Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Mózg zregenerowany. Na razie u myszy  (Przeczytany 2850 razy)

Offline zija

  • User z prawami do pisania
  • Raczkujący Gadacz
  • ****
  • Wiadomości: 433
    • http://dzieciom.pl\4687
Mózg zregenerowany. Na razie u myszy
« dnia: Kwiecień 03, 2015, 02:37:37 pm »
http://nauka.newsweek.pl/regeneracja-mozgu-bedzie-mozliwa-potwierdzaja-to-badania-na-myszach,artykuly,352680,1.html


Mózg zregenerowany. Na razie u myszy
Uszkodzenia mózgu spowodowane udarem lub urazem można będzie naprawiać, przekonują naukowcy z Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium. Właśnie udało im się zregenerować fragment kory mózgowej u myszy. Efekty były widoczne już następnego dnia.

Dr Benedikt Berninger, szef zespołu badaczy, wykorzystał do tego zmodyfikowane wirusy. Wszczepił im gen Sox2, który odgrywa istotną rolę w rozwoju nerwowych komórek macierzystych, i tak przygotowane mikroby wstrzyknął w uszkodzone miejsce kory mózgowej myszy. Pod wpływem genu Sox2 komórki glejowe obecne w mózgu przekształciły się w działające komórki nerwowe.

We wcześniejszych eksperymentach monachijscy naukowcy wprowadzali w uszkodzone miejsce komórki macierzyste. Rozwijały się z nich komórki nerwowe, które działały jak zdrowe neurony – odbierały i przesyłały sygnały. Naukowcy obawiali się jednak, że zastosowanie tej metody u ludzi może nie być bezpieczne. Komórki macierzyste wyhodowane w laboratorium mogą bowiem zostać odrzucone przez organizm pacjenta. Mają też tendencję do przekształcania się w komórki nowotworowe. Dlatego uczeni postanowili zmienić metodę i wykorzystać komórki glejowe w mózgu. Gdy dołączył się do nich gen Sox2, uległy one transformacji i zajęły miejsce obumarłych neuronów.

Autorzy badania, którego wyniki opublikowali w fachowym piśmie „Stem Cell Report”, podkreślają jednak, że powstanie nowych neuronów nie sprawi, iż pacjentom przywrócona zostanie pamięć, ale przynajmniej będą mogli magazynować nowo zdobytą wiedzę i doświadczenia.
kamila 22l porażenie mózgowe  i epi wygasła

Pan Rajek

  • to weteran
  • polecający usługi
  • *******
 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach