Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Spadek, zysk? ale też dziedziczenie długów  (Przeczytany 3093 razy)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Spadek, zysk? ale też dziedziczenie długów
« dnia: Kwiecień 01, 2011, 04:40:29 pm »
Dziedzicząc spadek odziedziczysz też długi

KNF OSTRZEGA
 
Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega, że dziedziczenie spadku może wiązać się z odziedziczeniem długów zaciągniętych przez osobę zmarłą. Spadkobiercy, którzy nie chcą się stać dłużnikami banków, mogą temu zapobiec - informuje urząd.
Jak mówi Katarzyna Mazurkiewicz z KNF, do urzędu trafiają skargi i pytania osób zaskoczonych informacjami z banku, że są ich dłużnikami, bo wraz z odziedziczeniem spadku odziedziczyły także zaciągnięte długi. - Jest to szczególnie bolesne dla spadkobierców, jeżeli informację taką otrzymują po kilku latach od nabycia spadku, a wartość długów przekracza wartość spadku - dodaje.
 
Dlatego urząd opublikował na swojej stronie internetowej "Informację dotyczącą dziedziczenia długów bankowych".
 
Wyjaśnia w niej wszelkie zawiłości związane z dziedziczeniem. "Zgodnie z treścią art. 922 kodeksu cywilnego, prawa i obowiązki wynikające z umowy kredytu przechodzą na spadkobierców. Na nich zatem ciąży obowiązek spłaty kredytu zaciągniętego przez zmarłego kredytobiorcę" - pisze KNF
 
Przyjąć, czy nie
 
Dla spadkobiercy kluczowe znaczenie ma sposób przyjęcia spadku, który można przyjąć albo odrzucić. "Skutkiem odrzucenia spadku jest wyłączenie z dziedziczenia. Proste przyjęcie spadku spowoduje, że spadkobierca będzie ponosił odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczeń" - wyjaśnia urząd.
 
Zdaniem KNF, aby ograniczyć odpowiedzialność za długi spadkowe, można "przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza". Wówczas spadkobierca odpowiada całym swoim majątkiem, ale tylko do określonej kwoty, równej tzw. wartości czynnej spadku (wartości spadku pomniejszonej o wartość długów spadkowych - red.). "Za długi spadkowe, które tę wartość przewyższają, spadkobierca nie ponosi odpowiedzialności" - wyjaśnia urząd.
 
Pamiętaj o oświadczeniu
 
KNF radzi potencjalnym spadkobiercom, by w ciągu 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedzą się o tzw. tytule swego powołania do dziedziczenia (z reguły od chwili, gdy dowiedzieli się o śmierci spadkodawcy), złożyli oświadczenie (w sądzie lub u notariusza) o odrzuceniu spadku lub jego przyjęciu. W oświadczeniu takim należy wskazać sposób przyjęcia spadku.
 
"Jeżeli spadkobierca nie złoży oświadczenia, że przyjmuje spadek i nie określi sposobu jego przyjęcia oraz gdy w ciągu 6 miesięcy nie odrzuci spadku, to traktowany jest jak osoba przyjmująca spadek wprost i odpowiada za długi spadkowe bez ograniczeń" - ostrzega KNF.
 
W informacji podkreślono, że trzeba pamiętać o jak najszybszym powiadomieniu banku o odziedziczeniu długu z tytułu kredytu udzielonego spadkodawcy i ustaleniu zasad dalszej spłaty kredytu przez spadkobierców.
 
bgr
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: Spadek, zysk? ale też dziedziczenie długów
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2011, 09:19:09 am »
Spadek wolno przekazać również w częściach
Marek Domagalski 23-10-2011,


Od dzisiaj w testamencie będzie można zadysponować konkretnymi składnikami majątku na rzecz określonych osób. To zupełna nowość w dziedziczeniu


Spadkodawca będzie mógł przekazać dom jednemu dziecku, auto drugiemu, a warsztat jeszcze innemu. Z chwilą śmierci staną się oni właścicielami poszczególnych składników spadku.

Dziś, 23 października, wchodzi w życie nowela kodeksu cywilnego, która wprowadza do prawa spadkowego instytucję zapisu windykacyjnego. Umożliwia on rozporządzanie konkretnymi przedmiotami masy spadkowej.

O taką zmianę zabiegali zwłaszcza przedsiębiorcy, wskazując, że potrzebna jest jasna droga przejmowania w wypadku śmierci właściciela produkcyjnego majątku. Chodzi o to, aby następca bez kłopotów przejmował majątek i już za życia spadkodawcy miał podstawy do zajmowania się nim.

Własność automatycznie

Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być rzecz oznaczona co do tożsamości, m.in. nieruchomość, auto, zbywalne prawo majątkowe (np. spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego), przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne, a nawet służebność. Nie można natomiast tą drogą rozdysponować pieniędzy. W tym wypadku wchodzi w rachubę tylko zapis zwykły.

Taki zapis do tej pory też był możliwy (i pozostanie), ale rodzi on tylko zobowiązanie spadkobierców do przekazania zapisobiorcy zapisanej rzeczy. Wydanie jej wymaga jeszcze umowy wykonującej wolę zmarłego, a nieraz procesu. Przedmiot zapisu windykacyjnego będzie zaś automatycznie przechodził na własność obdarowanego

Obowiązki obdarowanego

Beneficjent zapisu windykacyjnego będzie jednak odpowiadał za długi spadkowe, solidarnie ze spadkobiercami i proporcjonalnie do wartości otrzymanych przysporzeń (z ograniczeniem do wartości zapisu).

W szczególności ma obowiązek spłacić roszczenia o zachowek (czyli 1/2, a w pewnych sytuacjach 2/3 ustawowego udziału spadkowego). Jeśli uprawniony do zachowku nie może otrzymać go od spadkobierców, może żądać go od zapisobiorcy windykacyjnego. Odpowiada on zatem w drugiej kolejności.

Te obowiązki nałożono na zapisobiorcę, by chronić wierzycieli spadkowych, gdyż okrojony zapisami spadek mógłby nie wystarczyć na długi.

Zapis windykacyjny może się znaleźć wyłącznie w testamencie notarialnym. Nie zmienia to faktu, że taki testament (i zapis) może być przez testatora odwołany bądź zmieniony w każdej chwili i w dowolnej formie, np. testamentem własnoręcznym.

– Zapis windykacyjny to ważny instrument pozwalający na realizowanie woli spadkodawcy co do rozrządzenia majątkiem. Niestety, często mylnie przedstawiany jest jako alternatywa testamentu działowego, a tak nie jest – wskazuje notariusz Lech Borzemski, prezes Krajowej Rady Notarialnej. – Co więcej, już teraz przewidujemy duże trudności ze sporządzaniem zapisów windykacyjnych dotyczących przedmiotów objętych małżeńską wspólnością ustawową.

Zdaniem mec. Krzysztofa Kajdy, eksperta Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, dzięki nowym przepisom spadkodawcy uzyskują szerszą gamę form przekazywania spadku, a przedsiębiorcy pewniejszą drogę przekazywania firm.

podstawa prawna: ustawa z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny DzU nr 85, poz. 458Co mówią przepisy: Zapis windykacyjny to nie wszystko

Wykonawca testamentu może zarządzać nie tylko całym majątkiem spadkowym, ale także jego częścią. Ma to znaczenie, gdy np. w skład spadku wchodzi przedsiębiorstwo czy gospodarstwo rolne.
Dopuszczalne jest powołanie więcej niż jednego wykonawcy.
Roszczenia o uzupełnienie zachowku, w szczególności przez zapisobiorców, przedawniać się będą po pięciu latach, a nie po trzech jak teraz.
Sprecyzowano, że gdy dziedziczy tylko małżonek i jeden z rodziców spadkodawcy (a nie ma rodzeństwa i zstępnych), to otrzymują oni po 1/2.


Spadkodawcy interesują się zapisem windykacyjnymChoć dopiero od dwóch tygodni można zapisać konkretny składnik majątku określonej osobie, w kancelariach notarialnych nie brakuje chętnych

– Mamy masę osób, które chcą dokonać zapisu windykacyjnego – nie kryje zadowolenia notariusz Anna Dańko-Roesler, która ma kancelarię w centrum Warszawy. – W ciągu pierwszych dni zgłosiło się do mnie pięciu zainteresowanych, do mojej wspólniczki przyszła druga piątka – mówi.

Z jej informacji wynika, że jedni czekali na wejście w życie nowych przepisów, a inni chcą zmodyfikować stare testamenty.

– Przyszło np. małżeństwo i mąż chciał zapisać żonie mieszkanie, by nie musiała prowadzić dodatkowych rozliczeń (sporów) z dziećmi z pierwszego małżeństwa – wskazuje Anna Dańko-Roesler.

Na co pozwala zapis

Właśnie na takie sytuacje przywrócono w Polsce po latach zapis windykacyjny. Od 23 października pozwala zadysponować w testamencie konkretnymi składnikami spadku na rzecz określonych osób, a więc np. mieszkaniem na rzecz żony czy wybranego dziecka, czy wręcz osoby spoza spadkobierców.

Z chwilą śmierci zapisobierca staje się właścicielem owego składnika (niezbędne jest jednak stwierdzenie nabyciu spadku). Do tej pory tzw. zapis zwykły rodził tylko zobowiązanie spadkobierców do przekazania zapisobiercy zapisanej rzeczy, co nieraz wymagało procesu sądowego i odwlekało się w czasie. Tymczasem o takie narzędzie zabiegali zwłaszcza przedsiębiorcy, by mogli prostą drogą przekazywać, ale też przejmować majątek produkcyjny. Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być każda rzecz, np. nieruchomość, mieszkanie, auto, ale nie pieniądze.

Zapis windykacyjny w testamencie może być dokonany wyłącznie przez rejenta. Sporządzenie kosztuje 150 zł (plus 23 proc. VAT), a wypisy po 6 zł za stronę (plus VAT).

Problemy z majątkiem małżonków

Po wejściu w życie zmiany prawa spadkowego powstała jednak istotna wątpliwość: czy można w zapisie windykacyjnym zadysponować przedmiotem objętym małżeńską wspólnością ustawową?

– Moim zdaniem nie, choćby dlatego, że nie wiadomo, czy na pewno udziały małżonków są równe – wskazuje rejent Anna Dańko-Roesler.

– Mam podobne wątpliwości, dlatego wstrzymałam się ze sporządzeniem jednego z testamentów, bo zapis miał dotyczyć majątku wspólnego małżonków – mówi „Rz" Joanna Greguła, prezes Krakowskiej Izby Notarialnej. – Mieliśmy jednak więcej klientów w kancelarii. Jeden z małżonków zapisał dziecku nieruchomość (a miał ich kilka), a inny auto. W obu przypadkach stanowiły one majątek odrębny testatora – wyjaśnia.

Notariusze wskazują, że klienci przychodzący sporządzić zapis windykacyjny wymagają większego skupienia notariusza niż przy zwykłym testamencie, gdyż dochodzi kilka informacji, z którymi trzeba ich koniecznie zapoznać, np. o skutkach przekazania w zapisie wielu składników majątku spadkowego czy o rozliczeniach długów spadkowych.

OPINIA

Renata Greszta, członek Krajowej Rady Notarialnej


Przepisy o zapisie windykacyjnym budzą kilka wątpliwości, a realizacja testamentu może trafić z czasem na przeszkody. Może się np. okazać, że stwierdzenie praw do spadku będzie musiało nastąpić wyłącznie przez sąd, a rozstrzygnięcie sądu niekoniecznie będzie realizować wolę spadkodawcy, gdy na podstawie zapisów windykacyjnych rozrządzi całym spadkiem na rzecz kilku osób. Wówczas odpowiednie zastosowanie może mieć art. 961 k.c., w myśl którego zapisobierców poczytywać należy jako spadkobierców w częściach ułamkowych. Wątpliwości budzi też kwestia składników wspólnego majątku małżonków. Wydaje się, że nie mogą się one stać przedmiotem zapisu windykacyjnego. Ustawa nie daje jasnej odpowiedzi.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.domagalski@rp.pl

Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach