Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Uzyskano kontakt z pacjentami wegetatywnymi  (Przeczytany 6167 razy)

Offline zija

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 433
  • http://dzieciom.pl\4687
Uzyskano kontakt z pacjentami wegetatywnymi
« dnia: Luty 04, 2010, 01:13:38 pm »
http://wiadomosci.onet.pl/2123607,16,uzyskano_kontakt_z_pacjentami_wegetatywnymi,item.html

Uzyskano kontakt z pacjentami wegetatywnymi
Pacjenci w stanie wegetatywnym mogą odpowiadać na pytania. Naukowcom udało się dotrzeć do świadomości człowieka z uszkodzeniami mózgu i komunikować się z jego myślami – podaje BBC News.
Udało się to dzięki nowej metodzie skanowania mózgu.

Świadomość wykryto u trzech pacjentów wcześniej zdiagnozowanych jako znajdujących się w stanie wegetatywnym.
Przeprowadzone badania pokazują, że skanery mogą wykryć ślady świadomości u osób, które do tej pory uważano za zamknięte przed światem.

Pacjenci w stanie wegetatywnym są przytomni, jednak nie mają świadomości, z powodu ciężkiego uszkodzenia mózgu. Potrafią samodzielnie oddychać, przełykać, płakać i uśmiechać się, ale wszystko to ma charakter odruchowy. Kontakt z takim człowiekiem jest bardzo trudny.

Aby zbadać aktywność mózgu podczas skanowania lekarze poprosili pacjentów i zdrowych ochotników, aby wyobrazili sobie, że grają w tenisa. U każdego z wolontariuszy odnotowano aktywność części mózgu odpowiadającej za ruch. Podobnie u pacjentów, u których zakładano, że są w stanie wegetatywnym - informuje BBC News.

Zdaniem ekspertów, taka metoda może pomóc w leczeniu pacjentów w stanie wegetatywnym. Ułatwi na przykład skuteczne stosowanie leków przeciwbólowych, umożliwi też ustalenie stanu emocjonalnego. Może mieć także kluczowe znaczenie w sporach o utrzymywanie takich ludzi przy życiu.
kamila 22l porażenie mózgowe  i epi wygasła

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline zija

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 433
  • http://dzieciom.pl\4687
Lekarze "zajrzeli" w mózg 29-latka; są zdumieni
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 05, 2010, 02:54:20 pm »
http://wiadomosci.onet.pl/2124208,441,lekarze_zajrzeli_w_mozg_29-latka_sa_zdumieni,item.html

Lekarze "zajrzeli" w mózg 29-latka; są zdumieni

Mężczyzna, który według lekarzy od pięciu lat jest w stanie wegetatywnym, po raz pierwszy od czasu poważnego urazu głowy w wypadku samochodowym skontaktował się ze światem zewnętrznym.
Wnioski zebrane przez brytyjskich i belgijskich naukowców mają ogromne znaczenie dla opieki i leczenia pacjentów znajdujących się w stanie przypominającym śpiączkę. Informacje te pojawiają się dwa miesiące po tym, jak ujawniono, że inna ofiara wypadku samochodowego z Belgii, której stan był błędnie diagnozowany przez 23 lata jako stan wegetatywny, była przez cały czas przytomna.

W tym przypadku, przed ostatnim eksperymentem, 29-letni pacjent z Belgii, który miał poważny wypadek w 2003 roku, nie wykazywał żadnych sygnałów świadczących o tym, że może być przytomny.

Pięć lat temu lekarze uznali, że przeszedł on ze stanu śpiączki do stanu wegetatywnego, co oznaczało, że jego ciało funkcjonowało, ale bez żadnej osobowości, czy świadomości.

Naukowcy z uniwersytetów Cambridge i Liege uświadomili sobie, że ta diagnoza była niewłaściwa, kiedy mężczyzna odpowiedział na pytania dotyczące jego życia, w czasie, gdy naukowcy monitorowali aktywność jego mózgu.

Wykorzystując technikę skanowania, zwaną funkcjonalny magnetyczny rezonans jądrowy (functional Magnetic Resonance Imaging, fMRI), sprawdzano aktywność mózgu pacjenta, kiedy zadawano mu pytania typu "Tak" i "Nie", np. "Czy twój ojciec ma na imię Thomas?".

Pacjent komunikował odpowiedzi poprzez umyślną zmianę aktywności swego mózgu.

W ciągu trwających trzy lata badań, przeskanowano z pomocą fMRI 23 pacjentów, którzy według diagnozy byli w stanie wegetatywnym. Jak mówią naukowcy, ślady świadomości zauważono w czterech z tych przypadków, co daje 17 procent.

Metoda fMRI może z dokładnością do stu procent rozpoznać odpowiedzi mózgu na pytania zadawane zdrowym uczestnikom badań, ale nigdy wcześniej nie wykorzystywano jej u pacjentów, którzy nie są w stanie się poruszać się lub mówić.

Doktor Adrian Owen, współautor badania z Medycznej Rady Badawczej (Medical Research Council) powiedział: Byliśmy zdumieni, kiedy zobaczyliśmy wyniki skanu pacjenta i to, ze był on w stanie poprawnie odpowiadać na zadawane mu pytania, po prostu zmieniając swe myśli.

- Te skany nie tylko powiedziały nam, że pacjent nie był w stanie wegetatywnym, ale co ważniejsze, po raz pierwszy od pięciu lat, dało to pacjentowi możliwość pewnej komunikacji swoich myśli światu zewnętrznemu - mówi.

Doktor Steven Laureys z Uniwersytetu Liege zgadza się, że ta metoda badawcza daje pacjentowi jedyny możliwy sposób komunikacji od czasu wypadku.

Dodaje też: To na razie początek, ale w przyszłości mamy nadzieję rozwinąć taką technikę, która pozwoli niektórym pacjentom wyrażać swoje uczucia i myśli, kontrolować swoje otoczenie oraz poprawić ich jakość życia.

Przypadki pacjentów znajdujących się w stanie wegetatywnym uwidaczniają, jak bardzo trudno jest ustalić poziom świadomości u ludzi, którzy nie mogą się normalnie komunikować.

W listopadzie zeszłego roku okazało się, że ofiara wypadku samochodowego, która została błędnie zdiagnozowana jako pacjent w śpiączce będący "w stanie wegetatywnym", przez 23 lata przez cały czas była przytomna. Przez lata poszkodowany Belg słuchał rozmów, które toczyły się wokół niego, ale nie był w stanie w żaden sposób skomunikować się ze swymi lekarzami, czy rodziną.

Rom Houben miał 23 lata w momencie, kiedy doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego mężczyzna był całkowicie sparaliżowany. Był rok 1983, a lekarze uznali, że Houben jest "w stanie wegetatywnym", nic nie słyszy i nic nie czuje.

W końcu jednak doktor Laureys przeprowadził ponowne badania jego mózgu wykorzystując nową technikę skanowania i odkrył, że umysł Houbena funkcjonuje w pełni.

Podczas wywiadu z brytyjską telewizją ITV, Houben komunikował się pisząc na specjalnej klawiaturze, która przymocowana była do jego wózka inwalidzkiego. Pomagała mu przy tym druga osoba.

Mężczyzna powiedział wówczas: W niektórych momentach czułem się potwornie samotny, ale wiedziałem, że moja rodzina we mnie wierzy. Chcę się po prostu cieszyć życiem. Widzę teraz ogromną różnicę, kiedy już wróciłem do kontaktu ze światem.

Tłumaczenie: Onet.pl
kamila 22l porażenie mózgowe  i epi wygasła

Offline zija

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 433
  • http://dzieciom.pl\4687
Odp: Uzyskano kontakt z pacjentami wegetatywnymi
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 05, 2010, 03:09:34 pm »
http://www.tvn24.pl/-1,1641702,0,1,pacjent-bez-swiadomosci-komunikuje-sie-myslami,wiadomosc.html

Pacjent "bez świadomości" komunikuje się myślami

Przez pięć lat uważano, że znajduje się w stanie wegetatywnym. 29-letni mężczyzna okazał się jednak być świadomy i komunikuje się za pomocą myśli. Zdaniem ekspertów oznacza to, że wszyscy pacjenci znajdujący się w stanie śpiączki czy w stanie wegetatywnym powinni być ponownie poddani ocenie lekarzy.
Jest bowiem nadzieja, że wielu z nich w przyszłości może odzyskać choć część sprawności.


Jak się kontaktował?

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Belgii za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego zbadali mózg mężczyzny, który uległ w 2003 roku wypadkowi. Seria testów ujawniła, że sparaliżowany i pozbawiony świadomości (przynajmniej tak sądzono) jest w stanie udzielać myślami odpowiedzi "tak" i "nie" na pytania (m.in. czy twój ojciec ma na imię Thomas").


- Byliśmy zdumieni gdy zobaczyliśmy wyniki badania pacjenta. Zadziwiło nas to, że był w stanie poprawnie odpowiedzieć na pytania, które mu zadaliśmy, w prosty sposób zmieniając swoje myśli - powiedział dr Adrian Owen, współautor badania Medical Research Council.

Mężczyzna, z którym nawiązano kontakt, ma 29 lat. Jest jedną z 23 osób zdiagnozowanych jako będące w stanie wegetatywnym, które poddano badaniu rezonansem. Oznaki świadomości wykryto jeszcze u czterech innych osób.

Cuda? Nie, rozwój medycyny


Badania nad ludzkim mózgiem trwają od wielu lat. Niestety, nadal niewiele wiemy w gruncie rzeczy o jego funkcjonowaniu.

To samo dotyczy chorób i efektów uszkodzenia, dotykających nasz centralny ośrodek nerwowy. Niedawno naszą niewiedzę jaskrawo pokazał przypadek mężczyzny, który po 23 latach "przemówił" (za pomocą komputera): - Krzyczałem, ale nikt mnie nie słyszał.

Po latach, w 2006 roku po skanie mózgu okazało się, że mężczyzna choć sparaliżowany, ma sprawny mózg.

sm//kdj/k
kamila 22l porażenie mózgowe  i epi wygasła

Offline zija

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 433
  • http://dzieciom.pl\4687
Odp: Uzyskano kontakt z pacjentami wegetatywnymi
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 05, 2010, 03:11:48 pm »
http://www.tvn24.pl/12691,1630177,0,1,pacjent-w-spiaczce-krzyczal-przez-23-lata,wiadomosc.html
Pacjent w śpiączce krzyczał przez 23 lata
Wielka tragedia i ponowne narodziny po 23 latach - oto w największym skrócie historia Roma Houbena. Przez 23 lata lekarze myśleli, że Belg znajduje się w stanie wegetatywnym i dopiero wykonany w 2006 roku skan mózgu pokazał, że mężczyzna cały czas był przytomny.
Niezwykła historię opisał niemiecki "Der Spiegel", a we wtorek do mediów dotarły nagrania, pokazujące poruszającego się na wózku Houbena. Na zdjęciach widać m.in. jak korzysta ze specjalnej elektronicznej klawiatury, która umożliwia mu komunikację z innymi i pływa w basenie.

Personel medyczny przez lata był przekonany, że Houben po wypadku samochodowym w 1983 roku przebywał w stanie śpiączki. Lekarze z belgijskiego Uniwersytetu w Liege stwierdzili jednak, że mężczyzna został źle zdiagnozowany, a jego przypadek nie był odosobniony.


23 lata niemego krzyku

- Krzyczałem, ale nikt mnie nie słyszał - mówił 46-letni Houben niemieckiemu tygodnikowi "Der Spiegel". Dopiero w 2006 roku po skanie mózgu okazało się, że choć Belg jest sparaliżowany, jego mózg pracuje w zasadzie zupełnie normalnie.

- Nigdy nie zapomnę dnia, kiedy mnie odkryli - stwierdził mężczyzna, porozumiewający się za pomocą specjalnej klawiatury. - To było jak powtórne narodziny - dodał. - Muszę być optymistycznie nastawiony. Staram się dociec celu rzeczy. Wszystko jest warte szacunku - napisał w jednej z pierwszych wiadomości Houben.

Zdaniem dra Stevena Laureysa, który napisał artykuł dotyczący przypadku Houbena, podaje, że aż w około 40 proc. przypadków ludzie zakwalifikowani jako przebywający w stanie wegetatywnym, przejawiają oznaki świadomości.

jak/iga/k
kamila 22l porażenie mózgowe  i epi wygasła

Offline zija

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 433
  • http://dzieciom.pl\4687
"Śpiączka - największe więzienie świata"
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 05, 2010, 03:16:10 pm »
http://www.tvn24.pl/12690,1630370,0,1,spiaczka-_-najwieksze-wiezienie-swiata,wiadomosc.html

Wybudzenie ze śpiączki w ciągu półtora roku od wypadku to kategoria medyczna, potem to cud - mówiła w TVN24 Ewa Błaszczyk z fundacji "Akogo?", komentując przypadek Belga, który wybudził się po 23 latach. - Ludzie w śpiączce są ludźmi uwięzionymi we własnym ciele. Jeśli im nie pomożemy, skażemy ich na śmierć - dodała.
Przez 23 lata lekarze myśleli, że Belg Rom Houben znajduje się w stanie wegetatywnym, ale mężczyzna zdołał się wybudzić.

- Takie rzeczy się dzieją, również w Polsce, tylko to kwestia nagłośnienia – podkreśliła. I dodała, że funkcja "Światło", pod której opieką znajdują się osoby znajdujące się w śpiączce od dawna miała w ciągu pięciu lat 18 wybudzeń.


Błaszczyk zwróciła też uwagę, że czym innym jest wybudzenie, czym innym informacja, że taka osoba wie, czuje, słyszy, jest ma świadomość wszystkiego, co się dzieje, ale nie ma żadnej mocy sprawczej.

"Nie skazujmy ich na śmierć"

- Jest w największym więzieniu świata – powiedziała Błaszczyk. I dodała, że niektórzy pacjenci budzący się ze śpiączki pamiętają wszystko, jakby mieli twardy dysk z zapisem wszystkiego, co się stało, niektórzy nie pamiętają nic, to indywidualna sprawa.


– Osoby po wybudzeniu opowiadają mi, że biegają po swoim ciele, dobijają się, wrzeszczą, krzyczą: jestem. I nic, zero. Dociera za to do nich to, że są traktowane nie jak podmiot, ale przedmiot. A także tocząca się wokół dyskusja, czy leczenie ma sens, czy też nie – opowiadała.

I podkreśliła, że bardzo ważne jest jak traktuje się ludzi w śpiączce. Dlatego w Polsce prowadzona jest obecnie kampania (m.in. widać ją na billboardach na ulicy), która ma zwrócić uwagę, że ponad 50 proc. osób w śpiączce zachowuje świadomość. - Ludzie, którzy są uwięzieni w ciele, nie mają żadnej mocy sprawczej. Jeśli nie zachowamy się odpowiednio do problemu, skazujemy na śmierć żywe osoby, żywe byty - powiedziała Błaszczyk.

mac/iga
kamila 22l porażenie mózgowe  i epi wygasła

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach