Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: PCPR/PFRON-programy celowe-prawo, normy, bariery  (Przeczytany 1057650 razy)

Offline karusia

• Raczkujący bywalec
  • **
PCPR/PFRON-programy celowe-prawo, normy, bariery
« Odpowiedź #400 dnia: Październik 18, 2005, 11:16:07 pm »
Narrreszcie!!  :smilecolros:  
Spieszę ponownie Wam donieść,iż odniosłam kolejny sukces! Dzięki Waszym dyskusjom,skorzystałam z okazji i w ostatni dzień kwietnia złożyłam dokumenty do PFRON na dofinansowanie do sprzętu komp.w ramach programu Pegaz.
Podczas,gdy spędzałyśmy miło czas na turnusie reh.w Sanvit w Ciechocinku(o tym napiszę w innym temacie),i na który oczywiście dostałyśmy pieniążki z PCPR,do domu przyszło pisemko z PFRON,że wniosek nasz został rozpatrzony... POZYTYWNIE!!!! HUUURRRAA! Zważywszy na to,że Justynka ma 6 lat!A jednak docenili ważność i potrzebę jej rozwoju!
To jest normalnie mój ulubiony PFRONek!W maju dodali nam 2 700 do wózeczka!Aż się boję pisać o zwrot za obuwie ortopedyczne...ale to tylko 120 zł.Może się jeszcze znajdzie.
Uważam to wszystko za moją,ale i przede wszystkim Waszą zasługę, DROGIE MAMY -FORUMOWICZKI !Ponieważ idąc za Waszymi radami osiągnęłam i zyskałam bardzo wiele w tym roku!Cieszę się ogromnie!
A dziś właśnie wróciłam ze Szczecina (umowę podpisuje się osobiście), do wykorzystania mam 4 000 zł .Marzyło nam się 6 000,no ale wiadomo,że trzeba zawyżyć,żeby tamci mieli z czego obniżyć.Tak więc aż nie wiem co dokupić Justynce.Jeśli ktoś zechciałby mi pomóc,doradzić.Mamy w domu komputer stacjon.,monitor i drukarkę.Potrzebna nam jest na pewno klawiatura, przyciski big switch i programy.
Przypomnę,że Justynka ma MPD czterokończynowe spastyczne,do tego ruchy mimowolne.
Pozdrowionka, mama Justki(8lat, mpd) i Przemka (7lat)

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #401 dnia: Październik 19, 2005, 12:03:25 am »
dziś dała informację w kąciku "Prawo" - Programy PFRON  kolejna mama:

źródło
karusia Wto Paź 18, 2005 23:16    

Narrreszcie!!    :smilecolros:  
Spieszę ponownie Wam donieść,iż odniosłam kolejny sukces! Dzięki Waszym dyskusjom,skorzystałam z okazji i w ostatni dzień kwietnia złożyłam dokumenty do PFRON na dofinansowanie do sprzętu komp.w ramach programu Pegaz.
Podczas,gdy spędzałyśmy miło czas na turnusie reh.w Sanvit w Ciechocinku(o tym napiszę w innym temacie),i na który oczywiście dostałyśmy pieniążki z PCPR,do domu przyszło pisemko z PFRON,że wniosek nasz został rozpatrzony... POZYTYWNIE!!!! HUUURRRAA! Zważywszy na to,że Justynka ma 6 lat!A jednak docenili ważność i potrzebę jej rozwoju!
To jest normalnie mój ulubiony PFRONek!W maju dodali nam 2 700 do wózeczka!Aż się boję pisać o zwrot za obuwie ortopedyczne...ale to tylko 120 zł.Może się jeszcze znajdzie.
Uważam to wszystko za moją,ale i przede wszystkim Waszą zasługę, DROGIE MAMY -FORUMOWICZKI !Ponieważ idąc za Waszymi radami osiągnęłam i zyskałam bardzo wiele w tym roku!Cieszę się ogromnie!
A dziś właśnie wróciłam ze Szczecina (umowę podpisuje się osobiście), do wykorzystania mam 4 000 zł .Marzyło nam się 6 000,no ale wiadomo,że trzeba zawyżyć,żeby tamci mieli z czego obniżyć.Tak więc aż nie wiem co dokupić Justynce.Jeśli ktoś zechciałby mi pomóc,doradzić.Mamy w domu komputer stacjon.,monitor i drukarkę.Potrzebna nam jest na pewno klawiatura, przyciski big switch i programy.
Przypomnę,że Justynka ma MPD czterokończynowe spastyczne,do tego ruchy mimowolne.

Offline mwaga

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #402 dnia: Październik 20, 2005, 12:24:47 pm »
Witam,wczoraj dowiedziałam się tu właśnie,że są takie możliwości,aby starać się o dofinansowanie do zakupu komputera.A nam się od dawna marzy porządny ekran,żeby Madzia mogła oszczędzać te oczka po operacji.Z samego rana zadzwoniłam do Pefronu.Pani kazała szybciutko złożyć wniosek.Może się jeszcze ;załapiemy w tym roku; :!: Dofinansować mogą do 80%.Myślę że zależy to od dochodów,bo do wniosku należy dołączyć pity za 2004.
Maria-mama Madzi/92/-niedosłuch obustronny,Oli/93/,Józia/97/.Pozdrawiamy.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #403 dnia: Październik 20, 2005, 03:11:04 pm »
To dokładnie jak dano mojej Monice ponad rok temu.  :D
Składaj szybciutko bo koniec rolu blisko i amen z funduszami, a w następnym roku różnie może być.
PIT za 2004r, nie liczą  144zł (zs. piel.) do dochodu.
Przygotuj sobie orzeczenie o niep. dziecka.
PCPR/PFRON masz na ul. Józefińskiej 14.
Składasz i czekasz na decyzję - stukaj w razie potrzeby.
Powodzenia.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Programy PFRON w 2005 r.
« Odpowiedź #404 dnia: Październik 20, 2005, 04:50:37 pm »
Programy PFRON w 2005 r.

12 lat wyrównywania szans osób niepełnosprawnych

Aktywizacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych to główny cel, jakiemu służyć mają środki PFRON - Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pochodzą one od pracodawców, którzy takich osób nie zatrudniają, i dlatego powinny być wykorzystywane wyłącznie do zapewniania pracy poszkodowanym przez los i na pomoc dla nich w przystosowaniu się do pełnowartościowego życia w społeczeństwie. Środki te PFRON przeznacza m.in. na realizację wielu programów, które ułatwiają najtrafniejsze precyzowanie celów i adresatów pomocy. Szacuje się, że od 1993 r. do końca kończącego się roku łączne wydatki PFRON na cele ważne dla setek tysięcy osób niepełnosprawnych wyniosą 1,5 mld zł.

Pegaz 2003
Celem Pegaza 2003 jest likwidacja barier i ułatwienie niepełnosprawnym swobodnego poruszania się, przemieszczania i komunikowania. Ma to sprzyjać ich lepszemu funkcjonowaniu w społeczeństwie, pozyskiwaniu pracy i osiąganiu samodzielności życiowej. PFRON przeznaczył w 2005 r. na jego realizację ponad 65 mln zł.

Program składa się z trzech części (modułów) adresowanych do różnych grup.

I. Pierwsza przewiduje dofinansowanie następujących celów:

• oprzyrządowania ułatwiającego prowadzenie samochodu osobom ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Skorzystać z niego mogą posiadające prawo jazdy osoby niesprawne ruchowo, które pracują zarobkowo, uczą się lub są zarejestrowane jako poszukujące pracy. Dofinansowanie wynosi do 5768 zł na osobę i nie wymaga wkładu własnego,

> specjalistycznego sprzętu komputerowego dla dzieci oraz osób w wieku aktywności zawodowej z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności) dotyczącym obu rąk, co oznacza brak lub znaczny niedowład obu rąk. Dofinansowanie może sięgnąć 16 480 zł, ale wymagany jest wkład własny - co najmniej 10 proc. ceny,
> sprzętu komputerowego dla niepełnosprawnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych (w tym zawodowych), policealnych, studentów studiów magisterskich i wyższych zawodowych lub uzupełniających prowadzonych przez szkoły wyższe, słuchaczy kolegiów - w wieku do 26 lat, bez względu na rodzaj niepełnosprawności, ze znacznym lub umiarkowanym jej stopniem. Dofinansowanie wynosi do 4120 zł przy wkładzie własnym co najmniej 10 proc. ceny zakupu,
> elektrycznych wózków inwalidzkich dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności (dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności) z jednoczesną dysfunkcją rąk i nóg. Maksymalna kwota dofinansowanie wynosi 19 776 zł, a wymagany wkład własny - co najmniej 1 proc. ceny.
II. Druga część programu polega na przydzielaniu używanego i wyremontowanego sprzętu rehabilitacyjnego potrzebującym wskazanym przez samorządy i ośrodki pomocy społecznej. Są to wózki, kule, balkoniki, laski, chodziki sprowadzane bezpłatnie przez Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych Joni i Przyjaciele Polska, a remontowane przez więźniów zaangażowanych w sprawę przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie.

III. W ramach programu Pegaz 2003 PFRON dofinansowuje zakup pojazdów do przewozu niepełnosprawnych na warsztaty terapii zajęciowej dla fundacji, stowarzyszeń i innych podmiotów, które takie warsztaty utworzyły i prowadzą. Pomoc mogą otrzymać także dysponujący pojazdem liczącym ponad pięć lat lub potrzebujący więcej niż jednego środka lokomocji. Jej wysokość może sięgnąć 85 proc. ceny zakupu oraz kwoty 10 tys. zł na każde miejsce dla osoby niepełnosprawnej w pojeździe. Limit na miejsce w pojeździe dla osoby na wózku wynosi 11,5 tys. zł.

Student
W ramach tego programu PFRON pomaga niepełnosprawnym w zdobyciu wyższego wykształcenia. Od stycznia 2005 r. objęto nim uczestnictwo w kształceniu ustawicznym.

Program założono na lata 2002 - 2007 z myślą o ułatwieniu niepełnosprawnym rywalizacji zawodowej na otwartym rynku pracy, bowiem jedynie 4 proc. spośród nich ma wyższe wykształcenie (średnia krajowa wynosi 9 proc.). Na program w 2005 r. przeznaczono 23 mln zł.

Student adresowany jest do osób z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (lub równoważnym), które są:

- studentami studiów magisterskich, zawodowych i uzupełniających magisterskich;

- studentami studiów podyplomowych lub doktoranckich, słuchaczami kolegiów pracowników służb społecznych, nauczycielskich lub języków obcych;

- uczniami szkół policealnych;

- studentami uczelni zagranicznych lub zagranicznymi stażystami w ramach programów Unii Europejskiej.

Półroczna pomoc dla jednej osoby nie może przekroczyć pięciokrotności najniższego wynagrodzenia. Wnioski składa się na formularzu w oddziałach PFRON wraz z m.in. orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, dokumentem potwierdzającym rozpoczęcie nauki, a w przypadku studiów magisterskich lub zawodowych - zaliczenie co najmniej pierwszego semestru. Jest to pomoc dla osób ze średnim dochodem na osobę w rodzinie do 120 proc. najniższego wynagrodzenia, a w przypadku osób samotnie gospodarujących - 150 proc. najniższego wynagrodzenia.

Komputer dla Homera 2003
Program pomaga osobom niewidomym i niedowidzącym w zakupie nowoczesnego - podstawowego oraz specjalistycznego - sprzętu komputerowego i elektronicznego wraz z oprzyrządowaniem i oprogramowaniem. Można z niego uzyskać środki na przeszkolenie, na zakup elektronicznego urządzenia brajlowskiego oraz urządzenia lektorskiego. Od 2003 r. - zgodnie z zasadami obowiązującymi w UE - zmieniono formę pomocy z pożyczki na dofinansowanie. W 2005 r. planuje się wydatkowanie na ten program 32 mln zł.

Mogą z niego korzystać dzieci i młodzież do lat 18 oraz pełnoletni w wieku produkcyjnym z dysfunkcją wzroku i orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym (lub równoważnym).

Dofinansowanie wymaga wkładu własnego wynoszącego przy zakupie sprzętu podstawowego co najmniej 5 proc. ceny, przy zakupie sprzętu specjalistycznego i oprogramowania oraz sprzętu brajlowskiego - 2 proc., a przy urządzeniach lektorskich - 7 proc. Na szkolenie osoba niedowidząca może uzyskać 1,5 tys. zł, niewidoma - 1,9 tys. zł, a głuchoniewidoma - 11,3 tys. zł.

Wyrównywanie różnic między regionami
Celem strategicznym wskazanym w Narodowej Strategii Rozwoju Regionalnego na lata 2001 - 2006 jest tworzenie warunków wzrostu konkurencyjności regionów oraz przeciwdziałanie marginalizacji niektórych obszarów w taki sposób, aby sprzyjać długofalowemu rozwojowi gospodarczemu kraju, jego spójności ekonomicznej, społecznej i terytorialnej oraz integracji z Unią Europejską. Priorytetowymi kierunkami interwencji państwa są między innymi: Rozwój zasobów ludzkich oraz Wsparcie obszarów wymagających aktywizacji i zagrożonych marginalizacją.

Cele, które powinny być osiągnięte w wyniku realizacji programu, mieszczą się w przywołanym wyżej celu strategicznym, a działania podjęte w ramach realizacji programu zgodne są z priorytetowymi kierunkami interwencji. Zgodnie z polityką regionalną państwa środki stanowiące budżet programu w największym zakresie kierowane są do podregionów słabo rozwiniętych gospodarczo i społecznie, a w szczególności do podregionów o gwałtownie pogarszającej się sytuacji na rynku pracy oraz do podregionów pozbawionych infrastruktury służącej rehabilitacji osób niepełnosprawnych. W ramach programu Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych może (poza algorytmem) przekazywać środki realizatorom programu - jednostkom samorządu powiatowego przy czym największe wsparcie kierować do powiatów o najwyższej stopie bezrobocia leżących w podregionach zagrożonych marginalizacją lub do samorządu wojewódzkiego, na którego terenie takie podregiony będą się znajdowały. Środki te będą wykorzystywane na działania wyrównujące różnice między regionami w obszarze zatrudnienia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, w tym na wyposażenie nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, wyposażenie obiektów służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych w sprzęt rehabilitacyjny, likwidację barier w placówkach edukacyjnych w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania oraz likwidację barier transportowych.

Konstrukcja programu jest zgodna z zasadami tworzenia programów strukturalnych Unii Europejskiej, tj. programowania, dodatkowości, partnerstwa, współfinansowania oraz koncentracji środków.

Program przewiduje stosowanie zasady zwiększonej koncentracji środków w wybranych regionach i zadaniach, tak aby finansowane działania możliwie szybko przyniosły zakładane efekty. W programie przewidziana jest możliwość ustalania terminów wdrażania realizacji poszczególnych działań w zależności od możliwości finansowych PFRON i potrzeb występujących w poszczególnych dziadzinach.

Realizacja programu będzie szczegółowo monitorowana i podlegać będzie ewaluacji.

PFRON udziela pomocy samorządom terytorialnym w wyrównywaniu różnic między regionami - szczególnie na terenach ze stopą bezrobocia wyższą niż 110 proc. średniej krajowej. W 2004 r. przeznaczył na to 77 mln zł, a w 2005 r. - 100 mln zł.

Pomoc PFRON kierowana jest do pięciu obszarów:

> Na wyposażenie w sprzęt rehabilitacyjny dla fundacji i stowarzyszeń prowadzących działalność rehabilitacyjną osób niepełnosprawnych, jednostek samorządu oraz państwowych uczelni medycznych. Dotacja nie może przekroczyć 50 proc. kosztów realizacji projektu i 5 tys. zł na jedną osobę rehabilitowaną.
> Na likwidowanie barier architektonicznych i komunikacyjnych w zakładach opieki zdrowotnej i placówkach edukacyjnych oraz wychowawczych - do 50 proc. kosztów i nie więcej niż 150 tys. zł.
> Na wyposażenie nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych u pracodawców z chronionego i otwartego rynku pracy - do 23 tys. zł na jedno stanowisko.
> Na zakup pojazdów do przewozu rehabilitowanych osób niepełnosprawnych dla fundacji, stowarzyszeń, organizacji, gmin i powiatów - nie więcej niż 75 proc. kosztu zakupu i 90 proc. kosztów przystosowania pojazdu do potrzeb osób niepełnosprawnych.
> Na utworzenie warsztatów terapii zajęciowej w powiatach nieposiadających takiej placówki - do 70 proc. kosztów.
Ograniczanie skutków niepełnosprawności
Program zakłada dofinansowanie ze środków PFRON działań zmierzających do szybkiego powrotu osób niepełnosprawnych do aktywności zawodowej oraz przyspieszenie procesu adaptacyjnego. Obejmie proces orzekania o niepełnosprawności dla celów rentowych i pozarentowych. Jego efektem ma być obniżenie kosztów społecznej rehabilitacji oraz aktywizacji społecznej i zawodowej oraz należyte gospodarowanie środkami publicznymi.

Promocja integracji osób niepełnosprawnych
W Polsce żyje prawie 5,5 mln osób niepełnosprawnych, co stanowi 14,3 proc. ludności kraju. Oznacza to, że co siódma osoba jest niepełnosprawna lub za taką się uważa. W porównaniu z 1988 r. liczba ta wzrosła o 1,7 mln osób. Integracja i aktywizacja tej dużej części społeczeństwa jest problemem, którego rozwiązanie warunkuje dalszy rozwój gospodarczy i społeczny kraju. Program propaguje problematykę osób niepełnosprawnych i pomaga im w integracji społecznej. W jego ramach PFRON dofinansowuje działania wspierające przemiany świadomości społeczeństwa w kwestii praw niepełnosprawnych, wspiera proces ich przystosowania oraz organizacji działających na ich rzecz do warunków wynikających z wejścia Polski do UE. Dotuje widowiska artystyczne, kampanie medialne, akcje promocyjne, konferencje i seminaria, konkursy, wystawy i ekspozycje, szkolenia, wydawnictwa dotyczące problematyki osób niepełnosprawnych. Na ten cel w 2005 r. przeznaczono 6 mln zł.

Partner
Od 2000 roku w ramach programu Partner, Fundusz wspiera działalność statutową na rzecz osób niepełnosprawnych około 300 organizacji pozarządowych, które obejmują swoją pomocą ponad 700 tys. osób niepełnosprawnych. Łączne wydatki na ten cel przekroczą w 2005 roku 215,2 mln zł.

Znaczna część organizacji pozarządowych od wielu lat podejmuje i realizuje działania zmierzające do jak najlepszego zaspokojenia potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakres realizowanych przez te organizacje zadań obejmuje rehabilitację zawodową, leczniczą i społeczną osób niepełnosprawnych. Stały kontakt z osobami niepełnosprawnymi pozwala organizacjom pozarządowym dostosowywać swoje działania do specyfiki regionu i środowiska oraz do wciąż zmieniających się potrzeb osób niepełnosprawnych, zwłaszcza w obszarach, w których działania administracji rządowej lub samorządu terytorialnego są niewystarczające.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, doceniając rolę, jaką spełniają organizacje pozarządowe w procesie rehabilitacji osób niepełnosprawnych i uznając te organizacje za ważnego partnera w realizacji zadań określonych w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. nr 123, poz. 776, z późn. zm.), systematycznie wspiera finansowo ich działalność.

Program Partner 2006 - wsparcie projektów realizowanych na rzecz osób niepełnosprawnych przez organizacje pozarządowe" stanowi kontynuację, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w latach 2000 - 2005, programu Partner- wspieranie zadań realizowanych przez organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych.

Oprac. Jolanta Kroner

http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/dodatek1_051020/dodatek1_a_7.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE W SPOŁECZEŃSTWIE
« Odpowiedź #405 dnia: Październik 20, 2005, 05:02:40 pm »
OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE W SPOŁECZEŃSTWIE
ROZMOWA Krystyna Mrugalska

O partnerstwie w pomocy

Programy PFRON nie mogą być wymyślane zza biurka i z góry narzucane. Powinny zaspokajać autentyczne potrzeby. Aby tak się stało, trzeba wsłuchiwać się w głos środowiska niepełnosprawnych i ich organizacji

Programy PFRON przyczyniły się do dość powszechnego dziś przekonania, że osoby niepełnosprawne mają takie same prawa, co sprawni ludzie
(c) TOMASZ STERNICKI/FORUM

Krystyna Mrugalska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, przewodnicząca Zarządu Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych
(c) MARCIN ŁOBACZEWSKI
Według statystyk, co siódmy człowiek w Polsce jest niepełnosprawny. Na co może on liczyć w ramach programów prowadzonych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych? Na co może liczyć na przykład 30-letni niesłyszący mężczyzna z wykształceniem średnim?

Krystyna Mrugalska: - Nie każdy może i powinien korzystać ze środków PFRON. Pochodzą one z wpłat pracodawców, którzy nie zatrudniają określonej w ustawie liczby osób niepełnosprawnych. Nie jest to kara, ale składka opłacana w duchu solidaryzmu społecznego. Z pieniędzy tych na pewno nie będą korzystały osoby, które mogą nadal spełniać swoje społeczne role, np. urzędnik, który stracił palec.

W zależności od stopnia niepełnosprawności wspominanego przez panią mężczyzny jego pracodawca będzie mógł uzyskać dofinansowanie wynagrodzenia oraz podwyższonych kosztów zatrudnienia, a nawet dofinansowanie składki na ubezpieczenie emerytalne i chorobowe. Sam zainteresowany może liczyć podczas załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie czy u lekarza na pomoc tłumacza migowego, który jest wynajmowany w ramach pefronowskiego programu Partner przez Polski Związek Głuchych, czy też uczestniczyć w imprezie środowiskowej zorganizowanej przez PZG dzięki dofinansowaniu PFRON. Może też raz na dwa lata skorzystać z dwutygodniowego turnusu rehabilitacyjnego, jeżeli dochód na osobę jego w rodzinie nie przekracza przyjętego progu.

W ciągu 12 lat PFRON zrealizował i nadal realizuje ponad 50 programów wyrównywania szans dla niepełnosprawnych. Co udało się dzięki temu osiągnąć?

Mówiąc jednym zdaniem, niepełnosprawni zaistnieli w społecznej świadomości. Nie tylko jako osoby pokrzywdzone, ale również jako osoby z potencjałem i swoimi prawami. Pokazują się one w różnych społecznych rolach i prezentują swoje mocne strony, co wpływa na zmianę podejścia do nich. W konsekwencji ludzie są bardziej skłonni np. pojechać z osobą niepełnosprawną na wycieczkę czy się z nią zaprzyjaźnić, a szef jest skłonny powierzyć takiemu człowiekowi skomplikowane zadanie. Generalnie, gdyby nie fundusz, to wiele osób spośród niepełnosprawnych siedziałoby w domu. Nie byliby przygotowani, by z niego wyjść, wciąż brakowałoby im celu, który dodaje odwagi.

Programy są nieustannie modyfikowane. Skąd fundusz wie komu i na jakich zasadach pomagać?

Odpowiem jako przedstawiciel strony zainteresowanej. Powinny zaspokajać autentyczne potrzeby i uwzględniać realia. W przeciwnym bowiem razie my jako organizacja pozarządowa borykamy się z rozmaitymi problemami, np. z warunkami rozliczania, którym nie jesteśmy w stanie sprostać.

Myślę, że urzędnicy funduszu coraz lepiej radzą sobie w tej materii, choć konsultacji nigdy nie jest za dużo. Z ogromnie pozytywną oceną środowiska niepełnosprawnych spotkał się na przykład program Partner. Wypełnia on bowiem wiele luk w działalności służb państwowych, które prowadzą do wykluczania osób niepełnosprawnych z aktywnego życia.

Na czym ten program polega?

Ma kilka obszarów działań. Dofinansowuje rehabilitację dzieci i młodzieży oraz dorosłych w różnych typach niepublicznych placówek. Np. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym otrzymuje środki na wsparcie ośrodków wczesnej interwencji dla malutkich dzieci oraz ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjnych, w których dzieci, głęboko niepełnosprawne są usprawniane i realizują obowiązek szkolny. Partner dofinansowuje różne warsztaty aktywizujące społecznie, np. integracyjną orkiestrę Vita Activa w Gdańsku, znaną już na świecie, w której na instrumentarium Orffa grają osoby niepełnosprawne intelektualnie, rodzice i wolontariusze. Ma ona szeroki repertuar muzyki poważnej i popularnej, z wybitnymi solistami. Innym z ciekawych działań, jakie prowadzimy w ramach programu Partner, jest szkolenie obywatelskie. Polega ono na nauce osób niepełnosprawnych intelektualnie, czym są wybory, parlament czy prawa człowieka. Wszystko po to, by mogli sami być adwokatami własnych spraw. By potrafili na przykład zabierać głos w ważnych dla nich sprawach, co do tej pory robili za nich ich bliscy. Umiejętność ta powoduje, że człowiek z niepełnosprawnością intelektualną może być bardziej niezależny i lepiej zorientowany. W państwach zachodnich nazywają się self-adwokatami, a ruch ten cieszy się tam dużą popularnością.

Którzy niepełnosprawni najbardziej potrzebują pomocy?

Nie chciałabym dokonywać wartościowania ze względu na rodzaj niepełnosprawności, a raczej ze względu na stopień utrudnień. Im więcej w życiu danego człowieka jest ograniczeń wynikających z biologii, tym więcej potrzebuje on pomocy. Weźmy choćby pod uwagę osoby wielorako niepełnosprawne, np. głuchoniewidomych. To niezwykle ciężkie ograniczenie, ale są sposoby, by człowiek nim dotknięty mógł jednak porozumiewać się ze światem. Do tego potrzebni są wyjątkowi i kompetentni ludzie oraz miejsce do spotkań. Ważne również, by pomoc była indywidualna i przychodziła regularnie.

Fundusz bardzo często podkreśla wagę zdobywania wykształcenia przez niepełnosprawnych, co ma ułatwić im aktywności na rynku pracy. Tymczasem ponad połowa z tej grupy ukończyła zaledwie szkołę podstawową.

Najniższe wykształcenie mają osoby, które są niepełnosprawne od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa. Przydałyby się dla nich programy edukacji ustawicznej. W ramach programów rehabilitacyjnych funduszu prowadzi się działania wspierające je w procesie podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Dzięki np. świetnemu programowi Komputer dla Homera dofinansowywano lub finansowano w całości zakup specjalistycznego sprzętu komputerowego dla niewidomych, tzw. komputerów gadających. Ważnymi programami są np. Student, który wspiera studiujących, czy Edukacja, w ramach którego ośrodki szkolno-wychowawcze wyposażane będą w sprzęt dydaktyczny i środki transportu.

Wspomniane wcześniej niepubliczne ośrodki dla dzieci głęboko upośledzonych otrzymują pomoc na zakup przystosowanych samochodów. Dzięki temu mamy w Polsce powiaty, gdzie wszyscy podopieczni z tych placówek, nawet ci z głębokiej wsi, mogą bez problemu uczestniczyć w zajęciach szkolnych i rehabilitacyjnych. Są w tym celu przywożeni, a następnie odwożeni do domu.

Nasze stowarzyszenie w ramach programu Partner wyszukuje wśród niepełnosprawnych intelektualnie osoby bierne zawodowo i pomaga im korzystać z instytucji rynku pracy. Organizujemy również specyficzne pośrednictwo pracy.

W jakim kierunku podążają te programy PFRON?

Celem ich jest zwiększenie uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym. Drogi do tego są różne w zależności od wieku oraz rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Możemy uzyskać to poprzez umożliwienie organizacjom pozarządowym świadczenia skrojonych na miarę potrzeb, elastycznie dostosowywanych usług rehabilitacyjnych i wspierających. Pełnemu uczestnictwu osób niepełnosprawnych w życiu społecznym sprzyja też odpowiedni poziom świadomości społecznej. Na tym polu fundusz również wiele zrobił. Myślę, że w dużym stopniu przyczynił się do zaistnienia dość powszechnego już dzisiaj przekonania, że osoby niepełnosprawne mają takie same prawa jak wszyscy ludzie.

Rozmawiała Izabela Redlińska

http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/dodatek1_051020/dodatek1_a_1.html

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Sprzęty pomagają w samodzielności
« Odpowiedź #406 dnia: Październik 20, 2005, 05:30:02 pm »
Sprzęty pomagają w samodzielności

Anna Wiśniewska, rencistka
(c) MARIAN ZUBRZYCKI
Jestem niepełnosprawna od 1990 r. Choruję na stwardnienie rozsiane, a to, jak wiadomo, choroba postępująca, dlatego moje mieszkanie musi być systematycznie doposażane w nowe meble, które pozwolą mi cały czas być osobą w miarę samodzielną opiekunka przychodzi do mnie tylko na 6 godzin dziennie. W tej samodzielności pomagają mi kolejne sprzęty, jakie kupiłam korzystając ze środków PFRON i dofinansowania z różnych źródeł. Ostatni mój zakup to łóżko rehabilitacyjne, które kosztowało 8,5 tys. zł, z czego 60 procent refundował fundusz.

Wcześniej kupiłam też wózek elektryczny, ponieważ mam coraz bardziej niesprawne ręce i nie mogłam sama kręcić kółkami. Potem był komputer okno na świat. Moją najdroższą inwestycją za ponad 18 tys. zł, z czego 80 procent dostałam z PFRON było wykonanie podjazdu do domu. W ciągu tych 15 lat mojej choroby udało mi się już dostosować prawie cały dom, czego na pewno wyłącznie z własnych pieniędzy nie byłabym w stanie zrobić.

Moje doświadczenie wskazuje, że każdy niepełnosprawny, jeśli wie dokładnie, co mu jest potrzebne, i interesuje się ofertą PFRON, znajdzie sposób na uzyskanie dofinansowania. Jedynym mankamentem, jaki istnieje w przepisach dotyczących refundacji sprzętu, jest ograniczenie skorzystania z jednego programu tylko raz na 5 lat. Teraz, ponieważ coraz bardziej puchną mi nogi, przydałby mi się wózek z automatyczną dźwignią unoszącą je, ale na środki z PFRON liczyć już nie mogę. Szukam zatem możliwości zamiany wózka. Na razie bez skutku.

not. IKR
Rzeczpospolita 20.10.05 Nr 246

Offline karusia

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #407 dnia: Październik 21, 2005, 02:17:04 pm »
Ja jeszcze dodałam pisemko-opinię od:
-logopedy,
-psychologa,
-wychowawczyni z przedszkola,
-orzeczenie o potrzebie kształcenia specj.,
-i dodatkowo od siebie prośbę,
z uzasadnieniem dlaczego i jak bardzo komputer jest potrzebny dziecku.
Uważam,że takich argumentów opowiadających się za posiadaniem sprzętu nigdy za wiele-nie zaszkodzą,a mogą pomóc komisji podjąć decyzję.
Pozdrowionka, mama Justki(8lat, mpd) i Przemka (7lat)

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Premier Marcinkiewicz mówi o nowym rządzie
« Odpowiedź #408 dnia: Październik 24, 2005, 10:11:26 pm »
W przedwyborczym programie "Tanie państwo" PiS obiecywał likwidację PFRON-u i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W liście, który wysłał Pan do Jana Rokity, jest już tylko mowa o "usprawnianiu" ich działania.

- W tym liście napisałem "miękko", ale one nadal są do likwidacji. Spotkałem się ze środowiskami osób niepełnosprawnych i mam nadzieję, że przekonałem je, iż likwidacja tej czapy, jaką jest centralny PFRON, nie oznacza, że zabieramy też środki, którymi on dysponował. Ta pomoc nadal będzie co najmniej na obecnym poziomie, jeśli nie wyższym, ale będzie przekazywana przez województwa i powiaty
. Cały program związany z likwidacją i łączeniem różnych instytucji zostanie dołączony, w formie ustaw, do autopoprawki do budżetu na 2006 r.

więcej:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wybory2005/1,67805,2982217.html

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #409 dnia: Listopad 04, 2005, 07:34:01 pm »
Ze strony MOPS Kraków  :D

Dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych na wniosek indywidualnych osób niepełnosprawnych

Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych jest przyznawane jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności a zakupione urządzenia lub usługi umożliwią lub w znacznym stopniu ułatwią osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem. Wysokość dofinansowania może wynieść maksymalnie do 80% wartości urządzeń lub usług objętych dofinansowaniem, określonej na podstawie przedłożonych ofert cenowych, jednak nie więcej niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny

Podstawa prawna:
1. Art.47 ust. 1 pkt. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych /Dz. U. Nr 123 poz. 776 z późniejszymi zmianami/ 2. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych /Dz. U. Nr 96, poz. 861
Procedury

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Wszystkie bariery urzędników
« Odpowiedź #410 dnia: Listopad 19, 2005, 05:38:59 pm »
Wszystkie bariery urzędników

Tomasz Rożek

Prominentni urzędnicy magistratu - Zdzisława Sawicka i Leszek Lewoc - mogą zacząć bać się o swoje posady. Prokuratura wznowiła śledztwo w sprawie zaniedbań, jakich oboje dopuścili się, pracując w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. I niebawem postawi im zarzuty

Pewnie nie byłoby śledztwa i zarzutów, gdyby nie determinacja kilkunastu niepełnosprawnych białostoczan. W 2003 roku zgodnie stwierdzili, że fachowcy, wynajęci przez MOPR, nie usunęli należycie barier architektonicznych w ich mieszkaniach. "Nienależycie" - to i tak - zdaniem poszkodowanych - łagodne określenie. Na przykład mieszkanie Barbary O. regularnie zalewa woda, bo wykonawca ułożył grubą warstwę terakoty na balkonie, zrównując jego poziom z poziomem pokoju. Z kolei w innych miejscach mieszkania progi zostały. Mniej lub bardziej drastyczne niedociągnięcia zauważyli też inni inwalidzi. Zarzucili swoimi pismami magistrat, Najwyższą Izbę Kontroli i prokuraturę. Oskarżali szefową MOPR-u Zdzisławę Sawicką i jej ówczesnego podwładnego Leszka Lewoca, że przyjmując protokół odbioru robót, stwierdzili, że prace budowlane wykonano solidnie i zgodnie z normami.

- Zgłosiłam się do MOPR-u z prośbą o usunięcie barier w mieszkaniu i wydałam na wszystkie roboty ok. 2 tysięcy złotych, czyli 20 procent wszystkich kosztów. Resztę - 80 procent - wziął wykonawca z pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - opowiada Barbara O.

Zarzuty mocne, kara żadna

Kiedy kobieta zaczęła interweniować bezpośrednio u prezydenta Ryszarda Tura, wydział spraw społecznych magistratu powołał komisję, która zbadała, jak MOPR wydaje pieniądze od PFRON-u na likwidację barier. Wyniki kontroli nie były dla Sawickiej i Lewoca pocieszające - okazało się, że często dofinansowane przez MOPR prace zamiast likwidować bariery, tworzyły je. Zdarzało się też, że ośrodek przekazywał pieniądze z funduszu nierzetelnym wykonawcom, nie kontrolował na bieżąco ich pracy i nie reagował na prośby niepełnosprawnych o usunięcie niedoróbek. I jeszcze jedno - do rozpatrywania wniosków o dofinansowanie zatrudniano na umowę-zlecenie, a nie umowę o pracę. Prezydent Tur zdecydował się jednak tylko na naganę wobec Sawickiej, a Leszka Lewoca, wcześniej posła AWS z Suwałk... awansował na naczelnika wydziału spraw obywatelskich.

- I to jest najbardziej niezrozumiałe! Tur powierzył funkcję naczelnika osobie, która poświadczyła nieprawdę w protokole odbioru - bulwersuje się Witold Perkowski, szef komisji rewizyjnej w Radzie Miejskiej. Komisja w maju zeszłego roku powiadomiła białostocką Prokuraturę Rejonową o zaniedbaniach MOPR-u.

Pod kątem rehabilitacyjnym OK

Prokuratorzy zawiesili śledztwo 31 grudnia 2004 roku, bo chcieli zasięgnąć opinii biegłych w zakresie budownictwa. Opinia już jest, choć prokuratura na razie nie chce zdradzać szczegółów. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że w grudniu do sądu zostanie skierowany akt oskarżenia przeciw kilku osobom. Wśród nich mają być Zdzisława Sawicka i Leszek Lewoc. Prawdopodobnie zostanie im postawiony zarzut niedopełnienia obowiązków, a tym samym działanie na szkodę mieszkańców. Grozi im do trzech lat więzienia.

Co na to napiętnowani urzędnicy? Zdzisława Sawicka "dla dobra śledztwa" nie chce się wypowiadać, a Leszek Lewoc...

- Rozmawiałem o tym z prezydentem Turem, pisemnie wszystko wyjaśniałem. Ja nie jestem specjalistą od budownictwa, tylko rehabilitantem. Byłem w komisji odbioru robót, ale naprawdę na kwestiach czysto budowlanych nie znam się. Pod kątem rehabilitacyjnym wydawało mi się, że jest OK.

http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,68586,3016170.html

Offline gbaska

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #411 dnia: Listopad 22, 2005, 11:13:57 am »
Nie pisałam wcześniej bo nie wiedziałam co z tego wyjdzie,w odmowie dofinansowania zestawu komp.w ramach likwidacji barier w porozumiewaniu się napisali że "wg.zalączonych dokumentów komputer jest niezbędny do rehabilitacji dziecka a nie do likwidacji...." więc te same dokumenty złożyłam o dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego i mam juz podpisana umowę,zestaw komputerowy ok 3100+400 programy z tego muszę wpłacić 40% trochę to dużo ale na nowy sprzęt nigdy bym sobie sama nie pozwoliła.
Z programów wybrałam-Alik już idę do szkoły,Alik gry i zabawy,Alik mój pierwszy alfabet,Dzwięki wokół nas,Klik uczy
muzyki-jest tego trochę ,zapowiadają się nam ciekawe zimowe wieczory.

pozdrawiam serdecznie
mama Łukaszka 4l 8mies ZD

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #412 dnia: Listopad 22, 2005, 11:58:20 am »
Koniecznie zamów "Klik uczy czytać".
CD edukacyjny, uczy alfabetu, sylab, całych słów.
cenię go do dziś od wielu lat.

Offline mwaga

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #413 dnia: Grudzień 01, 2005, 02:02:04 pm »
Chciałam podzielić się z wami radosną wiadomością.Dostałam dofinansowanie z PFRON-u na zakup komputera.80%od kwoty 3.500,czyli 2.800. :lol: Ale usłyszałam też że na ostatnim tegorocznym zebraniu komisja dała wyraz swojemu oburzeniu,że kwota dofifansowań na komputery w tym roku była za duża w związku z czym w przyszłym roku dofinansowania te mają być niższe :(
Maria-mama Madzi/92/-niedosłuch obustronny,Oli/93/,Józia/97/.Pozdrawiamy.

Offline Nadziejka

• Gadacz
« Odpowiedź #414 dnia: Grudzień 01, 2005, 02:10:47 pm »
No to świetnie, Mario! Przyda się komputer i Madzi, i Wam wszystkim. No i niech tam nie marudzą, że za dużo dofinansowują, bo i tak to jest kropla w morzu w porównaniu z tym, z czego państwo okrada porządnych obywateli.
Mama Michałka (5 lat)

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #415 dnia: Grudzień 03, 2005, 01:04:20 am »
Kochani!
Poproszono mnie o pomoc.
Zacytuje fragment
....Ja byłam zakupić nowy i chyba się wkopałam.Do podania o dofinansowania przedstawiłam ofertę handlową za 4.500,dostałam 80%dofinansowaniaod kwoty 3.500,tzn 2800.w umowie pisze że mój udział własny wynosi 1703.A ja kupiłam to co miałam wyszczególnione w umowie taniej /komp,monitor drukarka/za 3544,wiem że na forum ktoś pisał o tym o tej ofercie handlowej....

Szukam.... może w międzyczasie ktoś mi coś podpowie?
Będę wdzięczna  :P
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline IwonaD

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #416 dnia: Grudzień 03, 2005, 10:15:11 am »
www.stronarafala.com                                                Wiem że oni ostatnio kupowali komputer. Może znajdziesz pomoc.
mamaSeby z mpd 7 lat i Daniela 12 lat

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #417 dnia: Grudzień 05, 2005, 11:25:42 pm »
Dzięki IwonaD  :P
Sprawa już się wyjaśniła.Było dobrze wszystko .
Trzeba było tylko jeszcze raz przeczytać wątek cały  :D

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Rząd naraził się niepełnosprawnym
« Odpowiedź #419 dnia: Grudzień 10, 2005, 10:09:53 pm »
Rząd naraził się niepełnosprawnym

Agata Nowakowska

Rząd właśnie obciął dotację do PFRON o blisko 0,5 mld zł, a sam Fundusz chce wkrótce likwidować. Mimo to premier Marcinkiewicz chce przekonywać niepełnosprawnych, że na tym nie stracą
Wyprowadzę 3 tysiące ludzi na wózkach pod siedzibę premiera Marcinkiewicza, jeśli rząd będzie chciał ruszyć finansowane przez PFRON ogólnopolskie programy na rzecz niepełnosprawnych - zapowiada Elżbieta Głogowska, szefowa Fundacji Aktywnej Rehabilitacji (FAR).

Rządowi PiS potrzebne były pieniądze na "becikowe" i paliwa rolnicze, dlatego zdecydował się na obcięcie - w autopoprawce do budżetu na przyszły rok - blisko 0,5 mld zł z dotacji do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- Pieniędzy nie będzie mniej niż w tym roku, bo rośnie ściągalność opłat na PFRON, w 2003 roku było to 1,6 mld zł, w przyszłym roku będzie to już 2,3 mld zł - tłumaczy pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wypych.

Jednak przychody PFRON w tym roku wyniosą 3,3 mld zł - a w przyszłym, po obcięciu dotacji, już tylko 3 mld zł. Oznacza to m.in., że powiaty dostaną o 133 mln zł mniej np. na znoszenie barier architektonicznych czy zakup wózków.

Fundusz ma kiepską opinię

To nie koniec planów rządu wobec PFRON. Już w kampanii wyborczej Kazimierz Marcinkiewicz zapowiadał jego likwidację w ramach programu "Tanie państwo". Budżet ma na tym zaoszczędzić prawie 200 mln zł rocznie. Bo PFRON to wielka instytucja zatrudniająca - według wiceministra Wypycha - 830 osób ze średnią pensją 4,5 tys. zł.

Co więcej, rząd uważa, że nie ma narzędzi kreowania polityki wobec osób niepełnosprawnych, bo niby jest pełnomocnik, ale bankierem jest PFRON. On zbiera pieniądze od firm zatrudniających zbyt mało niepełnosprawnych i decyduje, na co idą te środki.

Spędzało to sen z powiek także rządowi SLD. Do likwidacji PFRON przymierzał się również wicepremier Jerzy Hausner, ale napotkał opór organizacji pozarządowych, a także posłów Sojuszu.

PFRON ma zszarganą opinię, bo przez wiele lat wydawał pieniądze np. na pożyczki dla znajomych członków zarządu, kupował akcje itp. Z tego powodu był czarnym charakterem dla Najwyższej Izby Kontroli. Teraz jest znacznie lepiej, choć wciąż zbiera cięgi za brak kontroli, co się dzieje z jego pieniędzmi.

Jednak winę za to ponosi także dziurawe prawo. Nie bardzo wiadomo, kto ma pilnować np. pracodawców, czy nie wyłudzają z PFRON pieniędzy. Tajemnicą poliszynela jest, że część z nich zatrudnia niepełnosprawnych fikcyjnie czy wyciąga od PFRON pieniądze na szkolenia, które się nie odbywają.

Rząd chce zmian

Wiceminister Wypych zapewnia jednak: "Rozwiązanie PFRON w żadnym razie nie oznacza, że likwidujemy pieniądze dla niepełnosprawnych".

PiS chce zamienić będący osobą prawną PFRON w fundusz będący wyodrębnionym rachunkiem bankowym. Tak funkcjonuje np. Fundusz Pracy.

- Zniknęłaby kosztowna struktura administracyjna. Nie będzie tych prezesów, sekretarek, samochodów - namawia wiceminister Wypych. Zadania i pieniądze PFRON trafiłyby do samorządów wojewódzkich. - To nadal byłyby znaczone pieniądze - tylko dla niepełnosprawnych - których nie można byłoby wydać na budowę dróg - przekonuje wiceminister. - Rząd i państwo powinny mieć odwagę podzielić się władzą i pieniędzmi z samorządami i w ten sposób zachęcić je do kreowania na swoim terenie polityki na rzecz osób niepełnosprawnych.

Wiceminister przypomina, że samorządy już dawno przejęły pomoc społeczną i rynek pracy, a powierzone im pieniądze wydają dwa razy efektywniej, bo mają bliżej do ludzi.

- Samorządy wydają 90 proc. pieniędzy na pomoc dla niepełnosprawnych na inne cele albo wydają je głupio, np. na kąpiele perełkowe w sanatoriach - uważa Elżbieta Głogowska.

PFRON działa lepiej?

Głogowska nie ukrywa, że najbardziej boi się o programy ogólnopolskie. Według PiS opiekę nad nimi przejąłby resort pracy i polityki społecznej (w jego gestii byłyby też środki unijne, ściągalność opłat od firm i kontrola wydawania pieniędzy).

Elżbieta Głogowska uważa, że tym musi zajmować się osobna instytucja, dla której to nie jest margines działalności. Dodaje, że "nie wierzy w ministerstwo".

- Mam podpisane umowy ze szkołami, z ośrodkami, w których odbywają się zajęcia dla osób uzależnionych od wózka inwalidzkiego. Stworzyliśmy system, o którym Szwedzi mówią, że jest lepszy od ich systemu. Kto mi da gwarancję finansowej ciągłości, gdy PFRON padnie? - zastanawia się szefowa FAR.

Wtóruje jej Krystyna Mrugalska z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym: - Po krytycznych raportach NIK zmieniono wiele przepisów, już nie tak łatwo wydać pieniądze PFRON na głupstwa, bo decyzje o wydatkach zapadają kolegialnie.

Dlatego cztery największe organizacje osób niepełnosprawnych apelują w liście do premiera o zachowanie przy życiu PFRON. Przekonują, że jest on skuteczny w zbieraniu składek, ma dobry system ich windykacji, czytelne procedury przyznawania pieniędzy, zapewnia finansowanie programów ogólnopolskich i współfinansuje programy unijne.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,52981,3058837.html

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #420 dnia: Grudzień 28, 2005, 10:34:14 pm »
Wspieranie zadań realizowanych przez organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych

Program Partner

W procesie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych doniosłą rolę odgrywają organizacje pozarządowe.

Tworzą one tzw. trzeci sektor, działają na obszarze między administracją państwową a osobą niepełnosprawną‚ jako ważne podmioty współtworzące społeczeństwo obywatelskie.

Podczas szczytu lizbońskiego w 2000 r. kraje członkowskie Unii Europejskiej postanowiły m. in.‚ że zwalczanie wykluczenia niektórych grup społecznych bądź ich marginalizacji stanie się arbitralnym elementem procesu modernizacji europejskiego modelu społecznego. Rozwój społeczeństwa europejskiego wskazuje na olbrzymią wagę współpracy administracji rządowej i samorządowej z trzecim sektorem. Organizacje pełnią niezwykle ważną rolę w polityce społecznej państwa w zakresie problematyki osób niepełnosprawnych‚ uzupełniającą wobec działań sektora publicznego. Obserwując z bliska problemy osób niepełnosprawnych‚ mogą elastycznie reagować na zmiany oraz modyfikować zakres oferowanych usług.

Zgodnie z polityką pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych PFRON uznał za wskazane zawieranie wieloletnich porozumień z organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych, w celu umożliwienia im zachowania ciągłości wykonywania zadań w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej przez zapewnienie środków finansowych na ich realizację oraz efektywnego planowania i wdrażania nowych zadań, adekwatnych do rosnących potrzeb osób niepełnosprawnych.

Narzędziem realizacji statutowych zadań organizacji pozarządowych jest program Partner zatwierdzony przez Radę Nadzorczą PFRON3 sierpnia 2000 roku i przewidziany do realizacji na terenie całego kraju w okresie 5 lat (2001 - 2005).

W ramach współpracy dotyczącej jego realizacji znaczna część organizacji pozarządowych kontynuuje i realizuje działania zmierzające do jak najszerszego zaspokojenia potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakres realizowanych przez te organizacje zadań obejmuje rehabilitację zawodową‚ leczniczą i społeczną. Stały kontakt z osobami niepełnosprawnymi pozwala organizacjom pozarządowym dostosowywać prace do specyfiki regionu i środowiska oraz zmieniających się potrzeb tych osób‚ zwłaszcza w obszarach, w których działania administracji rządowej lub samorządu terytorialnego są niewystarczające. Celem programu było dofinansowanie zadań w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej, realizowanych przez organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Warunkiem uczestnictwa w programie było:

• prowadzenie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych co najmiej rok,

• posiadanie lub gwarancje uzyskania środków finansowych w wysokości wystarczającej na pokrycie udziału własnego w kosztach realizacji zadania.

W pierwszych latach realizacji programu środki PFRON przeznaczone były na wykonanie przede wszystkim następujących zadań:

• rehabilitacja dzieci w placówkach‚

• prowadzenie kursów‚ szkoleń i warsztatów dla osób niepełnosprawnych, ich opiekunów, rodziców i wolontariuszy zaangażowanych w proces rehabilitacji‚

• prowadzenie terapii psychologicznej dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności‚

• prowadzenie grupowych i indywidualnych zajęć ogólnie usprawniających‚

• zwiększanie szans zatrudnienia lub utrzymania w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych przez promocję wyrobów produkowanych w zpch i prowadzenie kampanii informacyjnej na rzecz zaniechania dyskryminacji na rynku pracy‚

• organizowanie imprez kulturalnych‚ sportowych i rekreacyjnych‚

• organizowanie giełd i pośrednictwa pracy.

Katalog został w kolejnych latach rozszerzony o zadania dotyczące:

• utrzymania i szkolenia psów przewodników dla niewidomych‚

• wyszukiwania osób niepełnosprawnych w wieku aktywności zawodowej niezatrudnionych i niezarejestrowanych w celu poinformowania o możliwościach zatrudnienia lub szkolenia‚

• opracowywania i wydawania wydawnictw ciągłych i zwartych‚ książek naukowych‚ literatury pięknej przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, pisanych drukiem zwykłym, brajlem lub wydawanych na kasecie‚ CD‚ dyskietce lub publikowanych w Internecie‚

• opracowywania i wydawania publikacji dotyczących problematyki osób niepełnosprawnych.

W roku 2001, tj. w pierwszym roku realizacji programu, fundusz przeznaczył na ten program 38 861 tys. zł, z czego wypłacono 38 380 tys. zł.

W kolejnych latach rosła liczba organizacji‚ którym wypłacano dofinansowania. W 2003 roku wyniosła 286, w 2004 już 321.

Według stanu na 30 września 2005 r. dofinansowania przyznano 368 organizacjom. W związku z dużym zainteresowaniem programem, o czym świadczyła wysokość zapotrzebowania na środki finansowe zgłoszonego w 2005 r. ‚ fundusz zwiększył limit na jego realizację do 60 000 tys. zł.

Pieniądze były przekazywane na rehabilitację dorosłych, dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. W 2004 roku z dofinansowania w łącznej wysokości 45 474‚6 tys. zł z skorzystało 929 359 osób niepełnosprawnych (w tym 104 144 dzieci)‚ co stanowiło wzrost o 66‚3 proc. w odniesieniu do roku 2003 (615 797).

Z analizy dofinansowania w poszczególnych oddziałach funduszu wynika‚ iż znaczną rolę w realizacji programu odgrywają poza organizacjami ogólnokrajowymi również organizacje lokalne. Kwota wydawana przez nie w województwach takich, jak mazowieckie‚ lubelskie‚ łódzkie, jest znaczna.

PFRON, doceniając rolę organizacji pozarządowych w procesie rehabilitacji osób niepełnosprawnych i uznając te organizacje za ważnego partnera w realizacji zadań określonych w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, postanowił kontynuować program w nowej edycji, pod nazwą Partner 2006 - wsparcie projektów na rzecz osób niepełnosprawnych realizowanych przez organizacje.

Rz

http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/dodatek2_051223/dodatek2_a_17.html

Offline helutek1

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://www.helenka.kom.pl
refundacja pieluch?
« Odpowiedź #421 dnia: Grudzień 30, 2005, 10:41:37 am »
witam! mam pytanie- czy ktoś słyszał coś na temat mozłiwosći refundacji pieluszek jednorazowych u dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawoności? jakie są tego szczegóły? pozdrawiam serdecznie i życzę Dosiego Roku!
nie poddamy się

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #422 dnia: Grudzień 30, 2005, 10:48:42 am »
Helutek 1
Zerknij do tego wątku  wyżej jeszcze
Wątek w Prawo
Zasady otrzymywania sprzętu ortopedycznego z NFZ

Offline paulina-w

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #423 dnia: Styczeń 05, 2006, 08:48:53 pm »
Witam dostałam dziś decyzjie że mój wniosek na likwidacje został pozytywnie rozpatrzony ale napisali mi że dof mi do brodzika mam wymienić wanne na brodzik tylko że jest taki problem iż wanna jest potrzebna bo raz że jest dl amnie wygodniejsza a 2 to że mam mate do hydro i nie wiem co mam teraz zrobić pomożcie prosze

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #424 dnia: Styczeń 05, 2006, 09:19:34 pm »
:D  a Ty sama "dzidzia" jesteś zdecydowana co wolisz?
brodzik czy wannę?
a na co składałaś wniosek?
o dotację do zakupu i montażu brodzika (jeśli dobrze rozumiem).
Skoro wolisz wannę, myślę, że niepotrzebny był wniosek o brodzik.

Offline paulina-w

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #425 dnia: Styczeń 05, 2006, 09:30:04 pm »
Nie pisałam o BRODZIK tylko o niską wannę pisałam też o grzejnik co w łazience a teraz nie ma tam o tym mowy

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #426 dnia: Styczeń 05, 2006, 09:58:05 pm »
Cytat: "paulina-w"
Witam dostałam dziś decyzjie że mój wniosek na likwidacje został pozytywnie rozpatrzony ale napisali mi że dof mi do brodzika mam wymienić wanne na brodzik tylko że jest taki problem iż wanna jest potrzebna bo raz że jest dl amnie wygodniejsza a 2 to że mam mate do hydro i nie wiem co mam teraz zrobić pomożcie prosze

Paulino, nie wiem o co prosiłaś pisząc do PCPR
więc trudno coś doradzić
nie wiem także gdzie mieszkasz, a to czasami ma znaczenie
wiem jak jest np. w moim mieście
O.N. proszą albo o wannę (zamiast brodzika-kabiny), albo odwrotnie)
o tym żeby ktoś prosił o grzejnik jeszcze nie słyszałam??
zawsze podkreślam że nie jest to remont i nasze dodatkowe prośby nie są spełniane
ale często bywa, że przy wymianie np. wanny zachodzi konieczność przesuniecia grzejnika i wtedy przeważnie montuje sie nowy
tak samo przy wymianie wanny, gdy po zamontowaniu kabiny na scianie zostaje "łata"- czyli brak kafelków
wykonawca sugeruje wtedy nowa glazurę
napisz coś więcej , o co prosilaś we wniosku, co było w kosztorysie,
czy został zatwierdzony,
jaką sumę dofinansowania dostalaś
może razem coś wymyślimy,
a my skorzystamy z Twoich doświadczeń

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #427 dnia: Styczeń 05, 2006, 10:00:36 pm »
Paulino, zapraszam do dyskusji w dziale o dofinansowaniach

Offline paulina-w

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #428 dnia: Styczeń 05, 2006, 10:19:09 pm »
cześć może zaczne od tego co chciałam panele w pokoju wylewke w całym domu w łazience likwidacje progu wymiana wc grzejnika umywalki wanny na niższą wiadomo płytki a wkuchni na podlodze płytki i na ściane miedzy szafkami.a dziś dostałam decyzje że mój wniosek został pozytywnie załatwiony.Mam donieść kosztorys druk o dochodachi szkic mieszkania przed i drugi określający zmiany.a na decyzji mi nadli tak dof do kabiny do krzesełka do kabiny do umawlki
do wylewek do plytek i do wc podwieszanego.Jutro ide do pcpru i musze powiedzieć że chce wanne :)

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #429 dnia: Styczeń 05, 2006, 11:08:09 pm »
Paulino, z tego co napisałaś, PCPR ustosunkował sie pozytywnie do Twoich próśb dotyczacych likwidacji barier architektonicznych
a pominął sprawę kaloryfera, paneli itd.
czyli tak jak wczesniej nadmieniłam
PCPR nie daje pieniędzy na remont (nawet jak bardzo jest nam potrzebny), tylko na dostosowanie mieszkania do potrzeb O.N.
wanna, podwieszane W.C. tak,
ale panele , kafelki w kuchni na ścianie- nie

zaplanuj sobie wczesniej co ci jest potrzebne, nie wiem czy poruszasz sie na wózku?? jeśli tak to możesz prosić o kabinę z jednoczesnym zachowaniem wanny (ale może sie zdarzyć, że zaproponujż Ci obniżenie starej wanny??) :(
wylewkę na podłogi w celu wyrównania powierzchni,likwidację progów
terrakotę ( antypoślizgową ???- jeżeli taka jest- z tego co wiem to prawie żadna nie spełnia koniecznych  wymogów, choć tak jest reklamowana)w kuchni, łazience i W.C
drzwi przesuwane itd.

jeżeli montaż kabiny będzię wymagał przesunięcia umywalki lub kaloryfera to jest szansa na zamontowanie nowych
 życzę powodzenia i napisz co udało Ci się zalatwić

Offline Renek

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.monika.smyki.pl
« Odpowiedź #430 dnia: Styczeń 06, 2006, 12:23:11 am »
Jeżeli chodzi o lazienkę miałam podobny problem :) Składając wniosek w projekcie umieścilismy wannę bo również mam matę do hydromasażu i ogólnie nie wyobrażam sobie mycia dzieci w niskim brodziku. prysznic sluży wg mnie do szybkiego opłukania a wanna do relaksu :)
Oczywiście wniosek rozpatrzono pozytywnie ale nie zgodzono sie na wannę bo jest to bariera dla osoby niepełnosprawnej. W rezultacie zrezygnowałam z dofinansowania na brodzik a za własne pieniądze kupiłam sobie wannę i zapłaciłam za jej podłaczenie. Całą reszte dofinansował PCPR wiec moj dodatkowy wydatek to wanna i mebelki do łazienki :)
Na koncu okazało sie, że kosztorys nie uwzgledniał ściany łączącej łazienke z przedpokojem, która była burzona. Cały przedpokój mam w panelach a ta została surowa bo wcześniej o tym nie pomyslałam :( PCPR zgodził mi sie pokryć panele na tej ścianie bo zmieściłam się w kwocie jaka mi dofinansowano :) W PCPR nie miałam żadnych problemów przez cały czas trwania remontu. pani zawsze cierpliwie odpowiadała na moje pytania i uświadamiała mnie w wielu sprawach podpowiadając co i jak powinniśmy zrobić by nie było problemów. Jestem jej za to bardzo wdzięczna :)
Tak wiec jestem szczęśliwa bo mam śliczną łazienkę dostosowana do potrzeb niepełnosprawnej osoby. I nie tylko bo sama często korzystam z uchwytów jakie zamontowałam przy wannie...oj starość nie radość.

Offline Renek

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #431 dnia: Styczeń 06, 2006, 12:25:03 am »
A zapomniałam dodać, że mam wszystko nowe oprócz pralki. Również kaloryfer, którego wcześniej w łazience nie było. A jest to świetna sprawa bo teraz ręczniki są zawsze suche i nie leżą na podłodze :)

Offline paulina-w

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #432 dnia: Styczeń 06, 2006, 01:33:15 pm »
zgodzili się żebym miała nową wanne. :)

Offline mamawika

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #433 dnia: Styczeń 06, 2006, 02:19:59 pm »
Śledzę pilnie Wasze wypowiedzi, bo też mam zamiar starać się o likwidacje barier. W naszym przypadku chodzi o dużo więcej, bo kupilismy stary dom i jest masa roboty. Najpierw pani z PFRONu dala nam wykaz prac dla poszczególnych niepełnosprawności, a że Wiktor sie łapie i na niepełnosprawność ruchową i wadę wzroku, więc dużo da się zrobić. Czekamy jeszcze na orzeczenie dla męża, bo wtedy dostaniemy 100% punktów, przy dwóch osobach na wózkach.
Chcemy zlikwidować progi, co wiąże się z podniesieniem poziomu podłogi, płytki do holu, drzwi wejściowe - szersze, do łazienki przesuwane, okna ( na dwa -  w pokoju i kuchni możemy liczyć), wannę chcę wymienić na wannę z uchwytami, bo Wika się nie da myć w brodziku, przy okazji może trzeba będzie płytki wymieniać (są ale byle jaki i częściowo poniszczone), no i najdroższe- ogrzewanie gazowe. Pani nam kazała pisać na maxa, bo mogą dać nawet 35 tys. Moja znajoma dostała kilka lat temu 30 tys, ale ma troje niepełnosprawnych dzieci. O wynikach poinformuję.
Dostalismy z odwołania dofinansowanie do kompa, komunikatora i programu Boardmaker, ale podobno tylko 30 %, więc z 5 tys musiałabym sama dołożyć, tak więc jeśli nie uda się gdzieś w jakiejś fundacji dostać reszty, to nie będę mogła z tego ciężko wywalczonego dofinansowania skorzystać.  :cry: Na remont to jeszcze mam gdzie pożyczyć , ale na kompa to juz nie, bo jak spłacimy.   :drinking:
Pozdrowienia,
mamawika
 Wiko już od jakiegoś czasu 10 lat- MPD, epi (N,E,R,L,O,P) & Gaba prawie 15 - szatan nie kogut.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #434 dnia: Styczeń 07, 2006, 11:14:13 am »
Może kilka informacji przy tego typu remontach:

http://www.niepelnosprawni.info/ledge/x/9611
Pomieszczenia: kuchnia, łazienka itp.

http://www.niepelnosprawni.info/ledge/x/9461
Jak dostosować budynek

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #435 dnia: Styczeń 07, 2006, 01:57:09 pm »
Kochani,czy potrzebne jest zaswiadczenie od lekarza,aby móc starać się o dofinansowanie wanny?

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #436 dnia: Styczeń 07, 2006, 02:04:12 pm »
Z tego co wiem, takie dofinansowanie należy się dzieciom i osobom z niepełnosprawnością ruchową.
Trzeba więc udowodnić taką konieczność, poprzez zaświadczenie lekarskie, symbol schorzenia podany w orzeczeniu o niep.dziecka.

W jednych punktach ostro wymagają wszystkiego, w innych z lekkim przymróżeneim oka.
Najlepiej szczegóły sprawdzić zawsze w swoim Oddziale przy pobieraniu druków na dofianansowanie do likwidacji barier architektonicznych.

Offline paulina-w

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #437 dnia: Styczeń 07, 2006, 06:06:58 pm »
Beszko ja nie musiałam mieć zaświadczenia od lekarza do wanny wystarczy napisać lub powiedzieć że np macie mate z hydromasażem jeśli macie lub że dziecko np nie da rady mieć prysznica

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #438 dnia: Styczeń 07, 2006, 06:24:59 pm »
Moja Dianka jest niepełnosprawna ruchowo i własnie czekamy na matę z hydromasażem.Obecnie mamy brodzik ale jest niewygodny córce to chcemy wstawic wannę z uchwytami.Musimy zdemontować kaloryfer bo bedzie przeszkadzał i zajmuje dużo miejsca.Musimy kupić wiszący.Pozdrawiam.

Offline kamyk

• Podglądacz
  • *
Proszę o pomoc!PCPR odmowił.
« Odpowiedź #439 dnia: Styczeń 10, 2006, 10:18:01 am »
:( Pani z PCPR nie przyznała dof.do maty BEMER.Uzasadnia że to nie jest w rejestrze urządzeń rehabilitacyjnych.Moje argumenty nic nie dają.A to urządzenie jako jedyne działa na synka spastykę i nie tylko.jestem zalamana.CZy ktoś z Was wygrał taką batalię? mogę gdzieś interweniować?prozse pomozcie
mama Nastusi i Kubika z mpd

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #440 dnia: Styczeń 10, 2006, 10:48:33 am »
Czy dołączyłaś zaświadczenie od lekarza o konieczności zakupu tej maty? U nas panie z PFRONu same proponują różnego rodzaju maty.Przepis powinien być jeden na cały kraj.

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #441 dnia: Styczeń 10, 2006, 10:53:25 am »
Aha,Bemera mi proponowano w zeszlym roku ale ja wolę matę z hydromasażem i na nią czekamy.Walcz i nie załamuj się.Pozdrawiam.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #442 dnia: Styczeń 10, 2006, 11:18:19 am »
kamyk zerknij wyżej do wątku
Przyklejony: PFRON-dofinansowanie do:
komputer, hydromasaż,okulary, łazienka itp.

Offline kamyk

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #443 dnia: Styczeń 10, 2006, 06:40:16 pm »
Dzięki za oddzew.Gaga czytałam,to nie jest pocieszajace!      Beszka tylko pozazdrościć,zadzwonię do Twojego PCPR-u,może  coś podpowiedzą.Muszę kupić tą matę! :!:

Offline dorota.sz

• Podglądacz
  • *
informacja
« Odpowiedź #444 dnia: Styczeń 10, 2006, 07:17:30 pm »
Prosze napiszcie czy najpierw trzeba mieć zaświadczenie od np;neurologa o konieczności stosowania takiej maty takie jak na wózek?Czy idzie się do pefronu i prosi o dofinansowanie/Jestem zielona w te klocki!!!!Pozdrawiam i dzięki.Dorota
dorota.sz

Offline kamyk

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #445 dnia: Styczeń 10, 2006, 08:43:48 pm »
Dorotko wniosek dadzą Ci w PCPR,wypelniasz sama,a lekarz pisze zaświadczenie o koniecznosci stosowania[mnie napisał "wskazane" bo sam nie zna urządzenia]Powodzenia!

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #446 dnia: Styczeń 11, 2006, 05:12:52 pm »
Informujemy, że z dniem 9 stycznia 2006 roku uległ zmianie dotychczasowy numer (022 620 03 51) centrali telefonicznej Funduszu.

Nowy numer - 022 50 55 500

http://www.pfron.org.pl/zwi/zwi.nsf/graph?OpenFrameset

Offline Renek

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #447 dnia: Styczeń 11, 2006, 07:13:42 pm »
mi do wanny nie chcieli dofinansować twierdząc że to największa bariera dla osoby niepełnosprawnej ale nie mieli nic przeciwko jesli kupię sobie za własne pieniądze co też zrobiłam. U nas głównym punktem było połączenie 2 pomieszczeń w jedno.
To że mieszkaja razem dwie niepełnosprawne ruchowo osoby nie miało dla PCPR żadnego znaczenia (teściowa leżąca po wylewie i dziecko z MPDz)...
Jeden kraj, jedne przepisy a różne stosowanie.

Offline mamawika

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #448 dnia: Styczeń 14, 2006, 04:58:58 pm »
My mamy matę do hydromasażu już od dwóch lat. Nie dołączałam żadnego zaświadczenia od lekarza, tylko sama pisałam na co dzicku pomoże. Nie było żadnego problemu z dofinansowaniem (60% - 2400zł). A teraz staram sie o likwidację barier archtektonicznych i pani z PFRONu powiedziała, że skoro u nas są dwie ON, to dostaniemy 100% punktów i dofinansowanie nawet do 35 000  zł. Zobaczymy jak będzie naprawdę. To była pani kierownik, więc może wie co mówi.  :)
Pozdrowienia,
mamawika
 Wiko już od jakiegoś czasu 10 lat- MPD, epi (N,E,R,L,O,P) & Gaba prawie 15 - szatan nie kogut.

Offline Hata

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #449 dnia: Luty 05, 2006, 09:52:56 am »
Witam
Czy ktoś mógłby mi rozjaśnić w głowie. Zlożyłam wniosek o dofinansowanie do maty do hydromasażu. Mata kosztuje 1.300 PLN, czyli dostanę dofinansowanie w wysokości 780 PLN (60%) do zapłacenia zostaje kwota 520 PLN. Czy tą kwotę 520 PLBN może mi w jakiś sposób zrekompensować PCPR czy MOPS?
.:.carpe diem.:.

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach