Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Przedszkole -przedszkole integracyjne,specjalne,masowe  (Przeczytany 676468 razy)

Offline AnetaOrzysz

• Raczkujący Gadacz
Przedszkole -przedszkole integracyjne,specjalne,masowe
« Odpowiedź #400 dnia: Październik 01, 2007, 04:29:12 pm »
Kasiupe tutaj wnioski o przyjęcie składane są niby cały rok,nabór dzieci do przedszkola też jest wiosną.U mnie to trochę wyszło wszystko nie tak jak powinno,bo ja na początku chciałam(wiosna 2006)aby Bartek od września zaczął uczęszczać do przedszkola po godz.dwie dziennie na początku wraz ze mną aby miał kontakt z dziećmi na takiej zasadzie jak już wcześniej pisałam ,ale oczywiście nie było żadnych szans.J na wszystkie tłumaczenia pani dyr.bym przystała(bo wtedy jeszcze nie byłam przez Was wszystkie tak poinformowana)gdyby  nie to że po ostatniej mojej wizycie w przedszkolu dla Nikolki  dostałam wniosek o przyjęcie a dla Bartusia dalej nie ma" szans" I tutaj  przejrzałam na oczy o co chodzi.Obecnie zdaję sobie sprawę że nie załatwiłam tego wszystkiego jak należałoby ale trudno ten rok szkolny jakoś damy sobie radę w domu,bo chyba już troszkę za późno na odwołania,ale od Nowego Roku zaczynam wszystko "papierkowo"z potwierdzeniami na piśmie.
ANETA mama BARTUSIA 4 l z zD i 2 letniej NIKOLCI

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #401 dnia: Październik 01, 2007, 07:09:30 pm »
Anetko,to że dostałas wniosek,wcalenie znaczy,że go drugiego złożyć nie możesz. ;)
Każdy może poprosić o wniosek.
Ponieważ piszesz,że przyjmuje przedszkole wnioski,złóż dla dwójki dzieci już.
A Ty przygotuj się przez ten czas  do "walki" na wszelki wypadek,to co Ci Sonia radzi.

Natomiast jest jeszcze coś,a może do września (najlpiej wiosny :evil:  ) i pani dyretor się zmieni na taką która podejdzie w naturalny sposób do wszystkiego.

Chyba,że jeszcze coś doradzicie mądrzej babeczki  :D
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline AnetaOrzysz

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #402 dnia: Październik 01, 2007, 08:19:36 pm »
tak właśnie zrobię, już ten wniosek co dostałam dla Nikoli zrobiłam ksero i złożę dwa zarówno dla Nikolki jak i dla Bartusia.Zobaczę co pani dyrektor powie jak to zobaczy.

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #403 dnia: Październik 02, 2007, 06:49:11 pm »
Nie wiem jak to wygląda u Was. W przedszkolu, do którego chodzi mój synuś jest grupa 5-godzinna. Opłata jest wtedy niższa. Oczywiście to rodzic decyduje, czy odbierze dziecko po pięciu godzinach, czy też po dwóch lub nawet po godzinie.
Powiem szczerze, że nie do końca rozumiem, co właściwie jest problemem dla pani dyrektor w Twoim przedszkolu. Czy chodzi o "nienormowane" godziny pobytu synka, o obecność rodzica, czy też po prostu o to, że dziecko ma ZD.
Wydaje się, że tak naprawdę nie powiedziała Ci jasno o co chodzi. Ja też złożyłabym dwa wnioski, oczywiście odpowiednio wcześnie, tak by powodem odmowy nie mógł być brak miejsc.

Offline AnetaOrzysz

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #404 dnia: Październik 02, 2007, 09:29:08 pm »
Obecnie,formalnie to chodzi o brak wolnych miejsc. W tym roku damy już sobie spokój i złożymy już wniosek na rok przyszły,i wtedy zobaczymy w czym będzie problem.

Offline Agata

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.bobasy.pl/kamilek2003
« Odpowiedź #405 dnia: Październik 08, 2007, 01:58:43 pm »
Anetko
formalnie we wszystkich przedszkolach składa się wnioski o przyjęcie dziecka w kwietniu, ale ja też składałam wniosek już w listopadzie. I też było powiedziane, że "już nie ma miejsc na przyszły rok" - ale może coś się jeszcze da zrobić. Nie wyobrażałam sobie żeby nie przyjęli mojego dziecka (to przedszkole integracyjne), więc czekałam spokojnie. I udało się!

Teraz Kamilek chodzi, choć często choruje. Ale ostatnio wyniknął inny problem: w tamtym tygodniu wzięła go pani logopedka z sali do swojego gabinetu. I okazało się, że te zajęcia nie wyszły. Dzisiaj owa logopedka poprosiła babcię Kamila na rozmowę i oświadczyła, że dziecko nic nie mówi, nie współpracuje, nic nie chciało z nią rozmawiać ani pracować. Dlatego ona proponuje, aby znaleźć dla Kamilka innego logopedę na mieście, bo ona ma mnóstwo dzieci tu w przedszkolu i nie ma dla niego czasu!!!
Wyobrażacie sobie??? I moja biedna mama (czyli babcia Kamilka) poszła do poradni ppp (gdzie kiedyś krótko chodził Kamilek jak w ośrodku dla dzieci niep. brakło logopedy), aby tam zapytać o możliwości chodzenia do logopedy. Tam powiedziano jej, że jak dziecko chodzi do przedszkola integr, to tam powinno chodzić do logopedy i ten logopeda powinien je prowadzić, bo niedobrze jest gdy ma kilku logopedów. I co Wy na to?
Moja biedna zdezorientowana mama próbuje załatwić teraz logopedkę "po znajomości", ale czy o to chodzi? Czy tak wygląda praca logopedki w przedzkolu integracyjnym? Coś tu dziwnie pachnie, chyba się przejdę tam na rozmowę do owej pani i uświadomię jej, że po pierwszym spotkaniu z moim dzieckiem nie powinna wyciągać wniosków i  może przychodzić do niego na salę, podpatrywać go, zagadywać, aby on ją poznał i się otworzył i coś zagadał do niej? Ale czy ja mam ją tego uczyć? Czy ona tego sama nie powinna wiedzieć??? Rany...
"Wypłyń na głębię" Kamil 8 lat zD i Kacper 14,5

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #406 dnia: Październik 08, 2007, 02:44:13 pm »
Jestem zszokowana postawą logopedy. W przedszkolu masowym nie dyskwalifikuje się dziecka z powodu braku współpracy. W przedszkolu mojego synka, było dziecko tak zestresowane, że Pani logopeda musiała robić trzy spotkania zanim zyskała jego zaufanie ( wiem to od mamy tego chłopca )
Jednak nie zraziła się.  Po trzech spotkaniach dziecko zdecydowało się na współpracę  ( badanie, z tego co wiem od mojego synka, Pani logopeda przeprowadzała z dziećmi w formie zabawy). Logopeda musi umieć dotrzeć do dziecka. Nie powinien rezygnować po pierwszym spotkaniu.

Offline Emilianka

• User z prawami do pisania
  • Wyjadacz
« Odpowiedź #407 dnia: Październik 08, 2007, 04:26:55 pm »
Wyjątkowy brak kompetencji i podejścia do dziecka u tej pani logopedy.
Na pewno nie może oceniać dziecka i jego zachowania po pierwszej wizycie. Żeby dziecko zaczęło współpracować, czasami potrzebna jest więcej niż jedna wizyta, zanim dziecko nabierze zaufania do obcej dla niego osoby i poczuje się bezpiecznie w nowych warunkach i nowym miejscu. Zwłaszcza, że Twój synek był w tym gabinecie pierwszy raz i zupełnie sam, mogło to być dla niego trudne doświadczenie.  W przedszkolu integracyjnym logopeda tym bardziej powinien być przygotowany na nie zawsze łatwe zachowanie dzieci i bezproblemową współpracę :(
Tylko właśnie... ta pani powinna to sama wiedzieć, ale czasem to rodzice muszą uświadamiać, że coś jest nie tak...

Agatko, masz prawo iść do tej pani i powiedzieć jej, co i dlaczego Ci nie pasuje. A nawet powinnaś - tu chodzi o Twoje dziecko.

Powodzenia  :kw:

Offline AnetaOrzysz

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #408 dnia: Październik 08, 2007, 10:54:13 pm »
Agatko ,ja już w tym roku się poddałam ale zacznę od następnego ,bo przede wszystkim wiem od czego zacząć.I zobaczymy co będzie.A co do postawy logopedy w przedszkolu Kamilka to jestem w szoku.Postawa tej pani świadczy o jej kompetencji i przygotowaniu do pracy z dziećmi.,i to w przedszkolu integracyjnym.Nawet się nie zastanawiaj tylko idź i porozmawiaj z tą kobieta.Co za ludzie :evil:  :evil:

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #409 dnia: Październik 09, 2007, 12:30:15 am »
Wiesz co Agatko,a może i dobrze,że tak się "stało" .
Przynamniej wiesz,że raczej liczyć na ta Panią już nie można  :(
Jej postawa jest oburzająca,zwlaszcza,że wszystkie dzieci są tak różne.
Jedne są otwarte,inne potrzebują czasu,aby nabrać zaufania a w tym przypadku

Cytat: "Agata"
oświadczyła, że dziecko nic nie mówi, nie współpracuje, nic nie chciało z nią rozmawiać ani pracować

To tymbardziej powinna zapytać się o Kamilka i wówczas współnie ,
zastanowić sie jak temu zaradzić a nie odsylać do innego logopedy.
Wkońcu ona od tego jest  :2gunfire:
znaleźć dla Kamilka innego logopedę na mieście, bo ona ma mnóstwo dzieci tu w przedszkolu i nie ma dla niego czasu!!!

To niech o etet drugi się postarają  :evil:
I jest to przedszkole integracyjne  :roll:

Offline Agata

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #410 dnia: Październik 09, 2007, 10:31:40 am »
Hejka!
Cóż za wspaniały odzew, dziewczyny!
To dobrze, że myślicie podobnie jak ja, myślałam, że może się czepiam, wymyślam coś i domagam się rzeczy niestworzonych.

Mój mąż się wściekł. Najpierw powiedział, że poleci do tej logopedki i jej wyjaśni na czym ma polegać jej praca. Ale potem spokojnie doszliśmy do wniosku, że to mogłoby zaszkodzić jeszcze naszemu dziecku. Podobnie jak Aneta, niedawno stwierdziła, że może być tak: chcieliście to macie!

Postanowiliśmy poszukać jednak na mieście innych logopedów i wybrać sobie najlepszego (naszym zdaniem), a tej pani nic nie mówić. Ona bowiem chce, aby po znalezieniu już innego specjalisty podać jej do kogo dziecko chodzi!
No jeszcze czego! Tego akurat się nie dowie, ha, ha.

p.s. Śmialiśmy się wczoraj z tych naszych różnych pomysłów (może byśmy zaczęli studiować logopedię?!), a Kamilek podpatrując nas nagle się zaśmiał i krzyknął:
- Ale jazda!

Offline amara

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #411 dnia: Październik 09, 2007, 11:13:58 am »
Agata napisala
Dlatego ona proponuje, aby znaleźć dla Kamilka innego logopedę na mieście, bo ona ma mnóstwo dzieci tu w przedszkolu i nie ma dla niego czasu!!!

To jest tzw"spychologia stosowana" :evil: - po co mam sie meczyc z nim jak moge wziasc inne dziecko.
Ale dobrze zrobilas,ja rowniez nie ufalabym takiemu logopedzie,ktory "na dzien dobry" mowi mi takie rzeczy.Moj Mati nie mowi (nadal :lzy: ) ale ma zajecia z tym samym logopeda,ktory byl w przedszkolu.I pomimo jego "opoznien w mowieniu" NIDGY nie uslyszalam,ze mam znalesc kogosc innego!!!!! A przeciez moglam to uslyszec,bo logopeda ma "tylko" 4 godziny w tygodniu pracy na cala szkole-a dzieci,ktore powinny brac udzial w zajeciach jest znacznie wiecej.
Zycze powodzenia  :ok:
"Człowieka poznaje się po tym co nosi w sercu"
terapeuta zajęciowy, mama Mateusza 11l z zD

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #412 dnia: Październik 09, 2007, 01:00:57 pm »
Może nawet nie jest to tzw. "spychologia stosowana" , ale nadanormalny brak funduszy na rewalidację w szkołach i przedszkolach.
Monika moja była 8 lat w integracji i coś wiem na ten temat  :D
Nie ma to jak w szkole specjalnej- nie uwierzycie, że tam o nic nie walczę, dostali na pismie dokładnie opisane orzeczenie z PPP z zaleceniami i stosują krok w krok to co jest niezbędne dla harmonijnego rozwoju Moniki i jej edukacji.
Głównym koordynatorem rewalidacji dzieci jest wychowawczyni, ona obserwuje, zauważa niedociągnięcia-wowczas kieruje do logopedy z konkretnym wskazaniem co ćwiczyć w czym są trudności. Tam rodzic ma prawo zgłaszać swoje uwagi, zalecenia.
Tam jest to normalne, a nigdy nie uwierzyłabym, że tak może być wspaniale.

Integracja "na siłę" czyni dzieicom ZŁO -to moje wypracowane doświadczeniem zdanie.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Agata

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #413 dnia: Październik 11, 2007, 01:10:58 pm »
Zostawiam narazie nieszczęsną logopedkę, szukamy innej, jak będzie pokaże czas. :silly:

Jednak chciałabym troszkę jeszcze napisać o pozytywnych stronach tego przedszkola. Zauważyłam bowiem, że Kamil lepiej mówi, lepiej się z nami porozumiewa, potrafi dokładnie sprecyzować czego chce. Co chce zjeść, ("lebek masiełkiem, patetem, mamusia pośmalować i pokloić" - chleb z pasztetem, masełkiem), sam mówi modlitwę - ma religię w przedszkolu ("w Imię Ojca i Syna..." oraz "Aniele Boży.."), śpiewa piosenki z przedszkola (wiem, bo akurat tych go nie uczyłam), a gdy leży w łóżku, kładziemy się razem na zaśnięcie, to mówi tak: "mamusia głaśkać Kamilka rąćkę o tutaj, telaś tutaj, głaśkać główkę, śpiewać kolibę" - konkretne sprecyzowane pragnienia.

Przedszkole ma mieć wyjścia do jaskini solnej, a takze wannę z hydromasażem. Mój Kamil ma być w wannie w poniedziałek, ale teraz ma katarek więc zobaczymy. Może wezmę urlop i zobaczę jego harce w tej wannie?

Poza tym prace plastyczne dzieci są eksponowane na korytarzu, pani informuje o postępach w jedzeniu (już zjadł wiecej zupki, ziemniaków), bawi się ładnie zwłaszcza na rytmice, robi wszystko co pani każe, powtarza ruchy.

Chyba więc to przedszkole dobrze na niego oddziaływuje, tak myślę.

Offline AnetaOrzysz

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #414 dnia: Październik 11, 2007, 02:15:08 pm »
To super Agato,nawet nie wiesz jak Wam zazdroszczę :turn-l: .
Wczoraj byłam w PPP aby sie dowiedzieć o założonym w tym roku ok.20km od nas ośrodku (OREW) .Zajęcia odbywają się tam codziennie po 4 godz.Są to zajęcia grupowe.Bartuś zaliczałby się do grupy przedszkolnej,obecnie jest tam czworo lub pięcioro dzieci .W tym dwa razy w tyg.indywidualnie logopeda ,pedagog,rehabilitacja.Na miejsce przywozi i odwozi samochód.Teraz czekam na telefon z PPP w celu umówienia się na wizytę z Bartkiem na wydanie opinii o dziecku.Jak tam dzwoniłam ,to powiedziano mi że może od stycznia będzie taka możliwość ,bo Oni się dopiero rozwijają obecnie cały ośrodek liczy 15 dzieci.Czy ktoś z Was miał może kontakt z takim Ośrodkiem?

Offline Agata

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #415 dnia: Październik 12, 2007, 02:25:11 pm »
Witaj Anetko,
nie miałam do czynienia z takim ośrodkiem, ale z tego co piszesz, to chyba jest niezłe. Skoro mają tam logopedę, rehabilitację i inne ciekawe zajęcia, trzeba spróbować. Pozałatwiaj wszystkie formalności i informuj nas jak Ci idzie. Będziemy Cię wspierać (choćby duchowo  :love1: )
Pozdrawiam serdecznie i życzę owocnego załatwiania spraw!

ps. Kamil chory, przerwa w chodzeniu do przedszkola, nici z hydromasażu. :(

Offline AnetaOrzysz

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #416 dnia: Październik 12, 2007, 02:50:01 pm »
Jak będę już coś konkretnie wiedziała to napiszę.Przesyłam moc fluidów dla Kamilka.U nas zmiana ,jak Bartek wyzdrowiał to Nikola chora,uf. :roll:

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #417 dnia: Październik 12, 2007, 10:42:23 pm »
Agatko,to postępy widać u Kamilka. :D
Może tylko w przedszkolu jest taki "wyciszony" a to czego się nauczył tym się chwali w domku?
Rozmawiałaś z Pania jaki Kamilek jest na codzień w przedszkolu?

Anetko po bataliach przedszkolnych, moze warto zaryzykować tam dać Bartusia.

Tu z innego miasta,ale poczytaj
http://miechowice.info/Orew/Psu.html
OŚRODEK REHABILITACYJNO-
EDUKACYJNO- WYCHOWAWCZY

http://www.orew.juszczyn.pl/grupy.php

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #418 dnia: Październik 17, 2007, 08:38:50 am »
Obowiązują od 16 października 2007

OŚWIATA

- zmodyfikowana 7 września ustawa o systemie oświaty zacznie obowiązywać 1 stycznia 2008 r., ale dzisiaj wchodzi w życie zmieniony art. 71b. Poświęcony jest problemom indywidualnego nauczania (przygotowania przedszkolnego) dzieci i młodzieży, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły lub przedszkola (DzU nr 181, poz. 1292)

DzU nr 181, poz. 1292 ze Str. Sejmowej
Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty
Data wejścia w życie: 2008-01-01

Uwagi:
   art. 1 pkt 15 i art. 3 wchodzą w życie z dniem 16 października 2007 r.

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20071811292&type=2&name=D20071292.pdf

w pdf

Offline AnetaOrzysz

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #419 dnia: Październik 17, 2007, 03:31:08 pm »
Soniu,nie mogę tego otworzyć wyświetla mi się taka informacja ,że "brak jakiegoś kodeka lub plik uszkodzony"Ja, tak w ogóle to jestem słaba w obsłudze kompa to może dlatego.Jak byś mogła to proszę o pomoc ,bo chciałabym to sobie przeczytać.dzięki

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #420 dnia: Październik 17, 2007, 04:06:19 pm »
Nie o kodeki tu chodzi a brak Ci programu do odczytywania formatu pdf

Do odczytania aktów niezbędny jest program
Adobe Acrobat Reader

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=33&id=224
http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html

ściągnij sobie na dysk i zainstaluj-wówczas z łatwością odczytasz zapisy prawne w podanym Dz.U.

Offline AnetaOrzysz

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #421 dnia: Październik 17, 2007, 05:05:18 pm »
dziękuję

Offline amara

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #422 dnia: Październik 17, 2007, 06:52:04 pm »
Aneta napisała
Wczoraj byłam w PPP aby sie dowiedzieć o założonym w tym roku ok.20km od nas ośrodku (OREW) .

Anetko  to jest tzw.WCZESNA INTERWENCJA i obejmuje dzieci w wieku od 0-7 lat.Jeśli moge coś podpowiedzieć  :oops: : polecam!!! Naprawde takie zajęcia dużo dają dziecku.
Z tego co pamiętam potrzebne były opinie od:pedagoga i psychologa z PPP ale i tak w ośrodku ponownie dziecko było badane.

Ja z Matim (niestety :( ) takie zajęcia miałam tylko co 2 tyg ale chętnie jeździłam 12 km do ośrodka.Mati lubił zabawy z pedagogiem a na sali gimnastycznej szalał tak,że rehabilitantka miała dość po 15 minutach  :lol:

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #423 dnia: Październik 17, 2007, 07:45:56 pm »
Tu cos jest na ten temat

http://forum.darzycia.pl/topic,4509.htm
Osrodek Wczesnej Interwencji

Offline AnetaOrzysz

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #424 dnia: Październik 18, 2007, 02:56:31 pm »
Amaro my do OWI  jeździmy od czasu kiedy Bartuś miał ok.9miesięcy i to oddalonego od nas 30km.Mamy tam zajęcia grupowe co tydzień w czwartki są to zajęcia wraz z mamami,natomiast indywidualne  z (logopedą,pedagogiem,fizjoterap.,psychologiem) są raz w miesiącu,a nawet rzadziej(ciągle jakieś trudności :evil: ).Natomiast w OREW  mają być codziennie  po cztery godz.dziennie.w grupie plus w tych godz.2razy logopeda w tyg.indywidualnie,pedagog i chyba fizjoterapeuta.Tylko ktoś mi mówił że zazwyczaj w takich ośrodkach są dzieci głębiej upośledzone ,a nasze dzieci głównie uczą się przez naśladownictwo i nie wiem jak mam się do tego odnieść.Po drugie to jest 4 godz. dziennie plus dojazd ,nie wiem czy Bartek nie jest  za mały na tak długie rozstanie.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #425 dnia: Październik 18, 2007, 10:20:44 pm »
Anetko,a kto Bartusia by zawoził do OREW?
Może na początku mogłabyś posiedzieć z nim,bądz poczekać,zanim sie zaklimatuje.
Wiesz,że jest taka możliwość,warto wiec wsiąść i podjechać do Osrodka.
Na miejscu napewno dowiesz się znacznie dokladniej.
Jak napisała Agata  :D
Cytat: "Agata"

z tego co piszesz, to chyba jest niezłe. Skoro mają tam logopedę, rehabilitację i inne ciekawe zajęcia, trzeba spróbować.

Nic nie tracisz,a może Bartuś zyskać  :D

Offline AnetaOrzysz

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #426 dnia: Październik 19, 2007, 03:14:16 pm »
Tak właśnie mam zamiar zrobić.Najpierw poczekam aż się odezwą z PPP .Jeżeli Bartuś się tam dostanie to na początku na pewno będę musiała tam z nim jeździć.Później się boję dojazdów bo on taki malutki sam w samochodzie z obcymi ludźmi,a cały czas na pewno nie dam rady z nim jeździć.

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #427 dnia: Październik 20, 2007, 04:29:45 pm »
myślę, że jeżeli Bartek się tam dostanie to powinnaś z tego skorzystać! chłop ma 4 latka i czas go uspołeczniać! na pewno da sobie radę! :D
a co do dojazdów - Jędrka wożę codziennie do szkoły, a Julian miał 4 m-ce jak zaczęliśmy! i tak jeździmy już trzeci rok! 20 km to rzut beretem :D

Offline AnetaOrzysz

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #428 dnia: Październik 20, 2007, 09:57:53 pm »
Dzięki kasiupe za słowa otuchy.Myślę że zanim to nastąpi to już się z tym oswoję i nie będę tak przeżywać .Być moze ,ze  ja bardziej  się boję niż mój Bartek :D

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #429 dnia: Październik 20, 2007, 10:47:33 pm »
Anetko strach,obawy,to naturalne.I chyba każda mam to powie  :D
Trzymam za to,abyście oboje pokonali te pierwsze trudne rozstania  :kw:
Najważniejsze będzie w tym to,jak Bartuś będzie zadowolony z pobytu w ośrodku i
naprawdę te dojazdy dadzą efekty. :ok:

Offline AnetaOrzysz

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #430 dnia: Listopad 05, 2007, 03:23:48 pm »
Jestem zła,wściekła i nie wiem co robić.Wyobraźcie sobie ,że dzisiaj przypadkowo miałam "przyjemność" rozmawiać z panią dr.z naszego miejskiego przedszkola i pomimo że miałam tą sprawę z przedszkolem zostawić na następny rok to pomyślałam,że cóż mi zaszkodzi się zapytać ,a nóż się coś jej odmieniło i wiecie co usłyszałam-cytuję"pani myśli ,że jak umieści dziecko w przedszkolu to go pani uzdrowi?".Załamałam się,jak taki człowiek może być dyrektorem placówki ,a na dodatek pedagogiem.Nie wiem ,co robić czy to tak zostawić?Pomóżcie czy jest sens się w to wgłębiać.A,może czas to jakoś nagłośnić,tylko od czego zacząć.Jeżeli Was kochani nie zamęczam swoimi problemami to proszę o odzew.

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #431 dnia: Listopad 05, 2007, 04:17:54 pm »
Rzeczywiście, postawa zupełnie niezrozumiała. Pani dyrektor jako pedagog powinna chyba wiedzieć jak jest duża rola przedszkola i kontaktów z rówieśnikami dla rozwoju dziecka,  obojętnie czy zdrowego czy chorego.
Szczerze powiedziawszy uważam, że kobieta ma tupet. Poza tym najzwyczajniej w świecie brakuje jej taktu. :2gunfire:
Nie wiem, co doradzić w tej sytuacji. Z jednej strony może i są możliwości prawne, by załatwić umieszczenie dziecka w przedszkolu. Z drugiej, istnieje obawa, że ich wykorzystanie mogłoby się odbić na Bartku.

Offline AnetaOrzysz

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #432 dnia: Listopad 05, 2007, 05:20:13 pm »
i tego właśnie się obawiam

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #433 dnia: Listopad 05, 2007, 06:51:26 pm »
Anetka poczekaj do składania wniosków, bo teraz Cię zbędzie :puppydogeyes:
a jak idzie załatwianie tej grupy dla Bartka?

Offline AnetaOrzysz

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #434 dnia: Listopad 05, 2007, 08:06:33 pm »
Dzwonili z poradni PP i mówili ,że aby tam uczęszczać wystarczy mieć zaświadczenie o wczesnym wspomaganiu i Bartek to już ma,a tam do OREW-u to mamy się zgłosić w grudniu.
A tak w ogóle to do tej pory jeździliśmy do OWI na zajęcia grupowe i ja byłam razem z nim i oczywiście z innymi mamami ,a od dzisiaj(pierwszy dzień)Bartuś będzie chodził do grupy przedszkolnej sam beze mnie w poniedziałki i czwartki po dwie godz.
Dzisiaj tylko siedział i obserwował,ale nie płakał i nie uciekał myślę że z czasem będzie się włączał  w zabawę.

Offline amara

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #435 dnia: Listopad 05, 2007, 09:35:05 pm »
Dzisiaj tylko siedział i obserwował,ale nie płakał i nie uciekał myślę że z czasem będzie się włączał w zabawę.

Napewno tak będzie  :ok:

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #436 dnia: Listopad 05, 2007, 09:50:17 pm »
to już bardzo dużo! dzielny Bartuś  :ok:  :ok:

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #437 dnia: Listopad 06, 2007, 12:33:43 am »
Anetko załatwiaj Bartusiowi to co załatwiasz,a swoja drogą i w swoim czasie ja złożyłabym podanie do tej wątpliwej placówki z  potwierdzeniem iz takie podanie wpłyneło.
Bartusiowi nie zaszkodzisz,w razie odmowy (a napewno  :evil: )  wtedy nagłośniłabym - tak sobie myślę.
Z takim podejściem.....
Cytat: "AnetaOrzysz"
"pani myśli ,że jak umieści dziecko w przedszkolu to go pani uzdrowi?".

.....tej pani już też się nie uzdrowi,warto więc aby nastapila zmiana  :2gunfire:  :evil:
Bartuś będzie chodził do grupy przedszkolnej sam beze mnie w poniedziałki i czwartki po dwie godz.
Dzisiaj tylko siedział i obserwował,ale nie płakał i nie uciekał myślę że z czasem będzie się włączał w zabawę.

Widzis,jak synuś zaskakuje? To i da sobie potem rade,gdyby musiał bez Ciebie jechać. :D

Offline Agata

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #438 dnia: Listopad 21, 2007, 08:39:05 am »
Nie no brak słów do tej pani "dyr"  :2gunfire: , o której pisze Aneta!
Rzeczywiście nagłaśnianiem tej sprawy np. w lokalnej gazecie możesz zaszkodzić córeczce, która ma zostać przyjęta do owego przedszkola. Tak mi się wydaje. Wszystkie panie będą wiedziały że "to TA". Więc ja bym to przemilczała, przynajmniej narazie, niech córcia tam zacznie chodzić, wtedy zobaczysz.
Życzę Wam powodzenia w tym ośrodku, do którego chodzi Bartuś. Ja też sądzę, ze to kwestia czasu, aby się tam zaklimatyzował i swobodnie poczuł.

Mój Kamilek też się oswajał z przedszkolem jakiś czas, teraz chce chodzić, ucieka na salę jeszcze w kurteczce. Jednak chodzi pół na pół, bo ciągle choruje.
Ale znalazłam fajną logopedkę, bo jak pisałam wcześniej ta w przedszkolu nas "odprawiła" z kwitkiem.
Będę do niej dojeżdżać 6 km raz w tygodniu, wczoraj byłam pierwszy raz. Super podejście, złapała kontakt z dzieckiem. Popisywał się przed nią i paplał i powtarzał po niej czy trzeba czy nie. Dziwiła się tylko, że przedszkolna logopedka tak nas potraktowała, no ale tak to bywa. Śmiała się z niego, że taki fajny i stwierdziła że będzie z nim wesoło. Kamil był akurat w świetnym humorze, co nie zawsze się zdarza, więc była super okazja. Chciała sprawdzić czy jest prawo- czy leworęczny i kazała mu wziąć długopis. A on wziął go do lewej rączki i natychmiast przełożył do prawej. "No toś mnie załatwił!" - uśmiała się nieźle.
Będziemy więc chodzić do niej. Jestem zadowolona z takiego obrotu sprawy i stwierdzam, że: tam gdzie nas nie chcą, nie będziemy się dobijać drzwiami i oknami, bo przecież niejedna logopedka na świecie!
Acha, mam jeszcze super pozytywne opinie od dwóch znajomych mam z dziećmi z zD które do niej chodzą i są bardzo duże postępy u dzieci. Czegóż chcieć więcej? :kw:

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #439 dnia: Listopad 21, 2007, 08:59:48 am »
Agatko cieszę się,że trafiłaś na świetną przyjazną Panią,a raczej Kamilek i widać że sie mu spodobała,skoro tak przyjażnie się pożegnał  :D
Tutaj
http://forum.darzycia.pl/vp123445.htm#123445

Offline Agata

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #440 dnia: Grudzień 20, 2007, 11:30:38 pm »
Muszę jeszcze znowu pochwalić nasze Przedszkole Integracyjne w Stalowej Woli.

Gdy Kamilek jest zdrowy, to raz w tygodniu po południu chodzimy na zajęcia do przedszkola organizowane przez panie psycholog. Są to zajęcia ruchowe metodą Weroniki Sherborn, metoda ruchu aktywnego. Turlanie dziecka (potem rodzica) po podłodze, wspólne raczkowanie, pełzanie (ruch naprzemienny), przepychanie, kołysanie, ciągnienie dziecka po podłodze w kocyku, wspólne śpiewanie, a na koniec zabawy w basenie z kulkami i z takimi dużymi kształtkami (wielka piłka, walec, tunel, tor przeszkód). Kamil i wszystkie inne dzieci świetnie się tam bawią, to widać i słychać. Super pomysł na zimowe ciemne wieczory, świetna zabawa rodzica z dzieckiem pod okiem fachowców! Jestem zachwycona, żeby tylko Kamil nie chorował, to byśmy chodzili częściej.

Druga rzecz - wanna z hydromasażem, Kamilka ulubione "bąbelki". Co dwa tygodnie ma w planie taki masaż wodny, pani rozbiera do majteczek i hajda do wody! On ponoć tam krzyczy: Ale fajnie!
W innym tygodniu jest przwidziany masaż na sucho, z oliwką. Jeszcze nie korzystaliśmy bo Kamil choruje, ale już było w planie dla niego.

Od stycznia mają być wyjścia do groty solnej. Było pasowanie na przedszkolaka (Kamil był chory), dostał dyplom przedszkolaka, był Mikołaj (dzisiaj odebrałam zaległą paczkę). W grudniu sprzedawano kartki świąteczne, dochód ze sprzedaży przeznaczony dla przedszkola. Kartki zrobiły ogromne wrażenie na rodzince! Zwłaszcza ten nadruk na końcu. Że to z Kamilka przedszkola!

Możecie nam zazdrościć bo jest czego, tylko żeby tak cały czas w zdrowiu można było z tego wszystkiego korzystać  :)

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #441 dnia: Grudzień 21, 2007, 12:41:27 am »
Agatko,jestem pod wrażeniem  :ok:
Moc fluidzików dla Kamilka,bo warto chodzić.

Jednak w tym naszym dziwnym kraju bywa różnie. :roll:
Jak to jest,że w jednych miastach (przedszkolach) można dać dużo dobrego dzieciom  :serce: a w innych nie  :evil:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #442 dnia: Styczeń 03, 2008, 09:57:06 am »
Załóż sobie w domu przedszkole

Olga Szpunar

Masz duże mieszkanie lub dom jednorodzinny i co najmniej trójkę dzieci do opieki? Możesz założyć alternatywne przedszkole. Gmina da ci około 200 zł miesięcznie na każdego malucha.

Rozporządzenie ministra edukacji narodowej o zakładaniu alternatywnych form wychowania przedszkolnego jest ważne od dwóch dni. Weszło w życie 1 stycznia 2008 roku. Ma być przede wszystkim szansą na zwiększenie dostępności do edukacji przedszkolnej dzieci we wsiach (MEN szacuje, że o 30 proc.).

Trójka na trzy godziny

Bezpieczny i higieniczny lokal (wymagane jest zaświadczenie ze straży pożarnej i sanepidu), opiekun z uprawnieniami pedagogicznymi oraz co najmniej trójka zainteresowanych - to niezbędne minimum do prowadzenia przedszkola alternatywnego. Zajęcia (dowolnie wybrana część programu wychowania przedszkolnego) mogą być prowadzone codziennie lub tylko w niektóre dni tygodnia. Muszą trwać co najmniej trzy godziny, ale mogą znacznie dłużej. Wszystko zależy od ustaleń z rodzicami, którzy składają pisemne oświadczenie, że dziecko będzie na nie chodzić. Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, gmina nie może odmówić dotacji.

Wynosi ona minimum 40 proc. kwoty, którą miasto przeznacza na jedno dziecko w publicznym przedszkolu. W Krakowie jest to 516 zł, a więc dotacja na przedszkole alternatywne to około 200 zł.

- To może być niezły interes - przyznaje wicedyrektor wydziału edukacji Jan Żądło. - Zwłaszcza jeśli osoba prowadząca przedszkole oprócz dotacji z gminy zdecyduje się pobierać jakieś odpłatności od rodziców. Poza tym dla dzieci, które nie dostały się do innych przedszkoli, to dobra forma socjalizacji i przygotowania się do nauki w szkole - dodaje.

Kapitał dla przedszkoli

Choć teoretycznie alternatywne formy wychowania przedszkolnego mogą funkcjonować już od dwóch dni, w Krakowie nikt jeszcze nie zgłosił chęci ich prowadzenia (zgodnie z przepisami, żeby rozpocząć działalność z początkiem stycznia 2008 roku, trzeba było złożyć wniosek o wpis do ewidencji do 30 września 2007 roku). Urzędnicy miejscy na razie się temu nie dziwią. Argumentują, że trudno rozpoczynać zajęcia dla dzieci w środku roku szkolnego, i spodziewają się, że alternatywne przedszkola ruszą w 2009 roku. - Zgodnie z przepisami, aby otrzymać na nie dotację z gminy, papiery trzeba złożyć do 30 września tego roku - przypomina Żądło.

Według szacunków Ministerstwa Edukacji koszt funkcjonowania jednej alternatywnej formy wychowania przedszkolnego to około 50 tys. zł. W budżecie państwa nie ma na to przewidzianych środków. Płacić mają gminy. MEN podkreśla, że dla samorządów tworzenie takich przedszkoli to korzystne rozwiązanie, ponieważ koszty utrzymania w nich jednego dziecka są mniejsze niż w przedszkolach publicznych.

Gminy mogą szukać pieniędzy w unijnym programie "Kapitał ludzki". Na lata 2007-2013 przewidziano w nim ponad 240 mln euro na upowszechnianie edukacji przedszkolnej.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

http://www.fio.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=438
http://www.fio.org.pl/images/dodatki/ebert_jak_zalozyc_przedszkole5.pdf

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #443 dnia: Styczeń 16, 2008, 05:59:01 pm »
Nowe formy wychowania przedszkolnego–rozporządzenie podpisane

„Wszystkie dzieci wymagają jak najwcześniejszego objęcia edukacją przedszkolną i lepszego przygotowania do edukacji szkolnej. Liczymy na to, że dzięki przepisom wprowadzonym przez nowe rozporządzenie edukacja przedszkolna będzie coraz powszechniejsza” - powiedziała Katarzyna Hall w czasie briefingu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Briefing odbył się 10 stycznia 2008 r. w związku z podpisaniem rozporządzenia o nowych formach edukacji przedszkolnej.

Według Minister Katarzyny Hall podpisane właśnie rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania jest szczególnie ważne w perspektywie planowanego obniżenia wieku szkolnego i zamiaru upowszechniania edukacji przedszkolnej. Sprawna i możliwie szybka realizacja tych planów wymaga zastosowania uproszczonych form m.in. zakładania przedszkoli.

Procedura założenia nowej formy przedszkola ma być prostsza niż w przypadku tradycyjnych placówek - twierdzi MEN. „Mamy nadzieje, że procedura ta będzie przyjaźniejsza dla założycieli. Niemniej jednak pewne warunki trzeba spełnić, dlatego zamierzamy w najbliższym czasie przygotować materiały, które pomogą przejść tą drogę” – poinformowała minister Hall.

Celem wprowadzanych rozwiązań jest również upowszechnianie edukacji przedszkolnej. Chodzi o to, aby dzieci, w których przypadku nie jest konieczne uczęszczanie do przedszkola w pełnym wymiarze godzin, mogły realizować program edukacyjny i przebywać z rówieśnikami. Zgodnie z rozporządzeniem zajęcia w małych przedszkolach mogą odbywać się w niektóre dni tygodnia, popołudniami, w niepełnym wymiarze godzin.

Zachętą do tworzenia nowych przedszkoli ma być dofinansowywane tych form przez samorząd lokalny. Osoby, czy podmioty tworzące nowe formy edukacji przedszkolnej będą otrzymywać dotacje na każdego wychowanka. Rozwiązanie takie ma być korzystne również dla organów prowadzących, które za te same środki będą mogły objąć wychowaniem przedszkolnym większą liczbę dzieci. Dzięki temu będzie możliwy szerszy rozwój edukacji i szanse edukacyjne dzieci będą wyrównywane bardziej efektywnie. Możliwość taka wynika z ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty z 7 września 2007 r., która wprowadziła 40 proc. dotację na nowe formy wychowania przedszkolnego.

„Nowe formy wychowania przedszkolnego to propozycja zarówno dla środowisk wiejskich, gdzie dostęp do edukacji jest utrudniony, jak i dla środowisk wielkomiejskich, w których dzieci zagrożone są dziedziczeniem różnego rodzaju problemów społecznych” - mówił Zbigniew Wlodkowski, który w MEN odpowiada za wzrost spójności społecznej, w tym za zwiększanie szans edukacyjnych środowisk zaniedbanych pod względem edukacyjnym.

Minister Zbigniew Włodkowski podkreślił również, że rozpowszechnianie edukacji przedszkolnej jest szczególnie ważne dla obszarów wiejskich. Dostępność do edukacji przedszkolnej w tych obszarach jest znacznie ograniczona a podpisanie tego rozporządzenia ułatwi tworzenie sieci małych przedszkoli samorządowych, ale także tych tworzonych przez organizacje pozarządowe.

Rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 14a ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.). Przepisy wprowadzone nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uchwaloną w dniu 7 września 2007 r. (Dz. U. Nr 181, poz. 1292), stworzyły gminom, innym osobom prawnym, a także osobom fizycznym, możliwość organizowania wychowania przedszkolnego w formach innych niż przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

1
MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ
Biuro Informacji i Promocji
tel. 022 34 74 457, 022 3474 648, 022 34 74 719, email: biuro.prasowe@men.gov.pl
Warszawa, 10 stycznia 2008 r.

Informacja prasowa

Nowe formy wychowania przedszkolnego – rozporządzenie

Zespół wychowania przedszkolnego i punkt przedszkolny to dwie nowe formy, w jakich może być prowadzone wychowanie przedszkolne. MoŜliwość ich tworzenia daje „Rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania”, które 10 stycznia 2008 r. podpisała Katarzyna Hall Minister Edukacji Narodowej.
Kryterium odróżniającym obydwie formy jest częstotliwość prowadzenia w nich zajęć. W zespole wychowania przedszkolnego zajęcia mogą być prowadzone tylko w niektóre dni tygodnia, natomiast w punkcie przedszkolnym – przez cały rok szkolny, z wyjątkiem ustalonych przerw.

Zadanie organu prowadzącego polega m.in. na ustaleniu formy i zasad funkcjonowania obu rodzajów placówek. Zgodnie z rozporządzeniem zajęcia wychowania przedszkolnego zarówno w zespole wychowania przedszkolnego, jak i punkcie przedszkolnym, mogą być organizowane w grupach liczących od 3 do 25 dzieci.
Minimalny dzienny wymiar zajęć, w trakcie których będzie realizowana podstawa programowa wychowania przedszkolnego lub wybrana część tej podstawy, wynosi 3 godziny, a tygodniowy – 12 godzin. Organ prowadzący ustala dzienny wymiar godzin zajęć na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego lub jej wybranych części, a w przypadku zespołu także dni tygodnia, w których mają być prowadzone zajęcia.

Zadanie organu prowadzącego to równieŜ ustalenie organizacji obu nowych form wychowania przedszkolnego, czyli określenie m.in.: nazwy zespołu lub punktu, miejsca jego prowadzenia, celów i zadań oraz sposobów ich realizacji – ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnego rozwoju dziecka oraz wspomagania rodziny w wychowaniu dziecka i przygotowania go do nauki w szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, należy uwzględnić rodzaj i stopień
ich niepełnosprawności.

Z rozporządzenia wynika również, że organ prowadzący określa warunki przyjmowania dzieci na zajęcia w zespole lub punkcie przedszkolnym, ich prawa i obowiązki, sposób sprawowania nad nimi opieki, warunki przyprowadzania dzieci na zajęcia i odbierania ich, organizowania zajęć dodatkowych wykraczających poza zakres podstawy programowej, terminy przerw w pracy oraz zakres zadań nauczycieli prowadzących zajęcia.

Nauczyciel prowadzący zajęcia w zespole lub punkcie przedszkolnym realizuje program edukacji przedszkolnej. Działalność dydaktyczna i wychowawcza w każdym roku szkolnym musi być dokumentowana przez nauczyciela prowadzącego zajęcia w formie dziennika zajęć. Dziennik powinien zawierać podstawowe informacje o dzieciach uczęszczających na zajęcia, ich obecności na zajęciach oraz potwierdzenie przez nauczyciela odbycia zajęć w danym dniu.

2

Celem wprowadzanego rozporządzenia jest m.in. wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci w wieku 3-5 lat, szczególnie tych pochodzących z terenów wiejskich lub ze środowisk aniedbanych edukacyjnie. Wprowadzenie tego rozporządzenia uwzględnia zarówno potrzeby dzieci z tych dzielnic wielkich miast, gdzie występuje zjawisko zagroŜenia dziedziczeniem wykluczenia społecznego, jak i postulaty środowisk wiejskich, w których dzieci nie mają dostępu do edukacji przedszkolnej.

W dotychczasowej praktyce wychowanie przedszkolne w tzw. formach „alternatywnych”
było prowadzone przez organizacje pozarządowe (m.in. Federację Inicjatyw Oświatowych, Fundację Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego), które pozyskiwały środki finansowe z funduszy unijnych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich na realizację projektów „Alternatywne formy edukacji przedszkolnej”.

Otworzenie możliwości prowadzenia lub dotowania przez gminy takich małych form edukacji przedszkolnej stwarza szansę szybkiego zwiększenia odsetek dzieci objętych edukacją przedszkolną. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia lepszego przygotowania dzieci do pójścia do szkoły, szczególnie w perspektywie planu obniŜenia wieku obowiązku szkolnego. Zakładane jest podjęcie przez MEN szerokich działań promujących otwieranie punktów i zespołów edukacji przedszkolnej.

Rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 14a ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.). Przepisy wprowadzone nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uchwaloną w dniu 7 września 2007 r. (Dz. U. Nr 181, poz. 1292), stworzyły gminom, innym osobom prawnym, a także osobom fizycznym, moŜliwość organizowania wychowania przedszkolnego w formach innych niż przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
Biuro Prasowe MEN
Tel. 22 3474457, 22 3474648

http://www.men.gov.pl

Offline Emilianka

• Wyjadacz
« Odpowiedź #444 dnia: Styczeń 17, 2008, 10:16:35 am »
Alternatywne przedszkole lepsze niż świetlica

Zespoły wychowania przedszkolnego i punkty przedszkolne działające w ramach alternatywnych form wychowania przedszkolnego lepiej przygotują dzieci do nauki w szkole niż np. świetlice - przekonywano podczas konferencji samorządowców w MEN. Możliwość tworzenia zespołów i punktów przedszkolnych daje samorządom ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o systemie oświaty i rozporządzenie podpisane w ubiegłym tygodniu przez minister edukacji Katarzynę Hall.

Jak podkreślano podczas konferencji poświęconej upowszechnianiu edukacji przedszkolnej na wsi, tworzone zespoły będą działały w ramach systemu oświaty, a nad ich pracą pieczę będzie miał nadzór pedagogiczny. Placówki realizować mają obowiązujący program nauczania, pracować w nich będę wykwalifikowani pedagodzy.

"Takie placówki mogą wyrównywać szanse edukacyjne dzieci. Świetlice działające np. przy domach kultury, czy bibliotekach, choć tańsze, nie zapewniają tego dzieciom, nie są one w systemie oświaty i nie muszą spełniać stawianych wymagań, nie ma nad nimi należytej kontroli" - mówiła do wójtów i burmistrzów szefowa Federacji Inicjatyw Oświatowych (FIO) Alina Kozińska-Bałdyga.

W zespole wychowania przedszkolnego zajęcia będą mogły być prowadzone tylko w niektóre wybrane robocze dni tygodnia, natomiast w punkcie przedszkolnym - przez wszystkie robocze dni w tygodniu.

Zajęcia - zarówno w zespole wychowania przedszkolnego, jak i w punkcie przedszkolnym - mogą być organizowane w grupach liczących od 3 do 25 dzieci. Minimalny dzienny wymiar zajęć wynosi 3 godziny, a tygodniowy - 12 godzin. Dotyczy to zarówno zespołu wychowania przedszkolnego, jak i punktu przedszkolnego.

Jak podkreśla MEN, w alternatywnych przedszkolach chodzi głównie o inną formą organizacyjną. W obecnym stanie prawnym przedszkole jest to edukacyjna forma wielogodzinna; dziecko jest przyprowadzane do przedszkola wcześnie rano, odbierane późnym popołudniem.

W alternatywnych przedszkolach zatrudnieni będą wykwalifikowani pedagodzy, ale pozostałe wymagania, np. lokalowe, będą mniej rygorystyczne niż dla tradycyjnych przedszkoli. W placówkach tych podstawy programowe wychowania i nauczania będą mogły być realizowane w całości lub w części.

Wiceminister edukacji Zbigniew Włodkowski zwrócił podczas konferencji uwagę, że w przypadku alternatywnych przedszkoli, szczególną rolę spełniają rodzice; mogą np. uczestniczyć w przygotowywaniu zajęć dla swoich dzieci, czy przygotowywać posiłki dla nich.

Od kilku lat w Polsce, głównie dzięki środkom z Unii Europejskiej, tworzone są małe wiejskie przedszkola. Obecnie jest ich około 800, uczęszcza do nich około 9 tys. dzieci. Tworzeniu alternatywnych przedszkoli patronują m.in. Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego i Federacja Inicjatyw Oświatowych.

Odsetek dzieci w wieku 3-5 lat zapisanych do przedszkoli w Polsce jest najniższy wśród krajów UE - wynosi tylko ok. 30 proc. Tymczasem wskaźnik upowszechnienia wychowania przedszkolnego np. na Węgrzech, w Belgii i Irlandii wynosi 100 proc., a w Czechach, Włoszech i Szwajcarii - ponad 90 proc.

Przeprowadzane w różnych krajach badania dotyczące rozwoju dzieci wskazują na olbrzymie znaczenie dostępu do edukacji od najmłodszych lat. Dzieci, które uczęszczają do przedszkoli, lepiej rozwijają się emocjonalnie, społecznie, werbalnie i intelektualnie, lepiej dają sobie radę w szkole.

PAP - Nauka w Polsce

Offline IwonaK

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #445 dnia: Styczeń 17, 2008, 10:26:11 pm »
Za kilka dni czeka mnie kolejna rozmowa z kierownik wydziału oświaty dotycząca powstania w Koninie specjalnego oddziału przedszkolnego.O przedszkolu specjalnym w mieście  80 tysięcznym nie ma co marzyć ,niestety.Chciałabym bardzo solidnie przygotować się do tej rozmowy,aby wiedzieć czego mogę domagać  się jako rodzic.Chodzi mi o liczbę dzieci w grupie,ile powinno być nauczycieli,opiekunów,jakie dodatkowe zajęcia i w jakim wymiarze godzin.Czy są jakieś podstawy prawne regulujące te kwestie?
Jeśli ktoś z Was jest zorientowany w tych sprawach,byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.
mama Wojtka-2l,zD,białaczka, stan po przeszczepie szpiku

Offline AnetaOrzysz

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #446 dnia: Luty 15, 2008, 09:45:09 pm »
O naszych perypetiach z przedszkolem to już pisałam wcześniej,otóż po wcześniejszej interwencji mojego męża w przedszkolu i po rozmowie z panią dr.(ostatniej w ten wtorek)Bartek od września ma być przyjęty do przedszkola(piszę ma być bo tak do końca to trudno mi w to uwierzyć,a nóż coś się komuś odmieni).Utworzona ma być nowa mniejsza grupa 5-cio latków .Bartek ma mieć zajęcia w wymiarze pięciu godz.dziennie.
Mam nadzieje,że tak się stanie. :turn-l:
Będę informować o przebiegu wydarzeń :D

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #447 dnia: Luty 15, 2008, 10:04:43 pm »
AnetaOrzysz.  :kw:  Cieszę się, że po tych wszystkich kłopotach, które miałaś z załatwieniem przedszkola, nareszcie Ci się udało. Myślę, że skoro Ci obiecali, to na pewno wpisali Bartusia na listę. Czy Nikolcia również w tym roku idzie do przedszkola?
Pamiętam , że pisałaś na ten temat.

Offline AnetaOrzysz

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #448 dnia: Luty 15, 2008, 10:44:19 pm »
Tak Mulesiu Nikolka również od września do przedszkola.A ja  w końcu wrócę do pracy :turn-l: .już czasami zaczynam się męczyć w domu.Potrzeba mi troszeczkę oderwania się od codzienności,jakoś ostatnio zaczynam to bardziej czuć. :(

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #449 dnia: Luty 15, 2008, 11:06:15 pm »
AnetaOrzysz. Ja siedziałam z Piotrusiem w domu prawie cztery lata ( podobnie jak Ty )
i muszę powiedzieć, że też zatęskniłam za pracą.
Wbrew pozorom, gdy poszłam do pracy , wcale nie było dużo trudniej. Stała się ona rodzajem odskoczni od domu.
Oczywiście do czasu , bo teraz chętnie bym znowu posiedziała w domku  :D ( ale nie dłużej niż roczek )
Ciekawa jestem, jak wytrzymasz pierwsze dni Twoich dzieciaczków w przedszkolu. Pamiętam, że ja prawie płakałam, kiedy nagle zostałam sama w domu ( podjęłam zatrudnienie pół roku później )

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach