Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: PCPR/PFRON-programy celowe-prawo, normy, bariery  (Przeczytany 1050844 razy)

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
PCPR/PFRON-programy celowe-prawo, normy, bariery
« Odpowiedź #100 dnia: Październik 23, 2004, 12:36:30 am »
przypomnaiłam sobie o ubiegłorocfznej dyskusji  dofinansowaniu z PRON:

http://www1.gazeta.pl/kraj/1,34309,1763337.html
podała ją Ulka w wątku:
http://forum.darzycia.pl/topic,1668

"Są pieniądze na dofinansowanie dla niepełnosprawnych

Dorota Żuberek 06-11-2003, ostatnia aktualizacja 06-11-2003 17:47

PFRON przekazał dodatkowo powiatowi zielonogórskiemu ponad 165 tys. zł. Pomoc społeczna ma twa tygodnie na sporządzenie listy chętnych. Rada Miasta musi go przyjąć na sesji jeszcze przed 30 listopada. Jeśli tego nie zrobi - pieniądze przepadną.

Osoby niepełnosprawne muszą jak najszybciej złożyć wnioski w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej o dofinansowanie kosztów turnusów i imprez, zakupu sprzętu czy likwidowania barier. Procedura i weryfikacja muszą zakończyć się do końca miesiąca. Na poniedziałek urzędnicy muszą przygotować wstępny projekt dla Rady Miasta, żeby ta mogła go rozpatrywać na najbliższej sesji.

- Trudno jest wypunktować, co można dofinansować, a co nie - mówi Grażyna Węgrzyn, kierownik działu Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej MOPS w Zielonej Górze. - Każde schorzenie wymaga innego sprzętu. O jego niezbędności orzeka lekarz - tłumaczy.

Najwięcej zachodu jest jednak z dofinansowaniem likwidacji barier architektonicznych i w komunikacji. Tutaj trzeba zebrać zestaw dokumentów, znaleźć wykonawcę, przygotować projekt, wykonać prace i je odebrać - tylko wtedy można otrzymać zwrot 80 proc. poniesionych kosztów. - Czekamy na zgłoszenia. Pieniądze pojawiły się znienacka i chcemy wykorzystać je jak najlepiej. Wszystkim zainteresowanym informacji udzielimy od razu.

Kto jest niepełnosprawny?

- ten, kto ma decyzję wydaną przez organizację orzekającą o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (znaczny, umiarkowany, lekki)

- osoba, która ma stwierdzoną całkowitą lub częściową niezdolność do pracy

- osoba, która ma oświadczenie o niepełnosprawności wydane przed 16. rokiem życia.

Co można dofinansować z dodatkowych pieniędzy PFRON?

- turnusy rehabilitacyjne i imprezy sportowo-rekreacyjne, kulturalne i turystyczne - do 60 proc.

- zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, np. protezy piersi, wózki inwalidzkie, kule, laski, pionizatory, pieluchomajtki, cewniki zewnętrzne, aparaty słuchowe, maszyny i klawiatury dostosowane do potrzeb osób niewidomych, materace i poduszki przeciwodleżynowe, szkła i soczewki dla osób słabowidzących itd. - do 80 proc. wartości, ale nie więcej niż 1 500 zł.

- sprzęt rehabilitacyjny, np. materace do ćwiczeń, odtwarzacze do płyt edukacyjnych, rowerki rehabilitacyjne, urządzenia do hydromasażu - dopłata do 1 500 zł.

- do likwidacji barier architektonicznych (ale tylko w budynkach wybudowanych przed styczniem 1995 r.) np. budowanie schodołazów i pochylni na zewnątrz budynków (do okien, balkonów), montowanie wind, kładzenie posadzek antypoślizgowych w łazience, kuchni i przedpokoju, wymiana wanien na kabiny prysznicowe, montowanie uchwytów itp. - dofinansowanie do 80 proc., ale nie przekraczające 31 tys. zł.

- do likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych, np. okulary, radiomagnetofony do słuchania książek nagranych na kasety, komputery[/color], aparaty telefoniczne z dużą klawiaturą i wyświetlaczami, faksy dla osób niesłyszących, pies przewodnik, specjalistyczne zegary i dzwonki oraz malowanie specjalnych kontrastów na ścianach dla osób słabowidzących czy specjalistyczne oprogramowania do komputerów.

Kryteria

W dofinansowaniu likwidacji barier architektonicznych nie obowiązuje kryterium dochodowe.

W pozostałych wypadkach pieniądze mogą dostać osoby, w których rodzinie dochód na jedną osobę netto nie przekracza połowy średniego wynagrodzenia (ok. 1 000 zł) oraz osoby samotne, które mają miesięcznie mniej niż 1 300 zł."
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Programy celowe
« Odpowiedź #101 dnia: Październik 24, 2004, 09:23:54 am »
Programy celowe:

Komputer dla Homera
Partner
Papirus
Pegaz
Student
Telepraca
Pitagoras
Junior
Program wyrównywania różnic między regionami

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/1778

Umorzenia pożyczek uzyskanych ze środków PFRON

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/3075
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline mycha

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #102 dnia: Październik 29, 2004, 05:06:49 pm »
Witam serdecznie!

Dzisiaj po całej batali próśb udało mi się oddać wniosek na likwidacje barier w komunikowaniu się.
Przy okazji dowiedziałam się jak to cudownie mieszkać w moim mieście. :(
Zawiozałam wniosek do MOPS-u do Pań które zajmują się niepełnosprawnymi i zaczęło się "kto pani wydał w ogóle ten wniosek, pani dziecko nie ma wad słuchu a na końcu powiedziano mi, że komputer nie wchodzi w skład urządzeń do likiwdacji barier w komunikowaniu się". Powołałam się na DZ.U. który o tym mówi, to Panie mi na to, że to One znają przepisy i wiedzą co się komu należy a nie ja" Powiedziałam im, że w innych miastach tak to działa a One,że każdy inaczej interpretuje przepisy.

Czekam cierpliwie co mi odpiszą i odwołam się do Wojewódzkiego Oddziału PFRON.
                                                  Wiem tylko tyle że moje miasto kolejny raz mi dało do zrozumienia, ze niepełnosprawni to dla nich kłopot.   :cry:
Pozdrawiam. Basia

Offline Grażyna

• Gadacz
mycha
« Odpowiedź #103 dnia: Październik 29, 2004, 05:43:05 pm »
Mycha a czemu poszłaś do MOPSu a nie PCPRu?
PCPR ma większą kasę na takie rzeczy!
I dodam, że PCPR może dofinansować do 80 % zakup: pralki, lodówki itp. jako likwidacja barier technicznych  :D

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #104 dnia: Październik 29, 2004, 06:28:36 pm »
"kto pani wydał w ogóle ten wniosek, pani dziecko nie ma wad słuchu a na końcu powiedziano mi, że komputer nie wchodzi w skład urządzeń do likiwdacji barier w komunikowaniu się".

to jak to jest DRUK a paniom w MOPSie to nie pasuje?
Skoro jest Druk, tzn., że jest przepis regulujący te sprawy.
A gdzie to pisze, że komputer służy tylko głuchym w komunikowaniu się.?
Czy one wogóle coś wiedzą o szerokim wachlarzu możliwości przystosowania kompa do deficytów rozwojowych dziecka?
Wyślij ich do mnie - od 9 lat to robię dla Moniki. Jej rozwój nie zrobił się sam -dużą rolę zawdzięczamy właśnie użyciu kompa od wczesnych miesięcy jej życia - ale już nie będę się powtarzała.

myślę, że ta Konferencja też ma swój wydźwięk

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Collegium Europaeum Gnesnense oraz Firma Harpo z Poznania zapraszają 17 listopada 2004 w godz. 9.oo-17.oo do Collegium Europaeum w Gnieźnie (ul. Kostrzewskiego 5 - 7) na konferencję pt.
"Zastosowanie komputerów w komunikacji i edukacji osób niepełnosprawnych - rozwiązania szwedzkie i polskie".
Będzie też mowa nt.: Osobisty asystent osoby niepełnosprawnej - Pani Stenia Eldemar - Szwecja i wiele innych.
Szczegóły

Offline ferina

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #105 dnia: Październik 29, 2004, 08:06:48 pm »
mam pytanie,nie zabardzo orientuje się we wszystkich przepisach, czy wanna z hydromasażem jest traktowana jako sprzet rehabilitacyjny? i czy jak kupiliśmy ją w 2002r to mam szanse na jakieś dofinansowanie? zawsze człowiek traci jak ma mało informacji :oops:
mama Weroniki 6lata z mpd i Mateusza 11lat

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #106 dnia: Październik 29, 2004, 08:20:02 pm »
Jak kupiłaś to raczej zapomnij o dofinansowaniu.
Na przyszłość weź zaświadczenie od lekarza prowadzącego na niezbędny sprzęt rehabilitacyjny dla dziecka, a potem idź do PCPR po specjalne druki i pytaj co jeszcze masz donieść.
A na koniec- czytaj więcej wątków -wiele o tym psialiśmy wcześniej.

Offline Martuś

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #107 dnia: Październik 29, 2004, 10:31:19 pm »
Ferina, zapytaj dokładnie w PCPRze. Mnie poinformowano, że nawet za stare sprawy zwracają pieniądze. Nawet z zeszłego roku, to może i wam coś pomogą. Przedstaw im fakturę za zakup hydro. Powodzenia.

Offline ferina

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #108 dnia: Październik 29, 2004, 10:49:45 pm »
no tak, ale to już dwuletnia sprawa, a są jakieś przepisy prawne na to? jak i gdzie szukać? tylko nie karzcie mi samej sukać!! tyle tu tematów... :( a ja taka niemota :oops:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #109 dnia: Październik 29, 2004, 11:21:56 pm »
U nas dają przed faktem tylko i wyłącznie
Nawet jedna z mam z Daru czekała dość długo na to.
Myślę, że najlepiej popytać u siebie- tylko nei porzyznaj się dorazu, ze już masz az Ci odpowie na jakich zasadach mozesz sie starać?  :D

Offline ferina

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #110 dnia: Październik 30, 2004, 05:49:09 pm »
we wtorek pojadę do pcpr-u i popytam, i napiszę co załatwiłam lub nie załatwiłam

Offline ferina

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #111 dnia: Październik 30, 2004, 05:59:39 pm »
aha, złorzyłam też podanie o dofinansowanie na komputer, jedna komisja juz była 27 października ,a ja właśnie tego dnia składałam i już się nie załapałam i czekam co dalej ale chyba mam "według nich" za małe dziecko, no ale zobaczymy,  :roll: , a tak na marginesie , to weronika bardzo często próbuje swoich sił przy komputerze( mamy taki mały zabytek, z odzysku) przyciągnie sobie krzesełko i patrzy jak braciszek z zapałem spędza czas przy komputerz i razem bardzo fajnie się bawią, myślę że to w jakiś sposób wiele ja uczy, a mamy bardzo fajną serię płyt z gazetki PPRZYJACIELE Z KRAINY WIEDZY. już nie nudzę, bo zaraz sonia mnie pogoni że nie na temat :D

Offline bozena

• Podglądacz
  • *
Komputer
« Odpowiedź #112 dnia: Listopad 04, 2004, 08:39:22 pm »
Czy dostał już ktoś decyzję w sprawie dofinansowania na komputer?U nas też było wiele zamieszania,ja wysłałam wniosek do Wrocławia bo w Powiatowym Centrum nie chciano przyjąć i czekam na decyzję.Przed chwilą dzwoniła do mnie pani która też chciała złożyć ten wniosek we Wrocławiu ale jej nie przyjęto a nie pomyślała o tym aby wysłać bo musiano by na niego odpisać.Otóż ma brata który drąży ten temat dość dociekliwie i on się doczytał,że ustawa na kórą powołujemy się na forum już nie obowiązuje.Może ktoś ma jakieś informacje?Bardzo proszę się z nami podzielić :D

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #113 dnia: Listopad 04, 2004, 09:55:07 pm »
Ja dziś pytałam w naszym PCPRze i pani powiedziała, że komputery "U NAS" dofinansowuje się dzieciom z uszkodzeniem słuchu tylko...
Bedę składać wniosek na hydromasaż, ale podobno jest dużo wniosków a pieniędzy mało :(
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Offline ferina

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #114 dnia: Listopad 04, 2004, 10:08:17 pm »
w mojej sprawie z hydromasarzem nic nie załatwiłam.... ale to przez moje gapiostwo bo wtedy jak ją kupowaliśmy to nie wiedzieliśmy jeszcze nawet do końca na czym polega choroba weroniki i wszystkie faktury szły na tate weroniki, żeby był zwrot z vat-u :lol: więc koniec tematu, a o dofinansowaniu na komputer to u mnie narazie cisza, ale jak komisja była 27 października i ja się na nią nie załapałam to pewnie jeszcze poczekam, chociaż mam przeczucie że odrzucą bo weronika za mała :(

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #115 dnia: Listopad 04, 2004, 10:44:56 pm »
Mam sygnały na GG, że w niektórych miastach mają masę funduszy na dofinansowanie do zakupu komputerów w ramach wyrównywania komunikacji, wręcz proszą się o przekazanie informacji do rodziców będących w takiej potrzebie.
Aż ciśnie się coś na usta, że nadal w wielu PCPR-ach nic o tym nie wiedzą. (a może nie chcą wiedzieć?) lub nie potarfią zinterpretować istniejących zapisów w Dz.U. w tej dziedzinie?

Offline bozena

• Podglądacz
  • *
Komputery
« Odpowiedź #116 dnia: Listopad 05, 2004, 03:45:13 pm »
Soniu a może skontaktujesz mnie z osobami które dostały teraz dofinansowanie na komputerw ramach komunikowania się?Znam osobę która potrafiła by to nagłośnić i pomóc wielu innym rodzicom i to on sprawdzając trafił na jakieś przepisy które są nieaktualne.Myślę że warto się tym zainteresować,ponieważ wiele rodziców pyta o ten program.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #117 dnia: Listopad 05, 2004, 04:50:22 pm »
Jak może nie obowiązywać Ustawa, skoro moja córka w sierpniu b.r. dostała, także Maria, MP, a teraz czeka Iwona-wszystkie matki z Daru.
Bozenko wróć do I-szej strony dyskusji- tam cytowałam Dz.U. i zapis z mojej Decyzji. Jest też pieczątka, że sprzęt został zrefundowany z funduszy (PFRON).

Mario i MP proszę abyście odczytały z Waszych umów czy jest ten sam Dz.U. z późniejszymi zmianami.

Powtarzam poraz kolejny to nie jest Program PFRON - a przepis na wyrównywanie szans w komunikacji niepełnosprawnych.

Już ostatni raz wklejam zapis z mojej Decyzji z sierpnia 20004r.

"Przedmiotem umowy jest dofinansowanie ze śrdoków PFRON, zwanego dalej "Funduszem,

przeznaczone na likwidację barier w komunikowaniu się
, zgodnie z art. 35a ust.1 pkt.7 lit."d" ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r o rehabilitacji zwodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych](Dz.U. z 1997 roku Nr 123, poz. 776 z późniejszymi zmianami)

Dofinansowanie, o którym mowa w ust.1, przeznaczone jest na zakup zestawu komputerowego

Zakres rzeczowy finansowy zakupu, o którym mowa w  ust.1, określa faktura pro forma stanowiąca załącznik nr 1 do umowy.....

Tu masz Dz.U., na który powołują się w mojej Umowie z sierpnia b.r.
(Dz. U. Nr 123, poz. 776)
- USTAWA z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #118 dnia: Listopad 05, 2004, 09:15:54 pm »
Znalazłam niezły kwiatuszek dotyczacy tematu, o którym tu rozmawiacie:

http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=488&w=17273921&v=2&s=0

Offline Małgośka

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #119 dnia: Listopad 05, 2004, 09:20:42 pm »
No cóż..... :roll:
Pozdrawiam,mama Kubusia z mpd.

Offline marias52

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #120 dnia: Listopad 06, 2004, 10:17:20 am »
Jest dokadnie tak jak piszesz Soniu, aż rozpacz bierze jak potrfią interpretować przepisy ludzi niby wyszkoleni w tym kierunku, uważam, że to chyba niechęć do pracy, a później ogromne kwoty zwracane do PFRON jak nie wykorzystane.
Ja dostałam komputer we wrzesniu bez żadnych problemów ze strony PCPR, zakwestionowano mi monitor płaski w to miejsce mogłam więcej programów edukacyjnych t.j za kwotę 1500zł.
Moja faktura pro-forma wynosiła 6000zł dostałam 80% dofinansowania czyli 4800, sprzęt średniej klasy ale za to można dużo programów edukacyjnych i tutaj kładą nacisk.
Mam zepsutą klawiaturę i muszę się dużo namęczyć  żeby napisać jak naprawią mi postaram się wyjaśnić jak to działa przyznawanie fundusz w ramach likwidowania barier w komunikowaniu się.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #121 dnia: Listopad 06, 2004, 12:48:30 pm »
Dobrze Mario, że potwierdziłaś to co w całym wątku chcę przekazać.
Na ogół staram sie być poważna (zgodnie z moim wiekiem)  :D  
Nigdy czegoś niesprawdzonego nie podaję Wam do publicznej wiadomości.
Byłam na Konferencji naukowej "BK" w W-wie pod koniec maja b.r. - tam osobiście przedstawiciele PFRON poruszyli temat wykorzystania funduszy unijnych dla PFRON.
Stąd zaczęłam drążyć ten temat.
Skoro podaję z własnej umowy Dz.U. tzn., że on jest dobry (wraz ze wszelkimi ewentualnymi zmianami).
To urzędniczki powinny się dokształcić a Wy nie dajcie się zbyć.
Wszelkie fundusze Unijne niewykorzystane w odpowiednim celu i nie w terminie muszą być zwrócone z bardzo wysokimi odsetkami.
Dziwi mnie więc okropnie postawa wielu urzędników, którzy zamiast propagować to - postępują wręcz odwrotnie kładąc kłody rodzicom dzieci niepełnosprawnych.

Jest jedno wyjście składać kpl dokumentów i czekać na odpowiedź. W międzyczasie chodźcie i upominajcie się aż do znudzenia.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #122 dnia: Listopad 06, 2004, 01:01:00 pm »
Anno odnośnie twojego linka i wypowiedzi osób z tamtego forum:

Można składać za pośrednictwem PCPR-u (ja tak zrobiłam też),
ale KORZYSTA SIĘ Z FUNDUSZY PFRON!!!!!! nie PCPR czy MOPS-u.

Można też złożyć w PFRON i tam się odwoływać w razie potrzeby.

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #123 dnia: Listopad 06, 2004, 02:38:01 pm »
Soniu, mi chodziło o sens odpowiedzi serwisu informacyjnego niepełnosprawnych. Czyli jeśli PCPR się pomyli i wyda błędną decyzję odnośnie dofinansowania, to nie mamy się do kogo odwołać!!!!!

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #124 dnia: Listopad 06, 2004, 02:46:58 pm »
Anno wiem   :D  - dlatego odrazu dałam od siebie wyjaśnienie, aby przypadkiem rodzice nie przyjęli tego linku dosłownie, że koniec klapa i ręce do Bozi, bo nie można się odowołać  :D
Zawsze można nawet do Biskupa.

Pamiętam jak sama miałaś kłopoty ze sfinansowaniem szkieł dla córeczki -jednak dało się.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #125 dnia: Listopad 06, 2004, 10:40:55 pm »
Myślę że i my powinniśmy zasięgnąć rady ekspertów,
na forum gazeta-niepełnosprawni na pytania odpowiadają specjaliści z Centrum Informacyjnego dla O.N. (mają prawnika)

http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=488

wiemy że są pieniadze na dofinansowanie do komputerów
chodzi nam o wyjaśnienie  czy jest jakaś granica wieku i czy jest to uzależnione od rodzaju schorzenia dziecka

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #126 dnia: Listopad 07, 2004, 12:11:06 am »
Może ta dyskusja pomoże co nieco  :wink:
Komputer dla ucznia niepełnosprawnego

PFRON przeznaczył dodatkowe środki na komputery dla dzieci i młodzieży
Tylko do końca października można składać do wojewódzkich oddziałów PFRON wnioski o komputer.
PFRON przygotował dodatkowy program, w ramach którego jeszcze w tym roku pomoc w postaci dofinansowania do zakupu komputera otrzymają niepełnosprawni uczniowie i studenci, bez względu na rodzaj niepełnosprawności.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #127 dnia: Listopad 07, 2004, 01:43:44 am »
Mario pisałaś wyżej:

Ja dostałam komputer we wrzesniu bez żadnych problemów ze strony PCPR,
zakwestionowano mi monitor płaski

i tu nasuwa mi się pytanie czy Twoja Izunia nie nosi okularów? - byłaby ewenementem wręcz wśród dzieci z zD.

Mnie nie kwestionowali monitora LCD (płaskiego) bo Monika zaczęła już wtedy nosić okulary jak składałam ten wniosek. (ale go nie wzięłam ze względu na koszty)

co o płaskich monitorach pisze user z innego forum:
halka4   07.10.2004 22:33    

mam komputer i to zakupiony ze środków PFRON, w ramach programu "Komputer dla Homera".
Używam monitora LCD 17 calowego. Litery więc są na tyle duże, że jestem w stanie przeczytać, a oczy w ogóle się nie męczą. Z tego co wiem to monitory LCD są polecane dla osób z chorobami wzroku. Są one bezpieczne.

źródło

Myślę, że w tej kwestii też można "powalczyć" jeśli dziecko nosi okulary lub ma inne dolegliwości zdrowotne ze wzrokiem.
Poprostu wziąć zaświadczenie od okulistki i dołączyć do wniosku o sfinansowanie zakupu komputera ze środków PFRON.

Offline MP

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #128 dnia: Listopad 07, 2004, 11:51:59 am »
Dostaliśmy dofinansowanie do zakupu kompa dla dzieci w wysokości 4.000 zł /decyzja taka sama jak u Soni/. Kupiliśmy płaski monitor i nikt mnie nie zapytał o wzrok dzieci. Padło pytanie dlaczego taki drogi zestaw. Całość ponad 5,5 tys.zł. Odpowiedziałam że w ciągu najbliższych 100 lat nie mam zamiaru niczego zmieniać.Koniec kropka enter.Ale zaobserwowałam ciekawą rzecz. Jeżeli przychodzi petent z prośbą, to zazwyczaj mu się odmawia, a jeśli przychodzi z konkretnym żądaniem to sprawę załatwia. Tak było kilka lat temu gdy poszłam prosić o dofinansowanie do zakupu komputera. Teraz nie prosiłam o nic innego jak tylko o druki i informacje gdzie mogę dokonaĆ ZAKUPU. Kupiłam jaki chciałam i na jaki było mnie stać i nikt poza mna nie ma prawa decydować na co chce wydac swoje pieniadze. Inna rzecz że wziełam zaświadczenia od wszystkich specjalistów z których pomocy korzystają dzieci, że komputer jest wręcz niezbędny do dalszego rozwoju i edukacji /zgodnie z prawdą w końcu to XXI wiek/. Uważam że jeżeli składam prośbę na piśmie /w postaci np.druków/, to urząd ma obowiązek odpowiedzieć na piśmie w przypadku odmowy, a wtedy piszę odwołania wszędzie łącznie z Rzecznikiem Praw Dziecka /bo odmawia się mojemu dziecku jego niezbywalnych praw do np.nauki/. Dziewczyny nie dajcie sie zbyć pod byle pretekstem, nikt za nas tego nie zrobi. Los naszych dzieci w naszych rękach.

Offline marias52

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #129 dnia: Listopad 07, 2004, 03:48:24 pm »
Iza nosi okulary ale ja nie mialam nic z okulistyki moglam starac sie o LCD ostatecznie wzielam Philipsa z plaskim kineskopem 17 cal i tez jestem zadowolona,120 GB stacja dysków, nagrywarka odtwarzacz, drukarka, skaner, kopiarka, i reszta.

Offline Małgośka

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #130 dnia: Listopad 15, 2004, 07:02:23 pm »
Dziewczyny,dowiedziałam się,ze "nasz" PFRON ma środki do wykorzystania,które musi spożytkowac do grudnia.
Pan,z którym rozmawiałam kazał złożyć wniosek o likwidację barier  :roll: .Zapytałam o dokładne wskazówki,ale ponieważ nie miał czasu, wymienił jedynie wannę z hydromasażem.Nie wiem sama czy to dobre, czy nie dla mojego Kuby... Prócz tego kazał mi wpisać coś jeszcze,bo pieniędzy jest sporo.Dotychczas nie korzystałam z żadnej tego typu pomocy.Czy mogłybyscie mi napisać o co w ogóle mam składac wniosek ?? Bo chyba skoro są środki to należy je wykorzystać  :roll: .
Ale też na pewno jest jakaś "lista" barier...

Offline LadyMacbetch

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #131 dnia: Listopad 16, 2004, 12:57:39 am »
Małgosiu wanna z hydro-masażem dla dzieciaczka z Mpd to świetna sprawa,jeśli oczywiście nie ma przeciwskazań-bo różnie bywa.Ja jak byłam mała mogłam mieć takie kąpiele i to bardzo pomagało na rozluźnienie mięśni-a teraz nie mogę,bo "zbyt mocno mnie rozluźnia",a szkoda.Jeśli taka wanna zmieści Ci się w łażience i nie ma przeciwskazań lekarskich to oboje z Maćkiem polecamy taką wannę -bo warto.

Fajnie wiedzieć,że w innych miastach mają jeszcze kasę.Bo w Łodzi podobmo się już skończyła (jakoś mi się nie chce wierzyć).Chciałam złożyć papiery na dofinansowanie do kompa ale Pan Urzędnik poinformował mnie,że nie mają już funduszy i by zgłosić się w styczniu...
Stwierdził też,że raczej nie uzyskam pozytywnego załatwienia sprawy bo:
Nie jestem osobą upośledzoną umysłowo,
Nie jestem uczniem, studentem -tylko pracuję...
Na studia mogę iść dopiero w pażdzierniku,i i tak nie wiem czy mi się uda :cry:  Szkoda tylko, nikt nie pomyślał, że do pracy też może być ludziom potrzebny komputer :twisted:
Ja na swoj nie narzekam  bo jest dobry,ale zależy mi na ciekłym monitorze-jest zdrowszy dla oczu i bezpieczniejszy dla epileptyków.
Złożę te papiery i  zobaczymy.Może będą bardziej ludzczy niż rok temu,kiedy składałam papiery na dofinansowanie do remontu mieszkania.
Pozdrawiam

Offline Małgośka

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #132 dnia: Listopad 16, 2004, 09:15:04 am »
Jakoś tak się dziwnie skład,ze inni zawsze wiedzą "lepiej" co nam samym potrzeba.
Co do wanny zaś-przeciwwskazań nie ma.Kuba jest bardzo spastyczny więc na rozlużnienie akurat.Tylko nie wiedziałam,ze rozmiar jest duży  :shock:  skoro piszesz Gosia,"jeśli się zmieści".Dzięki za sugestie.

Offline LadyMacbetch

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #133 dnia: Listopad 16, 2004, 12:10:29 pm »
Gosiu wanny są w różnych rozmiarach i kształtach.Można sobie dopasować.No chyba,że ma się tak małą łazienkę jak ja- to nie można.
Na spastykę taka wanna jest rewelacyjna.Polecamy rozmiar większy niż wanna standardowa,bo wówczas ma się większą swobodę w ćwiczeniach usprawniających w wodzie.
Ale standardowa wanna z hydro jest też super sprawą dla mpd-owców.
Pozdrawiam

Offline mycha

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #134 dnia: Listopad 16, 2004, 12:53:06 pm »
Witam!

Ja załatwiłam w ubiegłym roku w ramach dofinansownia z PFRON matę do hydromasażu.
                  Załadam ją do wanny tylko wtedy kiedy chcę korzystać z masażu.
Dodatkowym plusem maty jest to, że mogę sobie regulować które dysze mają pracować a które nie, np jak jest jakaś część ciała bardziej obolała to mogę ją zatkać specjalnym korkiem, aby w to miejsce woda pod ciśnieniem nie uderzała. W zestawie jest też dodatkowe urządzenie do inhalacji, możliwość ozonowania wody oraz parę innych akcesoriów.
Rozmiar wanny nie gra roli a wanna może być używana do codziennych celów np przepierka.
Ja byłam po wcześniejszym remoncie łazienki i wymiana wanny nie wchodziła w rachubę, bo dopiero co była wymieniana.
Jestem z urządzenia bardzo zadowolonia i nie ukrywam, że nie tylko Piotrek w ramach rehabilitacji korzysta z masażu.  :lol:
Życzę udanego zakupu i wielu przyjemności.
Pozdrawiam. Basia

Offline Violik

• Podglądacz
  • *
likwidacja barier w komunikowaniu się
« Odpowiedź #135 dnia: Listopad 16, 2004, 04:42:31 pm »
Chciałabym sie dowiedzieć jaki sprzęt można zaliczyć jako likwidacja barier w komunikowaniu się.Wiem ze moze to byc sprzęt komputerowy i oprzyrządowanie do samochodu.Jesli ktoś wie co jeszcze zalicza sie do tego sprzętu to prosze o odpowiedz.

Offline Małgośka

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #136 dnia: Listopad 16, 2004, 06:00:03 pm »
Dziękuje Wam za sugestie i informacje.Taka "nieoblatana" jestem w tych sprawach jeszcze... :lol:

Offline Małgośka

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #137 dnia: Listopad 16, 2004, 06:04:41 pm »
Aha....a nie orientujecie sie co z resztą tych barier ?? Pytałam na poprzedniej stronie...sorki za zamieszanie. :oops:

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #138 dnia: Listopad 16, 2004, 06:17:18 pm »
To mi się podoba
zamiast nas w PCPR poinformowac co i jak, to my musimy tu droga pantoflową ??? :-)

jeszcze aparaty słuchowe, okulary...
mnie tam kazały panie składać na rower rehabilitacyjny i czekam....

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #139 dnia: Listopad 16, 2004, 06:22:27 pm »
Lady-Gosiu, u nas były-są pieniądze dla  takich jak Ty i Darek, ale jeden warunek, ukończony kurs komputerowy lub takie wykształcenie i obietnica pracy przez ewentualnego pracodawcę - bo tu chodzi o promocję - pomoc w zdobyciu pracy

czy u was w ogóle juz nie ma pieniędzy na komputery, czy nie ma dla Ciebie - bo masz pracę??

Offline LadyMacbetch

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #140 dnia: Listopad 16, 2004, 10:54:58 pm »
Dofinansowaniem ze środków finansowych Funduszu może być objęty zakup następujących urządzeń ( wraz z
montażem )lub wykonanie usług z zakresu likwidacji barier:

w komunikowaniu się :

1.zakup i montaż specjalistycznej sygnalizacji świetlnej:
- wyposażenie dzwonka do drzwi w sygnalizację świetlną
- sygnalizatory optyczne do aparatów telefonicznych, tekstofonów ,telefaksów i wideofonów
- inne sygnalizatory optyczne zstępujące dźwięk
2.zakup budzików świetlnych i wibracyjnych
3.zakup i montaż faksu, telefaksu, tekstofonu, wideofonu lub pagera
4.zakup i montaż wzmacniacza do aparatu telefonicznego
5.zakup laryngophonu
6.zakup przenośnych indywidualnych wzmacniaczy dźwięku ,słuchawek, minipętli induktofonicznych
7.zakup indywidualnych urządzeń akustycznych przybliżających dźwięki ( działających na FM lub
podczerwień)
8.zakup urządzeń wspomagających odbiór dźwięku z telewizora (przewodowych i bezprzewodowych)
9.zakup aparatów słuchowych ( w tym generatorów szumu)
10.zakup i instalacja modemu, faxmodemu, telefonicznego łącza ISDN , umożliwiającego dostęp do łączności
wizualnej oraz zestawu urządzeń umożliwiających taką łączność za pośrednictwem komputerów i sieci
telefonicznej
11.usługi tłumaczy języka migowego
12.usługi lektorów i przewodników dla osób z dysfunkcją narządu wzroku
13.usługi dostępu do internetu
14.zakup i montaż aparatów telefonicznych ( w tym z cewką indukcyjną w słuchawce , wzmacniaczem lub
klawiaturą brajlowska)
15.zakup maszyny do pisania pismem pismem Braille`a
16.zakup materiałów optycznych i elektrooptycznych ( lupy, okulary, monookulary, okulary lornetkowe,
powiększalniki telewizyjne, lupy monitorowe, itp. )
17.zakup radia CB , krótkofalówki, telefonu komórkowego, magnetofonu, radiomagnetofonu, dyktafonu
18.zakup urządzeń mechanicznych m elektrycznych lub elektronicznych , które posiadają interfejs dźwiękowy ,
brajlowski lub powiększone znaki
19.zakup programu do skanera rozpoznającego pismo Braille`a
20.zakup urządzeń i materiałów do sporządzania napisów brajlowskich
21.zakup i montaż urządzenia wspomagającego „SAM” ( dla osób z porażeniem czterokończynowym).

zaczerpnięte ze strony

http://bip.starostwo.czluchow.net.pl/?pid=469

Fajnie byłoby gdyby dawali dofinansowanie do wszystkiego o czym piszą...Jednak jak mnie uświadomiono w zeszłym roku co miasto to obyczaj... :twisted:

Ps.Nie umiem i chyba się nie naucze wstawiać linków w każdym razie to mój 1 raz od bardzo długiego czasu proszę więc o ewntualną korektę- Dziękuję :D
Pozdrawiam

Offline LadyMacbetch

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #141 dnia: Listopad 17, 2004, 04:42:10 pm »
Małgosiu proponuję byś zajrzała w wątek o likwidacji barier w komunikowaniu się tam umieściłam info o tym co powinni dofinansowywać.
Ale uwaga,bo to wygląda na wykaz ogólnokrajowy i mogą być problemy.
W grudniu zeszłego roku składaliśmy wnoisek o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych w mieszkaniu,do którego się wprowadzaliśmy.Znalałam w necie wykaz co powinni dofinansować (właśnie wykaz ogólnokrajowy) i poszłam z nim do PFRON-u u nas.I powiedzino mi,że oni mają własny wykaz dofinansowania zmnieniony przez prezydenta miasta (patrz profil)i inne ich nie interesują.
Ten ich wykaz był 3\4 mniejszy niż ten ogólny...
Dostosowaliśmy mieszkanie we własnym zakresie.

Ula u nas pieniędzy na dofinansowania nie ma już podobno w ogóle.
Pan,ż którym rozmawialiśmy powiedział,żebyśmy złożyli wniosek w styczniu.
Ale dodał bym nie liczyła na to,że dostanę dofinansowanie bo się nie uczę tylko pracuję,a oni pozytywnie rozpatrują w pierwszej kolejności wnioski osób uczących się i upśledzonych umysłowo.Raczej nie zostanie nic dla takich jak ja...
Szkoda,że nikt nie myśli o tych niepełnosprawnych, którzy aby móc się uczyć muszą zarobić najpierw na szkolę.
A może dla nich niepełnosprawny który skończył już jedną szkołę i zamierza kontynuować naukę w kolejnej to za wiele...Może będzie zbyt mądry? :evil:
Pozdrawiam

Offline Małgośka

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #142 dnia: Listopad 17, 2004, 05:33:53 pm »
Dziękuje Gosia,o to mi chodzilo.Dzięki serdeczne. :)

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #143 dnia: Listopad 17, 2004, 06:28:49 pm »
W chwili obecnej nie ma niestety jednego katalogu działań w likwidowaniu barier
w komunikowaniu się. Każdy powiat w tej materii ustala własne zasady (podobnie
jak przy likwidacji barier architektonicznych), przy czym rzeczywiście dość
często przewidziane są dofinansowania na zakup komputera, o dofinansowaniach na
samochód jeszcze nie słyszałem. By ustalić katalog na co można otrzymać
dofinansowanie proponuje udać się do najbliższego PCPR i poprosić o ich katalog.
Wedle naszych informacji, w chwili obecnej powstaje w Biurze Pełnomocnika Rządu
ds. Osób Niepełnosprawnych katalog „zalecany” ale szczegółów jeszcze nie jestem
w stanie podać

http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=488&w=17700345

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #144 dnia: Listopad 17, 2004, 10:49:26 pm »
Jestesmy własnie w trakcie zalatwiania dofinansowania do komputera

w listopadzie zeszłego roku złożylismy wniosek o dofinansowanie zakupu roweru rehabilitacyjnego
2 razy juz dostalismy pismo z prosbą o uaktualnienie dochodów i z wyjasnieniem że nie ma pieniedzy
( tzn. pieniądze były, ale jeszcze nie dla nas , podobno co miesiąc jest komisja i coś tam przydzielają)
i w końcu w październiku telefon ze są dodatkowe pieniądze i że ewentalnie dla nas, ale nie na rower a na komputer- podmiana wniosku (kobietki wiedziały juz że syn od wrzesnia nie pracuje), ale tak jak pisałam
musi spelnić 4 warunki
- znajomość komputera( miał informatykę w szkole sredniej na studiach i skończył 1/2 roczny kurs w Fundacji Matematykow i Informatykow)
-jak zwykle zaświadczenie od lekarza
-jest obecnie bezrobotny (poszukujący)
-obietnica pracy przez przyszłego pracodawcę???
 i tu kłopot, choć moze to być praca na umowę-     zlecenie wykonywana w domu

jak się uda,dostanie max. 2 tysiące tj. 80 % reszte musi pokryc sam

Offline LadyMacbetch

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #145 dnia: Listopad 17, 2004, 11:33:38 pm »
Ula jak już mówiłam co miasto to obyczaj.Ale Ja się tak łatwo nie poddam tym razem.
Spełniam wszystkie wymienione 4 warunki.Ale u mnie w PFRON-ie nie ma tak miłych ludzi jak u was.
Wkurza mnie bo Ci którzy ustalają zasady przyznawania nie myślą logicznie. Większość niepełnosprawnych, którzy pracują robią to z komputerem (mam na myśli tych niezdolnych do pracy fizycznej)I moim zdaniem takim ludziom też powinno należeć się dofinansowanie.Ale może gdybym była osobą,która ustala kryteria przyznawania myślałabym inaczej...

"Obietnica pracy przez ewentualnego pracodawcę"-Podoba mi się to zdanie...
"bo chodzi o promocję-pomoc w zdobyciu pracy"-no tak a jak ktoś ma stałą pracę,bo mu się akurat poszczęściło to,to już nie jest promocja zatrudnienia ON... :shock: No cóż.

Ula żeby było wszystko jasne w tym poście broń Boże nie chcę czepiać się tego co napisałś. Czepiam się wyłącznie absurdalnych przepisów i różnych sposobów ich interpretacji.

Szkoda,że Darek szuka pracy w Warszawie,bo gdyby w Łodzi to może mogłabym pomóc.
Ale  niekoniecznie musi pracować w zawodzie-próbował szukać w systemie telepracy?
Pozdrawiam

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #146 dnia: Listopad 18, 2004, 11:01:43 am »
Gosiu, wcale tego tak nie odebrałam  :D

w zeszłym roku syn miał pracę i choc też były pieniądze na komputery, nie mogł złożyć wniosku
właśnie tak jak Ty, a w tym roku wygląda na to że ma szczęście bo nie ma pracy  :cry:

co do telepracy?? z wadą wymowy przez telefon? wciskać ludziom jakies produkty?
trzeba być bardzo wygadanym, zresztą tez nie tak łatwo( tez szukał)

a co do pieniędzy na komp. i na studia( choć trochę wybiegam poza temat , ale nie chcę nowego wątku zakładać)

Gosiu, pieniądze na studia
czytaj od końca ( stypendium socjalne, specjalne, kredyt który ci powinni umorzyć w dużej części)

http://forum.darzycia.pl/topic,2936

i

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/1783

może tak spróbuj, i sama sobie ten komputer kupisz

Offline LadyMacbetch

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #147 dnia: Listopad 18, 2004, 04:01:43 pm »
Muszę się z Tobą zgodzić Ula i nie zgodzić też się muszę...
Rzeczywiście nie jest łatwo o pracę w systemie telepracy bo większość firm to oszuści.
Ale nie jest prawdą,że to musi polegać na pracy przez telefon i wciskaniu ludziom czegoś tam. Czasem ale bardzo rzadko bywają uczciwe firmy i mają dość fajną pracę-niestety nie na zbyt długo.

Ten monitor pewnie kupimy sami, bo ja strasznie nie lubię urzerać się z pefronowcami.
Co do studiów to dzięki za info zaraz poczytam. Ale tak czy owak spotkamy się w Warszawie w przyszłym roku bo tam chcę studiować.
Pozdrawiam

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #148 dnia: Listopad 18, 2004, 04:13:57 pm »
mycha - a mogłabyś napisać jaka to była mata, ile kosztowała i gdzie ją kupiłaś?
Ja planuję zakup maty "Whirl Spa" lub "Vitec Komfort" ze strony http://www.medisana.pl, ale to zależy od funduszów, bo muszę zapłacić 40% ceny sama. No i jeszcze do wniosku trzeba złożyć ofertę sprzedawcy, więc narazie poszukuję dobrych ofert.
Pozdrawiam :)
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #149 dnia: Listopad 18, 2004, 05:50:59 pm »
Infolinia dla osób niepełnosprawnych przy oddziałach PFRON

9 listopada 2004 r. z inicjatywy Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych uruchomiono specjalną infolinię.
Pod bezpłatnym numerem 0 800 153 163 można   zasięgnąć informacji o dostępnych formach pomocy dla osób niepełnosprawnych, a także o instytucjach, do których należy zgłosić się w konkretnych  przypadkach.

Infolinia, uruchomiona we wszystkich oddziałach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach pracy oddziałów PFRON.

Z usług infolinii mogą także korzystać pracodawcy zainteresowani zatrudnianiem osób niepełnosprawnych.
Będzie można tam uzyskać wszelkie informacje na temat dostępnych form wspierania zatrudnienia takich osób i pomocy dla przedsiębiorców.

Ułatwienie osobom niepełnosprawnym dostępu do informacji jest jednym z priorytetów, jakie realizuje Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Uruchomienie infolinii stanowi pierwszy krok w działalności Wojewódzkich Ośrodków Informacji, które powstają  przy wszystkich  oddziałach PFRON.

Docelowo informacja będzie przekazywana także w innych formach, m.in. za pośrednictwem Internetu.

Źródło: Ministerstwo Polityki Społecznej, Wydział Prasowy
Opracowanie: redakcja
Data utworzenia dokumentu: 09.11.2004

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach