Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Prace nad nowelizacją ustawy medialnej  (Przeczytany 3138 razy)

Online Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Prace nad nowelizacją ustawy medialnej
« dnia: Listopad 23, 2011, 10:19:43 am »
Abonament za telewizję zapłacimy razem z rachunkiem za prąd?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pracuje nad nowelizacją ustawy medialnej. Znaleźć się ma w niej zapis, że abonament RTV pobierany byłby wraz z opłatą za energią elektryczną – podaje “Newsweek”.

Według "Newsweeka" dzięki temu rozwiązaniu, KRRiT chce ratować sytuację finansową mediów publicznych. Z danych KRRiT wynika bowiem, że zaległości Polaków z tytułu nieopłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego sięgają już ok. dwóch miliardów złotych.

– To jeden z wariantów, jakie Krajowa Rada bierze pod uwagę – przyznaje Katarzyna Twardowska, rzeczniczka KRRiT. – Projekt będzie gotowy pod koniec listopada i wtedy przedstawimy szczegółowe rozwiązania – ucina dalsze pytania.

Dzięki dopisaniu opłaty abonamentowej do rachunku za energię nikt nie będzie się mógł migać od płacenia – mówi gazecie pragnący zachować anonimowość współautor projektu.

Pomysł doliczania abonamentu do rachunku za prąd nie jest nowy. Trzy lata temu podobne rozwiązanie zaproponowała koalicja PO-PSL, ale ostatecznie rząd wycofał się z pomysłu. Teraz według informacji „Newsweeka” do złożenia projektu w Sejmie namawiany jest prezydent, ponieważ formalnie KRRiT sama nie może złożyć projektu ustawy.

Przypomnijmy, iż nowelizacja ustawy medialnej wzbudza wiele kontrowersji. Według projektu budżet będzie opłacał abonament za tych, którzy są ustawowo z tego zwolnieni. Chodzi tu m.in. o osoby, które ukończyły 75 lat, i uzyskają orzeczenie o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy. W ubiegłym roku liczba osób zwolnionych przekroczyła 2 mln, a w stosunku do roku 2009 powiększyła się o ok. 500 tys.


Wysokość opłat abonamentowych w 2012 roku

Opłata za używanie odbiornika radiofonicznego wynosi:
a) 5,50 zł za jeden miesiąc,
b) 10,70 zł za dwa miesiące,
c) 15,85 zł za trzy miesiące,
d) 31,35 zł za sześć miesięcy,
e) 59,40 zł za rok.

Opłata za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego wynosi:
a) 18,50 zł za jeden miesiąc,
b) 35,90 zł za dwa miesiące,
c) 53,30 zł za trzy miesiące,
d) 105,45 zł za sześć miesięcy,
e) 199,80 zł za rok.

Użytkownik odbiornika zobowiązany jest do wniesienia opłaty do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Opłaty na poczet 2012 roku można wnieść już w bieżącym roku, według stawek obowiązujących od dnia 1 stycznia 2012 roku.
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Online Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Prace nad nowelizacją ustawy medialnej
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 23, 2016, 11:51:25 pm »
Opłata audiowizualna razem z rachunkiem za prąd? Do tego skłania się resort kultury

Prace nad nową ustawą medialną idą w kierunku poboru opłaty audiowizualnej wraz z rachunkiem za prąd - powiedział wiceminister kultury Krzysztof Czabański. Jak mówił, szczegółowe rozwiązania projektu powinny być znane około 10 marca.

Prace nad nowym sposobem finansowania mediów publicznych prowadzi międzyresortowy zespół ekspertów. To element przygotowywanej w resorcie kultury tzw. dużej ustawy medialnej, która ma przekształcić media publiczne ze spółek skarbu państwa w nowe media narodowe, będące państwowymi osobami prawnymi.

Według Czabańskiego za powiązaniem poboru opłaty audiowizualnej z rachunkami za energię elektryczną opowiada się resort finansów, gdyż zdaniem Ministerstwa Finansów będzie ona znacznie łatwiejsza do wyegzekwowania niż w drugim rozważanym wcześniej wariancie: powiązania jej z PIT, CIT i KRUS.

- Poza tym wychodzimy z założenia, że każdy odbiorca prądu ma możliwość odbioru programów audiowizualnych - dodał Czabański.

Zaznaczył też, że szczegółowe rozwiązania powinny zostać ujawnione około 10 marca. Wówczas zostanie również przedstawione dokładne uzasadnienie takiego rozstrzygnięcia.

Jak mówił Czabański we wcześniejszym wywiadzie, w reformie chodzi przede wszystkim o to, by zapewnić powszechność opłaty audiowizualnej, gdyż w tej chwili abonament radiowo-telewizyjny płaci tylko 7,5 proc. obywateli, głównie ludzie starsi i biedniejsi. Jednocześnie planowana opłata ma być od abonamentu niższa. Zdaniem wiceministra kultury składka na media publiczne mogłaby obowiązywać już od 1 stycznia 2017 r. i będzie ona z góry przeznaczona tylko na media publiczne.

Dzięki wpływom ze składki nowe media narodowe mają - według zapowiedzi - uniezależnić się od rynku reklamowego i skupić na realizacji misji.

Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Online Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Prace nad nowelizacją ustawy medialnej
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 04, 2016, 10:16:29 am »
Kto będzie zwolniony z nowej składki audiowizualnej? Będzie mniej uprawnionych?

26.04.2016
Autor:  Beata Rędziak, tp, fot. Freeimages.com

Projekt dużej ustawy medialnej, w tym ustawy o składce audiowizualnej, trafił już do Sejmu. Wynika z niego, że zwolnione z opłaty będą m.in. osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz pobierające świadczenia opiekuńcze. W komentarzach pod naszym artykułem pojawiły się pytania zaniepokojonych osób niesłyszących, dotyczące obowiązku wnoszenia opłaty, z której obecnie są zwolnione.
 
Kto ma być zwolniony ze składki audiowizualnej?

więcej tutaj:

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/321238;jsessionid=9C90F2291115665FFBD42DE4BDF1661B
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach