Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Testy oddechu  (Przeczytany 5159 razy)

Offline sonia

  • User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
  • *******
  • Wiadomości: 25627
    • Dar Życia
Testy oddechu
« dnia: Kwiecień 05, 2013, 12:40:52 am »

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje/ciekawoski,49/oddech-jak-odcisk-palca,82366,1,0.html
Oddech jak odcisk palca.
ZAWIERA UNIKALNE KOMBINACJE ZWIĄZKÓW


04-04-2013
Kład wydychanego powietrza jest jak odcisk palca - twierdzą naukowcy.

Szybsze diagnozowanie, ułatwienie pracy anestezjologów, prostsze kontrole antydopingowe - to korzyści, jakie może przynieść upowszechnienie testów oddechu. Związki obecne w wydychanym przez człowieka powietrzu mogą działać jak odciski palca - twierdzą naukowcy. Ich badanie może stać się podstawą rozwoju spersonalizowanej medycyny.
Każdy z nas wydychając powietrze, emituje w nim metabolity - produkty odpadowe z procesów chemicznych zachodzących w organizmie. Dotąd jednak nie pokazywano ich wyjątkowości.


Z badań opisanych internetowym czasopiśmie naukowym PLOS ONE wynika, że analiza tych związków może być przydatna w diagnostyce medycznej - podobnie jak tych znajdujących się w moczu lub krwi.
- Nie rozumiem, dlaczego badanie oddechu nie jest szeroko stosowane w różnych rodzajach diagnostyki medycznej - powiedział główny autor publikacji prof. Renato Zenobi ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii (ETH) w Zurychu.
Chińscy medycy oceniają oddech
Przypomina też o przypadkach wliczania analizy oddechu do oceny stanu zdrowia człowieka. - W tradycyjnej medycynie chińskiej bada się puls, ogląda język i wącha oddech - dodał. - Są też psy szkolone, żeby wyczuwały raka, które mają wysoką skuteczność. Nie powiedzą jednak, jakie związki zawiera oddech - wyjaśniał.
Już wcześniej opublikowano badania, które wykazały, że w oddechu można dokładnie wyodrębnić rodzaj bakterii odpowiadających za infekcje płuc, a także tych związanych z rakiem żołądka. Do sprawdzenia pozostawało, czy skład wydychanego powietrza jest wystarczająco zróżnicowany między ludźmi, a jednocześnie pozostaje na tyle stabilny u jednej osoby, żeby można było go uznać za swoisty odpowiednik odcisku palca.
Znaleźli unikalne "szczyty"
- Trzeba wykazać, że jest w nim rodzaj  indywidualnego rdzenia, który nie zmienia się w czasie. Jeśli zmieniałby się w ciągu dnia np. po wypiciu kawy albo wypaleniu papierosa, trzeba by o tym zapomnieć - tłumaczy prof. Zenobi.


Kierowany przez niego zespół badał próbki wydychanego powietrza pozyskane od 11 ochotników w czterech przedziałach czasowych podczas dziewięciu dni. Wprowadzono je do spektrometru masowego - urządzenia, które mierzyło w nich zawartość związków chemicznych. Wykres ich stężeń zawiera "szczyty", które nie zawsze pokrywały się u wszystkich badanych.
Część z nich, np. para wodna i dwutlenek węgla, były takie same u wszystkich. Niektóre jednak różniły się u poszczególnych osób i pozostały dla nich unikalne przez cały czas trwania doświadczenia.
Lepsze znieczulanie i kontrola antydopingowa


Wykorzystywanie badania oddechu w diagnostyce na szerszą skalę budzi zainteresowanie, bo to nieinwazyjny rodzaj testu, na dodatek przynoszący natychmiastowe rezultaty. Jego stosowanie mogłoby ułatwić pracę anestezjologów, pomagając im szybciej ustalić odpowiednią - czyli skuteczną i bezpieczną - dawkę znieczulenia.


Takie badanie sprawdziłoby się też w przeprowadzaniu kontroli antydopingowych. Kolejną zaletą są niewielkie rozmiary urządzenia potrzebnego do przeprowadzenia takiego badania.
"Jest jeszcze dużo do zrobienia"
Ponieważ badania są kontynuowane, a niepowtarzalność składu wydychanego powietrza u każdej osoby zostaje dodatkowo zweryfikowana, test oddechowy może stać się podstawą rozwoju spersonalizowanej medycyny, dostosowanej do indywidualnych cech i procesów każdego organizmu.


Zespół prof. Zenobiego działa w tym kierunku, współpracując z pulmonologami w kwestii wykrywania objawów chorób płuc takich jak astma, sarkoidoza i rak. - Jesteśmy na początku poznawania tych związków. Określiliśmy dopiero niewielką część "szczytów" wykazywanych w testach, więc jest jeszcze dużo do zrobienia - podsumował prof. Zenobi.


Źródło: bbc.co.ukAutor: js/rs
p.s.
Tym testem zainteresowałam się po gastroskopii, w której ujawniono bakterię helicobakter pylori.

http://www.bonifratrzy.pl/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=1230&menu_id=1052
Helicobacter pylori - nieinwazyjne testy oddechowe
http://www.youtube.com/watch?v=bXiTVkABM_Y
Test na Helicobacter Pylori
Helicobacter Pylori jest to spiralna Gram-ujemna bakteria, która odpowiada za 92% przypadków wrzodów dwunastnicy oraz 70% wrzodów żołądka. Bakteria ta wyposażona jest w kilka wici, dzięki którym może przenikać pod warstwę śluzu pokrywającego komórki nabłonkowe żołądka. Nie wszystkie bakterie z gatunku H. pylori są chorobotwórcze, co tłumaczy, dlaczego nie każdy zakażony ma objawy choroby wrzodowej.


Do zakażenia tą bakterią dochodzi najczęściej w dzieciństwie poprzez drogę pokarmową, np. picie z jednej butelki, używanie po kimś sztućców itp. Szacuje się, że w Polsce zakażonych jest 84% dorosłych oraz 32% dzieci. Przy świeżym zakażeniu H. pylori powoduje ostre zapalenie części przedodźwiernikowej żołądka, które następnie przechodzi w postać przewlekłą. Bakteria powoduje wzrost stężenia wydzielanej gastryny, która z kolei zwiększa wydzielanie kwasu solnego, co jest istotnym czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu choroby wrzodowej.


Czy jesteś zakażony? Czy grozi Ci w związku z tym choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy? Lekarz Łukasz Dubielecki pokazuje krok po kroku jak we własnym zakresie wykonać prosty test na obecność przeciwciał anty-Helicobacter pylorii i jak zinterpretować wynik.


***
Zobacz co na temat testu mówi dr med. Krzysztof Lorens, Gastroenterolog
Nieinwazyjny test oddechowy ma na celu wykrycie (lub wykluczenie) zakażenia przewodu pokarmowego bakterią zwaną Helicobacter Pylori (HP).


U bardzo wielu pacjentów może ona powodować zapalenie błony śluzowej żołądka, owrzodzenia żołądka, dwunastnicy, itp.
http://www.bonifratrzy.pl/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=1230&menu_id=1052
Badanie przeprowadzane jest w sposób nieinwazyjny.


Opis Badania - Helicobacter Pylori - Nieinwazyjne Testy Oddechowe
OPIS BADANIA


Badanie rozpoczyna się od wypicia przez badanego roztworu 50 ml kwasku cytrynowego (1g).
Po 5 minutach od wypicia roztworu kwasku cytrynowego, badany będzie proszony o napełnienie POWIETRZEM WYDECHOWYM przez jednorazowy ustnik jednego pojemnika (worka) oznaczonego „CZAS 0”.
PO NAPEŁNIENIU WORKA POWIETRZEM WYDYCHANYM badany będzie proszony o wypicie 100ml roztworu zawierającego 75mg znakowanego węglem 13C mocznika oraz popicie go niewielką ilością wody.
Przez kolejne 30min należy ograniczyć swoją aktywność ruchową (najlepiej odpocząć siedząc na krześle), co pozwoli zwiększyć dokładność oznaczenia.
W ustalonym czasie pobrana zostanie kolejna próbka powietrza wydychanego przez badanego do worka oznaczonego „CZAS 30MIN”.
Na tym badanie się kończy, a zebrane próbki powietrza zostaną przekazane do analizy zawartości węgla 13C w powietrzu wydechowym.


Wyjaśnienie zasady badania:


Roztwór zawiera bardzo niewielką ilość (75mg) mocznika znakowanego stabilnym w pełni bezpiecznym, stabilnym izotopem węgla 13C. Izotop ten występuje w stałej niskiej ilości w naszym otoczeniu, ale w warunkach normalnych jego ilość jest praktycznie nie mierzalna. Mocznik jest związkiem występującym naturalnie w organizmie.


Po 30 minutach od podania próbki mocznika badana osoba będzie proszona o napełnienie pojemnika (worka) powietrzem oddechowym, który zostaje poddany analizie. Pojawienie się dwutlenku węgla znakowanego 13C (13CO2) w wydychanym przez badanego powietrzu będzie świadczyć o zakażeniu Helicobacter pylori, ponieważ bakteria ta posiada enzym (ureazę), który jest w stanie rozłożyć mocznik do amoniaku i dwutlenku węgla i w ten sposób uwolnić z próbki podanej znakowany 13C.


W organizmie człowieka enzym ten naturalnie nie występuje. Specjalistyczna analiza laboratoryjna próbek wydychanego powietrza umożliwi wykrycie wzrostu stężenia 13C co w tej sytuacji oznacza stwierdzenie zakażenia bakterią Helicobacter pylori (Hp). Nie zmienione stężenie 13CO2 w próbkach wydychanego powietrza świadczyć będzie o nieobecności Helicobacter pylori (Hp) w żołądku badanego a nie rozłożony przez bakterię mocznik zostanie wydalony z moczem.


Testy wykonuje
zespół pielęgniarek dyplomowanych 08.00-09.45 w poniedziałki


***
http://dolinabiotechnologiczna.pl/diagnostyka/dlaczego-testy-serologiczne-na-obecnosc-bakterii-helicobacter-pylori-sa-znacznie-mniej-wiarygodne-niz-testy-oddechowe/


Możliwe jest także przeprowadzenie testów molekularnych przy użyciu metody PCR i choć ten sposób jest zarówno bardzo czuły i specyficzny, to jednak konieczne jest pobranie wycinka z błony śluzowej żołądka aby przeprowadzić analizy laboratoryjne.


Na uwagę zasługują jednak kolejne dwie grupy metod, a mianowicie testy oddechowe (UBT) oraz testy serologiczne. Są to obecnie najbardziej popularne sposoby wykrywania zakażenia przez H. pylori.


Test oddechowy polega na podaniu pacjentowi tabletki zawierającej mocznik znakowany izotopem węgla (najczęściej nieradioaktywnym, w pełni bezpiecznym 13C). Bakteria H. pylori posiada enzym ureazę, która rozkłada znakowany mocznik m.in. do dwutlenku węgla (CO2) zbudowanego z izotopu węgla pochodzącego z podanego pacjentowi mocznika. Ten CO2 trafia do płuc i jest wydychany z powietrzem, a specjalne urządzenie analizuje czy jest w nim wspominany izotop węgla. Jeśli tak – to wiadomo że w żołądku znajduje się poszukiwana bakteria.


Testy serologiczne polegają na tym, że stosuje się specjalne techniki diagnostyczne opierające się na reakcjach immunologicznych, gdzie wykorzystuje się przeciwciała skierowane przeciwko antygenom bakteryjnym lub przeciwciałom produkowanym przez organizm w odpowiedzi na zakażenie. Jeśli w badanych próbkach są antygeny lub przeciwciała anty H. pylori, to wskutek odpowiedniej reakcji enzymatycznej zmienia się zabarwienie próbki, bądź jest emitowana fluorescencja, której intensywność jest mierzona i w ten sposób oznacza się zawartość w próbce przeciwciał lub antygenów. W przypadku badania próbek kału, oznacza się obecność w próbkach antygenów H. pylori, czyli tak naprawdę fragmentów komórek bakterii, które przedostają się do jelit z żołądka. Test pozwala stwierdzić czy w danym momencie w przewodzie pokarmowym znajdują się bakterie H. pylori. Badanie serologiczne krwi działa na nieco innej zasadzie. Tutaj poszukiwane są przeciwciała anty H. pylori produkowane przez organizm człowieka w skutek kontaktu systemu odpornościowego z bakterią. Potwierdzenie pewnej minimalnej ilości tych przeciwciał w surowicy krwi jest dowodem na to, że w przewodzie pokarmowym występuje bakteria lub, że była tam obecna w przeszłości.

Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

  • to weteran
  • polecający usługi
  • *******
 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach