Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Podatek Vat na rehabilitację  (Przeczytany 2711 razy)

Michałkowo

  • Gość
Podatek Vat na rehabilitację
« dnia: Styczeń 06, 2011, 12:32:34 pm »
Poszukuje pilnie wszelkich informacji na temat nowych przepisów dotyczących podatku Vat. W chwili obecnej prawdopodobnym jest, że część podmiotów będzie musiała wystawiać rachunki za rehabilitację (np. za turnusy rehabilitacyjne) uwzględniając 23% vat.
Do tej pory udało mi sie ustalić następujące fakty:

US Bielsko-Biała twierdzi, że zwolnione są tylko takie usługi, które są dokładnie opisane w ustawie o Vat, czyli:

Zwolnieniu podatkiem Vat podlegają m. in.:

- usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej;

- usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez:
a) lekarzy i lekarzy dentystów,
b) pielęgniarki i poło?ne,
c) osoby wykonujące inne zawody medyczne (m. in. mgr rehabilitacji), o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r.
Nr 14, poz. 89, z późn. zm.),
d) psychologów;

Czyli generalnie usługi nie sa opodatkowane, jeśli sa wykonywane przez zoz-y lub rachunek wystawia rehabilitant mający działalnośc gospodarczą. W przypadku ośrodków prywatnych, w których właścicielem nie fizjoterapeuta, należy doliczać Vat.

Cytat z Rzeczpospolitej z 20.12.2010:
"Od nowego roku isitotne będzie, czy spełnia ona (usługa) przesłanki przewidziane w ustawie o VAT (jaki jest cel usług) oraz KTO JĄ ŚWIADCZY
Z tego wynika, że rachunek wystawiony przez rehabilitanta, prowadzoącego prywatny gabinet będzie zwolniony z Vat, a np. turnus rehabilitacyjny np. w Małym Gacniem gdzie właścicielem jest osoba prywatna (nie fizjoterapeuta) będzie obłożona Vat-em.

Mam nadzieję, że jednak będzie jakaś interpretacja, że jeśli ośrodek zatrudnia mgr fizjoterpaeutów, to tez może korzystać ze zwolnienia. W innym przypadku, byłby to paradoks i nierówność prawa.

W poprzedniej ustawie w załaczniku 4 były wyszczególnione usługi zwolnione z vat. Były w nich m. in. "Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej" - to dawało zwolnienie. W obecnej ustawie zawartość załaczników została przeniesiona do ustawy i tego punktu z byłego załacznika 4 już nie ma - jest tylko to, co przytoczyłem powyżej.

W Warszawie z kolei US interpretuje, że jednak jest zwolnienie z vat-u, jesli ośrodek zatrudnia mgr fizjoterapeutów. W sumie to jest bałagan

Jeśli ktokolwiek ma potwierdzone informacje, poparte oficjalnymi interpretacjami lub cokolwiek innego, proszę napisać, ponieważ w chwili obecnej ośrodki stają przed problemem konieczności doliczenia vat-u=zwiększenia ceny rehabilitacji
Pozdrawiam



Pan Rajek

  • to weteran
  • polecający usługi
  • *******

Michałkowo

  • Gość
Odp: Podatek Vat na rehabilitację
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2011, 01:01:55 pm »
UWAGA WAŻNY KOMUNIKAT!!!

Po rozmowie z dyrektorem departamentu podatku od towarów i usług (Vat) w Ministerstwie Finansów wynika, że ośrodki rehabilitacji są ZOBLIGOWANE do naliczania 23% podatku vat od świadczonych usług rehabilitacyjnych. Zwolnione są tylko zoz-y oraz rehabilitanci prowadzący indywidualną praktykę (np. jak rehabilitant przyjeżdża do domu pacjenta). W przypadku, jeśli rehabilitant jest zatrudniony w prywatnym ośrodku rehabilitacji, to taki ośrodek musi wystawiać faktury z 23% vat-em.
To jest naprawde ogromny cios dla wszystkich rodziców dzieci niepełnosprawnych rehabilitujących dzieci w dobrych, prywatnych ośrodkach. Kolejnym absurdem jest nierówność prawa wobec podmiotów: rehabilitant przyjeżdżając do domu nie musi naliczać vat-u, a ten sam rehabilitant zatrudniony na etacie powoduje, ze ośrodek musi naliczać vat?
Jedyne co obecnie można zrobić , to spowodować, aby sprawa stała sie bardzo medialna - apelujmy do parlamentarzystów, piszmy maile do nich oraz do Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia. Może ktoś sie obudzi i stwierdzi, że znowy sięgnięto do kieszeni tych najbiedniejszych, a w tym przypadku do kieszeni rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy i tak mają naprawdę ciężko w życiu. Zachęcam do działania.

Pozdrawiam
Tomasz Ćwiertnia

Offline Gaga

  • Administrator
  • Rozgadany Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 26210
Odp: Podatek Vat na rehabilitację
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 13, 2011, 10:40:25 am »

Michałkowo poczytaj

MF: turnusy rehabilitacyjne bez VAT
Autor: PAP

Turnusy rehabilitacyjne zostaną zwolnione z VAT. Do końca lutego minister finansów wyda rozporządzenie w tej sprawie - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa administracji podatkowej, Wiesława Dróżdż.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/82245
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

 

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach