Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Kino, książka , muzyka.,telewizja  (Przeczytany 74034 razy)

Offline Anna

• User z prawami do pisania
  • Weteran
Kino, książka , muzyka.,telewizja
« Odpowiedź #100 dnia: Kwiecień 14, 2005, 10:57:02 pm »
Film o papieżu przyjęty owacją na stojąco

Długą owacją na stojąco zakończył się czwartkowy pokaz prasowy włoskiego filmu "Karol - człowiek, który został papieżem" w reżyserii Giacomo Battiato na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

Dwuodcinkowa opowieść o młodości i krakowskich latach Karola Wojtyły zostanie wyemitowana 18 i 19 kwietnia we włoskiej telewizji Mediaset.

Producent Pietro Valsecchi powiedział na konferencji prasowej, że ekipa podczas pracy nad filmem prowadziła wyścig z czasem, gdyż wszyscy pragnęli, aby papież zdążył go zobaczyć. Dwa odcinki fabuły zarówno w wersji kinowej, jak i telewizyjnej sprzedano już na cały świat - powiedział.

Film wzruszający, genialnie wyreżyserowany na podstawie znakomitego scenariusza, rewelacyjna gra odtwórcy głównej roli, Piotra Adamczyka, porywające sceny zbiorowe zarówno z lat okupacji w Polsce, jak i zamieszek oraz demokratycznych zrywów w latach powojennych - to opinie najczęściej powtarzane przez włoskich dziennikarzy po projekcji.

Polscy dziennikarze zwrócili uwagę na dużą liczbę scen patriotycznych - demonstracji z biało-czerwonymi sztandarami, wiernych śpiewających "Boże coś Polskę".

"Włochom łatwiej było nakręcić takie sceny" - skwitował Piotr Adamczyk, który nie krył wzruszenia i emocji zarówno przed projekcją, jak i podczas spotkania z dziennikarzami. Wzruszeni byli wszyscy twórcy i aktorzy.

Małgorzata Bela, która zagrała koleżankę Karola Wojtyły z Wadowic i z Teatru Rapsodycznego (identyfikuje się ją z Haliną Kwiatkowską, której powierzono zresztą rolę epizodyczną), powiedziała PAP, że nie może odżałować tego, że Jan Paweł II nie zobaczył filmu. "Chciałam przyjechać z synkiem po papieskie błogosławieństwo" - wyznała.

Na konferencji prasowej konsultant filmu ze strony Watykanu, ksiądz prałat Paweł Ptasznik, przyznał, że nie wie, czy Jan Paweł II zdążył obejrzeć przesłany mu przed kilkoma miesiącami krótki zwiastun filmu. "Nie słyszałem nic na ten temat, żadnego komentarza ze strony Ojca Świętego" - wyjaśnił.

Piotr Adamczyk mówił dziennikarzom, że pracował nad rolą z wielką radością, szczęściem i poczuciem ogromnej odpowiedzialności. "Moje pokolenie zna tylko jednego papieża - Jana Pawła II" - podkreślił i zwrócił się do Włochów: "Nie możecie sobie nawet wyobrazić, kim był Ojciec Święty dla mojego narodu". Zapytany o to, jak przygotowywał się do roli, powiedział: "To nie jest kwestia przygotowania, ale zaufania i wiary". Podziękował jednocześnie reżyserowi za zaufanie, jakim go obdarzył, powierzając mu to niezwykłe aktorskie zadanie.

"Żałuję, że taki film nie powstał w Polsce i że nie nakręcono go wcześniej. Myślę, że nasi filmowcy wstydzą się robić filmy patriotyczne, flaga polska w polskim filmie jest źle odbierana. Patriotyzm jest źle odbierany, a tymczasem Włoch patrzący z dystansem zrobił film bardzo patriotyczny. Powstał bardzo ważny dla nas film. Dzięki niemu widzowie na całym świecie będą mogli poznać życie wielkiego Polaka i historię Polski, która jest przecież wciąż mało znana" - powiedział Adamczyk.

Jeden z włoskich dziennikarzy zapytał reżysera Giacomo Battiato, czy scena, w której funkcjonariusz partii mierzy z pistoletu do Karola Wojtyły, oznacza, że autorzy chcieli zasugerować, iż istnieje jakiś polski trop w zamachu na papieża w 1981 roku. Battiato odparł, że pomysł tej sceny pojawił się w filmie m.in. po to, by - jak to ujął - zasiać wątpliwość.

Dziennikarzy interesowało, skąd reżyser czerpał wiedzę na temat powojennej Polski. "Film jest w stu procentach udokumentowany, ale jest w nim też sto procent naszej fantazji" - oświadczył. Wyjaśnił, że pisząc scenariusz na podstawie głośnej książki "Historia Karola" wybitnego włoskiego watykanisty polskiego pochodzenia Gian Franco Svidercoschiego korzystał też z wielu rozpraw na temat historii Polski, napisanych po angielsku i francusku, czytał także dzieła Czesława Miłosza. Wyraził przy okazji ubolewanie, że tak mało książek o Polsce powstało we Włoszech.

Ksiądz Paweł Ptasznik, kierujący polską sekcją watykańskiego Sekretariatu Stanu, przyznał, że zdarzało mu się w trakcie konsultacji prosić reżysera, aby nieco "odbrązowił" postać Karola Wojtyły. Jednocześnie ksiądz Ptasznik zdecydowanie odciął się od takiej interpretacji sceny pocałunku młodego Karola i jego przyjaciółki z Wadowic, która każe myśleć o łączącym ich uczuciu. Jak podkreślił, to ona była zakochana w swoim koledze, a on darzył ją, jak to ujął, "niewinnym i czystym uczuciem".

Jak poinformował włoski producent Pietro Valsecchi, film został sprzedany na prawie cały świat. Zaznaczył, że pracy nad nim towarzyszył wielki pośpiech, by papież zdążył go zobaczyć. "Ale Jan Paweł II zobaczy ten film" - powiedział wzruszony Valsecchi.

W czasie konferencji prasowej ekipa filmowa złożyła szczególne podziękowania obecnemu na pokazie kompozytorowi Ennio Morricone - autorowi przepięknej, jak wszyscy podkreślają, muzyki. Jest ona znakomicie zharmonizowana z obrazem, zwłaszcza w ostatnich scenach wyboru kardynała Wojtyły.

Pierwsza część filmu opowiada o latach hitlerowskiej okupacji i jest pełna dramatycznych scen: ucieczka ludności z Krakowa w 1939 r., zbombardowanie kolumny uchodźców, prześladowania Żydów, wkroczenie wojsk sowieckich do Polski 17 września, aresztowanie profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Drugim bohaterem wojennej części filmu, całkowitym przeciwieństwem Karola Wojtyły, którego oczami widz ogląda dramat okupacji, jest gubernator Hans Frank (w tej roli Matt Craven). Podczas biesiad na Wawelu u boku swej żony (Grażyna Szapołowska) opowiada najokrutniejsze dowcipy na temat Polaków i Żydów. Łącznikiem między światem młodego Wojtyły a "dworem" Franka jest ksiądz Tomasz Zaleski, grany przez znanego włoskiego aktora Raoula Bovę.

Znakomitą kreację "dobrego Niemca", który uratował potrąconego przez ciężarówkę Wojtyłę i zbuntował się przeciwko hitlerowskiej Rzeszy, stworzył Szymon Bobrowski.

W części drugiej, opowiadającej o latach komunizmu, antagonistą księdza Wojtyły jest wróg Kościoła - towarzysz Julian Kordek (gra go amerykański aktor bułgarskiego pochodzenia Hristo Shopov), postać fikcyjna. Choć nie pada nazwa "Tygodnik Powszechny", przedstawiono jego redakcję zmagającą się z prześladowaniami. W filmie przypomniano historię aresztowania kardynała Stefana Wyszyńskiego, zamieszki w Poznaniu w 1956 r., wydarzenia Grudnia 1970 roku, haniebne "ścieżki zdrowia", maltretowanie działaczy opozycji i walkę o kościół w Nowej Hucie.

Szczery śmiech widzów wzbudziła scena pierwszego spotkania księdza Wojtyły z kardynałem Stefanem Wyszyńskim, na które przyszły papież przyjechał prosto ze spływu kajakowego w podartych trampkach.

Film kończą sceny z konklawe w 1978 r., połączone z archiwalnymi zdjęciami z ogłoszenia wyboru papieża.

Film zostanie wyemitowany w dwóch częściach w najbliższy poniedziałek i wtorek przez stację Canale 5 komercyjnej włoskiej telewizji Mediaset premiera Silvio Berlusconiego. Z powodu śmierci papieża i przygotowań do konklawe odwołano watykańską premierę z udziałem 8 tysięcy osób. Miała się ona odbyć w czwartek wieczorem w Auli Pawła VI.

Latem ta sama ekipa ma przystąpić do pracy nad drugą częścią, opowiadającą o latach pontyfikatu Jana Pawła II.

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Nowy kanał TVP " Kultura"
« Odpowiedź #101 dnia: Kwiecień 24, 2005, 10:02:04 am »
24 kwietnia

Tego dnia TVP Kultura przeprowadzi bezpośrednią relację z dwóch wydarzeń muzycznych. Podczas transmitowanej na antenie TVP Kultura uroczystej inauguracji kanału (godz. 20:30), zagra Kapela ze Wsi Warszawa – zespół proponujący nowe brzmienia w muzyce zakorzenionej w folklorze.  

http://tvp.pl/4153,20050405193283.strona

http://tvp.pl/4101.dzialy
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #102 dnia: Kwiecień 29, 2005, 06:03:03 pm »
Gorąco polecam niedziela 1 maja 2005 r. pr.I godz.20.20

Zaklinacz koni USA 1997 163 min.
Występują:
Robert Redford, Kristin Scott Thomas, Scarlett Johansson, Sam Neill
Reżyseria:
Robert Redford
Czternastoletnia Grace MacLean (Scarlett Johansson) wraz z przyjaciółką Judith (Kate Bosworth) wyrusza na przejażdżkę konną. Niestety, dochodzi do tragicznego wypadku, w wyniku którego jej koleżanka ginie, Grace traci nogę, a jej ulubiony wierzchowiec Pielgrzym zostaje ciężko ranny i ze spokojnego dotąd wierzchowca zmienia się w narowiste zwierzę. Nikomu nie pozwala zbliżyć się do siebie. Z powodu urazów psychicznych, z którymi nie potrafi sobie poradzić, odrzuca również kaleką dziewczynkę. Tymczasem Grace pogrąża się w depresji. Pewnego dnia Annie (Kristin Scott Thomas), matka nastolatki, dowiaduje się z prasy o Tomie Brookerze (Robert Redford), mężczyźnie potrafiącym uleczyć konie po traumatycznych przejściach. Pełna nadziei, że dzięki niemu i córka odzyska równowagę psychiczną, wyrusza z nią i jej zwierzęciem do Montany na spotkanie z uzdrowicielem. Adaptacja bestsellerowej powieści Nicholasa Evansa.  

http://www.rzeczpospolita.pl/tv/opis_java.html?szukaj=1&id=362

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
MARTYNA JAKUBOWICZ - Tylko Dylan
« Odpowiedź #103 dnia: Maj 04, 2005, 09:58:26 am »
MARTYNA JAKUBOWICZ - Tylko Dylan

Polskie wersje utworów Boba Dylana w mistrzowskim wykonaniu Martyny
z gościnnym udziałem myzyków z Voo Voo.

Przekonaj się jak brzmią na żywo...

10 MAJA 2005, KINOTEATR BAJKA (WARSZAWA)

Zobacz więcej...

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Przede wszystkim nie szkodzić-11.05.2005 r. TVP 1
« Odpowiedź #104 dnia: Maj 11, 2005, 11:08:24 am »
Przede wszystkim nie szkodzić

Lori i Dave mieszkają na wsi z trojgiem dzieci. Najstarsza córka, Lynne, jest już prawie dorosła, starszy syn, Mark, ma 12 lat, a najmłodszy Robbie – 6. Któregoś dnia, w trakcie zabawy z bratem, Robbie pada na ziemię, sztywnieje, dostaje drgawek. Rodzice zawożą go do szpitala. Po przeprowadzeniu szeregu badań lekarze stwierdzają u chłopca dość rzadką postać epilepsji. Robbie dostaje różne leki. Mimo kuracji ataki stają się coraz częstsze. Lori, szukając informacji o różnych sposobach leczenia, zapoznaje się z tzw. dietą ketogeniczną.  

11.05.2005 (Środa), godzina: 21:05
dramat, 1997, USA
czas trwania: 95 minut

TVP 1

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Festiwal w Opolu na żywo w internecie
« Odpowiedź #105 dnia: Maj 12, 2005, 10:20:52 am »
Festiwal w Opolu na żywo w internecie

Transmisję wszystkich koncertów tegorocznego 42. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu po raz pierwszy w historii będzie można oglądać również w internecie. Organizatorzy zapowiadają, że tegoroczne koncerty będą nowoczesnym show

http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34317,2701638.html

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Ewy Błaszczyk -" Wejść tam nie można"
« Odpowiedź #106 dnia: Maj 31, 2005, 10:35:04 am »
Ewa Błaszczyk w "Wejść tam nie można" opowiada historię swojego życia, która może się przydarzyć każdemu. Bo każdy może stać się Hiobem. Za chwilę. Tutaj. W bezpiecznym kraju, w wielkim mieście, w przeszklonym biurowcu, we własnym domu. W taki piękny majowy dzień. Nagle. Bez powodu i ostrzeżenia

Ta książka nikogo nie pozostawi obojętnym. Nawet najtwardsi przeżyją wzruszenie, nawet najbardziej zabieganych zmusi do refleksji. Mówi o sprawach podstawowych - o kruchości życia, o wartości cierpienia, o nadziei i wierze, które dają siłę, o miłości, która wszystkiemu nadaje sens.

Ewa Błaszczyk opowiada o śmierci męża, o żałobie, o trwającej nieprzerwanie od pięciu lat walce o życie córki, słowami aż nabrzmiałymi od uczuć, ale bez patosu, ogólników i pouczeń. Książka ma w sobie siłę biblijnej przypowieści.
To się stało w sielskim domu na warszawskich Bielanach. Nie było krwi ani połamanych kości. „Byłyśmy chyba chore... przeziębione. Mama powiedziała, żebyśmy połknęły gripeksy. Ja wtedy dobrze łykałam i Ola też. I miałyśmy ice tea. No i ja połknęłam i Ola wzięła ten... no i zaczęła się dusić. Mama rozmawiała przez telefon, zapraszała naszą siostrę cioteczną na nasze imieniny. Tu była pani Wala [Mania wskazuje w kierunku pianina], a Ola siedziała na tym fotelu. Stała tam ice tea. Połknęła i zaczęła się robić czerwona. Potem się przestraszyła i resztkę ice tea wlała sobie w płuca. Było jeszcze gorzej. Mama zaczęła Olą trząść. Potem wybiegła z nią na ulicę i zaczęła krzyczeć, żeby ktoś jej pomógł. Wskoczyła jakiemuś facetowi do samochodu. Przy oknie stał kolorowy fotel, a ja stanęłam przy nim, patrzyłam za nimi przez okno i mówiłam sobie: »Wszystko będzie dobrze «. Potem mama mi mówiła, że jeszcze przy furtce Ola się posikała, a w samochodzie miała śmierć kliniczną” - opowiada o wypadku Oli dziś jedenastoletnia Marianna, jej siostra bliźniaczka. Ola od pięciu lat jest w stanie śpiączki. Rok temu wróciła do domu. Wypadek zdarzył się w sto dni po nagłej śmierci Jacka Janczarskiego, męża Ewy Błaszczyk.

Ola wymaga całodobowej opieki, specjalistycznej rehabilitacji: masaży, rozciągania, gimnastyki, pionizacji. By pobudzać wszystkie jej zmysły, mama i siostra czytają jej książki, puszczają bajki na wideo, muzykę z płyt, głaszczą i przytulają - "wierzę, że to jej pomaga".

W tej książce, która strukturą przypomina wydaną niedawno także przez wydawnictwo Znak historię Kamila Durczoka, splata się kilka wątków. Aktorka opowiada o swoim życiu dawnym, o życiu "sprzed", ale rozdziały o dzieciństwie, studiach, wyborze kariery aktorskiej, o recitalach i koncertach wydają się nijakie i wyblakłe wobec wagi i siły przekazu tych, które mówią o tym, co dziś. Jakby pisały je dwie różne osoby. Tamte są jak wszystkie biografie aktorek. Dla tych trudno znaleźć porównanie. Wypadek przeciął życie Ewy Błaszczyk na pół, stała się kimś innym. Wspomnienia są bolesne. "Wariuję, bo nie mogę zrozumieć tego, co się stało. Nie rozmawiam o tamtych chwilach. Nie oglądam się za siebie. Rzeczywistość jest tu i teraz" - mówi, choć dodaje, że już pragnie odbudować swoje życie osobiste i zawodowe.

Tu i teraz to walka o przebudzenie Oli. Jest też Fundacja Akogo? (to pytanie, która Ola często zadawała, przysłuchując się rozmowom dorosłych, teraz oni zadają je w jej imieniu) założona trzy lata temu przez Ewę Błaszczyk wraz z księdzem Wojciechem Drozdowiczem, jednym z najważniejszych bohaterów książki, twórcą telewizyjnego "Ziarna", dziś proboszczem pokamedulskiego kościoła w Lesie Bielańskim. Celem fundacji jest wybudowanie kliniki-wzorca przy Rehabilitacji Neurologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka dla najcięższych przypadków uszkodzenia mózgu. Autorki oddają głos lekarzom, przytaczają najnowsze badania i odkrycia medyczne dotyczące stanu śpiączki. Dają nadzieję, nie wątpią, że o dzieci trzeba walczyć do końca i że zdarzają się cuda: "Nikt, kto znajduje się w podobnej sytuacji, nie sądzi, że dla jego dziecka lepsza jest śmierć. Kiedy po siódmej dobie po raz pierwszy wypłycono ją z narkozy, jeden jedyny raz tak strasznie krzyczała: "Mama!". Mam w uszach jej krzyk. Nie mogę przestać walczyć. Gdybym przestała, do końca życia czułabym się winna. Ten krzyk daje mi siłę. Ona krzyczy we mnie. A dopóki trwa życie, wszystko się może zdarzyć".

"Wejść tam nie można" jest jednym z najbardziej wstrząsających świadectw miłości macierzyńskiej, jakie kiedykolwiek napisano. Miłości, dla której nie istnieją przeszkody ani granice. To także przypowieść o tym, czym dla chrześcijanina powinno być cierpienie - próbą, drogą do przemiany, do przebudzenia, do odkrycia prawdziwej miłości, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję. I wszystko przetrzyma.

http://serwisy.gazeta.pl/kultura/1,34169,2737434.html

Fragmenty książki Ewy Błaszczyk i Krystyny Strączek "Wejść tam nie można", wydawnictwo Znak. Książka właśnie trafiła do księgarń. Skróty pochodzą od redakcji

Kiedy wypłycono ją z narkozy, jeden jedyny raz tak strasznie krzyczała: "Mama!". Mam w uszach jej krzyk. Nie wiem, gdzie jest w tej chwili, w jakich mrocznych czeluściach, ale wciąż słyszę, jak mnie woła. Nie mogę przestać walczyć. Ten krzyk mnie determinuje

więcej>>>

Fundacja Ewy Błaszczyk AKOGO?

CELEM FUNDACJI AKOGO?(którą założyłam w 2002 roku z ks. Wojtkiem Drozdowiczem, twórcą „Ziarna” w TVP, obecnie proboszczem Kościoła Pokamedulskiego przy UKSW w Lesie Bielańskim) jest wybudowanie wzorcowej kliniki (na 15 łóżek) przy oddziale rehabilitacji neurologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka - centralnym szpitalu dziecięcym w Polsce, gdzie te najcięższe przypadki trafiają.

Fundacja Ewy Błaszczyk AKOGO?, ul. Podleśna 4, 01-673 Warszawa, tel. 832 19 13, faks: 832 87 34, e-mail: info@akogo.pl,

konto: Bank Zachodni WBK SA 02 10901056 0000 0000 06121 000

http://kobieta.gazeta.pl/wysokie-obcasy/1,53581,2727617.html

wspaniała osoba, kobieta, matka, aktorka
tak trzymam kciuki żeby jej córeczka wyszła z tej strasznej choroby, mam nadzieję że starczy jej siły
p. Ewo- powodzenia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Bajki o tym, że przyjaźń jest ważniejsza od pieniędzy
« Odpowiedź #107 dnia: Maj 31, 2005, 05:16:07 pm »
Bajki o tym, że przyjaźń jest ważniejsza od pieniędzy

W Warszawie spotka się z najmłodszymi czytelnikami. W Zabrzu odwiedzi dzielnicę, w której przed wojną dorastał, a w Krakowie otworzy Paradę Misiów i Tygrysków. Jutro Janosch, autor kultowych bajek i ilustracji, przyjeżdża do Polski

To będzie przede wszystkim podróż do miasta dzieciństwa pisarza. Janosch, a właściwie Horst Eckert, przyszedł na świat w 1931 roku w Porembie - dzisiejszej dzielnicy Zabrza. Wychowywał się w familoku z klinkierowej cegły, który stał kilkaset metrów od ówczesnej granicy polsko-niemieckiej. Nic nie wskazywało, że Janosch zostanie znanym pisarzem. W czasie wojny terminował u ślusarza, a po wojnie, gdy jego rodzinę wysiedlono z Zabrza, pracował w fabryce tekstyliów.

Pisarską sławę zdobył w 1978 roku. Wydał bajkę "Jaka piękna jest Panama". Opowiastka zrobiła w Niemczech furorę, podobnie jak wszystkie następne opowieści o przygodach Misia i Tygryska. Janosch na stałe wszedł do kanonu literatury dziecięcej. Przez trzydzieści lat wydał ponad 300 książek i stworzył setki ilustracji, które dziś zdobią ściany renomowanych galerii.

Na czym polega fenomen Janoscha? Na tym, że w prosty sposób potrafi przekazać czytelnikom najważniejsze życiowe prawdy. Uczy, że przyjaźń jest ważniejsza od pieniędzy, ale daleki jest od moralizowania.

Sam Janosch uciekł przed sławą. W 1980 roku przeniósł się z Bawarii na Teneryfę. - Tylko tam nie męczą mnie kobiety i niemieckie urzędy podatkowe - tłumaczy.

(Gdzie można spotkać Janoscha? W Warszawie - 31 maja o 17.30 w Traffic Clubie, w Katowicach - 1 czerwca o 12.00 w Górnośląskim Centrum Kultury i o 16.00 w Gliwicach (Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej), 2 czerwca o 14.30 w Instytucie Goethego w Krakowie. W katowickim Teatrze Korez pisarz obejrzy spektakl wyreżyserowany według jego powieści - "Cholonka, czyli dobrego Pana Boga z gliny." W Zabrzu odwiedzi również polsko-niemieckie przedszkole.

http://serwisy.gazeta.pl/ksiazki/1,19970,2737431.html

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #108 dnia: Czerwiec 10, 2005, 12:48:24 pm »
17 czerwca 2005 roku
wchodzi na ekrany polskich kin film poświęcony
naszemu wielkiemu rodakowi - Janowi  Pawłowi 2

"Karol - człowiek, który został papieżem".

więcej informacji>>>
Pozdrawiam :))
"Starsza Letnia Miotełka"

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #109 dnia: Czerwiec 24, 2005, 03:12:17 pm »
W sobotę w Krakowie Wianki 2005

Organizatorzy sobotnich Wianków w Krakowie zapowiadają, że pod Wawelem odbędzie się imponujące widowisko plenerowe, którego akcja ma się toczyć na wodzie, lądzie i w powietrzu. Gwiazdą będzie Budka Suflera.
Jak zapowiada dyrektor teatru KTO Jerzy Zoń przypomniana zostanie m.in. uczta u Wierzynka, lokacja miasta, wielki pożar Krakowa i Hołd Pruski. W drugiej części widowiska z rzecznej toni wyłonią się rusałki, utopce, strzygi wodne i syreny. Smok Wawelski połknie 70 dziewic. W finale z wody wynurzy się Kwiat Paproci.

Impreza na żywo będzie transmitowana przez Telewizję Polską.
 :arrow: więcej>>>

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #110 dnia: Czerwiec 26, 2005, 10:30:49 pm »

Lubię te imprezy, ale wczoraj musiałam zaspokoić się TV i słuchaniem tej imprezy przez otwarte okno. Widok zasłaniały bloki  :evil:
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #111 dnia: Czerwiec 27, 2005, 12:23:32 am »
Galeria
Wianki 2004

Nie ma to , jak widzieć to "na żywo"  :lol:

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #112 dnia: Grudzień 09, 2005, 08:41:05 pm »
Koncert na rzecz dzieci specjalnej troski
10 grudnia  
Patronat medialny TVP 3 Kraków

10.12 o godz. 18.00 Stowarzyszenie wspólnie z Akademią Muzyczną w Krakowie organizuje już po raz czwarty koncert charytatywny z udziałem młodych artystów i studentów, który odbędzie się w sali koncertowej tej uczelni w Krakowie przy ul. Św. Tomasza 43.

Offline Joanna Went

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.natijula.aledzieci.pl
Ciekawa książka
« Odpowiedź #113 dnia: Luty 02, 2006, 12:16:02 pm »
:) "Siła miłości" Cheri Florance, Marin Gazzaniga.Opowiada o walce matki-terapeutce mowy i słuchu, o swojego syna, u którego rozpoznano autyzm.Dziecko nie mówi, nie mozna do niego dotrzeć...ale mama nie poddaje się.Warto przeczytać i samemu sie wzmocnić duchowo.
Asia-mama Natalki Mpd,epilepsja 11 lat, Julii 7 lat i Asi 15 m-cy.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #114 dnia: Luty 02, 2006, 02:58:58 pm »
dziękuję za wiadomość, ale mamy w Dziale Autyzm oddzielny kącik poświęcony temu zagadnieniu.
Ciekawe ksiązki o autyzmie

Umieściłam tam Twoją informację.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #115 dnia: Marzec 29, 2006, 10:39:17 pm »
Dziennik "Rzeczpospolita" przygotował dla swoich Czytelników wyjątkową publikację książkową
"Nowe kwiatki Jana Pawła II" są zbiorem anegdot opowiadanych przez ludzi z najbliższego otoczenia Papieża Polaka - przyjaciół, współpracowników i wiernych. Z tych ciepłych, zabawnych historii wyłania się oblicze wesołego człowieka, który w kontaktach ze zwykłymi ludźmi dystansował się od powagi piastowanego urzędu. Takiego Jana Pawła II znamy z wystąpień podczas pielgrzymek do naszego kraju. "Nowe kwiatki" pokazują, że Ojciec Święty bywał pogodny i wesoły również w innych sytuacjach.

"Nowe kwiatki Jana Pawła II" można kupić razem z "Rzeczpospolitą" od 29 marca do 8 kwietnia w wybranych punktach sprzedaży na terenie całej Polski. Cena książki to 7,30 PLN plus cena gazety.

Książka pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Lecha Kaczyńskiego.

Rzeczpospolita 29.03.2006r.

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #116 dnia: Kwiecień 14, 2006, 02:35:59 am »
Artykul o bajkach,filmach animowanych

Epoka lodowcowa 2: Odwilż

Kadr z filmu "Epoka lodowcowa 2: Odwilż"

Animowana rewolucja

Archaiczne i nieatrakcyjne śpiąca królewna czy Czerwony Kapturek przegrywają z bohaterami "Shreka", "Epoki lodowcowej" i "Madagaskaru"
W sumie jednak sukces murowany, bo film realizuje złotą zasadę wprowadzoną przez "Shreka": umiejętne połączenie parodii filmowych gatunków, naszpikowane cytatami i aluzjami z różnych dziedzin kultury (to część czytelna dla dorosłych), z prawdziwą bajką razem z niezbędną dydaktyką i happy endem (to oferta dla dzieci). Tak jak "Shrek" promował trwanie przy prawdziwej miłości, a przede wszystkim akceptowanie siebie oraz innych takimi, jakimi są, "Madagaskar" był pochwałą przyjaźni i życia w wielokulturowej społeczności, a "Roboty" gloryfikowały walkę o własne marzenia, tak "Epoka lodowcowa 2" też bezboleśnie uczy dzieciaki, że trzeba poznać i polubić swoją tożsamość, a przyjaciołom należy być wiernym.
.

Więcej >>>

Offline Katarzynka

• Aktywny Gadacz
Piotr Rubik -"Psałterz wrześniowy" i inne utwory,
« Odpowiedź #117 dnia: Wrzesień 10, 2006, 03:22:43 pm »
"Psałterz wrześniowy"

Oratorium "Psałterz wrześniowy" to ostatnia część "Tryptyku Świętokrzyskiego", którego pomysłodawcą jest prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Cykl, do którego słowa napisał Zbigniew Książek, a muzykę skomponował kompozytor Piotr Rubik, otwiera "Świętokrzyska Golgota" (premiera odbyła się w kwietniu 2004 r. w Bazylice Katedralnej w Kielcach). Jako kolejne powstało "Tu es Petrus", oratorium stworzone na cześć Jana Pawła II i ukończone tuż po jego śmierci (premiera w kieleckim amfiteatrze na Kadzielni w maju 2005 r.) .
Swoją prapremierę będzie miał w Kielcach także "Psałterz wrześniowy". W poniedziałek, 11 września o godz. 19.30 w hali sportowej przy ul. Bocznej oratorium wysłucha 2,5 tysiąca zaproszonych osób. Kilka tysięcy będzie mogło obejrzeć koncert za pośrednictwem telebimów, które ustawione zostaną na sąsiadującym z halą stadionie lekkoatletycznym (wejście od ul. Szczepaniaka).  "Psałterz wrześniowy" składa się z trzech części. Pierwsza - Armagedon - opisuje okrucieństwa naszego świata, m.in. tragedie, które wydarzyły się przed laty w Polsce, USA, Madrycie, Biesłanie, Londynie, w drugiej części pada pytanie, gdzie były anioły, gdy wydarzyły się te straszne rzeczy, zaś trzecia – to przesłanie, które mówi, że jedynym sposobem na to, aby ludzie nie krzywdzili się nawzajem, jest miłość. W oratorium występują: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej oraz Chór Kameralny Fermata  oraz soliści: Małgorzata Markiewicz, Joanna Słowińska, Dorota Marczyk, Przemysław Branny, Janusz Radek i Maciej Miecznikowski. W rolę narratora wcieli się Igor Michalski.

Będę wśród 2,5 tys. "wybranych", którzy "cudem" zdobyli bilety. Już nie mogę się doczekać... Mam nadzieję, że oratorium nie okaże się gorsze od poprzednich i że czeka mnie "prawdziwa muzyczna uczta". "Psalm dla Ciebie" (teledysk jest od kilku dni obecny w telewizji") to całkiem niezły przedsmak...
Mama Oleńki ZD 5 lat i Łukasza 9 lat

Offline dziadek Janusz

• Weteran
« Odpowiedź #118 dnia: Wrzesień 11, 2006, 09:13:00 am »
To będzie zapewne wspaniały koncert, jak i dwa poprzednie.
Ja czekam, ponieważ jest to przedsięwzięcie artystyczne podzielone na regiony, a na naszym terenie koncerty odbędą się z udziałem Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze (soliści ci sami) i na pewno będę je oglądał, ponieważ stale ze wspomnianą filharmonią współpracuję.

Osobom zainteresowanym polecam płyty nagrane podczas koncertów - są to naprawdę wielkie wydarzenia artystyczne ostatnich lat.
Strona z płytami Piotra Rubika.
Na krańcach zwątpienia zawsze pali się światło.
Janusz - dziadek Michałka, 4 latka z zD i Natalki, 1 rok

Offline jg

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #119 dnia: Wrzesień 11, 2006, 01:06:53 pm »
Również będę wśród "wybranych", którzy 22 września w amfiteatrze  w Gorzowie Wlkp. będą obecni na, jak to nazwałaś Katarzynko, prawdziwej muzycznej uczcie.
Już się nie mogę doczekać.
"Bez cierpienia nie rozumie się szczęścia"

Offline Katarzynka

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #120 dnia: Wrzesień 12, 2006, 10:18:08 am »
Pora na kilka refleksji po wczorajszej prapremierze...

Tak naprawdę nie wiem, które z oratoriów jest najlepsze... "Świętokrzyska Golgota" (wbrew temu, co sugeruje tytuł) jest najweselsza, najbardziej skoczna, porywająca rytmem, "Tu es Petrus" jest najbardziej nastrojowe, liryczne, a "Psałterz wrześniowy" ?... Przeraża krzykiem zagłady w prologu ("Psalm apokaliptyczny"), w części I ("Psalmy wiary")jest muzyczną refleksją o Bogu i człowieku, wyznaniem wiary, w  II ("Psalmy Aniołów") pojawia się wesoły rytm i piosenka bliska aktorskiej,  następna część ("Psalmy nadziei") jest dla mnie spojrzeniem na historię ludzkości, zamyśleniem nad wartością nadziei w najbardziej mrocznych momentach życia człowieka. Całość oratorium zamykają " Psalmy pragnienia" liryczne refleksje o sile miłości.    

Gorąco oklaskiwałam wszystkich artystów, ale w pewnym momencie moje brawa (choć on o tym nie wie ) przeznaczyłam także dla Pana Marcina po DPM, który śpiewając w chórze dzielnie stoi, wspierajac się o kulach.

Koncert był "muzyczną ucztą".Warto było niepokoić się, co będzie jak dzieci nie usną pod opieką mojej przyjaciółki!
Mama Oleńki ZD 5 lat i Łukasza 9 lat

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #121 dnia: Wrzesień 12, 2006, 07:25:27 pm »

Piotr Rubik / fot. Andrzej Głuc

Piotr Rubik: Owacja na stojąco

Prapremiera oratorium "Psałterz wrześniowy" poety Zbigniewa Książka i kompozytora Piotra Rubika odbyła się w Kielcach w poniedziałek, 11 września, w piątą rocznicę ataku terrorystów na wieże World Trade Center w Nowym Jorku.

W hali sportowej przy ul. Bocznej oratorium wysłuchało 2,5 tysiąca zaproszonych gości.

Osoby, dla których zabrakło miejsca na hali, mogły obejrzeć koncert na telebimie ustawionym na sąsiadującym z halą stadionie. Publiczność podziękowała artystom owacjami na stojąco.

Piotr Rubik podkreślił, że było to wyjątkowe wykonanie "Psałterza" w szczególnym dniu.
Oznajmił, że ze względu na datę zmieniono zakończenie oratorium; zamiast "Psalmu
apokaliptycznego" na koniec zabrzmiała cisza. Kompozytor podziękował prezydentowi Kielc Wojciechowi Lubawskiemu, dzięki któremu powstały oratoria.

"Psałterz wrześniowy" składa się z trzech części. Pierwsza - Armagedon - opisuje okrucieństwa naszego świata, m.in. tragedie, które wydarzyły się przed laty w Polsce, USA, Madrycie, Biesłanie, Londynie.

W "Psalmie z krzakami czarnych jeżyn", przypominającym serię historycznych tragedii wrześniowych, autor napisał m.in.: "Bukiet piwonii dla dziewczyny/ Wrzesień z Hitlerem i
Stalinem/ Światowy szyk Zakopanego/ Wrześniowy pogrzeb Witkacego".

Słowa refrenu brzmią: "Wrześnie z krzakami czarnych jeżyn/ Wrześnie jak niemy płacz psałterza...". Dalej artyści śpiewają: "Lasy, co kosze grzybów dają/ Wrzesień, Dagestan i
Basajew/ Ciężarne cierpkim jabłkiem sady/ Wrzesień z początkiem intifady/. Babcia co
odebrała rentę/ Wrzesień i trupy w World Trade Center/ Chrupkie pieczywo na śniadanie/
Wrzesień i z kosą śmierć w Biesłanie".

W drugiej części oratorium pada pytanie, gdzie były anioły, gdy wydarzyły się te straszne
rzeczy, zaś trzecia - to przesłanie, które mówi, że jedynym sposobem na to, aby ludzie nie krzywdzili się nawzajem, jest miłość.

W oratorium wystąpili: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, Chór Instytutu
Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej oraz Chór Kameralny Fermata - przygotowane przez Ewę Robak oraz soliści: Małgorzata Markiewicz, Joanna Słowińska, Dorota Marczyk, Przemysław Branny, Janusz Radek i Maciej Miecznikowski. W rolę narratora wcielił się Igor Michalski.

Koncert rejestrowała Telewizja Polska, która wyemituje go prawdopodobnie w listopadzie.
Przed koncertem odsłonięto pomnik "Homo Homini" autorstwa prof. Adama Myjaka. Monument jest hołdem złożonym ofiarom terroryzmu i protestem przeciwko zbrodniom.

Oratorium "Psałterz wrześniowy" to ostatnia część "Tryptyku Świętokrzyskiego", którego
pomysłodawcą jest prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Cykl otwiera "Świętokrzyska Golgota", która miała premierę w kwietniu 2004 roku w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Jako drugie powstało "Tu es Petrus" - oratorium stworzone na cześć Jana Pawła II i ukończone tuż po jego śmierci. Po raz pierwszy zaprezentowane zostało w kieleckim amfiteatrze na Kadzielni 14 maja 2005 roku.

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #122 dnia: Październik 03, 2006, 07:58:38 am »
Opowieść katyńska Andrzeja Wajdy

Andrzej Wajda rozpoczyna prace nad dramatem "Post mortem. Opowieść katyńska". Pierwszy klaps na planie padnie już we wtorek.
Twórca jest przekonany, że jego dzieło wywoła burzę. Będzie to także jego pierwszy tak osobisty obraz

Więcej na temat filmu w wątku:

» Katyń - zbrodnia sojuszników

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #123 dnia: Październik 03, 2006, 01:55:11 pm »
http://www.youtube.com/v/qx0CwwzM5Yo
"Niech mówią, że to nie jest miłość" pochodzi z II części oratorium TU ES PETRUS.
Kompozytorem wszystkich utworów jest Piotr Rubik.
Autorem: Zbigniew Książek.
Tu Es Petrus jest hołdem dla Jana Pawła II.

http://www.youtube.com/v/3WWwuA6twKI
"Psalm dla Ciebie" Piotr Rubik

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #124 dnia: Październik 05, 2006, 08:57:48 am »
Jutro wchodzi na nasze ekrany film "World Trade Center"  :)

"WTC" to film o przetrwaniu i solidarności
Rozmowa z Oliverem Stonem, reżyserem "World Trade Center"

„World Trade Center”. USA, 2006. Reż. Oliver Stone. Dystrybucja UIP.
Film od jutra w kinach

Więcej w wątku:
» Obchody rocznicy ataków z 11 września na World Trade Center

Offline dziadek Janusz

• Weteran
« Odpowiedź #125 dnia: Październik 19, 2006, 10:00:02 am »
Osobom zainteresowanym poledam wspaniale opracowaną
stronę internetową "Tryptyku Świętokrzyskiego".
Znajdziecie tam wszelkie informacje o poszczególnych częściach, teksty, wykonawców, terminarz koncertów i mnóstwo innych informacji.
Można pobrać teledysk "Niech mówią, że to nie jest miłość" w rewelacyjnej jakości oraz obejrzeć teledysk "Psalm dla Ciebie" także w dwóch jakościach do wyboru. Są fragmenty wszystkich utworów na 30-sekundowych plikach mp3.

Od poniedziałku 23 października w sklepach dostępna będzie płyta CD "Psałterz wrześniowy", a od 10 listopada płyta DVD.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #126 dnia: Październik 20, 2006, 09:38:40 am »
10. Targi Książki w Krakowie - od czwartku do niedzieli

10. Targi Książki w Krakowie odbywają się w hali wystawienniczej przy ul. Centralnej 41a. Na miejsce można dojechać tramwajami linii 1, 14 i 22 oraz autobusami linii 163 i 174.

Godziny otwarcia

* czwartek, godz. 10-17
* piątek-sobota, godz. 10-18
* niedziela, godz. 10-15

Ceny biletów

* normalny - 7 zł
* ulgowy - 5 zł

Największe w Polsce Targi Książki rozpoczęły się w Krakowie

Autorzy na Targach Książki w Krakowie

Offline jg

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #127 dnia: Październik 24, 2006, 04:16:43 pm »
:ok:
1 listopada o godz. 17:05 w TVP 2: "Psałterz wrześniowy" - oratorium Piotra Rubika (1)-koncert.
2 listopada o godz. 18:55 w TVP 2: "Psałterz wrześniowy" - oratorium Piotra Rubika (2)-koncert

:arrow: TUTAJ
"Bez cierpienia nie rozumie się szczęścia"

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #128 dnia: Październik 30, 2006, 09:14:40 am »
Z programu telewizyjnego:

W środę 1listopada 2006 w TV2 godzina 17:05
"Psałterz wrześniowy" oratorium Piotra Rubika - koncert część 1.

Czwartek 2 listopada 2006   TV2 godzina 18:55
"Psałterz wrześniowy" oratorium Piotra Rubika - koncert część 2

Kostka Piotra Rubika
Robert Sankowski2006-10-29

Piotr Rubik to prawdziwy fenomen nadwiślańskiej popkultury - choć swoim słuchaczom sugeruje, że komponuje muzykę poważną, nakłady jego płyt idą w dziesiątki tysięcy egzemplarzy

więcej zdjęć >>>

Wystarczył tydzień, aby trzecia część "Tryptyku świętokrzyskiego" Rubika "Psałterz wrześniowy" stała się przebojem. Poszła tym samym w ślady wcześniejszych płyt sygnowanych jego nazwiskiem. Część pierwsza "Golgota świętokrzyska" dwa lata temu zwróciła uwagę masowego odbiorcy. Nawiązująca do form znanych z muzyki poważnej, rozpisana na chór, orkiestrę i wielu wokalistów, ocierająca się o biblijną tematykę, zadedykowana była Janowi Pawłowi II. Druga "Tu Es Petrus" to prawdziwy hit. Już nie tylko dedykowana, ale mówiąca o Janie Pawle II - jak pisze na okładce autor słów Zbigniew Książek - "poetycka opowieść o (...) papieżu, który podążył drogą Ukrzyżowanego". Do dziś rozeszło się grubo ponad 150 tys. egzemplarzy płyty. "Psałterz wrześniowy" już kupiło 30 tys. słuchaczy, co daje mu status Platynowej Płyty (sceniczne wykonanie tego utworu TVP pokaże w dwóch częściach 1 i 2 listopada). Rubik kilka miesięcy temu wypuścił też na rynek album "Rubikon" - swoiste "The Best Of" dokumentujące jego współpracę z rozmaitymi wokalistami. Efekt to nakład przekraczający 70 tys. egzemplarzy. Nieźle w czasach, gdy Złotą Płytę otrzymuje się za 15 tysięcy sprzedanych płyt.

Kto wątpi w siłę masowego rażenia Rubika, powinien zobaczyć piątkowy odcinek TVN-owskiego programu Ewy Drzyzgi "Rozmowy w toku". Temat - miłość mimo znacznej różnicy wieku. W studiu pary, które dzieli kilkanaście, czasem nawet kilkadziesiąt lat. Atmosfera dyskusji - jak to zwykle u Drzyzgi - gorąca. - Niech mówią, że to nie jest miłość - wypala nagle jeden z uczestników programu pytany, czy z partnerką łączy go prawdziwe uczucie. - Piękny przebój nam pan Rubik wyśpiewał.

I nie jest ważne, że tak naprawdę Piotr Rubik nie śpiewa w tej piosence ani słowa. Nie jest też autorem cytatu (za tekst odpowiada wspomniany już Książek - na płytach Rubika wymieniany jako ich równoprawny współautor). Jest - tylko i aż - kompozytorem muzyki i dyrygentem wykonującego utwór zespołu. To wystarczyło. W świadomości przeciętnego słuchacza dzieło utożsamiło się z twórcą. Chwyty rodem z show-biznesu, klimat rodem z filharmonii i odpowiednia koniunktura - to elementy układanki, które uczyniły z niego autonomiczną gwiazdę.

Rubik - rocznik 1968 - odebrał solidne wykształcenie muzyczne - aż po Akademię Muzyczną w Warszawie. Wybrał jednak show- biznes. W 1993 roku odniósł pierwszy sukces - razem z tytułową piosenką na płycie Górniak "Dotyk" (do dziś to jedno z najlepszych dzieł Rubika). Na następny musiał czekać ponad dziesięć lat. Był człowiekiem od wszystkiego. Pisał zarówno muzykę dla dzieci ("Miś i Margolcia"), jak i wybitnej mezzosopranistki Małgorzaty Wawelskiej, do filmów ("Quo vadis", "Zemsta"), reklamówek Poczty Polskiej, komponował sygnały dźwiękowe dla radia i "Wiadomości" TVP 1.

Naprawdę zaistniał dzięki "Tryptykowi". To za jego sprawą w internecie wokół Rubika trwa zacięta walka. Wielbiciele rozpływają się w komplementach. "Genialne!", "Uczta dla duszy!", "Po prostu rewelacja!" - piszą autorzy recenzji w sklepie internetowym Merlin.pl. "Koniunkturalizm, ckliwość, tandeta!", "Koszmar z krainy deszczowców!", "Pretensjonalny kicz!" - grzmią wrogowie. Opinii pośrednich brak. Tylko czerń i biel.

Wyrazistość to w show-biznesie niesamowity kapitał. A Rubik - choć od kilku lat stara się nas przekonać, że tworzy "sztukę wysoką" - operuje wciąż w obszarach show-biznesu. Ma być wyrazisty? Proszę bardzo - nie wystarczy charakterystyczny image, dochodzi do niego autoprezentacja na stronie internetowej, na której obok standardowej biografii zdradza tajemnice z życia prywatnego. Przyznaje, że jest maniakiem gier wideo i wielbicielem motocykli. W galerii dumnie prezentuje zdjęcia na czarnym suzuki SV650 - obrazki w sam raz na miarę gwiazdora pop.

"Psałterz wrześniowy" (album tym razem ma być "pytaniem o sens wiary, która prowadzić może do ataków terrorystycznych, o gatunek ludzki, który od grzechu pierworodnego łamie prawo boże") promuje piosenka "Psalm dla ciebie". Damsko-męski duet, narastające napięcie, pojawiający się w tle chór, który nie tylko śpiewa, ale i klaszcze - wszystko to już słyszeliśmy w "Niech mówią, że to nie jest miłość". Skoro to jednak działa, słuchacz dostaje znów porcję skrojonej na miarę jego oczekiwań muzyki. Tym bardziej że to przecież tryptyk i kompozytorowi wolno nawiązywać do motywów, które pojawiały się we wcześniejszych częściach.

Jeśli jednak odrzucić cały ten religijno-filharmoniczny sztafaż, kompozycje Rubika okazują się po prostu popowymi piosenkami podrasowanymi trochę klimatami rodem z Piwnicy Pod Baranami, "krainy łagodności" czy festiwalu piosenki aktorskiej. Tyle że świetnie i z dużym rozmachem zaaranżowanymi. "Spoooko pioseneczka" - pisze o "Niech mówią, że to nie jest miłość" jakaś fanka na portalu Emuzyka.pl. W tym jednym krótkim zdaniu kryje się sporo prawdy i o publiczności Rubika, i o jego muzyce.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #129 dnia: Styczeń 09, 2007, 01:02:22 pm »
Niezwykli ludzie (1/3)
Extraordinary People
Serial dokumentalny, Wielka Brytania 2004
czas 50 minut

TVP 2: Wtorek 01:40

Opowieść o trzech brytyjskich rodzinach, w których urodziły się dzieci dotknięte wrodzonymi chorobami genetycznymi objawiającymi się anomaliami rozwojowymi twarzy zespołem Cruzona i zespołem Aperta. Honey ma 9 miesięcy, czeka ją poważna operacja czaszki. 5-letni Julian jedzie z mamą do Ameryki, gdzie chirurdzy odpiłują mu twarzową część czaszki i wyciągną ją do przodu za pomocą specjalnego aparatu. 20-letnia Hayley urodziła się z zespołem Aperta. Przeszła około 70 operacji. Teraz decyduje się na ostatni zabieg.
źródło

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #130 dnia: Kwiecień 28, 2007, 06:52:30 pm »
Oratorium TU ES PETRUS
poświęcone pamięci naszego papieża " Tu es Petrus - Ty jesteś Skała Pielgrzymowi Pokoju Janowi Pawłowi II".

Autorami oratorium są Zbigniew Książek (tekst) i Piotr Rubik (muzyka). Jest to niejako kontynuacja pierwszego oratorium tych autorów "Golgota świętokrzyska. Janowi Pawłowi II z miłością". Wykonawcami są Dorota Marczyk, Joanna Słowińska, Olga Szomańska, Janusz Radek, Przemysław Branny i Maciej Miecznikowski. Solistom towarzyszy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej i chóry: Fermata i Akademii Świętokrzyskiej.

Smutne to, ale rzeczywiste niestety  :lzy:

Awantura o Rubika

Najbliższe koncerty z udziałem Piotra Rubika stoją pod znakiem zapytania. Konflikt pomiędzy muzykiem a agencją DUO, z którą do niedawna współpracował, osiągnął apogeum. Zarówno muzyk, jak i agencja roszczą sobie prawa do Oratoriów. Dziennikarze Dzień Dobry TVN zapytali znanego kompozytora czy ci, którzy wykupili już bilety na koncerty będą mieli szansę go zobaczyć, oraz czy zamierza wkrótce wyemigrować z kraju.....
http://teledyski.onet.pl/0,2231151,0,1,teledyski.html
Piotr Rubik w DD TVN

http://muzyka.onet.pl/10172,1386904,wywiady.html

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #131 dnia: Maj 01, 2007, 05:04:15 pm »
mwaga napisała w ulubionym wątku  :D
Dla ukojenia i dobrego humoru dla wszystkich Darowiczów :Dpsalm kochania

psalm kochania

To tematycznie dodam słowa  :)

Psalm kochania - psałterz wrześniowy - Piotr Rubik

Za ogień, co kuli się w piecu
I za świerszcze nad ranem
Za gwiazdy, gdy w kałużach świecą
Kochaj mnie, kochaj mnie kochany
Za serce, co przez płotki skacze
I za tańce do rana
Za świat, który z tobą zobaczę
Kochaj mnie, kochaj mnie kochana

Ref:
W gazetach pytano
Jakże można tak kochać
Jakże można tak kochać
O dziewiątej rano

W gazetach pytano
Jakże można tak kochać
Jakże można tak kochać
O dziewiątej rano

Za lato i kompot z agrestu
I za śnieg w Zakopanem
I za to, że wciąż obok jestem

Wszechmogący Panie
Jakże można tak kochać
Jakże można tak kochać
Dzieląc się kochaniem
Wszechmogący Panie
Jakże można tak kochać
Jakże można tak kochać
Dzieląc się kochaniem

Za kwiatek z bibuły wycięty
I za tort z marcepanem
Za narty i obrazek święty
Kochaj mnie, kochaj mnie
Kochaj mnie, kochaj mnie
Kochana
Kochana
Tak kochana

Największym odkryciem
To że można tak kochać
To że można tak kochać
Przez caluśkie życie
Największym odkryciem
To że można tak kochać
To że można tak kochać
Przez caluśkie życie
data przyslania: 26 grudnia 2006

zródło

Offline dziadek Janusz

• Weteran
« Odpowiedź #132 dnia: Maj 10, 2007, 12:04:18 pm »
Piękny psalm.
Zachwycam się też "Psalmem z krzakami czarnych jeżyn" nawiązującym do wrześniowych tragedii na swiecie, "Psalmem apokaliptycznym" rewelacyjnie wykonywanym przez Janusza Radka, no i oczywiście "Psalmem dla Ciebie".

Płyta "Psałterz wrześniowy" towarzyszy mi podczas dyżurów na wystawie "Odmienne, ale takie same" i obok paru innych płyt ze spokojną muzyką pozwala na wytworzenie cieplego nastroju na wystawie.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #133 dnia: Maj 18, 2007, 07:32:38 am »
Kantata Rubika zabrzmi 1 czerwca na Rynku

- Tomasz Handzlik 2007-05-17

W Olsztynie został na scenie niemal sam!
W Krakowie jego zespół ma być jednak kompletny. Pierwszego czerwca na Rynku Głównym zabrzmi kantata "Zakochani w Krakowie" Piotra Rubika.

Kulminacyjne wydarzenia jubileuszu 750-lecia lokacji Krakowa zaplanowano na pierwsze dziesięć dni czerwca. Święto miała zainaugurować zamówiona specjalnie na tę okazję kantata "Zakochani w Krakowie" Piotra Rubika i Zbigniewa Książka (autor tekstów). Po ostatnich dramatycznych wydarzeniach w Olsztynie pojawiły się jednak wątpliwości, czy do premiery w ogóle dojdzie...

Oszukali mnie!

Wszystko zaczęło się od konfliktu Piotra Rubika z krakowską agencją Duo, zajmującą się menedżmentem artysty. Okazało się bowiem, że zarówno Rubik, jak i Duo roszczą sobie prawa do jego oratoriów. Jednocześnie narastał też konflikt pomiędzy Rubikiem, współautorem oratoriów Zbigniewem Książkiem oraz zespołem muzyków. Od niedawna też organizowane przez agencję Duo koncerty odbywały się już bez udziału dyrygującego zespołem Rubika.

Do kulminacji awantury doszło przed paroma tygodniami w Olsztynie, gdzie artyści mieli wystawić oratorium „Psałterz wrześniowy”. Na kilka dni przed koncertem okazało się bowiem, że Rubik nie ma z kim zagrać. Występu odmówili zarówno soliści, jak też chór i orkiestra. „Nieprawdą jest, że doszło do »spisku «, który miał na celu zastąpienie Piotra innym dyrygentem. Prawdą jest, że Piotr stawiał nas wszystkich w niepewności, czy w ogóle wystąpi. Bezpośrednio przed koncertem żądał wielokrotnego podwyższenia gaży pod groźbą, że nie wyjdzie na scenę” - tłumaczyli artyści.

W ostatniej chwili Rubikowi udało się skompletować zespół, choć większość partii solowych musiał zaśpiewać sam (jednocześnie dyrygując). - Oszukali mnie. Zostawili samego - nie krył rozczarowania kompozytor.

Rubik: mam już nowy zespół

W związku z konfliktem pojawiły się więc obawy, że również zaplanowana na inaugurację obchodów jubileuszu 750-lecia lokacji Krakowa premiera kantaty "Zakochani w Krakowie" może stanąć pod znakiem zapytania.

- Mamy do czynienia z poważnymi ludźmi, nie ma więc zagrożenia, że dojdzie do podobnej sytuacji jak w Olsztynie - zapewnia nas koordynujący wydarzenia jubileuszu Filip Berkowicz z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Zapewnienia organizatorów potwierdza wokalista Janusz Radek: - Ze wszelkich umów zawsze się wywiązuję, nigdy nie nawaliłem i tak też będzie tym razem. Jestem związany umową z Krakowskim Biurem Festiwalowym i jest to dla mnie zobowiązanie wiążące na sto procent - przekonuje.

Obawy stara się także rozwiać sam kompozytor. - Jestem pewien, że wszystko będzie w porządku, bo w tym przedsięwzięciu nie bierze już na szczęście udziału agencja Duo. Umowę podpisaliśmy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, a to gwarantuje, że impreza się odbędzie - twierdzi Rubik. - Do podobnej jak w Olsztynie sytuacji też na pewno nie dojdzie, bo mam już zupełnie nowy zespół. Pozostało tylko dwóch śpiewających dotąd ze mną solistów [Janusz Radek i Przemysław Branny - dop. tjh]. I gdyby chcieli zachować się podobnie jak wtedy, to by się po prostu ośmieszyli.

Zdaniem Piotra Rubika jedyną rzeczą, która mogłaby mu teraz pokrzyżować plany związane z premierą, może być... pogoda.

Soliści już ćwiczą

Kantata "Zakochani w Krakowie" jest już gotowa. Ćwiczą ją obecnie soliści oraz chór Pro Musica Mundi. Już wkrótce nuty otrzyma także orkiestra Filharmonii Krakowskiej. Z batutą dyrygencką stanie przed nimi oczywiście Piotr Rubik.

Próby generalne rozpoczną się na cztery dni przed premierą. Ta odbędzie się na Rynku Głównym 1 czerwca i będzie najprawdopodobniej ostatnim wspólnym przedsięwzięciem duetu Piotr Rubik & Zbigniew Książek. Chodzą bowiem słuchy, że wraz z agencją Duo Książek poszukuje już nowego kompozytora...

tomasz.handzlik@krakow.agora.pl

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #134 dnia: Maj 22, 2007, 10:39:56 pm »
Piotr Rubik nagrodzony

Piotr Rubik został uhonorowany nagrodą specjalną fundacji Teraz Polska.
Kompozytor poinformował o tym za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej.

Piotr Rubik znalazł nowych solistów do swojego koncertowego zespołu.

Artyście na scenie towarzyszyć będzie m.in. Georgina Tarasiuk oraz Anna Józefina Lubieniecka. W wyniku konfliktu Piotra Rubika z agencją DUO, między artystą a solistami, którzy dotychczas śpiewali w jego zespole, doszło do nieporozumienia.

news pop 22 maja 2007

http://www.rubik.pl

http://www.rubik.pl/index.php3
Nowymi solistami współpracującymi z Piotrem Rubikiem są:
-Georgina Tarasiuk
-Anna Józefina Lubieniecka
-Zosia Nowakowska
- Michał Gasz
-Grzegorz Wilk
Ponadto, występować będzie dwójka solistów ze "starego" składu:
-Dorota Jarema
- Jacek Janiszewski

Offline Kartezjusz

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #135 dnia: Maj 24, 2007, 08:59:30 am »
Większość z nich znam i to są wielkie talenty,ale nie wierzę,że ktoś zaśpiewa
"Niech mówią,że..." lepiej niż Branny i Szymańska,czy "Psalm dla ciebie " niż
Janusz Radek i pani Książek.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #136 dnia: Maj 24, 2007, 09:17:21 am »
Piotr Rubik i jego soliści

Piotr Rubik przed włocławską publicznością.
Obok Piotra Rubika na scenie włocławskiej Hali Mistrzów zaprezentowało się sześciu nowych solistów (fot. Łukasz Daniewski)

W poniedziałek, 20 maja, we włocławskiej Hali Mistrzów wystąpił Piotr Rubik z zespołem i z sześcioma nowymi solistami. "Psałterz Wrześniowy", który jest trzecią częścią tryptyku napisanego do słów Zbigniewa Książka, przyjęty został w tym mieście owacją na stojąco. Jak zgodnie podkreślają Piotr Rubik i sami soliści, nikt z nowego składu nie próbuje naśladować artystów dotychczas występujących z kompozytorem. Sam Piotr Rubik twierdzi, że obawiał się przyjęcia nowych solistów, ale występ uważa za bardzo udany.
Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia

Koncert dla dzieci

Piotr Rubik będzie specjalnym gościem na Integracyjnym Koncercie dla dzieci.

Koncert ten odbędzię się w Sali Kongresowej w Warszawie 5 czerwca o godzinie 12:00. W zabawie tej będą dzieci: podopieczne PCK, dzieci niepełnosprawne ze szkół specjalnych, dzieci niewidome z Lasek, dzieci oraz dzieci, które przyjadą z Wileńszczyzny. Bilety dostępne jeszcze w Stołecznej Estradzie w cenie 25-30zł. więcej informacji
http://www.rubik.pl/images/stories/dzien%20dziecka%20(3).pdf

Utwory

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #137 dnia: Czerwiec 01, 2007, 02:49:50 pm »
Piotra Rubik w Krakowie

>>>>>Program Jubileuszu 750-lecia lokacji Krakowa
Program

piątek, 1 czerwca

(...)- godz. 21

Uroczyste otwarcie obchodów 750-lecia lokacji przez władze miasta Krakowa na Rynku Głównym. Po nim odbędzie się koncert inauguracyjny - premiera kantaty "Zakochani w Krakowie" Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. Kantata, zamówiona specjalnie na 750-lecie lokacji Krakowa, ma się odwoływać do historii miasta od momentu jego powstania, poprzez okresy świetności, upadku po czasy obecne. Wykonają ją soliści oraz krakowskie zespoły: Orkiestra Filharmonii Krakowskiej i chór Pro Musica Mundi

www.krakow.pl/750lat -strona

O 21:00 jest relacja z Krakowa bezpośrednia w TV2 "Zakochani w Krakowie" Piotra Rubika cześć 1 ,a  o 22:49 część 2  ( tak w programie było )

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #138 dnia: Czerwiec 01, 2007, 10:52:06 pm »
Epoka Lodowcowa 2” specjalnie dla niewidomych dzieci
W ramach przeglądu "3. Hocki-Klocki z Dobranocki" kino Charlie w Łodzi zaprasza na seans filmowy dla dzieci niewidomych - pokaz filmu "Epoka Lodowcowa 2". Pokaz odbędzie się 3 czerwca 2007 r., wstęp wolny.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/18913

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #139 dnia: Czerwiec 02, 2007, 10:52:35 am »
"Zakochani w Krakowie" -kantata Piotra Rubika

Odbędzie się uroczyste otwarcie obchodów jubileuszu 750-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Główną częścią inauguracji będzie premiera kantaty "Zakochani w Krakowie". Piotr Rubik - muzyka, Zbigniew Książek- libretto.

Technika i muzyka u stóp Sukiennic

więcej zdjęć
http://miasta.gazeta.pl/krakow/51,35798,4196639.html?i=3
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/zakochani_w_krakowie_koncert_inaugurujacy_jubileusz_29609.html

Offline amara

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #140 dnia: Czerwiec 02, 2007, 01:38:28 pm »
Oglądałam wczorajszą relacje z Krakowa ( tylko II część - niestety )
Koncert był super   :multi:
Wróciły wspomnienia  :puppydogeyes: .........
"Człowieka poznaje się po tym co nosi w sercu"
terapeuta zajęciowy, mama Mateusza 11l z zD

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #141 dnia: Czerwiec 02, 2007, 11:31:25 pm »
Artyści wystąpili na scenie, której scenografia nawiązywała do gotyckich budowli Krakowa.

Napisane przez Zbigniewa Książka libretto "Zakochani w Krakowie" nawiązuje do historii miasta od czasów jego powstania, poprzez okresy świetności i upadku, aż po czasy współczesne. Od strony formalnej dzieło nawiązuje do formy kantaty, gdzie recytatywy (tekst deklamowany przez narratora - w tej roli Jan Nowicki) przedstawiające akcję utworu, przeplatają się z ariami (piosenki) i chórami (kuplety). Piosenki i kuplety są równocześnie humorystycznymi komentarzami do faktów historycznych podawanych przez narratora.

Warstwa dźwiękowa z udziałem sześciu solistów, chóru Pro Musica Mundi oraz orkiestry symfonicznej Filharmonii Krakowskiej, odwołuje się do tradycji muzyki związanej z kapelą królewską na Wawelu. Utwór trwa około 100 minut, składa się na niego 19 pieśni.

Piotr Rubik przed koncertem powiedział, że ten utwór jest dla publiczności, dla Krakowa, a ich radość będzie dla niego nagrodą. Dodał, że bardzo lubi duże plenerowe koncerty, bo publiczność tworzy z zespołem jeden wspólny organizm, obie strony przekazują sobie swoją energię.
źródło

Piotr Rubik, kompozytor i multiinstrumentalista, urodził się w 1968 r. w Warszawie. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w tym mieście, był koncertmistrzem Światowej Orkiestry Jeunesses Musicales. W Sienie uczęszczał na kursy prowadzone przez Ennio Morricone. Jego ważniejsze kompozycje to: oratorium "Świętokrzyska Golgota" (2004), oratorium "Tu es Petrus", dedykowane Janowi Pawłowi II (2005), oratorium "Psałterz wrześniowy" (2006) – za wszystkie otrzymał platynowe płyty. Singlem "Oj kot" promował film Andrzeja Wajdy pt. "Zemsta". Współpracował m.in. z Januszem Radkiem, Edytą Górniak, Tytusem Wojnowiczem, Przemysławem Brannym, Katarzyną Skrzynecką, Michałem Bajorem, Katarzyną Groniec. Ostatnio głośno było o tym, że Kraków i Gorzów, dwa miasta obchodzące w 2007 r. jubileusz 750-lecia lokacji, zaproponowały Rubikowi napisanie z tej okazji specjalnych kompozycji.
źródło

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #142 dnia: Czerwiec 17, 2007, 12:26:39 am »
Kto przegapił  ;)  może zobaczyć i wysłuchać fragmenty
z koncertu umieszczone w wątku:

http://forum.darzycia.pl/vp114198.htm#114198
» Poezja do poczytania, posłuchania, teksty piosenek, muzyka

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #143 dnia: Lipiec 05, 2007, 04:42:28 pm »
Seanse filmowe dla niewidomych
Renata Radłowska, Paulina Korbut2007-07-04,

Pierwsze w Krakowie specjalne pokazy filmów dla osób niewidomych ruszą prawdopodobnie w październiku. Filmy - polskie albo z polskim dubbingiem - będą wyświetlane w kinie Reduta.

Niewidomi mogli już obejrzeć filmy przygotowane metodą audiodeskrypcji w kinach w Poznaniu i w Białymstoku. O krakowskie seanse walczy od paru miesięcy Jerzy Fedorowicz, aktor, poseł PO i dyrektor nowohuckiego Teatru Ludowego.

- Nie przypisuję sobie autorstwa tego pomysłu, bo to rzecz wymyślona przez mojego niewidomego asystenta, cudownego człowieka Tomasza Koźmińskiego. Jeżeli uda mi się nie tylko zorganizować parę pokazów, ale w ogóle otworzyć kino specjalizujące się w takich seansach, będę mógł za to powiedzieć, że "wychodziłem je" - opowiada Fedorowicz.

Lektor opisze widoki

Na razie Fedorowicz i Koźmiński prowadzą rozmowy z Krakowskim Centrum Kinowym Ars, w skład którego wchodzi Reduta. - Jak dla mnie, to seanse mogłyby się rozpocząć już - zapewnia Andrzej Kucharczyk, dyrektor Krakowskiego Centrum Kinowego Ars. - Kino dla niewidomych nie wymaga skomplikowanej aparatury, więc z tym akurat nie będzie problemów. Angażujemy się w ten projekt, ponieważ jest bardzo ciekawy, a takie rzeczy zawsze są inspirujące.

Na czym polega oglądanie filmów metodą audiodeskrypcji? W skrócie można powiedzieć, że lektor opisuje miny aktorów, ich gesty, scenerię, muzykę, zjawiska przyrodnicze (jeżeli pełnosprawni widzowie zauważą na ekranie błyskawicę, to lektor opowie niewidomym, że pewnie zbliża się burza).

Pomysł na przystosowanie polskich kin dla potrzeb osób niewidomych pojawił się rok temu, jednak póki co zorganizowano zaledwie kilka pokazów. W USA technika audiodeskrypcji stosowana jest od kilkudziesięciu lat (wykorzystuje się ją także w teatrze, muzeach czy galeriach sztuki).

Fedorowicz i Koźmiński chcą pójść dalej i organizować seanse w trochę innej formule. Chodzi o to, żeby dać niewidomym większy komfort odbioru.

Aktorzy oprowadzą po filmie

- Lektor czytający opisy tego, co dzieje się na ekranie, a więc prowadzący nawigację po filmie, nie jest maszyną i zdarza się, że musi szybko przejść do następnej kwestii. Za szybko. Musi na żywo dostosowywać się do scen, a przez to wiele subtelności ucieka - tłumaczy Fedorowicz. - Chcielibyśmy wprowadzić w krakowskim kinie inną metodę, a mianowicie nagrać na nośnik wszystkie kwestie lektora i potem je odtwarzać. Oczywiście nie ma w tym nic niezwykłego, nowością byłoby za to czytanie kwestii przez konkretnych aktorów. Poseł daje przykład: jeżeli w kinie leci "Kingsajz", kwestie czytają aktorzy, którzy zagrali w tym filmie - Jacek Chmielnik, Jerzy Stuhr.

- Wstępnie przedyskutowałem ten pomysł z paroma aktorami i myślę, że niewielu odmówi. Proszę sobie wyobrazić, jak niezwykły byłby seans "Profesora Wilczura", gdyby niewidomych widzów oprowadzała po tym filmie Anna Dymna, która zagrała w nim jedną z głównych ról - zachwyca się Fedorowicz.

Takie kino to same plusy

Pomysłem otwarcia w Krakowie kina dla niewidomych jest zachwycony Jan Ortyl, przewodniczący okręgu małopolskiego Polskiego Związku Niewidomych: - Nieważne, jaka będzie formuła seansów: czy lektor z płyty, czy lektor na żywo. Bo przecież liczy się idea. Kina dla niewidomych mają same plusy, oczywiście odbieranie filmów to rzecz bardzo indywidualna. Czy są rzeczy, których nie możemy sobie wyobrazić podczas takiego seansu? Oczywiście, to zależy od tego, kiedy osoba niewidoma straciła wzrok. Ale nasza przewaga nad widzącymi polega na tym, że mamy wyostrzone inne zmysły - dotyk, słuch, a czasem nawet wrażliwość na słowo.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

15 czerwca 2007 godz. 10:55  

Ranczo” dla niewidomych

Pierwszy polski program telewizyjny, przygotowany z myślą o osobach niewidomych, udostępni 14 czerwca w internecie Telewizja Polska. Jest to popularny serial „Ranczo”. Dzięki tzw. audiodeskrypcji, czyli dodatkowemu opisowi słownemu, losy bohaterów mogą śledzić także osoby niewidome. „Ranczo” będzie dostępne dla nich bezpłatnie w telewizji interaktywnej iTVP.

Więcej
http://ww6.tvp.pl/1772,20070613511241.strona

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #144 dnia: Sierpień 28, 2007, 10:35:00 pm »
Promocja książki "Historia jednego marzenia

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/20054

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #145 dnia: Sierpień 31, 2007, 01:43:56 am »
Cytat: "Ulka"
Promocja książki "Historia jednego marzenia

Dołożę w temacie

Reportaż Video
http://www.tvn24.pl/2069820,12690,0,0,1,wideo.html
Twardy charakter
Lekarze dawali jej trzy miesiące życia w cierpieniach, tymczasem Bogumiła Siedlecka ma już 18 lat i mimo poważnej choroby, tryska optymizmem. Bogumiła cierpi na wrodzoną łamliwość kości i odkąd pamięta porusza się na wózku inwalidzkim. Jednak ani na chwilę przeciwności losu nie załamały jej. Wręcz przeciwnie - właśnie wydała książkę "Historia jednego marzenia", w której radzi innym niepełnosprawnym, jak czerpać radość z pozornie nieszczęśliwego życia. (TVN24)

Offline amara

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #146 dnia: Wrzesień 05, 2007, 09:40:23 pm »
"Świadek koronny" dla niewidomych

W ramach XXXII Festiwalu polskich Filmów Fabularnych, został przygotowany specjalny pokaz filmu „Świadek koronny” dla osób niewidomych. Odbędzie się on 17 września - w poniedziałek - o godzinie 21.00 - na sali 7 w kompleksie kinowym Silver Screen.
Będzie to pokaz, dzięki któremu organizatorzy Festiwalu chcą zachęcić i dać szansę również osobom niepełnosprawnym, aby mogły uczestniczyć w tak ważnym przedsięwzięciu dla polskiego kina.

Zostanie wprowadzona metoda z audio deskrypcją - czyli przystosowanym dla potrzeb osób niewidomych. Osoby niewidome pobiorą słuchawki z zestawu symultanicznego, a na sali jedna osoba będzie czytała specjalnie przygotowany tekst. Poza tym na sali będą osoby widzące, dla których będzie to normalny pokaz.

Film ten, inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami, to trzymająca w napięciu historia opowiadająca o potędze uczuć w świecie zła. Gangster z miłości do kobiety porzuca świat zbrodni i wypowiada wojnę swoim byłym mafijnym kolegom.

Dziennikarz, skrywający bolesną tajemnicę, na własną rękę szuka sprawiedliwości. Ich losy splotą się za sprawą dramatycznego wywiadu.

wp.pl

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #147 dnia: Wrzesień 13, 2007, 01:48:42 pm »
3 Październik 2006, 07:58      

Opowieść katyńska Andrzeja Wajdy

Andrzej Wajda rozpoczyna prace nad dramatem "Post mortem. Opowieść katyńska". Pierwszy klaps na planie padnie już we wtorek.
Twórca jest przekonany, że jego dzieło wywoła burzę. Będzie to także jego pierwszy tak osobisty obraz

Znakomite przyjęcie "Katynia"

W środę odbył się specjalny pokaz długo oczekiwanego dramatu "Katyń". Po ostatniej scenie na sali zapanowała kompletna cisza, której nie zakłócił nawet najmniejszy szmer aż do końca napisów. Czwartkowe recenzje są jednoznaczne: Andrzej Wajda stworzył film, który nie tylko powinien zobaczyć każdy Polak, ale i który wejdzie do historii polskiego kina.

Więcej w wątku:
http://forum.darzycia.pl/vp118313.htm#118313
» Katyń - zbrodnia sojuszników

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #148 dnia: Wrzesień 18, 2007, 02:26:58 pm »
Sceny z Nowej Huty w filmie o ks. Popiełuszce
Renata Radłowska2007-09-17

Zbigniew Zamachowski, Jan Englert i Joanna Szczepkowska zagrają w filmie o księdzu Popiełuszce. W ponaddwugodzinnym obrazie znajdą się też wątki krakowskie. Wczoraj ekipa przyjechała do Nowej Huty, żeby nakręcić kilka scen.

http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798,4497633.html?nltxx=1077762&nltdt=2007-09-18-03-06

"Świadectwo" na dużym ekranie

Joanna Jałowiec2007-09-17,

Polsko-włoska ekipa za kilka tygodni rozpoczyna zdjęcia do filmu na podstawie "Świadectwa" - bestsellerowej książki, w której kardynał Stanisław Dziwisz zawarł wspomnienia z 40-letniej posługi u boku Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II.

http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798,4497631.html?nltxx=1077762&nltdt=2007-09-18-03-06

Offline amara

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #149 dnia: Wrzesień 24, 2007, 05:14:16 pm »
"Katyń" Wajdy reprezentantem Polski do Oscara

Film "Katyń" Andrzeja Wajdy będzie polskim kandydatem do Oscara - poinformował Grzegorz Wojtowicz z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Wyjaśnił, że decyzję w tej sprawie podjął jednogłośnie w sobotę w Gdyni Komitet Selekcyjny pod przewodnictwem Janusza Majewskiego. Dodał, że decyzja ta zapadła po rozpatrzeniu 16 filmów.

- Andrzej Wajda jest już laureatem Oscara. To czyni z tego reżysera osobę rozpoznawalną dla członków Amerykańskiej Akademii Filmowej - podkreślił Wojtowicz.

Nazwisko reżysera jest już atutem. Drugą rzeczą jest temat, który ten film podejmuje.

Temat niezwykle ważny, do tej pory niezrealizowany przez żaden film fabularny. Waga tematu plus nazwisko reżysera powodują, że film ten ma realne szanse, by być zauważony - wyjaśnił.

Według regulaminu Amerykańskiej Akademii Filmowej kandydatem danego kraju do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny może być film, który w ciągu minionego roku (1 października 2006-30 września 2007) wyświetlany był oficjalnie w kinach przez siedem dni na płatnych pokazach.

wp.pl

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach