Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Projekt zmian w kształceniu dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.  (Przeczytany 3467 razy)

Offline matkakarolina

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 146
BARDZO WAŻNE!!!
tTrwają przygotowania do zmian zasad kształcenia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.Projekt tych zmian na stronie Miniwterstwa Edukacji Narodowej.Zachęcam Państwa, szczególnie zrzeszonych w stowarzyszeniach, do pisania o swoich odczuciach, problemach i wizji kształcenia naszych dzieci.Szkoła co raz bardziej otwiera się na rodzica,po za tym niech ktoś napisze o sprawach, o których nauczyciele i dyrektorzy wolą milczeć.O braku standardów zatrudnienia nauczycieli wspomagających, o tym, ze w wielu szkołąch są pernamentnie wysyłani na zastępstwa za nieobecnych nauczycieli.O niewystarczającej liczbie godzin terapii logopedycznej, braku zajęć kompensyjno-korygujących  lub braku indywidualnych zajęć rewalidacyjnych.Owszem, nie we wszystkich szkołach tak jest.Ale jest w wielu, a dyrektorzy i grono zasłania się oszczędnościami OP, bo to przecież na naszych dzieciach najłatwiej zaoszczędzić.Jestem sama nauczycielem i widzę, że jakości i prawidłowości kształcenia dzzspe nikt nie kontroluje.Na codzień w spotkaniach z innymi rodzicami słyszę o rzeczach, które absolutnie nie powinny mieć miejsca.Mamy szansę, sprawa znalazła się na "topie" konsultacje trwają do 31 kwietnia.miejmy w nich swój głos!!!!!

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Projekt zmian w kształceniu dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 24, 2010, 12:34:57 pm »
matkakarolina,czy o ten projekt chodzi?

Specjalne potrzeby edukacyjne
http://www.konferencje.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1070&Itemid=218

"Opracowanie zawiera informacje o planowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmianach w kształceniu specjalnym oraz poradnictwie i pomocy psychologiczno-pedagogicznej, uzasadniające ich wprowadzenie, wskazujące zakres oraz propozycje rozwiązań. Wdrożenie proponowanych rozwiązań przyczynić się ma m.in. do wyrównywania szans edukacyjnych dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i zwiększenia efektywności świadczonej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Zachęcamy i zapraszamy wszystkich, którym leży na sercu dobro kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, do dyskusji nad przedstawionymi w niniejszym materiale propozycjami.


Założenia projektowanych zmian - Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - informator"
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline matkakarolina

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 146
Odp: Projekt zmian w kształceniu dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 24, 2010, 12:42:16 pm »
Dokładnie, właśnie o ten.Jak zwykle jesteś nieoceniona Gago!!!!Naprawdę zachęcam do dyskusji.Myślę, że każdy z nas przeszedł "drogę przez mękę" z niektórymi aspektami polskiej edukacji, a nasze doświadczenia są bezcenne.Na tym forum jest cała masa cudownych i światłych rodziców.Nic o nas bez nas, chciałoby się powiedzieć.

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Projekt zmian w kształceniu dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 05, 2010, 05:02:51 pm »
Powstaną zespoły ds. specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów
Autor: PAP. Fot.: Filip Miłuński
Powołanie w szkołach zespołów, które będą rozpoznawać specjalne potrzeby edukacyjne uczniów m.in. z niepełnosprawnością, chorych, zaniedbanych wychowawczo lub wybitnie zdolnych zakłada projekt zmian, które przygotowało ministerstwo edukacji. Minister Katarzyna Hall zachęca nauczycieli do dyskusji na ten temat.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/59879
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline matkakarolina

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 146
Odp: Projekt zmian w kształceniu dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 07, 2010, 11:50:01 am »
Myślę, że nie tylko nauczyciele powinni wziąć udział w tych dyskusjach.CZęść nauczycieli chętnie "ukręciłaby temu projektowi łeb", bo to masa dodatkowej roboty.Programy indywidualne trzeba będzie napisać, zauważyć problemy edukacyjne, które teraz zamiata się elegancko pod dywan.Potrzebna jest zmiana u podstaw, zmiana całego tego chorego systemu, który traktuje dziecko zse jak kukułcze jajko.Brak specjalistów, nauczyciele wspierający chodzący na zastępstwa, a nie do swoich dzieci, brak indywidualnych programów nauczania, brak indywidualizacji pracy z dzieckiem, brak rewalidacji indywidualnej to norma.Mam nieodparte wrażenie, że dzieciaki z afazją, zD, upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim  nigdzie nie pasują.Do szkoły specjalnej już nie, do szkoły masowej nawet z klasami integracyjnymi jeszcze nie.Dzieje się coś ważnego, do czego się przez wiele lat nie wróci, a my rodzice milczymy.Skazujemy tym samym nasze dzieciaki na byle jaką edukację.Nawet nauczanie indywidualne nas nie uratuje, bo zasady jego przyznawania mają być zaostrzone...Może więc trzeba się odezwać?????

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Projekt zmian w kształceniu dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 08, 2010, 09:21:26 am »
Mam nieodparte wrażenie, że dzieciaki z afazją, zD, upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim  nigdzie nie pasują.Do szkoły specjalnej już nie, do szkoły masowej nawet z klasami integracyjnymi jeszcze nie.

Takie wrażenie masz nie nie tylko Ty,sporo wypowiedzi było już na ten temat.:(

Kiedy chodziło o zmianę świadczeń,rodzice się zmobilizowali.
Temat dla przypomnienia
Jak spowodować podwyżki świadczeń i rent socjalnych

Myśle,że i tym raz też tak będzie i odezwą się rodzice w tej sprawie też.
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Projekt zmian w kształceniu dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 09, 2010, 08:35:31 am »
MEN zadba o uczniów

Powołanie w szkołach zespołów, które będą rozpoznawać specjalne potrzeby edukacyjne uczniów m.in. niepełnosprawnych, chorych, zaniedbanych wychowawczo lub wybitnie zdolnych zakłada projekt zmian, które przygotowało ministerstwo edukacji.

Minister Katarzyna Hall zachęca nauczycieli do dyskusji na ten temat.

Hall tłumaczyła na konferencji prasowej w czwartek w Lublinie, że w myśl proponowanych przez MEN zmian specjalne potrzeby edukacyjne nie dotyczą tylko uczniów niepełnosprawnych czy przewlekle chorych.

"Specjalna potrzeba edukacyjna to również np. wybite zdolności ucznia. To również chodzi o dzieci, które np. przybywają z innego systemu edukacji i po kilku latach kształcenia za granicą wymagają wyrównania różnic programowych. To też dzieci pochodzące ze środowisk zaniedbanych ekonomicznie, kulturowo" - powiedziała.

Zdaniem Hall trzeba, żeby nauczyciele "przyglądali się uczniom, definiowali, jakie są ich potrzeby i odpowiednio do tego projektowali indywidualny plan pracy z dzieckiem".

Służyć temu mają zespoły do spraw specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów, które - według projektowanych zmian - mają powstać w każdej szkole.

W skład takiego zespołu wchodzić będą nauczyciele prowadzący zajęcia w danym oddziale oraz specjaliści zatrudnieni w szkole (np. pedagog czy logopeda). Zespoły mają współpracować z rodzicami ucznia oraz poradnią psychologiczno-pedagogiczną i przedstawicielem organu prowadzącego szkołę.

Zadaniem takiego zespołu będzie rozpoznanie m.in. przyczyn niepowodzeń szkolnych ucznia, specyficznych trudności w uczeniu się, ale też jego zdolności i możliwości. Zespół będzie miał za zadanie opracować indywidualny program pracy dla danego ucznia, który odpowie na jego specyficzne potrzeby. Następnie zespół ma też dokonywać oceny efektywności podjętych działań i postępów dziecka.

Hall podkreśliła, że indywidualne podejścia do ucznia powinno być obecne na każdym etapie edukacji. Jak tłumaczyła, już w przedszkolu należy rozpoznać jakiego wsparcia wymaga dziecko, żeby mogło radzić sobie w szkole. Na etapie gimnazjum takie indywidualne podejście - zdaniem Hall - może np. pomóc w odkryciu pasji i zainteresowań ucznia, co ułatwi mu decyzję o dalszej edukacji i wyborze zawodu.


Minister zachęcała wszystkich nauczycieli, aby czytali zamieszczone na specjalnej stronie internetowej www.konferencje.men.gov.pl materiały z propozycjami zmian i zgłaszali swoje pytania i uwagi. "Liczę, że te rozwiązania dzięki uwagom nauczycielskim będą mogły być lepsze" - powiedziała Hall.

Konsultacje społeczne projektów przewidziano do końca kwietnia. Wdrażanie proponowanych zmian w zakresie specjalnych potrzeb edukacyjnych ma się rozpocząć we wrześniu 2010 r.
Hall gościła w Lublinie na kolejnej z 16 regionalnych konferencji poświęconych projektowanym przez MEN zmianom w kształceniu zawodowym oraz pomocy uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dyskusja zostanie podsumowana 26 kwietnia w Warszawie.

Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach