Aktualności: Zapraszamy na nowo powstałe Forum dyskusyjne o szyciu http://forum.metkiiwszywki.pl

Autor Wątek: Recepta na okulary a orzeczenie o niepełnosprawności  (Przeczytany 3722 razy)

Offline Anna

• User z prawami do pisania
  • Weteran
Recepta na okulary a orzeczenie o niepełnosprawności
« dnia: Wrzesień 28, 2003, 06:48:00 am »
Proszę, uświadomcie mnie, czy mogę, a jeżeli tak to jaką drogą, starać się o dofinansowanie do zakupu okularów dla Alicji, która w orzeczeniu ma wpisane "szkła korekcyjne".

W moim mieście nie mogę uzyskać informacji ani w NFZ - powiedzieli, że u optyka wszystko mi odliczą, a optyk twierdzi, ze nic nie ma do orzeczeń i nic nie odliczy - ani w PCPR - tu mi powiedzieli, że skoro mieszkam w mieście, to nie udzielą mi informacji, bo zajmują sie tylko osobami mieszkajacymi w powiecie. :shock:

A swoją drogą - czy w waszych miejscowosciach też jest taki podział - MOPS zajmuje się osobami z miasta i nikim wiecej, a PCPR osobami spoza miasta i nikim innym?

A wogóle to poczułam się jak osoba, która chce coś wyłudzić :cry: . Dlatego proszę o odpowiedź na pytanie - jak jest - należy się dofinansowanie, czy tylko zwykłe odliczenie u optyka - 12zł?

Nie dziwcie się mojemu pytaniu - poza tegorocznym wyjazdem na turnus nigdy z niczego nie korzystałam.

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 28, 2003, 09:42:11 am »
Anno, to jest jak zwykle strasznie zakręcone, ale czytając najnowsze przepisy

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/0787.htm

zwłaszcza zał. nr. 2 dot. korekcji wzroku można się oszukać że dziecku do korekcji okulary należą się bezpłatnie?

dzwoniłam do mojego FOZ i powiedzieci że zwykłe szkła korekcyjne to  ulga 30%-  a im te 30% to wychodzi ok. 6 zł. za szkło
za robociznę i oprawki i tak musisz zapłacić sama
z tego co wiem bezpłatne  pomoce optyczne przysługują osobą
których główną przyczyną niepełnosprawności jest wzrok

jak już będziesz miała rachunek za okulary możesz prosić OPS ( tak to u mnie się nazywa) o częściowe pokrycie kosztów ( podobno czasami zwracają jak są b. małe zarobki w rodzinie i mają trochę wolnych pieniędzy)

a teraz przybliżę ci jak to jest u mnie

jest PCPR jeden  w W-wie gdzie składa się wnioski na turnus, o remont mieszkania itd.   to jest jedno miejsce dla wszystkich w W-wie
( do niedawna tam też była komisja d/s orzekania, ale teraz ją przenieśli chyba ze względów lokalowych)

każda dzielnica ma swój OPS- tam składałam wniosek o zas. pielęgn., o rentę socjalną,

a tu dokleję -znalazłam dziś

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/5162

w zeszłym roku jak odmówili synowi turnusu rehabilit. w PCPR
(podobno już w lutym zabrakło pieniędzy na cały rok)
to złożyliśmy wniosek do OPS z probą o dofinansowanie wyjazdu
ja nie uktywałam że to nie będzie turnus- na to było już za późno
i OPS da ł nam 500 zł. tylko prosili o rachunek( sama wiesz -ludzie różnie wykorzystują pieniądze)

jestem w podobnej sytuacji jak ty nigdy żadnych odliczeń i pierwszy turnus w tym roku

a tak na marginesie to moim zdaniem mój PCPR powinni zamknąć- oni są tylko pośrednikami z PFRON skąd pochodzą wszystkie dofinansowania-
mogłabym od razu składać wniosek do PFRON

podam Ci jeszcze na priv. adres  do dziewczyny która na jakimś forum pisała że pracuje w PCPR i odpowie na pytania- napisz do niej
a mnie powiadom czy dostałas adres - coś ta moja skrzynka dziwnie działa
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 28, 2003, 10:26:38 am »
Ula,

Dziękuję bardzo! Przepisy, które podałaś nie pozostawiają złudzeń!!!  Wychodzi na to, że informacja w orzeczeniu "szkła korekcyjne" jest tylko dla ozdoby.  :(  Co innego, gdyby wpisali "biała laska" - ale choć to jest tragikomiczne , mnie nie śmieszy wogóle! :(

W tym roku muszę kupić juz trzecią parę okularków. Ala dostaje coraz mocniejsze szkła na ulicę, słabsze z zalecenia lekarza ma nosić do ogladania telewizji, a jeszcze słabsze po domu. Koszt takich okularkow metalowych z plastikowymi szkłami ok.160zl. (Szklane soczewki właśnie stłukła.)

Racje ma mój mąż, który od urodzenia Alicji powtarza mi, żebym nie liczyła na pomoc tego państwa. :(

Ale dobrze, że Wy tu jesteście!!! :D

Dzieki Ula za wszystkie informacje i za adres, który przyszedł bez problemów na priv.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 28, 2003, 10:51:58 am »
Anno, znam ten ból
ja zawsze zamawiałam od razu 2 pary takich samych okularów
bo moje dziecko co parę dni przychodziło bez np. jednego noska, bez śrubki, bez szkła- teraz też są takie promocje- drugie okulary gratis

i ja sama to składałam, skręcałam- nie było wtedy szkieł plastikowych, ale muszę przyznać że 1- sze miał za darmo raz na 2 lata, a drugie kupowałam prywatnie
i tak się opłacało, choć musze ci powiedzieć że to zależało od lekarza
jak wypisał nowa receptę to nawet gdy często tłukliśmy następne były za darmo

czy mamy tęsknić do tamtych czasow?   :cry:

Offline mamawika

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 28, 2003, 02:51:26 pm »
Bardzo jestem zdziwiona :shock:  Waszymi problemami, bo u nas, odpukać, nie ma problemów z dofinansowaniem. W tym roku kupowałam synkowi okulary (ma orzeczenie -MPD) i wyglšdało to tak: dostałam receptę, z nia udałam się do oddziału NFZ w powiecie, tam jš zajerestrowali, następnie  zamówiliœmy okulary u optyka, tam zapłaciłam nadwyżkę ponad to , co pokrywa NFZ (z NFZ optyczka rozlicza sie sama), a potem z tym rachunkiem poszłam do PCPR, i jak wreszcie dostali pienišdze zwrócili mi wszystko. Jedyny warunek to to, aby na rachunku było napisane, że jest refundacja z NFZ. W zeszłym roku kupowałam wózek i krzesełko i na rachunku księgowa nie napisała, że jest refundacja z NFZ i niestety tego nie zapłacili, ale na szczęœcie była to faktura przelewowa, więc to w sklepie czekaja do tej pory na pienišdze, ale je dostanš, bo radni podjęli uchwałę, że płacš zeszłoroczne faktury, z czego wynika, że może jest to forma dofinansowania zależna od widzimisię i zasobnoœci  powiatu. Teraz będziemy kupować pionizator i miła pani z PCPR powiedziała mi, że moge liczyć na dofinansowanie. U nas z marszu dofinansowujš te rzeczy, na które jest dofinansowanie z NFZ. Drugi osobny fundusz to turnusy, też byliœmy w tym roku w maju i nie było większych problemów , poza tym, że załapaliœmy się na pierwszy możliwy, bo dofinansowanie dostaliœmy na dwa tygodnie przed turnusem i do końca nie wiedzieliœmy, czy zdšżš z pieniędzmi. Trzeci filar, że tak powiem, to likwidowanie barier w komunikacji, tu dostaliœmy w tym tygodniu 60% dopłatę do maty do hydromasażu (super sprawa) czyli 2310 zł. Wiem, że w sšsiednim powiecie nie majš tak różowo i sama się zastanawiam od czego to zależy, chociaż o matach to się dowiedziałam właœnie od rodziców z tego powiatu.
Niestety podstawowy warunek, to spełanianie kryterium dochodowego, czyli nie więcej niż cos ponad 1000 zł brutto na osobę. :)
Pozdrowienia,
mamawika
 Wiko już od jakiegoś czasu 10 lat- MPD, epi (N,E,R,L,O,P) & Gaba prawie 15 - szatan nie kogut.

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 28, 2003, 05:11:05 pm »
Witaj Mamawika,

Oczy robię okragłe ze zdziwienia!!!

To znaczy, ze panienka, z którą rozmawiałam w NFZ celowo wprowadziła mnie w błąd, czy też zataiła przede mną informację, jak zdobyć dofinansowanie do okularków??????? A może sama nie wie, że jednak można odzyskać pieniądze???

A pani w PCPR? Dlaczego mi nie powiedziała?

:cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:    :cry:  :cry:  :cry:

Dziękuję Ci bardzo Mamawika , że chciałaś podzielić się z nami tymi wiadomościami.

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 28, 2003, 08:08:01 pm »
Anno - ja też kupiłam Monice 5 dni temu okulary i szkła .
Ulga wynosi 12 lub 13 zł -nic więcej.

radziałabym Ci wziąć oddzielne zaświadczenie od lekarza, że dziecko ma z zD.
Ta odmiennośc genetyczna wiąże się z ewentualnym zaatakowaniem każdego anrządu w trakcie rozwoju (nie daj Bóg, ale takei są realia rozwojowe).
Szkła korekcyjune w przypadku dziecka z zD- to nic innego jak pogorszenie jego rozwoju.
Teraz częściej musimy badać dzieci, częściej zmieniać szkła i oprawki (chodzi o rozstaw- nie nasze fanaberie aparycyjne ).

Ja także zamierzam zgłosić się do Miejskeigo Ośrodka Pomocy Społecznej, z prośbą choćby o częściowy zwrot lub zasiłek celowy).

To ewidentne pogorszenie stanu zdrowia dziecka objętego wadą genetyczną!!!!!!!
bazuj na tym i nie odpuszczaj. Skoro MOPS-y mają finanse dla alkoholików (bo są uzeleżnieni od alkoholu)- to tymbardziej mamy prawo walczyć o nasze dzieci będące uzależnione od niezawiniownej od nikogo wady genetycznej!!!.

To wielki skandal w kraju, gdy Ośrodki Pomocy nei rozumieją potrzeb dzieci niepełnosprawnych.
Oni nie znają lub nie chcą znać tego co nam się należy.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 18,1l. , Domowa terapia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 28, 2003, 08:29:52 pm »
Miłe mamy, mam starą ulotkę już wprawdzie mało aktualną bo jeszcze o Mazowieckiej Regionalnej Kasie itd. a tam mały dopisek
że te zasady obowiązują dla województwa mazowieckiego, w innych może być inaczej

ale skoro już mamy Mamęwika która temat przerabiała na " własnej skórze" to teraz będzie nam łatwiej

jeżeli pozwolicie, jak wróci Sonia poprosimy żeby ten temat przeniosła do wątku " http://forum.darzycia.pl/topic,786

a teraz ja zapytam:
czy rower rehabilitacyjny mieści się w sprzęcie o którym mowa
czy wiecie coś na ten temat?
mój syn właśnie większość ćwiczeń ma zlecanych na rowerze reh.
dostaje tylko 10 ćwiczeń na 3 miesiące a jak jest zima to więcej jest chodzenia niż ćwiczenia
czy na rower też możzna dostać dofinansowanie?
nie widzę go w spisie, ale maty też nie ma a Mamawika pisze że można

i jak to jest o- ile przemiotów można występować w ciągu roku?

mam stare przepisy- choć część się zmieniła to główna zasada jest taka sama?

http://www.pomocspoleczna.ngo.pl/strona.asp?id=151

zwłaszcza linki na dole tej strony pkt. 6 dofinansowanie

taki sam zapis ( ale już aktualny) powinien być na str. NFZ lub PFRON
ale jakoś nie mogę znależć

jest ten sam telefon co kiedyś do Kas Chorych teraz do info NFZ

0-800 392 976

Offline mamawika

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 29, 2003, 01:24:06 am »
Co do różnego traktowania w różnych powiatach to wiem tyle,co mi powiedziała pani, która przywiozła tę matę. W CKM Krakowie w PFRON-ie spuszczają klientów po brzytwie i mówią, że sie nie da takiej maty dofinansować. Tak więc klient udaje się do MOPS i przez MOPS z tegoż samego PFRON-u pieniądze wyciąga na ową matę. Jedyny haczyk jaki w tym może być, to pewnie różne progi dochodowe . W PFRON i PCRP ponad 1000 zł na osobę brutto, pewnie w MOPS są o wiele niższe i w ten sposób eliminują nadmiar chętnych. W Limanowej juz od kilku lat te maty dofinansowują, a u nas w Myślenicach dopiero w tym roku, nie wiem czy nie byłam pierwszą osobą. Ale u nas pani zawsze każe składać wniosek i liczyć, że się uda. Tak jak pisałam rzeczy refundowane przez NFZ dotują bez składania wniosku, od ręki , jak tylko są pieniądze, a w zeszłym roku były do końca. U nas turnus dofinansowali już w końcu kwietnia, a w Limanowej chyba do tej pory nie maja pieniędzy, to jak to jest?
Może by tak gdzieś pisać na co się komuś udało pieniądze wyciągnąć i skąd, bo o tej macie tobym nawet nie pomyślała (nie wiedziałam nawet, że coś takiego istnieje), żeby nie mama z Limanowej. Ona ma troje dzieci z MPD i jest bardzo zadowolona, bo tam jest też ozonoterapia i dzieci jej mniej chorują. Nie mówiąc już o moim skrzywionym kręgosłupie i cierpnących rękach.
Pozdrowienia,
mamawika
 Wiko już od jakiegoś czasu 10 lat- MPD, epi (N,E,R,L,O,P) & Gaba prawie 15 - szatan nie kogut.

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 03, 2003, 02:34:52 pm »
Po raz I-szy w życiu wybrałam się do PCPR w sprawie refundacji okularów Monice.
Trzeba mieć Orzecz. o niep. dziecka
Skierowanie od lekarza na zakup okularów
Trzeba mieć rachunek poświadczający, że NFZ będzie partycypował w zakupie. (korekcja z NFZ jest bezpłatna 1x 5lat)- i tu przepisy sobie a pan sobie ( na Stronei SPES pisze, że 1x 2 lata)

Ponadto pan mi podpowiedział, że mogę wystąpić z wnioskiem (dał mi druki) na modernizację komputera, który w naszym przypadku stanowi od 7 lat podstawowe narzędzie rehabilitacyjne, naprawę sprzętu do muzykoterapii (wieża, magnetowid)
To w ramach łamania barier architektonicznych.!!!!

Dostałam też druki do wypełnienia na zakup butów zdrowotnych (ze względu na wiotkośc stóp)

Wszystko musi być poparte skierowniem (zleceniem) od lekarza.)
Zebrane rachunki z adnotacją czy NFZ będzie partycypował w rozliczeniu.

Jeśli chodzi o moderniazację komp. - trzeba ze sklepu lub z serwisu wziąć "wstępną" kalkulację naprawy, zakupu (coś jak w drodze przetargu) i wszystko dołączyć do PCPR

Ale to nie koniec - można złożyć wniosek o leczenie sanatoryjne (matka i dziecko jednocześnie). Podczas zabiegów matki- dziecko ma pełną opiekę.

Wprost niedowierzam, że przez tyle lat tak dużo uciekło mi możlwiości.
Pytanie czy warto było być ambitną - dziś wiem, że nie !!!!

Jeśli Wam w 1 drzwiach mówią, że coś niemożliwe - idźcie do kier. lub innego referenta - nie dajcie się "kiwać" - to wszystko przecież ma ułatwić zdrowie i rozwój naszych dzieci.
I pomyśleć, że nigdy nie byłam na wakacjach, ani na żadnym turnusie z Moniką.

"mądra po czasie"  :D  :oops:
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 18,1l. , Domowa terapia

(c) 2003-2014 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach