Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Dom Pomocy Społecznej w Pakówce  (Przeczytany 2505 razy)

Offline BasiaB

• Moderator
  • Wyjadacz
    • http://www.michalek_b.republika.pl/index.html
Dom Pomocy Społecznej w Pakówce
« dnia: Wrzesień 08, 2013, 11:42:00 am »
Jednym z problemów z jakim będę musiała się niedługo zmierzyć jest seksualność mojego dziecka. Temat ten jest trudny przez średniowieczne poglądy panujące w naszym społeczeństwie. Przeglądając nasze forum trafiłam na ciekawy wątek, który jest zaledwie bladym promyczkiem ale jednak.

O wiele większa skala problemu występuje w domach pomocy społecznej, w których mieszkają osoby z upośledzeniem umysłowym. W większości są to wciąż domy wyłącznie dla mężczyzn albo kobiet, co dodatkowo pociąga za sobą nowe problemy. Często pomiędzy pensjonariuszami dwóch ośrodków zawiązują się trwałe sympatie. Mimo że pary chodzą ze sobą już wiele lat oraz wyrażają potrzebę wspólnego zamieszkania pod jednym dachem, rzadko daje im się taką możliwość.

- W ten sposób skazuje się te osoby na jeszcze większą nienormalność, dodatkowo upośledzając je społecznie - mówi Stanisław Wałkiewicz, dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla dziewcząt i chłopców w Pakówce, w którym realizowany jest projekt "Spełnianie marzeń", dający niektórym parom szansę na wspólne zamieszkanie w jednym pokoju. - Gdy do ośrodka trafiają osoby o odmiennej płci, w sposób naturalny pojawia się zainteresowanie nimi. Żaden mieszkaniec nie chce być samotny, nie chce żyć tak jak dotychczas w izolacji wśród dużej liczby osób. Oni także szukają drugiej osoby, z którą chcą być szczęśliwi.

Osoby z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności potrafią swoje uczucia i potrzeby zwerbalizować. W ośrodkach robią to, co ludzie sprawni: spotykają się, przebywają w swoim otoczeniu, razem planują wycieczki, spacery, wyjazdy, zapraszają się na kawę. Niekiedy zaczynają ich łączyć głębsze związki uczuciowe. Osoby upośledzone mają jednak często zaburzone poczucie własnej wartości, nie wierzą, że mają szanse zmienić jakość swego życia i z kimś się związać. Dopiero po pewnym okresie chodzenia i akceptacji siebie, zgłaszają pragnienie zamieszkania razem.

W DPS w Pakówce pozwolono zamieszkać we własnych pokojach już kilku takim parom. Pierwszą była Barbara i Tadeusz. Najpierw jednak wyjaśniono im różne kwestie związane z edukacją seksualną, która w dużym stopniu polegała na nauczeniu ich zachowań seksualnych. Ich przykład rozbudził oczekiwania kilku innych par. Po pewnym okresie i zaręczynach także im pozwolono na wspólne zamieszkanie w jednym pokoju. - Osobiście widzę ogromną wartość w związkach emocjonalnych pomiędzy niepełnosprawnymi pensjonariuszami - dodaje Stanisław Wałkiewicz. - Związki uczuciowe potrafią zmienić całe ich życie, dać nowe motywacje i sens.

Ośrodek w Pakówce to wyjątek, w większości DPS opiekunowie wolą, aby problem seksualności ich podopiecznych rozwiązywali rodzice. Obawiają się, że próba ich rozwiązania przysporzy im jeszcze więcej problemów.

Dom Pomocy Społecznej w Pakówce
Pakówka 42
63-940 Bojanowo
Strona internetowa DPS w Pakówce
Basia - mama Michałka z ZD lat 16

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline zija

• User z prawami do pisania
  • Raczkujący Gadacz
    • http://dzieciom.pl\4687
Odp: Dom Pomocy Społecznej w Pakówce
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 08, 2013, 06:19:31 pm »
mam nadzieję że takich domów gdzie rozumie się potrzeby niepełnosprawnych będzie więcej
każdy zasługuje na miłość i zycie intymne
kamila 22l porażenie mózgowe  i epi wygasła

Offline BasiaB

• Moderator
  • Wyjadacz
    • http://www.michalek_b.republika.pl/index.html
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 08, 2013, 09:10:03 pm »
Ja również mam taką nadzieję, czytając o ludziach niepełnosprawnych żyjących w innych krajach często napotyka się na historie miłosne a u nas mało kto chce podjąć trud taki jak w opisanym powyżej ośrodku najłatwiej udawać, że problemu nie ma. Dziękuję zija za opinię  :)
Basia - mama Michałka z ZD lat 16

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 10, 2013, 04:14:30 pm »
Bardzo bym chciała mieć Dom, w którym w przyszłości mogłaby zamieszkać moja Monika.
I móc ją już teraz za życia mojego przyzwyczaić do obcowania z obcymi, ale życzliwymi ludźmi.
Dla matek ze starszymi dziećmi niepełnosprawnymi NIE ma gorszej rzeczy niż brak zabezpieczonego dla nich miejsca.
 A tak chciałabym jej to zadedykować. :'(

http://www.youtube.com/watch?v=Xs542oHc4wE
Tu jest Twoje miejsce tu jest Twój Dom /śpiewa Andrzej Cierniewski/
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

(c) 2003-2018 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach