych dzieci. Wniosek zaopiniował mi lekarz psychiatra{przy autyzmie} składałam również opinię od szkolnego psychologa plus dochody rodziny plus orzeczenie Patryka i wstępną fakturke.
Kasiape to czy sklep wyda wcześniej sprzęt przed przelewem z pcpr/pfron to tylko ich dobra wola, ale u nas też tak robią.
AnetaOrzysz czyli co miasto to inne dofinansowanie, u nas dają maxymalnie 4000zł ale to już dla osób które wymagają np specjalnej klawiatury której koszt wynosi ok 1000zł.
W piątek idę podpisac umowę do pcpr to wam napiszę ile mi przyznali dofinansowania. Fakturę wstępną składaną z wnioskiem mielismy na 3750zł, ze wszystkimtzn monitor, windows i cały zestaw. Napewno może zestaw odbiegać zarówno jakością jak i ceną od tego z faktury. Moge wziąć zestaw droższy lub tańszy a i tak dopłacam 20% bez względu na kwotę dofinansowania tzn jak ją przekrocze to więcej dopłacam ;) Ja składałam wniodek w maju br. Acha i jeszcze jedno poniewż ja nie wpisałam żadnego programu edukacyjnego to w pcpr mi wytłumaczyli że potem też mogę sie starać o dofinansowanie do samego programu, można jeszcze wystapić o dofinansowanie do podłączenia internetu.
Pozdrawiam Wiola
Viola mama Patryka 21 lat autyzm, upośledzenie i inne...

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #751 dnia: Listopad 07, 2007, 10:59:13 pm »
kasiape:
no, a AnetaO. pisze, że zrobiła kosztorys, a nie proformę ??

Zwykle kosztorysu i projektu domagają się PFRON/PCPR przy składaniu wniosku o likwidację barier architektonicznych -czyli modernizację łazienki, pomieszczeń.
Może to znowu tylko gra półsłówek.  :D
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline AnetaOrzysz

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #752 dnia: Listopad 08, 2007, 10:14:37 am »
Ja zaniosłam wstępny kosztorys i było o.k.,musi być koniecznie pieczątka sklepu i ceny wyszczególnione tylko za programy i nie wiem dlaczego drukarkę.
Na dodatek ja miałam zaświadczenie od logopedy natomiast powiedziano mi że to może być dodatek ,a najważniejsze musi być od lekarza rodzinnego.(Tylko ta nasza pani dr.to nie wiem jak nam napisze ,sama się wystrzega komputera to nie wiem czy uzna że dziecku niepełnosprawnemu jest potrzebny?)

Właśnie dzwoniłam do PCPR-u ,w tym roku już nie mają pieniążków.Trudno złożymy wniosek w styczniu
ANETA mama BARTUSIA 4 l z zD i 2 letniej NIKOLCI

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #753 dnia: Listopad 08, 2007, 11:37:55 am »
A ja proponuję złożyć na dzienniku podawczym za potwierdzeniem z datą, pieczatką.
Wówczas leci czas a Ciebie nie musi interesować ich brak funduszy.
Liczy się data złożenia wniosku, to przyspieszy Ci potem otrzymanie decyzji o dotacji.
A pani dr broni się przed posiadaniem kompa, bo pewnie nie zna się na nim  ;)

Offline myszek

• Gadacz
« Odpowiedź #754 dnia: Listopad 08, 2007, 02:22:33 pm »
:D witam, właśnie wróciłam z pcpr po podpisaniu umowy. Fakturę miałam na 3750zł a dostałam dofinansowanie w wys 3000zł. Mam dopłacić te 750 zł bo tyle stanowi mój koszt własny czyli pozostałe do zapłaty 20%.
Aneta -Sonia ma rację złóż wniosek nie czekając do stycznia, czas pracuje wtedy na twoją korzyść. U nas przyjmuja wnioski cały czas a potem jak maja fundusze to je rozdzielają. Ja składałam wniosek w połowie maja i sobie czekał na rozpatrzenie. Jutro wyruszam na łowy komputerowe do sklepu ;) bo dziś już nie mam siły i ochoty bo całe przedpołudnie ganiałam po mieście, zaliczyliśmy chirurga w sosnowcu, pcpr w centrum dąbrowy i szczerze mówiąc chmurzy sie i cosik pewnie popada. Miłego dnia życzę. Pozdrawiam Wiola

marcia

• Gość
« Odpowiedź #755 dnia: Listopad 15, 2007, 10:30:02 pm »
Witam.Ja składałam w zeszłym roku wniosek o dofinansowanie na komputer dla Adasia,po jakimś czasie poproszono mnie abym dołączyła zaświadczenie od lekarza że dziecko ma brak kturejś z kończyn,odpowiedziałam in listownie że mija się to z celem ,że nierozumiem dlaczego mnie oto proszą przeciesz Adam ma zespół łamliwego chromosomu x.Zaświadczenia niewysłałam bo ....sami rozumiecie.Wniosek przepadł ,komputer kupiłam używany bo na nowy narazie mnie niestać .Adam jest zadowolony bo może czwiezyś z ulubionymi bohaterami .niewiem czy dalej prubować jestem w kropce .Do okoła słysze że ten dostał to czy tamto z PREFON-u,a ja jestem "błupia" bo niebardzo wiem co nam się należy.Jestem zła że to że mieszkamy nawsi z dala od jakiś świeżycz informacji.Bo tu unas poradnia psychologiczno-pedagogiczna to znaczy panie kture tan niby pracują zamiast pomagać stawiają największe progi .I co ja moge ? :2gunfire:

Offline bożka

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #756 dnia: Listopad 16, 2007, 10:34:25 am »
Wytrwałość sie opłaca,źle zrobiłaś,że się nie odwołałaś.Ja też dostałam odmowną decyzję alę napisałam odwołanie i cierpliwie czekałam.Kilka dni temu otrzymałam pismo iz mamy przyznaną dotację.Moze złóż papiery w przyszłym roku i postępój kosekwentnie,pozbieraj wszystkie zaświadczenia i zawalcz.Przecież Twoje dziecko nie jest gorsze od innych dzieci.To dla niego się postaraj-powodzenia :ok:

Offline myszek

• Gadacz
« Odpowiedź #757 dnia: Listopad 16, 2007, 12:54:13 pm »
Cytat: "bożka"
.Moze złóż papiery w przyszłym roku i postępój kosekwentnie,pozbieraj wszystkie zaświadczenia i zawalcz.Przecież Twoje dziecko nie jest gorsze od innych dzieci.To dla niego się postaraj-powodzenia

Witam, podpisuję się pod tym obiema rękami. Przecież jeśli wniosek zaopiniuje specjalista  to pcpr nie ma prawa żądać dodatkowych zaświadczeń np o braku kończyny  jak w waszym przypadku. Poza tym spytaj czy mają program "łamanie barier w komunikowaniu" być może pod ten program się kwalifikujecie. Nasze dzieci przez swoje schorzenia maja ograniczony kontakt z rówieśnikami {np moj autystyczny syn}No bo jak np ma zdrowy 14 latek "pogadać" z dzieckiem niemówiącym i nie wychodzącym samemu na dwór?  Dziewczyno nie daj sie zbyć tylko poproś lekarza o konkretne zaopiniowanie wniosku, Ja dosłownie słowo w słowo mówiłam lekarce co ma mi napisać i napisała bo był to jej pierwszy ponoć wniosek na komputer, ale przeszło i na dniach będziemy mieli nowy komputerek. jak ci znowu nie daj Boże odmówią to sie odwołuj gdzie sie da, przecież taka pomoc sie dzieciom nalezy bez względu na schorzenie{ chociaż akurat na czym polega łamliwość chromosomu X nie mam pojęcia ale poczytam wątek z tym tematem w wolnej chwili} na pewno możesz skorzystać z dofinansoowania do turnusu rehabilitacyjnego. Jak coś wyszukam jeszcze to ci dam znać .pozdrawiam Wiola

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #758 dnia: Listopad 16, 2007, 02:45:42 pm »
Zakończyłam modernizację łazienki dla Moniki ze środków PFRON.
Wiele osób twierdziło, że tego nie załatwię, bo Monia chodzi.
Ja zadawałam tylko pytanie "Ale jak chodzi?"
Jeśli dziecko jest wiotkie i ma niedociągnięcia w chodzie lub w pracy rąk - wystarczy, że lekarz da o tym zaświadczenie, potem Wniosek, własny plan , kosztorys wstępny od Wykonawcy i czeka się na Decyzję.

Ja to już mam za sobą ku wielkiej uciesze nas obu.  :D   :multi:

Kilka słów o tego typu modernizacji

Łazienka bez barier

Przystępując do projektowania łazienki lub toalety przeznaczonej dla osoby niepełnosprawnej stajemy przed wieloma dylematami. Pojawiają się pytania o to, czy wygospodarowane miejsce pozwoli na swobodne poruszanie się w pomieszczeniu, jakie rozwiązania architektoniczne będą najbardziej odpowiadały potrzebom osoby niepełnosprawnej, w jakie dodatkowe akcesoria należy taką łazienkę wyposażyć i w końcu, skąd wziąć środki na sfinansowanie całego przedsięwzięcia. Oddajemy w Państwa ręce opracowanie, które ma na celu pomóc w znalezieniu odpowiedzi na powyższe pytania.

W poradniku prezentujemy ofertę firmy Sanitec KOŁO dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz podpowiadamy, na jakie rzeczy zwrócić uwagę podczas planowania pomieszczeń sanitarnych.

Tym, co powinno stale nam towarzyszyć na etapie projektowania łazienki, jest myśl, iż osoby niepełnosprawne oraz starsze potrzebują znacznie więcej miejsca, by móc się w łazience poruszać swobodnie. Szczególnie osoby korzystające z wózka inwalidzkiego powinny mieć możliwość wykonania obrotu w miejscu, bez konieczności opuszczania pomieszczenia.

Dlatego niezwykle pomocnym w trakcie projektowania nowej, czy też aranżacji istniejącej łazienki (toalety), jest szkic. Nanosimy na nim zarówno wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, takie jak:
miska ustępowa, wanna lub prysznic, jak również elementy dodatkowe, np. pralka czy szafki. Taki szkic pozwoli nam określić przyszły wygląd naszej łazienki, oraz da nam szansę na dodatkowe podniesienie jej funkcjonalności. Na stronach firmowych Sanitec KOŁO, pod adresem: www.kolo.com.pl   znajdziecie Państwo specjalny program, który może okazać się bardzo przydatny, gdyż pozwoli Wam w bardzo prosty sposób zaprojektować przyszłą łazienkę.

Projektując pomieszczenia na potrzeby konkretnej osoby zazwyczaj bardzo dobrze znamy nie tylko rodzaj, charakter i stopień schorzenia, ale również poziom samodzielności tej osoby. Ponieważ wybór asortymentu dostępnego w ofercie Sanitec KOŁO, przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych jest bardzo szeroki, jesteśmy obecnie w stanie - po uwzględnieniu indywidualnych cech fizycznych (np. wzrost, waga) czy też osobistych preferencji i przyzwyczajeń (np. podejście do muszli klozetowej z prawej bądź lewej strony) oraz rodzaju używanego sprzętu rehabilitacyjnego (np. wózek, kule)
- zaprojektować toaletę wyposażoną w elementy w pełni przystosowane do bardzo osobistych potrzeb i wymagań danej osoby.

I tak w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy chodzikach, najistotniejszymi elementami są przede wszystkim odpowiednio rozmieszczone oraz właściwie zamocowane poręcze pozwalające na pewne oraz bezpieczne korzystanie z ustępów, umywalki czy prysznica. Przy korzystaniu podczas czynności higienicznych z wanny, warto pomyśleć o wyposażeniu jej w specjalistyczne siedzisko, które znacząco ułatwia, a czasami wręcz umożliwia korzystanie z niej.

Nie należy również zapominać o zastosowaniu uchwytów na garderobę oraz inne przedmioty – powinny być one umieszczone w łatwo dostępnych miejscach, na wysokości pozwalającej na swobodny do nich dostęp. W przypadku toalet, z których korzystać będą osoby starsze, warto wyznaczyć w nich miejsca, z których opiekunowie będą mogli udzielić pomocy podczas poszczególnych czynności, w sposób niekrępujący dla żadnej ze stron.

Bardzo istotnym z punktu widzenia osób mających problemy z poruszaniem się jest również zachowanie jednego poziomu posadzki we wszystkich pomieszczeniach. Występowanie różnic poziomów (stopni czy progów) może znacząco utrudnić lub wręcz uniemożliwić poruszanie się (wózek inwalidzki), a także powodować potknięcia i upadki (osoby starsze).

Dla osób mających problemy ze wzrokiem znacznym ułatwieniem w odpowiednim orientowaniu się w pomieszczeniu może być zróżnicowanie kolorystyczne poszczególnych elementów łazienki (np. ciemna deska ustępowa na tle jasnej muszli oraz podłogi). Uzyskany w ten sposób kontrast kolorystyczny stanowi dodatkowy element wpływający na komfort poruszania się w łazience.

Skąd pieniądze na dostosowanie łazienki?

Na mocy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. O rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, osoby niepełnosprawne mogą obecnie ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON prac zmierzających do likwidacji barier architektonicznych w swoim otoczeniu, w tym w pomieszczeniach sanitarnych.

Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia, nie może jednak przekraczać kwoty równej piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

W celu uzyskania dofinansowania ze środków Funduszu konieczne jest wypełnienie wniosku o takie dofinansowanie i złożenie go we właściwym dla miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej powiatowym centrum pomocy rodzinie. Wzory takich wniosków znajdują się w ośrodkach PCPR.
Nie jest wymagane osobiste składanie wniosku - może to uczynić przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny ustanowiony postanowieniem sądu lub pełnomocnik ustanowiony notarialnie.

Teksty ustaw oraz rozporządzeń są dostępne na stronach internetowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pod adresem: www.pfron.org.pl

Łazienka dla osób niewidomych i niedowidzących
Toaleta dla osób niepełnosprawnych – prywatna czy publiczna?
Więcej miejsca w toalecie dla niepełnosprawnych
Łazienka dla osób starszych
Znaczenie poręczy i innych elementów pomocniczych w łazience dla osób niepełnosprawnych
Łazienka bez barier – najczęstsze pytania

Źródło: Sanitec Koło

Offline myszek

• Gadacz
« Odpowiedź #759 dnia: Listopad 16, 2007, 03:58:18 pm »
Cytat: "sonia"
Zakończyłam modernizację łazienki dla Moniki ze środków PFRON.
Wiele osób twierdziło, że tego nie załatwię, bo Monia chodzi.

Sonia  :D  :multi: cieszymy się razem z Tobą i Monisią. My planujemy w przyszłym roku bo trzeba troszkę nad tym popracować{plan, kosztorys, i troche srodków własnych zgromadzić, no i pomysleć co i jak} Pozdrawiam

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #760 dnia: Listopad 16, 2007, 07:17:05 pm »
myszek-NIE musisz płacić za plan modernizacji.
Wystarczy kartka kratkowanego papieru.
Wymierz dł. i szer. łazienki - rozrysuj an kartkowanym papierze jak wygląda teraz a drugi rzut jak chcesz aby wyglądała łazienka.
Pod spodem opis co chcesz zmienić.

Wybierz Wykonawcę, którzy wystawia F-ry VAT.
On zrobi Ci F-rę Pro-forma, która jest jednocześnie traktowana jako kosztorys.
Składasz Wniosek, dając orzeczenie o niep dziecka, dochód i zaśw. lekarskie o potrzebie rehab. konczyn dziecka.
Czekasz na Decyzję PFRON, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku wyznaczają termin podpisania Umowy, w której oprócz kwoty będą też wymagania co do wielkości, atestów antypoślizgowych, szer. drzwi, rozmiarów kabiny itp.
Nastepnie zawiera się pisemną umowę z wybranym Wykonawcą, który musi dostosować termin do Umowy PFRONu. Modernizacja musi!!! być wykoanna w terminie inaczej mają prawo cofnąć całe dofinansowanie.
Po zakończonej modernizacji następuje komisyjny odbiór przez przedstawicieli PFrON-a na końcu przelew dla Wykonawcy.
Amen- pozostaje cieszyć się wygodą i możliwością stymulacji dziecka.  :turn-l:

Offline myszek

• Gadacz
« Odpowiedź #761 dnia: Listopad 16, 2007, 07:47:23 pm »
myszek-NIE musisz płacić za plan modernizacji.

Dzięki Soniu za podpowiedz.A czy nie jest to też tak że trzeba mieć te 20% wkładu własnego jak przy innych dofinansowaniach?{komputer, rowerek reh}
U mnie w PCPR panie powiedziały ze jeśli sa problemy u dziecka z chodzeniem, a u patryka są, chodzi dość chwiejnie to mogę też mieć podłogi antypoślizgowe w całym mieszkaniu też dofinansowane. Rany całe moje królestwo 33,60m kw to wiele mi nie dofinansują ale zawsze to coś.Wiesz coś może o tym?
Ja na razie powolutku sobie robię, teraz komputer, potem łazienka a potem może jeszcze rowerek reh, tylko że to wszystko zalezy od różnych czynników rodzinnych ze tak sie wyrażę. No i muszę sie upewnić gdzie ten rowerek będzie stał w tych salonach........ :D Pozdrawiam serdecznie Wiola

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #762 dnia: Listopad 16, 2007, 08:13:44 pm »
myszek:
Rany całe moje królestwo 33,60m kw

za to łatwo kwalifikujesz się na dodatek mieszkaniowy  :D
Nie załamuj się metrażem-moje niewiele większe.  ;)
myszek:
teraz komputer, potem łazienka a potem może jeszcze rowerek reh

Tu warto zaznaczyć, że są to 3 różne sprawy jeśli chodzi o dofinansowanie:
komputer- w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się
łazienka i podłogi w mieszkaniu- to likwidacja barier architektonicznych
rowerek rehab.- to dotacja do sprzętu rehabilitacyjnego.

3 różne Wnioski, 3 różne dotacje nie mają ze sobą nic wsólnego i można wystąpić równocześnie choć na 3 różnych Wnioskach.

Apropos łazienki jeśli ktoś chce mieć panel natryskowy w kabinie musi dodatkowo złożyć wniosek o sprzęt rehabilitacyjny, bo PFROPN -panel ten uważa za sprzęt i nie dają zgody na dotacje w ramach likwidacji barier w architektonicznych, tylko jako sprzęt rehab.

A moją łazieneczkę zobaczycie wkróce na stronie Wykonawcy  ;) -może dlatego tak bardzo starali się aby była wzorcowa. Komisja PFRON też pochwaliła.
No i znowu wyszło, że jestem chwalipiętą  ;)

El@

• Gość
« Odpowiedź #763 dnia: Listopad 16, 2007, 08:13:48 pm »
A ja mam pytanie takie mieszkamy w kamienicy  mamy 2 pokoje i dużą kuchnię w której zrobiliśmy prowizoryczną łazienkę (wanna za zasłonką wc mamy na korytarzu) nasz synek ma MPD .Od roku zastanawiam się nad tym programem ale jaos mnie te procedury przerastają czy ktos tu na forum też miał taki problem i jak sobie z tym poradził .Na zamiane mieszkania jakos się nie zanosi czekamy na to juz 5lat i nic.Dziekuje i pozdrawiam .

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #764 dnia: Listopad 16, 2007, 08:16:57 pm »
Najpierw upewnij się czy wogóle dostaniesz dotację na modernizację jeśli to nie jest Twoje mieszkanie.
Ja dawałam nawet pełnomocnictwo notarialne od syna jako zgodę na modernizację łazienki.

El@

• Gość
« Odpowiedź #765 dnia: Listopad 16, 2007, 08:20:04 pm »
Tak mamy na nie przydział a  ja jestem głównym najemcą

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #766 dnia: Listopad 16, 2007, 08:57:06 pm »
To nie załamuj się procedurami -startuj.  :ok:

Offline myszek

• Gadacz
« Odpowiedź #767 dnia: Listopad 16, 2007, 09:07:10 pm »
za to łatwo kwalifikujesz się na dodatek mieszkaniowy  
Nie załamuj się metrażem-moje niewiele większe.  

Tak można tak powiedzieć, łatwo no pod względem wielkości na 3 osoby to tak. Ale mamy też wpis że patrykowi przysługuje oddzielny pokój co na razie nie jest wykorzystane, bo się nie zamieniam, bo nie mam za co.Ale do rzeczy ostatni dodatek mąż załatwiał w sierpniu i przyznał się że pracuje na umowę zlec, zaśw od pracodawcy o dochodach dołączył, żeby było uczciwie, to pani w okienku stwierdziła że skoro on podjął pracę i ma rentę to może ja też pracuję i biorę świadczenia na dziecko i nie chce sie przyznać....no szlag człowieka może trafić kazał jej mój slubny przepisy na temat świadczeń na dzieci poczytać. No ale dostaliśmy dodatek o połowę mniejszy bo nam dochód wzrósł, no fakt zawsze to lepiej miec więcej pieniążków i nie martwić się gdzie na leki pożyczyć......a zastanawiam się czy po nowym roku sobie nie odpuścić tego dodatku, bo tak patrzą na człowieka i tak trzepia te dochody i wydatki na mieszkanie że aż sie głupio czują ludzie idący po pomoc do Urzędu.....A patrząc z drugiej strony to czemu by nie iść i nie skorzystać skoro spałnia się te ich wygórowane wymogi? Sama nie wiem pewnie pójdę a co mi tam raz na pól roku mogę znieść kwaśne docinki jakiegoś babsztyla.....Łaskę robi jakby ,mi ze swojej kasy dawała a nie z miejskiej....

Offline myszek

• Gadacz
« Odpowiedź #768 dnia: Listopad 16, 2007, 09:10:26 pm »
Przepraszam za pomieszanie tematów w tym wątku, niepotrzebnie to roztrząsałam w tym akurat nieodpowiednim dla tego tematu watku.......Pozdrawiam Wiola

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #769 dnia: Listopad 16, 2007, 11:24:37 pm »
Wiolu nie przepraszaj- to ja zaczęłam  :D

Dodam jeszcze, że koszty czynszu można obniżyć nie tylko przez uzyskanie dodatku mieszkaniowego, ale też przez założenie wodomierzy -właśnie teraz je założyłam przy modernizacji łazienki. Już mam czynsz obniżony o ponad 50zł.
Chyba z tej radochy postawię lody  ;)

Pisze o tym aby pamiętać o tym przy modernizacjach łazienek lub kuchni-tam gdzie jest dopływ wody (ja mam dwa dopływy, więc musiałam założyć 2 wodomierze), potem Sp-nia zaplombowała je, spisała protokół a Dz.Czynszów wystawił nową specyfikację czynszową  pomniejszoną o ilość zużytej wody z 20m3 na 10m3.
Skoro nie dane mi pracować i zarabiać, znalazłam sposób na mniejsze opłaty.

Offline myszek

• Gadacz
« Odpowiedź #770 dnia: Listopad 16, 2007, 11:37:58 pm »
Sonia a ja wodomierze mam już od kilku ładnych lat i to fakt mniej wody zuzywasz niż spóldzielnia przypisuje bez wodomierzy, tylko u nas muszę wypytać bo moja siostra ma dwie córy chore z 3 posiadanych  i założyła na tej podstawie w porozumieniu z zakładem energetycznym jakiś oszczędny licznik energii elektrycznej z mniejszą stawką za dopłatę energii, musze ją podpytać jak i co załatwiła może się podłapiemy jeszcze na takie coś?  ;) Pozdrawiam

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #771 dnia: Listopad 16, 2007, 11:55:37 pm »
Bardzo proszę, mnie też Wykonawca łazienki nadmienił o taryfie nocnej, ale nie znam szczegółów.
A mój kompik "pracuje" nocami też  ;) , więc byłaby kolejna oszczędność.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #772 dnia: Listopad 24, 2007, 11:40:24 am »
Tak wygląda Monisi zmodernizowana łazienka - to tylko 1 rzut z aparatu.

Decor służy do ćwiczeń dłoni- czucie głębokie.
Duże znaczenie ma wysokość wieszaków, aby dziecko mogło samodzielnie obsługiwać się.

widoczny jest uchwyt, ruchome krzesełko na którym siedzi nie tylko podczas kąpieli, ale podczas ćwiczeń w 2 miseczkach wody (ciepła i zimna naprzemiennie) tam łowi tzw. rybki-paluszkami unosi kolorowe tasiemki aby ćwiczyć łuk pod stopą.

Przy WC także uchwyt.

umywalka na wysokości dziecka z lustrem do ćwiczeń buzi, języczka, szczotkowania dziąsełek, ząbków i podniebienia.

z baterii umywalki mam wyciąganego węża, który dochodzi do WC i służy jako "bidet"  :D
a wszystko przez brak miejsca na to.

Podłoga oczywiście z atestem antypoślizgowym i acrylowymi dywanikami, które także wykorzystujemy do ćwiczeń wiotkich mięśni stóp i odwrażliwiania dotykowego.

widoczny biały grzejnik, ogrzewa pomieszczenie dodatkowo podczas ćwiczeń w wodzie, ale też służy do samodzielnego suszenia wypranej bielizny osobistej dziecka.  :D  to także motywacja do samoobsługi.

Rodzice z małopolski mogą skorzystać z usług moich wspaniałych Wykonawców:

F.H.U. Compact S.C.
30-551 Kraków
ul. Limanowskiego 33
tel. 12 423 57 12
tel.kom. 606245157
e-mail budimec@interia.pl

lub

IZBUD Firma Handlowo-Usługowa
Jerzy Pilarz
ul. Lilly Wenedy 15/62
30-833 Kraków
tel.kom. +48 662 107 707
jerzy.pilarz@interia.pl

Offline ratownik202

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://www.podziemnyszczecin.pl
« Odpowiedź #773 dnia: Listopad 24, 2007, 12:42:04 pm »
SONIU masz czym się chwalic  :multi:  GRATULUJE  :multi:  :D  :D
„Wiesz jak rozpoznać ratownika w tłumie ludzi panicznie uciekających przed niebezpieczeństwem?? Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline ilonadora

• Rozgadany Weteran
    • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
« Odpowiedź #774 dnia: Listopad 24, 2007, 01:37:42 pm »
EEEE no kochana jadę do Ciebie wykąpać się  ;)  ;)  ;)  ;) Łazieneczka super :tekno:  :tekno:  :tekno:
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #775 dnia: Listopad 24, 2007, 01:48:29 pm »
bardzo ładna!!  :ok:  :ok:

marcia

• Gość
« Odpowiedź #776 dnia: Listopad 24, 2007, 02:17:58 pm »
Bożek,Wiola dzięki za słowa wsparcia.Obiecuje że zrobie wszystko aby tym razem wygrać tą batalie.Ja im jeszcze pokaże............A swoją drogą czy ja mogę się starac o dofinansowanie na modernizacje łazięki? :kw:  :kw:  :kw:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #777 dnia: Listopad 24, 2007, 08:37:23 pm »
Pisałam wyżej:

łazienka i podłogi w mieszkaniu- podlegają pod likwidację barier architektonicznych

PFRON daje 80% wartości z kosztorysu-czyli z F-ry Proforma.
Twój udział to 20%

NIE musisz płacić za plan modernizacji.
Wystarczy kartka kratkowanego papieru.
Wymierz dł. i szer. łazienki - rozrysuj na kratkowanym papierze jak wygląda teraz a drugi rzut jak chcesz aby wyglądała łazienka.
Pod spodem opis co chcesz zmienić.

Wybierz Wykonawcę, którzy wystawia F-ry VAT.
On zrobi Ci F-rę Pro-forma, która jest jednocześnie traktowana jako kosztorys.
Składasz Wniosek, dając orzeczenie o niep dziecka, dochód i zaśw. lekarskie o potrzebie rehab. konczyn dziecka.

Czekasz na Decyzję PFRON, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku wyznaczają termin podpisania Umowy, w której oprócz kwoty będą też wymagania co do wielkości, atestów antypoślizgowych, szer. drzwi, rozmiarów kabiny itp.

Nastepnie zawiera się pisemną umowę z wybranym Wykonawcą, który musi dostosować termin do Umowy PFRONu.

Modernizacja musi!!! być wykonana w terminie inaczej mają prawo cofnąć całe dofinansowanie.

Po zakończonej modernizacji następuje komisyjny odbiór przez przedstawicieli PFRON-a na końcu przelew dla Wykonawcy.
Amen- pozostaje cieszyć się wygodą i możliwością stymulacji dziecka.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #778 dnia: Listopad 29, 2007, 08:10:14 pm »
Zobaczcie jaki niewypał zgotował PFRON w sprawie dotacji do zakupu samochodów dla niepełnosprawnych.

Komu samochód?

Długo oczekiwany program PFRON „Sprawny dojazd" polegający na dofinansowaniu do zakupu samochodu - nie zdał egzaminu. Niewielu mogło spełnić warunki uczestnictwa. Akcja PFRON zaskoczyła też firmy motoryzacyjne. Nie wszystkie zdążyły dostosować ofertę do wymagań niepełnosprawnych klientów. Jakie auta będą mieli do wyboru ci, którzy skorzystają z dotacji?

Autorka: Magdalena Gajda
Źródło: Integracja 06/2007
Data opublikowania dokumentu: 2007-11-27

Offline aleksandra1

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #779 dnia: Grudzień 06, 2007, 10:52:45 pm »
Witam.Chciałabym podzielic się informacją,że odmówili nam dofinansowania do komputera z pcpr. :( Syn ma 7 lat,jest odroczony od szkoły na ten rok.Moja mama była na rozmowie w tej sprawie w pcpr(ja z synem bylam w szpitalu dziś wrócilismy)i tam ""mądra""pani powiedziała,że owszem ma 7 lat,ale nie chodzi do szkoły więc nie przysługuje.Pytała jeszcze czy syn pisze więc mama jej tłumaczy,że owszem na klawiaturze tak,ale rekoma nie za bardzo.Nie dało się z nią tam pogadć bo taka decyzja zapadła i już .Odmowa przyjdzie pocztą i koniec.Dodam jeszcze,że syn nie mówi.Czy w takiej sytuacji składać odwołanie czy poczekać do stycznia złożyć wniosek do pfronu??Ech szkoda gadać,a tak liczyłam na tą pomoc od nich :2gunfire:  :2gunfire:
Jedna mała łza nie musi spaść,jeśli możesz coś od siebie dać...

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #780 dnia: Grudzień 06, 2007, 11:13:49 pm »
Jak otrzymasz decyzję odmowną- odwołuj się.

Piszesz, że syn nie mówi, nie pisze jeszcze ręcznie- właśnie temu służy m.inn. komputer.
Dofinansowanie jest w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się, wiec Twój syn pownien otrzymać dofinansowanie do komputera aby wyrównywać braki w komunikowaniu się.

Do komputera są czcionki kropkowane - syn może pisać na kalwiaturze komputera a na ekarnie będą widoczne czcionki po kropkach. Tak napisany tekst możesz wydrukować i dać dziecku na kartce do pisania po kropkach.

W ten sposób będzie ćwiczył pisanie, naukę alfabetu, czytanie sylab a także koordynację okro-ręka.

Wyjaśnij tym paniom na czym polega komunikacja  :D
One nie mają pojęcia o rehabilitacji naszych dzieci.

p.s.

Moja córka dostała komputer nie chodząc do szkoły, więc nie nie ma na to reguły.

http://fonty.pl/index.php?l=4&str=produkty&pid=store01
Pismo szkolne tu można zamówić

a tak wygladają czcionki kropkowane

kliknij, powiększ

http://sonia.low.pl/sonia/moja_nauka/elementarz.ttf
czcionki elementarzowe
http://sonia.low.pl/sonia/moja_nauka/instal_czcionek.txt
instrukcja

a tak moja córka pracowała przy komputerze

http://sonia.low.pl/sonia/moja_nauka/klik_sylabami.doc
przykładowe sylaby, które pisałam po kropkach, drukowałam a córka pisała po śladzie-teraz jest w 4 klasie, pisze wszystko co usłyszy.

Offline aleksandra1

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #781 dnia: Grudzień 06, 2007, 11:46:49 pm »
Dziekuję  Soniu ślicznie :kw: Jeśli dostanę tylko pismo do domu,odwołam sie od decyzji.

Offline bożka

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #782 dnia: Grudzień 07, 2007, 05:23:24 am »
Czy z Pegaza2003 też nie dostałaś?Ja po kilku próbach w tym roku dostałam.Odmówiono nam jednak napisałam odwołanie i dostał.Syn ma pię ćlat i do szkoły też nie chodzi.Powodzenia.

Offline gosiak29

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #783 dnia: Grudzień 07, 2007, 10:46:30 am »
Po ostatniej wizycie św.Mikołaja czeka nas remont łazienki :lzy:
No ale skoro tak wyszło warto pomysleć o jakiejś modernizacji. Może ktoś się orintuje jak uzasadnić potrzebę montażu np. uchwytów czy kabiny dla takiego małego dziecka 1,5 roku?
I jeszcze jedno... Rozumiem, że wniosek składa się jak mamy kosztorys w formie faktury proforma od wykonawcy, a czy można remont zrobić a potem przedstawić faktury do refundacji? pytam w razie jakbym się nie doczekała grosza w ciagu najbliższych 3 lat :P
Gosia, mama Zosi 6 lat RTS

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #784 dnia: Grudzień 07, 2007, 11:29:01 am »
NIE MOŻNA wykonywać robót budowlanych przed zawarciem Umowy!!!!!
Wniosek możesz uzasadnić problemami konczyn dolnych, górnych, zaburzoną równowagą.
Czyli wszystko to co powoduje konieczność likwidacji barier architektonicznych.

Ponadto dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy.

Dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na likwidację barier architektonicznych

Bariery architektoniczne to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i jego elementach zewnętrznych, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub zmniejszają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.

Likwidacja barier architektonicznych w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej ma na celu umożliwienie jej, lub w znacznym stopniu ułatwienie, wykonywania podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem. O dofinansowanie ze środków PFRON likwidacji barier architektonicznych może ubiegać się osoba niepełnosprawna tj. osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności lub orzeczenie traktowane na równi z tym orzeczeniem (np. orzeczenie o grupie inwalidzkiej, niezdolności do pracy wydane przez ZUS i KRUS), mająca trudności w poruszaniu się, jeżeli jest właścicielem nieruchomości lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, albo posiada zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkuje na wykonanie robót we wnioskowanym zakresie.

Wypełniony druk wniosku o dofinansowanie składamy wraz z następującymi załącznikami:
1. kopią orzeczenia o niepełnosprawności lub kopią orzeczenia traktowanego na równi z tym orzeczeniem (oryginał do wglądu),
2. kopią dokumentu potwierdzającego zameldowanie Wnioskodawcy (oryginał do wglądu),
3. kopią orzeczeń o niepełnosprawności osób zamieszkałych wspólnie z Wnioskodawcą (oryginały do wglądu),
4. aktualnym zaświadczeniem lekarskim, wystawionym czytelnie i w języku polskim, zawierającym informacje o rodzaju posiadanych schorzeń utrudniających poruszanie się,
5. kserokopią dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu, w którym ma nastąpić likwidacja barier architektonicznych np. akt notarialny, umowa najmu (oryginał do wglądu),
6. dokumentami potwierdzającymi wysokość oświadczonych w druku wniosku dochodów Wnioskodawcy oraz osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym osiągniętych w okresie trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku,
7. pisemną zgodą właściciela/i budynku na wykonanie robót we wnioskowanym zakresie,
8. pisemną informacją o innych źródłach finansowania zadania (np. oświadczeniem sponsora),
9. szkicem pomieszczeń, których dotyczy likwidacja barier architektonicznych z podaniem ich wymiarów, obecnego i projektowanego układu funkcjonalnego,
10. w przypadku, gdy Wnioskodawca działa przez pełnomocnika lub opiekuna prawnego do wniosku należy załączyć odpowiednio uwierzytelnione pełnomocnictwo lub postanowienie Sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego (do wniosku załączyć kserokopię – oryginał do wglądu).

Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku Wnioskodawca zostanie poproszony o:
1. kosztorys, projekt, pozwolenie na budowę lub decyzję właściwego organu budowlanego o nie wniesieniu sprzeciwu wobec zamiaru wykonania robót (jedynie w koniecznych przypadkach),
2. dokument potwierdzający przyjęte pełnomocnictwo inwestora zastępczego jeżeli Wnioskodawca takiego ustanowi,
3. ewentualne dodatkowe dokumenty, które po zweryfikowaniu wraz z wnioskiem stanowią podstawę do zawarcia umowy o dofinansowanie pomiędzy Dyrektorem MOPS w Krakowie a osobą niepełnosprawną. Umowa określa m.in. zakres rzeczowy podlegający dofinansowaniu, terminy realizacji przedsięwzięcia, kwotę do finansowania, rozmiaru działu własnego, sposób rozliczenia a także inne warunki niezbędne do prawidłowej realizacji zadania, w tym w szczególności konieczność wykonania robót przez uprawniony podmiot w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej.

W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku, Wnioskodawca otrzymuje pisemną informację wraz z uzasadnieniem, od której nie przysługuje odwołanie w rozumieniu kodeksu postępowania administracyjnego.

Wysokość dofinansowania wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Warunkiem przyznania dofinansowania jest posiadanie przez Wnioskodawcę udziału własnego w kwocie nie niższej niż 20% kosztów realizowanego przedsięwzięcia.
Ogłoszone w trzecim kwartale 2006 r. przeciętne wynagrodzenie wynosiło 2.427,27 zł. Zmienia się ono w niewielkim stopniu, co trzy miesiące i jest ogłaszane przez Prezesa GUS w formie komunikatu.

W trakcie realizacji umowy można wystąpić pisemnie o wypłatę zaliczki w wysokości do 50% wartości przedsięwzięcia. Wyboru wykonawcy robót dokonuje osoba niepełnosprawna.
Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji przedsięwzięcia poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON. Dofinansowanie takie nie przysługuje również, jeżeli w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku osoba niepełnosprawna ubiegająca się o dofinansowanie uzyskała odpowiednio na ten cel dofinansowanie ze środków PFRON oraz osobie, która ma zaległości wobec PFRON, lub w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku, była stroną umowy zawartej z Funduszem i rozwiązanej z przyczyn leżących po jej stronie.

Przykładowy zakres rzeczowy dofinansowania:
Zamiana mieszkania na inne o podobnej powierzchni z kondygnacji wyższej na parter, wymagające małego przystosowania celem udostępnienia dla Wnioskodawcy, łącznie z udokumentowanymi kosztami przeprowadzki;
budowa pochylni dla osoby niepełnosprawnej umożliwiającej samodzielne opuszczenie i powrót do miejsca zamieszkania;
zakup i montaż podnośników, platform schodowych, transporterów schodowych, wind przyściennych i innych urządzeń transportu pionowego; adaptacja i modernizacja mieszkania, w tym kuchni, WC i łazienki w celu samodzielnego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej np. likwidacja progów i wyrównanie zróżnicowanych poziomów posadzek w pomieszczeniach, ułożenie posadzki z materiałów antypoślizgowych, dostosowanie otworów drzwiowych do potrzeb Wnioskodawcy, oporęczowanie ciągów komunikacyjnych, zakup i montaż poręczy do WC i łazienki, zakup i montaż siedziska do kabiny prysznicowej;
zakup i montaż podnośnika wannowego; zastosowanie rozwiązań kolorystycznych i fakturowych w celu poprawienia orientacji w otoczeniu, zmiana sposobu oświetlenia i doświetlenie pomieszczeń.

MOPS dokonuje kwalifikacji zakresu rzeczowego dofinansowania, oceniając indywidualne potrzeby osoby niepełnosprawnej wynikające z posiadanej niepełnosprawności oraz niezbędność planowanego przedsięwzięcia w procesie rehabilitacji społecznej. Z uwagi na charakter niepełnosprawności do dofinansowania likwidacji barier architektonicznych kwalifikowane są głównie osoby z niepełnosprawnością motoryczną/ruchową oraz wzrokową.

Podpowiedzi dobrych rozwiązań w zakresie likwidacji barier architektonicznych można znaleźć na stronie internetowej www.niepelnosprawni.info

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowaneześrodkówPaństwowegoFunduszuRehabilitacjiOsób Niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 96, poz. 861 z późn. zm.), Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (jedn. tekst: Dz.U. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.).
źródło

czytaj także:
http://www.krakow.pl/miasto/bezbarier/?MODE=sp&todo=shw&spId=61
Niepełnosprawność w prawie budowlanym
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (t.j. Dz. U. Nr 207, poz. 2016 z 2003r, z późn. zm.)
Stan prawny na dzień 15.06.2005r.

Dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na likwidację barier architektonicznych

Offline gosiak29

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #785 dnia: Grudzień 07, 2007, 11:38:02 am »
Dzieki, co nieco zaczyna mi sie rozjaśniać, pójde w przyszlym tyg dowiedzieć sie co i jak
Gosia, mama Zosi 6 lat RTS

Offline aleksandra1

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #786 dnia: Grudzień 07, 2007, 10:52:36 pm »
Witam.Z pegaza nie korzystałam jeszcze,składałam 1 raz wniosek o komputer (syn choruje od 3 lat)Ciekawa jestem czy jest jakaś informacja na temat komu przysługuje takie dofinansowanie,ale czy jest tam zawarta informacja,że tylko dzieci w wieku szkolnym??TAKIE CZARNO NA BIAŁYM!!pani,która tłumaczyła mojej mamie odmowę powiedziała,że komputer można kupić za parę złoty,żeby sobie ""popśtrykał"" :2gunfire: Moja prośba do Was jeśli dostanę odmowę  na piśmie to jak ma wyglądać odwołanie,nigdy nic takiego nie pisałam :( Aha i jeszcze jedno ""mądre""zdanie z ust pami z pcpr,że matki które chodzą do lekarzy po opinie to błagają o porzadne opisanie żeby tylko przyznali im dofinansowanie :evil: Dam znać jak dostane pismo pomożecie :roll:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #787 dnia: Grudzień 08, 2007, 01:10:55 pm »
http://www.bip.krakow.pl/?dok_id=3276&sub_dok_id=3276&sub=procedura&proc=747
XVIII-MOPS-38 MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ

Dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych likwidacji barier w komunikowaniu się

Sprawę załatwia
Dział Rehabilitacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, ul. Józefińska 14 Tel. 012-656-16-15 e-mail: dr@poczta.mops.krakow.pl  

Dokumenty od wnioskodawcy (strony)

Wniosek o dofinansowanie (formularz wniosku stanowi załącznik do procedury).
Kopia dokumentu potwierdzającego zameldowanie wnioskodawcy - dowód tożsamości lub zaświadczenie potwierdzające zameldowanie (oryginał do wglądu).
Kopia aktualnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność (oryginał do wglądu).
Aktualne zaświadczenie/zaświadczenia lekarskie, wystawione czytelnie i w języku polskim zawierające informację o rodzaju posiadanych schorzeń utrudniających komunikowanie się.
Faktura pro forma lub oferta cenowa na zakup urządzeń, usług wystawiona na:
wnioskodawcę,
rodzica lub przedstawiciela ustawowego ze wskazaniem osoby, której dotyczy zakup (w przypadku małoletniego dziecka), opiekuna prawnego ze wskazaniem osoby, której dotyczy zakup ( w przypadku osoby ubezwłasnowolnionej).

Kopie dokumentów potwierdzających wysokość oświadczonych we wniosku dochodów wnioskodawcy oraz osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym osiągniętych w okresie trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku (oryginały do wglądu).

Oświadczenie (wzór oświadczenia stanowi załącznik do wniosku) w przypadku, gdy w imieniu osoby niepełnosprawnej występuje:
pełnomocnik,
opiekun prawny,
przedstawiciel ustawowy lub rodzic.

W przypadku, gdy wnioskodawca działa przez pełnomocnika lub opiekuna prawnego do wniosku należy załączyć odpowiednio kopię pełnomocnictwa lub odpis postanowienia sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego (oryginał do wglądu).

Dokumenty uzyskiwane w postępowaniu

Dokumenty poświadczające fakt, że wnioskodawca ubiegający się o dofinansowanie nie ma zaległości wobec Funduszu lub wnioskodawca ten nie był, w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku, stroną umowy zawartej z Funduszem i rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie tego wnioskodawcy.  

Forma załatwienia
Umowa cywilnoprawna na dofinansowanie, a w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku, pisemna informacja wraz z uzasadnieniem.  

Przewidywany termin załatwienia
Do ośmiu miesięcy od daty złożenia kompletnego wniosku oraz zatwierdzenia planu podziału środków finansowych na dany rok budżetowy.  

Podstawa prawna

Art. 35a ust. 1 pkt. 7 lit. "d" ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 96, poz. 861, z późn. zm.)

Uwagi
Warunkiem przyznania dofinansowania jest posiadanie przez wnioskodawcę udziału własnego w kwocie nie niższej niż 20% kosztów realizowanego przedsięwzięcia.
Sprawę załatwia Dział Rehabilitacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, ul. Józefińska 14 Tel. 616-54-04 e-mail: dr@poczta.mops.krakow.pl

Informacje na temat opłat
Postępowanie nie podlega opłatom.  

Wyszukaj procedurę

Dokumenty od wnioskodawcy (strony)

Wniosek o dofinansowanie (formularz wniosku stanowi załącznik do procedury).
Kopia dokumentu potwierdzającego zameldowanie wnioskodawcy - dowód tożsamości lub zaświadczenie potwierdzające zameldowanie (oryginał do wglądu).
Kopia aktualnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność (oryginał do wglądu).
Aktualne zaświadczenie/zaświadczenia lekarskie, wystawione czytelnie i w języku polskim zawierające informację o rodzaju posiadanych schorzeń utrudniających komunikowanie się.
Faktura pro forma lub oferta cenowa na zakup urządzeń, usług wystawiona na:
wnioskodawcę, rodzica lub przedstawiciela ustawowego ze wskazaniem osoby, której dotyczy zakup (w przypadku małoletniego dziecka), opiekuna prawnego ze wskazaniem osoby, której dotyczy zakup ( w przypadku osoby ubezwłasnowolnionej).
Kopie dokumentów potwierdzających wysokość oświadczonych we wniosku dochodów wnioskodawcy oraz osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym osiągniętych w okresie trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku (oryginały do wglądu).
Oświadczenie (wzór oświadczenia stanowi załącznik do wniosku) w przypadku, gdy w imieniu osoby niepełnosprawnej występuje:
pełnomocnik,
opiekun prawny,
przedstawiciel ustawowy lub rodzic.
W przypadku, gdy wnioskodawca działa przez pełnomocnika lub opiekuna prawnego do wniosku należy załączyć odpowiednio kopię pełnomocnictwa lub odpis postanowienia sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego (oryginał do wglądu).

Dokumenty uzyskiwane w postępowaniu
Dokumenty poświadczające fakt, że wnioskodawca ubiegający się o dofinansowanie nie ma zaległości wobec Funduszu lub wnioskodawca ten nie był, w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku, stroną umowy zawartej z Funduszem i rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie tego wnioskodawcy.  

Forma załatwienia
Umowa cywilnoprawna na dofinansowanie, a w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku, pisemna informacja wraz z uzasadnieniem.  

Przewidywany termin załatwienia
Do ośmiu miesięcy od daty złożenia kompletnego wniosku oraz zatwierdzenia planu podziału środków finansowych na dany rok budżetowy.  

Podstawa prawna

Art. 35a ust. 1 pkt. 7 lit. "d" ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 96, poz. 861, z późn. zm.)

Uwagi
Warunkiem przyznania dofinansowania jest posiadanie przez wnioskodawcę udziału własnego w kwocie nie niższej niż 20% kosztów realizowanego przedsięwzięcia.

Podstawa prawna

Offline aleksandra1

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #788 dnia: Grudzień 12, 2007, 10:34:16 pm »
Witam.Dostałam odmowę na piśmie,w którym pisze,że ""w pierwszej kolejności dofinans.przyznawane jest dzieciom,które osiagnęły poziom rozwoju intelektualnego i społecznego na poziomie szkoły podst..Z inform.zawartch we wniosku syna wynika,że uczeszcza do przedszkola,a kompuer w tym przypadku spełniałby role usprawniajaca i rehabilitacyjną,stąd brak możliwości przyznania tego sprzętu w ramach likwidacji barier.W zwiazku z powyższym,proponuje rozważyć możliwość złożenia wniosku o dofinans. wramach sprzętu rehabilit.na edukacyjne programy komputerowe.""" :evil: CO ZROBIC W TAKIEJ SYTUACJI?? :(

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #789 dnia: Grudzień 12, 2007, 11:34:00 pm »
a to mnie "rozbawiło"- NIE dadzą Ci komputera ale weź CD edukcyjne i co na nosie będziesz mu to puszczała?  :D
CD eduakcyjne są uzupełnieniem możliwości stymulacji i edukacji w komputerze.

Ponadto komputer ma wiele zalet nie rozumiem dlaczego dziecko ma aż osiągnąć jakiś tam poziom w rozwoju?
Ono do końca życia będzie się rozwijało a właśnie wczesny okres wszechstronnej stymulacji ma znaczenie, bo wówczas mózg dziecka rozwija się w 80 % jest elastyczny na wszystkie bodźce.

Mowy czynnej też ma się uczyć dopiero w szkole?

Powalcz z nimi na pismie- uzsadnij indywidualne potrzeby Twojego dziecka.

Masz prawo do komputera, systemu, wszelkich akcesorii komputerowych (skaner, drukarka, CD/DVD, programy edukacyjne na CD, możesz tez wystąpić o film logopedyczny.
Komputer zapewni dziecku skupienie, ćwiczenia wzrokowe, słuchowe, ćwiczenia logopedyczne, naukę liter i wymowę ich, potem, czytanie sylab i całych wyrazów, zdań.

Moja córka miała bardzo wczesny kontakt z komputerem -teraz nie tylko ćwiczy logopedycznie, ale świetnie pisze, czytra, także gra sama instalując wszystko co lubi.
Radość z używania komputera też ma swoje znaczenie- to daje dobre samopoczucie, podwyższa samoocenę dziecka.

Offline gbaska

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #790 dnia: Grudzień 13, 2007, 01:06:45 pm »
My też dwa lata temu dostaliśmy podobną odpowiedż,odmówili dofinansowania na komp.w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się ale napisali że wg.nich bardziej będzie wykorzystywany jako sprzęt rehabilitacyjny i tylko wypelnilłam nowy wniosek,dołączyłam wszystkie zaświadczenia co miałam wcześniej przygotowane i dali 60% (komputer,drukarka,płaski monitor,programy edukacyjne) jest to 20% mniej niż w pierwszym przypadku,ale i to dobre.

pozdrawiam
mama Lukaszka 6l8mies ZD

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #791 dnia: Grudzień 13, 2007, 01:27:15 pm »
Mnie jest przykro czytać, gdy widzę takie różnicowanie dzieci w poszczególnych rejonach.
A przecież Prawo jest dla wszystkich takie samo, tylko interpretacja, fundusze - (a może brak woli walki ze strony rodziców) zmieniają całokształt realizacji prawa w dziedzinie wyrównywania szans w rozwoju- w komunkowaniu się.
Ważne abyście podkreślały zapis : "w ramach indywidualnych potrzeb danego dziecka"-to ważne, bo co dla "Jasia" jest zabawką- dla "Jóżia" jest bardzo istotnycm sprzętem.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #792 dnia: Grudzień 14, 2007, 10:56:40 am »
2007 Dz. U. Nr 230 poz. 1696
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia zadań samorządu województwa, które mogą być dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Stan prawny: obowiązuje  
Wydany: 11 grudnia 2007 r.
Wchodzi w życie: 26 grudnia 2007 r.
Zmienił: 2004 Dz. U. Nr 187 poz. 1940  2007-12-26
źródło

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #793 dnia: Styczeń 09, 2008, 10:55:02 pm »
Rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=339&news_id=978
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #794 dnia: Styczeń 09, 2008, 11:08:55 pm »
dodaję tu zapis ze strony sejmowej

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20072301696
Dz.U. 2007 nr 230 poz. 1696 Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia zadań samorządu województwa, które mogą być dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20072301696&type=2&name=D20071696.pdf
w pdf
weszło w życie 26 XII 2007r.

Joanna224

• Gość
« Odpowiedź #795 dnia: Styczeń 15, 2008, 01:44:32 pm »
Witam, poszukuje informacji na temat firm które maja dokonac wstepnej kalkulacji , pozniej wykonania uslug z zakresu likwidacji barier architektonicznych, jestem z Krakowa, czy ktos  moze mi pomóc,  podaje swoje gg 7712965 , PCPR wymaga kosztorysu do wniosku a ja nie umie okreslic kosztów, wiem co jest potrzebne ale nie orientuje sie  kto z Krakowa lub okolic moze podjac sie tego zlecenia, bardzo prosze o pomoc

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #796 dnia: Styczeń 15, 2008, 01:51:21 pm »
Nie czytałaś uważnie poprzedniej strony tego wątku.  :D
Podałam tam namiary Wykonawcy i podwykonawców, którzy modernizowali u mnie łazienkę.

F.H.U. Compact S.C.
30-551 Kraków
ul. Limanowskiego 33
tel. 12 423 57 12
tel.kom. 606245157
e-mail budimec@interia.pl

lub

IZBUD Firma Handlowo-Usługowa
Jerzy Pilarz
ul. Lilly Wenedy 15/62
30-833 Kraków
tel.kom. +48 662 107 707
jerzy.pilarz@interia.pl

Offline ilonadora

• Rozgadany Weteran
    • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
« Odpowiedź #797 dnia: Styczeń 22, 2008, 11:22:44 am »
Zapłata dla podwykonawcy od wykonawcy lub inwestora

Formalne warunki, jakie muszą być spełnione, by podwykonawca mógł żądać zapłaty także od inwestora, a nie tylko wykonawcy, który zlecił mu roboty budowlane, określi Sąd Najwyższy w powiększonym składzie siedmiu sędziów.

Będzie to odpowiedź na pytanie prawne pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Do jego postawienia skłoniły prezesa rozbieżności w orzecznictwie Sądu Najwyższego dotyczącym art. 6471 kodeksu cywilnego. W myśl jego § 5 inwestor i wykonawca ponoszą odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty podwykonawcy. Jest to odpowiedzialność solidarna.

Zasadą jest, że wykonawca (generalny wykonawca) ustala z inwestorem w umowie o roboty budowlane, jakie prace wykona sam, a jakie zleci podwykonawcom. Do zawarcia jednak umowy przez wykonawcę (generalnego wykonawcę) z podwykonawcą jest wymagana zgoda inwestora, a do zawarcia umowy przez podwykonawcę z dalszym podwykonawcą – zgoda wykonawcy i inwestora. Wszystkie te umowy muszą mieć formę pisemną (art. 6471 § 3 k. c.).

Jeśli inwestor (wykonawca) w terminie 14 dni od przedstawienia mu projektu umowy z podwykonawcą lub takiej umowy wraz z częścią dokumentacji dotyczącą robót określonych w umowie lub projekcie nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy.

Wątpliwości przedstawione do rozstrzygnięcia przez pierwszego prezesa Sądu Najwyższego sprowadzają się do dwu pytań:

- Czy warunkiem solidarnej odpowiedzialności wykonawcy, inwestora i ewentualnie podwykonawcy (jeśli zawarł on umowę z kolejnym podwykonawcą) za zapłatę należnego podwykonawcy wynagrodzenia jest przedstawienie inwestorowi umowy lub projektu umowy z podwykonawcą i odpowiedniej dokumentacji?

- Czy zgoda inwestora na zawarcie umowy z podwykonawcą musi mieć formę pisemną, bo inaczej będzie nieważna, czy też może być wyrażona przez jakiekolwiek zachowanie?

Co do obu tych kwestii poszczególne składy Sądu Najwyższego nie były dotychczas zgodne. Tak więc w uchwale z 26 czerwca 2006 r. (sygn. III CZP 36/06) i w dwu wyrokach z 15 listopada 2006 roku (sygn. V CSK 221/06 i 256/06) Sąd Najwyższy uznał, że warunkiem solidarnej odpowiedzialności jest przedstawienie inwestorowi umowy z podwykonawcą lub jej projektu z niezbędną dokumentacją. Inaczej wynagrodzenia podwykonawca będzie mógł się domagać wyłącznie od swego bezpośredniego kontrahenta – wykonawcy.

W wyrokach z 30 maja 2006 r. (sygn. IV CSK 61/06) oraz z 20 czerwca 2007 r. (sygn. II CSK 108/07) Sąd Najwyższy wyraził natomiast pogląd, iż wystarczy, jeśli inwestor wiedział o treści umowy i dokumentacji z innych źródeł, a nawet jeśli wskazują na to okoliczności trwającego przez dłuższy czas procesu inwestycyjnego.

Gdy zaś chodzi o formę wyrażenia zgody na zawarcie przez wykonawcę umowy z podwykonawcą, w uchwale z 28 czerwca 2006 r. oraz w wyroku z 15 listopada 2006 r. Sąd Najwyższy uznał, że powinna mieć ona formę pisemną, stosownie do art. 63 § 2 k.c., jako że w takiej formie musi być zawarta dla swej ważności umowa wykonawcy z podwykonawcą.

Odmienny pogląd, powołując się na art. 60 k.c., wyraził Sąd Najwyższy w wyrokach z 30 maja 2006 r. oraz z 20 czerwca 2007 r. Wskazał w nich, że zgoda inwestora może być wyrażona w każdy sposób, a nawet może wynikać w sposób dorozumiany także z zachowania inwestora, które dostatecznie ujawnia jego wolę (uchwała będzie miała w SN sygn. II CZP 6/08).

Źródło : Rzeczpospolita
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #798 dnia: Styczeń 24, 2008, 07:50:17 pm »
NIEPEŁNOSPRAWNI | Zadania powiatu

Od 24 stycznia 2008 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 stycznia 2008 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu finansowanych ze środków PFRON (Dz. U. nr 3, poz. 15).

Dopłaty z PFRON tylko do rehabilitacji w domu

NOWE PRAWO - O dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego będą mogli starać się tylko niepełnosprawni, którzy muszą być rehabilitowani w domu.

Niewywiązywanie się z jakiegokolwiek zobowiązania wobec Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uniemożliwia osobie niepełnosprawnej otrzymanie dofinansowania do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny. Tak wynika z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 2 stycznia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu finansowanych ze środków PFRON (Dz.U. nr 3, poz. 15), które dziś wchodzi w życie. Dotychczas wstrzymanie takiej pomocy dotyczyło jedynie sytuacji, gdy starający się o dopłatę do sprzętu nienależycie wypełniał warunki umów zawartych z Funduszem.

To nie jedyne ograniczenie kręgu osób, które mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem, dopłatę taką otrzymają tylko osoby, które muszą być rehabilitowane w domu.

Aby uzyskać dofinansowanie do zakupu sprzętu, niepełnosprawni muszą spełnić także kryterium dochodowe. Zgodnie z nowymi przepisami, pomoc taką otrzymają osoby, których przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym (obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku), nie przekracza kwoty:
50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
65 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w przypadku osoby samotnej.

Łukasz Guza Gazeta Prawna Nr 17 (2139) czwartek, 24 stycznia 2008 r. > Praca i ubezpieczenia

REHABILITACJA | Zadania powiatu

Mniej osób otrzyma dopłatę

ZMIANA PRAWA - Możliwość ubiegania się o dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego będzie zależeć od prowadzenia rehabilitacji w domu.

Zła realizacja jakiegokolwiek zadania dofinansowanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, uniemożliwi osobie niepełnosprawnej otrzymanie dofinansowania do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny. Tak wynika z rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków PFRON. Podpisała je minister pracy i polityki społecznej.

Zgodnie z nowymi przepisami możliwość ubiegania się o dofinansowanie zaopatrzenia w taki sprzęt uzależniona będzie także od konieczności prowadzenia rehabilitacji w warunkach domowych. Dotychczas jedynym warunkiem otrzymania takiej pomocy było spełnienie określonego w rozporządzeniu kryterium dochodowego. Resort pracy tłumaczy te ograniczenia koniecznością racjonalnego wydatkowania środków publicznych.

Więcej środków z PFRON za pośrednictwem powiatów otrzymają osoby niepełnosprawne, które chcą likwidować bariery architektoniczne. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu.

ŁUKASZ GUZA

PFRON dopłaci tylko do rehabilitacji w domu

Od 24 stycznia 2008 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 stycznia 2008 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu finansowanych ze środków PFRON (Dz. U. nr 3, poz. 15).

Dotychczas Fundusz mógł wstrzymać dofinansowanie do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny jedynie w przypadku, gdy starający się o dopłatę nienależycie wypełniał warunki zawartych z Funduszem umów .

Według nowych przepisów Fundusz wstrzymuje dofinansowanie w przypadku niewywiązywania się z jakichkolwiek zobowiązań wobec niego.

Dodatkowo, z dopłaty do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego mogą skorzystać jedynie ci niepełnosprawni, którzy muszą być rehabilitowani w domu, ełniający również kryterium dochodowe.

Dopłatę otrzymają osoby, których przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym (obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku), nie przekracza kwoty:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w przypadku osoby
samotnej.

Zmiany te ograniczą liczbę osób uprawnionych do uzyskania dofinansowania. Resort pracy tłumaczy to koniecznością racjonalnego wydatkowania środków publicznych.

Więcej środków otrzymają natomiast ci niepełnosprawni, którzy potrzebują dofinansowania na likwidację barier architektonicznych.

Opracowanie: Redakcja, Źródło: Gazeta Prawna

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #799 dnia: Styczeń 24, 2008, 08:48:45 pm »
Znalazłam zapis prawny na stonei sejm owej o tym

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20080030015
Dz.U. 2008 nr 3 poz. 15
  Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 stycznia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Data wejścia w życie:
   2008-01-24
Data obowiązywania:
   2008-01-24

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20080030015&type=2&name=D20080015.pdf
w pdf

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach