Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Wyprawka szkolna to bubel. MEN oszukało niepełnosprawnych uczniów  (Przeczytany 5297 razy)

Offline zija

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 433
  • http://dzieciom.pl\4687
Wyprawka szkolna to bubel. MEN oszukało niepełnosprawnych uczniów
« dnia: Październik 04, 2013, 10:43:49 am »
http://wiadomosci.wp.pl/martykul.html?kat=1342&wid=16043481

Wyprawka szkolna to bubel. MEN oszukało niepełnosprawnych uczniów.

Rząd obiecał upośledzonym uczniom ekstrapieniądze na zakup podręczników, które nie istnieją - donosi "Rzeczpospolita". Była minister edukacji Krystyna Łybacka podejrzewa, że w departamencie prawnym MEN nie zdawano sobie sprawy z braku listy podręczników dla uczniów upośledzonych. - Taka lista zawsze istniała. Pytanie, dlaczego nie skompletowano jej po reformie, przecież tym uczniom także należy się normalny dostęp do podręczników - mówi. I zapowiada interpelację poselską w tej sprawie.


MEN odpiera zarzuty ws. wyprawki szkolnej w kształceniu specjalnym - przeczytaj oświadczenie rzecznika prasowego MEN.

Finansowo rząd postanowił wspomóc w tym roku także uczniów upośledzonych: dzieci słabowidzące, niedosłyszące oraz z upośledzeniami umysłowymi. MEN zapowiedział także ekstradopłatę do zakupu podręczników i pomocy szkolnych w wysokości 770 zł (to ponad trzy razy więcej niż standardowa kwota - 225 zł). Ministerstwo postawiło jeden warunek - zakup podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego, które zostały dopuszczone do użytku przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Problem w tym, że nie da się go spełnić - nie istnieje lista podręczników przeznaczonych dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Rzecznik MEN odpierając ten zarzut wskazał wykaz podręczników do kształcenia specjalnego. Jednak eksperci zaznaczają - można je wykorzystać jedynie do nauki uczniów z upośledzeniem w stopniu lekkim. Dla dzieci z większym stopniem upośledzenia książki z listy MEN są nieprzydatne.

W ponownym wyjaśnieniu rzecznik MEN napisał, że "ze względu na specyficzny charakter edukacji oraz indywidualny poziom rozwoju i tempa przyswajania wiedzy nie opracowuje się odrębnych podręczników dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym".

Jak przypomina "Rzeczpospolita", problem z podręcznikami dla uczniów upośledzonych pojawił się w 2009 r., kiedy duet Katarzyna Hall-Krystyna Szumilas postanowił zreformować programy nauczania w polskich szkołach. W efekcie zmian - nauczyciele sami przygotowują materiały do zajęć z uczniami o umiarkowanym czy znacznym stopniu upośledzenia, bo nie zostały dla nich opracowane żadne podręczniki.
kamila 22l porażenie mózgowe  i epi wygasła

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Odp: Wyprawka szkolna to bubel. MEN oszukało niepełnosprawnych uczniów
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 05, 2013, 02:20:26 pm »

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/ministerswo-edukacji-narodowej-odpowiada-na-zarzuty-rzeczpospolitej/veyej#.Uk83jqthGPs.facebook
Ministerswo Edukacji Narodowej odpowiada na zarzuty "Rzeczpospolitej"


"Rzecz­po­spo­li­ta" na­pi­sa­ła, że w szkol­nic­twie po­ja­wi­ło się spore za­mie­sza­nie spo­wo­do­wa­ne tym, że rząd obie­cał fi­nan­so­we wspar­cie dzie­ci upo­śle­dzo­nych. Dał do­fi­nan­so­wa­nie na pod­ręcz­ni­ki dla uczniów sła­bo­wi­dzą­cych, nie­sły­szą­cych i tych z upo­śle­dze­niem umy­sło­wym. Pro­blem po­le­ga na tym, że tych ksią­żek nie ma. MEN po­sta­no­wił sko­men­to­wać ten ar­ty­kuł.
Ministerstwo tłumaczy, że "Podręcznik dla każdego z nich powinien być inny, dostosowany do jego możliwości i potrzeb. Dlatego nie istniały i nie istnieją podręczniki dedykowane całej tej grupie".
"Rząd w tym roku po raz pierwszy tak istotnie dofinansował zakup podręczników dla uczniów z upośledzeniem umysłowym. Grupa uczniów z upośledzeniem umysłowym umiarkowanym lub znacznym została po raz pierwszy odrębnie wyszczególniona w programie rządowym »Wyprawka szkolna«. W poprzednich latach korzystali z niego na zasadach wspólnych ze wszystkimi uczniami" - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej.


– W sprawie podręczników dla "umiarkowanych" usłyszałam w MEN, że ministerstwo ma świadomość, że takie podręczniki nie istnieją, a wpisując wysoką kwotę dofinansowania, liczyło na to, że wydawnictwa szybko coś wydrukują – wypowiedź jednej z dyrektorek szkół na forum cytuje "Rzeczpospolita".


MEN odpowiada z kolei, że "nie tworzy się podręczników, nie istnieje więc również lista podręczników dla uczniów z upośledzeniem umiarkowanym lub znacznym, której brak zarzuca "Rzeczpospolita".


("Rzeczpospolita", MEN/KK;PG)

Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Odp: Wyprawka szkolna to bubel. MEN oszukało niepełnosprawnych uczniów
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 29, 2013, 12:22:37 pm »
Nam przyznali pełne 770zł -dziś miałam telefon ze Szkoły. :D
Muszę tylko zrobić wykaz autorów podręczników, ktore kupilam, wpisać kwoty itp.
 
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach