Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Usługi detektywistyczne tylko  ze sprawdzonym biurem Detektyw Warszawa polecamy tego detektywa.

Autor Wątek: potrzebuję informacji na temat wizyty u ortodonty  (Przeczytany 14095 razy)

Monika_kg

• Gość
potrzebuję informacji na temat wizyty u ortodonty
« dnia: Styczeń 26, 2010, 09:23:18 pm »
mam z tym mały problem, ponieważ Oluś ma wyrwanych kilka ząbków (bardzo zgrzytał i zdarł je totalnie) dentystka powiedziała, żebym poszukała ortodonty który zajmuje się wykonaniem dziecięcej protezki, jednak nikt nie potrafi powiedzieć mi gdzie wykonuje się takie protezy i czy są one refundowane chociaż częściowo (w internecie znalazłam jedynie prywatne gabinety dziecięce, do kilku z nich dzwoniłam i nikt nie chce się podjąć pracy z dzieckiem niepełnosprawnym).
jeżeli ktoś z Was miał podobny problem, lub może udzielić mi jakichkolwiek informacji, proszę o pomoc i podpowiedź co robić.

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Odp: potrzebuję informacji na temat wizyty u ortodonty
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 26, 2010, 09:43:15 pm »
Moniko,nie podam Ci linków,bo mam problemy z necikiem.

Inne schorzenia,tam znajdziesz temat (przyklejony) na temat ząbków.
W nim jak się nie mylę,było na temat gabinetu,ale
bodajże dotyczyło Katowic,więc odrobinke daleko.
Ale poszukaj i znajdź,poczytaj.

Jeszcze w ZDowna również istnieje wątek dotyczący ząbków (chyba tez przyklejony)
Warto poszukać i poczytać.

Odnośnie zgrzytania zabkami,była też ciekawa dyskusja do odszukania w Inne schorzenia.

Jak tam Olus,duży już chłopczyk pewnie?
Całuski dla synka.
Pozdrawiam :))
"Starsza Jesienna Miotełka"

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 26, 2010, 09:47:55 pm »
Szkoda, że nie napisałaś wcześniej o problemie.

Wymiana ząbków teraz? raczej będzie trudno. Powinnaś poznać przyczynę aż takiego zgrzytania ząbkami.

U nas były długie dyskusje na ten temat:

http://forum.darzycia.pl/index.php?topic=4305.0
http://forum.darzycia.pl/index.php?topic=4305.msg66457#msg66457

To może być bruksizm!!!!!!

bruksizm

Zgrzytanie zębami (inna nazwa: bruksizm) to nawykowe i niekontrolowane zaciskanie zębów, spowodowane najczęściej czynnikami emocjonalnymi.

Typowy obraz bruksizmu to występowanie mimowolnego zaciskania i zgrzytania zębami, zdarzające się głównie w nocy, ale mogące występować także w ciągu dnia. Nieco częściej występuje u kobiet. Objawy te są silnie związane z nadwrażliwością emocjonalną lub nadmiernym, przewlekłym stresem.

Zgrzytanie zębami występuje częściej u osób zakażonych pasożytami przewodu pokarmowego (owsiki, lamblie).

Czynnikiem predysponującym są też wady zgryzu. Konsekwencją długo trwającego zgrzytania zębami może być poważne uszkodzenie szkliwa i koron zębów, a nawet uszkodzenie stawów skroniowo-żuchwowych. Przyczyną uszkodzeń są siły działające na
powierzchnie zębów, które przy mimowolnym zgrzytaniu zębami są nawet 10-krotnie
większe niż przy normalnym gryzieniu lub żuciu.

Każdy przypadek przewlekłego zgrzytania zębami wymaga kompleksowej pomocy

lekarskiej. Oprócz "rutynowego" wykluczenia pasożytniczych chorób przewodu

pokarmowego konieczna jest zwykle porada psychologa lub psychiatry, którzy pomogą

wyeliminować najważniejszą przyczynę bruksizmu, czyli przewlekłe zaburzenia

emocjonalne. Wskazana jest też kontrola stomatologiczna. Istnieją możliwości

zaopatrzenia ortodontycznego w postaci założenia tzw. szyn relaksacyjnych -

przezroczystych nakładek na zęby, które uniemożliwiają ich zaciskanie. Zapobiega

to narastaniu uszkodzeń zębów.

W postępowaniu domowym należy przeanalizować wszystkie czynniki sprzyjające

zaburzeniom emocjonalnym i spróbować je wyeliminować we współpracy z psychologiem.

Przy stwierdzeniu pasożytów przewodu pokarmowego należy zbadać całą rodzinę i

przeleczyć jednocześnie wszystkich zakażonych.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Monika_kg

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 27, 2010, 05:11:29 pm »
oczywiście zdaję sobie z tego sprawę, byliśmy na badaniach- wszystko było w porządku i konsultowałam to z lekarzami. Oluś jest także pod stałą opieką psychologa.
jego zgrzytanie ząbkami nasila się wieczorem podczas zasypiania, wszelkiego rodzaju gryzaki i nakładki na ząbki nie pomagają.
jeżeli chodzi o ząbki to pojechałam z nim do dentysty na naprawę dwóch ubytków a wyrwała mu ich kilka, twierdząc że była taka potrzeba...

Offline renata

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 28, 2010, 08:33:41 pm »
nie wiem czy to nie glupi pomysl z ta proteza to mleczaki mialas wyrwane ,moja Louise miala wyrwanw w tym samym czasie co twoj maly zniszczone przez lekarstwa byla bez protezy i swietnie sobie radzila jestesmy pod opieka kliniki dentystycznej dla dzieci z problemami nikt nam nawet nie sugerowal takiego pomyslu  teraz ma stale i jest wszystko ok  Powodzenia

Monika_kg

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 02, 2010, 06:42:24 pm »
do tej pory nie myśleliśmy o protezce Olkowi brakowało kilu górnych ząbków.
jednak teraz ma wyrwane także dwa na  dole, więc całkowicie brak mu przednich ząbków.
znalazłam doktora który się zajmuje dentystyką dzieci niepełnosprawnych (dr.Rafał Marek, pod Wrocławiem) i podczas konsultacji stwierdził że może to być istotne aby później stałe ząbki rosły prosto i poprawnie. no i przede wszystkim komfort Olka, teraz je popychając jedzenie sobie paluszkiem na bok. 

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 02, 2010, 07:30:05 pm »
Czy ten dr zlecił Ci wcześniej zrobienie rtg panoramicznego? czy znowu "na oko" byle wyciągnąć kasę od Ciebie?
Bywa zupełnie odwrotnie niż piszesz. Trzeba usuwać zdrowe mleczaki aby dać miejsce stałym  ząbkom.
O tym decyduje ortodonta po wcześniejszym odczytaniu rtg panoramicznego.

Potem ząbki mogą być nawet takie jak mają za ciasno

Offline renata

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 02, 2010, 07:52:06 pm »
tez Soniu zatanawiam sie co oni wymyslaja  To samo mowia tu specjalisci jak go chcesz katowac  ta protezka  .My mielismy plytke wystarczy mi stresu  zostaw go sam sie nauczy jesc louise sobie radzila bez problemu

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 02, 2010, 09:53:43 pm »
Moniko w zD (temat przyklejony),znajdziesz wspomniany przez Renatke  temat dot. płytki nazębnej

http://forum.darzycia.pl/index.php?topic=2320.0
Płytka nazębna

Offline MAKA

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 03, 2010, 08:06:50 am »
W krakowie przyjmuje ortodonta specjalizujacy sie w dzieciaczkach niepełnosprawnych - dr  Radwańska , nie obowiązuje rejonizacja.

http://www.poradnia-krakow.pl/

dr Radwańska przyjmuje w tylko w środy, zadzwoń pomiędzy 8 a 15 i spróbuj z nia porozmawiać. To przemiła i bardzo życzliwa osoba, może tam dowiesz się czegoś konkretnego.

Z krakowa do Wrocławia nie jest tak daleko... ;)

pozdrawiam, marta

Monika_kg

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 04, 2010, 07:24:13 pm »
Czy ten dr zlecił Ci wcześniej zrobienie rtg panoramicznego? czy znowu "na oko" byle wyciągnąć kasę od Ciebie?

narazie rozmawiałam z nim tylko przez telefon. nic nam jeszcze nie zalecił, szukam teraz lekarza w Warszawie (ponieważ mieszka tam mój tata mielibyśmy na miejscu zapewniony transport, nocleg etc) jeśli nikogo nie znajdziemy umówimy się na wizytę do Wrocławia i wtedy poznam zalecenia ;)

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 08, 2010, 09:09:32 am »
Moniko,jeżeli tato mieszka w Warszawie to może sie zorientować,popytać znajomych,kogo polecają?

Tu nawet sympatycznie wygląda strona
http://www.dentacare.pl/

Monika_kg

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 07, 2010, 10:58:39 am »
rzeczywiście sympatyczna :D zadzwonię tam jutro z samego rana. Tata pojechał do jakiejś kliniki stomatologii dziecięcej (bez specjalizacji dla dzieci niepełnosprawnych) i powiedzieli mu że nie ma problemu z przyjęciem OLka a leczenie jest darmowe i mam przyjechać z nim na wizytę kontrolną i badanie czy jest to rzeczywiście niezbędne. jednak obawiam się współpracy z OLkiem bo żeby mu choćby zajrzeć do buźki lub umyć ząbki to się trzeba nagimnastykować, bo strasznie się buntuje ^^

Offline renata

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 07, 2010, 08:58:23 pm »
Monika my chodzimy do dentysty co miesiac zeby sie bawic .louise musiala sie oswoic ze ktois grzebie jej w buzi  przy dluzszych wizytach dostaje jakies lekarstwo do picia ktore ja uspokaja otumania Teraz sama wdrapuje sie na fotel i otwiera buzie jak lew

Monika_kg

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 08, 2010, 08:19:05 am »
jak się nazywa to lekarstwo? :D
my niestety mamy najbliższego dentystę w koszalinie (szpital wojewódzi poradnia dla niepełnosprawnych) no ale tam nie wykonują protezek. jeśli chodzi o leczenie to mamy do wyboru szarpanie się i trzymanie dziecka w cztery osoby na siłę albo narkozę.
smutne ale prawdziwe.

Offline renata

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 08, 2010, 08:33:12 am »
dzis albo jutro musze isc do dentysty to sie zapytam Uwazam ze to wy wystraszyliscie dziecko nikt nigdy u nas nie pozwolil by na takie metody Sprobuj najpierw w domu  sie bawic w dentyste a potem moze masz kogos znajomego zeby chodzil posiedziec na fotelu Potem powoli otwierac buzie itd Dzieciak sie boi dlatego  takie problemy  a co potem bedzie ?Powodzenia
pocwiczcie troche dziala  ;)

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 08, 2010, 08:50:28 am »
Monika odnosnie zabawy w domu,w innym wątku napisałam,to zacytuję

Monika,a może spraw dla Olka (dzieci) "zestaw lekarski dla dzieci"

Ja miałam taki jeszcze z "narzędziami stomatologicznymi",do tego biały fartuch (uszyty)
Świetna zabawa dla maluchów,a przy okazji się troszkę oswajają się z "leczeniem"

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 08, 2010, 09:24:15 am »
NIGDY przemocy!!!
Dziecko może być nadwrażliwe dotykowo - więc masaż, zabawy wprowadzające w zagadnienie.

Monika_kg

• Gość
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 08, 2010, 10:43:16 am »
dlatego nie robimy nic na siłę i jednak wybieramy narkozę. niestety nie podchodzi się tam indywidualnie do dzieci. to wygląda tak: uśpić, wyrwać, następny. no cóż...

Offline renata

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 11, 2010, 04:45:19 pm »
Stesolid Monika tu masz nazwe leku moja dentystka tez uwaza ze to proteza to jakies nieporozumienie Jesli chodzi o narkoze to ostatnie uspienie Louise miala jak usuwalismy migdaly i klinika  uniwersytecka odmowila nam narkozy bo sie bali powiklan mielismy narkoze i operacje  w najlepszym szpitalu zeby byly wszyskie sprzety do ratowania wrazie komplikacji rozwaz zawsze za i przeciw narkoza to koniecznosc cwicz pewnie masz jakas lekarke  powodzenia ;)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 11, 2010, 05:02:05 pm »
"renata" ratujesz moje myślenie, a już miałam obawy, że wiek mi wpłynął na brak racjonalnego myślenia.  ;)
Narkoza przy wiotkości dzieci z zD-to ogromne ryzyko.
Ja nie podałam Monice narkozy nawet jak okulistka zalecała operację oka.
O protezce w życiu bym nie pomyślała nawet, bo przecież dziecko rośnie a protezka nie. Ponadto nadwrażliwość dzieci z D jest tak częsta, że nie chcą nawet dotknąć dziąseł szczoteczką do zębów a co mówić o noszeniu protezki..???

Na miejscu Moniki k_g dawałabym dziecku marchewkę do gryzienia aby samo usprawniało sobie gryzienie, żucie, połykanie- to nieodzowne do mowy czynnej, a teraz do wzmocnienia mięśni dziąseł.

Ząbki stałe same wyrosną bo teraz mają więcej miejsca do tego.

p.s.
Moja bliska znajoma poddała narkozie syna z zD bo robiła mu rezonans magnetyczny przy stwierdzeniu guza pajęczyniaka.
Raz się udało i obudził się normalnie, a za 2 razem nie mogli go dobudzić wiele godzin i zostawili w szpitalu na obserwacji.
Narkoza to nie landrynka.
a tu jeden z przykładów:
http://forum.darzycia.pl/index.php?topic=8208.0

Podczas narkozy dochodzi do modyfikacji białka zaangażowanego w rozwój choroby Alzheiemera - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo „Journal of Alzheimer's Disease”
http://www.biomedical.pl/aktualnosci/narkoza-zwieksza-ryzyko-alzheimera-467.html

Monika_kg

• Gość
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 11, 2010, 05:19:15 pm »
no niestety nie mam innego wyjścia. albo OLuś bedzie cierpiał z powodu bólu ząbków albo musimy to jednak zrobić. nie mogę nic poradzić na procedury w tej przychodni, jest to jedyna przychodnia stomatologiczna dla niepełnosprawnych w województwie...
A co do marchewki to Olek jej nie lubi i nie zje, jedynie taką ugotowaną. z resztą nie jada nic twardego bo nie daje sobie z tym rady.
Renata... każdy dentysta mówi inaczej. nasz stwierdził że jest to niezbędne.
pojedziemy na konsultacje do ortodonty i wtedy poznam jego zdanie.

Offline renata

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 11, 2010, 05:32:03 pm »
Monika wydaj na ta nowa szczoteczke elektryczna i niech on troche sam a troche ty poczysci one sa dobre stare zeby musisz usunac  bo bedziesz miala infekcje  ale poczekaj z protezka zobacz jak sobie radzi ja tez mialam obawy jak usunelam Louise zeby jak bedzie jadla i nie musialam miksowac jedzenia Wiesz ja mysle ze my wciaz sami nie doceniamy naszych dzieci a one nas wciaz zaskakuja swoja poradnoscia i dobrze  :Dpowodzenia

Monika_kg

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 11, 2010, 05:41:59 pm »
oczywiście też mu nie miksuję i nie ma problemów ze zjedzeniem np kotleta jesli mu pokroję na kawałki wielkości jednego kęsa lub kanapki bez skórek od chleba ^^ ale jesli coś jest za twarde (np jabłko), po prostu denerwuje się i to wyrzuca.
ach, Soniu : przed wizytą u dentysty oczywiście byliśmy u kardiologa na konsultacji i wyraził zgodę na narkoze, ponieważ Olek ma na szczęście bardzo zdrowe serduszko. KArdiologa odwiedzamy co 3 miesiące.

Renata : spróbuję, może rzeczywiście bardziej mu się spodoba elektryczna szczoteczka. teraz myjemy zęby na dwie. jedną Olek się bawi i jeździ nią po języku a drugą ja mu myję ząbki :)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 11, 2010, 05:48:39 pm »
Monika- moja też jadła wszystko miksowane bo nie chciało jej się gryźć.
Miałam gehennę z tego powodu.
Nikomu NIE radzę powielać moich błędów.
Dzieci z zD są wiotkie, ale i leniwe-stąd problem z gryzieniem, żuciem.
Te czynności są najlepszym lekarstwem na złagodzenie braku napięcia mięśniowego.
Bez tych umiejętności możemy zapomnieć o wyraźnej mowie czynnej.
A to dopiero stanowi upośledzenie u naszych dzieci. (brak komunikacji międzyludzkiej).
Tak jak pisze "renata": masaże dziąseł, szczoteczka elektryczna, nie miksowane posiłki.
Oprócz "rad" wielu "specjalistów- zalecam dużą dawkę własnej intuicji.

Offline renata

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 12, 2010, 04:41:58 pm »
nie wiem tylko czemu nie mozna tak zrobic jak u nas kliniki dentystycznej dla dzieci niepelnosprawnych wszysccy wiedza jak sie obchodzic z dzieci jaki problem zwiazany z jaka wada jezyk migowy opanowany przez personal i jakos to wyglada w polsce znalezc specjaliste to cyrk

Offline aleksandra1

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 17, 2010, 11:38:32 pm »
http://www.stomatologiadzieci.pl/code/glowna.php
   no innym forum mamy zachwalają,

A ja mam pytanie czy ta płytka podniebienna ma jakąs fachowa nazwe?
Jedna mała łza nie musi spaść,jeśli możesz coś od siebie dać...

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 18, 2010, 12:23:46 pm »
ach, Soniu : przed wizytą u dentysty oczywiście byliśmy u kardiologa na konsultacji i wyraził zgodę na narkoze, ponieważ Olek ma na szczęście bardzo zdrowe serduszko. KArdiologa odwiedzamy co 3 miesiące.

To świetnie, ale podanie narkozy jest niebezpieczne nie tylko ze względu na pracę serca, ale na wiotkość towarzysząca dzieciom z zD!!!!!. (zwłaszcza wiotkich mięśni krtani)!!!
Przy narkozie dziecko jest w pozycji leżącej, sama narkoza powoduje zwiotczenie mięśni, a gdy dziecko z zD jest dodatkowo wiotkie to może nastąpić uduszenie.

O narkozie u dzieci z zD pisała lata wstecz nasza userka "renata" ze Szwecji.
Taka narkoza ewentualnie powinna być podana w pozycji siedzącej-NIGDY na leżąco. Niestety wielu specjalistów o tym nie wiedziało i doprowadziło do śmierci na fotelu dentystycznym.
Choć brzmi to groźnie - moim celem jest doinformowanie-NIE jakieś zastraszanie.

Monika_kg

• Gość
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 18, 2010, 05:53:41 pm »
w polsce znalezc specjaliste to cyrk
rzeczywiście, na początku powiedziano mi że podobno jedyny w polsce specjalista jest we Wrocławiu. Później znalazłam w Warszawie, jednak nie prowadzą tam teraz zapisów bo mają NADMIAR PACJENTÓW, z WArszawy odesłano mnie do Gdańska, następnie do Szczecina... miałam dość. zadzwoniłam więc do funduszu i tam mi podano dwa numery (Szczecin i Słupsk): pierwszy okazał się numerem do gabinetu stomatologicznego w którym takich rzeczy nie wykonują, a w drugim wykonuje jeden lekarz ale jest obecnie na urlopie.... poszłam więc do zwykłego ortodonty u mnie w mieście by po prostu popytać, skonsultować, czegoś się dowiedzieć.
Pani stomatolog lecząca Olka została po prostu wyśmiana. POwiedziano mi że nie należy robić dziecku protezki, nie dość że będzie mu przeszkadzać w buzi to istnieje ryzyko uduszenia...
CYRK NA KÓŁKACH!

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 18, 2010, 06:33:23 pm »
No wreszcie znalazłaś kogoś mądrego Moniko-brawo.
Ja specjalnie zadzwoniłam do naszej lekarki też pytalam-wyśmiała mnie  :D

Offline renata

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 20, 2010, 10:21:20 pm »
cyrk nie ktos robi pieniadze na desperacji ludzi

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach