Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Edukacja demokratyczna -nauka bez przymusu.  (Przeczytany 1230 razy)

Offline Gaga

  • Administrator
  • Rozgadany Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 26490
Edukacja demokratyczna -nauka bez przymusu.
« dnia: Sierpień 09, 2015, 08:47:38 am »
Edukacja demokratyczna -nauka bez przymusu.
Co sądzicie na ten temat?Specjaliści przekonują: "szkoły demokratyczne" wśród wyzwań edukacji

Przyswajanie wiedzy metodą rozmów i dyskusji, w których dzieci i dorośli są "jak równy z równym" - na tym m.in. polega pozasystemowa edukacja demokratyczna - opisują organizatorzy zjazdu szkół demokratycznych, który potrwa do niedzieli w Ojrzanowie k. Warszawy.

Wśród uczestników są znani psycholodzy, a także - jak poinformowano - doradca Rady Europejskiej oraz rządów Wielkiej Brytanii, Malty i Finlandii.

Ruch edukacji demokratycznej, zainicjowany w Wielkiej Brytanii, rozwija się na świecie od prawie stu lat; w Polsce od dwóch - opowiadała PAP Marianna Kłosińska, prezes Fundacji Bullerbyn, organizującej w Ojrzanowie międzynarodową konferencję poświęconą edukacji demokratycznej. - Na całym świecie funkcjonuje ok. tysiąca szkół demokratycznych, najwięcej w Stanach Zjednoczonych. W Warszawie działa już siedem tego typu placówek - przypomniała Kłosińska.

W rozpoczętych 1 sierpnia spotkaniach, warsztatach i w stanowiącym element imprezy festiwalu "Inspire The Future" biorą udział m.in.: Polacy, Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi, Hiszpanie, Włosi, Turcy i Amerykanie.

- Spodziewamy się łącznie ok. 800 uczestników" - powiedziała Kłosińska.

Fundacja Bullerbyn należy do Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji Demokratycznej EUDEC (European Democratic Education Community). - EUDEC to organizacja non profit, która promuje edukację demokratyczną jako rozsądny model dla wszystkich demokratycznych społeczeństw. Założeniem edukacji demokratycznej jest umożliwienie dzieciom wykształcenia umiejętności samodzielnego stawiania sobie celów i konsekwentnej ich realizacji oraz budowanie społeczności wzajemnego szacunku - przedstawiają idee organizatorzy konferencji.

Jak zaznaczyła Kłosińska, w szkołach demokratycznych nie ma tradycyjnych klas, ani podziału na dzieci i dorosłych. Uczniowie biorą udział w zajęciach, tak jak w szkole klasycznej, ale - tylko wtedy, gdy sami o tym zadecydują. Podczas spotkań uczniów w grupie "wszyscy członkowie społeczności (społeczności wzajemnego szacunku i równości) niezależnie od wieku i statusu mają równy głos" - opisuje Fundacja Bullerbyn.

- Dzieci uczą się w dużej mierze poza salami lekcyjnymi. Z dorosłymi dyskutują jak równy z równym i głosują w sprawach zasad szkoły, życia codziennego, projektów, a nawet spraw budżetowych. Uczniowie "ogromną część wiedzy zdobywają po prostu dzięki rozmowom i dyskusjom" - opisuje fundacja. - Kształcenie odbywa się poprzez "ciągłe doświadczanie rzeczywistości" - dodała Kłosińska.

Absolwenci szkół demokratycznych to - jak przekonują organizatorzy konferencji - "tolerancyjni, odpowiedzialni ludzie o otwartych umysłach, potrafiący wyrażać swoje opinie, słuchać i uwzględniać opinie innych; dobrze wykształceni, aktywni obywatele współczesnych, demokratycznych społeczeństw".

Początki ruchu edukacji demokratycznej w Europie wiążą się z powstaniem w latach 20. XX wieku w Wlk. Brytanii szkoły Summerhill. Placówka została założona w 1921 r. w Leiston przez Alexandra Sutherlanda Neilla, który bazował na poglądach amerykańskiego pedagoga Homera Lane (1875-1925). Cechy charakterystyczne tej szkoły to brak przymusu uczenia się i uczęszczania na lekcje oraz samorządność uczniów i nauczycieli.

W konferencji w Ojrzanowie udział bierze związany z Summerhill Derry Hannam, doradca Rady Europejskiej oraz rządów Wielkiej Brytanii, Malty i Finlandii ds. edukacji dla obywatelstwa demokratycznego.

Gośćmi specjalnymi dziewięciodniowej imprezy są też m.in.: autor zawierającego wizję nowoczesnej edukacji dokumentu "Manifesto 15" John Moravec, twórca licznych publikacji na temat demokratycznej edukacji Chris Mercogliano oraz psycholodzy Wojciech Eichelberger i Jac Jakubowski.

Konferencje EUDEC organizowane są co roku w innym kraju. W 2014 r. wydarzenie takie odbyło się w Danii. Na kolejne lata zaplanowano konferencje m.in. w Finlandii i Francji - wymieniała Kłosińska.

(km)


W Polsce dopiero tworzą się takie szkoły

Strona
http://www.edukacjademokratyczna.pl/

WSPIERAMY TWORZENIE SZKÓŁ DEMOKRATYCZNYCH W POLSCE

W KTÓRYCH DZIECI SAME DECYDUJĄ O SWOJEJ NAUCE I ROZWOJU ORAZ NA RÓWNI Z DOROSŁYMI USTANAWIAJĄ PRAWA PANUJĄCE W SZKOLE


Cytuj
Na całym świecie powstaje coraz więcej szkół demokratycznych, szkół w których dzieci mają pełne prawo do decydowania o swojej nauce i rozwoju. Szkoły Demokratyczne na całym świecie, m.in. Summerhill School, Sudbury Valley School i wiele innych, od kilkudziesięciu lat udowadniają, że wolność w edukacji jest możliwa i najlepiej przygotowuje do życia we współczesnym społeczeństwie. Dlaczego tak samo nie mogłoby być w Polsce?

Cytuj
Naszym celem jest wspieranie procesu tworzenia szkół demokratycznych w Polsce. Szkoła bez narzucanego przymusu jest możliwa także w naszym kraju. Również w Polsce dzieci mają prawo doświadczać demokracji i indywidualnego rozwoju w szkole.

Warto zapoznać sie ze stroną,gdzie znajdziemy sporo informacji między innymi  :)

Lista szkół
http://www.edukacjademokratyczna.pl/lista-szkol-demokratycznych-na-swiecie

Filmy
http://www.edukacjademokratyczna.pl/filmy
Zobacz różnice pomiędzy edukacją a szkolnictwem - pomiędzy potrzebami rozwojowymi dzieci i młodzieży a tym co narzuca system masowego szkolnictwa


Od kilku lat przybywa u nas zwolenników nauczania domowego.
Warto zapoznać się też z istniejacymi już tematami,mimo,że zasady takiego nauczania w obu tematach się troszkę różnią.


http://forum.darzycia.pl/index.php/topic,8288.0.html
Edukacja domowa

http://forum.darzycia.pl/index.php/topic,215.0.html
Indywidualne nauczanie w domu
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Pan Rajek

  • to weteran
  • polecający usługi
  • *******
 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach