Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Fundacja Sprawni Inaczej  (Przeczytany 3924 razy)

Offline BasiaB

  • Moderator
  • Wyjadacz
  • *****
  • Wiadomości: 2730
    • http://www.michalek_b.republika.pl/index.html
Fundacja Sprawni Inaczej
« dnia: Październik 13, 2013, 10:38:13 pm »
Tym razem chcę pokazać inicjatywę, która stała się działalnością na bardzo szeroką skalę. Na zajęciach muzycznych, gdzie chodzę z Michałkiem, poznałam pana Michała z ZD, który opowiadał mi jak spędza czas. Jest uczestnikiem WTZ Gdańsk, na zajęciach wykonuje różne prace plastyczne, które później są sprzedawane. Jest szczęśliwy, że może tam spędzać dzień, to jest dla niego odpowiednik pracy i bardzo lubi tam przychodzić. Postanowiłam sprawdzić w necie co to za miejsce i jestem mile zaskoczona historią powstania i rozwoju Fundacji.

Fundacja “Sprawni Inaczej” powstała w 1989 r. w Gdańsku, jako niezależna organizacja pozarządowa typu non-profit. Jako cel działalności, założyciele Fundacji określili pomoc osobom niepełnosprawnym, w różnym wieku, poprzez tworzenie nowych ośrodków, w których mogliby oni korzystać z odpowiednich form kształcenia, terapii i rehabilitacji. Statut Fundacji przewiduje również działalność informacyjną i popularnonaukową, poszerzającą wiedzę społeczeństwa o problemach ludzi niepełnosprawnych oraz występowaniu w obronie ich godności i przysługującym im prawom.

Fundacja “Sprawni Inaczej” powołana została aktem notarialnym dnia 30 czerwca 1989 r. z inicjatywy dwudziestu osób. W grupie tej znaleźli się nauczyciele i rodzice jako główni inicjatorzy. Pozostałe osoby poparły utworzenie Fundacji swoim autorytetem wchodząc w skład rady fundatorów. Do nich należą: Danuta Wałęsa, Jan Krzysztof Bielecki, Jacek Merkel. Poparli tę inicjatywę ludzie kultury w osobie znanej aktorki Haliny Winiarskiej oraz gdański alpinista i podróżnik Michał Kochańczyk. Inicjatorką powołania Fundacji była Justyna Rogińska.

Wysoki patronat żony prezydenta RP Danuty Wałęsy pozwolił na szybki i dynamiczny rozwój, który zaowocował utworzeniem już w 1991 r. Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Gdańsku. Pierwsza klasa utworzona została w 1990 r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 79 na Przymorzu przy ul. Kołobrzeskiej. Uczniowie tej klasy korzystali ze specjalnego programu nauczania, który uwzględniał wspólne zajęcia z dziećmi zdrowymi. Inicjatywa ta wyprzedziła o kilka lat rozporządzenie ministra oświaty o nauczaniu integracyjnym. Kolejne klasy powstały w Szkole Podstawowej nr 44 na Przymorzu przy ul. Jagiellońskiej i w Szkole Podstawowej nr 92 na Zaspie przy ul. Startowej.

We Wrocławiu natomiast, w tym samym czasie utworzono integracyjny oddział przedszkolny Fundacji “Sprawni Inaczej”. Zarówno w Gdańsku jak też we Wrocławiu, te działania fundacji stały się wzorem do sprawniejszego organizowania zespołów integracyjnych w szkołach i przedszkolach.

W pierwszej siedzibie Fundacji, przy ul. Słowackiego 114 w Gdańsku, w 1991 r. powstała Ceramiczna Pracownia Terapeutyczna. Oferta ta skierowana została do młodzieży niepełnosprawnej pozostającej w domach. Dla wszystkich, którzy zaczęli korzystać z zajęć w pracowni była to pierwsza i jedyna forma pomocy, przerywająca dotychczasową bezczynność. Również i w tym przypadku fundacja wyprzedziła działania państwa. Z chwilą utworzenia Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 1993 r. pracownia przekształciła się w pierwszy na terenie byłego województwa gdańskiego, warsztat terapii zajęciowej. Niedługo powstały następne warsztaty terapii: w Nowym Dworze Gdańskim i na Osiedlu Morena w Gdańsku.

Wiele osób spoza terenu Gdańska zgłaszało chęć kontynuowania inicjatywy fundacji na swoim terenie, stąd w 1991 r. powstały oddziały terenowe w Kościerzynie, Nowym Dworze Gdańskim, Wrocławiu i w Lublinie.

Odrębnym nurtem działalności Fundacji jest współpraca z duńską organizacją Det Classenske Fideicommis, której patronuje królowa Małgorzata II. Z turnusów wypoczynkowo-rehabilitacyjnych organizowanych systematycznie od 1991 r. skorzystało 1000 osób.

Wszystkie wymienione działania Fundacji mają duże znaczenie w przełamywaniu barier społecznych wobec niepełnosprawności. Fundacja bierze udział w projektach lokalnych i europejskich.
 
Placówki FSI

Warsztat Terapii Zajęciowej w Gdańsku
ul. Niedźwiednik 21
80-292 Gdańsk
tel./fax 058/342 20 83
e-mail: anna.doroszuk@fsi.gda.pl

ul. Północna 5
80-512 Gdańsk
tel./fax 058/344 42 56 w.24

Środowiskowy Dom Samopomocy w Gdańsku
ul. Nałkowskiej 6C/1
80-286 Gdańsk
tel./fax 058/347 60 63
e-mail: zagiel@fsi.gda.pl

Centrum Integracji i Edukacji w Gdańsku
ul. Północna 5
80-512 Gdańsk
tel./fax 058/344 42 56 w.22
e-mail: pola.kania@fsi.gda.pl

Warsztat Terapii Zajęciowej w Kościerzynie
ul. Słoneczna 1
83-400 Kościerzyna
tel./fax 058/686 87 77
e-mail: wtz.fsi@gmail.com

Środowiskowy Dom Samopomocy, Ośrodek Rehabilitacji Psychoruchowej w Lubieszynie
Lubieszyn 74
83-420 Liniewo
tel./fax 058/687 14 91
e-mail: sds-lubieszyn@go2.pl

Środowiskowy Dom Samopomocy, Ośrodek Rehabilitacji Psychoruchowej w Bytowie
ul. Miła 26
77-100 Bytów
tel./fax 059/822 79 87
e-mail: sdsbytow@wp.pl

Środowiskowy Dom Samopomocy, Ośrodek Rehabilitacji Psychoruchowej w Miastku
ul. M. Konopnickiej 12
77-200 Miastko
tel./fax 059/857 81 92
e-mail: sdsmiastko@interia.pl

Informacje pochodzą ze strony internetowej FSI 
Basia - mama Michałka z ZD lat 16

Pan Rajek

  • to weteran
  • polecający usługi
  • *******
 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach