Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Terapie - kontrowersje  (Przeczytany 7723 razy)

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Terapie - kontrowersje
« dnia: Luty 13, 2003, 01:33:47 pm »
Wielu rodziców w początkowym etapie zetknięcia się z dzieckiem niepełnosprawnym stoi przed dylematem wyboru metody rehabilitacji.
Zanim podejmą właściwą decyzję - proponuję minimalny zestaw materiałów naukowych:

"Aby w sposób w pełni profesjonalny można było stosować konkretną metodę terapeutyczną należy ją poznać w sposób perfekcyjny i nie ograniczać się do “tej jedynej”, ale umieć ją zastosować w sposób przemyślany, celowy dostosowany nie tylko do konkretnej jednostki chorobowej, ale przede wszystkim dla konkretnego pacjenta." - Marek Kiljański
Starszy asystent Zakładu Rehabilitacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Pabianicach
Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii
Wice Prezes Zarządu Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii
Wydawca biuletynu Oddziału Łódzkiego PTF
Członek rady programowej kwartalnika “Ortopedia, Traumatologia, Rehabilitacja”
Członek rady programowej kwartalnika “Fizjoterapia Polska”

Niekonwencjonalne terapie - art z "BK" Nr 1/2003

Szczególnej uwadze polecam aktualną recenzję z magazynu "Bardziej Kochani" nr 3/2002 nt stosowania metody dr Warnera u dzieci z zespołem Downa.

Recenzja prof. Anny Sobolewskiej
ULEPSZANIE METOD ULEPSZONYCH (publikacja za zgodą Redakcji "Bardziej Kochani" w W-wie). Zachęcam do lektury wszystkich rodziców dzieci z zespołem Downa.

Dodam, że metoda terapii witaminowej - recenzowana przez powyższą autorkę była opublikowana na Forum Dzieci Sprawnych Inaczej:
TERAPIA WITAMINOWA u dzieci z zespołem Downa

Warto także zajrzeć do materiałów z Konferencji
KONFERENCJA DLA RODZICÓW DZIECI Z ZESPOLEM DOWNA
Inne kontrowersje stosowanych terapii (wg naukowców), w tym także grasicy.
Kontrowersje stosowania niektórych terapii u dzieci z zespołem Downa
Metoda filadelfijska-Glenna Domana
"SPRZEDAWANIE NADZIEI" z Strony Centrum Polskiej Rehabilitacji
oraz wypowiedź fizjoterapeuty- jako komentarz do powyższego linku:
wypowiedź fizjoterapeuty
"Uważam że w naszym środowisku doszło w ostatnich latach do paradoksu. Kończymy kursy i nowoczesne metody rehabilitacji aby prowadzić skuteczniejszą rehabilitację a nie po to by chwalić się tym przed rodzicami który nazwy kursów kojarzą się z nazwami sekt (tak ostatnio jedna z mam mi powiedziała). Moim zdaniem szanowni terapeuci dostosowujcie swoje umiejętności i wiedzę do pacjenta a nie dziecko do ukończonego kursu. To właśnie osoby ślepo zapatrzone w daną metodę i swój geniusz terapeutyczny bezlitośnie windują ceny.
Tak zdarza się niestety często, przychodzą do nas rodzice mówiąc ze dotychczas ćwiczyli z takim a takim, który brał 80-100 zł. za zajęcia. I za chwilę ich broną, bo oni skończyli jakąś metodę i wszystkie inne są złe, tylko zajęcia z nimi dadzą efekt. To są bzdury, naciąganie rodziców i robienie złej sławy całej rehabilitacji. Arkadiusz Ujma arekujma@wp.pl"

Warto też przyjrzeć się drugiemu aspektowi stosowania metody filadelfijskiej (Glenna Domana) u dzieci dotkniętych wadą genetyczną jaką jest zespół Downa, którym także poleca się powyższą formę rehabilitacji:

Co na ten temat pisze pani prof. Anna Sobolewska -(matka dziecka z zD), autorka książki p.t.: "Cela. Odpowiedź na zespół Downa"
Kto ma czarne dziury w mózgu?
art. psycholog Handzlik:
JAK NAUCZYĆ POLSKIE DZIECKO CZYTAĆ

Na koniec warto dodać:

O wiele skuteczniejszą metodą jest jednak świadomość ludzi i idąca za tym eliminacja czynników ryzyka. Nie liczmy wyłącznie na cuda medycyny, za swoje zdrowie w pierwszej kolejności odpowiadamy sami, wybierając odpowiedni styl życia i dbając o aktywność fizyczną.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Terapia grasicą - oświadczenie Komisji Lekarskiej
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2003, 03:34:22 pm »
Wciąż poleca się rodzicom stosowanie terapii grasicą. Czy jest ona skuteczna i co sądzi o tym Komisja Lekarska powołana specjalnie do tego celu? Zapoznajcie się z jej oświadczeniem:

OŚWIADCZENIE KOMISJI GENETYKI CZŁOWIEKA
KOMITETU PATOFIZJOLOGII KOMÓRKI
WYDZIAŁU VI NAUK MEDYCZNYCH
POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Oświadczenie w sprawie terapii grasicą

Wciąż powstaje pytanie – czy te propozycje są niezbędne?, czy skuteczne? Czy można je stosować bez indywidualnych gruntownie przeprowadzonych badań?
Ile w tym konieczności, a ile szarlatanerii? Nikt nam nie odpowie pewnie konkretnie: ani rodzice, ani najlepsi specjaliści. Decyzja zawsze pozostaje wyborem rodziców.

Jeśli ktoś z Was ma konkretne doświadczenia - proszę podzielcie się nimi na łamach tego forum.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Terapie - kontrowersje
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 25, 2003, 07:03:09 pm »
Wiele rodzin korzysta z dobrodziejstw HIPOTERAPII, która ma niewątpliwie korzystny wpływ na rozwój dzieci o zaburzonym rozwoju.
Przedtem jednak należy upewnić się, czy dane dziecko może korzystać z niej. Dotyczy to zwłaszcza niektórych dzieci z zespołem Downa.

Trzeba również pamiętać, że niektórym z zaburzeń, które same w sobie są wskazaniem do hipoterapii mogą towarzyszyć schorzenia, które uniemożliwiają jazdę konną.

Przykładem takiej sytuacji jest niestabilność szczytowo-osiowa występująca często u dzieci z zespołem Downa.
Jest to dyslokacja połączeń pomiędzy dwoma kręgami szyjnymi C1 i C2.
Stan ten potencjalnie zagraża życiu lub grozi paraliżem (Komisja Medyczna NARHA –USA, 1995.)

Pamiętając o różnego typu zaburzeniach, w trosce o dobro pacjentów, powinni być oni szczegółowo badani przez lekarzy specjalistów przed rozpoczęciem zajęć hipoterapii. To oni powinni decydować o możliwości uczestniczenia przez pacjentów w zajęciach hipoterapii.

dodatkowe informacje o podwichnięciu szczytowo-obwodowym kręgów C1, C2 - może to być m.inn. przycyzną nietrzymania moczu itp...

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Witamina D3 - tak czy nie?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2003, 07:18:03 pm »
Warto zapoznać się z artykułem dr Joloanty Ganowicz - dr n. med. pediatry, neonatolog WITAMINA D3 - TAK CZY NIE?

"Należy również pamiętać, że dzieci z niedoczynnością tarczycy mają słabszy metabolizm i konieczna dawka D3 może być mniejsza niż ustalona norma. Z drugiej strony niemowlęta przyjmujące niektóre leki, np. Luminal, mogą wymagać tej witaminy trochę więcej. Wszystkie tego rodzaju problemy rozstrzygają odpowiednie badania gospodarki Ca-P, a nie autorytatywna decyzja pediatry."

"Zażywana doustnie popularna witamina D, jest nieaktywna, a podawana w nadmiarze odkłada się w tkance tłuszczowej i mięśniach."

"Zlecanie dodatkowej lub zwiększonej podaży witaminy D3 „w ciemno" nie jest postępowaniem prawidłowym"

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Niekonwencjonalne terapie- zmagania z rehabilitacją
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 17, 2003, 03:29:40 pm »
Polecam artykuł Andrzeja Wilka, historyka sztuki, ojca Kasi z zD o jego doświadczeniach i spostrzeżeniach. -źródło: "BK" Nr 1/2003 Bardziej Kochani

"Początkowo daliśmy wiarę lekarzom, że wszystko, co nas u Kasi niepokoiło, to tylko taki urok dziecka z zespołem Downa.

Dzisiaj wiemy, że nam rodzicom potrzeba wiele czujności, mądrości, spokoju, ograniczonego zaufania oraz dużej własnej aktywności i pełnego zaangażowania....Brak nam przy tym elementarnej wiedzy medycznej - co u rodziców dziecka z trisomią można w pełni zrozumieć, gorzej z fachowcami. Ale nie koniec na terapii, trzeba jeszcze podawać leki uzupełniające niedobór hormonu tarczycy, witaminy, prowadzić ćwiczenia gimnastyczne i logopedyczne, masaże, muzykoterapię i karmić, ......

A może zastosować farmakologię, homeopatię, preparaty immunologiczne i wyciągi? Nie jest łatwo zdecydować się na jedno, by porzucić wszystko inne, zwłaszcza że rozum nie śpi, próbując wszystko zracjonalizować....

Jest jeszcze inne wyjście: “czarna magia". Swoje usługi oferuj ą zastępy różnych tzw. bioenergoterapeutów czy innych zwolenników medycyny niekonwencjonalnej. Przecież “tonący brzytwy się chwyta", a co dopiero kochający i zatroskany o zdrowie dziecka rodzic. Podejmuje ryzyko zaufania tzw. fachowcom i próbuje na miarę swojej wiedzy, wiary i możliwości finansowych wszystkiego, co się tylko da - oczywiście bez oczekiwanego wsparcia ze strony lekarzy. Jednak z cudami różnie bywa...

Dziś, kiedy postęp genetyki i nauk biochemicznych pozwala lepiej poznać i zrozumieć mechanizm zespołu Downa, jest szansa na złagodzenie skutków nadmiaru informacji. Na świecie stosuje się już te osiągnięcia z dobrymi wynikami. Szkoda tylko, że nasze ośrodki badawcze nie są zainteresowane nowościami naukowymi, bo nie są zainteresowane też zdrowiem naszych dzieci....

Może lepiej jest prowadzić dozgonną rehabilitację, co pozwoli przychodniom specjalistycznym dalej funkcjonować? Nic nie daje gwarancji skuteczności, ale bez starań, choćby chybionych, będziemy niespokojni do końca....
Metody niekonwencjonalne - autor: Andrzej Wilk źródło: Magazyn "Bardziej Kochani" Nr (25) 1/2003

publikacja za zgodą autora artykułu i Sekretarza Redakcji Andrzeja Suchcickiego. Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa Bardziej KOCHANI
ul. Inflancka 8
00-189 Warszawa
tel/fax. (22) 635 11 12
tel. (22) 635 92 92
e-mail: info@bardziejkochani.pl

Autorowi Andrzejowi W. - gratuluję serdecznie!!!!!  :D - moc serdeczności i dużo zdrowia od krakusek. :D

Będąc w tym samym temacie pozwolę sobie załączyć link do zebranych wcześniej materiałów n.t. Kontrowersji metod u dzieci z zespołem Downa.

Offline Andrzej67

• Raczkujący Gadacz
Terapie - kontrowersje
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 18, 2003, 01:13:56 am »
Powiem tak : "trafia mnie" - jak my (rodzice) przechodzimy za każdym razem to samo - kiedy sie to skończy?
"piekła  nie ma tam - po drugiej stronie życia , jest tu i teraz : sami sobie je stwarzamy przez nasze myśli i uczynki...."
"śpieszmy się kochać - bo ludzie tak szybko odchodzą...."
"każdego dnia jest coraz lepiej ,lepiej i lepiej...." (J.Silva)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Terapie - kontrowersje
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 18, 2003, 02:59:01 am »
Myślę, że wówczas kiedy sami rodzice zgromadzą wystarczającą ilość rzetelnych informacji na temat danego "schorzenia" (nie licząc na ignorancję nadal wielu lekarzy, a także pseudospecjalistów od cudownych metod).

Rodzice zamiast skupić się nad informacjami o zaburzeniu dziecka ("chorobie") - Dyskutują o metodach, poddając w wątpliwośc nawet koronne badania naukowców

W moim odczuciu (a zapewniam, że nieodosobnionym) wskazana jest samoedukacja rodziców, niezbędne badania dzieci, konsultacje z prawdziwymi specjalistami- a także własna obserwacja rozwoju dziecka - jest wystarczającym gwarantem rozwoju i przyszłości naszych dzieci.

Odrzućmy więc STEREOPTYPY, krzywdzące "definicje" osób z zD, odstawmy też w kąt niesprawdzone medykamenty. Nie pozwólmy sobie wciskać wszelkich niedorzeczności jak cytrynki do herbatki.

przytoczę ponownie słowa prof. Anny Sobolewskiej:

"Dziecko z zespołem Downa rodzi się z upośledzeniem, którego rozmiar można określić dopiero po pewnym czasie. Najwięcej tych dzieci jest upośledzonych w stopniu lekkim, część średnio (czyli „umiarkowanie” w terminologii medycznej), a niektóre dzieci są upośledzone w stopniu głębokim.

W dobrych warunkach inteligencję dziecka można podwyższyć – do granicy normy, albo obniżyć przez zaniedbanie. Ale żadne cudowne terapie nie cofną upośledzenia, choć rodzicom małych „Downów” trudno w to uwierzyć. Nie należy zatem ufać iluzjom wyleczenia czy „naprawienia” zespołu Downa, jakie można kupić w kilku miastach – w Zabrzu, w Toruniu i we Wrocławiu......"

zespół Downa jest nieodwracalnym zaburzeniem genetycznym- nie "wyleczy" go żadna metoda- nie miejmy złudzeń-zwłaszcza za spore sumy.
Możemy natomiast pomóc w rozwoju stosując wielozmysłową stymulację od najwcześniejszych dni życia dzieci z zespołem Downa.

Offline Andrzej67

• Raczkujący Gadacz
Terapie - kontrowersje
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 18, 2003, 01:24:55 pm »
Tak : nie mozna mówić o wyleczeniu  czy "naprawieniu"  trisomii 21 - czyli Zespołu Downa - metodami rewalidacyjnymi - lecz można wspomagać rozwój naszych dzieci.... i obecnie tylko tyle.... :( .
Ale jestem głęboko przekonany ,że  niedługa jest chwila w której będzie możliwe  zmodyfikowanie  kodu genetycznego w taki sposób by usunąć  zbędne geny lub ich działanie zablokować . Genetyka i biologia molekularna  jest jedną z najszybciej rozwijających się  gałęzi nauki.... :D  :D  :D
"piekła  nie ma tam - po drugiej stronie życia , jest tu i teraz : sami sobie je stwarzamy przez nasze myśli i uczynki...."
"śpieszmy się kochać - bo ludzie tak szybko odchodzą...."
"każdego dnia jest coraz lepiej ,lepiej i lepiej...." (J.Silva)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Terapie - kontrowersje
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 19, 2003, 12:45:30 pm »
Ku przestrodze zagubionych jeszcze rodziców dzieci niepełnosprawnych w poszukiwania "złotej metody" na wyleczenie np. zespołu Downa "cudowną, bo modną terapią" -  postanowiłam umieścić artykuł "Niekonwencjonalne terapie w dostępnym miejscu w dziale "Artykuły-Reportaże" naszego serwisu.
Niekonwencjonalne terapie - czyli ufać czy nie polskiej rehabilitacji?

Ale jestem głęboko przekonany ,że niedługa jest chwila w której będzie możliwe zmodyfikowanie kodu genetycznego w taki sposób by usunąć zbędne geny lub ich działanie zablokować . Genetyka i biologia molekularna jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi nauki....

Andrzej podpisuję się pod tym!!!!!! pozostaje jednak wątpliwość: np. zablokują dodatkowy chromosom w 21 parze, ale co na to tysiące pozostałych komórek w organizmie dzieci z zespołem Downa? - jak zareaguje ich organizm?

Miejmy jednak nadzieję....

Offline samantha

• Raczkujący bywalec
  • **
Terapia czaszkowo-krzyzowa
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 22, 2003, 03:04:00 pm »

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Terapie - kontrowersje
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 22, 2003, 03:28:49 pm »
Ciekawe czy wiadomo jest tym "specjalistom", że dzieci z zD mogą mieć tzw. podwichnięcie szczytowo-obwodowe - i co wówczas???? też metoda dla metody lub zbijania kasy w mneij doinformowanych kręgach polskich rodzin?

Wiele rodzin korzysta z dobrodziejstw róznych terapii. Przedtem jednak należy upewnić się, czy dane dziecko może korzystać z niej. Dotyczy to zwłaszcza niektórych dzieci z zespołem Downa.
vide: dodatkowe informacje o podwichnięciu szczytowo-obwodowym kręgów C1, C2

Trzeba również pamiętać, że niektórym zaburzeniom, które same w sobie są wskazaniem do pewnych form wspomagania mogą towarzyszyć schorzenia, które uniemożliwiają ich elementy .

Przykładem takiej sytuacji jest niestabilność szczytowo-osiowa występująca często u dzieci z zespołem Downa.
Jest to dyslokacja połączeń pomiędzy dwoma kręgami szyjnymi C1 i C2.
Stan ten potencjalnie zagraża życiu lub grozi paraliżem (Komisja Medyczna NARHA –USA, 1995.)

Pamiętając o różnego typu zaburzeniach, w trosce o dobro pacjentów, powinni być oni szczegółowo badani przez lekarzy specjalistów przed rozpoczęciem jakiejkolwiek "umowocześnonej" terapii. To oni powinni decydować o możliwości uczestniczenia przez pacjentów w zajęciach.

Dlatego w dalszym ciągu uważam, że trzeba dużo wiedzieć o danym schorzeniu u naszych dzieci, przyjrzeć się wszelkim aspektom proponowanych metod - a wówczas podjąć najbardziej skuteczną metodę- NIE ULEGAJĄC MODOM lub mniej wiarygodnym opiniom entuzjastek bez pokrycia  - w międzynardowe badania medyczne.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Terapie - kontrowersje
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 20, 2003, 03:15:54 pm »
W dniach 27-28 września br.w Warszawie, w zespole Szkół nr 3 przy ulicy Antoniego Fontany 1 odbedzie się II Ogólnopolska Konferencja naukowa pod tytułem:

TERAPIA DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA - MITY I FAKTY

Szczegóły na Stronie Stowarzyszenia "Bardziej Kochani"

http://www.bardziejkochani.pl/teksty/karta_zgloszenia.rtf
Karta Zgłoszenia uczestnictwa

Myślę, że będzie to przełomowa Konferencja obrazująca rodzicom dobre i złe strony poszczególnych terapii dzieci z zespołem Downa.

a tutaj materiały w formacie doc z Konferencji
http://www.bardziejkochani.pl/teksty/konferencje_2.html

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Terapie - kontrowersje
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 24, 2006, 01:25:10 am »
Wątek o niekonwencjonalnych terapiach:

Niekonwencjonalne terapie - zmagania z rehabilitacją

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Terapie - kontrowersje
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 23, 2006, 02:35:48 pm »
Światopoglądy orientalne w edukacji?
-  ks. Aleksander Posacki SJ, - Nasz Dziennik Sobota-Niedziela, 23-24 września 2006, Nr 223 (2633)

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach