Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: PCPR/PFRON-programy celowe-prawo, normy, bariery  (Przeczytany 1072702 razy)

Offline Renek

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.monika.smyki.pl
PCPR/PFRON-programy celowe-prawo, normy, bariery
« Odpowiedź #350 dnia: Czerwiec 01, 2005, 08:12:18 pm »
Soniu jeśli w zeszłym roku otrzymałaś komputer ze środków PFRON to następny możesz otrzymać za 5 lat od tego terminu ale w ciągu tych 5 lat masz prawo do jego rozbudowy tzn do dokupienia potrzebnych urządzeń i programów. Tak poinformowała mnie pani w opolskim oddziale PFRON. (Wniosek składałam podobnie jak Ty w PCPR). Moja Monika również w kwietniu 2004r otrzymała dofinansowanie do laptopa. W chwili obecnek złożyłam kolejny wniosek o dofinansowanie do drukarki, skanera i głośników. Wniosek został zatwierdzony i przyjęty. Czekamy na decyzje. Wiem, że inni skladali podobne wnioski również na dokupienie potrzebnych programów. W ciągu 5 lat wiedza i umiejętności dziecka bardzo się zmieniają więc program kupiony w pierwszym roku staje się już niepotrzebny w kolejnych. Zapytaj u siebie może tam również to stosują bo co placówka to są inne zasady.

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline asiorek

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://asior71.w.interia.pl/
« Odpowiedź #351 dnia: Czerwiec 04, 2005, 10:51:15 am »
Cytat: "mycha"
Witam serdecznie!

Dzisiaj pytałam w moim PFRON-ie o dofinansowanie do zakupu komputera i powiedzieli mi, że dofinansowują tylko osobom głuchym i głuchoniemym, czyli nic z tego. Piotrek się nie załapie. Poczekamy cierpliwie, może następnym razem dofinansowanie będzie dla dzieci z innymi schorzeniami.
Pozdrawiam

U nas to samo. Poleciłam znajomemu żeby spróbował (dziecko ma jakieś upośledzenie umysłowe, przepraszam, że tak to określam, ale dla niego to drażliwy temat, twierdzi, że psychiatra chce z niego koniecznie zrobić dziecko upośledzone, ale coś w tym jest skoro dostali orzeczenie do 16 roku życia i jest adnotacja, że dziecko wymaga stałej opieki, a fizycznie nic mu nie brakuje). Powiedzialam mu, że skoro już ma to orzeczenie to niech korzysta z wszystkiego co mu się ewentualnie należy. Doradziłam aby spróbował z komputerem, ale pani na dzień dobry spytała czy dziecko nie słyszy? Mimo to kazałam mu załatwiać dalsze formalności, wniosek muszą przyjąć, a potem niech czeka na decyzję.
Pozdrawiam Asia, mama Patryka (10) i Pawła (9)-mpd

Offline Alicja

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #352 dnia: Czerwiec 04, 2005, 12:28:16 pm »
Można oszaleć z tą interpretacja przepisów :!:
Jagoda słyszy a jednak dostała dofinansowanie.Ja się nie pytałam czy się nalezy,porostu wzięłam wniosek i wypełniłam wg wskazówek Soni.Należy tak robić!a potem Panie urzędniczki niech się głowią co z tym wnnioskiem zrobic."Moje" przyznały sie, że dzwoniły do stolicy z zapytaniem,bo nie wiedziały jak wniosek rozpatrzyc. :lol:  Dostałyśmy 3.300+ 150 zł na programy.
nie poddawajcie się kobietki :lol:

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #353 dnia: Czerwiec 04, 2005, 02:09:14 pm »
Można oszaleć z tą interpretacja przepisów  
Jagoda słyszy a jednak dostała dofinansowanie.Ja się nie pytałam czy się nalezy,porostu wzięłam wniosek i wypełniłam...

to najbardziej słuszna droga Alicjo.
Najlepiej samemu być pewnym zapisów prawnych, wydrukować je i mieć ze sobą.

W cytowanmym przeze mnie kontekście prawnym wyraźnie pisze wg potrzeb dziecka - a nie widzimsię PFRON w danym mieście.
likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych, art 35a ust.1 pkt 7d[/color]

Wiele pań obsługujących takie etaty jest poprostu niedoinformowana, lub źle interpretuje zapisy prawne.
Nas matki nie musi obchodzić stan ekonomiczny PFRON-u - nas interesuje potrzeba wsparcia rozwoju dziecka. A temu celowi służy kontakt z komputerem także, bo zapewnia obraz, dźwięk, poprawną wymowę, zabawę, skupienie, ćwiczenia artykulatorów mowy -jednym słowem obejmuje cały cykl stymulacji polisensorycznej.
Może tym paniom należy też wyjaśnić co to jest komunikacja  :D  ( to napewno nie tylko słuch!!!)
Nie warto mieć u nich postawy "proszalnej" - a sensowne argumenty.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Raduś

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://smyki.pl/domeny/synek.pl/radus/index.php
« Odpowiedź #354 dnia: Czerwiec 06, 2005, 03:26:46 pm »
witajcie drogie panie.
Dziś dzwonilam do PFRON  z zapytaniem czy moge starać sie o dofinansowanie do programow logopedycznych. Pani powiedziała ze tak jeśli spełniam któryś z warunków a mianowicie
-dziecko porusz się na wózku inwalidzkim
-nie mówi
-nie słyszy
-ma problemy ze wzrokiem
Radek spełnia niestety az trzy warunki i się należy wiek nie gra roli.
Dofinansuję 80%
Zapytałam jeszcze czy moge starać sie o dofinansowanie do komputera dla Radka. Panni powiedziała że tak wymienila powyższe warunki z tym że jeżeli chodzi o wzrok to dopiero tworzy sie ustawa.Tak czy tak komp też mi się nalży.dofinansują 2000 nie poszaleje za to ale zawsze coś.
Jutro jade po wnioski o dopytać o szczegóły bo nie dowierzam.

Teraz moje pytanie macie większe doświadczenie o jakie programy logopedyczne sie starać.
Myślałąm o
-mówiące obrazki
-domowa klinika rehabilitacji
-może coś z Klikiem
-multimedialny świat Brzechwy
-porusz umysł9jeszcze wprawdzie za mały ale potem może sie przydać teraz skorzystal by Kamil)
-dyslektyk

Co odjać co dorzucić?
Zalerzy mi na programi z ktorego moglabym wydrukoać obrazki czy któryś z nich sie nadaje.

Poradźcie mi prosze.

A czy ktoś ma albo wie gdzie kupić "Słucham i mówię" nigdzie tego w necie nie moge znaleźć.
Pozdrowienia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #355 dnia: Czerwiec 06, 2005, 04:41:38 pm »
Raduś dlaczego tylko 2000zł? Mają Ci dofinansować 80% kosztów. Twój udział to 20%. Nie daj się.
A te schorzenia to kolejny wymysł pań- Dz.U. o tym nie stanowi. Monika nie ma dolegliwości tego typu a komp. dostała.

Odnośnie programów na CD polecam Ci serię Klików
Zajrzyj tutaj
http://forum.darzycia.pl/topic,603
http://odn-plock.edu.pl/prv/logopeda/komputer/programy/klinika/klinika.html
http://forum.darzycia.pl/topic,603
http://www.komlogo.pl/mpl4.jpg

Offline Raduś

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://smyki.pl/domeny/synek.pl/radus/index.php
« Odpowiedź #356 dnia: Czerwiec 07, 2005, 11:42:59 pm »
Dziękuje Soniu
Wszystko przestudiowałam.Teraz musze podzwonić po sklepach czy respektują dofinansowanie PFRON na zakup multimediów.Ile na programy dostane nie wiem mam pzredstawić 3 oferty cenowe ale prawdopodobnie wtedy wybiorą najtańszą.Musze je tak skompletować żeby róznice były małe.

Na zestaw komputerowy dają 2000zł więcej nie mają a każdemu chcą dać.

Bylam zdziwiona że dostane to dofinansowanie bo moja koleżanka(pisałąm o tym wyzej nie dostała). Zadzwoniłam dziś do niej i okazalo sie że udalo sie jaj przekonać staroste do zmiany przepisów!!!
Bo nasz starosta sprecyzowal komu komputer się nalezy i nasze dzieci pod to nie podchodziły.
Po interwencji Marty i pań z krakowskiego ośrodka na tynickiej, ktore dzwoniły do miejscowego PCPR mówiąć ze to skandal co sie tu dzieje i ze one tego tak nie zostawią uchwała starostwa zostala zmieniona!!!
I rzeczywiśćie dostaląm załącznik z rozporzadzeniem starosty z 15.04.2005.

Wniosek z tego taki ze sie da ale trzeba się strasznie nachodzić i namęczyć.
Powinniśmy postępować wedłóg zasady"Jednymi drzwiami Cię wypchną wejdź drugimi a nawet oknem"
Na tym świeci tzreba być twardym.

Teraz kompletuje dokumentację.
Dam zanać co z tego wyjdzie.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #357 dnia: Czerwiec 08, 2005, 12:20:58 am »
Raduś - to swietnie, że szlaki prawie przetarte  :D

odnośnie programów, o które pytałaś - moze jeszcze ten wpisz

film logopedyczny
"Igraszki logopedyczne Smoka Szczepana"

http://www.smokszczepan.pl
http://www.smokszczepan.dmkhost.net/gal.html

Potężne narzędzie terapeutyczne, które pozwoli Ci samodzielnie wychwycić, wyleczyć bądź całkowicie wykluczyć wadę wymowy u Twojego dziecka. Smok Szczepan niczym czarodziej zamienia nużące dotychczas ćwiczenia w zabawowe igraszki, wciągając bez reszty małych widzów w ... trening narządów mowy. Pozycja obowiązkowa dla każdego przedszkolaka i jego rodzica, ważna dla wszystkich tych rodziców, których dzieci właśnie uczą się mówić - od niemowlaka do ucznia

a więc nie tylko ucznia!!!! Gdybyśmy tak zaczęły uczyć dzieci mówić od okresu pójścia do szkoły (jak sugeruje niektórym PFRON kompa) co z nich by było?

"Igraszki logopedyczne Smoka Szczepana"
2 x DVD; część I, część II
39,90

Powodzenia i podawaj relacje - pewnie niejednej z userek okaże się pomocne.

Offline justin

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #358 dnia: Czerwiec 10, 2005, 08:16:47 pm »
Chciałam poinformować wszystkich zainteresowanych tym tematem, że kilkanaście dni temu otrzymałam odpowiedź od WOŚP w sprawie maty do hydromasażu Balsan Futura. Niestety w tym roku nie ma sensu się już o nią starać, ponieważ ich zapasay się skończyły :cry: . Tak jak dziewczyny wspominały wcześniej należy wszystkie dokumenty składać na początku roku, wtedy szanse na jej uzyskanie są dość duże. Niestety czeka nas zapewne roczne czekanie na ten "luksus" :D
Justyna i Ola-8 lat (Artrogrypoza)

Offline Hata

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #359 dnia: Czerwiec 21, 2005, 10:04:04 pm »
Mam pytanie odnośnie maty do hydromasażu :?:
Jeżeli interesuje mnie taka, której producent/dystrybutor ma siedzibę poza Gdańskiem http://www.medisana.pl/ i napisano mi, że mogą przysłać matę do domu, to jak to będzie wyglądało, jeżeli chodzi o dofinansowanie. Wniosek złożę dopiero w czwartek i chciałabym wiedzieć, czy taką matę muszą sprzedawać punkty, które mają podpisane umowę z NFZ? Czy zakup u producenta wystarczy aby dostać dofinansowanie.
Lepiej przed złożeniem wniosku wiedzieć więcej :wink: .

A producent, czyli Medisana nie odpisał mi jak wygląda procedura zakupu takiej maty z dofinansowaniem, a nie chciałabym robić sobie nadziei.
.:.carpe diem.:.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #360 dnia: Lipiec 01, 2005, 09:59:15 am »
LIKWIDACJA BARIER Jak przystosować mieszkanie do potrzeb osoby niepełnosprawnej

Sporo przeróbek

Zanim zaczniemy własnym sumptem przerabiać mieszkanie dla osoby na wózku, warto skorzystać z rad specjalistów. Łatwo bowiem popełnić kosztowne do usunięcia błędy.

Jednym z największych grzechów jest niedopasowanie wysokości urządzeń i sanitariatów do potrzeb osoby niepełnosprawnej - twierdzą specjaliści.

Podstawową wadą naszych mieszkań jest ich ograniczony metraż. Wąskie otwory drzwiowe, wąskie korytarze, łazienki i kuchenki tak małe, że nie sposób, by wózek tam wjechał, a tym bardziej zakręcił. Trzeba pamiętać, że minimalna powierzchnia manewrowa wynosi 150 x 150 cm. Tyle musi być w łazience lub w kuchni wolnego (niezastawionego np. pralką czy meblami) miejsca, aby wózek mógł swobodnie zawracać.

Często popełnianym błędem jest montowanie np. w niewielkiej łazience wszelkich możliwych sanitariatów, sprzętów i uchwytów, co zamiast pomóc, powoduje tylko znaczne ograniczenie potrzebnej powierzchni - podkreśla w swojej książce "Jak dostosować budynek" architekt Jolanta Budny.

Aby wózek mógł swobodnie przejechać, otwory drzwiowe powinny mieć co najmniej 100 cm szerokości. Ważne są także progi, które nie powinny wystawać ponad poziom podłogi.

Aby osoba na wózku mogła korzystać z łazienki, często trzeba ją powiększyć. Jeśli użyjemy do tego ścian gipsokartonowych, należy je koniecznie, zwłaszcza w miejscu montowania uchwytów i sanitaritatów, specjalnie wzmocnić. Zdarza się bowiem wyłamanie poręczy razem z kawałkiem ściany, gdy użytkownik się na niej opierał całym ciężarem - przestrzega Jolanta Budny.

Do nagminnie popełnianych błędów należy montowanie gniazdek elektrycznych i półek na takiej wysokości, że osoba siedząca na wózku nie jest w stanie do nich sięgnąć.

b.kal

OPIS DO RYSUNKU KUCHNIA
1 antypoślizgowa powierzchnia posadzki,
2 minimalna powierzchnia manewrowa - 150 cm,
3 optymalna wysokość płaszczyzny roboczej - 80 - 85 cm,
4 głębokość blatu roboczego - 55 - 60 cm,
5 minimalna szerokość blatu roboczego - 80 cm,
6 drzwiczki szafek kuchennych powinny się otwierać do 110 -180 stopni.

OPIS DO RYSUNKU ŁAZIENKA
1 umywalka na wysokości 80 cm,
2 muszla na wysokości 45 - 50 cm,
3 gniazdo elektryczne na wysokości 120 - 140 cm,
4 papier toaletowy - wysokość 100 - 120 cm,
5 spłukiwacz boczny - na wysokości 100 - 120 cm,
6 uchwyt podnoszony - długości 80 - 85 proc.
7 uchwyt pionowo-poziomy - na wysokości 80-85 proc

ILE TO KOSZTUJE
> Poszerzenie otworu drzwi - ok. 150 zł + drzwi (200 - 1000 zł).
> Przeróbka łazienki - wersja podstawowa 3 - 5 tys. zł (bez sanitariatów, uchwytów bezpieczeństwa, glazury antypoślizgowej).
> Zmiany w kuchni - 500 - 1000 zł
> Podjazd do budynku o długości 6 - 9 m - ok. 2 tys. zł (drewniany),lub ok. 4 tys. zł (betonowy).

Zródło

MIESZKANIA Dla osób niepełnosprawnych

Skorzystaj z dopłat

Jesteś niepełnosprawny? Na adaptację mieszkania do swoich potrzeb możesz uzyskać nawet 36 tys. zł dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

PIEKARIO

Wnioski są przyjmowane do połowy grudnia i rozpatrywane po otrzymaniu środków z PFRON. Listę wymaganych załączników umieściliśmy w ramce.

Na jakich warunkach
- Każdy wniosek jest traktowany indywidualnie, a decyzje podejmowane są komisyjnie - zapewniają przedstawiciele PFRON. Kwota dofinansowania nie może przekroczyć 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Przyjmując, że obecnie jest to ponad 2400 zł, w grę wchodzi maksymalnie kwota około 36 tys. złotych. Przy czym dofinansowanie nie może obejmować kosztów poniesionych przed zawarciem umowy i nie przysługuje osobom, które w ciągu 3 lat przed złożeniem wniosku uzyskały na ten cel dofinansowanie ze środków PFRON.

A w praktyce...
Niepełnosprawnym, przynajmniej teoretycznie - prawo sprzyja. Obowiązek zapewnienia im, zwłaszcza osobom na wózkach, dostępu do obiektów powstałych po 1 stycznia 1995 r. nakłada na inwestorów prawo budowlane. Z rozporządzenia ministra infrastruktury z kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w niskich wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, wynika, że inwestorzy muszą wyłącznie zarezerwować miejsce na ewentualną pochylnię, i to jedynie do lokali położonych na parterze. - Najczęściej więc na rezerwacji miejsca się kończy. Paradoks polega na tym, że gdy osoba niepełnosprawna domaga się podjazdu, windy lub platformy w swoim budynku, który powstał po 1995 r., słyszy w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, że zgodnie z prawem te udogodnienia powinien zrobić deweloper. A ten odpowiada, że gdy budował, to nie było takiej potrzeby. Wtedy koszty adaptacji musi ponieść niepełnosprawny - zwracają uwagę przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Kto wspiera
Okazuje się też, że na budowę podjazdu muszą zgodzić się sąsiedzi, a mieszkańcom parteru nie zawsze to odpowiada. Czasem żądają czegoś w zamian, np. wymiany okien na dźwiękoszczelne, obawiając się, że z podjazdu będą korzystać głównie hałasujące dzieci.

Wzorem do naśladowania może być Gdynia - prezydent miasta nie otworzy żadnego obiektu, jeśli nie będzie on uwzględniał potrzeb osób niepełnosprawnych. Jej tropem idą inne miasta. Powstał m.in. program Warszawa bez Barier, będący częścią programu Polska bez Barier, zainicjowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Inna inicjatywa stowarzyszenia to konkurs "Hotel bez barier". Narodowy Bank Polski i Stowarzyszenie Otwarte Drzwi ogłosiły niedawno II edycję konkursu"Bank dostępny". Celem przedsięwzięcia jest zainteresowanie banków komercyjnych i spółdzielczych problemami osób niepełnosprawnych i starszych oraz poprawa jakości ich obsługi.

BEATA KALINOWSKA

WYMAGANE DOKUMENTY:

- wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON likwidacji barier architektonicznych
- załączniki:
- kopia orzeczenia o niepełnosprawności wnioskodawcy i ewentualnie osób wspólnie z nim zamieszkujących
- udokumentowana podstawa prawna zameldowania w lokalu, w którym mają nastąpić prace (własność, umowa najmu)
- zaświadczenie o dochodach wnioskodawcy i osób zamieszkałych z nim
- zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy o statusie zawodowym (w przypadku bezrobotnego)
- kopia decyzji o przyznaniu zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczeń pomocy społecznej, jeśli są pobierane
- projekt i kosztorys wstępny planowanych prac lub zakupów  

zródło

MIESZKANIE DLA NIEPEŁNOSPRAWNEGO Nowe czy używane

Wszędzie schody

Gdzie ma szukać mieszkania osoba na wózku inwalidzkim? Czy jej ewentualne potrzeby są uwzględniane w ofercie rynku pierwotnego i wtórnego?
PAWEŁ GAŁKA

O wymogach dotyczących deweloperów, którzy budują nowe mieszkania, piszemy na str. 1 i poniżej. Tu możemy dodać tylko, że nowe mieszkania oddawane są w stanie surowym. Trzeba je wykończyć, co ułatwia adaptację dla osoby niepełnosprawnej - umywalka, zlew czy toaleta mogą być od razu montowane na właściwej wysokości.

- Choć wydawać by się mogło, że nowsze budownictwo, np. powstałe w ostatnich dziesięciu latach, ma rozwiązania pozwalające na samodzielne poruszanie się osoby niepełnosprawnej po infrastrukturze budynku, to tylko ich mała część tak naprawdę sprzyja takim osobom. Podstawową bolączką jest brak windy i wysoko położone kondygnacje parteru, co powoduje każdorazowe pokonywanie schodów - mówi Marcin Jańczuk z agencji Polanowscy Nieruchomości sp. z o.o.

Ważne udogodnienia
A czego można oczekiwać po rynku wtórnym? Pośrednicy są zgodni: trudno znaleźć gotowe mieszkanie dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. W agencjach nieruchomości to rzadkość. A jednak zdarza się.

- Pośredniczyłem kiedyś w takiej transakcji. Mieszkanie nie było położone w atrakcyjnej dzielnicy i nie było też tanie. Ale zostało kupione za spore pieniądze, gdyż znajdowało się na parterze i miało odpowiednie podjazdy. A poza tym w pobliżu był ośrodek rehabilitacyjny - mówi Karol Kapica z Biura Obsługi Rynku Nieruchomości Kapica & Bakun.

Nie tylko parter
Zdaniem Marcina Jańczuka osoby niepełnosprawne poszukują z reguły mieszkań położonych na parterze, chętnie z ogrodzonym przydomowym ogródkiem, najlepiej z samodzielnym wjazdem przeprowadzonym wprost z przebudowanego balkonu. Jeżeli takie rozwiązanie techniczne jest niemożliwe, ważne są inne elementy budynku, jak choćby szerokość drzwi wejściowych i korytarzy, łatwość wejścia na klatkę schodową (najlepiej wprost z podwórka, bez schodów), winda, podjazdy, poręcze itp.

- Mówiąc o mieszkaniach dla osób niepełnosprawnych, należy dodać, że podobne wymagania przy zakupie mają klienci w podeszłym wieku - konieczność pokonania codziennie po schodach choćby jednego piętra w kamienicy sprawia, że wyjście do sklepu staje się uciążliwa wyprawą. Z tego powodu niejednokrotnie decydują się na zmianę mieszkania - mówi Marcin Jańczuk.

Nie wszyscy deweloperzy zgadzają się jednak, że osoby niepełnosprawne najchętniej mieszkają na parterze.

- Jeśli są podjazdy do wind, atrakcyjne mogą być, ze względu na widok, właśnie wyższe piętra - zauważa Danuta Grelewicz-Pogórska z agencji AD. Drągowski.

Szukaj w systemie
W systemie MLS (wielokrotnego oferowania), z którego korzystają niektóre agencje nieruchomości, jest filtr, który pozwala odszukać mieszkania przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

- W tej chwili w systemie znajduje się około stu takich ofert, co stanowi zaledwie kilka procent wszystkich ofert domów i mieszkań. Część to oferty z rynku pierwotnego.

Pośrednicy stosunkowo rzadko opisują dokładnie, w jaki sposób mieszkanie zostało przystosowane, dlatego dopiero kontakt z agencją nieruchomości pozwala sprawdzić, czy dana oferta odpowiada konkretnym potrzebom osoby niepełnosprawnej - mówi Urszula Śmiałkowska z biura MLS. - Mamy nadzieję, że możliwość bardzo dokładnego określenia innych kryteriów, jakie powinna spełniać nieruchomość (np. lokalizacja, numer piętra), ułatwi znalezienie odpowiedniego lokum.

Beata Kalinowska
zródło

Łazienka dla ON oraz informacje o dofinansowaniach:
Strona główna
Katalog produktów
Dofinansowania
Możliwe jest wysokie dofinansowanie zakupu - 80%.
Osoby niepełnosprawne, które są zainteresowane urządzeniem swojej łazienki z zastosowaniem naszych wyrobów i urządzeń,powinny uzgodnić
z nami ich specyfikację
- służymy nieodpłatną poradą.
Po uzgodnieniu asortymentu wystawiamy fakturę VAT Proforma,
która posłuży do zawarcia z Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie (PCPR):

umowy o dofinansowanie w ramach likwidacji barier architektonicznych.

Zasadą dofinansowania jest 20% udział własny osoby niepełnosprawnej.
Wyposażenie wysyłamy na adres osoby, która podpisała umowę z PCPR / PFRON.
Transport odbywa się na nasz koszt.
Przy odbiorze towaru osoba niepełnosprawna płaci jedynie 20% kwoty faktury VAT,
ma przy tym obowiązek niezwłocznie dostarczyć oryginał podpisanej faktury do PCPR. Pozostałą należność w wysokości 80% zgodnie z zawartą umową PCPR wpłaca bezpośrednio na rachunek naszej firmy w ciągu 30 dni od dnia wystawienia faktury i dostawy.

Łazienka bez barier
Menu
Łazienki w obiektach turystycznych
Toalety publiczne
Łazienka bez barier
Toalety dla dzieci
Kompetencje KOŁO
Pobierz katalog
Referencje

Łazienka bez barier:
Zobacz wizualizacje łazienek dla osób niepełnosprawnych i starszych »

Nowości
Aktualniości
Pozdrawiam :))
"Starsza Jesienna Miotełka"

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #361 dnia: Lipiec 07, 2005, 05:54:08 pm »
A ja znówbyłam w PCPR i panie powiedzały, że w Sosnowcu i w Katowicach to może można dostać kompter, a u nas nie, bo nie ma środków, bo są tylko dla dzieci uczących się. Zapytałam czy w takim razie mogę wniosek złożyć bezpośrednio do PFRON,to pani odparła, że do PFRONu to tylko na programy celowe typu Pegaz, a na komputer dla dziecka to u nich i że ona przyjmie wniosek, bo nie może odmówić, ale dopiero w przyszłym roku, bo w tym już nie ma funduszy :(
Nie wiem czyja nie umiem czytać, ale w tych przepisach co Sonia cytowała było wybitnie o
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #362 dnia: Lipiec 07, 2005, 06:49:12 pm »
[przepraszam bardzo za ten urwany post, ale komputer odmówił współpracy i szaleje]
cd...
...było wybitnie o środkach PFRON, więc albo gmina dostaje jakąś pulę środków z PFRONu i wydaje je według własnego widzimisię, albo powinna dysponować funduszami powierzonymi przez PFRON tak samo jak inne gminy, tzn. przydzielać na tych samych prawach, bo nie rozumiem tego, że są równi i równiejsi w Polsce :(
Dlaczego moje dziecko ma być poszkodowane tylko dlatego, że jest zameldowane w mieście ościennym, bo w Sosnowcu przydzielili chłopcu, który ani nie miał czterokończynowego MPD, ani nie miał ubytku słuchu czy wzroku, do tego jego niepełnosprawność była czasowa a na dokładkę był w wieku przedszkolnym (półtora roku starszy od mojej córki)
Coś tu jest nie tak...
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Offline Nadziejka

• Gadacz
« Odpowiedź #363 dnia: Lipiec 07, 2005, 07:12:09 pm »
Ja też udałam się do PFRON w Elblągu i tam mi powiedziano, że jeszcze nigdy takie małe dzieci jak mój synek nie otrzymały dotacji do komputera i raczej nie powinnam mieć złudzeń....Nie ma pieniędzy i koniec.
Mama Michałka (5 lat)

Offline mycha

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #364 dnia: Lipiec 07, 2005, 07:42:09 pm »
Manatko, tak już chyba u nas jest co miasto to inne rządy.
Mój Piotrek ma 11 lat, niepełnosprawność orzeczoną od urodzenia do 16 roku. Pomino pism ze szkoły od lekarza itd w moim MOPS też powiedzieli, że NIE. Nie wiedzą na jakiej podstawie przyznać komputer. Likwidację barier w komunikowaniu się nie biorą pod uwagę.
Dofinansowują tylko programy celowe z PFRON.
Dzwoniłam do Bytomia, Katowic i wszędzię przyznają.
Nie wiem czym się różni dziecko w moim mieście od dziecka w sąsiednim mieście, ale niestety tak już jest!
Powodzenia w dalszej walce z urzędnikami.
Pozdrawiam. Basia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #365 dnia: Lipiec 07, 2005, 08:15:14 pm »
Wspaniałe traktowanie dzieci z różnych miast  :evil:
Ponawiajcie peośbę w złożonych drukach pisemnie co jakiś czas i żądajcie uzasadnienia od biurokratów.
Podajcie Dz.U. który cytowałam wyżej i na nim opierajcie swoje uzasadnienia.
Jeśli poszczególne MOPS-y/PFRON-y chcą na swój sposób
interpretować odmowy Waszych próśb -niech to robią prawnie, z uzasadnieniem i podaniem prawa.
Mozna zrozumieć brak funduszy na ten cel w danym okresie, ale jeśli widzą, że są podania od rodziców-to żaden problem zadecydować inaczej w późniejszym okresie wraz z zabezpieczeniem funduszy na ten cel.
Każde dziecko ma te same prawa - w innym przypadku to dyskryminacja dzieci.

Offline Lucyna2

• Nowy użytkownik
  • *
Refundacja przez NFZ
« Odpowiedź #366 dnia: Lipiec 18, 2005, 03:16:47 pm »
Mam syna 4 letniego,chorego na wodogłowie i przepuklinę oponowo rdzeniową.Szukam kontaktu z osobami,które mają dzieci z tą samą wadą wrodzoną.Chciałabym się dowiedzieć,jak uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON na przedmioty nierefundowane przez NFZ,takie jak np.piłka rehabilitacyjna,materac do ćwiczeń itp.
Szukam kontaktu z osobami,których dziecko jest chore na wodogłowie wrodzone i rozszczep kręgosłupa

Offline dzidzia1985

• Podglądacz
  • *
czesc
« Odpowiedź #367 dnia: Lipiec 18, 2005, 03:54:17 pm »
mam roszczep kregoslupa mam 19 lat jak cos pisz do mnie

Offline dzidzia1985

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #368 dnia: Lipiec 18, 2005, 03:56:46 pm »
musisz isc do powiatowego centrum pomocy rodzinie w swoim miescie i powiedziec ze chcesz zlozyc wniosek np o dof do pilki rechabilitacyjnej
wypelniasz wniosek pewnie tez lekarz bedzie musial wypelnic czekasz i dosajesz dofinansowanie jest to dofiansowanie do sprzetu rechabilitacyjnegoo oni bedea wiedzieli jak cos to pytaj na pryatnych wiadomoscach :D

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #369 dnia: Lipiec 18, 2005, 05:43:42 pm »
Witaj.
Przed założeniem nowego tematu - proszę zawsze poczytać czy są juą wątki o takim temacie- a jest ich sporo. Działa też wyszukwiarka.

PFRON-dofinansowanie na: komputer, hydromasaż
PFRON-dofinansowania

Tu są jeszcze dwa wątki
PFRON Dofinansowanie likwidacja barier architektonicznych
likwidacja barier w komunikowaniu się

Wózek dla dziecka niepełnosprawnego

Zajrzyj też do kącika "Prawo" na forum.
na nim najlepiej opierać wszelkie starania.
Kolejną rzeczą jest pójście do PCPR, MOPS-u, PFRON-u-gdzie dostaniesz druki w zależności o co będziesz się starać.

Offline Plastek

• Nowy użytkownik
  • *
Komputer dla homera
« Odpowiedź #370 dnia: Sierpień 14, 2005, 10:53:45 am »
Witam

Mam pewne pytanie (bo dostanie dofinansowania z tego programu nie mozna nazwac problemem)
w korespondencji z PFRONu jest napisane "...podjeli decyzje pozytywna o przyzaniu Panu dofinansowania z przeznaczeniem na zakup[ sprzetu komputerowego w ramach ww. programu w lacznej kwocie do wysokosci 4.137,00zl przy minimalnym wkaldzie wlasnym 793 zl"
Wlasnie w zwiazku z tym pogrubionym tekstem mam kilka pytan:

1)Czy kwota 4137zl to ta ktora daje PFRON czy ta ktora jest policzona z moim wkladem wlasnym chyba juz w wkladem wlasnym prawda?

2)Czy jesli zlozylem wniosek na 6000 (Pani mowila ze powienenm napisac o wiecej a i tak obcieli...) a dostalem  tyle ile jest wskazane to obowiazuje mnie ta lista czesci z cenami ktore podalem (byl tam Monitor za 2000 zl oraz komnputer z oprogramowaniem) i neistety wtedy nie wystarczy mi srodkow

3) W takiej sytuacji czy pfron moze sie zgodzic na zakup za ta kwote samego komputera i opragromawania a monitro dokupilbym na raty... lub czy moglbym wziac laptopa za ta cene

Przepraszam za tyle pytan wiem ze najlepiej pytac u zrodla ale trwa dlugi weekend pfron dopiero we wtorek otwarty a moze ktos wie i zechcialby odpowiedziec.

Z gory dziekuje
Plastek

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #371 dnia: Sierpień 14, 2005, 11:05:47 am »
Witaj.

PFRON daje 80% ogólnej wartości komputera. Ty masz dopłacić pozostałe 20%
Ta kwota z PFRON-u z pewnościa jest wyliczona wg Twojej kalkulacji wstępnej.
Ważna jest F-ra końcowa, na której będzie wpisana kwota ze sklepu, oraz kwota którą podł Ci teraz PFRON. Ty i tak dopłacisz różnicę.
Np.: wartość ostateczna komputera wynosi 6 tys zł
PFRON pzryznał Ci ponad 4 tys zł
Ty dopłacasz różnicę -czyli 2 tys zł
najlepiej o szczegóły zapytać w swoim Oddziale PFRON lub MOPS-ie (tam gdzie składałeś wniosek).
Ja podałam Ci jak ja wpłacałam córce za komp.

Offline Plastek

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #372 dnia: Sierpień 14, 2005, 11:11:56 am »
oczywiscie zpaytam we Wtorek ale na tych wnioskach z pfronu do wypelniena bylo napisane ze wnioskujacy placi 5% wartosci za podstawowy sprzet komputerowy zas za specjalistyczny (monitor lcd np ) 2% ale Widac przepisy Swoje a zycie Swoje :lol:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #373 dnia: Sierpień 14, 2005, 11:45:50 am »
Być może Twój Oddział PFRON ma inne wytyczne niż na płd. kraju, dlatego sugerowałam popytać o szczegóły u siebie.
Napisz jak to się zakończy.

[ Dodano: Nie Sie 14, 2005 12:33 ]
Podsunę Ci wytyczne i dyskusje na naszym forum o programach PFRON

PFRON-programy celowe-prawo, normy, bariery
Komputer dla Homera 2003
- program pomocy w zakupie sprzętu elektronicznego oraz oprogramowania umożliwiającego rehabilitację zawodową i społeczną osób niewidomych i niedowidzących
TEKST JEDNOLITY
załącznik do uchwały nr 42/2004
Rady Nadzorczej PFRON
z dnia 27 października 2004 r.

warto poszukać uaktualnień obowiązujących na rok 2005r.

Offline gbaska

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #374 dnia: Sierpień 17, 2005, 03:22:20 pm »
Rozmawiałam z paniami z PCPR o dofinansowaniu komp.dla Łukaszka na początku wszystko było na nie-bo nie przyznają na ZD,bo za mały nie chodzi do szkoły,bo nie spełnia jakiś tam ich wymagań.Po chwili dyskusji jak zorientowały się że coś tam wiem na temat przepisów i że nie zbędą mnie swoim gadaniem wysłały mnie do swojej szefowej ona też od razu była na nie i znowu moje argumenty za-usłyszałam od niej że mają tyle pieniędzy że nie wiedzą co z nimi zrobić ale w niektórych przypadkach boją się dawać bo nie są pewni czy mogą.Chwilę dyskutowałyśmy o potrzebach i niepełnosprawności Łukaszka i uznała moje racje ale stwierdziła że podchodzi to wg.niej pod sprzęt do rehabilitacji i mogę dostać 60% i tak wogóle to będę pierwszą osobą która dostanie dla tak małego dziecka.Nie było mowy o drukarce czy skanerze-tylko komputer z monitorem i programy edukacyjne.Trochę to mało ale lepsze niż nic,może jak przedłoże wypełnione wnioski na likwidację barier to zmienią zdanie.

pozdrawiam
mama Łukaszka 4l5mies ZD

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #375 dnia: Sierpień 17, 2005, 09:03:30 pm »
Witam

mam nadzieję ze ten link wiele wyjaśni

http://www.pfron.org.pl/zwi/zwi.nsf/graph?OpenFrameset

V. Zakres pomocy

7. Do uzyskania dofinansowania, o którym mowa w ust. 1, niezbędny jest udział własny, który w zależności od rodzaju przedmiotu wynosi dla:

wiecej w podanym linku
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #376 dnia: Sierpień 18, 2005, 06:14:08 pm »

Offline benski

• Podglądacz
  • *
    • http://benski.republika.pl
Winda dla osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #377 dnia: Sierpień 20, 2005, 07:16:06 pm »
Mieszkamy w domu na tzw. wysokim parterze. Chcemy 'załatwić' dla naszego Mikołaja podnośnik (dźwig-platforma) zewnętrzny w ramach likwidacji barier architektonicznych. Mnie już zaczyna trzeszczeć kręgosłup :cry:  
Czy ktoś wie jak się do tego zabrać? No i gdzie znaleźć producenta takiego podnośnika? Ale nie chodzi o ceny z kosmosu, lecz takie które mieszczą się w limitach.
A może ktoś ma pomysł na zbudowanie taniego podnośnika/windy. :idea:  
Będę wdzięczny za informacje. Jeśli będzie trzeba mogę dostarczyć plan budynku.

Pozdrawiam,
Piotr
=======================
Pozdrawiam,
benski

Offline benski

• Podglądacz
  • *
    • http://benski.republika.pl
Winda dla osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #378 dnia: Sierpień 20, 2005, 07:24:40 pm »
Mieszkamy w domu na tzw. wysokim parterze. Chcemy 'załatwić' dla naszego Mikołaja podnośnik (dźwig-platforma) zewnętrzny w ramach likwidacji barier architektonicznych. Mnie już zaczyna trzeszczeć kręgosłup   :?
Czy ktoś wie jak się do tego zabrać? No i gdzie znaleźć producenta takiego podnośnika? Ale nie chodzi o ceny z kosmosu, lecz takie które mieszczą się w limitach.
A może ktoś ma pomysł na zbudowanie taniego podnośnika/windy.   :idea:
Będę wdzięczny za informacje. Jeśli będzie trzeba mogę dostarczyć plan budynku.

Pozdrawiam,
Piotr
===========
Przeprawszam ,ale chyba ten temat niepotrzebnie poruszyłem w innym miejscu :oops:
=======================
Pozdrawiam,
benski

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #379 dnia: Sierpień 20, 2005, 09:24:35 pm »

Offline kamyk

• Podglądacz
  • *
REHABILITACJA/dotacje/
« Odpowiedź #380 dnia: Wrzesień 01, 2005, 09:01:17 pm »
Witajcie!jestem mamą 14-miesięcznego chłopca z m.p.d.Skąd bierzecie fundusze na rehabilitację !?Jestem wykończona tą szarpaniną.Potrzebuje matę BEMER.Ktoś z Was załatwiał?Gdzie prócz PFRON?
mama Nastusi i Kubika z mpd

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #381 dnia: Wrzesień 01, 2005, 10:34:09 pm »
Idż do PCPR weź druki na dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego, złóż wszystkie niezbędne załączniki i czekaj na Decyzję.
Tematom dofinansowań poświęcone jest już na Darze mnóstwo tematów.
Rozejrzyj się po działach forum (zacznij od kącika "Prawo", oraz "Poszukuję informacji)

Także tutaj

U góry forum jest wyszukwiarka, ułatwi Ci poszukwianie.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #382 dnia: Wrzesień 01, 2005, 11:02:39 pm »
Witaj kamyk

Podrzucę jeszcze wątek
Bemer 3000
Proszę zapoznaj się z nim.

Zapraszam również do kacika "Poznajmy się" :lol:

Offline gbaska

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #383 dnia: Wrzesień 06, 2005, 12:43:21 pm »
Mamy opinię od psychologa i logopedy ale pani w PCPR odmówiła wydania wniosku abym mogła się starać o komp.na likwidację barier w komunikowaniu się-czy mogła????
Oparło się o szefową mają dzwonić do Warszawy co z nami zrobić,a jak się nie zgodzą to co dalej.

pozdrawiam
mama Łukaszka 4l6mies ZD

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #384 dnia: Wrzesień 06, 2005, 12:49:45 pm »
gbasko
Zerknij na pierwszą stronę tego wątku i..... dalej.

Offline gbaska

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #385 dnia: Wrzesień 07, 2005, 01:37:38 pm »
Wszystko to czytałam od początku do końca i to kilka razy dzięki tej dyskusji i waszym radom postanowiłam walczyć o ten komp. ale co z tego jak urzędnicy mają swoje zdanie.
Dzisiaj dowiedziałam się że PFRON w rozmowie telefonicznej odbił piłeczkę i pozostawił podjęcie decyzji PCPRowi,a oni są dalej na nie ,ale dzisiaj pani łaskawie wydała wnioski .Znowu musiałam podejść do szefowej i znowu dyskusja i znowu-nie,ale miła pani przeciwieństwo swojej pracownicy dosyć długo ze mną rozmawiała i podpowiedziała abym jeszcze od innych specjalistów przyniosła opinie o wykorzystaniu komp.do nauki ,rozwoju itp to może wtedy zmienią zdanie (pieniędzy mają w nadmiarze).Sama już nie wiem do kogo jeszcze się zwrócić o taką opinię-może coś z przedszkola,może z por.genetycznej -- podpowiedzcie.
Od niedawna chodzimy do nowej logopedki wykorzystuje ona programy komp. Sokrates,Mówiące obrazki.Logo gry Łukaszek jest bardzo zainteresowany i chętnie przy tym pracuje może nareszcie znajdziemy na niego sposób.

pozdrawiam
mama Łukaszka  4l6mies ZD

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #386 dnia: Wrzesień 07, 2005, 02:22:32 pm »
I od niej właśnie weź rozsadne zaświadczenie o poziomie rozwoju mowy czynnej u dziecka ze wskazaniem na chętny udział u neij w zajęciach z użyciem komputera.
Powodzenia.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #387 dnia: Wrzesień 07, 2005, 06:10:12 pm »
Ulka dała dziś analogiczny temat nt. źle lokowanych środków PFRON

Przykłady niewłaściwego wykorzystania środków dla niepełnosprawnych

• 5 mln zł wydano niewłaściwie na skutek nieprawidłowych działań PFRON,
• od 2 do 25 razy w ciągu roku zarząd PFRON zmieniał decyzje dotyczące wysokości przyznania limitów na jeden program.

Funkcjonowanie PFRON, jako instytucji zajmującej się gromadzeniem i dystrybucją środków finansowych na potrzeby niepełnosprawnych, od dawna budzi kontrowersje.

Ostatnio Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że na realizację 28 programów na rzecz osób niepełnosprawnych w ciągu dwóch i pół roku (2002, 2003 i I kwartał 2004 r.) w wyniku niegospodarnych i nierzetelnych, a nawet nielegalnych działań funduszu wydano nieprawidłowo 5 mln zł. Najbardziej jaskrawy przykład nieprawidłowości w wydawaniu publicznych pieniędzy to dofinansowanie przez fundusz remontu śmigłowca Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego w wysokości 3,5 mln zł. Izba uznała to za sprzeczne z założeniami programu „Wyrównywania różnic między regionami”.
źródło
- Marzena Jurczewska
Gazeta Prawna Nr 174 (1539) środa 07 września 2005 r.

Jeśli źle lokują fundusze na zatrudnienie ON, to dlaczego niby mieliby poprawnie wydawać na wsparcie w ramach komuniakcji  :wink:  

Pisz, upominaj się i cierpliwie czekaj aż rozpatrzą wniosek i uzasadnią go prawnie.
W razie odmowy- odwołanie  :!:

p.s.
dziecko z zD już w łonie ma zaburzone wszelkie funkcje. Wczesne wspomaganie wszelkimi formami (w tym i komputera powinno być priorytetowe, by nie dopuszczać do nadmiernego opóźnienia rozwou psychomotorycznego, komunikacji werbalnej itp.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #388 dnia: Wrzesień 08, 2005, 01:43:44 pm »
Rusza program Student

pomoc osobom niepełnosprawnym w zdobyciu wykształcenia na poziomie wyższym

http://www.pfron.org.pl/zwi/zwi.nsf/graph?OpenFrameset

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/1783;jsessionid=17DD5E63CA5E4D5084B87B9FC6430691

Offline gbaska

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #389 dnia: Wrzesień 22, 2005, 10:12:42 pm »
Pozbierałam opinie od kogo się dało-psycholog,logopeda,por. genetyczna+ psych.w tej poradni (akurat mieliśmy termin wizyty kontrolnej),lekarz pediatra pierwszego kontaktu i z wypełnionym wnioskiem złożyłam  na dziennik podawczy już z nikim nie rozmawiałam nie dyskutowałam czekam co z tego wyniknie.

mama Łukaszka

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #390 dnia: Wrzesień 26, 2005, 11:42:24 pm »
Poczytajcie gdzie znikają pieniądze z PFRON ( z przeznaczeniem na zatrudnienie dla niepełnosprawnych)

Jak oskubać inwalidów i wyłudzić pieniądze
- Tomasz Patora, Marcin Stelmasiak
24-09-2005

PFRON: mamy związane ręce

Opowiedzieliśmy o CFI Władysławowi Skwarce, szefowi łódzkiego PFRON. Nie był zdziwiony. - W ubiegłym roku podobny schemat wyłudzeń mieliśmy w Poznaniu. Proceder może mieć dużo większą skalę. Powiem wam dlaczego: tylko w Łódzkiem dajemy pieniądze za zatrudnianie inwalidów 687 firmom. A ja jestem w stanie rocznie skontrolować zaledwie dziesięć.

Rocznie PFRON w całej Polsce przekazuje firmom za zatrudnianie inwalidów ok. 900 mln zł.

Jeśli mają miejsca takie incydenty- skąd może wystarczać na dzieci niepełnosprawne?

Offline biedroneczka33

• Nowy użytkownik
  • *
Pefron
« Odpowiedź #391 dnia: Wrzesień 28, 2005, 08:15:40 am »
Gdy dzisiaj przeczytalam wszystkie Wasze posty to nie wiem czemu ale mam nieodparte wrazenie ze my zyjemy w innej Polsce ..jedne mamy dostaja dofinansowania do kilku tysiecy zlotych a innym odmawiaja na dzien dobry .U nas na szczescie nie ma takich problemow :-)))
Moze przeoczylam jakis post ...ale nie wiem czy wiecie ze z PEFRONU mozecie sie rowniez starac o dofinansowania w ramach usuniecia barier architektonicznych np.zamiana wanny na kabine ,montaz uchwytow ulatwiajacych dzieciom poruszanie sie ,usuniecie progow ,polozenie plytek antyposlizgowych np.w lazience i inne .
Podobnie jak w ramach w usuwaniu barier w komunikowaniu sie (szczegolnie jesli chodzi o dzieci niedoslyszace,lub nieslyszace) mozna sie starac o dofinansowanie na zakup telefonu komorkowego ( na karte ) -potrzebna jest opinia psychologa i prosba z uzasadnieniem ,oraz wycena wstepna .Koszt dofinansowania to 80% wartosci telefonu.
Tylko ten który potrafi spojrzeć na otaczającą go rzeczywistość oczami dziecka, jest w stanie dojrzeć rzeczy istotne i odrzucić te niegodne uwagi :-)))

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #392 dnia: Wrzesień 28, 2005, 05:21:29 pm »
Chyba żyjemy w jednym kraju, ale w różnych miastach
ponieważ nie ma jednej listy co się komu należy, a jest lista o co można się starać
więc wynikają z tego ciągłe nieporozumienia
a i w samych PCPR interpretuja trochę w/g uznania
slyszałam o osobie która mają 3-letnie dziecko złożyła wniosek o wymianę okiem na takie z PCV i dostała dofinansowanie 9 nie wnikam jak to załatwiała)
zapytałam w naszymPCPR i..
okna wymienia się ludziom na wózkach (dorosłym) jeżeli mieszkają sami, lub z drugą osoba na wózku
jeżeli w mieszkaniu mieszkaja także inne zdrowe dorosłe osoby, okno wymienia się tylko w pokoju O.N. i to wcale nie dlatego żeby było ładnie albo ciepło, ale tylko dlatego żeby umożliwic O.N. samodzielne otworzenie okna
często czytam pytanie
-co nam się należy...
otóż, to nie jest pomoc materialna dla nas, ani dla naszych dzieci
dlatego że nam jest ciężko
ale likwidacja barier w..
i tak komputer, płytki antypoślizgowe,pralka a wsadem z boku ( bo od góry O.N. na wózku nie dosięga, płyta elektryczna zamiast kuchenki gazowej dla O.N. z niedowładem rąk itd.

dlatego wniosek o likwidacje barier w łazience dla kilkumiesięcznego czy nawet kilkuletniego dziecka ma małe szanse (ale wiem że czasami  przyznają w innych miastach)

może w jakimś PCPR przyznają dofinansowanie, zwłaszcza pod koniec roku, gdy nagle dostają sporo pieniędzy i w kilka dni muszą je rozdysponować

w sprawie telefonu, była juz dyskusja
telefon można kupić za 1 zł ( a zamykamy sobie w ten sposob na przyszłośc dofinansowanie z TEJ grupy na chyba 5 lat)
ja bym wolała abonament :-)

chyba że ktoś prosi o telefon za 300-600 zł? czyli taki z "bayerami "
 tylko nie bardzo wiem po co? jeżeli ma służyć przede wszystkim do szybkiego kontaktu z dzieckiem czy lekarzem

Offline biedroneczka33

• Nowy użytkownik
  • *
dofinansowanie
« Odpowiedź #393 dnia: Wrzesień 28, 2005, 08:50:25 pm »
Nie wiem jak to jest ...ale ja bez problemu dostalam dofinansowanie na likwidacje barier architektonicznych -i wlasnie skonczylismy remont lazieneczki gdzie wanne zastapilismy kabina prysznicowa ;-))
Ale masz racje co miasto to inne obyczaje .
Tylko ten który potrafi spojrzeć na otaczającą go rzeczywistość oczami dziecka, jest w stanie dojrzeć rzeczy istotne i odrzucić te niegodne uwagi :-)))

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #394 dnia: Wrzesień 28, 2005, 09:22:11 pm »
Reasumując tę dyskusję:
czy nie wydaje się Wam, że wszystkie Ośrodki PCPR/PFRON
powinny budować swoje Plany wychdząc  naprzeciw potrzebom rodzin dzieci niepełnopsprawnych?
Dlaczego niby to my mamy się do nich dostosowywać???
Chyba bardziej znamy potrzeby swoich dzieci niż urzędasy.
Skoro Dzienniki Ustaw są obowiązujące w całym kraju, to dlaczego Oddziały PFRON tworzą je wg własnego widzimisię?- dzioeląc w ten sposób kraj an regiony a tym samym potzreby dzieci. Gdzie tu logika?
Dlaczego NIK nie zajmie się wreszcie aferami powstałymi od lat w tej instytucji?
Dlaczego defrauduje się wiele funduszy-zamiast rozdzielić je pomiędzy na prawdę potrzebujących niepełnosparwnych.?

PFRON jest dla niepełnosprawnych - nie urzędasów na pokrywanie wszelkich afer!!!!
Więc kto tu od kogo powinien zależeć?
Kto komu ma służyć?
Czyżby dzieci w różnych regionach kraju miały aż tak różne potrzeby wsomożenia ich rozwoju?

Offline biedroneczka33

• Nowy użytkownik
  • *
:-))
« Odpowiedź #395 dnia: Wrzesień 29, 2005, 07:06:58 am »
Zgadzam sie z tym ..skoro przepisy  obowiazuja Nas jednakowe to i prawa powinni miec wszyscy takie same :-))))

Offline gbaska

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #396 dnia: Październik 10, 2005, 01:58:04 pm »
Nie będzie dofinansowania do komputera dla Łukaszka,mamy odpowiedz odmowną w uzasadnieniu piszą "Jego wiek i schorzenie nie pozwala na somodzielne komunikowanie się z rowieśnikami i innymi osobami przy pomocy komputera,bariara powyższa może być zlikwidowana z biegiem czasu gdy dziecko będzie na etapie samodzielnej obsługi komputera czyli pozna litery,nauczy się pisać i czytać" -koniec i kropka-nie do końca to wszystko rozumię,poza tym podobno jest to decyzja ostateczna i nie ma od niej odwołania.Czy nad PCPR jest jakaś jednostka nadrzędna do której jeszcze w tej sprawie można pisać??? czy kto jest dobrze zorientowany w tym temacie??

pozdrawiam
mama Łukaszka 4l6mies ZD

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #397 dnia: Październik 10, 2005, 09:21:00 pm »
Gbasko smutne to co piszesz
jeszcze raz potwierdza się że co miasto to inna interpretacja
tak piszą - że decyzja ostateczna, ale to są pieniadze z PFRON
zrób xero odmowy i spróbuj interweniować w PFRON ??
nie wiem gdzie jeszcze możesz sie poskarżyć?? :cry:
u nas też dają tylko dzieciom w wieku szkolnym
młodszym - nie

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #398 dnia: Październik 10, 2005, 09:31:39 pm »
"Jego wiek i schorzenie nie pozwala na somodzielne komunikowanie się z rowieśnikami i innymi osobami przy pomocy komputera, bariera powyższa może być zlikwidowana z biegiem czasu gdy dziecko będzie na etapie samodzielnej obsługi komputera czyli pozna litery, nauczy się pisać i czytać"

a ta wypowiedź świadczy o zerowej wiedzy na temat usprawniania i rozwoju dziecka z zD  :shock:

Czym więc jest komunikacja wg PCPR? - to żenujące.
Ciekawe w czym można obsługiwać CD edukacyjne? bez kompa?

gdy dziecko będzie na etapie samodzielnej obsługi komputera

- to gdzie się ma nauczyć tej obsługi kompa? - w piaskownicy? na obrazkach?

zobacz kiedy moja Monika używała kompa

Ja już nie chcę się powtarzać.
A masz PFRON u siebie, czy tylko za pośrednictwem PCPR możesz składać wnioski.

Offline gbaska

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #399 dnia: Październik 12, 2005, 11:13:51 am »
U nas nie ma PFRON najbliższy oddz.w Krakowie.
Właśnie rozmawiałam z osobą która dla swojego dziecka pół roku starszego od Łukaszka z tymi samymi wadami w ub.roku dostała dofinansowanie do komputera z naszego PCPR widać są równi i równiejsi.Chwilami godzę się z odmową a chwilami aż się we mnie gotuje,gdzie się nie ruszę,co tylko chcę załatwić to zaraz są kłody pod nogami.

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach